هشت مارچ، روز تجدید میثاق با مبارزات جهانی زنان بر همه زنان و مردان مبارک باد.

زنان در مسیر رهائی ( ویژه هشت مارچ )

گرداوری و تنظیم: آناهیتا اردوان

 

امسال زنان در ایران در حالی به استقبال روز جهانی زن رفتند که رژیم ولایت فقیه را بحرانی عمیق فراگرفته و دراین بحران زنان در عرصه اقتصادی در مبارزه با مناسبات سرمایه داری، در عرصه سیاسی در مبارزه با استبداد و در عرصه اجتماعی در مبارزه با قوانین زن ستیزانه نقش برجسته ای ایفا کرده اند. مبارزه مردم ایران برای دستیابی به مطالباتشان از 22 خرداد، پس از انجام پروژه یک دست سازی در نمایش فرمایشی انتخابات رئیس جمهوری فصل جدیدی در تاریخ مبارزات مردم ایران باز کرد. در این میان حضور زنان دوشادوش دیگر اقشار اجتماعی، رسانه های بین المللی را مجبور ساخت که با انعکاس این مبارزه به جهانیان اعلام کنند که زنان ایرانی برای رسیدن به  خواسته های دموکراتیک خود که با حذف رژیم استبدادی مذهبی ولایت فقیه گره خورده است تا پای جان مبارزه خواهند کرد. صحنه به شهادت ندا آقا سلطان در تلویزیون های جهان یکی از بارزترین نمونه های آن بود.

عزم و مقاومت مادران عزادار در مقابل اعمال خشونت و فشار بر ضعف نظام حاکم از یکسو، و تلاش بی وقفه زنان برای مقابله با جمهوری اسلامی مهر تاکید زد.

مبارزه زنان زحمتکش و شجاع ایران در تاریخ مبارزات زحمتکشان میهن ما راهی طولانی و بس دشوار را پیموده و در مسیر این حرکت به تجربیات و اندوخته های بیشماری دست یافته است. اکنون جنبش زنان به عنوان بخش موثری از جنبش زحمتکشان  بر استخوانهای انسانهای برجسته ای همچون زنان فدائی و دیگر زنان آزادیخواه ایستاده است. این جنبش عزم خود را جزم کرده  تا مسیر پیکار برای رفع تبعیض جنسیتی را با از هم پاشیدن سیستم حاکم فراهم کند. جنبش زنان در این مسیر به درستی، ولایت فقیه یعنی راس هرم قدرت و سمبل استبداد مذهبی را هدف قرار داده است.

 

تلاشهای نیروهایی که با وجود رانده شدن از قدرت هنوز از جمهوری اسلامی دفاع می کنند و تلاش می کنند تا مانع ردیکالتر شدن مبارزه زنان، نتوانسته بر اراده زنان آزادیخواه ایران خللی ایجاد کند. آنهایی که خود را مدافع پرهیز از خشونت می دانند در حقیقت با نادیده گرفتن خشونت حکومت زنان را به تسلیم شدن در مقابل زور فرا می خوانند.

از سوی دیگر دولت احمدی نژاد سعی دارد با افزایش بودجه نیروهای سرکوبگر به موازات به ثبت رساندن طرحهای زن ستیزانه همچون طرح حمایت از  خانواده بیش از پیش فرایند مبارزه زنان را با مانع روبرو سازد. اما زنان در لباس خبرنگار، کارگر، خانه دار، کارمند و دانشجو با همبستگی بی نظیری بر سر مطالبات دموکراتیک خود به مبارزه ادامه می دهند. آنان با وجود شرایط امنیتی و پلیسی و علیرغم تهدید شکنجه و زندان با شعار مرگ بر ولایت فقیه به خیابانها آمدند تا به جباران حاکم نشان دهند که رعب و ترس دیگر در قلب و اندیشه آنان جایی ندارد.

مطالبات و خواستهای بر حق زنان، نه تنها در قانون اساسی نظام دینی بلکه در بیانیه هائی که از سوی برخی مدعیان رفرم صادر می شود، نیز نمی گنجد. راه برون رفت از بحرانی که زنان را به جنس دوم تبدیل کرده و منافع طبقاتی زنان کارگر و زحمتکش را بازتاب نمی دهد در از هم پاشیدن ساختار سیاسی حاکم است. ولایت فقیه تحت فشار مبارزه آگاهانه زنان هیچ راه برون رفتی در مقابل خود نمی بیند. در شرایطی که بخواهد به حداقل خواست زنان زحمتکش تن در دهد، انباشت مطالبات دیگر زنان بر سر او خراب می شود و نظامش را متزلزل تر می کند. درصورت تشدید سرکوب  نیز با مقاومتی همه جانبه روبرو می شود و حتی اگر این مبارزه برای مدتی خاموش بماند مجددا همانند شعله ای سوزان تجدید حیات می کند. جنبش عدالتخواهانه زنان به طور تاریخی با حماسه سازیها و فداکاریهای بی همتا نشان داده است که حاضر نیست در مسیر رسیدن به رفع تبعیض جنسیتی و اختلاف طبقاتی،گامی به عقب بردارد.

 

اسامی برخی از زنان دستگیر شده توسط رژیم که تحت رفتار غیر انسانی قرار دارند و به مجازات سنگسار و اعدام تهدید شده اند به قرار زیر است؛

تارا سپهری فر، دانشجوی مهندسی شیمی،

مریم ضیا، فعال حقوق زنان و مدیر جمعیت تلاش برای جهانی شایسته کودکان،

شمیم زین العابدین که در خیزش مردمی در روز عاشورا دستگیر شده است،

شیرین علم هولی، زندانی کرد که به اعدام محکوم شده است،

لیلی فرهاد پور، روزنامه نگر و فعال کرد،

نازنین فرزانجو، دانشجو و فعال حقوق بشر، 

بهاره هدایت، دانشجو و فعال حقوق زنان،

 نعیمه دوستدار، شاعر و نویسنده،

هنگامه شهیدی، روزنامه نگار و فعال حقوق زنان،

نیلوفر لاری پور، ترانه سرا و خبرنگار،

شیوا نظر آهاری، فعال حقوق بشر،

محبوبه کرمی، فعال حقوق زنان که تا کنون پنج بار دستگیر شده است،

پریسا کاکانی، وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر،

نوشین جعفری، خبرنگار سرویس ادب و هنر روزنامه اعتماد،

مهسا جزینی، دانشجوی ستاره دار و عضو کمپین یک میلیون امضا،

مهدیه گلرو، فعال دانشجویی و فعال حقوق زنان گرفتار در بند مجرمان خطرناک،

سمیه رشیدی، فعال حقوق زنان و دانشجوی ستاره دار محروم از تحصیل،

صدور حکم اعدام اکرم مهدوی به جرم قتل همسری که  50 سال از او بزرگتر بود،

زینب جلالیان، فعال حقوق زنان به دلیل عضویت در یکی از احزاب کردی به اعدام محکوم شد.

شیرین علم هولی (روناهی روکان)، حکم اعدام به اتهام همکاری با پژاک،

حکم سنگسار یک زن و یک مرد از سوی دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی بدلیل زنای محسنه تائید شد. این دو نفر در حال حاظر در زندان مرکزی ارومیه نگهداری می شوند،

میترا رضایی، دانشجوی دانشگاه علم و صنعت، توسط کامیون در محوطه دانشگاه زیر گرفته شد و جان سپرد،

دلارا دارابی که در سن هفده سالگی در بیدادگاهای رژیم به اعدام محکوم شده بود و دوره جوانی خود را پشت میله های زندان سپری کرد و روز یازده اردیبهشت در زندان مرکزی رشت به چوبه دار آویخته شد.

زهرا جعفری بعد از 5 ماه حبس در سلول انفرادی زندان ارومیه جان باخت. جرم وی رابطه با گروههای اپوزیسیون بوده است.

 

اسامی برخی از زنان جانباخته در خیزش مردمی

گلچین صالح پو، 23 ساله از اهالی مهاباد زیر شکنجه جان باخت،

فاطمه براتی، مبینا احترامی، فهمیه سلحشور، فاطمه رجب پور، ندا آقا سلطان، پریسا کلی، ترانه موسوی، مریم مهر آذین، ندا اسدی، تینا سودی و پریسا کلی،

 

 

گزیده ای از مهمترین اخبار و گزارشات پیرامون وضعیت زنان در ایران 

هرانا، 3 اسفند 88، نهادینه کردن هرچه بیشتر تبعیض جنسیتی از زبان وزیر علوم:مانعی برای تفکیک جنسیتی دانشگاهها وجود ندارد. تفکیک جنسیتی که به دانشگاههای غیرانتفاعی صادر شده، به دانشگاههای دولتی نیز تعمیم خواهد یافت.

***

لمون پرس، 1 اسفند 88: میزان زنان ایرانی که به افسردگی دچار می گردند دو برابر مردان است، علت این مساله خانه نشینی و ممانعت نظام حاکم از شراکت آنان در فعالیتهای اجتماعی ذکر شده است.

***

پارس دیلی نیوز،12 اسفند 88: آموزش حجاب در مدارس مازندان اجباری شد. طرح مزبور که ریحانه النبی نام دارد بیش از 2100 دانش آموز دختر را تحت پوشش قرار می دهد. این در حالیست که آموزش و پرورش مازندران به 4000 کلاس درس در این استان نیازمند است و 46 درصد از مدارس مازندران تخریبی هستند.

***

آژانس ایران خبر، شهریور 88: زنان کارگر کارخانه تن ماهی سازی پگاه جاسک به دلیل عدم دریافت حقوق خود در طی چند ماه در مقابل فرمانداری تجمع کردند و خواستار دیدار با فرمانده جدید شدند. آنها تهدید کردند اگر حقوق آنان پرداخت نشود برای اعتراض به استانداری و حتی تهران خواهند رفت.

***

خبرگزاری برنا، 9 اسفند 1388: مدیر کل دفتر پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد که 68 درصد از تماس گیرندگان با خط ملی اعتیاد، زن هستند.

***

کمیته گزارشگران بدون مرز، 9 اسفند 1388: مجید نامجو، وزیر نیرو در دهمین گردهمایی مشاوران امور زنان وزارت نیرو از طرح اشتغال در خانه بانوان کارمند که  از سوی ستاد امور زنان و خانواده وزارت نیرو عنوان شده و به تائید دولت نیز رسیده است، استقبال کرد. این طرح قصد دارد تا زنان کارمند این وزارتخانه را خانه نشین سازد.

***

کمیته گزارشگران بدون مرز، 8 اسفند 1388: تهمینه دانیالی، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی با اعلام طرحی مبتنی بر طرح یونیفورم اسلامی به زنان کارمند گفت که این طرح در راستای تاکیدات احمدی نژاد مبنا بر ارائه طرحی ویژه برای پوشش زنان انجام شده است.

***

بالاترین، 7 اسفند 88: با اینکه کارگران از حقوق و مزایای ابتدای خود محروم هستند و در شرایط دشواری به سر می برند. فاطمه وحدت، نایب رئیس اتحادیه زنان کارگر سراسر کشور از برگزاری جشنواره ای خبر داد که  به زنان کارگر انگیزه دقت بیشتر در مصرف غذای اولیه بدهد. این در حالیست که حداقل دستمزد کارگران در سال 88 توسط شورای عالی کار دویست هزار و 745 تومان اعلام شده در مقایسه با خطر فقر که به گفته عضو کمیسیون قضایی مجلس رژیم 600 هزار تومان است. با توجه به اعمال تبعیض وحشیانه جنسیتی از سوی استبداد حاکم دستمزد زنان کارگر حتی از میزان دستمزد مردان کارگر کمتر خواهد بود و اکنون در مصرف غذا نیز می بایست صرفه جوئی کنند!!

***

کانون زنان ایران، 8 اسفند 88: 159 کارگر زن بیمه شده در شش ماه اول سال جاری دچار سانحه شده اند.

***

سایت جهان نیوز،  7 اسفند 88: دکتر مصطفی اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاری ابراز داشت که سن تن فروشان در ایران کاهش و شمار آنان افزایش یافته است.

***

 تلویزیون آذربایجان، 18 دی 1388: دکتر امیرعلی احمدی جامعه ‌شناس و استاد دانشگاه با اشاره به این که فاصله طبقاتی در جامعه امکان بهره‌گیری و استثمار جنسی از زنان را مهیا می‌کند، برای محکم شدن صحبت‌هایش از نتایج یک پژوهش کمک می‌گیرد و می‌گوید: مطالعات نشان می‌دهد که سن فحشا در ایران به 10 سال کاهش یافته است و دختران نوجوان که به تازگی وارد این کار شده‌اند، بیشترین تعداد فواحش را تشکیل می‌دهند. وی در انتها می افزاید:بر اساس گزارش نیروی انتظامی کشور سالانه 6000 دختر از خانه فرار می‌کنند که 75درصد از این دختران فراری وارد چرخه زندگی خیابانی می‌شوند و خطرات زیادی آنان را تهدید می‌کند. حسین موسوی چلک، مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان سازمان اجتماعی بهزیستی، اعلام کرد که وضعیت کاهش سن دختران فراری بحرانی است و دختران 9 ساله در میان جمعیت دختران فراری دیده می شود.64 درصد دختران فراری از دانش آموزان مقطع راهنمایی هستند. حسن علم الهدایی، معاون سابق امور اجتماعی سازمان بهزیستی از کاهش سن فرار دختران بر اساس آمارها در حال افزایش است.

***

کمیته گزارشگران بدون مرز، 4 اسفند 88: در حالی که که محمود اسلامیان، رئیس اتاق بازرگانی- صنایع و معادن تاکید کرد که معتقد به مرزبندی میان زن و مرد است، آمار سازمان جهانی کار اعلام می کند که فقط 13 درصد از زنانی که تحصیلات عالی دارند، شاغل هستند.

***

زنان، 19 فوریه 2010: فرمانده نیروی انتظامی شهرستان بروجرد از تشکیل پلیس ویژه بانوان در بروجرد خبر داد. هوشنگ گودرزی با اعلام این خبر ادامه داد که این ستاد در زمینه رسیدگی به اموری مرتبط با مسائل زنان در این شهر راه اندازی شده است.

***

روز آن لاین، 28 بهمن 88: لایحه حمایت خانواده تصویب شد. در همین رابطه 1200 نفر از فعالان حقوق زن و مدافعان حقوق برابر با انتشار بیانیه ای به قانونی شدن لایحه حمایت از خانواده اعتراض کردند. بر اساس این لایحه نه تنها از قانون 35 سال پیش یعنی قانون مصوب سال 1353 بسیار عقب تر است، بلکه قصد دارد چندهمسری مردان را قانونی کند. براساس لایحه جدید، اگر زنی مبتلا به بیماریهای صعب العلاج شود، یا شش ماه از خانه غیبت کند، یا حتا اگر به طور نمونه به دلیل صدور چک بلامحل زندانی شود، شوهرش می تواند همسر تازه ای اختیار کند. در حالی که در شرایط عکس آن، زن حتی حق طلاق هم ندارد.

***

پارس دیلی نیوز، 25 بهمن 88: طاهری، نماینده ولایت فقیه: زن مانند گوهری است که باید در صدف محفوظ بماند!!. وی در ادامه گفت که انقلاب اسلامی جایگاهی به زن داده که در هیچ جای دنیا نظیر ندارد.

***

خبرگزاری زنان ایران، 3 بهمن 88: شهلا کاظمی پور، معاون پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهشهای جمعیتی آسیا و اقیانوسیه گفت: خراسان جنوبی بیشترین آمار زنان سرپرست خانوار را دارد. كاظمي پور با بيان اين كه با افزايش سن زنان ،‌ سهم سرپرستي خانوار نيز افزايش مي‌يابد،‌ بيان كرد: سرپرست خانواري در زنان از حدود 25 سالگي آغاز و در حدود بالاي 65 سالگي به بيشترين حد خود مي‌رسد و با توجه به اين كه زنان سرپرست خانوار اغلب سالمند هستند، فقر و مشكلات اقتصادي در ميان آنها بيشتر ديده مي‌شود. به گزارش سایت همصدا مورخ 23 مرداد 88، افزایش نرخ طلاق عامل اصلی کاهش سن زنان سرپرست خانواده به 28 سال می باشد.

***

مجلس شواری اسلامی، 11 بهمن 88: لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست که به زنان و دختران بدون شوهر نیز حق می داد که سرپرستی کودکان و نوجوانان بدون سرپرست را بر عهده بگیرند از سوی مجلس مورد ایراد قرار گرفت. عنوان می شود که عنوان زنان و دختران بدون شوهر سنت نکاح را زیر سوال می برد. بعدا شورای نگهبان این لایحه را رد کرد.

***

تغییر برای برابری، 10 بهمن 88: وزیر بهداشت در حالی که از افزایش زنان پزشک، 49 درصد پزشکان و 40 درصد پزشکان متخصص و 30 درصد پزشکان فوق تخصص متعلق به زنان است، ابراز می دارد که اگر جلوی این مساله را نگریم نسبت دانشجویان دختر 70 درصد می شود.

***

جهان نیوز، 5 اسفند 88: طلاق بین سالهای 75 تا 80، 22 درصد افزایش یافته است. سید محمد دادگران، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اعلام کرد که زنان بیشترین مراجعه کنندگان به دادگاهها هستند. در همین رابطه میزان آمار طلاق در شهرستان خمین در سال گذشته 312 درصد افزایش داشته است.

***

کمیته گزارشگران حقوق بشر، 8 بهمن 88: 40 درصد از مشارکتهای سازمان بهزیستی را زنان بر عهده دارند اما تنها حدود 10 درصد از مالکیت دارایی های کشور در اختیار آنهاست.

***

بهترین خبرهای روز و ایران، 5 بهمن 1388: محمد شهبازی، مدیر اجرائی پروژه صندوق جهانی سازمان ملل در زندانهای کشور ابراز داشت که جرائم 70  درصد از زنان زندانی مربوط به مواد مخدر است.

***

خبر آنلاین، 2 بهمن 88: رویا نوری، پژوهشگر حوزه اعتیاد عنوان می کند که 62 درصد از زنانی که همسرانشان معتاد هستند، خود نیز معتادند.

            ***

خبرگزاری موج، 25 شهریور 88: نرخ بیکاری زنان در کشور روندی فزاینده دارد. بررسي آمارهاي نسبتاً جديدي كه از سوي مركز آمار ايران درباره توزيع كل زنان بيكار داراي تحصيلات عالي و متوسطه در جوامع شهري و روستايي منتشر شده است، از سهم    7/ 88 درصدي اين نرخ در شهرها و نيز سهم 4/ 59 درصدي در روستا خبر مي‌دهد كه اين امر بيانگر حضور بخش بزرگي از جمعيت بيكار داراي تحصيلات متوسطه و عالي در شهرها و روستا‌هاست.

***

هرانا، 21 دی 88: از هر صد زن، 22 زن بیسواد هستند. نرخ بیسوادی برای مردان حدود 6 درصد است و گروه سنی ده تا چهل و نه را در بر می گیرد.

***

خبرگزاری هرانا،4 دی 88: همسران کارگران صنایع اراک نیز همراه شوهران خود تجمع کردند. تحصن کارگری در اعتراض به عدم پرداخت حقوقها در این استان با ورود خانواده های این کارگران به این ماجرا رنگ و بویی متفاوت داد.

***

بی بی سی، 1 دی 88: کتابهای درسی کودکان از سن 9 سالگی پسرانه، دخترانه می شوند.  حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش رژیم با اشاره به تاکیدات خامنه ای، به تلاشهای این وزارتخانه برای تحول در کتابهای درسی و شیوه تربیت دانش آموزان اشاره کرد.

***

تغییر برای برابری،6 آذر 88: هفتاد درصد زنان ایرانی حداقل یکبار مورد خشونت فیزیکی، روانی و یا کلامی قرار گرفته اند.

***

بالاترین، 10 آبان: بیش از 4 درصد عروسان ایران در سال 87 کودک بوده اند. بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات شورای فرهنگی اجتماعی زنان، حدود 28/4 درصد ازدواجها بین دختران 10 تا 14 سال بوده است.

***

تغییر برای برابری، 11 آبان 88: فوروم اقتصاد جهانی اعلام کرد که ایران از نظر رعایت برابری جنسیتی بین 134 کشور، در رده 128 قرار دارد. عربستان سعودی در رده 130، پاکستان در رده 132 و یمن در رده 134 است. کشورهای ایسلند، فنلاند، نروژ و سوئد چهار کشور هستند که در بالای لیست قرار دارند. آمریکا در رده 131 قرار دارد.

***

بی بی سی، 8 آذر 1388: در ایران 83 هزار نفر حامل ویروس ایدز هستند. یک عضو کمیته شورای مراقبت و درمان ایدز از کاهش سنی بیماران و افزایش آمار زنان حامل ویروس اچ- آی- وی خبر داد. این کمیته از آسیب پذیرترین شدن زنان و دختران جوان در برابر این بیماری خبر داده است. افزایش تعداد زنان جوان حامل ویروس اچ.آی.وی و کاهش میانگین سنی حاملان ویروس اچ.آی.وی، به آن لحاظ مهم ارزیابی می شود که جوانان بیشتر درمعرض رفتارهای پرخطر جنسی و سوء مصرف مواد مخدر قرار دارند و بدین ترتیب افزایش آمار بیماران درمیان این گروه می تواند به سرعت گسترش ایدز نیز بیافزاید.

***

بحرانی کنونی که نظام سرمایه داری را در گرداب عمیقی فرو برد به رغم تلاش دولتهای سرمایه داری برای کنترل اوضاع، هنوز ادامه دارد و آسیبهای آن بیشتر از مردان، متوجه زنان کارگر است.

به گزارش سازمان جهانی کار، میزان کارگران فقیری که با دستمزدی کمتر از یک دلار زندگی می کنند به چهل میلیون افزایش یافته است. همین گزارش اضافه می کند که تعداد آنانی که دستمزدی برابر با دو دلار در روز دارند می تواند به بیش از صد میلیون افزایش یابد. با توجه به زنانه بودن چهره فقر مسلما میزان قابل توجه ای از این افراد را زنان زحمتکش تشکیل می دهند. همایش اتحادیه بازرگانی بریتانیا اعلام می کند که نرخ بیکاری زنان کارگر از آغاز سال 2008 بیش از دو برابر بیکاری مردان یعنی، 2 و سه دهم درصد افزایش یافته است. بر اساس همایش نیروی کار کانادا در ده سال اخیر میزان دستمزد زنان کارگر از هفتاد و دو درصد حقوق همکاران مرد در برابر کار مساوی به هفتاد و پنج دهم درصد آن، تنزل پیدا کرده است. آمار رسمی کشور کانادا نشان می دهد که پنجاه و سه هزار زن که به طور تمام وقت کار می کردند در چهار ماه آخر سال 2008، شغل خود را از دست داده اند. این آمار نشان می دهد که قول و قرارهای سرمایه داری مبنی بر باریکتر شدن شکاف در پرداخت دستمزد بر اساس جنسیت، سخنی ست واهی که در عمل تحقق نیافته و نخواهد یافت.

اگرچه نظام سرمایه داری در مراحلی از توسعه خود قادر است با ایجاد عواملی خنثی کننده جلوی فشارهای وارده که سبب تزلزل سیستم می شود را بگیرد، اما همین عوامل خنثی کننده در شرایط بعدی اثر خود را از دست می دهد و این روند به طور همیشگی قادر به تکرار نیست. ادامه بحران ساختاری کنونی با این که بخش عظیمی از زنان کارگر را با شرایط بسیار طاقت فرسایی روبرو ساخته و خواه ساخت. اما، همین بحرانهای طولانی مدت و عمیق در کوتاه مدت بر ضرورت شراکت زنان در مبارزه طبقاتی و در دراز مدت به هر چه بیشتر رادیکالیزه شدن و همه گیر شدن جنبش زنان کارگر و در انتها نیرومندتر شدن جنبش کارگری و پیروزی سوسیالیسم به عنوان تنها آلترناتیو نظام بهره کشی انسان بر انسان می انجامد. پیوند ارگانیک بین مبارزه برای برابری جنسیتی و مبارزه طبقه کارگر جهان جهت فروپاشی سیستم اقتصادی اجتماعی مبتنی بر سرمایه را بیش از پیش محکمتر کرد.

 

گزیده ای از مهمترین گزارشات پیرامون مسائل زنان در کشورهای مختلف

تحقیقات دفتر سرشماری آمریکا، سپتامبر 2010: تحقیقات جدید نشان می دهد که نرخ فقر بعد از سال 2008 با افزایش چشمگیری روبرو بوده است. 59 درصد فقیران بزرگسال را زنان تشکیل می دهند و 13 درصد زنان بزرگسال در فقر کامل بسرمی برند. سه چهارم از این زنان بیوه، طلاق گرفته، جدا شده و یا هرگز ازدواج نکرده اند. 20.8 درصد زنان ازدواج نکرده فقیرند و این آمار برای زنان ازدواج کرده 6.2 درصد است. در سال 2008، بیش از 13.2 درصد آمریکائیها در فقر بسر بردند که این آمار نسبت به سال 2007، 12.5 درصد بوده است. بیکاری بین زنان در سال 2009، 9.7 درصد بوده است که 12 درصد از این میزان متعلق به زنان مجرد می باشد.

***

اسو شیتد پرس، فوریه 2009: هر دقیقه یک زن هنگام زایمان جان خود را از دست می دهد و احتمال مرگ شهروندان زن کشورهای غیر پیشرفته 300 برابر بیشتر از کشورهای پیشرفته است. بر اساس گزارش بخش توسعه سازمان ملل، سالانه 536000 زن جان خود را هنگام بارداری از دست می دهند. گزارش سازمان بهداشت جهانی اعلام می کند که هر یک زن از شش زن در بخشهای فقیر جهان هنگام زایمان و یا در دوارن بارداری جان می دهند. در مقابل، این میزان در اروپای شمالی یک در سی هزار زن است. یک میلیون زن در سال بر اثر انجام کورتاژ غیر قانونی جان می دهند.

***

تایمز، ژانویه 2009: بیش از سی تشکل غیر دولتی مدافع حقوق زنان در کشور هند اعتراص خود به معضل ازدواج کودکان، تبعیض علیه زنان و مسائل مربوط به اصلاح وضعیت زنان در جامعه اعلام کردند و بر حساسیت مقاومت علیه این معضلات اجتماعی تاکید ورزیدند.

***

اوکسفام اینترنشنال،اردیبهشت 88: نزدیک به 60 درصد زنان عراقی ابراز می دارند که نبود امنیت اجتماعی، اولین نگرانی آنان به شمار می رود. تحقیقات اوکسفام اینترنشنال ابراز می دارد که بیش از 40 درصد زنانی که مورد گفتگو قرار گرفته اند می گویند که شرایط امنیتی در مقایسه با سالهای 2006 و 2007 بدتر شده و نزدیک به 22 درصد آنان ابراز می دارند که وضعیت نسبت به آن سالها بهبود نیافته است.55 درصد این زنان قربانی خشونت خانگی و بیش از 33 درصد یکی از اعضای خانواده خود را در نزاعهای خشونت بار از دست داده اند. 45 درصد می گویند که درآمد زنان در سال 2008 در مقایسه با دو سال قبل آن بدتر بوده و 30 درصد می گویند که درآمد آنان بهبود نیافته است. 33 درصد آشکار ساخته اند که هیچ گونه خبر انساندوستانه دریافت نکرده اند. 76 درصد زنانی که همسران خود را از دست داده اند، هیچ بازنشستگی از دولت دریافت نمی کنند. نزدیک به 25 درصد زنان، روزانه به آب آشامیدنی دسترسی ندارند و نیمی از آنان که به آب دسترسی دارند می گویند که آب قابل آشامیدن نیست. 69 درصد ابراز می دارند که شرایط دسترسی به آب آشامیدنی سالم بدتر و یا در شرایطی برابر با سالهای 2006 و 2007 است. یک سوم این زنان عراقی روزانه 3 ساعت و یا کمتر، دو سوم فقط 6 ساعت و یا کمتر بطور روزمره دسترسی به برق دارند، 80 درصد می گویند که دسترسی به برق در سال 2008 مشکل تر و یا در شرایطی برابر با 2007 است. نیمی از این زنان ابراز می دارند که دسترسی به بهداشت مناسب در سال 2008 مشکل تر و یا در شرایطی مقام بالاتری قرار داده است.

***

خبر آنلاین، 2 بهمن 88: یک دختر نوجوان در عربستان سعودی به خاطر بردن تلفن همراه به کلاس درس به 90 ضربه شلاق و 2 ماه محرومیت از مدرسه محکوم شد. در عربستان سعودی بردن تلفن همراه به مدارس دخترانه ممنوع است.

***

کانون زنان ایرانی، 18 بهمن 88: ختنه زنان بیش از 150 میلیون تن زن در جهان را ناقص می کند و در هر ثانیه یک دختر دچار ناقص سازی جنسی می شود. فقط در کشور صنعتی اتریش شش تا هشت هزار تن از زنان بدین طریق ناقص شده اند.

***

گاردین، مارس 2009، شمار زنانی که در انگلیس به صورت نیمه وقت مشغول به کار هستند، افزایش یافته و اکنون آنها به طور متوسط سی و شش و پنج دهم درصد کمتر از همکاران مرد خود مزد دریافت می کنند. زنان در انگلیس به طور متوسط 17 درصد کمتر از دستمزدی که به مردان اعطا می شوند، حقوق می گیرند که این اختلاف نیز در حال افزایش است.

***

آسوشیتد پرس، مارس 2009: قانون رسیدگی به امور قربانیان خشونت خانگی در چین به تصویب رسید. سالانه 50 هزار شکایت پیرامون خشونت خانگی در کشور چین دریافت می کنند.

***

آسو شیتد پرس، خرداد 88: چهار نامزد زن انتخاباتی قادر شدند برای نخستین بار در تاریخ این کشور برنده کرسی پارلمانی کویت شوند. قابل ذکر است که زنان کویتی در سال 2005 حق انتخاب کردن و انتخاب شدن را دریافت کردند اما در دو انتخابات قبلی موفق به کسب کرسی پارلمان کشور که از پنجاه عضو تشکیل می شود، نشدند.

***

اسو شیتد پرس، جولای 2009: دولت نپال جهت کمک به زنانی که در اثر کشمکشی که در سال 2006 پایان گرفت، همسران خود را از دست دادند لایحه ای پیشنهاد کرد که بر اساس آن با پرداخت 50 هزار روپیه نپالی به مردان، آنان را به ازدواج با زنان بیوه تشویق می کند. این لایحه خشم بسیاری از فعالان حقوق زن را برانگیخته کرد. زیرا آنان عنوان کردند که این طرح زنان را به کالائی تبدیل می کند و به استثمار بیش از پیش آنان صحه می گذارد.

***

گاردین، ژانویه 2009: یک خبرنگار نپالی و مدافع حقوق زنان که بیست سال بیشتر نداشت در منزل خود با ضربات کلنگ توسط دوازده تا بیست مرد که به محل مسکونی وی حمله آورند، به قتل رسید. او بارها علیه سیستم جهیزیه که بر اساس آن خانواده عروس مجبور هستند کادوهای فراوانی و گرانی به خانواده داماد بدهد، اعتراض کرده بود.

***

واشنگتن تایمز، آگوست 2009، حامد کرزای به دلیل تصویب قانونی که به مردان اجازه می دهد در صورت امتناع زنان از آمیزش جنسی به آنان غذا و پول ندهند، متهم کردند. گفتنی است که کرزای در راستای آرام کردن روحانیون محافظه کار شیعه تلاش کرد که قانون موسوم به " احوال شخصی شیعیان" را تصویب کند. بر اساس آمار شصت درصد زنان هنوز از ازدواج اجباری در افغانستان رنج می برند. 87 درصد زنان افغانستان از نوعی خشونت فیزیکی، جنسی، روحی و روانی، ازدواج اجباری رنج می برند. تجاوز جنسی در قوانین افغانستان جرم شناخته نمی شود. 57 درصد ازدواجها مربوط به دختران زیر شانزده سال می باشد که 70 تا 80 درصد از آنها اجباریست.

***

دیلی تلگراف، اگوست 2009: پارلمان پاکستان لایحه ای علیه اعمال خشونت خانگی تصویب کرد.

تایمز، آگوست 2009: خانم لوبنا حسین، خبرنگار سودانی که به دلیل پوشیدن شلوار در ملاء عام در سودان به تحمل 40 ضربه شلاق محکوم شد با مقاومت و دفاع از از حق پوشش زنان توجه جهانی را جلب کرد. بند 152 قانون کیفری کشور سودان توضیح می دهد که اگر کسی با پوشش گستاخانه و نادرست اخلاق عمومی را بر هم میزند، به تحمل 40 ضربه تازیانه و جریمه نقدی محکوم خواهد شد.

***

پی یل دیلی، سپتامبر 2009: 92 درصد زنان ترکیه ابراز می دارند که به صورت آزادانه رای گیریهای کشور شرکت می کنند در صورتی که فقط بیش از نیمی از آنان اعتقاد دارند که به صورت آزادانه در رابطه با رفت و آمدهای خود، زمان برگشت به خانه و ملاقات با یک دوست بطور ازادانه تصمیم می گیرند. فقط سه و هفت دهم درصد زنان ترکیه در رابطه با حقوق بشر از طریق آموزش و پرورش مطلع می شوند.

***

مدیکال نیوز، اکتبر 2009: زنان کره جنوبی در تلاش برای تاسیس اولین اتحادیه کشور جهت دفاع از مادرانی که ازدواج نکرده اند. این اتحادیه قصد دارد از حق این مادران که کودک خود را به دنیا بیاورند و آن را بزرگ کنند. بسیاری از این زنان با این که عمل کورتاژ در کشور نپال ممنوع است به سختی کورتاژ می کنند.

***

رویتر، نوامبر 2009: اکنون مردان نیز به در کشور اندونزی به مبارزه زنان علیه "چند همسری" پیوسته اند. آنان معتقدند که چند همسری فقط خشونت خانگی، تبعیض و نقض حقوق بشر را تشدید می کند.

***

خبرگزاری بیروت، دسامبر 2009: زنان لبنانی حق باز کردن حساب بانکی برای کودکان را با تلاش اتحادیه زنان مترقی لبنان دریافت کردند.

دیدبان حقوق بشر، خرداد 88: هر هفته در لبنان یک کارگر زن خانگی از ساختمان بلند و یا پله (به طور معمول هنگام فرار از دست کارفرما) جان می دهد.

***

بولتن مانیلا، 14 ژانویه 2010: یک زن از هر پنج زن فیلیپینی زیر سن پنجاه سال از سن پانزده سالگی مورد آزار و اذیت جنسی یا فیزیکی قرار گرفته است. 9 درصد از زنان خشونت جنسی را از سوی همسران و دوست پسرهای خود تجربه کرده اند. فقیر بودن زنان رابطه ای مستقیم با افزایش اعمال خشونت علیه آنها دارد.