زنان در مسیر رهایی

 

 الف-آناهیتا

 

خودسوزی،راز تاریک زنان کرد عراقی

اسوشیتدپرس،23 آگوست 2007

حشو محمد با خوردن سه بار قرص اقدام به خودکشی کرد زمانی که پدرش به او اجازه ازدواج با مردی که او دوست داشت را به وی نداد. او که اکنون در پناهگاه زنان زندگی می کند ابراز می دارد که پدرش در صورت برگشت وی به خانه او را خواهد کشت همان طور که دوست پسرش را به قتل رساند و ادامه می دهد که هیچ امیدی به زندگی و آینده ندارد.

خودکشی مخصوصا خودسوزی در شمال عراق که معمولا منطقه ای آرام محسوب می شد، رو به افزایش دارد. مدافعان حقوق زنان می گویند که داستان حشو محمد بسیار معمولی است و تنها تفاوت اینجاست که او با خوردن قرص قصد خودکشی داشته برخلاف میزان بسیار بالایی از زنان کرد عراقی که از طریق آغشته کردن بدن خود به مواد سوختی آشپزخانه و سپس آتش زدن،اقدام به خودکشی می کنند. در حومه کردستان جایی که مردان زن دوم اختیار می کنند،زنان فقیر و مخصوصا بدون تحصیلات بعنوان شهروندان دسته دوم تحت لوای همسران خود هستند. زنانی که اقدام به خودسوزی  می کنند،خودسوزیهایی که بیشتر آنان هرگز بهبود نمی یابد این مساله را اتفاقی که در هنگام آشپزی کردن برای آنان رخ می دهد عنوان می کنند. محرمانه بودن این موضوع دستیابی به آمار دقیق را مشکل می سازد اما تخمین زده می شود که خودسوزی سالانه دوازده تا صدها قربانی می گیرد. آسو کمال یک فعال حقوق زن عراقی- انگلیسی می گوید که هر سال میزان خودسوزی افزایش می یابد و ما باید فشار لازم را برای تغییر قانون در این رابطه وارد سازیم. او از گزارش روزنامه ها نقل قول می کند که از سال 1991 تا 2007 دوازده هزار و پانصد زن در قتل ناموسی جان خود را از دست داده اند و یا در سه بخش کردستان عراق  خودکشی کرده اند. سیصد و پنجاه نفر فقط در شش ماه سال جاری. ما باید قانون را در کردستان تغییر دهیم.قتل ناموسی علیه قانون است اما قانون اجرا نمی شود. تشکل آقای کمال که به نام شبکه دعا علیه خشونت در رابطه با دختری هفده ساله ای که سنگسار شد نامگذاری شده است از دولت می خواهد که جهت کاهش خشونت بودجه ای را در نظر گیرد. اتحادیه زنان کردستان در سلیمانیه اعلام می کنند که هشتاد و سه زن در شش ماه اول سال گذشته اقدام به خودسوزی کرده اند که این میزان برای شش ماه اول سال جاری نود و پنج زن می باشد. آنا احمد محمد،روانشناس می گویدخودکشی به موازات وضعیت رو به زوال اقتصادی و سختی زندگی در عراق افزایش یافته است. مشکلات اقتصادی بدلیل جنگ مخصوصا در سلیمانیه عراق و مهاجرت از جنوب و بالا رفتن قیمت مایحتاج زندگی و کافی نبودن حقوق در سیر صعودی خودکشی میان زنان موثر است. مردان زنان را تحت کنترل کامل خود دارند و زمانیکه این مساله غیرقابل تحمل می شود زنان دست به خودسوزی می زنند، دست یافتن به نفت بسیار آسان است،هر کسی نفت و کبریت در خانه دارد.

 

تحصن بیدرنگ بعد از تشدید حمله با اسید به زنان در هند

ان پی ار،22 آگوست 2007

خانم حسنا حسین بعد از اینکه تقاضای ازدواج کارفرمای سابق خود را رد کرد توسط وی با اسید مورد حمله قرار گرفت. اکنون وی با ائتلاف مبارزه و کوشش علیه حمله با اسید به زنان در هند،همکاری می کند. در همین رابطه تجمعی متشکل از زنان مورد تهاجم قرار گرفته با اسید جهت جلوگیری از حملات بیشتر و تحت پیگرد قانونی قرار دادن عاملان در تاریخ دوازده آگوست در بنگلادش برگزار شد. تشکل ائتلافی مبارزه و کوشش علیه حمله با اسید به زنان موفق شده است تا دادگاه و مقامات قانونی را به تعقیب و دستگیری عاملان و بیشتر جدی گرفتن این عمل ضدانسانی وادار و ترغیب سازد. به عنوان مثال آنها در رابطه با مورد خانم حسنا حسین موفق شدند تا حکم حمله کننده به وی را از پنج سال به چهارده سال افزایش دهند. این تشکل همچنین از دولت خواسته است مبلغی به میزان دویست و پنجاه هزار دلار جهت ترمیم سوختگی زنانی که جان سالم به در برده اند،واگذار کند. زنانی که از اسیدپاشی جان سالم به در برده اند ابراز می دارند که این میزان پول فقط برای جراحی بازسازی دو زن کافیست و از ایفا کردن نیاز بیش از شصت زن دیگر فاصله زیادی دارد. بسیاری از آنان حتی با محافظتهای پزشکی بسیار عالی فقط از مرگ رهایی پیدا خواهند کرد و اگر به سرعت مورد مداوا قرار نگیرند بینایی خود را از دست خواهند داد،دچار افسردگی شدید خواهند شد و احتمال اقدام به خودکشی در میان آنان افزایش می یابد. اعمال خشونت علیه زنان با اسید در آسیای جنوبی بسیار رواج دارد مخصوصا در بنگلادش،هند و پاکستان. یکی از دلایل در دسترس بودن و ارزان بودن اسید غلیظ که برای پاکیزه کردن خانه استفاده می شود،می باشد.

بسته شدن 24 سالن آرایشگاه در ادامه مبارزه با مفاسد اخلاقی

اسوشیتدپرس،22 آگوست 2007

حمله به سالنهای آرایشگاه یکی دیگر از راههای مبارزه با مفاسد اخلاقی است که توسط احمدی نژاد رهبری می شود.بیست و چهار سالن آرایشگاه که مدلهای موی غربی را به مشتریان ارایه می کنند هفته گذشته در تهران بسته شد. اجازه کار آرایشگرانی که زیر ابروی مردان را برداشته و یا تاتو برای زنان و مردان انجام می دادند باطل گردید. از ماه می تا کنون هزاران مرد و زن به متهم به فساد اخلاقی دستگیر و حکم زندان گرفته اند. تنها در سه ماه اول آغاز مبارزه با مفاسد اخلاقی 2500 کاسبی بسته شده و هشت هزار نفر به جرم اختلال در اخلاق عمومی دستگیر شده اند. دو هفته پیش سازمان ملل به دستگیری هفده نوجوان در جشنی در تهران اعتراض کرد.

 

زنان علیه ممنوعیت پوشیدن شلوار راهپیمایی کردند

اس ای بی سی نیوز،24 آگوست 2007

صدها زن در شهر دوربان واقع در آفریقای جنوبی علیه ممنوعیت پوشیدن شلوار برای زنان با برگزاری راهپیمایی،اعتراض کردند. ماه گذشته خانمی به دلیل پوشیدن شلوار توسط مردان مورد آزار و اذیت قرار گرفت. علاوه بر این خانه وی نیز آتش زده شد. زنان جسوری که همگی شلوار به تن داشتند با برپایی راهپیمای  اعلام می کنند که اجازه نمی دهند مردان حقوق آنان را پایمال کنند. تعدادی از مردان نیز که مخالف این ممنوعیت بودند به راهپیمایی زنان پیوستند. در هر حال نه تنها همه به این اعتراض تمایلی نشان ندادند بلکه تعدادی از زنان با اعتراض علیه ممنوعیت پوشیدن شلوار برای زنان،مخالفت کردند. خانم فعال مدافع حقوق زنان که در خلال این راهپیمایی سخنرانی کرد گفت:در کوازولو ناتال حقوق زنان،حقوق بشر است. ما می خواهیم آزاد باشیم چون کوازولو ناتال هم بخشی از آفریقای جنوبی است که توسط قانون اساسی کنترل می شود. خانمی که خانه اش به دلیل شلوار پوشیدن توسط چهار مرد به آتش کشیده شده بود بعد از این که آنان با قرار وثیقه آزاد گردیدند از ترس جان خود آن محله را ترک کرد.

 

قانون علیه خشونت خانگی به زنان یاری نمی رساند

ایندیا نیوز،17 آگوست 2007

 مدیر کمیسیون ملی زنان همراه با فعالان این کمیسیون از روند کند ایفای قانون خشونت علیه زنان در هند خشنود نیستند. آنان ابراز می دارند: این قانون می بایست از زنان در برابر اعمال خشونت دفاع کند اما بدلیل کمبودهایی که در قانون مزبور وجود دارد موفق به این کار نشده است. اگر چه عملی شدن این قاعده می بایست بصورت قانونی اجرا گردد اما در نود درصد از ایالتها هیچ مقام و مامور دولتی برای کنترل خشونت خانگی علیه زنان منسوب نگردیده است.

 

تن فروشی اجباری محصول تشدید خشونت و بالا رفتن هزینه زندگی

یک زن  عراقی:تن خود را می فروشم تا برای کودکانم غذا تهیه کنم

یک زن دیگری می گوید:هر کاری می کنم بخاطر کودکانم است

سی ان ان،16 آگوست 2007

بر اساس گفتگوی خبرگزاری سی ان ان با برخی زنان عراقی که از گفتن نام اصلی خود هراس دارند، این زنان مجبورند برای تهیه مواد غذایی تن خود را به میزان بسیار پایینی هشت دلار بفروشد. سوها،سی و هفت ساله می گوید وقتی خانه را ترک می کنم همسرم فکر می کند که  برای تمیز کردن خانه مردم بیرون می روم ...مردم نباید ما را مورد نکوهش قرار دهند...آنها می گویند ما راه را گم کرده ایم اما هرگز سوال نمی کنند که چرا ما مجبور به این کج راهه شده ایم. مادر دیگری دارای سه بچه با صدایی سرشار از ناامیدی و خشم می گوید:من توان پرداخت هزینه پزشک برای کودکان بیمارم را ندارم...من می بایست از کودکانم نگهداری کنم...به هر چیزی تبدیل شوم،به هر کژ راهه ای بروم،من یک مادر هستم و برای حفاظت از کودکانم به تن فروشی مجبور شده ام.

بر پایه بیانات مدافعان حقوق بشر،خشونت،افزایش قیمت مایحتاج زندگی و عدم حمایت دولت از زنان،آنان  را در برابر الترناتیوهای بسیار نادری قرار داده است. یونار محمد،دبیر و موسس تشکل برای آزادی زنان عراقی ابراز می دارد که در حال حاضر جمعیتی از زنان مجبورند برای زنده نگاه داشتن کودکانشان تن خود را بفروشند و این مساله تابویی است که هیچکس حاضر به سخن گفتن در رابطه با آن نیست. این جمعیت وسیع از زنان تن و روح خود را می فروشند،آنان به عنوان قربانیان جنگ همه چیز را از دست داده اند. ما با دیدن آنها دچار فشار له کننده ای می شویم. اما می بایست به فعالیت خود جهت حمایت از آنان ادامه دهیم زیرا بدین دلیل بود که این گروه را تشکیل داده و کار خود را در حمایت از زنان آغاز کردیم. خانم بسما رحیم،یکی از اعضای گروه یونار محمد ابراز می دارد که اکثر زنانی که در بیمارستان به خودکشی اقدام کرده و بستری شده اند گرفتار تن فروشی بوده اند. ما می خواهیم اطلاعات کاملی در رابطه با این موضوع فراهم کنیم و به گروههای سیاسی اعطا کنیم تا ببینیم آنها برای این معضل چه اقدامی می کنند؟!!. بسیاری از زنانی عراقی که به تن فروشی مبادرت می ورزند از این کار به هیچ وجه راضی نیستند و ابراز می دارند که میل به جان سالم در بردن از وضعیت عبوسی و نابخشودنی مملو از خشونت آنان را به تن فروشی کشانده است. 

 

 

 

 

 

 

کوشش زنان سعودی جهت دستیابی به حق رانندگی

عرب نیوز،16 سپتامبر 2007

عده ای از زنان سعودی با فرستادن عریضه ای به دولت خواستار حق رای می شوند. این عریضه در تاریخ بیست و سوم ماه سپتامبر مصادف با روز ملی عربستان سعودی برای دولت فرستاده خواهد شد. این عریضه در هفته های اخیر توسط ایمیل و وب سایت نه تنها مردم سعودی بلکه از همه مردم جهان می خواهد که با نوشتن اسم خود از آن حمایت کنند. زنانی که این عریضه را تهیه کرده اند خطاب به زنان دیگر می گویند که حق دادنی نیست بلکه گرفتنی است... ما خواهان بازگشت حق رانندگی هستیم که مادران و مادربزرگان ما در زمان خودشان از آن بهره می برند و آزادانه از وسایل حمل و نقل استفاده می کردند. عریضه مذبور اولین حرکت تشکلی است به نام  جامعه مدافع و حمایت کننده حقوق زنان که قصد دارد برای دستیابی به حقوق دیگر و مبارزه با خشونت علیه زنان نیز مبارزه کند.

 قبلا دولت اعلام کرده است که عدم حق رانندگی یک مساله سیاسی نیست بلکه مساله ای اجتماعی است و جامعه می بایست در رابطه با آن تصمیم گیری کند.

در واقع در قوانین عربستان سعودی قانونی وجود ندارد که صریحا زنان را از حق رانندگی محروم کند. این محرومیت از یک تفسیر خشک و سختی برداشت شده که زنان نمی بایست با نامحرم ارتباطی داشته باشند . بر همین اساس علمای مذهبی ابراز می دارند که زنان در صورت رانندگی کردن مجبورند با مردان نامحرم از جمله ماموران ترافیک برخورد داشته باشند. ابدو خال،رمان نویس و مقاله نویس سعودی هفته گذشته با نوشتن مقاله ای با عنوان چه می شود اگر زنان رانندگی کنند؟ ابراز می دارد که امروز نیز که زنان حق رانندگی ندارند باید از راننده استفاده کنند و همین موضوع نیز برخورد با مردان نامحرم است!!. وی ادامه می دهد که ممنوعیت رانندگی برای زنان،عربستان سعودی را از جهان و همچنین جهان کشورهای اسلامی به انزوا کشانده است و سپس سوال می کند آیا ما تنها مسلمانان در جهان هستیم؟؟!!.

بحث ممنوعیت حق رانندگی برای زناناز سال 1990 که چهل و هفت زن سعودی در اعتراض به آن در انظار عمومی به رانندگی اقدام کردند و توسط پلیس دستگیر گشتند در رسانه های گروهی به مدت سالهای متمادی از بین رفت. اما در طی سالهای گذشته این مساله دوباره مورد بحث قرار گرفته و به سرتیتر مقالات را به خود اختصاص داده است بطوریکه به مساله ای عادی تبدیل شده است.