زنان:پنجشنبه 6 خرداد 1389- 27 می 2010

ايجاد مزاحمت توسط نيروهاي حكومتي براي زنان ودختران ميهنمان  

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۳/۵ 

روز سه شنبه 4 خرداد در تهران در بلوار اندرزگو, ماموران حكومتي با خودروهايي كه روي آن تابلو مزاحمت نواميس نصب شده بود،جلوي خودروها را گرفته و براي مردم مزاحمت ايجاد ميكردند . مزدوران حكومتي عمدتاً جلوي خودروهايي كه زنان ميهنمان سوار آن بودند راميگرفتند وبا آنها برخورد ميكردند.

طرح عفاف و حجاب توسط شخص ولي فقيه نظام صادر شده است  

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۳/۵ 

فرمانده سپاه تهران, پاسدار همدانى فاش ساخت شخص خامنهاى دستور اجراى طرح سرکوبگرانه عفاف و حجاب عليه زنان را صادر کرده است.

به گزارش خبرگزارى فارس، ۴ خرداد، همدانى فرمانده سپاه گفت: بعد از گزارشاتى که محضر رهبرى ارسال شد ايشان در آغاز سال ۸۹ به مسئولان خطاب فرمودند بحث عفاف و حجاب نگران کننده است و زيبنده مردم ما نيست و به‌حمدالله دستگاههاى متولى کار را شروع کردند.

توهين و ضرب و شتم زنان و دختران در ميدان ولي عصر 

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۳/۵ 

روز گذشته سه شنبه , 4 خرداد در میدان ولیعصر و میدان ونک وفلکه آریاشهر , عوامل گشت ارشاد با زنان به قول آنها بد حجاب برخورد میکردند وبه صورت زننده ای آنها را مجبور به پاک کردن آرایش و یا جلو کشیدن روسری میکردند.

به گزارش خبرنگار آژانس ايران خبـــر, عوامل مزدور حكومتي , زناني را که مقاومت میکردند مجبور به سوار شدن به ونهای مخصوص این گشت میکردند . در میدان ونک هنگامي كه یکی از دختران که شلوارش از نظر مزدوران کوتاه بود و آرایش داشت در مقابل ماموران زن مقاومت میکرد, بسيجي هاي مرد دخالت كردند و او را به زور سوار ون كرده و در داخل خودرو مورد ضرب وشتم قرار دادند.

گشت هاي بدحجابي در سنندج و آزار و اذيت جوانان 

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۳/۵ 

در ادامه مجموعه اعتراضات مردم سنندج به اعدام 5 زنداني سياسي و مجموعه اعتصاب هاي سراسري اين شهر, حكومت براي خنثي كردن جو اعتراضي شهر , در ميدان آزادي و خيابان پاسداران گشت هاي ارشاد, تحت عنوان مبارزه با بدحجابي راه انداخته كه بطور خاص جلوي جوانان اعم از پسر يا دختر را مي گيرد و تذكرات بي مورد به آنها ميدهد و ايجاد مزاحمت مي كند.

استقرار یگان مبارزه با بدحجابی در محدوده ی پل گیشا 

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۳/۳ 

نیروهای ویژه مبارزه با بدحجابی در محدوده ی پل گیشا مستقر شده اند.تلاش نیروهای سرکوب گر حكومتي برای ممانعت از اعتراض های مردمی موجب گسترش فشارهای این نیروها برمردم شده است.پس از جار و جنجال های رسانه ای وبه راه انداختن چند نمایش حکومتی در مخالفت با بد حجابی در جامعه , حكومت اقدام به استقرار نیروهای گشت ویژه مبارزه با بدحجابی در سطح شهر کرده است. به گزارش خبرنگار آژانس ايران خبـــر, محدوده ی پل گیشا از ساعت 4 عصر شاهد حضور تعدادی از نیروهای گشت مبارزه با بدحجابی بود. جالب توجه اينکه این نيروها با کمین کردن در ایستگاه اتوبوس های مسیر بزرگراه چمران ,نواب,توحید وکردستان,شیخ فضل الله وخیابان های آزادی وانقلاب اقدام به برخورد با مسافران شهری کردند.دختران زیادی امروز در این محدوده ی با تذکرات جدی وگاه عکس برداری ماموران حكومتي مواجه شدند. با توجه به این که محدوده ی پل گیشا از گلوگاه های ارتباطی مهم در تهران می باشد و مناطق امیرآباد,گیشا,ستارخان,توحید وشهرک غرب رابه هم مرتبط می کند استقرار نیروهای ضد بدحجابی از پیش طراحی شده بود. این گشت های به اصطلاح مبارزه با بدحجابی بیشتر برای تحت فشار قرار دادن مردم در آستانه خرداد ماه, به راه افتاده اند. زیرا به نظر می رسد هدف اول و اصلی این گشت ها انحراف افکار عمومی از اعتراضات ماه خرداد باشد.

بازداشت 20 دختر و پسر جوان به بهانه بدحجابي 

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۳/۳   

به گزارش خبرنگار آژانس ايران خبـــر, روز يكشنبه دوم خرداد, ساعت سه بعد ازظهر , درخيابان وليعصر بالاتر از ميدان ونك روبروي مجتمع اسكان در يك بستني فروشي ماموران حكومتي 20 دختر و پسر جوان را تحت عنوان بد حجابي به صورت وحشيانه دستگير نموده و با خود به مكان نامعلومي منتقل نمودند.

يکي از زنان زنداني سياسي روز عاشورا در معرض خطر صدور حکم سنگين است 

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۳/۲ 

بنابه گزارشات رسيده به "فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران" خانم زهرا بهرامي که از دستگير شدگان روز عاشورا است همچنان در بند 209 زندان اوين و تحت فشارهاي طاقت فرسا براي اعتراف به اتهامات دروغين نسبت داده شده در دادگاه انقلاب است.

خانم زهرا بهرامي(سحرا) 45 ساله داراي مليت ايراني هلندي است و در لندن زندگي مي کرد.او در فعاليتهاي هنري در لندن مشغول به کار بود و جهت ديدار با فرزندش به ايران سفر کرده بود.خانم بهرامي در جريان اعتراضات گسترده مردم تهران در روز عاشورا با يورش مامورين وزارت اطلاعات دستگير و به بند 209 زندان اوين منتقل شد وبراي گرفتن اعترافات تلويزيوني تحت شديد ترين شکنجه هاي جسمي و روحي قرار گرفت.خانم بهرامي در حال حاضر با 2 زنداني ديگر در بند 209 زندان اوين محبوس است از زمان دستگيري تا به حال از داشتن ملاقت حضوري با خانواده اش محروم بوده است و همچنين از داشتن وکيل محروم مي باشد. در اثر شکنجه هاي جسمي و روحي دچار افسردگي شديد شده است.

بازجويان وزارت اطلاعات با شکنجه هاي جسمي وروحي وبا دادن وعده آزادي او را وادار به اعترافات تلويزيوني نمودند.در اعترافات تلويزيوني بازجويان وزارت اطلاعات او را سارا مي نامند و با لحن توهين آميزي به او رقاصه اطلاق مي کردند.خانم بهرامي در اين اعترافات تلويزيوني وادار شد که بگويد با انجمن پادشاهي و سازمان مجاهدين خلق در ارتباط بوده است و اتهامات دروغين متعدد ديگر را در مقابل دوربين تلويزيون بيان کند. بازجويان وزارت اطلاعات در اين اعترافات تلويزيوني تعدادي از جوانان دستگير شده را وادار به اعتراف عليه او کردند.

بازجويان وزارت اطلاعات در حال حاضر او را تحت شکنجه هاي روحي و جسمي قرار دادن اند که اتهامات دروغين نسبت داده شده را بايد در دادگاه انقلاب به آن اعتراف کند. بازجويان قصد دارند بر مبناي اتهام محاربه او را محاکمه کنند و بارها به وي گفته اند که حکم اعدام به تو خواهيم داد و به سرعت آن را به اجرا در خواهيم آورد.

لازم به يادآوري است خانم بهرامي در جريان اعتراضات گسترده روز عاشورا دستگير و به بند 209 زندان اوين منتقل شد. پس از مدتي او را به بند سپاه در زندان گوهردشت کرج منتقل کردند.در سلولهاي انفرادي بند سپاه چند هفته تحت شکنجه هاي جسمي و روحي براي گرفتن اعترافات تلويزيوني قرار داشت. سپس مجددا از سلولهاي انفرادي بند سپاه به سلولهاي انفرادي بند 209 زندان اوين منتقل شد. بازجويان وزارت اطلاعات شدت شکنجه هاي جسمي و روحي بخصوص در اتاقهاي شکنجه زير زمين بند 209 که بسيار مخوف است عليه او بکار بردند تا او را وادار به اعترافات تلويزيوني کردند.

فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران، بکار بردن شکنجه هاي قرون وسطائي و طاقت فرسا عليه زنان زنداني سياسي بي دفاع و اسير براي گرفتن اعترافات تلويزيوني و صدور احکام سنکين اعدام و زندان را به عنوان يک جنايت عليه بشريت محکوم مي کند و از کميسر عالي حقوق بشر،گزارشگران ويژه زنان،دستگيريهاي خودسرانه،شکنجه سازمان ملل متحد و دولت هلند به عنوان تبعه اين کشور خواستار اقدامات عملي براي آزادي اين زنداني سياسي است.

دستگیری شماري از زنان و دختران در کرج به جرم بدحجابي  

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۳/۲ 

بنا به به گزارش خبرنگار آژانس ايران خبـــر از شهر کرج، گشت موسوم به امنیت اخلاقی از روزشنبه اول خرداد در شهر کرج به صورت گسترده شروع به فعالیت خود را شروع كرده است.

این گشت ها که روز اول خرداد به طور محسوس در خیابان های گوهر دشت ، درختی و جهانشهر حضور داشتند اقدام به تذکر به دختران و زنان و دستگیری تعدادی از آنان که حاضر به پذیرفتن خواسته های آنان نشدند كردند . این مامورین که به همراه آنها نيز چند مامور زن نيز وجود داشت سعي درايجاد فضاي رعب ووحشت داشتند .اين مزدوران با كلمات زشت وركيك و با برخوردهاي زننده به آزار واذيت زنان در خيابانهاي كرج پرداختند. 

بيانيه جمعي از زندانيان سياسي زن زندان اوين در اعتراض به اعدام شيرين علم هولي 

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۳/۱ 

جمعي از زندانيان سياسي زن محبوس در زندان اوين، با انتشار بيانيه اي ضمن محکوم کردن اعدام شيرين علم هولي و ساير اعدام شدگان 19 اردي بهشت ماه، اعدام وي را با توجه به بلاتکليفي اش تا آخرين لحظه، غيرقانوني خواندند.

به گزارش خبرگزاري هرانا، متن بيانيه ي مذکور به شرح زير است

بسم الحق

در رفتن جان از بدن گويند هر نايي سخن/ من خود به چشم خويشتن ديدم که جانم مي رود

آن گونه خندان و تيزپا که شيرين رفت، گويي به فتح يکي ديگر از قله‌هاي صعب العبور کردستان مي‌رود، که بازگشتي از آن نيست. تپه‌هاي اوين در سحرگاه 19 ارديبهشت بار ديگر شاهد طلوع خورشيد در برابر خود و از آستانه‌ي چوبه‌هاي دار بود. تا اين شاهد خاموش راز سر به مهر آخرين لحظات شيرين و هم قطارانش را مانند اعقابشان به سينه ها بسپارد تا اين گونه حيات دوباره خود را به درازاي تاريخ آغاز کنند.

آري، اين بار هم در اوج ناباوري، قرعه‌ي اعدام به نام هم وطنان کردمان افتاد، تا بي عدالتي، عادلانه در سرزمينمان تقسيم شده باشدو پنج ستاره از آسمان ظلمت زده ي اين خاک پر کشيدند.

شيرين در حالي اعدام شد که پروسه ي بازجويي ها و دادگاهش در پي دو سال اخيري که دربند بود به شهادت خودش غير قانوني و آميخته با شکنجه هاي روحي و جسمي هراس آوري بود و وضعيتش تا آخرين لحظات براي خود، اطرافيان و حتي وکيلش در ابهام باقي ماند. تا مدعيان عدالت به همه ابهام ها به يک باره و به شيوه خود پايان دهند. ماهيت زمامداران در ساليان دراز بذر خشم و خشونت را در نواحي کردنشين سرزمينمان افشانده و بارور کرده است. و دريغ از اراده اي در حاکمان براي شنيدن مطالبات مردم معترض کرد، حل و فصل منطقيو ايجاد فضاي تفاهم و هبستگي ملي.

تصميم گيران بي خرد و نالايقي که با زبان اعدام و شکنجه ي نورستگان کرد با مردم شان حرف مي زنند. آيا نمي بايست منتظر انفجار انبار باروتي باشند که از انباشت کينه و بغض هاي فروخرده و دلهاي داغدار به وجود آمده. انفجاري که في نفسه منطقي نيست و نخواهد بود و شکنجه هاي اين چنين دردناک و اعدام هايي در اوج غريبي و بي خبري تسلسل باطل خون و خشونت را در منطقه تداوم خواهد بخشيد. تسلسل نفرين شده اي که گسستن از آن صرفا به اراده ي حاکمان بسته است.

و دريغا که گويي در اين سرزمين همه ي اهرم ها و قوانين کارکرد اصلي خود را از دست داده و به نقيض خود بدل شده اند و حبس و اعدام نه وسيله اي براي اجراي

قانون که ابزاري براي ايجاد رعب و وحشت و زهر چشم گرفتن از منتقدان و معترضان در فضاي خاص سياسي کشور بدل شده است. و تمام آن چه در اين شرايط از ما بر مي آيد ضمن محکوم کردن اين اعدام ها، هم دردي و همدلي با خانواده هاي اين عزيزان و دوستانمان در پس اين ديوارهاست.

به اميد آزادي

جمعي از زندانيان سياسي زن زندان اوين

پيام مادر فرزاد کمانگر به مردم آزاديخواه 

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۳۱ 

دايه سلطنه مادر فرزاد کمانگر از طريق پيامي از همه مردم آزاديخواه، سازمان ها و احزاب سياسي که در دفاع از جان فرزاد کمانگر کوشيدند و پس از اعدام او دست به اعتراض زدند، تشکر نمود.

در بخشي از اين پيام چنين آمده است از طرف من وکيل هستيد که به همه سازمان ها، به همه گروه ها، به همه انسان هاي شرافتمند و آزاديخواه و به همه عزيزاني که در سراسر جهان چه قبل از مرگ فرزاد براي آزادي او از زندان زحمت کشيدند، تظاهرات کردند، اعتراض کردند، نامه نوشتند، نامه ها را امضا کردند و چه پس از مرگ فرزاد، از دور و نزديک ما را همراهي کردند سلام برسانيد. من مي دانم که مردم چکار کردند و چقدر زحمت کشيدند و چه عزيزاني دارند زحمت مي کشند. سلام و درودهاي گرم و بي پايان مرا به همه اين عزيزان برسانيد. من از همه اين عزيزان انتظار دارم که راه فرزاد را ادامه دهند. من هم اکنون هزاران فرزاد دارم. من بارها و بارها گفته ام که فرزاد فقط فرزند من نبود او فرزند همه ايرانيان است. او فرزند همه خانواده هايي است که عزيزان شان را از دست داده اند، هيچ فرقي ندارد. آخرين حرف من هم اين است که فرزاد دسته گلي بود که من به تمام مردم آزاديخواه ايران تقديم کردم.

ائتلاف بين‌المللي زنان مدافع حقوق بشر:ايران عاليه اقدام‌دوست را آزاد کند 

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۳۰    

ائتلاف بين‌المللي زنان مدافع حقوق بشر در جهان خواستار آزادي عاليه اقدام‌دوست فعال حقوق زنان و عضو کمپين يک ميليون امضا شد.

رهانا: عاليه اقدام‌دوست فعال حقوق زنان در ايران از بهمن ماه سال ‌گذشته براي سپري کردن دوران محکوميتش در زندان اوين به سر مي‌برد. خانم اقدام‌دوست ۱۵ تيرماه ۱۳۸۶ به سه سال و چهارماه زندان و ۲۰ ضربه شلاق محکوم شد که دادگاه تجديد‌نظرحکم سه سال زندان وي را تائيد کرد.

به گزارش راديو زمانه در اطلاعيه ائتلاف بين‌المللي زنان مدافع حقوق بشر آمده است: زنداني کردن عاليه اقدام‌دوست، بدعت يک سنت خطرناک براي همه زناني است که مدافع حقوق بشر در ايران هستند.

اين ائتلاف بين‌المللي همچنين اعلام کرد که به دستگيري‌ها، بازداشت‌ها و محاکمه همه مدافعان حقوق بشر در ايران اعتراض دارد. در بخش ديگري از اطلاعيه اين ائتلاف، از مقام‌هاي ايران خواسته شده است که هرچه سريع‌تر حکم عاليه اقدام‌دوست لغو و دستور آزادي وي صادر شود.

خانم اقدام‌دوست، اولين فعال حقوق زنان است که با حکم قطعي راهي زندان مي‌شود. پيش‌تر شبکه بين‌المللي همبستگي با مبارزات زنان ايران و بيش از ۱۷۰۰ فعال مدني در بيانيه‌هاي جداگانه‌اي، خواستار آزادي اين فعال حقوق زنان شده بودند. آنها در عين حال از مقام‌هاي ايران خواسته‌اند که همه اتهاماتي را که به ۱۲ فعال بازداشت شده در روز شش فروردين ماه وارد کرده‌اند، پس بگيرند.

ششم فروردين ۱۲ عضو کمپين يک ميليون امضاء و مادران صلح که قصد ديدار با خانواده برخي زندانيان را داشتند، از سوي نيرو‌هاي امنيتي بازداشت و چند روز بعد با قيد کفالت آزاد شدند. ديده‌بان حقوق بشر در گزارشي که چندي پيش منتشر کرده، آورده است که قوه قضاييه ايران، طي سه سال گذشته بيش از ۱۰۰ فعال حقوق زنان را تحت تعقيب قرار داده و به بازداشت، ارعاب و ممنوعيت سفر تعدادي از آن‌ها به‌ ويژه کساني که در کمپين يک ميليون امضا براي برابري فعاليت دارند، ادامه مي‌دهد.

لغو ملاقاتهاي حضوري بند زنان اوين  

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۲۸ 

عوامل حكومتي درزندان اوين, ملاقاتهاى حضورى بند زنان اوين را بهدليل برگزارى مراسم بزرگداشت زندانيان اين بند براى شيرين علم هولى لغو كردند. شيرين علم هولى همراه با چهار زندانى ديگر در سحرگاه 19 ارديبهشت اعدام شد.

اعمال وقيحانه زنان بسيجي در قم  

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۲۷ 

بنا به گزارش خبرنگارآژانس ايران خبـــــــر, د رقم زنان بسيجي به زنان آزاده ميهنمان دررابطه با حجاب به شدت گير ميدهند طوري كه دركمال وقاحت كمين گذاشته و دختران وزناني را كه آرايش كرده اند متوقف كرد ه ودرجا درهمان خيابا ن با دستمال صورت آنها را پاك ميكنند . اين عمل كثيف, باعث نارضايتي زنان شده است. 

محکومیت شادي صدر و محبوبه عباسقلي‌زاده به حبس و شلاق 

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۲۶ 

شعبه 26 دادگاه انقلاب شادی صدر را به 6 سال حبس تعزيري و تحمل 74 ضربه شلاق و محبوبه عباسقلي زاده را به 2 سال و 6 ماه حبس تعزیری و تحمل 30 ضربه شلاق محکوم كرد . هم اكنون شادي صادر و محبوبه عباسقلي درخارج از كشور به سر مي‌برندودادگاه بدون حضور آنها برگزار شده است.

 تجمع مادران و خواهران داغدار اعدام شدگان ۱۹ اردی بهشت  

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۲۶ 

خواهران و مادران تنی از زندانیان اعدام شده ۱۹ اردی بهشت ماه، در اعتراض به عدم تحویل پیکر عزیزانشان از سوی دستگاه قضایی-امنیتی روز چهارشنبه ۲۹ اردی بهشت ماه، دست به تجمع اعتراضی خواهند زد. بنابه اطلاع گزارشگران هرانا، با توجه بهعملی نشدن وعدههای مکرر مسولان و حتی ایراد اظهارات غیررسمی مبنی بر دفن شدن این جان باختگان و با توجه به اینکه خانواده ی ۵ زندانی سیاسی اعدام شده، تحویل گرقتن اجساد را جزئی از حقوق خود می دانند؛ ایشان امروز اعلام داشتند از ساعت ۱۱ صبح چهارشنبه مورخ ۱۹ اردی بهشت ماه، مقابل استانداری کردستان واقع در شهر سنندج براى تحویل گرفتن پیکر عزیزان خود دست به تحصن خواهند زد. لازم به ذکر است خانواده ی زندانیان جان باخته، از روز دوشنبه ۲۰ اردی بهشت ماه در سفرهای متعدد به تهران خواهان تحویل پیکر عزیران خود شدهاند اما مسئولان در این رابطه علی رغم وعدهها اقدام موثری انجام ندادهاند و عدم تحویل پیکر جان باختگان دوچندان بر ناراحتی خانوادههای داغدار افزوده است. اعدام شدگان ۱۹ اردیبهشت اشاره به واقعه اعدام ۵ زندانی سیاسی به نامهاى فرزاد کمانگر، شیرین علم هولی، علی حیدریان، فرهاد وکیلی و مهدی اسلامیان دارد که در تاریخ مذکور در زندان اوین بهصورت مخفیانه صورت گرفت.

ندادن دارو به زنان بدحجاب

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۲۵ 

از لابلاي نامه هاي رسيده به آژانس ايران خبر

براي گرفتن دارو به داروخانه اي در محدوده ونك مراجعه كردم , دركمال ناباوري مسئول داروخانه گفت كه به تازگي بخشنامه اي برايمان آمده است كه به افراد بد حجاب دارو ندهيم. آخوند جنايتكار جنتى خواستار برخورد.

خانه شيرين علم هولي در ماکو تحت کنترل و فشارهاي امنيتي قرار دارد 

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۲۴ 

از روز گذشته، نيروهاي امنيتي در ماکو با استقرار در تپه اي مشرف به خانه شيرين علم هولي و همچنين کوچه اي که خانه در آن واقع است، کنترل خانه را در دست گرفته اند و هر چند ساعت يک بار به تفتيش خانه مي روند. آنان که در پي حمله اي به خانه شيرين، با اجبار زنان عزادار را بيرون کرده و درخانه را بسته اند، اجازه ورود افراد را براي عزاداري به اين خانه نداده و تنها اجازه ماندن پدر و مادر شيرين را در خانه داده اند. آنان همچنين شماره ماشين عزاداراني که براي ابراز همدردي به خانه آنها رفته اند را برداشته اند.

به گزارش تغيير براي برابري، در روزهاي گذشته مادر، خواهر، عمو، عموزاده، و پدربزرگ شيرين بازداشت و با قيد وثيقه آزاد شده اند. نيروهاي اطلاعاتي، پدر بزرگ شيرين را تهديد کرده اند که مادر شيرين را از خانه خارج کند و نگذارد براي دخترش عزاداري کند. آنها هم چنين تذکر داده اند که نبايد شبها لامپ خانه روشن باشد. با وجود همه اين فشارها، مردم بسياري در طي اين روزها به خانه آنها رفته اند. شيرين علم هولي سحرگاه 19 اردي بهشت به همراه فرزاد کمانگر، علي حيدريان، فرهاد وکيلي و مهدي اسلاميان اعدام شد. اين اعدام بدون اطلاع به خانواده و وکلاي آن ها و همچنين بدون ابلاغ قبلي به اين زندانيان سياسي دربند صورت گرفت؛ در حالي که حکم سه تن از آنان از جمله شيرين از ديوان عالي کشور تاييد نشده بود.

جهان چشم خود را بر تبعيض عليه زنان در ايران نبندد  

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۲۳ 

در نشستي در شهر کلن آلمان که با حضور روزنامه‌نگاران و فعالان ايراني و آلماني، به پذيرش عضويت ايران در کميسيون زنان سازمان ملل اعتراض شد. برخي از سخنرانان خواهان آن شدند که تبعيض عليه زنان در ايران ناديده گرفته نشود.

سه‌شنبه بيست‌ويکم ارديبهشت به همت جمعيت بين‌المللي حقوق بشر در شهر کلن آلمان نشستي درباره عضويت ايران در کميسيون زنان شوراي اقتصادي اجتماعي سازمان ملل و وضعيت پناهجويان ايراني که در ترکيه به سر مي‌برند، برگزار شد.

ميترا خلعتبري و مهدي محسني، روزنامه‌نگار، مينا احدي، فعال سياسي، و پترا اوپهوف، محقق در زمينه اقليت‌ها در ايران سخنرانان اين نشست بودند.

اين افراد همگي به پذيرش عضويت ايران در کميسيون مقام زن سازمان ملل انتقاد کردند و کشورهاي غربي و سازمان ملل متحد را متهم کردند که نقض گسترده حقوق زنان در ايران را ناديده مي‌گيرد.

آلمان هنوز هيچ اقدامي براي پناهجويان ايراني نکرده است

ايران تلاش کرد تا از طريق عضويت خود در کميسيون زنان شوراي اقتصادي اجتماعي سازمان ملل بر شکست خود براي عضويت در کميسيون حقوق بشر سرپوش بگذارد. بسياري اعتقاد دارند که کميسيون زنان شوراي اقتصادي اجتماعي سازمان ملل ظرفيت اجرايي ندارد و صرفاَ سالانه مطالعاتي درباره مسايل زنان انجام مي‌دهد. اين چيزي‌ست که ميترا خلعتبري، روزنامه‌نگار ايراني در اين نشست بيان کرد و با مخاطب قرار دادن مجامع بين‌المللي گفت:ِ اما سوال من به عنوان يک زن خبرنگار ايراني اين است که آيا حضور ايران در کميسيون زنان شوراي اقتصادي اجتماعي سازمان ملل نمايانگر وجود تفکر ضد زن در اين کميسيون نيست؟

خلعتبري ادامه داد: سوالم از جوامع بين‌المللي اين است که چه جوابي دارند به زنان ايراني داخل کشور که با انواع تبعيض‌ها مواجه‌اند بدهند؟

اين روزنامه‌نگار ايراني که خود پس از انتخابات جنجال‌برانگيز رياست‌جمهوري سال گذشته مجبور به ترک ايران شده در بخشي ديگر از سخنان خود به وضعيت پناهجويان ايراني که در کشور ترکيه به سر مي‌برند، پرداخت.

وي با انتقاد از دولت آلمان گفت: آلمان تنها کشوري بود که درباره پذيرش گروهي از اين پناهجويان سر و صدا راه انداخت و دو ماه پيش بيانيه داد که بيست نفر را مي‌پذيرد اما هنوز هيچ اقدامي انجام نداده و اين در حالي‌ست که نروژ، ايتاليا، آمريکا و فرانسه بدون اين‌که سر و صدا کنند گروهي از پناهجويان را از ترکيه خارج کرده‌اند و در تلاش براي خارج کردن گروه‌هاي بعدي هستند.

خلعتبري با بيان اين‌که اين پناهجويان سرمايه‌هاي کشور ايران هستند، به مساله پناهجويان گمنام پرداخت: اين دسته از پناهجويان مثل پناهجويان روزنامه‌نگار و يا فعالان سياسي و اجتماعي نيستند که ارتباطاتي با سازمان‌هاي بين‌المللي داشته باشند. آن‌ها در مضيقه شديد مالي هستند. خانواده‌هايشان همچنان در ايران با تهديد و خطر مواجه‌اند و بخاطر ناامني‌اي که خود در ترکيه احساس مي‌کنند نمي‌خواهند که اسم‌شان منتشر شود.

اين روزنامه‌نگار با اشاره به يک مورد که پناهجوي گمنامي که پس از انتخابات از کشور گريخته و اکنون با وضعيت ناگوار جسمي و روحي در کشور ترکيه در بلاتکليفي به سر مي‌برد، گفت: بايد از کشورهاي غربي خواست که پاسخ دهند که چه معياري براي پذيرش افراد به عنوان پناهنده دارند؟ وضعيت بد روحي؟ وضعيت بد جسمي؟ مدارک مستند؟ اين سوالاتي‌ست که بايد به آن‌ها جواب داده شود.

اعتراض به سکوت بين‌المللي در قبال ايران

پترا اوپهوف، اسلام‌شناس آلماني که درباره اقليت‌ها بخصوص اقليت‌هاي قومي در ايران تحقيق کرده نيز سخنران ديگري بود که درباره عضويت ايران در کميسيون زنان شوراي اقتصادي اجتماعي سازمان ملل سخن گفت. وي در اين نشست با اشاره به تبعيضات قانوني عليه زنان در ايران، گفت: ايران در دنيا به عنوان کشور وحشت شناخته شده و تحريم‌هاي گوناگوني عليه آن وضع شده، با اين همه در مخالفت با عضويت اين کشور در کميسيون کميسيون زنان شوراي اقتصادي اجتماعي سازمان هيچ صدايي شنيده نشد.

اين محقق حقوق بشر تاکيد کرد: شايد اکنون بايد بلندتر از هر زمان ديگري از سياستمداران خود در آلمان سوال کنيم که وقتي درباره حقوق بشر صحبت مي کنند، منظورشان از حقوق بشر چيست.

مينا احدي، فعال سياسي ساکن آلمان، نيز سخنران ديگري بود که به موضوع عضويت ايران در کميسيون مقام زن سازمان ملل پرداخت. او گفت: ما وقتي درباره ايران و موقعيت زنان صحبت مي‌کنيم مردم و رسانه‌هاي اروپايي تا حدودي مي‌دانند که ايران حکومتي ضد زن دارد، قوانين‌اش ضد زن است. زن‌ها حق طلاق ندارند، جداسازي وجود دارد. آپارتايد جنسيتي در آن اعمال مي‌شود. الان ديگر خيلي روزآمد نيست اگر فقط درباره مشکلاتي که وجود دارد صحبت کنيم. بايد درباره سازمان ملل حرف بزنيم که دارد به ايران آوانس مي‌دهد. چطور ممکن است اسم حقوق بشر را به زبان بياوريد و درباره سنگسار و اعدام عکس‌العمل درخوري نشان ندهيد؟

پليس کتابآخرين اقدام ايران در جهت سانسور

مهدي محسني، آخرين سخنران جلسه بود و درباره سانسور در ايران سخن گفت. به گفته اين روز‌نامه‌نگار و وبلاگ‌نويس عمر سانسور مطبوعات ايران به درازاي تاريخ مطبوعات در اين کشور است.

آقاي محسني با اشاره به اين‌که در دوره‌هاي مختلف در سي سال پس از انقلاب 57 به نظر رسيده سانسور کاهش يافته، گفت: در ابتداي انقلاب و همچنين در سال‌هاي ابتدايي رياست‌جمهوري آقاي خاتمي که به بهار مطبوعات معروف شده به نظرمي‌رسيد سانسورکاهش يافته اما هميشه نوعي از سانسور که سانسور پس از انتشار است وجود داشته که مي‌توان از توقيف مطبوعات، فيلتر کردن سايت‌ها و بسته شدن سازمان متولي يک رسانه نام برد.

مهدي محسني روزنامه‌نگار همچنين درباره سانسور مداوم ديگر محصولات فرهنگي در ايران نظير فيلم و کتاب صحبت کرد و آخرين مورد آن را استقرار پليس نامحسوس کنترل کتاب در نمايشگاه بين‌المللي کتاب امسال تهران اعلام کرد.

جمع‌آوري کتاب‌هاي حتي مجوزدار از سطح نمايشگاه از اقدامات پليس کنترل کتاب بوده است.

مريم ميرزا

تحريريه: فريد وحيدي

برگزاري دادگاه زهرا جباري  

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۲۲ 

بنا بر خبر دريافتي در پي برگزاري دادگاه زهر اجباري قاضي مقيسه اي حكم محاربه را كه قبلا به او نسبت داده بود, برداشته وگفته كه حكم محاربه در مورد وي صدق نميكند . لازم به ذكر است كه زهرا جباري از بازداشت شدگان روز قدس ميباشد كه به شدت توسط شكنجه گران شكنجه شده است.

سركوب حكومتي در رابطه با زنان به بهانه بدحجابي در نمايشگاه كتاب 

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۲۲ 

آژانس ايران خبر: دیروز گشت ارشاد به دلیل بدحجابی! فروشندگان خانم غرفه قلم چی, این غرفه را ازصبح ساعت يازده تا بعداز ظهرساعت پنج ونيم تعطیل کرده بود.

به طوری که مسئولین غرفه تصمیم گرفتند , غرفه را به دو بخش خانمها و آقایان تقسيم کنند تا مامورین گشت ارشاد اجازه باز شدن مجدد غرفه را بدهند.مامورین گشت ارشاد دیروز به وفور در نمایشگاه دیده میشدند و با موارد بد حجابي به شدت برخورد میکردند.

از نظر بازدیدکنندگان غرفه ها از نظر امکانات رفاهی بسیار پایین و بد مي باشد.

خواهر و مادر شيرين علم‌هولي بازداشت شدند 

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۲۲ 

صبح سه شنبه 21 اردي بهشت ماه، خواهر و مادر شيرين علم هولي، از فعالين سياسي کرد اعدام شده در نوزده اردي بهشت ماه، در منزل شان در ماکو توسط ماموران امنيتي بازداشت شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، اين در حالي است که آنها از اعدام شيرين تا عصر ديروز اطلاعي نداشتند.

به نقل از خليل بهراميان، علي رغم پيگيري هاي صورت گرفته توسط خانواده هاي اعدام شدگان، فرزاد کمانگر، علي حيدريان، فرهاد وکيلي، شيرين علم هولي، و مهدي اسلاميان پيکرهاي آنها به خانواده هاي شان استرداد نشده است. به گفته وکيل مدافع سه تن از اعدام شدگان نوزده اردي بهشت، نمايندگان مجلس و دادستاني با تحويل جسدهاي اعدام شدگان به خانواده ها موافقت کرده اند اما وزارت اطلاعات و اطلاعات کردستان با تحويل جسدها مخالفت کرده است.

خانواده ها هم اکنون در حال پيگيري هستند تا بتوانند فرزندانشان را به خانه هاي شان بازگردانند. اما با دستگيري خواهر و مادر شيرين، تضميني براي امنيت خانواده هاي اين اعدام شدگان وجود ندارد.

شيرين علم هولي شخصيتي مقاوم ومتين  

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۱۹ 

شيرين علم هولي كه روز يكشنبه 19 ارديبهشت در زندان اوين به دار آويخته شد,در بين زندانيان زن وهمچنين خانواده هاي آنان از وجه خاصي برخوردار بوده و همه زندانيان بدليل مظلوميتي كه وي داشته و تحت ظلم و شكنجه عناصر حكومتي قرار گرفته بوده از وي حمايت مينمودند, به گزارش خبرنگارآژانس ايران خبر مردم ازاين موضوع متأثر شده و ميگويند كه شديداً اين اعدام ناجوانمردانه بوده,وي شخصيتي بي آزار و متين داشته و همه او را دوست داشتند.

عربده كشي عليه زنان آزاده ميهنمان توسط احمدخاتمي 

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۱۸ 

آخوند احمد خاتمى امام جمعه تهران و عضو هيأت رئيسه خبرگان ، خطاب به زنان آزاده ميهنمان گفت: بر خلاف تصور برخيها حجاب مسأله شخصى نيست و کاملا مسأله اجتماعى است و منکر حجاب سازنده دهها گناه کبيره است.

وي در خطبه هاى نمازجمعه تهران به تهديد و ارعاب زنان ميهنمان روى آورد وگفت: خواست مردم اجراى قانون عفاف و حجاب است و مردم جانشان به لب رسيده از اين بدحجابيها و مسئولان بدانند مردم متدين تعلل در اجراى اين قانون را نمى پذيرند.

وى گفت: به بازيگران ابتذال و مباشران بدحجابى و آنان که با عمل از بدحجابى حمايت مى کنند عرض مى کنم همانطور که ملت جريان فتنه سياسى را عقب راند با همان قدرت در مقابل جلوههاى بدحجابى که يادگار رضاخان قلدر است خواهد ايستاد.

درگیری در سیدخندان منجربه دستگيري يك دختر وكتك خوردن مردمي شد كه به نجات اوشتافته بودند 

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۳/۷ 

روزپنجشنبه حضور گسترده ماموران یگان ویژه برای برخورد با بدحجاب ها و بدپوشش ها باعث درگیری در این محدوده شد.

به گزارش خبرنگار آژانس ايران خبـــر در حالیکه دو خودرو ون و پاترول در زیر پل سیدخندان توقف کرده و روی آنها نوشته بودمبارزه با مزاحمان نوامیس، ماموران کنار این خودروها با افرادی که به اصطلاح بدحجاب بودند برخورد می کردند.

ماموران که چند تن از آنها لباس پلیس ضدشورش پوشیده بودند بیشتر با خودروهایی برخورد می کردند که سرنشینانشان به نظر آنها بدحجاب بودند.

ماموران یگان ویژه کارت خودرو و گواهینامه سرنشینان این خودروها را ميگرفتند و در بعضی موارد خودرو را هم توقیف می کردند.

حدود ساعت 7 عصر روز گذشته، پنجشنبه، ماموران یک خودرو پژو 206 متعلق به یک دختر جوان را به خاطر بدحجابی متوقف کردند , اما دختر که به نظر می رسید عجله دارد با مامورها درگیر شد. این دختر ابتدا با خواهش از ماموران می خواست که رهایش کنند چون عجله دارد اما وقتی مامورها او را رها نکردند شروع به فریاد زدن کرد. در همین حین دو مامور او را از دو طرف احاطه کردند و چند مامور هم به طرف مردمی که در محل جمع شدند رفتند تا آنها را متفرق کنند.

در همین حین بین چند مامور و تعدادی از مردم نیز درگیری کوتاهی پیش آمد که ماموران ناچار به استفاده از باطوم برای متفرق کردن مردم شدند.

ماموران موفق شدند که دختر جوان را به زور سوار خودرو کنند و مردمی که با این موضوع مخالفت کردند نیز با فحاشی و ضربه های باطوم ماموران ناچار به ترک محل شدند.

فيلم برداري از زنان آزاده ميهنمان تحت عنوان بدحجاب  

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۳/۸ 

به گزارش خبرنگار آژانس ايران خبـــر ازتهران , علاوه بر ماموران مزدور مرد, مامورين مزدور زن نيز درخيابان ها بالباس مبدل مستقر شده اند, هر كسي كه بوقي بزند يا هر عملي كه به نظر مزدوران ايجاد مزاحمت باشد, در جا توسط اين مزدوران حكومتي باز داشت مي شود.

همچنين گشت نسبت پليس بسيار افزايش يافته, مر كزيت آن در شهرك غرب است , به صورتي كه به هر كسي كه حتي به مزدوران نگاه كند, گير مي دهند و به بد ترين نحو بر خورد مي كنند و هيچ قاعده و ضابطه اي براي نحوه برخورد و رعايت حقوق شهروندي ندارند.

يكي از افراد ذي نفوذ به خبرنگار آژانس ايران خبر گفت: در راستاي طرح مبارزه با بد حجابي قرار شده از بد حجاب ها در خيابان فيلم برداري شود تا عليه آنان پرونده سازي و به عنوان مدرك در دادگاه عليه آنان استفاده گردد.

روز جمعه ساعت 11,30در اتوبان يادگار محدوده فاز 6 شهرك غرب ماموران مسير خانمي را مسدود كردند ,درست مانند دزدان سرگردنه, و از خودرووپلاك آن عكس تهيه كردند و از وي خواستند براي باز پس گرفتن خودرو به پليس امنيت مراجعه نمايد.

نكته اي كه تا الان ميشود از اين برخوردها برداشت نمود اين است كه اين مزدوران علي رغم ژست وپزشان از مستقر شدن در ميادين و يا خيابانهاي شلوغ كه محل رفت و آمد مردم است واهمه زيادي دارند . به همين دليل در اتوبانها و مكانهاي خلوت مردم را غافلگير ميكنند.

مقاومت زنان ميهنمان دربرابر طرحهاي تحميلي حجاب  

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۳/۸ 

جوادى آملى با اذعان به مقاومت زنان آزاده ايرانى در مقابل طرحهاي تحميلي حجاب گفت : (آنها) با اين کار قصد دارند دهن کجى کنند تا اعتراض خود را نشان دهند. بى‌کارى و بى‌عدالتى باعث مى‌شود زبانها دراز شده و عده‌اى با بى‌حجابى دهن کجى کنند.

احضار حاميان مادران عزادار به دادگاه انقلاب و مورد بازخواست قرار دادن آنها 

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۸ 

بنابه گزارشات رسيده به" فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران"،روز گذشته 4 نفر از حاميان مادران عزادار به دادگاه انقلاب فراخوانده شدند و بيش از 5 ساعت در مورد اتهامات واهي ساختگي بازجويان وزارت اطلاعات مورد بازخواست قرار گرفتند.

روز سه شنبه 7 ارديبهشت ماه چهار نفر از حاميان مادران عزدار که در يورشهاي وحشيانه، گسترده و شبانه مامورين وزارت اطلاعات در 19 بهمن دستگير و هفته ها در بند مخوف 209 زندان اوين تحت شکنجه هاي روحي و جسمي قرار داشتند به شعبه 3 بازپرسي امنيت دادگاه انقلاب فرا خوانده شدند و توسط فردي بنام بيگي رئيس اين شعبه بيش از 5 ساعت مورد بازخواست قرار گرفتند.بيگي سعي داشت در طي اين مدت اتهامات ساخته شده توسط بازجويان وزارت اطلاعات و همکاران وي را به آنها بقبولاند. ولي همۀ آنها اتهامات ساختگي نسبت داده شده را رد کردند و به او گفتند که ما حاميان مادران عزادار بوديم و در حريم خصوص خانه هاي خود مورد تهاجم وحشيانه مامورين وزارت اطلاعات قرار گرفتيم و همانگونه که در دوران بازداشت و زير شکنجه هاي طاقت قرسا آنها را قاطعانه رد کرديم در اينجا هم آنها را رد مي کنيم.

نام حاميان مادارن عزادار که روز گذشته ساعتها مورد بازخواست بيگي قرار گرفتند به قرار زير مي باشند: 1-خانم فاطمه رستگاري 2. خانم ژيلا کرم زاده مکوندي 3.دکتر ليلا سيف الهي 4.خانم الهام احسني مي باشند.

اتهامات واهي نسبت داده شده توسط بازجويان وزارت اطلاعات به حاميان مادران عزادار که بر مبني ماده 500 و 610 اعلام شده است به قرار زير مي باشد:

اقدام عليه امنيت از طريق شرکت در تجمعات غير قانوني مادران عزادار 2. جمع آوري اطلاعات اغتشاشات 3.توهين به مسئولين نظام 4. اجتماع و تباني عليه نظام 5.تشويق و ترغيب و سازمان دهي افراد براي شرکت در اغتشاشات و فعاليت تبلغي عليه نظام 6. ارتباط با سرپل منافقين( سازمان مجاهدين خلق)

اتهامات فوق توسط سر بازجوي وزارت اطلاعات علوي که در طي دوران اسارت حاميان مادران عزادار تحت وحشيانه ترين شکنجه هاي روحي و جسمي و توهينهاي اخلاقي و تهديد به قتل خانواده هاي ساخته و پرداخته شده است.سربازجو علوي که يکي از جنايتکاران عليه بشريت در بند 209 زندان اوين مي باشد در طي مدت بازداشت حاميان مادران عزادار از هيچگونه ددمنشي عليه آنها فرو گذار نکرد. توهينهاي رکيک اخلاقي،دخالت در حريم خصوص و خانوادگي آنها، بازجوئيهاي طولاني و شبانه در سلولي کاملا تاريک و کوچک که امکان تنفس براي آنها سخت بود در زير زمين بند209 با چشم بند،بازجوئيهاي ايستاده براي مدت طولاني،تهديد اعضاي خانواده به دستگيري و ترور آنها،تهديد به اينکه هربلائي ميتوانم سر شما بياورم، عربده کشي و زدن ضربات به سر و صورت، تحقير،تحت فشار و مورد تهديد قرار دادن آنها براي گرفتن اعترافات تلويزيوني، وادار کردن آنها به نوشتن انزجار نامه عليه فعالين حقوق بشري، و با بيشرمي و وقاحت ازآنها خواستن براي همکاري در جاسوسي و لو دادن افراد بي گناه و تحت فشارهاي مستمر قرار دان آنها حتي در زمان آزادي با تماسهاي تلفني ، تهديد آنها به اينکه در صورت عدم همکاري دستگير و اتهاماتي مانند محاربه براي صدور حکم اعدام يا احکام سنگين زندان مواجه خواهند شد، تماس هاي تلفني با خانواده هاي آنها و احضار آنها به محلهاي مخفي و يا ستاد پيگيري جهت شکنجه روحي و تکرار درخواستهاي بيشرمانه همکاري با آنها. اعمال بازجويان وزارت اطلاعات که از جمله آنها فردي با نام مستعار علوي از جنايتکاران عليه بشريت مي باشد که تا به حال در شکنجه ،قتل،تهديد خانواده ها ،يورش و دستگريهاي ،پرونده سازي و صدور احکام سنگين نقش داشته است.

بازپرسان امنيتي همانند بيگي از بازجويان سابق وزارت اطلاعات مي باشند و خود در بازجويها و شکنجه و پرونده سازي شخصا حضور دارند. اينان در حال حاضر تحت نام مقدس قضاوت مشغول جنايت عليه مردم ايران هستند.

لذا ما تمامي تلاش خود را بکار خواهيم برد که نام اين جناتيکاران عليه بشريت همراه با موارد مشخص جنايت آنها را در سازمانهاي حقوق بشري و حقوقي ثبت نماييم تا بتوانيم در دادگاه هاي بين المللي آنها را به خاطر جنايتهاي متعدد عليه بشريت به عدالت بسپاريم.

لازم به يادآوري است مادران عزدار و حاميان آنها براي رسيدن به عدالت تلاش مي کنند که آمرين و عاملين قتل، شکنجه و دستگيري عزيزانشان شناسائي محاکمه و مجازات شوند. مادران عزادار تا به حال بيش از 80 بازداشتي در اين راستا داشته اند ولي براي رسيدن به اهداف خود تلاش مضاعف خود را به شيوه هاي مختلف پيش مي برند. دستگيري ،شکنجه ،پرونده سازي در عزم پر جزم آنها خللي ايجاد نخواهد کرد.

فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران،احضار بيشرمانه حاميان مادران عزادار به بازپرسي و مورد بازخواست قرار دادن آنها را به عنوان شکستن حرمت مادران و يک عمل جنايتکارانه محکوم مي کنيم و از کميسر عالي حقوق بشر،گزارشگر ويژه زنان و ساير مراجع بين المللي خواستار اقدامات عملي براي پايان دادن به اعمال سرکوبگرانه عليه مردم ايران است.

فعالين حقوق بشر ودمکراسي در ايران

8 ارديبهشت 1389 برابر با 28 آپريل 2010

فرياد خشم يك شيرزن در تجمع مقابل وزارت كار 

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۱۱    

بنابه گزارش خبرنگار آژانس ايران خبر امروز 11 ارديبهشت حدود ساعت4 بعد ازظهر قبل از شكل گيري تجمع, مقابل وزارت كار يك زن از ميان مردم شروع به فرياد زدن بسمت نيروي انتظامي كرد , وي ميگفت : بيشرفها تا كي ميخواهيد بكشين ,خاك برسرشما كه براي اين دولت كارميكنيدو...... صداي فرياد خشم اين زن موج اعتراض بين مردم را برانگيخت و باعث هراس و ترس ماموران و مزدوران سركوبگر گرديد.

زنان دستگير شده در روز جهاني كارگر 

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۱۳   

به گزارش خبرنگارآژانس ايرا ن خبر بیست و چهار نفر از زنان آزاده ميهن كه در روز جهاني كارگر در میدان انقلاب و آزادی دستگیر شده بودند , صبح روز یکشنبه از وزرا به زندان اوین منتقل شدند , خانواده هاي آنها ازساعت 11 صبح مقابل اوين تجمع كرده بودند وخواهان آزادي عزيزانشان بودند , ساعت 1300يكي از بازداشت شدگان به نام مريم توكلي آزاد شد.

مقاومت زنان در زير فشارهاي طاقت فرسا دراوين  

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۲/۱۶

بند عمومي زنان زندان اوين بعنوان محلي براي نگهداري زنان بازداشتي ِاعتراضات اخير تهران مورد استفاده قرار گرفته است. کمبود فضا و مکان در اين بند عاملي براي افزايش فشار بر زندانيان شده است. کمبود جا به حدي است که تعداد زيادي از زنان تنها با يک پتو در راهروها, كه بسيار كثيف و غير بهداشتي هستند, اسکان داده شده اند. تعداد زيادي از زنان زنداني زخمي در بهداري مي باشند. كيفيت غذاي بند 209 بسيار پايين است تا حدي كه زنان زنداني به خوردن بيسكويت اكتفا مي كنند. زندانيان سياسي زن از لحاظ امكاناتي در زندان اوين تحت فشار هستند. به آنها گفته شده است كه بايد زيرانداز, پتو و حتي لباسهايشان را هم خانواده هايشان تهيه كنند. اين زندانيان همچنين بايد مبلغي پول بابت بودن در سلول ِ زندان پرداخت كنند. شپش و ساس در زندان غوغا مي كند. قطع فشار آب گرم زندان از جمله فشارهايي است كه به زنان زنداني وارد ميكنند. اين امر مشكلات فراواني براي مادراني كه كودكان كوچك دارند بوجود آورده است و آنها براي درست كردن شير براي كودكان شيرخوار خود دچار مشكل شده اند. كودكان نيز در معرض انواع بيماريهاي خطرناك در محيط آلوده زندان قرار دارند.

يكي از زنان زنداني از وجود حيوانات موذي در بند زنان زندان اوين خبر داد که حتي موجب خورده شدن بدن يکي از زندانيان شده است. زندانياني كه بعضا ماههاست دستگير شده اند,از تحويلگيري و يا داشتن لباسهاي شخصي خودشان محروم هستند و ماههاست كه با همان لباسي كه دستگير شده اند دوران زندان خود را سپري ميكنند.

علي رغم همه اين فشارهاي طاقت فرسا , اما همچنان زنان به مقاومت حماسي خود در زندانها و در زير بازجويي ها ادامه ميدهند.

معاون كميته امداد به ايسنا خبر داد:

آموزش‌ آيين همسرداري به 50 هزار نوعروس خانواده‌ امداد

برگزاري اردوهاي آموزشي و زيارتي ويژه دختران از سن ازدواج عبوركرده

1389/03/08

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: اجتماعي - خانواده

معاون فرهنگي كميته امداد امام خميني (ره)، از ارائه آموزش ازدواج‌ به 65 هزار نفر در سال گذشته خبر داد و ابراز اميدواري كرد: اين رقم در سال جاري به 75 هزار نفر افزايش يابد.

حميدرضا ترقي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به اين كه آموزش ازدواج‌ به دو گروه دختران در آستانه ازدواج‌ و نوعروسان خانواده‌ امداد ارائه مي‌شود، اظهار كرد: امسال آموزش‌هاي ويژه ازدواج‌ و آيين همسرداري به 50 هزار نوعروس خانواده‌ امداد در سراسر كشور ارائه مي‌شود.

وي همچنين ادامه داد: 25 هزار نفر از دختران در آستانه ازدواج‌ از آموزش‌هاي ويژه‌اي كه براي آن‌ها تدارك ديده شده، بهره‌مند خواهند شد.

ترقي همچنين از برگزاري 11 دوره اردوي آموزشي و زيارتي در مشهد مقدس ويژه دختران از سن ازدواج عبور كرده تحت پوشش خبر داد و در اين باره افزود: چهار هزار نفر از دختران خانواده‌ امداد كه از سن ازدواج‌ عبور كرده و همچنين مشغول به تحصيل نيستند، از اين اردوها بهره‌مند خواهند شد.

ملکه اردن با درخواست برای با حجاب شدن مخالفت کرد

ملکه رانیا همسر پادشاه اردن در پاسخ به درخواست از وی برای با حجاب شدن اعلام کرد که از تصمیم خود برای کشف حجاب عقب نشینی نخواهد کرد.

خبرگزاری آلمان امروزچهارشنبه 26 4 2010 در گزارشی از مونیخ به مصاحبه ملکه رانیا با نشریه آلمانی پونته اشاره کرد که در آن گفته است با اجبار زنان برای پوشیدن حجاب مخالف است.

وی در پاسخ به درخواست هایی که در این زمینه از او می شود گفت ارتباط با خدا در اسلام بسیار نزدیک و بسیار شخصی است.

ملکه رانیا العبدالله به عنوان یک شخصیت بین المللی و یکی از 100 زن قدرتمند جهان بیشتر فعالیت های خود را در اردن و دیگر کشورها بر مبارزه با تبعیض و حمایت از آموزش کودکان و نوجوانان متمرکز کرده است.

وی تبعه اردن و فلسطینی تبار است و دارای مدرک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی است.