زنان: چهارشنبه 22 اردیبهشت 1389-12 می 2010

 

شهناز غلامى، روزنامه نگار آذربايجانى ، غيابا به 8سال حبس محكوم شد

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۱/۲۱

حكومت سركوبگر در يك دادگاه نمايشى شهناز غلامى، روزنامه نگار آذربايجانى و فعال حقوق زنان را غيابأ به 8سال زندان محکوم كرد. اتهام وى نشر اکاذيب و تبليغ عليه نظام عنوان شده است.

اولين بانوي راننده اتوبوس از كار اخراج شد

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۱/۲۰

خانم شيري اولين بانوي راننده در بخش خصوصي شركت واحد كه به دعوت آقاي حسين بيژني مديرعامل شركت واحد در سال 1386 به استخدام اين شركت در آمده بود از كار اخراج شد. وي از زمان حضور خود در شركت واحد مشوق بسياري از بانوان شده بود طوري كه بعد از حضور وي زنان زيادي با وي گفتگو مي كردند و به او تبريك مي گفتند و بر خود مي باليدند كه زنان هم مي توانند با اتوبوس در اين شهر پر ترافيك رانندگي كنند و با تشويق وي , زنان بسياري براي رانندگي به شركت واحد مراجعه ميكردند.

لازم به ذكر است كه خانم شيري تقريبا كلكسيوني از انواع تقدير نامه ها و تشويق نامه ها از شهردار ي تهران و مدير عامل شركت واحد و مسئولين مربوطه دريافت نموده بود . وي نزديك به دوسال بصورت قراردادي مشغول كار بوده و بعد از آن بيش از 6ماه بدون حكم رسمي , همچنان به اين كار اشتغال داشته است.

علت اينكه وي بدون حكم رسمي همچنان به اين كار اشتغال داشته, از اين قرار بود ه كه مسئولان شركت واحد بعد از دوسال كار قراردادي به او اعلام كرده بودند كه در يكي دوماه آينده حكم رسمي شدنش به دستش مي رسد ولي متاسفانه بعد از گذشت دو سال و شش ماه به جاي حكم رسمي از طرف مديريت شركت واحد دستور رسيد كه وي از اول سال حق حضور در شركت واحد را ندارد.

يك مقام در شركت واحد به شرط ناشناس ماندن نامش اعلام كرد : به نظر مي رسد مديريت شركت واحد و شهرداري تهران از حضور اين بانوي زحمتكش نهايت استفاده را برده طوري كه در اولين سال حضور اين بانو در شركت واحد مرتبا مسئولان شركت واحد با خبرگزاريها هماهنگ مي كردند تا اين بانو با آنها گفتگو كند و گفتگوي وي را در روزنامه و پيك شركت واحد به چاپ مي رساندند. مهمتر از همه حضور اين بانوي شجاع در شركت واحد باعث شد ديد مردم نسبت به شركت واحد و رانندگان شركت واحد عوض شود.

لازم به ذكر است كه زماني كه آقاي بيژني مديرعامل شركت واحد , خانم شيري را از بخش خصوصي براي رانندگي در شركت واحد دعوت مي كند به اين ايشان اعلام مي كند كه بعد از سه ماه كاركرد حكم رسمي شما را صادر مي كنم ولي متاسفانه نه تنها حكم رسمي صادر نكرد بلكه مديران زير مجموعه اتهام هاي ناروايي به وي زدند.

خانم شيري بخاطر دفاع از حقوق خود و جهت بازگشت به كارش, به اداره كار مراجعه كرده و براي پيگيري و شكايت از اتهام هايي كه توسط تعدادي از مسئولان شركت واحد به ايشان زده شده به مراجع قضايي مراجعه كرده است. ولي هنوز جوابي دريافت نكرده است.

البته انتظار ديگري از اين نظام زن ستيز نميرفت.

تلاش نيروهاي امنيتي براي بازداشت سيمين روزگرد، فعال حقوق بشر

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۱/۲۳

در تدوام سناريو سازي دستگاه امنيتي براي فعالان حقوق بشر عصر روز يکشنبه 22 فروردين ماه، 4 تن از نيروهاي امنيتي به منظور بازداشت سيمين روزگرد، فعال حقوق بشر، به منزل پدري وي يورش بردند.

بنا بر اطلاع گزارشگران هرانا، عصر روز يک شنبه ماموران امنيتي در تدوام برخورد با فعالان حقوق بشر با حکم قضايي وارد منزل پدري خانم سيمين روزگرد از دانشجويان طيف چپ، وبلاگ نويس و از همکاران سابق مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران شده و ضمن تفتيش منزل و ضبط کامپيوتر و وسايل نامبرده قصد بازداشت ايشان را نيز داشته اند که به دليل عدم حضور وي در منزل موفق به اين کار نشدند.

دستگاه امنيتي در سناريوي سازي که در اواخر اسفند ماه در رسانه ملي(!) و روزنامه هاي کثيرالانتشار اقدام به پخش جعليات و اتهامات واهي کرده بود تصويري از آنچه که چت خانم روزگرد با يکي از مسولان مجموعه خوانده شده را بدون احراز هويت اين فعال حقوق بشر بعنوان يک سند معتبر(!) بر عليه مجموعه مورد استفاده گسترده رسانه اي قرار داده بود.

شايان ذکر است که در حال حاضر خيل عظيمي از قربانيان اين سناريو در زندان اوين و خاصه بند 2 الف سپاه پاسداران نگهداري مي شوند و از سرنوشت بسياري از ايشان اطلاعي در دست نيست.

ادامه بلاتکليفي ميترا عالي

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۱/۲۵

کميته دانشجويي دفاع از زندانيان سياسي، تداوم بازداشت ميترا عالي دانشجوي کارشناسي ارشد دانشگاه شريف را نگران کننده خوانده و از فشار به او به قصد اعتراف‌گيري خبر مي‌دهد. ميترا عالي از ميانه اسفند در بند 209 اوين است.

ميترا عالي 23 سال دارد و دانشجوي مهندسي پزشکي دانشگاه شريف است. او ليسانس خود را از دانشگاه اميرکبير گرفته و در زمان تحصيل در اين دانشگاه، سردبير نشريه انتقادي سيمرغ بوده است. اين نشريه از سوي اعضاي انجمن اسلامي پلي‌تکنيک منتشر مي‌شد. مسئولان وزارت علوم پس از قبولي خانم عالي در کنکور کارشناسي ارشد با رتبه ممتاز، ثبت‌نام وي را مشروط به تعهد پرهيز از فعاليت سياسي کردند.

ميترا عالي در انتخابات دور دهم، در ستاد آقاي کروبي فعاليت مي‌کرده و نخستين بار در روز 24 خرداد توسط ماموران امنيتي در منزل دستگير و به فاصله يک روز آزاد شده است. اين دانشجو روز 21 بهمن براي بار دوم توسط لباس‌شخصي‌ها دستگير شد و پس از 5 روز با قرار کفالت به خانه بازگشت. اين بار، لباس‌شخصي‌ها وسايل شخصي و کاري او را ضبط کردند.

دستگيري غيرمعمول

اواسط اسفند ماه 88، ماموران امنيتي از خانم عالي خواسته‌اند که براي گرفتن وسايل خود به دفتر پيگيري وزارت اطلاعات مراجعه کند. اين مراجعه بازگشتي به دنبال نداشت و ميترا عالي که در اين زمان سرگرم تدوين پايان‌نامه کارشناسي ارشد خود بود، براي سومين باربازداشت و به بند 209 اوين منتقل شد. اين دانشجو از آن زمان تاکنون تنها يک‌بار تماسي تلفني با خانواده‌اش داشته و به دليل حضور بازجو در کنار خود، فرصت توضيح شرايط و اتهامات را نيافته است.

يک فعال دانشجويي که مايل به افشاي نام خود نبود در باره دستگيري و شرايط ميترا عالي به دويچه‌وله گفت: ”ما از طريق زندانيان آزاد شده خبر گرفته‌ايم که خانم عالي تحت فشار است. خانواده‌ي او هنوز اميدوارند که کاربه دادگاه نکشد و در نتيجه وکيل نگرفته‌اند. او را براي پس دادن کيس کامپيوتر و کتاب‌ها و فلاش مموري و چيزهاي ديگر که روز 21 بهمن ضبط کرده بودند، صدا کردند. ميترا عالي گفته بود من عجله ندارم و چون الان مشغول درس هستم، پس از عيد مي‌آيم. آنها اصرار کرده بودند که ما صورتجلسه کرده‌ايم و لازم است شما آن را امضا کنيد. پدرش و چند نفر از دوستانش هم همراه او رفته بودند ولي کسي را در دفتر پيگيري راه نمي‌دهند. هيچکس باور نمي‌کرد که او را به اين شکل غيرمعمول و غيراخلاقي بازداشت کنند.

اين فعال دانشجويي مي‌گويد که ميترا عالي به دليل تحصيل در اميرکبير و شريف، دوستان زيادي در هر دو دانشگاه داشته است اما در احضارهاي قبلي وي را متهم کرده بودند که حلقه‌ي ارتباطي فعالان دانشجويي است.

بي‌خبري و بلاتکليفي

خانواده ميترا عالي با وجود مراجعات مکرر به دادگاه انقلاب، هنوز توضيح مشخصي در باره علت تداوم بازداشت اين دانشجوي ممتاز نگرفته‌اند و تنها از طريق زندانيان آزاد شده مي‌دانند که فرزندشان در سلول انفرادي و تحت بازجويي به‌سر مي‌برد.

کميته دانشجويي دفاع از زندانيان سياسي اعلام کرده که لغو ملاقات ميترا عالي با خانواده‌اش توسط بازجو و نگاهداري او در سلول انفرادي، احتمال بدرفتاري با وي را دامن مي‌زند. اين کميته، بازداشت ميترا عالي را غيرقانوني و غيرانساني ناميده و خواهان آزادي اين دانشجو شده است.

دويچه وله , مهيندخت مصباح تحريريه: فريد وحيدي

اخراج دختر 14 ساله سما بهمني، فعال حقوق بشر از مدرسه

آژانس ايران خبر -  ۱۳۸۹/۱/۲۶

روز شنبه هفته جاري مورخ 21/1/89 ، خانم دبيري مدير مدرسه نمونه نورالهدي بندرعباس بدون هيچ مقدمه و زمينه اي با جمع کردن دانش آموزان مدرسه از آنان خواست تا ارتباط خود را با آتنا بهمني، دختر نوجوان سما بهمني فعال حقوق بشر دربند قطع کنند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، مدير مدرسه ضمن اتهام زني به خانواده بهمني و شخص سما بهمني به پروپاگاندا براي عليه اين خانواده و خاصه خانم سما بهمني پرداخت.

در تماس اعتراضي خانواده بهمني با مدير مدرسه و تاکيد بر لزوم توضيح وي در اين باب، مديريت مدرسه راهنمايي نورالهدي اين موضوع را به خواست مسولان بالاتر عنوان داشته و ذکر نمودند که با پا در مياني وي تنها به آتنا بهمني اين اجازه داده شده که بيايد و بدون شرکت در کلاسها امتحان پايان سال خود را بدهد و بعد از آن نيز از اين مدرسه عليرغم اينکه دانش آموز نمونه سه ساله اخير بوده اخراج مي شود.

مديريت مدرسه راهنمايي دلايل اقدامات غير اخلاقي و غيرانساني خود را بدون هيج وجه قانوني به فعاليت هاي انساني خانم سما بهمني و دستور از بالا مرتبط کرده است. اين در حالي است که دختر خانم بهمني که کمتر از ۱۴ سال سن دارد اساسا نقشي در اين ميان عهده دار نبوده است و اين موضوع که براي افزايش فشار بر اين فعال حقوق بشر با تحت فشار گذاشتن دختر نوجوان ايشان صورت گيرد امري است به دور از هرگونه اصول حقوقي، انساني و اخلاقي.

شايان ذکر است سما بهمني، فعال حقوق بشر در پي عزيمت به شهر مهاباد براي پيگيري امور شخصي خود در مسير برگشت در تاريخ 13 بهمن ماه سال گذشته در تاکسي توسط نيروهاي امنيتي بازداشت شد و 9 فروردين ماه سال جاري در يک دادگاه غيرقانوني به رياست قاضي خدادادي، به اتهام عضويت در مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران به شش ماه حبس تعزيري و همينطور فعاليت تبليغي عليه نظام نيز به شش ماه حبس تعزيري، جمعاْ يک سال زندان محکوم شده است.

سما بهمني اهل بندرعباس، پيش تر در مردادماه سال 87 به علت تلاش براي تهيه گزارشاتي از نقض حقوق بشر در منطقه کردستان و هم چنين حمايت از فرزاد کمانگر به همراه همسر خود بازداشت و توسط دادگاه انقلاب شهر سنندج به اتهام تبليغ عليه نظام و عضويت در مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران به سه سال حبس تعليقي محکوم شده بود، در حکم عجيب صادره، وي از تردد در مناطق کردنشين و ارتباط با افراد داراي سابقه بازداشت سياسي منع شده بود.

زنان زحمتکش چگونه کار می‌کنند؟ چگونه زندگی می‌کنند؟

سارا صدیق

مدتها بود که به دنبال فرصت بودم تا با او گپی بزنم و از زندگیش بیشتر بدانم، اما همیشه مشغول کار بود. سریع و فررز کار می‌کند. بسیار لاغر است. چهره‌اش تنها پوستی است بر استخوان، پوستی تیره و پر از لک، مانند صورت بسیاری از زنان زحمتکش. علیرغم مهربانی ذاتی‌اش زبان تندی دارد .تحمل بی‌اعتنایی، بی‌احترامی و از بالا نگریستن شدن را ندارد، حتا از جانب مدیر مدرسه که به هرحال بالادستش است و باید دستوراتش را اجرا کند. چندی پیش به خاطر بی‌اعتنایی مدیر، به تندی با او صحبت کرده بود. می‌گفت:

خودش دارد. نمی‌تواند درک کند. کلی قسط دارم. آشنایی با رییس بانک صحبت کرده که جریمه‌های دیرکرد وامم را از من نگیرد. باید حتما امروز می‌رفتم. اما بهم مرخصی نداد. من هم مثل خودش باهاش برخورد کردم. من نمی‌توانم این رفتارها را تحمل کنم

و این رفتار برایش مساله ساز شد. تبعیدش کردند به قسمت دیگری از مجتمع آموزشی. شانس آورد که اخراج نشد.

می گوید اهل اصفهان است و سالهاست که در تهران زندگی می‌کند. سه دختر دارد. دو دخترش را سال قبل شوهر داده است. می‌گوید هر دو هم به سرعت بچه دار شدند. هنوز از قسط‌های جهیزیه شان خلاص نشده‌ام که باید برایشان سیسمونی درست کنم.

با این گرانی چطور این کار را کردی؟ دادن دو تا جهیزیه خیلی سخت است چه برسد به دو تا سیسمونی نوزاد!

وام گرفتم. قسطی جنس خریدم. سه ماه است به خاطر قسط‌هایی که می‌دهم نتوانسته‌ام اجاره خانه‌ام را بدهم. صاحبخانه گفته که تکلیف را روشن کنید. تازه باید دنبال خانه هم بروم.

-          چقدر سخت می‌گیری؟ این قدر خودت رو اذیت می‌کنی که این رسم و رسومات را اجرا کنی؟ خوب می‌گفتی خودتان وسایل بچه را تهیه کنید.

نمی‌شود. دخترهامو توی خونواده‌ی شوهراشون سرافکنده کنم؟ نه. اصلا نمی‌شه

باید زنی از تبار او باشی که بفهمی چه می‌گوید. نمی‌خواهد دخترانش سرافکنده شوند. زن باشی، در جامعه‌ای سرمایه‌سالار و مردسالار زندگی کنی، کار هم نکنی و خانه‌دار باشی، همسرت هم کارگری باشد با حقوق کم و... خودت حسرت‌ها و نداشتن‌ها را چشیده باشی و همیشه در حال کار باشی، آن وقت آروز می‌کنی دخترانت دیگر زندگی تو را نداشته باشند:

عیب ندارد. خودم سختی می‌کشم. بزار دخترام راحت باشند. بتونن سرشون رو بالا بگیرند.

همسرت چه می‌کند؟

بیکار است. مریض است.

قبلا چه کاره بود؟

سرایدار یک ساختمان بود. اوضاع بد نبود. اما 4 سال قبل محل زندگی ما را مغازه کردند واجاره دادند. گفتند سرایدار لازم ندارند. از آن موقع که بیکار شد وضع روانی‌اش به هم ریخت. کلی دارو می‌خورد. نمی‌تواند کار کند. از آن موقع من سر کار رفتم. سه سال است که اینجا کار می‌کنم.

چقدر حقوق می‌گیری؟

امسال حدود 280 هزار تومان(منظور سال تحصیلی 88-89 است

بیمه هم هستی؟

امسال تازه منو بیمه کردند.

چقدر اجاره می‌دهی؟

دو میلیون پول پیش و ماهی 200 هزار تومان. خونه‌مون خوبه. یک آپارتمان 80 متری.(در یکی از محله‌های حاشیه‌ای غرب تهران) از بیرون که نگاه می‌کنی به نظر قدیمی وخرابه می‌آید. اما توش تمیزه و مرتبه. اگه بخواهیم از اینجا برویم فکر نمی‌کنم دیگر بتوانیم همچو خانه‌ای پیدا کنیم.

خوب از حقوقت که چیزی باقی نمی‌ماند؟ پس چطوری غذا تهیه می‌کنی؟

هر چه باشه می‌خوریم. خدا رو شکر بچه‌هام قانع هستند و هر چی جلوشان بزارم شکایتی ندارند. مهمان هم که نداریم. غذای ظهرم را هم می‌برم خونه.

-          پس خودت چی؟ با این همه کار غذا نمی‌خوری؟

بغض گلویش را می‌گیرد و نمی‌تواند دیگر حرف بزند. دو قطره اشک از گوشه‌ی چشمانش به روی گونه‌اش می‌غلطد. هیچ نمی‌گوید و تند و تند بشقاب‌های کثیف غذای بچه‌ها را می‌شوید.

وای چه کردم؟ غرورش را نادیده گرفتم! چه سوال مسخره‌ای. لاغری مفرطش نشان می‌دهد که چه می‌خورد. شرمنده بغلش می‌کنم و می‌گویم ببخشید که ناراحتت کردم. قصد بدی نداشتم.

یادم آمد وقتی بحث دادن نقدی یارانه ها پیش آمده بود، از دفتردار مدرسه خواسته بود که از طریق سایت نگاه کند ببیند که به او یارانه تعلق می گیرد یا نه؟ نه فقط به او، بلکه به هیچ یک از خدمتکاران و سرایداران مدرسه یارانه نقدی تعلق نمی گرفت همه ی آنها در خوشه‌بندی سوم بودند و از نگاه دولتیان آنقدر دارا، که نیازی به یارانه‌ی نقدی نداشتند.

موضوع صحبت را عوض می‌کنم:

-          چند سال است که توی این محل زندگی می‌کنید؟

ده پانزده سال است که آمده‌ایم اینجا. ولی قربون محله سابق‌مون. همه با معرفتند. هنوز هم دلم هوای آنجا را می‌کند. بعد از این همه سال وقتی می‌رم اونجا هنوز هم همسایه‌ها و دوستان به فکرمان هستند. فکر می‌کنی چطوری تونستم جهیزیه و سیسمونی بگیرم. همه رو از مغازه‌های اونجا قسطی گرفتم. بعد از این همه سال هنوز پیش مغازه‌دارهای اونجا اعتبار داریم.

قبلا کجا می‌نشستید؟

شوش و مولوی. اینجا اگه بمیری کسی به دادت نمی‌رسه. چند ماه قبل یک روز مادرشوهر دخترم سرزده اومد خونمون. دخترم زنگ زد. گفتم نگران نباش. باید آبروداری می‌کردم. سریع رفتم وبرای نهار خرید کردم. پولم کم اومد. می‌خواستم ماست هم بخرم. مغازه‌دار حاضر نشد ماست را بدهد که فردا پولش را بدهم. مجبور شدم انگشترم را برای هزار تومان پیشش گرو بگذارم.

دخترات درس نخواندند؟

چرا هر دو تاشون دیپلم دارند. یکی‌شان دانشگاه هم قبول شد. اما خوب آمدند خواستگاریش و شوهر کرد. این کوچیکه هم امسال دانشگاه قبول شد. رشته حسابداری.

-          نمی خواهی او را شوهر بدهی؟

اتفاقا خواستگار دارد. اما می‌گوید می‌خواهد درس بخواند. بهش می‌گویم بیا شوهر کن. من نمی‌توانم خرج دانشگاهت را بدهم. اما وقتی می‌آید و خودش را برایم لوس می‌کند و می‌خواند:

من که دختر کوچولوتم، من که بوست می‌کنم، من که همدمتم، من که نازت می‌کنم.  نمی‌خوای بزاری درس بخونم؟" دلم طاقت نمی‌آورد. با خودم می‌گویم هر جور شده باید خرج تحصیلش را بدهم. حرف حق هم می‌زند. می‌گوید:" اگه شوهر کنم، مگه نمی‌خواهی بهم جهیزیه بدهی؟ پول جهیزیه را بده خرج دانشگاهم.

اما به خدا دیگه نمی‌تونم. برای اینکه قسط‌ها را بدهم از اینجا می‌رم خونه‌ها هم کار می‌کنم.

-          ساعت چند از مدرسه می‌ری؟

ساعت 4. تا 9 شب هم توی خونه‌ها کار می‌کنم. البته خونه‌های آشناها. هر بار ده پانزده هزار تومان هم می‌گیرم.

می‌خواستم ازش بپرسم فکر می‌کند چرا شرایط زندگی‌اش این گونه است و چرا باید این همه کار کند، اما ظرف‌ها تمام شد. صدایش کردند: "دستشویی گرفته بچه‌ها دستمال کاغذی را توی آن انداخته‌اند. بیا دستشویی را تمیز کن.

با عجله به سمت دستشویی رفت.

نگاهش می‌کنم. از خود می‌پرسم به راستی خواسته‌های اصلی این گونه زنان چیست؟ چگونه می‌توان از حقوق این زنان دفاع کرد؟ زنانی چنین توانا، اگر امکانات مناسب داشته باشند، اگر آگاهی کافی داشته باشند به راحتی از حق خود دفاع خواهند کرد. اما فشار زندگی، تورم و گرانی سرسام‌آور، حقوق و دستمزد ناکافی، نداشتن امنیت شغلی حتا لحظه‌ای فرصت برای او باقی نمی‌گذارد که استراحت کند چه برسد به اینکه بتواند دمی به خود و شرایط

زندگی‌اش بیاندیشد و مقصر اصلی را بیابد

اولين بانوي راننده اتوبوس از كار اخراج شد

آژانس ايران خبر

خانم شيري اولين بانوي راننده در بخش خصوصي شركت واحد كه به دعوت آقاي حسين بيژني مديرعامل شركت واحد در سال 1386 به استخدام اين شركت در آمده بود از كار اخراج شد. وي از زمان حضور خود در شركت واحد مشوق بسياري از بانوان شده بود طوري كه بعد از حضور وي زنان زيادي با وي گفتگو مي كردند و به او تبريك مي گفتند و بر خود مي باليدند كه زنان هم مي توانند با اتوبوس در اين شهر پر ترافيك رانندگي كنند و با تشويق وي , زنان بسياري براي رانندگي به شركت واحد مراجعه ميكردند. لازم به ذكر است كه خانم شيري تقريبا كلكسيوني از انواع تقدير نامه ها و تشويق نامه ها از شهردار ي تهران و مدير عامل شركت واحد و مسئولين مربوطه دريافت نموده بود . وي نزديك به دوسال بصورت قراردادي مشغول كار بوده و بعد از آن بيش از 6ماه بدون حكم رسمي , همچنان به اين كار اشتغال داشته است.

علت اينكه وي بدون حكم رسمي همچنان به اين كار اشتغال داشته, از اين قرار بود ه كه مسئولان شركت واحد بعد از دوسال كار قراردادي به او اعلام كرده بودند كه در يكي دوماه آينده حكم رسمي شدنش به دستش مي رسد ولي متاسفانه بعد از گذشت دو سال و شش ماه به جاي حكم رسمي از طرف مديريت شركت واحد دستور رسيد كه وي از اول سال حق حضور در شركت واحد را ندارد.

يك مقام در شركت واحد به شرط ناشناس ماندن نامش اعلام كرد : به نظر مي رسد مديريت شركت واحد و شهرداري تهران از حضور اين بانوي زحمتكش نهايت استفاده را برده طوري كه در اولين سال حضور اين بانو در شركت واحد مرتبا مسئولان شركت واحد با خبرگزاريها هماهنگ مي كردند تا اين بانو با آنها گفتگو كند و گفتگوي وي را در روزنامه و پيك شركت واحد به چاپ مي رساندند. مهمتر از همه حضور اين بانوي شجاع در شركت واحد باعث شد ديد مردم نسبت به شركت واحد و رانندگان شركت واحد عوض شود.

لازم به ذكر است كه زماني كه آقاي بيژني مديرعامل شركت واحد , خانم شيري را از بخش خصوصي براي رانندگي در شركت واحد دعوت مي كند به اين ايشان اعلام مي كند كه بعد از سه ماه كاركرد حكم رسمي شما را صادر مي كنم ولي متاسفانه نه تنها حكم رسمي صادر نكرد بلكه مديران زير مجموعه اتهام هاي ناروايي به وي زدند.

خانم شيري بخاطر دفاع از حقوق خود و جهت بازگشت به كارش, به اداره كار مراجعه كرده و براي پيگيري و شكايت از اتهام هايي كه توسط تعدادي از مسئولان شركت واحد به ايشان زده شده به مراجع قضايي مراجعه كرده است. ولي هنوز جوابي دريافت نكرده است. البته انتظار ديگري از اين نظام زن ستيز نميرفت

با حضور معاون امنيتي انتظامي استانداري خراسان رضوي؛

نخستين اتوبوس ويژه بانوان مشهد افتتاح شد

خبرگزاري فارس

با حضور معاون امنيتي انتظامي استانداري خراسان رضوي نخستين اتوبوس ويژه بانوان در مشهد افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، محمد غفاري در افتتاح اين مراسم اظهار داشت: راه‌اندازي اتوبوس ويژه بانوان به لحاظ ايجاد احساس امنيت در ميان آنان بسيار با اهميت و شايسته قدرداني است.

وي ادامه داد: امنيت رواني يكي از مولفه‌هاي مهم امنيت در جامعه است و اتوبوس ويژه بانوان اقدام موثري در ايجاد اين امنيت در ميان بخش مهمي از شهروندان است.

معاون امنيتي انتظامي استانداري خراسان رضوي با بيان اينكه واگذاري برخي امور خدماتي به بانوان سبب ايجاد احساس رضايت دروني براي آنان مي‌شود، اظهار داشت: در اين زمينه گام‌هاي موثري برداشته شده است كه بايد در تمام زمينه‌هاي ممكن گسترش يابد.

وي افزود: اين اقدام از نظر ايجاد اشتغال به ويژه براي بانواني كه سرپرست خانوار هستند، بسيار مهم است.

معاون امنيتي انتظامي استانداري خراسان رضوي ورود زنان به مشاغل مختلف حتي پست‌هاي مديريتي را از نظر شرع و همين طور مسئولان نظام بلامانع عنوان كرد و گفت: انجام فعاليت‌هاي گوناگون توسط بانوان بايد همراه با حفظ شان، كرامت و جايگاه آنان باشد.

وي از مسئولان حمل و نقل شهري به ويژه حمل و نقل سبك خواست نسبت به ساماندهي اين بخش به گونه‌اي كه شايسته زائران و مجاوران حضرت رضا(ع) باشد، اقدام كنند.

در اين مراسم همچنين عضو شوراي اسلامي شهر مشهد گفت: توجه به توسعه فضاي عمومي حمل و نقل شهري ويژه بانوان با توجه به تردد زياد اين قشر در سطح شهر بسيار با اهميت است.

فاطمه غيور با اشاره به اينكه در آينده‌اي نزديك سيستم تاكسي بي‌سيم ويژه بانوان نيز افتتاح خواهد شد، افزود: اين امر سبب ايجاد فضاي مناسب همراه با امنيت خاطر بيشتر براي بانوان خواهد شد.

وي ادامه داد: شوراي اسلامي شهر مشهد به سازمان‌هاي مختلف در واگذاري كارها به بخش خصوصي امتيازاتي مي‌دهد و طرح‌هايي نيز براي حمايت از بخش خصوصي دارد.

کمک مالی به برنامه‌ گسترش حجاب در 5 دانشگاه

خبرگزاری مهر - 25 فروردین

وزارت بهداشت مبالغی به عنوان کمک مالی به پنج دانشگاه علوم پزشکی به منظور طرحهای و برنامه ‌های گسترش حجاب و عفاف در دانشگاهها اختصاص داد.

برخی سیاستهای وزارت بهداشت درباره حجاب و عفاف

به گزارش خبرنگار مهر، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در هدایت و ساماندهی برنامه ‌های گسترش فرهنگ حجاب و عفاف در دانشگاههای علوم پزشکی کشور کمکهای مالی را به پنج دانشگاه اختصاص داد.

کمکهای مالی مورد اشاره پس از تدوین طرح ملی تبیین جایگاه عفاف و حجاب در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و تلاش ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی وزارت بهداشت اختصاص داده شده است.

در حال حاضر برنامه های 19 دانشگاه علوم پزشکی کشور به ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی وزارت بهداشت رسیده و در مرحله اول دانشگاههای علوم پزشکی یاسوج، زابل، کردستان، قزوین و سبزوار کمکهای مالی را دریافت کردند.

بر اساس اعلام معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت 14 دانشگاه علوم پزشکی دیگر نیز بنا بر اولویتهای در نظر گرفته شده کمک های مالی بعدی را دریافت می کنند.

ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی در محل معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مستقر است.

برخی سیاستهای وزارت علوم درباره حجاب و عفاف

مدیر کل امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز پیش از این در گفتگو با مهر با تشریح برنامه های وزارت علوم در خصوص عفاف و حجاب در دانشگاهها و طراحی الگوهای واحد برای این منظور گفت: یکسان سازی در فرم لباسهای دانشجویان به ویژه دانشجویان دختر مطرح نیست.

جلیل دارا افزود: در راستای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در دانشگاهها و با توجه به تأکیدات وزیر علوم مبنی بر اینکه دانشگاهها باید به سمت فرهنگ ایرانی اسلامی حرکت کنند در بحث عفاف و حجاب دانشجویان و در کل ظاهر دانشجویان برنامه هایی را در دستور کار داریم.

وی اظهار داشت: پیش از این قرار بود الگوهای خاصی برای این منظور طراحی و ارائه شود اما در حال حاضر در نظر نداریم فرم واحدی از لباس را مانند مدارس برای دانشجویان به ویژه دانشجویان دختر در نظر بگیریم.

مدیر کل امور فرهنگی وزارت علوم اضافه کرد: در بحث عفاف و حجاب باید روشنگری خوبی در دانشگاهها صورت گیرد تا جامعه دانشگاهی به این نتیجه برسد که اجرای برنامه ها و سیاستگذاریها در زمینه عفاف و حجاب به حال خود دانشگاهها مفید است.

دارا گفت: از سوی دیگر به دلیل اینکه عفاف و حجاب جزء ملزومات انقلاب اسلامی ما است از این رو یکسری برنامه های جدی داریم تا ضوابطی را برای این منظور مشخص کنیم.

وی افزود: آنچه در این زمینه نیاز داریم یکسازی سازی سیاستها است بنابراین باید سیاستهای واحدی برای این منظور تدوین و در تمام دانشگاهها پیاده شود.

مدیر کل امور فرهنگی وزارت علوم با اشاره به بحث تهیه و طراحی ژورنالهای لباس دانشجویی نیز به مهر گفت: تهیه ژورنال های لباس دانشجویی پیش از این مطرح بود و دانشگاه الزهرا نیز پیشنهاداتی را داد اما در حال حاضر جزء تأکیدات ما نیست.

89/01/27

مؤسس مدرسه طرح استتار:

طرح استتار آموزشي غير‌مستقيم و عملي در زمينه حجاب است

خبرگزاري فارس: مؤسس نخستين مدرسه مجري طرح استتار در استان فارس گفت: طرح استتار، يك طرح آموزشي غير‌مستقيم و عملي در زمينه حجاب است.

فاطمه سادات علوي‌نژاد امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در شيراز با بيان اينكه برخي اوقات با معرفي اشتباه مباني دين، شاهد نوعي دين زدگي در نسل نوجوان و جوان هستيم، اظهار داشت: در چنين شرايطي نياز به مدرسه‌اي كه پاسخگوي نياز خانواده‌ها به ويژه خانواده‌هاي مؤمن و متدين باشد، دوچندان مي‌شود.

وي تنها راه نجات و حفاظت دانش‌آموزان را رشد و تقويت باورهاي ديني در آنها دانست و خاطرنشان كرد: معتقديم دانش‌آموزان كه مديران اجرايي آينده كشور هستند، بايد از تعهد اسلامي برخوردار باشند.

مؤسس نخستين مدرسه مجري طرح استتار در استان فارس با بيان اينكه سخت‌گيري بيجاي برخي مديران مدارس سبب تفهيم ناصحيح حجاب به دانش‌آموزان مي‌شود، تصريح كرد: دانش‌آموزان هنگامي به حجاب و مباحث ديني علاقه‌مند مي‌شوند كه اولياي مدرسه را مجري‌هاي عملي اين مباحث ببينند.

علوي‌نژاد با اشاره به دغدغه انتخاب مدرسه مناسب توسط اولياي دانش‌آموزان گفت: وظيفه دست‌اندركاران تعليم و تربيت اين است كه مكمل خانواده‌ها در آموزش مفاهيم ديني و تربيتي باشند.

وي با بيان اينكه اجراي طرح استتار در اين مدرسه با استقبال گسترده دانش‌آموزان و اولياي آنها قرار گرفته است، تصريح كرد: اجراي اين طرح در مدرسه با ايجاد فضاي آرامش بخش براي دانش‌آموزان، در فراگيري درس آنها مؤثر بوده است، به طوري كه شاهد موفقيت‌هاي علمي و فرهنگي دانش‌آموزان اين مدرسه هستيم.

مؤسس اين مدرسه در بخش ديگري از گفتگوي خود با اشاره به مشكلات تاسيس مدارس غيردولتي، گفت: مدارس غير انتفاعي، بار زيادي را از دوش آموزش و پرورش بر مي‌دارند.

علوي‌نژاد خاطرنشان كرد: مشكل فضاي ساختماني مدارس غيرانتفاعي يكي از مشكلات تاسيس اين مدراس است و سازمان آموزش و پرورش، ساخت مدارس غيرانتفاعي را مدنظر ندارد.

مدير اين مدرسه نيز با بيان اينكه طرح استتار براي نخستين بار در فارس در اين مدرسه اجرا شده است، تصريح كرد: نشاط و شادابي دانش آموزان اين مدرسه با اجراي طرح استتار، به خوبي قابل لمس است.

افسانه روستاپور تعداد دانش‌آموزان اين مدرسه دخترانه را 88 نفر اعلام كرد و گفت: اين دانش‌آموزان در دو مقطع اول و دوم راهنمايي مشغول به تحصيل هستند.

وي با اشاره به اجراي موفق اين طرح، خاطرنشان كرد: اجراي اين طرح در موفقيت‌هاي علمي، آموزشي و فرهنگي دانش‌آموزان بسيار مؤثر بوده است.

روستاپور با بيان اينكه تمام پرسنل و دبيران اين مدرسه راهنمايي از بانوان هستند، اظهار داشت: حياط مدرسه با حفاظ‌هايي كه نصب شده است، از ديد همسايگان و افراد بيرون مدرسه‌ پنهان است.

وي با اشاره به نصب آيفون تصويري در اين مدرسه گفت: هيچ مردي اجازه ورود به مدرسه را بدون هماهنگي با مديريت و معاونت مدرسه ندارد.

روستاپور همچنين با بيان اينكه به دانش‌آموزان تاكيد شده است كه در مدرسه استفاده از زيورآلات ممنوع است، خاطرنشان كرد: اين امر سبب مي‌شود كه مدرسه، تبديل به محيط بدآموزي نشود.

وي با اشاره به استفاده دانش‌آموزان از صندل‌هاي راحتي طبي به جاي كفش گفت: استفاده از اين صندل‌ها سبب رعايت بيشتر بهداشت و راحتي هر چه بيشتر دانش‌آموزان مي‌شود.

مربي پرورشي اين مدرسه نيز به خبرنگار ما گفت: با توجه به اجراي موفق طرح استتار، به مؤسسان ديگر مدارس غيردولتي نيز پيشنهاد مي‌كنيم كه اين طرح را در مدراس خود اجرا كنند.

راضيه شكيبا با بيان اينكه به دليل برخي رفتارهاي نامناسب، بعضي از جوانان و نوجوانان نسبت به دين بدبين شده‌اند، تصريح كرد: با اجراي اين طرح، درصدد برطرف كردن اين ديدگاه‌ها هستيم.

وي از آموزش خانواده‌ها و اولياي دانش‌آموزان اين مدرسه در سال تحصيلي آينده در زمينه مباحث ديني خبر داد و گفت: طرح استتار، يك طرح آموزشي غير‌مستقيم و عملي در زمينه حجاب است.

در اين مدرسه راهنمايي، دانش‌آموزان در ساعات كلاسي موظف به رعايت حجاب كامل نبوده و در ساعات زنگ تفريح نيز تنها با شال در حياط مدرسه حاضر مي‌شوند

يکشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۸۹

Sunday, Apr 25, 2010

فرانسه قانون منع پوشش صورت را برای گردشگران هم قابل اجرا دانست

وزیر گردشگری فرانسه اعلام کرد ممنوعیت پوشش صورت که شامل روبنده و برقع می‌شود همزمان با شهروندان فرانسوی در اماکن عمومی، برای گردشگران خارجی نیز اعمال می‌شود.

وزیر گردشگری فرانسه اعلام کرد ممنوعیت پوشش صورت که شامل روبنده و برقع می‌شود همزمان با شهروندان فرانسوی در اماکن عمومی، برای گردشگران خارجی نیز اعمال می‌شود.

نادین مورانو، وزیر دوم خانواده ها در دولت فرانسه گفت: از آنجا که ضرورت احترام گذاشتن به قوانین فرانسه برای گردشگران ضروری است این قانون در رابطه با گردشگران در فرانسه اجرا می شود.

براساس آمار وزارت گردشگری فرانسه، هرساله صدها هزار نفرگردشگر از خاورمیانه به فرانسه سفر می کنند و مشاهده زنان محجبه در فروشگاه های مجلل پاریس درحال خرید کردن امر چندان غریبی نیست.

مورانو اظهار داشت: زنانی که این قانون را نقض کنند جریمه می شوند اما از آنها خواسته نمی شود که پوشش صورت خود را در محل بردارند.

وی مدعی شد که این ممنوعیت همگام با اصول سکولار فرانسه تصویب شده و با هدف ارائه پیامی در سطح بین الملل اجرا می شود که میان گردشگران خارجی و شهروندان داخلی در خاک فرانسه تمایز قائل نشده است.

دولت سارکوزی روز چهارشنبه اول اردیبهشت ماه اعلام کرد ممنوعیت برقع را به رغم هشدار کارشناسان مبنی بر منافات آن با قانون اساسی پیگیری می کنیم.

دولت اعلام کرده است که درحال حاضر از میان شش میلیون مسلمان فرانسه تنها ۲ هزار نفر صورت خود را می پوشانند.

پارسینه:سرپرست شورای حل اختلاف خانواده در تهران که در برنامه بحث روز رادیو تهران شرکت بود، گفت: با توجه اینکه زنان هشتاد درصد متقاضیان طلاق را تشکیل می‌دهند، اگر حق طلاق رابه آنها بدهیم، همه مردها مجرد خواهند ماند.

فریدون امیرآبادی» علت اصلی همه اختلافات خانوادگی را «توقعات نابجای زن» دانست و ده سال اول زندگی را دوران شناخت طرفین از یکدیگر خواند.

وی تاکید کرد: اگر حق طلاق را به زنان بدهیم هیچ مردی روز خوش نخواهد دید.

سرپرست شورای حل اختلاف خانواده در تهران صدور حکم طلاق به خاطر اعتیاد مرد را «یک اصل منسوخ شده» دانست و گفت: در کشور چهار میلیون معتاد داریم در صورتی که بسیاری از اعتیادها به زندگی لطمه نمی‌زند بلکه اعتیاد باید مخل زندگی باشد، بهتر است زنان با این مسئله کنار بیایند تا مردها هم بتوانند با خیال راحت اعتیاد خود را ترک کنند.

من گروگانم

آخرین نامه‌ شیرین علم هولی چند روز قبل از اعدام

 

شیرین علم هولی متولد 13 خرداد 1360 از روستای دیم قشلاق در حوالی ماکوست. در اردیبهشت 1387 توسط سپاه پاسداران در تهران دستگیر شد. 25 روز اول بازداشت خود را در مکانی نامعلوم و تحت شکنجه شدید جسمی و روانی گذراند. پس از آن، به بند 209 زندان اوین تحویل داده شد و پس از تحمل 6 ماه حبس به بند نسوان این زندان منتقل گردید. در تاریخ 28 آذر ماه 1388 در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران، که به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد به اتهام خروج غیرقانونی از مرز به تحمل دو سال حبس تغزیری و به اتهام محاربه از طریق ارتباط با پژاک، به اعدام محکوم شد. حکم در 13 دی ماه به وکیل وی، ابلاغ شده است، اما روند بررسی پرونده در دادگاه بدوی خارج از اصول قانونی بوده است. به همین منظور درخواست تجدید نظر در حکم صادره را به دادگاه ارائه شده است. اما تا کنون بدون جواب مانده است.

شیرین علم هولی در نامه اول به صراحت شکنجه های که بر وی شده است بیان داشته است. اشاره به مواردی از شکنجه های شدید جسمی و روانی کرده بود. متاسفانه امروز عواقب مرگبار آن شکنجه ها در خانم علم هولی بروز کرده است که در این نامه به روشنی به آن اشاره نموده است.

در نامه قبلی هم اشاره کرده بود که بازجوها خیلی تلاش کرده اند که اعتصاب وی را بشکنند، امروز هم سعی میکنند که در زیر فشار و با شروع کردن بازجویهای تکراری از ایشان اعتراف تلویزیونی بگیرند و کورد بودن خود را انکار و او و خانواده اش را در مقابل هم قرار بدهند.

متن نامه شیرین علم هولی

دوران زندانیم وارد سه سالگی خود شده است، یعنی سه سال زندگی زجر آور پشت میله های زندان اوین، که دو سال از آن دوران زندان را بلاتکلیف بدون وکیل و بدون وجود داشتن حکمی مبنی بر قرار بازداشتم را گذراندم. در مدت بلاتکلیفیم روزهای تلخی را در دست سپاه به سر بردم و بعد از آن هم دوران بازجویهای بند 209  شروع شد. بعد از دوران 209 بقیه مدت را در بند عمومی گذراندم . به در خواستهای مکرر من برای تعین تکلیفم پاسخ نمیداند. در نهایت حکم ناعادلانه اعدام را برایم صادر کردند.

من بابت چه چیزی حبس کشیده ام، یا باید اعدام شوم؟ آیا جواب به خاطر کرد بودنم است؟ پس میگویم: من کرد به دنیا آمده ام و به دلیل کرد بودنم زحمت محرومیت کشیده ام.

زبانم کردی است، که از طریق زبانم با خانواده و دوستان و آشنایانم رابطه بر قرار کرده ام و با آن بزرگ شده ام و زبانم پل پیوندمان است. اما اجاز ندارم با زبانم صحبت کنم و آن را بخوانم و تحصیل بکنم و در نهایت هم اجاز نمیدهند با زبان خودم بنویسم.

به من میگویند بیا و کرد بودنت را انکار کن، پس میگویم: اگر چنین کنم خودم را انکار کرده ام.

جناب قاضی محترم، آقای بازجو

در آن زمان که من را بازجویی میکردید حتی نمیتوانستم به زبان شما صحبت کنم و من در طی دو سال اخیر در زندان زنان زبان فارسی را از دوستانم آموختم، اما شما با زبان خود بازجوییم کردیت و محکمه ام کردید و حکم را برایم صادر کردید. این در حالی بوده که من درست نمیفهمیدم در اطرافم چه میگذرد و من نمیتوانستم از خود دفاع کنم.

شکنجه هایی که بر عیله من به کار گرفته اید، کابوس شبهایم شده، درد و رنجهای روزانه ام در اثر شکنجه های که شده بودم با من روزی را سپری میکنند. ضربهای که در دوران شکنجه به سرم وارد شده، باعث آسیب دیدگی در سرم شده است. بعضی از روزها دردها ی شدید هجوم میاورند. سر دردهایم آنقدر شدید میشود، که دیگر نمیدانم در اطرافم چه میگذرد، ساعاتها از خود بیخود میشوم و در نهایت از شدت درد، بینییم شروع به خونریزی میکند و بعد کم کم به حالت طبیعی برمیگردم و هوشیار میشوم.

هدیه دیگر آنها برای من ضعف بینایی چشمانم است که دائم تشدید میشود و هنوز هم به درخواستم برای عینک پاسخ نداده شده. وقتی وارد زندان شدم موهایم یک دست سیاه بود، حال که سومین سال را میگذرانم، هر روز شاهد سفید شدن بخشی از آنها هستم.

میدانم که شما نه تنها این کار را با من و خانواده ام نکرده اید، بلکه این شکنجه ها را برعلیه تمام فرزندان کرد و از جمله با کسانی مانند زینب (جلالیان) و روناک (صفارزاده) و ..... به کار برده اید. چشم مادران کرد هر روز در انتظار دیدن فرزندانشان اشک باران است، دائم نگرانند از اینکه چه اتفاقی در پیش است، با هر زنگ تلفنی وحشت شنیدن خبر اعدام فرزندانشان را دارند.

امروز 12 اردیبهشت 89 است (2/5/2010) و دوباره بعد از مدتها مرا برای بازجویی به بند 209 زندان اوین بردنند و دوباره اتهامات بی اساسشان را تکرار کردند. از من خواستنند، که با آنها همکاری کنم تا حکم اعدمم شکسته شود. من نمیدانم این همکاری چه معنی دارد، وقتی من چیزی بیشتر از آنچه که گفته ام برای گفتن ندارم. در نتیجه آنها از من خواستند تا آنچه را که میگویند تکرار کنم و من چنین نکردم. بازجو گفت: ما پارسال میخواستیم آزادت کنیم اما چون خانواده ات با ما همکاری نکردند به اینجا کشید. خود بازجو اعتراف کرد که من فقط گروگانی هستم در دست آنها و تا به هدفهای خود نرسند مرا نگاه خواهند داشت، یا در نتیجه اعدام خواهم شد، اما آزادی هرگز.

 

(لازم به ذکر است که خانم علم هولی در پایان نامه اش بعد از امضا و درج تاریخ، با کردی لاتین نوشته اند "سه ر که فتن" serkefitn ،که به معنای پیروزیست و ما هم در آخر نامه ایشان و در زیر تاریخ نوشتن نامه آن را گذاشته ایم، پس پیروزی در انتظار شیرین ما است)

شیرین علم هولی

13/2/89 – 3/5/2010

صدور بخشنامه مبارزه با بي‌حجابي در دانشگاه

  21 ارديبهشت 1389

سایت اصولگرای جهان نوشت:

يك مقام مسئول در دولت از تمهيدات ويژه حراست مركزي وزارت علوم براي مبارزه جدي با كشف حجاب و بدحجابي ها در دانشگاههاي كشور خبر داد.

اين مقام مسئول گفت : امروز ابلاغيه اي از سوي حراست كل وزارت علوم صادر شد مبني بر اينكه با مصاديق بدحجابي و كشف حجاب به صورت جدي و قاطعانه برخورد و تمرد مديران كميته هاي انضباطي دانشگاهها به حراست كل گزارش شود.

اين مقام مطلع با بيان اينكه مسائل مربوط به كشف حجاب در دانشگاهها به خصوص دانشگاه تهران بحث امروز و ديروز نيست، تصريح كرد: جريان سازماندهي شده اي بعد از 22بهمن سال گذشته حركات خزنده خود در دانشگاههاي كشور را آغاز كرد.

وي ادامه داد: اين جريان از سوي حراست مركزي وزارتخانه شناسايي و به مسئولين دانشگاه نيز تذكر داده شد تا برخورد جدي با اين تحركات صورت بگيرد.

اين مقام مسئول تاكيد كرد: اما به واسطه اينكه حراست در دانشگاه وظيفه اش نظارتي است تا اجرايي ، مواردي كه در دانشگاه شناسايي مي شد به كميته انضباطي معرفي مي شد كه متاسفانه به خاطر غلبه رويكرد غير ديني در اين كميته ها با مصاديق كشف حجاب برخورد خاصي صورت نگرفت.

وي در پاسخ به سوال خبرنگار جهان مبني بر اينكه پس چرا اين روزها موجي از شعار مبارزه با بدحجابي ها و كشف حجاب ها در دانشگاهها ديده مي شود، تاكيد كرد: تا وقتي اين مسائل رسانه اي نشده بود هيچ يك از مسئولان كميته هاي انضباطي و شوراي هاي فرهنگي دانشگاهها دغدغه و اراده اي نداشتند حال كه اين مسئله دغدغه نمايندگان مجلس شده و به رسانه ها راه پيدا كرده است آقايان مجبورند كه خود را موافق با مبارزه با بدحجابي نشان دهند.

وي در ادامه گفت: وقتي كميته هاي انضباطي و مسئولان دانشگاهها تذكرات را جدي نگرفته و حتي بي محلي نشان مي دهند مسلما وقتي نيروي حراست يك دانشگاه به يك دانشجوي بي حجاب تذكر دهد او را مسخره خواهند كرد.

گفته مي شود صدور اين بخش نامه به دنبال گزارش هاي متعدد جهان از وضعيت بي حجابي در برخي از دانشگاههاي تهران صورت گرفته است.

آزادی ازدواج دختران «بدون اذن ولی» در عمان

 1 اردیبهشت 1389 8

جهان امروز 

شیعه آنلاین: اخبار رسیده از کشور عمان حاکی از آن است که «سلطان قابوس بن سعید» پادشاه عمان با صدور حکمی ازدواج دختران بدون اذن ولی در عمان را آزاد اعلام کرد. البته این به شرط آن است که خانواده دختر مهر زیادی از خواستگار درخواست کنند.

گفتنی است بر اساس حکم صادر شده توسط پادشاه عمان، در صورتی خانواده دختر مهر زیادی از خواستگار درخواست کنند و دختر مایل باشد حتی با مهر کم با آن خواستگار ازدواج کند، می‌تواند به دفتر«سلطان قابوس بن سعید» مراجعه کرده و با مطرح کردن موضوع و مطلع کردن دولت، بدون اذن ولی با خواستگار مورد نظرش ازدواج کند.

شایان ذکر است بیشتر خانواده‌های عمانی با درخواست مهریه زیاد، ازدواج را برای فرزندانشان تقریبا غیرممکن کرده و در واقع با این درخواست خود فرزندانشان را به طور غیرمستقیم از تشکیل خانواده منع می‌کنند.

بر اساس گفته مشاوران امور ازدواج در عمان، حدودا متوسط مهر فعلی در این کشور ۱۰ هزار ریال عمانی (تقریبا معادل ۳۰ هزار دلار) به علاوه مقدار نسبتا زیادی طلا و جواهرات است که داماد باید آن را در ابتدای ازدواج پرداخت کند.

افزایش قاچاق دختران ایرانی در استان های مرزی نگران کننده است

آینه روز

اردیبهشت 1389 هفده

به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری زنان ایران ، يافته هاي تحقيقي که با همکاري مرکز امور مشارکت زنان و کميته سازمان دفاع از قربانيان خشونت در سال 82 انجام شده بيانگر روند رو به افزايش قاچاق زنان و دختران استان هاي مرزي به کشورهاي حاشيه خليج فارس ، امارات متحده عربي ، پاکستان ، افغانستان و به طور محدود به کشورهاي اروپايي و آسيايي است.

طيبه اسدي يکي از کارشناسان اين تحقيق در خصوص راههاي اغفال اين دختران کم سن و سال گفت : قاچاقچيان ، دلال هايي را در مناطقي مانند پارکها و مقابل مدارس راهنمايي و دبيرستانها گمارده که با اين دختران ، طرح دوستي و آشنايي مي ريزند و سپس آنها را به مکانهاي خاصي برده و با وعده هاي خروج آسان از کشور ، درآمد خوب ، زندگي بهتر و يا حتي در مورد دختران کم سن و سال گاهي به زور آنها را تا لب مرز حمل کرده و به صورت جاسازي شده قاچاق مي کنند.

وي ايستادن دلالان در کنار سفارتخانه ها و ادارات کاريابي و دادن پيشنهاد کار پر درآمد به افراد کم اطلاع و نيازمند کار را از راههاي ديگر اغفال اين زنان و دختران معرفی کرد و افزود : همچنين اين دلالان دختران کم سن و سال برخي ساکنان روستاها را با پرداخت پول به والدينشان و يا وعده زندگي بهتر به عقد و ازدواج خود درآورده و سپس به قاچاقچيان انسان در خارج از کشور تحويل مي دهند.

الهام آرام نیا جامعه شناس در گفتگو با خبرگزاری زنان در خصوص قاچاق دختران و زنان جوان ایرانی در مشهد گفت : هنوز ماجرای قاچاق دختران و زنان ایرانی به پاکستان از خاطره ها نرفته است که شاهد آدم ربایی های دیگری هستیم.

وی افزود : قاچاقچیان معمولا با دادن وعده های واهی از جمله این که " شما را مجانی و با خرج خودمان به خارج از کشور می بریم و در عوض ، از گذرنامه شما برای وارد کردن جنس استفاده می کنیم مردم را فریب می دهند و با به کار گیری چنین ترفند هایی و پرداخت مبلغی پول به آنها ، به همین راحتی آنها را سوار هواپیما یا وسیله نقلیه دیگری می کنند و این افراد ساده لوح را با پای خودشان و به طور قانونی از مرز خارج می کنند.

آرام نیا در ادامه گفت : در مواردی نیز مشاهد شده است که اعضای باندهای آدم ربا پس از شناسایی خانواده هایی که دارای دخترانی هستند ، به عنوان زائر شهرستانی اطاقی را در خانه های آنها اجاره می کنند و پس از چند روز اقامت و بررسی همه جانبه ، در یک فرصت مناسب قصد شوم خود را اجرا می کنند.

این کارشناس علوم اجتماعی اظهار داشت : نکته قابل توجه در مورد این مساله ، نحوه خارج کردن زنان و دختران توسط اعضای این باند های مافیایی است . آنچه که ظاهرا معلوم است و در این داستان دردناک نیز به آن اشاره شده ، این است که این افراد شرور قربانیان خود را بیشتر از راه زمینی به پاکستان می برند.

وی ادامه داد : هنوز مشخص نیست که آنها چگونه و به این آسانی از مرزهای کشور عبور می کنند و هیچ شخص یا نیرویی با آنان برخورد نمی کند و مانع عبور آنها از مرزها هم نمی شود . احتمالا آنها از تاریکی شب و از نقاط کور مرزی استفاده می کنند و از دید مرزبانان مصون می مانند.

آرام نیا به یکی از باند های مافیایی در مشهد اشاره کرد و تصریح کرد : اعضای جنایتکار یکی از باندهای مافیایی پس از شناسایی خانواده های فقیر مشهدی ، دختران آنان را به عقد یکی از اعضای باند خود در می آوردند و به بهانه این که شهرستانی هستند و می خواهند در زابل زندگی کنند ، دختران بخت برگشته را به کشور پاکستان می بردند و به خانه های فحشا می فروختند . خوشبختانه این باند مخوف با هوشیاری نیروی انتظامی مشهد لو رفت و اعضای آن دستگیر و مجازات شدند.

يونيسف : کودکان و زنان قربانيان اصلي قاچاق انسان

بر اساس اعلام صندوق کودکان سازمان ملل متحد (يونيسف) تحقيقات انجام شده در 53 کشور آفريقايي نشان مي دهد که در تمام اين کشورها پديده قاچاق انسان انجام مي شود

بر اساس اين گزارش در آفريقا از کودکان به عنوان برده و سرباز استفاده مي شود و علاوه بر آن قاچاقچيان انسان ، کودکان را وادار به خودفروشي مي کنند ، زنان نيز دومين گروه بزرگ قربانيان قاچاق انسان هستند

قاره آسيا نيز يکي از مناطق مهم دنياست که گريبانگير پديده قاچاق انسان است ، کشورهاي آسيايي شامل تايلند ، فيليپين ، نپال ، هند ، پاکستان ، بنگلادش ، ويتنام ، چين ، مالزي ، اندونزي ، برمه ، کامبوج و ... از مناطق مبداء پديده قاچاق زنان و کودکان محسوب مي شوند.

به طور مثال درصد بسياري از قربانيان قاچاق کودکان و زنان در کشورهاي هند و نپالي هستند ، زنان و دختران نپالي نيمي از کارگران جنسي مراکز فساد بمبئي را تشکيل مي دهند ، قاچاق زنان و دختران نپالي از آغاز قرن 19 شروع شد و در حال حاضر بيش از يک ميليون و هفتصد هزار دختر نپالي در هند به روسپي گري مشغولند.

سازمان ملل عضویت ایران در کمیسیون مقام زن را تصویب کرد

 اردیبهشت 1389 یازده

خبرگزاری هرانا - با وجود اعتراض هایی که علیه عضویت ایران در "کمیسیون مقام زن" سازمان ملل متحد صورت گرفت، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل به اتفاق آرا، عضویت ایران در این کمیسیون را تصویب کرد.

این کمیسیون از کمیته های فرعی شورای اقتصادی – اجتماعی سازمان ملل است که 45 عضو دارد. اعضا کمیسیون هر چهارسال یکبار انتخاب می شوند. یازده کرسی این کمیسیون به منطقه آسیا تعلق دارد که اینبار دو کرسی آن خالی بود. ایران و تایلند تنها نامزدهای این دو کرسی بودند. جمهوری اسلامی پس از مخالفت گروههای حقوق بشر با عضویت آن در شورای حقوق بشر سازمان ملل، خود را نامزد عضویت در کمیسیون مقام زن کرد.

به گزارش بی بی سی، "کمیسیون مقام زن"، مسئول بررسی وضعیت زنان (CSW) است. این نهاد وابسته به شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد بوده با هدف اصلی برقراری برابری حقوق زن و مرد و کمک به پیشرفت زنان در سراسر دنیا تشکیل شده است.

کمیسیون مقام زن نقش تصمیم‌گیری با ضمانت اجرایی ندارد، اما به گفته برخی فعالان حقوق زنان بالاترین مقام نظارتی در حوزه‌ زنان در سازمان ملل به‌شمار می‌آید.

عضویت ایران در حالی در این کمیسیون تصویب شده که این کشوریکی از کشور هایی است که نه تنها به‌طور رسمی کنوانسیون رفع تبعیض از زنان را نپذیرفته است، بلکه اعلام می‌کند با آن مخالف است.

دبیرکل خانه‌کارگر : زنان کارگر از تبعیض‌های پنهان در عذابند

شش اردیبهشت 1389

ایلنا: در دومين روز از هفته كارگر سال 89، مراسم تجليل از زنان نمونه كارگر و سرپرست خانواده با حضور دبير كل خانه كارگر برگزار شد. به گزارش خبرنگار ايلنا،‌ عليرضا محجوب در اين مراسم كه عصر امروز در سالن اجتماعات دانشگاه پيام نور شهر ري برگزار شد ؛ ‌گفت: امروز زنان كارگر در محيط هاي كار از وجود تبعيض هاي مخفي رنج مي‌برند. وي افزود: برخلاف گذشته كه تبعيض هاي آشكاري چون محدوديت هاي شغلي يا پايين بودن دستمزدها كارگران را تهديد مي كرد، امروز مشاهده مي كنيم در كارخانه ها و كارگاهها امنیت شغلی زنان كارگر به دليل ازدواج يا بارداري تهديد مي شود.

وي همچنين با انتقاد از عدم اجراي ماده 96 تامين اجتماعي كه به افزايش دريافتي ماهانه مستمري بگيران سازمان تامين اجتماعي مربوط مي شود؛ گفت: با وجود مصوبه 2 سال پیش مجلس، هنوز مستمري كارگران بازنشسته افزايش نيافته و اين درحالي است كه تا چند ماه ديگر قرار است قانون هدفمند شدن يارانه ها توسط دولت اجرا شود.

محجوب افزود: از آنجا که دریافتی کارگران شاغل و بازنشسته با هدفمند سازی یارانه‌ها متناسب نیست پس از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها، مستمري‌هاي كنوني كه بر مبني حداقل مزد تعيين شده است حتي براي پرداخت هزينه آب و برق و تلفن كافي نخواهد بود. دبير كل خانه‌كارگر گفت: تشكل مطبوعش در خصوص موضع گيري درمورد پايين بودن دستمزدها و مستمري كارگران شاغل و بازنشسته تا اواخر خرداد و ابتداي تابستان صبر خواهد كرد تا نتايج تورمي هدفمند سازي يارانه‌ها مشخص شود.

محجوب گفت‌: با اين شرايط تورمي ديگر نمي توان مزد كارگران را سالانه يكبار تغيير كرد و بايد در طول سال دريافتي كارگران شاغل و بازنشسته بر مبني شرايط تورمي تغيير كند.

وي با بيان اينكه شرايط كنوني تنها به افزايش ثروت طبقات منجر خواهد شد؛ ‌پيش بيني كرد دريافتي كنوني كارگران شاغل و بازنشسته حداقل تا پايان نيمه اول سال جاری پاسخگوي هزينه‌هاي زندگي باشد. رييس فراكسيون كارگري مجلس همچنين در خصوص سرانجام طرح ساماندهي مشاغل موقت، گفت: تصويب اين طرح با پيگيري نمايندگان مجلس وارد مرحله تازه‌اي شده و در آستانه راي گيري قرار دارد.

وي افزود: سرنوشت كارگران پيماني آنقدر مهم است كه نمايندگان مجلس براي تصويب طرح ساماندهي مشاغل موقت حاضر هستند سال‌ها صبر كنند. وي همچنين از زنان كارگر خواست تا در راستاي اولويت هاي امسال تشكيلات خانه كارگر حمايت خود را از اجراي بيمه اجباري كارگران ساختماني اعلام كنند. محجوب گفت:‌ اميدواريم با حمايت و پيگيري زنان كارگر و ساير كارگران بتوانيم به اين خواسته 100 ساله پاسخ دهيم.

 بیست و ش و یک دهم درصد جمعيت زنان فعال اقتصادي در مناطق شهري در رديف بيکاران قرار دارند

هشت فروردین 1389

خبرگزاري موج - پيش بيني مي شود که روند نرخ بيکاري زنان تحصيلکرده در ايران همچنان افزايش يابد.

به گزارش خبرنگار موج، بررسي آمارهاي نسبتا جديدي که از سوي مرکز آمار ايران درباره توزيع کل زنان بيکار داراي تحصيلات عالي و متوسطه در جوامع شهري و روستايي منتشر شده است، از سهم 88.7 درصدي اين نرخ در شهرها و نيز سهم 59.4 درصدي در روستا خبر مي‌دهد که اين امر بيانگر حضور بخش بزرگي از جمعيت بيکار داراي تحصيلات متوسطه و عالي در شهرها و روستا‌ها است.

براساس اين گزارش، با افزايش تعداد زنان داراي تحصيلات عالي، بازار کار نمي‌تواند پاسخگوي نيازهاي جمعيت زنان باشد و در آينده‌اي نزديک جامعه با بحراني جديد به نام بحران بيکاري زنان جوان تحصيلکرده مواجه خواهد شد.

در تهران قريب به 800 هزار نفر بيکار و جوياي کار وجود دارد که سهم قابل توجهي از آنان را زنان تشکيل مي‌دهند. در تمام جوامع و به خصوص در کشورهاي جهان سوم، زنان از فرصت‌هاي شغلي کمتري برخوردارند و غالبا در بخش غيررسمي مشغول به کار هستند.

 

گفتني است، نرخ بيکاري جمعيت نيز روز به روز افزايش مي‌يابد به‌طوري که حدود 26.1 درصد جمعيت زنان فعال اقتصادي در مناطق شهري در رديف بيکاران قرار دارند. از همه مهمتر آن که نرخ بيکاري زنان تحصيلکرده به خصوص در سال‌هاي اخير مرتبا رو به افزايش است.

اين گزارش مي افزايد: با توجه به آمارهاي رسمي نابرابري به لحاظ جنسيتي در بازار اشتغال بيشتر به نظر مي‌رسد و اين نابرابري در حذف نيمي از نيروي کار فعال اقتصادي از حوزه توليد و اقتصاد، محروميت عده‌ زيادي از امتيازات تامين اجتماعي، وابستگي اقتصادي گسترده زنان به مردان و به دنبال آن ناامني اقتصادي، احساس ناکارآمدي، افسردگي، ناآشنايي با محيط جامعه و به تبع آن آسيب‌پذيري در برابر حوادث و بحران‌هاي اجتماعي مي‌تواند مولد بسياري آسيب‌هاي فردي و اجتماعي باشد.