زنان: پنجشنبه 15 بهمن 1388-4 فوریه 2010

 

دختران و زنان دستگير شده روز عاشورا تحت فشارهايي طاقت فرسائي قرار دارند   

آژانس ايران خبر

جمعه 18 دی 1388-8 ژانویه 2010

بنابه گزارشات رسيده به فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران، تعداد زيادي از دختران و زنان دستگير شده روزهاي تاسوعا و عاشورا در شرايط غير انساني در بند متادون زندان اوين بسر مي برند.

تعداد زيادي از دختران و زنان دستگير شده اعتراضات روز تاسوعا و عاشورا در بندان متادون (قرنطينه) زنداني هستند. شرايط اين بند غير انساني است. دختران و زنان زنداني از سرماي شديد و نبود پوشش کافي براي استراحت و نداشتن لباس رنج مي برند.همچنين چندين برابر اين بند زنداني در آن جاي داده شده است و زنداني از حداقل امکانات بهداشتي محروم هستند. وضعيت غذاي اين بند به لحاظ کمي و کيفي قابل مصرف نيست.

دختران و زنان زنداني در ساعتهاي مختلف شبانه روز و گاها چند بار براي بازجوئي برده مي شوند. بازجوئي ها با خشونتهاي غير انساني بازجويان همراه است و آنها را تحت فشارهاي روحي شديد قرار مي دهند و در شرايط طاقت فرسائي بسر مي برند. بازجويان وزارت اطلاعات در مراحل مختلف بازجوئي بر روي گرفتن اعترافات تلويزيوني متمرکز هستند. اسامي تعدادي از بازجوياني که در پروژه گرفتن اعترافات تلويزيوني نقش دارند عبارتند از سعيد شيخان،علوي و سيد هستند.

بند متادون (قرنطينه) براي بازداشتهاي موقت مورد استفاده قرار مي گيرد و دستگير شدگان روز عاشورا در کنار زندانيان عادي وه معتاد نگهداري مي شوند.

در حال حاضر علاوه بر بند متادون دختران و زنان دستگير شده اعتراضات عاشورا در بندهاي 209 و بند 240 زندان اوين زنداني هستند.

فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايرن،دستگيريهاي گسترده روز عاشورا دختران و زنان، بازجوئيهاي طولاني مدت همراه با شکنجه هاي روحي شديد و قرار دادن آنها در شرايط غير انساني را محکوم مي کند و از کميسر عالي حقوق بشر ،گزارشگران ويژه زنان،دستگيريهاي خودسرانه، شکنجه و سازمانهاي مدافع حقوق زنان جهان خواستار دخالت براي پايان دادن به نقض شديد حقوق بشرو بخصوص زنان در ايران است.

فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران

18 دي 1388 برابر با 08 ژانويه 2010

متهم کردن شيوا به ارتباط با يک جريان تشکيلاتي صحت ندارد/ آخرين وضعيت شيوا نظرآهاري در گفتگو با دکتر شريف، وکيل وي

آژانس ايران خبر

جمعه 18 دی 1388-8 ژانویه 2010

شيوا نظرآهاري عضو کميته گزارشگران حقوق بشر و دو تن ديگر از اعضاي کميته به نام هاي کوهيار گودرزي و سعيد حائري، ساعت 21:30 يک شنبه 29 آذر ماه، در حالي که به همراه جمعي از فعالان اجتماعي و خانواده هاي زندانيان سياسي، براي شرکت در مراسم خاکسپاري مرحوم آيت الله منتظري عازم قم بودند در ميدان انقلاب توسط نيروهاي امنيتي بازداشت شدند.

شيوا نظرآهاري، پيش از اين نيز روز يک شنبه 24 خرداد ماه 1388، در محل کار خود توسط نيروهاي امنيتي بازداشت و بعد از گذشت نزديک به چهار ماه در مهر ماه آزاد شده بود.

گفتني ست دادگاه مربوط به بازداشت خرداد ماه وي هنوز تشکيل نشده است و گمان مي رود دستگيري دوباره او برنامه اي براي ممانعت از ادامه فعاليت حقوق بشري وي تا زمان تشکيل دادگاه و صدور حکم مربوطه باشد. او از دانشجويان ستاره دار و محروم از تحصيل است که در کميته گزارشگران حقوق بشر با تهيه اخبار و گزارش هاي مربوط به نقض حقوق زندانيان سياسي، زنان و کودکان، فعاليت هاي حقوق بشري خود را پي گير بوده است. با دكتر محمد شريف راجع به آخرين وضعيت اين فعال حقوق بشر به گفت و گو نشسته ايم.

لطفا راجع به آخرين وضعيت پرونده ي شيوا نظر آهاري بفرماييد.

پرونده بازداشت اوليه خانم شيوا نظرآهاري تا به حال منتهي به صدور کيفرخواست نشده است. تا اين لحظه بنده از موارد اتهامي پرونده اخير ايشان که منجر به بازداشتشان شده است اطلاعي ندارم . فرض ابتدايي من بر اين بود که قرار وثيقه ايشان تشديد شده و تبديل به قرار بازداشت شده است و هنوز هم دليلي براي رد اين برداشت ندارم. شيوا حين ارتکاب به جرم مشهود بازداشت نشده است. حتي اگر فرض کنيم که حضور در يک مراسم دفن مجرمانه باشد که نيست، چون در مرحله مقدماتي ايشان بازداشت شده و اين نوع جرائم مقدمه جرم محسوب نمي شود بنابراين کماکان اميدوارم که قرار وثيقه قبلي ايشان تبديل به قرار بازداشت شده باشد يعني تشديد شده باشد. به هر حال بنده اطلاع يافتم که ايشان را به دادگاه انقلاب آورده بودند و همکار من موقع پيگيري ساير پرونده ها متوجه مي شود که ايشان را به دادگاه آورده اند و اين امر مي تواند به اين معنا باشد که جهت تفهميم اتهام راجع به بازداشت اخير به دادسرا آورده شده اند. اين موضوع بعد از اينکه قرار بازداشت ايشان اجرا شد و اعتراض به قرار بازداشت نيز صورت پذيرفته بود؛ اتفاق افتاد.

آيا اين اعتراض به قرار بازداشت توسط خود ايشان انجام شده است؟

بله . بعد از ابلاغ ايشان به قرار بازداشت اعتراض کردند. پرونده جهت رسيدگي به اين اعتراض به شعبه 28 دادگاه انقلاب ارجاع شد. در اين قبيل مواقع همواره اعتراض مردود قلمداد مي شود و قرار بازداشت تائيد مي شود. در اين مورد هم اين امر صورت پذيرفته است. به هر حال مادام که ما نتوانيم از نوع اتهام، دليل اتهام و مستند اتهام اگاه بشويم اظهار نظر حقوقي در مورد اين قضيه مبتني بر حدس و گمان خواهد بود. براساس نشانه هايي که وجود دارد و با توجه به شناخت نسبي که از خانم شيوا نظرآهاري دارم مسائلي که قبلا عنوان شده مبني بر اينکه ايشان را متهم کرده اند با يک جريان تشکيلاتي ارتباط دارد به نظر بنده به هيچ وجه صحت ندارد.

كميته گزارشگران حقوق بشر-17 دي 1388

نسرين ستوده مي گويد دادگستري ايران چگونه اجازه مي دهد کسي را ده روز پس از دستگيري اعدام کنند؟   

آژانس ايران خبر 

جمعه 18 دی 1388-8 ژانویه 2010 

صداي آمريكا- نسرين ستوده مي گويد دادگستري ايران چگونه اجازه مي دهد کسي را ده روز پس از دستگيري اعدام کنند؟

روزنامه نيويورک تايمز چاپ آمريکا در گزارشي با عنوان 5 متهم به مخالفت با خدا در ايران مي نويسد: سرانجام 5 تن از کساني که در جريان اعتراضات ضدحکومتي عاشورا تهران دستگير شده اند به محاربه با خدا متهم شده اند که مجازات مرگ در پي دارد. محاربه با خدا، کُد تهديد به اعدام معترضان خياباني عليه حکومت مذهبيون حاکم است. اين روزنامه به نقل از نسرين ستوده حقوقدان ساکن تهران مي نويسد: غيرقابل باور است که دادگستري ايران چگونه اجازه مي دهد کسي را ده روز پس از دستگيري اعدام کنند؟ در همين حال روزنامه لس آنجلس تايمز چاپ آمريکا متهم کردن 5 تن از بازداشتي هاي تظاهرات خياباني روز عاشورا در تهران را مبناي گزارش خود قرار داده مي نويسد: اين پنج تن که همراه با صدها بازداشتي روز عاشورا در زندان بسر مي برند، چنانچه محکوم شوند با مجازات مرگ روبرو خواهند شد. با اين همه اعلام اين خبر از سوي مقامات قضايي ايران، براي سازمانهاي مدافع حقوق بشر شگفت انگيز نبود؛ زيرا رئيس قوه قضاييه ايران براي پايان دادن به تظاهرات مسالمت آميز دنباله دار در ايران، علناً خواهان شدت عمل بيشتر عليه تظاهرکنندگان شد. در خبري ديگر وزير اطلاعات ايران ميگويد اين وزارتخانه براي رسيدن به سرنخ در بازجويي ها ، به زمان بيشتري نياز دارد. اين اظهارات در حالي بيان مي شود که علاوه بر بازداشت شدگانٍ روز عاشورا ساير فعالان سياسي و مدني هفت ماه است که در بازداشت به سر مي برند. برخي از حقوقدانان معتقدند اين روند کاملا غير قانوني است و وزارت اطلاعات سعي دارد با صرف زمان بيشتر متهمان را وادار به اعتراف عليه خود کند. در همين حال پس از يک ماه بي خبري از وضعيت مجيد توکلي دانشجوي دانشگاه امير کبير که در روز دانشجو بازداشت شده بود، با خانواده خود تماس گرفت. آقاي توکلي در اين تماس از صدور حکمش از سوي دادگاه خبر داده است. خانواده فيض الله عرب سرخي عضو سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي که بازداشت شده است نيز روز چهارشنبه با او ملاقات کردند. همسر فيض الله عرب سرخي بعد از اين ملاقات از روحيه خوب اين زنداني خبر داد و گفت وضعيت پرونده آقاي عرب سرخي با گذشت بيش از 6 ماه از بازداشت او هنوز روشن نيست. به گزارش وب سايت کلمه، مريم شربتدار افزود همسرش به همراه بهزاد نبوي در يک سلول بسيار کوچک زنداني هستند.

گزارشي از دستگيري مادران عزادار توسط يکي از حاميان آنها(شنبه اي مه آلود)

 آژانس ايران خبر ۱۳۸۸/۱۰/۲۰

 یکشنبه 20 دی 1388-10 ژانویه 2010

مادران شهداي راه آزادي

اين شنبه نيز سركوبگران ضد آزادي بشر به مادران داغدارو حاميانشان رحم نكردند !وآنهارا در كمال بيرحمي با تر فند هاي خاص خودشان به اين معنا كه چند سوال را بايد جواب بدهيد ويا پرسشنامه اي را بايد پر كنيد آنها را به داخل ماشين هايي كه از قبل آماده كرده بودند به مركز نگهداري بازداشت شده ها در وزرا بردند!

ساعت 5 كه به پارك رسيدم سكوت عجيبي بود انگار همه جا را مه گرفته بود فقط سكوت بود ديگرچشم ها حرف نميزدند

كسي اشاره اي نميكرد همه پنهان چشمها بسته لبها با سوزن سكوت دوخته شده بود تمام گوشه وكنار پارك پراز مامور بود.

به تنهايي گام بر ميداشتم وبا چشمانم در گوشه وكنار به دنبال دوستانم ميگشتم تااينكه دست مهرباني مرا به سوي خود كشيد واز پارك بيرون بردوگفت: دوستانت را گرفتند !از پارك بيرون آمدم اما همچنان دلم در آنجا ماند در كنار جاي پاي دوستانم در آن شنبه مه آلود .....

يکي از حاميان مادران عزادار

فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران

نسرين ستوده، وکيل آرش رحماني پور، ادعاي دادسراي عمومي و انقلاب تهران درباره حضورش در دادگاه را رد کرد.

وکيل يکي از دو نفري که چند روز پيش به اتهام محاربه در ايران اعدام شدند، ادعاي دادسراي عمومي و انقلاب تهران درباره حضورش در دادگاه را رد کرد.

دادسراي عمومي و انقلاب تهران در واکنش به انتقادهاي داخلي و بين المللي از اعدام آرش رحماني پور و محمدرضا علي زماني، روز دوشنبه در بيانيه اي اعلام کرد، جلسه محاکمه اين افراد با حضور وکيل برگزار شده بود.

نسرين ستوده، وکيل آرش رحماني پور، در گفت و گو با راديو فردا گفت: مسئولان قضايي از حضور وي در جلسه دادگاه جلوگيري کرده و او را حتي تهديد به بازداشت کرده اند.

خانم ستوده همچنين تاريخ بازداشت موکلش را روز 27 فروردين ماه 1388 يعني حدود دو ماه پيش انتخابات رياست جمهوري اعلام کرد. اين در حالي است که در دادستاني تهران، آرش رحماني پور را به شرکت در اعتراضات پس از انتخابات متهم کرده بود.

مريم ضيا فعال حقوق كودك تحت فشار وزارت اطلاعات است   

آژانس ايران خبر 

یکشنبه 13 دی 1388-3 ژانویه 2010 

خبرنگار آژانس ايران خبر 1388/11/13:, مريم ضياء فعال حقوق کودک همچنان تحت فشار وزارت اطلاعات و بدون هيچگونه تماسي در زندان به بسر مي بردد و پيگيري همسر و خانواده اش بي نتيجه مانده است.خانواده مريم ضيا به همه ادارات دولتي و قضايي شکايتهايي را كرده اند.

راضيه ديلم‌صالحي به يک ترم محروميت از تحصيل محکوم شد  

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۱۱/۱۲ 

شنبه 12 دی 1388-2 ژانویه 2010 

راضيه ديلم‌صالحي دبير زنان انجمن اسلامي دانشگاه صنعتي بابل، با حکم کميته انضباطي، براي يک ترم از تحصيل محروم شد.

خبرگزاري هرانا ـ حقوق دانشجويي: راضيه ديلم‌صالحي دانشجوي دانشگاه صنعتي نوشيرواني بابل، از سوي کميته انضباطي، به يک ترم محروميت از تحصيل محکوم شد.

به گزارش خبرنامه اميرکبير، پس از اعتصاب غذا و تجمع اعتراضي دانشجويان دانشگاه صنعتي نوشيرواني بابل در حمايت از دانشجويان محروم از تحصيل اين دانشگاه در روز 22 آذر، کميته انضباطي اين دانشگاه چند تن از دانشجويان را احضار کرد.

در پي اين احضارها، کميته انضباطي دانشگاه حکم "يک ترم محروميت موقت از تحصيل با احتساب سنوات تحصيلي" براي راضيه ديلم صالحي دبير زنان انجمن اسلامي دانشگاه صنعتي بابل صادر کرد.

همچنين مجيد کيايي ديگر دانشجوي احضار شده به "توبيخ کتبي با درج در پرونده" محکوم شده است.

گفتني است نماينده دانشجويان در کميته ي انضباطي دو دانشجوي بسيجي بوده اند.

جلوگيري از ملاقات سميه رشيدي با خانواده‌اش عليرغم وعده قبلي  

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۱۱/۱۰ 

سميه رشيدي 

10 بهمن 1388 -30 ژانویه 2010

کميته گزارشگران حقوق بشر - روز پنج‌شنبه 8 بهمن‌ماه، عليرغم اينکه سميه رشيدي طي تماسي تلفني اعلام داشته بود که بازجويان پرونده اجازه ملاقات داده‌اند، مسئولين زندان از ملاقات اين فعال جنبش زنان با خانواده‌اش جلوگيري به عمل ٱوردند.

گفتني است خانواده رشيدي در مشهد زندگي مي‌کنند و براي ملاقات فرزندشان اين راه طولاني را پيموده بودند که با مخالفت مسئولان قضايي پس از گذشت 40 روز از بازداشت سميه، نتوانستند فرزندشان را ملاقات کنند.

لازم به ذکر است وکلاي پرونده اين فعال جنبش زنان، افروز مغزي و زهره ارزني نيز عليرغم ارائه درخواست کتبي توسط سميه رشيدي هنوز موفق به ملاقات با موکل خود نشده‌اند.

سميه رشيدي شنبه 29 آذر ماه سال جاري و پس از احضاريه اي كه طي تفتيش منزل به او ابلاغ شده بود به دادگاه انقلاب مراجعه كرد و بعد از حضور در دادگاه انقلاب بازداشت و روانه زندان اوين شد.وي از فعالان کمپين يک ميليون امضاست رشيدي همچنين در سال تحصيلي جاري به دليل ستاره دار شدن از تحصيل در مقطع کارشناسي ارشد رشته مطالعات زنان محروم شد.

كميته گزارشگران حقوق بشر

دختران و زنان بازداشتي تحت فشارهاي طاقت فرساي بازجويان وزارت اطلاعات قرار دارند  

آژانس ايران خبر   

سه شنبه 6 بهمن 1388- 26 ژانویه 2010 

بنابه گزارشات رسيده به فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران، تعدادي زيادي از دختران و زنان دستگير شده روز عاشورا در بند قرنطينه و متادون زندان اوين تحت فشارها و شرايط غير انساني قرار دارند.

دختران و زنان دستگير شده روز عاشورا در بند قرنطينه و متادون زندان اوين تحت شکنجه هاي روحي وفشارهاي طاقت فرسا و غير انساني نگهداري مي شوند.در طبقه هم کف بند قرنطينه زندان اوين 14 نفر از دختران جوان که سنين آنها بين22 الي 25 سال مي باشند در 2 سلول که در هر سلول آن 7 نفر نگهداي مي شوند.گفته مي شود که تعداد از آنها از دانشجويان دستگير شده مي باشند. دختران زنداني از بند قرنطينه با چشم بند به نقاط ديگر منقل مي شوند و ساعتها تحت بازجوئي بازجويان وزارت اطلاعات قرار مي گيرند. در حين بازجوئي آنها مورد شکنجه جسمي و روحي و توهين و تحقير قرار مي گيرند.نام تعدادي از دختران دستگير شده در اين 2 سلول به قرار زير مي باشد:1-لاله سجودي 2- سميرا سجودي 3- ستاره سليماني 4- افروز رخشان 5- سميرا خدا بخشي 6- طلا رفيعي 7- الهام...

همچنين در طبقه اول قرنطينه که معروف به بند متادون مي باشد در حدود 50 نفر از دختران و زنان دستگير شده روز عاشورا با شرايطي بسيار بدتر نگهداري مي شوند. آنها در طي ساعات شبانه روز به نقاط ديگري براي بازجوئي منتقل مي شوند و هنگامي که به آن نقاط برده مي شوند با دست بند و چشم بند هستند. در حين انتقال به اتاقهاي بازجوئي مورد اهانت و اذيت وآزار بازجويان قرار مي گيرند. بازجوئي از آنها تا 8 ساعت به طول مي انجامد و به عمد در ساعات پاياني شب بازجوئيها صورت مي گيرد . علاوه بر ضرب و شتم مورد تهديدات مختلف قرار مي گيرند. بازجويان حتي به بعضي از دختران جوان گفته اند که اگر به مواردي که ما مي گوييم اعتراف نکنيد ما شما را اعدام خواهيم کرد وکسي هم از بازداشت و اعدام شما اطلاع نخواهد يافت.

از طرفي ديگر بازجويان وزارت اطلاعات بر روي خانواده هاي آنها فشارها مي آورند و آنها را تهديدات مي کنند که از اعلام خبر بازداشت دختران خود خوداري کنند در غير اينصورت فرزندان آنها در معرض خطر قرار خواهند گرفت. اين تهديدات از طرف همان بازجوئي که فرزند آنها را تحت بازجوئي قرار مي دهد صورت مي گيرد. تعدادي از خانواده هاي دستگير شدگان از ترس اينکه به فرزندانشان آسيبي نرسد ناچار به سکوت شده اند.

بازجويان وزارت اطلاعات پس از اينکه اطمينان يافتند که خانواده هاي بازداشتي را موفق به سکوت کرده اند به فشارها و شکنجه ها ادامه مي دهند و به تماسهاي خود با خانواده بازداشتي ادامه مي دهند و از آنها مي خواهند که به فرزندشان بگويند که با بازجويان همکاري کنند تا آنها را آزاد کنند و از اين طريق اقدام به فريبکاري و گرفتن اعترافات دروغين از بازداشتي مي کنند بازجويان اعترافات گرفته شده را براي پرونده سازي و صدور احکام سنگين عليه دستگير شدگان بکار مي برند.

فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران، خواستار آزادي بي قيد وشرط تمام زندانيان سياسي و بخصوص دختران وزنان زنداني در ايران است و پايان دادن به جنايتهاي ضد بشري در زندانها است و از کميسر عالي حقوق بشر و ساير مراجع بين المللي خواستار اقدام عملي براي پيشگيري از فاجعه حقوق بشري که در ايران در جريان است، مي باشد.

فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران

مادران عزادار خواستار آزادي فوري و بي قيد و شرط مادر در بند پروانه مداح راد  

آژانس ايران خبر

سه شنبه 6 بهمن 1388-26 ژانویه 2010

يكبار ديگر فرياد عدالت خواهانه مادران عزادار بلند شده است.تا كي مادران در اين مرزو بوم بايد تاوان بي عدالتي حاكمان را بپردازند.تا كي بايد به جرم مادر بودن ،‌خود و فرزندانشان مورد ضرب و شتم قرار گيرند و حقوق آنان پايمال شود ؟

اين بار مادري 53 ساله به نام پروانه مداح راد روز تاسوعا در خيابان بوسيله نيروهاي بسيج و لباس شخصي دستگير شده و در بند مخوف 209 در شرايطي غير انساني نگهداري مي شود و اجازه ملاقات با همسر و فرزندانش را ندارد.

اين بار مادر دردمند جرمش فقط اين بود كه در خيابان شاهد ضرب و شتم جواناني بود كه همسن و سال فرزندان خودش بوده اند و لب به اعتراض در دفاع از آن جوانان بي گناه غيور گشوده است شما بوديد چه مي كرديد ؟

كدام مادر مي تواند شاهد اين باشد كه جوانانش زير مشت و لگد قرار بگيرند ولي سكوت كند.

خانم راد كاري را كرد كه هر مادر ديگري در دفاع از فرزندان سرزمينش ميكرد اعتراض او فقط اين بود : رهايشان كنيد نزنيدشان

به راستي آيا ' رهايشان كنيد ' واژه اي اين چنين ترسناك است كه سرانجامش بند 209 باشد؟

تا كجا و تا كي اين رفتار ضد انساني نسبت به مادران ادامه خواهد داشت.

بدون شك با اين دستگيري ها صداي مادران خاموش نخواهد گرديد و قطعا هر چه رساتر خواهد شد. تا زماني كه آزادي همه كساني كه فقط به جرم آزاديخواهي و عدالت خواهي در بند هستند محقق گردد.

مادران عزادار و حاميانشان دستگيري خانم راد را محكوم مي كنند و خواهان آزادي بي قيد و شرط و فوري او و ديگر زندانيان عقيدتي سياسي مي باشند.

مادران عزادار از فعالين حقوق بشر نيز تقاضا دارند صداي عدالت خواهي مادران زنداني را به گوش جهانيان برسانند.

به اميد برقراري ـآزادي و عدالت اجتماعي در سراسر ايران

مادران عزادار                                                   

5 بهمن 1388

سايت فعالين حقوق بشر و دمكراسي 5/11/88

کشته شدن يک دانشجوي دختر دانشگاه علم و صنعت 

 

 

 

 

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۱۱/۶ 

سه شنبه 6 بهمن 1388-26 ژانویه 2010

ظهر روز 5 بهمن 88 حدود ساعت 14, در دانشگاه علم و صنعت کاميون با بار مصالح ساختماني ,يک دانشجوي دختر به نام "ميترا رضائي" ,دانشجوي ورودي 88 کارشناسي ارشد مهندسي کامپيوتر را زير گرفت كه در اثر شدت سانحه وي در دم جان سپرد.

ميترا رضائي, دانشجوي ارشد کامپيوتر گرايش نرم افزار ورودي 88 ، اهل خوي و خوابگاهي بوده است.

*مکاني که اين تصادف رخ داده، دقيقا وسط جاده اصلي دانشگاه، جلوي پيچي که به سمت دانشکده کامپيوتر مي رود مي باشد. يعني جايي که پر رفت و آمدترين نقطه دانشگاه است.

*عبور و مرور کاميون در روز در خيابان هاي تهران تا ساعت 10 شب ممنوع است. اين در حالي است که روزهاست کاميون ها در داخل دانشگاه علم و صنعت و محلّ عبور و مرور دانشجويان حرکت مي کنند.پيش از اين هم چند بار به اين خاطر دانشجويان به حراست اعتراض کرده بودند.

*راننده جوان اين کاميون در حالي كه دنده عقب به سمت ساختمان در حال ساخت "علوم پايه" در حال حركت بود اين دانشجوي جوان را بدون توجّه به هشدار شاهدين زير گرفت و از روي شکم و سينه وي رد شد و اگر هشدار حاضرين در محل نبود، با ادامه مسير خود از روي سر ايشان هم عبور مي کرد.

نيروهاي حراست دانشگاه بلافاصله پس از اين حادثه راننده جوان کاميون را از محلّ حادثه دور كردند. پيكر غرق در خون اين دانشجوي فقيد در حالي که خون از دهان و بيني وي جاري بود، مدّت 10 دقبقه تا رسيدن آمبولانس بر روي زمين باقي مانده بود. نيروهاي حراست دانشگاه پس از مشاهده اين صحنه با دستپاچگي تمام اقدام به متفرّق نمودن شاهدين و پوشاندن صحنه جرم كرده و با پهن کردن تکّه يونوليتي سفيد رنگ بر روي محلّ حادثه که آغشته به خون ايشان بود، با كمك باغبان هاي محل خون هاي روي زمين را سريعاً شسته و با برخوردي زننده با دانشجويان و اساتيد و ساير شاهدين قصد متفرّق نمودن جمع داشتند

اعتراض فريده غيرت به حکم هفت سال زندان بهمن احمدي امويي، روزنامه نگار دربند  

آژانس ايران خبر 

دوشنبه 5 بهمن 1388- 25 ژانویه 2010 

کانون زنان ايراني- چند روز قبل حکم زندان يک روزنامه نگا ر اعلام شد . حکم هفت سال و چهار ماه زندان تعزيري و سي چهار ضربه شلاق براي بهمن احمدي اموئي روزنامه نگار و تحليل گر اقتصادي . يکي از احکام سنگيني که اين روزها براي روزنامه نگاران صادر شده است و بسياري را شوکه کرده است . بر خلاف برخي از سياستمدران که اين روزها با ابلاغ حکم شان با قرار وثيقه آزاد مي شوند هشت ماه است که بهمن احمدي اموئي در زندان اوين به سر مي برد و هرگز با آزادي اش با قرار وثيقه موافقت نشده است . اين روزنامه نگار حالا در انتظار حکم دادگاه تجديد نظر است. در اين باره فريده غيرت، وکيل او اخرين وضعيت پرونده اين روزنامه نگار دربند را شرح مي دهد :

آخرين خبر درباره پرونده موکل تان آقاي بهمن احمدي اموئي چيست ؟

آخرين خبر اين است که در موعد قانوني بعد از ابلاغ حکم به من و موکلم که 20 روز بود من لايحه تجديد نظر خواهي را تهيه و به تاريخ سوم بهمن تقديم دادگاه کردم و اين لايحه به ثبت هم رسيد که انشالله در دادگاه تجديد نظر مورد بررسي قرار خواهد گرفت .

محور اصلي لايحه تجديد نظر شما چه بود ؟

دفاع از اتهاماتي که به موکل من وارد شده است .اين دفاعيات را من در مرحله بدوي به شکلي مطرح کردم و براي دادگاه تجديد نظر هم توجه مجدد مقامات قضايي را به اين دفاعيات معطوف کرده ام. در اين لايحه تاکيد کرديم که به دفاعياتي که در دادگاه بدوي مطرح کرده ايم توجه بيشتري شود و موارد تببين رد موارد اتهامي مورد نظر قرر گيرد .

شما در لايحه دفاعيه تان در دادگاه بدوي خواستار صدور حکم برائت براي بهمن احمدي روزنامه نگار دربند شده بوديد ، آيا اين درخواست را در لايحه تجديد نظر نيز مطرح کرده ايد ؟

دقيقا اين درخواست را دوباره در لايحه تجديد نظر خواهي مطرح کرده ام چرا که معتقدم که اتهاماتي که به موکلم وارد شده متوجه اش نيست به همين دليل در هر دو مرحله بدوي و تجديد نظر تقاضاي خود را تکرار کرده ام که همان صدور حکم برائت براي موکلم است .

يکي از اتهامات بهمن ، اخلال در نظم عمومي بوده ،آيا شما به صلاحيت دادگاه انقلاب درباره رسيدگي به اين اتهام اعتراض کرده ايد ؟

خير براي اينکه قاضي مربوطه صلاحيت رسيدگي به اين مورد را داشته است .

آيا دادگاه همچنان از پذيرفتن قرار وثيقه براي آزادي موکل تان خودداري مي کند .چون همانگونه که شاهد بوده ايد برخي از فعالان سياسي با وجود صدور حکم شان با قرار وثيقه اين روزها از زندان ازاد شده اند ؟

بله هم وقتي لايحه تجديد نظر را به دادگاه بردم که دستور ثبت آن را بدهند باز درباره امکان قرار وثيقه و آزاد شدن موکلم تا هنگام بررسي مجدد پرونده اش در دادگاه تجديد نظر با قاضي پرونده صحبت کردم اما اين مورد باز هم مثل دفعات گذشته پذيرفته نشد گفتند امکان ازادي ايشان با قرار وثيقه فعلا ميسر نيست .

آيا خود داري دادگاه از آزادي موکل تان با قرار وثيقه قانوني است ؟

اين مورد کاملا در اختيار قاضي پرونده است .

اقدام بعدي شما تا قبل از صدور راي تجديد نظر چه خواهد بود ؟

ما ابتدا بايد منتظر اين بمانيم که شعبه تجديد نظر خواهي پرونده موکلم مشخص شو د. تا بعد از آن نيز بتوانم به شعبه مورد نظر مراجعه کرده و اگر لازم باشد موارد دفاعيه ام را بيشتر شرح و توضيح دهم .

آيا به صدور راي برائت يا تخفيف مجازات موکل تان اميدي داريد ؟

بله من هميشه اين اميد را دارم . چون به بي گناهي موکلم اذعان دارم و اميد وار بودم در مرحله بدوي بي گناهي وي ثابت شود .حالا که اين طور نشده اميدوارم به لطف خداوند و توجه مسولان در مرحله تجديد نظر خواهي اين اتفاق رخ دهد .اصلا من با اين اميد تقاضاي تجديد نظر داده ام . 

اخراج چهار دانشجوی دختر دانشگاه لرستان از خوابگاه  

آژانس ايران خبر  

سه شنبه 6 بهمن 1388-26 ژانویه 2010

خبرنگار آژانس ايران خبر :چهار تن از دانشجویان دختر دانشگاه لرستان از خوابگاه اخراج شدند.بر اساس گزارشات رسیده، اداره امور خوابگاه های دانشگاه لرستان چهار تن از دانشجویان دختر را به بهانه مشکلات اخلاقی از سکونت در خوابگاه محروم کرده است.

گویا این تصمیم اداره خوابگاه ها تحت فشار کمیته انضباطی صورت گرفته، مسئولین امور خوابگاه ها علت این کار را مشکلات اخلاقی عنوان شده از سوی کمیته انضباطی می دانند.اخراج این چهار دانشجو به بهانه مسایل اخلاقی باعث ترس و هراس سایر دانشجویان از اقدامات مسئولین دانشگاه شده است. یکی از دانشجویانی که از حق استفاده از خوابگاه محروم شده با رد هر گونه مشکل اخلاقی،از دلیل اصلی صدور این احکام اظهار بی اطلاعی کرد و خواستار لغو هر چه سریعتر این حکم و بهره مندی از خوابگاه شد

پروانه راد يکي از حاميان فعال مادران عزادار همچنان در سلولهاي انفرادي بند 209 بسر مي برد  

آژانس ايران خبر 

شنبه 10 بهمن 1388-30 ژانویه 2010 

خانم پروانه راد 53 ساله متاهل و داراي 2 فرزند و يکي از حاميان فعال مادران عزادار است که بصورت هفتگي در اعتراضات مادران عزادار در پارک لاله شرکت مي کرد. خانم راد روز تاسوعا 5 دي ماه هنگامي که ماشين او دچار مشکل فني مي شود و در انتظار آمدن همسرش براي حل مشکل فني خودرويش بسر مي برد.او در حوالي پل چوبي در انتظار بسر مي برد ناگهان شاهد صحنه هاي وحشيانه و دردناک ضرب وشتم دختران و زنان توسط لباس شخصيها مي شود. خانم راد نسبت به اين عمل وحشيانه و غير انساني آنها اعتراض مي کند که مورد هجوم لباس شخصيها قرار مي گيردو با برخوردي غير انساني دستگير مي شود. هنگامي که همسر خانم راد به آنجا مي رسد و در جستجوي همسرش بود يکي از افراد نيروي انتظامي که در کيوسک نيروي انتظامي در پل چوبي مستقر بود مشاهدات خودش را براي همسر خانم راد تشريح مي کند . اين مامور همچنين اعلام کرد که ما هر چه به لباس شخصيها گفتيم آنها را آزاد کننند ولي لباس شخصيها به ما گفتند به شما ربطي ندارد.

خانم پروانه راد تا به حال 3 بار بصورت بسيار کوتاه و کنترل شده و در حضور بازجو با خانواده اش تماس گرفته است ولي هر بار وقتي که خانواده حال او را جويا مي شدند به آنها مي گفت که اجازه توضيح بيشتر ندارم.او در حال حاضر در سلولهاي انفرادي بند مخوف 209 زندان اوين بسر مي برد و خانواده اش تا به حال موفق به ملاقات با او نشده اند.

فعالين حقوق بشر ودمكراسي

بيانيه زنان:راه حل پنج ماده اي ما زنان براي برون رفت از "بحران"!  

آژانس ايران خبر 

شنبه 10 بهمن 1388-30 ژانویه 2010 

آقايان موسوي و کروبي هر کدام در طي روزهاي اخير بيانيه هاي منتشر کردند که راه حلهاي خود را در 5 ماده براي برون رفت از "بحران" بيان کردند. اين راه حل ها با استقبال پنج "روشنفکر ديني" در خارج از کشور روبه رو شد: آقايان گنجي، سروش، کديور، مهاجراني و بازرگان که به قول خودشان "اتاق فکر" و يا "دولت در تبعيد" را پايه ريزي کرده اند. در اين بين آنچه کمتر مطرح است، موضع گيري کساني است که نه خواهان تغيير رييس جمهور و جا به جايي اين فرد و آن فرد يا محدود شدن "اختيارات رهبري" هستند بلکه از تغييراتي زيربنايي و ساختاري سخن مي گويند. يکي از اين گروه هاي اجتماعي، ما زنان هستيم که خواسته هايمان و حضورمان همانگونه که انتظار مي رفت در هيچيک از اين بيانيه ها ملاحظه نشده است. انتظار ديگري هم نبود زيرا در هيچيک از بيانيه ها و اعلام مواضع آقايان، از فرداي انتخابات به اين سو، يعني از زماني که مساله جذب آرا منتفي شده بود، به خواسته هاي زنان توجهي نشده است. ما بر اين باوريم که مسائل زنان، بخش عمده اي از "بحران" جاري است و بدون ديدن و ارائه راهکار براي حل آن، هيچ راه حلي پاسخگو نخواهد بود. پس لازم است که کوتاه و مختصر و براي حل مسائل زنان، ما نيز بيانيه خود را آن هم در 5 ماده به اطلاع عموم برسانيم. ما ضمن تاکيد بر خواسته هاي عمومي "آزادي انديشه، بيان، تشکل و اجتماعات"، " لغو مجازات اعدام و شکنجه" و " آزادي بي قيد و شرط و فوري کليه زندانيان سياسي "، مهمترين خواسته هايمان را به طور خلاصه و بدون ترتيب اولويت ها به شرح زير اعلام مي کنيم:

1. لغو کليه قوانين تبعيض آميز و ضد زن موجود از جمله: قوانين مربوط به ازدواج، طلاق، چند همسري، حضانت، ارث، شهادت و...

2. به رسميت شناخته شدن حق زن بر بدن و ذهن خويش؛ شامل لغو حجاب اجباري و برقراري آزادي پوشش، آزادي انتخاب همسر و آزادي انتخاب گرايش جنسي

3. رفع خشونت عليه زنان در کليه عرصه هاي خصوصي و اجتماعي و جرم شناختن آزار جنسي دختران، قتل و خشونت "ناموسي"

4. جدايي دين از دولت

5. محاکمه کليه دست اندرکاران، عاملان و آمران جنايات سه دهه گذشته

حکم اعدام براي شيرين علم هولي بدوي است  

 آژانس ايران خبر 

 یکشنبه 27 دی 1388-17 ژانویه 2010

شعبه‌ي 15 دادگاه انقلاب تهران به رياست قاضي صلواتي، شيرين علم هولي را به اتهام محاربه از طريق همکاري با پژاک با استناد به مواد 186، 187 و 190 (بند 2) قانون مجازات اسلامي به اعدام و در موردي ديگر به اتهام خروج غيرقانوني از مرز به استناد ماده 34 قانون گذرنامه به تحمل دو سال حبس تعزيري محکوم کرده است. اين دادگاه در تاريخ 28 آذر ماه سال جاري برگزار و حکم صادره در 13 دي ماه به وکيل وي ابلاغ شده است.

حکم اعدام براي شيرين علم هولي زنداني سياسي کُرد از سوي دادگاه بدوي صادر شده و هنوز در دادگاه تجديدنظر مورد تاييد قرار نگرفته است.

خبرگزاري ديده‌بان حقوق بشر کردستان: به دنبال انتشار خبر صدور حکم اعدام براي شيرين علم هولي در دادگاه بدوي از سوي اين خبرگزاري، خبر ديگري مبني بر تاييد اين حکم در دادگاه تجديدنظر و با حتي ارتقاء آن از حکم اوليه‌ي حبس ابد به حکم قطعي اعدام در خبرگزاري‌ها و رسانه‌هاي ديگر انتشار يافت.

با پيگيري‌هاي صورت گرفته از سوي خبرگزاري ديده‌بان حقوق بشر کردستان و تماس دوباره با وکيل اين زنداني سياسي صدور حکم اوليه اعدام در دادگاه بدوي مورد تاييد دوباره قرار مي‌گيرد. همچنين تأکيد مي‌گردد وکيل شيرين علم هولي که انتظار صدور چنين حکم سنگيني را براي موکل خود نداشته، در اعتراض به اين حکم درخواست تجديدنظر داده است.

اطلاعات تکميلي از حکم صادره عليه اين زنداني سياسي زن بدين شرح است:

شعبه‌ي 15 دادگاه انقلاب تهران به رياست قاضي صلواتي، شيرين علم هولي را به اتهام محاربه از طريق همکاري با پژاک با استناد به مواد 186، 187 و 190 (بند 2) قانون مجازات اسلامي به اعدام و در موردي ديگر به اتهام خروج غيرقانوني از مرز به استناد ماده 34 قانون گذرنامه به تحمل دو سال حبس تعزيري محکوم کرده است. اين دادگاه در تاريخ 28 آذر ماه سال جاري برگزار و حکم صادره در 13 دي ماه به وکيل وي ابلاغ شده است.

شيرين علم هولي متولد 1360 و اهل روستاي ديم قشلاق از توابع ماکو در استان آذربايجان غريي است. وي در تاريخ 6 خرداد 1387 توسط مأموران امنيتي وابسته به سپاه پاسداران در تهران بازداشت و مدت 21 روز را در بازداشتگاه سپاه گذراند. وي سپس به بند 209 زندان اوين و پس از تحمل 5 ماه، به بند عمومي نسوان منتقل شد و در حال حاضر در اين بند نگهداري مي‌شود.

يکشنبه 27 دي 1388

توضيح : لازم به ذکر است پيش تر خبرگزاري هرانا نسبت به افزايش حکم بدوي در دادگاه تجديد نظر گزارشي را منتشر کرده بود که بدينوسيله خبر فوق الذکر با تائيد صحت گزارش فوق اصلاح مي شود.

صدور حکم اعدام برای شیرین علم هوی، زندانی سیاسی کُرد  

آژانس ايران خبر   

یکشنبه 27 دی 1388-17 ژانویه 2010  

شیرین علم هوی  

شیرین علم هوی، زندانی سیاسی کُرد در زندان اوین تهران به اعدام محکوم شد.این حکم به اتهام محاربه از طریق همکاری با یک حزب اپوزیسیون کردستان از سوی دادگاه انقلاب تهران صادر و هفته‌ گذشته به وکیل وی ابلاغ شده است.

شیرین علم هوی، 28 ساله و اهل شهر ماکو در استان آذربایحان غربی است. وی خرداد ماه سال پیش بازداشت و اکنون در زندان اوین تهران نگهداری می‌شود.پیش از این اعلام شده بود که برای این زندانی سیاسی زن حکم حبس ابد صادر شده، اما وکیل وی صدور حکم اعدام را تایید کرد. این حکم قابل تجدیدنطر خواهی است.

شنبه 26 دی 1388

خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان

پيام مادر فرزاد کمانگر   

آژانس ايران خبر

پنجشنبه 24 دی 1388- 14 ژانویه 2010  

فرزاد کمانگر با سابقه دوازده سال تدريس در دبيرستان کار و دانش شهرستان کامياران در جنوب استان کرمانشاه، عضو انجمن صنفي فرهنگيان و انجمن زيست محيطي ئاسک (آهو) بوده و با نام مستعار 'سامند' در ماهنامه فرهنگي - آموزشي رويان که به اداره آموزش و پرورش کامياران تعلق دارد قلم مي زده است. او با چندين ان جي او مدني در مناطق کرد نشين و در شهر کامياران همکاري داشته است. وي از گزارشگران سازمان حقوق بشر در کردستان بوده است.

مادر فرزاد به همه مادران و خواهراني که عزيزانشان را از دست داده اند و به مادراني که عزيزانشان مثل وي گرفتار اين بلا شده و در زندان هستند پيام ميدهد که خودمان براي اين عزيزانمان کاري بکنيم. پيام مادر فرزاد کمانگر را در ذيل مي خوانيم

تمام جواناني که اعدام شدند و دارند اعدام مي شوند و يا آنهايي که هم اکنون در زندانها هستند همه برادران و خواهران من و فرزندان من هستند همچنانکه فرزاد فقط فرزند من نيست. من بارها اين را اعلام کرده ام او فرزند همه مردم است. انسانها با هم فرق ندارند چه فارس، چه کرُد، چه عرب يا ترک همه انسان هستند و آزادي و حرمت مي خواهند، ولي با چه کسي بايد صحبت کرد، کجا، چگونه ؟

پيام من به مادراني که مثل من هستند اين است: خواهران خوبم و دختران عزيزم، هر کجا هستيم با هر ايده و فکر و مرامي، بايد دست در دست هم بگذاريم، از همديگر خبر داشته باشيم و متحدانه اعتراض کنيم. يکپارچه بلند شويم مگر چکارمان مي کنند، اعدام؟ بله. بگذار اعدام شويم تا ديگر مرگ اين جوانان را نبينيم. مادران عزيز تو را بخدا همه با هم دست در دست هم نهيم تا عزيزانمان را آزاد کنيم. من مي دانم اين آقايان همين حالا همه حرفهاي مرا گوش ميدهند، اما بگذار اين حرفها را بشنوند. بگذار مرا اعدام کنند. من خودم، خودم را آتش مي زنم. مگر اينها نمي دانند که سرنوشت شاه چه شد، مگرعاقبت صدام حسين را نديدند. پس نگذارند که به اين روز برسند.

مگر اين جوانان چه مي خواهند غير از آزادي. فرزاد چه گناهي دارد غير از آزاديخواهي. الان چهار سال است که در زندان به سر مي برد. اين اواخر وکيلش چند بار خواسته که پرونده اش را نگاه کند به او گفته اند که پرونده اش گم شده است. وکيلش بخاطر مسئله فرزاد و دهها فرزاد ديگر سکته کرده و در بيمارستان بستري است.

ما که دستمان به جايي بند نيست، اما از شماها، از سازمان حقوق بشر، از احزاب و سازمانهاي انسان دوست، و انسانهايي که براي حرمت بشر مبارزه مي کنند خواهش مي کنم، وضع خيلي خطر ناک است هر روزه دارند جوانان را به دار مي کشند. هر کسي هر چه از دستش بر مي آيد کوتاهي نکند، نگذاريد که اين جوانان دسته دسته اعدام شوند. شما از ظرف من وکيل هستيد اين پيام مرا در همه جاي دنيا پخش کنيد.

مرگ مشکوک یک دانشجوی دختر در دانشگاه یزد  

آژانس ايران خبر 

پنجشنبه 24 دی 1388- 14 ژانویه 2010  

خبرنگار آژانس ايران خبر: یکی از دانشجویان دختر دانشگاه یزد به طرز مشکوکی درگذشت.

عصر روز چهارشنبه بیست و سوم دی ماه یکی از دانشجویان دختر دانشگاه یزد که در خوابگاه سکونت داشت فوت کرد،هنوز علت اصلی مرگ این دانشجو مشخص نشده است ولی گفته می شود فشارهاي بیش از اندازه ای که وی در ایام امتحانات متحمل شده موجب سکته و در نهایت مرگ وی شده است.

لازم به ذكر است تاکنون مدیریت اين دانشگاه در قبال این اتفاق موضع گیری نکرده است

اينجا زنان بودند كه به مردان درس مقاومت وايستادگي ميدادند  

آژانس ايران خبر

پنجشنبه 10 دی 1388- 31 دسامبر دسامبر 2009 

شاهد آزادي

غروب سه شنبه است بر بالاي بلندي ايستاده ام بر لبه آن هر لحظه بيم آن ميرودكه بلغزم وبه پايين بيفتم دلم ميخواهد چشمهايم را ببندم ودستهايم را بگشايم و با صداي بلند آزادي را فرياد بزنم حتي اگر زير پايم فرو ريزد ومرا به اعماق زمين فرو برد.پشت سر زندان اوين..

ساعت 5 بعد از ظهر است وما در انتظار آزادي مادران عزادار كه در پارك لاله دستگير

شده اند چند تن از خانواده ها حضور دارند ومشغول گفتگو با يكد يگرمردان جور ديگري شده اند از آن تعصب خاص ايراني خبري نيست با افتخار از همسرانشان صحبت ميكنند كسي اعتراض نميكنند كسي گلايه نميكند همسرانشان زنداني اند وآنها چقدر راحت با اين مسئله كنار آمده اند.

از اين همه رشد فكري وآزاد انديشي خوشحالم حضور نوه هايي جوان نظر مرا به خود جلب كرد آنها يكبار شاهد آزادي مادر بزرگ 75 ساله شان بودند همان كه دژخيمان بي رحمانه در پارك لاله او را مورد حمله قرار داد ند وبه پايش آسيب رساندند واين بار براي آزادي مادرشان به اوين آمده بودند. اينجا بايد به سه نسل افتخار كرد كه همه براي يك هدف مشترك در كنار هم قرار گرفتند.

ساعت به كندي ميگذشت وهوا سردتر ميشد وهيچ امكاناتي نبود بعضي خانواده هاي بازداشتي روز عاشورا نيز در كنار ما بودند تا شايد از فرزندانشان خبري بگيرنند.

بالاخره انتظار به سر رسيد ومادران يكي يكي بيرون آمدند وبا استقبال بي نظير خانواده ها ودوستانشان قرار گرفتند همه همديگر را در آغوش ميگرفتند چقدر محبتها بيشتر فاصله ها كمتر شده بود .

 

مردان بسيار پرشورهمسرانشان را در آغوش ميگرفتند بنظر ميرسيد تازه متوجه حضور همسرانشان شده بودند وآنان را شادابتر وپرانرژي تر ميديدند اينجا زنان بودند كه به مردان درس مقاومت وايستادگي ميدادند

حضور مادران عزادار در زندان نيز شور وهيجان آفريد صداي سرود خواندن انان همه جا را فرا گرفت زندانيان با خود ميگفتند:اينان كيستند كه اينچنين پرشور ميخوانند كه اينچنين نترسند كه مادرند وآمده اند تا به فرزندان زنداني شان اميد دهند وبگويند طاقت بياوريد چيزي از راه نمانده ما ميرسيم.

آري مادران آزاد شدند با اراده اي از پيش قوي تر انان پيمان بستند كه راهشان را همچنان ادامه دهند تا پيروزي براي همين هدف دستها را به علامت پيروزي بالا برده وفرياد سردادندزنداني سياسي آزاد بايد گردد هرجا فرزندي در بند است مادري نيز آنجاست پس مادران بپاخيزيد كه فرزندانتان در گوشه كنار اين آب وخاك همه در بندند همه در خاك همه در خون غلطيده اند.

يکي از حاميان مادران عزادار

فعالين حقوق بشر ودمكراسي

آتيه يوسفي با قرار وثيقه ۲۰ ميليون توماني آزاد شد  

آژانس ايران خبر

چهارشنبه 23 دی 1388-13 ژانویه 2010 

مدرسه فمينيستي: آتيه يوسفي، از فعالان کمپين يک ميليون امضاء در رشت و از اعضاي سابق شوراي مرکزي سازمان ادوار تحکيم وحدت در گيلان ، که در روز عاشورا بازداشت شده بود، با قرار ۲۰ ميليون توماني از زندان لاکان رشت آزاد شد.

آتيه يوسفي روز عاشورا در رشت هنگامي که قصد کمک به پسر جواني که به شدت توسط نيروهاي لباس شخصي مضروب شده بود، را داشت، دستگير و به زندان لاکان منتقل شده بود.

كميته گزارشگران حقوق بشر

جداسازي ورودي زنان و مردان، عامل تاخير در افتتاح موزه مجلس   

آژانس ايران خبر 

چهارشنبه 23 دی 1388-13 ژانویه 2010    

جدا كردن درب ورودي زنان و مردان، عامل اصلي تاخير در افتتاح موزه مجلس است. به گزارش خبرنگار آژانس ايران خبر در تهران، موزه مجلس كه از 5 سال پيش در تهران تعطيل شده بود، روز 12 آذر امسال با حضور رئيس مجلس دوباره افتتاح شد اما هنوز با گذشت بيش از يك ماه، امكان بازديد عمومي از آن فراهم نشده است. پيگيري‌هاي خبرنگار ما در تهران نشان مي‌دهد كه مسوولان موزه قصد دارند دري را كه از موزه به سمت بهارستان واقع شده بعد از 30 سال، سرانجام باز كنند و اين امر مشروط به جداسازي ورودي زنان و مردان شده است! در حقيقت، موضوع تفكيك جنسيتي كه مدتهاست در مورد دانشگاه‌ها مطرح شده، اكنون در حوزه‌اي كوچك و كم‌اهميت همچون ورودي يك موزه تاريخي هم براي مسوولان جمهوري اسلامي مشكل‌ساز شده كه در نوع خود جالب توجه و البته عجيب و تاسف‌آور است. 

مزار ندا آقا سلطان تخريب شد ...   

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۱۰/۱۹ 

شنبه 19 دی 1388- 9 ژانویه 2010

تايمز 18/10/1388 -حاميان دولت ايران براي دومين بار نسبت به مزار ندا, دانشجويي كه شليك به وي در يك تظاهرات خياباني در ژوئن گذشته وي را به شاخص جهاني اپوزيسيون تبديل كرد بيحرمتي كردند.

كاسپيان ماكان, نامزد خانم سلطان گفت, آنها تنها يك بار به او شليك نكردند. آنها تا به امروز با بيحرمتي به مزار وي به شليك به ندا ادامه ميدهند. پس از آن كه مرگ ندا باعث شرمساري اين رژيم شد, آقاي ماكان زنداني و مضروب گرديد و از كشور گريخت.

اين رژيم تلاشهاي خود براي اعلام اينكه خانم سلطان, 26 ساله, نه توسط شبهنظاميان بسيجي آن بلكه توسط ماموران دشمنان غربي ايران مورد شليك قرار گرفته است را افزايش داده است...

منتخبي از اين برنامه توسط پرس تي.وي, تلويزيون انگليسي زباني كه توسط رژيم ايران اداره ميشود به نمايش گذاشته شد. دكتر حجازي اين فيلم مستند را منزجر كننده خواند و گفت كه او يك شكايت رسمي عليه پرس تي.وي را در نظر دارد...

اين رژيم مدعي شده است كه ندا به خاطر اهداف تبليغاتي توسط ماموران امنيتي انگليسي و آمريكاي, توسط بي.بي.سي يا اپوزيسيون كشته شده است. اين رژيم در تلاشهاي نافرجامي روي والدين وي فشار آورده است كه بگويند دختر آنها توسط ماموران بيگانه كشته شده است, دكتر حجازي را متهم كرد كه مامور انگليس ميباشد و در مقابل سفارت انگليس در تهران تظاهراتهايي برگزار كرد كه به استرداد وي فراميخواند.

آقاي ماكان به تايمز گفت كه در طي 65 روزي كه او در زندان حضور داشت افراد وزارت اطلاعات به من چندين بار گفتند كه مرگ ندا به شدت به رژيم آسيب رسانده است.

او ادامه داد: با وجود اين, آنها متوجه نيستند كه آنها با ادامه كشتن نداهاي بيشتر تنها مردم ايران را در مبارزهشان مصممتر ميكنند.... 

دختران و زنان دستگير شده روز عاشورا تحت فشارهايي طاقت فرسائي قرار دارند 

آژانس ايران خبر

 شنبه 19 دی 1388- 9 ژانویه 2010

بنابه گزارشات رسيده به فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران، تعداد زيادي از دختران و زنان دستگير شده روزهاي تاسوعا و عاشورا در شرايط غير انساني در بند متادون زندان اوين بسر مي برند.

تعداد زيادي از دختران و زنان دستگير شده اعتراضات روز تاسوعا و عاشورا در بندان متادون (قرنطينه) زنداني هستند. شرايط اين بند غير انساني است. دختران و زنان زنداني از سرماي شديد و نبود پوشش کافي براي استراحت و نداشتن لباس رنج مي برند.همچنين چندين برابر اين بند زنداني در آن جاي داده شده است و زنداني از حداقل امکانات بهداشتي محروم هستند. وضعيت غذاي اين بند به لحاظ کمي و کيفي قابل مصرف نيست.

دختران و زنان زنداني در ساعتهاي مختلف شبانه روز و گاها چند بار براي بازجوئي برده مي شوند. بازجوئي ها با خشونتهاي غير انساني بازجويان همراه است و آنها را تحت فشارهاي روحي شديد قرار مي دهند و در شرايط طاقت فرسائي بسر مي برند. بازجويان وزارت اطلاعات در مراحل مختلف بازجوئي بر روي گرفتن اعترافات تلويزيوني متمرکز هستند. اسامي تعدادي از بازجوياني که در پروژه گرفتن اعترافات تلويزيوني نقش دارند عبارتند از سعيد شيخان،علوي و سيد هستند.

بند متادون (قرنطينه) براي بازداشتهاي موقت مورد استفاده قرار مي گيرد و دستگير شدگان روز عاشورا در کنار زندانيان عادي وه معتاد نگهداري مي شوند.

در حال حاضر علاوه بر بند متادون دختران و زنان دستگير شده اعتراضات عاشورا در بندهاي 209 و بند 240 زندان اوين زنداني هستند.

فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايرن،دستگيريهاي گسترده روز عاشورا دختران و زنان، بازجوئيهاي طولاني مدت همراه با شکنجه هاي روحي شديد و قرار دادن آنها در شرايط غير انساني را محکوم مي کند و از کميسر عالي حقوق بشر ،گزارشگران ويژه زنان،دستگيريهاي خودسرانه، شکنجه و سازمانهاي مدافع حقوق زنان جهان خواستار دخالت براي پايان دادن به نقض شديد حقوق بشرو بخصوص زنان در ايران است.

فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران

18 دي 1388 برابر با 08 ژانويه 2010

آخرين خبرها از وضعيت زنان بازداشت شد   

آژانس ايران خبر 

18 دي 1388 برابر با 08 ژانويه 2010

يکشنبه 13 دي ماه آخرين جلسه تفهيم اتهام فاطمه مسجدي و مريم بيدگلي دو نفر از فعالان حقوق زن و عضو کمپين يک ميليون امضا با حضور مينا جعفري وکيل مدافع متهمين در شعبه 10 بازپرسي دادسراي انقلاب قم برگزار شد.

به گفته مينا جعفري، موکلين وي به اتهام اقدام عليه امنيت ملي و براندازي نظام، نشر اکاذيب و تبليغ عليه نظام از طريق عضويت در کمپين يک ميليون امضاء متهم شده اند.

فاطمه مسجدي و مريم بيدگلي روزپنج شنبه 17 ارديبهشت 88 بازداشت شدند و دوشنبه 28 ارديبهشت پس از 12 روز بازداشت هر کدام با سپردن 20 ميليون وثيقه آزاد شدند.

با گذشت نزديک به 8 ماه هنوز بخش قابل توجهي از وسايل متهمين از قبيل کيس هاي کامپيوتر، کتاب و جزوات، فيلم هاي خانوادگي، پول نقد و ساعت طلا هنوز به متهمين مسترد نشده است.

همچنين منصوره شجاعي ديگر فعال زنان امروز، 16 دي ماه پس از گذشت 9 روز از زندان اوين با همسرش تماس گرفت.

فرهاد داوودي، همسر منصوره شجاعي، وضعيت روحي همسرش را طي اين تماس تلفني خوب توصيف کرد و اظهار خوشحالي کرد که بالاخره توانسته پس از اين همه روز بي خبري با همسرش صحبت کند. وي همچنين گفت امروز من به دادگاه انقلاب مراجعه کردم، ولي نتوانستم در آنجا خبري از همسرم کسب کنم و مسئولان دادگاه انقلاب گفتند که براي پيگيري پرونده بايد به دادسري زندان اوين مراجعه کنم.

منصوره شجاعي، پژوهشگر حوزه زنان و از فعالان حقوق زنان و کمپين يک ميليون امضاء، نيمه شب 7 دي ماه در خانه شخصي اش بازداشت شد.

در خبر ديگر پروانه راد، يکي ديگر از زناني که در روز عاشورا دستگير شده است پس از 7 روز بي خبري بالاخره از زندان اوين با خانواده اش تماس گرفت و خبر بازداشت اش را در زندان اوين داد.

بنابه گفته دوستان وي، پروانه راد، 53 سال دارد و داراي دو فرزند است

خبرگزاري هرانا

مرگ مشکوک يک زن زنداني سياسي در اروميه 

آژانس ايران خبر 

 18 دي 1388 برابر با 08 ژانويه 2010

زهرا جعفري زنداني سياسي محبوس در زندان اروميه به طرز مشکوکي جان باخت.

يک زن زنداني سياسي در زندان اروميه پس از تحمل پنج ماه زندان به طرز مشکوکي جان باخت

به گزارش واحد زندانيان مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران، روز گذشته مورخ 16 ديماه، جسم بي جان زهرا جعفري، زنداني سياسي که بيش از 5 ماه بود در سلولهاي انفرادي زندان مرکزي اروميه به سر مي برد پس از انتقال به بهداري به خارج زندان منتقل شد.

به گزارش شاهدان عيني، جسد اين زن زنداني که متهم به ارتباط با يکي از گروههاي اپوزيسيون بود و نزديک به 5 ماه را در اين زندان به سر برده بود روز گذشته به بهداري زندان اروميه و سپس به خارج زندان منتقل شده است. نظر به اينکه نامبرده فاقد حکم مشخص و خاصه حکم اعدام بوده دلايل و شکل مرگ اين زنداني که در سلول انفرادي نيز نگهداري مي شد در هاله اي از ابهام قرار دارد.

لازم به ذکر است عليرغم سابقه متعدد مرگهاي مشکوک در زندانها و بازداشتگاههاي مختلف ايران هيچگاه تحقيقات منجر به کشف حقيقتي از سوي مسئولان امر در اين پرونده ها صورت نگرفته است.

هرانا

پديده دختران فراري   

آژانس ايران خبر

 18 دي 1388 برابر با 08 ژانويه 2010

هر از چندي، آمارهاي نه چندان دقيق و کاملي در خصوص کاهش سن دختراني که از خانه و خانواده فرار مي کنند منتشر مي شود. هر چند که اين آمارها دقيق و کاملا صحيح نيستند، و همچنين مشخص نيستند که بر پايه چه اطلاعات و نمونه هايي انجام پذيرفته اند، با اين وجود اصل ماجرا و بعبارتي وجود دختران فراري در جامعه امري نيست که قابل کتمان باشد و از ديدگاه جامعه شناسي قابل ژرف نگري است. عبارت 'دختران فراري' به چه دختراني اطلاق مي شود؟ چه عواملي در گستردگي چنين معضلي در اجتماع موثرند؟ آيا عواملي چون بيکاري، فقر، پايين بودن سطح سواد خانواده، فاصله طبقاتي در جامعه که امکان بهره گيري و استثمار جنسي را فراهم مي کنند، در پيدايش دختران فراري موثرند؟

دکتر انور صمدي راد، جامعه شناس و استاد دانشگاه در تهران معتقد است: دختران فراري واژه جديدي در جامعه ما است و به دختراني اطلاق مي شود که به دلاليل مختلف و در سنين مختلف ممکن است که از خانواده فرار کنند و مي خواهند به دنبال زندگي بهتر بروند. بيشتر اين دختران داراي خانواده هاي پريشان هستند، و يا فاقد خانواده، فاقد تربيت صحيح، سطح پائين سواد خانوادگي هستند. يکي از عوامل قابل توجه در پيدايش پديده دختران فراري، فقر و فاصله طبقاتي است.

در جلسه امروز مجلس صورت گرفت؛

مخالفت نمايندگان با فوريت بررسي طرحي درباره ارثيه زوجه

خبرگزاري فارس

دوشنبه 14 دی 1388-4 ژانویه 2010

 نمايندگان مجلس با فوري بررسي شدن طرح الحاق يك تبصره به ماده 946 قانون مدني در خصوص ارثيه زوجه مخالفت كردند.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس نمايندگان مجلس در جلسه علني امروز سه‌شنبه فوريت طرح الحاق يك تبصره به ماده 946 قانون مدني مصوب 1387را بررسي و با آن مخالفت كردند.

نمايندگان مجلس در ابتدا با 2 فوريت و در ادامه با يك فوريت اين طرح مخالفت كردند.

براساس ماده 946 قانون مدني زوجه از يك هشتم اموال (عرصه و عيان) ارث مي‌برد.

در اين طرح كه به امضاي 20 نفراز نمايندگان رسيده بود آمده است كه مفاد اين ماده در خصوص وارث متوفايي كه قبل از تصويب اين قانون فوت كرده ولي هنوز تركه او تقسيم نشده نيز لازم الاجرا است.

بر اين اساس اين طرح بصورت عادي در دستور كار مجلس قرار مي‌گيرد.

وزير علوم:

قصد تفکيک جنسيتي نداريم اما براي دانشگاه‌هاي تك‌جنسيتي مجوز صادر مي‌كنيم

ایلنا

یکشنبه 13 دی 1388- 3 ژانویه 2010

وقتي در جامعه تقاضا و نياز براي دانشگاه‌هاي تک‌جنسيتي وجود دارد چه اشکالي دارد دانشگاهايي مانند دانشگاه‌الزهرا و امام‌صادق ‌داشته باشيم/بايد اساتيدي انتخاب شود كه به نظام اسلامي و ولايت فقيه التزام عملي داشته باشند 

ایلنا: وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينكه قصد تفکيک‌جنسيتي نداريم اما براي دانشگاه‌هاي تك جنسيتي مجوز صادر مي كنيم

گفت: وقتي در جامعه تقاضا و نياز براي دانشگاههاي تک جنسيتي وجود دارد چه اشکالي دارد دانشگاهايي مانند دانشگاه الزهرا(س)، حضرت معصومه (س)، امام صادق (ع) و امام حسين (ع) که عملکرد خوبي هم ارائه داده اند ، بيشتر داشته باشيم.

به گزارش خبرگزاري ايلنا، کامران دانشجو در نشست روساي دانشگاه‌ها،با اشاره به اينكه ‌در ساليان گذشته در مناطق مختلف کشور، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي متعددي تاسيس شدند، بدون اينکه در تاسيس اين مراکز به نيازها و امکانات کشور و استان‌ها توجه شود، گفت: بين مراکز محروم و توسعه يافته توازون برقرار نيست، بنابراين طرح گسترش آموزش عالي براساس آمايش سرزمين براي جبران اين مشکلات در دستور کار قرار گرفت.

وي در مورد دانشگاههاي تک جنسيتي گفت : به هيچ وجه قصد تفکيک جنسيتي و جدا سازي دانشجويان در دانشگاهها را نداريم لکن به موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي جديد اين مجوز را مي دهيم که تک جنستي باشند تا به نياز بخشي از جامعه پاسخ داده شود.

دانشجو گفت: وقتي در جامعه تقاضا و نياز براي دانشگاههاي تک جنسيتي وجود دارد چه اشکالي دارد دانشگاهايي مانند دانشگاه الزهرا(س)، حضرت معصومه (س)، امام صادق (ع) و امام حسين (ع) که عملکرد خوبي هم ارائه داده اند ، بيشتر داشته باشيم، اين حق خانواده‌ها و ملت شريف ايران اسلامي است که انتخاب کند در کدام دانشگاه و در چه فضايي مي خواهند فرزاندشان تربيت شده وعالم شوند.

بايد اساتيدي انتخاب شود كه به نظام اسلامي اعتقاد و به ولايت فقيه التزام عملي داشته باشند

وي همچنين اظهار داشت: حدود دو ميليون نفر دانشجوي رشته‌هاي علوم انساني در کشور وجود دارد و اگر به ازاي هر يکصد دانشجو يک استاد در نظر بگيريم، بايد بيست هزار استاد در اين رشته ها داشته باشيم که البته همه مي‌دانند که اين تعداد عضو هيات علمي براي علوم انساني به اين سادگي امکانپذير نيست و اين شاخص نشان دهنده رشد نامتوازن آموزش عالي است.

وي خطاب به روساي دانشگاه‌ها، گفت: براي استخدام اعضاي هيات علمي و بورسيه کردن دانشجويان هيچ مشکلي نداريم، لکن بايد افرادي انتخاب شوند که به نظام اسلامي اعتقاد و به ولايت فقيه التزام عملي داشته باشند.

دانشجو در مورد جذب اعضاي هيات علمي گفت: حتي در کشورهاي غربي براي استخدام اساتيد دانشگاه شرايط متعددي دارند که از جمله آن پايبندي به تفکر ليبرال دموکراسي ، تحقيق و صحبت نکردن در مورد هولوکاست و... است. دانشگاه‌هاي ما قرار است به تعبير امام (ره) کارخانه آدم سازي باشند بنابراين دانشگاه‌هاي ما بايد کساني را براي تربيت دانشجويان استخدام کنند که به مباني ارزشي و اخلاق اسلامي معتقد باشند چون هدف ما کسب علم و دانش همراه با معنويت واخلاق مي باشد.

وزيرعلوم با اشاره به برنامه‌ريزي‌ها و لزوم تغيير متون دانشگاهي، گفت: اساتيد دانشگاه‌ها در کنار ارائه نظريات و مکاتب غربي بايد نقدهاي وارد به آن مکاتب را نيز بگويند و همچنين نظريات انديشمندان مسلمان را هم عميقا بشناسند و هم بازگو نمايند.

وزير علوم با اشاره به موضوع استقلال دانشگاهها با ذکر اين نکته که دانشگاهها متعلق به هفتاد ميليون ايراني است ونه صرفا اعضاي هيات علمي و دانشجويان آن دانشگاهها، گفت: دانشگاهها در امور اجرايي، پرسنلي، عمراني و غيره مستقل هستند و بايد باشند و ما هم کمک مي کنيم اين استقلال بيشتر شود لکن در مجموع بايد در راستاي سياست‌هاي کلي نظام، قانون اساسي، منافع ملي و مصالح عمومي حرکت کنند که البته قاطبه دانشگاه‌هاي ما اينگونه مي باشند.

وي اضافه كرد: دانشگاه‌ها در امور فرهنگي اجتماعي و اخلاقي جامعه موثرند واين وظيفه مسئولين نظام است که نسبت به اين امور حساس باشند ، خصوصا در نظامي مثل نظام جمهوري اسلامي ايران که با ايثارگري ملت شريف در طول ساليان متمادي به ثمر رسيده است و قرار است دانشگاه‌ها عالم ملکوتي تحويل جامعه بدهند اين را مردم ايران مي خواهند و همه ما مسئوليم در اين مسير حرکت کنيم.

دانشجو گفت: علم و دين در پيوند با يکديگر عالم ملکوتي مي سازند و اين علم توأم با ايمان است که باعث رشد ، تکامل و تعالي بشريت مي‌شود و مردم ما هم دانشگاه‌ها و مدرسيني مي خواهند که علم و ايمان را توأمان نمايند و فرزندان و جوانان خود را که به عنوان امانت به دانشگاهها و مدرسين دانشگاهها مي سپارند تا پس از فارغ التحصيلي عالم تر ، و دينمدارتر تحويل بگيرند و اگر غير از اين باشد نه آنها از ما مي پذيرند و نه ما توشه اي براي آخرت خود اندوخته ايم.

پايان پيام

بزرگترين ضربه به جايگاه زن از ديدگاه رئیس‌جمهور

فارس نیوز

چهارشنبه 7 بهمن 1388- 27 ژانویه 2010

شعار برابري زن و مرد در تفكر ماركسيسم بزرگترين ضربه را به جايگاه زن وارد كرد. / در دولت خودمان چند زن فعاليت مي‌كنند كه متخصص‌اند؛ مانند معاون علمي، معاون حقوقي، وزير بهداشت و مشاور رييس‌جمهور. من حتي فكر مي‌كنم كه كار آنان دقيق‌تر و موثرتر است.

رييس‌ جمهور در ديدار با اعضاي شركت كننده در اولين همايش بين‌المللي زنان دانشمند جهان اسلام گفت:‌ اين همايش مي‌تواند سرآغاز يك حركت پربركت و پررنگ و تحول‌ آفرين باشد.

دكتر محمود احمدي‌نژاد اظهار كرد: نظام مادي و انديشه مادي كه غرب 200 سال همه مناسبات خود را تحت تاثير آن قرار بوده است و بسياري از ارزش‌هاي الهي و انساني را متلاشي كرد، به پايان راه رسيده است.

وي گفت: كساني كه با شعار آزادي و دموكراسي و ليبراليسم و با انديشه‌هاي اومانيستي و كمونيستي تمام عرصه‌هاي فرهنگي و اقتصادي جهان را تحت سلطه قرار داده بودند، گرچه دستاوردهايي داشتند؛ اما آسيب‌هاي فراواني در روابط اجتماعي وارد كردند و حاصل كار آن‌ها جنگ‌ها و كشمكش‌ها در سطح جهان بود.

او با انتقاد از سيستم‌هاي ديكتاتوري خاطرنشان كرد: در قرن بيستم و در جنگ جهاني اول، دوم، جنگ كره، ويتنام و ساير نبردها 100 ميليون انسان كشته شدند و امروز به بهانه اثبات ديكتاتوري دست به كشتار جمعي مي‌زنند و در عرض هفت سال يك ميليون كشته حاصل شعارهاي ليبراليستي و دفاع از حقوق بشر آن‌هاست. در افغانستان مردم روزانه در خانه‌هاي خود كشته مي‌شوند؛ در فلسطين 60 سال است كه يك ملت در اسارت عده‌اي اشغالگر آدم‌كش و اشغالگر قرار دارد. جنايات اين‌ها در غزه در تاريخ كم‌نظير است.

وي با بيان اين كه اشغال سرزمين‌ها و كشتارها، تحميل‌ها، تبعيض و ظلم‌ها حاصل و خروجي اين نظام‌هاي ديكتاتوري است، به طرح اين سوال پرداخت كه زماني در جايي گفتند كه چرا بايد همه‌ سياستمداران دروغ بگويند و اعتماد نباشد؛ آن‌ها در دانشگاه‌ها به ديپلمات‌هاي خود دروغ را ياد مي‌دهند، اما بايد پرسيد آيا با دروغ و فريب مي‌توان به صلح پايدار رسيد؟ در حالي كه دروغ منشاء جنگ و كينه است. آيا با اين نگاه مي‌توان شاهد صلح و امنيت پايدار در جهان بود؟

احمدي‌نژاد در بخش ديگري از سخنانش گفت: از نظر اقتصادي جهان به دو بلوك محروم و برخوردار تبديل شده است. در استعمار كهنه مستقيما ثروت ملت‌ها را مي‌بردند. 200 سال آمريكا، آسيا و آفريقا را چپاول كردند، اما در دوره‌ جديد با ظاهر قانوني باز هم ملت‌ها را به يغما مي‌برند.

رييس جمهور همچنين با اشاره به آماري از آمريكا گفت: در بحران اقتصادي اخير در آمريكا اعلام شد كه 29 هزار ميليارد دلار دارايي اقتصاد آمريكا كاغذي و غيرواقعي بوده است؛ يعني بانك مركزي آمريكا و مقامات آمريكايي ضعف‌هاي خود را در قالب دارايي‌هاي كاغذي پوشانده بودند و به وسيله همين كاغذها ساير ملت‌هاي جهان را غارت مي‌كردند. اين غارت مدرن حتي به مردم آمريكا نيز آسيب وارد كرده است؛ به طوري كه 95 درصد از مردم آمريكا زندگي معمولي دارند و همه غارت‌ها به جيب عده‌اي معدود مي‌رود.

وي گفت: در دنيا بيش از يك ميليارد انسان در فقر شديد به سر مي‌برند؛ يعني روزانه حتي يك دلار نيز درآمد ندارند؛ سه ميليارد انسان نيز در فقر نسبي به سر مي‌برند كه اين نتيجه‌ اقتصاد و انديشه اومانيسم و ليبراليسم است.

او همچنين با انتقاد از تفكر ماركسيسم و اومانيسم گفت:‌ به لطف خدا تفكر ماركسيسم به تاريخ پيوسته است، اما يكي از شعارهاي اين تفكر و ساير تفكرهاي مادي، برابري زن و مرد است. به نظر من اين شعار بزرگترين ضربه را به زن زده است؛ با اين شعار ببينيد كه زن را به كجا رسانده‌اند؟ غير از اين‌كه از آنان براي تبليغ كالا استفاده كرده‌اند. يعني مقام زن را حتي از كالا هم پايين‌تر آورده‌اند.

وي ادامه داد: در كجاي حاكميت ليبراليسم نقش زن برجسته است؟ اگر مي‌توانند چند زن برجسته و دانشمند را به ما معرفي كنند. در حالي كه ما 50 دانشمند زن جهان اسلام را به آنها معرفي كرده‌ايم.

احمدي‌نژاد درباره نظريه برابري حقوق زن و مرد گفت: ما هم به تعبيري معتقد به برابري حقوق زنان و مردان در حقوق اساسي هستيم، اما زن و مرد كاركردهايشان با هم متفاوت است. حتي زنان از مردها كارآمدتر هستند.

وي ظلم بر زنان در 200 سال اخير را بي‌سابقه دانست و گفت: آنان شعارهاي برابري زن و مرد را دادند تا اهداف نظام سرمايه‌داري را دنبال كنند، در حالي‌كه زن مربي و معلم جامعه است. نقش زنان اين نيست كه ابزار تبليغات كالا شوند يا اين‌كه در فيلم‌ها در نقش پليس هفت‌تير بكشند؛ اين نابود كردن زن است.

احمدي‌نژاد تصريح كرد: در دولت خودمان چند زن فعاليت مي‌كنند كه متخصص‌اند؛ مانند معاون علمي، معاون حقوقي، وزير بهداشت و مشاور رييس‌جمهور. من حتي فكر مي‌كنم كه كار آنان دقيق‌تر و موثرتر است.

رييس‌جمهور در بخش ديگري از سخنان خود گفت: انديشه اومانيستي به پايان راه سيده است، اما دنيا نمي‌تواند بدون تئوري و نظام ادامه دهد. ما نيازمند يك نظام جديد مبتني بر فهم درست از انسان و روابط اجتماعي هستيم. كار اومانيست‌ها به پايان رسيده است و هرچه قدر هم تلاش كنند نمي‌توانند آن را عوض كنند.

وي گفت: ما يك نظام جديد مي‌خواهيم كه در آن تك تك انسان‌ها محترم باشند و زن و مرد جايگاه واقعي داشته باشند و روابط آنان بر اساس عشق و محبت و تعامل باشد و مكمل و يار همديگر باشند. ما به دنبال يك نظام اجتماعي هستيم كه عدالت و صلح و امنيت در آن پايدار باشد، همه همديگر را دوست بدارند و براي تحقق اين هدف نيازمند علم هستيم. علم راه را نشان مي‌دهد و مانند چراغي است در تاريكي.

او به برخي فعالان حقوق زنان اشاره كرد و گفت: اين‌كه عده‌اي از خانم‌ها اعلام مي‌كنند كه به دنبال احقاق حقوق زنان هستند، حركت در پلان قبلي است و تا وقتي زنان به دنبال حقوق زنان باشند، همين شرايط كه بر زنان دنيا حاكم است، ادامه خواهد يافت. ما بايد به دنبال اصلاح جهان باشيم كه با اصلاح جهان آن وقت جايگاه زنان نيز مشخص خواهد شد. من از زنان مي‌خواهم كه افق خود را بالاتر ببرند و به دنبال اصلاح جهان باشند.

رييس جمهور به حضار توصيه كرد كه از زنان كشورهاي غيراسلامي نيز حمايت كنند و گفت: درست است كه شما از كشورهاي اسلامي آمده‌ايد و دور هم جمع شده‌ايد، اما بدانيد كه اسلام حد و مرزي ندارد و ماموريتش جهاني است. خيلي خوب است كه هسته‌ مركزي شما را دانشمندان جهان اسلام تشكيل دهند، اما بايد از بقيه هم دعوت كنيم.

زنان نيمي از كابينه جديد بوليوي را تشكيل مي‌دهند

خبرگزاري زنان ايران - تهران

چهارشنبه 7 بهمن 1388- 27 ژانویه 2010

 

20 وزير كابينه جديد بوليوي كه براي اولين بار نيمي از آنها زن هستند درحضور رييس‌جمهور اين كشور سوگند ياد كردند.

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري زنان ايران ، اوو موراس، رييس‌جمهور بوليوي طي سخناني در مراسم اداي سوگند وزراي كابينه در كاخ رياست جمهوري"كوئمادو" گفت: ‌روياي بزرگ من محقق شده است، نيمي از كابينه را زنان تشكيل مي‌دهند و نيم ديگر را مردان.

براساس گزارش خبرگزاري فرانسه،‌ موراس 50 ساله پس مراسم تحليف، دومين دوره‌ي پنج ساله‌ي رياست جمهوري‌اش را آغاز كرد.

اعضاي زن كابينه مورالس شامل كارمن تروجيلو، وزير كار، نيلدا كوپا، وزير دادگستري،‌ ناردي موكسو، وزير شفاف سازي و مبارزه با فساد و زولما يوگار، وزير فرهنگ هستند.

اختصاص نيمي از كابينه بوليوي به زنان در شرايطي است كه تنها سابقه‌ي اين امر در آمريكاي جنوبي مربوط به دولت ميشله باچلت، رييس‌جمهور در حال كناره گيري شيلي است كه پس از حضور در دولت در سال 2006 كابينه‌ي 26 عضوي خود را به طور مساوي بين زنان و مردان تقسيم كرد.

مورالس از زمان به قدرت رسيدن در ژانويه سال 2006 به عنوان اولين رييس جمهور بومي در بوليوي، دائما كنترل خود بر كشور را بيشتر كرده است.

وي همانند هوگو چاوز، رييس‌جمهور ونزوئلا مواضع ضد آمريكايي دارد و سفير آمريكا و مقام‌هاي آمريكايي مبارزه با قاچاق مواد مخدر در بوليوي را از اين كشور اخراج كرده است.

مورالس هم‌چنين در كابينه‌ي جديد خود ديويد چوكوئهوانكا، وزير امور خارجه و لوئيز آلبرتو آركه وزير دارايي را ابقا كرده است

تاريخ انتشار: 4 بهمن 1388

 ارسال به دوستان جمهوری:بدحجابی به بی حجابی تبدیل شده

 سه شنبه بیست و نهم دی 1388

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:

تبدیل شدن بدحجابی به بی حجابی از داخل خودروها به فروشگاه ها و اماكن عمومی هم كشیده شده است . در شمال شهر تهران زن های بی بندوبار بدون حجاب برای خرید به مغازه ها مراجعه می كنند و بی تفاوتی ماموران آنها را برای ادامه این اقدام گستاخ كرده است .

بشار اسد يك زن را به سمت وزارت اقتصاد و بازرگاني سوريه منصوب كرد

 ايلنا

سه شنبه بیست و نهم دی 1388

 رئيس‌جمهوري سوريه يك زن را به‌عنوان وزير اقتصاد و بازرگاني انتخاب كرد.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، لاميه عاصي كه به‌عنوان وزير جديد اقتصاد و بازرگاني انتخاب شده است، جايگزين عامر حسني لطفي مي‌شود.

لطفي پيش از اين براي تصدي رياست نهاد سياست‌گذاري كشور انتخاب شده بود.

بنا بر اين گزارش، عاصي بعد از كوكب الصباح دايه كه در سال 2009 ميلادي به‌عنوان وزير محيط زيست انتخاب شد و همچنين دياله حاج عارف، وزير امور اجتماعي و كارگري سومين زني است كه به عضويت كابينه سوريه درآمده است.

منابع خبري رسمي سوريه درباره اين تغيير كه هفتمين جايگزيني بعد از تشكيل كابينه ناجي عطري، نخست‌وزير اين كشور در سال 2003 ميلادي است، گزارشي منتشر نكرده‌اند.

وزير جديد اقتصاد و بازرگاني سوريه از سال 2004 ميلادي به‌عنوان سفير كشورش در مالزي فعاليت كرده است. عاصي همچنين از سال 2002 تا 2004 ميلادي مشاور وزير امور مالي بوده است.

مرده‌هاي تهراني‌ به زودي با تابوت آبي و سبز حمل مي‌شوند 

فارس

چهارشنبه - ۲۳ دي ۱۳۸۸ 

 مدير عامل بهشت زهرا(س) تهران گفت: در آينده نزديك اجساد آقايان با تابوت سبز كم‌رنگ و اجساد خانم‌ها با تابوت آبي حمل مي‌شود.

اسد فاضل با اشاره به اينكه در آينده نزديك جنازه‌ها با تابوت تا سر مزار حمل مي‌شوند، گفت: در حال حاضر جنازه‌ها با برانكارد به محل دفن منتقل مي‌شوند.

وي با اشاره به اينكه از بيمارستان، خانه و غيره جنازه‌ها با برانكارد به بهشت زهرا(س)منتقل مي‌شوند، گفت: در صدد هستيم كه اجساد را با تابوت حمل كنيم.

به گفته مدير عامل بهشت زهرا شهرداري تهران، در مرحله اول اجساد از غسالخانه تا محل دفن با تابوت حمل مي‌شوند.

براي رعايت مسائل شرعي از تابوت استفاده مي‌كنيم

مدير عامل بهشت زهرا(س) شهرداري تهران با اشاره به اينكه در تابوت‌ها بسته مي‌شود، گفت: در گذشته مي‌گفتند، هنگامي كه اجساد خانم‌ها روي برانكارد قرار مي‌گيرد،مشكلات شرعي پيش مي‌آمد؛ به همين دليل براي رعايت مسائل شرعي قرار است از اين به بعد از تابوت براي حمل اجساد زنان استفاده كنند.

وي با اشاره به اينكه تابوت‌ها قابل شست‌وشو هستند، گفت: جنس تابوت‌ها از فايبرگلاس است و قابل شست‌وشو است.

به گفته فاضل، رنگ تابوت آقايان سبز كم‌رنگ و رنگ تابوت آقايان خانم‌ها آبي است.

مدير عامل بهشت زهرا(س) شهرداري تهران با اشاره به اينكه در مرحله اول 30 تابوت براي اين كار درنظر گرفته‌ايم، گفت: در مراحل بعدي تعداد تابوت‌ها را افزايش خواهيم داد.

فاضل درباره فاز دوم حمل جنازه‌ها‌ با تابوت از خانه يا بيمارستان به بهشت زهرا(س)، گفت: در حال حاضر جنازه‌ها با برانكارد منتقل و برانكارد به راحتي در آمبولانس قرار مي‌گيرد؛ اما اگر قرار باشد مرده‌ها با تابوت حمل شوند، تابوت در آمبولانس قرار نمي‌گيرد.

وي افزود: بايد داخل آمبولانس‌ها را تغيير دهيم تا تابوت‌ها به راحتي در آنها قرار گيرد.

به گفته فاضل، اجراي اين كار زمان بر خواهد بود.

مرده‌هاي شهرستاني با كلاس حمل مي‌شوند

فاضل با اشاره به اينكه حمل جنازه‌ها در تهران توسط بنز انجام مي‌شود، گفت: اما مرده‌هايي كه از تهران به شهرستان منتقل مي‌شوند، توسط يك مزداي قديمي كه اتاقي است كه فقط جنازه در آن قرار مي‌گيرد، منتقل مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه به اين مزداهاي قديمي آمبولانس مي‌گويند، گفت: اينها اصلاً آمبولانس نيستند به همين دليل طرح جديدي پياده كرده‌ايم تا اجسادي كه از بهشت زهرا(س) به شهرستان منتقل مي‌شود با خودروهاي مناسب‌تري حمل شوند.

مدير عامل بهشت زهراي تهران با بيان اين مطلب كه پيمانكاري براي اين كار در نظر گرفته‌ايم، گفت: به پيمانكار پيشنهاد داده‌ايم تا جنازه‌ها را با بنز ، فولكس يا تويوتا به شهرستان حمل كنند.

فاضل با اشاره به اينكه مرده‌ها با كلاس مي‌شوند، گفت: اين كار نوعي احترام گذاشتن به مرده است.

هر قبر براي شهرداري تهران 2 ميليون و 200 هزار تومان هزينه دارد

مدير عامل بهشت زهرا(س) شهرداري تهران با تأكيد بر اينكه هزينه‌ مردن نسبت به سال گذشته افزايش پيدا نكرده است، افزود: تغيير در هزينه‌ها ايجاد نكرده‌ايم.

وي با اشاره به اينكه هر قبر براي شهرداري تهران 2 ميليون و 200 هزار تومان هزينه دارد، گفت: اما هيچ رقمي از بستگان متوفي دريافت نمي‌شود.

وي با اشاره به اينكه هزينه خدمات مرده‌ها 180 هزار تومان است، گفت: شهرداري فقط 60 هزار تومان دريافت مي‌كند و بقيه ‌پول يارانه‌اي است كه براي مردن در نظر گرفته‌ايم.

به گفته مدير عامل بهشت زهرا(س)شهرداري تهران، اگر كسي استطاعت مالي نداشته باشد همين رقم نيز از آنها دريافت نمي‌شود.

فاضل با اشاره به اينكه شست‌وشو،‌ تغسيل، كفن و دفن بر عهده شهرداري تهران است، گفت: بقيه كارهاي مرده را به بخش خصوصي واگذار كرده‌ايم.

مدير عامل بهشت زهرا(س) شهرداري تهران خاطرنشان كرد: شهرداري تهران به بخش خصوصي براي اين اقدامات پول پرداخت مي‌كند، ولي از مردم پولي دريافت نمي‌كند.

ارائه پیش از موعد طرح ممنوعیت روبنده به پارلمان فرانسه

شنبه ۲۶ دی ۱۳۸۸         

مهر: این طرح از سوی ژان فرانسوا کپه به عنوان رئیس حزب یو ام پی مجمع ملی فرانسه مورد انتقاد متحدان سیاسی خود قرار گرفت.

برنارد آکوایر سخنگوی مجمع ملی فرانسه این اقدام کپه را پیش از موعد و نابهنگام توصیف کرد.

هیئتی از قانونگذاران برای بررسی شش ماهه درباره روبنده تشکیل شده و قرار است تا پایان ماه جاری میلادی درباره ضرورت ممنوعیت روبنده توصیه هایی ارائه کند.

لورنت وکیه وزیر کار فرانسه در انتقاد از کپه که عضوی از حزب سیاسی خود است وی را به استفاده از این این بحث برای ارتقاء شخصی متهم کرد چرا که وی در انتظار نتایج و دستاوردهای بررسیهای هئیت تشکیل شده نمانده و این طرح را پیش از موعد ارائه کرده است.

سارکوزی این بحث را ماه ژوئن درباره روبنده آغاز کرد و اظهار داشت که فرانسه از این نوع پوشش استقبال نخواهد کرد.

سال 2004 نیز قانونی مسلمانان را از پوشیدن روسری و سایر نمادهای بارز دینی در کلاسهای درس منع کرد که این قانون مشکلات بسیاری برای دختران محجبه محصل به همراه داشت، این درحالی است که اقلیت بسیار کوچکی از زنان مسلمان در فرانسه از روبنده استفاده می کنند که حضور آنها در جامعه چندان مشخص نیست، از سوی دیگر پوشیدن روبنده از واجبات دین اسلام نیست و زنان مسلمان خود آن را انتخاب می کنند.

درحالی که پیروان اسلام پس از کاتولیک دومین جمعیت بزرگ دینی کشور فرانسه هستند و جامعه مسلمان این کشور بزرگترین جامعه اقلیت اروپا را تشکیل داده اند اما مقامات فرانسه نگران هستند این نوع پوشش راهی برای نفوذ ایدئولوژی افراط گرایانه باشد، واهمه و ترسی که تنها به واسطه اشاعه باورهای نادرست درباره اسلام به وجود آمده و ناشی از اسلام هراسی است.

این درحالی است که بسیاری از فعالان حقوق بشر نسبت به نقض حقوق فردی به دنبال ممنوعیت روبنده ابراز نگرانی کرده اند.

رویکرد کپه در این طرح براساس نظم و امنیت است. ماده یک پیشنهاد وی تصریح می کند که هیچ کس در اماکن عمومی و خیابانها نباید از پوشش یا زیورآلاتی استفاده کند که چهره وی را بپوشاند به جز افرادی که انگیزه های قانونی داشته و این اقدام آنها از نظر قانونی به رسمیت شناخته شده است.

 

بخش دوم این ماده اشاره مستقیمی به رویدادهای فرهنگی و کارناوالهایی چون "ماردی گرس" است. این کارناوال سه روز پیش از ایام توبه کاتولیکها برگزار شده و طی آن پیروان این کلیسا در کاروانهای شادی در خیابانها رژه می روند.

کپه همچنین پیشتر گفته بود افرادی که از این قانون تبعیت نکنند به پرداخت 750 یورو جریمه خواهند شد.

رئیس سازمان اداره کار و امور اجتماعی چهارمحال و بختیاری:

افزایش میزان تقاضای کار زنان؛ دلیل افزایش نرخ بیکاری در جامعه

آفتاب

شنبه ۲۶ دی ۱۳۸۸         

رئیس سازمان اداره کار و امور اجتماعی استان چهارمحال و بختیاری، پرویز سلطانی، در گفتگو با خبرنگار مهر در شهرکرد با بیان اینکه نرخ بیکاری در سال جاری 15.2 در این استان است، اظهار داشت: یکی از دلایل افزایش نرخ بیکاری در سال جاری افزایش چهار برابری میزان تقاضای کار خانم‏ها در جامعه است که این میزان تا سال 90 هشت برابر خواهد شد.

وی افزود: یکی از دلایل دیگر افزایش نرخ بیکاری این است که میزان جوانان جویای کار در استان 12 درصد از میانگین کشوری بالاتر است و نرخ رشد جمعیت استان در دهه 60 تا 65 چهار درصد بوده است که موجب شده که جوانان این دوره در سه معقوله ازدواج ، کار و مسکن دچار مشکل شوند.

سلطانی با بیان اینکه در شش ماهه سال جاری چهار هزار نفر در کاریابیهای استان ثبت کرده اند، بیان داشت: نرخ بیکاری در استان در سن 15 تا 29 سال است.

وی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری خانم ها در این استان 27 درصد است اذعان داشت: نرخ بیکاری آقایان در این استان 11.3 دهم است. اما تقاضای کار در میان خانم ها در این استان در سال جاری نسبت به دوره مشابه چهار برابر شده است

سرکرده انتظامي خوزستان:

48 درصد قتل‌ها در خوزستان ناموسي است

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز

سرويس: شهرستان‌ها

شنبه 10 دی 1388- 31 دسامبر 2010

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) ـ منطقه خوزستان ـ صيدعيسي دارايي، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ... ماموران نيروي انتظامي خوزستان به صورت روزانه در حال فعاليت و دستگيري سارقان هستند و به‌طور ميانگين، روزانه 19 تا 21 سارق در اهواز دستگير مي‌شود.

وي تاكيد كرد: بيشتر سارقان جوان هستند و بيش‌تر سرقت‌ها نيز در مناطق حاشيه‌اي شهر اهواز انجام مي‌شود.

دارايي گفت: همچنين در عمليات سه‌روزه پليس آگاهي چهار قاتل فراري نيز دستگير شده است.

فرمانده انتظامي خوزستان افزود: 48 درصد قتل‌هاي خوزستان به دلايل ناموسي اتفاق مي‌افتد.

وي درباره پرونده تخلفات اقتصادي كشف شده در 10 ماهه گذشته، تصريح كرد: از اول سال تاكنون حدود 20 ميليارد ريال در 5 بانك و يك اداره خوزستان و توسط كارمندان مورد اختلاس قرار گرفته كه در اين رابطه نيز 7 نفر دستگير شده است

اعلام 10موردی که دادگاه به مردان اجازه ازدواج مجدد می دهد

امین حسین رحیمی سخنگوي كميسيون قضايي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي 10 مورد از مواردی که ازدواج مججدا مردان قانونی می شود را تشریح کرد.

خبرگزاری هرانا - حقوق زنان: سخنگوي كميسيون قضايي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي گفت: در جلسه‌ي روز گذشته‌ي اين كميسيون ماده 23 لايحه‌ي حمايت از خانواده مبني بر اجازه‌ي ازدواج مجدد به مردان در 10 مورد تصويب شد.

به گزارش ایسنا، امين‌حسين رحيمي در توضيح موارد تصويبي ماده 23 لايحه‌ي حمايت از خانواده گفت: رضايت همسر اول، عدم قدرت همسر اول به ايفاي وظايف زناشويي، عدم تمكين زن از شوهر مطابق با حكم دادگاه، ابتلاي زن به جنون يا امراض صعب‌العلاج، 4 مورد از 10 موردي است كه مرد اجازه‌ي ازدواج مجدد دارد.

وي محكوميت قطعي زن در جرايم عمدي به مجازات يك سال زندان يا جزاي نقدي كه بر اثر عجز از پرداخت منجر به يك سال بازداشت شود را به عنوان ديگر مورد تصويبي ماده 23 لايحه حمايت از خانواده برشمرد و در توضيح اين بند گفت: اگر زني با ارتكاب جرم عمدي مثل صدور چك بلامحل، سرقت و ... -البته شامل جرايمي همچون جرايم مربوط به رانندگي كه حتي جريمه‌ي زندان هم داده نمي‌شود-، حكم قطعي محكوميت يك سال زندان برايش صادر شود، مرد به محض صدور حكم قطعي مي‌تواند تقاضاي ازدواج مجدد كند اما اگر زن با ارتكاب جرم عمدي به جزاي نقدي محكوم شود، ولي به دليل عدم توان پرداخت اين جزاي نقدي، بازداشت شود در اين صورت مرد پس از انقضاي مدت يك سال بازداشت مي‌تواند تقاضاي ازدواج مجدد كند.

نماينده‌ي مردم ملاير در خانه ملت، بند 6 ماده 23 لايحه حمايت از خانواده را ابتلاي زن به هرگونه اعتياد مضر حال خانواده به تشخيص دادگاه عنوان كرد و در توضيح بندهاي 7 اين ماده گفت: سوء رفتار يا سوء معاشرت زن به حدي كه ادامه‌ي زندگي را براي مرد غير قابل تحمل كند به عنوان بند 7 ماده 23 لايحه حمايت از خانواده مطرح شده است.

رحيمي بند 8 ماده 23 لايحه حمايت از خانواده را ترك زندگي خانوادگي از طرف زن به مدت 6 ماه عنوان و اظهار كرد: اگر ترك زندگي مشترك از طرف زن به مدت 6 ماه باشد، مرد مي‌تواند تقاضاي ازدواج مجدد كند.

وي عقيم بودن زن و غايب شدن زن به مدت يك سال را به عنوان بندهاي 9 و 10 ماده 23 لايحه حمايت از خانواده برشمرد و يادآور شد: غايب شدن زن به مدت يك سال با ترك زندگي متفاوت است؛ به گونه‌اي كه ترك زندگي زن به معناي رفتن به خانه‌ي پدري، بستگان و ... است و غايب شدن به معناي اين است كه كسي نداند زن كجا رفته و اثري از او نباشد.

سخنگوي كميسيون قضايي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي گفت:دادگاه تحت عنوان اين 10 بند مي‌تواند اجازه‌ي ازدواج مجدد مرد را صادر كند البته تبصره‌اي در رابطه با نحوه‌ي رسيدگي دادگاه در رابطه با احراز عدالت و توانايي مالي و ... وجود دارد كه در جلسه‌ي آينده مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

نگرانی زنان زندانی از وضعیت هم بند شان : شمیم زین العابدین

تغییر برای برابری

11 بهمن 1388

زنان زندانی در ملاقات و تماس تلفنی با خانواده هایشان از وضعیت یکی از هم بندانشان ابراز نگرانی کرده اند.

یکی از خانواده های زندانیان در گفتگو با تغییر برای برابری اعلام کرد:شمیم زین العابدین فرزند رمضان که در روز عاشورا بازداشت شده ، هم اکنون در بند عمومی زندان اوین به سر می برد.اتهامات وی" اخلال در نظم عمومی و شرکت در تظاهرات غیرقانونی روز عاشورا"است .پرونده او در دادیاری شعبه هشت ناحیه بیست قرار دارد. این زندانی 21 ساله وکیل ندارد و از وضعیت پرونده خود بی خبر است.گفته می شود شمیم زین العابدین سابقه کار سیاسی هم ندارد

مرگ سه فعال زن در هائیتی در جریان زلزله اخیر

سی ان ان

 8 بهمن 1388

در جریان زلزله اخیر، سه تن از فعالان زن جنبش زنان هائیتی نیز کشته شدند. اولین نفر می‌کوشید تا صدای زنان را به گوش برساند، دومین نفر در زمینه مبارزه با خشونت خانگی فعال بود و سومین نفر کمک کرد تا در قوانین هائیتی، تجاوز به عنوان یک جرم به رسمیت شناخته شود.

اولی به هایئتی بازگشت تا صدای زنان را به گوش برساند، داستان‌هایشان را منتشر کند و آینده‌شان را شکل دهد.

دومی زنان را تشویق کرد تا دسته‌جمعی به دادگاهی بروند که در آن موفق شد مردی که زنش را کتک می‌زد، محکوم کند.

سومی با یاری دیگران به تصویب قانونی کمک کرد که تجاوز را که سال‌ها سلاحی سیاسی بود، به عنوان جرم به رسمیت شناخت.

مرگ میریام مارلت، ماجالی مارسلین و آن ماری کوریولان، پایه‌گذاران 3 سازمان که مهم‌ترین سازمان‌ها در دفاع از حقوق دختران و زنان بودند، در زلزله اخیر هائیتی تأیید شد.

به یاد قربانیان زلزله هائیتی

مرگ این سه تن، فعالان جنبش زنان را در حیرت و ناباوری فرو برد

کارول چارلز در ای میلی به همکارانش نوشت: "در قالب کلمات نمی‌گنجد. بخش بزرگی از زندگی شخصی، سیاسی و اجتماعی‌ام را از دست دادم." پروفسور هائیتی الاصل جامعه‌شناسی دانشگاه "باروچ" در نیویورک، رئیس سازمان "حقوق زنان" است که در بروکلین قرار دارد. "این زنان دوستان، همکاران و هم‌پیمانان من بودند. رفتن به هائیتی بدون دیدن آن‌ها برایم قابل تصور نیست."

میریام مارلت تا همین اواخر رئیس کارکنان بخش وزارت زنان هائیتی بود که در سال 1995 تأسیس شد. او یکی از مشاوران ارشد آن وزارتخانه نیز بود. به گفته چارلز او زیر آوار خانه‌اش در پورتو پرنس درگذشت. او 53 سال داشت.

ادای احترام به مارلت

مارلت نویسنده و فعالی بود که در دهه 1970 از هائیتی گریخت. او در کانادا به تحصیل پرداخت و در رشته‌های اقتصاد، مسایل زنان، تئوری فمینیسم و جامعه‌شناسی سیاسی متخصص شد.

در اواسط دهه 1980 به زادگاهش بازگشت. در کتاب "راه رفتن بر آتش: داستان‌های بقا و مقاومت زنان هائیتی" که در سال 2001 منتشر گردید، مقاله‌ای نوشت به نام "افزایش تعداد رویاپردازان" که در آن علل بازگشت‌اش را توضیح می‌دهد.

"وقتی در خارج بودم، احساس می‌کردم نیاز دارم بدانم که هستم و روحم کجاست. تصمیم گرفتم یک هائیتی‌یایی باشم. کشوری که در آن سه چهارم مردم بی‌سوادند و از تغذیه مناسبی برخوردار نیستند. من بخش جدایی‌ناپذیری از آن شرایط هستم. نمی‌توانم در کانادا در گتوی سیاهان باشم یا بیگانه‌ای از سیاره‌ای دیگر. من یک زن هایئتی‌یایی هستم. منظورم این نیست که تقصیر آن مشکلات به گردن من است. اما به عنوان یک زن هائیتی‌یایی باید تلاش‌ام را بکنم که از شر این چیزها خلاص شویم."

 

چارلز می‌گوید، او سازمان "انفوفامن" را تأسیس کرد، سازمانی که از طریق رسانه‌ها به آگاه‌سازی افکار عمومی درباره زنان کمک می‌کند، داستان‌هایشان را گرد می‌آورد و تلاش می‌کند تا نام‌شان از یاد نرود. از جمله تلاش‌‌هایش، نام‌گذاری برخی از خیابان‌ها به نام‌ زنان پیشین بود.

دوستش، ایو انسلر، نمایشنامه‌نویس معروف، می‌گوید: او "جنگجوی واژن" لقب گرفت و از دست‌اندرکاران "وی دی"، جنبش جهانی محو خشونت علیه زنان و دختران، بود.

انسلر که با الهام از مارلت نمایشنامه "تک‌گویی واژن" را در هایئتی به صحنه برد و در تأسیس خانه‌های امن زنان در شهرهای پورتوپرنس و کاپ یاری رساند، می‌گوید: "او خیلی شجاع بود، آرزوهای دور و درازی برای زنان هایئتی داشت و به آن‌ها روحیه می‌بخشید... و ما اوقات بسیار خوبی را با هم گذراندیم. رقص‌اش در خیابان‌های نیواورلئان را به خاطر دارم و این که چقدر سرزنده بود."

چارلز، رئیس "دوا فانم"، می‌گوید: ماجالی مارسلین، وکیل و هنرپیشه‌ای بود که در فیلم‌ها و صحنه‌های تئاتر ظاهر می‌شد و سازمان "کای فانم" را تأسیس کرد، سازمان زنانی که به مسئله خشونت خانگی می‌پرداخت، به زنان خدمات و پناهگاه ارائه می‌کرد و وام‌های کوچکی به آنان می‌داد تا کاری برای خود دست و پا کنند.

چارلز به یاد می‌آورد که دو سال پیش به هائیتی رفت و مارسلین که آن موقع پنجاه و چند سال سن داشت، خواستار کمک شد. او که می‌خواست نفوذ سیاسی یک متهم را در دادگاه بی‌اثر سازد، از زنان خواست به دادگاه بیایند و سالن دادگاه را پر کنند. چارلز شاهد بود که دادگاه متهم را به جرم کتک زدن همسرش محکوم کرد.

مرگ او توسط خبرگزاری‌های مختلف منتشر شد و رادیو و تلویزیون کارائیب، واقع در پورتو پرنس، این خبر را تأیید کرد. پس از زلزله، دخترش در بیرون آوردن جسد او از زیر آوار کمک کرد. چارلز می‌گوید که خبر را از دختر عموی مارسلین شنید.

سال پیش در مصاحبه‌ای با "هائیتیان تایمز"، مارسلین از تصویر طبلی سخن گفت که آگاهی افکار عمومی بر آن می‌کوبند.

"این تصویر در فرهنگ هائیتی بسیار سبملیک است. صدای طبل صدای آزادی است، این صدایی بردگانی است که از بردگی رهایی می‌یابند."

مارلت و آن ماری کوریولان، 53 ساله، از مشاوران ارشد وزارت زنان بودند.

کوریولان که با فروریختن خانه دوست پسرش، زیر آوار ماند، مؤسس سازمان "همبستگی با زنان هائیتی" بود که چارلز آن را سازمانی خدماتی و مدافع زنان توصیف می‌کند.

دخترش، وانی تلوسمان کوریولان، می‌گوید: در هائیتی بچه‌ها نام خانوادگی پدرشان را دارند، اما مادرش اصرار داشت نام خانوادگی خود را حفظ کند و بر دو فرزندش نیز گذاشته شود.

دختر 24 ساله‌اش که در مونترال زندگی و تحصیل می‌کند، با خنده‌ می‌گوید: "او می‌گفت فقط پدرم نبود که من را به وجود آورده. او هم نقش داشته است."

"او عاشق کشورش بود. هیچ گاه اعتقادش به هایئتی سست نشد. می‌گفت وقتی رویایی داری، برای تحقق آن باید مبارزه کنی.او می‌خواست زنان حقوق برابر داشته باشند. می‌خواست زنان سرفراز باشند."

کوریولان یک سازمانده سیاسی بود که کمک کرد تا تجاوز به گفته چارلز "یکی از ابزارهای ترور و جنگ" در دادگاه‌های هائیتی طرح شوند.

به گفته چارلز، تا قبل از سال 2005، تجاوز در هائیتی فقط "جرم ناشی از امیال" تلقی می‌شد. به علت تلاش دسته‌جمعی این فعالان زنان و زنانی که از آنان الهام گرفتند، این وضع عوض شد.

با مرگ این سه زن، نسبت به آینده زنان و دختران هائیتی نگرانی‌هایی به وجود آمده است. حتا با این همه دستاورد، مبارزه برای برابری و علیه خشونت هم‌چنان مبارزه‌ای عظیم است.

"تاینا بین آیمه"، مدیر سازمان زنان "برابری، اکنون" می‌گوید، هرج و مرجی که بر این کشور ویران حاکم شده است، بر این نگرانی‌ها می‌افزاید.

پیش از فاجعه هفته پیش، تحقیقی درباره وضعیت زنان و دختران هائیتی نشان می‌داد که در حدود 72 درصد زنان مورد تجاوز واقع شده‌اند. این تحقیق را "کای فانم" انجام داده بود. به گفته "بین آیمه"، 40 درصد زنان قربانی خشونت خانگی هستند.

وی می‌گوید و این فاجعه انسانی هم به روند روزافزون خشونت و استثماری که در گذشته بود، افزوده شده است.

بین آیمه در ای میلی نوشت: "از نظر ما مهم‌ترین و ضروری‌ترین موضوع آن است که امکاناتی که سازمان‌های یاری‌رسانی در محل ارائه می‌کنند، فقط دسترسی به آب و غذا و امدادهای پزشکی نباشد، بلکه حفاظت از آنان را نیز در برگیرد."

به گفته انسلر، زنانی که نگران اوضاع هستند، قرار است روز چهارشنبه برای تعیین گام‌های بعدی خود گرد هم آیند.

او و سایرین امیدوارند که زنان هائیتی، با این که سوگوارند، از این قهرمانان و رهبران سرمشق بگیرند، به پیش بروند و مبارزه و حقانیت خود را زنده نگاه دارند

سهم زنان از مالکیت 10 درصد، از امور خیریه 40 درصد

8 بهمن 1388

 

 

 

شهرزادنیوز- بیش از 40 درصد از مشارکت‌های سازمان بهزیستی کشور را زنان بر عهده دارند و این در حالی است که تنها حدود 10 درصد از مالکیت دارایی‌های کشور در اختیار آن هاست.

ابوالحسن فقیه، رئیس سازمان بهزیستی کشور، این مطلب را در نخستین همایش تجلیل از زنان نیکوکار اعلام کرد و افزود که با توجه به حضور چشمگیر زنان در امور بهزیستی، این سازمان قصد دارد که "جمعیت بانوان نیکوکار" را تشکیل دهد.

وی اذعان کرد، سازمان بهزیستی با کسر بودجه‌ای معادل 44 میلیارد تومان مواجه است که 50 درصد آن را قرار است سازمان برنامه و بودجه تأمین کند.

به خانواده مریم ضیا اجازه ملاقات نمی دهند

کمیته دفاع از حقوق بشر

6 بهمن 1388

خانواده مریم ضیا، فعال حقوق کودک این هفته هم موفق به ملاقات با وی نشدند.

به گزارش تا آزادی زندانیان سبز، مریم ضیا که از ۱۱ دی ماه در بازداشت به سر می برد، تا کنون با خانواده خود ملاقات نداشته است و پیگیری های خانواده او نیز تا کنون نتیجه نداشته است.

مریم ضیا از زمان دستگیری تنها یک بار با خانواده خود تماس داشته است و به گفته خانواده اش، از روحیه خوبی برخوردار بوده است.

به نظر می رسد فشارها بر این فعال حقوق کودکان به این دلیل باشد که اعتراف به کارهای نکرده کند.

گفتنی است خانواده ضیا به دادستان تهران هم مراجعه و درخواست اجازه ملاقات کرده اند اما پاسخی که مسئولین دادستانی تهران داده اند این بوده که دو یا سه هفته بعد جواب می دهیم.

مریم ضیا دو فرزند دارد که هم اکنون نزد مادرش نگهداری می‌شوند، آنها تاکنون چندین بار به دادگاه انقلاب مراجعه کرده اند اما هیچ خبری از مریم به دست نیاورده اند بی خبری از مریم نیز آنها را بسیار نگران کرده است.

او تنها فعالیتش در حوزه حمایت از حقوق کودکان بوده و با انجمن حمایت از حقوق کودکان همکاری می کرده است، او در منزلش دستگیر و اسناد و مدارک و کامپیوتر شخصی‌اش نیز مصادره شد.

لیلی فرهادپور چهل و سومین روزنامه نگار بازداشت شده بعد از انتخابات

کمیته دفاع از حقوق بشر

4 بهمن 1388

بامدادخبر - با بازداشت لیلی فرهادپور در روز چهارشنبه گذشته، تعداد روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده مربوط به اعتراضات پس از انتخابات به 43 نفر رسید.

لیلی فرهادپور ساعتی قبل از بازداشت با حضور در دادگاه انقلاب تهران خواستار پیگیری وضعیت نامعلوم فرزند بازداشت‌شده‌اش، "بهرنگ تنکابنی" باشد. لازم به ذکر است که بهرنگ تنکابنی سردبیر نشریه فرهنگ و آهنگ است که روز ۱۵ دی در محل دفتر این نشریه بازداشت شده و هنوز در بازداشت به سر می برد.

فرهادپور که از روزنامه‌نگاران قدیمی کشور به شمار می‌رود، چند روز پپش در پی مراجعه به دادگاه انقلاب دچار مشکل قلبی شد و به همین دلیل به بیمارستان منتقل گردید.

با بازداشت فرهادپور، تعداد روزنامه‌نگاران بازداشتی پس از انتخابات در ایران به 43 نفر رسید که بیشترین تعداد روزنامه نگاران زندانی در جهان به حساب می‌اید.

اسامی روزنامه‌نگاران دربند

بهمن احمدی امویی، ساسان آقایی، مسعود باستانی، عمادالدین باقی، علیرضا بهشتی شیرازی، عبدالرضا تاجیک، بهرنگ تنکابنی، مهدی حسین زاده، محمدصادق جوادی حصار، علی حکمت، مهسا حکمت، محمد داوری، مصطفی دهقان، مهرداد رحیمی، رضا رفیعی فروشانی، محمدرضا زهدی، احمد زیدآبادی، عیسی سحرخیز، منصوره شجاعی، ماشاالله شمس الواعظین، آروین صداقت‌کیش، مزدک علی نظری، کیوان صمیمی، کیوان فرزین، لیلی فرهادپور، مرتضی کاظمیان، پریسا کاکائی، روزبه کریمی، نادر کریمی جونی، کوهیار گودرزی، سید مسعود لواسانی، سعید لیلاز، جواد ماهزاده، مهدی محمودیان، بدرالسادات مفیدی، محمدرضا مقیسه، کیوان مهرگان، شیوا نظرآهاری، حسین نورانی نژاد، رضا نوربخش و محمد نوری زاد