زنان: سه شنبه 15 دی 1388 - 5 ژانویه 2010

عليرغم اشغال کامل پارک و پيرامون آن ماداران عزادار اعتراضات خود را برگزار کردند   

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۱۰/۱۳ 

بنابه گزارشات رسيده به فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران،نيروهاي سرکوبگر پارک لاله و پيرامون آن را بطور کامل در اشغال خود داشتند و با تهديد و توهين اجازه قرار گرفتن مادران در کنار همديگر را نمي دهند.

از ساعت 17:00 روز شنبه 11 دي ماه ، مادران که عازم پارک لاله بودند در شعاع هاي مختلف بيرون از پارک لاله توسط مامورين مورد تعقيب قرار مي گرفتند و براي هر مادر عزادار 2 الي 3 مامور گذاشته بودند و او را بطور دائم همراهي مي کرد. اين مامورين آنها را تهديد به بازداشت مي کردند و اجازه ورود به پارک را نمي دادند.

تعدادي از مادران که موفق به ورود به پارک شده بودند از قرار گرفتن آنها در کنار همديگرممانعت کردند. مادران چندين بار از جهت هاي مختلف قصد تجمع داشتند ولي با يورش مامورين سرکوبگر مواجه شدند.

مادران عليرغم تهديد و تعقيب و همراهي چند مامور با هر مادر آنها تا زمان تعيين شده در پارک و بيرون آن حضور يافتند و بدين طريق به حرکت اعتراضي خود ادامه دادند.

مامورين سرکوبگر ولي فقيه که بصورت گروهاي 4 الي 5 نفره بودند در دربهاي ورودي پارک مستقر شده بودند آنها همچنين گروهاي 4 الي 5 نفره را در قسمت هاي مختلف پارک در حال گشت زدن بودند و هر مادري را مي ديدند با او برخورد وحشيانه مي کردند و او را تهديد به دستگيري و ضرب وشتم مي کردند. علاوه بر گروههاي پياده نيروي انتظامي،لباس شخصي و بسيج نيروهاي موتور سوار خود را در پارک و حوالي پارک مشغول دور زدن بودند. نيروهاي سرکوبگر پارک لاله و پيرامون آن را به شعاع چند صد متري در اشغال کامل خود داشتند.

 

انتظامي ها دختر ي كه شعارمرگ بر خامنه اي ميداد را زير خودرو گرفتند   

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۱۰/۶   

امروز در خيابان وليعصر, دختر جواني را كه برعليه خامنه اي شعارميداد انتظامي ها در كمال قساوت زير خودرو گرفتند و باآن وضعيت مجروح وي را با خودشان بردند. مردمي كه شاهد اين صحنه فجيع بودند فصد كمك داشتند كه بلافاصله گاز اشك آورزدند . و دختر مجروح را با خود بردند . ازسرنوشت اين دختر اطلاعي دردست نيست.

 

يورش وحشيانه و ضرب وشتم مادران عزادار توسط نيروهاي سرکوبگر   

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۱۰/۵ 

بنابه گزارشات رسيد به فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران، نيروهاي لباس شخصي به مادران عزادار يورش بردند و آنها را مورد ضرب وشتم قرار دادند.در اثر اين يورش وحشيانه يکي از مادران از ناحيه صورت زخمي گرديد و تعدادي ديگري از آنها مصدوم شدند.

روز شنبه 5 دي ماه حوالي ساعت 17:15 دقيقه مادران عزادار طبق روال هفتگي خود قصد داشتند که تجمع اعتراضي خود را در ميدان آب نماي پارک لاله آغاز کنند.آنها در حال تجمع بودند که نيروي انتظامي و لباس شخصي از تجمع آنها ممانعت کرد. مادران عزادار تجمع خود را در بيرون از پارک در خيابان فاطمي- کارگر آغاز کردند و در حال حرکت بودند.آنها در حين حرکت دست هاي خود را به نشانه پيروزي برافراشته بودند و به راه پيمائي ادامه ميدادند.

نيروهاي سرکوبگر انتظامي و بخصوص لباس شخصيها که از اعضاي سپاه پاسداران مي باشند به سوي مادران عزادار يورش بردند و آنها را با مشت لگد و باتون مورد ضرب وجرح قرار دادند. يکي از مادران عزادار مورد هجوم يکي از لباس شخصيها قرار گرفت واز ناحيه صورت زخمي گرديد. ساير مادران علاوه بر ضرب و جرح مورد بي حرمتي قرار گرفتند.در اين يورش تعداد زيادي از مادران عزادار مورد اصابت باتون هاي لباس شخصي قرار گرفتند.عليرغم يورشهاي وحشيانه، مادران دلير به راه پيمائي و اعتراض خود ادامه دادند و تا حوالي ميدان انقلاب در زمان تعيين شده هميشگي راس ساعت 18:00 به اعتراض خود پايان دادند. 

 

زنان دلير اصفهان در صفوف مقدم تظاهرات عليه ولايت يزيدي

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۱۰/۵ 

خبرنگارآژانس ايران خبر , تاسوعا , اصفهان ساعت 1930:هم اكنون بلوار ارتش تا مسجد حسين آباد بسته است, حدود 2 الي 3000 هزار نفر تجمع كرده اند , بيش از نيمي از جمعيت تجمع كنندگان رازنان تشكيل ميدهند .زنان در صفوف مقدم قرار ميگيرند .

مردم شعار مرگ بر آل يزيد و مرگ بر ديكتاتور و مرگ بر ولايت مي دهند 

 

ضرب وشتم شديد زنان توسط مزدوران درروز تاسوعا  

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۱۰/۵   

زنان عليه حكومت ديكتاتوري

خبرنگارآژانس ايران خبر , تهران , تاسوعا

نيرو هاي مزدور در خيابان انقلاب به طور وحشيانه با باتوم و مشت و لگد به مردم حمله ور شدند.

مزدوران حكومتي باغيض و كينه يك زن را به صورت وحشيانه وغير قابل وصفي كتك زدند , لباس ها وروسري وي پاره شد . اين زن همراه با همسرش از چنگ مزدوران فرار كردند .

تهران ساعت 1450: در وليعصر مردم مقاومت ميكنند. بعد از حمله نيروي انتظامي مردم به چند بانك حمله ور شده و يك وانت پليس را به آتش كشيدند. 

 

حمله به زنان و بچه ها در خیابان سپهبد قرنی  

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۱۰/۵ 

در محدوده خیابان سپهبد قرنی ماموران یگان ویژه و تعدادی از بسیجیان که با چفیه صورت خود را پوشانده بودند به مردم معترض حمله کردند.

بسیاری از جمعیت حاضر متشکل از زنان و بچه ها بودند که به شدت مورد ضرب و شتم ماموران قرار گرفتند.

برخی از زنان به شدت مجروح شدند،بسیجیان با باتوم به جان مردانی افتادندکه برای کمک به زنان و بچه ها آمده بودند

 

فريبا پژوه آزاد شد   

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۱۰/۳   

فريبا پژوه روزنامه‌نگار زنداني بعد از چهار ماه بازداشت از زندان آزاد شد.

خبرگزاري هرانا ـ حقوق زندانيان: فريبا پژوه روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نويس بعد از چهار ماه تحمل شرايط بد روحي و جسمي در زندان اوين امروز با توديع قرار وثيقه 50 ميليون توماني آزاد شد.

به گزارش واحد زندانيان مجموعه فعالان حقوق‌بشر در ايران، اين روزنامه‌نگار در حالي اين مدت را در زندان سپري کرد که دادستان تهران و بازپرس پرونده بارها با آزادي او موافقت کرده بودند، اما بنا بر نظر بازجويان از آزادي وي جلوگيري مي‌شد.

اين روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نويس از تاريخ 31 مرداد سال جاري بازداشت و به مدت يک ماه نيز در سلول انفرادي بود.

 

يك شيرزن شجاع د رحين پاره كردن عكس خامنه اي دستگيرشد  

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۱۰/۲ 

روز دوشنبه بعد از تشییع جنازه آیت الله منتظری حدود ساعت 1 بعد ازظهر يك شيرزن شجاع در مقابل یک بسیجی ایستاد و عکس خامنه ای را پاره كرد . بعد از این حرکت، بسیجی ها به طرف وی حمله ور شدند و اورا به شدت مورد ضرب وشتم قرار دادند . متاسفانه جمعيت پراكنده شده بود و كسي به كمك آن دخترنيامد . سپس بسيجي هاي مزدور اين دختر را به هتل الزهرا منتقل كردند . از وضعيت بعدي اين دختر اطلاعي در دست نيست .

 

تجمع اعتراضي همسران کارگران شرکت صنايع اراک  

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۱۰/۱ 

در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق پنج ماه گذشته به كارگران شركت صنايع اراك , 30 نفر از زنان كارگران مقابل استانداري اين شهر تجمع كردند و خواهان پرداخت حقوق همسرانشان شدند .

 

بيش از 10 ماه بلاتکليفي و شرايط حاد جسمي يک زن زنداني سياسي  

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۹/۲۸ 

بنابه گزارشات رسيده به فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران،دادگاه زنداني سياسي فاطمه ضيائي عليرغم وضعيت حاد جسمي او براي چندمين بار به تعويق افتاد داد.

زنداني سياسي فاطمه ضيائي 52 ساله بيش از 10 ماه است که در بلاتکليفي بسر مي برد و تا به حال نزديک به چهار بار براي محاکمه فرمايشي به شعبه 14 دادگاه انقلاب فراخوانده شده است.ولي هر بار با دلايل واهي دادگاه او را به تعويق انداختند.رئيس شعبه 14 دادگاه انقلاب از گفتن علل به تعويق افتادن دادگاه به وکيل و خانواده آقاي ضيائي خوداري مي کند. برخورد رئيس شعبه 14 با وکيل خانم ضيائي توهين آميز بوده و همچنين مانع دفاع حقوقي از موکل او مي شود. از طرف ديگر رئيس شعبه 14 دادگاه انقلاب خانواده ضيائي را تحت فشار قرار داده است که از وکالت خانم ستوده اعلام انصراف نمايد.

فاطمه ضيائي از بيماري حاد ام. اس رنج مي برد او مي بايست مدتي پيش تحت معاينه پزشک متخصص قرار مي گرفت تا نوع داروي موثرتري براي پيشگيري از رشد بيماري ام.اس تجويز کند. ولي بازجويان وزارت اطلاعات و رئيس دادگاه اجازه انجام معاينات پزشکي را به او نمي دهند و اين مسئله باعث شده است که بيماري او حادتر و شرايط جسمي اش را وخيم شده است. خانم ضيائي همچنين از ناراحتيهاي کليه ،فشار خون ولرزش دستهايش رنج مي بردوپزشک متخصص خانم ضيائي طي نامه کتبي به دادگاه انقلاب و زندان اوين اعلام کرده است در بازداشت و تحت فشار عصبي بودن خانم ضيائي باعث مي شود که جان او را در معرض خطر جدي قرار دهد.

فردي که در 2 اسفند ماه فرماندهي يورش به منزل خانم ضيائي را به عهده داشت علوي ( نام مستعار) ناميده ميشود و از سر بازجويان وزارت اطلاعات در بند 209 زندان اوين مي باشد.اين فرد در حين بازجوئي رفتاري وحشيانه و غير انساني دارد وبازجوئيهاي او با شکنجه هاي روحي و جسمي همراه است.علوي همچنين باعث به تعويق انداختن دادگاه خانم ضيائي است و مانع درمان وي مي شود.

لازم به ياد آوري است خانم ضيائي 2 اسفند ماه با يورش مامورين وزارت اطلاعات به منزلشان دستگير و به سلولهاي انفرادي بند 209 زندان اوين منتقل شد. او بيش از 6 ماه است در بند 209 زندان اوين بسر مي برد که 100 روز آن را در سلول انفرادي تحت شکنجه هاي جسمي و روحي و قطع دارو قرار داشت.خانم ضيائي از زندانيان سياسي دهه 60 مي باشد و بمدت 5 سال در زندانهاي قرون وسطائي ولي فقيه بسر برد.

فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران ،ادامه بازداشت ،بلاتکليف بودن و محروميت از درمان اين زندانيان سياسي را محکوم مي کند و از کميسر عالي حقوق بشر و گزارشگران ويژه زنان و دستگيريهاي خودسرانه سازمان ملل خواستار اقدامات عملي براي رسيدگي به جناتيهاي عليه بشريت در زندانهاي رژيم ايران است.

فعالين حقوق بشر ودمکراسي در ايران 

 

دادگاه منيره ربيعي 29 آذرماه برگزار خواهد شد   

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۹/۲۵ 

دادگاه رسيدگي به اتهامات منيره ربيعي، مهندس شيمي، روز 29 آذرماه در شعبه 26 دادگاه انقلاب برگزار خواهد شد.

به گزارش کميته گزارشگران حقوق بشر، مادر اين زنداني سياسي که اين روزها بيش از هميشه نگران وضعيت فرزند خود است، در مورد وضعيت دخترش در زندان مي‌گويد:' شرايط رفاهي و بهداشتي بند عمومي به هيچ‌وجه مناسب نيست و دخترم در زندان مرتب دچار بيماري‌هاي مختلف مي‌شود و رسيدگي پزشکي نيز وجود ندارد.'

يکي از اتهامات اين زن 32 ساله' ارتباط با سازمان مجاهدين خلق' است. به گفته منيره ربيعي، اين اتهام تنها به دليل نسبت‌هاي فاميلي او و حضور يکي از بستگانش در شهر اشرف به او وارد شده است.

اتهام ' ارتباط با سازمان مجاهدين' هم‌اکنون رايج‌ ترين عنوان اتهامي است که در مورد بازداشت‌شدگان سياسي به کار برده مي‌شود.

لازم به يادآوري است منيره ربيعي، مهندس شيمي که در تاريخ 15 مهرماه حسب احضاريه‌اي که از سوي دادگاه انقلاب براي وي احضار شده بود، به دادگاه مراجعه کرده و به دلايلي نامعلوم بازداشت شده بود.

 

مادران پارک لاله   

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۹/۲۵ 

روزنامه فيگارو, 14 دسامبر 2009

مقاله اي به قلم فيليپ لابرو (داستان نويس و خبرنگار باسابقه فرانسوي)

در يک پارک وسيع و سر سبز، مملو از چنار، بيد مجنون، کاج و گل هاي رز، يک سمبل شکسته شد. اين ماجرا در تهران رخ داد.

مادرها، مامان ها ! يک سمبل جهانشمول، مادراني در سنين گوناگون، سياه پوش، با روسري هايي نه چندان سفت و سخت که به گونه ايراني بر سر کرده اند و موهايشان از زير آن نمايان است، با اندام مسالمت آميزشان، توده اي آرام و متراکم و در حرکت را تشکيل داده اند و خواستار اخباري در مورد فرزندان ناپديد شده يا کشته شده شان هستند. آنها عنوان مادران عزادار را براي خودشان برگزيده اند. آنها مرتبا در پارک لاله در مرکز تهران با هم قرار ملاقات دارند. تا کنون مقامات زياد جرات نکرده بودند بر روي آنها دست بلند بکنند. ولي بتازگي آنها را دستگير کرده اند، در بازداشت موقت قرار داده اند و سپس ولشان کرده اند (حدود سي نفر، شنبه گذشته). يک حرمت مورد تجاوز قرار گرفته است. در ايران همانطور که در کشورها، فرهنگ ها و تمدن هاي ديگر، مادر از يک حرمت برخوردار است. رژيم احمدي نژاد اکنون اين حرمت را شکسته است. خبر اين رخداد در مطبوعات چهار خط را در ميان اخبار ديگر مربوط به اجلاس کپنهاگ و تدارک جشن هاي نوئل اشغال کردند ولي اين خبر ارزش آن را دارد که اندکي بر روي آن تامل بکنيم.

ديوانگان ميدان مي

ظاهرا چندين دهه بعد، مادران ايراني خواسته اند اقدام تاريخي اي را از سر بگيرند که مادران آرژانتيني 19 سال پيش در ميدان مي (پلاسا د مايو) در بوئنوس آيرس در آرژانتين مبتکر آن بودند. آنها خيلي زود ديوانگان ميدان مي ناميده شده بودند. بياد بياوريد : در تاريخ 30 آوريل 1977، براي اولين بار آنها چهارده نفر بودند و يک روسري سفيد به همراه داشتند که بر روي آن نام فرزند ناپديد شده شان در دوران ديکتاتوري نظامي در آرژانتين نوشته شده بود. آنها تصميم گرفته بودند که در سکوت، در گرداگرد بنايي که در وسط ميدان مي و در مقابل کاخ رياست جمهوري ساخته شده بود بچرخند. اين جنبش بطور قابل توجهي گسترش يافت و هر پنجشنبه گاهي تا بيش از دو هزار نفر در اين محل گردهم مي آمدند. آنها ميچرخيدند، ميچرخيدند و ميچرخيدند. و اين حرگت شگفت آور و تحسين برانگيز آنها توجه کودتاچيان را به خود جلب کرده بود. کودتاچيان واژه ديگري نيافتند و آنها را ديوانگان ناميدند. اين مادران در سراسر جهان معروف شدند. آنها همين اندکي قبل حرکت شان را متوقف کردند.

از آرژانتين سال هاي 1970 تا ايران سال 2009، چندين دهه و کيلومترها فاصله زماني و مکاني وجود دارد، ولي شباهت نقش مادران توجه ناظر را بر مي انگيزد. طبعا ميان اين دو رويداد تفاوت هاي متعددي وجود دارند. لاله يک گل کوچک و زيباي سرخ رنگ است که در فصل بهار ميرويد و شبيه شقايق وحشي است. براي بزرگداشت شهدايي که در طول تاريخ طولاني پارس، در نبرد براي دفاع ازکشورشان به خاک افتاده اند، بيش از 30 سال قبل، ايراني ها تصميم گرفتند که اين پارک 35 هکتاري را پارک لاله نامگذاري بکنند. داستان بصورت کنايه آميزي معکوس شده است : شهيدان ديگر در جانب حکومت نيستند. براي کساني که شش ماه بعد، نتايج انتخابات تقلبي و ديکتاتوري احمدي نژاد را مورد اعتراض قرار ميدهند، رنگ سرخ يادآور سينه سرخ نداآقاسلطان است، دختر 26 ساله بيگناهي که بسيجي ها در يکي از خيابان هاي شهر او را به قتل رساندند. ندا اين سمبل انقلاب که تصوير چهره زيبايش منتشر شد و ميليون ها بار مورد بازديد قرار گرفت، به يمن ابزار تجدد که در مقابل آن دولت کار چنداني از دستش بر نمي آيد. اين رژيم در اين ايام عادت دارد که اينترنت، تويتر، وبلاگ ها و ايستگاه هاي اينترنتي را به همه بدي ها متهم بکند. البته سرعت انتقال اخبار و احتمال وجود شايعات بي اساس به ما حکم ميکند که نسبت به اخبار منتشر شده در اينترنت احتياط از خودمان نشان بدهيم ولي اگر يوتيوب وجود نداشت ما امروز از مبارزه مادران عزادار چه خبري ميتوانستيم داشته باشيم؟

فيروز ناجي قزويني، شاعر و تبعيدي سياسي مقيم پاريس، با لحني فراق آميز به من ميگويد : پارک لاله تلفيقي از باغ لوکزامبورگ در پاريس و سنترال پارک در نيويورک است. جوانان در آنجا گيتار مينوازند، افراد بر روي يکي از نيمکت هاي متعدد چوبي و سبز رنگ که در ميان درخت ها و بوته هاي گل پنهان شده است سرگرم گفتگو ميشوند. برخي ديگر در آنجا بدمينتن بازي ميکنند، بازي اي که اخيرا در ايران بسيار رواج پيدا کرده است و خانواده ها براي پيک نيک به اين پارک که يک مامن صلح و لبخند و تفرج است ميروند. من به ياد دارم که در گذشته در اين پارک گنجشکان متعددي وجود داشتند، گنجشکاني که اکنون شايد به خاطر آلودگي هوا از بين رفته باشند.

چماقها

منطقي است که مادران اين جوانان که با چماق مورد ضرب و شتم قرار گرفته، دستگير شده و به مکان هاي نا معلوم برده شده و يا به قتل رسيده اند اين مکان سرسبز را به محل قرار خود تبديل بکنند و بپرسند : فرزند من کجاست؟ چرا من نميتوانم به هيچ دستگاه عدالتي دسترسي داشته باشم ؟ يک تبعيدي ديگر که خبرنگار است و در جزيره هاوايي با او تماس گرفتم ميگويد : در ابتدا تعداد آنها اندک بود. ولي خيلي زود بر تعداد شرکت کنندگان در اين تجمع افزوده شد. زيرا نگراني هاي آنها افزايش يافت، بخصوص پس از انتشار اخبار مربوط به زندان کهريزک، اين جهنم کثيف و وحشتناک که در گذشته محل نگهداري معتادان و زندانيان عادي بوده و نه محل بازداشت زندانيان سياسي. اخبار مربوط به موارد تجاوز و شکنجه در اين محل آنقدر فراوان بودند که سرانجام رژيم مجبور شد اين زندان وحشتناک را تعطيل بکند. ولي مادران عزادار به اين اکتفا نکردند و اقدامات شان را بصورت سازمان يافته ادامه دادند.

شمعها

آنها در ظهر هر شنبه در اين پارک به راهپيماي ميپردازند. گاهي آنها شب ها نيز گردهم مي آيند و شمع روشن ميکنند. آنها سرود ميخوانند و پلاکاردهايي در دست دارند که بر روي آن نوشته است : زندانيان سياسي را آزاد کنيد. برخي از فعالان اين مادران را همراهي ميکنند و به آنها توصيه و کمک ميکنند.

يک عضو ديگر جامعه ايرانيان در تبعيد ميگويد : احمدي نژاد و خيل سرکوبگران ديگر نميتوانستند ادامه اين وضعيت را تحمل کنند. اما برداشتن اين گام و هتک حرمت مادران نشاندهنده اين است که شکاف ميان اين رژيم و بخش وسيعي از مردم عميق تر شده است. تلويزيون دولتي هيچگونه تصويري از اين ماجرا پخش نکرد و فقط رپرتاژهايي از اقدامات پاسداران انقلاب و بسيجي ها در حمايت از رژيم پخش کرد. حتي اصطلاح مادران عزادار هيچگاه در رسانه هاي دولتي بکار برده نشده است ولي اخبار مربوط به فعاليت هاي آنها سينه به سينه نقل شده و در همه جا منتشر شده است. مردم کوچه و بازار ميگويند که يک واقعه قابل توجه رخ داده است يکي از ارکان مقدس جامعه شکسته شده است.

سازمان يونايتد فور ايران (United for Iran)، شبکه اي از مدافعان حقوق بشر در ايران اعلام کرده است که تظاهرات جديدي برگزار خواهند شد، شايد همين فردا سه شنبه.

ـ رويارويي بين بسيجي ها و مادران عزادار تاکجا ميتواند پيش برود؟ اين مخالف ايراني به اين سوال اينگونه پاسخ ميدهد :

ـ براي من قابل تصور نيست که همينطوري بصورت علني و در خيابان، زنان با چماق مورد ضرب و شتم قرار بگيرند. معهذا هر تظاهراتي منطق ذاتي خودش را دارد و تسلسل رويدادها هميشه قابل پيش بيني نيستند. هرکدام از طرفين کار خودش را ادامه خواهد داد. مادران به راهپيمايي در پارک لاله ادامه خواهند داد و مقامات تلاش خواهند کرد با خشونتي فراينده محدوديت اعمال کرده و مانع از اين کار بشوند.

ـ آيا آنها ممکن است يک روز دستور تير اندازي بسوي آنها را صادر بکنند؟

ـ چرا که نه؟ امروز در ايران هر واقعه اي ممکن است اتفاق بيفتد. احمدي نژاد طي يک مدت طولاني يک عروسک خيمه شب بازي در دست ملاها بوده است، ولي از اين به بعد او همچون يک ديکتاتور کوچک، خونخوار و مست قدرت رفتار ميکند. براي او تصميم در مورد اينکه با ارتشي از زنان دست خالي چگونه رفتار بکند بسيار دشوار خواهد بود. در فراي مسائل ايران، قضيه مادران پارک لاله اين سوال را در پيش روي ما قرار ميدهد : کساني که غير از شجاعت چيزي در دست ندارند در مقابل کسي که قدرت واقعي را در اختيار دارد چکار ميتوانند بکنند ؟ زنان ديوانه در مقابل يک مرد ديوانه.

 

فحاشی مزدوران حكومتي به زنان آزاده ميهنمان   

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۹/۱۹ 

بنا بر خبر هاي رسيده نیروهای بسیجی وگارد ویژه در روز شانزدهم آذرماه به مردم فحش و ناسزا مي گفتند.نیروهای سرکوب گر اعم از نیروهای مزدور بسیجی,گارد ویژه ,سپاهی ها و لباس شخصی های مستقر در چهارراهها به طور آشکارا به مردم فحش ميدادند.مردم معترض که روز شانزدهم وهفدهم آذرماه در خیابان های اطراف دانشگاه تهران و به ویژه خیابان انقلاب حضور داشتند با رکیک ترین الفاظ از سوی نیروهای بسيجی و گارد ویژه روبرو بودند.گارد ویژه ونیروهای بسیجی که در برابر تعداد زیاد معترضین و حضور گسترده مردم در اعتراضات شانزدهم آذر به خشم آمده بودند شروع به فحاشی به مردم کردند.ماموران سرکوبگر پس از آنکه توان لازم برای پراکندن مردم را نداشتند برای درهم شکستن مقاومت مردم دست به اقدامات وحشيگرايانه زيادي زدند .این نیروها مردم را مورد ضرب وشتم شديد قرار مي دادند.اما وقتی با ضرب وشتم و شلیک گلوله های رنگی وگاز اشک آور واسپری فلفل موفق به عقب راندن مردم نميشدند , مزدوران حكومتي با صدای بلند وقیحانه ترین دشنام ها را به معترضین ميدادند.این فحاشی ها در برابر زنان بیشتر بکار گرفته مي شد .آنها برای تحقیر زنان دلیر ایرانی, مستاصلانه , كثيف ترين كلمات را كه فقط لايق خودشان بود را نثار زنان ميكردند . زنان آزاده ايراني هم متعاقبا دربرابر هجوم فحاشي هاي مزدوران فرياد هاي مرگ بر ديكتاتور , مرگ بر اصل ولايت فقيه و بسيجي برو گمشو سر ميدادند .

 

مادر ندا آقا سلطان دست رد به حكومت آخوندي ميزند   

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۹/۱۳   

مادر ندا آقا سلطان  

مادر ندا آقاسلطان شهيد وسمبل مقاومت مردم ايران دربرابر ديكتاتوري آخوندي، به نمايش مضحك بازسازى صحنه قتل ندا توسط مزدوران بسيجى در مقابل سفارت انگلستان اعتراض كرد و گفت بس کنيد، دخترم را کشتيد حالا سياه بازى راه انداخته ايد.

وى افزود: خودشان دخترم را کشتند، آنها يکبار که مرا تهديد به سکوت مى کردند از زبانشان در رفت که دخترم را نشان کرده بودند، آنها به من گفتند فيلم تو و دخترت را در راهپيماييهاى قبلى داريم. اين ادعاى آنها نشان مى دهد که آنها دخترم را نشان کرده بودند و در روز حادثه او را کشتند و حالا مقابل سفارت انگليس نمايش راه انداخته اند.

آنها به دروغ نوشته اند که من براى دادن مجوز ساخت فيلم دخترم به شبکه خبرى سى.ان.ان پول گرفته ام. در حالى كه من اگر داشتم خودم پول مى دادم که فيلم دخترم را بسازند، چطور ممکن است براى ساختن فيلم دخترم پول خواسته باشم؟

 

کمپين بين المللي حقوق بشر براي ايران به روند رسيدگي به پرونده عاطفه نبوي اعتراض کرد   

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۹/۱۰ 

کمپين بين المللي حقوق بشر در ايران با انتشار بيانيه اي نسبت به نحوه دادرسي و حکم پرونده عاطفه نبوي اعتراض کرده و از قوه قضاييه خواسته تا پرونده وي مجددا بررسي شود.

هادي قائمي؛ سخنگوي کمپين بين المللي حقوق بشر در ايران در اين مورد گفته است:روندي که منجر به محکوم شدن عاطفه نبوي و حکم او شده آنقدر آلوده به خطا و نقض حقوق بشر است که نتيجه آن نيز فاقد اعتبار است، و به همين دليل بايد اين حکم پس گرفته بشود.

عاطفه نبوي؛ اولين زني است که پس از اعتراض به انتخابات حکم دريافت کرد. وي در جريان اعتراضات پس از انتخابات رياست جمهوري در روز 25 خردادماه بازداشت شده بود.

اين فعال دانشجويي به اتهامهاي ' ارتباط با سازمان مجاهدين' و ' شركت در تظاهرات غيرقانوني ' مورد محاكمه قرار گرفت. در حكم صادره از سوي دادگاه، وي از اتهام ارتباط با سازمان مجاهدين، تبرئه شده است. اما به اتهام ' اخلال در نظم عمومي' و ' اجتماع و تباني عليه نظام از طريق شركت در تظاهرات غيرقانوني' محكوم شده است. 

 

خانواده زهرا كاظمي خبرنگار كشته شده وارد يك نبرد حقوقي با ايران شدند  

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۹/۹  

زهرا كاظمي 

مونترال - در يك نبرد عليه دولت ايران. وارثين زهرا كاظمي خبرگار به قتل رسيده, قرار است در اين هفته يك رويارويي حقوقي را در يك دادگاه كبك به راه بيندازند.

وارثين كاظمي و استفان هاشمي پسر او, عليه دولت ايران بخاطر دستگيري, بازداشت و كشتن وي, مبلغ 17 ميليون دلار اعلام خسارت كردهآند.

اما ايران استدلال مي كند كه طبق قانون مصونيت كشوري, آنها نسبت به دادگاههاي كانادا مصونيت دارند. اين قانون شرايطي كه طبق آن يك دولت خارجي بتواند در اينجا مورد اعاده خسارات واقع شود را محدود مي كند.

كارشناسان حقوق بشري و حقوقي مي گويند, اين مورد داراي اهميت است زيرا در صورتيكه طبق قانون مصونيت كشور ناديده گرفته شود, اين پيامي خواهد فرستاد كه كانادايي ها هيچ مرجعي براي پيگيري عدالت نسبت به جنايتي كه عليه آنها در خارج صورت گرفته شده ندارند

 

نرگس محمدي: علي‌رغم فشارها بيشتر تلاش خواهم نمود   

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۹/۹ 

نرگس محمدي، از کنشگران حوزه حقوق بشر و عضو شوراي ملي صلح در نامه‌ي سرگشاده‌اي که خطاب به رئيس جمهور محمود احمدي‌نژاد نوشته از ظلمي که بر او مي‌رود انتقاد کرده است. او را از کار اخراج کرده‌اند و گذرنامه‌اش را گرفته‌اند.

نرگس محمدي در آغاز نامه‌ي سرگشاده‌اش خطاب به محمود احمدي‌نژاد، که به تاريخ 7 آذر منتشر شده، خود را چنين معرفي مي‌کند:

اينجانب نرگس محمدي، همسر تقي رحماني و مادر دو فرزند خردسال سه ساله‌ام. اکنون در کانون مدافعان حقوق بشر که به شکل غير قانوني دفتر آن بسته شده است و نيز در شوراي ملي صلح فعاليت مي‌کنم. از تاريخ 1/7/1380 نيز بعد از بسته شدن فله‌اي مطبوعات، تا تاريخ 28/8/1388 در شرکت بازرسي مهندسي ايران در گروه‌هاي تخصصي بازرسي صنعتي و معدني و بازرسي آسانسور با داشتن حکم استخدامي خدمت کرده‌ام و در تاريخ 28/8/1388 از محل کار اخراج شدم. اين رزومه کوتاهي از زن 36 ساله ايراني است.

نرگس محمدي شرح مي‌دهد که چگونه او را ممنوع‌الخروج کرده و از او خواسته‌اند که از شوراي ملي صلح و کانون مدافعان حقوق بشر استعفا دهد. او در ادامه‌ي نامه مي‌نويسد: در تاريخ 28 خرداد ماه يعني شش روز بعد از انتخابات اخير يکي از ماموريني که در جلسات حضور داشتند طي تماس تلفني اظهار داشتند که چنانچه کوچکترين تحرکي داشته باشم و از تهران خارج نشوم به همراه هر دو فرزند کوچکم بازداشت خواهم شد. بعد از آن و در جلسه اي ديگر ماموران وزارت اطلاعات به عنوان آخرين اخطار اعلام نمودند که در صورتيکه از کانون مدافعان حقوق بشر و شوراي ملي صلح و هر گونه ارتباطي با خانم عبادي برنده جايزه صلح نوبل کناره گيري نکنم ، از کار اخراج و بازداشت خواهم شد.

در ادامه نامه شرحي آمده است در اين مورد که اين فعال اجتماعي چگونه از کار اخراج مي‌شود. اخراج از کار بنابر گفته‌ي نرگس محمدي با اعمال فشار مستقيم حکومت صورت مي‌گيرد.

نرگس محمدي، پس از شرح آنچه بر وي رفته، مخاطب نامه را در برابر پرسش‌هايي از دست قرار مي‌دهد که حکومت اين گونه فشارها را چگونه با ادعاهاي خود در مورد عدالت و مهروزري همخوان مي‌بيند.

نرگس محمدي به وضعيت شوهرش، تقي رحماني اشاره مي‌کند: او 15 سال زندان اين حکومت را تحمل کرده و هنوز يک فعال مدني و سياسي و قانونمند است .او که در آغازين سال‌هاي جمهوري اسلامي به دليل بازداشت‌هاي متوالي محروم از تحصيل در رشته تاريخ در دانشگاه تبريز شد، به دليل زندانهاي طولاني هرگز موفق به اشتغال نشد و عملا همواره از داشتن شغل محروم بود. شايد گفتن از چنين وضعيتي سخت نباشد ، اما اينگونه زيستن و از هر حقي در اين سرزمين بي‌سامان محروم بودن بسيار دشوار است.

نرگس محمدي در ادامه‌ي اين جملات مي‌نويسد:

و اما من. فردي که در هيچ دادگاهي مجرم شناخته نشدم و فقط و فقط يک فعال حقوق بشر و صلح طلبم، اکنون بايد به خواست وزارت اطلاعات که بايد حافظ امنيت ما شهروندان باشد، قدم در راه محروميت‌هاي متوالي گذارم .

آيا فعاليت حقوق بشري و تلاش براي صلح گناهي نابخشودني است که حتي حق داشتن ناني براي خوردن هم نبايد داشته باشيم؟

نامه‌ي نرگس محمدي اين گونه پايان مي‌يابد:

در خاتمه در شرايطي که ميتوانم آزادانه بيانديشم و بنويسم و عقيده‌ام را به دور از شکنجه اعلام نمايم و البته ملاک هم فقط همين است و بس، باور دارم که کانون مدافعان حقوق بشر و شوراي ملي صلح،نهادهاي مدني و قانونمند در کشور ايران هستند که کارنامه قابل قبولي در نزد ملت سرفراز ايران دارند و همکاري و خدمت به آنها افتخار بزرگي برايم مي‌باشد. همچنين خانم عبادي برنده جايزه نوبل فردي ملي و زني شجاع و بشر دوست است که در راه تحقق صلح و حقوق بشر در جهان تلاش مي‌کند و همکاري با صلح‌طلبان جهان نه تنها امري مذموم نيست که امري با ارزش است و صلح و حقوق بشر در مقابل جنگ و خشونت از آرمان‌هاي بزرگ تاريخ بشريت است که قطعا بيشتر تلاش خواهم نمود. 

حمايت از جنبش زنان ايران در مقابل پارلمان ايتاليا 

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۹/۵ 

گروهِ تئاتر مخفي ايتاليا که 10 سال پيش فعاليتش را آغاز کرد سه شنبه بعد از ظهر در ميدان مقابل پارلمان ايتاليا در شهر رم در حمايت از جنبش زنان در ايران نمايشي اجرا کردند و با گروهي از قانون گزاران ملاقات داشتند

حکم 4 سال حبس تعزیری برای عاطفه نبوی  

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۹/۳ 

عاطفه نبوي در دادگاه شعبه 12 با وکالت نسرین ستوده از خود دفاع کرد وبه 4 سال حبس تعزیری محکوم شد.

عاطفه نبوی به همراه 7 دانشجوی دیگر در 25 خردادماه بازداشت و تا کنون نیز در بازداشت به سر ميبرند . یکی از بازداشتیان همراه عاطفه , ضیاءنبوی دانشجوی محروم از تحصیل وعضو شورای حق تحصیل است که بیش از 5 ماه از بازداشت غیر قانونی آنها میگذرد

ممنوعیت زنان شاغل در وزارتخانه ها از پوشیدن کتانی 

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۸/۲۷ 

چند وزارتخانه پوشیدن کفش های کتانی توسط کارمندان زن را ممنوع کردند.سخت گیری ها وفشارها بر زنان در جامعه هر روز در حال بیشتر شدن است.آخرین خبرهای دریافتی حاکی از بخشنامه ودستورالعملی جدید برای محدود کردن چگونگی حضور زنان در محل کارشان است.این خبرها حاکی از این است که طی بخشنامه ای به چند وزارتخانه,زنان شاغل در این وزارتخانه ها حق پوشیدن کفش کتانی در محل کار راندارند.ممنوعیت پوشیدن کفش کتانی در محل کاربرای زنان شاغل دروزاتخانه ها به این خاطر است که از دیدگاه صادر کنندگان این بخشنامه زنان با پوشیدن کتانی جلب توجه می کنند!در واقع پوشش نیمه اسپرت زنان در این وزارتخانه ممنوع شده است.صدور چنین بخشنامه ای در حالی صورت می گیرد که زنان شاغل در وزارتخانه ها ویا ادارات دولتی ایران موظفند مانتوی بلند,ساده واغلب با رنگ مشکی بپوشند.همچنین مقنعه یک اصل مهم در پوشش زنان کارمند ادارات دولتی ایران است.این امور درادارات به نام اسلامی کردن محیط صورت می گیرد.تعدادی از زنان شاغل در ادارات دولتی به دلیل شرایط کاری ونیز در جهت راحتی در محیط کار معمولا از کفش های کتانی به جای کفش های معمول زنانه استفاده می کردندامابا بخشنامه جدید آنها از این کار منع شده اند.هنوز مشخص نیست که کتانی پوشیدن زنان شاغل در ادارات دولتی چه منافاتی با اسلام دارد!!!!!با توجه به بافت فرسوده ویا غیر کارشناسی ادارات دولتی ونیز تعداد زیاد طبقات واز کارافتادگی بالابرها وآسانسورهای بیشتر ادارات دولتی,زنان وحتی مردان شاغل در ادارات سعی می کنند برای جابجایی ورفت وامدوبالارفتن وپائین آمدن از پله ها از کفش های اسپرت ونیمه اسپرت استفاده کنند.این امر از نظر پزشکی وحفظ سلامت کارمندان به ویژه زنان هم قابل دفاع است.اما وزارتخانه های کار وامور اجتماعی وزارت دارائی ووزارت رفاه وتامین اجتماعی از کارمندان زن خود خواسته اند تا از کتانی استفاده نکنند.

برگزاري جلسه زن و زنداني در دانشگاه تهران  

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۸/۲۰ 

روز سه شنبه19 آبان جلسه ايي تحت عنوان زن و زنداني كه از قبل اعلام شده بود، در دانشگاه تهران توسط زنان و فعالين زنان برگزار شد. در اين كنفرانس صحبتها حول آزار و اذيتهاي جنسي زنان در زندان , مشكلات زنان در زندان، نقض حقوق و قوانين عليه زنان،علت زنداني شدن زنان و ساير مشكلات زنان بود

ضرب وشتم زنان کارگران شرکت صنايع اراک توسط نيروهاي ضد شورش  

آژانس ايران خبر - ۱۳۸۸/۸/۲۰ 

بيش از 100 نفر از کارگران شرکت صنايع اراک در اعترا ض به عدم پرداخت حقوق و معوقات خود روز دوشنبه 18 آبان در مقابل استانداري و سپس در حياط استانداري مرکزي تجمع کردند.

گفته مي شود كه حدود 200 نفر از كارگران اين شركت پنج ماه است كه حقوق خود را دريافت نكرده اند . لازم به ذكر است كه در اين تجمع 30 نفر از زنان کارگران نيز شركت داشتند كه براي داخل شدن به استانداري به سمت حياط رفتند.

آنها شعار ميدادند: دروغ ميگيد دروغ ميگيد مرگ برشهرجردي

به دنبال اين اقدام , نيروهاي ضد شورش مستقر در استانداري به آنها هجوم برده و 4 نفر از زنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

اين زنان اکنون در حال طرح موضوع خود در پزشک قانوني هستند .

لازم به ذكر است كه مدير شرکت صنايع اراک در 19 مهر ماه گذشته با درج اطلاعيه اي در روزنامه اطلاعات انحلال اين شرکت را اعلام کرد . 

رئيس مجتمع 2 قضايي خانواده:

سن ازدواج در جوانان سير صعودي و شتابي نامعقول گرفته است

آژانس ایران خبر

1388/10/2

يكي از عوامل تزلزل استحكام خانواده‌ها بالا رفتن سن ازدواج و تجرب جوانان است/ پيش‌نويس قانون جديد خانواده گرفتار افراط و تفريط شده است/ سن مناسب ازدواج براي دختران بين 15تا 20 سال و براي پسران20 تا 25 سال است. 

رئيس مجتمع 2 قضايي خانواده معتقد است: سن مناسب براي ازدواج زماني است كه جوان احساس مي‌كند آمادگي جسمي و استعداد لازم را دارد كه به جز موارد استثنا براي دختران بين 15 تا 20 سال و براي پسران 20 تا 25 سال است. او مي‌گويد علت اصلي بالا رفتن سن ازدواج پيش از آنكه بعد اقتصادي داشته باشد ريشه در باورهاي فرهنگي دارد.

به گزارش خبرنگار ايلنا، جواد صادقي در همايش ملي راهبردهاي تحكيم خانواده در ايران با انتقاد از كساني كه بدون صلاحيت در رابطه با مسائل مربوط به خانواده اظهارنظر مي‌كنند گفت: بايد اظهارنظرها در رابطه با مسائل خانواده دقيق باشد زيرا خانواده‌هاي ما آسيب‌پذير هستند و گاهي حتي نمايش يك فيلم مي‌تواند تبعات نامناسبي در خانواده‌ها داشته باشد.

او ادامه داد: وقتي تلويزيون پيرمردي را نشان مي‌دهد كه عاشق دختري مي‌شود و همسر او بعد از سال‌ها كه در كنار اين پيرمرد زندگي كرده از امنيت لازم در زندگي برخوردار نيست مخاطبان اين فيلم‌ها نوعي احساس‌ عدم آرامش در زندگي پيدا مي‌كنند.

صادقي در رابطه با لايحه حمايت از خانواده گفت: پيش‌نويس قانون جديد خانواده بيش از يك سال و اندي است كه در مجلس مانده و هنوز نهايي نشده است چراكه گرفتار افراط و تفريط و مسائل روزنامه‌نگاري و هيجانات ناشي از آن شده و متوقف باقي مانده است.

او ادامه داد: قانون جديد خانواده بايد به شيوه‌اي درستي تصويب شود زيرا در غير اين صورت يا مردها آسيب‌ مي‌بينند يا زن‌ها. در هر صورت اين قانون بايد با چهارچوب‌هايي تصويب شود كه به اعتقادات مذهبي ما نزديك باشد و هر چه بيشتر در تصويب اين لايحه به تفكر خارجي‌ها نزديك شويم بيشتر ضرر كرده و چيزي عايد خانواده‌هاي ما نمي‌شود.

صادقي با بيان اهميت ازدواج در كشور گفت: پيامبر اكرم فرموده است ازدواج سنت من است و به آن سفارش كرده‌اند. تقريبا در همه اديان در امر مهم ازدواج تاكيد شده است اما قطعا دين اسلام براي امر ازدواج تاكيد بيشتري ورزيده و همه را موظف كرده در ترويج اين سنت حسنه كوشا باشند.

او گفت: در جوامع رشد يافته سرمايه‌گذاري براي تحكيم خانواده اين نهاد مهم و سرنوشت‌ساز يكي از سياست‌هاي مهم دولتمردان است.

نهاد خانواده پيش از آنكه يك نهاد حقوقي باشد كانون عشق، محبت و ايثار است اما متاسفانه به دلايل متعددي نهاد خانواده در كشور ما متزلزل و آسيب‌پذير شده است و وظيفه كارشناسان و متوليان امور خانواده است كه به صورت جهادي و واقع‌بينانه عوامل تزلزل خانواده را بررسي و راهكار مناسب ارائه كنند.

رئيس مجتمع 2 قضايي خانواده بيان كرد: به تحقيق مي‌توان گفت يكي از عوامل تزلزل و تهديد عزت و استحكام خانواده‌ها بالا رفتن سن ازدواج و تجرب جوانان است كه ارائه راهكارهاي مناسب براي جوانان در شهرهاي بزرگ و كوچك توسط مسئولان و متوليان امر از ضروريات است.

صادقي در رابطه با پيامدهاي تاخير ازدواج گفت: تاخير ازدواج مي‌تواند تاثيرات روحي و جسمي، آثار اجتماعي و باروري نامناسب داشته باشد. كوتاه و زودرس بودن سن بلوغ جنسي و طولاني شدن آن مشكلات روحي و رواني، بحران‌هاي شخصيتي ايجاد مي‌كند و نيازهاي جنسي بر اساس نظرات علمي داراي ماهيت زيستي، رواني و اجتماعي است كه در صورت ازدواج ارضا مي‌شود و تاخير در ازدواج و نيروي مهار گسيخته شهواني فرد را بر عوامل غيراخلاقي سوق مي‌دهد.

صادقي در رابطه با آثار اجتماعي ازدواج ديرهنگام جوانان گفت: ازدواج ديرهنگام جوانان باعث گرايش به جرم در آنها مي‌شود. روابط نامناسب اجتماعي، نزاع خياباني، فرار از خانه، فحشا و بي‌بند و باري و كاهش سن جرم از جمله آثار اجتماعي ناشي از بالا رفتن سن ازدواج است.

او ادامه داد: زوجين مسن به علت شكل‌گيري شخصيت، كمتر تمايلي به زندگي مشترك داشته و معمولا به سختي تن به ازدواج مي‌دهند و در صورت ازدواج هم كمتر تحمل رفتارهاي سخت‌گيرانه همسر را دارند. لذا با كوچك‌ترين ناملايمات به راحتي رشته ازدواج را پاره مي‌كنند.

رئيس مجتمع 2 قضايي خانواده در رابطه با مشكلات مربوط به باروري در سن بالا گفت: سن مناسب براي داشتن فرزند از جمله عوامل عمده در تعيين زمان ازدواج است و مادران معمولا از 15 تا 43 سالگي قدرت باروري دارند و فاصله سني 23 تا 28 سال بهترين زمان جهت بارداري مادران به لحاظ جسمي و رواني است.

صادقي در رابطه با راهكارهاي برون‌رفت از مشكل تاخير سن ازدواج در جوانان گفت: طبق روايات اسلامي ازدواج يك جوان مجرد به مثابه حفظ و صيانت نصف دين او است و لذا بر مسئولان واجب است نسبت به فراهم كردن شرايط ازدواج براي جوانان احساس تكليف كنند.

او ادامه داد: سن ازدواج جوانان طي چند دهه اخير سيري صعودي و شتابي نامعقول داشته و به آسيب‌زايي و چالش‌هاي بسياري منجر شده است اينكه چه سني براي ازدواج مناسب است برخي سن 18 تا 20 سال را براي دختران و تا 25 سالگي را براي پسران مناسب مي‌دانند اما به نظر سن مناسب زماني است كه جوان احساس نياز مي‌كند و آمادگي جسمي و استعداد لازم را دارد كه به جز موارد استثنا براي دختران بين 15 تا 20 سال و براي پسران 20 تا 25 سال است.

رئيس مجتمع 2 قضايي خانواده در رابطه با علت بالا رفتن سن ازدواج گفت: علت اصلي بالا رفتن سن ازدواج پيش از آنكه بعد اقتصادي داشته باشد ريشه در باورهاي فرهنگي دارد به عبارتي ديگر بسياري از خانواده‌ها و جوانان به ازدواج نگرش مثبت نداشته و به جاي انديشيدن به ضرورت اصل زوجيت تصور مبهم و تاريك از تشكيل زندگي دارند و صدها مانع و قيود ساختگي و انحرافي، آينده را در نظر آنان تيره و تار كرده است.

صادقي ادامه داد: عدم آگاهي و آموزش لازم به جوانان و خانواده‌ها، مانع‌تراشي بي‌مورد خانواده‌ها، تجربه تلخ از زندگي والدين و اطرافيان، مشكلات اشتغال، تسلط دنياگرايي به جاي خداگرايي در گزينش اهداف زندگي و دسترسي سهل‌تر براي داشتن روابط جنسي خارج از ازدواج از ديگر دلايل بالا رفتن سن ازدواج در بين جوانان است.

سرپرست موقت مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري پيشنهاد كرد:

ازدواج دانش‌آموزان براي جلوگيري از گسترش فساد در جامعه

آژانس ایران خبر-1388/10/2

دختران در سنين دبيرستان از نظر جسمي آمادگي ازدواج را دارند/ازدواج دانش‌آموزان بهتر از اين است كه در جامعه شاهد فساد باشيم/در برخي از مدارس غيرانتفاعي برخي از دختران ازدواج كرده در سر كلاس‌ها حاضر مي‌شوند.

ايلنا: سرپرست موقت مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري با ازدواج دانش‌آموزان دختر موافق است و آن را راه‌حلي براي جلوگيري از شيوع فساد در جامعه مي‌داند، هرچند او با ازدواج موقت دانش‌آموزان موافق نيست.

زهرا سجادي در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا در رابطه با ازدواج دختران دانش‌آموزان گفت: ازدواج دختران دانش‌آموز هيچ‌گونه مغايرتي با اسلام ندارد بنابراين ازدواج آنها اشكالي ندارد.

او ادامه داد: دختران در سنين دبيرستان از نظر جسمي آمادگي ازدواج را دارند، بنابراين اگر خانواده‌هاي اين دانش‌آموزان با ازدواج آنها موافق باشند، ازدواج آنها نه تنها بلامانع است بلكه ازدواج آنها بهتر از اين است كه در جامعه شاهد فساد باشيم.

سرپرست موقت مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري با ازدواج موقت دانش‌آموزان موافق نيست. او معتقد است هر چند از نظر شرعي اگر پدري به دخترش اجازه ازدواج موقت را بدهد، اين دختر مي‌تواند ازدواج كند ولي ازدواج موقت را راه‌حل مناسبي براي جلوگيري از فساد در جامعه نمي‌داند زيرا ازدواج موقت باعث بي‌بند‌و‌باري در بين جوانان مي‌شود و از آنجايي كه مسئولان اجتماعي نمي‌توانند نظارت‌هاي لازم را بر روي جوانان داشته باشند بنابر اين بهتر است دختران ازدواج دائم كنند.

او از مسئولان آموزش و پرورش خواست كه اين قدر سخت‌گيري براي حضور دختران دانش‌آموز ازدواج كرده در كلاس‌ها نداشته باشند و در صورتي كه دختري بپذيرد كه ضوابط مدرسه را رعايت كند و مانند يك دختر نه يك زن ازدواج كرده در كلاس‌هاي درس حاضر شود و از ازدواج خود با كسي صحبت نكند، اجازه حضور او در كلاس‌هاي درس بدهند.

سجادي گفت: در هر حال در برخي از مدارس غيرانتفاعي كشور با همت مديران برخي از دختران ازدواج كرده با رعايت ضوابط و اصول لازم در سر كلاس‌ها حاضر مي‌شوند.

وزیر آموزش و پرورش در گفت و گوی اختصاصی با ایلنا:

از ازدواج دختران دانش‌آموز خوشحال می‌شوم

آژانس ایران خبر-1388/9/24

دخترانی که ازدواج می کنند دیگراجازه تحصیل در مدارس معمولی را ندارند و باید درمدارس شبانه درس بخوانند/ چون ظاهر و رفتار او با زمانی که ازدواج نکرده است متفاوت می‌شود، صلاح نیست که در کنار دانش‌آموزان ديگر درس بخوانند. 

ایلنا: وزیر آموزش و پرورش از ازدواج دانش‌آموزان دختر خوشحال می شود اما در عین حال می گوید دانش‌آموزان بعد از ازدواج باید در مدارس شبانه ادامه تحصیل بدهند او دلیل این امر را تغییراتی می‌داند که در دختران بعد از ازدواج به وجود می‌اید بنابراین اختلاط آنها را با دانش آموزانی که ازدواج نکرده اند صلاح نمی داند.

حمیدرضا حاجی‌بابایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در رابطه با ازدواج دختران دانش‌آموز گفت: ازدواج دختران انش‌آموز هیچ اشکالی ندارد و ما از ازدواج آنها خوشحال می‌شویم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: اما دخترانی که ازدواج می کنند دیگراجازه تحصیل در مدارس معمولی را ندارند و باید درمدارس شبانه درس بخوانند.

او در پاسخ به این سوال که اگر ازدواج دانش‌آموزان دختر اشکالی ندارد پس چرا آموزش و پرورش به انها اجازه تحصیل در مدرسه‌ای را که در ان درس می‌خوانند نمی‌دهد و این افراد باید به مدارس شبانه منتقل شوند در حالی که این برای بیشتر آنها نوعی تنبیه به حساب می‌آید، گفت: رفتن به مدارس شبانه تنبیه نیست و دلیل اینکه آموزش‌و‌پرورش این افراد را در مدارس شبانه ثبت نام می‌کنند این است که وقتی دختری ازدواج می کند، ظاهر و رفتار و خصوصیات او با زمانی که ازدواج نکرده است متفاوت می‌شود و صلاح نیست که این افراد در کنار دانش اموزانی که هنوز ازدواج نکرده اند قرار بگیرند و با آنها در یک کلاس بنشینند بنابراین آموزش و پرورش برای این افراد امکان تحصیل در مدارس شبانه را فراهم می‌کند.

چندی پیش زکریا یازرلو، رییس آموزش و پرورش شهر تهران به دختران دانش‌آموز توصیه کرده بود که اگر امکان ازدواج برای آنها فراهم شد، ازدواج کنند.

پایان پیام

معاون پژوهشي نهاد‌نمايندگي مقام‌معظم‌رهبري در گفت‌و‌گو با ايلنا:

اختلاط‌جنسيتي در دانشگاه‌ها باعث افت تحصيلي مي‌شود

آژانس ایران خبر-1388/9/23

جداسازي جنسيتي باعث پيشرفت تحصيلي مي‌شود/عصر طلايي تمدن ايراني زمان جدا بودن تحصيل دختران و پسران بوده‌است/ دانشجويان دانشگاه‌امام‌صادق موفق‌ترين دانشجويان هستند/اختلاط دانشجويان در دانشگاه مشكل‌ساز مي‌شود. 

ايلنا: معاون پژوهشي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري معتقد است بايد به صورت پايلوت در يكي از دانشگاه‌هاي بزرگ و موفق ايران جداسازي جنسيتي صورت گيرد و يا يك دانشگاه تك‌جنسيتي شود تا اثرات آن بر ميزان موفقيت تحصيلي دانشجويان مشخص شود.

پيش فرض محمدنژاد اين است كه جداسازي جنسيتي باعث پيشرفت تحصيلي مي شود و عصر طلايي تمدن ايراني را به جدا بودن تحصيل دختران و پسران نسبت مي‌دهد و معتقد است براي بازگشت به آن دوران هيچ اشكالي ندارد بار ديگر اين مساله را ازمون كرد.

حبيب محمدنژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا در رابطه با دانشگاه‌هاي تك‌جنسيتي به خبرنگار ايلنا گفت: مطالعه ما نشان مي‌دهد كه رابطه‌اي بين موفقيت دانشجوها و اختلاط جنسيتي وجود ندارد و چنين نيست كه اختلاط جنسيتي باعث موفقيت تحصيلي دانشجويان شود.

موفقيت دانشگاه امام‌صادق به دليل جداسازي‌جنسيتي است

او ادامه داد: در برخي از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه امام صادق كه جداسازي جنسيتي صورت گرفته است، ميزان موفقيت دانشجوها بالا است. اما در دانشگاهي مانند دانشگاه الزهرا كه تك‌جنسيتي است شاهد موفقيت نبودن دانشجوها هستيم كه اين موضوع در اذهان تداعي‌كننده اين است كه تفكيك جنسيتي علت بروز عدم موفقيت دانشجويان است در حالي كه اين موضوع صحيح نيست و مساله اين است كه دانشگاه الزهرا دانشگاه ضعيفي است.

معاون پژوهشي نهاد نمايندگي مقام‌معظم‌رهبري افزود: براي اينكه اثرات جداسازي جنسيتي را بر ميزان موفقيت تحصيلي بيازماييم بايد دانشگاه‌هايي مانند دانشگاه هاي تهران، صنعتي‌شريف يا شهيد بهشتي كه رتبه علمي مناسبي دارند و استادان موفقي در آنجا تدريس مي‌كنند مورد آزمون قرار گيرند تا بتوانيم در رابطه با جداسازي جنسيتي و تاثير آن بر آموزش دانشجويان اظهارنظر كنيم.

او تصريح كرد: از آنجايي كه نظام آموزشي ما به دلايل فرهنگي از ابتداي تحصيل يعني از دوره ابتدايي تا انتهاي دوره دبيرستان افراد را جداسازي جنسيتي مي‌كند اختلاط دانشجويان در دانشگاه مشكل‌ساز مي‌شود.

در دوره دانشگاه محرك‌هاي جنسي در جوانان به حد اعلاي خود مي‌رسد

محمدنژاد توضيح داد:جوان‌هاي ما در سنيني كه مي‌توانند بدون هيچ تحريك‌كننده‌اي در فضاهاي علمي با هم ارتباط داشته باشند يعني در دوره ابتدايي تا دبيرستان از هم جدا هستند و مهارت‌هاي با هم بودن را فرا نگرفته‌اند اما در سيستم دانشگاهي زماني كه تحريك‌كننده‌هاي جنسي بسيار زيادي براي يك جوان وجود دارد، دختران و پسران را با هم مختلط مي‌كنيم و در يك فضاي آموزشي قرار مي‌دهيم بنابراين به طور طبيعي شاهد افت تحصيلي دانشجويان مجرد هستيم.

معاون پژوهشي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري ادامه داد: تحقيقات نشان داده است كه دانشجويان متاهل در طول تحصيل خود از يك نوع يك‌نواختي برخوردارند و از ابتداي ورود به دانشگاه تا زمان فارغ‌التحصيلي افت تحصيلي خاصي ندارند اما دانشجويان مجرد بعد از قبولي در كنكور و ورود به دانشگاه، نوسانات تحصيلي فراواني را تجربه مي‌كنند كه روانشناسان معتقدند اين نوسانات به دليل وجود روابط غيرعلمي در بين دانشجويان است.

او افزود: بنابراين اگر بتوانيم محيطي آرام و دنج براي هر جنس ايجاد و محيط علمي‌تري را براي آنها فراهم كنيم گمان مي‌رود پيشرفت‌هاي تحصيلي فراواني را شاهد باشيم البته اين مسئله هنوز آزمون نشده است و آنچه گفته مي‌شود فقط يك تئوري است و پيشنهاد مي‌كنيم اين طرح به صورت پايلوت اجرا شود تا بر اساس نتايج طرح تصميم‌گيري‌هاي لازم در رابطه با دانشگاه‌ها صورت گيرد.

او در پاسخ به اين سئوال كه اگر مشكل اختلاط دانشجويان، با هم نبودن دختران و پسران در دوره‌هاي تحصيلي پيش‌تر يعني دبستان تا دبيرستان است، گمان نمي كنيد تحصيل دختران و پسران با هم از همان ابتدا چاره اين مشكل باشد ، گفت:‌ اختلاط دختران و پسران در دوره دبستان تا دبيرستان راه‌حل اين مسئله نيست چون مسئله جداسازي دختران و پسران در اين مقاطع تحصيلي بر اساس الزامات فرهنگي صورت گرفته و در دوره دانشگاه نيز زماني كه محرك‌هاي جنسي در جوانان به حد اعلاي خود رسيده است اختلاط آنها در دانشگاه‌ها باعث افت تحصيلي دانشجويان شده است.

او در پاسخ به اين سئوال كه اگر اختلاط در زمان تحصيل در دانشگاه نيز صورت نگيرد اين جوانان بالاخره در محيط‌كار بايد با يكديگر روبرو شوند و مشكلات ناشي از اختلاط بالاخره در جايي ظهور خواهد كرد، گفت: هر كسي كه در موضوع جداسازي دانشگاه‌ها، تك‌جنسيتي شدن دانشگاه‌ها يا اختلاط دانشجويان صحبت مي‌كند به نظر من غيرعلمي حرف مي‌زند چون هنوز در كشور مسئله دانشجوهاي دانشگاه‌هاي تك‌جنسيتي و جداسازي جنسيتي آزمون نشده است بنابراين نمي‌توان پيش‌بيني كرد كه چه اتفاقي بعد از جداسازي جنسيتي صورت مي‌پذيرد.

او ادامه داد: نمونه‌هايي كه در حال حاضر از دانشگاه‌هاي تك‌جنسيتي در كشور وجود دارد مانند دانشگاه الزهرا نمونه مناسبي نيست بنابراين نمي‌توان در رابطه با اثرات تشكيل اين دانشگاه‌ها نظر داد و به طور قطع نمي‌توان در رابطه با اينكه بعد از جداسازي جنسيتي در دانشگاه‌ها چه اتفاقي براي اين دانشجويان در جامعه يا محيط كار مي‌افتد پيش‌بيني كرد.

معاون پژوهشي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در پاسخ به اين سئوال كه آيا دانشگاه را محيط مناسبي براي آشنا شدن جوان‌ها بايكديگر براي امر ازدواج مي‌داند يا خير گفت: من خود متولي جشن‌هاي ازدواج دانشجويي هستم و معتقدم اگر در دانشگاه شرايط معقول و منطقي براي ازدواج دانشجويان صورت گيرد اين افراد زندگي موفقي خواهند داشت.

او ادامه داد: البته بر اساس مطالعاتي كه انجام شده است جوان‌ها هر چقدر آشنايي‌شان به شكل سنتي انجام شود و از مراحل اوليه آشنايي خانواده‌ها حضور داشته باشند ازدواج موفق‌تر و محكم‌تر است.

دانشگاه‌هاي تك‌جنسيتي حتي در غرب و آمريكا نيز وجود دارد

آژانس ایران خبر-1388/8/29

او ادامه داد: ازدواج‌هايي كه بر اساس دوستي‌هاي يك ترم دانشگاهي انجام مي‌شود و همچنين در محيط كار صورت مي‌گيرد در بيشتر موارد به طلاق منجر مي‌شود، چون محيط علم و محيط كار فضاي مناسبي براي يافتن همسر نيست.

او ادامه داد: پيشنهاد من اين است كه در دانشگاه‌هاي تك‌جنسيتي ثبت‌نام دانشجويان اختياري باشد و اينگونه نباشد كه دانشجويان غيرعلاقه‌مند به تفكيك جنسيتي مجبور به تحصيل در اين دانشگاه‌ها شوند تا بتوانيم نتايج درستي از ميزان موفقيت تحصيلي در دانشگاه‌هاي تك‌جنسيتي به دست آوريم.

محمد نژاد گفت: دانشگاه‌هاي تك‌جنسيتي حتي در غرب و آمريكا نيز وجود دارد و دانشجويان اين دانشگاه‌ها تمايل دارند در بعضي‌ها از رشته‌ها به صورت جداگانه تحصيل كنند بنابراين چه اشكالي دارد كه ما در يك جامعه اسلامي زندگي مي‌كنيم نيز يك دانشگاه تك‌جنسيتي را تجربه كنيم نبايد بر روي تشكيل دانشگاه‌هاي تك‌جنسيتي حساسيت نشان داد.

محمدنژاد تصريح كرد: زماني ايران تمدن بسيار ديريني داشت و اين تمدن عظيم دقيقا در زماني اتفاق افتاد كه دختر و پسر به صورت منفك و جدا از هم تحصيل مي‌كردند حال چه اشكالي دارد كه يك بار ديگر مسئله جداسازي جنسيتي در تحصيل را به شكل پايلوت آزمون كنيم‏ شايد دوباره به آن عصر طلايي برسيم.

او در پاسخ به اين سئوال كه امام خميني در زماني كه مسئله ديواركشيدن بين دختران و پسران در دانشگاه‌هاي اول انقلاب مطرح شد گفت، اگر مي‌خواهيد جداسازي جنسيتي كنيد، دانشگاه‌ها را تعطيل كنيد، گفت: من هم نمي‌گويم بايد جداسازي جنسيتي انجام شود و از طرفي نمي‌گويم نبايد جداسازي جنسيتي انجام شود بلكه من معتقدم كه مسئله جداسازي جنسيتي قابليت پژوهش دارد و بايد با فراهم كردن يك محيط بيروني تاثير دانشگاه تك‌جنسيتي را بر ميزان موفقيت تحصيلي آزمون كرد.

پايان پيام

هشدار مستشار دادگاه تجديد‌نظر:

در دادگاه‌هاي خانواده اعتقادي به حقوق زنان وجود ندارد

آژانس ایران خبر-1388/8/3

مجلس لايحه حمايت از خانواده كه در قوه‌قضاييه مدون شد را در دستور كار قرار دهد/ مسوولان با بي‌تفاوتي از كنار رفتارهاي تبعيض‌آميز در مقابل زنان مي‌گذرند/ مصاديق تبعيض عليه زنان را گزارش دهيد تا دستورالعمل جديد صادر شود. 

ايلنا: يك قاضي دادگاه گفت :هر چه سريعتر پرونده مربوط به لايحه حمايت از خانواده در مجلس باز شود تا به اين وسيله بسياري از ابهامات برطرف شود.

به گزارش خبرنگار ايلنا، يك قاضي در نشست تخصصي حقوق زنان و كودكان در فرآيند عدالت قضايي خطاب به معاون اول قوه قضائيه تاكيد كرد: لايحه مربوط به حمايت از خانواده كه در دوره رياست قوه قضائيه پيشين تهيه شد مي‌تواند در رسيدگي پرونده در دادگاه‌هاي خانواده تحول چشمگيري ايجاد كند اما متاسفانه اين موضوع مدت‌ها است كه در مجلس مسكوت مانده و اگرچه نياز به اصلاح دارد اما بايد هر چه سريعتر پرونده آن باز شود.

او افزود: متاسفانه زنان قاضي مشكل ارتقاي شغلي دارند و اين مسئله حس نامناسبي را در زنان قاضي ايجاد كرده است.

اين قاضي تاكيد كرد: در حوزه معاونت حقوقي از مجلس مي‌خواهيم كه لايحه فوق را دنبال كند و در تصويب لايحه حمايت از خانواده اقدام و برخي ابهامات را برطرف كند.

به گزارش خبرنگار ايلنا، عارفه مدني كرماني مستشار دادگاه تجديدنظر نيز با طرح سئوالي از معاون اول قوه قضائيه گفت:‌ تكليف رفتار تبعيض‌آميز بر عليه زنان در دادگاه‌هاي خانواده چه شده و چرا اغلب در دادگاه‌هاي خانواده اعتقادي به حق و حقوق زنان وجود نداشته و با بي‌تفاوتي از برخي مسائل مي‌گذرند.

ابراهيم رئيسي معاون اول قوه قضائيه نيز در اين ارتباط تاكيد كرد: براي ارتقاي شغلي زنان قاضي و متخصص اقداماتي را در دست بررسي داريم و در مورد رفتار تبعيض‌آميز بر عليه زنان در دادگاه‌هاي خانواده نيز بايد اعلام شود كه همه مكلف به اجراي قانون بوده و در تمام حوزه‌ها و مسائل قانوني هيچ‌كس حق عبور از قانون را ندارد.

او افزود‌:دادگاه تجديد نظر حق استنباط شخصي و بي‌توجهي به قانون را ندارد و قاضي دادگاه بايد محور كار خود را قانون قرار دهد و دور از هر گونه نفوذ‌پذيري، حتي نفوذ از هواهاي نفساني خود قانون را مد نظر قرار دهد.

به گزارش خبرنگار ايلنا، معاون اول قوه قضائيه از اين مستشار دادگاه تجديد نظر خواست تا اگر مصاديقي از تبعيض عليه زنان را سراغ دارند ارائه دهند تا چنانچه اين روند در حال شيوع است مطابق با آن دستورالعملي صادر شود.

تراژدي درد زنان و کودکان کار؛ گزارشي از پشت صحنه صنعت خودروسازي کشور؛

اينجا زندگي بوي مردن مي‌دهد

ما قربانيان مافياي توليد خودرو در کشوريم/ مديران کلان توليد خودرو قطعات را با همان نرخ سال 1380 خريداري مي‌کنند/ كارتن‌هاي قطعات را دخترك 17 ساله‌اي كه از او به جاي ماشين حمل استفاده مي‌شود حمل مي‌كند. 

ايلنا: صداي کوبش سخت صفحات ثابت و متحرک فلزي بر قطعات فولادي در فضاي نه چندان بزرگ کارگاه مملو از ذرات معلق و ريزبراده و حرکت تند دستان کوچکي که ظرافتشان را از دست داده‌اند با دقت اما سريع قطعات شکل گرفته را از زير دستگاه مي‌ربايند تا مبادا در يک لحظه کوتاه غفلت دست يا انگشتي در هر کوبش له يا کوبيده شود، فيلم عصر جديد چارلي را در ذهن به تصوير مي‌کشد؛ نمايه کوچکي از نمايشي که در آن انسان‌ها جزئي از ماشين شده و هم آهنگ با صداي چرخ دنده ماشين بي‌آنکه از مغز فرمان بگيرند هر صداي کوبش فرمان جديد را بر ايشان صادر مي کند: " بکوب ، بکش. بکوب ، بکش". اما بازيگران اين صحنه‌ها چارلي و چند هنرپيشه آماتور يا حرفه‌اي نيستند که تراژدي يک درد را به تصوير مي‌کشند آنها انسان‌هايي ضعيف در صحنه واقعي زندگيند. کودکان کار و زنان سرپرست خانوار در پشت صحنه صنعت خودروسازي کشور که سناريوگردان آن صاحبان سرمايه‌اي هستند که نه در قرن آهن که در عصر ريز پردازنده‌ها و در قرن بيست و يکم، به شيوه قرون وسطي در يک برده‌داري نوين انسان‌هايي دردمند را به استثمار کشيده‌اند. اينجا کارگاهي است در 5 کيلومتري شهر اراک که در آن با دستان زنان و کودکان کار قطعات سبک و سنگين يکي از شرکت‌هاي خودروسازي کشور توليد، بسته‌بندي و حمل مي‌شود.

صادقي و احمدي مديران و سرمايه‌گذاران اين شرکت هر چند شتاب‌زده و با استرس زياد به دليل حضور ناخوانده ما در شرکت در رابطه با کار به قول خودشان انساني‌، به کارگيري زنان و دختران به جاي نيروي کار قوي‌تر در کاري کاملاً مردانه، بر توجيه کلامي به جاي تفسير قانوني و منطقي تاكيد دارند اما ناخواسته حقايقي را که از ديد ناظران قانون پنهان مانده نه به عنوان تخلف و دورزدن قانون که عکس‌العمل بر عملکرد جريان پيچيده خودروسازي کشور براي ما بيان مي کنند!! پاسخ آنها در چرايي به کارگيري نيروي زن به جاي مرد در صنعت توليد قطعات خودرو و استفاده از پسران نوجوان را نمي‌شود از سر ساده لوحي يا شايد زرنگ پنداريشان توصيف کرد از آن روي که با جسارت تمام مي گويند: مردها دائم با هم مشاجره دارند، مواد مصرف مي‌کنند، خمارند و حوادث ناشي از کارشان بسيار است وقتي در مقابل کارکرد ضعيفشان اعتراض مي‌کنيم دست به يقه شده يا به راحتي و خونسردي مي‌گذرند و ... اما زنها چون مي‌ترسند کارشان را از دست دهند، اهل درگير شدن نيستند. دقت کارشان بالاتر است، ظريف کار مي‌کنند و ... قانع هستند!! وقتي از اين مديران ليست حقوقي و قرارداد كاري كارگران را مطالبه مي‌کنيم باز هم با همان جسارت مي‌گويند:" قبل از اين که آنها (منظور شان کارگران است) بگويند خودمان مي گوئيم. قراردادها سفيد امضاست، حقوق‌ها زير قانون كار و دستي دريافت مي‌شود و ليست پرداخت و دريافتي نداريم ".

در ليست بيمه آنها که به تأمين اجتماعي ارسال مي‌شود وقتي نگاه مي‌کنيم شايد براي پيشگيري از جريمه حقوق‌ها همه مطابق قانون کار آمده اما شنيده‌هاي ما از دريافتي‌ها چيز ديگريست بين 40تا 150 هزار تومان که اين حقيقت تلخ را هم متعجبانه مديران تاييد مي‌کنند و در توجيه عدم پرداخت دستمزد مطابق قانون کار به زنان و کودکان کار مي گويند: " اگر شما مي‌توانيد بهتر اداره کنيد شرکت را تمام و کمال تحويل بگيريد. خود ما قربانيان مافياي توليد خودرو در کشوريم. صنعتگران و مديران کلان توليد خودرو قطعات را با همان نرخ سال 1380 از ما خريداري مي‌کنند در حالي که همراه با تورم و افزايش نرخ مواد اوليه، نرخ کارگر نيز افزايش مي‌يابد و..."

" بوي مطبوع غذاي مديران و کارگران محروم از سهيمه غذايي "

چون ساعت حضورمان در شرکت هم زمان با وقت نهار است، بوي دلچسب غذا در محوطه کوچک مشام را نوازش مي‌دهد اما دلتنگي‌هامان وقتي افزون‌تر مي‌شود که از زبان مديران شرکت مي‌شنويم " کارگران سهميه غذا ندارند و هر کدام چيزي براي خودشان مي‌آورند. بوي مطبوع هم مربوط به آشپزخانه مديريت است چرا که در سالن غذاخوري کارگران، آشپزخانه کوچک 2 در 3، همه چيز مرتب است و حتي اثري از خرده نان يا دانه‌اي برنج روي زمين و در اطراف تنها ميز 4 نفره به چشم نمي‌خورد. در آشپزخانه(سالن غذا خوري) به راهرويي باريک که ظرفشويي و دستشويي و توالت مشترکاً در آن پيش‌بيني شده باز مي‌شود زني جوان ليوان‌ها را در داخل آبريز باريکي که در زير 4 شير آب (سرد) تعبيه شده با دستاني که سرخ شده شستشو مي‌دهد.

" تصوير ترس در نگاههاي ساده و معصوم "

در سالني كمتر از100 مترمربع دستگاه‌ها در کنار هم با سرعت تمام کار مي‌کنند و دختران نوجوان و زنان جوان بدون هيچگونه لباس کار ايمني، عينک و دستکش و گوشي در فضايي پر از صداي زبر و خشن قطعات را به زير دستگاه قرار مي‌دهند با ضربه محکم پا اهرم بالابرنده را به سوي بالا هدايت و پس از کوبش سخت صفحات بر قطعه سپر خودرو را از زير گيره بيرون مي‌کشند. سمباده مي‌زنند، صاف مي‌کنند و پس از شمارش در دسته‌هاي 50تايي و چيده شدن روي سطح مقابل دختري جوان که اندامش از بقيه درشت‌تر است دسته50تايي را در آغوش به سختي فشرده و به سوي ماشين حمل که پسرکي نوجوان، آن را مي‌راند خميده و لنگان قدم برمي‌دارد در سالن کوچک مجاور نيز قطعات ديگر که کوچکترند در بسته‌هاي يكهزار و 500 تا 4 هزارتايي شمارش و با نظم بسيار در کارتن چيده مي‌شوند و کارتن‌ها را دخترک 17 ساله که از او به جاي ماشين حمل استفاده مي‌شود در فرغون چيده و در گوشه اتاق روي هم قرار مي‌دهد تا توسط ماشين ديگر که پسر نوجوان ديگري رانندگيش را بر عهده دارد به سوي خودروهاي حمل بار منتقل شود. اگر چه طاهره که سابقه‌اش از همه بيشتر است(7 سال) در مقابل نگاه تيز کارفرما، پسر يکي از مديران، کمد پر از لوازم و ابزار و لباس ايمني را نشانمان مي‌دهد و علت عدم استفاده کارگران از اين وسايل را بي‌توجهي آنان به امکانات موجود عنوان مي‌کند اما در يک لحظه کوتاه غيبت کارفرما، با هراسي نمايان در نگاهش مي گويد: " حادثه کار کم داريم چون بچه‌ها دقت مي‌کنند اتفاقي برايشان نيفتد اما کار سخت و سنگين است. حمل بسته‌هاي سنگين، براده‌هاي فلزات معلق در هوا، خستگي بدون استراحت، بوي تند نامطبوع حاصل از تراش و سمباده قطعات با حقو 40 تا 150 هزار تومان درد همه بچه هاست. ناچاريم، از بدبختي روزگار اين جا کار کنيم اکثر اينها تنها نان آور خانه‌اند همسران مردان زنداني، بيکار، معتاد و دختران پدران پير درمانده از کار افتاده و يا لاابالي و بعد قسممان مي‌دهد: " خانم تو را به خدا به اينها نگوئيد بيرونمان مي‌کنند  اين التماس دعاي همه آن دردمندان است "

اداره كار : در بحث قراردادها خلاء قانوني هست

موحدي مسئول بازرس‌هاي كار سازمان كار و امور اجتماعي استان خلاء قانوني در بحث قراردادها را در كشور از مهم‌ترين دلايل وجود نيروهاي كار به اين شكل مي‌داند و مي‌گويد: چون بين عرضه و تقاضا در كشور در مبحث نيروي كار هماهنگي وجود ندارد متاسفانه اين‌گونه اتفاق‌ها گريزناپذير است. موحدي در رابطه با بحث اين شركت و استفاده از نيروي كار ارزان و سوء استفاده از كارگران زن اظهار مي‌دارد: بازديدي از اين شركت شده و گزارشاتي نيز موجود است.

وي با اشاره به عدم تناسب بين تعداد بازرسين كار و شركت‌هاي صنفي در استان مي‌گويد: با وجود 20 بازرس كار و 30 هزار واحد كاري و 180 هزار نفر كارگر چنانچه گزارشاتي مانند اين موضوع برسد حتماً موضوع را پيگيري مي‌كنيم اما واقعاً رسيدگي با اين تعداد كم بازرس بسيار كار مشكلي است.

در حالي که در اين شرکت توليد قطعه خودرو در اراك، که شايد نمونه‌اي از ده‌ها مدل كار در کشور باشد زنان و کودکان کار درپشت صحنه صنعت خودروسازي کشور با شيوه‌اي غير انساني استثمار مي‌شوند و با حداقل دريافتي افزايش توليد را رقم مي‌زنند اما وزير صنايع و معادن دولت نهم و دهم در مراسم رونمايي از خودروهاي ساخت جديد يکي از دو شرکت توليد خودرو در کشور در روز شنبه 8 مهرماه از افزايش بهره‌وري کاهش قيمت توليد و رشد 20 درصدي هزينه‌هاي نيروي انساني در صنعت خودروسازي کشور سخن به ميان مي‌آورد. به گفته محرابيان ثبات در قيمت خودروهاي داخلي موجب شده تا خودروسازان با افزايش بهره‌وري و توجه به نيروي انساني و کاهش قيمت مواد اوليه شرايط کاهش قيمت را در خودروهاي داخلي فراهم كنند. وزير صنايع و معادن در اين مراسم تصريح مي‌کند: " تحمل خودروسازان صنعت کشور را نجات داد ! وزير دولت عدالت محور که همواره در مراسم رونمايي با بريدن روبان از محصول نهايي بازديد مي‌کند غافل از آن است که در اين نجات بزرگ صنعت خودروسازي کشور انسانيت زير پا گذاشته شده و له مي‌شود و در پشت درهاي بسته انسان‌هاي ضعيف و دردمند در زير تازيانه درد کمرهايشان خميده و اندام‌هايشان در عنفوان جواني پير و فرسوده مي‌شود تا خودروسازان کشور با سودهاي کلان اقتصاد بيمار کشور را به ظاهر نجات دهند و خودرويي که قيمت تمام شده‌اش با احتساب پرداختي‌ها به نيروي کارانساني بسيار پائين‌تر از قيمت عرضه است با نرخ ده‌ها ميليون تومان به دست مصرف کننده برسد تا دولتي‌ها برخود ببالند که صنعت خوروسازي کشور همچنان روي پاست.

به لحاظ مصالح كارگران شركت و تعهد اخلاقي به حرفه خبرنگاري نام شركت و كارگران در اين گزارش نيامده اما اين موضوع دردناك به اطلاع كليه مسئولين ارشد استان، استاندار،‌ معاونان و ... رسانده شده و به دلايل ساده اين ظلم آشكار ديده نمي‌شود.

فرمانده انتظامي خوزستان: 48 درصد قتل‌ها در خوزستان ناموسي است

شنبه 12 دی 1388

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) ـ منطقه خوزستان ـ صيدعيسي دارايي، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در عمليات سه روزه پليس آگاهي 60 سارق منزل، 14 سارق مغازه، 6 سارق خودرو، 38 سارق موتورسيكلت، 29 سارق اماكن، چهار سارق سيم برق، يك نفر متجاوز به عنف، 18 كيف‌قاپ، يك جيب‌بر، هفت سارق احشام و 24 نفر در ارتباط با ساير سرقت‌ها دستگير شده‌اند.

وي افزود: در اين عمليات همچنين مقدار زيادي وسايل سرقت شده كشف شد.

وي تاكيد كرد: بيشتر سارقان جوان هستند و بيش‌تر سرقت‌ها نيز در مناطق حاشيه‌اي شهر اهواز انجام مي‌شود.

دارايي گفت: همچنين در عمليات سه‌روزه پليس آگاهي چهار قاتل فراري نيز دستگير شده است.

فرمانده انتظامي خوزستان افزود: 48 درصد قتل‌هاي خوزستان به دلايل ناموسي اتفاق مي‌افتد

اعلام 10موردی که دادگاه به مردان اجازه ازدواج مجدد می دهد

9 دی 1388

ایسنا: سخنگوي كميسيون قضايي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي گفت: در جلسه‌ي روز گذشته‌ي اين كميسيون ماده 23 لايحه‌ي حمايت از خانواده مبني بر اجازه‌ي ازدواج مجدد به مردان در 10 مورد تصويب شد.

امين‌حسين رحيمي در توضيح موارد تصويبي ماده 23 لايحه‌ي حمايت از خانواده گفت: رضايت همسر اول، عدم قدرت همسر اول به ايفاي وظايف زناشويي، عدم تمكين زن از شوهر مطابق با حكم دادگاه، ابتلاي زن به جنون يا امراض صعب‌العلاج، 4 مورد از 10 موردي است كه مرد اجازه‌ي ازدواج مجدد دارد.

وي محكوميت قطعي زن در جرايم عمدي به مجازات يك سال زندان يا جزاي نقدي كه بر اثر عجز از پرداخت منجر به يك سال بازداشت شود را به عنوان ديگر مورد تصويبي ماده 23 لايحه حمايت از خانواده برشمرد و در توضيح اين بند گفت: اگر زني با ارتكاب جرم عمدي مثل صدور چك بلامحل، سرقت و ... -البته شامل جرايمي همچون جرايم مربوط به رانندگي كه حتي جريمه‌ي زندان هم داده نمي‌شود-، حكم قطعي محكوميت يك سال زندان برايش صادر شود، مرد به محض صدور حكم قطعي مي‌تواند تقاضاي ازدواج مجدد كند اما اگر زن با ارتكاب جرم عمدي به جزاي نقدي محكوم شود، ولي به دليل عدم توان پرداخت اين جزاي نقدي، بازداشت شود در اين صورت مرد پس از انقضاي مدت يك سال بازداشت مي‌تواند تقاضاي ازدواج مجدد كند.

نماينده‌ي مردم ملاير در خانه ملت، بند 6 ماده 23 لايحه حمايت از خانواده را ابتلاي زن به هرگونه اعتياد مضر حال خانواده به تشخيص دادگاه عنوان كرد و در توضيح بندهاي 7 اين ماده گفت: سوء رفتار يا سوء معاشرت زن به حدي كه ادامه‌ي زندگي را براي مرد غير قابل تحمل كند به عنوان بند 7 ماده 23 لايحه حمايت از خانواده مطرح شده است.

رحيمي بند 8 ماده 23 لايحه حمايت از خانواده را ترك زندگي خانوادگي از طرف زن به مدت 6 ماه عنوان و اظهار كرد: اگر ترك زندگي مشترك از طرف زن به مدت 6 ماه باشد، مرد مي‌تواند تقاضاي ازدواج مجدد كند.

وي عقيم بودن زن و غايب شدن زن به مدت يك سال را به عنوان بندهاي 9 و 10 ماده 23 لايحه حمايت از خانواده برشمرد و يادآور شد: غايب شدن زن به مدت يك سال با ترك زندگي متفاوت است؛ به گونه‌اي كه ترك زندگي زن به معناي رفتن به خانه‌ي پدري، بستگان و ... است و غايب شدن به معناي اين است كه كسي نداند زن كجا رفته و اثري از او نباشد.

سخنگوي كميسيون قضايي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي گفت:دادگاه تحت عنوان اين 10 بند مي‌تواند اجازه‌ي ازدواج مجدد مرد را صادر كند البته تبصره‌اي در رابطه با نحوه‌ي رسيدگي دادگاه در رابطه با احراز عدالت و توانايي مالي و ... وجود دارد كه در جلسه‌ي آينده مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

آمار زنان مطلقه در ایران به 6 میلیون نفر رسید

رئیس مجتمع قضائی شماره دو خانواده از وجود 6 میلیون زن طلاق گرفته در کشور خبر داد.

خبرگزاری هرانا - حقوق زنان: جواد صادقی روز چهارشنبه در همایشی که در مرکز همایشهای مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد آمار زنان مطلقه را 6 میلیون نفر اعلام کرد.

به گزارش مهر، این مقام ارشد در قوه قضائیه در تکمیل سخنانش گفت: خانواده باید بیش از اینکه یک نهاد حقوقی باشد، کانون عشق و محبت باشد اما متاسفانه در کشور ما به علت وجود عوامل متعدد، نهاد خانواده متزلزل و آسیب پذیر شده است.

قاضی صادقی ارائه راهکارها و بررسی مناسب را از جمله اقدامات جهادی و واقع بینانه ای دانست که اجرای آن بر عهده کارشناسان و متولیان امور خانواده است.

همچنین یکی از کارشناسان حاضر در برنامه در این همایش گفت: سن اعتیاد زنان ایرانی به 25 سال و مردان به 22 سال رسیده است.

 دکتر سعید شفایی از همه مسئولین دعوت کرد نسبت به انجام یک برنامه ریزی استراتژیک و اقداماتی وسیع در سطح ملی برای پیشگیری و درمان این پدیده شوم و دردناک تلاش کنند.

آخرین آمار زنان مطلقه در ایران به 6 میلیون نفر رسید

ترند نیوز،24 دسامبر 2009

رئیس مجتمع قضائی شماره دو خانواده از وجود 6 میلیون زن طلاق گرفته در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، جواد صادقی روز چهارشنبه در همایشی که در مرکز همایشهای مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد آمار زنان مطلقه را 6 میلیون نفر اعلام کرد.

این مقام ارشد در قوه قضائیه در تکمیل سخنانش گفت: خانواده باید بیش از اینکه یک نهاد حقوقی باشد، کانون عشق و محبت باشد اما متاسفانه در کشور ما به علت وجود عوامل متعدد، نهاد خانواده متزلزل و آسیب پذیر شده است.

قاضی صادقی ارائه راهکارها و بررسی مناسب را از جمله اقدامات جهادی و واقع بینانه ای دانست که اجرای آن بر عهده کارشناسان و متولیان امور خانواده است.

همچنین یکی از کارشناسان حاضر در برنامه در این همایش گفت: سن اعتیاد زنان ایرانی به 25 سال و مردان به 22 سال رسیده است.

دکتر سعید شفایی از همه مسئولین دعوت کرد نسبت به انجام یک برنامه ریزی استراتژیک و اقداماتی وسیع در سطح ملی برای پیشگیری و درمان این پدیده شوم و دردناک تلاش کنند.

74 درصد زنان کارمند درکردستان عراق از سوء استفاده جنسی رنج می برند

العربیه

براساس نظرسنجی موسسه پوینت 74 درصد کارمندان زن درکردستان عراق مورد سوء استفاده جنسی قرارمی گیرند.

بر اساس گزارشی که امروز سه شنبه 22 12 2009 در العربیه پخش شد اغلب زنان شاغل دربخش های دولتی وخصوصی درکردستان عراق وهمچنین شهرهای موصل وکرکوک بوسیله مردان مورد سوء استفاده جنسی قرارمی گیرند.

در این نظرسنجی موسسه پوینت سوالاتی را از زنان شاغل در مناطق مختلف کردستان مطرح کرد و براساس آن 77 درصد از آنان تاکید کردند برای جلوگیری از رسوایی ترجیح می دهند اگر مورد سوء استفاده جنسی قرار بگیرند آنرا بازگو نکنند و 83% آنان گفتند به دلیل مخالفت با درخواست کارمندان مرد با مشکلات کاری مواجه شدند و 12 درصد آنان نیز تاکید کردند که پس از وقوع سوء استفاده جنسی علیه خود موضوع را با کسی درمیان نگذاشتند.

این پدیده موجب شده است بسیاری از زنان باتجربه وکاردان از اشتغال سرباززنند و همچنین بسیاری از آنان که می بینند کارمندان زن دیگری که نسبت به آنها از شایستگی کمتری برخوردارند اما به دلیل تن دادن به سوء استفاده های جنسی جای آنها را اشغال کرده اند دچار افسردگی شده اند.

یکی از زنانی که مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته است می گوید : در ساعت کار هیچ کاری نیست تا انجام شود .. آنها زنان را استخدام می کنند تا به آنها نگاه کنند ودر پایان مدیر ویا کارفرما با آنها رابطه دوستی برقرار می کند.

موضوع سوء استفاده های جنسی در کردستان به دلیل حاکم شدن روش قبیله ای در زندگی مردم معمولا مخفی می ماندو همچنین مسئولان معمولا کمتر به این معضل می پردازند.

دادستان تهران:

زنان در عرصه كار قضا تعارف و فقدان علم را كنار بگذارند

 1388/09/30

خبرگزاري زنان ايران تهران

دادستان تهران با بيان اين‌كه زنان قاضي بايد در عرصه كار قضا تعارف و فقدان علم و دانش را كنار بگذارند چراكه در غير اين صورت نمي‌توانند توقع پست‌هاي بالا را داشته باشند، اظهار كرد: زنان بايد از وضعيت كنوني كه بعضا احساس مي‌شود خود را بي تفاوت و خارج از كارآمدي فرض مي‌كنند، رهايي داده و با بروز خلاقيت،‌ ظرفيتشان را به نمايش بگذارند.

به گزارش خبرنگار سرويس حقوقي خبرگزاري زنان ايران ، عباس جعفري دولت آبادي در اجلاس حقوق زنان در فرآيند عدالت قضايي به بررسي موضوع قضاوت زن در نظام قضايي پرداخت و اظهار كرد: بعد از انقلاب در رابطه با اشتغال زنان در حوزه قضايي رويكرد، حداقلي بود اما به تدريج تحولات عظيمي رخ داد و اين تحولات در سال 1374 موجب شد زنان در حوزه و سمت‌هاي قضايي رشد پيدا كنند و اكنون به سمت داديار، معاون دادسرا، مجتمع دادگستري و مستشاري دست پيدا كنند.

وي با بيان اين‌كه در بحث اشتغال زنان سه رويكرد رفاهي، فقرزدايي و كارآيي وجود دارد، گفت: در رويكرد رفاهي زنان شاغل مي‌شوند تا به رفاه بهتري برسند اما در رويكرد فقرزدايي برخي كشورها معتقدند اشتغال باعث فقرزدايي و رفع تبعيض مي‌شود اما رويكرد سوم كه رويكرد كارآيي است از دو رويكرد ديگر مهمتر است و ما بيشتر بايد در اين حوزه فعال شويم. رويكردي كه زنان مي‌توانند در حوزه قضايي كارآيي بيشتري داشته باشند.

دولت‌آبادي افزود: در اين رويكرد كارآمد بودن زنان در عرصه قضايي مهم است. مرد و زن در اين حوزه بايد توانمندي‌هاي خودشان را به اثبات برسانند.

دادستان تهران افزود: بعد از انقلاب برخي به دنبال اين بودند كه به جاي تساوي به تشابه برسند و مشابه بودن را مساوي با عدالت مي‌دانستند اما مشابه بودن در مواردي از ديدگاه اسلام خارج مي‌شد.

جعفري دولت آبادي به بررسي قانون اساسي و اصول مربوط به اشتغال زنان پرداخت و گفت: بند 9 اصل سوم قانون اساسي به بحث رفع تبعيضات ناروا و ايجاد امكانات عادلانه براي همه كه بيانگر تاسيس جامعه الگو در جامعه اسلامي است، پرداخته و دولت مكلف به رفع تبعيض و ايجاد امكانات عادلانه‌تر براي همه شده است. اصل 20 و اصل 21 قانون اساسي نيز به حمايت از اشتغال زنان پرداخته است.

دادستان تهران با بيان اين كه در جمهوري اسلامي 600 زن قاضي داريم، افزود: از اوايل انقلاب بحث حذف زن قاضي را داشته‌ايم اما اكنون سمت زنان را توسعه مي‌دهيم و محور در اين توسعه، تحول جايگاه زنان و استفاده از ظرفيت آنان است. آنچه مي‌تواند براي زنان تحول ايجاد كند كارآيي زنان در جايگاه‌ها است. كارآمد بودن زنان قاضي باعث توسعه سمت‌هاي آنها مي‌شود.

دولت‌آبادي در ادامه به بررسي نقش مديران ارشد براي توسعه سمت زنان در قضاوت پرداخت و عنوان كرد: وقتي فضا فراهم شد تعدادي از خانم‌هايي كه در عرصه قضاوت حضور داشتند پيشرفت خوبي يافتند اما عده‌اي بي تفاوت، توقع دستيابي به پست‌هاي بالاتر را داشتند كه اين توقع دست يافتني نيست.

دادستان تهران خطاب به زنان شاغل در قوه قضاييه، گفت: تحصيلات علمي و آكادميك بالاتر از ليسانس يك ضرورت است بنابراين بايد زنان شاغل در دستگاه قضا تلاش بيشتري براي بروز خلاقيت از خود نشان دهند.

وي گفت: امروزه در ميان زنان قاضي 118 نفر داراي مدرك فوق ليسانس و دكترا هستند كه در برخي از حوزه‌ها سمت‌هاي خوبي به آنها داده شده است.

جعفري دولت آبادي با بيان اين‌كه يك روز صحبت از حذف قضات زن بود اما امروز اين رويكرد تغيير كرده است، خاطرنشان كرد: يكي از جاهايي كه زنان مي‌توانند بدرخشند و توانايي‌هايشان را به رخ مردان بكشند دادگاه خانواده است زيرا در دادگاه خانواده حضور زنان مي‌تواند فضاي دادگاه را تلطيف‌ و عادلانه‌تر كند.

دادستان تهران تاكيد كرد: در نظام عدالت كيفري شايد بيشترين حضور را مردان داشته باشند اما اين مغايرتي ندارد كه دادياران زن جوان خودشان را توانمند كنند.

آیت الله سبحانی: فمنيست‌ها کجا هستند که اين آيات را ببينند؟

مدرسه فمینیستی

23 آذر 1388

مرکز خبر حوزه: آيت‌الله العظمي سبحاني گفت: قرآن ارزش زيادي براي زنان قائل است و فمنيست‌ها براي درک جايگاه زن بايد به آيات قرآن مراجعه کنند.

اين مرجع تقليد در ادامه سلسله مباحث تفسيري خود در مدرسه علميه حجتيه قم به جايگاه زن در قرآن اشاره کرد و افزود: از نظر قرآن زن و مرد در مسايل مهم مانند پاداش‌هاي اخروي يکسان هستند و اگر هم در جائي تساوي وجود ندارد به مصلحت زنان است.

وي ادامه داد: براي مثال وقتي زنان مدينه متوجه ثواب جهاد و جنگ در راه خدا شدند به پيامبر (ص) گلايه کردند که چرا ما از اين اجر عظيم محروم هستيم که پيامبر (ص) پاسخ دادند جهاد زن، خانه‌داري و خدمت به شوهر بوده و ثواب آن با جهاد در ميدان جنگ برابر است.

سبحاني افزود: فمنيست‌ها کجا هستند که اين آيات را ببينند.

اين مرجع تقليد در بخش ديگري از سخنان خود به مسئله تجسم اعمال اشاره کرد و گفت: کيفر و پاداش اعمال دنيوي به دو بخش قراردادي و طبيعي تقسيم مي‌شود که قراردادي مثل قطع کردن دست دزد و طبيعي مانند بيماري پس از خوردن سم است و در امور اخروي نيز اين تقسيم وجود دارد.

وي ادامه داد: در آخرت نيز کيفر و پاداش اعمال بد و خوب را به صورت تجسم اعمال مي‌بينيم مثلاً نماز و روزه در اين دنيا به نهرهاي زيبا و قصرهاي فراوان در آخرت تبديل مي‌شوند.

سبحاني نورانيت مومنين را از ديگر موارد تجسم اعمال برشمرد و افزود: هر کس ايمانش در اين دنيا بيشتر باشد در آخرت نورانيت بيشتري خواهد داشت.

وي در پايان به مسئله تجسم اعمال از نظر علم روز اشاره کرد و گفت: تجسم اعمال مانند تبديل انرژي به ماده است برخلاف اين‌که هنگام غذا خوردن و فعاليت کردن ماده تبديل به انرژي مي‌شود.

رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس:

انتقاد از محدوديت پذيرش آزاد در دوره هاي تخصصي پزشکي 

آفرینیش

 1388/09/22

گروه آزمون وسنجش : رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با انتقاد از انواع سهميه بندي در پذيرش دانشجو در دوره هاي تخصصي پزشکي و کاهش پذيرش آزاد در اين دوره ها گفت: وضعيت بسيار آشفته اي در تربيت نيروي انساني پزشک وجود دارد که مي تواند موجب ريزش پزشک در آينده شود.

علي عباسپور تهراني فرد در گفتگو با مهر افزود: وضعيت پذيرش دانشجو در دوره هاي تخصصي دستياري پزشکي اين هفته با حضور وزير بهداشت در کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس بررسي مي شود. در اين دوره ها 20 درصد از سهميه به رزمندگان و بر اساس تصميم وزارتخانه 25 تا 50 درصد از سهميه نيز به خانمها اختصاص دارد اين در حالي است که اختصاص اين سهميه به خانمها در رشته هايي که نياز مبرم براي حضور خانمها در آنها ديده نمي شود و مردان نيز مي توانند در آن رشته ها شرکت کنند، نادرست است. از سوي ديگر 25 درصد از سهميه نيز که به مناطق محروم اختصاص دارد به کارمندان وزارت بهداشت اختصاص مي يابد.

انتقاد از محدوديت پذيرش آزاد در دوره هاي تخصصي پزشکي

وي افزود: از اين رو عملا براي رقابت آزاد در اين دوره ها جايي باقي نمي ماند در حالي که تعداد داوطلبان براي ورود به اين دوره ها زياد است.

رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: با اين روش انحصارگرايانه بي مورد و غيرمنطقي وزارت بهداشت بسياري از داوطلباني از ورود به دوره هاي تخصصي محروم مانده اند و وزرات بهداشت اين رشته ها را تحت سلطه خود درآورده است اين در حالي است که بسياري از بيمارستان هاي ما فاقد پزشک متخصص هستند و بيماران با مشکل مواجه اند.

وضعيت بسيار آشفته اي در تربيت نيروي انساني پزشک وجود دارد

وي با انتقاد از اينکه تامين نيروي انساني پزشک و برنامه ريزي براي آن تنها در کشور ما توسط وزارت بهداشت انجام مي شود به مهر گفت: وضعيت بسيار آشفته اي در تربيت نيروي انساني پزشکي وجود دارد. دانشگاههاي علوم پزشکي از سال 74 تا کنون بيش از سه برابر رشد کرده اند اما پذيرش دانشجوي پزشکي عمومي متاسفانه کاهش داشته و انحصارگري نامطلوبي در رشته هاي پزشکي عمومي به وجود آمده است.

عباسپور اظهار داشت: اين در حالي است که نياز به پزشک عمومي به ويژه در مناطق محروم و روستاها به شدت احساس مي شود.

وي افزود: با در نظر گرفتن اين موضوع که پزشک پس از گذراندن هفت سال تحصيل مي تواند در جامعه مشغول فعاليت شود، ما در آينده با وضعيت بحراني در زمينه پزشک رو به رو خواهيم بود.

انتقاد از رشد پذيرش دانشجوي پزشکي دختر در سالهاي گذشته

رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس به مهر گفت: از سوي ديگر وزارت بهداشت ترتيبي اتخاذ کرده که در سالهاي گذشته زنان را بيشتر از مردان در دوره هاي پزشکي عمومي پذيرفته است. اين افزايش ظرفيت پذيرش براي خانمها مشکلاتي را به وجود آورده است. زنان پزشک به دليل رسيدن به سن ازدواج و داشتن فرزند نسبت به مردان وقت کمتري را صرف طبابت مي کنند و از انعطاف پذيري کمتري نسبت به مردان برخوردارند.

وي افزود: از اين رو بحث افزايش ظرفيت در دوره هاي پزشکي براي جبران اين مشکلات در دستور کار کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس قرار دارد تا از ريزش پزشک در آينده جلوگيري شود.

پوشیدن کتانی برای زنان شاغل در وزارتخانه ها ممنوع شد

شنبه، ۳۰ آبان، ۱۳۸۸

 چند وزارتخانه پوشیدن کفش های کتانی توسط کارمندان زن را ممنوع کردند.سخت گیری ها وفشارها بر زنان در جامعه هر روز در حال بیشتر شدن است.آخرین خبرهای دریافتی حاکی از بخشنامه ودستورالعملی جدید برای محدود کردن چگونگی حضور زنان در محل کارشان است.این خبرها حاکی از این است که طی بخشنامه ای به چند وزارتخانه,زنان شاغل در این وزارتخانه ها حق پوشیدن کفش کتانی در محل کار راندارند.

ممنوعیت پوشیدن کفش کتانی در محل کاربرای زنان شاغل دروزاتخانه ها به این خاطر است که از دیدگاه صادر کنندگان این بخشنامه زنان با پوشیدن کتانی جلب توجه می کنند!در واقع پوشش نیمه اسپرت زنان در این وزارتخانه ممنوع شده است.صدور چنین بخشنامه ای در حالی صورت می گیرد که زنان شاغل در وزارتخانه ها ویا ادارات دولتی ایران موظفند مانتوی بلند,ساده واغلب با رنگ مشکی بپوشند.همچنین مقنعه یک اصل مهم در پوشش زنان کارمند ادارات دولتی ایران است.این امور درادارات به نام اسلامی کردن محیط صورت می گیرد.

تعدادی از زنان شاغل در ادارات دولتی به دلیل شرایط کاری ونیز در جهت راحتی در محیط کار معمولا از کفش های کتانی به جای کفش های معمول زنانه استفاده می کردندامابا بخشنامه جدید آنها از این کار منع شده اند.هنوز مشخص نیست که کتانی پوشیدن زنان شاغل در ادارات دولتی چه منافاتی با اسلام دارد!

با توجه به بافت فرسوده ویا غیر کارشناسی ادارات دولتی ونیز تعداد زیاد طبقات واز کارافتادگی بالابرها وآسانسورهای بیشتر ادارات دولتی,زنان وحتی مردان شاغل در ادارات سعی می کنند برای جابجایی ورفت وامدوبالارفتن وپائین آمدن از پله ها از کفش های اسپرت ونیمه اسپرت استفاده کنند.این امر از نظر پزشکی وحفظ سلامت کارمندان به ویژه زنان هم قابل دفاع است.اما وزارتخانه های کار وامور اجتماعی وزارت دارائی ووزارت رفاه وتامین اجتماعی از کارمندان زن خود خواسته اند تا از کتانی استفاده نکنند.

کمپین روبان سیاه در حمایت از زنان سعودی

20 آبان 1388

تغییربرای برابری - جمعه‌ای که گذشت، ششم نوامبر بود. سالروز حرکتی که در ۱۹۹۰، جامعه سنتی عربستان را تکان داد. در آن روز، ۴۷ نفر از زنان سعودی به عنوان راننده سوار خودرو شدند و خیابان‌های ریاض را برای اولین بار با مفهوم راننده زن آشنا کردند. این حرکت با دستگیری عده‌ای، جلب پاسپورت بقیه و اخراج تعدادی از مشارکت کنندگان از شغل‌هایشان، سرکوب شد اما به بسیاری نشان داد که زنان عربستان، خواهان حقوق اولیه خود به عنوان یک انسان هستند.

حالا، ۱۹ سال بعد گروهی از زنان سعودی به دنبال رسیدن به حقوقی برابر با مردان، کمپینی به نام کمپین روبان سیاه را افتتاح کرده‌اند. این کمپین از تمام حامیان در سراسر جهان می‌خواهد که به نشانه خواست برابری زنان و مردان و در قدم اول حذف قیمومیت مردان در عربستان سعودی، روبانی سیاه به دست خود ببندند. در حال حاضر، یک زن اجازه ندارد بدون مرد در جامعه حاضر شود.

وجیهه الهویدار که از موسسین این کمپین است می‌گوید ما از همه - چه سعودی و چه غیرسعودی - می‌خواهیم که حمایتشان از زنان سعودی را نشان دهند. این فقط در مورد حق رانندگی نیست، ما همه حقوق را می‌خواهیم. ما می‌خواهیم که زندگی‌مان به ما پس داده شود. زندگی ما توسط قانون قیمومیت از ما گرفته شده و مردم با بستن این روبان سیاه می‌توانند دیگران را از این موضوع آگاه کنند.

شعار این کمپین این است که روبان‌هایمان را باز نخواهیم کرد تا زنان از لذت حقوق خود به عنوان یک شهروند بالغ، برخوردار شوند.

وجیهه معتقد است که حمایت زیادی در سطح جهان برخواهد انگیخت. من انتظار دارم که خیلی‌ها روبان را ببندند. بخصوص افراد خارج از سعودی. جوانان همین الان هم روبان های سیاه به دست می‌بندند و از امروز برای اینکار دلیل بهتری دارند. آن‌ها می‌توانند به همه بگویند که از حقوق زنان سعودی دفاع می‌کنند.

در حال حاضر، هیچ زنی در عربستان سعودی اجازه ندارد بدون حضور یک مرد (پدر، همسر، برادر یا راننده) از خانه بیرون بیاید. همچنین در بسیاری از مکان‌های عمومی مثل رستوران‌ها، بخش عائلات جدا از دیگر بخش‌ها است و اگر در جایی بخش مستقل عائلات وجود نداشته باشه، به این معنی است که ورود زنان به آنجا ممنوع است.

رانندگی شاید در ابتدا موضوعی ساده به نظر برسد اما در کشوری مثل عربستان و شهری مثل ریاض، جابجایی بدون خودرو عملا غیر ممکن است و ناتوانی از رانندگی به این معناست که فرد حق خروج از خانه را ندارد.

 

در حال حاضر عده محدودی از حامیان این کمپین، دستبندهای خود را به دست دارند اما بدون شک کاملا مواظب هستند که با این دستبندها، توسط پلیس امر به معروف و نهی از منکر دیده نشوند. امید آن ها به حمایت شدن از سوی جامعه جهانی تا این حمایت عمومی بتواند بعد از جلب توجه جهانیان به وضعیت غیرقابل تصور زنان عربستان سعودی، به آن‌ها در بهبود این امر کمک کند.

ازدواج مرد 112 ساله سوماليايي‌ با دختر 12 ساله

  1388/08/10

خبرگزاري زنان ايران - تهران

رسانه‌هاي دولتي سومالي از ازدواج يك مرد 112 ساله با يك دختر جوان 17 ساله خبر دادند و اعلام كردند: اين رويداد باعث تعجب مردم اين كشور شد.

به گزارش سرويس اجتماعي خبرگزاري زنان ايران  ،احمد محمد دور به خبرگزاري فرانسه، يادآور شد: من مردي 112 ساله هستم كه روز گذشته با يك دختر جوان كه بيش از  9 دهه با من تفاوت سني دارد، ازدواج كردم. از اين كار نيز اصلا پشيمان نيستم.

وي خاطر نشان كرد: نوه‌ها و نتيجه‌هايم مرا به انجام اين كار تشويق كردند و من نيز با كمال ميل پذيرفتم. زندگي با ازدواج كردن بهتر مي‌شود و همسرم نيز كه 95 سال از من جوانتر است، از اين كه با پيرمردي به سن و سال من ازدواج كرده، ناراحت نيست. من آخرين بار 75 سال پيش ازدواج كردم و به دليل اين كه خود را جوان و شاداب ديدم، بار ديگر اين عمل را تكرار كردم.

اين مرد در مصاحبه‌هايش با رسانه‌هاي بين‌المللي و داخلي اين كشور، راز زندگي طولاني مدت و 112 ساله خود را خوردن غذاهاي سالم اعلام كرده است.

گفته مي‌شود، بر اساس آمارهاي دولت سومالي و گزارشات بين‌المللي ميانگين سني در مردان اين كشور 47 سال است و اين مرد 112 ساله يك پديده خاص در سومالي به شمار مي‌رود.

آخرین گزارش جهانی افزایش تبعیض جنسیتی در دوران احمدی نژاد

 گونازتی وی

28 نوامبر 2009

مرتضی نیک پندار: تبعیض جنسیتی علیه زنان در چهارسال دوره کاری احمدی نژاد بدتر شده است. مجمع جهانی اقتصاد (برگزار کننده اجلاس داووس) در گزارش سالیانه خود که اخیرا منتشر کرده ، ایران را به عنوان یکی از بدترین کشورهای دارای تبعیض جنسیتی علیه زنان معرفی کرده است.

به گزارش خبرنگار جرس، در گزارش سال ۲۰۰۹ مجمع جهانی اقتصاد، ایران رتبه ۱۲۸ام را در میان ۱۳۴ کشور مورد بررسی در جهان به لحاظ تبعیض جنسیتی در اختیار داشته است. این در حالی است که در سال ۲۰۰۶ رتبه ایران در همین گزارش ۱۰۸ بوده است. در رتبه بندی سال ۲۰۰۹ کشورهای بورکینافاسو، سوریه، اتیوپی، عمان، مراکش، قطر، مصر و مالی به ترتیب در رتبه های ۱۲۰ تا ۱۲۷ بالاتر از ایران قرار دارند. وضعیت کشورهای ترکیه، عربستان سعودی، بنین، پاکستان، چاد و یمن نیز بدتر از ایران گزارش شده و این کشورها رده ۱۲۹ تا ۱۳۴ جدول جهانی تبعیض جنسیت را به خود اختصاص داده اند.

مجمع جهانی اقتصاد، رتبه بندی تبعیض جنسیتی را بر مبنای ارزیابی چهار بخش مهم در کشورهای مختلف انجام می دهد:

نخست: میزان و فرصت مشارکت اقتصادی، حقوق دریافتی و سطح دسترسی به مشاغل حرفه ای

دوم، برخورداری از فرصت های آموزشی پایه و عالی

سوم، توانمندی سیاسی و نحوه حضور در ساختار تصمیم گیری کشور

و چهارم، وضعیت بهداشتی و طول عمر

مطابق گزارش تفصیلی مجمع جهانی اقتصاد، تنها در سه بخش جزیی است که تبعیض جنسیتی در ایران برعکس است و وضعیت زنان بر مردان غلبه دارد. این سه بخش عبارتند از میزان مشارکت در آموزش ابتدایی، میزان مشارکت در تحصیلات عالی و میزان امید به زندگی. در بخش اقتصادی و سیاسی بیشترین تبعیض علیه زنان اعمال می شود. تبعیض جنسیتی در بخش اقتصادی بسیار بالاست و ایران در این زمینه رتبه ۱۳۱ را در جهان دارد. تفاوت چشمگیر دستمزد زنان ایرانی با همتایان مرد نیز موجب شده تا ایران در رتبه ۱۱۰ جهان قرار بگیرد. به لحاظ تعداد زنانی که در مجلس حضور دارند نیز ایران در مقایسه با سایر کشورها رتبه ۱۲۶ را به خود اختصاص داده است. همچنین با وجود حضور یک وزیر زن در کابینه باز هم ایران نتوانسته رتبه ای بهتر از ۱۳۰ در بین کشورهای جهان در این زمینه به دست آورد. مطابق گزارش مجمع جهانی اقتصاد، ایران یکی از بدترین قوانین را برای دفاع از زنان علیه خشونت دارد.