زنان:شنبه 14 دی 1387-4 ژانویه 2009

دختر 17 ساله شیرازی قربانی خشونت خانوادگی

آژانس ايران خبر

پنجشنبه 12 دی 1387-2 ژانویه 2009

خشونت خانگی در ایران همچنان زنان را قربانی می کند.این بار دختری که نمی خواسته تن به ازدواج اجباری بدهد جان خود را از دست داده است و پدری بر اساس آن چه که غیرت و تعصب خانوادگی می خواند جان فرزندش را به شیوه ای دردناک گرفته است. قربانی این باردختر 17 ساله شیرازی است که به دست پدرش سوزانده شد.این دختر که سوسن نام دارد توسط پدر و پسر عموی خود به قتل رسیده و جسد او چند روز بعد در بیابان های اطراف شیراز پیدا شده است. سوسن قرباني يک انتقام گيري هولناک شده است. اين دختر 17ساله چند هفته پيش با پسرعموي خودش نامزد کرده اما با اين ازدواج مخالف بوده و به اجبار خانواده اش جواب مثبت داده است. همچنين قرار بود چند روز قبل از قتل عقد رسمي سوسن و پسرعمويش خوانده شود اما به دليل نامعلومي اين مراسم به تعويق افتاده بود.

پدر این دختر که می خواسته است دخترش را به اجبار شوهر بدهد در باره دلایل این قتل گفته است: مدتي قبل متوجه شدم سوسن به پسري که در شهرمان زندگي مي کند علاقه مند شده و آنها پنهاني همديگر را مي بينند. من دخترم را از اين ديدارها منع کردم و ديگر اجازه نمي دادم از خانه بيرون برود. تا اينکه يک روز برادرم گفت قصد دارد براي پسرش به خواستگاري سوسن بيايد. من قبول کردم. وقتي آنها به خواستگاري آمدند، سوسن جواب منفي داد.او ادامه ماجرا را چنین توضیح داده است:دخترم به من گفت قصد ندارد با پسرعمويش ازدواج کند و اصلاً او را دوست ندارد. در خانواده ما رسم نبود دختر روي حرف پدرش حرف بزند به همين خاطر هرطور که بود دخترم را وادار کردم با پسرعمويش ازدواج کند. بدون توجه به خواسته او و مخالفت هايي که مي کرد به اتفاق برادرم قرار عقد را گذاشتيم. روزي که قرار بود براي انجام آزمايش خون و مدارکي که براي عقد لازم بود بيرون برويم باز هم دخترم با شيون و زاري به من گفت دوست ندارد با پسرعمويش ازدواج کند.پدر سوسن ادامه داد؛ من دخترم را به زور بيرون بردم. وقتي داشتيم به اتفاق خانواده برادرم براي خريد مغازه ها را نگاه مي کرديم يکدفعه متوجه شديم خبري از سوسن نيست. من فهميدم که او فرار کرده و به خانه پسر مورد علاقه اش رفته است. خيلي زود به پليس مراجعه کرده و عليه پسر جوان شکايت کردم و بعد هم با مامور به خانه او رفتم و دخترم را تحويل گرفتم. سوسن آبروي من و نامزدش را برده بود به همين خاطر فرداي روزي که او را تحويل گرفتم به اتفاق برادرزاده ام به بهانه انجام کاري وي را بيرون برديم. در بياباني اطراف شهر ابتدا با چادرش او را خفه کرديم، بعد او را 200 متر روي زمين کشيديم و در نهايت براي از بين بردن جسدش به اتفاق برادرزاده ام بنزين روي جنازه ريختيم و آن را به آتش کشيديم

دختران مناطق مرزی ایران بیسوادند 

آژانس ايران خبر

پنجشنبه 12 دی 1387-2 ژانویه 2009

اگر چه سالهاست مسولان کشور شعار می دهند که بیسوادی را ریشه کن کرده اند و هر روز در گوشه ای جشن پایان بی سوادی می گیرند اما امارهای منتشر شده نشان می دهد که هنوز نزدیک به یک چهارم جمعیت کشور بی سواد هستند.بر اساس آمار منتشر شده توسط سازمان نهضت سوادآموزی ایران 20 میلیون نفر بی سواد و یا کم سواد در ایران زندگی می کنند که بخش اعظم این جمعیت را زنان و دختران تشکیل می دهند.به گفته یک معاون اموزشی این سازمان 10میلیون نفر بیسواد مطلق و 10 میلیون نفر هم جمعیت کم سواد در ایران زندگی می کنند.او گفته است حداقل 5 میلیون نفر از این افراد را کارگران و کشاورزان تشکیل می دهند.بنا بر گفته معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی: اغلب دختران مرزنشین ایران به دلیل در اولویت قرار نداشتن تحصیل و آموزش بیسواد هستند.او گفته است:هنوز در بعضی از مناطق کشور کودکان به جای تحصیل به کار مشغول هستند و این موجب تشدید بیسوادی می شود و مانع از ریشه کن کردن این معضل در جامعه می شود.به گفته ابراهیمیان هیچ عزم و اراده عمومی برای ریشه کن کردن بیسوادی در کشور وجود ندارد. 

رنجنامه خانی یوسف خطاب به نماینده مجلس ورامین

شیرزنان

سه شنبه 10 دی 1387-30 دسامبر 2008

شیرزنان: ندا خانی یوسف رضا هستم، 24 ساله از شهرستان ورامین- روستای یوسف رضا. در رشته تربیت بدنی واحد تهران مرکزی تحصیل می کنم و عضو تیم های ملی آلیش (کشتی با شال) و کبدی هستم. برای اردوی تیمهای ملی فوتبال و راگبی (فوتبال آمریکایی) نیز دعوت شدم. از 17 سالگی ورزش را شروع کردم که نتیجه این سالها نایب قهرمانی جهان در سال 2005 در رشته آلیش (روسیه)، نایب قهرمانی کبدی در آسیا در سال 2008 (هندوستان) و قهرمانی 10 دوره مسابقات کشوری در سه رشته (فوتبال، کبدی و آلیش) است. یک سال در شهرستان ورامین زیر نظر مربی عزیزم خانم معاف تمرین داشتم. بعد از آن 6 سال در تیم پیکان و دانشگاه آزاد اسلامی در تیم فوتبال و فوتسال زیر نظر مربی خود خانم مهناز امیر شقایقی فوتبال را به صورت حرفه ای آموزش دیدم که از این بابت خیلی از ایشان متشکرم.

بعد از آن 2 رشته دیگر (کبدی و آلیش) را بطور حرفه ای دنبال کردم تا الان توانسته ام توانایی هایم را در ورزش و در هر سه این رشته های نشان دهم. سال 1384 وارد رشته کشتی آلیش شدم و الان 5 سال است که این ورزش سنتی را با امکاناتی در حد صفر و بدون پشتوانه مالی یا حمایتی از طرف سازمان تربیت بدنی یا تربیت بدنی استان تهران یا تربیت بدنی شهرستان ورامین ادامه می دهم. به دلیل عشقی که به کارم دارم، فقط به ورزش پرداختم تا به مسابقات جهانی آلیش اعزام شدم اما بعد از نائب قهرمانی در جهان هم هیچ کمکی به من نشد.

امسال در مسابقات کبدی در هندوستان توانستم نائب قهرمان آسیا شوم ولی باز هم مشکلات مالی من حل نشد. مجبورم به خاطر یک تمرین 2 ساعتی، 7 ساعت را در اتوبوس های ورامین به تهران و برعکس سپری کنم که خیلی طاقت فرساست. آنهم برای یک ورزشکار زن که هیچ پشتوانه ای ندارد. مسئولین محترم سازمان تریبیت بدنی خوب میدانند که یک ورزشکار باید از لحاظ تغذیه، امکانات ورزشی، وسیله نقلیه و حقوق تامین باشد ولی من تا امروز که یک قهرمان شدم، هیچ امکاناتی از لحاظ مالی، تغذیه یا وسیله نقلیه نداشته ام.

ساعت 6 صبح از خانه بیرون می آیم و ساعت 10 و نیم شب از تهران به سمت ورامین حرکت میکنم. بعضی وقتها دچار کسالت و بیماری میشوم ولی باز هم به راهم ادامه میدهم تا شاید یکی از اعضای سازمان تربیت بدنی مشکلاتم را درک و حمایتم کنند. در زمستان با اینکه سرد است اما گرمای عشق به ورزش مرا حفظ می کند. نامه های بسیاری به سازمان تربیت بدنی و اداره های تربیت بدنی استان و شهرستانم نوشته ام ولی آنها توجهی نکرده اند. در صورتی که ما ورزشکاران را فقط سازمان تربیت بدنی میتواند حمایت کند.

قول المپیکی شدن در رشته جودو را به سازمان تربیت بدنی و مردم داده ام

دلم می خواهد این پیام به آقای علی آبادی (ریاست محترم سازمان تربیت بدنی) منتقل شود که چرا ورزشکاری مثل من باید با تمام مشکلات مالی و پشتوانه ای، قهرمان جهان و آسیا شود ولی همکاران ایشان به او هیچ توجهی نکنند و حتی در تجلیل از قهرمانان استان تهران هم نامی از او نباشد! با اینکه من در سه رشته ورزشی قهرمان کشور هستم. پدر کارگری دارم که از نظر مالی در حد متوسط است و فقط می تواند خرج و مخارج خانواده را بدهد و پس اندازی برای رفت و آمدم نمی ماند.

من قول المپیکی شدن در رشته جودو را به سازمان تربیت بدنی و مردم داده ام ولی اگر حمایتم نکنند در این راه دچار مشکل می شوم. یک دختر روستایی که از روستاهای دور افتاده ی استان تهران در سه رشته فعالیت می کند نباید سازمان تربیت بدنی او را بی انگیزه کند؛ البته روحیه ی من خیلی قوی تر از این حرفهاست.

هفته ای 2 جلسه در خانه تمرین بدنسازی می کنم و 3 جلسه در تهران به تمریناتم می پردازم. در خانه با 2 دمبل خیلی قدیمی و یک هالتر و میله ی بارفیکس و طناب به بدنسازی می پردازم تا بتوانم بدنی قوی و آماده داشته باشم اما از لحاظ تغذیه مشکلاتی دارم که خودتان اگر ورزشکار باشید درک می کنید.

"خدایا اعضاء و جوارحم را برای خودت قوی گردان

تشکیل پرونده فساد اخلاقی برای یک سوم زنان مطلقه

جمعه 13 دی 1387-دوم ژانویه 2009

مشاور استاندار تهران بر تخصيص بودجه براي جلوگيري از طلاق در کشور تاکيد کرد و گفت:‌ ما بايد قسمتي از بودجه آسيب‌‏هاي اجتماعي را به جلوگيري از طلاق اختصاص دهيم. در اين راستا يک طرحي براي سفر استاني رئيس جمهور تهيه شده که اميدواريم با تصويب طرح و تخصيص بودجه براي آن بتوانيم از طلاق جلوگيري کنيم

مشاور استاندار تهران در امورد بانوان با استناد به آمار 9 ماه ابتداي سال جاري، گفت: براي يک سوم از زناني که طلاق گرفته‌‏اند پرونده فساد اخلاقي در دادسراي ارشاد تشکيل شده است.

به گزارش خبرگزاری ها‌ فرحناز قندفروش در نشست خبري صبح امروز که به مناسبت هفته خانواده برگزار شد، گفت: موضوع خانواده در سال‌‏هاي اخير مهجور بوده و لطمه‌‏هاي فراواني ديده است.

مشاور استاندار تهران در امورد بانوان اظهار کرد: با توجه به اين‌‏که به موضوع خانواده کمتر توجه مي‌‏شود، در سال‌‏هاي اخير شاهد افزايش آمار طلاق در کشور و استان تهران هستيم.

وي با بيان اين‌‏که هيچ استراتژي در موضوع خانواده صورت نگرفته است، افزود: موضوع خانواده با آمد و رفت دولت‌‏ها تحت الشعاع قرار گرفته است. به همين دليل اهميت ويژه‌‏اي به آن داده نشده است.

 

 

 

قندفروش در ادامه به معضل طلاق در خانواده‌‏ها اشاره کرد و گفت: متاسفانه بخش‌‏هاي مختلف و ذي‌‏صلاح در کاهش طلاق با ما همکاري نمي‌‏کنند. اما دو سه سال است که برنامه تحکيم بنيان خانواده در استانداري تهران به جهت کاهش طلاق آغاز شده است.

وي ادامه داد: در اين راستا فردا دوره جديدي براي آموزش مهارت‌‏هاي زندگي با حضور 500 زوج در سالن وزارت کشور برگزار مي‌‏شود.

قندفروش با بيان اين‌‏که آموزش‌‏هاي غربي آفت جامعه اسلامي است، در خصوص اهداف دوره‌‏هاي آموزش مهارت خانواده گفت: در اين دوره‌‏هاي آموزشي ما به دنبال بالا بردن آستانه تحمل زوجين، آشنايي با دين اسلام و جايگاه خانواده و ازدواج در اين دين مبين و کمک به يکديگر هستيم.

مشاور استاندار در امور بانوان همچنين از برگزاري همايشي تحت عنوان "خانواده بهشت کوچک" با کمک انجمن اوليا و مربيان و سخنراني سردار احمدي مقدم فرمانده نيروي انتظامي و علي احمدي وزير آموزش و پرورش در دانشکده روانشناسي دانشگاه تهران خبر داد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت:‌ الگوهاي خانواده‌‏هاي غربي و کشورهاي همسايه نتوانسته اند براي رهايي از مشکلات کاري کنند. ما در گذشته الگوي يک خانواده متعالي داشتيم که در آن خانواده‌‏ها گسترده‌‏تر از حال حاضر بوده و احترام بيشتري بين اعضاي

خانواده بود که اين امر به خانواده‌‏ها سامان مي‌‏بخشيد.

قند فروش ادامه داد: ما بايد الگوي قديمي‌‏خود را با شرايط جديد هماهنگ و منطبق کنيم. کشور ترکيه با توجه به اينکه بيشتر به سمت غرب گرايش دارد اما هنوز خانواده‌‏هاي آن به صورت سنتي است.

مشاور استاندار تهران در امور بانوان با بيان اينکه در کشور آمار نگران کننده‌‏اي در موضوع فروپاشي خانواده وجود داد، اظهار داشت: با الگوبرداري از خانواده‌‏هاي غربي و ترويج فرهنگ فرزند سالاري که از غرب آمده و متاسفانه نتوانستيم جلوه‌‏اي از اسلامي و ايراني بودن به آن بدهيم، جايگاه پدر در خانواده در کشور ما پايين آمده است.

قندفروش به معضل طلاق در کشور اشاره کرد و گفت: ما زنان را اصلي‌‏ترين مخاطبان آسيب طلاق مي‌‏دانيم. بلافاصله بعد از طلاق خانم خانواده به فکر امرار معاش خود مي‌‏افتد و اگر سرپرستي فرزند را نيز قبول کرده باشد، فشار بر اين زن مضاعف خواهد شد.

وي طلاق را ام الفساد جامعه دانست و تصريح کرد:‌ طبق آمارهاي اعلام شده، آمار قابل توجهي از زناني که طلاق گرفته‌‏اند برايشان پرونده فساد اخلاقي در ارشاد تشکيل شده است.

وي افزود: اگر جلوي موضوع طلاق گرفته شود، جلوي بسياري از آلودگي‌‏ها و مشکلات پزشکي براي افرادي که در دوران مجردي و يا بعد از طلاق هستند نيز گرفته مي‌‏شود.

مشاور استاندار تهران بر تخصيص بودجه براي جلوگيري از طلاق در کشور تاکيد کرد و گفت:‌ ما بايد قسمتي از بودجه آسيب‌‏هاي اجتماعي را به جلوگيري از طلاق اختصاص دهيم. در اين راستا يک طرحي براي سفر استاني رئيس جمهور تهيه شده که اميدواريم با تصويب طرح و تخصيص بودجه براي آن بتوانيم از طلاق جلوگيري کنيم.

مشاور امور بانوان استاندار تهران به برگزاري جشنواره مد و لباس زنان اشاره کرد و گفت:‌ استانداري تهران هيچ ارتباطي با جشنواره مد و لباس زنان ندارد ومسئوليت برگزاري اين جشنواره برعهده يک شرکت خصوصي است.

وي ادامه داد: از ظاهراين‌‏جشنواره بر مي‌‏آيد که بيشتر به دنبال بيزينس و کار تجاري بوده و مقاصد فرهنگي در آن کم رنگ‌‏تر است.

قندفروش گفت: زماني که در پي برگزاري جشنواره زنان سرزمين من بوديم متاسفانه شاهد اذيت‌‏هايي از سوي وزارت ارشاد بوديم اما شاهد هستيم که در جشنوار مد و لباس زنان،‌ وزارت ارشاد از اين جشنواره حمايت همه جانبه کرده است.

وي تصريح کرد: در پشت عدم حمايت ها از مسائل فرهنگي متاسفانه علايق شخصي و تصفيه حساب هاي شخصي وجود دارد که مي خواهند تصفيه حساب کنند.

وي در پايان گفت:‌‏جشنواره مد و لباس زنان به نظر مي رسد بيشتر براي درآمدزايي است تا انتقال و فرهنگ سازي

آئین نامه پوششی در دانشگاه آزاد واحد اهواز

انجمن اسلامی دانشگاه شهرکرد

جمعه 13 دی 1387-دوم ژانویه 2009

از چندی پیش در دانشگاه آزاد اهواز آئین نامه ای جهت پوشش دانشجویان آماده و در بین دانشجویان توزیع شده است.در بخش هایی از این آیئن نامه که معمولا از ذهن های مریض سرچشمه می گیرد خطاب به دختران دانشجو آمده است:

رنگ مانتو از رنگ های متعارف و وزین باشد.

  بلندی مانتو باید حداقل تا زیر زانوی فرد را پوشش دهد.

 

مقنعه ضخیم باشد.

شلوار ضخیم باشد و تا مچ پا باشد.

کفش متناسب با شان دانشگاه باشد.

  جوراب نازک نباشد و تا ساق پای فرد را پوشش دهد.

 همچنین در انتهای این آئین نامه که از سوی شورای فرهنگی و ستاد پوشش دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز صادر شده، خطاب به پسران آمده است:

از پوشیدن پیراهن های آستین کوتاه خودداری کنید

از پوشیدن لباس های تنگ و بدن نما پرهیز شود

 به گزارش خبرنامه امیرکبیر، همزمان با پخش این آئین نامه در سطح دانشگاه آزاد اهواز افرادی هم تحت عنوان ماموران ارشاد در صحن این دانشگاه گشت میزنند و به دانشجویان تذکر می دهند.

مبناي پرداخت حق بيمه زنان خانه دارحداقل دستمزد مصوب شوراي كاراست

خبرگزاري جمهوري اسلامي

شنبه 14 دی 1387-3 ژانویه 2009

شيراز - مدير كل تامين اجتماعي استان فارس گفت: مبناي پرداخت حق بيمه زنان خانه دار حداقل دستمزد مصوب شوراي عالي كاراست.

به گزارش دريافتي روز سه شنبه محمد حسن برزگر افزود: در جهت اجراي اصل بيست و نهم قانون اساسي و تسهيل در پوشش بيمه‌اي صاحبان حرفه و مشاغل آزاد از ۱۷دي ماه سال جاري تمام زنان خانه دار با بيش از ۱۸سال سن كه مشمول بيمه اجباري و اختياري سازمان تامين اجتماعي نباشند مي‌توانند با مراجعه به نزديكترين شعبه تامين اجتماعي محل سكونت خود، فرم خود اظهاري را تكميل و با پرداخت حق بيمه ماهيانه از خدمات سازمان تامين اجتماعي استفاده كنند.

وي افزود: حداكثر سن در زمان تقاضا ۴۵سال تمام است و اگر سن متقاضي در زمان ارائه درخواست بيش از اين ميزان باشد به ازاء هر يك سال مازاد سني، حداقل دو سال سابقه پرداخت حق بيمه شامل مي‌شود و متقاضيان با دارا بودن ۱۰سال سابقه پرداخت حق بيمه از اعمال شزط سني معاف است.

برزگر با توجه به اينكه مبناي پرداخت حق بيمه زنان خانه دار حداقل دستمزد مصوب شوراي عالي كار در هر سال است اضافه كرد: متقاضيان با توجه به تسهيلات در نظر گرفته شده مي‌توانند نرخ حق بيمه پرداختي را بر مبناي تعهدات سازمان به آنان از سه طريق ۱۴ ،۱۲و ۱۸درصد تعيين و پرداخت كنند.

مدير كل تامين اجتماعي فارس نرخ بيمه بازنشستگي و فوت بعد از بازنشستگي را ۱۴درصد،بيمه بازنشستگي و فوت قبل و بعد از بازنشستگي ۱۶درصد و بيمه بازنشستگي- از كار افتادگي و فوت ۲۰درصد عنوان كرد.

برزگر ادامه داد: در صورت تمايل فرد مبني بر استفاده از دفترچه درماني، مي تواند با پرداخت حق بيمه سرانه درمان خود و افراد تحت تفكل وي از حمايت‌هاي درماني مقرر استفاده كند.

وي با اشاره به اينكه متقاضيان بعد از انعقاد قرار داد حق بيمه هر ماه را حداكثر تا آخرين روز دو ماه بعد به سازمان تامين اجتماعي پرداخت كنند گفت: در صورت عدم پرداخت، از تاريخي كه حق بيمه پرداخت نشده قرار داد با حفظ سوابق بيمه، لغو و ادامه بيمه منوط به احراز درخواست، معاينه پرشكي و عقد قرار داد مجدد خواهد بود.

برزگر از جمله شرايط افراد تحت تفكل زنان خانه دار را فرزندان بيمه شده زن( فرزند دختر تا زماني كه اشتغال به كاري نداشته و يا ازدواج نكرده باشد و فرزند پسر حداكثر ۲۲سال تمام يا مشغول به تحصيل و يا طبق كميسيون پزشكي سازمان از كار افتاده كلي شناخته شده باشد)، حضانت فرزندان از طريق قانوني به مادر واگذار شده باشد ، پدر در قيد حيات نباشد، تامين معاش همسر بالاي ۶۰سال يا از كار افتاده كلي بيمه شده توسط بيمه شده زن بيان كرد.

مدير كل تامين اجتماعي فارس در نحوه ارائه تعهدات اين سازمان به زنان خانه دار افزود: تمام متقاضيان با نرخ‌هاي پرداختي سه گانه ۱۴ ،۱۲و ۱۸ مشمول حمايت بازنشستگي با شرايط ۳۰سال سابقه پرداخت حق بيمه و ۴۵سال سن ، ۳۵سال سابقه پرداخت حق بيمه بدون شرايط سن و ۱۷سال سابقه پرداخت حق بيمه و ۵۵سال سن در سال جاري هستند.

برزگر اضافه كرد: بر اساس مصوبه اخير سازمان تامين اجتماعي دريافت مستمري فوت همسر بيمه شده زن همزمان با اخذ مستمري بازنشستگي زن بيمه شده قابل دريافت است.

مشارکت 42 درصدی زنان ایران در نیروی کار  خلاصه:

میزان درآمد سالانه زنان شاغل ایران 4,475 دلار و مردان شاغل ایران 11,363 دلار اعلام شد که نشان می‌دهد مردان به طور میانگین دوبرابر و نیم زنان درآمد دارند. 

افزایش نقش زنان در فعالیت‌های اقتصادیآخرین گزارش‌ها

 وزارت ارشاد از آرت اکسپوی تهران خرید کرد  تظاهرات ضداسرائیلی در برابر خانه شیرین عبادی  آمار بالای بی‌سوادی در دختران مرزنشین ایران  اچ.پی، تنها شرکت فعال آمریکایی در ایران   لایحه جدید قانون مجازات اسلامی   احتمال رایانه‌ای شدن انتخابات ریاست‌جمهوری   انتقاد احمدی‌مقدم از آمارها درباره فساد جوانان   کاهش 28 درصدی زندانیان در کشور   تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس  تلاش اسرائیل برای تغییر توازن خاورمیانه علیه ایران  مرگ از آلودگی، مرگ بر آلودگی  ارسلان کامکار: ارکستر ناسیونال اکراین آماتوری بود  توافق تازه با پاکستان بر سر قیمت گاز  روزنامه کارگزاران توقیف شد  پشتیبانی نزدیكان خاتمی از نامزدی میرحسن موسوی

تصویب لایحه حمایت از خانواده به بهبود شرایط زندگی زنان کمک خواهد کرد.

 بلی

 خیر

  شما چه فکر می‌کنید؟                        

  عکس از پارسهدرمیان 130 کشور جهان، رتبه قدرت سیاسی زنان ایران 128، رتبه زنان در مجلس 120 و رتبه زنان در جایگاه‌های وزارتی 126 اعلام شده است و ناگفته پیدا است که زنان ایران تاکنون جایگاهی در مقام ریاست جمهوری نداشته‌اند.

مجمع جهانی اقتصاد در گزارش سال 2008 اعلام کرد که میزان مشارکت زنان ایران در نیروی کار کشور 42 درصد است.

میزان درآمد سالانه زنان شاغل ایران 4,475 دلار و مردان شاغل ایران 11,363 دلار اعلام شد که نشان می‌دهد مردان دوبرابر و نیم زنان درآمد دارند.

سرانه درآمد زنان ایران درحالی اعلام شده که میزان مشارکت آنها در نیروی کار سال گذشته ایران 41 درصد بوده است، اما درصد مشارکت مردان در این دوسال درحد 76 درصد ثابت مانده است.

در گزارش سال 2008 مجمع جهانی اقتصاد با عنوان شاخص فاصله جنسیتی که وضعیت تفاوت جنسیتی در 130 کشور جهان را نشان می‌دهد، ایران رتبه 116 را دارد، درحالی ‌که سال گذشته در رتبه 118 قرار داشت؛ براین اساس وضعیت تفاوت جنسیتی در کشور دو درصد بهبود نشان می‌دهد.

پاکستان با رتبه 120 یکی از پایین‌ترین وضعیت تفاوت جنسیتی را در دنیا دارد.

این گزارش هشدار داده که روند موجود تبعیض جنسیتی در کشورهای درحال توسعه به اقتصاد جهانی آسیب می‌زند و پیامدهای ناگواری برای این کشورها دارد.

علی فرزین نماینده ایران در برنامه توسعه سازمان ملل هم اعلام کرد که زنان ایرانی کمترین نرخ مشارکت و درآمد را درجهان دارند.

وی یاد‌آور شد که براساس گزارش سازمان جهانی کار، تنها 13 درصد زنان ایران با وجود میزان تحصیلات بالا شاغل هستند و بزرگ‌ترین چالشی که کشور با آن روبه‌رو است، نرخ مشارکت پایین زنان کشور است.

تبعیض فرهنگی

ایران با امضا کردن کنوانسیون جهانی کار، تبعیض کار و شغل براساس جنسیت را مردود اعلام کرده است، اما آمار پایین مشارکت زنان کشور در نیروی کار از وجود عامل تبعیض و چالش فرهنگی مشاغل زنان خبر می‌دهد.

گزارش 2008 مجمع جهانی اقتصاد اعمال دیدگاه تبعیض‌آمیز علیه زنان ایران در رده‌های مختلف شغلی را نشان می‌دهد.

درمیان 130 کشور جهان، رتبه قدرت سیاسی زنان ایران 128، رتبه زنان در مجلس 120 و رتبه زنان در جایگاه‌های وزارتی 126 اعلام شده است و ناگفته پیدا است که زنان ایران تاکنون جایگاهی در مقام ریاست جمهوری نداشته‌اند.

طبق بررسی صندوق جمعیت سازمان ملل در جوامع شرقی ازجمله ایران، نابرابری جنسیتی ریشه در فرهنگ سنتی در بخش مشارکت اجتماعی زنان دارد.

این درحالی است که بهبود فعالیت اقتصادی زنان و افزایش مشارکت آنها از طریق آموزش، دایرکردن کارگاه‌های مهارتی، سرمایه‌گذاری در بخش آموزش عالی و توسعه تولید صنایع دستی از اولویت‌های برنامه سوم توسعه دولت اعلام شده بود.

دسترسی ناکافی زنان به صندوق‌های اعتباری در سطح کلان، ناکافی بودن تسهیلات آموزشی و نبود اطلاعات درمورد فرصت‌های اشتغال، شرایط بازار و منابع موجود ازجمله چالش‌های زنان در بخش اشتغال کشور گزارش شده است.

براساس سرشماری سال 1385، جمعیت ایران 70 میلیون و 495 هزار و 782 نفر بوده که از این تعداد 35 میلیون و 866 هزار و 362 نفر مرد و 34 میلیون و 629 هزار و 420 نفر زن بوده‌اند.

به گفته ثریا احمد عبید، رییس اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل، زندگی همه انسان‌ها ارزش برابر دارد و حق توسعه، حق همه زنان و مردان است.

وزارت بهداشت اعلام کرد:متخصصان زنان از درج عنوان سونوگرافي در سر نسخه و تابلو بپرهيزند

زنان ایران

چهار شنبه 11 دی 1387

وزارت بهداشت درباره خبري با عنوان" راديولوژي در كشور بي قانون است" كه در تاريخ ششم آذرماه در خبرگزاري "ايلنا" درج شد اعلام كرد: در زمينه دخالت متخصصان رشته‌‏هاي ديگر پزشكي همچون متخصصان زنان در امر سونوگرافي، رايزني‌‏هايي با انجمن و هيات بورد راديولوژي صورت گرفت كه هم اكنون جنبه‌‏هاي علمي و راهكارهاي اجرايي اين فعاليت‌‏ها در دست بررسي است.

در ادامه آمده است: تا نهايي شدن نتيجه طبق بخشنامه‌‏ها و دستور العمل‌‏هاي قبلي متخصصان زنان، تنها در صورت رعايت شرايطي براي كمك به تشخيص در حيطه كارهايشان مي‌‏توانند اقدام به انجام سونوگرافي نمايند كه قبلا دوره آموزشي سونوگرافي در يكي از دانشگاههاي علوم پزشكي گذرانده و مدرك آن را به تاييد معاونت آموزشي اين وزارتخانه رسانده باشند.

همچنين اين متخصصان ضمن خودداري از ارائه گزارش سونوگرافي به بيمار، از درج عنوان سونوگرافي در سر نسخه و تابلو نيز بايد بپرهيزند

عضو فراكسيون زنان مجلس در گفت‌و‌گو با فارس:

قندفروش آمار خود را درباره زنان مطلقه به مجلس ارائه دهد

خبرگزاري فارس

سه شنبه 10 دی 1387-30 دسامبر 2008

عضو فراكسيون زنان مجلس گفت: مدير كل امور بانوان استان تهران آمار خود را درباره زنان مطلقه به مجلس ارائه دهد؛ ما نيز صحت آمار ارائه شده درباره زنان مطلقه را از طريق مجلس پيگيري مي‌كنيم.

فاطمه آجرلو در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس توانا، در واكنش به سخنان فرحناز قندفروش مبني بر اين‌كه يك سوم زنان مطلقه تهراني داراي پرونده اخلاقي مي‌شوند، اظهار داشت: اصلاً اين آمار را قبول ندارم‌؛ چرا كه زنان جامعه ما داراي فكر و انديشه هستند و شرايط مختلفي آن‌ها را مجبور به طلاق مي‌كند و بعيد مي‌دانم منبع اين آمار، مراكز علمي و پژوهشي باشد.

وي همچنين تأكيد كرد: واقعي بودن اين آمار، بيانگر بي‌لياقتي مجريان و مسئولان در اين زمينه است؛ چرا كه در صورت انجام حمايت‌هاي لازم از اين قشر، شاهد چنين آماري نخواهيم بود.

آجرلو در خصوص زنان‌ بي سرپرست و بد سرپرست در جامعه گفت: اين زنان بخشي از زنان جامعه ما هستند كه در جامعه زندگي مي كنند و بسيار آسيب‌پذير‌ند و براي حمايت از آن‌ها بايد به شكلي عمل كنيم تا هم شان و منزلت آن‌ها حفظ شود و هم از نظر مالي حمايت شوند؛ تا دچار آسيب‌هاي بيش‌تر نشوند.

وي با تاكيد بر ضرورت تعيين مديريت واحد براي اين موضوع گفت: بحث جدي ما اين است كه متولي اين موضوع بايد يك مديريت واحد باشد؛ تا اين عزيزان براي احقاق حقوق خود دچار سردرگمي نشوند.

عضو فراكسيون زنان مجلس همچنين بر لزوم حمايت مالي از اين قشر تأكيد و تصريح كرد: از آن‌جا‌ كه زنان با ازدواج، از خانواده خود جدا مي‌شوند، بازگشت به خانواده بعد از طلاق براي آن‌ها مشكل است.

وي افزود: زنان مطلقه براي رفع مشكلات مالي به دنبال استقلال مالي هستند؛ كه در اين راه با مشكلات زيادي روبه‌رو مي‌شوند و بايد مورد حمايت جدي مسئولان امر قرار ‌گيرند.

آجرلو به فعاليت‌هاي انجام شده در اين زمينه اشاره كرد و گفت: در دوره قبل، منشوري براي حمايت از زنان در زمينه‌هاي مختلف همچون بيمه بانوان، مباحث درماني، اشتغال و ورزش به مجلس ارائه شد؛ كه يك فوريت آن تصويب شد و هم اكنون در انتظار تصويب نهايي منشور هستيم.

وي با تأكيد بر ضرورت تغيير نگاه منفي به زنان مطلقه در جامعه گفت: متوليان امر بايد نسبت به تغيير نگاه منفي جامعه به اين قشر تلاش ويژه‌اي داشته باشند؛ چرا كه زنان بعد از طلاق، دچار ضربه روحي سنگيني مي‌شوند كه اگر جامعه با نگاه‌هاي نامناسب، بيش‌تر آن‌ها را آزار دهند، ديگر تواني براي آن‌ها باقي نمي‌ماند؛ تا براي بازسازي

روحيه خود قدم بردارند.

عضو فراكسيون زنان مجلس در گفت‌و‌گو با فارس:

قندفروش آمار خود را درباره زنان مطلقه به مجلس ارائه دهد

خبرگزاري فارس

سه شنبه 10 دی 1387-30 دسامبر 2008

عضو فراكسيون زنان مجلس گفت: مدير كل امور بانوان استان تهران آمار خود را درباره زنان مطلقه به مجلس ارائه دهد؛ ما نيز صحت آمار ارائه شده درباره زنان مطلقه را از طريق مجلس پيگيري مي‌كنيم.

فاطمه آجرلو در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس توانا، در واكنش به سخنان فرحناز قندفروش مبني بر اين‌كه يك سوم زنان مطلقه تهراني داراي پرونده اخلاقي مي‌شوند، اظهار داشت: اصلاً اين آمار را قبول ندارم‌؛ چرا كه زنان جامعه ما داراي فكر و انديشه هستند و شرايط مختلفي آن‌ها را مجبور به طلاق مي‌كند و بعيد مي‌دانم منبع اين آمار، مراكز علمي و پژوهشي باشد.

وي همچنين تأكيد كرد: واقعي بودن اين آمار، بيانگر بي‌لياقتي مجريان و مسئولان در اين زمينه است؛ چرا كه در صورت انجام حمايت‌هاي لازم از اين قشر، شاهد چنين آماري نخواهيم بود.

آجرلو در خصوص زنان‌ بي سرپرست و بد سرپرست در جامعه گفت: اين زنان بخشي از زنان جامعه ما هستند كه در جامعه زندگي مي كنند و بسيار آسيب‌پذير‌ند و براي حمايت از آن‌ها بايد به شكلي عمل كنيم تا هم شان و منزلت آن‌ها حفظ شود و هم از نظر مالي حمايت شوند؛ تا دچار آسيب‌هاي بيش‌تر نشوند.

وي با تاكيد بر ضرورت تعيين مديريت واحد براي اين موضوع گفت: بحث جدي ما اين است كه متولي اين موضوع بايد يك مديريت واحد باشد؛ تا اين عزيزان براي احقاق حقوق خود دچار سردرگمي نشوند.

عضو فراكسيون زنان مجلس همچنين بر لزوم حمايت مالي از اين قشر تأكيد و تصريح كرد: از آن‌جا‌ كه زنان با ازدواج، از خانواده خود جدا مي‌شوند، بازگشت به خانواده بعد از طلاق براي آن‌ها مشكل است.

وي افزود: زنان مطلقه براي رفع مشكلات مالي به دنبال استقلال مالي هستند؛ كه در اين راه با مشكلات زيادي روبه‌رو مي‌شوند و بايد مورد حمايت جدي مسئولان امر قرار ‌گيرند.

آجرلو به فعاليت‌هاي انجام شده در اين زمينه اشاره كرد و گفت: در دوره قبل، منشوري براي حمايت از زنان در زمينه‌هاي مختلف همچون بيمه بانوان، مباحث درماني، اشتغال و ورزش به مجلس ارائه شد؛ كه يك فوريت آن تصويب شد و هم اكنون در انتظار تصويب نهايي منشور هستيم.

وي با تأكيد بر ضرورت تغيير نگاه منفي به زنان مطلقه در جامعه گفت: متوليان امر بايد نسبت به تغيير نگاه منفي جامعه به اين قشر تلاش ويژه‌اي داشته باشند؛ چرا كه زنان بعد از طلاق، دچار ضربه روحي سنگيني مي‌شوند كه اگر جامعه با نگاه‌هاي نامناسب، بيش‌تر آن‌ها را آزار دهند، ديگر تواني براي آن‌ها باقي نمي‌ماند؛ تا براي بازسازي روحيه خود قدم بردارند.