زنان: شنبه 7 دی 1387-27 دسامبر 2008

طالبان پاكستان: هر دانش آموز دختري كه به مدرسه برود، كشته خواهد شد

کودکان ما

پنجشنبه 5 دی 1387-25 دسامبر 2008 

مقام‌هاي پاكستاني اعلام كردند طالبان در منطقه دره سوات مانع از حضور دختران در مدارس شده و تهديد كردند هر دختري كه بخواهد در كلاس‌هاي درس شركت كند كشته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) مقام‌هاي محلي اعلام كردند اين تهديد توسط شاه دوران، فرمانده منطقه‌يي طالبان در يك سخنراني در يك ايستگاه‌ راديويي كه در اين منطقه پخش مي‌شود، اعلام شده است.

دوران گفته است: شما تا 15 ژانويه فرصت داريد مانع از رفتن دخترانتان به مدارس شويد. اگر به اين هشدار توجه نكنيد ما دختراني را كه به مدرسه بروند خواهيم كشت. ما هم‌چنين به مدارس هشدار مي‌دهيم كه حق ندارند پذيراي دانش آموزان دختر باشند در غير اين صورت مدارس منفجر خواهد شد.

منطقه كوهستاني دره سوات تا سال گذشته يك منطقه بسيار جذاب گردشگري و تنها پيست اسكي پاكستان محسوب مي‌شد، اما اين منطقه به دليل استفاده طالبان به يك منطقه ناامن تبديل شده است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه،‌ دوران تاكيد كرد: رهبران منطقه‌يي طالبان مصمم هستند كه به دختران اجازه ورود به مدارس داده نشود.

به گفته ساكنان دره سوات اعضاي طالبان تعداد زيادي از مدارس دولتي در اين منطقه را تخريب كرده و به همين دليل مردم مجبورند براي آموزش دختران خود به مدارسي كه در خانه‌ها تشكيل شده، اتكا كنند.

به گفته يك مقام پاكستاني، طالبان تاكنون 252 مدرسه را كه اغلب آنها مدارس مختلط دخترانه و پسرانه بوده تخريب كردند.

نعيم خان، از مقام‌هاي پاكستاني گفت: وضعيت آموزش در دره سوات به دليل اقدامات طالبان به شدت رو به وخامت گذاشته و تنها چند مدرسه در شهر اصلي مينگورا فعاليت مي‌كنند.

رشد طلاق نگران کننده در روستاهای کشور

 سرمایه

پنجشنبه 5 دی 1387-25 دسامبر 2008

معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان روز گذشته در گفت وگو با مهر رشد طلاق در روستاهای کشور را نگران کننده دانسته و خواستار بررسی علل و عوامل این امر شد. او در ادامه گفت: با اینکه رشد طلاق در روستاها بیش از شهرهاست اما تعداد طلاق در شهرها بیش از تعداد طلاق در روستاهاست. او نرخ رشد طلاق روستایی در شش ماه اول سال گذشته را 45/6 درصد و بیشترین طلاق در زنان را در گروه سنی 20 تا 24 سال و در مردان در گروه سنی 25 تا 29 سال دانست. اردشیر گراوند جامعه شناس نیز درباره رشد طلاق در روستاها می گوید: در گذشته به خاطر وجود کنترل اجتماعی بالایی که در روستاها وجود داشت، نرخ طلاق پایین تر بود اما اکنون این نرخ افزایش یافته است. او با مقایسه میزان طلاق در شهرها و روستاها می گوید: در سال 75 نسبت طلاق به ازدواج در روستاها 2/4 درصد بود اما در سال 85 این رقم به 9/6 درصد رسیده است. این در حالی است که نسبت طلاق به ازدواج در شهرها در سال 75 از 2/9 درصد به 2/14 درصد در سال هشتاد و پنج رسیده است.

به گفته این پژوهشگر نسبت طلاق به ازدواج در کل کشور از 9/7 درصد در سال 75 به 1/12 درصد در سال 85 رسیده است.

سعید مدنی پژوهشگر نیز در این باره می گوید: اکنون طلاق در کشور به عنوان یک مشکل اجتماعی مطرح است در حالی که تا یک دهه پیش این طور نبود. میزان طلاق هم در کشور از میانگین جهانی پایین تر بود.

او در ادامه می گوید: در حال حاضر وضعیت مشکلات اجتماعی در روستاها از همان روندی که در شهرها داشته، پیروی می کند. به این معنا که هم از نظر نوع مشکلات و هم الگوی مشکلات، شیوع روند یکسانی را در شهرها و روستاها شاهد هستیم.

او گفت: در حال حاضر فاصله شهر و روستا در زمینه مشکلات اجتماعی حذف شده و یکی از دلایل آن گسترش وسایل ارتباط جمعی به روستاها و دسترسی روستاییان به شهرهاست. به همین خاطر مشکلات اجتماعی به سرعت از شهرها وارد روستاها شده اند.

برای مثال اعتیاد اکنون در شهرها و روستاها الگوی کمابیش یکسانی دارد. با این حال هنوز در روستاها نرخ شیوع مشکلات اجتماعی پایین تر است.

مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاری ایران نیز درباره رشد طلاق در روستاها گفت: با توجه به افزایش جمعیت و افزایش میزان ازدواج ها رشد طلاق تا حدی طبیعی است اما بخشی از این مساله هم به وضعیت زندگی مردم و تورم موجود در جامعه برمی گردد به طوری که به خاطر وجود تورم و پایین آمدن درآمد روستاییان فشارهای زندگی بیشتر شده و زندگی منجر به طلاق می شود.

منع سوار کردن بانوان در صندلی پشت سر راننده اتوبوس

بازتاب

سه شنبه 3 دی 1387-23 دسامبر 2008

رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي با هشدار به رانندگان اتوبوسي كه شئونات اسلامي را رعايت نمي‌كنند، گفت: بر اساس طرحي كه بزودي در سراسر كشور به اجرا در مي‌آيد تا لغو پروانه اين افراد اقدام مي‌شود.

رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي با هشدار به رانندگان اتوبوسي كه شئونات اسلامي را رعايت نمي‌كنند، گفت: بر اساس طرحي كه بزودي در سراسر كشور به اجرا در مي‌آيد تا لغو پروانه اين افراد اقدام مي‌شود.

سردار محمد رويانيان در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با تشكر از رانندگان منظمي كه در ناوگان حمل مسافر فعاليت مي‌كنند، افزود: متاسفانه بر اساس اطلاعات رسيده تعدادي از رانندگان شئونات اسلامي را رعايت نكرده و براي نماز توقف نمي‌كنند و يا نسبت به پخش موسيقي‌هاي غيرمجاز در اتوبوس خود اقدام مي‌كنند.

وي افزود: بر اساس طرحي كه بزودي جزئيات آن اعلام مي‌شود اين دسته از رانندگان از طريق پليس‌راه استان‌ها احضار و پس از اخذ تعهد، در صورت تكرار مجدد، پروانه فعاليت آنها 3 ماه لغو مي‌شود.

رييس پليس راهور ناجا با تاكيد بر اينكه فضاي داخل اتوبوس، فضايي عمومي است و رانندگان بايد به سلايق تمام مسافران اتوبوس توجه كنند به ايسنا گفت: رانندگان حق ندارند بانوان را در رديف پشت سر خود حتي اگر خانواده‌شان باشند، سوار كنند.

وي در پايان اظهار اميدواري كرد كه رانندگان اتوبوس همانند گذشته با همكاري با راهنمايي و رانندگي سفر خوشي را براي شهروندان به ارمغان آورند.

بیش از 60 نفر از زنان زندانی قزوین به بیماری ایدزو هپاتیت مبتلا هستند 

آژانس ايران خبر

جمعه 6 دی 1387-26 دسامبر 2008

یک منبع مطلع و آگاه اعلام کرده است که بیش از 60 نفر از زنان زندانی قزوین به بیماری ایدزو هپاتیت مبتلا هستند.به گفته او وضعیت زنان زندانی به لحاظ بهداشتی مناسب نیست و بسیاری از زنان دچار بیماری های واگیر دار شده اند.به گفته این منبع در زندان مرکزی قزوین بیش از100 زن زندانی هستند که آلوده شدن 60 نفر آن ها به ایدز و هپایت نشانگر وضعیت بد رندان و عدم رعایت مسائل مراقبتی و بهداشتی در زندان است.

مرگ و میر مادران باردار سیستان و بلوچستان 7 برابر میانگین کشور  

آژانس ايران خبر

چهارشنبه 4 دی 1387-24 دسامبر 2008

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سیستان و بلوچستان بدون ذکر دلیل و ارائه کردن راه چاره در مصاحبه با تلوزیون محلی سیستان و بلوچستان گفت:مرگ و میر مادران باردار در سیستان وبلوچستان 7 برابر میانگین کشوری است,این واقعه وقتی شکل فاجعه به خود می گیرد که بدانیم میانگین کشوری ما نیز در مقایسه با میانگین جهانی بسیار وخیم بوده و در حد کشورهای قعر این جدول می باشد.

در وهله اول می توان کمبود امکانات زایشگاهی در نقاط محروم بلوچستان و زایمان بیش از حد عرف مادران و رواج زایمان های خانگی را به عنوان اصلی ترین دلایل این اتفاق نام برد.

زنان نگونبخت در استان چهار محال و بختياري

آژانس ايران خبر

چهارشنبه 4 دی 1387-24 دسامبر 2008

درروستای هفشجان ازتوابع چهارمحال وبختیاری ستم زیادی برزنان روا داشته می شود.مردان اغلب دویاسه همسرداشته وتمام کارهای بیرون و درون خانه به عهده زن نگونبخت است .کارخانه با امکانات کم خرید, فروش محصولات کشاورزی, آوردن هیزم و...تماما برعهده زنان است و مردان همچون اربابانی تن پرور فقط به زنان فرمان ميدهند.

اخراج كارگران زن از شركت مهرگان كوشا 

آژانس ايران خبر

دوشنبه 2 دی 1387-22 دسامبر 2008

به گزارش خبر نگار آژانس ايران خبر ,شرکت مهرگان کوشاواقع در شهر قدس کیلو متر 20 جاده قدیم شهرک صنعتی زاگرس که زیر مجموعه شرکت توليدي خودروي سایپا می باشد ودرگذشته رو دری بدنه پراید تولید میکرد.چهارماه قبل کلیه کارگران مرد را اخراج نمود و پرسنل زن را استخدام نمود. زيرا زنان كارگربه حقوق کم قانع می شوند چراكه دراين وضعيت بد اقتصادي وتورم و بيكار ي ناشي از همين وضعيت آنان مجبور به تن دادن به اين شرايط هستند حال در چنين شرايطي اين شركت تصميم دارد,کلیه پرسنل زن را اخراج کند.

زیرا به قول خودش ميخواهد تولیدات خود را تغیير دهد .یعنی زین پس صندلی خود رو تولید نماید و به گفته خودش چون جابجائی قطعات تو لیدی جدید سنگین میباشدباید زنان اخراج شوند و به جای ان کارگران مرد را استخدام نما ید.

آری اینگونه این مدیر عامل شرکت با سرنوشت کارگران بازی میکند ,كارفرما فقط به خاطر منافع خودش نان این افراد را میبرد, اين درحالي است كه دولت نه تنها كنترلي بر وضعيت اقتصادي و تورم موجود در جامعه ندارد حتي هيچ نظارتي بر كارواحدهاي توليدي ورعايت قانون در اين واحدها نيز نميكند.

خانم شهناز غلامي در بند قاتلين و معتادان زن محبوس است!

آژانس ايران خبر

پنجشنبه 28 آذر 1387-18 دسامبر 2008

خانم شهنازغلامي در صحبگاه، 09/08/87در منزل مسكوني اش درتبريزاز سوي چند نفر از نيرو هاي امنيتي با ضرب و شتم و توهين دستگيرشده است. پس از دستگيري مامورين اطلاعات اقدام به برداشتن كليه لوازم وسايل شخصي خانم غلامي از جمله شناسنامه , پاسپورت , كيس كامپيوتر , موبايل ,كتاب ها و جزوات, دفترهاي تلفن و حتي دفترچه ي حساب بانكي و كوپن كرده اند.

در حال حاضر خانم شهناز غلامي در بند قاتلين و معتادان زن در زندان تبريز در بدترين و ضعيت و به صورت كف خواب در حال بازداشت است. هيچ گونه لباس گرم وو سايل.

گر مايشي در اختيار خانم غلامي قرار ندارد و تنها زير انداز وي يك پتو است كه بروي كاشي كف بند مي اندازد كه به همين علت دچار درد شديد در ناحيه ي پاها و كمر شده است. تنها اتهام خانم غلامي خبر رساني در مورد فعالان مدني آذربايجان است، چيزي كه در هيچ جا ي دنيا جرم و گناه حساب نمي شود

از سوي ديگر خانم غلامي عهد دار مسئوليت دخترخردسال و مادر پيرش نيز هست و در اين مدت كه در زندان بسر مي ببرد از وضعيت نا مساعد آنها خبري نيست.

خانم غلامي علاوه بر قرار داشتن در بند زندانيان عادي و خطر ناك و نداشتن امكانات اوليه يك زنداني ، در زمان بازداشت در اداره اطلاعات مورد شديدترين شكنجه هاي روحي و جسمي قرار داشته است

احتمالاً در روزهاي آينده آقاي نقي محمودي و كالت و دفاع از خانم غلامي را قبول نما ئيد.

اقدام دولت برای حذف زنان از محل کار 

آژانس ايران خبر

سه شنبه 26 آذر 1387-16 دسامبر 2008

دولت در تلاش است تا محدودیت های علیه زنان را به محیط کار تسری دهد.پس از آن که در بدو آغاز به کار دولت نهم بخشنامه هایی برای ایجاد محدودیت زنان در محل کار صادر شد و اعلام شد که زنان نمی توانند عصرها و بعد از ساعت های اداری در محل کار حاضر شوند و یا اظهار نظرهایی در خصوص کاهش ساعت کار زنان و یا این که زنان بهتر است که در خانه بنشینند تا هم فضا برای کار آقایان باز شود و هم از آمار بیکاران مرد کاسته شود! دولت در صدد تدوین لایحه ای است که بر اساس آن ساعت کاری زنان کاهش خواهد یافت.این لایحه اما با مخالفت شدید زنان روبرو شده است و آن ها معتقدند دولت درصدد حذف انان از عرصه های اجتماعی است.

دولت تصمیم دارد با این لایحه ساعات کاری زنان در محل کار را به شدت کاهش دهد اما یک وکیل زن در این باره می گوید:تلاش دولت این است که اول حضور زنان را کمرنگ کند و بعد آن ها را به طور کا مل حذف کند. او از زنان می خواهد تا این لایحه را نپذیرند. فریده غیرت گفته است: اينگونه تصميم ها بارها گرفته شده و معمولاً به زنان توصيه مي‌‏شود که به‌‏دنبال کارهاي نيمه وقت باشند که کاملاً‌ روشن است اينگونه طرح‌‏ها تنها به منظور حذف زنان از صحنه کار و فعاليت است.

غيرت تاکيد کرد: اين طرح تنها به منظور دور کردن زنان از مراکز کار و خانه نشين کردن آنان است   

خشونت بر علیه‌ زنان همچنان قربانی میگیرد 

آژانس ايران خبر

یکشنبه 24 آذر 1387-4 دسامبر 2008

زنان آذرمهر :در حالی که‌ 2 هفته‌ از روز جهانی مبارزه‌ با خشونت بر علیه‌ زنان می گذرد اخبار رسیده‌ همچنان حکایت از آن دارد که‌ این نوع خشونت هر روز قربانی های تازه‌ای می گیرد.این بار دو زن در شهرهای مهاباد و پیرانشهر در واکنش به‌ خشونت وسیعی که‌ علیه‌ زنان جریان دارد به‌ زندگی خود خاتمه‌ دادند.

روز بیستم آذرماه درمحله‌ی مجبور آباد شهر مهاباد زن جوانی به نام "شهين محمد امین اقدم" به‌ وسیله‌ی خوردن چندین نوع داروي مختلف دست به خود كشي زده‌ است. وي مدتي بود به خاطر آزار واذيت هاي همسرش در خانه به‌ خانه پدري بناه برده بود ،اما در آنجا هم باخشونتي مضاعف روبه رو مي شود و در نهایت دست به خودكشي ميزند.

 

همچنین روز یکشنبه‌ 19 آذرماه نیز زن دیگری به‌ نام "سحر" ساکن محله‌ی فرهنگیان شهر پیرانشهر پس از آنکه‌ از سوی شوهر خود مورد کتک و آزار شدید قرار می گیرد دست به‌ خود کشی از راه خفه‌ کردن خود ميزند.

نزدیکان این زن میگویند که‌ او به‌ شدت هر چه‌ تمامتر و به‌ صورت پیوسته‌ از جانب شوهر خود مورد شکنجه‌ قرار می گرفته‌ است.

وقتي که دختر هستم مردم بيشتر پول مي دهند

آژانس ايران خبر

یکشنبه 24 آذر 1387-4 دسامبر 2008

دخترک آکاردئون مي زند...جلوي سينمايي در... زماني که فيلم به پايان مي رسد به سمت جمعيتي مي آيد که بعد از ديدن فيلم قصد دارند به سمت خانه خود حرکت کنند. برخي بي توجه به او و برخي پولي به او مي دهند... شايد از سر دلسوزي به خاطر اينکه راه امرار معاش يک دختر نوجوان نواختن آکاردئون در کوچه و خيابان است. از سر کنجکاوي از او در مورد زندگي اش و چرايي زندگي او به اين صورت مي پرسم و اينکه به عنوان يک دختر نوجوان چگونه حاضر مي شود تا پاسي از شب در خيابان آکاردئون بنوازد...اما در همين گپ و گفت است که مي گويد:"مرد که از خيابان و کار کردن نمي ترسد..." و پسرک مقنعه اش را در مي آورد و با لحني جدي مي گويد:"زماني که يک دختر هستم مردم براي آکاردئون زدنم بيشتر پول مي دهند..." به هر حال اين مرد کوچک نان آور خانه است و درآمد بيشتر نياز او...

ضرب وشتم دانشجوی دختر دانشگاه خصوصی عالی زند توسط رییس دانشگاه 

آژانس ايران خبر

پنجشنبه 21 آذر 1387-11 دسامبر 2008

در تاریخ 20/9/87 مطلع شدیم یک دانشجوی دختر به نام نرگس رحیمی به علت نداشتن حجاب اسلامی؟! توسط حراست دانشگاه مورد توهین در جمع دانشجویان قرار می گیرد که برای اعتراض به این عمل به رییس دانشگاه مراجعه میکند که با برخورد بد و توهین آمیز رییس دانشگاه مواجه میگیرد

بعد از گفتگو ,رییس دانشگاه با عملي زشت به صورت اين دختر دانشجو سیلی زده و وي را به بیرون اطاق پرت ميكند.

لازم به ذكر است كه دانشجویان برای حمایت از این دانشجو تمامی كلاسهاي آن روز را تعطيل و از دانشگاه

خارج شدند.

طرح تفکیک جنسیتی در اتوبوس های مسیر تهران و قزوين 

آژانس ايران خبر

چهارشنبه 20 آذر 1387-10 دسامبر 2008

سه هفته بعد از تجمع اعتراض آمیز دانشجویان قزوینی در ترمینال مسافر بری این شهر, فرمانده پلیس قزوین تاکید کرد که طرح تفکیک جنسیتی را در اتوبوس های مسیر تهران و قزوين به شدت اجرا خواهد کرد.

هدایتی گفته است:این طرح با درخواست خانواده ها و مسافران انجام خواهد شد!! اگر چه به گفته او از اردیبهشت سال جاری این طرح به صورت آزمایشی انجام شده است اما حال به منظور آن چه که ارتقای امنیت اجتماعی خوانده می شود اتوبوس های ترمینال قزوین در مسیر تهران و قزوین تفکیک جنسیتی می شوند.فرمانده پلیس قزوین گفته است:در راستاي اجراي طرح ارتقاء امنيت اجتماعي در استان قزوين اتوبوسهاي ترمينال قزوين تفكيك جنسيتي شده اند. بنابر اين طرح اتوبوسهاي مسير قزوين ـ تهران به اتوبوسهاي ويژه آقايان، ويژه خواهران و خانواده‌ها تفكيك شده است.

این در شرایطی است که در سه شنبه هفته آخر آبان ماه و چند روز بعد از آن که فرمانده پلیس امنیت عمومی مشکل عمده قزوین را دانشجویان خواند ترمینال مسافر بری قزوین شاهد تجمع اعتراض آمیز دانشجویان بود.این دانشجویان نسبت به اقدام نیروهای امنیتی برای جداسازی اتوبوس های و تبدیل آن به اتوبوس دخترانه و پسرانه معترض بودند و برای همین از سوار شدن به اتوبوس ها خودداری کردند. دانشجویان معترض که از ساعت 5 بعد از ظهر در ترمینال حضور داشتند تا ساعت 7 هیچ اتوبوسی را سوار نشدند و با سر دادن شعار و خواندن سرودهای دست جمعی خواستاررفع محدودیت های ایجاد شده در اتوبوس ها شدند.این اقدام دست جمعی دانشجویان سرانجام منجر به عقب نشینی مسولان ترمینال شد و آن ها اجازه دادند دانشجویان دختر و پسر همزمان سوار اتوبوس ها شوند. اما چند دقیقه بعد با دخالت نیروهای امنیتی تمامی اتوبوس ها متوقف و دانشجویان از آن ها پیاده شدند تا به تفکیک جنسیت سوار شوند.

وروود دختران و پسران ممنوع

آژانس ايران خبر

سه شنبه 19 آذر 1387-9 دسامبر 2008

 

 

اداره اماکن عمومی قزوین به سفره خانه ها دستور داده است دختران و پسران دانشجو را نپذیرند در غیر این صورت با آن ها برخورد خواهد شد.این تذکرات پلیس موجب شده است تا بسیاری از سفره خانه ها در درب ورودی خود با نصب پارچه ای اعلام کنند که دختران و پسران را به حضور نخواهند پذیرفت.پلیس قزوین در تابستان امسال چند سفره خانه را به دلیل ان که دانشجویان دختر و پسر را به طور همزمان می پذیرفت تعطیل کرد.

معاون استاندار سمنان:

انقلاب اسلامي به زنان هويتي تازه بخشيد

خبرگزاري فارس

چهارشنبه 4 دی 1387-24 دسامبر 2008

 معاون سياسي ـ امنيتي استاندار سمنان گفت: انقلاب اسلامي و نظام مردمي به وجود آمده پس از شكست طاغوت، به زنان ايراني هويتي تازه و ارزشمند بخشيد.

به گزارش خبرگزاري فارس از سمنان، احمد عجم پيش از ظهر امروز در نشستي با جمعي از دست‌اندركاران حوزه بانوان استان سمنان به منظور روز خانواده كه در سالن كوثر استانداري سمنان برگزار شد،‌ افزود: حضور برجسته زنان در انقلاب و تاثيرگذاري آنها در تمام برهه‌ها از ويژگي‌هاي انقلاب در هويت بخشيدن به زنان جامعه است.

وي همچنين ولايت را اصلي‌ترين پيام غدير برشمرد و وحدت را مهم‌ترين محور اين پيام دانست.

معاون سياسي امنيتي استاندار سمنان با اشاره به تاكيدات رهبر انقلاب بر ايجاد وحدت بيش از پيش در تمام شئون اظهار داشت: كارگروهاي استان به خصوص كارگروه‌هاي امور بانوان و خانواده و ديگر كارگروه‌هاي فرهنگي وظيفه دارند بسترساز استمرار اين وحدت باشند.

عجم با اشاره به تبليغات منفي دشمنان مبني بر ناكارآمد نشان دادن حكومت ديني، هوشياري همگاني را براي خنثي كردن و توقف اين تفكر خواستار شد.

معاون سياسي امنيتي استاندار سمنان يكي از ويژگي‌هاي دهه فجر امسال را تشكيل ستاد سيمرغ دانست كه فعاليت‌هاي آن در دهه فجر آغاز مي‌شود و تا پايان ارديبهشت ماه سال آينده ادامه پيدا خواهد كرد.

مدير كل امور خانواده و بانوان استانداري سمنان نيز در اين نشست گزارشي از برنامه‌هاي كميته زنان ستاد سيمرغ ارائه كرد كه براساس آن هدف از تشكيل اين كميته در معرض ديد عموم قرار دادن فعاليت‌هاي 30 ساله انقلاب و آنچه در حيطه زنان در استان سمنان شاخص بوده است، عنوان شد.

مهين نوروزي‌فر با اشاره به تاكيدات استاندار سمنان در راستاي تشويق نيروها به خصوص نخبگان زن اظهار داشت: طرحي تهيه شده كه براساس آن زنان شاخص و برجسته استان سمنان معرفي مي‌شوند.

وي ادامه داد: همچنين با توجه به فرارسيدن سي‌امين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، 30 فعاليت نمونه از سوي دستگاه‌ها تهيه مي‌شود تا پس از جمع‌بندي به صورت نماهنگي در دهه فجر و از طريق برنامه‌هاي مرتبط پخش شود.

مدير كل امور خانواده و بانوان استانداري سمنان برگزاري همايش استاني طرح رحمت را به عنوان يكي از دستاوردهاي دولت نهم و انقلاب اسلامي به طور همزمان در سراسر استان و همچنين ويزيت رايگان و داوطلبانه روستائيان در ايام‌الله دهه فجر را از سوي هلال‌احمر از ديگر برنامه‌هاي كميته زنان ستاد سيمرغ عنوان كرد.

نوروزي‌فر تعميق باورهاي ديني و آموزش مهارت‌هاي زندگي به بانوان روستايي به ويژه در مناطق محروم و دورافتاده را از مهم‌ترين اهداف اجراي اين طرح عنوان كرد و گفت: شركت‌كنندگان در طرح فقط بايد از بانوان روستايي گروه‌هاي سني جوان و ميانسال باشند.

وي گفت: برگزاري آئين‌هاي مذهبي، ارايه آموزش‌هاي كاربردي نظير مهارت‌هاي زندگي، دروس اخلاقي و اسلامي، همسرداري ويژه بانوان متاهل، بهداشت رواني و فردي و انتخاب همسر، برگزاري كلاس‌هاي خانه‌هاي فرهنگ، تعميق باورهاي ديني و برپايي اردو از مهم‌ترين مفاد اين تفاهمنامه است.  

معاون دادستان كل كشور:

كوچكترين تبعيضي عليه زنان در بخش قضايي اعمال نمي‌شود

خبرگزاري فارس

یکشنبه 1 دی 1387-21 دسامبر 2008

معاون دادستان كل كشور گفت: در هيچ بخش قضايي، كوچكترين تبعيضي عليه زنان اعمال نمي‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس توانا، يدالله عليزاده امروز در نشست تخصصي بررسي تدابير حقوقي كاهش خشونت مبتني بر جنسيت اظهار داشت: دستگاه قضايي هر خشونت جسمي، جنسي و يا روحي كه عليه خانواده و قشر زنان در جامعه به وجود آمده است، را از نظر نوع نگاه و توجه به حقوق با جديت رسيدگي مي‌كند.

وي در ادامه گفت: در كشور ايران بويژه بعد از پيروزي انقلاب، هم در قانون اساسي و هم در ساير قوانين، توجه ويژه‌اي به مسئله خانواده و زن شده است و در قانون اساسي كمبودي از نظر حمايتي و توجه به حقوق زنان نداريم و همه آحاد ملت چه زن و چه مرد در برابر قانون از حقوق مساوي و يكسان برخوردارند.

عليزاده تصريح كرد: اين در حالي است كه در قوانين عادي با توجه به وجود مباني اقتصادي و فرهنگي، تفاوت‌هايي بين حقوق زن و مرد وجود دارد؛ كه از آن جمله مي توان به قانون مدني يا قانون مجازات اسلامي اشاره كرد؛ اما در دستگاه قضايي اراده و تمايل جدي بر اين است كه از حقوق زنان به طور كامل حمايت شود.

وي با بيان اينكه فقها در مباني فقهي و اعتقادي اين قوانين، ديدگاه‌هاي مختلفي دارند، گفت: يك ديدگاه به تساوي مطلق حقوق زن و مرد در بحث طلاق، ديه، قصاص، حضانت اطفال اعتقاد دارد؛ ديدگاه ديگر نيز با توجه به مباني اعتقادي و ريشه‌هاي فرهنگي بين حقوق زن و مرد تفاوت قائل است.

معاون دادستان كشور با اشاره به ماده 642 قانون مجازات اسلامي گفت: در اين ماده اگر مرد كه مسئوليت نفقه و هديه زن به عهده اوست، ترك نفقه كند، مجرم شناخته شده و به حبس محكوم مي‌شود؛ در حالي كه چنين مجازاتي در مورد زن وجود ندارد؛ اما در مباحثي مانند ديه ديده مي‌شود كه حقوق مردان بالاتر از زنان است.

وي تصريح كرد: متأسفانه جوامع بشري با وجود پيشرفت‌هاي زيادي كه در حوزه هاي علمي، تكنولوژي، فناوري، صنعت و اقتصاد داشته‌اند، همچنان در بحث خشونت عليه زنان با مشكلات و نقايص زيادي مواجه هستند؛ كه ناشي از علل و عوامل مختلفي است. بعضي از اين علل به مسائل فرهنگي و بخشي مربوط به ضعف قوانين و اقدامات حمايتي بويژه اقدامات قضايي و حقوقي است.

عليزاده خشونت عليه زنان را به معني هر گونه آسيب رساندن جسمي، جنسي و روحي عليه زنان دانست و گفت: در جوامع مختلف بشري، اشكال مختلف اعمال خشونت‌ها وجود دارد و اين مسئله ارتباطي با پيشرفته و غيرپيشرفته بودن جوامع ندارد؛ به طور مثال بر اساس گزارش شوراي اتحاديه اروپا در كشور فرانسه در سال 2001 حدود يك و نيم ميليون زن مورد ضرب و شتم فيزيكي و فشارهاي رواني در خانواده قرار گرفته‌اند و يا اينكه در روسيه در طول يكسال حدود 13 هزار زن به قتل رسيده‌اند.

وي در پايان خاطرنشان كرد: ممكن است بعضي خشونت‌هايي كه در مورد زنان اعمال مي‌شود، در دستگاه قضايي مطرح نشود؛ كه براي اين مسئله دستگاه قضايي درصدد است كه دادستان را به عنوان مدعي‌العلوم در بخش‌هاي مختلف جامعه فعال كند؛ بدين معني كه اگر دادستان در حوزه قضايي مطلع شود كه خشونت عليه يك خانم اتفاق افتاده، حتي اگر آن خانم خودش آن خشونت را در دستگاه قضايي مطرح نكند، مدعي‌العموم حق دارد اين قضيه را به عنوان حق عمومي تلقي كرده و به نمايندگي از طرف جامعه اين مسئله را رسيدگي كند.