زنان:دوشنبه ٢5 مهر ١٣٨۴ – 17 اکتبر ٢٠٠۵

 

 

 

منشور جهاني زنان براي حقوق بشر و 25 مهر روز جهاني مبارزه با فقر

شنبه ٢٣ مهر ١٣٨۴ – ١۵ اکتبر ٢٠٠۵

منيژه نجم عراقي

تريبون فمينيستي ايران:

17 اكتبر برابر با 25 مهرماه, روز جهاني مبارزه با فقر است. سفر دور دنياي ”منشور جهاني زنان براي حقوق بشر“ كه از 8 مارس (18 اسفند83) با شعار مبارزه با فقر و خشونت عليه زنان آغاز شده ‌بود در اين روز در بوركينافاسوي آفريقا پايان مي‌‌يابد. شبكة WMW در نظر دارد اين حركت را با بيست و چهار ساعت همبستگي جهاني زنان پايان دهد. اين همبستگي به صورت اقدامي عمومي است كه تمامي زنان هوادار شبكه WMW در سراسر جهان رأس ساعت 12 به وقت محلي خود انجام خواهند داد.

 

بر اساس تقويم زماني, آغاز اين موج همبستگي در قارة اقيانوسيه است:

در كالدونياي جديد زنان قرار است با همراهي انجمن حقوق بشر کالدونيا، يک همايش شهروندي برگزار کنند که در طي آن يک کارگاه آموزشي درباره WMW نيز به منظور تبليغ منشور جهاني زنان براي حقوق بشر برقرار خواهد شد.

در سيدني اتحاديه كارگران استراليا از زنان دعوت كرده‌است که در محل¬هاي کاري خود ناهار را با هم صرف کنند و درباره مسايل زنان به گفتگو بنشينند. در کانبرا نودمين جشنواره صلح زنان با برنامه¬اي در محلس قانونگذاري به هنگام ظهر بر پا خواهد شد. اتحاديه آموزش استراليا نيز در صدد است برنامه‌اي در سالن بازرگاني ملبورن به راه بياندازد.

-------------------------

موج بعدي در آسياي شرقي و سپس آسياي جنوب شرقي است:

در توکيوي ژاپن زنان تصميم دارند در ساعت همبستگي مقابل مجلس زنجيره¬اي انساني تشکيل ¬دهند و در پلاکاردها و شعارها و سرودهاي خود خواهان ارتقاي سطح زندگي مردم و بازگرداندن نيروها از عراق شوند و به افزايش عظيم نرخ ماليات اعتراض كنند. در يوکوهاما که محل بزرگترين پايگاه نظامي آمريکا در ژاپن است زنان تظاهراتي براي صلح و عدالت برپا خواهند کرد.

در سئول، زنان در نظر دارند با توجه به نتايج ناخوشايند مذاکرات سران گروه شش(آمريکا، چين، ژاپن، کروه جنوبي، کره شمالي و روسيه) همايشي با عنوان "حرکت زنان براي تمرين حفظ صلح و پيدا كردن راه¬حل صلح¬آميزي براي حل مناقشات آسياي شمال شرقي“ برگزار کنند.

زنان مالزي, فيليپين و لائوس نيز فعاليت‌هاي مختلفي براي معرفي منشور تدارک ديده‌‌اند.

در روسيه بازارمشترک سازمان هاي غيردولتي زنان در شليابينسک در نظر دارد با برپايي يک کنفرانس خبري و يک کنسرت براي کودکان تهيدست در برنامه روز همبستگي شرکت کند. همچنين برپايي يک بازار خيريه براي محرومان تأمين اجتماعي و تأمين خرج تحصيل چهار دختر يتيم و قرباني تجارت جنسي را تدارك ديده‌است.

 

در آسياي جنوبي نيز زنان بنگلادش, هندوستان, نپال و پاکستان برنامه‌هايي دارند. در پاکستان روز همبستگي را زنان کارگر چند کارخانه کوچک در حيدرآباد برگزار ميکنند كه اغلب دستمزد بسيار کمي مي‌گيرند و بسيار فقيرند. اين زنان در طول روز غرفه¬هايي براي ارائه اجناس ارزان برپا مي‌کنند و سخنراني‌هايي درباره منشور و مسايل اين زنان برگزار مي‌شود. در لاهور مراسم روز همبستگي را زنان کشاورز روستايي برگزار مي‌کنند.

-------------------------

در بلغارستان زنان توجه خود را روي مدارس متمرکز کرده‌اند و در نظر دارند نسخه¬هاي منشور را در دبيرستاني در صوفيه توزيع کنند و با دانش¬آموزان و معلمان مدرسه درباره منشور به گفتگو و تبادل نظر بنشينند. برنامه مشترکي نيز با زنان يوناني در منطقه مرزي ترتيب داده¬ شده تا به بهره¬کشي بي¬رحمانه در بلغارستان و ساير کشورهاي منطقه بالکان و به بيکاري در يونان اعتراض کنند.

-------------------------

در جيبوتي به همت شبکة توسعه پايدار و سازمان آموزش و بهداشت زنان يک راهپيمايي سه‌كيلومتري براي درخواست حقوق و آزادي‌هاي بيشتر تدارک ديده شده كه قرار است 150 زن در آن شركت كنند. نامه سرگشاده¬اي نيز درباره برابري ميان زن و مرد، مبارزه با فقر و ختنه دختران براي ارائه به نمايندگان دولت تهيه مي‌شود.

در آتن، فروم اجتماعي برنامه¬اي را براي 15 اکتبر عليه خصوصي¬سازي تدارک ديده که شبکه WMW يونان نيز در آن شرکت خواهد کرد.

در کنيا به دليل فراواني خشونت خانوادگي و آزار جنسي دختران, زنان كنيايي برنامه¬‌هاي خود را براي روز 17 اكتبر پيرامون اين مسئله تدارك ديده‌اند و در نظر دارند از زنان حقوقدان دعوت كنند كه براي زنان درباره خشونت خانگي, حمايت از دختربچه‌ها و كمك به يكديگر حرف بزنند.

-------------------------

در خاورميانه, زنان لبناني مصاحبه با يكي از زنان عضو WMW در يكي از رسانه‌هاي عربي به نام حيا (HIYA) را براي ساعت همبستگي تدارك ديده‌اند. همچنين در نظر دارند با توجه به در پيش بودن مراسم عيد فطر, در همين ساعت به گردآوري پوشاك و توزيع آن ميان خانواده‌هاي فقير تريپولي بپردازند.

در آنكارا يك تظاهرات خياباني در مركز شهر مقابل مجسمه حقوق بشر تدارك ديده شده و زنان در نظر دارند در ساعت همبستگي منشور را به مقامات پارلمان و رييس جمهور عرضه كنند و خواهان پاسخ به مطالباتي شوند كه ششم ماه مه درخواست كرده‌بودند.

-------------------------

در بلژيک زنان در نظر دارند با شعارهاي الهام‌گرفته از منشور, پله‌هاي بيروني ساختمان بورس را در اعتراض به فقر زنان اشغال كنند. قرار است پيام‌هايي روي دستمال سفره و كفش نوشته ‌شود تا نشانة نمادين راهي باشد كه زنان براي اعلام اين پيام‌ها طي كرده‌اند.

در اروپا زنان باسك, دانمارک, فرانسه, ايتاليا, لوکزامبورگ, اسپانيا, سوئد, سوئيس, گاليسيا, پرتغال, و در آفريقا زنان بروندي, موزامبيک, کنگو, و نيجريه برنامه‌هاي متنوعي براي اين روز اعلام كرده‌اند.

-------------------------

در چاد قرار است زنان پس از يك راهپيمايي به بحث درباره اهداف توسعه هزارة سازمان ملل بنشينند. و زنان را دعوت كنند كه براي يكساعت ظهر در بازارها و ادارات دست از كار بكشند و كنار هم جمع شوند تا معلوم شود كه زنان نقش مهمي در توسعه دارند و بايد فعالانه در اين امر مشاركت داشته باشند.

در ديگر كشورهاي آفريقايي و اروپايي – غنا, ساحل عاج, مالي, سنگال, توگو, آرژانتين, برزيل, كانادا, سورينام, بوليوي, كوبا, كبك, كلمبيا, اكوآدور, هاييتي, مكزيك, پاناما, پرو, و نيكاراگوآ – زنان برنامه‌هايي براي اين روز اعلام كرده‌اند.

-------------------------

و اما در بورکينافاسو

زنان از گوشه و كنار جهان براي استقبال از كاروان منشور در شهر اوگادوگو گرد مي‌آيند. روز پيش از آن مراسم استقبال رسمي منشور برگزار مي‌شود و در ظهر روز 17 اكتبر زنان در خيابان‌هاي شهر به راه مي‌افتند تا مراسم پاياني اين حركت را در محلي كه قرار است به نام “ميدان صلح“ نام‌گذاري شود برگزار ‌كنند. و منشور نيز به يكي از مقامات دولتي بوركينافاسو ارائه خواهد شد.

در همين روز قرار است براي بيان همبستگي زنان هوادار شبكة WMW با زنان آفريقايي, به يك زن جوان اهل بوركينافاسو بورسية تحصيل در دانشكدة ارتباطات بوركينافاسو اعطا ‌شود. به نظر WMW اين كار مي‌تواند نشان بدهد كه رسانه‌ها در صورت افزايش شمار زنان خبرنگار و روزنامه‌نگار چه نقش مهمي در رفع ستم از زنان خواهند داشت.

مبلغي كه براي اين بورس در نظر گرفته شده 5000 يورو (برابر با 6000 دلار ) است و شبكة WMW از تمامي زنان خواسته است كه براي نشان دادن همبستگي خود با زنان آفريقايي به هر ميزان كه مي‌توانند در تأمين اين مبلغ كمك كنند.

ضمناً از 15 تا 17 اكتبر (23 تا 25 مهر) سايت WMW براي دريافت پيام‌هاي همبستگي زنان جهان با زنان آفريقا اعلام آمادگي كرده‌است. براي ارسال پيام بايد در صفحه اصلي سايت به آدرس:http://mmf.lecarrefour.org روي دكمة Solidarity Notebook كليك كنيد و پيام خود را بفرستيد.

اخبار مربوط به اين روز را مي‌توانيد از http://mmf.lecarrefour.org/solidarity24h/en دريافت كنيد (البته اگر دوستداران ما آن را فيلتر نكنند!!)

-------------------------

زنان ايراني هوادار منشور جهاني زنان براي حقوق بشر براي مشاركت در اين همبستگي جهاني برنامه‌اي تدارك ديده‌اند. عجالتاً بروشوري را كه تهيه كرده‌اند بخوانيد !!

 

روزانه 30 هزار كودك در جهان قرباني فقر مي‌‏شوند

یکشنبه ٢4 مهر ١٣٨۴ – 16 اکتبر ٢٠٠۵

دبير كل سازمان ملل متحد در پيامي به مناسبت روز بين‌‏المللي محو فقر 17 اكتبر 2005 برابر با 25 مهرماه 84 ضمن اعلام اين واقعيت كه فقر در حال نابودي خانواده‌‏ها، جوامع و ملت‌‏ها است و روزانه موجب مرگ 30 هزار كودك در جهان مي شود، خواستار مشاركت بين‌‏المللي ثروتمندان و فقرا براي بهبود و ايجاد فرصت‌‏ها در مسير ايجاد زندگي بهتر براي ابناي بشر شد.

به گزارش ايلنا، كوفي عنان، دبير كل سازمان ملل متحد، گفت: امروزه بيش از 800 ميليون انسان در جهان دچار سوء تغذيه و گرسنگي مزمن هستند كه اين آمار و ارقام بر اهميت موضوع روز بين‌‏المللي محو فقر، امسال يعني دستيابي به اهداف توسعه هزاره، توانمندسازي فقيرترين فقيرها مي‌‏افزايد.

وي گفت: موضوع امسال بر اين واقعيت تاكيد دارد كه اگر به فكر فقيرترين فقيرها يعني آنان كه غالبا از فرآيند توسعه خارج هستند، باشيم فقر را مي‌‏توان كاهش داد.

 

بعد از انقلاب در ارتباط با زن در جامعه با يك رويكرد جديد مواجه هستيم

جمعه 22 مهر ۱۳۸۴ - 14 اكتبر ۲۰۰۵

رييس مركز امور زنان و خانواده، گفت: بعد از انقلاب اسلامي در ارتباط با مسئله زن، در جامعه ايران با يك رويكرد و نگاه جامع و جديدي در مواجه هستيم.

به گزارش خبرنگار ايلنا، دكتر نسرين سلطان‌‏خواه، مشاور رييس جمهور و رييس مركز امور زنان و خانواده، در جمع اعضاي علمي دانشگاه الزهرا، گفت: پس از انقلاب تلاش زيادي براي حضور مثبت زنان در عرصه‌‏هاي مختلف صورت گرفته است و اكنون سعي بر آن است كه حضور زنان نه به سبك پيش از انقلاب كه عده كمي از زنان با الگوي غربي در اجتماع به عنوان ابزار كار حضور داشتند و بيشتر زنان خانه‌‏نشين بودند و با ارائه الگوي جديد مبتني بر تعاليم ديني و با تكيه بر پشتوانه‌‏هاي فرهنگي، از زن جامعه اسلامي به نحوي مطلوب ارائه كنيم.

وي افزود: با وجود زحمات زياد در حوزه زنان، هنوز به جايگاه مطلوب نرسيده‌‏ايم و نيازمند تلاش بيشتر نياز هستيم.

سلطان‌‏خواه، در پايان شكل‌‏گيري امور زنان در قالب ساختار دولتي را از دستاوردهاي بزرگ نظام اسلامي دانست و خاطرنشان كرد: بخشي نگري و جزيي نگري براي مباحث زنان از آسيب‌‏هاي برنامه‌‏ريزي و اجرايي است كه بايد براي حل آن مراكز علمي و تحقيقاتي بتوانند در حوزه مسائل زنان و خانواده با انجام پژوهش‌‏هاي مختلف به صدر سياست‌‏گزاري و برنامه‌‏ريزي در كشور بيايند.

 

نگاه عرب ها به حقوق زنان در ایران

مترجم : شبنم جعفرزاده

 چهارشنبه 20 مهر ۱۳۸۴ - 12 اكتبر ۲۰۰۵

آفتاب – گلف نیوز: در ایران از این پس کارمندان زن وزارت فرهنگ و روزنامه نگاران زن در روزنامه ها و خبرگزاری های دولتی باید تا پیش از غروب به خانه برگردند. این موضوع از سوی وزیر فرهنگ ایران اعلام شده که خود یکی از وزرای تندروی کابینه محمود احمدی نژاد است.

این کار گویا به علت نقش حساس زنان در خانواده و پرورش کودکان انجام شده و کارکنان زن پس از این دیگر نمی توانند بعد از ساعت 6 بعد از ظهر بیرون از خانه و در دفتر کار باشند.

در همین حال شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل در سال 2003، این اقدام را کاملا تبعیض آمیز دانست و گفت زنان باید بتوانند آزادانه ساعت کارشان را بنابر شیوه زندگی خود تنظیم کنند.

یکی از گزارشگران زن معقتد است که این کار بخشی از طرح های دولت احمدی نژاد است تا روندی که در دوران ریاست جمهوری خاتمی میانه رو ایجاد شده بود متوقف کرده و به عقب برگرداند.

 

 مدير مجله 'حقوق زنان' افغانستان در دادگاه حاضر شد

چهارشنبه 20 مهر ۱۳۸۴ - 12 اكتبر ۲۰۰۵

پم اوتول

خبرنگار بی بی سی

سردبير مجله "حقوق زنان" در افغانستان که به کفرگويی متهم شده و دادستان ها خواستار مجازاتی شديد برای وی شده اند در دادگاه حاضر شده است.

علی محقق نسب، در پی شکايات رهبران مذهبی سنی و شيعه و به درخواست يک مشاور امور اسلامی حامد کرزی، رئيس جمهور افغانستان، بازداشت شده بود.

اين شکايات به مقالاتی که آقای محقق نسب در آن به انتقاد از شدت برخی از مجازات های اسلامی پرداخته و گفته بود هرکسی بايد در انتخاب مذهب يا دين مورد علاقه اش آزاد باشد مربوط می شد.

وی اشاره کرده بود که در صدر اسلام، مسلمانان به خاطر گرويدن به ساير اديان مجازات نمی شدند.

وی به عنوان يک شيعه تاکيد کرد که تخصص او تنها به مذهب شيعه در دين اسلام محدود می شود.

اما رهبران مذهبی تشيع و تسنن هر دو با خشم و هياهو به اظهارات او اعتراض کرده اند.

وی که پيشتر بازداشت شده بود روز سه شنبه در دادگاه حاضر شد.

اتحاديه خبرنگاران آزاد افغانستان می گويد پرونده آقای محقق نسب ابتدا بايد به کميسيون بررسی تخطی های مطبوعاتی سپرده می شد.

در چهار سال گذشته از زمان سقوط طالبان بيش از پيش بر صراحت لهجه مطبوعات افغان افزوده شده است.

با اين حال متهم کردن روزنامه نگاران به کفرگويی هنوز امری نسبتا نادر به حساب می آيد.

سردبير يک روزنامه ديگر افغان که در سال 2003 به کفرگويی متهم شده بود بعدا از کشور گريخت.