زنان: شنبه 16 شهریور 1387-6 سپتامبر 2008

زنان عربستان مفتی می‌شوند

شیعه نیوز

شنبه 12 مرداد 1387-2 آگوست 2008

شیخ عبدالله منیع عضو شورای علمای بزرگ عربستان با اشاره به امکان ورود زنان به عضویت شورای علمای بزرگ، اظهار داشت: زنان مانند مردان می توانند تکالیف شرعی را انجام دهند و در مسئله فتوا دادن با مردان مشارکت کنند.

به گزارش شیعه نیوز به نقل از مهر، این عضو شورای علمای بزرگ تصریح کرد: هیچ مانعی جهت شراکت زنان با مردان در زمینه علمی یا مشاوره ای یا مانند آن وجود ندارد و تا زمانی که این مسئله به زن ضرری نرساند، هیچ ایرادی ندارد.

وی با بیان اینکه هیچ مانع شرعی ندارد که زن به عنون عالم یا مفتی در دستگاههای علمی یا مشاوره و یا پژوهشی فعالیت کنند، یادآور شد: زنان دارای اندیشه، عقل و اطلاعات خوبی هستند که تا زمانی که حضور آنان به بنیان خانواده هایشان ضربه ای وارد نکند می توانند به عنوان مفتی، سخنران، معلم، رئیس دانشگاه، دانشکده و یا مدیر مراکز علمی و پژوهشی فعالیت کنند.

دکتر سهیله زین العابدین عضو شورای ملی حقوق بشر گفت: نیاز بسیاری به منظور مشارکت زنان در فتوا وجود دارد. بنابراین باید از وجود آنان بهره مند شد.

این در حالی است که پیش از این جدالهای بسیاری در مورد پیوستن زنان به شورای علمای بزرگ عربستان به عنوان مؤسسه رسمی دینی این کشور وجود داشت که شیخ منیع نیز با پیوستن زنان به این شورا و مفتی شدن آنان مخالف بود.

نامه جامعه زینب به مجلس:

لایحه حمایت از خانواده خطرناک است

ایونا تهران

شنبه 19 مرداد 1387-9 آگوست 2008

دبیر کل جامعه زینب از ارسال نامه ای از جانب تشکل متبوعش به نمایندگان مجلس در خصوص لایحه حمایت از خانواده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری زنان ایران "ایونا" ، مریم بهروزی در گفتگو با خبرنگاران ضمن اعلام خطر نسبت به تصویب لایحه حمایت از خانواده در مجلس اظهار داشت : برای جلوگیری از تصویب این لایحه در مجلس جامعه زینب نامه هایی را به نمایندگان مجلس ارائه کرده که شامل نقد این طرح و ارائه پیشنهادات در این ارتباط است.

وی ادامه داد : باید موجی در رابطه با این طرح در افکار عمومی ایجاد شود تا مردم متوجه شوند که در کشور چه می گذرد و جامعه زینب همگام با سایر گروههای زنان برای دفاع از ملت به ارائه نقد و پیشنهاد در ارتباط به لایحه حمایت از خانواده می پردازد.

دومین عاقد زن مصری تهدید به قتل شد

مهر

یکشنبه 13 مرداد 1387-3 آگوست 2008

پس از اینکه دادگاه خانواده استان اسیوط مصر قبول کرد که سماح عبدالحمید شریف به عنوان دومین عاقد زن در مصر فعالیت کند، از سوی خانواده‌اش به قتل و محرومیت از ارث پدری تهدید شد. این در حالی است که پیش از این مفتی اعظم مصر ضمن دفاع از نخستین عاقد او را تأیید کرده بود.

افزايش نگراني‌ها درباره وضعيت زنان و دختران در افغانستان

ایونا تهران

شنبه 19 مرداد 1387-9 آگوست 2008

ازدواج مرد 35 ساله با دختر هفت ساله در افغانستان باعث افزايش نگراني ها در مورد وضعيت زنان و دختران اين كشور شده است.

به گزارش خبرگزاری زنان ایران "ایونا" ، "زهرا حرير" رئيس اداره امور زنان استان "جوزجان" افغانستان در پي انتشار خبر ازدواج يك مرد 35 سال با يك دختر هفت ساله اعلام كرد: عقد اين دختر خردسال كه در شهر "شبرغان" مركز استان جوزجان صورت گرفته، ‌مغاير قوانين افغانستان است.

روزنامه "خليج تايمز" گزارش داد ، "خليل الله امين زاده " فرمانده پليس استان جوزجان نيز گفت: نيروهاي پليس سه نفر از جمله همسر، فرد عاقد و فرد شاهد اين عقد را بازداشت كرده‌اند.

وي افزود: هنوز علت اين ازدواج معلوم نيست و تحقيقات ارگانهاي دولتي افغانستان در اين زمينه ادامه دارد.

اين دختر هفت ساله در پاسگاه پليس با نگراني به بحث و جدل ها گوش مي داد، ولي نمي دانست براي چه به آنجا آورده شده است.

براساس قوانين افغانستان، ازدواج دختران پيش از سن 16 سالگي خلاف قانون است.

 

گفتني است 60 درصد دختران افغان به ازدواج هاي اجباري و زودهنگام وادار مي شوند.    

 فعالان حقوق بشر خواستار منع ازدواج كودكان در عربستان

آفتاب

پنجشنبه 17 مرداد 1387 ساعت 12:03

 آفتاب: یک پسر بچه 11 ساله، دعوتنامه‌هایی به همکلاسی‌هایش می‌دهد تا در رخداد مهمی که خانواده‌اش برای او در تابستان برنامه‌ریزی کرده‌اند، شرکت کنند. این اتفاق جشن تولد او نیست؛ بلکه مراسم عروسی او و دخترعموی 10 ساله‌اش است!

از ازدواج محمد‌الرشیدی، به طور اتفاقی و با فشارهای مقامات استان شمالی حائل، جلوگیری به عمل آمد، چرا که آنها معتقدند دانش‌آموزان ابتدایی برای ازدواج بسیار جوان هستند.

به دنباب تکرار چنین مسائلی است که فعالان حقوق بشر و همچنین مقامات ارشد عربستان سعودی خواستار اتخاذ قانونی برای منع ازدواج کودکان و تعیین قانونی سن ازدواج شده‌اند.

به گزارش سرویس بین‌الملل آفتاب، سنتهایی از قبیل ازدواج دختران درسنین پایین در مقابل دریافت جهیزه‌های سنگین و یا بستن عقد نوزادان دختر با خویشاوندان نزدیک با مخالفتهایی از سوی روحانیون و گروه‌های فعال حقوق بشر روبه‌رو شده است.

شیخ عبدالعزیز الشیخ مفتی اعظم و یکی از مقامات ارشد دینی در عربستان اعلام کرد: ‌قیم کودک نباید خواسته خود را به کودکان تحمیل کند و یا قول ازدواج آنها را به اقوام نزدیک دهد.

این مقام سعودی در گفتگو با روزنامه المدینه اذعان داشت: ‌در دین اسلام تصریح شده که دو طرف باید با ازدواج موافق باشند و زن باید رضایت خود را اعلام کند و قیم نباید انتخاب همسر را تحمیل کند.

این مقام مذهبی و دیگر فعالان اجتماعی خواستار تصویب قانونی هستند که حداکثر سن ازدواج درآن قید شده باشد و اختلافات موجود بین مقامات مذهبی کشور را حل کند.

در حال حاضر آمار دقیقی از ازدواج کودکان در طی سال در دسترس نیست و باوجودی که رضایت زن در ازدواج قانونا لازم است بعضی مقامات به این موضوع اهمیتی نمی‌دهند و می‌توان شاهد ازدواج دختران 10 ساله با مردانی با چهاربرابر سن خود بود.

یکی از اعضاء کمیسیون حقوق بشر وابسته به دولت معتقد است: ‌این گونه ازدواجها توافقات بین االمللی را که عربستان نیز آنرا به امضا رسانده نقض می‌کند و دخترانی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند از داشتن تحصیلات و لذت بردن از کودکی محروم می‌گردند.

درعین حال این آمار تنها در عربستان بالا نیست و در یمن و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود دارد.

آيين‌نامه اجرايي حضور زن در سينماي ايران تنظيم شد  

فارس نیوز

یکشنبه 13 مرداد 1387-3 آگوست 2008

آيين‌نامه اجرايي اصول و سياست‌هاي بهينه سازي حضور زن در سينما در 3 فصل در معاونت سينمايي وزارت ارشاد اسلامي تنظيم شده است.

به گزارش خبرنگار سينمايي فارس،اين آيين‌نامه به استناد مصوبه فروردين ماه 1382 شوراي فرهنگي، اجتماعي زنان در شوراي عالي انقلاب فرهنگي و در 3 فصل با عناوين اهداف كلي ، اهداف تفصيلي، اصول سياستها و سياست‌هاي راهبردي تهيه شده است.

بر اساس اين گزارش، هدف كلي اين آيين‌نامه كه در پايان سال گذشته تهيه شده، ارتقاء و تعميق آگاهي جامعه از موضوع جايگاه، شخصيت، حقوق و نقش زن از منظر اسلام در عرصه‌هاي مختلف زندگي و حضور شايسته زن در سينما عنوان شده است.

در بخش ديگر اين آيين‌نامه اهداف تفصيلي بر سه محور استوار شده است:

الف: ترسيم وضعيت مطلوب در خصوص زنان در سينما از نظر كمي و كيفي بر اساس ارزش‌هاي والاي اسلام و انقلاب اسلامي

ب: اصلاح نگرش‌هاي منفي و فاقد اصالت و غير تخصصي در زمينه حضور زن در سينما و ارائه الگويي مناسب از زن مسلمان متناسب با زمان معاصر همراه با بازنمايي كليه ارزش‌هاي انساني

د: تقويت حضور زنان متعهد و شايسته هنرمند در عرصه سينما و فراهم نمودن شرايط فرهنگي جهت توسعه فعاليت‌هاي سالم سازنده و پوياي آنان.

بنابراين گزارش،در بخش اصول و سياست‌‌ها نيز طي 10 اصل به نحوه حضور زن در سينما پرداخته شده است از جمله: اصل استفاده صحيح و اصولي از حجاب به عنوان نماد فرهنگ ديني و ضامن مصونيت اخلاقي و رواني در جامعه،اصل حذف سكس و خشونت و عدم تلقي آن به عنوان ماهيت ذاتي سينما،اصل پرهيز از تشكيك در اصول و مباني و احكام شريعت تحت عنوان دفاع ازحقوق زنان و اصل بهره‌مندي و لزوم توجه به فتاواي فقهي و رهنمودهاي حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبري در خصوص جايگاه و نقش زنان.

همچنين در بخش‌ سياست‌هاي راهبردي اين آيين‌نامه به موارد زن، سينما، فرهنگ؛زن، سينما و مشاركت زنان؛زن، سينما و خانواده؛ زن، سينما و شخصيت پردازي؛زن، سينما و معيارهاي حضور زنان؛ زن، سينما و نيروي انساني؛زن، سينما، نظارت و مديريت؛زن، سينما، اقتصاد؛ زن، سينما و تبليغات سينمايي؛ زن، سينما و جشنواره‌هاي داخلي و خارجي اشاره شده است.

بنابرگزارش فارس،چندي پيش در مراسم اختتاميه جشنواره توليدات مراكز استاني صداوسيما ،عزت‌الله ضرغامي(رياست سازمان صدا و سيما) نسبت به بد حجابي زنان در سينما انتقاد كرد و يكي از دلايل عدم پخش فيلمهاي سينمايي توليدات داخلي را بدحجابي‌هاي مفرط و استفاده از لباس‌هاي نامناسب خواند.

دوچرخه سواری زنان در پارک خانواده کرج ممنوع شد

خبرنامه آزادی وبرابری

یکشنبه 13 مرداد 1387-3 آگوست 2008

دوچرخه سواری زنان در یکی از پارک‌های کرج به وسیله سازمان پارک‌های این شهر ممنوع اعلام شد.  زنان از این پس حق ندارند در پارک خانواده واقع در منطقه جهانشهر کرج دوچرخه سواری کنند.

سازمان پارک‌های شهر کرج با قراردادن پارچه نوشته‌هایی در مسیر پیست دوچرخه سواری در این پارک با اعلام این که از این پس دوچرخه سواری زنان ممنوع است این امر را به خاطر حفظ شئونات اسلامی دانسته است.

لازم به ذکر است که پیش از این زنان خصوصا دختران جوان که اکثرا دانش آموز و دانشجو بودند با توجه به تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها از وجود این پیست دوچرخه سواری به شدت استقبال کرده بودند و روزانه تعداد زیادی از آنان برای ورزش و تفریح سالم دوچرخه سواری به این پیست مراجعه می‌کردند که از این به بعد با ممانعت نیروهای حراست پارک مواجه می‌شوند.

زنانی که با وبلاگ نویسی پول در می آورند

سرمایه

ترجمه: مهرزاد غنی پور - استفانی اولسن

- نزدیک به سه هزار زن در چهارمین کنفرانس سالانه بلاگ هر (بلاگ هر، انجمن زنانی است که وبلاگ می نویسند.این انجمن در سال 2005 توسط سه زن وبلاگ نویس بنیانگذاری شد و هدفش گسترش ارتباط، توسعه آموزش و ارتقای اقتصادی زنان وبلاگ نویس است که به سه شیوه این اهداف را محقق می کند:

انجمن اینترنتی بلاگ هر

کنفرانس های متعدد

شبکه پخش آگهی برای وبلاگ ها) که این هفته آغاز شده، شرکت کرده و در نشست های این کنفرانس درباره زندگی ، کسب و کار و وبلاگ های شان صحبت می کنند. برخلاف برداشت عامه مردم مبنی بر اینکه همه زنان وبلاگ نویس، مادران خانه دار هستند، بسیاری از زنانی که به عنوان وبلاگ نویس در این کنفرانس شرکت کرده اند یا زنان کارآفرینند یا شاغلان تمام وقت.این زنان از وبلاگ های شان برای بیان نظرهای شخصی خود، ارتباط با جامعه و به عنوان ابزاری برای بهبود وضعیت کاری خود استفاده می کنند.

برای مثال جمی ریسدن موسس یک شرکت طراحی گرافیکی است که وبلاگش درباره اینکه چگونه می توان کارآفرین شد، می نویسد.

او که برای اولین بار در کنفرانس های بلاگ هر شرکت می کند، از اینکه این همه وبلاگ نویس زن را یکجا دور هم می بیند حس خوبی دارد: احساس می کنم عضوی از این باشگاه زنانه شده ام.

تفاوت این کنفرانس با کنفرانس های دیگر این است که درآن زنان می توانند با نویسندگان مشهور و وکلای رسانه ای گرفته تا صاحبنظران سیاسی و کارآفرینان حوزه فناوری آشنا شوند. برای این زنان تنها موفقیت در حرفه شان مهم نیست،آنها این روزها در تلاشند از نیاز زنان به داشتن وبلاگ هایی برای خودشان بگویند؛ وبلاگ هایی که می تواند برایشان درآمدزایی هم داشته باشد.

این در حالی است که تعداد وبلاگ نویسان زن در حال افزایش است برای مثال وبلاگ نویس های بلاگ هر در سال جاری از 180 نفر به دو هزار و 200 نفر افزایش داشته است.

براساس پژوهش های انجام شده 13 درصد از زنانی که با اینترنت کار می کنند از وبلاگ نویسان دائمی هستند و 15 درصد از مادرانی که با اینترنت کار می کنند، وبلاگ نویسند.

لیزا استون از موسسان بلاگ هر همچنین معتقد است زنان آمریکایی تنها مشتریان جهان نیستند و زنان در سراسر جهان گذشته از استفاده از اینترنت از تکنولوژی های رسانه ای مانند وبلاگ هم استفاده می کنند.

بسیاری از زنانی که در این کنفرانس شرکت کرده اند می خواهند بدانند که چطور از وبلاگ های شان برای راه اندازی یک کسب و کار استفاده کنند.

در نشست های این کنفرانس به زنان آموزش داده شد تا چطور وبلاگ های خود را ارتقا دهند. در یکی از نشست ها ازدحام جمعیت به حدی بود که بعضی زن ها در حالی که کنار دیوارهای سالن ایستاده بودند، برنامه را دنبال می کردند و بعضی دیگر هم روی زمین سالن نشسته بودند.

اعضای پانل به شرکت کنندگان یاد می دادند که برای ارتقای سایت شان به محصولات مورد علاقه شان لینک دهند و برای آن تبلیغ کنند یا امکان بحث روی موضوعی را در سایت خود ایجاد کنند.

یکی از وبلاگ نویسانی که درباره کاهش وزن می نویسد در این پانل گفت توانسته چند اسپانسر هم برای خود پیدا کند.

در این کنفرانس یک نفر هم هست که به سوالاتی درباره هک شدن، درآمدزایی از وبلاگ و... جواب می دهد.

برای مثال سابرینا پارسونز که مدیر عامل یک شرکت برنامه نویسی هم هست در این کنفرانس توضیح می داد که چطور می توان یک وبلاگ داشت.

پارسونز می گوید: در پایان روز باید تصمیم تان را در مورد اینکه چه کسب و کاری را می خواهید دنبال کنید، گرفته باشید. آیا می خواهید از وبلاگ نویسی کسب درآمد کنید یا از محل آگهی ها یا اینکه فقط برای سرگرمی وبلاگ می نویسید.

او شرکت کننده ها را تشویق می کند که یک طرح تجاری یک صفحه ای برای وبلاگ شان بنویسند و در اینترنت جست وجو کنند تا در مورد آگهی های تبلیغاتی اطلاعات بیشتری به دست بیاورند.

پارسونز می گوید: بسیار خوشبختیم که در عصر اینترنت کار می کنیم. در عصر اینترنت هر چیزی را می توانید در وب پیدا کنید.

گذشته از اینها یکی از بزرگ ترین مسائل بعضی زنان، یافتن راهی برای بیان توامان مسائل شخصی و کاری در وبلاگ شان است.

برای مثال، چارلین لی پژوهشگر می گوید: زنان شاغل از وبلاگ شان بیشتر برای از بین بردن احساس ایزوله شدن در زندگی کاری شان استفاده می کنند یا در وبلاگ شان از علاقه های شخصی شان مثل آشپزی، سیاست و... می گویند.

لی،خود وبلاگی درباره موضوعات مربوط به تکنولوژی دارد و وبلاگی هم در مورد مسائل خانوادگی و شخصی اش. اما طرز نوشتن این دو وبلاگ کمی با هم تفاوت دارند.

ایجاد دیوار جنسیتی در دانشكده خبر

خبرنامه شیراز

دو شنبه 21 مرداد 1387       

کارگزاران: دیوار جنسیتی در دانشكده خبر كه سال گذشته پس از اعتراض دانشجویان برچیده شده بود، بار دیگر برپا شد. دانشجویان دانشكده خبر كه بیشتر آنها خبرنگار هستند، ایجاد دیوار جنسیتی در سلف گالری دانشكده را كه خانم‌ها و آقایان را از هم جدا می‌كند، توهین به شخصیت و شعور دانشجویان و خبرنگاران می‌دانند.

گفته می‌شود مسوولان و كارمندان حراست دانشكده به دانشجویان تذكر می‌دهند كه دانشجویان در قسمت مخصوص آقایان و خانم‌ها بنشینند و از نشستن دور یك میز خودداری كنند.

دفاع طبیب زاده، رئیس مرکز امور خانواده از لایحه حمایت از خانواده

خبرگزاری جمهوری اسلامی

چهارشنبه 23 مرداد 1387-13 آگوست 2008

تهران- خبرگزاري کار ايران -زهره طبيب زاده نوري، مشاور رئيس جمهوري و رئيس مرکز امور زنان و خانواده در نشست خبري که در روز دوشنبه 21 مردادماه در محل مرکز امور زنان و خانواده رياست جمهوري برگزار شد توضيحات مفصلي را دررابطه با لايحه حمايت از خانواده عنوان کرد.

طبيب زاده در ابتدا بيان داشت که لايحه حمايت از خانواده نکات مثبت فراواني دارد و لازم است اين لايحه مصوب شود تا جامعه زنان ايران از مزاياي مثبت اين لايحه خوردار شوند.

او از جمله نکات مثبت اين لايحه را استقرار مشاوران و مراکز مشاوره در دادگاه ها عنوان کرد و ادامه داد: اين لايحه قوه قضائيه را موظف مي کند که مشاوراني را در دادگاه ها مستقر کنند و اين بسيار نکته مثبت و عالي اي است. وي با اشاره به ماده 2 اين لايحه گفت: حضور يک زن داراي پايه قضايي به عنوان مستشار در دادگاه هاي خانواده يکي ديگر از مواردي است که در اين لايحه براي حمايت از حقوق زنان پيش بيني شده است.

وي در ادامه گفت: اگر ما به تعداد کفايت قاضي زن در کشور داشته باشيم، قيد حد المقدور که در اين ماده آمده است هم مي تواند تبديل به حتما شود و از ديدگاه من اين قيد به اين دليل بوده که اگر در جايي زن داراي پايه قضايي نبود، کار معطل نماند. ولي اگر بود، مستشار زن در اولويت باشد.

طبيب زاده يکي ديگر از نکات ارزنده اين لايحه را وجود سه قاضي براي راي دادگاه خانواده عنوان کرد و گفت: در همه دادگاه ها يک قاضي راي مي دهد اما در مورد دادگاه خانواده سه قاضي با شور و مشورت راي مي دهند که اين به دليل اهميت قضاوت در مورد مساله خانواده است.

مشاور رئيس جمهور در امور زنان، تسريع در صدور حکم را از ديگر موارد مثبت اين لايحه ذکر کرد و ادامه داد ابلاغ راي دادگاه لزومي به ارجاع ندارد و از طريق پست، نمابر،پيام هاي تلفني، پست الکترونيکي و يا هر طريق ديگري که دادگاه مناسب با کيان خانواده تشخيص دهد مي تواند صورت گيرد.

 

وي تشکيل دادگاه خانواده در تمامي شعب شهرستانها و به حد کفايت را از موارد مثبت ديگر اين لايحه ياد کرد و گفت قبلا ممکن بود در استان ها دادگاه هاي مختلفي به مسايل خانواده رسيدگي کنند، دادگاه هايي که به همه دعاوي رسيدگي مي کنند به موضوع اختلافات خانوادگي هم رسيدگي مي کردند. اما اکنون مراکز قضايي موظف شده اند که حتما دادگاه خاصي براي رسيدگي به دعاوي خانوادگي در استان ها و شهرستان ها تشکيل دهد ضمن اين که قاضي اي که به طور خاص در مسائل حقوقي و اختلافات خانوادگي متبحر شده است به پرونده هاي خانوادگي رسيدگي خواهد کرد.

رئيس مرکز زنان و خانواده گفت: در اين لايحه پرداخت نفقه زوجه و نفقه اطفال بر پرداخت تمامي ديون مقدم است. وي ادامه داد: البته اين خاص اين لايحه نيست اين قانون اسلام است اما در اين لايحه تسريع شده است. مفهوم اين ماده قانوني يعني اين که اگر مردي ورشکسته شده و در عين حال زن اش را هم طلاق داده است و چند دعوي قانوني دارد دادگاه ابتدا ديوني را که در رابطه با نفقه زوجه و نفقه فرزندان به عهده اش است از دارايي مرد جدا مي کند بعد ساير ديون را مي پردازند. مي بينيم که اسلام چقدر به حق زن و بچه تاکيد دارد.

طبيب زاده در مورد ماده 25 لايحه حمايت از خانواده که در آن موضوع ماليات بر مهريه مطرح شده است گفت: آنچه در اين ماده در رابطه با ماليات بر مهريه گفته شده است داراي ابهام است و در ابتدا اين طور به نظر مي رسد که گويا قرار است ماليات بر مهريه را زن بپردازد در حالي که به نظر من اينطور نيست. مرد مسوول پرداخت مهريه است و وقتي مردي ادعا مي کند که مي تواند مهريه سنگيني را بپردازد ، ماليات آن را هم مرد بايد پرداخت کند. چون هنوز زن پولي نگرفته است که بخواهد از آن مالياتي بدهد.

وي اضافه کرد: بنابراين ماليات بر مهريه، خودش هم مانعي براي قبول مهريه هاي نامتعارف و هم مانعي بر سر راه ازدواج مجدد است. چون مرد تا بخواهد ماليات مهريه هاي نامتعارف را بدهد، خودش از ازدواج با آن شروط منصرف مي شود و اين خيلي مثبت است و به اين صورت جلوي قضيه از جايي که دارد آغاز مي شود گرفته مي شود.

مشاور رئيس جمهوري در امور زنان سپس به موضوع ازدواج موقت که در آن لايحه عنوان شده است پرداخت و گفت: من اطلاعات فقهي لازم را ندارم تا بتوانم از منظر حقوقي به موضوع ازدواج موقت بپردازم و راجع به اين موضوع که آيا ازدواج موقت باشد يا نباشد صحبت کنم و فقط بحث پزشکي اش را مطرح مي کنم. در اين لايحه آمده است که ثبت ازدواج موقت ضرورتي ندارد و اين عدم ثبت مي تواند باعث بروز انواع بيماري مقاربتي، بيماري هاي واگير دار، بيماري هاي ژنتيک و غيره شود. چون در ازدواج موقت طرفين رابطه هيچگونه آزمايش پزشکي انجام نمي دهند، بنابراين شايسته است که در ازدواج موقت هم لازم باشد برگه سلامت تهيه شود و آزمايشات لازم مانند ازدواج دائم انجام شود.

وي ادامه داد بنابراين اگر ازدواج موقت به عنوان راه حلي براي کم شدن فساد و فحشا در جامعه پيشنهاد شده است بايد ثبت شود بايد و بايد به اين نکته هم توجه داشت که بيماري هاي مختلف در اثر عدم ضابطه مند بودن اين مساله رواج پيدا نکند و حتما گواهي هاي پزشکي سلامت در ازدواج موقت وجود داشته باشد.

وي سپس به مساله تعدد زوجات پرداخت و گفت: از سال 53 لايحه حمايت از خانواده چندين شرط را براي ازدواج مجدد همسر عنوان کرده بود که يکي از آنها اجازه همسر قبلي بود و عنوان شده بود که اگر اين شروط وجود داشته باشد و زن قبلي هم موافق باشد مرد مي تواند ازدواج مجدد داشته باشد. اما واقعيت اين بود که مردان، ازدواج مجدد انجام مي دادند ولي عملا يا ثبت نمي کردند و يا پنهاني اين کار را انجام مي دادند و به زن اول اطلاع نمي دادند و رعايت موارد قانوني اش صورت نمي گرفت.

وي ادامه داد: اين مساله در جامعه وجود دارد با اصل مساله تعدد زوجات هم هيچ کس نمي تواند مخالفت کند چون اصل مساله قانون الهي است و حدود و ضوابطي هم دارد. مگر طلاق يک قانون الهي نيست يک حدود و ضوابطي دارد پيامبر مي گويد که مذموم ترين چيزها در نزد من امر طلاق است اما چون يک جايي لازم است انجامش مي دهيم. طبيب زاده اضافه کرد: اين بحث هايي هم که در رابطه با تعدد زوجات مي شود برخي اش احساسي است و برخي اش جنبه سياسي دارد. بايد واقعيت ها را تفکيک کرد از آنچه که دارد در مطبوعات و تلويزيون مطرح مي شود.

وي باانتقاد از عملکرد تلويزيون گفت اکنون در تلويزيون زندگي حضرت يوسف نمايش داده مي شود و در آن مشاهده مي کنيم که يعقوب 4 زن دارد، دو کنيز و دو خواهر که البته حالا مساله شرعي اش را هم کنار بگذاريم که در آن زمان هنوز آيين پيامبر نبوده و ازدواج با دو خواهر مشکلي را پيش نمي آورده است و اين مربوط به شرايط آن زمان بوده است. اما نکته دراينجا است که در تلويزيون هم چند زني حضرت يعقوب مشاهده مي شود و هم از طرف ديگر در برنامه ارديبهشت گفته مي شود که هر کس دو تا زن بگيرد خائن است و خيانتکار به شمار مي رود.

وي ادامه داد من هم خودم به شدت با تعدد زوجات اگر به قصد هوسراني باشد، مخالفم اما قانون الهي را نمي شود منکر شد. اسلام گفته است در شرايط خاص که مثلا جنگي اتفاق افتاده است و توازن جمعيت به هم خورده است، يا دلايل خاص پزشکي وجود دارد و يا خانواده اي داراي مشکل است و نمي تواند تداوم پيدا کند، زن اول رها نشود و اگر تمايل دارد، بماند و ازدواج مجددي هم صورت بگيرد. البته اين نکته لازم به توضيح است که در عين حال اسلام به شدت با پرداختن به مسائل غريزي و جنسي که از روي هوسراني باشد مخالف است و آن را مذموم مي داند.

وي سپس با اشاره به ماده 23 لايحه حمايت از خانواده گفت: اين ماده اختيار همسر دائم بعدي را منوط به اجازه دادگاه پس از احراز توانايي مالي مرد و تعهد اجراي عدالت بين همسران مي داند و اين ماده اصلا به اين معني نيست که اگر مردي پولدار شد، برود و ازدواج مجدد بکند.

وي ادامه داد: فرض کنيد يک آنتي بيوتيک براي درمان يک بيماري مناسب است اما دليلي ندارد که همه افراد آن را بخورند. اگر کسي مريض است بايداز آن استفاده کند.

مشاور رئيس جمهوري در امور زنان سپس به بيان نکات مثبت ماده 23 پرداخت و گفت: در اين ماده گفته شده است که مرد براي ازدواج مجدد بايد به دادگاه مراجعه کند و دادگاه را در جريان قرار دهد و به دادگاه توضيح دهد که استدلالش براي ازدواج مجدد چيست، اگر استدلالش درست بود و توان مالي اش را هم داشت و تعهد به اجراي عدالت هم کرد تازه در مرحله بعد مساله تبصره ماده پيش مي آيد که در صورت ازدواج مجدد در صورتي که مهريه حال باشد و همسر اول هم مطالبه کند اجازه ثبت ازدواج مجدد منوط به پرداخت مهريه زن اول مي شود.

وي ادامه داد: اين خودش اولين مانع بر سر راه ازدواج مجدد است. اگر مرد تمکن مالي دارد اول بايد مهريه عندالمطالبه را کامل بدهد، اگر ندارد در صورتي که چنين قدمي جلوي او بگذاري مي گويد من غلط کردم و مهريه اولي را هم ندارم بدهم چه برسد به اينکه همسر دوم اختيار کنم.

طبيب زاده گفت: حالا اگر مردي باشد که بتواند مهريه اولي را بدهد؛ دادگاه، زن اول را در جريان قرار مي دهد و زن مي تواند مهريه خود را طلب کند. يا زن موافق است و مي گويد باشد من با وجود اينکه اين مرد پا روي احساسات من گذاشته است به دليل شرايط بد اقتصادي ام با او زندگي مي کنم. يا اينکه مي گويد تو لياقت زندگي با من را نداري و از تبصره استفاده مي کند و مهرش راطلب مي کند و تقاضاي طلاق مي کند.

طبيب زاده اضافه کرد: آنچه اينجا اهميت دارد اجازه طلاق همسر است و بايد در امر طلاق تسريع شود. يعني زن بتواند بدون تشريفات بعدي طلاق بگيرد.

مشاور رئيس جمهوري در امور زنان ادامه داد: البته اگر زن در شرايط بد اقتصادي باشد مرد به هر حال رضايت براي ازدواج مجدد را از همسرش خواهد گرفت حالا يا با زور يا با پول. و از آنجايي که در اسلام حق طلاق با مرد است زن داراي وضعيت اقتصادي بد، مجبور است که با شوهرش کنار بيايد چون در غير اين صورت شوهرش يک عدم تمکين به او مي دهد و راحت طلاق اش رامي دهد و از شرش هم راحت مي شود و مي رود يک زن ديگر مي گيرد.

طبيب زاده سپس با انتقاد از کساني که جار و جنجال به پا کرده اند و از لايحه حمايت از خانواده انتقاد مي کنند گفت: بنابر اين به نظر من اين همه جار و جنجال ندارد. اگر اين امکان فراهم بشود که در صورتي که زن تقاضاي طلاق از شوهرش را داشت بتواند حقوق خودش را دريافت کند و طلاق بگيرد اين کاملا درست است. چون اگر طلاق عاطفي اتفاق بيفتد ديگر هيچ مردي را نمي توانيم مجبور کنيم که با زن اول زندگي کند. آن مرد مي رود از طريق غير مشروع اين کار را انجام مي دهد براي اين که ديگر تمايلي به اين زن ندارد. ما اين را تاييد نمي کنيم ، اين خيانت است، خيلي بد است. خيلي زشت است که يک مردي اينطوري باشد، اسلام هم آن را مذموم مي داند اما واقعيت اين است که يک مردهايي هستند که اينگونه هستند. رئيس مرکز امور زنان و خانواده سپس در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران در رابطه با اين موضوع که نظر مرکز امور زنان و خانواده در رابطه با اين لايحه چيست گفت: نظر مرکز امور زنان در هيچ زمينه اي نظر شخصي مرکز نيست من در لابه لاي صحبت هايم عرض کردم اين لايحه بايد تکميل بشود. آنچه که به ذهن بنده و دوستان مي رسد اين است که به نحوي تسريع بشود که اگر زن نمي خواهد اين زندگي را دامه بدهد بعد از گرفتن مهريه بتواند اين ارتباط زندگي را قطع کند. وي ادامه داد: بنده عضوي از اعضاي دولت هستم، من يک نظر دارم، دولت يک نظر مي تواند داشته باشد اما وقتي کليات اين لايحه به عنوان نظر دولت تصويب شده است بنده نظر فردي خودم را که نمي توانم مطرح کنم .مرکز امور زنان و خانواده نمي تواند نظري جدا از نظر دولت داشته باشد.

طبيب زاده گفت: مجلس اجازه دارد به لحاظ قانوني اين لايجه را مورد بررسي قرار بدهد و حق نمايندگان مجلس است که نظرات تکميلي و اصلاحي خودشان را صرف نظر از برخوردها و جنجال هاي سياسي در مورد اين لايحه مطرح کنند .دولت هم اصلا ادعا نمي کند که هر چه که گفته آيه قرآن است و در آن قصوري نيست دولت نظرش را می دهد، مثلا دولت لایحه بودجه را می دهد و مجلس کلا لایحه بودجه را دگرگون می کند.

می ابو زید می گوید :احساس می کردم که لباس عجیبی به تن دارم

تکذیب برگزاری جشن ترک حجاب برای روزنامه نگاران زن مصری 

قناعتهای شخصی در ورای ترک حجاب 

ترک حجاب هنرپیشه زیباروی مصری   

عبیر صبری با حجاب وبدون حجاب   

دبي العربیه.نت

چهارشنبه 12 شعبان

یکی از مسئولین روزنامه چپگرای"البدیل" چاپ مصر اعلام داشت که هیچگونه فشاری را بر کارمندان زن با حجاب خود برای اجبار آنان به رفع حجاب نکرده است مساله حجاب را یک مساله کاملا فردی بشمار می آورد.

آقای سید محمود رییس بخش فرهنگی این روزنامه غیر دولتی به العربیه.نت گفته است که این روزنامه هرگز مراسم جشن سرور برای برخی از کارمندان زن که رفع حجاب کرده اند برگزار نکرده است.

وی در ادامه افزود نیمی از کارکنان زن این روزنامه باحجاب هستند وکسی متعرض آنان نمی شود.

براساس برخی گزارشهای اینترنتی ،نویسندگان روزنامه "البدیل" کمپینی را برای رفع حجاب نویسندگان زن ،که پنج تن می باشند ،آغاز کرده اند ویکی ازآنان پس از رفع حجاب شیرینی و نوشابه میان همکاران خود توزیع کرده است ویک همکار دیگر 12 روز پس از آنکه تصمیم گرفت حجاب به تن کند از تصمیم خود صرف نظر کرد.

می ابو زید خبرنگار (25 ساله) ،که رفع حجاب وی باعث براه افتادن این جنجال می باشد گفته است که وی تصمیمش را آزادانه وبه دور هرگونه فشاری یک سال پس از پیوستن به روزنامه اتخاذ کرده است.

وی می افزاد بعد از آنکه احساس کرده بود که لباس عجیبی را بر تن دارد وانسجامی را میان خود وآن احساس نمی کرد بی حجابی را برگزید ،وی از 13 سالگی با حجاب بوده است.

می ،فارغ التحصیل دانشکده اقتصاد وعلوم سیاسی دانشگاه قاهره است و 4 سال پیش کار خبرنگاری را با روزنامه مشهور "روز الیوسف" که گرایشهای لیبرالی می باشد و نزدیک به حزب حاکم در مصر است آغز کرده بود.

قناعتهای شخصی در ورای ترک حجاب

می ابوزید ، ضمن گفتگو با "العربیه.نت" افزود :" فکر کردن درباره تصمیم رفع حجاب را قبل از پیوستنم به "البدیل" شروع کرده بودم ،این تصمیم هیچ رابطه ای با کارم ندارد ، ما خبرنگاران بالغی هستیم ونه نوجوان  من حجابم را روز پنجشنبه بدون هیچگونه جشن وسروری در روزنامه کنار گذاشتم

خانم هبه همکار می، اطهار داشت که تعداد زنان با حجاب در روزنامه بیش از بی حجابهاست زیرا این مساله کاملا شخصی می باشد وربطی به محیط کارمان ندارد....وقتیکه وی برای اولین بار بدون حجاب به دفترکار وارد شد به او تبریک گفتیم ، حال اگر یکی از همکارانمان محجبه شود وقتیکه او را اولین بار مشاهده کنیم به او نیز تبریک خواهیم گفت. 

ترک حجاب هنرپیشه زیباروی مصری

کشور مصر که بزرگترین تولید کننده فیلمهای سینمایی وسریالهای تلویزیونی در خاورمیانه می باشد در سالهای اخیر شاهد محجبه شدن شمار ی از هنرپیشگان وخوانندگان زن مشهور بود وبرخی از این هنرمندان پس از مدتی حجاب را ترک کرده اند.

مشهورترین هنرپیشه ای که اخیرا پس از چند سال محجبه بودن ترک حجاب کرده است عبیر صبری می باشد که پس از ان گوینده یکی از تلویزیونهای دینی شده بود.

وی درباره دلایل کشف حجاب گفته بود که تصمیم خود را بدون فشار از کسی اتخاذ کرده است واین مساله در چارچوب مسئولیتهای شخصی اش قرار دارد وبه هیچکس اجازه نمی دهد درباره انگیزه وی پرس وجو کند.

نو عروسی که اعدام شد

وارش

سلام دموکرات

هفت شهریور 1387, بوسيله ى دیاکو

قاصد روزان ابری

شبنم ستایش هم امروز صبح اعدام شد. به مادرش که تسلیت گفتم انگار با انسانی که روح نداره حرف می زنم. از خونه صدای هیچ کس در نمی آمد.حتا نه صدا گریه ای!

داستان قتل چه بوده است؟

نوعروسي که در قتل شوهرش مجرم شناخته شده در چند قدمي چوبه دار قرار گرفت. به گزارش خبرنگار ما شبنم متهم است چهار ماه پس از ازدواج با شوهر ورزشکارش او را به قتل رسانده است. اين زن 34 ساله که از سال 85 در زندان به سر مي برد، در جلسه محاکمه اش انگيزه خود را از قتل، خيانت هاي مکرر شوهرش اعلام کرد.

شرح ماجرا

 بیست و دوم آذرماه سال 85 ماموران پليس حين گشتزني در جاده مخصوص کرج جسد مرد ناشناسي را که لاي يک پتو پيچيده شده بود، پيدا کردند. در بررسي هاي انجام شده مشخص شد جسد متعلق به جوان 26 ساله يي به نام مجتبي است که به نظر مي رسد در محل ديگري به قتل رسيده و جسدش در جاده رها شده است.

 

با توجه به اينکه شبنم همسر مجتبي گزارشي از مفقود شدن شوهرش به پليس ارائه نداده بود، ماموران به او مشکوک شدند و بازداشتش کردند. شبنم ابتدا منکر قتل شد اما زماني که تحت بازجويي هاي فني- پليسي قرار گرفت لب به اعتراف گشود و گفت؛ در کنار خانواده ام زندگي راحتي داشتم و قصد ازدواج هم نداشتم. خانواده ام ثروتمند هستند و به لحاظ مالي هم به چيزي احتياج نداشتم، تا اينکه با مجتبي آشنا شدم و رابطه عاشقانه يي بين ما به وجود آمد. من شش سال از مجتبي بزرگ تر بودم اما علاقه يي که بين ما وجود داشت آنقدر قوي بود که اختلاف سني چندان برايمان مهم نبود.

شبنم ادامه داد؛ من و مجتبي پس از دو سال رابطه بالاخره با هم ازدواج کرديم. شوهرم جواني بسيار خوش اندام و جذاب بود که به راحتي مي توانست دل هر دختري را به دست آورد. با اين حال اوايل ازدواج مان فکر مي کردم مجتبي به من وفادار است، هنوز يک ماه نگذشته بود که فهميدم او با زنان ديگري رابطه دارد و حتي پيش از ازدواج با من، با دختر ديگري ازدواج کرده و از او جدا شده بود.

نوعروس متهم به قتل ادامه داد؛ وقتي به روابط شوهرم اعتراض کردم به من گفت چون شش سال بزرگ تر از او هستم پس حق اعتراض ندارم. مجتبي از اختلاف سني مان سوءاستفاده مي کرد و مي گفت تو پير شدي و من جوان هستم و حق دارم با زنان ديگر ارتباط داشته باشم. به رغم اينکه مجتبي به من خيانت کرده بود همچنان او را دوست داشتم و سعي مي کردم آنقدر به وي محبت کنم تا سمت زن ديگري نرود اما فايده يي نداشت.

شبنم ادامه داد؛ مجتبي مرتب نسبت به من ابراز بي علاقگي مي کرد و مي گفت اگر با تو ازدواج کردم فقط به خاطر ثروت خانواده ات بود و نه چيز ديگر. من براي اينکه دل شوهرم را به دست آورم و او را پايبند زندگي کنم بليت خريدم که به سفر خارج برويم. با هم به مسافرت رفتيم و برگشتيم اما هيچ تغيير مثبتي در رفتار مجتبي به وجود نيامد و حتي او روابطش را با همسر سابقش بيشتر کرد. روز حادثه من و مجتبي به خاطر رفتار او به شدت با هم بحث کرديم. مجتبي که هيکل بسيار قوي هم داشت مرا کتک زد. نمي توانستم از خودم در برابر او دفاع کنم. در همين حين موبايل مجتبي مرتب زنگ مي خورد، همسر سابقش بود مي خواست با وي قرار بگذارد، اين مساله مرا به شدت عصباني کرد، ديگر نمي توانستم تحقيرهاي مجتبي را تحمل کنم، شوهرم در آخرين حرفش به من گفت يا بايد اين زندگي را تحمل کنم يا اينکه چند ميليون تومان پول از خانواده ام بگيرم و به او بدهم. در همين زمان بود که تصميم خودم را گرفتم، مقداري قرص ديازپام داخل داروهاي پرورش اندام وي ريختم و وقتي مجتبي آن را خورد بيهوش روي زمين افتاد، سپس شوهرم را کشتم و جسد را با کمک يکي از آشنايان از خانه بيرون بردم. اعترافات شبنم در اداره آگاهي پرونده قضايي وي را به جريان انداخت و پس از تکميل تحقيقات و ارسال پرونده به دادگاه کيفري استان تهران اين زن مورد محاکمه قرار گرفت و به قصاص محکوم شد.

پس از تاييد حکم قصاص شبنم در ديوان عالي کشور و گذراندن مرحله استيذان پرونده نوعروس در نوبت اجراي حکم قرار گرفت. وي روز گذشته در تماس با خانواده اش خبر داد که قرار است 23 مردادماه براي اجراي حکم پاي چوبه دار برود. اين در حالي است که خانواده شبنم از مدت ها قبل تلاش خود را براي جلب رضايت اولياي دم آغاز کرده اند اما هنوز موفق نشده اند.

يك دختر 15 ساله پس از تعرض کارفرما خودسوزی کرد خودسوزي

کانون دفاع از حقوق زنان و کودکان

سه شهریور 1387, بوسيله ى دیاکو

دختری کارگر به نام مهتاب احمدزاده، 15 ساله، اهل پیرانشهر که به همراه خانواده خود در یک کارگاه جوجه‌کشی در شهر نقده مشغول به کار بود، پس از تعرض صاحبکار به وی و به علت فشارها و آسیب روحی و روانی حاصله، این تجاوز، اقدام به خودسوزی کرد.

او به‌ علت شدت جراحات وارده ناشی از سوختگی، در محل حادثه جان خود را از دست می‌دهد.

چندی پیش نیز دختر کارگر به نام گلاویژ سلطان‌نیا، 19 ساله در شهر همدان در اثر آسیب روحی ناشی از تعرض صاحبکار اقدام به خودسوزی نموده بود.

سن ۸۰ درصد زنان خیابانی بین ۱۵ تا ۲۴ سال است

خبرنامه امیرکبیر

 سیزده شهریور 1387, بوسيله ى دیاکو

دکتر فقیه رئیس سازمان بهزیستی کشور در همایش علمی ـ کاربردی تبلیغ در قم اظهار داشت : باید قبول کنیم آسیب ها هیچگاه ریشه کن نشده اند.

وی با بیان اینکه طی سال گذشته ۸ میلیون پرونده در قوه قضائیه به ثبت رسیده، افزود: انکار آسیب ها نادرست است و کار فرهنگی باید در اولویت قرار گیرد.

ایشان پایین آمدن سن در افراد مبتلا به آسیب های اجتماعی را یک زنگ خطر عنوان کرد و گفت : ۸۰ درصد زنان خیابانی که در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند بین ۲۴ ـ۱۵ ساله می باشند.

لايحه حمايت از خانواده به صحن علني مجلس برمي‌گردد

تغییر برای برابری

سیزده شهریور 1387, بوسيله ى دیاکو

به گزارش سرويس اجتماعي برنا در حالي که برخي خبرگزاري ها خبر دادند که لايحه بحث برانگيز حمايت از خانواده روز گذشته از دستور کار مجلس به طور کامل خارج شده تا به هيئت دولت برگردد، نايب‌رييس كميسيون قضايي در گفتگو با خبرنگار اجتماعي برنا اين موضوع را رد کرد.

فرهاد تجري، نماينده قصر شيرين در خصوص خارج شدن لايحه حمايت از خانواده از دستور کار مجلس گفت: اين لايحه از دستور کار ديروز مجلس خارج شده است و اين به معناي خارج شدن به معناي کلي نيست.

نايب رييس کمسيون قضايي و حقوقي مجلس در ادامه خاطر نشان کرد: بنا بر نظرات هيت رييسه و جمعي از نمايندگان اين لايحه نياز به نظرات تکميلي و اصلاحي داشت که روز گذشته از دستور کار خارج شد تا مورد ارزيابي و کارشناسي بيشتر قرار بگيرد.

تجري با اشاره به بازگشت دوباره اين لايحه به دستور کار مجلس افزود: به نظر مي رسد طي اين هفته اين لايحه دوباره در دستور کار مجلس قرار گرفته و به صحن علني مجلس برگردد.

ياد آور مي شود لايحه 53 ماده اي "حمايت از خانواده" که چندي پيش در کميسيون قضايي مجلس به تصويب رسيده است و روز گذشته در دستور کار مجلس قرار داشت که خار ج شد.

اين در حالي است که به اعتقاد منتقدان، اين لايحه در ماده 23 خود که اجازه ازدواج مجدد را تنها در صورت احراز تمکن مالي مرد توسط دادگاه فراهم کرده است و همچنين ماده 22 که ضرورتي براي ثبت ازدواج موقت قرار نداده و ماده 25 که ماليات را بر مهريه الزامي دانسته داراي اشکالات اساسي و شبهه برانگيز است.

يادآور مي شود روز گذشته تعدادي از زنان با حضور در مجلس شوراي اسلامي به صورت جداگانه با نمايندگان مجلس ديدار کردند و انتقادات خود را نسبت به موادي از اين لايحه ابراز داشتند

ممانعت از خروج ۱۲۸ نفر به خاطر بدحجابی از ایران

رادیو زمانه

 ده شهریور 1387, بوسيله ى دیاکو

محمود بت‌شکن رئیس پلیس فرودگاه‌های ایران اعلام کرد که از خروج ۱۲۸ زن که پوشش آنها مطابق با قوانین شریعت در جمهوری اسلامی نبوده، جلوگیری کرده است.

این اقدام پلیس در راستای اجرای طرحی با عنوان ارتقای امنیت اجتماعی است که از دو سال پیش تاکنون در ایران به اجرا گذارده شده و طی آن هزاران دختر و پسر دستگیر و به دادگاه‌ها معرفی شده‌اند. سردار بت‌شکن که امروز شنبه با وب سایت رسمی پلیس ایران گفتگو کرده، با اعلام این خبر افزوده است که پلیس از سفر ۱۲۸ نفر به دلیل بد‌حجابی جلوگیری کرده و به۱۷۱هزار و ۱۵۱ نفر نیز تذکر داده است.

به گفته این مقام پلیس، همچنین از شش هزار و ۷۹۹ نفر نیز تعهد کتبی گرفته شده است. طرح برخورد با کسانی که پوشش‌ اسلامی را در ایران رعایت نمی‌کنند با انتقاد بسیاری از فعالان حقوق بشر مواجهه شده است.

سابق بر این آمار‌هایی از میزان دستگیری‌های صورت گرفته در خیابان‌های شهرهای ایران از سوی پلیس جمهوری اسلامی منتشر می‌شد، اما این برای نخستین بار است که گزارشی از فرودگاه‌های سراسر کشور در خصوص نتایج اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی منتشر می‌شود.

سردار بت‌شکن که گزارشی از عملکرد پلیس فرودگاه‌های ایران ارائه داده، در عین حال گفته است که طی پنج ماه گذشته ۷۰ سارق و ۲۱۵ نفر در رابطه با قاچاق کالا دستگیر شده‌اند. به گفته وی، فرودگاه‌های ایران یکی از امن‌ترین فرودگاه‌های جهان است.

رییس پلیس استان تهران در۱۲ خرداد ماه امسال نیزاعلام کرده بود که از ابتدای سال ۱۳۸۷ تا خرداد ماه، ۶۴۱۴نفر به اتهام ایجاد مزاحمت برای زنان، در استان تهران دستگیر شده‌اند. بر اساس موازین شرعی، در ایران زنان ملزم به پوشاندن موهایشان و پوشیدن مانتوهای بلند و گشاد در اماکن عمومی از جمله در دفاتری هستند که با آقایان همکارند.

پلیس گه‌گاه شرکت‌های خصوصی را به منظور اطمینان از رعایت این موازین شرعی کنترل می‌کند و در صورت لزوم این دفاتر را می‌بندد.

برخی از کافی‌شاپ‌ها در ایران نیز پس از آن‌که پلیس اعلام کرد فروشندگان یا مشتریان این مراکز معیارهای گفته شده را رعایت نکرده‌اند، بسته شدند.

رستوران‌ها و اماکن عمومی دیگر در ایران، اغلب پیام‌هایی را در مغازه هایشان نصب کرده‌اند که در آن‌ها از مشتریان خواسته شده حجاب اسلامی را رعایت کنند.

طرح مبارزه با بدحجابی در سال‌های گذشته با شروع فصل گرما و تابستان آغاز می‌شد و کمی پس از آن فروکش می‌کرد؛ اما این طرح سال گذشته تا زمستان ادامه یافت و با زنانی که شلوارهای تنگ می‌پوشیدند و مردانی که موهایشان را به سبک غربی آرایش می‌کردند، برخورد شد.

کسانی که معیارهای پوشش اسلامی را رعایت نمی‌کنند، معمولاً در اولین بار با تذکر نیروهای گشت ارشاد روبه‌رو می‌شوند و در برخی موارد نیز تا پاسگاه پلیس روانه خواهند شد. اما در صورت تکرار این تخلفات آن‌ها بازداشت شده و به دادگاه فرستاده می‌شوند و مجبور به گذراندن کلاس‌های ارشاد هستند.

نه زن کرد، قربانی قتل های ناموسی در نیمه اول سال ۸۷

تغییر برای برابری

هفت شهریور 1387, بوسيله ى دیاکو

او از قبل می دانست که کشته خواهد شد. فرشته دو روز قبل به مرکز نگهداری بيماران روانی، جايی که مادرش نگهداری می شود، رفته بود و از آنها خواسته بود اجازه دهند تا آنجا بماند، اما آنها به هيچ انسان سالمی پناه نمی دهند. فرشته نجاتی، بازگشته بود و ساکی از لباس هايش را به همسايه شان سپرده و گفته بود: دير يا زود من را می کشد. اين ها را يادگاری نگه دار. روز بعد، جسد او را در حالی که پدرش به اتهام رابطه نامشروع سرش را از تن جدا کرده بود پيدا کردند. بعد از سال ها زندگی با مردی که ۱۸ سال از خودش بزرگتر بود و بعد از اتهامی که پدرش به او وارد کرد، پزشکی قانونی اعلام کرد: فرشته نجاتی باکره بوده است.

فعالان حقوق زنان می گویند که در سال جاری آمار گزارش قتل های ناموسی در ایران افزايش داشته است.

در حالی که روز گذشته کميته عليه خشونت های ناموسی آمار قتل های ناموسی در پنج ماه اول سال جاری را شش مورد ذکر کرده بود، پروين ذبيحی، فعال مسائل زنان در کردستان ايران به راديو فردا گفت: آماری که از طريق کميته اعلام شده ممکن است از واقعيت کمتر باشد زيرا تنها از دیروز( یکشنبه) تا به حال خبر سه قتل ديگر به دست ما رسيده که با تکميل شدن جزييات آن ها را هم اعلام خواهيم کرد.

به گفته خانم ذبيحی، در يک مورد زنی توسط همسرش از کاميون در حال حرکت به بيرون پرتاب شده و دو مورد هم خودسوزی زنان اتفاق افتاده است. با همه اين ها خانم ذبيحی می گويد: مشخص است که آمار خيلی بالاتر از اين است.

از آخرين موارد قتل های ناموسی منتشر شده می توان به دو مورد در سنندج، سه مورد در مريوان و يک مورد در پيرانشهر اشاره کرد. در اين ميان قتل فرشته نجاتی از بحث برانگيز ترين موارد بود.

فرشته نجاتی دختری ۱۸ ساله بود که پس از دو سال زندگی با مردی که ۱۸ سال از او بزرگتر بود، به خانه پدرش بازگشته بود. اما پدرش به اتهام رابطه نامشروعی که هيچ گاه اثبات نشد، او را سر بريد.

فعالان حقوق زنان در کردستان، مراسم تشييع جنازه فرشته را اتفاقی نادر در کردستان می دانند. زيرا در روز تشيع جنازه وی تعداد زيادی از زنان، برخلاف رسوم رايج منطقه، در مراسم حضور يافتند. اين حضور غير منتظره با حمايت مردان کرد روبرو شد و به سر دادن شعارهايی عليه قوانين تبعيض آميز ختم شد.

خانم ذبيحی دليل افزايش آمار را افزايش تعداد قتل های ناموسی نمی داند. وی معتقد است: هرچند قتل ناموسی در غرب، جنوب و جنوب شرقی کشور خيلی زياد است. اما دو مسئله در اين ميان صادق است. اول اين که اطلاع رسانی زياد شده است و دوم اين که حساسيت مردم به اين موارد بيشتر از قبل است.

به اعتقاد خانم ذبيحی، قتل های ناموسی در همه جای ايران اتفاق می افتد اما آنجا که سنت، عشيره، ايل و آداب و رسوم غلط، به قتل های ناموسی مشروعيت آسمانی می بخشد، آمار بالاتر است.

اين فعال حقوق زنان در مورد برخورد قانون با قتل های ناموسی گفت: متاسفانه با تجربه ای که وجود دارد آن کسانی که می کشند و مجری اين فرهنگ هستند، می دانند که قانون با آنها هيچ کاری ندارد و حتی به نوعی مورد حمايت نيز قرار می گيرند، در نتيجه اين فرهنگ تداوم پيدا کرده و باقی می ماند. آنها می دانند که با حکمی سبک روبرو بوده و با کوچکترين شانس، تبرئه می شوند. در اين ميان هيچ حمايتی از کسانی که مورد آزار قرار گرفته اند صورت نمی گيرد و حتی کسانی که در اين زمينه دست به اعتراض می زنند، دستگير شده و مورد بازجويی قرار می گيرند.

براساس ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی، در صورتی که پدر يا جد پدری که فرزند خود را بکشد قصاص نمی شود و به پرداخت ديه قتل به ورثه و تعزير محکوم خواهد شد.

در ماده ۶۳۰ قانون مجازات اسلامی نيز آمده است: هرگاه مردی همسر خود را در حال زنا با مرد اجنبی مشاهده کند و علم به تمکين زن داشته باشد، می تواند در همان حال آنان را به قتل برساند و در صورتی که زن مکره (ناراضی) باشد، فقط مرد را می تواند به قتل برساند. حکم ضرب و جرح نيز مانند قتل است.

به گفته کارشناسان حقوقی، اين دو ماده، به نوعی مجوز قتل های ناموسی را صادر کرده و با استناد به اين دو ماده است که مرتکبان قتل های ناموسی با کمترين مجازات روبرو شده و از چنگال عدالت می گريزند.

خانم ذبيحی با اشاره به نمونه ای از اين موارد اضافه می کند: من مردی را می شناسم که زنش را بيهوش کرده و آتش زده و بعد روی دهنش بالش گذاشته است تا خفه شود و حرف نزند. البته آن زن جان داد ولی قبل از آن با بهيار بخش صحبت کرده و همه چيز را تعريف کرده است. با همه اين ها آن مرد با پرداخت چهار ميليون تومان دیه آزاد شد.

خانم ذبيحی تاکيد می کند: فرهنگ غالب، باورها و سنت های غلط و بی قانونی و عدم حمايت از زنانی که مورد خشونت قرار می گيرند باعث رواج اين ماجرا می شود.

به گفته اين فعال حقوق بشر، از سال ۱۹۹۲ تا سال ۲۰۰۱، بیش از پنج هزار قتل ناموسی، خودسوزی، سوزاندن و مثله کردن برای هتک حرمت در کردستان عراق ثبت شده است. در حالی که ميان کردستان ايران و کردستان عراق مرزی وجود ندارد، مردی که اين سوی مرز اقدام به خشونت می کند به راحتی به آن سوی مرز می رود و بعد از اين که آب ها از آسياب افتاد، باز می گردد.

نقض حقوق کردها در ايران

سازمان عفو بين الملل، ماه گذشته با انتشار بيانيه ای اعلام کرد: جمهوری اسلامی به تبعيض و نقض حقوق کردهای ايران، بويژه زنان کرد، ادامه می دهد.

اين سازمان در گزارشی با ابراز نگرانی از سرکوبی فعالان مدافع حقوق کردهای ايران افزوده است: به رغم آن که در قانون اساسی جمهوری اسلامی برابری همه ايرانيان در پيشگاه قانون در نظر گرفته شده، اما دولت ايران برای پيشگيری و رفع تبعيض عليه کردها، به ويژه پايان دادن به چرخه خشونت عليه زنان کرد، گام های لازم را برنداشته است.

در بيانيه سازمان عفو بين الملل آمده است که زنان کرد، نه تنها به دليل زن بودن و زندگی در جامعه ای پدر سالار، که به عنوان بخشی از اقليت کرد ايران، با تبعيض و چالش های مضاعف برای احقاق حقوق خود روبرو هستند.

اين گزارش، به عنوان نمونه، به ازدواج های اجباری و در سنين پايين، قتل های ناموسی و خودسوزی و خودکشی زنان اشاره می کند.

اين سازمان در پايان از مقام های ايران خواسته است که به تبعيض ها عليه کردها پايان دهد.

در ايران ۱۲ ميليون کرد (۱۵ درصد جمعيت) زندگی می کنند که محل سکونت آنها در غرب و شمال غربی کشور است.

پس از پنجاه سال مبارزه برای حقوق زنان "دل مارتین" در گذشت

سلام دموکرات

تغییر برای برابری

 یازده شهریور 1387, بوسيله ى دیاکو

دل ماربین زن مبارز امریکائی که سال ها برای حقوق زنان می جنگید در سن هشتاد و هفت سالگی در گذشت.

او درماه جوئن گذشته بعد از این که دادگاه عالی در ایالت کالیفرنیا ازدواج هم جنس گرایان را قانونی اعلام کرد بعنوان اوٌلین زن هم جنس گرا در سانفرانسیسکو با شریک زندگی پنجاه و پنج ساله خود ازدواج کرد.

فیلیس لیون همسر هشتاد و سه ساله او به خبر نگار روزنامهً وقایع سانفراسیسکو گفت : ازدواج ما بعد از این همه سال ها که با عشق و علاقه و با هم بودن، تسٌلی کوچکی است که من می توانم در رابطه با فوت او به خود داده و آرامم کند. این دو پنجاه وپنج سال عاشقانه با هم زندگی کردند.

این جفت با هم برای اولیٌن بار انجمنی به نام اتحٌادیه دختران بیلیتی ( بر گرفته ازنام دختری که در مجموعهً اشعار پیر لویس در سال 1894 سروده شده است و عکاس و هنرمند مشهور انگلیسی ار آن فبلمی ساخته است.) تشکیل دادند که از حقوق زنان هم جنس گرا دفاع می کرد. در دههً سال های شصت در اتحادیه ملی زنان فعٌال بود. او بعنوان اولین زنی که رسما خودش را هم جنس گرا و لزبین معرفی کرده بود در هیئت مدیره انتخاب شد.

در فوریه 2004 اوٌلین زن هم جنس گرای ایالات متحدهً امریکا بود که رسمآ ازدواج کرد، بمجردی که شهردار شهر سان فرانسیسکو اجازه ازدواج رسمی هم جنسگرایان را اعلام کرد. امٌا بعدآ دادگاه هزاران ازدواج را لغو و بعلت ازدواج یبن دو جنس غیر مخالف غیر قانونی اعلام شد.

مارتبن و لیون به همراه جفت های دیگر به دادگاه شکایت کرده و موفق شدند. در ماه می گذشته دادگاه عالی سواحل غربی امریکا اعلام کرد که مخالفت با ازدواج هم جنس گرایان خلاف قانون اساسی است.

از شانزده جوئن 2008 هزاران جفت هم جنسگرا در ایالت کالیفرنیا با هم ازدواج کرده اند. مارتین که بخاطر پیری در صندلی چزخدار نشسته بود بهمراه لیون اولٌین جفتی بودند که در شهرداری سانفرانسیسکو رسمآ به هم جواب بله دادند

آیت الله علم الهدی:

برخی حرکات ورزشکاران زن دینی نیست

شیعه آنلاین

یازده شهریور 1387, بوسيله ى دیاکو

اين جا يك ارزش را صادر كرده ايم ولي در مقابل ارزش ديگري را نيز پايمال كرده ايم زيرا اين نوع ارتباط يك زن نامحرم با يك مرد اجنبي صددرصد حرام و ضدشرعي است.

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از فردا، آیت الله علم الهدی معتقد است ما نيامده ايم تابع اصول و ارزش هاي حاكم بر دنيا باشيم بلكه آمده ايم اين اصول و ارزش ها را دگرگون كنيم.

آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد مقدس در گفتگو با خراسان پیرامون برخی برداشت ها از سخنان وی در نماز جمعه این شهر که در خصوص فعالیت های ورزشی زنان ایراد شده بود توضیحاتی ارائه کرد.

بنابراین گزارش وی در این گفتگو با اشاره به جلسات خود با مسئولان ورزش بانوان نوشت: بنده چندي پيش جلسه اي با مسئولان فدراسيون هاي ورزشي بانوان كه اغلب هم خانم هاي متديني بودند، داشتم. حرف اين مسئولان نيز اين بود كه ما توانسته ايم مسئله حجاب را براي بانوان ورزشكار، به عنوان يك اصل در مسابقات بين المللي جا بيندازيم. يعني اين كه مي شود يك خانم ورزشكار در عرصه رقابت هاي قهرماني با حفظ حجاب و عفت حضور يابد. در مقابل حرفي كه بنده داشتم اين بود كه ما وقتي مي خواهيم يك اصل اسلامي را به عنوان ارزش در عرصه بين المللي مطرح كنيم، بايد فضايي براي ما فراهم شود كه اين اصل را به طور كامل مطرح كنيم، نه اين كه آن را در ضديت با ديگر اصول خود مطرح كنيم. زماني كه مي خواهيم يك ارزش اسلامي را در عرصه هاي بين المللي ترويج دهيم، اگر به صورت كامل و بدون تعارض با ديگر اصول ديني مطرح كنيم، بهترين اقدام را براي توسعه اصول و ارزش ها و صدور انقلابمان انجام داده ايم، ولي اگر ارزشي در عرصه بين المللي به طور ناقص و در تعارض با ديگر اصول و ارزش ها مطرح شود، اين نقض غرض است.

آیت الله علم الهدی در ادامه افزود: متاسفانه بانوان ورزشكار ما در رقابت هاي بين المللي با وضع نامناسبي شركت كرده بودند و عكس هاي آن ها را به مسئولان ورزش بانوان نشان دادم. من به آن ها گفتم شما فرموده ايد زن مي تواند با پوشش در مسابقات اسكيت شركت كند، در حالي كه ژستي كه ورزشكار ما در حال اسكيت گرفته، كاملا ضد ارزش هاي ديني ماست.

امام جمعه شهر مقدس مشهد در ادامه می افزاید: اين اقدام شما دو پيام داشته است: ١ - گفته ايد يك خانم ورزشكار مي تواند با پوشش اسكيت كند و ٢ - اعلام كرده ايد مسئله تبرج و انجام حركت هاي محرك از سوي يك عنصر ديني (ديندار) بلامانع است. يعني شما در عين اين كه ارزشي را مطرح كرده ايد، يك حرام صددرصد را تجويز كرده ايد. اگر مطرح كردن يك اصل ارزشي، در عرصه بين المللي مبتني بر تجويز يك محرم شرعي باشد، بايد ببينيم از نظر فقهي درست است يا نه؟ من تصاويري را به اين خواهران مسئول نشان دادم كه زن ورزشكاري با پوشش در رقابت هاي بين المللي شركت كرده و برنده هم شده است ولي با مردي كه به وي مدال داده است ، دست داده است. دقت كنيد كه هر دو مطلب منعكس مي شود. اين جا يك ارزش را صادر كرده ايم ولي در مقابل ارزش ديگري را نيز پايمال كرده ايم زيرا اين نوع ارتباط يك زن نامحرم با يك مرد اجنبي صددرصد حرام و ضدشرعي است. اين كه در يك عرصه بين المللي مسئله پوشش را براي يك خانم ورزشكار مطرح كنيم خيلي ارزشمند است ولي بايد ببينيم اين كار به چه قيمتي انجام شده است.

قانون خانواده مراکش، لایحه "حمایت از خانواده" ایران!

منظری از شهر فز (مراکش)

در مراکش قانون خانواده در جهت عکس آن چیزی عمل می‌کند که در لایحه‌ی "حمایت از خانواده" دولت اسلامی ایران می‌بینیم: زنان از حقوق بیشتری برخوردار شده‌اند و قانون خانواده دیگر نه هموارکننده‌ی چندهمسری، بلکه مانع آن است.

نزدیک به پنج سال پیش و در پی کشمکش‌‌های بسیار در جامعه مراکش، قانون خانواده در این کشور تغییر کرد. پادشاه مراکش علیرغم مخالفت‌های شدید نیروهای محافظه‌کار مذهبی، با تغییر قانون خانواده موافقت کرد. با اصلاح قانون خانواده، حق چندهمسری به شدت محدود شد. زنان حق طلاق بدست آوردند، ازدواج اجباری ممنوع شد و سن ازدواج دختران از ۱۵ به ۱۸ سال رسید.

پسرفت و پیشرفت قانونی

طبیعی است که تصویب قانون یک چیز است، پیاده شدن و پذیرش آن در جامعه چیز دیگر. این قاعده در مورد مراکش به نحو بارزی صادق است. زنان مراکشی هنوز از برابری حقوقی فاصله زیادی دارند. زنان بسته به اینکه در چه موقعیتی، چه خانواده‌ای و یا در شهر یا روستا زندگی کنند، به درجات کاملا متفاوت به قانون تکیه می‌کنند. با این همه زنان مراکشی یک گام مهم از زنان ایران جلوترند: داشتن پشتوانه قانونی برای برخی خواست‌ها! قانون خانواده مراکش در مقایسه با "لایحه حمایت از خانواده"‌ای که دولت ایران به مجلس داده، به مراتب به موازین شناخته‌شده‌ی بین‌المللی نزدیکتر است.

نقطه کور"(کولاژ، پرستو فروهر)، هنوز زن ایده‌آل نیروهایی در هر دو کشور ایران و مراکش این گونه تصویرشدنی است. در مراکش نیروی زن‌ستیز نتوانسته است دیدگاه خود را به قانون تبدیل کند.

وضع زنان در دخالتگری سیاسی نیز قابل مقایسه با ایران نیست: زنان ۳۴ کرسی پارلمان مراکش (تقریبا ده درصد) را در اختیار دارند، بر صندلی‌های مجلس ایران تنها هشت زن نشسته‌اند! این نسبت در تفاوت قوانین دو کشور  در مورد حقوق زن نیز به چشم می‌خورد.  نگاهی به بخش‌هایی از قانون خانواده مراکش این تفاوت را روشن می‌کند.

قانون خانواده مراکش از جمله تاکید می‌کند که:

زن موظف به اطاعت از مرد نیست. امور خانواده تنها به وسیله‌ی پدر اداره نمی‌شود و والدین، هر دو، مسئول رسیدگی به امورهستند.

زنان نیازمند اجازه‌ی سرپرست یا فرد سومی برای ازدواج نیستند.

سن قانونی ازدواج برای زنان ۱۸ سال است.

چندهمسری منوط به اجازه‌ی قاضی است. زنان می‌توانند در عقدنامه، مرد را از گزینش همسر(ان) دیگر منع کنند.  

تقاضای طلاق تنها حق مرد شمرده نمی‌شود، زنان نیز، تحت نظارت قضایی، می‌توانند تقاضای طلاق کنند.

زنان می‌توانند به دلایلی مانند عدم توافق نیز در خواست طلاق کرده و در ظرف ۶ ماه حکم را دریافت نمایند. تا پیش از این قانون، زنان تنها در شرایطی که مورد آزار جسمی قرار می‌گرفتند و شاهدی برای اثبات آن داشتند، مجاز به درخواست طلاق بودند.  سرپرستی کودک به کسی تعلق می‌گیرد که از عهده‌ی تأمین نیازهای مادی کودک برآید. کودکانی که در دوران نامزدی به دنیا بیایند نیز می‌توانند نام خانوادگی پدری را برگزینند. پیشتر چنین کاری ناممکن بود.

زن و شوهر حق دارند مستقل از یکدیگر تصمیم بگیرند که چگونه دارایی‌هایی را که در جریان ازدواج به دست آورده‌اند تقسیم، یا از آن‌ها استفاده کنند. در صورت طلاق یا مرگ شوهر، زن می‌تواند در ازای وقت یا انرژی که صرف رسیدگی به امور خانه کرده تقاضای دریافت پول بکند.

مبارزه زنان مراکشی

زنان مراکشی تلاش می‌کنند در این قانون هم‌چنان اصلاحات بیشتر به نفع برابری حقوقی وارد کنند. ولی برای رسیدن به همین حد از اصلاحات در قانون خانواده نیز راهی طولانی طی شده است.

مبارزات زنان مراکش در برخی مقاطع تاریخی شباهت‌های بسیاری به مبارزات زنان ایران داشته و دارد. اولین حرکت‌های زنان مراکش در قالب مبارزه برای استقلال از فرانسه و جنبش‌های آزادیخواهانه ظهور کرد، چیزی که در ایران با جنبش مشروطه آغاز شد.

پس از دستیابی مراکش به استقلال، مبارزه با استبداد آغاز شد و جنبش زنان مراکش تحت تاثیر گروه‌های سیاسی، احزاب چپ و سوسیالیست، به حرکت خود ادامه داد. خواستهای مشخص زنان در این دوره پس خواست‌های احزاب سیاسی قرار گرفتند و اهمیتی فرعی داشتند.

از دهه ۸۰ میلادی به بعد فمینیسم مراکشی وارد مرحله جدیدی شد. مرحله ای که تغییرات سیاسی با سمت‌گیری دمکراتیک در بالا و اصلاحات قضایی در مراکش نقش مهمی در آن ایفا کردند. بحران اقتصادی مراکش و فشار جامعه جهانی به این کشور بخاطر نقض حقوق بشر، حکومت مراکش را وادار به پذیرش برخی اصلاحات و آزادی‌های مدنی کرد. گروه هایی از زنان فمینیست با فراتر رفتن از محدوده های سیاسی و ایدئولوژیک احزاب، حوزه فعالیت خود را روی توامندسازی و آموزش زنان متمرکز کردند وخواست‌های فوری زنان را در برنامه ‌هایشان قرار دادند. تسلیم شدن حکومت مراکش به فشارهای جهانی راه را برای گسترش این فعالیت‌ها هموارتر کرد.  این فشار از جمله از سوی بانک جهانی و صندوق جهانی پول بود که کمک اقتصادی به مراکش را منوط به پذیرش حقوق بشر و حقوق شهروندی کردند. سازمان های زنان بسیاری در این دوره شکل گرفتند که ارتباط وسیع با زنان لایه‌های مختلف اجتماعی را هدف قرار دادند. ادامه این حرکت به "کمپین یک میلیون امضا" در سال ۱۹۹۲ انجامید. کمپینی برای تغییر قوانین تبعیض آمیز خانواده، کمپینی بسیار موفق و سرمشقی برای زنان سایر کشورها منطقه.

در سال ۱۹۹۸ دولت جدید مراکش برنامه‌ای به نام مشارکت زنان در طرح‌های آبادانی کشور را در دستور کار خود قرار داد. برنامه ای که با مخالفت سخت گروه‌های مسلمان محافظه‌کار روبرو شد. دوقطب جامعه مراکش در مقابل هم قرار گرفتند. تظاهرات بزرگی در رباط به نفع تغییر قوانین خانواده با شرکت فعالان حقوق زن و حقوق بشر و احزاب سیاسی براه افتاد و بدنبال آن تظاهرات بزرگ دیگری در مخالفت با اصلاحات دولت در کازابلانکا.  با حاد شدن اوضاع دولت برنامه خود را که قصد داشت به بانک جهانی ارایه کند، پس گرفت. این بحث در مراکش داغ شد که قوانین در عین اصلاح باید با موازین اسلامی هم‌خوانی داشته باشند. در مقابل، در میان فمینیست‌های مذهبی این ایده پیش برده شد که قوانین اسلامی باید بازنگری شوند. قانونی که در سال ۲۰۰۴ به تایید شاه محمد ششم و تصویب دولت مراکش رسید، نتیجه این کشمکش‌ها و توافق‌ها بود.

نقش جوانان در مراکش

 اجتماع زنان در تهران علیه قوانین تبیعض‌آمیز برخی فعالان زن نقطه قوت جنبش فمینیستی مراکش را در این می‌دانند که بسوی پیوند با گروه‌های مختلف زنان حرکت کرده، یا به گفته آنان یاد گرفته است که عمل‌گرا باشد و از اهداف سیاسی و ایدئولوژیک دوری کند. به عقیده برخی دیگر نقطه قوت این جنبش نزدیکی بخش سکولار آن به فمینسیت‌های مسلمان و تعامل برای یافتن تفسیرهای جدیدی در قوانین اسلام درباره زن است.

با این‌حال جامعه مراکش هم‌چنان دو قطبی است. ناظران اوضاع سیاسی مراکش می‌گویند اگر احتمال قدرت‌گیری نیروهای اسلامی در مراکش افزایش یابد، جنبش زنان با چالش‌های جدی روبرو می‌شود.

در این میان نقش یک گروه اجتماعی در مراکش را نباید نادیده گرفت: جوانان، گروهی که تجددخواه است.

سازمان‌هایی که در حمایت از حقوق برابر برای زنان شکل گرفته‌اند و پسران جوان پایه‌گذار  یا اعضای فعال آن‌ها هستند، پدیده عجیب یا نادری در مراکش نیست. یکی از این تشکل‌ها "انجمن اینتیلاکا" نام دارد. انجمنی که پایگاهش در یک محله خاک گرفته و فقیر کازابلانکاست، با خانه‌هایی که نمای‌شان فروریخته. درصد بیکاری در مناطقی مانند "برنوسی" نزدیک به ۲۰ درصد است. اغلب جوان‌ها شغلی پیدا نمی‌کنند.

هاودا ساحل دبیرکل "انجمن اینتیلاکا" می‌گوید: "زن در جامعه مراکش هم‌چنان تحقیر می‌شود. به همین خاطر ما این تشکل را بوجود آوردیم. مهم است که نسل جوان تغییرات قانون خانواده را بشناسد، تا واقعا وضع عوض شود.

افراد انجمن در کوچه و خیابان با مردم سروکله می‌‌زنند و سعی می‌کنند به رهگذران فواید قانون خانواده جدید را بفهمانند. آن‌ها نمایشگاه می‌گذارند، کارگاه آموزشی براه می‌اندازند، برگه‌ پخش می‌کنند. این انجمن برای دختران و زنان جوان تکیه‌گاهی است برای رسیدن به خواست‌هایشان. الهام باگاتایا می‌گوید احساس خوبی دارد که عضو "انجمن اینتیلاکا" است، این احساس که قوی است، که دیگر نباید بترسد که خانواده‌اش بزور شوهرش بدهند. الهام بیست ساله است.

این که قانون ازدواج اجباری یا ازدواج قبل از ۱۸ سال را برای زنان ممنوع کرده، هرگز به این معنا نیست که چنین ازدواج‌هایی دیگر انجام نمی‌شود. کم نیستند زنان مراکشی که هنوز از استفاده یا حتی استناد به این قانون در مقابل زور پدر یا برادر می‌ترسند. با این حال وجود قانون باعث شده که هرسال از این ترس کاسته شود.

اجتماع زنان در تهران علیه قوانین تبیعض‌آمیز جوان‌ها همیشه موفق نیستند. آن‌ها با مخالفت‌های زیادی هم روبرو می‌شوند. هاودا ساحل تعریف می‌کند که چگونه سیاستمداران محلی از برپایی چادر کمپین آن‌ها یا سایر فعالیت هایشان جلوگیری می‌کنند و به نقش مهم خبرنگاران و رسانه ها اشاره می‌کند: "در یکی از محلات تنها بعد از جروبحث زیاد و آن‌هم بخاطر بودن خبرنگاران، توانستیم چادر تبلیغی‌مان را بزنیم. این مقاومت‌ها در مقابل قانون خانواده در مراکش نمونه‌وار است.

پیشرفت‌های محسوس

پنج سال پس از تصویب، قانون خانواده هنوز در ذهن مردم جا نیافتاده است. این را لطیفه جبادی از فعالان دهه هشتاد جنبش زنان مراکش می‌گوید او معتقد است که تعبیر اشتباه از اسلام باعث می‌شود مردم فکر کنند حق زن چیز بدی است. این افکار را محافظه‌کاران دامن می‌زنند. ولی ما می‌توانیم به اسلام برای اهداف خودمان استناد ‌کنیم. به عنوان مثال جدایی دارایی‌های زن و شوهر خلاف اسلام نیست. در این مورد در قرآن چیزی نوشته نشده است.

با وجود همه موانع، جامعه مراکش از زمان اصلاح قانون خانواده پیشرفت‌های قابل توجهی کرده است. مثلا در دادگاه‌های خانواده به مراتب کمتر با ازدواج دوم برخورد می‌کنیم. در سال گذشته ۸۶۰ مرد با همسر دوم ازدواج کردند. این رقم در سال ۲۰۰۰، یعنی پیش از تصویب قانون خانواده دوبرابر بوده است. همسر دوم تنها با اجازه قاضی و با اطمینان دادگاه از رضایت همسر اول امکانپذیر است.

لطیفه جبادی می‌گوید هنوز جای بسی امیدواری‌هاست: "زنان به مراتب بیشتر از قبل در سیاست و در مسایل اجتماعی دخالت می‌کنند. ما در مجلس ۳۴ زن داریم و در دولت هفت زن. خواست ما این است که سهم زنان در پارلمان به یک ‌سوم برسد.

جالب این است که برخی زنان مسلمان به قانون خانواده انتقاد دارند. نادیا یاسینه رهبر "فراکسیون ائتلاف اسلامی برای عدالت و معنویت" می‌گوید: "قانون خانواده یک ویترین است. زن‌ها باید قبل از هرچیز به توانمندی‌ها و امکانات مالی برای گرفتن حقوق‌شان دست‌رسی داشته باشند. وقتی قانونی تصویب می‌شود باید برای ایجاد امکانات مالی برای اجرای آن هم اقدام کرد. ولی گویا این دغدغه دولت نیست. در این دوره زمانه اگر حکومتی این‌طور وانمود کند که حقوق زنان را رعایت می‌کند، آنگاه می‌تواند هرکاری که می‌خواهد بکند.

متهم به قتل: همسر موقتم را با انگيزه ناموسي كشتم

لمون پرس

یکشنبه 3 شهریور 1387-24 آگوست 2008

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس،‌ شامگاه جمعه 25 مرداد سال‌جاري مأموران كلانتري 121 سليمانيه از كشف يك چمدان حاوي جسد يك زن در حوالي شهرك شهيد محلاتي با خبر شدند.

مأموران با حضور در صحنه دريافتند 2 نفر از كارگران شهرداري در حين انتقال زباله‌ها موفق به كشف يك چمدان طوسي رنگ شده‌اند‌ كه با بازكردن آن متوجه وجود جسد يك زن درون آن شده‌اند.

هنرمند بازپرس شعبه چهارم دادسراي امور جنايي تهران در خصوص اين پرونده گفت: با حضور در محل و بررسي از جسد مشخص شد يك زن حدوداً 35 ساله در حالي كه لباس خانگي به تن داشته توسط فرد يا افرادي با بسته شدن يك چادر رنگي به گلويش خفه شده است.

وي ادامه داد: با شروع تحقيقات هويت اين زن ميانسال كشف نشده بود اما اين فرضيه وجود داشت كه به احتمال زياد اين فرد توسط اقوام يا همسرش به قتل رسيده و سپس جسدش در اين محل رها شده است.

هنرمند گفت: از سابقه دار بودن يا نبودن اين فرد اطلاعي در دست نبود اما بر روي دست وي آثار چندين مرتبه خودزني وجود داشت كه نشان دهنده وضعيت روحي نامناسب اين فرد بود.

وي افزود: با بررسي بيشتر از جسد مأموران موفق به كشف دو كارت ويزيت متعلق به يك آرايشگاه زنانه و يك دفتر خدمات هوايي شدند كه تحقيقات براي شناسايي اين فرد با ردگيري همين دو كارت آغاز شد.

وي ادامه داد: تحقيقات آغاز شد تا نهايتها روز پنج‌شنبه 31 شهريور سال جاري مأموران موفق به شناسايي اين زن جوان شدند و به اين واسطه دريافتند وي چندين ماه قبل با مرد جوان 27 ساله‌اي ازدواج موقت كرده است.

هنرمند گفت: مرد جوان در مخفيگاهش دستگير شد و صبح امروز در اولين جلسه بازجويي مدعي شد متوفي 3 بار پيش از اين ازدواج كرده و طلاق گرفته بوده است.

وي ادامه داد: روز حادثه زماني كه به منزل اين زن رفته است متوجه حضور مرد ديگري در خانه شده و پس از آنكه با اين فرد درگير شده اما نتوانسته وي را دستگير كند براي گرفتن انتقام به سراغ متوفي رفته و وي را با بستن چادر به گلويش به قتل رسانده است.

بازپرس شعبه چهارم دادسراي امور جنايي تهران افزود: متهم مدعي است پس از آنكه مقتوله را كشتم براي بردن وي به بيرون از خانه اقدام به خريد يك چمدان طوسي رنگ كرده سپس با جمع كردن دست و پاي مقتول وي را داخل چمدان جا كرده و درب آنرا بستم و توسط ماشين وي را به حوالي شهرك شهيد محلاتي برده و چمدان را در آن محل رها كردم.

هنرمند گفت: تحقيقات تكميلي در خصوص اين پرونده همچنان ادامه دارد

برگزاري نمايشگاه نقاشان زن افغان در اروپا و آسيا

پورتال وزارت کشور

چهارشنبه 6 شهریور 1387-27 آگوست 2008

نمايشگاهي از آثار نقاشان زن افغان، تحت عنوان هنر خلق كن، جنگ نكن از 9 سپتامبر (19 شهريور) در چندين كشور اروپايي و آسيايي برگزار خواهد شد.

مجله تايم:نمايشگاه نقاشي هنر خلق كن، جنگ نكن كه اولين نمايشگاه مستقلي است كه تاكنون از آثار نقاشان زن افغان در خارج از افغانستان به نمايش در‌مي‌آيد، از 9 سپتامبر (19 شهريور) در شهر بن، آلمان افتتاح خواهد شد و كمي پس از آن نيز به ترتيب در كشورهاي اتريش، ايتاليا، اسپانيا، چين و ايالات متحده آمريكا برگزار خواهد شد.

در اين نمايشگاه آثار زناني از 16 تا 27 سال به نمايش درخواهد آمد كه اكثر آنها دانشجويان دانشگاه كابل هستند

سكوت ابهام آميز جنبش زنان در مورد قتلهاي اخير زنان در كردستان        

سه شنبه 5 شهریور 1387-26 آگوست 2008

سلام دمکرات

کمیته علیه خشونت های ناموسی- هنوز پنجمين ماه از سال جديد را پشت سر نگذاشته ايم كه آمار حكايت از وقوع گسترده قتلهاي ناموسي درايران وبخصوص كردستان است. دو مورد در سنندج، 3مورد مريوان و يك مورد پيرانشهر. تمام موارد ناموسي بوده و چند مورد هم خودسوزي .تلخ است اما تلخ تر سكوت آزاديخواهان وفعالين زن در داخل كشور است. تا كي بنويسيم مريوان مسلخ گاه زنان؟ تا كي از آمار 45در صدي قتلهاي ناموسي در خوزستان بنويسيم و تا كي از سنگسار سميه 14 ساله توسط پدر در بلوچستان بگوييم . آنقدر خوانديم ونوشتيم كه ديگر از همه چيز را از حفظيم.

ريشه اش را سالهاست يافته اييم خشونت عليه زنان واز جمله خشونتهاي ناموسي پديده جامعه طبقاتي وسيستم مرد سالاري و تداوم ان در جامعه سرمايه داري تبعيض جنسي وفرادستي وفرو دستي ..... تا كي بگوييم سنت وباورهاي غلط انقدر قوي هستند كه دست پدر را به خون فرزند آلوده ميكند تا كي بنويسيم قانون قضايي دست مردان را براي كتك آزار وشكنجه زنان و قتل وختنه باز گذاشته است؟ همه ميدانيم كه در يك جمله قانون زن را همچون كالايي در دست مردان قرار داده كه وسيله هر نوع استفاده از جمله هوسراني وخوشگذراني اشتهاي سيري نا پذير آنان شوند وميدانيم به نام حفظ شرف وناموس براحتي زنان وكودكانشان را مي كشند.

روي سخنم با فعالين وجبش زنان ايرا ن است. ما زنان مريوان وساير مناطقي كه سنتهاي كهنه وارتجاعي حرف اول را مي زنند شجاعانه وبا وجود تمامي مشكلات به پا خواستيم ونهراسيديم حتي به قيمت كشتن وسنگساردر اين منطقه سنتي . و هميشه با وجود محروميت از هرنوع امكاناتي حتي دريغ از يك تشكل قوي همچون بازوي توانا ي جنبش برابري خواهانه در سراسر دنيا عمل كرديم .وقتي از قانون ضد خانواده نوشتيد با وجودي كه ما از اساس با خانواده ايي كه برمبناي مالكيت مردان بر زنان است مخالف بوديم وهر چند كه چند همسري و مهريه وشير بها را بدون اما واگر مردود ميدانيم ومعتقد يم كه قانوني كه بر مبناي مالكيت مرد بر زن است از اساس ضد زن واصلاح ناپذير است اما هم صدايتان شديم چون همبستگي زنان را هرچند با گرايشات متفاوت وبا حفظ مواضع لازم ميدانيم.

وحتي تصميم داشتيم فرا خوان ائتلاف را نقد وتكميل كنيم اما قتلهاي اخير وكار مداوم واخبار رسيده از قتلهاي تاييد نشده زناني ديگر اين مجال را از ما گرفت وموكول به روزهاي آتي شد.

اما شما مدافعان حقوق زن در ايران در مقابل اينهمه جنايت چكار كرديد غير از نقل خبري كوتاه كدام اقدام فوري واوژانسي انجام داديد؟ كدام طيف از شما در اين مورد نوشتيد؟ بيانيه نوشتيد؟ مصاحبه داشتيد وچه تلاشي براي بر گزاري يك نشست يا همايشي سراسري كرديد؟ چند نفرتان عازم كردستان شديد تا از نزديك تحقيقي در اين مورد داشته باشيد چند نفر ازوكلا ونويسندگان وپژوهشگران يك روز از وقت تان را برا ي بررسي اين پديده شوم وكثيف اختصاص داديد؟ از وجود كدام امكانات تان بهره گرفتيد و ضرب الاجلي اعلام حمايت كرديد. چطور امكانش بود در مقابل لايحه تمام اختلافات ناديده گرفته شد و در مدتي كوتاه ائتلاف تشكيل شد . اما مجال پرداختن به قتل فرشته وشهين ومكيه ودها نفر ديگر را نداشتيد؟ آيا قتل وكشتن زنان وكودكان نيز در زمره كثيف ترين وضد بشري ترين نوع خشونت نيست وبه اندازه طلاق ومسافرت خارج از كشور وبازي زنان در استاديوم اهميت نداشت ؟ آيا بايد باور كرد كه فعالين زن در ايران اين را مشكل خاص بعضي مناطق ميدانند كه جنبه سراسري ندارد ؟ حتي اگر اينطور باشد جنبه ضد انساني كه دارد. سكوت در برابر قضاياي اخير وحركت اعتراضي مردم اين شهر تنها دست عا ملان و حاميان آنان را بازتر گذاشته وباعث شكاف واختلاف در جنبش زنان خواهد شد وتقويت اين انديشه كه جنبش زنان با طرح ا صلاح قوانين آب در هاون ميكوبد وجنبش را از مسير اصلي باز مي دارد و بخصوص فعالين در تهران خودرا در راس كار مي پندارند پرداختن به مسايل مورد نظرشان را در درجه اول وبقيه مسايل وشهرهاي ديگر را در حاشيه ميدانند؟

اعترافات تازه متهم به قتل همسر صيغه‌يي 20 ساله‌اش

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سه شنبه 5 شهریور 1387-26 آگوست 2008

مرد ميانسالي كه متهم است روز گذشته همسر صيغه‌اي 20 ساله خود را به قتل رسانده، در مقابل بازپرس جنايي دست به اعترافات تازه‌اي زد.

به گزارش خبرنگار حقوقي ايسنا، بامداد روز دوشنبه، قاضي حسين اصغرزاده، بازپرس كشيك قتل پايتخت از طريق گزارش ماموران كلانتري 128 تهران‌نو در جريان يك فقره درگيري و نزاع منتهي به قتل ميان يك زوج در شرق تهران قرار گرفت و بلافاصله تحقيقات خود را با صدور دستورات قضايي لازم و حضور در قربانگاه مقتول، آغاز كرد.

بازپرس با حضور در صحنه دريافت زن جوان 20 ساله‌اي بر اثر خفگي جان باخته و جسد او در آپارتماني متعلق به يك مرد ميانسال رها شده است.

در بررسي‌هاي ابتدايي، تنها مظنون به اين جنايت كه عنوان مي‌شد مردي60 ساله است، در محل درگيري و جنايت، بازداشت و مشخص شد كه مقتول اين حادثه، همسر موقت وي بوده است.

متهم در بازجويي‌هاي اوليه در مقابل بازپرس مدعي شد كه با مقتول از 3 سال قبل ازدواج موقت كرده اما به خاطر مسايل ناموسي با وي درگيري داشته و همين امر باعث شده تا وي را به قتل برساند.

به گزارش ايسنا، اين متهم كه در واقع 47 سال سن دارد صبح امروز در مقابل بازپرس ويژه قتل تهران ارتكاب جنايت را پذيرفت و به تشريح پيشينه‌اي از آشنايي خود با مقتول و حادثه روز گذشته پرداخت.

وي كه رضا.ك نام داشته، در پاسخ به سوالات فني قاضي اصغرزاده مدعي شد: از حدود پنج سال قبل، سمانه (مقتول) در ميدان 17 شهريور سر راهم سبز شد و كم‌كم با او رابطه عاطفي پيدا كردم. او در خانواده بدي زندگي مي‌كرد. پدرش در حبس ابد به سر مي‌برد و خانواده خوش‌نامي نداشت. من تصميم گرفتم زندگي و رفتار او را استاندارد كنم. چند بار او را تحويل خانواده‌اش دادم اما متوجه شدم دوست ندارد با خانواده‌اش زندگي كند. در همين مدت، رفتار‌هايش باعث شد مهرش به دلم بنشيند و به دنبال اين رابطه، احساس كردم كه او دخترم است. سمانه هم همين احساس را به من داشت و مرا بابا صدا مي‌زد. از طرفي در ابتداي آشنايي‌مان يك بار روي كاغذ برايم نوشت كه از طرف سه شوهرخواهرش در سن 14 سالگي مورد تجاوز قرار گرفته كه با خواندن اين مطلب، تصميم گرفتم كاري كنم كه آسيب‌هاي گذشته را فراموش كرده و زندگي جديدي را آغاز كند.

متهم در ادامه ادعاهاي خود گفت: رابطه ما به صورت يك پدر و دختر ادامه داشت تا اين‌كه او از من تقاضاي ارتباط بيشتر كرد و به همين خاطر تصميم گرفتم او را به عقد موقت خود در بياورم. من سال‌ها قبل از همسرم جدا شدم و يك پسر بيست و سه ساله دارم. چند بار هم پس از طلاق با افرادي نامزد كردم اما نمي‌توانستم با آنها كنار بيايم و به همين خاطر ارتباطمان سرانجامي نداشت. وقتي با سمانه آشنا شدم احساس كردم او تنها كسي است كه مي‌تواند من را همراهي و خلاء عاطفي دختر نداشتنم را پر كند.

وي همچنين مدعي شد: در ابتدا واقعا به او حس پدرانه‌اي داشتم اما وقتي از من تقاضاي ارتباط بيشتر مي‌كرد مجبور مي‌شدم خودم را با او هماهنگ كنم و به همين دليل به صورت زباني صيغه خوانديم. وقتي براي ثبت ازدواج موقت به محضر رفتيم به ما گفتند كه بايد رضايت‌نامه پدر سمانه وجود داشته باشد. بعد از آن هم فهميدم هزينه ثبت ازدواجمان زياد است و به همين خاطر منصرف شدم.

رضا در ادامه اعترافات خود گفت: پس از ازدواج موقت با سمانه فهميدم با افراد زيادي مانند اراذل و اوباش منطقه ارتباط دارد و در هر محفلي كه شركت داشت من را به عنوان همسر خود معرفي مي‌كرد. اين در حالي بود كه به خاطر اين رفتارهاي سمانه آبروي اجتماعي و كاري‌ام را از دست مي‌دادم. چند بار به او تذكر دادم اما بي‌توجهي كرد. به جاي آنكه رفتارهايش را اصلاح كند، افرادي را كه با آنها دوست مي‌شد سراغ من مي‌فرستاد تا اذيتم كنند. وقتي خودم را در اين فشارها ديدم، تصميم نهايي‌ام را گرفتم و نقشه قتل را طراحي كردم.

اين متهم كه يك سابقه كيفري به اتهام شرب خمر نيز دارد، در تشريح جنايت گفت: حدود ساعت چهار صبح از خواب بيدار شدم. طنابي را كه از قبل تهيه كرده بودم دور گردنش انداختم و قبل از آنكه بيدار شده يا فرصت مقاومت پيدا كند، به شدت فشار دادم تا زماني‌كه فهميدم نفس نمي‌كشد. بعد براي عادي جلوه دادن مرگ او، طناب را داخل سطل زباله بيرون از منزل انداختم و به خانه رفتم. چند ساعتي در خانه بودم كه بالاخره تصميم گرفتم به پليس مراجعه كرده و همه چيز را بگويم.

پس از اظهارات اين متهم، بازپرس ويژه قتل اتهام يك فقره قتل عمدي را به رضا تفهيم كرد كه او بلافاصله اتهام را پذيرفت.

به گزارش ايسنا، پس از اعترافات رضا و صدور قرار بازداشت موقت براي وي، پرونده جهت تكميل تحقيقات و پاسخ به استعلامات لازم از پزشكي قانوني، به مرجع انتظامي سپرده شد.

انتقاد از 'عفو' محکومان به تجاوز جنسی درافغانستان

بی بی سی

چهارشنبه 6 شهریور 1387-27 آگوست 2008 

سخنگوی حامد کرزی صدور حکم آزادی مجرمان توسط رئیس جمهور را تکذیب کرده است

سازمان ملل متحد نسبت به تصمیم مقامات افغانستان در آزاد کردن چند نفر که به جرم تجاوز جنسی به زندان محکوم شده بودند ابراز نگرانی کرده است.

این افراد حدود دو سال قبل به اتهام تجاوز گروهی به یک زن در شمال افغانستان در دادگاه محاکمه و به یازده سال حبس شده بودند و خبر آزادی آنان از زندان در روزهای اخیر انتشار یافته بود.

ادعا شده است که این افراد به دستور حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان، از زندان آزاد شده اند اما سخنگوی آقای کرزی گفته است که در مورد این ادعا تحقیق خواهد شد.

سازمان ملل رهایی این افراد را "بی عدالتی آشکار" خوانده و گفته است این اقدام فرهنگ مصونیت از مجازات را برای عاملان خشونت علیه زنان در افغانستان ترویج می کند.

زنی که در ولایت سمنگان در شمال افغانستان مورد تجاوز جنسی قرار گرفته از یک فرمانده سابق محلی و سه نفر از محافظان او به عنوان عاملان این تجاوز نام برده است.

شوهر این زن به بی بی سی گفته است که زمانی از رهایی این افراد از زندان آگاه شد که تنها دو سال پس از صدور حکم زندان، آنان را مشاهده کرد که دوباره در منطقه آزادانه گشت و گذار می کردند.

فرمان کرزی؟

بر اساس گزارشها، که حکم یازده سال حبس برای این افراد که دو سال پیش صادر شد به تایید دادگاه عالی افغانستان نیز رسیده بود.

در مورد چگونگی رهایی این افراد از زندان گزارشهای ضد و نقیضی وجود دارد.

ادعا می شود که حکم آزادی این افراد به امضای رییس جمهور افغانستان رسیده است.

گفته می شود در این حکم آمده است که این افراد به این دلیل مورد عفو قرار گرفته اند که اقرار آنها مبنی بر اتهام تجاوز جنسی به زور از آنها گرفته شده بود.

با این حال، همایون حمید زاده، سخنگوی حامد کرزی، ضمن رد این ادعا گفت که در این مورد تحقیق خواهد کرد.

بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد در کابل می گوید رهایی این افراد "بی اعتنایی آشکار" به حاکمیت قانون در افغانستان است.

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان، چندی قبل نسبت به افزایش موارد تجاوز جنسی علیه کودکان در افغانستان ابراز نگرانی کرده و آن را یک مساله جدی ملی خوانده بود.

رییس جمهور افغانستان همچنین از دادگاه های این کشور خواسته بود مرتکبین تجاوز جنسی علیه کودکان را به مجازات های شدید محکوم کند.

در پي شايعه انتشار بلوتوث پارك بانوان صورت گرفت

تدابير شهرداري براي ممنوعيت استفاده از تلفن همراه در بوستان بانوان

خبرگزاري فارس

دوشنبه 11 شهریور 1387-1 سپتامبر 2008

 از روز گذشته شهرداري تهران تدابيري شديدي را براي گرفتن گوشي‌هاي تلفن همراه در پارك مختص بانوان آغاز كرد.

در پي اخبار منتشره در خصوص انتشار بلوتوث بوستان بانوان محمد هادي مؤذن مشاور عالي شهردار تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس گفت: از روز گذشته شهرداري تهران اقدامات شديد امنيتي را در اين زمينه انجام‌ و به شدت با متخلفان برخورد خواهد كرد.

وي ادامه‌ داد: تدابير لازم را در اين خصوص انجام داده و اميدواريم مشكلي براي شهروندان ايجاد نشود.

به گزارش فارس، ‌بوستان بهشت مادران، پاركي فرامنطقه‌اي است كه در تپه‌هاي عباس‌آباد واقع شده است. اين بوستان‌ها با هدف راحتي و آرامش زنان ساخته شده و اداره تمام امور در بوستان توسط بانوان انجام مي‌شود. دور‌تا‌دور بوستان بهشت مادران احاطه شده تا بانوان به راحتي بتوانند در اين بوستان بدون حجاب رايج در جامعه فعاليت كنند.

در بهشت مادران زمين‌هاي ورزشي سرپوشيده و سرباز، سالن همايش‌هاي مذهبي، پيست دوچرخه‌سواري،‌ آمفي‌تئاتر، محل بازي و استخر كودكان، مسير پياده‌روي، درياچه و بازارچه‌هاي خود اشتغالي، رستوران و كافي‌شاپ وجود دارد.

همچنين زهرا مشير مشاور امور بانوان شهرداري تهران در خصوص امنيت پارك‌ ويژه بانوان مي‌گويد: ايجاد امنيت در پارك‌ها بر عهده پليس پارك است. طبيعي است كه امنيت بوستان بانوان نيز با نيروي انتظامي است، غير از اين هم تدابيري انديشيده شده تا مجموعه‌هاي كه پليس نيستند ولي نگاه امنيتي به پارك دارند در پروژه‌اي مسئوليت در پارك‌ها را برعهده داشته باشند تا مشكلي پيش نيايد. در اين خصوص استفاده از دوربين و تلفن همراه در پارك بانوان ممنوع است و سعي داريم با تدابير خاص، امنيت را در ابعاد مختلف مالي، جان و رواني براي بانوان برقرار كنيم. البته برقراري امنيت در محيط مختص به بانوان نيازمند ياري خود خانم‌ها هم است، چون در شرايط كنوني در محيط‌‌ هاي خصوصي هم امنيت لازم وجود ندارد و با توجه به جديد بودن پارك بانوان بايد اين ضرورت بيش‌تر اعمال شود و براي مقابله با برخي ناامني‌ها بايد تدبير داشت و پيش‌بيني كرد تا مشكلات احتمالي را برطرف كرد.

مشير در خصوص مديريت داخلي پارك بانوان مي‌گويد: پارك مختص بانوان است پس محيط ايجاب مي‌كند مديريت، كادر مهندسي و خدمات از جمله افرادي كه براي آبياري و هرس درختان در پاك هستند هم از خانم‌ها باشند. پارك‌ بهشت بانوان در طول هفته در اختيار بانوان و جمعه‌ها خانوادگي است ولي پارك آزادگان كه خاص بانوان افتتاح شده به صورت شبانه‌روزي در اختيار بانوان قرار خواهد گرفت.

به اعتقاد مشير، شهرداري، امور مربوط به اداره شهر را تفكيكي، جنسيتي و در دو حوزه جدا از هم در موضوع زنان و مردان نمي‌بيند.

وي ادامه داد: شرايط موجود جامعه ايجاب مي‌كند، امكانات را براي افراد گسترش دهيم، مثل مترو كه هم واگن‌هاي مختص بانوان دارد و هم واگن‌هاي مختلط. بحث پارك‌ها هم همين‌طور است، پارك‌هاي خانوادگي در شهر وجود دارد در حالي كه نياز به مكان‌هايي با قابليت‌ فضاي پارك‌ها اما مختص بانوان در شهر حس مي‌شود و اين را نمي‌توان نگاه تفكيك جنسيتي عنوان كرد. دوستاني كه نسبت به ايجاد پارك‌هاي ويژه بانوان موضع دارند بايد بدانند كه اين يك قابليت است كه علاوه بر پارك‌هاي خانوادگي ‌در شهر در اختيار بانوان قرار مي‌گيرد شهرداري موظف است براي همه مخاطبان و بر اساس نيازها و اولويت‌ها امكانات و قابليت‌هاي تحقق اين نيازها را فراهم كند و پارك بانوان از اين حيث مورد توجه است.

زنده به گور کردن دختر بدلیل طلاق 

شیعه نیوز

چهارشنبه 13 شهریور 1387-3 سپتامبر 2008

او دست و پای دختر خود را با طناب و نیز دهان وی را با چسب بسته و او را زنده زنده زیر خاک مدفون کرد 

یک زن فلسطینی 24 ساله پس از گرفتن طلاق توسط پدر هفتاد ساله خود زنده به گور شد.

به گزارش شیعه نیوز، این پدر بی رحم در توجیه جنایت خود مدعی است این اقدام را بخاطر حفظ آبروی خانواده انجام داده است.

او دست و پای دختر خود را با طناب و نیز دهان وی را با چسب بسته و او را زنده زنده زیر خاک مدفون کرد و سپس خود را تسلیم پلیس نمود.

با صدور بخشنامه‌ای در کرمان : رنگ سفید ممنوع شد

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان رنگ سفید و زرد را تند و زننده اعلام کرد

نوروز

پنجشنبه 14 شهریور 1387-4 سپتامبر 2008

به گزارش خبرنگار آفتاب از کرمان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان در اطلاعیه و دستور العملی محدودیت‌هایی را برای ورود خانم‌ها به ادارات تابعه این اداره اعمال کرده است.

عجیب‌ترین نکته این دستور العمل این است که به خانم‌های مراجعه کننده و کارمندان این اداره اعلام شده است که در رنگ البسه نباید از رنگهای تند و زننده مانند قرمز، زرد و سفید (!) استفاده گردد.

بدین ترتیب حتی رنگ سفید که در اسلام هم بر استفاده از آن در لباس تاکیداتی شده به عنوان رنگ تند و زننده معرفی شده است و خانمها برای ورود به ادارات تابعه ارشاد حق استفاده از آن را ندارند.