زنان:سه شنبه 8 مرداد 1387-29 ژوییه 2008

 

پنجاه و پنج درصد برترین های کنکور دخترند

دو شنبه 7 مرداد 1387

سرمایه: «55 درصد برترین های کنکور 87 دخترند.» در پی اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری که از ساعت سه بامداد یکشنبه بر سایت سازمان سنجش قرار گرفت مشخص شد دختران در رقابت امسال از پسران موفق تر بوده اند.

عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش می گوید: «در کنکور امسال حدود یک میلیون و 500 هزار داوطلب شرکت کردند که از این تعداد در مرحله اول 800 هزار داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده اند.» به گفته او امسال 83 هزار داوطلب یعنی شش درصد از داوطلبان کنکور 87 وارد دانشگاه های روزانه می شوند اما 63 درصد از کسانی که انتخاب رشته می کنند نیز در دانشگاه های کشور پذیرفته می شوند.

در کنکور سال جاری 20 نفر از 36 داوطلب برگزیده آزمون در گروه های پنج گانه دختر هستند که این میزان 55 درصد برگزیدگان این آزمون را دربرمی گیرد.در حالی تعداد برترین های دختر در کنکور 87 بیش از پسران بوده است که سال گذشته این آمار به نفع پسران بود.

دختران با 23 برگزیده، 46 درصد نفرات برتر کنکور را تشکیل دادند و پسران با 27 برگزیده 54 درصد برترین ها را به خود اختصاص دادند. به گفته رئیس سازمان سنجش، داوطلبان مجاز می توانند از هشت تا 10 مرداد در صورت تمایل نسبت به انتخاب رشته مجازی که سازمان سنجش برای امسال طراحی کرده اقدام کنند.

این انتخاب رشته الزامی نیست و با انتخاب رشته اصلی متفاوت است. این انتخاب رشته تنها برای ارزیابی وضعیت داوطلبان طراحی شده و داوطلبان انتخاب رشته اصلی را از 11 مردادماه آغاز می کنند.همچنین بررسی های سازمان سنجش از برترین های کنکور نشان می دهد که محل سکونت بیشتر آنها تهران است.

اصفهان و تبریز هم از جمله شهرستان هایی هستند که در میان داوطلبان شهرستانی آزمون سراسری بیشترین کرسی های برتر کنکور 87 را به خود اختصاص داده اند و هر کدام چهار نماینده در میان برترهای اعلام شده گروه های آزمایشی پنج گانه این آزمون دارند. همچنین 50 درصد داوطلبان کنکور امسال از استان تهران بوده اند.

ممنوعيت نشستن خانم‌هاي مانتويي در رديف اول تالار وحدت

دسترنج

 شنبه 5 مرداد 1387-27 ژوییه 2008

خانم‌هاي مانتويي كه به عنوان ميهمان يا هر عنوان ديگري، بليط‌هاي رديف اول را در دست داشته باشند، اجازه نشستن در سه رديف اول را ندارند.

اصغر اميرنيا، مديرعامل بنياد رودكي، نشستن خانم‌هاي مانتويي را در رديف‌هاي اول تالار وحدت ممنوع كرده است.

به گزارش خبرنگار دسترنج، خانم‌هاي مانتويي كه به عنوان ميهمان يا هر عنوان ديگري، بليط‌هاي رديف اول را در دست داشته باشند، اجازه نشستن در سه رديف اول را ندارند و به رديف‌هاي آخر تالار راهنمايي مي‌شوند.

بر اين اساس همه خانم‌هايي كه قصد نشستن در صندلي‌هاي رديف اول تا سوم را دارند، بايد چادر به سر داشته باشند. اين در حالي است كه اميرنيا هنوز دستوري براي دادن چادر در ورودي تالار به ميهمانان غيرچادري –مانند آنچه در امام‌زاده‌ها صورت مي‌گيرد- صادر نكرده است.

 اميرنيا از بازرسان وزارت ارشاد بود كه در دولت نهم از سوي صفار هرندي به عنوان مديركل اداره ارشاد استان تهران منصوب شد. وي همچنين مدير كميته فعاليت‌هاي جنبي بيستمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران بود.

وي، بيست و هشتم فروردين ماه امسال با حكم صفار هرندي به عنوان مديرعامل بنياد رودكي منصوب شد. بنياد رودكي داراي سه مجموعه فرهنگي شامل تالار وحدت، تالار فردوسي و مجموعه فرهنگي انقلاب اسلامي (زيرزمين برج آزادي) است. 

 اصغر اميرنيا سابقه فرهنگي و هنري ندارد و وزير ارشاد هم در مراسم معارفه وي تنها به سوابق جبهه و جنگ وي اشاره كرد.

اميرنيا پس از منصوب شدن به عنوان مديرعامل بنياد رودكي، در اولين مصاحبه مطبوعاتي خود اعلام كرد كه در اين بنياد هنر براي هنر تعريفي ندارد، بلكه هنر براي تمام اقشار مردم مورد توجه قرار مي‌گيرد و اين‌گونه است كه اگر يك اثر هنري بتواند در جامعه تأثيرگذار باشد، شايسته حمايت خواهد بود، در غيراين‌صورت توليد آن اثر هنري تنها هدر رفتن بودجه است.

بازداشت خودسرانه نه تن از فعالان زنان بی پاسخ مانده است

دسترنج

جمعه 4 مرداد 1387-26 ژوییه 2008

با گذشت چهل رو ز از بازداشت نه تن از فعالین حقوق زنان در مقابل گالری راه ابریشم در فرمانیه توسط ماموران امنیتی و نیروی انتظامی هنوز مدارک شناسایی آنان مسترد نشده است.

به گزارش دسترنج؛ ناهید میرحاج، آیدا سعادت ، نسرین ستوده، ژیلا بنی یعقوب، سارا لقمانی، نفیسه آزاد، فریده غائب، عالیه مطلب زاده و جلوه جواهری که روزپنج شنبه بیست و سوم خرداد ماه گذشته در پی لغو برنامه ای که در قالب یک نشست خصوصی در گالری راه ابریشم تدارک دیده شده بود، توسط نیروی انتظامی و ماموران امنیتی مستقر در خیابان فرمانیه بازداشت شده و به بازداشت گاه وزرا منتقل شدند . ساعت یک بامداد پس 8 ساعت بازداشت و بازجویی در محل بازداشتگاه وزرا، بدون تفهیم اتهام و رویت برگه بازداشت موقت توسط آنان، به آنان اطلاع داده شد که با ارائه مدارک شناسایی خود و یکی از بستگان درجه ی یک آزاد هستند . به رغم اصرار بازداشت شدگان و خانواده های آنان نه تنها هیچ گونه رسیدی دال بر دریافت مدارک شناسایی آنان که عبارت بودند از شناسنامه، کارت ملی و گواهینامه، به آنان داده نشد بلکه افسر نگهبان کشیک بازداشت گاه با تهدید از آنان خواست محل را ترک کرده و صبح روز شنبه منتظر تماس از طرف پلیس امنیت باشند.

روز شنبه در پی مراجعه ی دو تن از این بازداشت شدگان به پلیس امنیت به آنان گفته می شود که مدارک در اختیار پلیس امنیت نبوده و به بازداشتگاه وزرا که مدارک را از ایشان دریافت کرده است مراجعه کنند. مسئولان مستقر در بازداشتگاه نیز از استرداد مدارک به آنان خودداری کرده و اعلام کردند که مدارک در اختیار پلیس امنیت می باشد و بازداشت شدگان فوق الذکر به وسیله ی پلیس امنیت بازداشت شده و به صورت امانی در بازداشتگاه وزرا نگه داشته شده اند.

مینا جعفری، وکیل بازداشت شدگان روز بیست و سوم خرداد در این خصوص می گوید:پس از مراجعات مکرر موکلانم و عدم ثبت شکایت بازداشت خودسرانه در سه مجتمع قضایی و مراجعه به پلیس امنیت و بازداشتگاه وزرا و خودداری مسئولان این مراکز از استرداد مدارک شناسایی آنان با توجه به ممنوعیت قانونی بازداشت خودسرانه موکلانم از یک ماه گذشته پرونده ی شکایتی درهمین زمینه در دادسرای ارشاد گشوده شده و خواستار رسیدگی قانونی به این مساله و همچنین تادیه ی مدارک هویتی موکلانم شده ام.

وی افزود: پس از مراجعات مکرر و بی پاسخ سرانجام سرهنگ حسینی رئیس بازداشتگاه وزرا طی ارائه پاسخ مکتوب این واحد به دادسرای ارشاد اعلام کرد که این افراد توسط دادسرای ویژه امنیت بازداشت شده و به صورت امانی در بازداشتگاه وزرا نگه داری شده اند. وی همچنین اعلام کرد که مدارک هویتی این افراد در بازداشت گاه وزرا نیست و همان شب به پلیس امنیت منتقل شده است. این در حالی است که پلیس امنیت نیز در این مورد هیچگونه پاسخ مشخصی نداده است و در حال حاضر پرونده ی این شکوائیه به دادسرای انقلاب منتقل شده است.

مینا جعفری وکیل بازداشت شدگان فعالین حقوق زنان در روز 23 خرداد افزود: بر اساس مواد 18 و 25 قانون آیین دادرسی کیفری و نیز ممنوعیت اخذ خودسرانه ی تامین در ماده 19 همان قانون و همچنین با عنایت به شمول مواد 570،575، و 583 قانون مجازات اسلامی و ماده 9 میثاق حقوق مدنی و سیاسی به ویژه بند 5 این ماده مبنی بر جبران خسارت و اصول 20، 22و 32 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، بازداشت این نه تن فعال حقوق زنان از مصادیق بازداشت خودسرانه می باشد.

روناک صفارزاده از فعالان زن زنداني در سنندج به بيمارستان منتقل شد

دسترنج

جمعه 4 مرداد 1387-26 ژوییه 2008

روناک صفارزاده از فعالان زنان که در زندان سنندج به سر مي برد، روزگذشته به علت ناراحتی شدید جسمی به بیمارستانی واقع در خارج زندان منتقل گردید. در پی معاينه پزشکی ناراحتی وی عفونت شدید در قسمت دستگاه گوارشی تشخیص داده شد

تحصن فعالان زن در مقابل مجلس در صورت طرح لایحه خانواده

 دسترنج

سه شنبه 1 مرداد 1387-22 ژوییه 2008

شيرين عبادي برنده جايزه صلح نوبل و از فعالان زنان با اعلام اين مطلب تصويب لايحه جديد خانواده را "بازگشت به قرن‌ها قبل" خواند.

وي در گفت‌وگو با سايت تغيير براي برابري، در اين باره گفت: طرح جدید قانون خانواده در حقیقت نه تنها کمکی به ثبات خانواده نمی کند، بلکه گامی در جهت تزلزل ارکان خانواده خواهد بود. طبق این قانون شرط موافقت همسر اول، برای ازدواج دوم و سوم مردان حذف شده است.

وي ضمن مخالفت شديد با طرح اين لايحه در صحن علني مجلس از هيئت رئيسه مجلس مي خواهد جلوي طرح آن را بگيرند: امیدوارم هیأت رئیسه مجلس با هوشیاری و درایت مانع از طرح چنین قانونی در صحن علنی شوند و اجازه ندهند که برای تصمیم گیری در نوبت قرار گیرد.

شيرين عبادي در ادامه اعلام كرد كه در صورت طرح اين لايحه در صحن علني به همراه ديگر زنان در مقابل مجلس تحصن خواهد كرد: چنانچه این لایحه روزی برای تصمیم گیری به صحن علنی بیاید در آن صورت همانگونه که قبلا هم اعلام کرده ام زنان ایران، از جمله شخص بنده، برای اعتراض به این لایحه در مجلس شورای اسلامی متحصن خواهیم شد. تحت هیچ شرایطی نمی توان به قرن ها قبل بازگشت.

دادگاه دو تن از فعالان زنان تشكيل شد

 دسترنج

دوشنبه 31 تیر 1387-21 ژوییه 2008

خسروي و عسگري دو تن از فعالان زن بودنهد كه در روز 25 بهمن 1386 در حالي كه مشغول جمع آوری امضا در پارک دانشجو بودند بازداشت شدند و 13 روز را در زندان اوین گذراندند و در نهايت به قید کفالت 100میلیون ریالی آزاد شدند.

جلسه دادگاه نسیم خسروی و راحله عسگری زاده، دو تن از فعالان زنان و از اعضای کمپین یک میلیون امضا در شعبه 13 دادگاه انقلاب برگزارشد. وکالت اين دو فعال زن را شیرین عبادی، نسرین ستوده و لیلا علی کرمی برعهده داشتند.

خسروي و عسگري دو تن از فعالان زن بودنهد كه در روز 25 بهمن 1386 در حالي كه مشغول جمع آوری امضا در پارک دانشجو بودند بازداشت شدند و 13 روز را در زندان اوین گذراندند و در نهايت به قید کفالت 100میلیون ریالی آزاد شدند.

نسرین ستوده يكي از وكلاي آنان درباره چگونگی جلسه دادگاه و نوع اتهام آنان گفت :« امروز به اتفاق موکلینم نسیم خسروی و راحله عسگری زاده در شعبه 13 دادگاه حضور یافتم. اتهام آنها اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام بود . مصداق فعالیت تبلیغی علیه نظام طبق سوابق مربوطه جمع آوری امضا بوده است که اینجانب با استناد به آزادی آحاد ملت در انتقاد از قوانین و اعلام درخواست شان جهت تغییر قوانین دفاعیات خود را مطابق قانون انجام دادم و امیدوارم با توجه به اینکه عمل موکلانم به موجب هیچیک از قوانین و مقررات جاری جرم نیست حکم برائت برای آنان صادر شود.

درگذشت سالانه 68 هزار زن در جهان بر اثر سقط جنين ناسالم

دسترنج

دوشنبه 31 تیر 1387-21 ژوییه 2008

بانك جهاني در گزارش تازه‌اي اعلام كرد كه سالانه حدود 68 هزار زن در سراسر جهان در اثر سقط جنين‌هاي ناسالم و غيربهداشتي جان خود را از دست مي‌دهند و درعين حال 3/5 ميليون زن ديگر نيز دچار معلوليت‌هاي موقتي يا دائمي مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، در اين گزارش كه با عنوان رفتارهاي قانوني بارداري و هزينه‌هاي آنها تهيه و ارائه شده، آمده است كه بسياري از زنان فقير به عنوان آخرين چاره براي كنترل بارداري به سقط جنين روي مي‌آورند.

به رغم تلاش گسترده در سراسر دنيا در جهت كنترل بارداري، 51 ميليون مورد بارداري‌هاي ناخواسته سالانه در كشورهاي در حال توسعه رخ مي‌دهد و مربوط به زناني است كه از روش‌هاي كنترل بارداري از جمله داروهاي ضد بارداري استفاده نمي‌كنند.

اين گزارش همچنين مي‌افزايد: 25 ميليون مورد ديگر از اين بارداري‌ها ناخواسته به دليل ناموفق بودن روشهاي ضد بارداري و يا استفاده نادرست از اين روشها از سوي زنان اتفاق مي‌افتد.

در گزارش بانك جهاني آمده است: حدود 35 كشور فقير در منطقه صحراي آفريقا و ديگر مناطق، بالاترين نرخ زاد و ولد را دارند (به طوري كه هر مادر بيش از پنج فرزند بدنيا مي‌آورد) و هم چنين منعكس كننده برخي از نامطلوب‌ترين پيامدهاي اجتماعي و اقتصادي در جهان با سطح پايين آموزش، نرخ بالاي مرگ و مير و فقر شديد هستند.

جوي پومافي معاون مركز رشد انساني بانك جهاني و وزير بهداشت سابق بوتسوآنا در اين باره گفت: پايين آوردن نرخ زاد و ولد تنها با بهتر كردن برنامه‌هاي بهداشتي قابل دسترسي نيست.

وي تاكيد كرد: بهبود وضعيت آموزش دختران، ايجاد فرصتهاي برابر اقتصادي براي زنان در جامعه و كاهش خانواده‌هايي كه زير خط فقر زندگي مي‌كنند نيز بخشهاي ضروري و حياتي از يك راه كار موثر براي دستيابي به كاهش پايدار در ميزان تولدهاست. اين در حالي است كه شبكه خبري بي بي سي به تازگي اعلام كرده است؛ برخي از زنان با استفاده از اينترنت به راه‌هاي غيرمطمئن سقط جنين دسترسي پيدا مي‌كنند.

اين شبكه خبري در گزارشي در اين باره هشدار داد: برخي زنان در كشورهايي كه سقط جنين منع قانوني دارد از اينترنت براي خريد داروهايي استفاده مي‌كنند كه بتوانند در خانه جنين خود را سقط كنند.

بر اساس اين گزارش؛ زنان ساكن ايرلند شمالي و بيش از 70 كشور كه قوانين و محدوديتهايي در اين زمينه دارند، از يك وب سايت اصلي با عنوان "Women on Web" استفاده مي‌كنند.

بازبيني‌هاي يك مجله انگليسي موسوم به از روي 400 مصرف كننده نشان داد كه تقريبا 11 درصد از مشتريان پس از مصرف اين داروها نياز به انجام عمل جراحي پيدا كردند.

فعالان ضد سقط جنين هشدار داده‌اند كه رشد چنين سايتهايي بسيار نگران كننده است.

آنها هم چنين خواستار توقيف سريع اين قبيل سايتها و مقابله با فعاليتهاي آنها شده‌اند.   

نخستين ژنرال زن چهار ستاره در ارتش آمريكا

دسترنج

سه شنبه 4 تیر 1387-24 ژویین 2008

بر اساس قانون، زنان از احراز شغل‌هاي جنگي كه راه اصلي رسيدن به درجه‌ي چهار ستاره بودن در ارتش است، مستثنا شده است.

پنتاگون از نامزدي يك زن براي نخستين بار براي درجه‌ي ژنرال چهار ستاره خبر داد.

به گزارش سي.ان.ان، جورج بوش رييس جمهور آمريكا، سرتيپ "آن. اي. دانوودي" را براي رياست بخش تجهيزت ارتش معرفي كرد.

بر اساس قانون، زنان از احراز شغل‌هاي جنگي كه راه اصلي رسيدن به درجه‌ي چهار ستاره بودن در ارتش است، مستثنا شده است.

رابرت گيتس وزير دفاع آمريكا، گفت: اين يك لحظه تاريخي براي وزارت دفاع است و من مفتخرم كه سرتيپ "آن دانوودي" را براي درجه چهار ستاره معرفي كنم. 33 سال خدمت وي كه رهبري فوق‌العاده و تعهدش به وظايف را برجسته ساخته است، وي را به فردي استثنايي براي يك مقام ارشد تبديل كرده است.

سناي آمريكا بايد اين نامزدي را تاييد كند.

دانوودي كه در نيويورك زندگي مي‌كند، پس از فارغ‌التحصيل شدن از دانشگاه دولتي نيويورك دركورت لند، در سال 1975 ستوان دوم شد. وي هم چنين فارغ‌التحصيل رشته‌هاي استراتژي منابع ملي و مديريت لجستيك است.

وي در سال 2005 هنگامي كه سومين ستاره را نيز دريافت كرد و معاون رييس ستاد لجستيك‌ ارتش شد، عالي رتبه‌ترين زن ارتش شد.

دانوودي گفت: من از اين كار بسيار احساس افتخار مي‌كنم. من در خانواده‌اي به دنيا آمدم كه از سقف‌هاي شيشه‌اي (اجازه دادن به زنان براي كسب مقامات بالا) دور بودند.

فرماندهي "مواد" در ارتش بر امور آمادگي مواد و تجهيزات ارتش نظارت مي‌كند. دانوودي هم چنين در جنگ خليج فارس در سال 1991 در لشگر 82 هوايي نيز خدمت مي‌كرد.

از جمله مدال‌هايي كه به وي اعطا شده مي‌توان از مدال ممتاز خدمت و مدال برنز خدمت دفاعي ياد كرد. نخستين زني كه قرار بود افسر كل در نيروهاي مسلح آمريكا باشد، "آنا مائه هيز" رييس نيروهاي پرستار ارتش بود كه در سال 1970 اين درجه را به دست آورد. وي در سال بعد بازنشسته شد.

اليزابت هويسينگتن،‌ مدير نيروهاي ارتش زنان، سريعا پس از "هيز" به درجه سرتيپي ارتقا يافت. وي نيز سال بعد بازنشسته شد.

سرلشگر ژان ام هولم نخستين مدير زنان در نيروهاي هوايي آمريكا، نخستين زني بود كه دو ستاره بر دوش خود داشت كه در سال 1973 به اين درجه دست يافت و دو سال بعد نيز بازنشسته شد.

سرتيپ نيروي دريايي كارول اي ماتر در سال 1996 نخستين زني شد كه سه ستاره بر دوش خود داشت. وي نيز در سال 1999 بازنشست شد.

هم اكنون 57 زن فعال در ارتش آمريكا حضور دارند كه به عنوان ژنرال و دريادار خدمت مي‌كنند. پنج تن از آن‌ها سرتيپ و يا معاون دريادار هستند يعني درجه‌ي سه ستاره‌ي نيروي دريايي.

خاتمي:انسانيت دو پاره دارد؛ زن و مرد

دسترنج

سه شنبه 4 تیر 1387-24 ژویین 2008

از جمله موضوعات مهمي که بايد مورد بحث قرار گيرد نوع نگاهي است که به زن و مسائل زنان داريم. آيا زن جنس دوم است؟ چنانکه سيمون دوبوار کوشيده است آن را شرح دهد؟ يا اينکه انسانيت دو بخش مساوي دارد که يکي زن است و ديگري مرد؟

کارگروه تبادل تجربيات؛ زنان، برابري و صلح در نروژ با سخنراني سيدمحمد خاتمي رئيس جمهور سابق ايران افتتاح شد.

به گزارش امروز متن كامل اين سخنراني به اين شرح است:

بنام خدا

مشخص کردن درست صورت مسأله نيمي از حل مسأله است. وقتي مسائل به صورت مبهم مطرح مي شوند، نه تنها نمي توان انتظار حل مسائل را داشت، بلکه بر ابهامات نيز افزوده خواهد شد.

در اينجا نيز سخنرانان و مباحثه کنندگان محترم ابتدا بايد مشخص کنند که از کدام منظر به موضوع مي نگرند:

آيا نگاه فلسفي به مسأله است يا جامعه شناختي يا کلامي و يا حقوقي. البته اگر مراد، ديالوگ باشد گرچه ممکن است از همه اين ديدگاه‌ها و حوزه‌ها استفاده کرد، ولي زبان ديالوگ که زبان همزباني است با زبان فلسفي، کلامي و علمي متفاوت است.

ديالوگ روندي است که ما را اداره مي کند و راه مي برد، بر خلاف مذاکره سياسي و مباحثه کلامي و علمي که ما روند را اداره مي کنيم.

مهم است که مشخص کنيم وفتي در باب زنان و مسائل آنان بحث مي کنيم به کدام مسائل و از کدام زاويه مي نگريم. و نيز از مسائل و مشکلات و پرسشهاي کدام جامعه سخن مي گوييم؟

قطعاً مشکلات مشابهي براي همه زنان در همه جا وجود دارد، ولي مسائل و مشکلات متفاوت نيز بسيارند. ما در اينجا با يک امر انساني سر و کار داريم و مسائل و امور انساني جنبه تاريخي و اجتماعي دارند از جمله مسائل و مشکلات در جوامع توسعه يافته با جوامع درحال توسعه يکي نيستند. همين مشکلات متفاوت و نيز ديدگاههاي مختلف در سيستم حقوقي و مدني و اجتماعي اين جوامع تأثير خاص خود را دارد.

به نظر من از جمله موضوعات مهمي که بايد مورد بحث قرار گيرد نوع نگاهي است که به زن و مسائل زنان داريم. آيا زن جنس دوم است؟ چنانکه سيمون دوبوار کوشيده است آن را شرح دهد؟ يا اينکه انسانيت دو بخش مساوي دارد که يکي زن است و ديگري مرد؟

آيا معيار انسانيت مردانگي است و مرد انسان معيار است؟ آيا مرد براي زندگي آفريده شده است و زن براي مرد؟

پاسخ آري به اين مسائل ديدگاهي است که در قديم و در بيشتر ادوار تاريخ رايج بوده است و هم اکنون نيز آثار و بقاياي آن را کم يا زياد در همه جا مي‌توان ديد. مگر فمينيسم خود عکس العملي در برابر اين ديد نيست؟ گرچه بر اين باورم که همين جنبش به نحو ناخودآگاه در بند همين ديد اسير است؟

اگر ما از چنين زاويه اي به جهان، انسان و زن بنگريم شاهد پيدايش نوعي سيستم اجتماعي، ارزشي و حقوقي خواهيم بود که متناسب با اين ديد است. حتي وقتي في المثل به نصوص ديني و آثار فلسفي رجوع مي کنيم انتظار داريم که مطابق اين ديد به ما پاسخ بگويند.

گرچه امروز به ظاهر اين ديدگاه از اعتبار افتاده است، ولي مي توان گفت امروز هم بخش مهمي از مشکلات تحت تأثير همين ديدگاه است که در لايه هاي ذهن اجتماعي و تاريخي بشر امروز وجود دارد و اثر منفي خود را مي گذارد.

چه بسا وقتي از آزادي و حقوق مساوي زن و مرد سخن مي گوييم معيار ما آزادي و حقوقي است که مردان از آن برخوردار بوده و هستند و يا حتي امتيازات ناروايي که ناشي از ديد و نظام مردسالار است و مي خواهيم زن هم درست در همان جايگاهي قرار گيرد که مرد قرار دارد و حتي کار به انتقام مي کشد و چه بسا کساني مي کوشند تا آنچه را امتيازات غصب شده توسط مردان مي دانند به هر قيمتي از دست مردان و انحصار آنان درآورند.

در حالي که اگر از ابتدا ديدگاه خود را اصلاح کنيم و به اين باور برسيم که انسانيت دو پاره دارد، يکي زن و ديگري مرد، و به عبارت ديگر انسان مؤنث و انسان مذکر داريم، شايد بسياري از مسائل حل شود. نه زن براي آنکه انسان باشد و از همه مزايا و فرصت هاي انساني استفاده کند لازم است از زن بودن خود دست بردارد و نه مرد براي اينکه با زن مساوي باشد مجبور به انتخاب زندگي زنانه باشد. زن بودن به خودي خود افتخار و امتياز بزرگي است، همانگونه که مرد بودن.

نکته ديگر که بايد مورد توجه قرار گيرد اينکه رشد يک عمل اجتماعي است. نمي شود انساني از حضور مسؤولانه و فعالانه در عرصه اجتماع محروم باشد و در عين حال انتظار داشته باشيم که رشد کند. يکي از عوامل و اسباب مهمي که تاريخ را مردانه کرده است اين بوده که زن به هر دليل از حضور در مسؤوليتهاي مهم اجتماعي منع يا حضور او محدود شده است و مردان در غيبت زنان خود نمايي کرده اند. امروز خوشبختانه راههاي حضور اجتماعي زنان روز به روز بازتر مي شود و ما شاهد هستيم که چگونه زنان در عرصه هاي مختلف شايستگي و توان خود را و احياناً برتري خود را نسبت به مردان نشان مي دهند.

و آخرين نکته اي که بيان مي کنم اهميت خانواده به عنوان بنيادي ترين واحد جامعه مدني است و بي ثباتي و سستي پايه هاي اين مؤسسه و بنا کل جامعه را از هنجار و تعادل خارج مي کند و مشکلات بزرگي را پديد مي آورد که کم و بيش بخصوص در جوامع پيشرفته شاهد آن هستيم و ترديد نکنيم که نقش زن در استواري پايه خانواده و رشد به هنجار اعضاء آن بي بديل و از مرد بيشتر است.

حل پارادکس حفظ و تقويت بنيان خانواده از يک سو و حضور زن در عرصه اجتماعي پا به پاي مرد امري است که مي تواندمورد مباحثه قرار گيرد و راههاي مناسب و مورد اتفاق حل مسأله جستجو و بر آن تأکيد شود.

تجمع جمعي از معلمان حق‌التدريسي مقابل مجلس

دسترنج

یکشنبه 2 تیر 1387-22 ژویین 2008

جمعي از معلمان حق‌التدريسي با تجمع مقابل مجلس خواستار رفع مشكلات خود و استخدام در وزارت آموزش و پرورش شدند.

تجمع‌كنندگان در مقابل مجلس كه همگي معلمان زن مناطق مختلف تهران و استان قم هستند داراي سوابق تدريس در آموزش و پرورش بوده اما تاكنون به دلايلي در اين وزارتخانه استخدام نشده‌اند.

معلمان با تجمع مقابل مجلس از نمانيدگان مجلس جهت حل مشكل خود استمداد طلبيدند.

ديه زنان و مردان يکسان شد

دسترنج

شنبه 1 تیر 1387-21 ژوین 2008

سخنگوي دولت در نشست مطبوعاتي خود با حضور خبرنگاران داخلي و خارجي از موظف شدن شركت‌هاي بيمه براي پرداخت مساوي خسارت ديه بدون توجه به جنسيت، دين و مذهب شدند.

غلامحسين الهام افزود: اين موضوع در سال گذشته به تصويب دولت رسيد اما ابلاغ آن به دلايلي از قبيل آمادگي شركت‌هاي بيمه، به تاخير افتاد و تلاش شد در قالب قانوني نيز تثبيت و پايدار شود و افكار قانونگذاران نسبت به اين موضوع توجيه شده باشد.

الهام بيان داشت: شركت‌هاي بيمه درباره بيمه شخص ثالث تعهد دارند خسارت‌هاي جاني را بپردازند و تعرفه‌اي كه دريافت مي‌كنند يكسان است و بر اين اساس تعهد مي‌كنند خسارت را تا سقف ديه كامل يك مرد بپردازند.

سخنگوي دولت در عين حال افزود: از نظر قانوني و شرعي تفاوت‌هايي بين ديه وجود دارد كه مورد بحث اين مصوبه نيست.

وي تصريح كرد: خسارات جاني وارده به زنان كه بر اساس احكام دادگاه‌ها ديه كمتري به آن تعلق مي‌گيرد بايد از سوي شركت‌هاي بيمه صرفنظر از جنسيت، دين و مذهب مطابق تعرفه تعيين شده پرداخت شود.

الهام ادامه داد: بر اين اساس شركت‌هاي بيمه بايد مازاد بر حكم دادگاه ها را بر اساس تعهدات خود بدون توجه به زن و يا مرد بودن فرد پرداخت كنند.

سخنگوي دولت افزود: اين مصوبه دولت از امروز ابلاغ شده و قابل اجرا است اما قانون مربوط به آن هنوز تكميل نشده اما به زودي نهايي خواهد شد.

مخالفت فدراسیون جهانی ژیمناستیک با پوشش بانوان ایرانی   

ایران اکونومیست

شنبه 5 مرداد 1387-27 ژوییه 2008

ايران اکونوميست:گروه ورزشي: نائب رییس فدراسیون ژیمناستیک بانوان گفت :هنوزفدراسیون جهانی ژیمناستیک (fig )با حضور بانوان کشورمان با پوشش خاص در رقابتهای آسیایی و جهانی موافقت نکرده است.

ژاله تقوایی درگفتگوی روز شنبه با خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"،خاطرنشان ساخت:3 مرتبه با figتماس گرفتیم که اجازه دهند بانوان کشورمان با پوشش خاص در رقابتهای آسیایی و جهانی حضور یابند که متاسفانه هر بار عنوان شد که تغییرات در لباس ژیمناستیک بانوان به هیچ عنوان امکان پذیر نمی باشد.

وی با اشاره به پیشرفت ژیمناستیک ایروبیک بانوان ادامه داد:در رشته ژیمناستیک هنری که با توپ و طناب و حلقه (ریتنیک)انجام می شود ورزشی خطاهای زانوو لگن وجود دارد که باید تمام زوایا و اندام بدن كاملا مشخص شود و با این شرایط هنوز با طرح لباس خاص برای بانوان موافقت نکرده است. تقوایی خاطر نشان ساخت:حتی با این شرایط بانوان ما هنوز انگیزه خود را از دست نداده اند و با جدیت در این رشته فعالیت می کنند و ما نیز برای پرورش استعدادها و ایجاد جوی رقابتی در نشستی که با خانم هاشمی رفسنجانی داشتیم میزبانی رقابتهای کشورهای اسلامی را در دستور کار خود قرار داده ایم تا بانوان تجارب بیشتری را با دیدار با حریفان خود کسب کنند و در رشته های دیگری تفکیک نشوند.

وی از ثبت نام 5 بانوی کشورمان به عنوان داوربین المللی در لیست figخبر داد و تصریح کرد:با دعوت ازمربی مجرب آذربایجانی از امروز کلاس های را برای مربیان و بازیکنان را به مدت یک ماه در مجموعه ورزشی شیرودی برگزار می کنیم.

نائب رییس فدراسیون ژیمناستیک بانوان از کمبود سالن های خاص ژیمناستیک برای بانوان خبر داد و اظهار کرد:تنها راه حمایت و ارتقاءاین رشته در بخش بانوان افزایش میزبانی پیکارهای بین المللی در کشور است تا با ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر در بین بانوان مسلمان بتوانیم علاوه بر ایجاد انگیزه جایگاه فنی ملی پوشان را نیزافزایش دهیم.

در گفتگو با مهر عنوان شد:

تشریح دلایل پذیرش جنسیتی در برخی رشته های علوم پزشکی در کنکور 87

مهر نیوز

شنبه 5 مرداد 1387-27 ژوییه 2008

مدیر کل دفتر گسترش و ارزیابی آموزش پزشکی از پذیرش جنسیتی در برخی رشته های دانشگاههای علوم پزشکی در کنکور سراسری خبر داد و دلایل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای این نوع پذیرش را تشریح کرد.

دکتر سید امیر محسن ضیایی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: وزارت بهداشت در خصوص اعمال سهمیه جنسیتی در پذیرش داوطلبان تحصیل در دانشگاههای علوم پزشکی دسترسی عادلانه داوطلبان برای رشته های مورد علاقه و نیاز کشور به آن رشته تحصیلی و نحوه تأمین نیروی انسانی آن را در نظر می گیرد بنابراین ممکن است به نظر بیاید در برخی از رشته ها پذیرش به صورت جنسیتی خاص صورت گرفته است.

وزارت بهداشت تلاش خود را در برقراری عدالت جنسیتی در پذیرش دانشجو به انجام رسانده است. عدالت به معنای قرار دادن هر چیز به جای خود بوده و به معنای تساوی نیست.

مدیر کل دفتر گسترش و ارزیابی آموزش پزشکی گفت: این در حالی است که ارائه خدمات بهداشتی و درمانی جزء وظایف ذاتی وزارت بهداشت است و این وزارتخانه باید نیروی انسانی مورد نیاز کشور در حوزه سلامت در همه سطوح را تربیت کند.

وی اضافه کرد: وزارت بهداشت تمام تلاش خود را در برقراری عدالت جنسیتی در پذیرش دانشجو به انجام رسانده است. عدالت به معنای قرار دادن هر چیز به جای خود بوده و به معنای تساوی نیست.

مدیر کل دفتر گسترش و ارزیابی آموزش پزشکی یادآور شد: برقراری عدالت در دسترسی به آموزش عالی یکی از مهمترین اهداف وزارت بهداشت در بخش آموزش پزشکی است و در این میان تلاش کرده است این مهم را تامین کند.

وی گفت: در این میان طبیعتا برای ارائه خدمات درمانی در عرصه های گوناگون نیاز به تربیت نیروی انسانی از هر دو جنس است تا جامعه اسلامی ما بتواند بطور متوازن از خدمات حرفه ای و موثر این افراد استفاده کند.

در واقع وزارت بهداشت تلاش کرده است که حداقل لازم از هر جنسیت برای ارائه خدمات را تامین کند و یا حتی در بعضی رشته ها به تناسب شرایط تحصیل و یا وضعیت خدمت ظرفیت را بطور کامل در اختیار بک جنسیت قرار دهد.

ضیایی در گفتگو با مهر خاطرنشان کرد: در واقع وزارت بهداشت تلاش کرده است که حداقل لازم از هر جنسیت برای ارائه خدمات را تامین کند و یا حتی در بعضی رشته ها به تناسب شرایط تحصیل و یا وضعیت خدمت ظرفیت را بطور کامل در اختیار بک جنسیت قرار دهد نظیر رشته تخصصی زنان و زایمان، مامایی و بهداشت خانواده که به صورت انحصاری برای خانمها و رشته مبارزه با بیماریها و فوریتهای پزشکی که به صورت انحصاری برای آقایان اختصاص داده شده است.

وی حضور زنان در عرصه های مهم اداره کشور را از افتخارات جمهوری اسلامی ایران دانست و یادآور شد: یکی از مهمترین این عرصه ها آموزش عالی است که در حال حاضر خانمها چه به عنوان دانشجو و چه استاد و محقق حضور بسیار موفق و گسترده ای دارند که نشان دهنده اهتمام کشور برای تضمین این حضور موثر است.

مدیرکل دفتر گسترش و ارزیابی آموزش پزشکی اضافه کرد: اعمال سهمیه های جنسیتی برای تامین حداقلی نیازهای کشور است و با توجه به افزایش ظرفیت پذیرشها و تشکیل رشته های جدید امکان رقابت موثر و جدی برای رشته های مورد علاقه همه داوطلبان ورود به دانشگاههای علوم پزشکی میسر است.

 تذکر ارشاد به جشنواره مد و لباس

آفتاب

پنجشنبه 3 مرداد 1387-24 ژوییه 2008

 آفتاب: کارگروه ساماندهی مد ولباس معاونت امورهنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای، ضمن تذکر به مسئولان برگزار کننده جشنواره مد و لباس، خواستار رعایت کامل ضوابط قانونی جشنواره مد و لباس منطبق با فرهنگ وهویت ایرانی شد.

به گزارش سرویس اجتماعی آفتاب، وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی از برگزارکنندگان جشنواره مد و لباس خواسته است از حریم فرهنگ عمومی، پاسداری و مد ایرانی را متناسب با شان جمهوری اسلامی ایران معرفی کنند.

بر اساس این اطلاعیه، در پاسخ به نگرانی‌های مردمی و علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر اصیل ایران اسلامی درخصوص عدم تناسب برخی امور در برگزاری جشنواره مد ولباس، وزارت ارشاد به مسئولان مربوطه تذکر داده است.

اطلاعیه وزارت ارشاد تصریح کرده است: «ورود به عرصه های مد، بنا به ضرورتهایی از جمله تولید الگوهای رفتاری متناسب با شاخص های فرهنگ وهویت ایران اسلامی در برابر آسیب های ناشی از وارد کننده بودن و تقلید صرف از الگوهای نامتجانس با فرهنگ خودی صورت می گیرد و این ضرورتها باید با دقت از سوی دست اندرکاران رعایت شود.

سومین جشنواره مد ولباس با عنوان «زنان سرزمین من» از 25 تیرماه سال جاری در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب برپاشده است.

این جشنواره روز شنبه ، پنجم مرداد به کار خود پایان می دهد.

موسی قربانی عضو کمیسیون قضایی مجلس: چند همسری بهترین ماده لایحه حمایت از خانواده است

سرمایه

سه شنبه 1 مرداد 1387-22 ژوییه 2008

سرمایه: موسی قربانی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی ماده 23 لایحه حمایت از خانواده را بهترین ماده این لایحه خواند. لایحه حمایت از خانواده که شهریورماه سال گذشته در کمیسیون فرهنگی مطرح شده بود چندی پیش در کمیسیون قضایی تصویب شد و به زودی در صحن علنی مجلس بررسی می شود. ماده 23 این لایحه با استناد به دو شرط تمکن مالی و اجرای عدالت به مرد اجازه داده بدون اجازه همسر اول خود به دادگاه مراجعه کند و ازدواج مجدد خود را ثبت کند.

موسی قربانی از حامیان لایحه حمایت از خانواده می گوید: «اتفاقاً ماده 23 این لایحه بهترین ماده است چون براساس حکم شرع و حکم خداوند است.

در این ماده شرط اجرای عدالت برای ازدواج مجدد ذکر شده است. منتقدان و حقوقدانان معتقدند دادگاه چگونه می تواند تشخیص دهد این مرد می تواند عدالت را اجرا کند آن هم در زمانی که هنوز ازدواج دوم یا سوم صورت نگرفته است اما موسی قربانی که از پیگیری های خبرنگاران حوزه زنان عصبانی به نظر می رسد با شنیدن سوالی درباره لایحه حمایت از خانواده می گوید: «با شنیدن اسم این لایحه دوست دارم توی سر بزنم. آخر کلیات این لایحه تصویب شد و هنوز در صحن علنی مجلس مطرح نشده است اجازه بدهید مفاد این لایحه در صحن علنی مطرح شود.

تصویب کلیات لایحه حمایت از خانواده در کمیسیون قضایی زمینه ساز تصویب این لایحه در صحن علنی مجلس است. چرا کمیسیون قضایی به انتقادهای وارده به این لایحه از جمله ماده 23 توجهی نکرده است. قربانی این سوال را می شنود و بی درنگ می گوید: «اولاً شما خبرنگارید و نه نماینده حقوقی مجلس بنابراین نمی توانید برای ما تعیین تکلیف کنید و دوم اینکه لایحه حمایت از خانواده 50 ماده دارد و حالا شما همین یک ماده را مدام می گویید که اتفاقاً به نظر من این ماده بهترین ماده این لایحه است.

او می گوید: «ظاهراً به شما زنان هرچه بدهند باز هم کوتاه نمی آیید.» و گوشی تلفن را قطع می کند

تصویب لایحه حمایت از خانواده خانواده را مرکز آشوب می کن

د مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران خود را از منتقدان لایحه حمایت از خانواده می خواند و می گوید: «برایم جالب است لایحه ای با نام حمایت از خانواده طرح می شود اما با متخصصان و به ویژه مددکاران حوزه خانواده مشورت نشده است.»به گفته او نویسندگان لایحه حمایت از خانواده مردانی هستند که به ارزش های خانواده کم توجهی کرده اند.

او می گوید: «وقتی به مردی اجازه می دهیم ازدواج مجدد داشته باشد در واقع سایر اعضای خانواده را محکوم کرده ایم. اولین پیامد منفی اجرای ماده 23 بی اعتمادی زن به شوهر است. با تصویب چنین ماده ای زن از همان ابتدای ازدواج به طلاق فکر می کند و بنیان های بی اعتمادی از همان ابتدا گذاشته می شود.»افزایش بزهکاری کودکان و نوجوانان از پیامدهای دیگر تصویب این لایحه است. اقلیما می گوید: «تحقیقات هم نشان داده پدری که دو زن داشته بچه هایش به خلاف و بزهکاری کشیده شده اند چراکه خانواده دیگر جای امنی برای آنها محسوب نمی شود و فرزندان چنین پدری در معرض خشونت و تمسخر بیشتر اطرافیان قرار می گیرند.

رئیس انجمن علمی مددکاری ایران می گوید: «نویسندگان این طرح و حتی نمایندگانی که به تصویب لایحه حمایت از خانواده رای مثبت بدهند، بدانند که خانواده را به سمت انحطاط می برند. نمایندگان هوشیار باشند که اگر چنین طرحی را تصویب کنند تا آخر عمرشان محکوم اند چراکه تصویب این لایحه یعنی درست کردن مرکز آشوب در خانواده و در مواردی رواج بی بندوباری که این خلاف دستور اسلام است.

ازدواج مجدد کارکرد جنسی دارد

ارائه لایحه ای مانند لایحه حمایت از خانواده به مجلس و تصویب کلیات آن در کمیسیون قضایی نشان می دهد مسوولان برای نهاد خانواده صرفاً کارکردی جنسی قائل اند.»دکتر علی احمدی جامعه شناس و استاد دانشگاه با بیان این مطلب می گوید: «مطالعات باستان شناسی و شواهد تاریخی و فرهنگی نشان می دهد خانواده براساس مبانی و کارکردهای اقتصادی شکل گرفته است.» به گفته این جامعه شناس طرح ماده 23 در لایحه حمایت از خانواده در ارتباط با تسهیل ازدواج مجدد مرد همواره به عنوان یک خواست در لایه های اجتماعی جامعه وجود داشته اما در این دوره ابزارهای قانونمند ساختن آن به دست آمده است.

هرچند کلیات لایحه حمایت از خانواده در کمیسیون قضایی به تصویب رسیده اما علی احمدی همچنان امیدوار است و دلیل خود را اینگونه می گوید: «سرمایه های اجتماعی زنان توسعه یافته و امکان تصویب چنین قانونی در جامعه وجود ندارد.

ناهید سلیم، فمینیست مسلمان مصری در اعتراض به قوانین نابرابر خانواده: قرآن را از مردان بگیرید

آفتاب

سه شنبه 1 مرداد 1387-22 ژوییه 2008

ناهید سلیم نویسنده و فمینیست مسلمان مصری ، بیش از بیست سال است که در هلند زندگی می کند و به عنوان یکی از زنان فمینیست مفسر قرآن در اروپا چهره ای شناخته شده است.

او سال 1953در مصر متولد شد و هم اکنون در هلند زندگی میکند و با نشریات معتبر این کشور همکاری دارد. کتاب فرآن را از مردان بگیرید نوشته تاهید سلیم در آلمان هم منتشر شده و خوانندگان فراوانی داشته است. روزنامه آلمانی فرانکفورتر آلگماینه با او گفتگویی داشته که بخش هایی از آن را برگزیده ام.

سوال: در مراکش ومصر زنان حقوق بیشتری بدست آوده اند ، آیا جهان اسلام در مسیر برابری حقوق حرکت میکند ؟

جواب : در مسیر درستی حرکت میکند اما خیلی کند.هزار و چهار صد سال طول کشیده تا زنان در مراکش حق طلاق و اجازه درخواست طلاق را بدست آورده اند و همچنین شرایط مالی آنها بهبود یافته است . درحالیکه قران از همان ابتدا از دادن چنین حقی به زنان اجتناب کرده است.اما انچه که به واقع ما زنان میخواهیم سکولاریزم است. باید عاقبت به جای اینکه دائم به زحمت فقط گامهای کوچکی برداشت ؛ دین را از قانونگذاری( قوه مقننه) جداکرد.

سوال : منظورتان یک نوع تحول واصلاحات در اسلام است؟

بله ؛ تا حدودی شبیه این.اکنون خیلی مسائل سکولاریزه شده است , به عنوان مثال قوانین مجازات. در نظر بگیرید که قوانین مجازات قطع عضو بدن ویا مجازات سنگسار به خاطر زنا ؛ با وجود آنکه در زمره قوانین شریعت اسلام اند؛ ازقوانین حذف شدند. چرا شهامت آن را پیدا می کنند قوانین مجازات را با سرمشق از اروپاو غرب اصلاح کنند؟چطور است که در آستانه قرن بیستم بالاخره جرئت می کنند قانون اساسی را پایه ریزی کنند که از غرب الهام گرفته واز غرب واردشده است ؟ در واقع دیگر هیچ سیستم سیاسی اسلامی وجودندارد ؛ همه چیز ریشه درافکار ونظرات سکولار غرب دارد.فقط قانون خانواده دست نخورده باقی مانده است.قانونی که کنترل بر زندگی زنان رابه مردان واگذار کرده است. مازنان این وضعیت را بیش از این نباید به پذیریم.

سوال : شما در کتابها و آثارتان مطرح کرده اید که در قرآن منزلت زنان پائین تر از مردان قرار دارد وسخنی از حقوق برابر آنهامشاهده نمی شود ، این بدان معناست که قران از این جهت دیگر قابل استناد نیست؟

جواب : برابری زن ومرد در قران درسطوح معنوی است. زنان و مردان برای رفتن به بهشت وظایف و مسئولیت های دینی همانندی دارند. اما با این وجود میتوان در مساجد مشاهده کرد که زنان مسلمان های در جه دوم محسوب میشوند. آنها باید درمساجد از درهای ورودی مخصوص زنان استفاده کنند ، هنگام دعا و مراسم دینی جایگاه آنها غالبا پشت سر مردان یا در ایوان و بالکن مساجد است.

اینطور نیست که قرآن را کلمه به کلمه بعنوان عبارات بلاواسطه خدا بی انگاریم , بلکه باید اندیشه و ایده ی مستطر در آن را بیابیم . فمینیسم در اسلام از آنجا امکانش زیاد است که یکی از اهداف پیامبر اسلام محمد بهبود شرایط نامناسب زنان در آن دوره بود ، که موفق به تغییر آنهم شد.امروز هم مهم است این را به عنوان یک هدف مهم بپذیریم ودقیقا درپی همین باشیم.مادامی که زنان را درمحدوده قواعد اجتماعی که سنتی و قبیله ای هستند به زنجیر بکشیم ، بهبودی در شرایط آنها ایجاد نخواهدشد.

عضو کمیسیون حقوقی مجلس: هیچکس جرات و حق مخالفت با ماده 23 لایحه خانواده را ندارد

روزنامه اعتماد:

یکشنبه 30 تیر 1387-20 ژوییه 2008

گروه اجتماعي؛کميسيون حقوقي و قضايي مجلس هشتم در حالي در دومين ماه کاري خود، کليات لايحه حمايت از خانواده را بدون هيچ تغييري به تصويب رساند که نمايندگان مجلس هفتم تمام تلاش خود را کرده بودند تا اين لايحه جنجال برانگيز در مجلس قبلي مطرح نشود. طبق ماده 23 لايحه حمايت از خانواده، مردان فقط به شرط دارا بودن تمکن مالي حق ازدواج هاي مجدد دارند و شرط موافقت همسر اول که تا پيش از اين در قانون وجود داشت، حذف شده است. مخبر کميسيون قضايي و حقوقي مجلس هشتم در روز 18 تيرماه از تصويب کليات اين لايحه در کميسيون خبر داده بود؛ خبري که به دليل هياهوهاي موجود در عرصه سياست داخلي و بين المللي از چشم رسانه ها دور ماند. امين حسين رحيمي به ايسنا گفته بود؛ لايحه حمايت از خانواده براي اجرايي شدن بند «3» از اصل 21 قانون اساسي تنظيم شده و هدف آن حمايت از خانواده و جلوگيري از فروپاشي بنيان خانواده است.

موسي قرباني عضو کميسيون حقوقي و قضايي مجلس با تاييد اين خبر به اعتماد گفت؛ «کليات اين لايحه در شور اول بدون هيچ تغييري به تصويب رسيده است.» وي در پاسخ به دليل حذف نشدن ماده 23 به رغم کليه جنجال آفريني ها و بحث برانگيز بودن اين ماده گفت؛ « اين ماده، کاملاً مطابق شرع است و جنجال را هم شما ايجاد کرديد. اين ماده شرعي است و در مجلس هم به تصويب مي رسد و هيچ کس جرات و حق مخالفت با آن را ندارد.» انتقادهاي صورت گرفته به اين لايحه تا آنجا گسترده شده بود که بسياري از نمايندگان مجلس هفتم از تصويب نشدن يا تغيير ماده 23 اين لايحه سخن گفته بودند، اما قرباني درحالي با تاکيد بر تصويب اين لايحه در مجلس هشتم سخن مي گويد که در تماس اعتماد با وي در ماه هاي پاياني عمر مجلس هفتم، اطمينان داده بود که عمر مجلس هفتم کفاف رسيدگي به اين لايحه را نمي دهد و به همين دليل هرگونه بحث در اين مورد را منتفي دانسته بود.

لايحه حمايت از خانواده از معدود لوايحي است که قبل از طرح در صحن علني مجلس با موج گسترده يي از انتقادات و اعتراضات روبه رو شد. اين لايحه در روز چهارم شهريورماه سال گذشته در کميسيون فرهنگي مجلس مطرح شد. پخش محتواي اين لايحه علاوه بر اعتراض هاي شديد مدافعان حقوق برابر و فعالان زن، موجي از اعتراضات و انتقادهاي گروه هاي مختلف سياسي را هم به همراه داشت؛

اعتراض دبير جامعه زينب و زنان اصولگراي مجلس، نامه اعتراض آميز جمعي از تشکل هاي زنان به مجلس هفتم، بيانيه دوهزار نفر از مدافعان حقوق برابر، بيانيه جبهه مشارکت و فتاوي آيت الله صانعي در اعتراض به برخي مفاد اين لايحه. اما اعتراض ها فقط در حد مخالفت باقي نماند و جمعي از تشکل هاي صنفي زنان در نامه اعتراض آميز سرگشاده يي خطاب به نمايندگان مجلس، 23 اشکال لايحه حمايت از خانواده را فهرست کرده و مجموعه پيشنهادات و ديدگاه هاي ارائه شده توسط صاحبنظران و کارشناسان در ميزگردهاي تخصصي را مطرح کردند به اين اميد که «با تعامل لازم و تبادل ديدگاه ها و نظرات کارشناسي و با رفع نگراني هاي موجود، منافع زنان و به تبع آن منافع جامعه بيش از پيش تضمين شود.» پيش از اين محمدحسين فرهنگي نايب رئيس کميسيون حقوقي مجلس هفتم به اعتماد گفته بود؛ «فضاي کنوني مجلس به طور مشخص با مواد 23 و 25 مخالف است که يکي به اجازه ازدواج مجدد مردان بدون اجازه همسر اول برمي گردد و ديگري هم گرفتن ماليات از مهريه موقع ثبت ازدواج. به همين دليل امکان تصويب اين دو ماده از لايحه بسيار ضعيف است.» وي البته اين قول را هم به اعتماد داده بود؛ «هر وقت لايحه حمايت از خانواده در کميسيون حقوقي مطرح شود، نمايندگاني از جانب فعالان زن براي طرح انتقادات و نظرهايشان در اين کميسيون حضور يابند.

هرچند دامنه اعتراض ها به اين لايحه که کارشناسان آن را گامي در جهت تزلزل بنيان خانواده ذکر مي کردند تا آنجا گسترده شد که جمشيدي، سخنگوي قوه قضائيه، از دولت خواست ماده 23را از لايحه حذف کند چون در لايحه ارائه شده قوه قضائيه به دولت، اين ماده وجود نداشته است و نمايندگان مجلس هفتم با ترديد از مطرح شدن اين لايحه در مجلس هفتم صحبت مي کردند تا با موکول کردن آن به مجلس هشتم، در قبال مخالفت هاي صورت گرفته از خود سلب مسووليت کنند، اما اين لايحه به زودي در صحن علني مجلس مطرح خواهد شد.

مخالفت مجدد با حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران 

زمانه

جمعه 28 تیر 1387-18 ژوییه 2008

امام جمعه ی موقت تهران بار دیگر از مخالفت با حضور زنان در ورزشگاه‌های داخل و خارج از کشور خبر داد و گفت که در صورت حضور زنان در ورزشگاه‌ها نمی‌توان تضمینی بر رعایت حجاب و عفاف از سوی آنان داشت.

خبرگزاری شبستان ،وابسته به وزارت ارشاد، روز پنجشنبه به نقل از حجت الاسلام احمد خاتمی امام‌ جمعه موقت تهران، نوشت: «ما با حضور زنان در ورزشگاه‌های داخلی به عنوان تماشاچی و در ورزشگاه‌های خارجی مخالفیم.

آقای احمد خاتمی مهم‌ترین عامل مخالفت روحانیون با حضور زنان در ورزشگاه‌ها را اهمیت رعایت حجاب و عفاف دانست و گفت نمی‌توان تضمینی بر رعایت آن در صورت حضور زنان در ورزشگاه‌های برای تماشای مسابقات ورزشی داد.

به گفته امام جمعه ی موقت تهران ،«عدم آگاهی از پیامدهای بی‌حجابی منشاء بسیاری از بی‌عفتی‌ها و بی‌حجابی‌ها در جامعه» است.

مخالفت با حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران در حالی صورت می‌گیرد که روزنامه ۹۰ در اردیبهشت‌ماه سال‌جاری در گزارشی اعلام کرده بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا، به مسئولان فوتبال ایران هشدار داده است تا مقدمات حضور زنان در ورزشگاه‌ها را فراهم کنند.

براساس قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا از سال ۲۰۰۹ کشورهایی می‌توانند در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا نماینده داشته باشند که شرایط داخلی فوتبال آن‌ها با شرایط مورد نظر فیفا مطابقت داشته باشد.

پیشتر محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۵ به زنان ایرانی اجازه داد در ورزشگاه‌ها حضور یابند، اما در پی اعتراض گسترده ی روحانیون سنت گرا و محافظه کار از تصمیم خود صرف نظر کرد.

آيت الله مصباح يزدي در پاسخ به پرسشي در باره ديدگاه رييس جمهوري مبني بر حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفته بود: رييس جمهور محترم، شخصيتي محبوب و خدمتگزار هستند، ولي در اين باره مرتكب اشتباه شدند.

به گزارش شبستان، آيت الله محمد تقي مصباح يزدي، استاد سطوح عالي حوزه علميه قم ، در باره منشأ دستور احمدی نژاد در مورد حضور بانوان در استاديوم هاي ورزشي گفته بود: به گمان ايشان، ممنوعيت ورود بانوان به ورزشگاه‌ها صرفاً براي جلوگيري از اختلاط و بروز فساد بوده است؛ لذا خواستند تا با فراهم آوردن امكان حضور خانواده‌ها در جايگاه خاصي كه به محل برگزاري مسابقات اشراف دارد، هم مانع حضور زن‌ها برطرف گردد و هم جلوي تحقق فساد گرفته شود، غافل از اينكه علت ديگر تحريم از طرف بسياري از مراجع، فراهم شدن تماشاي بدن مردها به وسيله خانم‌هاست. چنانكه در پاسخ استفتائاتشان آمده است.

عضو مجلس خبرگان رهبري با اشاره به اينكه دستور رييس جمهور ، در واقع تجويز تماشاي بدن مرد‌هاي نامحرم به وسيله زنهاست، افزود: گفته مي‌شود «زن‌ها فقط بازي را تماشا مي‌كنند و به بدن مرد كاري ندارند» اما مگر بازي جدا از بدن است؟! يا مي‌گويند «كسي در اثر اين گونه نگاه به بدن مرد تحريك نمي‌شود» در حالي كه اصل نگاه كردن زن به بدن مرد حرام است حتي اگر تحريك هم نشود.

رييس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ادامه تصريح كرده بود: اگر دولت توانايي جلوگيري از برخي مفاسد را نداشته باشد، به مصداق «لايكلف الله نفساً الا وسعها» معذور است ولي اگر خداي ناكرده يك مسؤول حكومتي، حرامي را تجويز كند، در گناه ناشي از ارتكاب آن حرام، شريك خواهد بود.

احمدی نژاد، تا مدتی در برابر مراجع و روحانیون مخالف ،ایستادگی کرد اما با بالا گرفتن مخالفت ها و هیاهوها ، رهبر عالی مقام جمهوری اسلامی ایران از احمدی نژاد خواستند که مراعات حال روحانیون مخالف را بکند و کوتاه بیاید.

با این وجود، برخی مواقع دختران با تغییر چهره و لباس به سبک پسران در ورزشگاه‌ها حاضر می‌شوند.

برای اولین بار دختران وارد نیروی دریایی روسیه می شوند

نووستی

پنجشنبه 27 تیر 1387-17 ژوییه 2008  

مسکو، 27 تیر، خبرگزاری «نووستی»/ برای اولین بار در تاریخ نیروی دریایی روسیه، 20 دختر بعنوان دانشجوی دانشگاه نظامی-دریایی بالتیک پذیرفته شدند.

در روابط عمومی ناوگان دریای بالتیک نیروی دریایی روسیه به «نووستی» اطلاع دادند که این دانشجویان افسر مخابرات خواهند شد.

نماینده ناوگان دریای بالتیک گفت که برای اولین بار این دختران دانشجو که تصمیم گرفته اند افسر نیروی دریایی شوند، هم ردیف با پسران در آزمون ورودی شرکت کرده و در آن موفق شدند.

به گفته وی بیش از 30 دختر خواستار ثبت نام در این دانشگاه بودند.

در کل در سال جاری دختران می توانند در 18 دانشگاه نظامی کشور ثبت نام کنند.

یکی ازمراجع نجف دوختن پرده بكارت دختران را جهت حفظ آبرو،مجاز دانست. 

سخنگوى آية الله العظمى اسحاق الفياض يكى از مراجع چهارگانه شيعیان در نجف ،درمصاحبه ويژه ای با العربيه.نت، صدور فتوا توسط مرجع ياد شده ،مبنی بر مجاز دانستن دوختن پرده بكارت از بين رفته در نتیجه زنا را تاييد كرد، به عقیده این مرجع چنین عملی باعث حفظ حيثيت وكرامت خانواده واقوام او ميشود.

  شيخ على الربيعى سخنگوى آية الله الفياض ضمن مصاحبه خود علل صدور فتواى دیگری از سوی اين مرجع شيعي عراقی را بيان كرد كه مى گويد مرجع نبايد قدرت سياسى را بدست داشته باشد.

لازم به ياد آوريست كه آية الله العظمى اسحاق الفياض يكى از چهار مرجع بزرگ نجف ،در کنارآیت الله العظمی على سيستاني ، وآیت الله شيخ محمد سعيد الحكيم و آیت الله شيخ بشير النجفي است وی در اصل أفغانی تبار می باشد و در سن 14 سالگى به نجف هجرت كرده بود.

فتواى دوختن پرده ى بكارت

موضوع فتواى شيخ اسحاق الفياض پيرامون جايز دانستن دوختن پرده بكارت ودوشيزگى ،توجه كاربران وبلاگها و وب سايت هاى اينترنيتى شيعيان را به خود جلب كرده بود ، صدور چنين فتوى تعجب آنان را برانگیخته است، وبرخى از آنها آنرا فقط یک شایعه دانستند.

آقاى شيخ على الربيعى سخنگوى آية الله اسحاق الفياض مرجع شيعى ضمن مصاحبه بالعربيه.نت صحت اين فتوا را تاييد كرد.

وى افزود "چون شريعت اسلامى به همه جوانب زندگى انسان توجه كرده است، و در مقابل هر آنچه که باعث ضايع شدن زندگى انسان ميشود بايد استاده گى كرد، پس اگر دختری زنا كرده باشد واز رسوائى بترسد و احتمال قتل وجود داشته باشد می تواند پیش از تکمیل چهار ماه سقط جنين کند " وى همچنين افزود " بنابر چنین مصلحتی است که شيخ آية الله الفياض فتوای خود را صادر كرده است زیرا اگر دوشيزه ای زنا كرده باشد وزندگى وى با مرگ ويا نام بدى خود وخانواده اش مواجه باشد ،در این صورت بر وى واجب است تا آنچه را كه ضررش کمتر است ،انتخاب كند.

این سخن اشاره به دوباره دوختن پرده بكارت وجواز سقط جنين دارد.

فتواى شيخ الفياض مبنى بر اجازه دوختن غشاء بكارت در پاسخ به سؤالى بود كه می پرسید آيا براى دوشيزه اى كه زنا كرده باشد وبه منظور حفظ آبرو وزندگى خود وخانواده اش می تواند پرده بكارت اش را دوباره بدوزد؟

شيخ فياض و ولايت فقيه

فتواى اجازه دوختن پرده بكارت آخرين فتواى شيخ الفياض نبوده، بلكه وی روز دوشنبه 14/7/2008 فتواى جديد ديگری را صادر كرده است كه درآن خواستار حفظ استقلال حوزه از دولت شده بود، وى دراینباره گفت "حوزه به مرجع دينى سياسى نياز ندارد" واز احزاب وسازمانهاى سياسى خواست تا در امور حوزه دخالت نكنند.

شيخ على الربيعى افزود، اين فتواى شيخ فياض "پاسخ به كسانى است كه سیاسی بودن مرجع مذهبى را واجب ميدانند"، وى تاكيد كرد كه "دين اسلام تنها به مرجع مذهبى نياز دارد كه مردم را راهنمائى كند نه مرجع سياسى.

وى همچنين در ادامه سخنان خود افزود : "برخى از احزاب وسازمان هاى سياسى تلاش ميكنند از شخصیتهای مذهبى جهت تحقق اهداف سياسى شان سوء استفاده كنند". وى گفت البته این بدان معنا نیست كه شيخ فياض به ولايت فقيه ايمان ندارد ؛بلكه "شيخ فياض به ولايت فقيه باور دارد ولى به شرطي كه نظرات خوى را به دیگران تحمیل نکند و حاكم نیز نباید روحانی باشد.

حرمت خون مسلمان

شايان ذكر است كه ماه گذشته آيت الله شیخ اسحاق الفياض فتواى بسیار مهمى ديگرى را صادر كرده بود كه در آن نسبت به وجود انديشه هاى تندرو در میان شيعيان هشدار داده بود، وى گفته بود كه مرجعیت نجف سياست اعتدال وميانروی را بر گزیده است. شيخ على الربيعى سخنگوى شيخ الفياض در ادامه به العربيه.نت گفت شيخ اسحاق براين عقيده است که ریختن خون كسي كه شهادت لا اله الا الله را مىگويد ، پیرو هر مذهبی که باشد ،حرام است لذا كشتن او ويا تعرض به ناموس اش به هيچ وجه در اسلام جايز نيست.

برکناری دبیرسرویس برنانیوز به دلیل زن بودن

سایت میدان زنان

چهارشنبه 12 تیر 1387-2 ژوییه 2008

تنها دبير سرويس زن خبرگزاري برنا به دليل زن بودن بركنار شد.

الهام صادقي، تنها زني بود كه در خبرگزاري برنا هدايت يكي از گروها هاي خبري را برعهده داشت. او از 8 ماه پيش،ابتداي شكل گيري، اين خبرگزاري مديريت يكي از گروه ها را برعهده داشت تا اينكه مسوولان اين رسانه به دليل زن بودن، او را بركنار كرد.

مسوولان اين روزنامه به اين دبير گفته اند كه بهتر آن است كه در مديريت روزنامه زن نداشته باشيم.

با اين استدلال مسوولان سايت برنا،‌كافي يكي از خبرنگاران روزنامه كيهان را به جاي صادقي منصوب كرده اند.

صادقي پيش از اين به عنوان بهترين دبير اين رسانه از سوي مدني مديرعامل اين سايت تقدير شده بود.

به دنبال تصميم عجيب مديران سايت برنا، سه خبرنگار زن اين گروه نيز استعفا دادند كه با تقاضاي استعفاي آنها به سرعت موافقت شد.

ترويج قتل های ناموسی؛ موزيک زن کشی

مرجان لقايي

شنبه29  تیر 1387

ایران پرس نیوز

مدتي است “ايران موزيك” از شبكه هاي ماهواره اي كه در "ايران سرزمين من" و "زنان عاشق"، نيز نمايندگي دارد موزيك ويدئویي پخش مي كند با عنوان « پرونده». اين موزيك ويدئو ماجراي مرد جواني است كه به همسرش شك كرده و مرگ را حق او مي داند و زن جوان را كه ملتمسانه از او مي خواهد اين كار را نكند با روسري و در آب خفه مي كند.

جالب اينكه "ايران موزيك"، آثار خوانندگان داخل ايران را كه از وزارت ارشاد مجوز دارند پخش مي كند. این شبكه، هر چند يك شبكه ماهواره اي است و برای خارج از ايران پخش مي شود اما تمام قوانين داخلي ايران را رعايت كرده و مجريان آن مطابق قانون ايران لباس مي پوشند. مجوز تاسيس اين شبكه از سوي جمهوري اسلامي ايران صادر شده و همانطور كه گفته شد در ايران نيز دفتر نمايندگي دارد.

توضيح در مورد "ايران موزيك" نه براي معرفي اين شبكه بلكه به دلیل توصيف جايگاه آن در نظام جمهوري اسلامي است. موضع گيري هاي این شبکه منطبق با نظرات حاکمیت است. پخش موزيك ويدئويي كه خشونت عليه زن را آن هم در حد بالاي آن يعني قتل ترويج مي كند و قتل را يك عمل عاشقانه توصيف مي كند قطعا معناي خاصي دارد. در جايي خواننده با صدايي دورگه و پر از غصه قتل همسرش را از روي اجبار و به خاطر خيانت زن عنوان مي كند و مي گويد مجبور بودم اما پشيمان هستم.

مهدي مقدريان خواننده اين موزيك است و گفته مي شود که داراي فوق ليسانس حقوق است، بنابراین در دروس دانشگاهي تاثير تقليد در جرم به او آموزش داده شده است و علاوه بر این چون با موسیقی آشناست مي داند كه در عصر ارتباطات موسيقي به دلیل قدرت تاثیرگذارش جايگاه ویژه ای در ميان مردم برخوردار دارد. بااین وصف و شاید گفت با این آگاهی جای تعجب دارد که زن كشي را يك عمل عاشقانه، زنان را خيانت كار و مردان زن كش را عاشق و بي چاره و مجبور نشان می دهد و صدها هزار جوان زير 30 سال را كه مخاطب اينگونه ترانه ها هستند به زن كشي تشويق كند.

سیاست های حاکمیت به ویژه در مورد تاييد چنين موزيك هايي كاملا روشن است. مستقيم و غير مستقيم مسئولان مملکتی مان در مورد زنان چه در كسوت وزارت و چه در كسوت روزنامه نگار، اظهار نظر كرده اند و از سوی آنها تائيد چنين موزيكي جای تعجب ندارد، انچه تعحب آور است وجود نگاه مردمدار و جنس گرا حتی از سوی دانش آموختگان حقوق است که از كودكي چنين نگاهي را مي آموزند و هرچه بزرگتر مي شوند و تحت آموزش هاي خارج از خانواده قرار مي گيرند، چنين نگرشی را درونی تر هم مي کنند تا با پخش و تکرار چندین باره آهنگ هایشان به عنوان موزیک تاپ ایرانی تشویق به کار بیشتر عليه زنان بشوند. همه مي دانند موزيك هاي داخلي براي جوانان زير 30 سال مصرف دارد، افرادي كه يا ازدواج كردند و يا دوست دختر دارند و به او عشق مي ورزند، . تاسف قضیه هم در همین است.

چقدر غمگين مي شوم وقتي به ياد 3 اكتبر سال 1991 مي افتم روزي كه براي آلماني ها روز بزرگي بود و آلمان شرقي و غربي با هم يكي شدند. در ان زمان گروه پينگ فلويد در كنسرتي كه داشت انقدر حس وطن پرستي مردم را با ترانه ها و آوازهايش تحريك كرد كه مردم در دوطرف ديوار جمع شده آنقدر بر ديوار فشار آوردند تا ويران شد و دو آلمان متحد شد و مردمي كه براي ديدن اقوامشان بايد مرز را طي مي كردند همديگر را در اغوش گرفتند . غمگين براي اينكه 17 سال پيش پينگ فلويد براي مردمش چه كرد و حالا خوانندگان ما با مردم چه مي كنند ؟

لايحه "مجازات اسلامی" و مجازات سنگسار

سایت میدان زنان:

سحر طالبی

وكيل پايه يك دادگستري

پس از اطلاع از تدوین لایحه جدید مجازات اسلامی، بر این باور بودیم که تدوین کنندگان لایحه، تأمل و تدبر بیشتری را در خصوص جرایم و مجـازاتهای خاصی که در چند سال اخیـر، موجب ایـجاد مشکلات عدیده، چـه از جهت صـدور و چه از جهـت اجـرای حکم شده اند، خواهند داشت.

پس از انتشار پیش نویس لایحه و مطالعه آن، صرف نظر از موارد مثبت یا منفی در کلیت لایحه، موارد ذیل در خصوص مبحث اول از فصل دوم جرایم مجازات های حدی، جاي بحث و تأمل فرواني دارد:

در قانون مجازات اسلامی مصوب 1370، جرم زنای محصنه تعریف و مجازات سنگسار به عنوان مجازات این جرم تعیین شده بود. علیرغم قانونی بودن جرم و مجازات و صراحت قانون در این مورد، اجرای این مجازات به علت آثار و نتایج حاصله در مقطع خاصی از زمان متوقف گردید؛ البته مسئولان قضايي هم همواره سعي در كتمان اجراي حكم سنگسار داشتند. به گفته مديركل زندان‌‏های استان تهران، در پنج سال گذشته هيچ حكم سنگساري در كشور و به ويژه در تهران اجرا نشده است.

ولیکن از آنجا که این مجازات (سنگسار) در قانون به عنوان مجازات شرعی و قانونی جرم زنای محصنه وجود داشت، اجرای آن نیز نمی توانست خلاف قانون باشد و از همین رو شاهد اجرای چند حکم سنگسار در دو سال اخیر بوده ایم.

شواهد و اسناد غيرقابل انکاری در دست است که نشان مي دهد صبح روز 17 ارديبشهت 1385 دو نفر به نامهاي محبوبه. م و عباس. ح در بهشت رضای مشهد سنگسار شده اند. همچنين زني به نام معصومه، محکوم به رجم، مرداد ماه 1385 پس از انتقال از زندان رجايي شهر به زندان اوين، در يک اتاق دربسته حلق آويز شد. زن ديگری نيز در اسفندماه سال گذشته به جرم زناي محصنه در قزوين در ملأ عام به دار آويخته شد.

و اکنون در لایحه جديد مجدداً مجازات سنگسار برای جرم زنای محصنه تعیین شده. تنها نکته مثبتی که در این مبحث اضافه شده تبصره 4 ماده 5 – 221 است که اشعار می دارد:

" هرگاه اجرای حد رجم مفسده داشته و باعث وهن نظام شود، با پیشنهاد دادستان مجری حکم و تأیید رئیس قوه قضائیه در صورتی که موجب حد با بینه شرعی اثبات شده باشد، رجم تبدیل به قتل می شود و در غیر این صورت تبدیل به صد ضربه شلاق می شود.

همان طور که می بینیم، تدوین کنندگان لایحه هم بر این باور هستند که اجرای مجازات سنگسار می تواند باعث ايجاد مشكلات فراواني در سیستم قضايي کشور شود و به همين دليل امكان تبديل آن را طبق این تبصره در لايحه مجازات پيش بيني كرده اند.

ضمن تأکید بر مثبت بودن این تبصره و پیش بینی چنین امری در لایحه مجازات اسلامی به عنوان راهکاری جهت تبدیل نمودن مجازات سنگسار، لازم به ذکر است که در سالهای اخیر بارها و بارها مراجع مذهبی و حقوقی مختلف در خصوص لزوم تغییر این مجازات بر حسب مقتضیات زمان و مکان، تحقیق نموده اند و به نظر می رسد با توجه به منبع اولیه استخراج احکام شرعی یعنی قرآن، بتوان با تحقیق بیشتر به فکر حذف اين مجازات و يا تغيير آن به مجازات هاي ديگري بود. گروهي از فعالان جنبش زنان نيز با راه اندازي كمپين"قانون بي سنگسار" و با هدف حذف مجازات سنگسار از قانون، به دفاع از زناني پرداخته اند كه سالهاست به بهانه اجراي مجازات سنگسار در زندان به سر مي برند.

بدیهی است عمده نگرانی از تصویب این مبحث و عدم حذف مجازات سنگسار آن است که مسلماً انتشار قانون به این شکل، خود می تواند از ابتدا راه بحث و پیش بینی های منفی را باز گذارد؛ در حالی که همه اعضای جامعه حقوقی کشور بر این امر واقف هستند که شارع و سپس قانون گذار به حدی راههای اثبات جرم زنای محصنه را دشوار و دقیق پیش بینی نموده اند که عملاً اجرای چنین مجازاتی غیر ممکن شود.

لذا امید است که در بازنگری و تصویب لایحه، این مورد با دقت بیشتری بررسی شود تا قانون مجازات اسلامی بعدی با تغییرات مثبت و بنیادین بتواند خود به عنوان عامل بازدارنده جهت جلوگیری از وقوع چنین جرائمی کاربرد داشته باشد.

پنجشنبه، 3 آبان ماه 1386 برابر با 2007 Thursday 25 October

تجاوز به یک دختر در هتلی در اصفهان

سایت کانون زنان ایرانی: چند ماه پیش دختری ساکن تهران به اصفهان سفر میکنه و در یکی از هتلهای اصفهان که اتفاقا سال قبل افتتاح شده بوده اقامت می کنه. مدت زیادی از اقامتش نمی گذره کسی در اتاق او را میزنه .پسرصاحب هتل برای دختر آب میوه رانی میاره .دختر اما تعجب می کنه چون درخواستی نکرده بوده. اما پسر اصرار میکنه و دختر هم حتما به رسم تشکر قبول میکنه.... دختر به تهران برمی گرده اما کم کم متوجه تغییر حالات جسم و روحی خود می شه ..بعد از مراجعه به پزشک و آزمایشهای مختلف متوحه میشه که بارداره . اما چه جوری ؟ کی ؟ کجا؟ انکار فایده ای نداره . جواب آزمایشها چیز دیگری رو نشون میده.. بعد از کلی بحث و بررسی با پزشک و دوستان به این نتیجه میرسن که حتما زمانی ،جایی او را بیهوش کرده اند و بهش تجاوز شده . بالاخره بعد از بررسیها مطمئن میشه که مشکل از کی و کجاست . به همراه دوستش به اصفهان برمیگرده و ماجرا را صریح برای صاحب هتل تشریح می کنه. و چون تقریبا مطمئن بوده که پسر اون مقصره .می گه پسرتون باید حتما ازمایش دی ان ای بده . اگه چیزی ثابت نشد ما را به خیر و شما را به سلامت...

خلاصه آنها راضی میشن اما قبل از گرفتن جواب در آزمایشگاه پسر به صرافت می افتد و در مقابل پدر اعتراف می کند ...وقتی قضیه یه اینجا می رسد. برای اینکه کار به شکایت و دادگاه و... نرسد. از دختر می خواهند که بی خیال شود ، کودک را سقط کند تا در عوض آنها هزینه درمان وترمیم را بی سر و صدا و بدون آبرو ریزی پرداخت کند.

آزمایش هم کان لم یکن تلقی می شود . شتر دیدی ندیدی... ظاهرا قول ازدواج هم به دختر داده می شود  عازم تهران می شوند .جنین بالاخره به نحوی با دارو و قرص سقط می شود .اما بعد که زمان عمل به قول و قرار می رسد پسر و همراهانش که از سقط شدن کودک مطمئن شده بودند یک باره زیر قول خود می زنند وبی سر و صدا در فرصتی به اصفهان باز می گردند به خیال اینکه دیگر هیچ مدرک و شاهدی هم برای اثبات قضیه وجود ندارد.. اما دختر که مستاصل مانده تنها راه را رفتن به همان آزمایشگاه می بیند. از بخت خوش او نمونه آزمایش هر دو هنوز آنجا موجود بوده( دوستش می گوید انگار دنیا را به آنها داده بودند. خلاصه از همین طریق می توانند ادعای خود را ثابت کنند. الان پسر در زندان و منتظر حکم است .اما هتل بعد از پنج روز به دستور مقامات قضایی فک پلمپ شد...دختر را اشک ریزان در هنگام صحبت با یکی از قضات دیدم .ازاینکه چنین جفایی به او شده بود اما هتل به دستور مقامات فک پلملپ شده بود شاکی بود از نحوه قضاوت و دادرسی شاکی بود .از برخورد نامناسب ماموران با خودش شاکی بود...

دوستش اما بعد زنگ می زنه . میگه فعلا چیزی جایی چاپ نکنم . میگه می خواد قضیه را از طریق دفتر شاهرودی پی گیری کنه. و میگه بعدا تماس میگره تا مفصل باهام حرف بزنه و...

منبع :وبلاگ گروهی سازمان غیر دولتی اسپارترا

وزیر عدالت و مساوات اسپانیا:

چرا مردان مسلمان روسری سر نمی کنند؟

ابنا

وزیر عدالت و مساوات اسپانیا ... با انتقاد از اینکه مردان مسلمان حجاب ندارند و از زنان خود می خواهند حجاب بر سر بگذارند، حجاب اسلامی را نشاندهنده بی عدالتی و عدم مساوات در اسلام برشمرد.

بيبيانا آيدو آلماگرو  Bibiana Aيdo Almagro» وزیر عدالت و مساوات اسپانیا از اینکه مردان مسلمان، زنان را مجبور به رعایت حجاب می‌کنند در حالي كه خود حجابی بر سر نمی‌گذارند انتقاد و آن را ناعادلانه دانست.

وی همچنین از مردان مسلمان به خاطر اینکه لباس‌های غربی به تن می‌کنند و از زنان خود می خواهند به منظور پنهان ماندن اجزای بدنشان، لباس‌های بلند بپوشند انتقاد کرد!

وزارت مساوات" وزارتخانه‌اي جديدالتأسيس در اسپانيا است و بيبيانو 31 ساله آن را اداره مي‌كند.

اظهارات اين خانم وزير، با واکنش فوری "جمعیت زنان مسلمانان اسپانیا" مواجه شد و آن را ناشی از عدم آگاهی و شناخت وي از اسلام دانست.

«حبيبة عبد القادر» نایب رئیس این سازمان اسلامی، در این رابطه اظهار داشت: «رعایت حجاب توسط زنان مسلمان تنها با رغبت و علاقه خود آنها انجام می‌شود؛ علاوه بر اینکه حجاب اسلامی، زنان مسلمان را از انجام کارهای خارج از منزل بازنمی‌دارد.

وی افزود: «هیچ کس نمی‌تواند زن را مجبور به حجاب کند بلکه خود زن مسلمان باید حجاب خود را رعایت کند. ضمن اينكه مردان مسمان نیز باید قسمت‌هایی از بدن خود را بپوشانند.

اين بانوي فعال مسلمان در ادامه تأکید کرد: «حجاب، فکر و اندیشه را نمی پوشاند و زن مسلمان از آزادی‌های انسانی برخوردار است.

«منصور اسكودرو» رييس "انجمن مسلمانان اسپانيا" نيز در اين‌باره گفت: «قرآن پوشش مناسب را ، هم برای مردان و هم برای زنان توصيه‌ كرده ‌است.

شايان ذكر است بيش از نيم ميليون نفر از جمعيت اسپانيا را مسلمانان تشكيل مي‌دهند.

اتومبيلراني بانوان بدنام نشود!

تابناک

چهارشنبه 12 تیر 1387-2 ژوییه 2008

حضور اين اتومبيلران بدون مجوز شوراي برون‌مرزي در اين مسابقات نيز مسئله‌ساز شده است و اگرچه به نظر مي‌رسد شوراي برون‌مرزي قصد ندارد برطبق قوانين موجود برخوردي با اين اعزام بدون مجوز داشته باشد، اما عدم برخورد با اعزام‌هاي خارج از چارچوب و اعلام نتايج غيرواقعي، ديگر اتومبيلرانان را نيز ترغيب مي‌كند تا به چنين روش‌‌هايي روي آورند.

رقابت‌هاي رالي جهاني تركيه WRC چندي پيش در حالي با حضور چهره‌هاي مطرح اتومبيلراني جهان به ميزباني تركيه برگزار شد كه يك تيم اتومبيلراني متشكل از بانوان ايراني نيز در اين مسابقات حضور داشتند اما اين حضور علي‌رغم تبليغات كاذبي كه بر روي آن انجام پذيرفت، حاصلي در بر نداشت.

به گزارش خبرنگار ورزشي «تابناك»، ورزش اتومبيلراني در طول چند سال اخير شاهد حضور بانوان اتومبيلراني بوده است كه در ميادين داخلي به ويژه در بخش رالي، به دنبال رقابت با اتومبيلرانان رده مردان بوده و به نوعي در تلاش بوده‌اند تا توانمندي خود را بيش از مردان صاحب عنوان در اين بخش به نمايش بگذارند كه البته اين تلاش در بخش آماتور منجر به نتايجي شده، اما در بخش حرفه‌اي با توفيق چشمگيري براي بانوان اتومبيلران همراه نبوده است. 

با اين حال تاثيرگذاري حضور فعال بانوان در عرصه اتومبيلراني از اين منظر كه مشوق ساير بانوان براي حضور در عرصه‌هاي ورزشي است و روحيه نشاط و سلامت را در بلندمدت براي بانوان كشورمان به ارمغان مي‌آورد، ارزشمند بوده و در مجموع قابل تقدير است اما در جزئيات اين حضور مسائل فراواني وجود دارد كه مي‌تواند در سوابق اتومبيلراني بانوان نتايج نامطلوبي برجاي بگذارد.

در اين زمينه نقش رسانه‌ها در ايجاد فضايي كه بانوان را چهره‌هاي برتر اين رويداد به نمايش بگذارد، فوق‌العاده پررنگ بوده است و جذابيت اتومبيلراني بانوان به دلايل كاملاً مشخص باعث شده تا برخي از رسانه‌ها به پوشش اخبار رقابت‌هاي اين قهرمانان به گونه‌اي بپردازند كه دستاوردهاي اتومبيلراني مردان كاملاً در سايه قرار گيرد و اتومبيلراني مردان علي‌رغم دستاوردهايش كمترين سهم را در اطلاع‌رساني از سوي رسانه‌ها به خود اختصاص دهد.

اين در حالي است كه هيچ‌كس نسبت به پوشش اخبار موفقيت بانوان اتومبيلران به عنوان بخشي از جامعه اتومبيلراني اعتراضي ندارد، اما مشكل اينجاست كه در بسياري موارد اين مانورهاي تبليغاتي اسير بزرگنمايي شده است و از همين رو، رسانه‌هايي هم كه براي تيراژ يا جذابيت بيشتر به اين ورطه مي‌افتند، مسئولند.

مسابقات رالي جهاني تركيه به عنوان يك رويداد حرفه‌اي در صحنه اتومبيلراني، شرايطي را به همراه آورد كه برخي بزرگنمايي‌ها آشكار شد و بسياري از مسائلي كه تا به حال بدون مستندات بيان شده بود، مجدداً مورد بازنگري قرار گيرد. در اين رويداد زهره وطن‌خواه يكي از چهره‌هاي مطرح اتومبيلراني بانوان با وجود آنكه نتوانست جايگاهي بهتر از رده 37 (خانه آخر جدول رده‌بندي) را با حدود 27 دقيقه فاصله نسبت به نفر رده 36 به دست آورد، اما در مطالبي كه به نقل از اين اتومبيلران در برخي جرايد درج شده، به عنوان نفر چهارم و يا پنجم اين رقابت‌ها معرفي شد. جايگاهي كه در اين رقابت‌‌ها به چهره‌هاي مطرح اتومبيلراني جهان اختصاص يافته بود!

از سوي ديگر حضور اين اتومبيلران بدون مجوز شوراي برون‌مرزي سازمان تربيت‌بدني در اين مسابقات نيز مسئله‌ساز شده است و اگرچه به نظر مي‌رسد شوراي برون‌مرزي قصد ندارد برطبق قوانين موجود برخوردي با اين اعزام بدون مجوز داشته باشد، اما عدم برخورد با اعزام‌هاي خارج از چارچوب و اعلام نتايج غيرواقعي، ديگر اتومبيلرانان را نيز ترغيب مي‌كند تا به چنين روش‌‌هايي روي آورند.

شهرياري نايب‌رئيس فدراسيون اتومبيلراني و موتورسواري كه در غياب قلعه‌باني بيشتر امور اين فدراسيون را در دست دارد، دراين باره مي‌گويد: متاسفانه برخي روزنامه‌ها مطالبي را مي‌نويسند كه از مستندات لازم برخوردار نيست و همين مسائل مشكل‌ساز مي‌شود.

وي افزود: مشخص نيست وقتي روز اول پلوس ماشين دربيايد، چطور يك راننده مي‌تواند پس از سه روز مسابقه چهارم يا پنجم شود! البته اگر ايشان آخر هم شده باشد و فاصله‌اش با نفر قبلي خود 10 ثانيه باشد، باز هم حضوري موفق داشته است، چرا كه سطح اين رقابت‌ها فوق‌العاده بالا است.

شهرياري خاطرنشان كرد: بيان اين مسائل جز دروغ نيست و برخي تنها با اين مسائل خودشان را مشهور مي‌كنند. آيا اگر يك راننده با سباستين لوب (قهرمان اتومبيلراني جهان) عكس يادگاري بگيرد، نشان دهنده آن است كه قهرمان مسابقات جهاني شده است؟

وي در خصوص برخورد فدراسيون اتومبيلراني با اين قهرمانان گفت: ما با توجه به آنكه هيچ دخالتي در اين اعزام نداشته ايم و گواهينامه شركت در اين مسابقات نيز توسط فدراسيون ايران صادر نشده، دخالتي در اين جريانات نمي‌كنيم و در اين زمينه سازمان ورزش مي‌بايست تصميم‌گيري كند.

پيش از اين نيز لاله صديق، ديگر چهره اتومبيلراني بانوان نيز به اقدام تقلب در مسابقه به يك سال محروميت محكوم شده بود كه بر پايه آخرين اخبار، در هفته‌هاي آتي با نظر شوراي استيناف اين محروميت پايان خواهد يافت.

البته مي‌بايست تاكيد كرد اتومبيلراني بانوان از پتانسيل بالايي برخوردار است و مطمئناً بانوان كشورمان با تلاش و ممارست مي‌توانند در سال‌هاي آتي جايگاه‌هاي مناسبي را به خود اختصاص دهند، اما در اين گذر زمان ضروري است به گونه‌اي برخورد شود كه بي‌جهت اتومبيلراني بانوان بدنام نشود!

مدير سازمان ملي جوانان استان بوشهر:

آمار طلاق در استان بوشهر بحراني است

برنا

سه شنبه 3 تیر 1387-23 ژویین 2008

حجت الاسلام ابراهيمي آمار از دواج و طلاق در استان ر امسئله اي بحراني دانست و با اشاره به اينکه در کشور، استان بوشهر رتبه پنجم طلاق در ميان شهرهاي کشور و رتبه دوم طلاق در روستاهاي کشور را دارد، خاطر نشان کرد: ضروريست نسبت به ايجاد کارگاههاي آموزشي و مهارت هاي زندگي بخصوص در مناطق روستايي اقدام شود.

به گزارش باشگاه جواني برنا، حجت الاسلام ابراهيمي، رئيس گروه مشاوران جوان استاندار بوشهر و مدير سازمان ملي جوانان اين استان در سومين نشست کار گروه اجتماعي استان که باحضور مدير کل امور اجتماعي استانداري و ديگر مديران و روساي دستگاههاي اجرايي برگزار شد، با اشاره به اين مطلب که 3/38درصد از جمعيت استان بوشهر 15 تا 29 سال مي باشد که از شاخص کشوري 3درصد بيشتر است، برضرورت فرهنگ سازي ازدواج آسان و پايدار بر اساس آموزه هاي ديني تاکيد کرد و اظهار داشت: با توجه به شمار روز افزون جوانان مجرد، مسئولان بايد اهتمام بيشتري به تسهيل شرايط ازدواج جوانان داشته باشند.

حجت الاسلام ابراهيمي آمار از دواج و طلاق در استان را مسئله اي بحراني دانست و با اشاره به اينکه در کشور، استان بوشهر رتبه پنجم طلاق در شهر و رتبه دوم طلاق در روستا را داراست خاطر نشان کرد: ضروريست نسبت به ايجاد کارگاههاي آموزشي و مهارت هاي زندگي بخصوص در مناطق روستايي اقدام شود.

وي تصريح کرد: تشکيل بانک اطلاعات زوجين از بدو ازدواج، استفاده از کارشناسان و صاحب‌نظران حوزوي و دانشگاهي در امر تصميم گيري ازدواج، ظرفيت شناسي و فعال سازي افراد تاثير گذار در اين حوزه از راهکارهاي مورد توجه در اين رابطه مي باشد.

مدير سازمان ملي جوانان با تاکيد بر تقويت پژوهش هاي علمي و کاربردي در زمينه مسائل فرهنگي و اجتماعي در استان، برنامه ريزي در حوزه جوانان متناسب با نيازها و آسيب ها با رويکرد بومي را لازم و ضروري دانست.

به گزارش برنا، در اين نشست "خليجي" مدير کل امور اجتماعي ضمن بيان لزوم ارائه برنامه عملياتي در حوزه ازدواج جوانان، به تشديد مشکلات اقتصادي فراروي قشرهاي مختلف و تاثير احتمالي آن بر افزايش برخي نابساماني هاي اجتماعي اشاره و بر ضرورت هوشياري و آمادگي براي مقابله با ترفندهاي فرهنگي دشمنان و عملیات روانی آنان تاکید کرد.

دو سوم داوطلبان آزمون سراسري ۸۷درخوزستان را دختران تشكيل مي‌دهند

اهواز، خبرگزاري جمهوري اسلامي ۸۷/۰۴/۰۲

معاون آموزش نظري و مهارتي سازمان آموزش پرورش خوزستان گفت: دو سوم داوطلبان كنكورسراسري امسال در استان را دختران تشكيل مي‌دهند.

سيدبهزاد علوي، روز يكشنبه در همايش توجيهي دست اندركاران برگزاري اين آزمون در تالار صنايع فولاد اهواز افزود: از ۹۲هزار و ۵۰۰داوطلب خوزستاني ۶۱هزار و ۳۰۰نفر دختر و بقيه پسر هستند.

وي گفت: در خوزستان ۲۵۴حوزه در ۲۱شهرستان و ۱۲حوزه در اهواز براي برگزاري آزمون سراسري در نظر گرفته شده است.

علوي با يادآوري اينكه فراهم بودن شرايط برگزاري يك آزمون خوب تاثير ۲۰درصدي در نتيجه آزمون داوطلبان دارد، ابراز اميدواري كرد باانجام اين حجم گسترده از برنامه‌ريزي‌ها بتوانيم به سهم خود گامي درافزايش بازدهي تلاش دانش آموزان و داوطلبان خوزستاني و ارتقاي جايگاه آموزشي استان در كشور برداشته باشيم

احیای بکارت با ده بخیه

رادیو آلمان: با افزایش تعداد مسلمانان مهاجر در غرب، عمل احیای بکارت دختران درمیان این مهاجران نیز فزونی گرفته است؛ نشانه‌ای از تقابل فرهنگی میان آزادی‌های زنان در غرب و ارزش‌های سنتی حفظ ناموس مردان در اقلیت مسلمان مهاجر.

در گزارشی که در صفحه‌ی اول نیویورک تایمز روز ۱۲ ژوئن به چاپ رسید، خبرنگاران این روزنامه از اروپا گزارش می‌دهند که با افزایش مهاجران مسلمان در فرانسه ، انگلستان، ایتالیا و تعدادی دیگر از کشورهای اروپایی، عمل ترمیم بکارت، افزایش یافته است. در یک کلینیک خصوصی نزدیک شامپ الیزه، یک دانشجوی فرانسوی اهل مون پلیه که خانواده اش از مهاجران مراکشی هستند، خود را به دست جراح می سپارد تا با یک برش دایره وار تیغ جراحی و سپس ده بخیه به او چیزی را بدهد که کلید یک زندگی تازه است. این کلید، «توهم بکارت» است. هزینه‌ی عمل با احتساب تخفیف، مبلغ ۲۹۰۰ دلار است.

عملی برای "برگرداندن کیلومترشمار به صفر.

دختر جوان روی تخت عمل به خبرنگار می گوید، «در فرهنگ من باکره نبودن مساوی است با لکه ای کثیف. در لحظه‌ی حاضر بکارت برای من از خود زندگی مهم‌تر است.» طبق گفته‌ی پزشکان متخصص زنان در سال‌های اخیر، تعداد زنان مسلمانی که تقاضای گواهی‌طبی تأیید بکارت کرده اند، بیشتر شده است.

خانواده‌های شوهران، علاوه بر «نشانه‌ی بکارت» در شب زفاف، اصرار بر داشتن گواهی رسمی پزشک دارند. به همین لحاظ تقاضا برای جراحان متخصص ترمیم نیز بالا رفته است. اگر عمل به درستی انجام شود، ردی از بخیه‌ها به جا نمی‌ماند. برای کسانی که نمی‌توانند هزینه‌ی عمل را در اروپا متقبل شوند، تورهای مسافرتی مخصوص به کشورهایی مثل تونس فراهم است. در یک فیلم کمدی به نام «قلب زنان» که این هفته در ایتالیا بر روی پرده می‌رود، یک زن مراکشی برای عمل ترمیم به کازابلانکا می‌رود و یکی از شخصیت‌های فیلم به شوخی می‌گوید، «دختره می‌خواهد کیلومتر شمارش را به صفر برگرداند.

عقب‌گرایی و تسلیم در برابر ارزش‌های گذشته

از آنجا که عمل ترمیم در کلینیک‌های خصوصی و خارج از پوشش بیمه انجام می‌گیرد، آمار دقیقی از تعداد این عمل‌ها در دست نیست. دکتر مارک آبه کاسیس، جراح پاریسی می‌گوید، هرهفته دو تا چهار عمل ترمیم بر روی دختران مسلمان انجام می‌دهد.

یک زن ۳۲ ساله با اهلیت مقدونیه‌ای که در شهر فرانکفورت آلمان زندگی می‌کند و درآمد مستقل دارد، به دنبال هشت سال رابطه با دوست پسرش، می‌خواهد با او ازدواج کند. اما پدرمسلمان او حاضر نیست دختر غیرباکره به خانه‌ی شوهر بفرستد. تنها راه برای این زن جوان جراحی برای ترمیم است.

دکتر ژاک لانزاک رهبر گروهی از پزشکان در یک کالج تخصصی زنان و زایمان در فرانسه، در اعتراض به این عمل به خبرنگاران می‌گوید، «ما در فرانسه انقلاب کردیم که به برابری دست پیدا کنیم. در انقلاب سال ۱۹۶۸ زنان مبارزه کردند تا حق استفاده از وسایل جلوگیری از بارداری و حق سقط جنین کسب کنند. این گونه توجه به ترمیم بکارت، عقب‌گرایی و تسلیم در برابر ارزش‌های گذشته است

اما افزایش تعداد جراحی‌ها برای احیای بکارت، نشان می‌دهد که مردان سنت‌گرا هنوز کلاه شرعی برای حفظ ناموس» را به برابری حقوق زن و مرد ترجیح می‌دهند.

عبدی کلانتری از نیویورک
روسپيگری در حکومت اسلامی : سن روسپیگری از 30 سال به 15 سال به بالا رسيده/ 11 درصد روسپیان با اطلاع همسرانشان دست به روسپیگری می زنند / روسپیگری در متاهل ها بیش از مجردها دیده می شود
 

 سرمایه:

چهارشنبه 12 تیر 1387-2 ژوییه 2008

 «براساس تحقیقی که به تازگی در شهر تهران انجام شده پدیده روسپیگری در متاهل ها بیش از مجردها دیده می شود.»سیدکاظم رسول زاده طباطبایی مدیر گروه روانشناسی دانشگاه تربیت مدرس و رئیس کارگروه زنان و دختران آسیب دیده و در معرض آسیب دیروز در سالن وزارت کشور به این نکته اشاره کرد. در این کارگروه که به عنوان یکی از کارگروه های همایش اسلام و آسیب های اجتماعی برگزار می شد رسول زاده با استناد به تحقیقی که به تازگی در شهر تهران انجام شد به تغییراتی که در روند روسپیگری ایجاد شده، اشاره کرد: «در دهه 60 و 70 سن روسپیگری بالای 30 سال بود اما اکنون سن روسپیگری از 15 سال به بالا رسیده است.» او در ادامه گفت: «اگر پیش از این اقدام به روسپیگری به خاطر رفع نیازهای اولیه بود اکنون به خاطر رفع نیازهای ثانویه است. از طرفی تا پیش از این پدیده روسپیگری بیشتر در مجردها بروز می کرد اما تحقیقات نشان داده که اکنون روسپیگری در متاهل ها بیشتر شده و با رشد سریعی هم مواجه است.» رسول زاده ادامه داد: «پدیده روسپیگری پیش از این در غیربومی ها بیشتر بود اما اکنون شیوع این پدیده در طیف بومی و غیربومی برابر شده، بنابراین دیگر نمی توانیم این پدیده را با مهاجرت مرتبط بدانیم.» به گفته رسول زاده گرچه این پدیده قبلاً در افراد با تحصیلات کمتر از دیپلم دیده می شد اما اکنون این پدیده در افراد تحصیل کرده هم دیده می شود. رئیس کارگروه زنان و دختران آسیب دیده به چالش های موجود در مورد این مساله اشاره کرد و گفت: «اولین چالش فقدان نظریه جنسی در ایران است. در حال حاضر با افزایش سن ازدواج و کاهش سن بلوغ، فاصله بلوغ و ازدواج به 15 تا 20 سال رسیده است اما برای رفع مشکلات ناشی از این موضوع مسوولان و علما هیچ نظریه جنسی ای ارائه نداده اند.» او چالش دیگر را جنسیتی کردن مسائل جنسی در ایران دانست و گفت: «در بحث انحراف ها فقط بر دختران متمرکز می شویم اما وارد بحث پسران و مردان که آنها هم می توانند عامل بسیاری از انحراف ها باشند نمی شویم.» تابو کردن مسائل جنسی و آموزش جنسی چالش سومی بود که رسول زاده به آن اشاره کرد و گفت: «چالش بعدی هم یک جانبه بودن برنامه های توسعه ای ماست.» حسین علی زاهدی پور کارشناس ارشد جامعه شناسی و عضو دیگر این کارگروه نیز به بخش دیگری از این آمارها اشاره کرد و گفت: «11 درصد روسپیان شهر تهران با اطلاع همسرانشان دست به روسپیگری می زنند. این آمار نشان می دهد که نه تنها به مساله بیکاری زنان بلکه به بیکاری مردان و پیامدهای آن نیز باید توجه بیشتری شود.» رسول روشن استاد دانشگاه شاهد و کارشناس خانواده و مسائل جنسی به عنوان عضو دیگری از این کارگروه نیز به سبب شناختی پدیده روسپیگری پرداخت و گفت: «اگر به منشا شکل گیری رگه های شخصیتی افراد که آنها را به سمت چنین انحراف هایی می کشاند توجه کنیم، متوجه می شویم که خانواده با شکل دادن به شخصیت کودکان می تواند نقش موثری در پیشگیری داشته باشد.» او ادامه داد: «تحقیقات نشان داده است که بعضی از این افراد به خاطر انتقام و انتقام جویی و تنفر از خانواده و جامعه وارد این حیطه می شوند. در حالی که اگر کودک یاد بگیرد که دیگری را دوست داشته باشد و احساس امنیت نسبت به دنیای پیرامونش داشته باشد، چنین حالتی در او به وجود نمی آید.» او به تحقیق دیگری اشاره کرد و گفت: «نتایج نشان می دهد کودک در سن سه تا شش سالگی با پدیده کنجکاوی های جنسی مواجه می شود اما از آنجا که طرح صحیح مسائل جنسی در کشور ما به صورت تابو درآمده اطلاعات صحیح به کودک داده نمی شود و کودک در سن نوجوانی اطلاعات را از منابع دیگر به دست می آورد.» به گفته روشن تحقیقات نشان داده که گرفتن اطلاعات از منابع دیگر فرد را بیشتر در معرض انحرافات قرار می دهد. این کارشناس به افزایش عزت نفس در کودکان نیز تاکید کرد و گفت: «بسیاری از افراد در معرض آسیب تصویر مثبت بدنی از خود ندارند و چون ارزش و عزت نفسی برای خود قائل نیستند با اقدام به روسپیگری به دنبال اثبات و ابراز خود در جامعه هستند.

لايحه‌اي مبني بر مساوات ديه زن و مرد در شوراي نگهبان مطرح نيست

خبرگزاري فارس

25 خرداد 1387

 سخنگوي شوراي نگهبان گفت: لايحه‌اي مبني بر مساوات ديه زن و مرد مطرح نيست و فقط لايحه‌ اصلاح قانون بيمه اجباري مسئوليت مدني دارندگان وسائل نقليه موتوري زمينه در مقابل شخص ثالث به اين شورا ارسال شده است. 

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، عباسعلي كدخدايي سخنگوي شوراي نگهبان در نشست خبري خبري صبح امروز شنبه درباره مطرح شدن لايحه‌اي مبني بر دريافت ديه زن و مرد به طور يكسان گفت: هيچ لايحه‌اي در اين خصوص مطرح نيست.

وي در خصوص لايحه اصلاح قانون بيمه اجباري مسئوليت مدني دارندگان وسائل نقليه موتوري زميني در مقابل شخص ثالث گفت: مصوبه جلسه مورخ 31 ارديبهشت 1387 مجلس شوراي اسلامي در جلسات شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت و اين مصوبه مغاير با اصولي از قانون اساسي و شرع شناخته شد.

وي در اين باره توضيح داد: ماده (1) از اين جهت كه معلوم نيست كه آيا منظور از مسئول جبران خسارات بودن، اين است كه اشخاص مذكور مكلفند خسارت يادشده را جبران كنند و يا تكليف براي بيمه نمودن وسائل نقليه است، ابهام دارد كه پس از رفع ابهام اظهار نظر خواهد شد.

وي در مورد تبصره دو ماده يك اين لايحه نيز گفت: با توجه به اينكه مسئوليت را منحصر به تقصير شخصي كه حادثه در نتيحه تقصير او ايجاد شده، دانسته است خلاف موازين شرع شناخته شد.

سخنگوي شوراي نگهبان ادامه داد: در تبصره 5 ماده يك اين لايحه نيز تفويض تعيين ساير حوادث به شوراي عالي بيمه مغاير اصل 85 قانون اساسي است.

كدخدايي تصريح كرد: در ماده 8 اين لايحه تفويض اختيار تصويب شرايط عمومي به هيئت وزيران مغاير اصل 85 قانون اساسي شناخته شد.

وي همچنين بندهاي هـ (و) يك ، دو و سه ماده يازده را مغاير اصل 75 قانون اساسي اعلام كرد.

كدخدايي، اصلاح كردن طلب‌ ممتاز در تبصره چهار ماده 11 اين لايحه را خلاف موازين شرع اعلام كرد.

سخنگوي شوراي نگهبان ادامه داد: در تبصره ماده 17 اين لايحه، قطعي قلمداد كردن راي كميسيون موضوع اين ماده مغاير اصول 156 و 159 قانون اساسي و همچنين تفويض اختيار تصويب ساير مقررات با نظر رئيس قوه قضائيه مغاير اصل 85 قانون اساسي است.

وي همچنين درباره ماده 18 اين لايحه گفت: به دليل تفويض اختيار تقنيني غير از مجلس شوراي اسلامي، اين ماده نيز مغاير اصل 85 قانون اساسي شناخته شد و واگذاري تصويب ساير موارد مربوط در اين ماده به شوراي عالي بيمه مغاير اصل 138 قانون اساسي است.

وي در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره اينكه آيا اگر بيمه گذار طي قراردادي ديه زن و مرد را يكسان بپردازد، اين مغاير شرع است، گفت: اين استنباط از اين لايحه اشتباه است. بيمه گذار با قرارداد خاصي مسئوليت جبران خسارت يك شخص را در مقابل قرارداد بيمه‌اي كه به امضاء طرفين مي‌رسد قبول مي‌كند، حال اين خسارت هر مبلغي كه باشد، كه ديه يكي از اين خسارت‌ها است

ایجاد بازارچه های اختصاصی ويژه بانوان در مازندران 

شمال نیوز

سه شنبه 4 تیر 1387-24 ژویین 2008

شمال نیوز: استاندار مازندران بر ضرورت ایجاد بازارچه های اختصاصی بانوان در این استان تاکید کرد.

به گزارش شمال نیوز به نقل از مهر، ابوطالب شفقت عصر یکشنبه در آیین افتتاح نمایشگاه توانمندی های بانوان مازندران در پارک روشن ساری اظهار داشت: متولیان ساماندهی بانوان باید هر چه سریعتر نسبت به ایجاد بازارچه های اختصاصی بانوان در استان اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: تقویت نهادهای بازارچه خیریه در استان سبب ساماندهی فعالیت بانوان و زنان بد سرپرست می شود.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه ایجاد بازارچه های خیریه بانوان می تواند سبب ترویج و تبلیغ حرفه تخصصی بانوان در جامعه شود عنوان کرد: این بازارچه ها همچنین می تواند محیط امنی برای فعالیتهای اقتصادی مثبت بانوان باشد.

شفقت با بیان اینکه ناهنجاری های موجود در بازارهای آزاد باید از بین رود یادآور شد: ساماندهی و ایجاد بازارچه ها و مجتمع های فرهنگی اقتصادی بانوان در استان ضروری است.

وی با تاکید بر تقویت فعالیت شهرداران و فرمانداران در ساماندهی فعالیتهای فرهنگی اقتصادی بانوان استان اظهار داشت: استقبال زنان از نمایشگاه های دستاوردهای زنان خوب بوده که باید این نمایشگاه ها افزایش یابد.

استاندار مازندران با بیان اینکه وقار زن ایرانی در جهان شهره خاص و عام است، بیان داشت: زن ایرانی با الگو پذیری از سیره اهل بیت و بانوی دو عالم، دوشادوش همسر خود به فعالیتهای اقتصادی در جامعه فعالیت کند.

وی یادآور شد: ایجاد پارک ویژه بانوان در استان نیاز اساسی است و می تواند زمینه آسایش و امنیت بانوان را فراهم آورد.

نمایشگاه توانمندیهای بانوان مازندران در 50 غرفه شامل صنایع دستی، پوشاک، مواد غذایی، گل سازی، طبخ غذای گرم، خدمات آشپزی، جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی، آموزشگاه خیاطی و کانون خیریه است.

این نمایشگاه از امروز دوم تا سی ام تیرماه آماده بازدید علاقه مندان و بانوان محجبه استان است.

شکايت آرايشگاههاي زنانه از آرايش زنانه مردها 

شمال نیوز

دوشنبه 31 تیر 1387-21 ژوییه 2008

شمال نیوز: مديرکل اماکن نيروي انتظامي گفت: برخي از آرايشگاههاي زنانه نسبت به آرايش زنانه مردها، به نيروي انتظامي شکايت کردند.

به گزارش واحد مرکزي خبر، سرتيپ محمد علي نجفي، امروز در جمع خبرنگاران افزود: آرايش برخي مردان به حدي زنانه شده که موجب اعتراض شديد آرايشگران آرايشگاهاي زنانه شده است.

وي اضافه کرد: برخي از اين آرايشگرها به نيروي انتظامي مراجعه و در اين زمينه شکايت نامه تنظيم و ارائه کرده اند.

سرتيپ نجفي افزود: اين آرايشگرهاي زنانه مي گويند، چرا آرايشگاههاي مردانه، آقايان را به سبک زنانه آرايش مي کنند و زير ابرو آنان را بر مي دارند در حالي که اين کار ماست و اگر قرار است آقايان اين کار بکنند، پس بيايند ما برايشان انجام دهيم.

مديرکل اماکن نيروي انتظامي تاکيد کرد: نيروي انتظامي بر اساس وظيفه خود به شدت با اين آرايشگاهها برخورد خواهد کرد.

استفاده از زنان كارگر براي بالا كشيدن حقوق كاگران

آژانس ايران خبر     

شنبه 5 مرداد 1387-26 ژوییه 2008

با توجه به مصوبات اداره كار, زنان نسبت به مردان حقوق كمتري دريافت مي كنند و مزايايي از جمله: حق مسكن, حق اولاد, حق عائله مندي و ... ندارند.

به همين دليل بيشتر كارخانجات و ادارات ترجيح مي دهند از زنان كارگر به جاي مردان استفاده كنند تا در ازاي سود بالاتر, دستمزد كمتري به كارگران بدهند.

به گزرش خبرنگار ما, در اسلامشهر بيشتر ادارات, كارخانه ها و كارگاهها پرسنل خود رااززنان انتخاب كرده اند.

بنا به گزارشات رسيده اداره بيمه واقع در اسلامشهر حدود 70 كارمند زن دارد در حاليكه در اين منطقه تعداد مردان بيكار روز به روز افزايش مي يابد.

دستگيري 4 زن در بندرعباس به دلایل نامعلوم!

آژانس ايران خبر

پنجشنبه 3 مرداد 1387-24 ژوییه 2008 

گشت نيروي انتظامي  

پليس اطلاعات و امنيت عمومي استان هرمزگان در راستاي طرح ارتقاء امنيت اجتماعي حين گشت زني در پارك هاي بندرعباس، چهارزن را دستگير كرد. به گزارش خبرنگارما این اقدام با واکنش منفی مردم و بخصوص زنان دستگیر شده مواجه شد.

بعد از اعتراضات مردم و مقاومت زنان دستگير شده, نيروي انتظامي با ضرب و شتم مردم را از صحنه دور كرد و زنان دستگير شده را به مكان نامعلومي منتقل كردند.

نیروی انتظامی مدعی شده: اين چهار زن در مقابل مجتمع تجاري ستاره جنوب بندر عباس در حال پرسه زدن بودند و علت دستگيري آنان در راستاي طرح امنيت اجتماعي صورت گرفته است.

بنا بر گزارشات رسيده دستگير شدگان, جهت سير مراحل قانوني به اداره امنيت اخلاقي پليس اطلاعات استان منتقل كه موضوع با هماهنگي مقام قضايي تحت پيگيري مي باشد.

از زمان اجرای طرح امنیت اجتماعی در استان تاکنون صدها نفر بدلایل نامعلوم دستگیر و بازداشت شده اند.

زنان، سيگار و ادبيات

Dubravaka UGRESIC

در يک فيلم قديمي شوروي به نام « چهل و يکمين » که از روي رماني از بوريس لا ورينف به همين نام ساخته شده بود، صحنه اي وجود دارد که مرا هميشه به خود مشغول کرده است. فيلم داستان يک سرباز زن جوان و شجاع ارتش سرخ است که افسري خوش قيافه از ارتش سفيدها را دستگير مي کند. آن ها در يک کلبه قديمي در ميان صحرا قرار دارند و در انتظار بازگشت گروهان نظامي زن جوان هستند. سرباز ارتش سرخ که دگماتيسم به قلب مهربانش راه ندارد، عاشق دشمن ايدئولوژيک جذابش مي شود. در صحنه اي، وقتي که کاغذ سيگار افسر سفيد تمام مي شود، او با گشاده دستي، تنها چيز با ارزش اش، يعني دفتر رنگ و رو رفته اي که در آن شعرهاي خود را يادداشت مي کند، به افسر سفيد هديه مي کند.

 برگردان:

Shervin AHMADI شروين احمدي

 افسرسفيد سيگارش را با شعرهاي دختر جوان مي پيچد و در مقابل چشمان حيرت زده تماشاچيان، آن ها را به دود تبديل مي کند و به هوا مي فرستد، آن هم تا آخرين خط آنها را.

آيا مي شود وضعيتي برعکس را تصور نمود؟ نه، چرا که اين صحنه هر چند هم که ساده لوحانه و متاثرکننده باشد، چيزي بيش از صحنه يک فيلم است؛ استعاره اي نمادين از تاريخ نوشته هاي زنان، موقعيت آنها در ارتباط با خلاقيت هايشان و هم چنين وضعيت مردان در مقابل خلاقيت همسرانشان.

در تمام طول تاريخ، مردان قريحه هاي ادبي زنان را به خاکستر تبديل کرده اند و زنان خود را به خاطر چند کلمه زيبا قرباني نموده اند. کم نبودند نويسندگان مرد بزرگي که در سخت ترين لحظات زندگي تنها به همت زن ها توانستند برپاي بايستند. به خاطر آوريم به عنوان مثال « نادژدا ماندلستام » که شعرهاي شوهرش « اوسيپ » را به خاطر مي سپرد و توانست بدين ترتيب اشعار فراواني از او را نجات دهد، آن هم در شرايطي که انگشت قدرتمند استالين بر روي دکمه « حذف » (١) فشار مي آورد.

تمام همسراني را به ياد آوريم که در عين حال همه چيز هستند: معشوقه، رفيق، ستايشگر، مترجم، همراه، ياري دهنده مالي، مشاور ادبي، تايپسيت، تصحيح کننده مطالب، ويراستاري مخلص، مذاکره کننده اي توانا در مورد قراردادها و نماينده تجاري هنرمند، الهام دهنده، قريحه، مشاور، همکاري پرشور و لطيف که در عين حال هم پيپ نويسنده را برايش آماده و هم دفتر کارش را مرتب مي کند، آشپزي با ذوق، مسئول آرشيو يا کتاب داري با ارزش، خواننده اي پرشور، محافظ امين دست نويس ها، الهه اي مستقر در معابد بزرگ ادبي، خدمتکار موزه هاي نويسندگان که هم به صحافي آثار بزرگ ادبي مشغول است و هم گرد و خاک کتاب هاي شعر را مي روبد، پايه گذار فعال بنيادهايي که به دنبال پخش کتاب هاي شاعران زنده و مرده هستند. بله، تمام اين زنان را به خاطر آوريم.

با وام گيري از زبان انفورماتيک مي شود گفت که زنان در طول تاريخ متن هاي ادبي را « ذخيره » (٢) کرده اند در حالي که مردان به دنبان « حذف » (١) آنان بوده اند.

چه تعداد از مردان (ديکتاتور، صاحب قدرت، مسئول سانسور، ديوانه، آتش افروز، فرمانده سپاه، امپراتور، رهبر) نفرتي عميق نسبت به «نوشته» داشته اند ! اين که گاه زني، ماهي تازه اي را در ميان ورق هاي شعر پيچيده است در مقابل تمام کتاب هايي که توسط امپراتور چين، چينگ هوان تي، به آتش کشيده شد چه ارزشي دارد؟ اگر اينجا و آن جا يک زن براي جمع کردن وسائل شيريني پزي اش از برگ هاي شعر استفاده کرده است در مقابل تن ها دست نويس نابود شده توسط کا.گ.ب. چه به حساب مي آيد؟ اگر موارد نادري بوده است که يک زن براي روشن کردن اجاق از صفحات يک کتاب استفاده کرده، اين مسئله در مقابل تمام کتاب هاي سوزانده ودود شده توسط نازي ها چه بهايي دارد؟ و اگر يکي از آنها براي پاک کردن شيشه از صفحات يک رمان استفاده کرده، اين کار در مقابل خاکستر کتابخانه سارايوو که به دست موشک هاي هاي کارازيک و ملاديک به آتش کشيده، چه داوري اي را بر مي انگيزد؟

آيا مي توان وضعيتي مشابه را بر عکس در نظر گرفت ؟ خير، اين مسئله در تصور هم نمي گنجد. در تمام طول تاريخ، زنان، اين خوانندگان متون، اين طعمه هاي کوچکي که به آساني صيد قلاب ماهيگيري نوشته ها مي شوند، همواره در کنار مردم قرار داشته اند. اين چنين است که در ادبيات نوپا کرواسي قرن نوزدهم، نويسندگان مرد، اين قلم به دستان توانا، تلاش مي کردند که زنان را متقاعد سازند که از خواندن مطالب آلماني دست بکشند، چرا که هيچ کس ديگري نوشته هاي آن ها، اين نويسندگان تازه کار، را نمي خواند.«هنگامي که يک ميهن پرست مي شنود که دختران، نه تنها از خانواده هاي مرفه ، بلکه حتي از ميان مردم عادي ، به زبان ملي بي توجهي مي کنند ، قلبش فشرده مي شود» و خوانندگان زن کرواسي ، اين زنان سخاوتمند، با ترحم نسبت به اين مردان، اما با بي حوصلگي و با خميازه به خواندن آثارشان پرداختند .... به اين ترتيب، مي توان گفت که ادبيات اين کشور کوچک به يمن اين زنان کتاب خوان پاگرفته است.

زنان همواره « روح » خانگي ادبيات بوده اند. استعاره اي از فرشتگان چيره دست، در پس پا گرفتن يک بنگاه نشر، مي توان سايه آن ها را همچون بنيان گزار حقيقي آن موسسه مشاهده نمود. در مقام تمام زحمات زنان، نويسندگان با گشاده دستي تنها نامي از آنها در ديپاچه کتاب مي برند، آن هم به صورت دسته جمعي. اين چنين است که نام زنان اغلب در مقدمه کتاب ها در پايان ليست افرادي قرار مي گيرد که از آنها تشکر مي شود : مسئولين ادبي، مشاورين ادبي، ويراستارها، دوستان و نهادها. در پايين اين هرم گاه نام يک « ماري »، « جين » يا «ورا » (٣) به چشم مي خورد.

برگرديم بر سر مسئله آغازي مان و و تکرار کنيم که تاريخ زنان، کتاب ، آتش و دود با هم يگانه است و غيرقابل تفکيک و حتي مي توان عجين. تنها زنان و کتاب ها بودند که در ميان شعله هاي آتش دوران تفتيش عقايد (انکيزيسيون) سوزانده شدند. مردان از لحاظ آماري جاي کم اهميتي در ميان اين خاکسترهاي تاريخ داشته اند. جادوگران (زنان باسواد) و کتاب ها (منابع دانش و لذت) هرگاه در طول تاريخ انسان لازم آمده، دستاورد شيطان معرفي شده اند (٤). اين حلقه با خودکشي استعاره اي شاعره آمريکايي، سيلويا پلات بسته مي شود که سرخود را در کوره اجاق آشپزي، اين نماد ياد آور دوزخ فرو برد.

براي پايان دادن به اين تاريخ تلخ، ماجرايي شادتر را تعريف کنيم. بازهم يک داستان روسي. مادري اهل مسکو، بي دليل، براي پسرش به شدت نگران بود: اين جوان شاگردي فوق العاده بود و عاشق ادبيات پوشکيني و غيره. با اين همه، مادر شک داشت که او از مواد مخدر استفاده مي کند. امري که به چشم او، بدترين کارها به حساب مي آمد. از اين رو مادر هر روز جيب هاي پسرش را مي کاويد. بالاخره يک روز آن چيزي را که به دنبالش بود، پيدا کرد : تکه اي معجون قهوه اي رنگ تيره که در ميان کاغذ آلومينيوم پيچيده شده بود. به جاي از بين بردن آن، اين زن تصميم مي گيرد که اثر مواد مخدر را بر روي خود آزمايش کند. با وجود نداشتن هيچ گونه تجربه اي در اين زمينه او موفق مي شود، درست و غلط، يک سيگاري براي خود بپيچد. ظهور ناگهاني پسر در آستانه در، ماد را از نشئه آرام بخشي که در آن فرو مي رفت، بيرون آورد

 پسر فرياد زد : مهرچه کوچک من کجاست ؟

 مادر با سبک بالي به او پاسخ داد : کشيدمش.

در واقع معجون قهوه اي رنگ، آن چنان که مادر تصور مي کرد، حشيش نبود، بلکه قطعه اي از خاک مزار پوشکين بود که به چشم پسر مقدس مي آمد. اين زن در واقع خاک پوشکين را دود کرده بود و بدين ترتيب انتقام سرباز زن گشاده دست ارتش سرخ فيلم « چهل و يکمين » را گرفته بود، هماني که افسر « سفيد » خوش قيافه، شعرهايش را به خاکستر تبديل کرده بود.اين زن ناشناس شايد، بدون آن که بخواهد، صفحه انقلابي جديدي از تاريخ ادبيات را ورق زده باشد. مجددا متذکر مي شوم که « شايد » هرچه که باشد به هر حال بايد از اين زن تشکر نمود.