زنان:دوشنبه 25 فروردین 1387-14 آوریل 2008

سوگند براي تبرئه از قتل مهشيد

تهران امروز

جمعه 31 اسفند 1386-21 مارس 2008

گروه حوادث – مراسم قسامه پسر جواني كه متهم است مهشيد دختر مورد علاقه‌اش را با بنزين به آتش كشيده است، صبح ديروز در دادگاه كيفري برگزار شد.

اين پسر جوان صبح ديروز در حضور 5 قاضي سوگند خورد كه مهشيد دختر مورد علاقه‌اش خودسوزي كرده است.

بنا بر اين گزارش، شامگاه دوشنبه 24 مرداد ماه سال جاري در پاسارگاد منطقه پاسداران تهران صداي فريادهاي دلخراش دختري شنيده شد كه ميان شعله‌هاي آتش به اطراف مي‌دويد و پسر جواني وحشتزده سعي در خاموش كردن او داشت.

وقتي دختر 36 ساله كه معروف به مهشيد بود، با خاموش شدن آتش به بيمارستان سوانح و سوختگي مطهري انتقال داده شد، ماموران كلانتري 124 قلهك به تحقيقات گسترده‌اي دست زدند. در اين مرحله از بازجويي‌ها، پسر 24 ساله كه مهيار نام دارد، ادعا كرد به خاطر اختلافاتي كه بين او و مهشيد به وجود آمده بود، دختر مورد علاقه‌اش با پاشيدن بنزين روي خود ابتدا با شوخي تهديد به خودسوزي كرده و بعد خود را به آتش كشيده است. اين پسر كه دستانش سوخته بود، در ادعاي ديگري گفت كه خيلي سعي كرده تا مهشيد را نجات دهد و آتش را خاموش كند، اما موفق نشده است.ماموران در تجسس‌هاي خود دريافتند كه مهشيد در ازدواج خود شكست خورده است و پس از جدايي با مهيار آشنا شده و آن دو با يكديگر قرار عروسي گذاشته‌اند تا اينكه بر سر برخي برخوردهاي پسر جوان بين آنان اختلافات شديدي در گرفته است. در اين تحقيقات مشخص شد كه با سفر مهشيد به تركيه او از سوي مهيار مورد اعتراض قرار گرفته و اين آتش‌سوزي پس از درگيري بين اين دختر و پسر بوده است.در حالي كه تحقيقات در خصوص پرونده آتش‌سوزي مرموز ادامه داشت مهشيد بعد از دست و پنجه نرم كردن با مرگ سرانجام بعد از چند روز روي تخت بيمارستان جان سپرد.بعد از مرگ دختر، مهيار به اتهام قتل و آتش زدن دختر مورد علاقه‌اش بازداشت شد.وي چندي قبل در شعبه 71 دادگاه كيفري پاي ميز محاكمه رفت و مدعي شد كه قاتل نيست و مهشيد اقدام به خودسوزي كرده است.قضات شعبه 71 دادگاه كيفري در پايان جلسه، مهيار را به اتهام قتل شبه عمد به پرداخت ديه محكوم كردند. حكم صادره به ديوان عالي كشور فرستاده شد و قضات ديوان اين حكم را نقض كرده و پرونده را به شعبه 74 دادگاه كيفري فرستادند. قضات ديوان اعلام كردند كه بايد مراسم قسامه در دادگاه برگزار شود.

سوگند در دادگاه

به گزارش خبرنگار ما، صبح ديروز دومين جلسه محاكمه مهيار در شعبه 74 دادگاه كيفري برگزار شد و در ابتداي جلسه حيدري نماينده دادستان به شرح كيفرخواست پرونده پرداخت.سپس وكيل خانواده مهشيد تقاضاي قصاص مهيار را كرد.بعد از شكايت خانواده اولياي دم، مهيار پشت تريبون قرار گرفت و در حضور پنج قاضي سه بار سوگند ياد كرد كه قاتل مهشيد نيست و او خودسوزي كرده است. وي مدعي شد كه مهشيد را دوست داشته و روز حادثه تصور كرده كه مهشيد قصد شوخي دارد.در پايان جلسه، قضات شعبه 74 دادگاه كيفري به شور نشستند و مهيار را از اتهام قتل تبرئه كردند.

درخواست کمک براي نجات جان يک زن محکوم به اعدام

آژانس ايران خبر

چهارشنبه 14 فروردین 1387-2 آپریل 2008 

اکرم مهدوي، زني که در سال 82 به کمک يک مرد ديگر شوهر 74 ساله خود را که نزديک به 50 سال از وي بزرگتر بوده به قتل رسانده با تأييد حکم صادره در ديوان عالي کشور و ارسال آن جهت استيذان رئيس قوه قضاييه در معرض اعدام قرار دارد.وي در نامه اي که اخيراً منتشر کرده جهت پرداخت ديه و رهايي از اعدام درخواست کمک نموده است. متن نامه به شرح زير است:باسلام و احترام،احتراماً بدين وسيله به استحضار مي رسانم اينجانبه، زنداني، "الف.م"، 32 ساله به اتهام قتل شوهر 74 ساله ام مدت چهار سال و نيم در زندان اوين بسر مي برم. آنچنانکه شنيده ام اوايل سال 87، اجراي حکم اعدام را در پيش رو دارم.شاکيان پرونده ام شرط گذاشته اند که با دريافت مبلغ 60 ميليون تومان، رضايت خود را اعلام کنند. اما من و خانواده ام فاقد استطاعت مالي براي پرداخت اين مبلغ به شاکيان هستيم و نمي توانيم اين مبلغ را تهيه نماييم. داراي يک دختر 17 ساله هستم و همچنين دچار بيماري صرع مي باشم . دخترم اکنون مشغول به تحصيل بوده و نياز زيادي به حضور مادر دارد. اما متاسفانه در اين مدت فقط يک بار توانسته ايم همديگر را ببينيم. دخترم به کسي جز من نمي تواند اتکا کند و با مرگ من، تکيه گاهش را از دست خواهد داد.لذا خواهشمندم چنانچه در توان و امکان مالي شما مردم عزيز باشد، براي زنده ماندن اين حقير کمک مالي نماييد.با احترام-ميم. الف

جهت جمع آوري کمک براي پرداخت ديه اين زنداني و از آنجا که به شناسنامه وي دسترسي وجود ندارد، شماره حسابي توسط وکيل وي افتتاح شده است.شماره 0302917750001 حساب سيبا نزد شعبه مبارزان بانک ملي، به نام وکيل پرونده، مينا جعفري آماده دريافت کمک هاي انسان دوستانه به منظور نجات جان اين زن است. 

شايدتعداد انگشت شماري از عمق فجايعي كه در زندانهاي زنان مي گذرد با خبر باشند...

آژانس ايران خبر

پنجشنبه 8 فروردین 1387-27 مارس 2008

روزانه شاهد تحقير ها و اجحافاتي كه در حق زنان در شهرهاي مختلف صورت مي گيرد هستيم اما شايدتعداد انگشت شماري از عمق فجايعي كه در زندانهاي زنان مي گذرد با خبر باشند.

مطالبي كه در اينجا گرد آوري شده تماما واقعياتي است كه يك زنداني آزاد شده در اختيارمان قرار داده است.

در زنداني كه من زنداني بودم بين 40تا 50 زن وجود داشت, بسته به جرمي كه داشتند و يا نوع دستگيري تعدادشان فرق مي كرد, اين افراد نه مجرمين يا متهماني عادي بلكه قربانيان وضعيت كنوني جامعه ما هستند بعضي و قتها با خودم فكر مي كنم من اگر جاي آنها بودم وضعيتم چگونه بود؟ شايد من هم مانند يكي از آنها مي شدم.

وقتي پاي دردِ دلشان مي نشستم, با فطرت هاي پاكي روبرو بودم كه حتي خودم هم باور نمي كردم. يكي از اين زنان , زن روستايي 23 ساله اي است كه براي دفاع از ناموسش مرتكب قتل شده, او كه داراي همسر و فرزند است زير حكم اعدام قرار دارد. وقتي با او كه مرتب دلتنگي كودكش را مي كرد صحبت مي كردم, به اين فكر مي كردم اگر تن به خواسته هاي مرد غريبه مي داد الان بايد سنگسار مي شد. براي زن فرقي نمي كند در هر دو صورت بايد كشته شود...

از اين نمونه ها كم نيستند ولي كسي نيست كه آنها رابفهمد و حرفهايشان راگوش كند.

چند متر آنطرف تر تعدادي زن جوان كه سنشان به 20 سال هم نمي رسد نشسته اند, اتهامشان فساد اخلاقي است, رانده شده هايي كه نه خانه دارند و نه خانواده, كساني كه از بي پناهي كاري مي كنند تا دستگير شوند و بتوانند مدتي را در زندان سپري كنند. بعضي از اين دختران آنقدر مورد سوء استفاده قرار گرفته اند كه حتي تعادل رواني خود را از دست داده اند. كساني كه فكر مي كنند آفريده شده اند تا مورد ستم و تحقير قراربگيرند . حتي در حبس هم خودشان را باور ندارند. مامورين زندان در برخورد با آنها خيلي راحت بدترين فحش ها و متلك ها را به آنها مي گويند, كتكشان مي زنند و تحقير شان مي كنند با اينحال اين زندانيان براي اينكه جيره غذايي شان قطع نشود از شكنجه گران خود عذر خواهي مي كنند.

وقتي پاي دردلشان مي نشستم و به حرفهايشان گوش مي دادم, خيلي خوشحال مي شدند, يكي از آنها به من گفت: اين اولين باري است كه يك نفر به حرفهايم گوش كرده, يعني هيچوقت كسي را نداشتم كه بتوانم با او صحبت كنم....

حتي در زندان هم هيچ آموزشي وجود ندارد تا اين قربانيان را بعد از آزادي به زندگي واقعي باز گرداند...

يك حركت تكراري كه در سال چندين بار تكرار مي شود. دستگير مي شوند, حكمشان يا شلاق است يا جريمه نقدي و بعد از مدتي هم آزاد مي شوند, بدون اينكه حتي علت اجراي اين احكام ظالمانه را بدانند. در زندان فقط مراسم هاي مذهبي مثل خواندن دعاي كميل, زيارت عاشورا و دعاي توسل انجام مي شود كه شركت در اين مراسم براي همه الزامي است, در غير اينصورت مامورين زندان گزارش مي كنند وبعد هم نداشتن ملاقات و ندادن غذا و... زنان بيچاره هم براي از دست ندادن همين يك لقمه نان مجبورند كه به اين خواسته ها تن بدهند از مفهوم اين مراسم ها چيزي نمي دانند و باعث بيزاري هرچه بيشترشان از دعا و زيارت شده است.

من زناني را ديدم كه حتي براي دفاع از خودشان به اعدام محكوم شده بودند, زناني كه جامعه آنها را مجرم مي كند و قانون قرباني, زناني كه هيچكس نه به آنها فكر كرده و نه به بود و نبودشان توجه, زناني كه حتي خودشان هم باور ندارند كه انسانند. وقتي اين زنان را ديدم احساس كردم در اين مدت فعاليت هايم در عرصه زنان بسيار كم بود و انگيزه اي گرفتم كه بعد از آزادي بايد در اين زمينه بيشتر تلاش كنم

یافتن جنازه ی سه دختر در سیستان و بلوچستان

آژانس ايران خبر

سه شنبه 6 فروردین 1387-25 مارس 2008

دیروز جنازه ی سه دختر بلوچ در زاهدان پیدا شد.

به گزارش خبرنگار آژانس ایران خبر، جنازه ی این سه دختر که حدود یک ماه پیش توسط افراد ناشناسی , ازمقابل بیمارستان علی ابن ابی طالب زاهدان ربوده شده بودند در حالی که آثار شکنجه بر بدن آنها مشاهده می شد، توسط مردم زاهدان در یکی از خیابان های این شهر کشف شد.

بنا به ادعای افراد محلی، این سه دختر که از طایفه ی ریگی و فرزندان حسین ریگی بوده اند، توسط بسیجیان ربوده و به مکانی نامعلوم منتقل و سپس به طرز فجیعی کشته شده اند.

در مهاباد زنان حضور گسترده اي در مراسم چهارشنبه سوري داشتند د ور آتشها حلقه ميزدند و به اتفاق هم شعار ميدادند

آژانس ايران خبر

چهارشنبه 29 اسفند 1386-19 مارس 2008

بعد از تجمع دهها هزار نفري مردم سنندج در منطقه سنوات آباد, وپريدن آنها از روي آتش با دادن شعارهاي ضد حكومتي , در شهر مهاباد از ساعت 1900 حكومت نظامي برقرار شد.

اما مردم بي توجه به حضور مامورين به جشن و شادي مشغول بودند . در تمام سطح شهر شعله آتش زبانه ميكشيد و صداي انفجار ترقه و نارنجك هاي دست ساز از همه جا شنيده ميشد .در مهاباد زنان حضور گسترده اي در مراسم چهارشنبه سوري داشتند د ور آتشها حلقه ميزدند و به اتفاق هم شعار ميدادند

مكرمه ابراهيمي، محكوم به سنگسار، عفو شد.

آژانس ايران خبر

چهارشنبه 29 اسفند 1386-19 مارس 2008

سر انجام با تلاش هاى فعالين جنبش زنان در كمپين "قانون بى سنگسار"و فشار افكار عمومي، كميسيون عفو و بخشودگى در آخرين روزهاى سال دستور عفو مكرمه ابراهيمى را صادر كرد.

شادى صدر، وكيل مكرمه در گفت و گو با سايت ميدان ضمن اعلام اين خبر افزود: متاسفانه با وجود اينكه با عفو مكرمه موافقت شده است، مقامات دادگسترى تاكستان از آزاد كردن وى خوددارى مى كنند.

اين وكيل دادگسترى تصريح كرد: به محض اطلاع از دستور عفو مكرمه، امروز از صبح به اتفاق چند تن از فعالان كمپين قانون بى سنگسار و يكى از دوستان مكرمه به زندان چوبيندر مراجعه كرديم. قرار بود خانواده او دستور عفو را از دادگسترى تاكستان گرفته و براى ترخيص مكرمه به زندان چوبيندر بيايند، اما متاسفانه على رغم قولى كه به وى و خانواده اش داده شده بود، هيچ دستورى تا آخر وقت ادارى به مقامات زندان مبنى بر آزادى او و على 4 ساله ابلاغ نشد.

عضو كمپين قانونى بى سنگسار در حالى كه هنوز در برابر دروازه هاى چوبيندر ايستاده و به آزادى مكرمه اميدوار بود، افزود كه توانسته است به ديدن مكرمه و پسرش رفته و از سلامت او مطمئن شود .شادى صدر گفت در حالى كه موج شادى و جشن آزادى مكرمه همه زندان را پر كرده و او با بى صبرى در انتظار صدور حكم آزادى اش است اما تا كنون خبرى از آزادى مكرمه نشده است.

وى افزود:درادامه اعتراضات مردمى كه پشتوانه تلاش هاى حقوقى وكلا بوده است و پس از پيگيرى هاى مكرر از مراجع مختلف و نيز اخذ فتوا از سوى سه تن از مراجع قم مبنى بر اينكه عمل مكرمه نمى توانسته زناى محصنه باشد، در نهايت اخبار عفو وى به شكلى غير رسمى به اطلاع ما رسيد.

وى ابراز اميدوارى كرد على كه از چهار ماهگى در زندان است نوروز امسال بتواند برادر و خانواده خود را در خارج از زندان ملاقات و زندگى بيرون از چهارديوارى زندان را تجربه كند.

شادى صدر عفو مكرمه ابراهيمى را عيدى خوبى براى جنبش زنان در آستانه سال نو مى داند.

لازم به يادآورى است مکرمه ابراهيمي، 43 ساله، 11 سال بود که به همراه جعفر كياني، مردى که از دو يک فرزند دارد در زندان چوبين قزوين در انتظار اجراى حکم سنگسار به سر مى برد.پس از سنگسار جعفر كيانى در خرداد امسال، با وجود دستور توقف صادر شده از سوى رييس قوه قضاييه، پرونده مكرمه به دفتر نظارت و پيگيرى قوه قضاييه و از آنجا به كميسيون عفو و بخشودگى ارسال شد. اين كميسيون در نهايت در اسفند امسال تصميم خود مبنى بر عفو مكرمه ابراهيمى را اعلام كرد.

ميدان زنان

روزي 12 ساعت كار ميكنم ولي حقوقم ماهيانه 50 هزارتومان است

آژانس ايران خبر

دوشنبه 27 اسفند 1386-17 مارس 2008

مريم دختري 23 ساله و ديپلمه درهمدان ميباشد كه بدليل فوت پدر و از طرف ديگر از دست دادن يك برادر و يك خواهر بزرگترش درسانحه رانندگي جاده مشهد اكنون خودش سرپرست خانواده و مادر سالخورده اش ميباشد . درس را به ناچار كنار گذاشته و براي تامين مخارج زندگي به خياطي روي آورده است. مريم ميگويد : كارفرما ميداند كه بدليل بحران بيكاري , مردم كم در آمد ناچارند براي زنده ماندن خود و خانواده شان به هر دستمزد اندكي هم تن دهند . براي ما زنان شرايط به مراتب سخت تر است ودر ازاي كار مساوي با مردان و حتي بيش از مردان , حقوق زنان بسيار كمتر ميباشد به عنوان نمونه خودم در كارگاهي خياطي در مركزشهرهمدان از ساعت 7 صبح تا ساعت 12 بعد از ظهر و همچنين از ساعت 3 بعد از ظهر تا 10 شب كار ميكنم اما در مقابل , ماهيانه تنها 50 هزارتومان حقوق به من داده ميشود.

چگونه اين 50 هزارتومان را خرج كنم و چگونه نيازهاي مادر پيرم را تامين كنم ؟ آيا كسي هست كه اين معادله را فهم كند ؟

درگيري يكي از زنان معترض با ماموران نظارتي صندوق هاي انتخابات

آژانس ايران خبر

شنبه 25 اسفند 1386-15 مارس 2008

 

 

 

ازلابلاي نامه هاي رسيده به آژانس ايران خبر

روز جمعه در شعبه اخذ راي حسينيه ارشاد يكي از زنان ميهن, در پوش راي دادن وارد حوزه شد و با ماموران و مسئولان نظارتي صندوق درگير شد. وشروع به ناسزا گفتن به آنهاشد.

وي دراعتراض به فضاي موجود در جامعه روسري خود را برداشت ودر همين حين خبرنگاران خارجي موجود در صحنه را به سمت خود جلب كرد . منتظر باشيد تا فيلم آن توسط رسانه هاي خارجي پخش شود . سعيد . م از تهران 

کره جنوبي اعلام کرده است که يک مهندس زن را بعنوان اولين فضانورد اين کشور به فضا مي فرستد

آژانس ايران خبر

شنبه 25 اسفند 1386-15 مارس 2008

اين خبر پس از آن اعلام شد که مقام هاي روسي نامزد اول اين کشور را به دليل نقض قوانين، رد صلاحيت کردند.

يي سو-يئون 29 ساله، جايگزين کو سان 31 ساله خواهد شد و در ماه آوريل همراه با گروهي روسي راهي ايستگاه بين المللي فضايي خواهد شد.

يک مقام ارشد روس اعلام کرد آژانس فضايي فدرال روسيه به اين دليل خواستار تغيير شده است که آقاي کو قوانين مرکز آموزش اين آژانس را زيرپا گذاشته است.

ظاهرا از جمله موارد نقض قوانين، خارج کردن کتب و جزوات متعلق به اين مرکز از محل بوده است، اما کره جنوبي اين اتهام را بي اهميت قلمداد کرده است.

آقاي کو يک کتاب آموزشي را به کره جنوبي فرستاده بود، هرچند خود مي گويد اين اتفاق در اثر يک اشتباه رخ داده است.

يکي از مقام هاي وزارت آموزش، علوم و فن آوري کره جنوبي اذعان کرد که آقاي کو همچنين از يک کالج روسي کتابي را دريافت کرده بود که اجازه خواندن آن را نداشت.

اين مقام که لي سنگ-موک نام دارد گفت: "روسها به اين دليل بر اطاعات از قوانين اصرار دارند که حتي کوچکترين اشتباهات مي تواند در فضا تبعات بسيار زيادي داشته باشد.

آقاي کو از ميان بيش از 36 هزار متقاضي انتخاب شده بود و در طي يک سال گذشته در روسيه مشغول تمرين بوده است.

با تغييرات جديد، وقتي خانم يي با دو فضانورد روسي به ايستگاه فضايي بين المللي سفر کند، آقاي کو سمت فضانورد ذخيره را بر عهده خواهد داشت.

خانم يي به مدت هفت يا هشت روز در ايستگاه فضايي باقي خواهد ماند و مجموعه اي از آزمايشهاي علمي را انجام خواهد داد.

با انجام اين ماموريت، کره جنوبي ششمين کشور آسيايي خواهد شد که فضانورد به فضا فرستاده است.

تعلق جايزه شجاعت به يك زن افغان

آژانس ايران خبر

جمعه 24 اسفند 1386-14 مارس 2008

شبكه تلويزيوني طلوع در افغانستان امروز اعلام كرد كه جايزه شجاعت سال2007 به خانم ثريا پاكزاد تعلق گرفت.

اين جايزه در مراسم ويژه اي در واشنگتن به خانم ثريا پاكزاد رئيس يك نهاد غيردولتي بنام صداي زنان اهدا ميشود.

اين نهاد غيردولتي فعاليتهاي خودرا در زمينه كمك به زنان بي بضاعت افغان از سال 1998 در استان هرات آغاز كرده است.

شايان ذكر است كه يكي از دلايل تعلق جايزه به خانم ثريا پاكزاد, مديريت صحيح وي ميباشد

زنان ايراني ازانتخابات مجلس هشتم استقبال نخواهند كرد

آژانس ايران خبر

پنجشنبه 23 اسفند 1386-13 مارس 2008

يكي از دلايل حضور كم رنگ زنان در انتخابات روز جمعه 24 اسفند ماه, مطرح نشدن مطالبات و خواسته هاي زنان در مبارزات انتخاباتي جناح هاي سياسي اين كشور است.

مهرداد درويش پور استاد جامعه شناسي در دانشگاه استكهلم سوئد افزود, بخش قابل توجهي از زنان و به ويژه زنان شهرنشين در ايران روز جمعه 24 اسفندماه به پاي صندوق هاي راي نخواهند رفت. زنان جزو گروهي هستند كه در اين انتخابات حضور بسيار كم رنگي خواهند داشت. بي اعتنايي گسترده فعالان جنبش زنان به مسئله انتخابات نشان دهنده اين است كه اين زنان حس و علاقه اي به اين نوع از مشاركت در شرايط كنوني ندارند. مهرداد درويش پور تصريح كرد اگر وضعيت كنوني را با ده سال پيش مقايسه كنيم, زنان متوجه شده اند حضور دمكراتيك در صحنه سياسي, يعني شركت در انتخابات آنان را به مطالباتشان نمي رساند. در انتخابات دور هشتم مجلس شوراي اسلامي اصلا خواسته هاي زنان موضوع بحث اصلي مبارزات انتخاباتي گروهها و احزاب نبوده است. بنابراين به استنباط من به ويژه گروه زنان شهري و مدرن به مراتب كمتر از دوره هاي گذشته در اين انتخابات شركت خواهند كرد. به باور آگاهان سياسي يكي از عمده ترين تحولات در دهه گذشته در ايران علاقه نشان دادن زنان و جوانان به طرح خواست هايشان و تلاش براي دستيابي به اين خواسته ها بوده است.

مراسم هاي برگزار شده در اصفهان به مناسبت روز جهاني زن

آژانس ايران خبر

چهارشنبه 22 اسفند 1386-12 مارس 2008

امسال در اصفهان، دو مراسم به مناسبت هشتم مارس، روز جهاني زن برگزار گرديد. گزارشي از اين برنامه ها در ادامه آمده است.

نشست فعالان کمپين يک ميليون امضاء در اصفهان به مناسبت هشت مارس

کمپين جمع آوري يک ميليون امضاء در اصفهان که پس از پشت سر نهادن افت و خيزهاي فراوان توانست با جمع کردن يارانش بار ديگر به حرکت خود نظم تازه بخشيده و با توان بيشتر به فعاليت ادامه دهد، اين روز را طي مراسمي در خانه يکي از اعضاء کمپين گرامي داشت. طي اين مراسم که با شعر زيبايي از پوران فرخزاد آغاز شد، پس از بررسي تاريخچه ۸مارس، ميهمانان چالش هاي پيش روي جنبش زنان را با تکيه بر کمپين يک ميليون امضا، با پرسش و پاسخ به بحث گذاشتند. پس از آن هريک از شرکت کنندگان به طرح عمده ترين مسائل زنان در اصفهان از نگاه خود پرداخت و طي آن با نقد و بررسي ديدگاه سنتي و تبعيض آميز به زن، در شهر اصفهان، تاثير عميق قوانين تبعيض آميز بر زندگي زنان در اين استان و لزوم تغيير نگرش جامعه نسبت به زنان مورد بررسي قرار گرفت. در بخش پاياني اين مراسم دو تن از حضار با صداي گرم خود اشعاري از فروغ و پوران فرخزاد را خواندند که بسيار مورد استقبال قرار گرفت. اين مراسم با تاکيد بر لزوم هرچه فعالتر اعضا کمپين در اصفهان همگام با سراسر ايران به پايان رسيد.

برگزاري مراسم روز جهاني زن در انجمن طبيعت باران

چهارشنبه ۱۵ اسفند، انجمن طبيعت باران شهر اصفهان که يک سازمان غير دولتي است در حالي به استقبال روز جهاني زن رفت که با تقاضاي ايشان براي برگزاري اين روز در مکاني مناسبتر که شرکت کنندگان بيشتري را در خود جاي دهد، بشرط پرداخت پولي که انجمن از عهده پرداخت آن بر نمي آمد، موافقت مي شد. به همين دليل انجمن طبيعت باران ناچار شد اين مراسم را در محل هميشگي برگزاري جلسات شاخه بانوان انجمن با حضور تعداد محدودي از زنان برگزار کنند.

اين مراسم در سه بخش تداريک ديه شده بود. در ابتدا، مراسم با بيان تاريخچه ۸مارس آغاز شد. سپس خانم دکتر ترابي از اساتيد رشته تاريخ دانشگاه آزاد نجف آباد با ارائه مطلبي تحت عنوان 'زن و نوگرايي در تاريخ ايران' به شرح چگونگي شکل گيري فرديت زنان و ميل به توسعه در ميان زنان پيشگام در دوران قاجاريه پرداخته و طي آن به برخي خصوصيات موسوم به خصوصيات زنانه، با تاکيد بر ريشه هاي تاريخي آن در فرهنگ تحميلي مردسالار اشاره نمود. در بخش سوم و پاياني برنامه که از سوي حضار بسيار مورد توجه قرار گرفت کار پژوهشي خانم مير مجربيان يکي از پژوهشگران موفق اصفهان در زمينه هاي اجتماعي بود، کاري تحت عنوان 'جغرافياي زن' که در آن آمارهاي مقايسه اي قابل توجهي از حضور زنان و مردان، در مشاغل عالي رتبه، مشاغل خدماتي، متخصصان رشته هاي پزشکي و پيرا پزشکي و دستياران اين رشته ها در سطح استان اصفهان ارائه مي داد. همچنين نرخ فعاليتهاي اقتصادي زنان نسبت به مردان در اين پژوهش مورد بررسي قرار گرفته بود. وي همچنين در پژوهش خود به معرفي اولين هاي زنان در هنر، موسيقي، حرفه، پزشکي، فيزيک و تدريس در دانشگاه و غيره پرداخت که بسيار مورد استقبال حضار قرار گرفت. مراسم با پذيرايي چاي و شيريني در حالي به پايان رسيد که برخي از دختران جوان با اجراي اين مراسم در فضايي چنين محدود و کوچک معترض بودند، و از برگزاري مراسم ۸مارس در سال گذشته با شرايطي بهتر ياد کردند.

نکته جالب توجه در برگزاري اين مراسم حضور قابل توجه زنان ميانسال در برنامه بود، بطوريکه از ميان ۱۰۰نفر شرکت کننده تنها ۲۰ نفر دختر جوان حضور داشت. هنگاميکه علت را جويا شدم يکي از اعضاي انجمن دو علت را دخيل در اين امر دانست: نخست اينکه، دعوت شدگان بيشتر از ميان اعضاي قديمي و ميانسال انجمن بودند و کمتر مردم عادي را شامل مي شدند. دوم اينکه، دلسردي جوانان براي شرکت در اينگونه مراسم به دليل عدم آگاهي تاحدودي افزايش يافته است. هنگاميکه نظر يکي دو تن از جوانان حاضر را در اين مورد پرسيدم آنها به سخنان مجري برنامه که بسيار با احتياط و بدون کمترين اشاره به مسائل و مشکلات امروز زنان سخن مي گفت اشاره کردند و گفتند ما نمي توانيم مشکلات امروز را ناديده گرفته و از گذشته ها و بزرگداشت ها بطور صرف حرف بزنيم و جوانان حوصله سکوت در مقابل تبعيضهاي قانوني که بر زن روا مي شود، آنهم در چنين روزي را ندارند. آنها همچنين عدم اطلاع رساني همگاني را علت عدم حضور بسياري از جمله جوانان در اين مراسم ذکر کردند.

مدرسه فمينيستي

بيانيه انجمن حاميان حقوق بشر اصفهان به مناسبت روز جهاني زن

انجمن حاميان حقوق بشر اصفهان به مناسبت فرا رسيدن روز جهاني زن بيانيه اي منتشر کرد. در اين بيانيه آمده است:'بيش از هشتاد سال از روز جهاني زن مي‌گذرد. در اين مدت تلاشهاي گسترده اي از سوي زنان و مردان در جهت دستيابي به حقوق وفرصتهاي برابر صورت گرفته ِاما عليرغم دستاوردهاي غيرقابل انکار همچنان راه درازي در پيش روست.

اعضاي اين انجمن در بيانيه خود همچنان تاکيد کرده اند:'اعتقاد داريم انسانها آزاد متولد مي‌شوند و مستحق داشتن حقوقي برابرند ِ۸مارس نماد مخالفت واعتراض به نابرابري هايي است که در طول تاريخ ايجاد شده و جامعه ايراني نيز از آن مستثني نبوده و نيست. تبعيض قانوني شده و نابرابري فرصت ها زنان ( بخشي از جامعه ما) را از حقوق واقعي خود محروم ساخته ِ تلاشهاي انجام شده براي رفع اين نابرابري اما کمابيش با مخالفتهاي صريح يا ضمني قدرت روبرو بوده است. تا آنجا که در برخي موارد به عقب گرد از دستاوردهاي مثبت قانوني نيز منجر شده است.

همچنين در بخش ديگر اين بيانيه آمده است:'در کنار آن برخوردهاي نامتعارف با فعالان جنبش زنان ِ احضارها  بازداشتها ِ صدور احکام غيرواقعي نظير شلاق و تعطيلي تريبونهاي زنان ِ خود به معضلي مضاعف بدل شده که روند رو به جلو جنبش احيا و احقاق حقوق زنان را با چالشي جديد روبرو ساخته است.

انجمن حاميان حقوق بشر اصفهان ضمن گراميداشت روز جهاني زن و تقدير از فعاليتها و فعالان اين عرصه طي يکصد سال اخير ِ خواستار توجه به درخواست هاي زنان و مردان ايراني و تغيير در قوانين نابرابر و ايجاد فرصت هاي برابر است.

کانون زنان ايراني

يکي ديگر از فعالان حقوق زنان ممنوع‌الخروج شد

آژانس ايران خبر

سه شنبه 21 اسفند 1386-11 مارس 2008

هنگام رسيدگي به پرونده قبلي منصوره شجاعي در دادگاه انقلاب به او گفته شده‌بود که ممنوع‌الخروج نيست. به گفته نسرين ستوده وکيل شجاعي، نهاد رياست جمهوري قانونا نمي‌تواند کسي را ممنوع‌الخروج کند ولي در مورد منصوره شجاعي براي اولين بار اين اتفاق افتاده‌است.

منصوره شجاعي قرار بود همراه با وكيلش, نسرين ستوده به مقصد دبي مسافرت كند, اما بعد از انجام تشريفات قانوني از خروج ايشان جلوگيري شده, نسرين ستوده دراين باره توضيح داد: بعد تشريفات قانوني براي بررسي گذرنامه‌ها يک آقايي آمدند جلو و گفتند من از رياست جمهوري هستم و خانم شجاعي حق خروج ندارند.

ارتباط اين قضيه به دفتر رياست جمهوري بر ما معلوم نيست و اساسا اينکه چگونه رياست جمهوري مي‌تواند جاي مرجع قضايي را پر بکند، اينها در اين قضيه هنوز براي ما مبهم است. در حاليكه در دادگاه به خانم شجاعي گفتند كه ايشان ديگر ممنوع الخروج نيستند.

ايشان هم قبل از اقدام براي سفرش و تهيه‌ي بليط، مجددا به اداره‌ي گذرنامه مراجعه مي‌کنند. اداره‌ي گذرنامه ايشان را مجاز تشخيص مي‌دهد براي خروج. در بررسي گذرنامه هم در همانجا، در فرودگاه، ما باهم از آن بخش مربوط به گذرنامه رد شديم و آنطرف ناگهان اين آقا آمدند و گفتند که شما حق خروج نداريد.

گراميداشت روز جهاني زن در تبريز

آژانس ايران خبر

دوشنبه 20 اسفند 1386-10 مارس 2008

روز هيجدهم اسفند مصادف با ”روز جهاني زن” گروهي از زنان تبريز در محوطه بوستان ايل گلي اين شهر تجمع كردند.آنها دراين تجمع به موضوعات زير پرداختند:

تضييع حقوق زنان در حكومت

عدم آزادي براي زنان

ارزش ندادن به توانمنديهاي زنا ن ونگاه جنسي به آنها

استفاده نشدن از زنان در سطوح مديريتي.

نكته قابل توجه دراين تجمع اين بودكه كليه نفراتي هم كه براي تفريح به ايل گلي آمده بودند پس از مطلع شدن ا ز اين مراسم به سمت برگزار كنندگان تجمع آمدند وبا ابراز احساسات وسوت وكف ا زآنها وخواسته هايشان حمايت كردند.

همسرکشي، اعتراضی خونين به قوانين: زن بايد با لباس سپيد به خانه شوهر بيايد و با لباس سپيد بيرون برود

آژانس ايران خبر

دوشنبه 20 اسفند 1386-10 مارس 2008

همسر كشى يکی از پديدهاى تلخ اجتماعى است كه در ميان پرونده هاى قتل آمار بيشتری را در سالهاى اخير به خود اختصاص داده است . نگاهى به آنچه مطبوعات در يك سال گذشته چاپ كرده اند نشان مى دهد فقط آمار زنانى كه شوهرانشان را كشته اند و يا به دست شوهرانشان كشته شده اند 102 نفر بوده كه بيش از 80 درصد آنها در تهران و يا استان تهران بودند و مابقى در شهرها و استانهاى مختلف كشور بودند كه در اين ميان 49 زن كشته و 53 تن آمران قتل و يا قاتلان شوهرانشان بودند.

اين آمار كه تنها سر شمارى از مطبوعاتى است كه به پديده قتل به دليل تاثير نامطلوب آن ميپردازند نشان ميدهد واقعيت ماجرا بسيار تلخ تر از آن است که ما مى بينيم و اگر آمار دقيقى ارايه شود به فاجعه اى كه در راه است پى مى بريم.

زن کشي، حق مسلم ماست.

زنانى كه به دست شوهرانشان كشته مى شوند زنانى هستند كه از سوى شوهران يا متهم به داشتن رابطه شده اند و شوهر حق مسلم خود مى داند كه همسرش را بكشد و يا اينكه زنان نافرمانى بودند كه حاضر نبودند تن به همه خواسته هاى شوهرانشان بدهند. اين زنان به سنت ديرينه مادرانشان معتقد بودند زن بايد با لباس سپيد به خانه شوهر بيايد و با لباس سپيد بيرون برود و عشق براى آنان عشق به فرزند معنى شده است. بنابر اين تن به خواسته هاى هر چند غير معقول شوهر مى دهند و زمانى كه ديگر توان تحمل را در خود نمى بينند و نافرمانى مى كنند بايد كشته شوند و متاسفانه بسيار ى از خانوادها هم اين مسئله را مى پذيرند. تر جيح مى دهند از خون دختران خود بگذرند و حتى گاه در مواردى او را مقصر مى دانند. به ياد دارم روزى از مردى كه همسرش را به قتل رسانده بود پرسيدم: "چرا از او جدا نشدي؟" جواب داد: "بايد كنترلش مى كردم، زن نافرمان بايد كشته شود!" جواب تلخ اين مرد تفكر پدر زن جوان قربانى هم بود.

اما گروهى ديگر از زنان، آنهايی هستند كه شوهرانشان را خود به قتل رسانده اند و يا آمران اين قتلها بوده اند. اين زنان وقتى پشت تريبون دادگاه قرار مى گيرند تا دردهايشان را در برابر مردانى فرياد بزنند كه در كسوت قاضى اند اما با ديد مرد سالارانه آنها را محاكمه مى كنند، در واقع از خود دفاع نمى كنند. دفاعيات آنان كيفر خواستى است كه عليه جامعه مرد سالار و قوانين زن ستيز صادر مى شود. هيچ كدام از اين قضات، زن نيستند تا بفهمند اين زن كه حالا مهر جنايتكار بر پيشانى اش خورده است چه مى گويد و از كدام درد سخن مى گويد. آنان نمى دانند وقتى زنى به پهناى صورتش اشك مى ريزد و فرياد مى زند از شوهر ش فقط فرزندش را مى خواسته اما حتى از داشتن موجودى كه خودش زاده است محرومش كردند يعنى چه. آنها متوجه نمى شوند كه نداشتن حامى و بى پناهى در جامعه مرد سالار يعنى چه. آنها نمى دانند يك عمر توهين تحقير كتك خوردن يعنى چه و در حالى كه خشمگينانه در چشمان اشك آلود زن نگاه مى كنند حكم مرگ را براى او صادر مى كنند تا عبرتى باشد براى زنانى كه سهم بيشترى از زندگى براى خود مى خواهند.

اكثر زنان شوهر كش يا از سم براى قتل شوهر استفاده و يا اينكه آدم كش اجير مى كنند، اين آدم كش ها معمولا مردانى هستند كه با آنها رابطه دارند. اين زنان براى پيدا كردن محبتى كه شوهر از آنان دريغ كرده پا در راهى مى گذارند كه خود مى دانند سر انجام خوبى نخواهد داشت اما آن را تنها راه براى گرفتن انتقام از شوهر مى دانند.

وقتى مهرجنايتكار بر پيشانى اين زنان زده شد حتى خانواده نيز حاضر به حمايت از اين زن نيست. زنى كه يكبار پيش از اين قربانى تفكرات مردسالارنه خانواده شده است بار ديگر با جانش بايد تاوان اشتباه خانواده اش را پس دهد.

اين يك واقعيت است كه گسترش ارتباطات و مشاركت بيشتر زنان در اجتماع باعث شده تا آنها سهم بيشترى را از زندگى براى خود بخواهند و از حكومت و قانون آنچه را حق خود مى دانند طلب كنند. در بررسى دقيق زندگى اين زنان آنچه به وضوح و به اتفاق مى توان در آن پيدا كرد آشفتگى زندگى آنان و روابط تلخ و تيره اين زنان با شوهرانشان است؛ آنچه همچنان از آن گله دارند و علت تصميم به قتل شوهرانشان مى دانند. شوهرانى كه حاضر نبودند آنان را طلاق دهند و پدرانى كه طلاق را همچنان بى آبرويى خانواده تلقى مى كنند. مسئله اى كه شايد زنان قربانى نيز از آن رنج مى بردند و سعى مى كردند به سنت و قانون ديريه زنان ايرانى سكوت كنند با لباس سپيد از خانه شوهر بروند . بنابر اين ترجيح دادند كه سكوت كنند و كشته شوند نه اينكه جدا شوند و زندگى كنند.

همسرکشي، اعتراضی خونين به قوانين

بالا رفتن آمار همسر كشى در ايران يك واقعيت است. واقعيتى كه بسيار دير به آن رسيديم و حالا هم تصميم نداريم كه به اصلاح آن بپردازيم و به راه گذشته ادامه مى دهيم.

اين پرونده ها در واقع صداى فرياد زنانى است كه گفتند و نشنيده گرفته شدند و بى تفاوت از كنار آن گذشتند. بنابر اين خشونتى تلخ گريبان جامعه را گرفت كه قربانيان آن نه تنها زنان كه نسل بعدی نيز هست.

بى توجهى به قوانين طلاق بدون ترديد مهمترين علت اين همسر كشى هاس. چرا كه به گفته رئيس دايره صلح و سازش دادگاه خانواده تهران 80 در صد متقاضيان طلاق زنان هستند وباز هم 80 درصد زنانى كه از سوى شوهرانشان مورد آزارهاى روحى قرار مى گيرند به انتقام فكر مى كنند. اگر سرى به دادگاه خانواده بزنيم بى ترديد تعداد زيادى زن و مرد را خواهيم ديد كه از يكديگر بيزار هستند اما به دليل قوانين غلط براى جدايى بايد هزينه زيادى را بپردازند. فشارهاى روانى ناشى از طلاق و اختلافات زناشويى فرد را به جايى مى رساند كه راه را فقط در خلاص شدن كم هزينه از دست همسر مى يابد. هر چند بعدها هزينه اى به اندازه از دست دادن جان مى پردازند.

شوهرم را کشتم چون نمی توانستم طلاق بگيرم

زنى را مى شناختم كه شوهر ش را در پى يك رابطه به قتل رسانده بود. وقتى پرسيدم كه چرا از همسرت جدا نشدى جملاتى را به زبان اورد كه هيچ جوابى برايش نداشتم: "چند سال بايد به دنبال جدا شدن از مردى كه دوستش نداشتم مى دويدم . چند سال بايد توهين مى شنيدم و تحقير مى شدم و سكوت مى كردم و چقدر بايد در خانواده تحقيرم مى كردند. من مى خواستم زندگى كنم حتى اگر چند ساعت بيشتر نبود." مردان به دليل فقر فرهنگى خانواده و اينكه طلاق را امرى نفرين شده مى دانند و طلاق يعنى تسليم مرد در برابر يك زن كه جنس دوم در جامعه است يك شكست محسوب مى شود و زن حق مسلم مرد است حاضر به از دست دادن آنچه باعث قدرتنمايى آنان است نيستند. اما زنان به دليل شرايط و قوانين سخت طلاق و طرد شدن از سوى خانوادشان آدمكشى را به طلاق ترجيح مى دهند. زنان همسر كش زنانى از طبقه پايين جامعه هستند كه براى فرار از شرايط سختى كه جامعه براى آنان به وجود آورده است و ناتوانى از به دست آوردن آنچه حق خود مى دانند به جنايت كار تبديل مى شوند. زنانى كه در زندگى به دنبال عشق مى گردند اما قاتل مى شوند. زنانى كه در هراس از شوهر معتاد و فريبكار كه فرزند را گروگانى براى نگه داشتن همسر خود تبديل كرده است دست به قتل مى زنند. اين زنان فريادهاى خاموش هزاران زن ديگرى هستند كه روحيه عصاينگر ى ندارند اما به شرايطشان اعترا ض دارند. آنها به دليل شرايط خانواده نتوانستند درس بخوانند وپيشرفت كنند واز راه حل درست هر چند طولانى را براى جدايى از همسرانشان انتخاب كنند. آنها در واقع هر چند با خونريزى اما آزادى و استقلال را طلب مى كنند تا بتوانند عاشق شوند و عشق بورزند و توهين نشنوند.

انچه مى تواند معضل بزرگ همسر كشى را براى جامعه حل كند تغيير در قوانين طلاق است و آموختن اين نكته كه زنان انسانهايى هستند كه آفريده شدند تا زندگى كنند. همانطور كه مردان زندگى مى كنند و آنها آفريده نشدند تا در خدمت مردان باشند بچه بزايند و كارهاى خانه را انجام دهند. زنان كالايى براى رفاه مردان نيستند كه مرد در صورت رضايت نداشتن بتواند زن را از سر راه خود بردارد و او را بكشد. در جامعه اى كه به مرد اجازه داده مى شود همسرش را در صورتى كه مهدور الدم تشخيص داد بكشد ديگر نبايد انتظار داشت امنيتى براى اين زن وجود داشته باشد. جامعه اى كه قوانينش اجازه ابراز خشونت را به مرد مى دهد و حتى از او حمايت مى كند بالا رفتن امار زن كشى در ان چندان دور از انتظار نيست. همانطور كه بالا رفتن امار شوهر كشى دور از انتظار نيست چراكه زنان ترجيح ميدهند حتى با خشونت به اين قوانين و جايگاهى كه جامعه از انان گرفته اعتراض كنند.

همسر كشى يك واقعيت بزرگنمايى شده نيست واقعيتى است كه ابعاد بزرگ آن را نمی بينيم تا به شكست سياست سركوب زنان پى نبريم. ما چه بخواهيم و چه نخواهيم زنان نيمى از جامعه ما هستند و نقش بزرگى را در جامعه ايفا مى كنند بنابر اين تا زمانى كه زنان را ناديده مى گيريم وآنا ن را به عنوان شهروندان جامعه به حساب نمى آوريم بايد منتظر كشتن و كشته شدن انها باشيم و بدانيم كه آنان در برابر قدرتنمايى مردانى كه خود را جنس برتر مى دا نند در اعتراضى بى فرياد و بدون شعار مى ايستند و تاوان بزرگ اين مقاومت را دست اندركارن و قانونگذاران مرد سالار بايد بپردازند

برنامه بزرگداشت روز جهاني زن در دانشگاه زاهدان

آژانس ايران خبر

شنبه 18 اسفند 1386-8 مارس 2008

برنامه بزرگداشت روز جهاني زن در دانشگاه زاهدان با شركت دانشجويان اين دانشگاه, درروز پنجشنبه 17 اسفند برگزار شد.در اين برنامه كه به دعوت انجمن دانشجويان دانشگاه مهندسي-فني برگزار شده بود فعالان دانشجويي در رابطه با وضعيت زنان در ايران و سركوبي هاي آنها سخنراني كردند.اين برنامه دوساعت به طول انجاميد.

به مناسبت 8 مارس در دانشگاه كردستان

آژانس ايران خبر

شنبه 18 اسفند 1386-8 مارس 2008

به مناسبت 8 مارس روز جهاني زن در دانشگاه كردستان جلسه پرسش و پاسخ برگزار گرديد.

بنا به گزارشات دريافتي ,روز پنجشنبه 16/12/86 , به مناسبت 8 مارس روز جهاني زن , جلسه اي در دانشگاه كردستان سنندج برگزار گرديد, در اين جلسه كه بيشتر به پرسش و پاسخ اختصاص داشت , بيش از 400 تن از دانشجويان و زنان , و برخي از فعالين مدني , شركت داشته اند.

لازم به ياد آوري است كه هر ساله به مناسبت روز جهاني زن , در سنندج مراسم ويژه اي برگزار ميگرديد , اما امسال به دليل مخالفتهاي ارگانهاي امنيتي , بصورت قانوني جلسه پرسش و پاسخ در دانشگاه كردستان برگزار گرديد.

گراميداشت روز جهانی زن در عراق 

بزرگذاشت روز جهانی زن روز گذشته در عراق برگزار شد و جوايزی به استادان دانشگاهای بغداد بعنوان قدردانی از نقش زنان عراقی در جامعه به آنها اهدا گرديد.

در روز جهانی زن، طارق الهاشمی، معاون رئيس جمهوری عراق و استفن دِ ميس تورا نماينده سازمان ملل متحد در بغداد نيز حضور داشتند.

در اين مراسم الهاشمی گفت ما هنوز راهی طولانی برای احقاق کامل حقوق زنان در پيش داريم.

و استفن دِ ميس تورا خواستار يک طرح ملی استراتژيک برای احقاق حقوق زنان در عراق شد.

در همايش کوچک ديگری در بغداد، شرکت کنندگان در اين همايش با حمل پلاکاردهائی روز جهانی زن را به زنان عراقی تبريک گفتند.

برخورد با آرایشگاه‌های زنانه دارای دستگاه برنزه کننده پوست در کرج

 آسمان دیلی نیوز 

رژیم جمهوری اسلامی اعلام کرد ، برخورد قضایی با آرایشگاه‌های زنانه در کرج که دارای دستگاه برنزه کننده پوست (سولاریوم) هستند، در سال 87 با شدت ادامه خواهد یافت. ، برخورد با آرایشگاه‌های زنانه از چند ماه قبل پس از بخشنامه وزارت بهداشت مبنی بر ممنوعیت دستگاه‌های برنزه کننده پوست (دستگاه سولاریوم) آغاز شد. بر اساس بخشنامه مزبور، بازرسان آرایشگاه‌های زنانه در صورت مشاهده دستگاه‌های برنزه کننده پوست، واحد «متخلف» را پلمپ کرده و پرونده آن را به دستگاه قضایی ارجاع می‌کردند. وزارت بهداشت دلیل خود از برخورد قضایی با آرایشگاه‌های زنانه دارای دستگاه برنزه کننده پوست را، خطرات و عوارض دستگاه‌های سولاریوم از جمله احتمال ایجاد سرطان پوست، سوختگی شدید، پیری زودهنگام و چروک پوست عنوان کرده است.

تداوم و افزايش تبعيض نسبت به زنان در عربستان سعودي

ایسنا

چهار شنبه 22 اسفند 1386

ياكن اتورك ـ گزارشگر ويژه سازمان ملل در امور زنان ـ با انتشار گزارشي در مورد وضعيت زنان در عربستان سعودي مي‌نويسد: همه امكانات و قوانين در اين كشور براي تداوم تبعيض بين زنان و مردان طراحي و حتي مكانيزم كنترل زنان تندتر هم شده است.

به گزارش سرويس «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، وي در مصاحبه با روزنامه «تركيش ديلي» تركيه، گفت: زنان و مردان در عربستان در كلاس‌هاي جداگانه حضور مي‌يابند و در ساختمان‌هاي جداگانه كار مي‌كنند.

ياكن اتورك افزود: بر اساس سيستم نظارتي شديدي كه براي كنترل زنان در عربستان وجود دارد، زنان نمي‌توانند هر كاري را بدون اجازه شوهر و پسران‌شان انجام دهند.

وي همچنين گفت: سطح مشاركت زنان در عربستان به عنوان نيروي كار همچنان حدود 5 درصد است و زنان فقط در زمينه‌هاي پزشكي و علوم اجتماعي مي‌توانند، فعال باشند.

گزارشگر ويژه سازمان ملل در امور زنان در ادامه، تصريح كرد: نبود قانون مكتوب براي حمايت از زنان، مانع ديگري در قبال زنان در مسير تلاش براي حقوق اجتماعي و زندگي خصوصي آن‌هاست. وقتي زنان حق خود را پيگيري مي‌كنند، با تصميمات و اقدامات قضات و پليس مذهبي زير نظر دولت مواجه مي‌شوند.

اعتراض ویدیویی زنان عربستان به منع رانندگی

ایسنا

چهار شنبه 22 اسفند 1386

ملک عبدالله، پيش از اين گفته بود که روزي اين ممنوعيت لغو خواهد شد و ماه گذشته دو تن از علماي ديني عربستان رانندگي زنان را مجاز دانستند.

فعالان حقوق زنان در عربستان سعودي براي اعتراض به قوانين اين کشور، فيلمي را در اينترنت منتشر کرده‌اند که زني را در حال رانندگي نشان مي‌دهد.

به گزارش «بي.بي.سي»، اين فيلم که به مناسبت روز جهاني زن تهيه شده است، «وجيهه حويدر»، فعال عربستاني را در حال رانندگي در يک بزرگراه نشان مي‌دهد. خانم حويدر در اين فيلم با اعتراض به ممنوعيت رانندگي زنان در کشورش، خواستار لغو اين قانون شده است.

تاکنون هزاران نفر اين فيلم سه دقيقه‌اي را ديده‌اند. خانم حويدر در آغاز اين فيلم، پس از رانندگي در ملک شخصي خود، وارد بزرگراه مي‌شود.

وجيهه حويدر در حين رانندگي مي‌گويد: خيلي از زنان اين جامعه مي‌توانند رانندگي کنند و بستگان مذکر ما هم با رانندگي ما مشکلي ندارند.

او همچنين مي‌گويد: اميدوارم تا روز جهاني زن در سال آينده شاهد لغو اين ممنوعيت باشيم.

سال گذشته، وجيهه حويدر و تعدادي از فعالان حقوق زنان در عربستان با امضاي نامه‌اي از ملک عبدالله، پادشاه اين کشور خواستند ممنوعيت رانندگي زنان را لغو کند.

ملک عبدالله، پيش از اين گفته بود که روزي اين ممنوعيت لغو خواهد شد و ماه گذشته دو تن از علماي ديني عربستان رانندگي زنان را مجاز دانستند.

در اين حال، بسياري از محافظه‌کاران ديني در عربستان سعودي همچنان با رانندگي زنان مخالفت مي‌کنند و آن را عامل اختلاط زن و مرد در جامعه مي‌دانند.

آخرين بار زنان در عربستان سعودي در سال 1990 به منع خود از رانندگي اعتراض کردند. اين اعتراض بازداشت چندين زن را به خاطر رانندگي در شهر رياض به همراه داشت.

 هشت مارس را زنان روسی که فاحشه بودند جشن میگرفتند

از وبلاگ دانشجویان دانشگاه بین المللی قزوین

ایجاد ناآرامی در مراسم 8مارس در دانشگاه بین المللی قزوین

ایران پرس نیوز

چهار شنبه 22 اسفند 1386

دوشنبه ۲۰ اسفند ساعت ۱۱ الی ۱۳ مراسمی تحت عنوان ۸مارس بزرگداشت روز جهانی زن در دفتر تشکل دانشجویان اصلاح طلب دانشگاه بین المللی قزوین برگزار شد که به بررسی مشکلات زنان در جامعه ی امروز و فعالیتهای جنبشهای زنان در سال گذشته پرداخت.

در اواخر این مراسم دکتر فضلوی معاونت فرهنگی دانشگاه به همراه دو تن دیگر با حضور در محل مراسم برگزاری جلسه را غیر قانونی و بدون مجوز اعلام کردند که با عکس العمل شدید دانشجویان همراه شد.

ایشان اعلام کردند: "روز زن روز میلاد فاطمه زهرا میباشد و ۸مارس را زنان روسی که فاحشه بودند جشن میگرفتند.

این گفته دکتر فضلوی با برخورد شدید دانشجویان و برگزار کنندگان مراسم مواجه شد و دانشجویان از ایشان خواستند با حضور در مراسم ابهامات موجود را رفع کند که ایشان از انجام این کار خودداری کردند.

لازم به ذکر است تشکل اصلاح طلب دانشجویان دانشگاه بین المللی قزوین مدتی است از سوی کمیته انضباطی دانشگاه و مقامات امنیتی استان به حالت تعلیق در آمده است و بدون هیچ گونه کمک مالی از سوی مسئولان دانشگاه تنها با یاری خود دانشجویان اداره میشود.
جدال فقهی علمای عربستانی بر سر مفتی شدن زنان

خبرگزاری مهر

یکشنبه 26 اسفند 1386-16 مارس 2008

درپی درخواست برخی از علمای مسلمان در راستای مطرح شدن زنان به عنوان مفتی، جدالهای شرعی و فقهی وسیعی در عربستان ایجاد شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسلام‌آنلاین، برخی از علمای مسلمان درخواست کرده‌اند زنان به این شورای علمای بزرگ که مؤسسه رسمی دینی است، بپیوندند تا مسائل مرتبط با زنان را مورد برسی قرار دهند.

شورایی دیگر در این خصوص گفت: مجاز نیست زنان به عنوان مفتی وارد شورای علمای بزرگ شوند، زیرا اینک زنان عهده‌دار امو مشاوره هستند و به آنها اجازه داده می‌شود که به سؤالات زنان پاسخ دهند.

دکتر عبدالرحمان زنیدی استاد فرهنگ اسلامی دانشگاه عربستان با اشاره به اینکه زنان به شورا بپیوندند، تصریح کرد: آنها امور وابسته به زنان، مشاوره و پاسخگویی به سؤالاتشان را به عهده گیرند و هیچ مانع شرعی برای این کار وجود ندارد.

شیخ عبدالله بن منیع اظهار داشت: درخواست ورود زنان به شورای علمای بزرگ با جنگ و جدالهای فقهی بسیار رو به رو است که وی نیز با این طرح مخالف است.

وی گفت: در دوران حضرت محمد (ص) زنان عهده‌دار مناصب اداری نبودند، از این رو پیشنهاد می‌شود زنان از نظر علمی و شرعی ساماندهی شده و به عنوان مشاور یا عضو در کمیته فتوا فعالیت کنند.

وجود زن مفتی متخصص امور زنان زمانی مطرح شد که هیفا خربوش سخنران متخصص شریعت به اهمیت زن مفتی در عربستان اشاره کرد و گفت: زنان در بیشتر اوقات در زمینه امور شرعی خود سکوت می‌کنند و برای آنها سخت است که با علمای دینی تماس بگیرند و از آنها سؤال کنند. از این رو بهتر است که زنی عالم و دانا سؤالات خاص آنها را پاسخ دهد و اینگونه می‌بینیم که زنان بهتر از مردان عمل می‌کنند.

دکتر الفت عبدالمنعم استاد فقه دانشکده شریعت دانشگاه طائف البته با نظر او مخالفت کرد و افزود: این زنان تنها عالم هستند و مفتی نیستند و شهادت زن به تنهایی قابل قبول نیست پس چطور می‌تواند فتوا دهد.

سهیله زین العابدین فعال عربستانی تصریح کرد: مجمع فقه اسلامی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی مشارکت زنان در امور فتوا را رد کرده است در حالی که نیاز بسیاری به مشارکت زنان وجود دارد و برای فتوا دادن زنان و مردان باید با همدیگر تشکیل جلسه دهند و مشکلات را برطرف کنند.

ریاست مجلس جدید پاکستان را یک زن به عهده گرفت

خبرگزاری مهر

چهارشنبه 29 اسفند 1386-18 مارس 2008

نمایندگان مجلس جدید پاکستان امروز برای اولین بار در تاریخ این کشور، یک زن را به عنوان ریاست آن انتخاب کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتد پرس،"فهمیده میرزا" نماینده حزب "مردم" پاکستان به رهبری فرزند بی نظیر بوتو نخست وزیر اسبق، به عنوان رئیس مجلس این کشور انتخاب شد.

فهمیده میرزا که 52 سال دارد، برای سومین بار است که به مجلس پاکستان راه می یابد.

رئیس مجلس پاکستان در حالی انتخاب شده که هنوز نخست وزیر این کشور انتخاب نشده و گفته می شود که هفته آینده وضعیت نخست وزیری در این کشور مشخص می شود.

پارلمان جدید پاکستان سرانجام پس از بحث و جدلهای فراوان و تحت تدابیر امنیتی شدید، روز دوشنبه 27 اسفند گشایش یافت.

سیصد نماینده جدید پارلمان پاکستان درحضور آصف علی زرداری، همسربی نظیر بوتو، نخست وزیر سابق این کشور و نوازشریف، نخست وزیر سابق پاکستان و دور از چشمان پرویز مشرف، رئیس جمهور این کشور درمحل مجلس ملی این کشور سوگند خوردند.

انتخابات پارلمانی پاکستان دوشنبه 18 فوریه (29 بهمن ماه) برگزار شد و حزب مسلم لیگ شاخه نواز به رهبری نواز شریف و حزب مردم به رهبری فرزند بی نظیر بوتو نخست وزیر اسبق پاکستان(که در آخرین روزهای سال گذشته میلادی ترور شد) دو حزبی هستند که در آن به پیروزی رسیدند و حزب پرویز مشرف رئیس جمهوری پاکستان در جایگاه سوم قرار گرفت.

گشایش هتل زنانه در عربستان

عربستان سعودی نخستین هتل ویژه زنان را افتتاح کرد

خبرنامه

جمعه اول فروردین 1387-20 مارس 2008

به گزارش روزنامه عربی الوطن و روزنامه تلگراف انگلیس، زنان در «هتل و آب‌گرم لوثان» مجازند تا بدون حجاب باشند.

این هتل در مالکیت گروهی از شاهزادگان و زنان تاجر عربستانی است و در تاریخ ۲۰ مارس توسط شاهزاده سلطان بن سلمان گشایش یافت.

مشتریان این هتل بیشتر زنان تاجر هستند که می‌توانند بدون حجاب از تسهیلات بهداشت و زیبایی در محدوده هتل استفاده کنند.

لورَن کوتینیو، مدیر اجرایی هتل می‌گوید: در درون ساختمان هتل همه کارکنان زن هستند. چه مالک، چه مدیران، چه کارکنان هتل همگی زن هستند. حتی مأمور آسانسور.

طبق قوانین جدید در عربستان، زنان مجازند تا در هتل‌های مختلط نیز بدون مَحرم اتاق بگیرند ولی فشار اجتماعی باعث شده زنان اندکی بتوانند از این آزادی استفاده کنند

شرایط عجیب اخذ گواهینامه رانندگی زنان در عربستان

فردا

دوشنبه 5 فروردین 1387-24 مارس 2008

اجازه رانندگی زنان فقط شامل نواحی داخل شهر است مگر اینکه یکی از محارم همراه او باشد. زنان تنها از روز شنبه تا چهارشنبه، و از ساعت 7 صبح تا 8 شب اجازه رانندگی دارند. ماموران راهنمایی و رانندگی مطلقا حق صحبت با رانندگان زن را ندارند. در صورت تخلف راننده زن از طریق هیات امر به معروف و نهی از منکر به ولی زن اطلاع داده می شود.

بالاخره و بعد از مدتها بحث و جدل، با رانندگی زنان در عربستان موافقت شد.

به گزارش «فردا» و به نقل از القبس، مجلس شورای عربستان با رعایت شرایط خاصی به زنان عربستانی این اجازه را داده است که این شرایط عبارتند از:

الف: شرائط عمومی

زن راننده حداقل 30 سال سن داشته باشد

ولی زن(شوهر یا پدرش)با رانندگی او رسما موافقت کنند

گرفتن گواهینامه از مرکز آموزش رانندگی مخصوص زنان

لباس زن راننده باید بدون هیچگونه زینت باشد

اجازه رانندگی زنان فقط شامل نواحی داخل شهر است و در بیرون شهر و حتی روستا ها و حومه شهر اعتبار ندارد مگر اینکه یکی از محارم همراه او باشد

زنان تنها از روز شنبه تا چهارشنبه، و از ساعت 7 صبح تا 8 شب اجازه رانندگی دارند. روزهای پنج شنبه و جمعه از ساعت 12 ظهر تا 8 شب

زن راننده حتما باید همراه خود تلفن داشته باشد تا در مواقع ضروری استفاده کند

تماس با مرکز رانندگی زنان هنگام بروز هرگونه مشکل مزاحمت یا خرابی اتومبیل

پرداخت مبلغ مشخصی به مرکز رانندگی زنان جهت هزینه نعمیرات و گواهینامه

ب:دستورالعملهای اجرایی مسولان

 

 ایجاد بخش راهنمایی و رانندگی زنان ویژه رسیدگی به مزاحمتها و تعدی به رانندگان زن و پاسخ به تماسها

ایجاد یک خط تلفن رایگان برای تماسهای مربوط

ایجاد مراکزی در داخل هر شهر برای بخش رانندگی زنان و با نظارت مقامات دینی

تاسیس شرکتهای متخصص برای خدمات مربوط وفرهنگ سازی برای زنان راننده

تمدید سالانه گواهینامه زنان و اخذ مبلغ معین برای هر سال

ماموران راهنمایی و رانندگی مطلقا حق صحبت با رانندگان زن را ندارند و در صورت بروز تخلف باید با مرکز رانندگی زنان تماس بگیرند تا آنها با راننده زن صحبت و احیانا برخورد کنند

برخورد شدید و تعقیب قانونی کسانی که این قوانین را جدی نگیرند.چرا که تمسخر این قوانین شوخی با امنیت نظام وهتک حرمت نوامیس است

ج:جرائم متخلفان

الف:عمومی:

کسانیکه به هر دلیل با راننده زن صحبت کنند به حبس حداقل یک ماه همراه با جریمه مالی محکوم خواهند شد.

کسانی که سعی در تحریک زنان راننده و اذیت کردن آنها در هنگام رانندگی از قبیل خارج کردن از جاده و . نمایند به حبس حداقل 12 ماه همراه با جریمه مالی محکوم خواهند شد

کسی که راه را بر رانندگان زن ببند به حبس به مدت یک روز همراه با چریمه مالی محکوم خواهند شد

ب:جرائم راننده:

در صورت انجام هرگونه عمل مخالف با آداب وسنن و شرع از سوی رانندگان زن

بار اول گواهینامه به مدت 6 ماه توقیف می شود و جریمه بین 500 تا 1000 ریال محکوم می گردد. همچنین تعهدی مبنی بر عدم تکرار از او اخذ خواهد شد.

اطلاع رسمی به ولی زن از طریق هیات امر به معروف و نهی از منکر

دسترنج  

جمعه 9 فروردین 1387-28 مارس 2008   

روند آرام اصلاحات در عربستان سعودي

زندگي در عربستان سعودي بدون هيچ تغييري در حال حركت است و به غير از چند كالاهاي فرهنگي خارجي تقريبا، قفسه‌اي فروشگاههاي اين كشور از محصولات با كدهاي خارجي، خالي هستند. 

مريم جعفري

هنوز نشانه‌هايي از تقسيم بندي‌هاي جناحي در عربستان ديده مي‌شود، بر سردر ورودي برخي از فروشگاهها كه نوار و سي‌دي‌هاي موسيقي را به فروش مي‌رسانند نوشته شده: «مشتري عزيز، اين موسيقي‌ها به زبان عربي وانگليسي است و بانوان اجازه ورود به اين قسمت را ندارند.»

وجود عقايدي نظير اينكه بانوان را بايد از دستان شيطان كه همان فيلم‌هاي ديسني و موسيقي‌هاي پاپ هستند دور نگه داشت، نشان مي دهد كه جامعه سعودي هيچ تغييري نكرده است. ولي برخي از تغييرات در اين كشور را مي‌توان نماد پيشرفت كُند دموكراسي در سرزمين پادشاهي دانست‌‍.

اكنون ديش‌هاي ماهواره بر پشت بام هر خانه سعودي براي ديدن برنامه‌هاي جهان به چشم مي‌خورد كه اين امر دليلي بر كاهش نظارت سازمان‌هاي دولتي در عربستان است. اين نشانه‌ها در برخي از موارد زيركانه به تصوير كشيده شدند؛ بويژه از زماني كه «ملك عبدالله» قدرت را در عربستان به دست گرفت، مي‌توان برخي از اين پيشرفت‌ها را مشاهده كرد. وي در آخرين كنفرانس خود گفت «ما نمي‌توانيم بايستيم تا جهان اطراف ما به كلي تغيير كند.» او در نخستين قدم، سه تن از زندانيان كه بدليل مخالفت با سياست‌هاي پادشاهي به زندان افتاده بودند، را آزاد كرد و در تور زمستاني خود به كشورهاي آسيايي، به رغم تمامي اتفاقات گروهي از زنان را نيز به عنوان هيات همراه با خود همسفر كرد.

«محسن آواجي» يكي از مسلمانان محافظه‌كار براي نشان دادن نارضايتي خانواده پادشاهي از اين اتفاق گفت : «گروهي ليبرال در اطراف پادشاه، سياست‌هاي وي را مي دزدند.» آواجي براي مدت كوتاهي بخاطر همين اظهارات به زندان افتاد.

در حال حاضر پادشاه عربستان از سوي جامعه سعودي مورد نكوهش قرار مي‌گيرد و هنوز گروه‌هاي سنتي تندرو كنترل موسسه‌هاي اصلي مانند: مدارس دولتي، دانشگاه‌ها و دادگاه‌ها اين كشور را در دست دارند. هنوز خارجياني كه در عربستان سعودي زندگي مي‌كنند، جرات ندارند برخلاف عرف جامعه عمل كنند. در ماه مارس سال 2004 ميلادي، شوراي مشورتي عربستان سعودي مساله رانندگي زنان را مورد بررسي قرار داد. ولي به حكم دولتي اين مساله از دستور كار اين شورا خارج شد. در ماه آوريل يك جوان روزنامه‌نگار به دليل نوشتن مقاله‌اي در مورد اديان مختلف در عربستان تهديد به مرگ شد، ولي بازرسان به‌جاي تضمين امنيت وي، اين روزنامه نگار را زنداني كردند. گروهي از افراد با حمله به نمايشگاه سالانه كتاب رياض، از برگزاري سمينارها جلوگيري كردند. زنان از بازديد نمايشگاه منع، حضور و فعاليت اتمام افرادي كه ديدگاه سكولاريسم داشتند، در اين نمايشگاه ممنوع شد. حتي محافظه‌كاران عربستان نيز خود را تحت فشارهاي بيشماري مي‌بيند. آنها نمي‌توانند از اينترنت در محل‌هاي عمومي مانند فروشگاه‌ها و رستوران‌ها استفاده كنند و براي هر اقدامي در عربستان سعودي، اجازه‌ خاص توسط دولت صادر شده است. مجري زن به ندرت در تلويزيون‌هاي عربستان ديده مي‌شوند. زنان عربستان سعودي بايد با عباهاي بلند و سياه در جامعه حضور يابند و تنها لباس‌هاي ورزشي قفسه‌هاي فروشگاه‌هاي زنان را رنگي مي‌كند.

با تمامي اين تفاسير، اصلاحات اندكي در عربستان سعودي به چشم مي‌خورد؛ اكنون در تبليغات اين كشور برخي از اوقات با در نظر گرفتن مسايل شرعي از انسان استفاده مي شود، ولي تبليغاتي كه در مغايرت با شئون اسلامي هستند، توسط دولت سياه و يا از پخش آنان جلوگيري مي‌شود.

از ديگر موارد اجراي دموكراسي در عربستان سعودي را مي‌توان اين موضوع دانست كه پس از مدت‌ها براي نخستين بار به زنان سعودي اجازه داده شده كه از فروشگاه‌هاي كتاب پادشاهي ديدن كنند و برخي از مراجعه‌كنندگان توانستند از طريق اينترنت با نقاط ديگرارتباط برقرار كنند.

تغييرات در سيستم آموزشي عربستان نيز به كندي پيش مي‌رود، ولي مي‌توان نتايج نامحسوس اين اصلاحات را در نظام آموزشي اين كشور مشاهده كرد. نظام آموزشي عربستان بر ارزش‌هاي وهابيست و حفظيات متمركز شده است و در برخي از مواقع كوتاه‌فكران مورد نكوهش قرار مي‌گيرند. وزارت آموزش اين كشور بر اجراي برنامه هاي دولتي تاييد مي‌كند و معلمان سعودي براساس روش‌هاي آمريكايي تعليم داده مي‌شوند. درس‌هاي ديني و معارف جزو اصلي‌ترين مباحث آموزشي است و براي حمايت از روش‌هاي آموزشي فقط پنچ دانشكده خصوصي در طول يك دهه گذشته اجازه فعاليت گرفته‌اند.

بنياد «الفصيل» پس از مدت‌ها كار تحقيقاتي به يكي از آرزوهاي مردم اين كشور جامه عمل پوشاند. بر اساس طرح اين موسسه، هشت هزار دانشجو در زمينه علوم و مديريت تحت آموزش قرار مي‌گيرند و دروس آموزشي توسط افراد تحصيلكرده خارجي و به زبان انگليسي تدريس مي‌شود.

«بندر بن سعود» يكي از شاهزادگان عربي و مدير اين بنياد در اين باره مي‌گويد: «چيزي كه ما مي‌خواهيم، گشايش درهاي عربستان سعودي به كشورهاي ديگر است. اگر ما به توانيم طرز تفكر مردم را تغيير دهيم، ديگران نيز دنبال‌رو ما خواهند شد.»

بنا بر اين گزارش، اين موسسه در ابتدا فقط مردان سعودي را مي‌پذيرفت، اما پس از بررسي‌هاي صورت گرفته، قرار شد به زنان سعودي نيز اجازه ورود به اين دانشكده داده شود. بر خلاف تمامي اين مسائل، دولت سعودي در نظر دارد سود حاصله از فروش نفت را در سيستم آموزش اين كشور به‌كار بگيرد و از همين‌رو برنامه‌هايي را بر طبق آموزش‌هاي ايالات متحده آمريكا و كشورهايي نظير ژاپن و مالزي تدوين كرده است. اكنون تعداد دانشجويان سعودي كه در آمريكا تحصيل مي‌كنند، از ده هزار دانشجو در اوايل دهه 80 ميلادي به بيش از چهار هزار دانشجو رسيده است و پس از گفت‌وگو ملك عبدالله با «جورج بوش» رئيس‌جمهوري آمريكا قرار شده كه اين رقم به هشت هزار دانشجو برسد. در همين حال ليبرال‌هاي سعودي همچنان تحت كنترل هستند و از واكنش‌هاي شديد محافظه‌كاران مي ترسند.

يكي از فعالان سياسي رياض مي‌گويد: «سيستم قضايي هنوز زير نفوذ عبدالله است. ولي شما مي‌توانيد بخوبي تغيير ديدگاه‌ها را در عربستان احساس كنيد. اصلاحات در عربستان بسيار كُند، ولي رو به جلو حركت مي‌كنند.»

اعمال تبعیض جنسیتی در جذب کتابداران تکذیب شد

مهر

دوشنبه 16 فروردین 1387-4 آوریل 2008

با وجود انتشار برخی شایعات درباره مجاز نبودن مدیران استانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در جذب فارغ التحصیلان زن کتابدار در آزمون استخدامی آتی، معاون اداری و مالی این نهاد چنین اخباری را تکذیب کرد و گفت: هیچ بخشنامه ای در این خصوص نداریم.

مهدی اویارحسین معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر درباره شایعاتی مبنی بر نبود مجوز در جذب کتابداران زن در آزمون استخدامی 30 فروردین ماه کتابداران، گفت : هیچ بخشنامه یا دستوری در این مورد تا کنون صادر نشده و ما هم الزامی به چنین کاری نمی بینیم.

وی در عین حال افزود : البته در بعضی از کتابخانه های عمومی کشور که در مناطقی دور از شهر و در مکانهای پرت واقع شده اند و یا تردد در آنجاها مشکل است، تشخیص بهتر این است که اولویت جذب با کتابداران مرد باشد، ضمن اینکه نیروهای زن نیز خود تمایلی به اشتغال در چنین کتابخانه هایی ندارند و ما هم این موارد را به مدیران استانی متذکر شده ایم.

اویارحسین اضافه کرد : چنین مواردی در آزمونهای استخدامی همه سازمانهای دولتی اعمال می شود و عقل هم این را حکم می کند که کتابداران زن در کتابخانه هایی به کار گمارده شوند که به لحاظ امنیتی وضعیت مطلوبی داشته باشد.

معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه های عمومی همچنین در خصوص اولویت جذب در این آزمون با توجه به رشته های تحصیلی متقاضیان گفت : با وجود اینکه قرار است در این آزمون علاوه بر فارغ التحصیلان رشته کتابداری و اطلاع رسانی از فارغ التحصیلان رشته های دیگر شامل کامپیوتر، علوم حوزوی، معارف اسلامی و روابط عمومی نیز جذب شوند، اولویت استخدام با کتابداران است و آمدن گروههای شغلی دیگر که البته نزدیک به رشته کتابداری هستند به این معناست که اولاً در شهر یا شهرکهایی که فارغ التحصیلی در رشته کتابداری وجود ندارد از این نیروها بهره گرفته شود و دیگر اینکه غیرکتابدارانی که جذب می شوند در کنار فراگیری دانش کتابداری، تخصصهای مرتبط با این شغل را نیز دارا باشند و تنها به چیدن قفسه کتابها و امانت دادن آنها به مراجعان اکتفا نشود.

وی درباره شیوه برگزاری آزمون تاکید کرد : ما برای این برگزاری آزمون آمادگی کامل داریم و با هماهنگی هایی که با سازمان سنجش صورت گرفته است در مرحله اول 1200 نفر - سه برابر ظرفیت مورد نیاز - توسط این سازمان پذیرفته و به ما معرفی می شوند و در مرحله نهایی کمیته جذب از میان سه نفر برگزیده در هر گروه شغلی برای روستا، شهر و یا شهرستانی که نیازمند این نیرو است، یک نفر را انتخاب می کند.

اویارحسین ابراز امیدواری کرد در صورت برگزاری به موقع آزمون و اعلام نتایج نهایی پس از آزمون، 400 کتابدار پذیرفته شده از ابتدای تیر ماه سال جاری در کتابخانه های عمومی کشور مشغول به کار شوند.

بر اساس اطلاع نهاد کتابخانه های عمومی کشور مهلت ثبت نام متقاضیان واجد شرایط جذب در این نهاد 17 فروردین به اتمام می رسد و آزمون استخدامی نیز صبح روز جمعه 30 فروردین در 30 مرکز استان برگزار می شود. قرار است در این آزمون 400 کتابدار به شیوه پیمانی نهاد کتابخانه ها به استخدام این نهاد درآیند و در کتابخانه های عمومی کشور مشغول به کار شوند.

تک نگاری چهارم؛ «زنان جواهرده»

نگاهی به نقش چندین زن در روستای «جواهرده»

زیگزاک

می گویند در گیلان، زن ها بیشتر از مرد ها کار می کنند و در مازندران، بخش زیادی از کار برعهده مردان است. اما در جواهر ده که در مرز تقریبی گیلان و مازندران قرار گرفته، این نسبت به تعادل رسیده است و از حکمرانی نسل های بعدی «جواهر»،‌ حاکم افسانه ای این منطقه خبری نیست.

بازار در دست مرد هاست و زمین های کشاورزی کوچک (باغ و باغچه) در دست زنان. خرید مایحتاج، بیشتر توسط زنان صورت می گیرد. در فصل هایی هم که زندگی به جای جواهرده در رامسر جریان دارد این مرد ها هستند که بیرون از خانه کار می کنند و زنان به خانه داری و نگهداری از فرزندان مشغولند.

خانم گل محمدی، از زمانی که شوهرش، رضا سکته کرده و توانایی کار ندارد، روی زمین کار می کند. در آستانه فصل سرد، بذر می پاشد تا باران و برف زمستانی،‌ در غیاب آن ها کار آبیاری را انجام دهد. پس از بازگشت از رامسر در اواخر فروردین هر سال، کار برداشت محصولات شروع می شود. او گاهی از همسایه ها کمک می گیرد و البته برای شخم زدن زمین هم، مردان کارگر ده به یاری اش می آیند.

مادر یک دختر چهار پنج ساله است. شوهرش برای تامین هزینه ی زندگی، ماه ها، به لپاسر ، کوه مجاور ده، می رود و دامداری می کند. خود او گاهی شال و روسری می بافد و بچه داری می کند. همچنین از پدرش، مراد که در اتاقک کوچک در انتهای حیاط ساکن است نگهداری می کند.

آن ها ميزبان مرجان، عضو غير بومي جواهرده هستند كه در تمام سال در طبقه پايين زندگي مي كند. مرجان، سال ها پيش از شوهرش جدا شده و پسري دارد كه از او بي خبر است. با غريبه ها حرف نمي زند و بيشتر ده، ارتباط زن تنها با اجنه را روايت مي كنند.

دختر سی و چند ساله ای است که هنوز ازدواج نکرده. همیشه لبخند کمرنگی بر لب دارد و بیشتر روزش را به نگهداری از خواهرزاده اش – فواد- یا کمک به به خانواده و همسایگان می گذراند.

«به»، «گردو» و «سبزی» . محصولات زنی ست که در میان جاده، جایی که جیرکوه نام دارد، بساط پهن می کند تا مخارج زندگی اش را از فروش به گردشگران، بگذراند. گردشگرانی که گاهی با او صمیمی می شوند و خریدمی کنند و گاه از سر ترجم و به دید حمایت مالی از بساطش چیزی می خرند.

گواهی پزشکی برای ورود به استخر

شیرزنان

سه شنبه 17 فروردین 1387-5 آوریل 2008

شیرزنان: زنان برای استفاده از استخرها در سال جدید باید گواهی پزشکی داشته باشند. این جمله ای است که یک مسئول آگاه در وزارت بهداشت به خبرنگار شیرزنان می گوید.

وی همچنین می افزاید: این دستور العمل که به زودی به استخرها ابلاغ می شود، به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری ایدز و بیماری های پوستی و قارچی است و استخرها ملزم به رعایت انها هستند.

این مسئول اگاه اضافه می کند: پیش تر، این کار در چندین مرکز ورزشی انجام شده و بسیاری از خانواده ها از اجرای آن اظهار رضایت دارند.

دستور العمل فوق در حالی به گفته این مسئول در تهران به اجرا در می آید که به گقته ی مریم سماعی (پزشک زنان)، استخر به هیچ عنوان نمی تواند راه انتقال ویروس ایدز باشد.

او می گوید: هرچند که به نظر می رسد اینکار برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های پوستی موثر است اما درحالیکه تنها زنان ملزم به رعایت بهداشت هستند و در بیشتر استخرها، زنان و مردان به صورت ساعتی یا یک روز در میان از استخر ها استفاده می کنند، چندان عقلانی به نظر نمی رسد. ممکن است این بیماری ها از طریق آقایان هم سرایت کند!

مشهورترین فعال زن کرد بار دیگر محکوم به زندان شد

بی بی سی

یکشنبه 22 فروردین 1387-10 آوریل 2008 

لیلا زانا که در آستانه 47 سالگی قرار دارد، نخستین زن کرد است که به نمایندگی مجلس ترکیه برگزیده شد

لیلا زانا، مشهورترین فعال زن کرد در ترکیه به جرم تبلیغات تروریستی به مجازات دو سال زندان محکوم شد.

این حکم را دادگاهی در شهر کردنشین دیاربکر بر اساس اظهارات لیلا زانا در سخنرانی نوروزی سال گذشته اش در این شهر صادر کرده است، خانم زانا در این سخنرانی گفته بود که خلق کرد سه رهبر دارد: جلال طالبانی، مسعود بارزانی و عبدالله اوج آلان.

عبدالله اوج آلان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) است که در ترکیه و اتحادیه اروپا حزبی تروریستی شناخته می شود و بر این اساس، اظهارات لیلا زانا در مورد وی، به منزله تبلیغ به نفع یک تروریست قلمداد شده است.

لیلا زانا که در آستانه 47 سالگی قرار دارد، نخستین زن کرد است که به نمایندگی مجلس ترکیه برگزیده شد، او هنگام ادای سوگند نمایندگی، سربندی با رنگهای پرچم جدایی طلبان کرد (سرخ، زرد و سبز) به سر کرد و پس از ادای سوگند جملاتی هم به زبان کردی گفت که باعث شد، عده زیادی از نمایندگان مجلس اقدام او را خلاف وحدت ترکیه قلمداد کنند و خواستار بازداشت و تعقیب قضائی او شدند.

بازداشت او در آن زمان (سال 1991) به دلیل برخورداری از مصونیت پارلمانی امکانپذیر نبود اما پس از آنکه حزب دموکراسی ترکیه که وی در آن عضویت داشت به حکم دادگاه منحل شد، کرسی خود در مجلس و به تبعیت از آن، مصونیت پارلمانی را از دست داد و همراه با سه نماینده کرد دیگر در سال 1994 بازداشت و محاکمه شد.

هر چهار نماینده با اینکه عضویت خود را در پ ک ک منکر شدند، به جرم عضویت در این حزب به مجازات پانزده سال زندان محکوم شدند.

در سال 1998 نامه ای که لیلا زانا از زندان به بیرون فرستاده بود در یکی از نشریه های کردی چاپ شد و باعث شد که دادگاه مدت زمان مجازات حبس او را به جرم ابراز عقاید جدایی طلبانه افزایش دهد.

زندانی شدن لیلا زانا و سه نماینده کرد دیگر اعتراض اتحادیه اروپا را در پی داشت و پارلمان اروپا در دومین سال حبس او به وی جایزه ساخاروف را اعطا کرد.

 فشار اتحادیه اروپا بر ترکیه باعث آزادی او در ژوئن 2004 پس از ده سال زندان شد.

در سال 2001 دادگاه حقوق بشر اتحادیه اروپا رأی به لغو حکم مجازات حبس این چهار نماینده کرد داد اما ترکیه رأی این دادگاه را به رسمیت نشناخت.

با آغاز تلاش ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا، فشار این اتحادیه بر ترکیه برای آزادی لیلا زانا و سه نماینده دگیر افزایش یافت و سرانجام دیوان عالی ترکیه در ژوئن 2004، پس از آنکه این چهار فعال کرد حدود ده سال از مجازات حبس خود را پشت سر گذاشته بودند، حکم به آزادی آنان داد.

در ژانویه 2005 دادگاه حقوق بشر اتحادیه اروپا حکم داد که دولت ترکیه با زندانی کردن لیلا زانا و سه نماینده دیگر، آزادی بیان را زیر پا گذاشته و دولت ترکیه را مجبور کرد به هر یک از آنان معادل نه هزار یورو خسارت بپردازد، دولت ترکیه این بار به حکم دادگاه اروپایی تن داد.

لیلا زانا و یارانش یک سال پس از آزادی از زندان حزب جامعه دموکراتیک ترکیه را بنیاد نهادند که در انتخابات سال گذشته ترکیه، بیست و یک نماینده کرد را که در واقع اعضا یا هواداران این حزب بودند، تحت عنوان نماینده مستقل به مجلس فرستاد.

لیلا زانا که خود به علت محکومیت قبلی امکان راهیابی دوباره به مجلس نداشت، در تبلیغات انتخاباتی به نفع نامزدهای کرد فعالانه شرکت جست، در یکی از این سخنرانیهای انتخاباتی در شهر کردنشین ایغدیر وی خواهان برقراری نظام فدرال در ترکیه و تشکیل کردستان خودمختار در شرق این کشور شد.

این سخنان مخالفتها و جنجالهای فراوانی پدید آورد.

لیلا زانا در حالی بار دیگر به مجازات زندان محکوم شده که پرونده ای نیز علیه حزب جامعه دموکراتیک در دادگاه جریان دارد، در صورتی که این پرونده نیز به صدور حکم محکومیت بینجامد، حزبی که لیلا زانا از بنیانگذاران آن است نیز منحل می شود و چندین نماینده کرد در مجلس کرسیهای خود را از دست می دهند.

نورالدین دمیرتاش، رهبر حزب هم اکنون به جرم ارتباط با پ ک ک در زندان به سر می برد.

حزب جامعه دموکراتیک کنترل شوراهای شهر و شهرداریهای 54 شهر کردنشین ترکیه را نیز در دست دارد.

مراسم جشن نوروز امسال که با برنامه ریزی این حزب در شهرهای کردنشین ترکیه برگزار شد در چندین شهر با تظاهرات هواداران پ ک ک و درگیری آنان با پلیس همراه شد که دست کم دو کشته و تعداد زیادی زخمی به بار آورد.

پلیس ترکیه مسئولیت بروز تظاهرات و خشونت در مراسم نوروزی را متوجه حزب جامعه دموکراتیک کرده، دو تن از نمایندگان حزب جامعه دموکراتیک در مجلس در میان جمعیت تظاهرکننده دیده شدند و عبدالرحمن دوغار، یکی از مسئولان محلی حزب تحت تعقیب پلیس قرار گرفت.

نحوه برخورد دولت ترکیه با مسائل مربوط به اقلیت بزرگ کردهای این کشور، نقش مهمی در تلاش این کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا دارد.

اما در این حال، حکم زندان لیلا زانا در روز ورود رئیس کمیسیون اروپا به پایتخت ترکیه صادر شده است.

هدف از سفر رسمی ژوزه مانوئل باروسو به ترکیه، گفتگو با دولت این کشور به منظور اصلاحاتی در قوانین ترکیه است که این کشور را به موازین اتحادیه اروپا برای عضوپذیری نزدیکتر کند.

حمله مجری به سیاست ترویج زن دوم صدا وسیما در یک برنامه زنده تلویزیونی

فرارو

سه شنبه 24 فروردین 1387-12 آوریل 2008

در اتفاقی نادر، صدا و سیما در یک برنامه زنده ی تلویزیونی اقدام به خود زنی کرد و سیاست ترویج زن دوم توسط صدا و سیما، از سوی مجری و کارشناس آن به باد انتقادات شدید گرفته شد.

به گزارش خبرنگار فرارو، آخرین برنامه زنده تلویزیونی "اردیبهشت" که از شبکه 4 سیما پخش می شود با موضوع "تقویت و تحکیم خانواده در رسانه" با حضور دکتر اعظم راد به عنوان کارشناس جامعه شناسی رسانه برگزار شد  که پس از گذشت چند دقیقه از برنامه، موضوع اصلی ، به حمله به سیاست صدا و سیما در ترویج پدیده زن دوم، تبدیل شد.

ابتدا مجری زن برنامه با نام بردن از مجموعه های تلویزیونی "کتاب و خنجر" ، "مسافری از هند"،"نرگس" ،"میوه ممنوعه" و "پیامکی از دیار باقی" هدف این مجموعه را عادی سازی ازدواج با زن دوم و شکستن حریم خانواده دانست و گفت:ممکن است آقایان تولید وتایید کننده این مجموعه ها آرزوی خود را در تلویزیون مطرح کنند!

کارشناس برنامه هم با بیان اینکه طرح ازدواج مجدد ، در واقع گذاشتن نام قشنگ روی خیانت به همسر اول است،مدعی شد: حتی بسیاری از مردان در مراجعاتی که به من داشته اند از طرح مکرر موضوع زن دوم در صدا و سیما ناراحتند!

وی با بیان اینکه ممکن است گرفتن زن دوم بدون اطلاع همسر اول خلاف کوچک قانونی باشد اما سو، استفاده از حیثیت زنان، خلاف بزرگ اخلاقی است، گفت: عدم خلاقیت تهیه کنندگان،  سپردن امور  به افرادی خاص و تکراری و عدم توجه به جوانان و نوآوری از سوی مسوولین صدا و سیما به سیاست ترویج زن دوم دامن زده است.

این نخستین باری است که سیاست های صدا و سیما در برنامه هایش  مورد هجمه ای اینچنینی واقع می شود.

پیش از این در برخی برنامه های نقد و بررسی ، بعضی از کارشناسان، سیاست های رسانه ملی را به چالش کشیده بودند اما اینکه مجری و کارشناس میهمان برنامه با هم به صدا وسیما در یک برنامه تلویزیونی حمله کنند امری بی سابقه بوده است.

فرارو، این پدیده را به فال نیک می گیرد و امیدوار است که پدیده ی انتقاد جدی و واقعی از خود  و نیز انتقادپذیری ، از  جانب همه ی مسوولان و دستگاه ها  به یک اپیدمی در ایران امروز تبدیل شود.

این ، شرط لازم برای رفع مشکلات و معضلات فزاینده و کمرشکن سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران است.

هدیه 250 هزار دلاری یک فمینیست ایرانی به انسیتیو مطالعات زنان دانشگاه تورنتو 

 دوشنبه 23 فروردین 1387-31 مارس 2008

بالاترین: هدیه 250 هزار دلاری پروفسور حامد شهیدیان، بنا به وصیت او همزمان با روز جهانی زن در مارچ- ۲۰۰۸ به انستیتوی مطالعات زنان دانشگاه تورنتو اهدا شد. مرکز مطالعات زنان دانشگاه تورنتو در اوایل دهه ی 70 به عنوان یک برنامه کوچک برای لیسانس تاسیس شد اما در حال حاضر به عنوان بزرگترین و پیشرفته ترین مرکز تعلیم و پژوهش آکادمیک فمینیستی در کانادا شناخته می شود. دکتر حامد شهيديان استاد جامعه شناسی دانشگاه ايلينوی آمريکا، در اکتبر 2005 پس از ابتلا به بيماری سرطان در مونترال کانادا درگذشت.