زنان: چهارشنبه 8 اسفند 1386-27 فوریه 2008

فراخوان جنبش زنان کرد

آژانس ايران خبر

سه شنبه 7 اسفند 1386-26 فوریه 2008

ما خواستار آزادی هر چه سریعتر خانم ها هانا عبدی و روناک صفازاده هستیم.

در شرایطی که دولتمردان ایران مدعی اجرای حقوق بشر هستند؛ و به نام اسلام و عدالت بر مردم حکومت می کنند؛ و در گوشه و کنار این سرزمین سمینار صلح و زن برگزار می نمایند، و از مهمانان خارجی دعوت به عمل می آورند، مردم ما در شرایطی به سر می برند، که روز به روز بر محدودیت های فردی و اقتصادی و اجتماعی وسیاسی وفرهنگی شان افزوده می شود. ادامه این فشارها پیامدهای بسیار نامطلوبی را گریبان گیر جامعه محروم امروز ایران کرده است.

ما زنان کردستان اعتراض خود را به این روند اعلام می نماییم؛ و خاطر نشان می کنیم، که ضمن علاقمند بودن به صلح و برابری حقوق همه انسانها و ملیت ها ی ایرانی فارغ از نژاد و یا تعلق قومی و جنسیتی مطالبات خود را بشرح زیر خواستاریم.

احقاق حقوق زنان، هدف مشترک همهء فعالین جنبش زنان ایران است. در حالی که زنان ایرانی اعم از ترک، کرد، فارس و ... خواسته های مدنی خود را با دیگر زنان فعال در جهان پیوند زده اند، در راستای حقوق ملی و شهروندی خویش نیز مبارزه می کنند و بیشترین هزینه را نیز متحمل می شوند. چنانچه در طی ماههای گذشته شاهد دستگیری زنان کرد در نقاط مختلف کردستان بوده ایم، زنانی که هم دغدغه ی برابری حقوق زنان و مردان را دارند، هم دغدغه ی حقوق اقوام و ملیت ها ی ایرانی را.

احضار مريم حسين خواه از اعضاي كمپين یک میلیون امضاء

آژانس ايران خبر

سه شنبه 7 اسفند 1386-26 فوریه 2008

مطلع شديم كه روز یک شنبه 5 اسفند ماه مریم حسین خواه، از اعضای کمپین یک میلیون امضاءوعضو مرکز فرهنگی زنان ً با ابلاغیه کتبی به دادیاری ویژه امنیت دادسرای انقلاب احضار شد.

وی قبلا در تاریخ 27 آبان ماه به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق انتشار مطلب در سایت های تغییر برای برابری و زنستان به دادسرا احضار و به دستور نماینده دادستان بازداشت شده بود.

لازم به ياد آوري است كه مريم حسین خواه 45 روز به همراه جلوه جواهری در بند عمومی زندان اوین به سر برد ه بود و با دادن ضمانت نامه بانکی در تاریخ 12 دی ماه آزاد شده بود.

ششصد زن در كردستان عراق خودسوزي كرده اند و آمار مرگ روزافزون است

آژانس ايران خبر

جمعه 3 اسفند 1386-22 فوریه 2008

زريان عثمان وزير بهداشت منطقه كردستان گفت كه ميانگين مرگ در اقليم در سه سال گذشته رو به ازدياد بوده است و اكثر اين مرگها در بين زنان است كه يا خودكشي كرده اند ويا عمدا كشته شده اند... وي اين سخنان را دوشنبه در سميناري در وزارت بهداشت در اربيل اعلام كرد وي عمر زناني كه خودسوزي كرده اند را بين 15 تا 35 سال اعلام نمود.

ادامه روز افزون تبعيض عليه زنان ازديگر دستاوردهاي دولت مهروز

آژانس ايران خبر

پنجشنبه 2 اسفند 1386-21 فوریه 2008

رئيس دانشگاه علم و صنعت گفت: كسري بودجه دانشگاه علم و صنعت 5/2 ميليارد تومان است. وي با اشاره به اين كسر بودجه به مشكلات دانشجويان و نبود خوابگاههاي دانشجويي اشاره كرد.

سعيد جبل عاملي رئيس دانشگاه علم وصنعت گفت: دانشگاه در حال حاضر 3 ميليارد تومان اعتبار براي تامين خوابگاه هاي دانشجويي كم دارد و پيگيريهاي انجام گرفته تا كنون بلا جواب مانده است.

وي افزود در صورتي كه مشكل خوابگاهي دانشگاه حل نشود, دانشگاه نمي تواند براي سال آينده در بخش تحصيلات تكميلي دانشجوي دختر جذب كند.

اينكه چرا ايشان به ويژه در بخش تحصيلات تكميلي دانشجويان دختر را به كار برده اند جاي تعجب دارد. دانشجويان دانشگاه علم و صنعت كه دوره تحصيلات تكميلي و كارشناسي را در كنار هم و در يك خوابگاه سپري مي كنند, اينكه به چه دليل تصميم گرفته شده كه به علت كمبود بودجه دختران را از صحنه دانشگاه حذف كنند جاي سئوال دارد.

كمبود خوابگاه و مشكل بودجه امر بي سابقه اي نيست و مسئولين امر مي توانند در فرم انتخاب رشته اعلام كنند كه در چه رشته هايي توانايي فراهم كردن خوابگاه را ندارند تا دانشجويان خودشان تصميم به انتخاب رشته و حل مشكلات خوابگاه و مسكن باشند. نه اينكه دانشگاه اعلام كند به دليل ناتواني در تهيه خوابگاه دانشجوي دختر نمي گيريم.

به خاطر نداشتن جوراب تا حد مرگ کتکمان زدند!

 

آژانس ايران خبر

پنجشنبه 2 اسفند 1386-21 فوریه 2008

سارا لقايي:خواهرم را به خاطر نداشتن جوراب گرفته بودند و مي خواستند لباسش را بگيرند. وقتي مقاومت کرد، چهار پنج نفري ريختند سرمان و تا حد مرگ کتکمان زدند.

الناز معلمي است که به بهانه آنکه پاي خواهرش جوراب نبوده در راستاي طرح ارتقا امنيت اجتماعي کتک خورده است. او داستان را اينگونه بازگو مي کند:خواهرم تماس گرفت و گفت به خاطر اينکه جوراب نداشته بازداشت شده و من بايد برايش جوراب بياورم تا آزادش کنند. من براي آزاد کردنش با جوراب و کارت ملي به کلانتري رفتم اما کارت ملي را از من قبول نکردند و گفتند بايد شناسنامه اش را ببرم و اين کار بايد قبل از ساعت 9 صورت بگيرد و گرنه شب را به حالت بازداشت پيش آنها خواهد ماند. در اين بحث ها اتفاق ديگري افتاد. آنها از خواهرم خواستند لباسش را که بلوز دامن گشادي بود که به عنوان لباس ملي شناخته مي شود پيش آنها بگذارد.

خواهر الناز مقاومت مي کند و مي گويد به خاطر نداشتن جوراب بازداشت شده و لباسش مورد تاييد همه مراجع بوده و به عنوان لباس ملي شناخته شده است. اما جواب مي شنود که هر کس اينجا مي آيد بايد لباسش را بگذارد.

به خواهرم گفتند اگر لباسش را تحويل ندهد شب بايد بماند. خواهرم قبول کرد. در اين لحظه مامور زني که داشت با او صحبت مي کرد از اتاق بيرون رفت و چهار پنج مرد لباس شخصي وارد اتاق شدند. اول توي صورت خواهرم زدند، من به نشانه اعتراض جلو رفتم و شروع کردند به کتک زدن هر دوي ما. حسابي کتکمان زدند. شب را در بازداشتگاه گذرانديم و صبح روز بعد پيش قاضي رفتيم. خواهرم گفت: آقاي قاضي لباس من چه ايرادي دارد؟ قاضي گفت: هيچ. من گفتم: پيدا بودن پا از مچ پا به پايين چه ايرادي دارد؟ گفت: من اين چيزها را نمي دانم.

الناز توضيح مي دهد که وقتي به دادگاه رفته چادر سرش کرده اند اما به خواهرش اجازه داده اند با همان لباس در دادگاه حاضر شود، چون لباس او مورد تاييد ماموران بوده است.

آثار کبودي روي بدن هر دو خواهر ديده مي شد. همه ناخن هاي الناز شکسته بود و در ناحيه سر و قفسه سينه احساس درد مي کرد. دو خواهر شکايت کردند و ضرب و شتم آنها توسط پزشکي قانوني تاييد شد. خانواده الناز شکايت کردند. پرونده آنها در جريان است اما خبر تازه اي از پيشرفت آن نيست.

بزرگترين قاتل مطبوعات!

آژانس ايران خبر

پنجشنبه 2 اسفند 1386-21 فوریه 2008

روزسه شنبه86.11.30 حكم توقيف و لغو امتياز, رسما وبه طور مكتوب به ماهنامه زنان ابلاغ گرديد ودفتراين ماهنامه درتهران به اين علت تعطيل گرديد.

دراين حكم گفته شده نظربه جلسه هيات نظارت مطبوعات در 86.11.8 بايد هرچه سريع تر ادامه انتشار و تهيه و توزيع اين ماهنامه متوقف گردد و به اين خاطر الان دفتراين روزنامه بسته شده است و كارش متوقف شد . تاقبل ازاين , دست اندركاران اين ماهنامه به اميد شكايات و پي گيري ها وراي زني هايي فكرمي كردند ممكن است بتوانند براي ادامه انتشار ماهنامه راهي باز كنند اما اين اميد ديروز به طور مطلق منجر به ياس گرديد.

به اين ترتيب آخرين شماره ماهنامه زنان شماره 152 بود كه روي جلد آن, به عكسي از مرحوم بي نظيربوتو اختصاص يافته بود.

يك فعال حقوق خبرنگاران و مطبوعات با دادن اين خبر افزود:

بايد توجه داشت كه حكومت ايران بزرگترين قاتل مطبوعات لقب داده شده است . اين ترورمطبوعات حتي دامن گيرمطبوعاتي كه درخود اين حكومت تحمل ميشده اند نيز گرديده است. 

استثمار ظالمانه زنان كارگر در كارخانه هاي نيريز يزد

آژانس ايران خبر

پنجشنبه 2 اسفند 1386-21 فوریه 2008

در كارخانه كيك سازي رونا , بطور ظالمانه اي زنان كارگر , استثمار ميشوند . صاحب كارخانه رونا, با استفاده از فرهنگ و نگرش دولتي حاكم مبني بر درجه دو حساب كردن زنان , دركارخانه اساسا زنان را عنوان كارگر بكار ميگيرد تا هم بيشترين كار را از آنها بكشد و هم كمترين حقوق را به آنها بدهد.

فريده يكي از كارگران اين كارخانه گفت : صاحب كارخانه كيك سازي حاضر نشد كه ما را به عنوان كارگر قراردادي بكار بگيرد , نه سه ماهه و نه يك ماهه, حتي روزانه هم با ما وارد قرارداد نشد , بلكه ساعتي ما را بكار ميگيرد و هر ساعت 500 تومان به ما ميدهد , بيشترين كار را از ما ميكشد و بدليل اينكه ساعتي با ما قرارداد دارد در حين كار نميتوانيم حتي براي لحظات خستگي در كنيم.

فريده افزود : در ازاي اين همه سختي كار و تحقير كه به ما ميشود , تنها ساعتي 500 تومان يعني اگر 8 ساعت هم كار كنيم . روزي 4 هزارتومان و در ماه اگر حتي روزهاي تعطيلي و جمعه و.. كاركنيم باز حقوقمان فقط 120 هزارتومان يعني حتي كرايه خانه هم نميشود . در حاليكه خط فقر نزديك به 500 هزارتومان در ماه است.

چند قدم تا سنگسار مكرمه

آژانس ايران خبر

چهارشنبه 1 اسفند 1386-20 فوریه 2008

پرونده مكرمه, كه بيش از10 سال است حكم سنگسار گرفته و در انتظار اجراي حكم به سر مي برد, به كميسيون عفو و بخشودگي فرستاده شد.

يكي از فعالين زنان در اين رابطه ميگويد براي اجراي حكم بايد پرونده از كميسيون به اجراي احكام فرستاده شود اما خبري مبني بر انتقال اين پرونده هنوز نشنيده ايم.

لازم به ذكر است كه مكرمه با دو فرزند بيش از 10 سال است كه زير حكم سنگسار قرار دارد. 

جلوگيري نيروي انتظامي از حضور زنان در ورزشگاه اصفهان

آژانس ايران خبر

چهارشنبه 1 اسفند 1386-20 فوریه 2008  

قريب به 300 نفر از زنان علاقه مند به ورزش هندبال عصر روزدوشنبه به منظورديدن مسابقات هندبال به سالن پيروزي اصفهان مراجعه كردند كه با ممانعت نيروهاي انتظامي مواجه شدند.

فرماندهي يگان ويژه انتظامي استان اصفهان صريحا دستو ر داده بود كه ازورود زنان به ورزشگاه جلوگيري شود،تلاش مسئولين برگزاركننده براي متقاعد كردن مسئولين امنيتي استان اصفهان موثر واقع نشد و اين زنان پس از نيم ساعت معطل ماندن مقابل ورزشگاه پيروزي، اين سالن را با دلخوري ترك كردند. 

استثمار بي رحمانه زنان كارگر در شهرك صنعتي چهار دانگه بيداد مي كند

آژانس ايران خبر

دوشنبه 30 بهمن 1386-18 فوریه 2008   

يك كارگر زن در اين زمينه به خبرنگار ما گفت: استثمار زنان در شهرك صنعتي چهاردانگه تهران بيداد مي كند . كارگران مرد را از كارگاهها وكارخانه هاي اين شهرك اخراج مي كنند بعد از اخراج, به جاي آنها خانم ها را به عنوان كارگر به كار ميگيرند.

درازاي همان كاري كه از مردان با حقوق 183000 مي كشند, به همان ميزان از كارگران زن كار مي كشند ولي به كارگران زن 150000 تومان ماهانه مي دهند.

با كارگران قراردادهايي مي بندند كه خودشان مي گويند روي اين حقوق توافق كرده ايم . به دليل اينكه اين زنان نيازمند و فقيرهستند حتي حاضرند با حقوق كمترهم كار كنند. هيچ مزايايي هم به آنها تعلق نمي گيرد...

برخي ها زن ها را به كارميگيرند و به آنها كار شكستن قند ميدهند و درازاي يك ماه كار, به آنها 60000 تومان پول ميدهند. آنها به دليل فقر به اين وضعيت تن ميدهند.

اداره كار هم كاملا اين ها را خبر دارد اما چشمش را روي اين طور كارهاي ضد كارگري مي بندد چون خودشان دستشان توي دست آنهايي است كه اين ظلم ها را مي كنند

يك خانم كارگربادادن اين خبر افزود : من اطلاع دارم خيلي از دختران جوان براي كار به كارخانه ها و كارگاههاي اين شهرك صنعتي ميروند وبه كار گرفته ميشوند. آنها چون بسيار فقيرهستند تن به هرشرايط كاري و هرتوهين و هتك حرمتي هم ميدهند. 

حضورچهار وزير زن در كابينه‌ي دولت امارات

آژانس ايران خبر

یکشنبه 29 بهمن 1386-17 فوریه 2008

به گزارش روزنامه‌ي الشرق الاوسط -چاپ لندن- بر اساس تغييراتي كه شيخ محمد بن راشد آل مكتوم، نخست وزير امارات در كابينه‌اش صورت داده، براي نخستين بار هفت وزير جديد در دولت تعيين شدند كه شامل سه پست وزير دولت بوده است.

انور قرقاش، وزير دولت كنوني در امور شوراي ملي به عنوان وزير دولت در امور خارجه، صقر غباس، به عنوان وزير كار، دكتر هادف جوعان الظاهري، به عنوان وزير جديد دادگستري، راشد احمد بن فهد، وزير جديد محيط زيست و آب و عبيد حميد الطاير به عنوان وزير دولت در امور مالي تعيين شدند.

هم‌چنين خانم‌ها ميثاء سالم الشامي، وزير جديد دولت، خليفه بخيت الفلاسي، وزير جديد دولت به اضافه ريم ابراهيم الهاشمي، وزير دولت و مريم الرومي، وزير امور اجتماعي كه تغيير نكرده‌اند چهار وزير زن در كابينه‌ي دولت امارات هستند.

بر اساس اين تغييرات تعداد وزيران كابينه به 22 وزير ارتقا يافته است.

به موجب اين تغييرات وزارت جديد تجارت خارجي ايجاد و سه وزير دولت تعيين شده و بخش صنعتي در وزارت دارايي به وزارت اقتصاد منتقل شده و وزارت توسعه‌ي بخش دولتي در وزارت امور كابينه ادغام شده است. وزير دولت در امور خارجه مسووليت وزير دولت در امور شوراي ملي را همچنان حفظ كرده است.

زنان سرپرست خانوار وقتي براي فكر كردن به خواسته هاي به حق شان ندارند

 

آژانس ايران خبر

شنبه 28 بهمن 1386-16 فوریه 2008

در حاليكه فعالين حقوق زنان و بسياري از زنان ميهنمان خودشان را براي برگزاري روز زن ( 8مارس) آماده ميكنند , زنان سرپرست خانوار از صبح تا شب بدنبال تهیه پولی هستند تا بتوانند مخارج زندگیشان را در بیاورند ,آنها حتي فرصت اين راهم ندارند كه دنبال گرفتن حق ضايع شده خودشان باشند.

تعدادی از آنها آدامس می فروشند بعضی ها مجله و بعضی هاي دیگر تخمه و غیره

آیا برای آنها وقتی هم باقی می ماند تا بتوانند دنبال خواسته هاي به حق شان بروند؟ 

سعيده 14 ساله اهل زاهدان, به شيوه قتل هاي ناموسي توسط پدرش سنگسار شد

آژانس ايران خبر

دوشنبه 30 بهمن 1386-18 فوریه 2008   

سعيده 14 ساله اهل زاهدان, به شيوه قتل هاي ناموسي توسط پدرش سنگسار شد.

علت سنگسار شدن سعيده ارتباط داشتن با يك پسر نامحرم ذكر شده است. پدر سعيده كه محمد نام دارد بعد از دستگيري گفت: به همراه دوستم غلام, سعيده را به كوهاي كورين در حوالي زاهدان برديم و بعد از سنگسار كردن او, با چهار گلوله او را كشتم.

در قوانين جزايي نظام ايران كشتن افراد و تحقير كرامت انساني آنها شيوه اي است كه به لحاظ قانوني نهادينه شده است . در شهرهايي كه به دليل فقر فرهنگي هنوز قوانين قبيله اي پاس داشته ميشود , با دست باز هر فاجعه وبلايي را ميشود سر زنان و دختركان معصوم آورد بدون آنكه آب از آب تكان بخورد.

ما هيچ گناهي غير از حق خواهي نداريم و جرم ما تلاش براي برابري انسانها بوده است

آژانس ايران خبر

دوشنبه 30 بهمن 1386-18 فوریه 2008   

خانم فاطمه گفتاري مادر ياسر گلي دانشجوي دستگير شده, هاناعبدي و روناك صفار زاده از فعالين انجمن زنان آذر مهر سنندج طي تماس با خانواده هاي خود از وضعيتشان در زندان گفتند.

اين فعالين در اين تماس كوتاه به خانواده هايشان گفتند ما هيچ گناهي غير از حق خواهي نداريم و جرم ما تلاش براي برابري انسانها بوده است.

انسانهايي كه بواسطه مليت و جنسيت شان مورد ظلم و تبعيض قرار گرفته و مي گيرند.

آنها ضمن اشاره به وضعيت زندان تاكيد كردند: امروز به خاطرجرم ناكرده و اتهامات واهي ماهاست كه در حبس و شرايط زجر آوري زندگي مي كنيم اما اين موضوع ذره اي در عزم ما خللي وارد نكرده بلكه ما هرچه بيشتر به حقانيت مسيري كه در آن هستيم پي برديم.

هانا, روناك و فاطمه گفتاري در خاتمه صحبتهايشان به زناني اشاره كرده اند كه سالهاست در اين زندانها به فراموشي سپرده شده اند, اكنون اين زنان در زندان معتمديني را براي خودشان پيدا كرده اند و از دردها و رنجهايشان صحبت مي كنند, به اميد اينكه صدايشان به گوشي برسد.

در پايان اين فعالين با اين جمله تماس خود را به پايان بردند: ما را فراموش نكنيد.

دادگاه براي سومين بار وكالتنامه نسرين ستوده را رد كرد

آژانس ايران خبر

جمعه 27 بهمن 1386-15 فوریه 2008 

نسرين ستوده وكيل مدافع جلوه جواهري گفت: در معاونت امنيت دادسراي انقلاب من به عنوان وكيل جلوه جواهري اعلام وكالت كردم, اما دادگاه با رد وكالتنامه مانع حضور من در جلسه بارپرسي شد.

ستوده با اعلام اين مطلب افزود: جلوه جواهري كه ماه گذشته با قرار وثيقه از زندان, پس از حدود يك ماه حبس آزاد شده بود , روز سه شنبه مجددا به دادگاه احضار شده است.

جلوه جواهري به همراه موكل خود به دادسراي انقلاب مراجعه كرد ولي دادسرا با رد وكالتنامه موكل ايشان مانع ازحضور خانم ستوده در جلسه بازپرسي شدند.

جلوه جواهري از فعالين كمپين يك ميليون امضا, بدون حضور وكيل به اتهامات خود پاسخ داد و آخرين دفاعياتش را انجام داد.

اين بار سومي است كه خانم ستوده وكالتنامه اش پذيرفته نمي شود, خانم ستوده كه وكالت چند فعال ديگررا بر عهده دارد ضمن اظهار بي اطلاعي از عملكرد معاونت امنيت افزود: تا بحال هيچ توضيحي در اين باره به من داده نشده است.

لازم بذكر است در پرونده خانم بهاره هدايت از اعضاي كميسيون دفتر تحكيم وحدت باز هم از حضور خانم ستوده در جلسات دادگاه جلوگيري شد.

تدابير عوامل حكومتي قبل از 8 مارس

آژانس ايران خبر

جمعه 27 بهمن 1386-15 فوریه 2008

 

حتما شماهم درخبرها خوانده ايد كه انوشه آزاد بر را به بهانه این که وثیقه پرداختی اش کافی نبوده است، به دادگاه انقلاب احضاركرده اند.

دوروزقبل هم راحله عسگری زاده و نسیم خسروی، دوعضو كمپين يك ميليون امضا که در حال جمع آوری امضا برای بیانیه کمپین بودند،را دستگير كردند . به نظر ميرسد كه قبل از 8 مارس وفرارسيدن روزجهاني زن  حكومت قصد دارد كه دانشجويان فعال و زنان فعال را ازصحنه خارج كند.تامانع از برگزاري اين مراسم شود.

اما با دستگيريها نميتوانند از برپايي مراسم 8 مارس جلوگيري كنند .اين روز ,روزهمه زنان جهان واز جمله زنان ايراني است . اتفاقا زنان ايراني چون در تبعيض بيشتري هستند , و چون روزانه با تمام گوشت و پوست خود تبعيض ونابرابري موجود را بيشتر احساس ميكنند , حتما درا ين مراسم شركت خواهند كرد , حالابهايش هر چه ميخواهد باشد . بيشك وضع از اين كه هست بدتر نميشود.

بازداشت دو عضو دیگر کمپین یک میلیون امضا

آژانس ايران خبر

پنجشنبه 26 بهمن 1386-14 فوریه 2008   

راحله عسگری زاده و نسیم خسروی، دوعضو كمپين يك ميليون امضا که در حال جمع آوری امضا برای بیانیه کمپین بودند، دستگير شده ند.

آنهاپس از دستگیری به کلانتری 12 فروردین منتقل شدند.

وضعيت اشتغال زنان ايراني به عنوان راننده تاكسي

آژانس ايران خبر

پنجشنبه 26 بهمن 1386-14 فوریه 2008     

شبكه تلويزيوني فرانس بيست و چهار با ارائه گزارشي به بررسي وضعيت اشتغال زنان ايراني به عنوان راننده تاكسي پرداخت.

در گزارش اين شبكه تلويزيوني آمده است شهين و محبوبه دو زن ايراني هستند كه چندي پيش با تهيه يك دستگاه خودرو به جابجايي مسافر در تهران پرداخته اند.

آنها هر روزه دختران دبستاني را به مدارسشان مي رسانند. محبوبه راننده اين تاكسي ون مي گويد در ايران پذيرش اين مطلب براي مردان ايراني كه يك زن راننده تاكسي باشد بسيار مشكل و غير قابل هضم است. شهين دستيار وي نيز مي گويد مثلا مردها مي گويند كه شما زنان به جاي كار با ماشين تاكسي بايد با ماشين لباسشويي كار كنيد و يا ظرف بشوئيد.

فرانس بيست و چهار با اشاره به افزايش يكباره قيمتها در سراسر كشور گفت از ابتداي سال جاري تاكسي هايي موسوم به تاكسي سبز در تهران راه اندازي شده اند كه راننده برخي از اين تاكسي ها زن هستند و فقط به زنها خدمات ارائه مي دهند.

محبوبه در اين مورد گفت تا سال گذشته ما در تهران چنين تاكسي هايي نداشتيم , اما امسال دولت اجازه داد كه زنها راننده تاكسي شوند و آنها اجازه ندارند كه آقايان را سوار كنند. اين تاكسي ها كاملا زنانه هستند .فرانس بيست و چهار در پايان افزود پيشتر در ايران جداسازي مردان از زنان در اتوبوس ها مشاهده مي شد بطوري كه مردها بايد در جلوي اتوبوس و زنها در قسمت عقب اتوبوس سوار مي شدند. 

بيانيه اعتراض به لغو امتياز مجله "زنان"

آژانس ايران خبر

آژانس ايران خبر

پنجشنبه 26 بهمن 1386-14 فوریه 2008    

جمعى از شخصيت‌هاى فرهنگي، هنرى و سياسى در اعتراض به لغو امتياز ماهنامة‌ "زنان" بيانيه‌اى را امضا كرده‌اند كه متن آن در زير مي‌آيد. در ميان امضاكنندگان كه بالغ بر 1500 نفر هستند، نام‌هاى زير به چشم مي‌خورد: هاله افشار، گلى امامي، زهرا اشراقي، داريوش آشوري، محسن آرمين، سيد محمد ابطحي، ژانت آفاري، كريم ارغنده‌پور، رخشان بني‌اعتماد، سيمين بهبهاني، محمد بسته‌نگار، محمد بهشتي، مسعود بهنود، حسن پورشيرازي، رضا تهراني، مصطفى تاج‌زاده، نيره توحيدي، على حكمت، منيژه حكمت، شهلا حائري، فاطمه حقيقت‌جو، عليرضا حقيقي، عبدالله رمضان‌زاده، فاطمه راكعي، الهه رستمي، احمد زيدآبادي، مريلا زارعي، عيسى سحرخيز، ابوالفضل شكوري‌راد، ماشاءالله شمس‌الواعظين، مهوش شيخ‌الاسلامي، شادى صدر، اعظم طالقاني، فرزانه طاهري، عباس عبدي، فيض‌الله عرب‌سرخي، شيرين عبادي، عليرضا علوي‌تبار، فريده غيرت، فريده فرهي، هادى قابل، حسين قاضيان، محمد قوچاني، محسن كديور، جميله كديور، مهرانگيز كار، الهه كولايي، شهلا لاهيجي، مرضيه مرتاضي، سيد على اكبر موسوى خوئيني، فخرالسادات محتشمي‌پور، تهمينه ميلاني، كامبيز نوروزي، افسانه نجم‌آبادي، هما هودفر.

متن بيانيه:

روز دوشنبه 8 بهمن 1386، در آستانه شانزدهمين سال انتشار بی وقفه "زنان" ، هيئت نظارت بر مطبوعات با لغو امتياز ماهنامه "زنان" ، حکم مرگ اين بانوی مطبوعات را صادر کرد.

دبيرخانه هيئت نظارت بر مطبوعات در اطلاعيه خود ضمن اينکه مجله "زنان" را يک "نشريه تند فمينيستی" خوانده است ، ادعاى خشونت عليه زنان و ناعادلانه خواندن قوانين مربوطه، سياه‌نمايى وضعيت زنان در ايران و القاى عدم وجود امنيت در جامعه و تخريب وجهه مقدس بسيج با درج توصيفات نامناسب را به عنوان دلايل لغو امتياز اين نشريه 16 ساله عنوان کرده است؛ در حالی که حتی بر اساس قانون مطبوعات فعلی که همه ما انتقادهای جدی بر آن داريم، لغو امتياز نشريات جزو شرح وظايف هيئت نظارت بر مطبوعات نيست.

اين اطلاعيه نشان داد که سقف تحمل مسئولان نسبت به طرح مطالبات زنان از حداقل‌های موجود نيز فروتر رفته و حتی انتشار ماهنامه "زنان" را نيز برنمي‌تابد. نشريه‌ای که نه تنها نهادی مستقل برای بسياری از زنان ايرانی از هر گروه و تفکری است، بلکه همواره کوشيده است به دور از سطحي‌نگری و هياهو در چارچوب قوانين موجود با عميق‌ترين و اصيل‌ترين روش، يعنی فرهنگ‌سازي، به آگاهي‌بخشی و طرح مشکلات و مطالبات زنان بپردازد.

در طول تاريخ معاصر، مجله "زنان" مهم‌ترين نقطه ثقلی است که بدون تعصب و جانبداری از راه و روشی منطقي، همت خود را برای کاهش فاصله‌ها و افزايش همدلی و همگرايی ميان زنان متمرکز ساخته است. به شهادت خوانندگان اين مجله، " زنان " با جوشش مستمر خود طی 152 شماره، سرچشمه آگاهي‌بخشی دختران و مادران و مادربزرگان اين مرز و بوم بوده است. و ما‌ نيز مانند بسياری ديگر بر اين عقيده‌ايم که هر زنی که سدی را در مسير خودآگاهی جنسيتی خود در هم شکسته است، روزگاری خطی از هزاران نوشته " زنان " را به دل نشانده است.

"زنان" علاوه بر آن که با آگاهي‌بخشی و روشنگري، در افزايش نقش مثبت زن در خانواده و جامعه موثر بوده است، آيينه‌ای بوده است برای رشد و پيشرفت و قدرتمندی زن در ايران و توقف انتشار آن حرکتی است که به تبليغات مبنی بر پرده نشينی و عقب ماندگی زن ايرانی دامن می زند.تصميم هيئت نظارت بر مطبوعات که در مورد مجله "زنان" اين‌چنين خارج از نوبت انجام گرفته و بدون هيچ تمهيد حقوقی و حتی ايجاد امکان پاسخگويی مدير مسئول نشريه در دادگاه مطبوعات، امر قضاوت حقوقی را از طريق انتشار بيانيه‌ای تحريک‌آميز به عهده افکار عمومي بي‌اطلاع از سابقه و عملکرد ماهنامه "زنان" واگزارده است، نه تنها در شأن اين هيئت نيست بلکه نشان‌دهنده اعمال برخی سليقه‌ها در اين نهاد نظارتی است و نه اعمال قانون.

ما امضا کنندگان اين نامه از اين هيئت مي‌خواهيم که در تصميم خود تجديدنظر کند و تاکيد مي‌کنيم که تا زمان انتشار دوباره ماهنامه "زنان" به اعتراض خود از همه راه‌های قانونی موجود ادامه خواهيم داد.

براي ديدن اسامي امضا كنندگان به صفحه مقالات و گزارشات مراجعه نماييد.

جلوه جواهري مجددا به دادسراي انقلاب احضار شد

آژانس ايران خبر

سه شنبه 24 بهمن 1386-12 فوریه 2008   

بنا به اخبار رسيده خانم جلوه جواهري از اعضاي کمپين يک ميليون امضاء مجدداً با ابلاغيه کتبي به دادياري ويژه امنيت دادسراي انقلاب احضار شده است.

جلوه جواهري در تاريخ 10آذرماه به دادسرا احضار و به اتهام اقدام عليه امنيت ملي بازداشت شده بود.

وي همراه بامريم حسين خواه بيش از يك ماه در بند نسوان زندان اوين به سر برده بود و با ضمانت نامه بانکي آزاد گرديده بود.

گزارش خبرنگار سي ان ان درباره نقض حقوق زنان در بصره

تلويزيون سي ان ان

سه شنبه 24 بهمن 1386-12 فوریه 2008    

بعد از خروج نظاميان انگليس از جنوب عراق نقض حقوق زنان در اين منطقه افزايش يافته است. درحالي كه اقدام نيروهاي انگليسي در واگذاري امنيت بصره بعنوان دومين شهر بزرگ عراق به نيروهاي عراقي نشانه اي از پيشرفت ارزيابي شده است, اما برخي مي گويند اين تحول شروع افزايش نقض حقوق زنان در اين منطقه بوده است.

اروا ديمن خبرنگار سي ان ان هم در گزارشي از بصره گفت دشمني غير قابل رويت در خيابان هاي بصره در حال تردد است, اما پيام آن واضح و آشكار است و بطور برجسته و با رنگ قرمز بر ديوارها نوشته شده است و هدف و مخاطب آن هم زنان بصره دومين شهر بزرگ عراق است.

خبرنگار سي ان ان گفت دراين پيام خطاب به زنان بصره گفته شده ما به زناني كه روسري بر سر نمي كنند و آرايش مي كنند هشدار مي دهيم كساني كه از اين دستور پيروي نكنند مجازات خواهند شد,خدا شاهد ماست كه پيام مان را به شما رسانديم.

خبرنگار سي ان ان گفت ارسال كنندگان اين پيام افراط گرايان شيعه هستند.

روا ديمن در ادامه مي گويد صفانا استاد هنر در دانشگاه است او تا حدود زيادي اين قوانين را رعايت مي كند با اين حال هر روز كه از خانه خارج مي شود با ترس و نگراني هاي زيادي مواجه است, اين استاد دانشگاه عراق مي گويد ما هميشه با تهديد مواجه هستيم.

وي مي گويد معلوم نيست كسي كه ما را تهديد خواهد كرد يك دوست خواهد بود يا دانشجويي كه در كلاس درس ما حاضر مي شود, زيرا در اينجا امنيت وجود ندارد.

خبرنگار سي ان ان مي گويد,نگاهي به آلبوم تصاوير افرادي كه از اين پيام ها تبعيت نكرده اند نشان مي دهد كه واقعا بايد ترسيد.

ژنرال عبدالخلف جليل رئيس پليس بصره در مصاحبه با شبكه سي ان ان مي گويد زناني كه از دستورات اين پيام تبعيت نكرده اند توسط افرادي يا خفه شده اند يا سر آنها از بدن آنها جدا شده است يا صورت آنها متلاشي شده است و همه به بدترين و فجيع ترين شيوه به قتل رسيده اند.

خبرنگار سي ان ان مي گويد در پي كاهش حضور نيروهاي انگليسي در بصره و كاهش عمليات گشت زني آنها اين اقدامات عليه زنان بصره افزايش يافته بود اما بعد از آن كه در ماه سپتامبر گذشته نيروهاي انگليسي از اين منطقه خارج شدند نيروهاي امنيتي عراق كنترل ان را بدست گرفتند اين نيروها هم بشدت تحت نفوذ وكنترل شبه نظاميان شيعه عراق هستند. اروار ديمن در ادامه مي گويد ژنرال خلف رئيس پليس بصره هم.

ي گويد كه وي هيچ كنترلي بر بخشي از اين نيروهاي امنيتي ندارد ,خبرنگار سي ان ان مي گويد خلوج جبار كه مادر سه بچه است مي گويد دختر دوازده ساله وي در مدرسه ملزم شده كه حتما حجاب بر سر كند, وي مي گويد هنوز نيروهاي قومي و قبيله اي وجود دارند كه بر عليه زنان عراق فعاليت مي كنند 

زنان شهرك شاهد اروميه دست به تجمع اعتراضي زدند

آژانس ايران خبر

سه شنبه 24 بهمن 1386-12 فوریه 2008

روز شنبه سيزدهم بهمن , بيش ازپنجاه نفر از زنان ساكن شهرك شاهد اروميه در محوطه استانداري آذربايجان غربي دست به يك تجمع اعتراضي زدند.

اين زنان ناراضي خواستار حل مشكل آب و برق اين شهرك شدند . اين تجمع با قول مسئولان مربوط مبني بر رفع مشكلات به پايان رسيد. 

اعتراض به اعزام بانوان ورزشکار به خارج از کشور

آژانس ايران خبر

سه شنبه 24 بهمن 1386-12 فوریه 2008

چرا در جامعه اسلامي زنان را براي ورزش به خارج کشور اعزام مي‌کنند؟

آيت‌الله‌العظمي صافي گلپايگاني گفت: چرا بايد در جامعه اسلامي نقطه‌هاي ضعف وجود داشته باشد؟ چرا در جامعه اسلامي زنان را براي ورزش به خارج کشور اعزام مي‌کنند؟

به گزارش مرکز خبر حوزه، وي گفت: حضور پرشور مردم در راهپيمايي عظيم 22 بهمن، حجت را بر مسئولين کشور تمام کرد.

اعتراض زنان موريتاني به تسلط مردان بر سياست كشور

دسترنج

سه شنبه 24 بهمن 1386-12 فوریه 2008

صدها تن از زنان موريتاني با اعلام خواست خود مبني بر مشاركت در زندگي سياسي و پايان دادن به تسلط مردان بر صحنه سياسي كشور تظاهرات اعتراض‌آميز برگزار كردند.

به گزارش العربيه، تظاهركنندگان با سر دادن شعارهايي، به حاشيه راندن زنان و دور كردن آنان از نهادها و سازمان هاي سياسي را محكوم كردند.

آنان برخورداري از فرصت هاي مساوي با مردان در امور مختلف كشور را خواستار شدند.

اين تظاهرات در خيابان اصلي نواكشوت، پايتخت موريتاني و به دعوت بنت لحبيب، يكي از فعالان سياسي زن اين كشور برگزار شد.

لحبيب با اعتراض به تسلط مردان در صحنه سياسي و محكوم كردن به حاشيه راندن زنان از سوي آنان، تلاش براي پويايي جنبش زنان و افزايش نقش آنان در امور مختلف موريتاني را خواستار شد.

به گفته اين فعال زن، به حاشيه راندن زنان در موريتاني در تمام سطوح و از سوي تصميم گيران و نخبگان سياسي كه مردان سلطه‌جو بر آن تسلط دارند، كاملا آشكار است.

اين در حالي است كه مقامات موريتاني با غيرموجه دانستن تظاهرات اعتراض آميز زنان اعلام كردند كه آنان در دولت كنوني سه كرسي را به خود اختصاص داده‌اند و از 18 درصد نمايندگي پارلمان برخوردار هستند و سهم آنان در شوراهاي محلي نيز بيش از 30 درصد است.

پدری دختر خود را بخارپز کرد

فردا نیوز

شنبه 28 بهمن 1386-16 فوریه 2008   

اين مرد 34 ساله شنبه صبح به وقت آمريكا با پليس تماس گرفته و ادعا كرد كه شب قبل به خاطر ارسال پيامك از طرف دختر 14 ساله‌اش به يك پسر او را به قتل رسانده است.

فارس: پدري كه ‌دختر نوجوانش را به خاطر ارسال پيامك ‌به يك پسر در بخارپز به قتل رسانده بود، توسط پليس دستگير شد.

جسد سوزانده شده دختر نوجوان در آپارتمان محل زندگي آن‌ها و در بخارپز پيدا شد.

اين مرد 34 ساله شنبه صبح به وقت آمريكا با پليس تماس گرفته و ادعا كرد كه شب قبل به خاطر ارسال پيامك از طرف دختر 14 ساله‌اش به يك پسر او را به قتل رسانده است.

دختر كه به همراه مادر و دو خواهرش در پنسيلوانيا زندگي مي‌كرد، براي ديدار پدر بر اساس رأي دادگاه به خانه او آمده بود. بعد از پدر و مادر از يكديگر دادگاه به مرد اجازه ديدن دخترش را داده بود.

پليس اعلام كرده كه او داراي سابقه مشكلات رواني هم هست و يك بار هم قصد داشته يك خودرو را با چند كودكي كه درون آن بوده‌اند به آتش بكشد.

هنوز معلوم نيست كه آيا دختر پيش از قرار داده شدن در بخارپز به قتل رسيده بوده يا بعد از آن كه پزشكي قانوني در حال بررسي علت مرگ است.

سنگسار خانوادگی دختر ۱۴ ساله در زاهدان

بیژن یگانه

رادیو فردا

در حالی که صدور و اجرای رسمی حکم سنگسار از سوی قوه قضائيه جمهوری اسلامی همچنان مورد اعتراض فعالان حقوق بشر در ايران و نهادهای بين المللی حقوق بشر است، روز یکشنبه خبر سنگسار يک دختر ۱۴ ساله در استان سيستان و بلوچستان به دست پدرش تائيد شد.

بنابر اعلام سايت رسمی نيروی انتظامی، در زاهدان پدری که به دليل مسائل ناموسی اقدام به سنگسار دختر ۱۴ ساله اش کرده بود با شکايت مادر دختر دستگير شده است.

سرهنگ محسن عطار، رییس پليس آگاهی سيستان و بلوچستان محل وقوع سنگسار دختر ۱۴ ساله را منطقه کورين شهرستان زاهدان اعلام کرده و گفته که ماموران نيروی انتظامی  بلافاصله به محل مورد نظر اعزام شده و پس از بررسی موضوع و تحقيقات اوليه مشخص شد مقتول دختری است ۱۴ ساله به نام سعيده ش که توسط پدرش به نام محمد شريف.ش و همدستی چند نفر ديگر به قتل رسيده است.

به گفته وی، محمد شريف بازداشت شده و پس از دستگيری و در بازجويی های به عمل آمده اعتراف کرده که دخترش را به علت مسائل ناموسی با همدستی فردی به نام غلام ش به ارتفاعات هلور برده و ابتدا وی را سنگسار کرده، سپس با شليک چهار گلوله دخترش را به قتل رسانده است.

روايت سنگسار خانوادگی

روزنامه اعتماد نيز در شماره روز یکشنبه خود جزيياتی از اجرای سنگسار خانوادگی سعيده ۱۴ ساله را منتشر کرده است.

محمد شريف بازداشت شده و پس از دستگيری و در بازجويی های به عمل آمده اعتراف کرده که دخترش را به علت مسائل ناموسی با همدستی فردی به نام غلام ش به ارتفاعات هلور برده و ابتدا وی را سنگسار کرده، سپس با شليک چهار گلوله دخترش را به قتل رسانده است.

رییس پليس آگاهی سيستان و بلوچستان

به نوشته اين روزنامه، به دنبال مراجعه زنی به نيروی انتظامی زاهدان و ابراز نگرانی نسبت به سرنوشت دختر ۱۴ ساله اش که توسط پدر بدبين به اجبار از خانه به مکاننامعلومی منتقل شده و ديگر به خانه بازنگشته، ماموران نيروی انتظامی، محمد شريف، پدر اين دختر را بازداشت کردند.

محمد شريف در جريان بازجويی ها طی اظهارات تکان دهنده، نحوه قتل سعيده را تشريح کرده و گفته است: من از چندی پيش متوجه شدم دختر۱۴ ساله ام رفتارهای مشکوکی دارد. ابتدا سعی کردم با آرامش با موضوع برخورد کنم و با تحقيقاتی که انجام می دهم بفهمم سعيده چرا چنين کارهايی انجام می دهد. او بی دليل از خانه بيرون می رفت و وقتی ديرهنگام بازمی گشت توضيح قانع کننده يی نمی داد. بالاخره تاب نياوردم و با او دعوا کردم ولی اين کار نيز فايده نداشت چون فرزندم مرا متهم به بدبينی می کرد و می گفت هيچ کار خلافی انجام نداده است.

محمد شريف گفته که پس از گذشت مدتی به تدريج به يقين رسيده که سعيده با مردی رابطه دارد و از بيم بر باد رفتن آبروی خود تصميم گرفته است که سعيده را بکشد و خودم را از اين ننگ نجات دهم.

وی در خصوص نحوه انتخاب شيوه سنگسار برای قتل دختر ۱۴ ساله اش گفته است:بايد شيوه ای را برای کشتن دخترم انتخاب می کردم که او به سزای واقعی کاری که انجام داده بود برسد و بالاخره مصمم شدم وی را سنگسار کنم.

وی همچنين گفته که چون به تنهايی قادر به انجام سنگسار دخترش نبوده به يکی از دوستانش به نام غلام نيز محل سنگسار را اطلاع داده و وی نيز به همراه چند نفر ديگر در محل قرار برای سنگسار دختر ۱۴ ساله حاضر شده و در اجرای سنگسار به پدر اين دختر کمک کرده است.

 

محمد شريف همچنين در بازجويی گفته که دخترش را در روز تعيين شده برای سنگسار به زور از خانه خارج کرده و به ارتفاعات هلور در حوالی زاهدان برده است.

اين پدر متهم به سنگسار دختر ۱۴ ساله اش، تاکيد کرده که سعيده در تمام طول مسير وحشت زده بود و با اينکه می دانست عاقبت خوشی در انتظارش نخواهد بود اما مطمئن نبود که چه مجازاتی را برای وی در نظر گرفته ام.

به گفته محمد شريف، پس از انتقال دختر به  محل مورد نظر وی دخترش را روی زمين انداخته و سنگسار او را با همکاری دوستانش شروع کرده است.

وی در عين حال گفته که سعيده ۱۴ ساله در حين اجرای سنگسار خانوادگی مرتب جيغ کشيده و با خواهش و التماس تلاش می کرد جانش را نجات دهد اما پدرش تاکيد کرده که برای آنچه ویدست يافتن دو باره به آبرو و داشتن زندگی شرافتمندانه ناميده چاره ای جز کشتن او نداشته است.

سنگسار و اعتراض های گسترده

قتل سعيده ۱۴ ساله که از سوی پدرش کشته شده در شمار قتل های ناموسی قرار می گيرد که در برخی مناطق ايران رايج است و با وجود اعتراض های گسترده و فعاليت های مدافعان حقوق زنان همچنان ادامه دارد، ولی استفاده از شيوه سنگسار در قتل های ناموسی اقدام کم سابقه ای است.

بر اساس ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی، پدر يا جد پدری که فرزند خود را بکشد قصاص نمی شود و به پرداخت ديه قتل به ورثه مقتول و تعزير محکوم خواهد شد.

 صدور حکم سنگسار برای برخی از متهمانی که اکثريت آنان را زنان تشکيل می دهند از سوی قوه قضائيه جمهوری اسلامی همواره با اعتراضات گسترده ای مواجه بوده است.

از دو سال قبل تاکنون گروهی از فعالان حقوق زنان در ايران با راه اندازی کمپين قانون بی سنگسار خواستار حذف موادی از قانون مجازات اسلامی شدند که در آنان سنگسار که در اصطلاح اسلامی به آن رجم می گويند برای متهمان به زنا تعيين شده است.

اغلب سازمان های بين المللی مدافع حقوق بشر و از جمله سازمان عفو بين الملل و ديده بان حقوق بشر نيز درخواست مشابهی را بارها و به طور رسمی از مقامات جمهوری اسلامی داشته اند.

به گفته فعالان مخالف سنگسار، در ايران دست کم ۱۱ زن و مرد پس از محکوميت سنگسار در خطر اجرای حکم سنگسار قرار دارند و جمهوری اسلامی طی دو سال اخير سه مورد حکم سنگسار را به اجرا در آورده که آخرين مورد آن در مورد مردی با نام جعفر کيانی بود که در تاکستان به اجرا در آمد.

غير از مجازات سنگسار وجود موارد متعددی از قوانين ناعادلانه در قانون مجازات اسلامی همواره با اعتراضاتی همراه بوده است.

از جمله اين قوانين، ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی است که  بر اساس آن، پدر يا جد پدری که فرزند خود را بکشد قصاص نمی شود و به پرداخت ديه قتل به ورثه مقتول و تعزير محکوم خواهد شد.

با وجود چنين قانونی، محمد شريف پدر سعيده ۱۴ ساله که شنبه هفته گذشته دخترش را در زاهدان سنگسار کرده  هرگز به مچازات نخواهد رسيد و در صورت تاکيد دادگاه در خصوص جنبه عمومی جرم، وی در نهايت به سه تا ۱۰ سال زندان محکوم خواهد شد.

در سال های گذشته، اجراء کنندگان چندین مورد قتل ناموسی نيز به مجازات های مشابهی محکوم و در نهايت از زندان آزاد شده اند.

طرح تفکیک جنسیتی در کیوسک های تلفن

عصر ایران

یکشنبه 29 بهمن 1386-17 فوریه 2008

در این میان طرح جداسازی زنان و مردان در اتوبوس ها و مترو با استقبال عمومی مردم و کارشناسان مواجه شده است.

موضوع تفکیک جنسیتی بعد از انقلاب همیشه یکی از موضاعات جنجال برانگیز بوده است. در این میان طرح جداسازی زنان و مردان در اتوبوس ها و مترو با استقبال عمومی مردم و کارشناسان مواجه شده است اما...

یک روزنامه اصولگرا نسبت به مصداق جدیدی در مورد تفکیک جنسیتی شبهه افکنی کرده است.

به گزارش فردا امروز یکی از روزنامه های اصولگرا در ستون پیام های تلفنی به نقل از یکی از خوانندگان خود از اجرای طرح تفکیک جنسیتی در شهر مقدس قم خبر داد. در این پیام آمده است که یک طرف کیوسک های تلفن های عمومی مردها می ایستند و طرف دیگر...!!

گفتنی است موضوع تفکیک جنسیتی بعد از انقلاب همیشه یکی از موضاعات جنجال برانگیز بوده است.

در این میان طرح جداسازی زنان و مردان در اتوبوس ها و مترو با استقبال عمومی مردم و کارشناسان مواجه شده است. 

در مقابل نیز اما طرح هایی از قبیل تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها و ادارات و اخیرا نیز بحث تفکیک جنسیتی در کتب درسی با واکنش هایی غالبا معترضانه رو به رو بوده است.

اعتصاب زنان كتابدار كانادايي به خاطر تبعيض جنسيتي

 

خبرگزاري فارس

جمعه 3 اسفند 1386-22 فوریه 2008

زنان كتابدار كانادايي در اعتراض به اعمال تبعيض جنسيتي و اختلاف دستمزد با مردان دست از كار كشيدند.

به گزارش خبرگزاري فارس، عمده‌ترين دليل اعتراض و اعتصاب كتابداران زن در كانادا اختلاف دستمزد با مردان عنوان شده است.

به گزارش آسوشيتدپرس، دستمزد زنان كتابدار كانادايي در مقايسه با مردان كتابدار اختلاف فاحشي دارد، بطوري كه حقوق مردان كتابدار بطور ميانگين ساعتي شش دلار بيشتر از زنان است.

آبان امسال نيز حدود 800 نفر از كتابداران كانادايي در اعتراض به تبعيض دستمزد بين كاركنان زن و مرد اعتراض وسيعي را آغاز كرده بودند.

بنابر اين گزارش، كتابداران زن كانادايي از مدت‌ها پيش خواستار دريافت دستمزد برابر با مردان بودند كه به اين درخواست توجهي نشده است.

منابع خبري اين اعتراض را كه در شهر ونكور اتفاق افتاده بود، بي‌سابقه خوانده بودند.

كتابداران زن كانادايي كه پيش از اين تنها در ساعات ظهر و به بهانه ناهار خوردن كتابخانه را تعطيل مي‌كردند از چند روز پيش دست از كار كشيدند و كتابخانه را تعطيل كردند.

ونكوور، شهري واقع در استان بريتيش كلمبيا در كشور كانادا است. اين شهر ساحلي با جمعيتي بيش از 2 ميليون نفر مهم‌ترين و بزرگ‌ترين كلان‌شهر غرب كانادا است.

جزئيات پذيرش جنسيتي کنکور

نواندیش

یکشنبه 5 اسفند 1386-24 فوریه 2008

مهر: رئيس سازمان سنجش ضمن تاييد پذيرش جنسيتي به شيوه‌اي خاص در برخي رشته‌هاي کنکور گفت: نوع پذيرش جنسيتي که در کنکور سراسري اعمال مي‌شود، موجب پذيرش داوطلبان پسر يا دختر با تفاوت علمي بالا نخواهد شد و اين نوع پذيرش به هيچ عنوان تبعيض تلقي نمي‌شود.

دکتر عبدالرسول پورعباس  افزود: در حال حاضر پذيرش در رشته‌هاي پزشکي مانند داروسازي و دندانپزشکي بدون استثناء تعداد دختران بيشتر از پسران است به طوريکه در اين رشته‌ها 60 درصد دختر و 40 درصد پسر پذيرفته مي‌شوند.

وي با بيان اينکه اين تعداد پذيرش متناسب با شرکت کننده‌ها است افزود: بيشترين ميزان رقابت در ميان دختران و پسراني است که فارغ التحصيل همان سال هستند. تعداد پسران و دختران در اين سالها يکسان است اما به دليل اينکه پسران بايد پس از فراغت از تحصيل به سربازي اعزام شوند، تعداد دختران کنکور در سالهاي قبل بيشتر از پسرها است.

رئيس سازمان سنجش اضافه کرد: تعداد داوطلبين واقعي ما داوطلبان فارغ التحصيل همان سال هستند که تعداد دختر و پسر درمورد آنها متناسب است.

وي اظهار داشت: قانوني که ما اعمال مي‌کنيم به اين صورت است که در برخي رشته‌هاي روزانه شامل برخي پزشکي‌ها، برخي از مهندسي‌ها و برخي علوم انساني‌ها حداقل ورود هر جنسيت را تضمين مي‌کنيم. اين موضوع در بخشي از ظرفيتها به نفع دختران و بخشي از ظرفيتها به نفع پسرها است.

پورعباس حداقل ورود هر جنس را 30 درصد عنوان کرد و گفت: حداقل ورود شامل 30 درصد دختر و 30 درصد پسر مي‌شود و بقيه داوطلبان به صورت رقابتي پذيرش مي‌شوند. اين يعني 30 درصد دختران با دختران و 30 درصد پسران با پسران رقابت مي‌کنند.

وي در توضيح پذيرش 30 درصد و برخي تفاوت‌هاي قبولي ميان دختر و پسر گفت: در رشته‌هاي رياضي و فني به دليل اينکه نمره دختران به طور ميانگين پايين‌تر از نمراه پسران است، پذيرش به نفع دختران و در رشته‌هاي علوم تجربي به دليل اينکه نمره دختران بيشتر از پسران است پذيرش و قبولي به نفع پسران تمام مي‌شود.

رئيس سازمان سنجش در پاسخ به اين سئوال که آيا پذيرش جنسيتي امکان پذيرش با تفاوت نمره بسيار زياد را ايجاد نمي‌کند به مهر گفت: تفاوت نمره بين دختر و پسر ناچيز و در حد 200 يعني 1 يا 2 سئوال است. امکان ندارد دختر و پسري يکي با نمره بسيار پايين تر از ديگري تنها به دليل پذيرش بر اساس تفکيک جنسيت پذيرش شود.

وي با ذکر مثالي افزود: امکان ندارد در بخش 30 درصدي پذيرش هر جنس، پسري با رتبه 13 هزار قبول شود اما دختري با 10 هزار همان رشته را قبول نشود، يعني اگر پسري در اين رتبه قبول شود داوطلب دختر نيز با رتبه 10 هزار حتما قبول خواهد شد.

 

رئيس سازمان سنجش در ادامه به مهر گفت: تفاوت نمره افراد پذيرش شده بر اساس جنسيت امکان ندارد از 200 نمره بيشتر شود. 200 نمره نيز يعني يک يا دو سوال در کنکور. بدين ترتيب اگر پسري با رتبه 10هزار قبول شود، دختر نيز با رتبه 10 هزار و 200 حتما قبول مي‌شود.

پذيرش جنسيتي در برخي رشته‌هاي گروه‌هاي آزمايشي رياضي فني، علوم انساني و علوم تجربي اعمال مي‌شود که اين موضوع در دفترچه کنکور قيد خواهد شد و داطلبان پيش از انتخاب رشته از آن مطلع مي‌شوند.

جزئيات پذيرش جنسيتي کنکور 

مهر: رئيس سازمان سنجش ضمن تاييد پذيرش جنسيتي به شيوه‌اي خاص در برخي رشته‌هاي کنکور گفت: نوع پذيرش جنسيتي که در کنکور سراسري اعمال مي‌شود، موجب پذيرش داوطلبان پسر يا دختر با تفاوت علمي بالا نخواهد شد و اين نوع پذيرش به هيچ عنوان تبعيض تلقي نمي‌شود.

دکتر عبدالرسول پورعباس  افزود: در حال حاضر پذيرش در رشته‌هاي پزشکي مانند داروسازي و دندانپزشکي بدون استثناء تعداد دختران بيشتر از پسران است به طوريکه در اين رشته‌ها 60 درصد دختر و 40 درصد پسر پذيرفته مي‌شوند.

وي با بيان اينکه اين تعداد پذيرش متناسب با شرکت کننده‌ها است افزود: بيشترين ميزان رقابت در ميان دختران و پسراني است که فارغ التحصيل همان سال هستند. تعداد پسران و دختران در اين سالها يکسان است اما به دليل اينکه پسران بايد پس از فراغت از تحصيل به سربازي اعزام شوند، تعداد دختران کنکور در سالهاي قبل بيشتر از پسرها است.

رئيس سازمان سنجش اضافه کرد: تعداد داوطلبين واقعي ما داوطلبان فارغ التحصيل همان سال هستند که تعداد دختر و پسر درمورد آنها متناسب است.

وي اظهار داشت: قانوني که ما اعمال مي‌کنيم به اين صورت است که در برخي رشته‌هاي روزانه شامل برخي پزشکي‌ها، برخي از مهندسي‌ها و برخي علوم انساني‌ها حداقل ورود هر جنسيت را تضمين مي‌کنيم. اين موضوع در بخشي از ظرفيتها به نفع دختران و بخشي از ظرفيتها به نفع پسرها است.

پورعباس حداقل ورود هر جنس را 30 درصد عنوان کرد و گفت: حداقل ورود شامل 30 درصد دختر و 30 درصد پسر مي‌شود و بقيه داوطلبان به صورت رقابتي پذيرش مي‌شوند. اين يعني 30 درصد دختران با دختران و 30 درصد پسران با پسران رقابت مي‌کنند.

وي در توضيح پذيرش 30 درصد و برخي تفاوت‌هاي قبولي ميان دختر و پسر گفت: در رشته‌هاي رياضي و فني به دليل اينکه نمره دختران به طور ميانگين پايين‌تر از نمراه پسران است، پذيرش به نفع دختران و در رشته‌هاي علوم تجربي به دليل اينکه نمره دختران بيشتر از پسران است پذيرش و قبولي به نفع پسران تمام مي‌شود.

رئيس سازمان سنجش در پاسخ به اين سئوال که آيا پذيرش جنسيتي امکان پذيرش با تفاوت نمره بسيار زياد را ايجاد نمي‌کند به مهر گفت: تفاوت نمره بين دختر و پسر ناچيز و در حد 200 يعني 1 يا 2 سئوال است. امکان ندارد دختر و پسري يکي با نمره بسيار پايين تر از ديگري تنها به دليل پذيرش بر اساس تفکيک جنسيت پذيرش شود.

وي با ذکر مثالي افزود: امکان ندارد در بخش 30 درصدي پذيرش هر جنس، پسري با رتبه 13 هزار قبول شود اما دختري با 10 هزار همان رشته را قبول نشود، يعني اگر پسري در اين رتبه قبول شود داوطلب دختر نيز با رتبه 10 هزار حتما قبول خواهد شد.

رئيس سازمان سنجش در ادامه به مهر گفت: تفاوت نمره افراد پذيرش شده بر اساس جنسيت امکان ندارد از 200 نمره بيشتر شود. 200 نمره نيز يعني يک يا دو سوال در کنکور. بدين ترتيب اگر پسري با رتبه 10هزار قبول شود، دختر نيز با رتبه 10 هزار و 200 حتما قبول مي‌شود.

پذيرش جنسيتي در برخي رشته‌هاي گروه‌هاي آزمايشي رياضي فني، علوم انساني و علوم تجربي اعمال مي‌شود که اين موضوع در دفترچه کنکور قيد خواهد شد و داطلبان پيش از انتخاب رشته از آن مطلع مي‌شوند.

قرباني كردن همسر براي دستيابي به نيروهاي مافوق طبيعي

زمانه

دوشنبه 6 اسفند 1386-25 فوریه 2008 

رسانه‌هاي محلي هند اعلام كردند: يك مرد روستايي در اين كشور با ادعاي بدست آوردن قدرت‌هاي مافوق طبيعي همسر خود را قرباني كرد. اين قتل در روستاي هارياري در منطقه‌اي به نام گودا رخ داد.

به گفته پليس، فونيرام سورن از همسرش فولين همبروم خواست در مقابل تصاوير خدايان خم شود. زماني كه زن اين كار را انجام داد شوهرش با يك ميله آهني ضربه شديدي به سر او وارد كرد و فولين بيچاره غرق در خون روي زمين افتاد. سپس فونيرام زنش را خفه كرد تا بميرد.

پس از آن، همسايگان زوج هندي حادثه را به پليس خبر دادند اما مرد هندي پس از كشتن همسرش فرار كرد.

 

به گفته روستاييان، سورن مدتي بود كه مي خواست نيروهاي فوق بشري را به دست آورد و هميشه خواب الهه جادوي سياه را مي ديد كه در خواب از او مي خواست يكي از اقوام نزديكش را قرباني كند.

تحقيقات پليس براي يافتن سورن در حال انجام است. بر اساس اين گزارش قرباني كردن انسان‌ها در اين منطقه از هند اتفاق تازه‌اي نيست و طي 7 سال گذشته بيش از شش نفر قرباني اهداف شوم و خرافه‌پرستي‌ها شده‌اند.

آغاز نهضت جهاني براي پايان خشونت عليه زنان و دختران

بان‌كي مون:

وقت آن رسيده كه معيارهاي حقوقي زندگي زنان تبديل به واقعيت شود    

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

دوشنبه 6 اسفند 1386-25 فوریه 2008

بان كي مون ـ دبير كل سازمان ملل متحد ـ امروز در مقر اين سازمان در نيويورك، نهضت جهاني براي تشديد اقدام به منظور خاتمه خشونت عليه زنان و دختران را آغاز كرد.

به گزارش سرويس اجتماعي ايسنا، هدف اصلي اين نهضت، بسيج افكار عمومي براي تضمين اقدام سياستگذاران در سطوح بالا براي جلوگيري و محو اين عمل زشت است.

بر اساس آمار سازمان ملل احتمال مي‌رود، حداقل يك نفر از هر سه زن در جهان در زندگي خود مورد ضرب و شتم واقع و مجبور به برقراري رابطه جنسي يا سوء رفتار جنسي شده و از هر پنج زن، يكي مورد تجاوز قرار مي‌گيرد.

ساير موارد و جنبه‌هاي گسترده مشكلات زنان عبارتند از: قاچاق زنان و دختران، اذيت و آزار آنان، ختنه زنانه، قتل نوعروسان به دليل نداشتن جهيزيه، قتل‌هاي ناموسي و قتل نوزادان دختر.

دبير كل سازمان ملل در مراسم آغاز اين نهضت گفت: خشونت عليه زنان و دختران نشانه زشتي در هر قاره، كشور و فرهنگ است.

وي افزود: زمان آن فرا رسيده، تا بر اقداماتي قاطع تمركز كنيم كه همه ما يعني كشورهاي عضو، خانواده ملل متحد، جامعه مدني و افراد، بايد براي جلوگيري و حذف اين بلا اقدامات لازم را انجام دهيم.

بان كي مون گفت: وقت آن رسيده كه ديوار سكوت را شكسته و معيارهاي حقوقي را براي زندگي زنان تبديل به واقعيت كنيم.

وي افزود: يكي ديگر از اهداف اين نهضت تضمين اراده سياسي و افزايش منابع از جانب دولت‌ها، موسسات بين‌المللي، نهادهاي سازمان ملل، بخش خصوصي و ساير كمك كننده‌ها است. براي سياست‌ها و برنامه‌هايي كه مي‌توانند به حل معضل خشونت عليه زنان كمك كنند.

بان كي مون از رهبران، مردان و زنان جهان خواست تا نهضت‌هاي ملي را براي حذف خشونت عليه زنان رهبري كنند.

دروازه دانشگاه "ساكارياي" تركيه براي محجبه‌ها گشوده شد

خبرگزاري فارس

دوشنبه 6 اسفند 1386-25 فوریه 2008

رئيس دانشگاه ساكارياي تركيه در اقدامي شجاعانه اجازه ورود دانشجويان محجبه به اين دانشگاه را در كنار ديگر دانشجويان صادر كرد. 

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روزنامه "زمان" چاپ تركيه، اين تصميم رئيس دانشگاه ساكاريا موجب شادي دانشجويان محجبه شد.

فيزا دوزنلي" دانشجوي محجبه اين دانشگاه در گفتگو با خبرنگار روزنامه زمان با ابراز خوشحالي شديد از اين اقدام رئيس دانشگاهشان گفت: جدا كردن ما از دوستان دانشجوي بي روسري مثل بيماران، براي ما خيلي ناراحت كننده بود.

وي افزود: قبلا هنگام ورود به محوطه دانشگاه به هويت ما نگاه نمي كردند بلكه دقت مي‌كردند كه كسي با حجاب وارد دانشگاه نشود اما امروز مثل دانشجويان عادي با حجاب وارد دانشگاه شدم و از اين بابت خيلي هيجانزده هستم.

در اين ميان دانشجويان بي روسري هم از اين اظهارات دوستشان حمايت كردند.

براساس خبر ديگري از روزنامه "يني شفق" تركيه ، اوزجان رئيس آموزش عالي تركيه امروز در نامه‌اي به روساي دانشگاه‌هاي تركيه قانون آزادي حجاب در دانشگاههاي اين كشور را به آنها ابلاغ كرد.