زنان:شنبه 6 بهمن 1386-26 ژانویه 2008

جایگاه زنان در نظام قضایی افغانستان

رادیو فرانسه

سه شنبه 11 دی 2007-1 ژانویه 2008

قانون اساسی افغانستان با رد هرگونه تمایز جنسی در میان اتباع کشور، راه را برای مشارکت زنان در ارگانهای مختلف دولتی هموار ساخته است. نظام قضایی افغانستان مطابق به دستورات شرعیت اسلامی و قوانین متداول امروزی عمل میکند. ظاهرا این نظام تا به اجرا درآوردن اصل برابری جنسی در ساختار کلی خویش فاصله زیادی دارد.

 تنها نزدیک به ۵ فی صد قضات را زنان تشکیل میدهند و به گفته برخی از صاحب نظران، این گروه در محاصر قضات مرد قرار دارند.

یکی از قضات زن که نخواست نامش فاش شود، در مصاحبه با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه اظهار داشت که قضات مرد از رشد قضات زن در محاکم جلوگیری می کنند. به گفته وی مردان نقشی اساسی در فساد اداری موجود در نظامی قضایی افغانستان دارند.

وضعیت قضات زن در ولایات بگونه ایست که زنان حاضر به کار در محاکم مربوط به ولایات نیستند. تنها ۸ یا ۹ زن قاضی در محاکم مربوط به ولایات مشغول به کار هستند.

اکثر زنانی که مشغول به کار در سیستم قضایی افغانستان هستند دارای مدارکی تحصیلی عالی میباشند در صورتیکه همکاران مرد  آنان، در بیشتر موارد از مدارس دینی فارغ شده اند.

در سفرهای علمی نیز از زنان قاضی دعوت صورت نمی یگیرد. سفرهایی که می تواند به ارتقا سطح دانش و موقعیت کاری منتهی شود.

با وجود تساوی ذکر شده در قانون اساسی افغانستان، زنان در نظامی قضایی باید سالها برای عملی شدن این بند از قانون انتظار بکشند.

حضور پليس زن در واگن‌هاي بانوان مترو

تابناک

یکشنبه 23 دی 1386-13 ژانویه 2008

وي افزود: تعداد نيروهاي پليس مترو تا پايان سال افزايش خواهد يافت و پليس مترو درايستگاه‌هاي کوچک و کم ازدحام نيز مستقر مي‌شود.

مديرعامل شرکت بهره‌برداري مترو تهران اعلام کرد: پليس مترو تاکنون در 30 ايستگاه از مجموع ايستگاه‌هاي متروي تهران مستقر شده است.

به گزارش ايسنا، مهندس ربيعي اظهار کرد: پليس مترو در 30 ايستگاه شلوغ پرازدحام آغاز به کار کرده است که وظايف آن مانند وظايف پليس در سطح شهر يعني حفظ امنيت و انضباط است.

وي افزود: تعداد نيروهاي پليس مترو تا پايان سال افزايش خواهد يافت و پليس مترو درايستگاه‌هاي کوچک و کم ازدحام نيز مستقر مي‌شود.

مديرعامل شرکت بهره‌برداري مترو تهران با تاکيد بر اين که تمام امکانات لازم براي استقرار پليس مترو در ايستگاه‌ها فراهم شده است، گفت: برخورد با متکديان و دست فروشان مترو يکي از وظايف پليس مترو است و در واقع کاري مشترک بين مترو، نيروي انتظامي و شهرداري تهران محسوب مي‌شود.

وي تصريح کرد: پليس مترو با متکديان همان برخوردي را دارند که در سطح شهر شاهد آن هستيم و دستفروشان نيز به محض شناسايي به خارج از ايستگاه هدايت مي‌شوند.

مهندس ربيعي از استقرار پليس زن در واگن‌هاي بانوان خبر داد و اظهار کرد: براي جمع‌آوري دستفروشان و متکدياني که در واگن بانوان تجمع مي‌کنند، نيز از نيروهاي پليس زن استفاده مي‌شود که اميدواريم با برنامه‌ريزي صورت گرفته به زودي شاهد کاهش حضور متکديان و دستفروشان در مترو باشيم.

زن اندونزيايي در عربستان گردن زده شد

ایونا تهران

سرویس بین الملل

دوشنبه 24 دی 1386-14 ژانویه 2008

وزارت كشور عربستان سعودي اعلام كرد، يك زن خدمتكار اندونزيايي كه به قتل صاحب كارش متهم شده بود، در اين كشور گردن زده شد.

وزات کشور سعودی افزود این زن اندونیزیایی در استان عسیر در جنبو عربستان گردن زده شده است.

اين زن خدمتكار متهم بود زن صاحبكارش را خفه كرده و جواهرات او را به سرقت برده بود. مجازات گردن زدن در عربستان معمولا در ملا عام اجرا مي‌شود.

در سال 2007 بيش از 130 نفر به اتهام جرايم مختلف از قبيل قتل‌، قاچاق مواد مخدر و غيره در عربستان محكوم به مرگ شده و حكم آنها به اجرا درآمد.

نقش جنسيت در انتخابات آمريكا 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سه شنبه 25 دی 1386-15 ژانویه 2008

اگر انتخابات مقدماتي آمريكا تاكنون ربطي به جنسيت نداشته است ولي هم اكنون مطمئنا جنسيت نقش به سزايي در آن ايفا مي‌كند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) روزنامه‌ي اينترنشنال هرالد تريبيون -چاپ آمريكا- در گزارشي به تحليل انتخابات مقدماتي آمريكا و مشخصا نقش زنان در حمايت از هيلاري كلينتون، كانديداي دموكرات اين انتخابات، پرداخته است.

در اين گزارش آمده است: "تقريبا به مدت يك سال است كه سناتور هيلاري رودهام كلينتون نامزد انتخابات رياست جمهوري آمريكا شده است. اما زنان آمريكايي در هفته پيش در انتخابات ايالت آيووا از وي استقبال نكردند اما چند روز بعد در ايالت نيوهمشاير انگار وي را در آغوش خود گرفتند. بينندگان آمريكا در سراسر اين كشور با دقت تمام پوشش تلويزيوني اين انتخابات را زير نظر گرفتند تا نشانه‌هايي را از شوونيسم (مرد سالاري) در آن پيدا كنند. بسياري از اين بينندگان عنوان كردند كه نمونه‌هاي نااميد كننده‌اي را در اين انتخابات مشاهده كرده‌اند. (شمار كانديداهاي مرد در اين انتخابات بسيار بيش تر از نامزدهاي زن است.)

حتي زنان دموكراتي هم كه نمي‌خواستند به كلينتون راي بدهند، احساس كردند كه چيزي آن‌ها را به سوي اين ماجرا مي‌كشاند و آن پايان تحقير آميز يك كانديداي آينده دار زن در ايالت آيووا بود. همين امر باعث تغيير ذهنيت تعدادي از زنان آمريكايي شده است.

امي ريز، مادر خانه نشين اهل سانفرانسيسكو كه در پنجم فوريه در انتخابات مقدماتي دموكرات‌ها در كاليفرنيا راي خواهد داد، گفت: فكر اين كه مبارزه انتخاباتي هيلاري واقعا به پايان رسيده است، بسيار برايم دردآور بود. مدام به اين فكر مي‌كردم كه در حقيقت يك زن، حتي زني كه هوش و آمادگي خارق‌العاده‌اي دارد، نمي‌تواند حتي در انتخابات مقدماتي هم پيروز شود، واقعا دردآور است.

ريز به باراك اوباما، ديگر كانديداي دموكرات، راي داده بود، اما در حال حاضر وي مي‌خواهد به كلينتون راي بدهد.

تا همين چند هفته پيش تصور اين كه هيلاري كلينتون به مدافعاني در برابر زن ستيزي و يا هر چيز ديگري نيازمند باشد، بسيار سخت بود زيرا وي پيشتاز كانديداهاي دموكرات‌ها شده بود. او يك كلينتون بود. وي پيش‌تر بانوي اول آمريكا بود (عنواني كه به زن رييس جمهور آمريكا داده مي‌شود) و به همين دليل مورد نمونه پيچيده‌اي از موفقيت زنانه بود.

در ادامه اين گزارش مي‌خوانيم: :"ممكن است هيلاري كلينتون با از دست دادن نخستين رقابت انتخاباتي توانسته باشد توجه زنان بيشتري را به سوي خود جلب كند. تصويري كه كلينتون از خود ارايه داده بود يك شخصيت قدرتمند حاكم نبود بلكه تصوير زني بود كه تلاش مي‌كرد تا آن چه را كه به گفته خود او 'بلندترين و سخت‌ترين سقف شيشه‌اي در آمريكا' (تبعيض در دسترسي زنان و يا گروه‌هاي مشخصي به بعضي از مشاغل در حالي كه قانون مشخصي براي اين اقدام وجود ندارد) است، بشكند.

السين اسميث استل 37 ساله و مدير پروژه‌اي عليه خشونت خانوادگي در 'رد لاج' در ايالت مونتاناي آمريكا در اين باره گفت: من نمي‌خواهم كه هيلاري رودهام كلينتون به كاخ سفيد برود ولي تا زماني كه وي در انتخابات مقدماتي در آيووا نباخته بود، متوجه نشدم كه چقدر اين مساله به اين بستگي دارد كه شما يك زن هستيد.

چندين زن در ايالت‌هاي بعدي كه قرار است انتخابات مقدماتي در آن‌ جاها نيز برگزار شود عنوان كردند كه آن چيزي كه به اندازه‌ي اعلام نتايج انتخابات ايالت آيووا آن ها را آزار داده واكنش بدجنسانه‌ به باخت كلينتون و ضربات ناجوان‌مردانه به وي در لحظات پاياني پيش از انتخابات ايالت نيوهمشاير بوده است.

ميشل سيكس 36 ساله حقوقدان اهل لس آنجلس و حامي جان ادواردز، كانديداي دموكرات، از شنيدن سخن باراك اوباما درباره‌ي كلينتون در يك مناظره نامزد‌هاي دموكرات كه گفته بود 'هيلاري به اندازه كافي دوست داشتني است' شوكه شده بود. ميشل عنوان كرد كه به نظر وي گرايش كنوني جامعه تكبر آميز است و دوره‌اي از اظهارات نامهربانانه در مورد زنان در راه است.

ميشل در ادامه افزوده است كه سخن راندن در مورد دوست داشتني بودن كلينتون اولين بار توسط يك حكم مطرح شد كه گفته بود: اگر هيلاري زن نبود، نمي‌توانست تا اين مرحله بالا بيايد.

ميشل هم چنين در مورد رفتار همكاران مردش در سركار، گفت: آن‌ها كلينتون را به خاطر اين كه در مبارزه‌ي انتخاباتي‌اش در نيوهمشاير شديدا تحت تاثير قرار گرفته و به همين خاطرنتوانست صحبت كند، مسخره كردند. حتي يكي از آن‌ها گفت: كار هيلاري ديگر تمام است.

ميشل اضافه كرد: حتي به خاطر همين واقعه نيز هيلاري توانسته است نظر مرا به خود جلب كند. نمي‌دانم كه آيا تا پيش از اين آن قدر به عامل جنسيت در اين انتخابات توجه مي‌كردم يا خير.

در ادامه‌ي گزارش، هرالد تريبيون از ديگر وقايعي كه براي هيلاري كلينتون اتفاق افتاده است و هم چنين واكنش و نظرات زنان آمريكايي نوشته است.

"ميان مردمي كه در مبارزه‌ي انتخاباتي هيلاري كلينتون در نيوهمشاير شركت كرده بودند ناگهان دو نفر سخنان وي را قطع كردند و با فرياد از وي خواستند تا 'لباس‌هاي آنها را اتو كند!' بر اساس گزارش‌هاي‌ زيادي پس از اين حادثه، شمار زيادي از زنان راي دهنده، نسبت به سخنان اين دو نفر واكنش نشان دادند.

اما اين لحظات براي زنان زيادي لحظات بسيار شخصي هستند زيرا اين رويداد‌ها يادآور نمونه‌هاي كوچكي از چنين رفتارهايي است كه به مرور زمان روي هم انباشته شده‌اند و اكنون هم چون خرواري به نظر مي‌رسند.

در ادامه به نمونه‌هاي ديگري از واكنش زنان اشاره شده است: "اگر چه سارا كرپس 31 ساله كه در حال نقل مكان به نيويورك است گفته به باراك اوباما راي خواهد داد، ولي هنگامي كه وي مناظره‌ي باراك و هيلاري را ديد و جمله باراك را در مورد كلينتون شنيد، زماني را به يادآورد كه در نيروي هوايي فعاليت مي‌كرد و به دليل اين كه تنها زن در گروهشان بوده، وضعيت مناسبي نداشته است.

حتي انتقاد از صداي كلينتون كه گفته مي‌شود بلند است نيز باعث شد تا خاطرات امي ريز هنگامي كه رييس وي دكمه‌ي 'خاموش' را در كنفرانسي كه وي در آن در حال سخنراني بود فشار داد، زيرا صداي او زيادي 'گوش خراش' بود، براي وي زنده شود.

اما الان كه طبق آخرين نظرسنجي موسسه 'گلپ پل' كلينتون از پيشتازي تمام عيارش به شرايط مساوي با اوباما نزول كرده است، بعضي از راي دهندگان زن وقايعي را به ياد مي‌آورند كه به نظرشان وقايعي مشكوك هستند: در يكي از مناظرات انتخاباتي، جان ادواردز به كت رنگ روشن كلينتون اشاره كرد، در يكي ديگر از اين مناظرات از كلينتون سوال شد كه وي كدام را ترجيح مي‌دهد: الماس يا مرواريد؟

اين در حالي است كه زنان ديگري از ديدگاه ديگر راي دهندگان نسبت به تنها كانديداي زن اين انتخابت شگفت زده شده‌اند: در يكي از اين موارد يكي از خويشاوندان جودي كوهن 31 ساله كه يك نيروي استخدامي جديد در شهر آرنج كانتي در ايالت كاليفرنياست به وي گفته است به بيل كلينتون احترام مي‌گذارد اما به هيلاري كلينتون همسر بيل كلينتون، راي نخواهد داد زيرا هيلاري پس از رسوايي رابطه داشتن بيل كلينتون با مونيكا لوينسكي، منشي خود، به زندگي كردن با بيل ادامه داده است.

پريا چودري وكيل 31 ساله ساكن نيويورك كه طرفدار هيلاري كلينتون است، با نظر جودي كوهن موافق است.

چودري گفت: آن‌ها از زني كه از شوهرش حمايت كرد انتقاد مي‌كنند اما آيا كار خود كلينتون را فراموش مي‌كنند؟

بعضي از زن‌ها گفته‌اند كه لحظه‌اي كه كلينتون گريه كرد نه تنها آن ها را بسيار تحت تاثير قرار داد بلكه باعث حيرت و تعجب شوهران، پسران و همكاران مردشان شده بود.

ليزا گاف نويسنده آزاد 48 ساله در شارلوتزويل در ايالت ويرجينيا گفته است: احتمالا زني بالاي 40 سال وجود ندارد كه خود را در جايگاهي هم چون كلينتون ديده باشد. به اين معني كه در جايگاهي كه فعاليت‌هاي شما زير سوال مي‌رود، جايگاهي كه در آن كلينتون هنوز با شدت و حرارت در مورد اقدامات و ديدگاهش صحبت مي‌كند، هيلاري توانست با ابراز كامل و شفاف عقايد خودش و احساساتي نشدن و گريه نكردن آن لحظات سخت را پشت سر بگذارد و اين همان چيزي است كه ما انتظارش را داشتيم.

در اين گزارش هم چنين از شكاف سني در ميان زنان هوادار كلينتون سخن رفته است:

اين در حالي است كه زنان جوان‌تر ممكن است با ديد متفاوتي به هيلاري كلينتون بنگرند. اين اتفاق در ايالت‌هاي نيوهمشاير و آيووا به وضوح رخ داد: زنان در اين ايالت‌ها به دو گروه سني تقسيم شدند: شمار بسيار زيادي از زنان مسن‌تر به كلينتون راي دادند اما زنان جوان‌تر از اوباما حمايت كردند.

بعضي از زنان دموكرات بالاي 40 سال كه تجربه‌ي ديدگاه‌هاي زن ستيزانه را داشته‌اند در مصاحبه‌هايي اعلام كردند كه بسيار مشتاق هستند تا كلينتون به عنوان رييس جمهور آينده‌ي آمريكا انتخاب شود. آنها معتقدند كه هيلاري كلينتون بسيار براي اين پست مناسب است.

اما خيلي بعيد به نظر مي‌رسد كه زنان جوان‌تر كه در دنياي مساوي‌تري بزرگ شده‌اند اجازه دهند كه جنسيت بر راي آن‌ها تاثير بگذارد.

در مواردي اين شكاف در ميان خانواده‌ها نيز به چشم مي‌خورد: ميرا دينراستاين، استاد 73 ساله مطالعات زنان در دانشگاه‌ آريزونا، گفت كه بدبياري‌هاي كلينتون باعث ناراحتي و خشم وي شده است.

وي در اين خصوص توضيح داد: من قبلا به دانش آموزانم مي‌گفتم كه تا زماني كه من زنده بمانم يك زن رييس جمهور آمريكا نخواهد شد اما الان كه يك فرصت طلايي پيش آمده است ما داريم آن را از دست مي‌دهيم.

وي چند ساعت پس از شنيدن خبر پيروزي هيلاري كلينتون در انتخابات مقدماتي در ايالت نيوهمشاير در پيغامي الكترونيكي به مناسبت اين پيروزي نوشت: هورا! به نظرم زنان ديگر هم با ديدن پيروزي هيلاري مثل من ديوانه شدند. معتقدم كه آن‌ها الان متوجه شده‌اند كه عامل جنسيت موثر است.

اين در حالي است كه جولي دينراستاين، دختر 39 ساله‌ي ميرا دينراستاين كه براي يك سازمان غير انتفاعي فمينيستي در نيويورك كار مي‌كند، گفت كه در پنجم فوريه به باراك اوباما راي خواهد داد.

وي اضافه كرد: تلاشهاي سناتور كلينتون از جنس تلاش‌هاي من و زنان نسل من نيستند. اين كه يك زن رييس جمهور شود آن قدر كه براي زنان فمينسيت نسل مادر من مهم و انقلابي است براي من و نسل من جذابيت خاصي ندارد.

در پايان اين گزارش اين سوال مطرح شده است كه "در صورتي كه كلينتون نتواند به دور‌هاي بعدي صعود كند آيا جولي دينراستاين و زنان امثال وي از اين واقعه متاسف خواهند بود؟

به نظر مي‌رسد كه اين طور نيست:

جولي دينراستاين: بله، اين واقعه مادرم را متاثر خواهد ساخت!

هر ساعت 18 زن هندي قرباني سوءرفتار و خشونت مي‌شود

ایسنا

یکشنبه 23 دی 1386-13 ژانویه 2008

آخرين آمار ملي جنايي هند نشان مي‌دهد كه در اين كشور در هر ساعت بطور متوسط 18 زن قرباني خشونت رفتاري مي‌شوند.

به گزارش گروه حوادث ايسنا، سازمان ملي ثبت جرايم هند در اين رابطه با ارائه آمار سال 2006 اعلام كرد كه اين سوء رفتار و خشونت‌ها شامل تجاوز جنسي، آدم‌ربايي، مزاحمت و تعرض و رفتارهاي خشونت‌بار از سوي شوهرها و بستگانشان بوده است.

در بين ايالات هند، آندرا پرادش از اين لحاظ رتبه نخست را دارد؛ بطوريكه در سال 2006 در اين ايالت 21 هزار و 484 مورد خشونت عليه زنان انجام گرفته و اين رقم 13 درصد کل جرايم در ايالت نامبرده را شامل مي‌شود.

ايالت اوتار پرادش نيز رتبه دوم را از اين لحاظ به خود اختصاص داده تا آن جا كه وقوع چنين جرايمي عليه زنان 9/9 درصد کل جرايم اين ايالت را تشکيل مي‌دهد.

اين سازمان اعلام كرد: هر روز كه مي‌گذرد آمار فوق افزايش پيدا مي‌كند.

رئيس حزب دموكرات تركيه:

قانون ممنوعيت حجاب هرچه زودتر بايد حذف شود

خبرگزاري فارس

یکشنبه 23 دی 1386-13 ژانویه 2008

رئيس حزب دموكرات تركيه با اشاره به برخورد كيفي با مسئله حجاب در دانشگاههاي تركيه به برداشتن فوري قانون منع حجاب و اعطاي آزادي به دانشجويان دختر تاكيد كرد.

 به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روزنامه زمان چاپ تركيه، سليمان سويلو رئيس كل حزب دموكرات تركيه با بيان اينكه مواضع حزبش درباره حجاب كاملا واضح و آشكار است گفت : دختران باحجاب ما بايد وارد دانشگاه شوند. آنجا محيط آزادي است.

سويلو در نشست آشنايي با مطبوعات گفت:به مسئله حجاب بايد از ديد آزادي و حقوق فردي پرداخته شود و تا حد ممكن بايد هم فضاي آزاديها و حقوق فردي و هم فضاي آزاديهاي وجدان و دين را باز كرد.

وي در ادامه تصريح كرد كه چنانچه حزب دموكرات قدرت را به دست بگيرد مشكل ممنوعيت حجاب را از ريشه برخواهد كند.

لازم به ذكر است كه حكومت رجب طيب اردوغان خواهان حل مسئله حجاب در تركيه از طريق ساماندهي قانون اساسي اين كشور است.

نخست وزير تركيه در مادريد مسئله ممنوعيت حجاب را نشأت گرفته از يك تفسر غلط دادگاه قانون اساسي اين كشور اعلام كرد و قول داد كه به زودي اين معضل را در تركيه حل كند.

جداسازی دختران و پسران را تکذیب می‌کنیم

آفتاب

پنجشنبه 27 دی 1386-17 ژانویه 2008

  تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران، خبر داده اند که کلاس های درس های عمومی این دانشگاه در ترم آینده برای دانشجویان دختر و پسر به صورت مجزا برگزار خواهد شد. این خبر در برخی نشریات دانشجویی این دانشگاه هم تایید شده است. 

   تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران، خبر داده اند که کلاس های درس های عمومی این دانشگاه در ترم آینده برای دانشجویان دختر و پسر به صورت مجزا برگزار خواهد شد. این خبر در برخی نشریات دانشجویی این دانشگاه هم تایید شده است.

در همین رابطه یکی از اعضای انجمن اسلامی دانشکده حقوق دانشگاه تهران ضمن تایید این خبر گفت؛ موضوع تفکیک دانشجویان دختر و پسر در کلاس های عمومی اصولاً موضوع جدیدی نیست و ترم های گذشته هم این قضیه مطرح بوده، اما به صورت جدی پیگیری نمی شده است، گویا قرار است از ترم آینده این قضیه به طور جدی در دانشکده های دانشگاه دنبال شود. این دانشجو با انتقاد از اجرای احتمالی طرح ادامه داد؛ بحث تفکیک دختر و پسر در کلاس درس های عمومی، بحثی بی معنی است، چرا که اگر موضوع تفکیک ضروری است، چرا باید این بحث فقط در مورد درس های عمومی انجام شود، در حالی که به نظر نمی رسد میان درس های عمومی و درس های اختصاصی تفاوت خاصی وجود داشته باشد. وی در مورد اهداف اجرای احتمالی این طرح گفت؛ به نظر من، با اجرای طرح تفکیک دختر و پسر در درس های عمومی، تنها تعداد کلاس ها در این درس ها افزایش پیدا می کند. حالا اینکه مسوولان از این موضوع چه هدفی دارند، برای ما هم نامشخص است. این عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشکده حقوق با اشاره به مطرح شدن بحث مشابهی در ابتدای سال تحصیلی و مساله تفکیک جنسیتی در سرویس های نقلیه دانشگاه، گفت؛ در شروع امسال مساله سرویس ها موجب اعتراض دانشجویان شد، چرا که هم به لحاظ شخصیتی این اقدام توهین آمیز به نظر می رسد و هم به لحاظ امکانات رفاهی و کمبود سرویس و وسیله نقلیه مشکلاتی به وجود آمده بود. چند تجمع اعتراض آمیز در مهر و آبان در این مورد برگزار شد که نه تنها هیچ مسوولی جوابگوی اعتراض دانشجویان نشد، که تعدادی نیز به خاطر شرکت در این تجمعات به کمیته انضباطی احضار شدند.

اما با این اوصاف مسوول روابط عمومی دانشگاه تهران، اصل خبر تفکیک دانشجویان دختر و پسر را در درس های عمومی این دانشگاه تکذیب کرد. ضیایی گفت؛ من در این مورد چیزی نشنیده ام و یقین دارم که اصلاً بحثی هم در این مورد نبوده، چرا که در هیات رئیسه که در واقع مرکز اصلی تصمیم گیری در مورد مسائلی اینچنینی است، این بحث به هیچ عنوان مطرح نشده است. ضیایی نیز همچون دیگر مسوولان دانشگاه که از بحث تفکیک اظهار بی اطلاعی می کردند جدایی دختر و پسر و برگزاری کلاس های مجزا در درس های عمومی را کاملاً منتفی دانست، اما نکته در صحبت های او، تکذیب خبر تفکیک دختر و پسر در سرویس های نقلیه دانشگاه بود.

وی صراحتاً مدعی شد که اصلاً چنین موضوعی نبوده و از برگزاری تجمع اعتراض آمیز دانشجویان در این مورد، اصلاً اطلاعی ندارد. این در حالی است که مهرماه و آبان ماه امسال دانشگاه تهران صحنه اعتراضات دانشجویی به تفکیک دختر و پسر در سرویس های نقلیه دانشجویی این دانشگاه بود؛ اعتراضی که تا به امروز پاسخ روشن هیچ مقام مسوولی در وزارت علوم یا دانشگاه تهران را در پی نداشته است.

سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار آزادی دو روزنامه نگار افغان شد

به قلم : ناصر اعتمادی

پنجشنبه 27 دی 1386-17 ژانویه 2008

سازمان گزارشگران بدون مرز امروز از دولت افغانستان خواست که دو روزنامه نگار افغان را که به اتهام کفرگویی دستگیر و از سوی روحانیان افغانستان به مرگ محکوم شده اند، آزاد کند. سید پرویز کامبخش و محمد غوث زلمی دو ماه پیش به خاطر انتشار مقاله ای دربارۀ نقش زن در جامعۀ اسلامی و ترجمۀ قرآن به زبان دری دستگیر و از سوی روحانیان افغان به اعدام محکوم شدند. سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیۀ امروز خود از جامعۀ بین المللی خواسته است که آزادی این دو روزنامه نگار را از حکومت افغانستان طلب کند. قانون اساسی افغانستان آزادی بیان را به رسمیت می شمارد، اما همزمان بر رعایت شریعت اسلامی مبتنی است و همین سرمنشاء تفسیرهای بنیاداً متضاد از حقوق و آزادی های فردی است.

بیست و یک زخمي در حمله انتحاري به دبيرستان دخترانه بعقوبه عراق

خبرگزاري فارس

پنجشنبه 27 دی 1386-17 ژانویه 2008

 يك عامل انتحاري صبح امروز با كمربند انفجاري، خود را مقابل دبيرستان دخترانه مركز شهر بعقوبه منفجر كرد كه 17 دانش‌آموز و چهار معلم بشدت زخمي شدند. 

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، منابع امنيتي عراق اعلام كردند عامل انتحاري علاوه بر بستن كمربند انفجاري گاري دستي بمب‌‌گذاري شده‌اي نيز با خود حمل مي‌كرده است.

اين انفجار صبح امروز و هنگامي كه دانش‌آموران در حال ورود به داخل مدرسه بودند دقيقا روبه‌روي درب اصلي مدرسه صورت گرفته است.

يك منبع بيمارستاني بعقوبه نيز تصريح كرد حال برخي از دانش‌آموران بسيار وخيم است.

در پي دخالت مقامات قضايي در مسئله حجاب

رئيس مجلس تركيه از مقامات قضايي اين كشور شديداللحن انتقاد كرد

خبرگزاري فارس

یکشنبه 2 دی 1386-23 دسامبر 2007

رئيس مجلس تركيه با انتقاد شديد از دخالت مقام قضايي تركيه در بحث‌هاي آزادي حجاب گفت: كسي نمي‌تواند خودش را جاي قانونگذار ببيند.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روزنامه يني شفق چاپ تركيه، كوك سال توپتان رئيس مجلس تركيه دخالت مقامات ديوان اداري و دادگاه عالي اين كشور را در بحث هايي كه اين روزها درباره آزادي حجاب در تركيه مجددا باز شده در محدود وظايف و اختيارات آنها ندانست و اعلام كرد : كسي نمي تواند خودش را جاي قانونگذار ببيند.

وي با بيان اينكه صلاحيت مطلق قانون گذاري در تركيه برعهده نمايندگان مردم در مجلس اين كشور است اظهار داشت : هيچ قدرتي نمي تواند اين اختيارات مجلس را محدود كند، جلوي استفاده از آن را بگيرد ، آن را تقسيم كند ويا بر آن سايه افكند.

وي كه در نشست مطبوعاتي در مجلس اين كشور سخنراني مي‌كرد با تاكيد بر اينكه جمهوري تركيه همانطور كه در قانون اساسي هم بر آن اشاره شده يك دولت حقوقي دموكراتيك است گفت: در قانون اساسي تركيه بين قواي سه گانه مقننه، مجريه و قضائيه خط و مرزهايي وجود دارد و كسي نمي تواند بر حريم ديگري تجاوز كند.

توپتان افزود: اين جدايي در بين قواي سه گانه ملزم مي كند كه اين سه قوا با اقدامات هماهنگ ، بدون دخالت در كار همديگر به جز در پاره‌اي از موارد مشخص و حق برتري بر ديگري به وظايف خود عمل كنند.

وي گفت: آنچه كه در مجلس تركيه به تصويب مي رسد ديگران هم بايد تابع اين تصميمات باشند و نمي توانند نسبت به آن بي توجه باشند.

مقامات قضايي تركيه در راستاي آزادي حجاب در اين كشور ايجاد ممانعت مي كنند.

نماينده عضو كميسيون قانون اساسي مجلس تركيه:

هدف ما حدف ممنوعيت حجاب در بخش خدمات تركيه نيز هست

خبرگزاري فارس

پنجشنبه 6 دی 1386-27 دسامبر 2007

نماينده عضو كميسيون قانون اساسي مجلس تركيه در گزارش مشكل حجاب در اين كشور گفت: ان شاءالله هدف ما برداشتن چنين ممنوعيتي از پرسنلي كه در ارائه خدمت به عموم دست دارند، نيز هست.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روزنامه حريت چاپ تركيه، نمايندگان حزب عدالت و توسعه استان قونيه در ديدار با جمعيت روزنامه نگاران اين كشور در خصوص قانون اساسي جديد و مسئله حجاب بحث و گفتگو كردند.

وكيل حسنو تونا عضو كميسون قانون اساسي مجلس تركيه درباره موضوع ممنوعيت حجاب كه در روزهاي اخير بحث هاي فراواني را در بين جريانهاي سياسي تركيه باز كرده صحبت كرد.

وي گفت: مي‌دانيد تركيه در راستاي آزادي دنبال تغييراتي در قانون اساسي است . يكي از اهداف تغيير قانون اساسي تامين آزادي براي مردم تركيه و ديگري هم اتخاذ تدبيري كه دادگاه و يا ديگر عنصر نتواند ماده‌اي را كه تامين كننده آزادي است بردارد.

وي افزود: به اميد خدا در طول هفته آينده مشخص مي شود. اگر در دانشگاهها قيافه و پوشش آزاد شود ممنوعيت در بخش خدمات عمومي ادامه مي يابد؟ ان شاءا... هدف ما حذف ممنوعيت اين چنيني در بخش خدمات نيز هست.

وي ادامه داد : البته جاي اين در ماده 42 نيست چونكه موضوع ماده 42 درباره حقوق آموزش است. در آنجا نمي توانيم حقوق فعاليت را تنظيم كنيم . ان شاء ا... بموقع تنظيماتي را در اين چارچوب انجام خواهيم داد.

کاهش محدودیت ها بر زنان تنها در عربستان

بی بی سی

سه شنبه 2 بهمن 1386-22 ژانویه 2008  

براساس قوانین اسلامی عربستان سعودی، زنان در زندگی روزمره محدودیت های بسیاری دارند

مقام های عربستان سعودی تصمیم گرفته اند ممنوعیت اقامت زنان تنها در هتل ها را لغو کنند.

براساس مقررات تازه یک زن اکنون می تواند تا زمانی که کارت شناسایی دارد در هتل بماند.

این اقدام که مبتنی بر یک حکم سلطنتی است به منزله فاصله گرفتن از مقررات مذهبی است که براساس آن زن باید در هر زمان یک همراه مرد داشته باشد.

این حکم به وزارت بازرگانی عربستان امکان داده است مقررات تازه ای را تشریح کند که براساس آن زنان باید کارت شناسایی خود را به مدیران هتل ها نشان دهند.

اقامت زنان تنها در یک هتل همچنین باید در اداره پلیس محلی ثبت شود.

روزنامه الوطن که به دولت سعودی نزدیک است روز دوشنبه اتخاذ چنین تصمیمی را گزارش کرد.

ادامه منع رانندگی

این روزنامه گزارش داد که این حکم ماه گذشته در هماهنگی با وزارت کشور عربستان و سازمان پلیس مذهبی تنظیم شد.

فعالان هر دو نهاد را به ممانعت از فرآیند بهبود حقوق زنان عربستان متهم می کنند.

براساس قوانین اسلامی عربستان سعودی، زنان در زندگی روزمره محدودیت های بسیاری دارند.

آنها اجازه ندارند بدون یک نماینده مرد در دادگاه برابر قاضی حاضر شوند، یا بدون همراهی سرپرست مرد به خارج سفر کنند.

یکی دیگر از محدودیت های آنها منع اجازه رانندگی است، با این حال ملک عبدالله گفته است که او در صورت پذیرش جامعه مایل به لغو آن است.

علی‌احمدی: کتاب درسی دختران و پسران بايد جدا شود

نواندیش

چهارشنبه 3 بهمن 1386-23 ژانویه 2008

ایبنا : علی‌رضا علی‌احمدی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش صبح امروز در همایش برنامه درسی ملی با اعلام مطلب فوق گفت: این واضح است که کتاب‌های درسی باید متناسب با نیازها و ویژگی‌های دانش‌آموزان، آینده زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی آنها، نیازهای روحی، روانی و عقلانی آنها تنظیم شود.

علی‌احمدی با اشاره به نیازهای متفاوت روحی، روانی و جسمی دختران و پسران در شرایط سنی مشابه گفت: بنابراین ضرورت دارد در برنامه درسی ملی و به تبع آن کتاب‌های درسی به این نیازها پاسخ گوید.

وی تصریح کرد: اما هدف هیچ کدام از این تغییر و تحولات ایجاد ممنوعیت و محدودیت برای خانم‌ها نخواهد بود.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: در تدوین برنامه درسی علاوه بر ویژگی‌های جنسیتی ویژگی‌های قومی و نژادی و جغرافیایی نیز باید لحاظ شود.

علی‌احمدی با اشاره به تفاوت‌های یک نوجوان عشایر و نوجوان شهری گفت: کتاب درسی باید به نوجوان عشایری حماسه و رشادت و به نوجوان شهری قوانین را بیش از سایر موارد آموزش دهد.

وی در ادامه توجه به چشم اندازهای کشور را به مولفان کتاب‌های درسی گوشزد کرد و افزود: البته تحقیق و پژوهش در فلسفه تعلیم و تربیت کار مولفان نیست و ایشان باید با اشاره به سند و برنامه درسی ملی محتوای کتاب‌ها را تنظیم کنند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش بر عدم کپی‌برداری از نظام‌های آموزشی غرب در كتاب‌هاي درسي کشور تاکید و خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش ما نباید منفعل باشد و باید با توجه به مبانی ارزشی و اعتقادی کتاب‌های درسی را تنظیم كند.

در ابتدای این مراسم نیز حجت‌الاسلام علی ذوعلم، مدیر کل دفتر تالیف کتاب‌های درسی وزرات آموزش و پرورش تدوین برنامه درسی ملی برای تالیف کتاب درسی ملی را یکی از بزرگترین پروژه‌های این وزارتخانه دانست و گفت: باید نظرات مولفان کتاب‌های درسی در استان‌های مختلف تبیین و در نهایت یک نتيجه واحد حاصل شود.

ذوعلم افزود: بر اساس تصویب شورای عالی آموزش و پرورش در اردیبهشت ماه سال جاری برنامه درسی ملی باید تا پایان سال آینده تنظیم و برای تصویب به شورا بازگردانده شود.

وی در ادامه به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت تحول بنیادی در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: تدوین برنامه درسی ملی و تالیف کتاب درسی ملی می‌تواند این تحول را در نظام آموزش و پرورش ایجاد کند.

جنايت به نام حفظ شرافت

فعالان حقوق بشر در ايران

ایران پرس نیوز

چهارشنبه 3 بهمن 1386-23 ژانویه 2008

در تاريخ 1/11/86 در شهرستان اشنويه فردي به نام صالح عبدالبخت براساس تعصب جاهلانه دختر 13 ساله خود به نام نشتيمان عبدالبخت را به دلیل باردار بودن به طرز فجيعي به قتل رسانيده است . پدر سنگدل هم اکنون در بازداشت نيروهاي انتظامي به سر ميبرد.

براساس قوانين جاري در ايران مانند تبصره 2 ماده 295 ، ماده 208 و بالاخص ماده 220 قانون مجازات اسلامي قتلهاي ناموسي شامل حمايت قانونگذار در ايران ميباشد . در اين گونه قتل‌ها، قاتل فقط مكلف است در صورت تقاضاي ورثه و فرزند مقتول ديه او را بدهد. گرچه در اين ماده حرف از كشتن فرزند است، اما اكثر قربانيان اين ماده دختران بيگناه خانواده هستند، به گونه‌اي كه هر ساله دهها مورد قتل فرزند به ادعاي حفظ شرافت در ايران صورت ميگيرد.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران حمايت قانونگذار از جنايت به هرنامي را مصداق کامل بي توجهي جمهوري اسلامي به معاهدات الزام آور بين المللي تلقي مي نمايد.

توافق اسلامگرایان و ملی گرایان ترکیه بر سر حجاب

بی بی سی

پنجشنبه 4 بهمن 1386-24 ژانویه 2008 

نظرسنجیها نشان می دهد که اغلب مردم ترکیه با لغو ممنوعیت حجاب در اماکن دولتی موافقند

حزب حاکم عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی که مخالف دولت ترکیه است بر سر طرحی برای اصلاح قانون اساسی این کشور به توافق رسیدند که با تصویب آن در مجلس، ممنوعیت ورود بانوان محجبه به مدارس، دانشگاهها و ساختمانهای دولتی لغو می شود.

لغو ممنوعیت حجاب همواره از برنامه های حزب عدالت و توسعه بوده که ریشه های اسلامگرایانه دارد اما این حزب با اینکه پنج سال است دولت و اکثریت کرسیهای مجلس را در ترکیه به دست دارد تاکنون نتوانسته بود حد نصاب کافی آرا در مجلس را برای اصلاح قانون اساسی و لغو این ممنوعیت به دست بیاورد.

با پیوستن حزب حرکت ملی به حزب عدالت و توسعه، میزان آرای لازم برای لغو ممنوعیت حجاب به دست آمده است.

ممنوعیت حجاب در راستای اصل جدایی دین از سیاست که از ارکان مهم نظام سیاسی ترکیه است در قانون اساسی این کشور گنجانده شده و تلاش برای لغو آن، خشم بسیاری از نظامیان، قضات و رؤسای دانشگاهها را که هواداران سنتی ارزشهای جمهوری ترکیه به شمار می روند برانگیخته است.

اما نظرسنجیها نشان می دهد که اغلب مردم ترکیه با لغو ممنوعیت حجاب در اماکن دولتی موافقند.

حزب حرکت ملی که پشتیبانی خود را از لغو ممنوعیت حجاب ابراز کرده، اگرچه به عنوان افراطی ترین حزب ملی گرای ترکیه شهرت دارد اما بسیاری از هواداران آن علاوه بر تمایلات ملی، تمایلات مذهبی نیز دارند و کشاورزان و خرده کاسبان مذهبی از هواداران سنتی آن به شمار می روند.

خانم " نسرين روراست" از فعالان حقوق زنان از سوي افراد ناشناس جهت دست برداشتن از فعاليتهاي خود مورد تهديد قرار گرفته است

آژانس ايران خبر

جمعه 5 بهمن 1386-25 ژانویه 2008 

خانم " نسرين روراست" از فعالان حقوق زنان که در تداوم فعاليتهاي مدني خود سابقاً در چندين مرحله از سوي دستگاه امنيتي مورد بازخواست و بازجويي قرارگرفته بود, در روزهاي اخير از سوي افراد ناشناس جهت دست برداشتن از فعاليتهاي خود مورد تهديد قرار گرفته است.

اين تهديدات که در قالب تعقيب و تماس و تهديد به قتل صورت ميگيرد, از هفته جاري و با به نمايش گزاردن سلاح گرم افراد تعقيب کننده رنگي ديگر يافته است. همچنين همسر اين فعال حقوق بشر نيز بدليل آنچه که پايان بخشيدن به فعاليتهاي انساني همسر خود ميباشد تحت فشار دستگاه امنيتي قرار دارد.

سرکوب و اعمال فشار بر فعالان مدني و حقوق بشر در ايران موجي از نگراني را در افکار عمومي داخلي و خارجي برانگيخته است و نهادهاي مدافع حقوق بشر در اطلاعيه و ارتباطات خود به کرات از دولت جمهوري اسلامي احترام به قوانين و معاهدات انساني الزام آور امضاء شده را خواستار شدند اما جمهوري اسلامي همچنان بي تفاوت به اعتراضات افکار عمومي به سرکوب مدافعان حقوق انساني ادامه ميدهد.

نيم ميليون از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش هيچ نهاد حمايتي نيستند

آژانس ايران خبر

پنجشنبه 4 بهمن 1386-24 ژانویه 2008

يک کارشناس مسائل اجتماعى از وجود يک ميليون و 300 هزار خانواده زن سرپرست در کشور خبر مى دهد که نيم ميليون نفر از آنها تحت پوشش هيچ نهاد حمايتى نيستند. .هادى معتمدى که سال ها مديريت دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعى سازمان بهزيستى را به عهده داشته است ، آمارهاى اعلام شده از سوى مسئولان درخصوص تعداد خانواده هاى زن سرپرست را بسيار خوشبينانه و غيرواقعى عنوان کرده و مى گويد: آخرين آمار رسمى طى 2 سال گذشته از وجود يک ميليون و 300 هزار خانواده زن سرپرست در کشور حکايت مى کند که در حالت خوشبينانه نيم ميليون نفر از اين زنان تحت پوشش هيچ نهاد حمايتى نيستند.

وى معتقد است: بر اساس آمار 2 سال گذشته حدود 600 تا 700 هزار خانوار تحت پوشش کميته امداد و 100 هزار خانوار تحت پوشش بهزيستى بودند.

با توجه به مشکل کمبود اعتبارات که همواره دامنگير نهادها و سازمان هاى حمايتى بوده و امکان پذيرش پشت نوبتى ها را با مشکل و محدوديت مواجه کرده است ، در حالت خوشبينانه اگر اين تعداد به يک ميليون خانواده هاى زن سرپرست تحت پوشش اين دو نهاد حمايتى رسيده باشد، باز هم 500 هزار خانوار در کشور وجود دارند که تحت پوشش هيچ نهاد حمايتى نيستند....

يكي از زنا ن سرپرست خانوار در اين رابطه , به خبرنگار ما گفت:

با اسم كميته امداد وبهزيستي اوائل دل ما را خوش ميكردند اما بعدا ديديم كه از طرف اين ارگان هيچ كمكي به مانميشود وهر بار كه به اين كميته مراجعه كرديم دست خالي برگشتيم . يك بار بعد از چندين ماه دوندگي به من گفتند كه هر 2 ماه , 50 تومن ميدهيم , حالا شما حسابش را بكنيد من با 5 بچه قدو نيم قد با اين اوضاع واحوال مملكت , با اين گراني سرسام آورچطورميتوانم خرج زندگي مان را تامين كنم ؟ هيچكس به داد ما نميرسد.

بعد از 5 سال كار شاق و طاقت فرسا خيلي راحت مرا دور انداختند!

آژانس ايران خبر

چهارشنبه 26 دی 1386-16 ژانویه 2008

من 5 سال تمام كار مستخدمي مدرسه را انجام دادم. غير از خودم بچه ام را هم به كمكم مي آوردم.هم نظافت چي بودم.هم مستخدمي ميكردم وهم نگهباني ميدادم.از صبح زود تا ساعت 7 غروب كار ميكردم.بعد از 5 سال بدون بيمه و درحالي كه بخشي از مطالباتم را ندادند مرا بيرون انداختند وگفتند ديگر تو را نمي خواهيم. اين خانم ستمديده كه تا چند ماه پيش مستخدم مدرسه غير انتفاعي سارا در پاسداران بوده است و الآن به عنوان پرستار خانگي كار مي كند با بيان اين نامردميها افزود: ابتدا ماهي 50 هزارتومان به من ميدادند.بعد كه كارم را ديدند درسال پنجم حقوقم را 120 هزار تومان كردند. اما به يك باره كس ديگري را پيداكردند كه به اجبار حقوق كمتري مي گرفت و مرا اخراج كردند. الآن من كه يك خانم 40 ساله و سرپرست خانواده هستم, دراين فاصله پايم صدمه ديده و بدنم از كار افتاده چكار مي توانستم بكنم غير از اين كه دست به دامن يك شركت پيمانكاري پرستاري شوم. و افزود: هيچ حمايتي از كساني مثل من نمي شود.به ويژه در مدارس غير انتفاعي هم كساني كه مثل من هستند و يا در همين شركتهاي پيمانكاري پرستاري كار ميكنند, هرطوري مي خواهند با ما برخورد ميكنند وكسي نيست كه از ما حمايت كند

معضلات سهميه بندي بنزين براي خانم هاي راننده وسرپرست خانواده مضاعف عمل مي كند

آژانس ايران خبر

دوشنبه 24 دی 1386-14 ژانویه 2008

معضلات سهميه بندي بنزين براي خانم هاي راننده سرپرست خانواده مضاعف عمل مي كند . يك خانم راننده ساكن حكيمه تهران روز يكشنبه 86.10.23 با اعلام اين معضل گفت : من كه سرپرست خانواده و راننده تاكسي هستم بايد ماهانه 340000 تومان براي يك خانه سه اتاقه در حكمييه تهران بدهم . درزماني كه بنزين سهميه بندي نشده بود من هر 20 تومان كه كار ميكردم بايد 4 تومان كميسيون ميدادم و 5 تا 6 تومان هم خود سوخت و ساير هزينه ها ميشدو براي من روزانه 10 تومان يعني 300000 تومان در ماه ميماند. اكنون كه به من فقط 15 ليتر تعلق مي گيرد فقط مي توانم در ماه 20 روز كاركنم آن هم تاظهر مي توانم كار كنم . با اين حال بايد همان كميسيون و همان مخارج را بدهم و عملا پولي برايم نمي ماند . درثاني بقيه ماه را هم كه كاررانندگي را نمي توانم بكنم. درنظر بگيريد كه مردها دست شان بازتراست كه شغل هاي مختلف داشته باشند اما من كه يك زن سرپرست خانواده هستم اين امكان را ندارم. در نتيجه الان با سهيمه بندي بنزين فشارهاي زندگي بر زنان سرپرست خانواده كه راننده هستند به مراتب مضاعف شده است . تازه من ماشينم هم اجاره اي است و ازخودم ماشين ندارم اما همكارانم حتي اگر ماشين هم مال خودشان باشد همين وضع را كمابيش دارند. 

اكثر زنان آسيب ديده اجتماعي دچار اختلال رواني هستند

آژانس ايران خبر

یکشنبه 16 دی 1386-6 ژانویه 2008

مديرکل امور آسيب هاي اجتماعي سازمان بهزيستي با عنوان اين مطلب که نمي توان واقعيت هاي موجود در زندگي زنان آسيب ديده اجتماعي را منعکس کرد، گفت؛ بايد دردهاي اين گروه از زنان را بازگو کنيم. به گزارش مهر سيدحسن موسوي گفت؛ وقتي صحبت از زنان آسيب ديده اجتماعي (خياباني) است، مي بايست مردان خياباني نيز مورد توجه قرار گيرند. وي در تشريح برنامه هاي سازمان بهزيستي در جهت ساماندهي زنان آسيب ديده به فعاليت اورژانس اجتماعي (مرکز مداخله در بحران)، مراکز بازپروري زنان آسيب ديده اجتماعي و مراکز اجتماع درمان مدار اشاره کرد و افزود؛ اقداماتي که در اين راستا صورت مي گيرد، نشان مي دهد که اگر رويکردهايمان را نسبت به اين زنان تغيير دهيم، مي توانيم در بهبود و اصلاح زندگي آنان موفق باشيم. مديرکل آسيب هاي اجتماعي سازمان بهزيستي با اعلام اين مطلب که زنان آسيب ديده اجتماعي عمدتاً از تحصيلات پايين برخوردار بوده يا بي سواد هستند، گفت؛ اغلب اين زنان از خانواده هايي با جمعيت بالاي 6 نفر هستند که از ميانگين کشوري نيز بالاتر است. موسوي افزود؛ همچنين اکثريت اين زنان داراي خانواده هاي نابسامان و اغلب فاقد شغل و مهارت خاصي بوده و درصدي نيز مهاجر هستند. وي چنين وضعيتي را فقط شامل زنان آسيب ديده اجتماعي که وارد مراکز بهزيستي مي شوند، دانست و گفت؛ وضعيت زنان روسپي با اين قبيل زنان متفاوت است. به گفته مديرکل امور آسيب هاي اجتماعي سازمان بهزيستي بالاي 80 درصد از زنان آسيب ديده اجتماعي دچار اختلال رواني هستند. موسوي با عنوان اين مطلب که ماهيت آسيب هاي اجتماعي يک موضوع فرابخشي است که همه دستگاه ها بايد در آن دخالت کنند، افزود؛ با برنامه ريزي درست مي توانيم اين افراد را در وهله اول کنترل کرده و سپس جمعيت آنان را کاهش دهيم.