زنان:پنجشنبه 22 آذر 1386-13 دسامبر 2007

نشست مشترك نايب رييسان بانوان ووشو با مدير كل توسعه ورزش زنان

علي‌نژاد: نگرش جنسيتي نداريم 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

جمعه 21 آذر 1386-12 دسامبر 2007

نشست مشترك نايب رييس هيات‌ها و سبك‌هاي فدراسيون ووشو با حضور "ربابه شهريان" مدير كل توسعه ورزش بانوان و "علي‌نژاد" رييس فدراسيون ووشو برگزار شد.

به گزارش ايسنا، در اين نشست كه هدف از برگزاري آن بررسي عملكرد بانوان در فدراسيون ووشو بود، شهريان مدير كل توسعه ورزش بانوان كشور گفت: رشد و گسترش ورزش ووشو در ايران بسيار اميدوار كننده است و افتخار آفريني بانوان ووشوكار در رقابت‌هاي جهاني چين بازتاب بسياري در جامعه ورزش داشته است و ما بايد قبول كنيم كه فدراسيون ووشو به دليل توجه ويژه به بانوان پيشرفت قابل ملاحظه‌اي داشته است و اين فدراسيون در راستاي فعاليت گسترده يكسان بين بانوان و آقايان خود يك الگوي مناسب براي فدراسيون‌هاي ديگر خواهد بود.

مدير كل توسعه ورزش بانوان در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود در خصوص وضعيت ورزش بانوان در كشور گفت: ورزش بانوان بعد از انقلاب مستقل شد، ولي متاسفانه بودجه آن تغيير نكرد. در حال حاضر از بودجه ورزش ‌٠٩١/٠ سهم آقايان و فقط ‌٠٩/٠ سهم بانوان است در حالي كه بايد اين نگاه و امكانات يكسان باشد.

شهريان تصريح كرد: طي يك بخشنامه از رييس سازمان تربيت بدني درخواست كرده‌ايم كه پست معاونت ورزش بانوان در استان‌ها را فعال كند، كليه اختيارات اجرايي در امور بانوان بر عهده خودشان باشد و شماره حساب ويژه‌اي از محل درآمدها در اختيار آنها قرار بگيرد و بالاخره اين كه ‌٠٣٠/٠ از فضاها و تسهيلات ورزش به بانوان اختصاص يابد، چون معتقديم كه بانوان ايراني نشان داده‌اند كه ظرفيت اين امكانات را دارند.

وي گفت: تنها مشكل ما در ورزش بانوان مسايل فرهنگي است كه البته ما جامعه ورزش و كليه نهادها را توجيه كرده‌ايم كه بانوان در يك فضاي كاملا سالم و با رعايت كليه موازين اسلامي به رقابت مي‌پردازند.

سپس علي‌نژاد رييس فدراسيون ووشو گفت: خوشبختانه در فدراسيون ووشو نگاه ما جنسيتي نبوده و به همان اندازه كه به آقايان بها مي‌دهيم همان قدر هم براي بانوان سرمايه‌گذاري مي كنيم و در بحث هزينه ‌٥٠ - ‌٥٠ عمل كرده‌ايم و مطمئنا اين روال ادامه خواهد يافت.

وي اظهار داشت: براي تقويت تيم‌هاي ملي و در راستاي بهره‌گيري از دانش مربيان كارآزموده ‌٣ مربي چيني استخدام كرديم كه ‌٢ نفر آنها هدايت تيم ملي سانشو و تالو بانوان را عهده‌دار شدند و فقط يك مربي براي تيم تالو آقايان به كار گرفتيم و هدف‌مان اين بود كه تيم ملي بانوان هم سطح با تيم آقايان باشد و به اين موضوع افتخار مي‌كنم كه در رقابت‌هاي كره و چين تعداد مدال‌هاي آقايان و بانوان تقريبا يكسان بود، به خصوص در مسابقات كره كه يك خانم تنها طلايي كاروان ايران لقب گرفت.

علي‌نژاد افزود: در رقابت‌هاي جهاني چين هر ‌٢ خانم سانشوكار ما در مرحله‌ي نيمه نهايي بر حريفان قدرتمند روسي خود فائق آمدند، در حالي كه ‌٣ سانشوكار تيم مردان مقابل رقباي روسي توفيقي نيافتند و اين نشان از استعداد بالقوه و قابل تامل بانوان ووشوكار دارد، البته اين كار را براي بانوان سخت‌تر مي‌كند و حالا توقع و انتظار از آنها به مراتب بالاتر رفته است.

وي تاكيد كرد: بانوان از حالا بايد براي بازي‌هاي آسيايي گوانگجو برنامه‌ريزي كنند و در اين فرصت ‌٣ ساله براي كسب موفقيت آينده‌نگري كنند، به هر حال ما بايد زير ساخت‌هاي ووشو را بسازيم و به جايي برسيم كه جزو اولين ورزش رزمي كشور باشيم.

علي نژاد در خصوص امكانات و بوجه لازم براي اداره ووشو در سطح بانوان گفت: ما از خانم شهريان تقاضا داريم كه نگاه ويژه‌اي به بانوان ووشوكار داشته باشد، در حالي كه ما به دنبال احداث و راه‌اندازي خانه ووشو در تهران هستيم ولي يك سالن مستقل براي خانم‌ها هم نياز داريم تا امكاناتي را كه از فدراسيون جهاني مثل تالوفيلد، تشك سانشو و ... را مي‌گيريم در آنجا مستقر كنيم كه در راستاي راه‌اندازي اين آكادمي براي خانم‌هاي ووشوكار حمايت و پشتوانه مي‌خواهيم.

معاون دادستان مشهد خبر داد:

اجراي طرح جمع‌آوري زنان خياباني

اعتياد 80 درصد زنان خياباني به مواد مخدر  

خبرگزاري دانشجويان ايران - مشهد

جمعه 21 آذر 1386-12 دسامبر 2007

معاون اجتماعي دادستان مشهد از طرح جمع‌آوري زنان خياباني در اين شهر خبر داد و تاكيد كرد كه هيچ فرد يا گروهي بدون مجوز و دستور دستگاه قضايي حق دخالت در حريم شخصي افراد را ندارد.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، به نقل از روابط عمومي دادگستري خراسان رضوي، سيد امير مرتضوي با اشاره به لزوم توجه به ابعاد حقوقي کنترل رفتارهاي جنسي گفت: هم‌اکنون کميته‌اي متشکل از بهزيستي، دانشگاه علوم پزشکي، زندان، ستاد احياء، پليس، فرمانداري، بسيج و دستگاه قضايي کار کنترل هنجارهاي جنسي را بر عهده دارند.

 

مرتضوي با اشاره به اعتياد 80 درصد زنان خياباني به مواد مخدر، گفت: انجام آزمايشات پزشکي روي زنان خياباني و درمان اعتياد اين افراد از جمله اقدامات انجام شده در اين زمينه بوده است.

معاون اجتماعي و پيشگيري از جرم دادستان مشهد، تصريح کرد: تا کنون 45 زن خياباني به اين کميته معرفي شده‌اند و با اقدامات مثبت انجام شده 42 نفر از اين افراد به زندگي عادي برگشته‌اند.

وي خواستار استفاده از خردجمعي و پرهيز از موازي کاري سازمان‌ها و نهادهاي دولتي در برخورد با مسائل و معضلات اجتماعي شد. 

مديركل يونسكو:

ايدز، چهارمين عامل اصلي مرگ و مير در جهان است

روز به روز بر تعداد زنان مبتلا به ايدز افزوده مي‌شود  

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

جمعه 9 آذر 1386-30 نوامبر 2007

مديركل يونسكو در پيامي به مناسبت روز جهاني ايدز با اشاره به اين كه بيماري ايدز به عنوان چهارمين عامل اصلي مرگ و مير در سراسر جهان، امروزه تقريبا چهل ميليون نفر را مبتلا كرده و روز به روز بر تعداد زنان مبتلا به اين بيماري افزوده مي‌شود، همگان را به استفاده از فرصت روز جهاني ايدز براي تعميق و تقويت زمينه‌هاي رهبري يا هدايت‌گري شخصي و حرفه‌يي در اين حوزه فرا خواند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، كوئيچيرو ماتسورا در پيامش به مناسبت اول دسامبر(دهم آذر) - روز جهاني ايدز - با اشاره به اين كه همچنان بيشترين تعداد مبتلايان به اين بيماري را بايد در كشورهاي آفريقايي جست‌وجو كرد، آورده است: در اين كشورها در بهترين شرايط، ايدز حدود بيست سال از طول عمر افراد كاسته است. بدتر آن‌ كه با وجود تلاش‌هاي چشم‌گير دولت‌ها، جامعه مدني و شركاي بين‌المللي، جوانان بين 15 تا 25 سال تقريبا نيمي از مبتلايان جديد به HIV را تشكيل مي‌دهند.

موضوع روز جهاني ايدز در سال 2007، موضوع رهبري است. اين موضوع به خوبي، مساله نياز به اتخاذ ديدگاهي راهبردي براي تضمين عملكرد متمركز و پايا،‌ توانمندسازي و ايجاد انگيزه و در نهايت مسووليت‌پذيري را مد نظر دارد. اين موضوع بايد مورد پذيرش همگان قرار گيرد زيرا رهبري از جمله مواردي است كه همه افراد بشر از جمله دولت، شركاي توسعه، بخش خصوصي، جامعه مدني، جوامع و افراد متفرقه به آن نياز دارند تا به كمك آن از گسترش ايدز جلوگيري و براي مقابله با تاثيرات ايدز ظرفيت‌سازي كرده و با نابرابري‌هايي كه تاكنون به شدت مانع از پاسخ‌گويي مناسب ما به مساله شده‌اند مبارزه كنند.

ما مي‌دانيم كه پيشگيري از ابتلا به HIV (ايدز) آن گاه موثر خواهد بود كه از طريق برنامه‌اي جامع آموزش داده شود؛ برنامه‌اي كه هم مخاطرات و هم آسيب‌ها را مد نظر داشته و هم بر ارتباط موثر ميان چهار عنصر پيشگيري، مداوا، مراقبت و حمايت تاكيد دارد.

مي‌دانيم كه فعاليت‌هايمان بايد مبتني بر شواهد و تجربيات به دست آمده باشد تا موثر واقع شود. به علاوه اكنون بيش از هر زمان ديگري به اين موضوع واقف هستيم كه تلاش‌هاي ما رضايت كامل به بار خواهد آورد، اما هدف، نشان دادن عزمي راسخ در درازمدت است كه البته با تكيه بر توان و مشاركت‌هاي تمام گروه‌هاي درگير (شركا) حاصل مي‌شود.

آموزش‌هاي ياد شده به خوبي در فعاليت‌هاي يونسكو و راهبرد بازبيني و اصلاح شده آن براي مقابله با HIV و ايدز مشهود است. در راهبرد اصلاح شده فوق‌الذكر، اولويت با وظايف و مسووليت‌هاي يونسكو است كه تحت نظارت اداره كار UNAIDS قابل اجراست. اين اداره در نقش سازمان اصلي (آموزش) پيشگيري از HIV به جوانان در موسسات آموزشي فعاليت مي‌كند.

علاوه بر مورد فوق‌الذكر كه يونسكو مسووليت هدايت برنامه EDUCAIDS و برنامه جهاني UNAIDS را در مورد آموزش و HIV‌ و ايدز عهده‌دار است، برنامه اخير چارچوب مهمي براي مشاركت در اختيار كشورهاي عضو مي‌گذارد تا در جهت اجراي برنامه‌هاي جامع بخش آموزش گام‌هايي موثر بردارد. در عين حال يونسكو به دليل تجارب بين رشته‌يي و بين بخشي آن، در حوزه‌هاي ديگر فعاليت سازمان‌هاي شريك UNAIDS نيز ايفاي نقش مي‌كند.

به گزارش ايسنا، در ادامه پيام مديركل يونسكو آمده است: پيشرفت‌هايي كه تاكنون حاصل شده بيانگر اهميت توجه به موضوع رهبري با هدايت‌گري در تمام سطوح است، اما بنا به شواهدي از تاريخ معاصر، ما بايد به تشديد قوا و فعاليت‌هايمان در اين حوزه بپردازيم. ما بايد فعاليت‌هايي اتخاذ كنيم كه پاسخ‌گوي نيازمان براي بررسي و مطالعه علمي اين بيماري و شرايط اجتماعي‌ باشد كه مولود اين بيماري است. به علاوه، ما بايد به گردآوري و بسيج منابع مناسب و كافي مالي براي مقابله با ايدز در زمان ياد شده اقدام كنيم.

من همگان را به استفاده از اين فرصت و از موضوع روز جهاني ايدز در اين سال براي تعميق و تقويت زمينه‌هاي رهبري يا هدايت‌گري شخصي و حرفه‌يي در اين حوزه تشويق مي‌كنم.

 

 

خودسوزي دختر جوان
براي فرار از تعرض مرد غريبه

چهارشنبه 14 آذر 1386-6 دسامبر 2007
با مرگ يک دختر جوان بر اثر خودسوزي، پرونده اين فوت در دادسراي جنايي تهران به جريان افتاد و بخش ديگري از پرونده با صدور قرار عدم صلاحيت به مرجع قضايي محل وقوع جرم اعاده شد. روز هشتم آذر ماه سال جاري پس از خودسوزي يک دختر 24 ساله به نام روشنک در يکي از شهرستان هاي کشور، اين دختر جوان به بيمارستان سوانح سوختگي تهران منتقل شد اما به دليل شدت سوختگي جان باخت. در بررسي هاي اوليه، اين دختر قبل از مرگ خود به ماموران گفته بود که دليل خودسوزي اش، تعرض فردي به وي بوده و او پس از قرار گرفتن مورد تجاوز اين فرد، دست به اين اقدام زده است. به گزارش ايسنا، قاضي رضا جعفري معاون دادستان تهران در امور جنايي با اعلام اين خبر، تصريح کرد: به دليل آنکه جرم تعرض در شهرستان مبدا رخ داده است اين پرونده از حيث بررسي جرم و صدور دستور بازداشت متهم با صدور قرار عدم صلاحيت به مرجع قضايي مربوطه اعاده شد.

كلانتري ويژه زنان در تهران راه‌اندازي مي شود 

ایران نیوز

شنبه 17 آذر 1386  

فريبا شايگان فرمانده مجتمع آموزش عالي كوثر وابسته به نيروي انتظامي از احتمال راه‌اندازي كلانتري ويژه زنان در تهران خبر دادو شايگان در جمع خبرنگاران گفت: امروزه پليس زن در بخش‌هاي مختلف ناجا فعال است و هم اكنون 2كلانتري ويژه بانوان در شهر مشهد وجود دارد. وي بااشاره به فارغ‌التحصيلشدن  ۵۰۰افسر زن و  ۴۰۰درجه‌دار افزود: مجتمع آموزش عالي كوثر با پذيرش دانشجو در 5دوره كارداني، 4دوره درجه داري، 3 دوره دانش آموختگي و  ۲۰دوره كارمندي تاكنون  ۹۰۰فارغ التحصيل زن در رسته‌هاي مختلف تربيت كرده است.

به گفته فرمانده‌مجتمع كوثر، پذيرفته‌شدگان دراين مجتمع در رسته‌هاي انتظامي، اطلاعات، رايانه، راهنمايي ورانندگي و كشف جرايم به صورت تخصصي آموزش مي‌بينند.

اين خبر در حالي داده شد که سردار رضا زارعي نيز از تشکيل کلانتري زنان در کرج خبر دادو گفت: اين کلانتري با هدف شناسايي زنان مجرم و خلافکار و رسيدگي ويژه به پرونده‌ها و شکايات مربوط به آنها راه اندازي مي شود.

وي با اشاره به 10 برابر شدن حضور زنان در سال هاي اخير در جامعه خاطرنشان کرد: به‌موازات حضور زنان عفيفه، زنان مجرم نيز در جامعه حضور دارند و حدود 4 درصد زندانيان زن هستند و عموم زنان زنداني از خلافکاراني هستند که پس از خروج از زندان و در حين آزادي نياز به مراقبت دارند.

زارعي همچنين تصريح کرد: به دليل عدم بازرسي اصولي زنان، که بايد توسط مأموران زن صورت گيرد، بيشترين قاچاق مواد‌مخدر و حمل اسلحه توسط زنان صورت مي گيرد.

وي افزود: هماکنون زناني كه  در پليس به کار گرفته  شده‌اند از توانمندي هاي قابل توجهي برخوردار هستند، بنابراين کنترل زنان خلافکار و مجرم بايد به زنان پليس سپرده شود.

مسئول واحد بانوان پليس امنيت اخلاقي استان اصفهان:

مبارزه با فساد و منكرات در جامعه وظيفه پليس بانوان است

خبرگزاري فارس

چهارشنبه 14 آذر 1386-6 دسامبر 2007

 مسئول واحد بانوان پليس امنيت اخلاقي در استان اصفهان گفت: از جمله وظايف و عملكرد واحد بانوان پليس امنيت اخلاقي استان مبارزه با فساد و منكرات در جامعه و مبارزه با بدحجابي است.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان، عزت‌السادات امامي در همايش تجليل و فراخوان از خواهران رزمنده و بسيجي كاركنان دانشگاه علوم پزشكي اصفهان با بيان اين مطلب افزود: دستگيري و پيگيري پرونده‌هاي توزيع كنندگان سي‌دي‌هاي مبتذل و برخورد با مزاحمين نواميس مردم از ديگر وظايف واحد بانوان پليس امنيت اخلاقي است.

وي با اشاره به بدحجابي و حضور گشت‌هاي ارشاد در سطح شهر اظهار داشت: برخورد با افراد بدحجاب بر اساس ميزان تخلفات آنان به 3صورت تذكر و ارشاد، تذكر به همراه تعهد كتبي و انتقال به مركز پليس امنيت اخلاقي است.

مسئول واحد بانوان پليس امنيت اخلاقي در استان اصفهان تصريح كرد: از جمله اقدامات فرهنگي اين واحد اعزام سخنران كارشناس به مدارس، ادارات، مساجد، كانون‌هاي فرهنگي، دانشگاه‌ها و ديگر ارگان‌هاي اداري به منظور آموزش و آشنائي افراد با آسيب‌هاي اجتماعي و نيز رعايت قانون است.

وي ادامه داد: چاپ و توزيع بروشور در سطح شهر به مناسبت‌هاي مختلف و اهداي كتاب‌هائي جهت تشويق از طريق گشت ارشاد به بانوان محجبه از ديگر اقدامات فرهنگي اين واحد به حساب مي‌آيد.

فرمانده بسيج كاركنان دانشگاه علوم پزشكي نيز طي سخناني در اين همايش ترويج خرافات را موج جديدي از تهاجم فرهنگي خواند و گفت: دشمن قصد دارد با سوء استفاده از بحث خرافه، احساسات مردم را جهت تضعيف و ايجاد شبهه در مسائل ايماني جامعه به سمت اهداف مورد نظر خود هدايت كند.

كياني افزود: بسيج بايد با آگاهي از مسائل روز پشتيبان نظام و مردم بوده و به تداوم و رشد فرهنگي انقلاب اهتمام ورزد.

مديركل امور بانوان استانداري زنجان:

زنان استان داراي بالاترين درصد افسردگي در كشور هستند

متأسفانه در جامعه به نظرات بانوان اهميت چنداني داده نمي‌شود  

خبرگزاري دانشجويان ايران - زنجان

یکشنبه 18 آذر 1386-9 دسامبر 2007

مديركل امور اجتماعي و شوراهاي استان زنجان گفت: پس از گذشت 2 دوره از عمر شوراهاي اسلامي شهر و روستا، اين نهاد توانسته است جاي خود را در جامعه باز كند و شوراييان براي رسيدن به موفقيت، بايد همكاري مستمري با هم داشته باشند تا در زمينه‌هاي مختلف به توافق‌نظر برسند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه زنجان، موسوي، در جلسه شوراي اسلامي استان، افزود: شورائيان اگر در گذشته به تصميم‌گيري فردي عادت كرده بودند، امروز بايد به تصميم‌گيري جمعي و مشورتي عادت كنند.

وي ادامه داد: مردم در زندگي بايد شورايي كار كردن را آموخته و به آن عمل كنند؛ چرا كه اين شيوه، تأثير بسزايي در موفقيت افراد دارد.

موسوي يادآور شد: مفهوم كلي شورا، كار كردن جمعي است و شورائيان بايد اين امر را محور كار خود قرار دهند.

اين مقام مسئول با اشاره به مصوبات شوراها، خاطرنشان ساخت: متأسفانه برخي از دستگاه‌ها مصوبات شوراها را جدي نمي‌گيرند.

به گزارش ايسنا، در ادامه، سهيلا آرام‌نيا، مديركل امور بانوان استانداري زنجان با تأكيد بر انجام مسائل فرهنگي در جامعه، گفت: بنيان انقلاب اسلامي، فرهنگي است و مسئولان در برنامه‌ريزي‌هاي فرهنگي خصوصاً براي بانوان، بايد از خود فعاليت نشان دهند.

وي با اشاره به اينكه طبق بررسي‌هاي به عمل آمده، زنان استان داراي بالاترين درصد افسردگي در كشور هستند، اظهار داشت: پايه و اساس و محور خانواده‌ها، زنان هستند و افسردگي اين قشر موجب افسردگي فرزندان مي‌شود و حتي اين افراد نمي‌توانند فرزنداني شاد تربيت كرده و به جامعه تحويل دهند.

آرام‌نيا تصريح كرد: متأسفانه در جامعه به نظرات بانوان اهميت چنداني داده نمي‌شود و شايد اين نظرات بسيار كارشناسي و سازنده‌تر از نظرات آقايان باشد، ولي در تصميم‌گيري، اين نظرات در حاشيه قرار مي‌گيرند.

اين مقام مسئول تأكيد كرد: بانوان به راحتي مي‌توانند در عرصه‌هاي فعاليت، از نردبان ترقي بالا رفته و به موفقيت دست پيدا كنند.

وي گفت: بانوان توانايي بالايي در ايجاد پويايي جامعه دارند و نبايد با حاشيه قراردادن اين قشر، موجب منزوي شدن آنها شويم.

آرام‌نيا با اشاره به برنامه‌هاي دفتر امور بانوان استانداري زنجان، يادآور شد: روز 21 آذرماه همزمان با سالروز ازدواج حضرت علي‌(ع) با حضرت فاطمه(س)، برنامه شادي را عاري از سخنراني‌هاي كسل‌كننده در زنجان برگزار خواهيم كرد كه اميدواريم بتوانيم اين برنامه را در سطح استان اجرا کنيم.

لازم به ذكر است، فريدون اصفهانيان، رئيس شوراي اسلامي استان زنجان با انتقاد از عدم حضور فرهنگ فرخي، مديرکل ميراث فرهنگي و گردشگري در جلسه شوراي اسلامي استان، گفت: دليل دعوت مديران دستگاه‌هاي اجرايي براي شرکت در جلسات، بررسي مشكلات در حوزه دستگاه‌ها است كه متأسفانه عدم همكاري برخي مديران، زمينه همكاري را فراهم نمي‌آورد.

مهاجرت گسترده زنان سنگالي به كشورهاي همسايه

 خبرگزاري جمهوري اسلامي

سه شنبه 20 آذر 1386-11 دسامبر 3007

مهاجرت گسترده زنان شمال سنگال به كشورهاي همسايه و بويژه به موريتاني كشور را با بحران اجتماعي روبه‌رو كرده‌است

به‌گزارش "ايرنا"، پايگاه اطلاع رساني "ژون آفريك" روز سه‌شنبه به نقل از "آوا اندياي"، وزير امور زنان سنگال نوشت كه مهاجرت زنان منطقه "واله دو فلو" در شمال سنگال به علت شرايط بد زندگي به كشورهاي ديگر و بويژه به موريتاني، دولت را بحران اجتماعي مواجه كرده است.

 

وي در يك نشست خبري با مشاركت سازمان بين‌المللي مهاجرت با اشاره به اينكه برخي از زنان، همسر و كودكان خود را رها مي‌كنند، گفت:" بايد زنان حقوق خود را بشناسند، آن‌هاحق مهاجرت و كاركردن در موريتاني را دارند اما نبايد با رها كردن كانون خانواده، شرايط سختي را بر آن تحميل كنند.

اين مقام سنگالي همچنين به نبود آمار دقيق از اين مهاجرت‌ها اشاره كرد و گفت: دولت تلاش خواهد كرد تا با فراهم آوردن شرايط بهتر زندگي در اين منطقه از ميزان مهاجرت زنان بكاهد.

اندياي به شرايط بد برخي از مهاجران اشاره كرد و گفت: زنان مهاجر كه از حمايت خانواده برخوردارند شرايط مطلوبي دارند، اما برخي ديگر مجبور به تحمل مشكلات متعددي در كشورهاي خارجي مي‌شوند.

اندياي همچنين گفت: دولت مشغول بررسي طرحي است كه زنان مهاجر بتوانند در صورت تمايل به كشور بازگردند و در كشور خود به‌كار مشغول شوند.

بر پايه اين گزارش مهاجرت غير قانوني جوانان از مشكلات اصلي كشور آفريقايي سنگال محسوب مي‌شود كه به تازگي مهاجرت گسترده زنان نيز به آن افزوده شده‌است.

شرايط بد زندگي و بيكاري علل اصلي مهاجرت مردم سنگال است.

اولين رييس‌جمهور زن آرژانتين سوگند ياد كرد  

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سه شنبه 20 آذر 1386-11 دسامبر 3007

كريستينا فرناندز به عنوان اولين رييس‌جمهور زن منتخب در آرژانتين سوگند ياد كرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، كريستينا فرناندز، كه نستور كرچنر، همسرش به دليل نجات آرژانتين از بحران اقتصادي در سال 2002-2001 بسيار محبوب است، قول داد كه برنامه‌هاي اقتصادي چپ‌گرايانه همسرش را گسترش بدهد، شغل ايجاد كند و سطح فقر بالا در آرژانتين را پايين بياورد.

كريستينا فرناندز در سخنراني خود در اين مراسم خواستار تسريع روند حركتي دادگاه‌هاي مربوط به نقض حقوق بشر در آرژانتين طي ديكتاتوري سالهاي 1983-1976 شد.

وي گفت: انتظار دارم كه طي چهار سال فعاليتم در سمت رياست جمهوري آرژانتين دادگاه‌هايي كه 30 سال است در روند آنها تاخيراتي وجود دارد با روند سريع به نتيجه برسند و حكم نهايي را صادر كنند، ما بايد سعي كنيم افرادي را كه مسوول نسل‌كشي در تاريخ آرژانتين بود تنبيه كنيم.

حدود 13 هزار تن به طور رسمي در ليست كشته شدگان و مفقودين "جنگ كثيف" در راستاي سركوب مخالفان در دولت‌هاي سابق در آرژانتين قرار داده شده‌اند.

فعالان سياسي تخمين زده‌اند كه شمار كشته‌شدگان طي "جنگ كثيف" دو برابر اين آمار است.

فرناندز با بازگويي اين موضوع كه چگونه همسرش در ماه مه 2003 در بحبوحه‌ي بحران‌هاي اقتصادي در اين كشور بر روي كار آمد، تصريح كرد: معتقدم كه تعادل را در آرژانتين باز يافته‌ايم. در چهار سال و نيم گذشته اين رييس‌جمهور (نستور كرچنر) با همراهي مردم آرژانتين توانستند با مشكلاتي كه مردم با آنها روبرو شدند، حل كند.

كريستينا فرناندز همچنين قول داد كه سيستم قضايي اين كشور را تقويت كند.

كريستينا فرناندز دومين رييس‌جمهور زن آمريكاي جنوبي پس از ميشله باشلت، رييس‌جمهور شيلي بوده است.

اولين زن رييس جمهور غير منتخب آرژانتين، ايزابل پرون، دومين زن خوان پرون ديكتاتور سابق آرژانتين بود. وي پس از مرگ خوان پرون در سال 1974 قدرت را به دست گرفت اما پس از 20 ماه و طي كودتايي از حكومت كنار گذاشته شد.

اعتراض شدید هیات نمایندگی پارلمان اروپا در مجلس: لایحه حمایت خانواده را از دستور کار خارج کنید! 

 20  آذر  1386   ساناز الله بداشتی 

آوازه نگرانی نسبت به طرح لایحه حمایت از خانواده در مجلس از مرزهای ایران هم فراتر رفت و این بار صدای نمایندگان اروپا را هم بلند کرد. هیات 11 نفره نمایندگان پارلمان اروپا که برای پیگیری وضعیت کارگران و دانشجویان بازداشت شده به ایران آمده بودند، در آخرین برنامه خود با نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون امنیت ملی دیدار کردند. اما آنها پیش از طرح گزارش هریک از این پیگیری ها، نسبت به پیگیری مجلس برای طرح لایحه حمایت از خانواده به شدت اعتراض کردند.

آنجلیکا بر رییس هیات روابط ایران در پارلمان اروپا عصر روز یکشنبه در این جلسه خطاب به نمایندگان گفت:لایحه حمایت از خانواده نقض صریح حقوق زنان است و به همین دلیل از نمایندگان درخواست می کنیم که بررسی این لایحه را از دستور کار خارج کنند.

البته آنها نگرانی دیگری هم در داشتند و همه آن موضوعات را خیلی کوتاه به نمایندگان منتقل و نسبت به ادامه آن هشدار دادند، چون این هیات از نحوه رسیدگی به جرایم کودکان و نوجوانان در ایران هم نگران بود: هیات پارلمانی اروپا 4سال قبل رسما از دولت ایران درخواست کرد که با تشکیل دادگاهی ویژه برای کودکان و نوجوانان جرایم آنها را با دقت به حقوق کودک بررسی کند، اما این اتفاق هنوز نیافتاده است.

 

و دقیقا به دلیل توجه نکردن دولت به این تذکر است که باردیگر آنجلیکا بر از نمایندگان مجلس درخواست کرد و گفت:این بار بازهم از شما (نمایندگان مردم) می خواهیم که هرچه سریعتر نسبت به تشکیل دادگاه ویژه کودکان و نوجوانان اقدام و نقض گسترده حقوق کودکان را متوقف کنید.

حالا پس از بیان فهرست کوتاهی از مهمترین نگرانی های پارلمان اروپا نوبت به ارائه گزارش از بررسی های این هیات رسیده بود، بررسی هایی که در ملاقات با خانواده های کارگران بازداشتی و پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی به دست آمده بود، چون این هیات پیش از این دیدار رسمی با اعضای خانواده منصور اسانلو، ابراهیم مددی و محمود صالحی، سه کارگر ایرانی که ماه ها است در بازداشت به سر می برند، روند رسیدگی به پرونده ها را از زبان همسران آنها شنیده بودند و براساس آن گزارش نسبت به وضعیت نگهداری آنها و ادامه بازداشت این کارگران اعتراش کردند و خواستار آزادی هرچه سریعتر این کارگران شدند، این هیات پارلمانی با اشاره به فعالیت های قانونی سندیکای شرکت واحد، اقدام ایران برای بازداشت فعالان این سندیکا را نپذیرفتند و از نمایندگان خواستند که با پیگیری موضوع، به ادامه بازداشت آنها پایان دهند.

در کنار بازداشت کارگران، سه دانشجوی امیرکبیر و چند دانشجوی فعال دانشگاه های دیگر، ماه ها است که در زندان به سر می برند و با توجه به مستندات منتشر شده از آنچه برآنها گذشته، سخت ترین روزها را پشت سر می گذارند، براساس این گزارش ها، آنجلیکا بر رییس این هیات 11 نفره، پس از ارائه گزارش بسیار کوتاهی، خواستار آزادی دانشجویان و پایان روند احضار و بازداشت آنها شد.

اما داستان این دیدار وقتی جذاب می شود که پس از پایان صحبت های رییس هیات روابط ایران در پارلمان اروپا، هیچ کدام از نمایندگان نسبت به نگرانی های این میهمانان توضیحی ندادند و فقط محمدی نماینده مردم آباده، رییس کمیته روابط بین الملل کمیسیون امنیت ملی خیلی کوتاه در مورد پیگیری وضعیت دانشجویان گفت: براساس قانون در ایران، شرکت کنندگان در تظاهرات غیرقانونی سه روز بازداشت و پس از آن آزاد می شوند، با این حال موضوع بازداشت دانشجویان را در کمیسیون امنیت ملی مطرح و پیگیری می کنیم.

او بعد از این گفته، در مورد آزادی دانشجویان هم قول مساعد داد و گفت: اگر این موضوع و برخورد با دانشجویان صحت داشته باشد، حتما از سوی مجلس پیگیری می شود، بنابراین به شما قول می دهم که پس از پیگیری مجلس، دانشجویان به سرعت آزاد می شوند.

این تنها اظهار نظر اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس در مورد موضوعات مطرح شده در این جلسه بود، شاید چون، نمایندگان ترجیح دادند، به نمایندگان پارلمان اروپا که برای پیگیری موارد نقض صریح قوانین به نمایندگان مردم ایران، مراجعه کرده بودن، نگویند که خود از تایید کنندگان لایحه حمایت از خانواده هستند. شاید نماینده مردم آباده توان نداشت که در آن جلسه بگویده که از همان 4 سال پیش که درخواست مطرح شده، لایحه ای برای تشکیل دادسرای رسیدگی به جرایم کودکان و نوجوانان به مجلس ارائه شده، اما هربار نمایندگان آن را از فوریت خارج کرده و کار بررسی آن را هنوز در کمیسیون های مربوطه به پایان نرساندند.

پس حق با نمایندگان بود، برای شفاف نکردن کارنامه خود بهتر بود، سکوت کنند و حتی از بازداشت دانشجویانی هم که ماه ها است در بازداشت به سر می برند، ابراز بی اطلاعی کنند.

انتخاب با ماست انتخاب با شماست!

اطلاعیه شماره یک ما زنان، امسال هشت مارس روز جهانی زن می خواهیم بانگ بر آریم که دیگر بس است! ما دیگر حاضر نیستیم در جهنمی که نظام مردسالارانه از کوسوو تا عراق از افغانستان تا فیلیپین، از آمریکا تا فرانسه ، از ایران تا پاکستان برای ما درست کرده است،  تن دهیم.

سالی که گذشت سالی تلخ  برای اکثریت زنان جهان بود، چرا که که دعا  دختر جوان کرد توسط طایفه اش با سنگ و لگد جان باخت و نام رمز صدها دختر کردی شد که زیر سایه دولت کردی تحت الحمایه آمریکا تحت عنوان حفظ ناموس به قتل رسیدند.

سالی که گذشت هزاران هزار زن و دختر عراقی  آواره سوریه شدند ، تا تن های نحیف خود را برای مردان عرب کلوپ های شبانه دمشق تکان دهند و مشتری حریصی را برای چند سنت جلب کنند.

سالی که گذشت زنان زندانی افغانی بارها و بارها در زندان پل چرخی کابل مورد تجاوز  پلیس های تعلیم یافته نیروهای پاسدار صلح  شدند.

سالی که گذشت کشورهای غربی بر سر مدال قهرمانی خشونت بر زنان رقابتی فشرده داشتند: آمریکا در هر ۴ دقیقه به یک زن تجاوز شد، در فرانسه هر سه روز یک زن بر اثر خشونت خانوادگی کشته شد.

سالی که گذشت پیکر زنی در تبریز بر چوبه دار آنقدر تقلا کرد تا جان باخت و دولتمردان اسلامی پیکرش را بر دروازه شهر به نمایش گذاشتند تا درس عبرت برای  زنانی شود که تن به نظام اسلامی نمی دهند.

 سالی که گذشت ماموران گشت کنترل زنان،  زهرا دختر جوانی را دستگیر و پس از تجاوز، او را به قتل رساندند.  نام او در پرونده هزاران زنی ثبت شد که در زندان های جمهوری اسلامی طی ۲۸ سال گذشته قبل از اعدام مورد تجاوز قرار گرفتند.

 

سالی که گذشت با گسترش مبارزه و مقاومت زنان ایرانی علیه موقعیت نابرابر خود، ابعاد سرکوب و خشونت رژیم اسلامی علیه زنان نیز تشدید یافت. دهها زن فعال جنبش زنان، دستگیر و به اتهام های واهی محکوم شدند.

سالی که گذشت هزاران دختر و زن جوان در خیابانهای ایران تحت نام بدحجابی مورد آزار و اذیت قداره بندان جمهوری اسلامی قرار گرفتند.

اما  زنان ایرانی، عراقی، کرد و افغانی و آرام نمی نشینند،  در قلب خاورمیانه، زنان ایرانی در تلاشند تا نه فقط صدای مبارزات خود را علیه نظام ضد زن و مذهبی ایران به گوش افکار مترقی در دیگر نقاط جهان برسانند، بلکه  در تلاشند تا رود مبارزاتشان را به دریای مبارزات  زنان سراسر جهان پیوند زنند.

اما نظام های زن ستیز ایران و آمریکا انتخاب بین طبقات مختلف جهنم را بر سر راه ما زنان قرار داده اند: یا چوبه دار و سنگسار، حجاب اجباری و تجاوز پاسداران به زنان در جمهوری اسلامی ، یا همانند عراق و افغانستان زیر سایه دولت آمریکا و متحدینش با حمله نظامی و بمب و تحریم  اقتصادی، بردگی عریان زنان.

آیا باید بگذاریم صفوف جنبش زنان را دو راهی انتخاب بین امپریالیستها و یا حکومت ارتجاعی جمهوری اسلامی تکه پاره کند؟ یا اینکه با اتکاه به تجربه و آگاهی و مبارزه ۲۸ سال زنان ایران نشان دهیم که هر دو قطب متخاصم کنونی، دو روی نظام مرد سالار و ضد زن هستند و هر گونه حمایت از یکی از این دو قطب عملا و به ناگزیر به تقویت آن دیگری منجر خواهد شد.

آیا می توانیم خواست  اکثریت زنان ایرانی را برای رقم زدن آینده ای مستقل از رژِیم ارتجاعی جمهوری اسلامی و دولت و نظام مردسالار آمریکا و متحدانش، به گوش مردم جهان برسانیم و به آنها نوید دهیم که زنان ایران مستقل از نظم ارتجاعی حاکم بر جهان، راهی دیگر را انتخاب کرده اند؟

انتخاب با ماست انتخاب با شماست!

ما هشت مارس امسال به خیایان خواهیم آمد و انتخاب خودمان را با صدای بلند اعلام  خواهیم کرد که:

ما  مصمم هستیم ورق این دور از تاریخ تحولات جامعه ایران را با تحقق رهایی و آزادی خود رقم زنیم. کف آرزوهای ما  لغو کلیه قوانین نابرابر لغو سنگسار، لغو حجاب اجباری، لغو آپارتاید جنسی، کسب حق طلاق، حق سرپرستی کودکان پس از جدایی، حق زن بر بدن خود، حق انتخاب هم جنس خواهی یا دگرجنسی خواهی  و کوتاه شدن دست مذهب از کلیه حیطه های زندگی زنان است، ما خواهان رهایی  و آزادی زنان از ستم و استثمار هستیم. این مطالبات فقط از طریق سرنگونی جمهوری اسلامی امکان پذیر است. حضور تک تک ما در راهپیمایی ۸ مارس ۲۰۰۸ به معنای تقویت این خواسته ها و مبارزه جهت تحقق آنهاست. ما کارزار زنان در تدارک راهپیمائی بزرگی از کشور هلند، فرانسه به بلژیک هستیم ( جزئیات این راهپیمائی اعتراضی متعاقبا به اطلاع همگان خواهد رسید.)

کارزار مبارزه برای لغو کلیه قوانین نابرابر و مجازات های اسلامی علیه زنان - دسامبر ۲۰۰۷