زنان:سه شنبه 29 آبان 1386-19 نوامبر 2007

 

 

 

مرعشي در گفتگو با فارس:

كارگزاران سهم 30 درصدي براي زنان نخواهد داشت

خبرگزاري فارس

جمعه, 18 آبان 1386-9 نوامبر 2007

 عضو مركز حزب كارگزاران با اشاره به عدم رعايت سهم 30 درصدي زنان در ليست كارگزاران گفت: براي هيچ قشري سهميه نداريم.

حسين مرعشي در گفتگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس در خصوص نحوه قرار گرفتن اسامي در ليست كارگزاران و اين كه آيا با اين افراد رايزني صورت گرفته بود گفت: ما تنها كساني را كه گمان مي‌كرديم شايستگي كانديداتوري دارند در ليست گذاشتيم و با آنها رايزني نكرديم.

وي با اشاره به عدم رعايت سهم 30 درصدي زنان در ليست كارگزاران نيز گفت: سهميه خاصي براي هيچ قشري پيش‌بيني نكرده‌ايم و تنها براساس صلاحيت‌ها افراد را انتخاب مي‌كنيم.

 

 

يك مسوول قضايي: زن عامل اصلي استحكام خانواده در جامعه اسلامي است

خبرگزاري جمهوري اسلامي

دوشنبه 28 آبان 1386-19 نوامبر 2007

مسوول دفتر حقوق زنان و كودكان در دادگستري سيستان و بلوچستان گفت: در نظام اسلامي زنان مي‌توانند به بالاترين مراتب ترقي و پيشرفت برسند و وجود اين قشر عامل اصلي استحكام خانواده در جامعه اسلامي است.

ام‌كلثوم موذن روز شنبه در بازديد از بخش زنان زندان زابل بيان كرد:

كميته امور بانوان سيستان و بلوچستان در قالب برنامه‌هاي آموزشي اهداف و نيازهاي جامعه زنان را دنبال مي‌كند.

وي اظهار داشت: آموزش و ترويج ارزشهاي ديني و اسلامي به بانوان در راستاي كاهش آسيبهاي اجتماعي از طريق تشكلهاي ديني، بهتر انجام مي‌شود.

او افزود: در خانواده مادر نقش بسيار مهم و ارزنده‌اي در تربيت صحيح فرزندان ايفا مي‌كند.

وي ادامه داد: در صورتي كه مادر نقش خود را به خوبي ايفا نكند در انحراف فرزند نقش مستقيم خواهد داشت.

او گفت: بسياري از جوانان كه در زندگي خود دچار مشكل و لغزش مي‌شوند، به علت آن است كه بسترهاي لازم در محيط خانواده براي تربيت آنان فراهم نشده است.

وي پيگيري پرونده قضايي زنان و نوجوانان زير ۱۸سال را از وظايف دفتر حقوق زنان و كودكان اداره‌كل دادگستري سيستان و بلوچستان دانست.

مسوول دفتر حقوق زنان و كودكان دادگستري سيستان و بلوچستان تاكيد كرد:

با توجه به كم بودن نيروي مددكار كارآزموده در بخش زنان زندان زابل بايد با افزايش نيروي متخصص در زمينه رفع مشكل‌هاي قضايي و رفاهي مددجويان اقدام شود.

وي اظهار داشت: نداشتن سواد كافي در بين زنان زنداني موجب فقدان رسيدگي مناسب امور حقوقي و قضايي آنان شده است.

او همچنين گفت: دو ميليون و ۴۰۰ هزار ريال وجه نقد و ۳۰ دست لباس از سوي دفتر حمايت از حقوق زنان و كودكان دادگستري استان به مددجويان زن بدون ملاقات و زندانيان زير ۱۸سال زندان زابل اهدا شد.

سه دفتر حمايت از حقوق زنان و كودكان در شهرستانهاي زاهدان، زابل و ايرانشهر فعال است.

 

 

دختران بازهم از پسران جلو زدند

آفتاب

چهارشنبه 16 آبان 1386-7 نوامبر 2007

سازمان سنجش آموزش کشور، از افزایش مجدد درصد قبولی داوطلبان دختر در آزمون سراسری سال 86 خبر داد.

 

علی‌رغم انتشار اخباری مبنی بر اعمال طرح سهمیه‌بندی جنسیتی در آزمون سراسری سال 86 از جانب سازمان سنجش، «ابراهیم خدایی»، معاون این سازمان در گفت و گو با خبرنگار آفتاب، ضمن رد این اخبار در مورد درصد پذیرفته‌شدگان آزمون سراسری سال 86 توضیح داد: «بر اساس آمار، درصد پذیرش داوطلبان دختر در آزمون سراسری سال 86 افزایش یافته است. به نحوی که در آزمون امسال، در برابر 35درصد پذیرفته‌شدگان پسر، 65درصد کل ظرفیت به دختران رسیده است. این در حالی است که در سال پیش از آن میزان قبولی پسران 37 درصد و قبولی دختران 63 درصد بود».

خدایی در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت‌خانه برای تعدیل این آمار در کنکور سال آینده برنامه خاصی در دست اجرا دارد؟ گفت: «تنها موردی که وجود دارد محدودیتی است که وزارت بهداشت در برخی از رشته‌های خاص خود که تمامی هزینه‌های آن بر عهده دولت است اعمال می‌کند. البته این مسئله در واقع محدودیت برای یک جنسیت خاص نیست و در واقع در نظر گرفتن یک سری حداقل‌ها است.»

وی توضیح داد: «بر اساس برنامه وزارت بهداشت، در برخی رشته‌ها که در دفترچه آزمون نیز مشخص شده‌اند، 40درصد از ظرفیت به پسران و 40درصد از ظرفیت به دختران اختصاص داده شده است. 20درصد باقی‌مانده نیز به صورت رقابتی و مشترک در نظر گرفته شده است.»

خدایی در پایان بار دیگر با تاکید بر نبود هیچ گونه طرح سهمیه‌بندی جنسیتی در آزمون سراسری گفت: «تمامی موارد در دفترچه کنکور ذکر می‌شود که داوطلبان می‌توانند به آن مراجعه کنند. قطعا در برخی از رشته‌ها محدودیت‌های خاصی وجود دارد، اما هیچ گونه سهمیه‌بندی خارج از این قاعده وجود نداشته و ندارد».

 

گزارشی از وضعیت برخوردهای قضایی با فعالین جنبش زنان

در حالی که بیش از یکصد سال از آغاز فعالیت های زنان برای احقاق حقوق ابتدایی شان می گذرد، جنبش زنان همچنان روزهای پرتنشی را طی می کند. در سال های گذشته با توجه به فضای محدود جامعه و عدم وجود سخنگاه برای پرداختن به مطالبات زنان، آنها از فرصت هایی چون هشتم مارس، روز جهانی زن و بیست و دوم خرداد ماه برای به خیابان آوردن خواست ها و عمومی کردن شان استفاده کرده و دست به تجمعات آرامی زدند. تجمعاتی که اگر چه مطابق با اصل ۲۲ قانون اساسی، آزاد و مجاز است اما با برخوردهای شدید نیروی انتظامی مواجه شد. به گونه ای که بسیاری مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بازداشت شدند. این افراد بعد از گذران چند روز در بند ۲۰۹ اوین، با وثیقه های سنگین آزاد شدند.

اما این روند متوقف نشد و دستگیری فعالان جنبش زنان در سیزدهم اسفند ماه شکل جنجالی تر به خود گرفت. جمعی از زنان که برای اعتراض به دادگاه در حال اجرای بازداشت شدگان ۲۲ خرداد مقابل دادگاه انقلاب گرد هم آمده بودند با برخورد شدید نیروی انتظامی مواجه شده و بازداشت شدند. “نوشین احمدی خراسانی- پروین اردلان- ناهید کشاورز- محبوبه حسین زاده- محبوبه عباسقلی زاده- نیلوفر گلکار- پرستو دوکوهکی- مریم میرزا- مریم حسین خواه- ناهید جعفری- مینو مرتاضی- فاطمه گوارایی- شهلا انتصاری- سوسن طهماسبی- آزاده فرقانی- ژیلا بنی یعقوب- ناهید انتصاری-آسیه امینی- شادی صدر- ساقی لقایی- ساغر لقایی- الناز انصاری- سارا ایمانیان- جلوه جواهری- زارا امجدیان- زینب پیغمبرزاده - نسرین افضلی- مهناز محمدی- سمیه فرید- فریده انتصاری- رضوان مقدم- سارا لقمانی” به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و بعد از مدتی با وثیقه های سنگین آزاد شدند.

چند روز بعد در تجمع هشتم مارس، مارال فرخی، گیتا احمدی، مونا فیاض بخش٬ ناهید نوروزی و سمانه مرادیانی نیز بازداشت و روز بعد پس از گذران یک شب در بازداشتگاه وزرا، با قید ضمانت آزاد شدند.

از طرفی دیگر، قدرت که راه هر گفتمانی را مسدود کرده است، حرکت های مدنی چون کمپین یک میلیون امضا علیه قوانین تبعیض آمیز را نیز تاب نیاورده و فعالان مربوطه به طور مداوم مورد تهدید، بازداشت و بازجویی قرار می گیرند. چنانکه روند بازداشت کمپینی ها همچنان ادامه دارد. روناک صفارزاده، گرافیست و فعال در حوزه زنان و عضو انجمن زنان آذرمهر کردستان که به همراه هانا در روز جهانی کودک، در سنندج به جمع آوری امضا برای کمپین مشغول بودند، از آخرین بازداشت شدگان هستند. روناک مدت طولانی ست که در بند است و نه تنها از وی خبری به خانواده اش نمی دهند بلکه در مقابل پرس و جوهای آن ها، مادر را مورد ضرب و شتم قرار می دهند.

احکام صادره برای فعالان زن، جامعه ی جهانی را به شگفت آورده است. فعالیت های مدنی عمدتا نقدی بر سیاست گذاری های دولتمردان است که توجه به چنین انتقاداتی می تواند در جهت بهبود روند برنامه های دولت تاثیری مثبت داشته باشد. اما احکام مزبور گویای حقیقتی دیگر است: زنان سهمی از حقوق شهروندی ندارند.

این روزها نیز از جمله آخرین احکام صادره که اعتراض همگان را برانگیخته است تایید حکم دلارام علی، فعال حقوق کودکان و زنان است که وی را برای مدت دو سال و شش ماه به زندان و ده ضربه شلاق محکوم کرده اند. کارنامه ی دلارام علی، مددکار جوان ۲۴ ساله، گویای فعالیت های انسان دوستانه ی وی است. او که به معنای واقعی مددکاری را تجربه ی عملی کرده است، به میان کودکان و زنان پامنار و امامزاده یحیی و ناصر خسرو و سایر مناطق جنوبی تهران می رود. وی علاوه بر پیگیری وضعیت خانواده ها و کودکان، به برگزاری کارگاه های آموزشی کاهش خشونت، مبارزه با ایدز و موارد دیگر می پردازد. دلارام در زلزله ی بم به کمک زنان و کودکان زلزله زده شتافت و در بحرانی ترین شرایط کمک های درخور توجه ای به آنها نمود. او همچنین با پا گرفتن کمپین یک میلیون امضا، فعالیت خود را در این راستا آغاز کرده و همراه سایر کمپینی ها برای احقاق حقوق زنان تلاش می کند. و البته در مقابل تمامی خدمات اجتماعی که به صورت داوطلبانه انجام می دهد، زندان و ضربات شلاق نصیبش شده است.

دلارام علی، تنها زنی نبود که حکم شلاق برایش صادر شد، عالیه اقدام دوست نیز که در ۲۲ خرداد ۱۳۸۵ بازداشت شد به جرم شرکت در تجمع غیر قانونی مطالبات زنان و بر هم زدن نظم عمومی به سه سال و چهار ماه حبس و بیست ضربه شلاق محکوم شد.

در ماه گذشته دادگاه بسیاری از افراد بازداشت شده برگزار و یا قرار دادگاه برای ماه های آتی تعیین شده است.

فشار و ایجاد ارعاب از سوی حکومت نه تنها از میزان خود نکاسته که بر آن نیز افزوده است. اما در کنار آن روز به روز با بالاتر رفتن سطح آگاهی زنان نسبت به حقوقشان، بر تعداد فعالان افزوده می شود.

در جدول زیر سعی شده با بررسی وضعیت پرونده های فعالان کمپین یک میلیون امضا، تصویری از فضای موجود ترسیم شود. پرونده های مزبور همچنان در جریان هستند.

 

 

حضور فعال زنان اماراتي در عرصه‌هاي سياسي ،اقتصادي و اجتماعي

خبرگزاري جمهوري اسلامي

یکشنبه 27 آبان 1386-18 نوامبر 2007

از : مجيد كريميان

سنت شكني و ميدان دادن به زنان به ويژه در برخي كشورهاي عرب به شدت سنتي در سالهاي اخير رو به افزايش بوده و در برخي از اين كشورها اين حضور بيش از ساير كشورها مشهود بوده است.

امارات عربي متحده از جمله كشورهايي است كه در سالهاي اخير روند رشد و توسعه اقتصادي را با سرعت فزاينده‌اي طي كرده و در اين ميان زنان نيز از اين قافله عقب نمانده‌اند.

دامنه روند جديد "درهاي باز" براي زنان در امارات عربي متحده در كنار رشد اقتصادي اين كشور، تمامي لايه‌هاي جامعه را در برگرفته و حضور زنان را در بخش‌هاي مختلف بيشتر نمايان كرده است.

حضور زنان اماراتي در عرصه‌هاي مختلف اين كشور هم چون كار، تحصيل، تجارت، سرمايه‌گذاري و همچنين حضور در مجلس ملي فدرال و كابينه دولت در سالهاي اخير رشد بيشتري نسبت به ديگر كشورهاي عربي داشته است.

اين رشد متاثر از پيشرفت‌هاي اين كشور در بخش‌هاي اقتصادي و تغيير تدريجي روند حضور در عرصه‌هاي بين‌المللي، آموزش گام به گام و حمايت سران و مسوولان امارات از حضور زنان در جامعه بوده است.

هم‌اكنون بيش از نيمي از ۲۲هزار دانشجوي بومي مشغول به تحصيل در دانشگاه‌هاي امارات عربي متحده زن هستند و حداقل ۸۵درصد دختران از تحصيلات متوسطه برخوردار مي‌باشند.

تخصيص بودجه‌هاي زياد براي تحصيل زنان و دختران و تلاش فراوان سران اين كشور براي ارتقاي نقش زنان در اين ميان بسيار حائز اهميت بوده است.

از سوي ديگر تحصيلات و آموزش زمينه ورود هر چه بيشتر زنان اماراتي را به بازار كار و اشتغال فراهم كرده است.

در حال حاضر سهم زنان از حضور در عرصه‌هاي مختلف جامعه بالغ بر ۲۷درصد است كه از اين ميان حدود ۱۰درصد از فرصتهاي شغلي امارات در دست زنان بومي اين كشور قرار دارد.

همچنين ۴۰درصد نيروي كار بخش آموزشي و ۴۵درصد كاركنان بخش بهداشت و درمان امارات را زنان تشكيل مي‌دهند.

بر اساس آمارهاي اعلام شده حدود ۵۳درصد زنان مشغول به كار در امارات تحصيلات عالي دارند.

افزايش تعداد زنان كارمند در امارات از ۱۸هزار و ۱۴۴نفر در سال ۱۹۹۵ به ۳۸۵هزار و ۶۵۷در سال ،۲۰۰۰از ديگر دستاوردهاي موفقيت‌آميز زنان در ورود به عرصه‌هاي مختلف اين كشور محسوب مي‌شود.

در كنار اين حضور فعال، سرمايه‌گذاري و تاسيس شركتهاي خصوصي از ديگر عرصه‌هاي جذاب براي زنان دانشگاهي و تحصيل كرده امارات است، به گونه‌اي كه هم اينك حدود ۱۰هزار و ۵۰۰زن كارخانه‌دار و صاحب شركت در امارات مشغول فعاليت هستند و از سرمايه‌اي به ميزان چهار ميليارد دلار در زمينه‌هاي كاري خود استفاده مي‌كنند.

همچنين برگزاري همايش‌ها، نشست‌ها و نمايشگاههايي در مورد فعاليت زنان به نوعي ارزيابي روند رو به رشد حضور فعال زنان اماراتي و تقويت و تثبيت جايگاه آنان را در اين كشور نشان مي‌دهد.

به همين منظور شوراي بازرگانان زن در امارات عربي متحده، چندي پيش نمايشگاه طرح‌هاي زنان بازرگان اماراتي را با هدف بررسي ميزان حضور زنان در عرصه‌هاي اقتصادي و تاكيد بر حمايت از آنان در بخش‌هاي تجارت و سرمايه‌گذاري برگزار كرد.

 

همچنين براي نخستين بار ۹زن به عضويت مجلس ملي فدرال امارات عربي متحده انتخاب شدند كه در تاريخ اين كشور بي‌نظير بوده است.

از سوي ديگر حضور زنان اماراتي در مشاغلي هم چون خلباني شكل ديگري از فعاليت آنان در عرصه‌هاي اجتماعي امارات محسوب مي‌شود.

دو زن اماراتي براي نخستين بار در تاريخ اين كشور پس از گذراندن دوره‌هاي آموزشي لازم در آينده‌اي نزديك به عنوان خلبان هدايت هواپيماهاي مسافربري را بر عهده خواهند گرفت.

تشكيل نخستين انجمن وكلاي زنان در امارات از ديگر دستاوردهاي چشم‌گير زنان اماراتي براي حضور بيشتر در فعاليت‌هاي اجتماعي بوده است.

اين انجمن با هدف آموزش زنان و آشنايي آنان با حقوق خود و نيز گردآوري وكلاي زن و تبادل تجربيات و اطلاعات تشكيل شده است.

همچنين نخستين اجلاس زنان عرب با هدف بررسي "نقش زنان عرب در حوزه‌هاي سياسي، اجتماعي و اقتصادي و تاثير آن بر جوامع عرب" اواخر مهر ماه گذشته در شهر دبي برگزار شد.

در اين اجلاس بيش از ۵۰۰نفر از شخصيت‌هاي زن برجسته از جهان عرب از جمله همسران رهبران كشورهاي عربي، وزيران زن، نمايندگان مجلس، تجار، بازيگران و هنرمندان شركت كردند تا حضور گسترده زنان عرب در كشورهاي خود را به نمايش بگذارند.

اين در حالي است كه ديگر كشورهاي عربي منطقه خليج فارس با احتياط خود را آماده حضور بيشتر زنان در بخش‌هاي مختلف سياسي، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و هنري مي‌كنند.

 

زنان حزب موتلفه: جبهه متحد اصولگرايان ، متكفل همگرايي اصولگرايان است

خبرگزاري جمهوري اسلامي

یکشنبه 27 آبان 1386-18 نوامبر 2007

زنان حزب موتلفه اسلامي در بيانيه پاياني گردهمايي بانوان اين حزب تاكيد كردند كه جبهه متحد اصولگرايان با آرايشي نو و بديع، متكفل همگرايي اصولگرايان است.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا به نقل از روابط عمومي حزب موتلفه اسلامي، نويسندگان اين بيانيه، تشكيل جبهه متحد اصولگرايان را يك اقدام بزرگ براي وحدت اصولگرايان دانسته و حمايت خود را از اين جبهه اعلام كردند.

در بخش ديگري از اين بيانيه ابراز اميدواري شده است كه با ساز و كار مردم‌سالارانه، به زودي مصاديق مورد نظر براي فهرست مشترك اصولگرايان در سراسر كشور ارايه شود.

 

 

يك زن زامبيايي نامزد انتخابات رياست كميسيون اتحاديه‌آفريقا شد

خبرگزاري جمهوري اسلامي

 یکشنبه 27 آبان 1386-18 نوامبر 2007

خانم "امبيكوسيتا لوانيكا" سفير زامبيا در آمريكا، براي شركت در انتخابات رياست كميسيون اتحاديه آفريقا نامزد شد.

پايگاه اطلاع‌رساني "اكسن‌اوآنت" روز يكشنبه در گزارشي با اعلام نام لوانيكا بعنوان يكي از نامزدهاي انتخابات رياست كميسيون اتحاديه آفريقا از جانب وي اعلام كرد كه اين اتحاديه به ياري يك مدير با تجربه به تنهايي خواهد توانست، راه‌حل مناسبي براي حل مشكلات اين قاره بيابد.

وي از كشورهاي آفريقايي خواست با حفظ استقلال خود ظرفيت اين قاره را براي مبارزه با ناامني در منطقه افزايش داده و براي استقرار صلح پايدار بكوشند.

انتخابات رياست اتحاديه آفريقا با شركت نامزدهايي از كشورهاي موريس، گابن، سييرآلئون، بوروندي و موزامبيك در ماه ژانويه آينده در "آديس‌آبابا" پايتخت اتيوپي برگزار خواهد شد.

هم اكنون "آلفا عمر كناره" رييس جمهور سابق مالي رياست كميسيون اتحاديه آفريقا را بر عهده دارد.

 

 

بانوي راننده در اتوبوسراني بندرعباس:

زنان هم بخوبي‌ازعهده‌كارها برمي‌آيند

ایونا

یکشنبه 20 آبان 1386-11 نوامبر 2007

نخستين راننده زن كه درسازمان اتوبوسراني شهرداري بندرعباس فعاليت دارد معتقداست:زنان هم مي‌توانند بخوبي از عهده كارهاي بزرگ برآيند وبه شايستگي به جامعه خود خدمت كنند.

به گزارش ایونا ، راحيل امامدادي ۲۴ساله و متاهل كه شهروندان بندرعباس را روزانه در مسير ميدان برق تا كوي ملت اين شهر جابجا مي‌كند، از علاقه فراوان خود به رانندگي سخن گفت و افزود: از اينكه در خدمت شهروندان به خصوص بانوان هستم، خوشحالم و برخورد مناسب آنان مرا در انجام وظيفه‌ام مصمم‌تر كرده است.

وي كه داراي گواهينامه پايه يك مي‌باشد و روزانه ۱۲نوبت مسافران را جابجا مي‌كند،اظهارداشت:اگر در جامعه در حال توسعه و رو به پيشرفت ما هركس به فراخور توانايي خود درسرنوشت جامعه سهيم شود، قطعاروندسازندگي و توسعه شتاب و جان تازه مي‌گيرد.

امامدادي ضمن قدرداني ازاتوبوسراني شهرداري بندرعباس به دليل همكاري و تعامل سازنده با وي، بهترين مشوق خود را برخورد شايسته‌بانوان مسافر عنوان كرد.

وي با اشاره به اينكه احساس امنيت و آسايش بخصوص براي بانوان، احساس بسيار خوبي است اظهارداشت:از اينكه مي‌بينم بانوان در كمال آسايش و راحتي به مقصد خود مي‌رسند، خرسندم و لذت مي‌برم.

وي اظهار اميدواري كرد بانوان با توجه به توانايي‌هاي خود و ظرفيت‌هاي موجود جامعه هر چه بيشتر در عرصه تلاش و سازندگي براي ساختن شهري زيباو با نشاط ، بيش از پيش مشاركت كنند و سهيم شوند.

امامدادي داراي مدرك ديپلم علوم تجربي است و قبلا به عنوان مربي آموزشگاه رانندگي در بندرعباس مشغول بكار بوده است.

 

عضو شوراي فرهنگي اجتماعي زنان در گفت‌وگو با ايسنا:

افت نرخ آسيبهاي اجتماعي از نتايج مبارك «كاهش ساعت كار زنان» است

اين طرح نبايد به محدوديت گزينش شغلي منجرشود  

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

شنبه 19 آبان 1386-10 نوامبر 2007

اظهارات صورت گرفته از سوي مسؤولان در زمينه رفع برخي نابساماني‌هاي شغلي زنان شاغل، حكايت از استقبال و حمايت از كاهش ساعت كار زنان دارد.

به گزارش خبرنگار «زنان» ايسنا با طرح اين موضوع، در حاليكه توجه به حوزه كاري زن شاغل، به عنوان عضوي كه مسؤوليتهاي بيشماري نيز در خانه دارد، قابل اهميت است، اما اين بيم و نگراني را نيز پيش روي نگاههاي اجتماعي مي‌گذارد كه بحث كاهش ساعت كاري زنان، آغازگر روندي باشد كه به كاهش گزينش زنان به عنوان نيروي انساني در عرصه اشتغال بينجامد؛ چراكه پذيرش اين امر كه كارفرما حاضر باشد از بين نيروي زن و مرد، دست به انتخاب نيرويي بزند كه در مقابل ساعت كاري كمتر، همان حقوق و مزايا را مطالبه مي‌كند، ‌دور از ذهن است.

در اين زمينه، دكتر شهلا باقري، مشاور وزير كار در امور زنان و به عنوان يكي از طراحان اين طرح به خبرنگار «زنان» ايسنا گفت: با ارائه اين طرح، نمي‌خواهيم خدشه‌اي به فعاليتهاي اجتماعي خانمها در خارج از منزل وارد شود، ولي به دنبال بيان اين نكته هستيم كه «اشتغال زنان قابليت انعطاف‌پذيري دارد.»

وي با بيان اين كه ساماندهي زنان شاغل تحت پوشش دولت در اولويت است، گفت: در حال حاضر ساير زناني كه تحت پوشش قانون كار، موظف به 44 ساعت كار در هفته (8 ساعت در روز) هستند، در شرايط سختي به سر مي‌برند؛ چرا كه اغلب اين زنان به انجام كارهاي يدي مشغولند و اين ساعت كار براي آنها بسيار زياد است.

عضو شوراي فرهنگي اجتماعي زنان با تأكيد بر لزوم اصلاح ساعت كار زنان كارگر گفت: اصلاح اين ماده قانون كار، از سوي دفتر امور زنان وزارت كار و امور اجتماعي به وزارتخانه ارائه شده و در حال انجام پيگيري‌ها براي طرح هر چه سريعتر اين موضوع در صحن مجلس شوراي اسلامي هستيم و اميدواريم نمايندگان تخفيفي را براي زنان كارگر قايل شوند چرا كه سختي كار يدي براي زنان،‌ از سختي تركيب كار يدي ــ‌ فكري به شدت بيشتر است.

وي افزود: در حال حاضر كليات طرح كاهش ساعت كاري زنان به هيات دولت داده شده تا با تصميم‌گيري نهايي در خصوص اين كه حقوق زنان شاغل در تيپ‌هاي مختلف شغلي كاهش نيابد، كاهش ساعت كاري آنها اعمال شود.

عضو شوراي فرهنگي اجتماعي زنان، با اعلام اين كه در صورت تصويب نهايي اين طرح، هر شغل در رابطه با خود، انعطاف ساعتي پيدا مي‌كند، اظهار كرد: در اين راستا، تغييرات نه بر پايه ساعت معين و مشخص، بلكه بر اساس جايگاه شغلي ، ميزان تحصيلات و نوع كار در تيپ‌هاي شغلي اعمال شده و بدين ترتيب يك نسخه واحد براي تمامي مشاغل در نظر گرفته نمي‌شود.

اين جامعه‌شناس، در پاسخ به عكس‌العمل‌هاي نگران‌كننده كارفرماها در برابر اين طرح تأكيد كرد: مسلما در انتظار استقبال بي چون و چراي كارفرماها نيستيم؛ اما طرح اين موضوع در جامعه كارگري زنان، احتياج به فرهنگسازي دارد؛ چراكه در حال حاضر جهان در اين جهت حركت مي‌كند و اگر در جامعه ايران، خانواده به عنوان مهمترين نهاد از اهميت برخوردار باشد، بايد با فرهنگسازي به اين سمت و سو هدايت شود.

دكتر باقري در ادامه گفت‌وگوي خود با خبرنگار ايسنا گفت: خانواده بايد به عنوان اصلي‌ترين ركن در سياستگذاري تعيين شود كه ساير نهادها با آن هماهنگ شوند.

اين مدرس دانشگاه، در پاسخ به نگراني‌هاي مطروحه در خصوص كاهش حقوق و مزاياي زنان شاغل، اظهار كرد: به عنوان محقق در حوزه زنان معتقدم كارفرماها بخوبي از تفاوت كيفي قابل توجه كار كارگر زن با مرد آگاه هستند و كارگر زن را دقيق‌تر، دلسوزتر و با پشتكار بيشتري در عرصه توليد مي‌بينند؛ از همين رو، آنها استفاده از زنان را در بسياري مشاغل ترجيح مي‌دهند.

عضو شوراي فرهنگي اجتماعي زنان، با تأكيد بر اين كه حتي در صورت تصويب اين طرح، كارفرماها هيچ وقت، كارگر زن را از برنامه‌هايشان حذف نخواهند كرد، تصريح كرد: شايد در ابتدا، اين ترديدها، كمي مقاومت ايجاد كند؛ اما اوضاع اين گونه نخواهد ماند و اين وظيفه رسانه‌هاست كه با معرفي روند جهاني و پرداختن به اهميت كار نيروي كيفي زنان، ويژگي‌هاي آنها را مطرح كرده و موجد فرهنگي باشند تا كارفرماها متأثر از آنها شوند.

اين مدرس دانشگاه ضمن آن كه واقعيتهاي جامعه را در اين زمينه ناديده نمي‌گيرد؛ چرا كه از مقاومتهاي موجود در سطح جامعه نسبت به اشتغال زنان و احتمال كاهش گزينه‌هاي اشتغال آنها با كاهش ساعات كاري‌شان مطلع است، در اين باره تأكيد كرد: حتي اگر اين اتفاق هم بيفتد، باز هم بدين معناست كه كارگر و كارمند كيفي زن وارد عرصه مي‌شود.

عضو شوراي فرهنگي اجتماعي زنان با يادآوري اين كه در حوزه اشتغال زنان، كاري براي تطبيق كار با محيط خانواده صورت نگرفته است، افزود: در حال حاضر ضرر و زيانهاي حاصل از عدم سرمايه‌گذاري بر روي تربيت فرزندان را با هزينه‌هاي بسيار بالا در عرصه آسيبهاي اجتماعي مي پردازيم و سرويسهاي اجتماعي را به جاي مادر خانواده كه به اشتغال مشغول است به كار گرفته‌ايم اما اگر اين اتفاق شگفت‌انگيز و مبارك (كاهش ساعت كار زنان) رخ دهد، علاوه بر اين كه شاهد حضور زنان در عرصه‌هاي اجتماعي هستيم، مي‌توانيم نرخ بسياري از آسيبهاي اجتماعي را نيز كاهش دهيم.

عضو شوراي فرهنگي اجتماعي زنان پشتوانه گزينش زنان در عرصه اشتغال كارگري را در دو بخش فرهنگي و دولتي مطرح كرد و گفت: در بخش فرهنگي ، كارگزاران فرهنگي و اجتماعي را بايد به سوي نگاههاي جديد هدايت كرده و از سوي ديگر دولت نيز با پشتوانه‌هاي عملياتي همچون تعيين مزايا،‌ كارفرمايان به كارگيرنده زنان در عرصه اشتغال را كمك كند.

دكتر باقري در اين باره به راهكارهايي همچون معافيتهاي مالياتي و امتيازهاي گمركي اشاره كرده و معتقد است اين مزيت‌ها، نه تنها به هيچ وجه محدوديتي براي اشتغال زنان ايجاد نمي‌كند، بلكه كارفرماها از آن استقبال هم مي‌كنند.

 

درصد زنان در چهارمحال و بختياري كشاورزند چهل

خبرگزاري فارس

چهارشنبه 9 آبان 1386-31 اکتبر 2007

 رئيس سازمان جهاد و كشاورزي چهارمحال و بختياري گفت: 40 درصد زنان در استان چهارمحال و بختياري كشاورزي مي‌كنند.

عبدالرضا رحيمي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهركرد، با اشاره به وجود 204 هزار زن روستايي در چهارمحال و بختياري افزود: حضور زنان اين استان در فعاليت‌هاي كشاورزي در برخي شهرستان‌هاي اين استان به 90 درصد مي‌رسد.

وي از برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي و نمايشگاه‌هاي كشاورزي در سطح اين استان خبر داد و تصريح كرد: در اين كارگاه‌ها بيش از 16هزار نفر آموزش‌هاي لازم را فرا مي‌گيرند.

رئيس سازمان جهاد و كشاورزي چهارمحال و بختياري همچنين به فعاليت 7 كارشناس واحد امور روستايي، 18 گروه خوديار، 180 مروج افتخاري و 5 صندوق اعتبارات خرد در اين استان اشاره كرد و گفت: امسال نزديك به يك ميليارد ريال اعتبار از محل اعتبارات استاني براي طرح آموزش و توسعه اشتغال خانگي زنان روستايي اختصاص يافته است.

وي افزود: امسال همچنين 125 ميليون ريال از محل اعتبارات نهاد خانواده رياست جمهوري براي آموزش فني و حرفه‌اي بخش كشاورزي زنان روستايي و حمايت از زنان مروج و تسهيل‌گر و طرح‌هاي اشتغالزايي زنان روستايي و عشايري به چهارمحال و بختياري اختصاص داده شده است.

 

در جلسه علني امروز مجلس صورت گرفت

تذكر 8 نماينده زن مجلس براي استفاده از زنان توانمند در آموزش و پرورش

خبرگزاري فارس

چهارشنبه 9 آبان 1386-31 اکتبر 2007

 8 نماينده زن مجلس از وزير آموزش و پرورش خواستند تا از زنان توانمند در عرصه‌هاي عالي مديريتي اين وزارتخانه استفاده كند. 

به گزارش خبرنگار امور مجلس خبرگزاري فارس، در تذكرات مكتوب امروز يكشنبه نمايندگان مجلس كه توسط غلامعلي حدادعادل قرائت شد، جلال يحيي‌زاده نماينده ميبد به وزير كشور در زمينه تسريع در تجهيز تاكسي‌ها به سامانه هوشمند «جي.پي.اس» و كنترل دقيق تاكسي‌ها تذكر داد.

حسيني نماينده بندرلنگه به وزير مسكن تذكر داد در انجام طرح بيمارستان 64 تختخوابي بستك با توجه به مصوبه هيئت دولت و به وزير نيرو براي تخصيص بودجه آب‌رساني حاشيه خليج فارس و جلوگيري از تعطيلي طرح اقدام كند.

حسيني و سجاديان نمايندگان بندرلنگه و خواف به وزير كشور براي جلوگيري از اختصاصي نمودن خيابان‌هاي عمومي در تهران و عدم صدور اين مجوزها از سوي شهرداري تهران و نيروي انتظامي تذكر دادند.

محمدياري نماينده تالش نيز به وزير كشور براي تاسيس شهرداري در منطقه چوكا و دهستان اردجان و به وزير بهداشت براي تسريع در بهره‌برداري از اورژانس شهر ليسار تذكر داد.

فلاحت پيشه نماينده اسلام آباد غرب، سليماني نماينده كنگاور، جاسمي اجاق نماينده قصرشيرين، اللهياري نماينده كرمانشاه و الياسي از سنقر به وزير جهاد كشاورزي براي اختصاص اعتبار جهت احداث كانال‌هاي انتقال آب كشاورزي و نوسازي و نيز يكپارچگي اراضي روستاهاي استان كرمانشاه تذكر دادند.

فلاحت پيشه از اسلام آباد غرب، جاسمي اجاق از قصر شيرين، سليماني از كنگاور و هرسين، كريميان از سردشت و پيرانشهر، الياسي از سنقر، اللهياري و اميني از كرمانشاه به وزير بازرگاني براي تسريع در تامين كالاهاي اساسي و نظارت بر نرخ‌گذاري درست قيمت‌ها در استان كرمانشاه تذكر دادند.

عشرت شايق نماينده تبريز، فاطمه آجرلو از كرج، هاجر تحريري نماينده رشت، اخوان از اصفهان به همراه رهبر، افتخاري، جلودارزاده و فياض بخش نمايندگان تهران در تذكري به وزير آموزش و پرورش، در خصوص استفاده از زنان توانمند و مدير در سطح عالي مديريتي اين وزارتخانه تاكيد كردند.

حسيني نماينده سيرجان نيز به وزير اطلاعات تذكر داد تا در زمينه واگذاري زمين‌هاي محمود آباد به اشخاص غيرمحلي ممانعت به عمل آورد.

ميرتاج الديني نماينده تبريز نيز از وزير جهاد كشاورزي خواست تا علت كاهش زمين‌هاي زير كشت گياهان روغني كلزا با توجه به واردات 80 درصد روغن‌هاي نباتي كشور را بررسي كند.

ميرتاج الديني و فرهنگي نمايندگان تبريز به وزير نيرو تذكر دادند براي تامين آب كشاورزي شهرستان آذرشهر با توجه به خشكسالي در اين منطقه و نيز تكميل شبكه فاضلاب آن تذكر دادند.

مطورزاده نماينده خرمشهر به وزير راه تذكر داد انحصار رده‌بندي و نظارت بر ساخت شناورها توسط يك موسسه خاص در سازمان بنادر و كشتيراني لغو كند.

مطورزاده نماينده خرمشهر و يحيي‌زاده نماينده تفت در مورد رسيدگي به علت جلوگيري از ورود زوار عتبات عاليات به كشور عراق به منوچهر متكي تذكر دادند.

 

 

قاليباف:

اعتقادي به ايجاد پاركهاي مجزاي مختص بانوان ندارم

شمار مديران زن در شهرداري افزايش مي‌يابد  

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

دوشنبه 21 آبان 1386-12 نوامبر 2007

شهردار تهران از افتتاح نخستين بوستان مادر تا نيمه دوم دي ماه خبر داد.

به گزارش خبرنگار «شهري» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر محمد باقر قاليباف در حاشيه جشن روز ملي دختران كه در تالار بزرگ وزارت كشور برگزار شد با اشاره به كمبود امكانات ورزشي براي بانوان افزود: بانوان در اين زمينه مظلوم واقع شده‌اند و شهرداري تهران اين مساله را در اولويت قرار داده و در اين راستا يكصد سالن ورزشي را براي بانوان آماده كرده است.

وي در عين حال افزود: قبول ندارم پاركهاي مجزايي با عنوان پارك مختص بانوان ايجاد كنيم، اما مي‌توانيم در پاركها نقاطي را‌ آماده كنيم تا بانوان بهتر و راحت در اين مكانها ورزش كنند.

قاليباف درباره وعده شهرداري تهران در سالهاي گذشته مبني بر افتتاح پاركهاي ويژه بانوان گفت: هم‌اكنون بخشهايي از پارك آزادگان و يك پارك در منطقه 15 به محل تفريح و ورزش بانوان اختصاص يافته و آماده بهره‌برداري است و نبايد به گونه‌اي عمل كنيم كه فقط يك پارك مختص بانوان بوده و كسي اجازه ورود به آن را نداشته باشد.

وي ادامه داد: هم‌اكنون خانواده‌ها كه به پاركها مي‌روند آقايان به خاطر نداشتن محدوديت به راحتي به بازي و ورزش مي‌پردازند اما خانمها به خاطر نبود مكان ورزشي مناسب در همان محل نشسته و منتظر مي‌مانند تا آقايان كه تفريحي كرده‌اند بيايند و ناهار صرف كنند.

شهردار تهران افزود: اين در حاليست كه مي‌توانيم محيطهاي مناسبي را براي دختران و خانمها آماده كنيم تا آنان نيز به ورزش و تفريح بپردازند و سپس به محل نشست خود در پارك بازگردند.

وي با تاكيد بر اين كه مكانهاي ورزشي بانوان در پاركها براي ورود آقايان ممنوع خواهد بود از افتتاح نخستين پارك بانوان در نيمه دوم دي ماه خبر داد.

قاليباف اظهار كرد: علاوه بر اين اقدام فرهنگسراها نيز فعاليتهاي اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي براي بانوان و برنامه‌هاي ويژه‌اي را براي سرپرست خانوار و مهارتهاي زندگي برگزار مي‌كند.

وي با تاكيد بر اين كه رسيدگي به امور بانوان در همه ابعاد اجتماعي، اقتصادي و سلامت جسمي و رواني از اولويت‌هاي شهرداري تهران است، درباره درصد مديران زن در شهرداري تهران گفت: هم‌اكنون 2 درصد مديران در شهرداري زن هستند كه ابلاغ كرده‌ام كه اين ميزان تا 10 درصد افزايش يابد و حتما ارتقاي مديريتي براي زنان را در شهرداري فراهم خواهيم كرد.

به گزارش ايسنا، شهردار تهران با اشاره به روز تولد حضرت معصومه(س) و نامگذاري اين روز به نام «روز دختران» افزود: دختران و زنان نقش بسيار جدي در آينده جامعه دارند و با نامگذاري اين روز به نام روز دختران كه با تلاش شهرداري تهران انجام شد، بايد رسانه‌ها، مطبوعات، انديشمندان و فرهيختگان نسبت به دختران و توجه به مسؤوليت سنگين آنان در آينده بيشتر توجه كنند.

وي همچنين در اين مراسم ضمن تبريك روز ميلاد حضرت معصومه (س) با تاكيد بر اين كه امنيت عاطفي مهمترين موضوع زندگي انسانهاست آنرا نقطه گمشده‌اي‌ دانست كه بايد بسيار مورد توجه قرار گيرد و افزود: امنيت عاطفي در خانواده و محيط خانواده شكل مي‌گيرد و من به عنوان فردي كه دختر دارم و مدير هم هستم و در جامعه نيز در عرصه دانشگاه فعاليت دارم به درستي درك مي‌كنم كه كانون توليد امنيت عاطفي در خانواده‌ها زنان هستند.

قاليباف با تاكيد بر اين كه توجه به بانوان و زنان امري بسيار مهم و جدي است، افزود: اسلام به عنوان آخرين دين الهي توجه بسيار زيادي به زنان كرده و پيامبر اسلام(ص) نيز نگاه تاريخي به زن را در زماني كه زن جايگاهي در جامعه نداشت و دختران را زنده به گور مي‌كردند، اصلاح كرد و حتي عزت و احترام زيادي به دختر خودش داشت.

وي افزود: هم‌اكنون نيز انقلاب و امام خميني(ره) بعد از چندين سال فرصت را براي بانوان و زنان جامعه ايجاد كرد تا آنان فارغ از نگاه افراطي كه در فرهنگ غرب وجود دارد و زن را يك ابزار مي‌داند، همچنين بدون توجه به نگاه متحجرانه كه زن را فقط در پشت پرده و بدون حضور در جامعه مي‌خواهند، بتوانند راه پيشرفت را طي كنند.

شهردار تهران با بيان اين كه بايد فرصت فراهم شده براي زنان را به غنيمت بشمريم در عين حال گفت: متأسفانه هنوز نتوانسته‌ايم بستر لازم را براي حضور زنان فراهم كنيم تا بانوان بتوانند با استفاده از ظرفيتها و امكانات و بسترهاي لازم در جامعه تاثيرگذار باشد و چنين بستري به درستي فراهم نشده است.

به گزارش ايسنا، وي ادامه داد: هم‌اكنون 60 درصد از پذيرفته‌شدگان آزمون سراسري دانشگاهها بانوان هستند و آنان گوي سبقت علم را از آقايان ربوده‌اند و واقعيتي است كه اگر به اين موضوع توجه نكنيم و بسترهاي لازم را براي بانوان فراهم نكنيم دچار مشكل خواهيم شد و به جهت اقتصادي و رواني و همه رويكرد اجتماعي و فرهنگي ضرر خواهيم كرد.

قاليباف با بيان اين كه برنامه دقيقي براي بانوان پس از فارغ‌التحصيلي وجود ندارد، افزود: منظور ايجاد محدوديت براي ورود بانوان به دانشگاهها نيست بلكه بايد براي فارغ‌التحصيلان و خروجي دانشگاهها برنامه‌ريزي و تدبير كنيم.

 

با طومار دانشجویان دیوار جنسیتی دانشکده خبر برچیده شد

خبرنامه امیرکبیر

یکشنبه 20 آبان 1386-11 نوامبر 2007

پس از واکنش گسترده دانشجویان دانشکده خبر به کشیده شدن دیوار جنسیتی در رستوران این دانشکده در روزهای میانی شهریور گذشته، احمدزاده کرمانی، رئیس جدید‌الانتصاب و ۲۸ ساله این دانشکده با عقب‌نشینی از اولین دستور خود در این سمت، با برچیده شدن این دیوار موافقت کرده است.

گفتنی است که انتصاب احمدزاده کرمانی که به حکم فیاضی، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، ریاست دانشکده خبر را از شهریور گذشته به عهده گرفته، با بروز ناآرامی‌هایی در میان دانشجویان که غالبا از روزنامه‌نگاران و خبرنگار‌ان رسانه‌های نوشتاری و صدا و سیما هستند، همراه بوده‌است.

 

 

 حكم تبرئه برادر متهم به قتل خواهرش تاييد شد  

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

دوشنبه 21 آبان 1386-12 نوامبر 2007

قضات شعبه‌ي 46 ديوان عالي كشور حكم تبرئه برادر متهم به قتل خواهرش را تاييد كردند.

به گزارش خبرنگار حقوقي ايسنا، طبق كيفرخواست صادره در اين پرونده «جواد» متهم به مباشرت در قتل عمدي«فاطمه»، خواهرش است.

متهم به قتل در جريان رسيدگي خطاب به پنج قاضي شعبه‌ي 71 دادگاه كيفري استان تهران عنوان كرده است: خواهرش از سلامت رواني كامل برخوردار نبوده و به لحاظ اين‌كه او را تاديب كند او را با چوب زده است و با توجه به بيماري‌اش عاملي براي مرگ شده است.

قضات شعبه‌ي 71 دادگاه كيفري استان پس از انجام شور متهم اين پرونده را از اتهام قتل عمدي تبرئه كردند و قتل را شبه عمد تشخيص دادند كه قضات شعبه‌ي 46 ديوان عالي كشور اين حكم را تاييد كردند.

 

 

افزايش ازدواج نوجوانان ايرانی با اجازه رسمی دادگاه 

روزنامه اعتماد

سه شنبه 22 آبان 1386-13 نوامبر 2007

در اواخر مهرماه آمار رسمي يي از سوي سازمان ملي جوانان منتشر شد که از وجود 30هزار نوجوان متاهل 10تا 14ساله ايراني خبر مي داد؛ 24هزار و 506نفر از اين افراد متاهل دختران زير 14سال بوده اند. هرچند اين آمار از سوي برخي نمايندگان مجلس مخدوش اعلام شد و سازمان ملي جوانان هم هيچ عکس العملي نشان نداد اما آمار جديدي که از سوي نماينده قوه قضائيه در جلسه شوراي اجتماعي -فرهنگي زنان ارائه شد خود تاييدي است بر ازدواج کودکان ايراني. اين آمار از 42213مورد صدور حکم رشد خبر مي دهد.

فريده غيرت حقوقدان و وکيل دادگستري مي گويد؛ «وقتي براي گرفتن گواهي رشد به دادگاه مراجعه مي شود، دادگاه ها شواهد و مدارک ظاهري را ملاک قرار مي دهند و براي دختري که رشد جسمي خوبي داشته باشد گواهي رشد صادر مي شود. يکي از مواردي که از دادگاه ها تقاضاي گواهي رشد مي شود براي صدور اجازه ازدواج دختران زير سن تعيين شده در قانون مدني ايران است. هرچند ممکن است قاضي با توجه به ظاهر يک دختر 12ساله براي او گواهي رشد صادر کند اما آيا يک دختر 12ساله توانايي ازدواج و اداره زندگي را دارد؛ آن هم در شرايطي که آمارها از ميزان بالاي طلاق در ايران حکايت مي کند؟»

نسرين ستوده وکيل دادگستري نيز مي گويد؛ «طبق قانون مدني ايران حداقل سن ازدواج براي دختران 13 سال و براي پسران 15 سال است اما با مراجعه به دادگاه و تقاضاي صدور حکم رشد، قاضي چند سوال از کودک مي پرسد و حکم رشيد بودن را براي وي صادر مي کند و بدين ترتيب اجازه ازدواج وي داده مي شود.»

او صدور گواهي رشد را فقط مربوط به ازدواج نمي داند و مي گويد؛ «گاهي از دادگاه ها درخواست صدور حکم مي شود براي اينکه يک کودک بتواند تصميم گيري کند که حضانتش با مادر باشد يا با پدر. همچنين گاهي حکم رشد براي اين گرفته مي شود که کودک بتواند معامله مالي انجام دهد.»

البته چون آمار ارائه شده از سوي بداغي نماينده قوه قضائيه، در جلسه شوراي فرهنگي - اجتماعي زنان دعاوي مربوط به مشکلات خانوادگي بوده است پس تقاضاي صدور حکم رشد براي انجام معاملات در اين مقوله نمي گنجد.

طبق ماده 1041 قانون مدني عقد نکاح دختر 13 ساله و پسر 15 ساله منوط به اخذ اجازه ولي (پدر و جد پدري) يا حکم دادگاه است. ناهيد خداکرمي عضو هيات علمي دانشکده پرستاري دانشگاه شهيد بهشتي با انتقاد به اين موضوع مي گويد؛ «براي اينکه يک دختر آمادگي ازدواج پيدا کند بايد هم به بلوغ جسمي و فيزيکي و هم به بلوغ رواني رسيده باشد و به صرف اينکه دختري در سن 12سالگي بالغ شده باشد توانايي ازدواج پيدا نمي کند چون براي پديده بلوغ فيزيکي که از بعد از قاعدگي دختران شروع مي شود و به تکامل زنانه مي انجامد، چهار سال زمان لازم است.»

وي مي گويد؛ «امروز ثابت شده است بلوغ فکري، عاطفي و جسمي براي ازدواج لازم هستند. همچنين ثابت شده است که ميزان مرده زايي و مرگ و مير مادران زير 20 سال خيلي بيشتر است. بنابراين گواهي حکم رشد براي يک دختر 12ساله او را در معرض مرگ و عوارض مختلف ديگري قرار مي دهد.»

خداکرمي مي افزايد؛ «امروز در سطح جهاني سن نوجواني تا زير 21 سال تعريف شده است و با توجه به همه عوارض جسمي، درست نيست دختري زير 18سالگي ازدواج کند، علاوه بر اينکه زندگي زناشويي در قرن بيست و يکم ابعاد مختلفي دارد و نمي توان از کودک 12ساله يي که با داشتن يک عروسک يا يک لباس زيبا مي توان او را قانع و راضي کرد انتظار داشت که بتواند از عهده مسووليت هاي يک زندگي برآيد. اين امر مصداق بارز بهره کشي جنسي است و بايد قانونگذاران براي جلوگيري از عوارض شديد ازدواج در سنين کودکي تغييراتي در قانون مدني انجام دهند.»

بهروز معبوديان روانشناس باليني، به آسيب شناسي ازدواج کودکان مي پردازد و مي گويد؛ «دختراني که در سنين کودکي ازدواج مي کنند، آسيب پذيري بالايي به لحاظ جسمي و رواني پيدا مي کنند. دختراني که در سنين کودکي ازدواج مي کنند فرصت هاي مناسب تحصيل را از دست مي دهند و در چنين شرايطي از حداقل مهارت هاي اجتماعي، ارتباطي و مهارت هاي شناختي لازم براي زندگي فردي و اجتماعي برخوردار هستند. در اين شرايط دختراني که در سنين کودکي خود نياز به آموزش، توجه، حمايت خانواده و وجود فرصت هاي برابر براي رشد دارند از حداقل حقوق انساني خود محروم مي شوند.»

معبوديان ادامه مي دهد؛ «از آنجايي که دختران در سنين کودکي از لحاظ جسماني رشد کاملي ندارند لذا ازدواج مي تواند براي اين دختران بيماري ها، مشکلات و عوارض جسماني خاصي را به همراه داشته باشد. بارداري در سنين کودکي مي تواند آنان را براي ساليان متمادي زندگي به لحاظ سلامت جسماني دچار آسيب کند. از سويي سقط جنين، زايمان هاي متعدد، بارداري ناخواسته و ناآگاهي در رابطه با مسائل جنسي و رعايت بهداشت جنسي موجب شيوع بيماري هاي مقاربتي در کودکان مي شود.»

دختران در 13سالگي هنوز به رشد شناختي لازم نرسيده اند و براي پذيرش نقش هاي متعددي که لازمه زندگي مشترک است دچار مشکلات متعددي هستند. در چنين سنيني که دختران نيازمند توجه، حمايت و مراقبت هستند از آنها انتظار مي رود به عنوان يک همسر و مادر نقش مستقل تري را ايفا کنند. معبوديان مي گويد؛ «مشکل بعدي در ارتباط با تعارض نقش ها است، يعني در داخل خود يک نقش نيز کودکان دچار تعارض مي شوند. مثلاً دختراني که در سنين نوجواني هستند بيشتر تمايل به استقلال در برابر خانواده دارند ولي در زندگي مشترک درخواست شريک زندگي از يک همسر بيشتر حمايت و پذيرش بي چون و چراي خواسته هاي شريک زندگي است.»

ازدواج کودکان امکان رشد سالم نيازهاي روان شناختي را در آنان عقيم مي سازد و کودکي اين دختران به سرقت مي رود و آنها با شخصيتي رشدنايافته زندگي را شروع مي کنند. از آنجايي که کودکان در اين سنين از رشد جسماني، عاطفي، شناختي و اجتماعي کافي برخوردار نيستند آسيب پذيري آنها نسبت به فشارهاي رواني ايفاي نقش همسري، نقش مادري، نقش دختري براي خانواده اش و نقش عروس براي خانواده همسر و نقش هاي ديگر بسيار بالا مي رود. در جايي که يک دختر 12ساله نياز به حمايت، تجربه و آموزش و امنيت و احساس ارزشمندي دارد، در چنين شرايطي مجبور است که از ديگران مراقبت و حمايت کند. کودکاني که هنوز تجربه تعلق و دوست داشتن براي رشد مهارت هاي اجتماعي را کسب نکرده اند بايد بتوانند ايفاگر مسووليت هايي باشند که خود از آن محروم بوده اند.

معبوديان فراواني اختلالات خلقي از جمله افسردگي، اختلالات اضطرابي از اضطراب جزيي تا اختلالات وسواس فکري و وحشت زدگي را از پيامدهاي ازدواج دختران در سنين کودکي مي داند و مي گويد؛ «علاوه بر اين افزايش طلاق، کشمکش، فرار از خانه، رابطه خارج از چارچوب زندگي مشترک و قتل همسر در چنين خانواده هايي وجود دارد. چون ازدواج اين زنان اجباري بوده بعد از بلوغ فکري و آگاهي از تضييع حقوق خود در خانواده، تلاش براي گسست از يک محيط آسيب زا را به عنوان يک راه سازگارانه براي مراقبت از خود و بهداشت رواني خود مورد توجه قرار مي دهند و جدايي را به عنوان يک سازگاري مي بينند؛ سازگاري با نيازهاي طبيعي و انساني خود.»

وي توضيح مي دهد؛ «اين زنان به دنبال اشخاصي مي گردند که فکر مي کنند زوج مناسبي برايشان است. پافشاري براي طلاق به منظور بازآفريني زندگي مشترک که فرد خود آن را انتخاب کرده و ممانعت خانواده و جامعه از اين طلاق موجب شروع رابطه خارج از چارچوب خانواده مي شود. از آنجايي که فضاي چنين خانواده هايي پذيرش مساله جدايي را ندارد و چون سيستم قضايي هم تاکيدش بر حفظ چارچوب خانواده است، از اين زنان حمايتي نمي شود. در اين شرايط چون زنان امکان طلاق ندارندگاه به شيوه هايي پناه مي برند که مخاطرات قانوني وحتي مخاطرات جاني را براي آنها ايجاد مي کند.»

آمار ارائه شده از سوي نماينده قوه قضائيه نشان از رشد 47 درصدي طلاق توافقي در سال 85 دارد. بر اساس اين آمار بيشترين مراجعه دعاوي خانوادگي در کل کشور دعوي طلاق توافقي با 93075 مورد بوده است که در سال 84 اين رقم 63187 مورد بوده است. شايد اين آمار هشداري باشد براي جلب توجه قانونگذاران به تغيير سن ازدواج دختران.

  

معاون وزيرعلوم: هيچ طرحي براي جداسازي دانشجويان دختر و پسر وجود ندارد

خبرگزاري جمهوري اسلامي

سه شنبه 22 آبان 1386-13 نوامبر 2007

معاون وزير علوم، تحقيقات وفناوري گفت: هيچ برنامه و طرحي براي جداسازي دانشجويان دختر و پسر در دانشگاه هاي كشور مطرح نيست.

دكتر "حسن خالقي" روز سه شنبه درگفت وگو با خبرنگار ايرنا خاطر نشان كرد: تاسيس دانشگاه دخترانه حضرت معصومه (س) در قم گامي براي جداسازي جنسيتي در دانشگاهها نيست، بلكه تاسيس اين نوع دانشگاه پاسخگويي به يك نياز جامعه است.

وي تصريح كرد: بسياري خانواده‌ها ترجيح مي‌دهند كه دخترانشان تنها در يك محيط فرهنگي خاص بانوان به تحصيلات عاليه مشغول شوند و ما براي رفع اين نياز جامعه به صورت نمادين طرحي را از شهر قم آغاز كرديم.

خالقي يادآورشد: اگر ديگر استانها به دانشگاه دخترانه نياز داشته باشند ما اين اقدام را در آنجا عملي خواهيم كرد.

وي افزود: اگر استانهاي ديگر به اين نوع دانشگاه نياز داشته باشند، كافي است طرح هاي خود را ارايه كنند تا از آنها حمايت كنيم خالقي با اين حال تاكيد كرد: دولت هرگز سياست جداسازي را در دانشگاههاي كشور دنبال نمي‌كند.

وي اظهار داشت: اگر قرار شد دانشگاه هاي دخترانه در ديگر استانها تاسيس شود بايد مردم و مسوولان آنجا همكاري و مشاركت نمايند.

وي با اشاره به ضرورت تاسيس دانشگاه دخترانه حضرت معصومه(س)قم ، گفت:

در قم اين نياز كاملا احساس مي‌شد و وزارت علوم نيز سالها اين مساله را دنبال مي‌كرد چرا كه برخي دختران خود نيز اين نوع دانشگاه را ترجيح مي دهند.

گفتني است دانشگاه دخترانه حضرت معصومه (س) قم پس از دانشگاه الزهراي تهران دومين دانشگاه دخترانه كشور است كه شب گذشته در قم افتتاح شد.

 

 

معاون وزيرعلوم: هيچ طرحي براي جداسازي دانشجويان دختر و پسر وجود ندارد

خبرگزاري جمهوري اسلامي

سه شنبه 22 آبان 1386-13 نوامبر 2007

معاون وزير علوم، تحقيقات وفناوري گفت: هيچ برنامه و طرحي براي جداسازي دانشجويان دختر و پسر در دانشگاه هاي كشور مطرح نيست.

دكتر "حسن خالقي" روز سه شنبه درگفت وگو با خبرنگار ايرنا خاطر نشان كرد: تاسيس دانشگاه دخترانه حضرت معصومه (س) در قم گامي براي جداسازي جنسيتي در دانشگاهها نيست، بلكه تاسيس اين نوع دانشگاه پاسخگويي به يك نياز جامعه است.

وي تصريح كرد: بسياري خانواده‌ها ترجيح مي‌دهند كه دخترانشان تنها در يك محيط فرهنگي خاص بانوان به تحصيلات عاليه مشغول شوند و ما براي رفع اين نياز جامعه به صورت نمادين طرحي را از شهر قم آغاز كرديم.

خالقي يادآورشد: اگر ديگر استانها به دانشگاه دخترانه نياز داشته باشند ما اين اقدام را در آنجا عملي خواهيم كرد.

وي افزود: اگر استانهاي ديگر به اين نوع دانشگاه نياز داشته باشند، كافي است طرح هاي خود را ارايه كنند تا از آنها حمايت كنيم.

خالقي با اين حال تاكيد كرد: دولت هرگز سياست جداسازي را در دانشگاههاي كشور دنبال نمي‌كند.

وي اظهار داشت: اگر قرار شد دانشگاه هاي دخترانه در ديگر استانها تاسيس شود بايد مردم و مسوولان آنجا همكاري و مشاركت نمايند.

وي با اشاره به ضرورت تاسيس دانشگاه دخترانه حضرت معصومه(س)قم ، گفت:

در قم اين نياز كاملا احساس مي‌شد و وزارت علوم نيز سالها اين مساله را دنبال مي‌كرد چرا كه برخي دختران خود نيز اين نوع دانشگاه را ترجيح مي دهند.

گفتني است دانشگاه دخترانه حضرت معصومه (س) قم پس از دانشگاه الزهراي تهران دومين دانشگاه دخترانه كشور است كه شب گذشته در قم افتتاح شد.

 

سايت زنستان به دستور دادسراي ارشاد مسدود شد

كانون زنان ايراني

چهار شنبه 23 آبان 1386

نشریه اینترنتی زنستان با اخطار دادسرای اتاق اینترنت وزارت ارشاد، بسته شد.

دادسرای اتاق اینترنت وزارت ارشاد با اخطار به شرکت هایی که هاست و دومین زنستان از آنها خریداری شده بود و احضار مسئولان این شرکت ها از آنها خواست که فضای اینترنتی فروخته شده به زنستان را مسدود کنند.

این در حالی است که این سایت اینترنتی فعال در حوزه زنان، پیش از این شش بار فیلتر شده بود.

 

 

پلیس بصره: افراطیون مذهبی زنان را هدف قرار داده اند

بی بی سی

سه شنبه 15 آبان 1386-6 نوامبر 2007

رئیس پلیس بصره به خبرنگار بی بی سی گفته است که سرکوب گسترده ای علیه زنان در بصره به راه افتاده است.

به گفته ژنرال خلف، بین ماه های ژوئیه و سپتامبر سال جاری، چهل و دو زن در آنچه که اقدامات تندروهای مذهبی به نظر می رسد به قتل رسیدند اما تعداد کشته شدگان در ماه اکتبر اندکی کاهش یافته است.

به گفته عبدالجلیل خلف، در یک مورد مهاجمان مسلح وارد خانه یک زن شدند و او و پسر شش ساله اش را به دلیل شایعاتی در مورد ارتباط غیر مشروع جنسی این زن به قتل رساندند.

هشدار اسلامگرایان به زنان

در مورد دامنه حملات علیه زنان بصره، یکی از حقوقدانان زن شهر در تماس تلفنی با بی بی سی گفته است که هر دو یا سه روز یک بار، چنین حملاتی در شهر روی می دهد. 

دیوار نوشته های بصره زنان بد حجاب را به واکنش خشونت آمیز تهدید می کند.

در یک مورد، افراطیون مذهبی یک دختر دانشجو را به دلیل رعایت نکردن حجاب اسلامی با شلیک گلوله به پای او تنبیه کردند.

به گفته این حقوقدان ساکن بصره، در نقاط مختلف شهر دیوار نوشته هایی دیده می شود که در آنها به زنان هشدار داده شده است که در صورت رعایت نکردن پوشش اسلامی تنبیه خواهند شد.

این حقوقدان زن گفته است که یکی از گروه های مذهبی شهر به او گفته که به جای کار در بیرون خانه بهتر است ازدواج کند و در خانه بماند و او را به خشونت و حتی قتل تهدید کرده است.

تعداد دیگری از زنان بصره نیز از هشدار یا حمله عوامل گروه های مذهبی، از جمله مهاجمان موتور سوار، خبر داده اند.

در برخی موارد، افراد مسلح به خانه زنانی که به نظر آنان مقررات اسلامی را نادیده گرفته بودند مراجعه کرده و قربانیان خود را در برابر چشم فرزندانشان به قتل رسانده اند.

ظن به شبه نظامیان شیعه

ژنرال خلف که به دستور نخست وزیر عراق به منظور برقراری امنیت به بصره اعزام شده گفته است که ماموران پلیس از بیم اقدامات تلافی جویانه تندروهای مذهبی جرات پیگیری موثر این جنایات را نداشته اند. 

ساکنان بصره شبه نظامیان شیعه را عامل حمله و قتل زنان شهر دانسته اند.

همچنین، خویشاوندان زنان مقتول هم به خاطر جلوگیری از رسوایی و همچنین نا امیدی از اقدام موثر پلیس در تعقیب قاتلان مایل نبوده اند این موارد را گزارش دهند و تعقیب کنند.

در سال جاری، نیروهای بریتانیایی از بصره خارج شدند و حفظ امنیت این شهر را به ماموران عراقی سپردند اما به گفته رئیس پلیس شهر، خشونت علیه زنان در زمان حضور نیروهای بریتانیایی هم، هرچند با شدت و گسترش کمتر، وجود داشت.

در حالیکه شهر بصره شاهد رقابت بین گروه های رقیب شیعه است، ژنرال خلف از اظهار نظر صریح در باره عاملان حمله به زنان و حامیان آنان خودداری ورزید اما گفت که 'جانیان خطرناک' می کوشند امنیت شهر را بر هم بزنند.

با اینهمه، برخی از ساکنان بصره به صراحت گروه های شبه نظامی شیعه را مسئول حمله و قتل زنان دانسته و گفته اند که این گروه ها در نیروهای پلیس هم نفوذ کرده اند و مانع از اجرای موثر قانون و حفاظت از امنیت مردم می شوند.

در عین حال، سخنگوی شبه نظامیان وابسته به مقتدی صدر، که بزرگترین گروه شبه نظامی شیعه در بصره محسوب می شود، به خبرنگار بی بی سی گفته است که این گروه در حمله به زنان و توسل به زور برای اجرای قوانین اسلامی دست نداشته اما احتمال دخالت سایر گروه های شیعه را نیز مردود ندانسته است.

در مقایسه با بسیاری دیگر از نقاط عراق، شهر بصره کمتر هدف عملیاتی مانند بمب گذاری های انتحاری قرار گرفته اما رقابت گروه های مسلح شیعه و آنچه که نفوذ آنان در تشکیلات امنیتی شهر خوانده شده از عوامل نا امنی و نا آرامی در این شهر بوده است. 

 

اعتراض به حکم قربانی تجاوز در عربستان

بی بی سی

شنبه 26 آبان 1386-17 نوامبر 2007

بر اساس قوانین سعودی زنان و مردان نامحرم باید از یکدیگر جدا باشند

وکیل زنی که قربانی یک تجاوز دسته جمعی در عربستان سعودی است حکم دادگاه مبنی بر ۲۰۰ ضربه شلاق و شش ماه زندان را "ناعادلانه" و مغایر با قوانین اسلامی خواند.

قربانی که یک زن تبعه عربستان سعودی است در ابتدا به جرم نقض قانون جدایی جنسیتی به شلاق محکوم شده بود.

او در هنگام وقوع تجاوز در ماشین مردی بود که با او نسبتی نداشته است.

اما وی هنگامیکه خواستار تجدید نظر دادگاه شد، قضات حکم پیشین را دو برابر کرده و او را متهم به بهره برداری از رسانه های جمعی برای تغییر رای دادگاه کردند.

وکیل وی نیز از ادامه کار بازداشته شد و قرار است تنبیه شود.

عبد الرحمن اللاحم گفت: "موکل من قربانی این جنایت شنیع بوده است. من معتقدم حکم او ناقض شریعت اسلامی و ناقض کنوانسیونهای ذیربط بین المللی است.

او افزود: دستگاه قضائی باید با این دختر بعنوان یک قربانی برخورد کند نه مجرم.

وکیل همچنین گفت که قربانی خواستار تجدید نظر در حکم جدید خود خواهد شد.

قوانین جدایی جنسیتی

رسانه های عربی گزارش کرده اند که این زن ۱۹ ساله که جزء اقلیت شیعه در عربستان سعودی است ۱۴ بار مورد تجاوز قرار گرفت.

این حمله یکسال و نیم پیش در یکی از استانهای شرقی عربستان سعودی رخ داد.

هفت مرد سنی که به او تجاوز کردند در ابتدا به یک تا پنج سال زندان محکوم شدند.

اما دادگاه احکام آنها را نیز دو برابر کرد.

خبرنگاران می گویند که احکام مجرمین سنگین به نظر نمی رسد، مخصوصا با توجه به این که در ابتدا گمان می رفت حتی ممکن است به مرگ محکوم شوند.

قربانی این تجاوز در ابتدا به جرم آنکه در ماشین یک مرد نامحرم نشسته بوده به ۹۰ ضربه شلاق محکوم شد.

رسانه های عربی گزارش کرده اند که دادگاه در هنگام تجدید نظر نه فقط این حکم را کاهش نداد بلکه تعداد شلاقها را به ۲۰۰ ضربه افزایش داد و شش ماه زندان هم به آن افزود.

بر اساس این گزارش ها قضات دادگاه بدلیل آنکه قربانی از رسانه ها برای اعمال نفوذ بر رای دادگاه استفاده کرده حکم او را افزایش دادند.

آقای اللاحم می گوید تصمیم دادگاه برای ابطال اجازه وکالتش و نیز ممنوعیت از ادامه دفاع از این قربانی غیرقانونی است.

 

 

اولين نشست شخصيت‌هاي برجسته‌ي زن در جهان در نيويورك برگزار شد  

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

یکشنبه 27 آبان 1386-18 نوامبر 2007

اولين نشست شخصيت‌هاي برجسته‌ي زن جهان با درخواست اقدام براي مقابله با گرم شدن زمين، تروريسم، فقر و ايجاد امنيت براي زنان در روزهاي جمعه و شنبه در نيويورك برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از خبرگزاري فرانسه، بيش از 70 نفر از رهبران تجاري زن جهان، اعضاي زن دولت‌ها، قانون‌گذاران، ديپلمات‌ها و محققان زن از سرتاسر جهان در نشست دو روزه امنيت جهاني رهبران زن دنيا شركت كردند. اين نشست به رياست مري رابينسون، رييس‌جمهور پيشين ايرلند و كيم كمپل، نخست وزير پيشين كانادا برگزار ‌شد.

مهمترين مسائلي كه در اين نشست به آن ‌پرداخته شد، اقداماتي هماهنگ در مورد مسائلي نظير آب شدن يخ‌هاي قطب شمال كه باعث تغيير در شيوه زندگي و تحصيلات فرزندان اسكيموها مي‌شود و نبود امنيت براي زنان در دارفور بود. سازمان ملل روز جمعه در مورد امنيت زنان قطعنامه‌اي مبني بر اقدام فوري براي جلوگيري از تجاوز و خشونت‌هاي جنسي توسط سربازان دولتي، نيروهاي نامتعارف و غير نظاميان صادر كرد.

رابينسون گفت: وي از زنان مي‌خواهد در مورد مسائل ضروري روز بحث كنند.

ابتكار ايجاد اين نشست، در سال 2006 توسط چندين سازمان كه شامل پروژه كاخ سفيد، شوراي رهبران زن جهان و گردهمايي درون فرهنگي رهبران زن بوده شكل گرفت.

شركت كنندگان اين نشست، با برگزاري سومين نشست در سال 2009 براي بحث در مورد حقوق زنان موافقت كردند. اين نشست در محل كار الن جانسون سيرليف، رييس‌جمهور ليبريا برگزار خواهد شد.

 

 

ممانعت از سخنرانی یکی از فعالین حقوق زنان در سنندج

آژانس خبری موکریان

یکشنبه 27 آبان 1386-18 نوامبر 2007

 روز گذشته از سخنرانی سیمین چایچی نویسنده سنندجی و فعال حقوق زنان ،در جلسه ادبی شهر سنندج که در کتابخانه مرکزی این شهربرگزار شد، ممانعت بعمل آمد.

دراین جلسه که برای نقد و بررسی کتاب یکی از نویسندگان شهرسنندج برگزار شده بود ،هنگامی که خانم چایچی خواست پشت تریبون قرار گیرد ،با اعلام تمام شدن وقت جلسه از سوی مجری این مراسم از سخنرانی این نویسنده کرد جلوگیری شد.

تعدادی از حاضرین در جلسه نسبت به این اقدام اعتراض کردند.

گفتنی است سیمین چایچی مسئول کمیته زنان پن کرد می باشد.

 

مديركل بهزيستي‌استان‌مركزي: مستمري ماهيانه زنان آسيب ديده افزايش يافت

خبرگزاري جمهوري اسلامي

شنبه 26 آبان 1386-17 نوامبر 2007

مديركل بهزيستي‌استان‌مركزي گفت: به منظور توانمندسازي و ساماندهي زنان آسيب ديده‌و سرپرست خانوار، مستمري پرداختي به آنان افزايش يافته است.

"كاظم صالحي" افزود: در اين راستا، توسط دولت از محل صرفه‌جويي درآمدهاي بنزين بالغ بر هشت ميليارد ريال به بهزيستي كشور اختصاص يافت و بزودي سهم استانها ابلاغ مي‌شود.

وي ادامه داد: با توجه به كاهش بودجه امسال بهزيستي اين استان و افزايش تعداد مددجويان، تلاش داريم ديگر گروههاي تحت‌پوشش بهزيستي را نيز از خدمات مطلوبتري بهره‌مند سازيم.

وي گفت: به‌منظور ايجاد اشتغال پايدار وتثبيت موقعيت شغلي مددجويان اين سازمان در واحدهاي مختلف، حدود ۳۷ميليارد ريال از حق بيمه كارفرمايان را پرداخت مي‌كند.

وي بيان داشت: اورژانس اجتماعي سازمان نيز با هدف مداخله در بحرانهاي اجتماعي وفرهنگي سطح جامعه با بهره‌گيري كارشناسان زبده و توانمند فعاليت خود را آغاز نموده است.

هم اكنون سازمان بهزيستي استان مركزي حدود ۵۰هزار نفر توانجو را به طور مستمر و غير مستمر تحت پوشش دارد.