زنان:پنجشنبه 10 آبان 1386-1 نوامبر 2007

 

 

 

 

گزارشي از زندگي زنان محله آذرآباد تهران

فاطمه علي‌اصغر، کانون زنان ایرانی

روزنامه سرمایه

دو شنبه 29 اكتبر 2007, بوسيله ى دیاکو

زنان اين جا فقط مي‌خورند و مي‌خوابند و پوسته‌هاي گندم را از حياط‌هاي خود جمع مي‌كنند. اين فعاليت روزانهء آن‌هاست. اين‌ها را رويا. ر، 26 ساله و ساكن منطقه آذرآباد در بزرگراه بعثت مي‌گويد، بعد با صداي بلند مي‌خندد. خوب چكار كنند! شما بگوييد؟

مي‌گويند وضعيت مالي بسياري از خانواده‌هاي اينجا مناسب نيست. يعني در اين محله هيچ زني كار نمي‌كند؟ مادر دختر، چادر مشكي‌اش را جا‌به‌جا مي‌كند و مي‌گويد: نه! در آذر آباد كه ما به آن مي‌گوييم ترك آباد اگر زنان كار كنند، خيلي بد است. به نان بخور و نمير مي‌سازند، اما كار بي كار!

روي خود را گرفته و اين بار، خود جا‌به‌جا مي‌شود، چهره‌اش مهربان و دوست داشتني است اما پير و شكسته. بعد به خانهء مخروطي شكل خود زل مي‌زند كه نمايش سيمان است و پنجره‌هايش زنگ زده و قرمز.

زمزمه مي‌كند: اينجا خبري از اشتغال زنان نيست. چكار كنند مثلا؟ شما بگوييد؟ كارهايي نيست كه در خانه انجام دهند. هيچ‌كس فعاليتي ندارد. اين‌جا حتي از آرايشگاه زنانه هم خبري نيست! خودتان نگاه كنيد. كسي را مي‌بينيد كه فعاليتي داشته باشد؟

گفته‌هاي اين مادر و دختر، درد دل بيش‌تر زنان آذرآباد است. محله‌اي كوچك و مستطيلي‌شكل كه 70 خانوار بيش‌تر ندارد. بسياري از آن‌ها هم در فقر دست و پا مي‌زنند اما زن و مرد صبوري پيشه مي‌كنند. دم بر نمي‌آورند. گويا از اعتراض، از درخواست و هر چيزي كه منجر به بهبود وضعيت زندگي‌شان شود، خسته شده‌اند. هر روز بارها و بارها زنگ ساعت‌ها به صدا در مي‌آيد و سيلوي رو به روي محله، پوسته‌هاي گندم را بر سر و صورتشان مي‌ريزد. همه عادت كرده‌اند. در ميان محله‌اي كه احتمال گرفتن سل و سرطان ريه به مرحمت وجود سيلوي 120 ساله بدون فيلتر‌هاي مناسب، فزوني مي‌گيرد، كسي كاري نمي‌كند. انگار حكمي ‌نازل شده كه اينجا نان آور خانواده‌ها فقط مردان هستند. زني زنبيل به دست در حالي كه به سختي پاهايش را روي زمين مي‌كشد، از كنارمان مي‌گذرد، مي‌گويد: اينجا تنها يك زن است كه كار مي‌كند. آن هم به خاطر اين‌كه شوهر ندارد و مخارج چهار بچه يتيم را مي‌دهد. او در بيمارستان كار مي‌كند. بيمارستان شريعتي. خانه‌اش آن جاست اما خودش نيست. صبح مي‌رود، شب مي‌آيد.

همهء اهالي محل معتقدند كه اين زن 50 ساله تنها زن شاغل محله است كه راهش را از بقيه جدا كرده و براي ادامهء زندگي روش ديگري را برگزيده است. او كار كردن را براي ادامهء زندگي بر فقر ارجح دانسته و جور ديگري مي‌خواهد، زندگي كند. او نه به سنش توجهي كرده و نه چشمش به كار بچه‌هايش بوده است. همه او را مي‌شناسند. اگر غريبه‌اي هم وارد آذرآباد شود، مي‌داند كه زني هست اينجا كه در بيمارستان كار مي‌كند. صبح‌ها مي‌رود. غروب مي‌آيد. خانه‌اش انتهاي محله است; با دري توسي و رنگ باخته.

در اين محلهء كوچك كه در ميان مغازه‌هاي تعويض روغني، مكانيكي و كارخانه‌هاي صنعتي محاصره شده، گويا مردان تنها بازوي اقتصادي آن هستند. اين جنس‌هاي اول هستند كه دور هم جمع مي‌شوند تا از وضعيت سيلو شكايت كنند. تا آب لوله‌كشي را به محله بياورند و خيلي كارهاي ديگري را كه در سودش همه با هم سهيم هستند، آن‌ها انجام مي‌دهند...

قديمي‌ها نقل مي‌كنند: چند سال پيش كارخانهء چيت‌سازي نزديكي اينجا بود كه البته هنوز هم هست منتها آتش كارگاه‌هايش خاموش‌هست; ساختماني خالي. برخي از زنان در اين كارخانه فعاليت مي‌كردند اما از آن روزي كه بهانه‌هاي جنس‌هاي ارزان خارجي و برخي مسايل ديگر مطرح شد. مالك شخصي كارخانه صلاح ندانست كه چرخ‌هايش بگردد و عده‌اي در آن مشغول فعاليت اقتصادي باشند. به اين ترتيب بود كه اندك زنان شاغل اين محله نيز، بيكار شدند... نه خبري از تعاوني زنان، نه گرد هم جمع شدن زنانه، نه اقدامات خيرانه و نه احداث صندوق قرض‌الحسنه و نه.... محله صبح‌ها وقتي خالي از مردان مي‌شود، سوت و كور است. جز صداي دودكش‌هاي سيلو و هجوم پوسته‌ها چيزي به گوش نمي‌رسد. پيرزني با دست‌هاي چروك و خالدار از كنارم رد مي‌شود، نفسي مي‌كشد، عميق. گويا قرار است شعري نيمه‌تمام را به اتمام برساند اما نمي‌تواند، صدايش در كوچهء باريك و رو‌به‌روي بندهاي لباس خانه‌اي فرسوده، شنيده مي‌شود: اين نيز بگذرد.

 

 

 

 

هاله افشار فمينيست ايراني عضو مجلس اعيان انگلستان شد

میدان زنان

شنبه 5 آبان 1386- 27 اکتبر 2007

دكتر هاله افشار استاد مطالعات زنان در دانشگاه " يورك" در انگليس به عنوان نخستين بانوي ايراني به عضويت مجلس اعيان اين كشور درآمد و ملقب به عنوان تشريفاتي بارونس شد. افشار دومين ايراني عضو اين مجلس محسوب مي‌شود.

 هاله افشار دكتراي خود را از دانشگاه كمبريج دريافت كرده و پيشتر از دربار انگليس لقب تشريفاتي "او.بي.اي" را كه مخصوص نخبگان اين كشور است، دريافت كرده بود. هاله افشار كه دختر دكتر "حسن افشار" از روساي پيشين دانشكده حقوق دانشگاه تهران است رييس و بنيانگذار دپارتمان مطالعات زنان در دانشگاه يورك  است. كرسي هاله افشار در مجلس اعيان انگليس جزء كرسي‌هايي است كه به پيشنهاد مردم عادي اختصاص مي‌يابند.

هاله افشار از فمينيستهاي ايراني شناخته شده است و در مقاطع مختلف از طريق انتشار نامه هاي سرگشاده، سخنراني، مصاحبه با رسانه‌ها و  رايزني و فشار به مجامع بين المللي براي بهبود شرايط زنان در ايران و ديگر كشورها اسلامي و نيز كاهش فشار حكومتهاي اسلامي به فعالان جنبش زنان و مدافعان حقوق بشر تلاش كرده است.

پروفسور افشار پس از انتخاب براي عضويت در مجلس اعيان در گفت‌وگو با "نوز" نشريه داخلي دانشگاه يورك ضمن اعلام شگفتي از اين انتخاب گفت: مانند گذشته براي ايجاد فرصتهاي برابر براي اقليت‌ها و زنان خواهم كوشيد. افشار فمينيسم را مهم ترين و پايدارترين تعهد خويش توصيف مي كند.

هاله افشار مولف بيش از ? ???كتاب دانشگاهي در موضوعات مختلف جامعه شناسي و مطالعات زنان است. برخي از آثار منتشر شده اين بانوي ايراني عبارتند از: "اسلام و فمينيسم، مطالعه موردي ايران"، "تصوير جهان سومي از زنان و ناتواني"، "توسعه زنان و جنگ"، "ديناميسم‌هاي نژاد و جنسيت"، "زنان ايراني و دفاع آنان از اسلام"، "زنان، توسعه و نجات در جهان سوم" و "زنان، جهاني شدن و متلاشي شدن در جهان در حال توسعه.

او همچنين آثاري با عناوين "زنان در خاورميانه: تعابير، واقعيات و كشاكش آنان براي آزادي"، "زنان در مراحل آخر زندگي"، "زنان، دولت و ايدئولوژي: مطالعاتي در آفريقا و آسيا"، "زنان، فقر و ايدئولوژي"، "زنان، كار و ايدئولوژي در جهان سوم"، "زنان و سياست در جهان سوم" و "زنان و سياست‌هاي اصلاحي در جهان سوم" منتشر كرده است.

 

 

 

در انتخابات مجلس شوراي عمان هيچ زني انتخاب نشد!  

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

یکشنبه 6 آبان 1386-28 اکتبر 2007

هيچ زني در ميان 84 عضو منتخب مجلس شوراي جديد عمان حضور ندارد و 21 كانديداي زن نتوانستند در تصاحب كرسي‌هاي مجلس موفق باشند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از خبرگزاري رويتر، پنجمين مجلس شوراي در حال كناره‌گيري عمان كه در سال 2003 انتخاب شد، 2 عضو زن داشت. بعضي از زنان و فعالان حامي آنها پيشنهاد نظام سهميه‌اي را به منظور حضور حداقلي زنان در مجلس ارائه داده‌ بودند؛ مجلسي كه از نظر رسمي فاقد قدرت است.

سلطان قابوس بين سعيد كه از سال 1970 حكومت كشورعربي حوزه‌ي خليج فارس عمان را برعهده دارد، اعضاي كابينه را تعيين مي‌كند.

راحله الريامي، يكي از دو عضو زن مجلس در حال كناره‌گيري گفت: من از انتخاب نشدن زنان در انتخابات مايوس شدم اما بايد به انتخاب راي‌دهندگان احترام بگذاريم.

وي اضافه كرد: نظام سهميه‌اي نشان دهنده تبعيض در مجلس است و به عنوان يك زن با آن مخالفم.

راي‌گيري روز شنبه كه در آن براي اولين بار مبارزات انتخاباتي عمومي صورت گرفت، در حالي برگزار شد كه مردم عمان هنوز بر اساس خط مشي قبيله‌يي و نه برنامه‌هاي سياسي راي مي‌دهند.

سعود بين ابراهيم البوسعيدي، وزير كشور عمان به خبرگزاري عمان گفت: شركت مردم در انتخابات "بالاتر از انتظارات بود.

يك راي دهنده زن نيز كه خواست نامش فاش نشود، گفت: بعضي از زنان قبيله‌هاي داخل كشور براي حضور در پاي صندوق‌هاي راي بدون مردان‌شان مشكل داشتند و بعضي ديگر هم با توجه به راهنمايي آشنايان مردشان مبني بر اينكه كدام كانديدا مناسب است، راي مي‌دادند.

يك استاد دانشگاه نيز كه خواست نامش فاش نشود، گفت: شوهر من مانع از شركت من در انتخابات شد.

 

وزارت كشور عمان اعلام كرده بود: 388 هزار و 683 نفر براي انتخاباتي كه در آن 632 كانديدا در 61 حوزه انتخاباتي حضور داشتند، واجد شرايط راي دادن بودند.

 

 

اولين رييس جمهور زن در آرژانتين

كريستينا فرناندز اعلام پيروزي كرد  

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

یکشنبه 6 آبان 1386-28 اکتبر 2007

همسر رييس جمهور در حال كناره‌گيري آرژانتين در انتخابات رياست جمهوري اين كشور اعلام پيروزي كرد. بر اساس نتايج اوليه و نظرسنجي‌هاي پس از انتخابات مشخص شده كه انتخابات به دور دوم كشيده نشده و وي به عنوان اولين زن در سمت رياست‌ جمهوري آرژانتين برگزيده خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، بيشتر محبوبيت خانم كريستينا فرناندز، همسر رييس‌جمهور آرژانتين به خاطر محبوبيت خود نستور كرچنر، رييس‌جمهور در حال كناره‌گيري آرژانتين است. كرچنر عامل رونق اقتصادي آرژانتين و نجات اين كشور از فروپاشي اقتصادي سال ‌٢٠٠١ است.

بسياري كريستينا فرناندز را با سناتور هيلاري كلينتون، كانديداي انتخابات رياست جمهوري ‌٢٠٠٨ آمريكا كه مانند وي يك وكيل و سناتور نيز است و در كنار همسرش در امور سياسي فعاليت مي‌كند، مقايسه كرده‌اند.

خانم فرناندز در حالي كه همسرش را در كنار خود مي‌ديد، گفت: پيروزي خوبي بدست آورديم. اما با اين پيروزي به جاي بدست آوردن افتخار و نعمت فراوان در موضعي قرار گرفتم كه مسووليت‌ها و الزامات گسترده‌تري بر عهده‌ام خواهد بود.

حاميان خانم فرناندز نيز وي را تشويق مي‌كردند. يكي از حاميان وي فرياد مي‌زد: كريسينا فرناندز ما را از فقر نجات مي‌دهد.

خانم فرناندز براي برگزيده شدن به عنوان رييس‌جمهور آينده‌ي آرژانتين نياز به ‌٤٠ درصد آراء دارد. با توجه به شمارش آراي يك سوم از صندوق‌هاي راي، خانم فرناندز ‌٤٣ درصد آراء را كسب كرده است.

اين درحالي است كه اليسا كاريو، قانون‌گذار سابق اين كشور و روبرتو لاوآكنا، وزير اقتصاد سابق آرژانتين نيز هر كدام حدود ‌٢٠ درصد آراء را به خود اختصاص داده‌اند و بقيه راي‌ها ميان ‌١١ كانديداي ديگر تقسيم شده است.

شش شبكه‌ي تلويزيوني مستقل، يك ايستگاه راديويي خصوصي و يك روزنامه‌ي مخالف در آرژانتين گزارش دادند كه بر اساس نظرسنجي‌هاي آنها، كريستينا فرناندز به آساني در دور اول انتخابات رياست جمهوري اين كشور پيروز خواهد شد.

حتي پنج سازمان خبري حد راي‌ها به دست آمده توسط كانديداها را اعلام كرده‌اند به طوريكه طي گزارش‌هاي اين سازمان‌ها خانم فرناندز بين ‌٤٢ تا ‌٤٦ درصد آراء و كاريو بين ‌١٩ تا ‌٢٣ درصد آراء را كسب خواهند كرد.

خانم فرناندز در حالي اعلام پيروزي كرده است كه كانديداهاي مخالف اعلام شكست نكرده‌اند و ماتياس مندز، سخنگوي كاريو اعلام كرد كه هفت حزب در آرژانتين شكايت‌نامه‌اي را تنظيم كرده‌اند و از اين موضوع كه برگه‌هاي راي گم شده‌اند و يا در بوئنوس آيرس دزديده شده‌اند، شكايت كرده‌اند.

مقامات انتخاباتي آرژانتين اين اتهام‌ها را رد كرده‌ و هر گونه بي‌نظمي در خلال اين انتخابات را منتفي دانسته‌اند. يكي از مقامات انتخابات گفت كه هيچ بي‌نظمي گزارش نشده است؛ فقط به علت دير باز شدن اكثر ‌٧٠٠/١٢ حوزه‌ي راي‌گيري يك قاضي در اين كشور راي‌گيري را در پايتخت آرژانتين يك ساعت تمديد كرد.

رييس‌جمهور بعدي آرژانتين كه ‌١٠ دسامبر (‌١٩آذر) دوره‌ي چهار ساله‌ي خود را آغاز خواهد كرد، با چالش‌هايي از جمله تورم بالا، كمبود امور انرژي و جرائم رايج در اين كشور روبرو خواهد بود. همچنين ميراث بحران اقتصادي در آرژانتين هنوز نيز به دليل نرخ بيكاري بالا و فقر گسترده در اين كشور به چشم مي‌خورد.

خانم فرناندز كه همزمان با حضور همسرش در سمت رياست‌جمهور آرژانتين شغل مستقلي بر عهده داشت، مقايسه‌اش با هيلاري كلينتون و اويتا پرون، همسر رييس‌جمهور سابق آرژانتين را رد كرده است.

خانم فرناندز و همسرش در اوايل ساعت راي‌گيري در سانتا كروز و پيش از عزيمت به بوئنوس آيرس راي خود را به صندوق راي‌گيري انداختند. خانم فرناندز در زمان راي دادن به خبرنگاران گفت كه راي دادن براي وي بسيار خوشايند است چون وي تحت ديكتاتوري ‌١٩٨٣- ‌١٩٧٦ در اين كشور بزرگ شده است.

كريستينا فرناندز گفت: من بخشي از نسلي هستم كه در مقطعي بزرگ شدم كه هيچ كس نمي‌توانست نظر خود را ابراز كند. بنابراين از اين انتخابات به عنوان يك مسير ويژه در آرژانتين ياد مي‌كنم.

راي‌دهندگان در آرژانتين همچنين طي اين انتخابات چند نماينده‌ي مجلس نمايندگان و سناي آرژانتين و ‌٩ فرماندار را در اين كشور انتخاب كردند.

بر اساس نظرسنجي‌هاي انجام شده مشخص شده است كه دانيل اسسيولي، معاون رييس‌جمهور به عنوان فرماندار بوئنوس آيرس، دومين سمت قدرتمند اين كشور برگزيده خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

از شلاق خوردن تا عرض اندام اجتماعی: پلیس های زن، طالبان را به مبارزه می طلبند

عصرایران

سه شنبه 8 آبان 1386-30 اکتبر 2007

 کشوری که زمانی نمایان ساختن قوزک پای زنان مجازات شلاق در ملاعام را برایشان به دنبال داشت اکنون به مکانی تبدیل شده که زنان یونیفورم پوش پلیس حافظ صلح در خیابان های آن هستند.

عصر ایران- افغانستان، کشوری که زمانی نمایان ساختن قوزک پای زنان مجازات شلاق در ملاعام را برایشان به دنبال داشت اکنون به مکانی تبدیل شده که زنان یونیفورم پوش پلیس حافظ صلح در خیابان های آن هستند.

به گزارش عصر ایران (asriran.com) شبکه تلویزیونی "ان.دی.تی.وی" در گزارشی اعلام کرد: "مسوولان افغانی اکنون ضمن تلاش برای بازسازی کشور از ویرانه های برجا مانده از جنگ و تروریسم دریافته اند که نیازمند تغییر ذهنیت و طرز فکر خود هستند.

زنان افغان اکنون با عرض اندام در مقابل دیکتاتورهای محافظه کار طالبان در حال پیوستن به نیروهای پلیس هستند.

و برای تشویق این زنان به عرض اندام در محیط های اجتماعی، خواهرانشان از کشورهای اسلامی از جمله ایران طی هفته جاری در همایشی در کابل گردهم آمدند.

این زنان پلیس که پیشتر بر مشکلات خود فائق آمده اند راه حل ها و توصیه های خود را در اختیار همتایان افغانی قرار دادند تا بلکه موجب قوت قلب آنها شود.

"محبوبه چیستی"، یک افسر پلیس ایرانی که در این کارگاه آموزشی شرکت کرده بود گفت: "خوشبختانه این روزها با مشکلات زیادی در راه پیوستن به نیروی پلیس در ایران مواجه نیستیم. مردم به این درک رسیده اند که حضور زنان در نیروی پلیس ضروری و به نفع ملت است و حتی خانواده ها اکنون ما را تشویق می کنند که به عضویت نیروهای مسلح درآییم.

وی افزود: "نه تنها از پیوستن خودم به نیروی پلیس به هیجان آمده ام بلکه علاقه مندم چهار فرزندم به ویژه دو دخترم در آینده وارد نیروهای مسلح شوند.

پشتوحمیدی"، یک افسر پلیس زن افغان نیز گفت: "شوهرم که جانشین نیروهای مسلح افغانستان است اکنون موافقت کرده زمانی که بچه های ما به سن اشتغال رسیدند به عضویت نیروهای مسلح درآیند.

گفتنی است در همایش یاد شده که به ابتکار سازمان ملل برگزار شد زنان پلیس از کشورهای آمریکایی و اروپایی نیز حضور داشتند.

در این همایش راه های مقابله با جرایم پیچیده توسط سلاح های پیشرفته مورد بررسی قرار گرفت.

"گرو استمفورد"، یک پلیس زن نروژی، وظیفه زنان پلیس افغان را سنگین دانست و گفت: سخت کار کردن برای دولت و حمایت از خانواده ها وظیفه ای است که بر دوش این زنان نهاده شده و آنها باید یک شغل بزرگ را بر عهده بگیرند

برپایه این گزارش هرچند دولت افغانستان قصد دارد سهم زنان در نیروهای پلیس را به دست کم 10 درصد برساند اما زنان پلیس افغان می گویند دستمزد پایین و نگرش همکاران مرد نسبت به آنها از جمله عوامل بسیار بازدارنده در این مسیر است.

با این حال به نظر می رسد همزمان با تلاش نیروهای خارجی از جمله ناتو برای کمک به بازگرداندن آرامش به خیابان های کابل، نقش زنان در این خصوص حیاتی باشد.

 

 

 

 

  

 

مشاور استاندار اصفهان در امور بانوان:

تا كنون 10 هزار زن اصفهاني تحت آموزش طرح رحمت زنان خانه‌دار قرار گرفتند

خبرگزاری فارس

دوشنبه 7 آبان 1386-29 اکتبر 2007

خبرگزاري فارس: مشاور استاندار اصفهان در امور بانوان گفت: از زمان آغاز طرح رحمت زنان خانه‌دار تاكنون 10 هزار زن اصفهاني آموزش‌هاي لازم را گذرانده‌اند.

مريم فاتحي‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان افزود: از نيمه دوم سال گذشته طرح رحمت زنان خانه دار در اصفهان همزمان با سراسر كشور با هدف تقويت و تعالي فرهنگ و تعميق باورهاي ديني زنان آغاز شد.

وي اظهار داشت: اين طرح توسط مركز امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوري و مشاورين استانداري‌ها در امور بانوان و حوزه هاي علميه سراسر كشور در حال اجراست.

مشاور استاندار اصفهان در امور بانوان تصريح كرد: طرح رحمت زنان خانه‌دار در 2 بخش قرآن و عترت است كه در بخش قرآن زنان با روخواني و مفاهيم قرآني آشنا شده و در بخش عترت الگوهاي رفتاري اهل بيت (ع) را به صورت كاربردي مي آموزند.

وي در ادامه گفت: اين طرح در شهرستان‌هاي استان اجرا مي‌شود و زنان خانه‌دار شهرستاني نيز مي‌توانند از آموزش‌هاي طرح رحمت برخوردار شوند.

فاتحي زاده با اشاره به نقاط قوت اين طرح افزود: آگاهي بخشي به زنان خانه‌دار جهت داشتن روابط خانوادگي سالم با توجه به سيره ائمه معصومين (ع)، تاثير مثبت اعتقادي، رواني و فكري بر بانوان خانه‌دار، تحكيم بنيان خانواده، تحكيم پيوند خانواده‌ها با نسل جوان، آشنايي خانواده‌ها با سيره اهل بيت در خانواده و انتخاب مناسب موضوعات طرح رحمت از نقاط قوت اين طرح به حساب مي‌آيد.

وي اظهار داشت: البته طرح رحمت زنان خانه‌دار داراي نقاط ضعفي مانند عدم شفافيت و گويا بودن نحوه اجراي طرح و عدم اعتبار كافي جهت مطلوبتر برگزار كردن طرح است كه بايد با كارشناسي‌هاي دقيق اين نقاط ضعف برطرف شده و نتايج بهتري حاصل شود.

مشاور استاندار در امور بانوان در پايان گفت: طرح رحمت دانش‌آموزان نيز هم اكنون در سراسر كشور در حال اجراست كه بيش از 8 هزار دانش‌آموز اصفهاني در اين طرح ثبت نام كرده و اكثر آنان آموزش‌هاي لازم را نيز ديده‌اند.

 

 

 

    

 

ايندرا نووي هندي الاصل در صدر

زن قدرتمند جهان در عرصه اقتصاد معرفي شدند ده

خبرگزاري فارس

سه شنبه 8 آبان 1386-30 اکتبر 2007

 ايندرا نووي هندي الاصل كه مدير عاملي شركت پپسي را برعهده دارد، قدرتمندترين زن جهان در سال 2007 شناخته شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس نشريه فورچون در طي گزارشي به معرفي قدرتمندترين زنان جهان در عرصه اقتصادي پرداخته است.

اين گزارش بر پايه مسووليت‌هاي اجرايي زنان مهم دنيا در عرصه فعاليت هاي اقتصادي و ميزان اهميت و ارزش شركت هاي تحت اداره آن ها تهيه شده است.

قدرتمندترين زن جهان در اين گزارش ايندرا نووي مدير عامل شركت پپسي شناخته شده است.

ايندرا هندي الاصل و 51 ساله است كه رياست هيئت مديره يكي از بزرگترين شركت هاي توليد نوشيدني را در جهان بر عهده دارد.درآمد شركت پپسي كه مقر آن در آمريكا قرار دارد در سال 2006 به بيش از 35 ميليارد دلار و ارزش سهام آن به سه دلار رسيد.

دومين زن قدرتمند جهان از نظر اقتصادي آنا مولكهي 54 ساله است كه رياست شركت زيراكس را برعهده دارد.

شركت زيراكس در زمينه توليد سخت افزار هاي كامپيوتري مثل پرينتر، فاكس و غيره و همچنين ارائه خدمات در زمينه تكنولوژي ارتباطات فعاليت دارد.در سال گذشته ارزش سهام اين شركت رشدي 10 درصدي را تجربه كرد. پيش بيني مي شود ميزان فروش اين شركت در سال جاري به 16 ميليارد دلار برسد.

سومين زن قدرتمند جهان در بعد اقتصادي مگ وايتمن رئيس هيئت مديره شركت اينترنتي اي بي است.اين زن كه 51 سال سن دارد مدير بزرگترين شركت هاي فروش اينترنتي در جهان محسوب مي شود.ارزش اين شركت بالغ بر شش ميليارد دلار برآورد مي شود.اين شركت با افزايش 45 درصدي در ارزش سهام خود مواجه شده است.

چهارمين نفر در اين بين آنجلا برالي 46 ساله رئيس شركت ولپينت معرفي شده است.شركت ولپينت بزرگترين شركتي است كه يك زن در راس آن قرار دارد.درآمد اين شركت در سال قبل به 57 ميليارد دلار رسيد.شركت مذكور در زمينه مراقبت هاي بهداشتي در آمريكا فعاليت دارد.

آرن روزنفلد به عنوان پنجمين زن قدرتمند جهان در راس شركت كرافت فود قرار دارد.وي 54 سال سن دارد. شركت كرافت فود يك شركت بزرگ در زمينه توليد مواد غذايي است.درآمد اين شركت در سال 2006 به 4/34 ميليادر دلار رسيد.

پت وئرتز نيز كه در رتبه ششم قرار دارد 54 ساله است.او رئيس شركت ميدلند است كه در زمينه توليد پلاستيك و مواد شيميايي فعاليت دارد.درآمد اين شركت در سال 2006 با رشد 20 درصدي به 44 ميليارد دلار رسيد.

سوزان آرنولد 53 ساله رئيس شركت پراكتر گمبل است.رشد اين شركت بالغ بر 4 تا 6 درصد و ارزش آن 76 ميليادر دلار است.

اوپرا وينري در رتبه هشتم قرار دارد. او نيز 53 ساله است.

آندره جانگ 49 ساله رئيس شركت آون پرداكتس در جايگاه نهم و برندا بارنس 53 ساله رئيس شركت سارا لي در جايگاه دهم قرار گرفته است.

 

 

 

 

 

 

دختران نوجوان بريتانيايي به دنبال قرص‌هاي ضدبارداري

نو اندیش

سه شنبه 8 آبان 1386-30 اکتبر 2007

‌يك نفر از هر 6 دختر 15 ساله بريتانيايي به رغم اين‌كه براي رابطه جنسي سن آن‌ها بسيار پايين بوده است در سال گذشته از داروهاي ضد بارداري استفاده كرده‌اند.  

 به گزارش فارس به نقل از ديلي تلگراف، جديدترين آمار نشان مي‌دهد كه 50 هزار نفر دختر 15 ساله و 31 هزار نفر از دختران 13 و 14 سال بريتانيايي در سال 2007 ـ 2006 براي درمان‌هاي ضدبارداري به كلينيك‌هاي پزشكي مراجعه كرده‌اند.

تعداد دختراني كه در دهه گذشته به دنبال چنين مسايلي بوده‌اند، افزايش يافته است و در حالي كه در سال 96 ـ 1995 تنها 6 درصد از دختران اين رده سني به چنين كلينيك‌هايي مراجعه كرده‌اند اين آمار در سال 2007 ـ 2006 به 5/8 درصد رسيده است. اگرچه اين آمار مركز اطلاعات مراقبت‌هاي بهداشتي و اجتماعي نيز به اين علت كه بسياري موارد گزارش نشده باقي مي‌ماند بالاتر از موارد اعلام شده است.

براي قرص‌هاي ضد بارداري معروف به "صبح روز بعد" 80 هزار وقت معاينه براي دختران زير 16 سال و بيش از 21 هزار مورد تجويز دارو موجود بوده است.

مايك جاج سخنگوي انستيتو مسيحيت مي‌گويد: "من از شنيدن اين آمار شوكه نشده‌ام. ما خودمان نبايد به كودكانمان اجازه دهيم تا به اين زودي به اين روابط روي آورند. ما بايد آن‌ها را از نظر اخلاقي حمايت كرده و راهنمايي كنيم. بسياري از زناني كه هم اكنون به گذشته نگاه مي‌كنند از اين كه روابط جنسي خود را در سنين پائين شروع كردند، پشيمانند.

 

 

 

 

باسهم ناچيز‌٨/٨درصدي،عرصه مهندسي بزودي ازحضور زنان متخصص خالي مي‌شود!

درگفت‌و‌گوبا ايسنااعلام شد:رشد متوسط سهم كاركنان زن دربخشهاي توليدي صنعتي تنها يك درصد است

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

چهارشنبه 9 آبان 1386-31 اکتبر 2007

 

 

مشاور امور بانوان و خانواده وزير صنايع و معادن اعلام كرد : بر اساس آخرين اطلاعات مركز آمار ايران، سهم بانوان شاغل بخش صنعت در واحدهاي صنعتي با 10 تن شاغل و بيشتر، در آخرين بررسي‌هاي سال 83، تنها حدود 8/8 درصد بوده است.

ثريا ظفري در گفت‌وگو با خبرنگار زنان ايسنا با بيان اين كه آمارها درحال حاضر تنها حكايت از حضور 94 هزار و 701 بانوي شاغل در عرصه صنعت دارد، اظهار كرد: 66 درصد اين افراد در بخش توليدي و 34 درصد در حوزه‌هاي غير دولتي فعاليت مي‌كنند و در اين ميان آمارها بيانگر آن است كه رشد متوسط سالانه سهم كاركنان زن در بخشهاي توليدي واحدهاي صنعتي فقط يك درصد است كه زنان در تعيين اين سهم هيچ نقش تصميم‌گيرنده‌اي ندارند.

وي بيشترين تمركز بانوان را در مشاغل كارگري ساده يا ماهر، معرفي و در اين باره توضيح داد: در بررسي‌هاي به عمل آمده، بيشترين تعداد شاغلان زن بخش صنعت در صنايع غذايي و آشاميدني، توليد منسوجات، توليد مواد و محصولات شيميايي، توليد محصولات كاني، غيرفلزي، توليد ماشين‌آلات مولد و انتقال برق و توليد وسايل نقليه موتوري و تريلر، توليد ماشين‌آلات و تجهيزات طبقه‌بندي شده است و در اين ميان بخشهاي مهندس و توليدي تنها 5/5 درصد از كل بانوان را به اشتغال گرفته است.

ظفري با بيان نياز مبرم جامعه صنعتي به افزايش سهم مهندسين و متخصصين زن در عرصه صنعت و معدن، گفت: در حال حاضر اعضاي ستادي متخصص، به سالهاي بازنشستگي نزديك مي‌شوند و تاكنون براي بعضي از قسمتهاي اين بخش متخصصان جايگزين در عرصه مهندسي وجود ندارد.

وي افزود: تا سال 85 شاهد قبولي پذيرفته‌شدگان دختر در رشته‌هاي صنعتي حتي بيش از پسران بوديم؛ اما شنيده‌ايم امسال، ظاهرا با سهميه‌بندي مورد نظر، با وجود ضرورت تربيت متخصص زن در اين عرصه، محدوديتهايي براي قبولي دختران در رشته‌هاي صنعتي اعمال شده است.

وقتي از او در خصوص علت در پيش گرفتن اين سياست سؤال شد، اظهار كرد: اين موضوعي است كه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري بايد پاسخگوي آن باشد.

مشاور امور بانوان و خانواده وزير صنايع و معادن، تعداد زنان حاضر در عرصه بهره‌برداري از معادن را 98 تن اعلام كرد و گفت: اغلب اين افراد علاوه بر فعاليت در عرصه بهره‌برداري، با تشكيل تعاوني، موجب اشتغالزايي و كارآفريني هم شده‌اند؛ بطوريكه ايجاد كارگاههاي تراش ‌سنگهاي تزئيني با سرمايه‌هاي اندك، از دستاوردهاي اقدامات اين زنان است كه بستر مناسبي براي حضور بانوان سرپرست خانوار را مهيا كرده است.

ظفري، با اشاره به آمار قابل توجه قبولي دختران در رشته‌هاي صنعتي دانشگاههاي كشور، ابراز اميدواري كرد: با تسهيل امور اشتغال زنان در سالهاي آتي، شاهد افزايش آمار حضور بانوان كارآفرين و كمك به بانوان سرپرست خانوار در عرصه صنعت هستيم.

وي درباره مهمترين اقدامات خود به عنوان مشاور امور بانوان و خانواده وزارت صنايع و معادن ، اظهار كرد: برگزاري سمينارهاي روانشناسي در امور خانواده، ‌تشكيل كلاسهاي آموزشي مهارتهاي زندگي با رويكرد ديني در 5 دوره و با شركت 200 تن براي ترويج اين فرهنگ در استانها، ‌برگزاري مراسم تقدير و تجليل از بانوان شاغل و سرپرست خانوار، بخشي از اين تلاشها بوده است.

 

 

 

 

سرمایه‌گذاری زن اماراتی در صنعت خاویار ایران

ایونا تهران

چهارشنبه 9 آبان 1386-31 اکتبر 2007

 یک سرمایه‌گذار اماراتی با سرمایه‌ای بالغ بر پنج میلیون یورو پرورشگاه خاویار در ایران احداث می‌کند.

به گزارش ایونا ، حمده حریزی نخستین زن سرمایه‌گذار اماراتی است که در خارج از امارات اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کند.

وی در کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت كه هفته گذشته با توافق مسوولان ایرانی در صنعت خاویار اعم از پرورش، تولید و صادرات خاویار در ایران سرمایه‌گذاری می‌کند.

وی افزود: اداره شیلات ایران مجوز احداث پرورشگاه خاویار در یکی از جزایر در استان گرگان صادر شده که مسوولان ایرانی نیز وعده‌هایی برای تسهیلات ویژه به ما ارایه کرده‌اند و در آینده نزدیک اقدام به احداث این پرورشگاه خواهیم کرد.

وی با اعلام هزینه‌ای بالغ بر پنج میلیون یورو برای احداث این پروژه اظهار کرد: این پروژه شامل پرورش، تولید و صادرات خاویار به نقاط مختلف جهان است و طبق برآوردهای صورت گرفته شده سالانه بین هشت تا 15 تن خاویار تولید خواهد شد.

 

حمده حریزی، مالک شرکت میت هاوس مدعی شد که دارای بزرگترین پرورشگاه خاویار جهان در چین است که در مساحتی بالغ بر 250 کیلومتر مربع احداث شده و شرکت وی مالک بیش از 30 درصد از این پرورشگاه است.