زنان:چهارشنبه 2 آبان 1386-24 اکتبر 2007

 

 

‌آيت‌الله العظمي نوري همداني: برخي سفارت‌خانه‌ها از دختران ايراني سوءاستفاده مي‌كنند

نو اندیش

سه شنبه 24 مهر 1386-16 اکتبر 2007

‌آيت‌الله العظمي نوري همداني از سوءاستفاده برخي سفارت‌خانه‌هاي خارجي از دختران ايراني در برخي ميهماني‌ها و مراسم انتقاد کرد.

به گزارش ايسنا به نقل از مرکز خبر حوزه، نوري همداني در ديدار مدير کل پست استان قم، وقوع چنين مواردي را هتک حيثيت حکومت اسلامي دانست و از مسوولان خواست جلوي اين بي‌حرمتي‌ها را بگيرند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود از عزم رييس جديد بانک مرکزي براي تحقق بانکداري اسلامي در کشور تشکر و تصريح کرد: متأسفانه بانک‌هاي کشور از روزهاي نخستين تأسيس با رباخواري همراه بوده است و عليرغم طرح دغدغه‌ها مبني بر ايجاد بانکداري اسلامي پس از پيروزي انقلاب، هنوز اين مهم محقق نشده است.

اين مرجع تقليد با بيان اينکه بانک‌ها نقش مهمي در تأمين رفاه مردم مي‌توانند ايفا کنند گفت: متأسفانه برخي بانک‌ها تنها به فکر کسب و تجارت خود هستند در حالي که سرمايه‌هاي مردم را بايد در راه توليد و ايجاد اشتغال به کار بگيرند.

وي يادآور شد: رکود پول و سرمايه مردم و انباشت آن در بانک‌ها برخلاف مکتب اقتصادي اسلام است و اسلام، خواهان در جريان افتادن پول در جامعه است.

نوري همداني، خدمت در دولت مکتبي را عبادت دانست و خاطرنشان کرد: مقام و مسوولان، وسيله امرار معاش نيست و مديران بايد از آن به عنوان بهترين فرصت براي خدمت به خلق بهره ببرند.

وي با اشاره به فرازهايي از نهج‌البلاغه گفت: طبق فرمايشات اميرالمومنين (ع) مسوولان و مديران نبايد فريضه و دلبسته مقام خود باشند.

 

 

 

اظهارات نماينده ايران در كميته سوم مجمع عمومي سازمان ملل درباره وضعيت

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سه شنبه 24 مهر 1386-16 اکتبر 2007

نماينده جمهوري اسلامي ايران در كميته سوم مجمع عمومي سازمان ملل طي نطقي تحولات، پيشرفت‌ها و دستاوردهاي جمهوري اسلامي ايران در خصوص وضعيت زنان را تشريح كرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، عمادي، نماينده جمهوري اسلامي ايران در ابتدا ضمن برشمردن انواع مختلف خشونت عليه زنان در جهان از جمله فقر، اشغال خارجي، درگيري نظامي، قاچاق زنان و خشونت خانگي، بهبود وضعيت زنان در جهان را منوط به حل اين مشكلات و مسائل در جهان دانست و در خصوص وضعيت زنان در جمهوري اسلامي ايران اظهار داشت: سياست جمهوري اسلامي ايران براي بهبود وضعيت زنان و افزايش مشاركت فعال آنان در توسعه اقتصادي و اجتماعي كشور از اصل عدالت جنسيتي در تمامي زمينه‌هاي حيات ملي تبعيت مي‌کند.

عمادي افزود: در حال حاضر زنان در ايران بيش از 30 درصد از نيروي كار كشور را تشكيل مي‌دهند و درصد مشاركت آنان در اقتصاد به 18 درصد مي‌رسد كه بالاترين آمار در تاريخ كشور مي‌باشد و در خصوص آموزش، سطح سواد زنان از 25 درصد در 1976 به 76 درصد در 1997 و 78 درصد در 2007 رسيده است.

به گفته نماينده کشورمان، در سنوات اخير دانشجويان دختر اكثريت پذيرفته شدگان در دانشگاه را تشكيل مي‌دهند و طي 10 سال گذشته مشاركت زنان در امور سياسي و اجتماعي افزايش يافته است.

عمادي توسعه نقش زنان در همه جوانب جامعه را يك هدف مقدس دانست كه در اولويت توسعه اجتماعي دولت قرار دارد و از ديدگاه دولت ايران براي وصول به اين هدف، تقويت نقش خانواده به عنوان واحد بنيادين جامعه واجد اهميت حياتي مي‌باشد.

 

 

 

مشاور وزير جهاد كشاورزي خبر داد:

تنها يك درصد زنان سرپرست خانوار روستايي داراي مالكيت زمين هستند   

خبرگزاري دانشجويان ايران - تبريز

چهارشنبه 25 مهر 1386-17 اکتبر 2007

مشاور وزير جهاد كشاورزي گفت: يك درصد زنان در ايران داراي مالكيت زمين هستند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دانيالي با اعلام اين مطلب خاطرنشان كرد: با وجود يك ميليون و 750 هزار نفر زن سرپرست خانوار در روستا‌ها اين يك درصد رضايت‌بخش نيست و ما بايد با هم‌انديشي در فعاليت‌هايي كه در حوزه زنان شاغل انجام مي‌شود تلاش كنيم باعث افزايش و بهبود وضعيت فعلي شويم.

مديركل دفتر امور زنان روستايي و عشايري وزارت جهاد كشاورزي برگزاري دوره‌هاي آموزشي مرتبط براي مشاوران در تمام نقاط كشور با توجه به فرهنگ محلي هر منطقه، بازديد از پروژه‌ها، برگزاري نشست در مناطق، ايجاد مجتمع‌هاي كارآفريني و گرفتن اعتبارات لازم از مركز زنان را از برنامه‌هاي آتي وزارت براي ارتقا و بهبود وضعيت خدمات ارائه شده دانست.

وي با ابراز رضايت از فعاليت‌هاي انجام شده از سوي جهاد كشاورزي آذربايجان شرقي تاكيد كرد: آذربايجان شرقي از استان‌هايي است كه در حوزه زنان فعاليت‌هاي چشمگيري انجام داده و در رده‌بندي كشوري رتبه دوم يا سوم كشور را داراست.

 

 

رييس انجمن حقوق بشر تركيه:

ممنوعيت استفاده از حجاب نوعي خشونت عليه زنان است

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

چهارشنبه 25 مهر 1386-17 اکتبر 2007

رييس انجمن حقوق بشر تركيه ممنوعيت استفاده از حجاب در تركيه را نوعي خشونت عليه زنان توصيف كرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از روزنامه‌ي زمان - چاپ تركيه - ريحان يالجينداگ، رييس انجمن حقوق بشر تركيه در گردهمايي با عنوان "زنان كرد قانون اساسي غير نظامي را مباحثه مي‌كنند" گفت: در قانون اساسي بر اختلافات فرهنگي تركيه به عنوان غناي اين جامعه تاكيد شده است و همزمان قوميت تركيه در اين قانون به عنوان شهروندان "ترك" اعلام شده است. اين يك رياكاري است همانطور كه اين رياكاري درقبال زناني كه پوشش به سر دارند اعمال مي‌شود. زناني كه ايمان دارند، حق استفاده از آموزش و اشتغال را ندارند اما مردان مومن با هيچ محدوديتي روبه رو نمي‌شوند. بنابراين ممنوعيت استفاده از حجاب خشونت عليه زنان است. ما بايد بندي را در قانون اساسي‌مان داشته باشيم كه با اين مساله برخورد كند اما دولتي كه خود را ليبرال و حامي آزادي مي‌خواند با گذشت شش سال هنوز اين مساله را حل نكرده است.

از سوي ديگر معاون رييس حزب جامعه‌ي دموكرات تركيه ويكي از اعضاي كميسيون قانون اساسي اين كشور ادعا كرد: پيش نويس قانون اساسي كردها ، دموكراسي و زنان را لحاظ نكرده است.

وي افزود: برابري زنان و مردان بايد در واقعيت اعمال شود. حق زنان در پيش نويس قانون اساسي جا افتاده است و ما بايد از اقدامات دفاعي زنان در قانون اساسي جديد دفاع كنيم.

اصول مشاركت دموكراتيك بايد در اين قانون عنوان شود درغير آن صورت ما آن را نمي‌پذيريم.

 

ارجاع پرونده زن محكوم به رجم در تاكستان به كميسيون عفو و بخشودگي قوه قضاييه  

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

دوشنبه 23 مهر 1386-15 اکتبر 2007 

وكيل زني كه محكوم به سنگسار شده، از ارسال پرونده‌ي موكلش به كميسيون عفو و بخشودگي خبر داد.

سعيد اقبالي در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي ايسنا، درباره‌ي آخرين وضعيت پرونده‌ي موكلش اظهار داشت: بعد از اجراي حكم رجم ج . ك هم‌جرم موكلم، از دفتر رييس قوه‌ي قضاييه پرونده خواسته شد و به صورت ويژه مورد بررسي قرار گرفت. با توجه به صحبت‌هاي پيش آمده به نظر مي‌رسيد راي صادره نقض و پرونده جهت رسيدگي مجدد ارجاع شود اما پرونده به اداره‌ي كميسيون عفو و بخشودگي ارسال شده است.

وي با بيان اين‌كه ارسال پرونده به اين كميسيون به معني صحه گذاشتن بر حكم رجم موكلم از سوي قوه قضاييه است گفت: از حدود 10 سال پيش موكل به همراه ج . ك مورد تعقيب قضايي قرار گرفتند و حكم رجم او صادر شد كه به علت وجود نواقص در پرونده اين حكم توسط قضات ديوان عالي كشور در مرحله‌ي اول نقض شد. بعد از رسيدگي، حكم رجم مجددا صادر شد و به تاييد قضات ديوان عالي كشور رسيد.

اقبالي ادامه داد: حدود دو سال است كه بحث اجراي اين حكم مطرح است و در نهايت درباره‌ي هم‌جرم موكلم، حكم اجرا شد و بعد پرونده توسط دفتر رييس قوه‌ي قضاييه مطالبه شد، تا كنون پيگير نتيجه بوديم تا با توجه به نقص‌هاي موجود در پرونده به ويژه با توجه به عدم وجود شرايط احصان در موكلم، نقض راي و صدور راي بر اساس فتواي معتبر فقهي انتظار مي‌رفت اما پرونده به كميسيون عفو و بخشودگي ارسال شد.

متهمان اين پرونده‌ در سال 1374 اقدام به ترك خانواده و خروج از اسلام‌شهر كرده و به مدت چهار سال و نيم در شهر تاكستان به سر مي‌برده‌اند.

در اين ميان همسر اول زن متهم در پرونده با مراجعه به كلانتري اسلام‌شهر، مدعي ربودن همسر خود مي‌شود. پس از گذشت چهار سال و نيم و بازگشت متهمان به اسلامشهر، پيرو شكايت همسر نخست زن متهم پرونده، نامبردگان دستگير شده و پرونده جهت رسيدگي به شعبه سوم دادگاه كيفري تاكستان ارجاع مي‌شود.

در اين پرونده يك‌بار حكم صادر و از سوي ديوان عالي كشور نقض و پرونده جهت انجام تحقيقات بيشتر به دادگستري تاكستان ارسال شده بود.

 

 

 

زنان در کشور ما با هیچگونه محدودیتی مواجه نیستند//چقدر اراذل و اوباش در کشور وجود دارد؟

تهران- خبرگزاری ایسکانیوز

سه شنبه 24 مهر 1386-16 اکتبر 2007

حداد عادل خاطرنشان کرد: علیرغم برخی جوسازی ها و انتشار اخبار غلط، زنان در کشور ما دارای حرمت بوده و از امتیازات خاص خود در همه ابعاد برخوردارند و هیچگونه محدودیت غیر منطقی ندارند.

به گزارش خبرنگار امور مجلس باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" غلامعلی حدادعادل رئیس مجلس کشورمان روز سه شنبه در ادامه نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران درباره نامه ای که به رهبری در خصوص عدم انحلال برخی شوراها نوشته بود گفت: به دنبال نامه به رهبری، دعوتی از سوی دکتر داودی معاون اول رییس جمهور دریافت کردیم که بررسی جلسات کارشناسی مشترک توسط دولت و مجلس همزمان باشد، ما نیز کارشناسان خود را معرفی و در جلسه ای که با دولت برگزار شد به بررسی آن پرداختند.

حداد عادل اظهار داشت: گسترش صادرات غیر نفتی برای کشور را مهم می دانیم و از اهتمام دولت تشکر می کنیم اما اگر خلاء قانونی در این مورد وجود دارد که مستلزم دخالت مجلس است از کمیسیون مجلس می خواهیم که طرح خود را عنوان کنند و اگر دولت نیز در این باره لایحه ای دارد آن را به مجلس ارجاع دهند تا آن را مورد بررسی قرار دهند.

رییس مجلس شورای اسلامی درباره حضور چهل نفری زنان در مجلس و گزارشی که فاکس نیوز در خصوص محدودیت های زنان در ایران داده بود گفت: من موافق نظر ملت هستم و هر چه ملت بگوید آن را تایید می کنم اما آنچه مهم است این است که باید شرایطی فراهم کنیم که زنانی وارد عرصه کار شوند که علاوه بر کارآیی و جلب اعتماد مردم بتوانند شایستگی خود را به اثبات برسانند.

وی ادامه داد: حوزه زنان و حقوق مربوط به زنان در کشور نیازمند رسیدگی بسیاری است که این زنان نماینده می توانند به آن توجه کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: گزارش فاکس نیوز، گزارشی به دور از واقعیت بوده که امروز با توجه به آگاهی مردم نسبت به اسلام مورد قبول کسی واقع نمی شود زیرا مردم نسبت به 50 سال پیش آگاه تر شده اند و می دانند این حرف ها حقیقت ندارد.

حدادعادل درباره دستگیری اراذل و اوباش گفت: هیچ کس غیر از اراذل و اوباش مخالف برخورد آنان نیست، قاطعیت در برابر کسانی که هیچ قانونی را به رسمیت نمی شناسند ضروری است اما این به آن معنا نیست که ما هر شب شاهد دستگیری اراذل و اوباش باشیم، مگر چه قدر اراذل و اوباش در کشور وجود دارد؟

وی اعلام کرد: من نشانه ای از کوتاه آمدن نیروی انتظامی در مقابل اراذل و اوباش نمی بینم، رسانه ها نیز مخصوصا باید در موضع گیری های خود دقت کنند زیرا مردم نسبت به این موضع گیری ها حساس هستند و این شیوه نگارش برخی رسانه ها باعث دوری آنها از مردم می شود.

حداد عادل درباره سفر هیات پارلمانی رومانی به ایران گفت: سفرهای هیات های پارلمانی کشورهای دیگر به ایران جزو برنامه های ماست و از سوی مجلس شورای اسلامی نیز هیات هایی به کشورهای دیگر سفر می کنند.

وی افزود: هم اکنون گروه دوستی پارلمانی ایران از مجلس ایتالیا بازدید می کند و روز گذشته نیز گروه پارلمانی رومانی مهمان ما بود که این سفرها باعث تقویت ارتباطات بین کشورها شده و می تواند بسیار موثر باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی سهمیه بندی بنزین را روشی جهت کاهش مصرف بنزین دانست و گفت: ملاک نهایی درباره سهمیه بندی بنزین، مصرف بهینه بنزین است زیرا با توجه به شبکه گسترده الکترونیکی در پایان هر روز مصرف سوخت روزانه را می توان مشخص کرد.

وی با اشاره به کاهش 20 درصدی مصرف بنزین از زمان اجرای سهیمه بندی گفت: این صرفه جویی یکی از دستاوردهای مثبت این طرح است.

حداد عادل، شلوغی خیابان ها را نشانه مدیریت مصرف بنزین دانست و گفت: مردم به این نتیجه رسیده اند که سهمیه اختصاصی برای رفت و آمد روزانه آنها کفایت می کند.

وی خاطرنشان کرد: البته وجود یک سری از مشکلات در طرح سهمیه بندی بنزین را نمی توان منکر شد که از جمله آنها کمبود جایگاه توزیع گاز است که امیدوارم که به تدریج حل شود.

حدادعادل عنوان کرد: عده ای از افراد تمایل ندارند که از سوخت خود استفاده کنند بنابر این آن را به قیمت آزاد عرضه می کنند که این موضوع از قبل قابل پیش بینی بود و یک فاجعه محسوب نمی شود.

وی بیان کرد: آنچه مهم است این است که دولت وضعیت موجود را رصد کرده و به سمت یک انضباط در مصرف بنزین به پیش رود.

حداد عادل اعلام کرد: مخالفان و موافقان مجلس هیچ کدام درباره اصل طرح سهمیه بندی مشکلی ندارند بلکه یک اهرم قیمت یکی از دلایل مطرح شده از سوی مخالفان است.

وی تاکید کرد: ما معتقدیم که اهرم قیمت باعث تورم در جامعه شده و روی سایر کالاها نیز اثر می گذارد.

رییس مجلس شورای اسلامی درباره دیدار سران قوای مجریه، مقننه گفت: جلسه مشترکی بین نمایندگان مجلس با اعضای هیات دولت برگزار خواهد شد و در سطح روسای دو قوه به زودی جلسه مشترکی خواهیم داشت.

 

 

وخامت اوضاع اسیران زن فلسطینی در زندان صهیونیستی النقب

ایونا تهران

چهارشنبه 25 مهر 1386-17 اکتبر 2007

مرکز مطالعات اسیران فلسطینی درباره ادامه بازرسی اهانت آمیز زنان و دختران اسیر فلسطینی به دست ماموران زندان صهیونیستی "النقب" هشدار داد.  

به گزارش ایونا و به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، "سیما عنبص" مسئول پرونده اسیران زن در مرکز مطالعات اسیران فلسطینی گفت که اسیران زن در زندان "النقب" با وی تماس تلفنی برقرار و از اقدام ماموران این زندان در بازرسی اهانت آمیز بدنی شان شکایت کرده اند.

وی افزود که ماموران این زندان از دادن غذاهای کافی و مناسب و سالم به این اسیران خودداری می کنند و به خاطر همین اقدامات شمار زیادی از آنان بیمار و ضعیف شده اند.

"رافت حمدونه" رئیس مرکز مذکور پیشتر درباره وخامت اوضاع اسیران در این زندان هشدار داده و تاکید کرده بود که این اسیران در مقابل هر گونه سختی و مشقت صبر و تحمل می کنند، اما هرگز اجازه نمی دهند که به کرامت و حیثیتشان اهانت شود و تجربه زندان صهیونیستی "نفحه" بهترین گواه بر این مدعاست.

 

 

آمارهای منتشره در خصوص خشونت در آمریکا

گسترش خشونت علیه زنان در خانواده های آمریکایی نگران کننده است

ایونا تهران

سه شنبه 24 مهر 1386-16 اکتبر 2007

 براساس تحقیقات به عمل آمده خشونت و بد رفتاری در خانواده های آمریکایی شکلی گسترده یافته و زنان قربانیان اصلی آن هستند.

به گزارش ایونا ، در سال 1981 اشتراوس به خشونت 50 و 60 درصدی میان خانواده های آمریکایی اشاره کرد و والکر اظهار داشت : 41 درصد زنان قربانی خشونت مادران ، 44 درصد قربانی سوء رفتار پدران و 44 درصد نیز شاهد خشونت پدران بر مادران خود هستند.

در سال 1985 ،  2928 نفر به دست یکی از افراد خانواده خود به قتل رسیده و اگر فقط به قربانیان زن توجه کنیم یک سوم آنها به دست همسر یا شریک زندگی خود جان داده اند.

در سال 1948 ، 20 درصد از قاتلان همسران آنها بوده اند در حالیکه زنان کشته شده توسط دوستان مرد خود (رابطه نامشروع) ده درصد این حالات را شامل می شده است.

یک میلیون زن آمریکایی در سال از اینکه قربانی خشونت اند رنج می برند. 

چهار میلیون زن آمریکایی در معرض تجاوز دوستان نزدیک خود هستند و در سال 1993 ،  575 هزار یعنی بیش از نیم میلیون مرد به دلیل خشونت علیه زنان دستگیر شدند. 

درصد قربانیان خشونت در خانواده زنان هستند.  نود تا نود و پنج درصد

به گزارش ایونا ، کودکانی که در این خانواده ها زندگی می کنند 1500 بار بیشتر در معرض خشونت هستند.

از 40 -60 درصد مردانی که با همسران خود خشن و ظالمانه رفتار می کنند با کودکان خود نیز چنین رفتاری دارند.

پدرانی که زنان خود را می زنند دو برابر مردان غیر خشن خواستار نگهداری فرزندان خود بعد از طلاق هستند.

نود درصد کودکانی که به قتل می رسند زیر 10 سال و 56 درصد زیر 2 سال هستند.

بر اساس این آمار  243000 نفر به خاطر جراحات ناشی از خشونت در خانواده به مراکز درمانی مراجعه کرده اند.

آمار متجاوزین و اعمال کنندگان خشونت علیه زنان در آمریکا از هر 4 متجاوز 3 نفر آنها همسران زنان هستندو 9 درصد همسران سابق ، 35 درصد دوستان پسرفعلی و 32 درصد دوستان پسر سابق این زنان هستند.

به گزارش ایونا ، از مجموع زنانی که به پزشک مراجعه می کنند بیش از 37 درصد به خاطر آزار و اذیت جنسی در کودکیشان است و 29 درصد آنها به خاطر تجاوز بعد از سن بلوغ می باشد و اغلب آنها دچار افسردگی شده اند.

این تحقیق بر روی 6000 خانواده ای آمریکایی نشان می دهد 50 درصد مردانی که به طور مستمر زنان خود را آزار و اذیت می کنند کودکان خود را نیز دائما اذیت می کنند.

فرزندانی که در کودکی شاهد خشونت در خانواده هستند برای همسران خود 3 برابر سختگیرتر می شوند و بیش از 3 میلیون خشونت خانوادگی ضد زنان گزارش می شود.

 در سال 1991 بیش از 90 زن در هر هفته کشته شدند که از هر 10 نفر 9 نفر آن توسط مردان به قتل رسیدند.

لازم به ذکر است در خشونت های خانوادگی 30 درصد استفاده از اسلحه مشاهده شده است.

 

صبح ديروز در کوي نصر  

زن شوهرکش به 20 سال زندگي مشترک پايان داد

اعتماد

پنجشنبه 26 مهر 1386-18 اکتبر 2007

گروه حوادث؛ ضربه چاقوي زن ميانسال بر سينه شوهر 50 ساله اش 20 سال زندگي زناشويي آنها را پايان بخشيد. به گزارش خبرنگار ما ساعت 11 صبح ديروز با به صدا درآمدن زنگ تلفن بازپرس کشيک قتل ماموران کلانتري 137 کوي نصر از کشته شدن مردي به دست همسرش در حوزه استحفاظي اين کلانتري خبر دادند. زماني که مشخص شد مقتول پيش از مرگ به بيمارستان منتقل شده و عامل جنايت نيز در بيمارستان حاضر است، محمد شهرياري بازپرس ويژه قتل دستور بازداشت زن 46 ساله و انتقال وي به دادسراي امور جنايي تهران را صادر کرد. ساعتي پس از دستگيري پروين، نخستين جلسه بازپرسي و تفهيم اتهام متهم در شعبه 7 بازپرسي دادسراي امور جنايي تهران آغاز شد و اين زن در توضيح جنايت خود گفت؛ ساعت 7 صبح از خواب بيدار شدم و به آشپزخانه رفتم. از آنجا که شب قبل سردرد داشتم، کارهايم را انجام نداده بودم. مشغول ظرف شستن بودم که همسرم منوچهر خواب آلود و عصباني به آشپزخانه آمد و با پرخاش از من خواست که کارم را نيمه تمام کنم تا او بتواند به خوابش ادامه دهد و ضربه محکمي به سر من زد و به اتاق بازگشت. دو ساعت بعد تلفن زنگ زد. همسرم قرار بود که براي انجام برخي تعميرات به خانه يي که اجاره داده ايم برود، به همين دليل مستاجرمان براي هماهنگي با منزل ما تماس گرفته بود، شوهرم پس از قطع کردن تلفن بار ديگر به سراغ من آمد و شروع به پرخاش کرد. من در حال پوست کندن سيب زميني بودم، منوچهر به من حمله کرد تا مرا بزند اما چاقويي که در دست من بود ناگهان به سينه او وارد شد و خون از سينه اش فواره زد. من پسرم را از خواب بيدار کردم تا با هم منوچهر را به بيمارستان برسانيم اما در بيمارستان مشخص شد که او مرده است. در حالي که متهم مدعي بود چاقو به طور اتفاقي وارد سينه همسرش شده است، بازپرس شهرياري از زن 46 ساله خواست تا به تشريح دقيق تر صحنه جنايت بپردازد. زن ميانسال اين بار مدعي شد که پسرش شاهد تمام ماجرا بوده است. اين در حالي بود که پيش از آن مدعي شده بود پسرش در زمان وقوع جنايت در خواب بوده است. در ادامه بازجويي پروين بار ديگر به تشريح صحنه قتل پرداخت و اين بار گفت با شوهرش درگير شده و طي درگيري چاقو را وارد سينه منوچهر کرده است. در نهايت پس از بيش از دو ساعت بازجويي با پذيرش اتهام قتل از سوي متهم دستور بازداشت وي صادر و براي ادامه تحقيقات و انجام بازسازي صحنه جنايت به بازداشتگاه پليس آگاهي تهران منتقل شد.

 

گفت وگو با متهم به قتل

 

چطور تصميم به قتل شوهرت گرفتي؟

 

من قصد قبلي براي اين کار نداشتم وگرنه خيلي وقت پيش و در فرصت هاي ديگر اين کار را انجام مي دادم. همه چيز يک اتفاق بود.

 

آيا قبل از اين اتفاق با همسرت درگيري داشتي؟

 

ما طي 20 سال زندگي زناشويي هيچ گاه آرامش نداشتيم و هميشه با هم در حال نزاع و درگيري بوديم. من و شوهرم هم پسرعمو- دخترعمو بوديم و هم دخترخاله- پسرخاله و ازدواج ما با زور و اجبار بود. به خاطر روابط پدرها و مادرهايمان ما هم ازدواج کرديم و هيچ روز خوشي را تجربه نکرديم.

 

از کرده خودت پشيمان نيستي؟

 

من هيچ گاه چنين روزي را تصور نمي کردم و اکنون از اتفاقي که افتاده، پشيمان هستم.

 

 

 

زنان کارگر در چنگال انواع خشونت

اعتماد: پريسا کاکايي

پنجشنبه 26 مهر 1386-18 اکتبر 2007

وقتي صحبت از زنان کارگر به ميان مي آيد، بيشتر، بحث هايي چون تفاوت ميزان کار و دستمزد زنان کارگر نسبت به مردان به ذهن خطور مي کند و خشونتي که گاه مانند خشونت هاي خانوادگي در پشت درهاي بسته اتفاق مي افتد و نه هيچ ناظري شاهد آن است و نه هيچ دادگاهي دادرسش، از نظرها پنهان مي ماند.

در حال حاضر يکي از مشکلات جامعه جهاني، خشونت در محيط کار است. سازمان بين المللي کار، طي تحقيقاتي صاحبان برخي از مشاغل از جمله رانندگان تاکسي، کادر بيمارستاني، معلمان، مددکاران، صندوقداران بانک يا فروشگاه ها، افرادي که در کشورهايي غير از کشور خود کار مي کنند، افرادي که به تنهايي کار مي کنند و به خصوص ساعت کارشان شب است را بيشتر در معرض خطر خشونت دانسته و تاکيد کرده که در اين ميان خشونت، زنان را بيشتر تهديد مي کند. همچنين يافته هاي اين سازمان حاکي از اين واقعيت است که خشونت رواني يکي از جدي ترين انواع رايج خشونت در محيط کار است. براي آغاز مبحث خشونت، تعريفي از آن لازم است که بتواند ابعاد گسترده اين رفتار ضد اجتماعي را در بر بگيرد. اما چنين تعريف جامعي به ندرت يافت مي شود. به طور کلي خشونت مجموعه رفتاري است که يک فرد در مورد شخص يا اشخاصي اعمال مي کند و باعث آسيب جسمي، جنسي، رواني، فرهنگي و اقتصادي قرباني يا قربانيان مي شود. آسيب هاي شديد جسمي، معمولاً نماد خارجي دارند مثل سوختگي، شکستگي، پارگي اما رفتارهايي چون فرياد زدن صاحب کار، شکستن يا پرتاب شيئي به نشانه عصبانيت و به طور کلي آسيب هاي رواني، آثار مخرب مخفي و دروني دارند. البته ضرب و شتم و آزارهاي جسمي و جنسي نيز به همراه خود ويرانگري رواني دارند که درمان آنها زمانبر و نيازمند مشاوره هاي طولاني مدت است از جمله افسردگي، اضطراب، انزجار از خود ناشي از توهين، تحقير و....

در حال حاضر، يکي از اشکال رايج خشونت که متوجه کارگران است خشونت کلامي و در نتيجه رواني است. اگرچه خشونت کلامي امکان دارد به صورت تحقير يا توهين توسط صاحبان کار نسبت به هر دو جنس اعمال شود اما اين توهين ها در رابطه با زن ها سمت و سوي ديگري گرفته و دلايل مختلفي را شامل مي شود. علاوه بر اين، خشونت تنها از سوي کارفرمايان اعمال نمي شود بلکه بخش عمده يي از آن مربوط به همتايان مرد زنان کارگر است. بنا بر سطوح مختلف کارگري و محيط هاي کار، کارگران زن، غالباً مورد تحقير واقع شده و در صورت بروز اشتباهي، از اولين نقطه يي که تحقير مي شوند زن بودن شان است. تفکر مردسالار که سعي بر ناتوان جلوه دادن زن دارد سعي مي کند به شکل تحقيرهاي کلامي، زن را وادار به خانه نشيني کرده و با از بين بردن اعتماد به نفس وي نشان دهد که جامعه زنان، يک جامعه مصرفي وابسته است. چنين تفکري با بزرگ نمايي اشتباهات زنان کارگر و استفاده از الفاظ خاص، تصور ناتوان و نيازمند بودن را در زنان دروني کرده و به نوعي آنها را شرطي مي کند، بدين نحو که حتي براي انجام کوچک ترين کار، خود را نيازمند تاييد مردان کارگر يا کارفرما مي دانند. گاه اين زنان دچار ترديدهاي فراوان نسبت به نحوه کارشان شده و تا آنجا پيش مي روند که دچار وسواس فکري مي شوند و هيچ گاه از کار خود راضي نيستند و حتي بهترين کار خود را از معمولي ترين کار همکار مردشان ضعيف تر دانسته و خود را توانا نمي بينند.

شکل ديگر خشونت کلامي، شوخي هاي جنسي کارگران مرد است. چنين شوخي هايي عموماً در جمع هاي چند نفره مردان و نزديک به جايگاه زنان به صورتي که قابل شنيدن باشد صورت مي گيرد. آنها با تعريف شوخي هاي جنسي، دست به دست گرداندن تصاوير مبتذل و به کار بردن الفاظ رکيک، سعي بر ايجاد تنش و در نتيجه برانگيختن واکنش زنان دارند. به قول کيت فيگز نسبت به جوک هاي جورواجور مي شود بي اعتنا بود و انتظارش را داشت اما تکرار متلک ها و دشمني، تحقيرکننده و منزوي کننده است1. در اين ميان، زنان که جامعه در مقابل عيش ورزي مردان هميشه آنها را مقصر مي داند اگر برايشان مقدور باشد از موقعيت خارج مي شوند و در غير اين صورت مجبور به تحمل فشار رواني مضاعف هستند زيرا در صورت اعتراض، اولين پاسخ، متوجه خود زن است که چه رفتاري نشان داده که مردان به خود اجازه چنين اعمالي داده اند. در حقيقت به دليل تفکر کهنه و بدون پشتوانه علمي که مردها موجودات غريزي هستند هميشه زن ها بايد حذف شوند و البته در ظاهر، اين کار به مصلحت خود زن است در حالي که در باطن مرد است که با ادامه حضور در شغلش نفع اصلي را مي برد. زن هميشه دور نگه داشته مي شود يعني مي رود به قرنطينه؛ اوست که بايد از محيط خارج شود. در اين ميان حتي اگر زني به خود اجازه اعتراض بدهد و شهامت شکايت داشته باشد براي اثبات گفته هايش نيازمند شاهد است. در وضعيتي که امنيت شغلي در حداقل است، چه همکاران زن و چه مرد حاضر به پذيرفتن چنين کاري نمي شوند و نمي خواهند با شهادت دادن به نفع قرباني، کار خود را از دست بدهند. از اين رو، عدم نظارت کارفرما و گاه مشارکت وي در بسياري مواقع موجب تحقير جنسي زنان و گاه بيزاري آنها مي شود.

خشونت هاي کلامي و جنسي بيش از همه متوجه زنان و دختران مجرد، مطلقه، بيوه يا بسيار فقير کارگر است. اين قشر به دليل نوع تعريف جامعه از جايگاه شان، آسيب پذير هستند و در معرض پيشنهادهاي همکاران يا کارفرمايانشان قرار مي گيرند.

موارد گزارش شده توسط قربانيان چنين خشونت هايي بسيارند ولي با توجه به فرهنگ جامعه، اغلب زنان قرباني از گزارش خشونت متحمل شده اجتناب مي کنند. اما با کمي جست وجو در روزنامه ها و حوادث گزارش شده ردپايي از انواع حاد مطرح شده چنين خشونت هايي در محيط کار ديده مي شود.

از طرفي اغلب زن ها به صورت پاره وقت استخدام موقت مي شوند و به هنگام تعديل نيرو جزء اولين کساني هستند که در معرض خطر اخراج قرار دارند. البته تفکر غالب بر سيستم سرمايه داري مرد گردان اقتصاد، زنان کارگر را قشر سرخورده و نيازمندي مي داند که به هر قيمتي حاضر به کار است و به همين دليل در صورتي نشانه پيکان اخراج از وي برداشته مي شود که به کار مضاعف و حقوق کم رضايت دهد.

به هر حال آنچه مشهود است خشونت همه جانبه يي است که نسبت به زنان به ويژه زنان کارگر اعمال مي شود و به پشتوانه سنت، فرهنگ و کاستي هاي قانون اين خشونت از موضع قدرت در مورد ضعيف ترين اقشار يعني کودکان و زنان فقير، نمود بيشتري دارد. براي کم رنگ کردن اين مشکل زنان بايد از سطوح مختلف اجتماعي در تشکل هاي زنان شرکت کنند، بدين ترتيب آنها مي توانند با بيان تجارب و مسائل شان، راه هاي مقابله را نيز يافته و به سايرين بياموزند.

 

 

واکنش زنان دو جناح به تصويب لايحه حمايت از خانواده 

اعتماد

سه شنبه 24 مهر 1386-16 اکتبر 2007

با واکنش هايي که از طرف گروه هاي مختلف زنان نسبت به اين لايحه صورت گرفت، حداقل انتظارمان از مجلس شوراي اسلامي اين بود که به اين اعتراض زنان اهميت بدهد.

گروه اجتماعي، مريم حسين خواه، محبوبه حسين زاده؛ کليات لايحه حمايت از خانواده در کميسيون فرهنگي مجلس تصويب شد.خبر تصويب کليات اين لايحه در حالي اعلام شد که از زمان ارائه آن به مجلس زنان طيف هاي مختلف فکري و سياسي اعتراض و مخالفت خود را با اين لايحه اعلام کرده و از نمايندگان مجلس درخواست کرده اند اين لايحه را از دستور کار مجلس خارج کنند. نمايندگان مجلس اما با ناديده گرفتن تمامي اين اعتراضات کليات اين طرح را به تصويب رسانده و در حال بررسي جزئيات اين لايحه هستند.در حالي که فعالان زن، وکلاي دادگستري، زنان اصلاح طلب و حتي زنان وابسته به طيف هاي اصولگرا نيز مخالفت خود را با اين لايحه اعلام کرده اند، عباسعلي اختري رئيس کميسيون فرهنگي مجلس مخالفان اين لايحه را کساني مي داند که مغزشان را به دشمن اجاره داده اند.اختري به اعتماد گفت؛ برخي احزاب مخالف نظام و راديوهاي بيگانه همگام با سازمان هاي بين اللملي جو راه انداخته اند و عليه اين لايحه سر و صدا مي کنند. ولي ملت ما بايد دقيق تر باشند. وي با احساساتي ناميدن مخالفان اين لايحه ادامه داد؛ با احساسات که نمي شود با مسائل کشور برخورد کرد. هرکس مي خواهد در مسائل کشور دخالت کند بايد با فقه و حقوق آشنا باشد.صداي اعتراض حقوقدانان نيز اما به جايي نرسيده است و فريده غيرت وکيل دادگستري که بارها در نشست ها و ميزگردهاي مختلف مخالفت خود را با اين لايحه اعلام کرده، اکنون جز اظهارتاسف چيزي براي گفتن ندارد.غيرت در گفت وگو با اعتماد تاکيد مي کند اين لايحه، قانوني براي حمايت از خانواده نيست. او مي گويد؛ من نمي دانم چنين لايحه يي چطور در مجلس راي آورده است، نماينده ها با توجه به شرايط روز بايد اين لايحه را رد مي کردند و واقعاً اين مساله خلاف انتظار ما بود.اين وکيل دادگستري از نمايندگان مجلس خواست با تصويب اين لايحه مخالفت کنند. چون حتي لايحه قوه قضائيه هم با لايحه يي که از سوي دولت به مجلس ارائه شده متفاوت است و بسياري از مواد اعتراضي به لايحه را دولت اضافه کرده است.بي توجهي نمايندگان مجلس به واکنش ها و مخالفت هاي موکلان شان اعتراض زنان اصلاح طلب را نيز در پي داشت.فريده ماشيني عضو مجمع زنان اصلاح طلب به اعتماد گفت؛با واکنش هايي که از طرف گروه هاي مختلف زنان نسبت به اين لايحه صورت گرفت، حداقل انتظارمان از مجلس شوراي اسلامي اين بود که به اين واکنش زنان اهميت بدهد.او ادامه داد؛ از مجلس انتظار مي رفت اهميت بيشتري به اين موضوع نشان دهد که چرا زنان از گروه هاي مختلف فکري به اين لايحه اعتراض کرده اند و واکنش نشان داده اند؟ و حداقل صداي زنان بايد شنيده مي شد. ماشيني اعتراض به اين لايحه را صداي جمعي کليه گروه هاي زنان عنوان کرد و گفت؛ اگر اين لايحه براي تصويب در صحن علني مجلس مطرح شود با توجه به اعتراضات زيادي که به اين لايحه مخصوصاً چند بند آن صورت گرفته حداقل انتظارمان اين است که نمايندگان مجلس اين لايحه را تصويب نکنند چون اين لايحه نه تنها کمکي به بنيان خانواده نمي کند بلکه بيشتر به از هم پاشي خانواده ها کمک مي کند و متاسفانه در اين شرايط به جاي اينکه قوانين به سمت و سويي برود که متناسب با شرايط و مطالبات زنان باشد، عملاً با اين لايحه به تبعيض ها و نابرابري ها دامن زده مي شود.دبير جامعه زينب نيز چندي پيش اعلام کرد اين لايحه بر پايه عدالت نيست. مريم بهروزي گفت؛ ما با مواد اين لايحه مخالف هستيم و نظرات خود را بيان مي کنيم. اساس اين لايحه بر پايه عدالت نيست در صورتي که قواعد، قوانين و اعمال در نظام جمهوري اسلامي بايد براساس عدالت باشد. شعار دولت نهم نيز عدالت محوري است.وي در پاسخ به موافقان اين لايحه گفت؛برخي مي گويند اين لايحه در کل بسيار خوب است و تنها يک ماده آن اشکال دارد در حالي که ماده 23 جان کلام و ماده کليدي اين لايحه است و با ترويج اين قانون خانواده ها از هم پاشيده مي شود. عفت شريعتي، عضو فراکسيون زنان مجلس، نيز که گفته شأنيتي براي اين لايحه قائل نيست و تا اين لايحه اصلاح نشود در مورد آن حرفي نمي زند، تاکيد کرده بود؛ نمي توانيم به گذشته و قهقرا بازگرديم، ما بايد به دنبال استحکام و پايداري خانواده باشيم نه اينکه آن را خدشه دار کنيم.همچنين مهرانگيز مروتي نماينده خلخال که يکي از اولين مخالفان اين لايحه در مجلس است به خبرنگار اعتماد گفت؛ما اجازه نمي دهيم اين لايحه تصويب شود و تمام تلاشمان را براي تصويب نشدن آن مي کنيم چرا که با تصويب اين لايحه حق 40 ميليون زن ايراني پايمال مي شود.موافقان لايحه معتقدند اين لايحه فقط چند ايراد جزئي همچون ماده 23 دارد و با اصلاح آنها کليات لايحه به نفع خانواده و زنان است. نگاهي به مواد اين لايحه اما نشان مي دهد، ايرادات اين لايحه به ماده 23 و تسهيل چندهمسري منحصر نمي شود و بقيه مواد اين لايحه وضعيتي بدتر از چندهمسري مردان را براي زنان به ارمغان مي آورد. براساس ماده 22 لايحه پيشنهادي، ثبت ازدواج موقت (صيغه) کماکان الزامي نيست و تابع آيين نامه يي خواهد بود که موکول به تصويب وزير دادگستري در آينده يي نامعلوم است. در ماده 25 لايحه آمده است وزارت امور اقتصادي و دارايي موظف است سالانه مبلغي را به عنوان مهريه متعارف اعلام کند و از مهريه هاي بالاتر از حد معمول در هنگام ثبت ازدواج، به صورت تصاعدي ماليات وصول نمايد. اين بدان معنا است که از اين پس عروسان جوان در مقابل نداشتن حق طلاق و اجازه ازدواج هاي مجدد و بي قيد و شرط براي مردان، مجبور خواهند بود براي مهريه يي که هنوز دريافت نکرده اند و معلوم هم نيست تا پايان زندگي مشترک آن را دريافت خواهند کرد يا نه، در زمان عقد، ماليات مهريه خود را به دولت پرداخت کنند. در مورد حضانت کودکان نيز اين لايحه همچنان بر رياست مردان بر دادگاه هاي خانواده اصرار دارد و در موادي هم اختيارات قضات و شوراهاي حل اختلاف را گسترش داده است. در دو ماده 39 و 40 اين لايحه نيز در مورد حضانت اطفال آمده است که اگر دادگاه صلاح بداند مي تواند حضانت طفل را از پدر و مادر بگيرد و آن را به نهاد ديگري بسپارد و تجربه نشان داده وقتي رياست دادگاه با مردان است، در بسياري از اوقات قضات حکم را به نفع همنوعان خود صادر مي کنند.به موجب قانون فعلي پدر و مادري که از هم جدا مي شوند حضانت طفل به هر کدام از آنان که داده شود آن شخص نمي تواند بچه را از حوزه قضايي که در آن وجود دارند خارج کند و به ويژه نمي توانند کودک را به خارج از کشور ببرند تا کودک به سن 18سالگي برسد. اما در لايحه جديد گفته شده که به حکم دادگاه مي توانند اين کار را انجام دهند و اين حکم دادگاه هميشه براي ما خاطرات بدي داشته است چون مردان بيشتر به امکانات مالي دسترسي دارند و مي توانند با بردن کودک به خارج از کشور، او را براي هميشه از دسترس مادر خارج کنند. مجازات هاي جايگزين از جمله ديگر ايرادات اين لايحه است. به گفته نسرين ستوده وکيل دادگستري در قانون فعلي عدم ثبت ازدواج ها جرم محسوب مي شود و مجازاتش تا يک سال حبس تعزيري است ولي در اين لايحه تا دو ميليون تومان جريمه نقدي در نظر گرفته شده است. برداشتن مجازات حبس در اين مورد کاملاً به نفع مردان است چون هم اکنون نيز کم نيستند زنان ايراني که با مردان افغاني ازدواج کرده اند و ازدواج شان به ثبت نرسيده است.

مجازات هاي جايگزين در رابطه با حضانت نيز در نظر گرفته شده اند؛ بر اساس قوانين فعلي اگر پدر و مادري بعد از طلاق، فرزند را به طرفي که حضانت وي را بر عهده دارد مسترد نکند دادگاه براي وي حبس تعيين مي کرد تا کودک را تحويل دهد و اين حکم نوعي فشار بود که بيشتر زنان مي توانستند به دليل ضمانت اجرايي قابل توجهي که داشت از آن بهره ببرند اما اکنون در اين لايحه مجازات حبس حذف و به جريمه نقدي تبديل شده است. زهره ارزني وکيل دادگستري نيز به ايرادات اين قانون در رابطه با طلاق اشاره مي کند؛ در اين لايحه طلاق زنان در دادگاه منوط به اثبات موارد خاصي شده است در حالي که نبايد وضعيت اين گونه باشد. به گفته وي موارد مطرح شده در اين لايحه در مورد آئين دادرسي هم بايد مورد بررسي مجدد قرار گيرد چون ايرادات اساسي دارد و در هنگام اجرا، مشکل ايجاد مي کند. وي در رابطه با ماده مربوط به ازدواج مجدد گفت؛ حتي در قانون سال 1353 براي ازدواج مجدد مردان، شش شرط تعيين شده بود و اگر با توجه به مسائل ديني و اجتماعي نمايندگان مجلس نمي خواهند و يا نمي توانند بحث ممنوعيت ازدواج دوم را مطرح کنند، بايد شرايط سنگين تري تعيين کنند تا ازدواج مجدد به حداقل کاهش يابد. در حالي که در اين لايحه تمکن مالي مرد در نظر گرفته شده و مرد به عنوان صندوق و قلک پولي خانواده در نظر گرفته شده است.

 

 

 

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از شاخص‌های مهم اجتماعی

بیکاری، اعتیاد ، فقر و طلاق مهمترین مشکلات اجتماعی کنونی هستند

تهران-خبرگزاری ایسکانیوز

دوشنبه 30 مهر 1386-22 اکتبر 2007

 مـرکز پـژوهشـهای مجلس در گزارشی از بررسی مسائل و آسیب‌های اجتماعی کشور با استناد به نتایج یک پژوهش انجام شده در مورد اولویت‌بندی آسیب‌های اجتماعی از بیکاری، اعتیاد ، فقر و طلاق به عنوان مهمترین مشکلات اجتماعی کنونی نام برده است.

به گزارش روز دوشنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران"ایسکانیوز"به نقل از دفتـر اطلاع رسـانـی مـرکز پـژوهشـهای مجلس؛این مرکز با انتشار گزارشی تعدادی از شاخص‌های اجتماعی در ایران را بررسی و ارزیابی کرد.

دفـتر مـطالعات اجـتماعی ایـن مــرکز ضـمن بررسی بـرخی از شاخصهای مـهم اجـتماعی و جـمعیتی کشور و با اسـتناد به نـتایج سـرشماری عـمومی سـال 1385 اعــلام کــرد: در حــال حــاضر 46/68 درصــد از کــل جمعیت 70 میلیونی کشور را شهرنشینان ، 4/31 درصد را روستانشینان و 14/0 درصد را کوچ نشینان تشکیل می‌دهند و ظرف ده سال گذشته بیش از 7 درصد به میزان جمعیت شهرنشین کشور اضافه شده است.

متوسط نرخ رشد جمعیت کل کشور 61/1 است و اگر فاصله سنی بین 15 تا 64 سن کار در نظر گرفته شود هم اکنون نزدیک به 70 درصد جمعیت کشور در سن کار قرار دارند که این موضوع از نظر اینکه بار تکفل اقتصادی کم می‌شود، نکته مثبتی است اما از سوی دیگر این حجم جمعیت نیازمند کار است و به همین دلیل اشتغال از موضوعات مهم جمعیتی در حال و آینده کشور خواهد بود.

در جریان سرشماری سال گذشته یک میلیون و210 هزار و 164 نفر افغانی نیز سرشماری شده‌اند که تعداد آنها نسبت به سرشماری 10 سال گذشته 405 هزار و 760 نفر اضافه شده است.

در این گزارش مسائل و آسیب‌های اجتماعی کشور مورد بررسی قرار گرفته و با استناد به نتایج یک پژوهش انجام شده در مورد اولویت‌بندی آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه‌ یک هزار نفر از اعضای هیات علمی دانشگاهها، قضات ، فرهنگیان ، کارشناسان و روحانیان و مدیران و معاونین دستگاهها ، 28 مسئله اجتماعی مورد سوال واقع شده‌اند که اغلب پاسخگویان از بیکاری، اعتیاد ، فقر و طلاق به عنوان مهمترین مشکلات اجتماعی کنونی نام برده‌اند.

بررسی روند آسیب‌هایی نظیر اعتیاد، خودکشی، سرقت ، فرار از خانه، قتل ، نزاع و جرائم جنسی نشان می‌دهد که برخی از آسیب‌ها همانند اعتیاد روندی کاملا صعودی دارد به گونه‌ای که میزان آن در یک دوره هفت ساله تقریبا دو برابر شده است ، نزاع نیز روندی صعودی دارد.

روند سرقت نیز اگر چه نوسان دارد، اما بیشتر صعودی است، روند آسیب‌هایی همچون خودکشی، فرار از خانه و قتل متغیر است و روند جرائم جنسی در ابتدای دوره مورد مطالعه صعودی بوده که بعد نزولی شده است.

مرکز پژوهشها در پایان با بیان این مطلب که مسائل اجتماعی یکدیگر را بازتولید می‌کنند، افزود: اولین و مهمترین گام برای مقابله با مسائل اجتماعی باور به اجتماعی بودن این پدیده‌ها و توجه به این نکته است که ریشه آنها را باید درون جامعه جست و جو کرد.

 

 

 

 

رییس فراکسیون زنان مجلس در گفتگو با ایونا:

بیمه بیکاری زنان خانوار بودجه لازم را برای تصویب ندارد

ایونا تهران

دوشنبه 30 مهر 1386-22 اکتبر 2007

امروزه به علت های مختلف شمار زنان سرپرست خانوار رو به افزایش است و از جمله عواملی که زمینه های آسیب پذیری این زنان را فراهم می سازد ، وجود نارسایی و کاستی های قابل ملاحظه در قوانین و مقررات حمایتی و تامین نیازهای آنان و در بعد وسیع تر نبود ضمانت اجرایی و یا سلیقه ای اجرا شدن قوانین و مقررات موجود است.

به گزارش ایونا ، نگرش های فرهنگی در محیط های کاری مانع از به دست آوردن شغلی شرافتمندانه و متناسب با توانایی و شان شان ، با توجه به این که بیشتر آنان ایفاگر نقش مادری هم هستند شده است.

پرهیز مدیران دستگاهها و مراکز تولیدی از جذب و استخدام زنان حتی با توانایی قابل توجه و تخصص و به ویژه زنان سرپرست خانوار مانع جدی در اشتغال زنان و بالطبع تامین معاش خانواده است.

چنانچه با اشتغال آنان موافقت شود پست ها و سمت های نازل با درآمدهای اندک به آنان واگذار می شود.

از سویی دیگر باید گفت ایفای نقش های متعدد در خانواده فرصت تلاش های کاری و اقتصادی وسیع را از آنان سلب کرده است و زمینه های فقر مالی و اقتصادی زنان و به دنبال آن آسیب های اجتماعی را فراهم می سازد.

نظام جمهوری اسلامی برای تحقق آرمان های دینی در جامعه و رفع تبعیض جنسیتی و نگرش های غیر الهی در اصل بیست و یکم قانون اساسی ، دولت را به تضمین حقوق زن در تمام زمینه ها با رعایت موازین اسلامی ملزم کرده است.

اجرای اموری چون ایجاد زمینه های مساعد برای رشد شخصیت زن احیای حقوق مادی و معنوی ، حمایت مادران به ویژه در دوران بارداری ، حضانت فرزند ، حمایت از کودکان بی سرپرست ، ایجاد بیمه خاص برای بیوه گان و زنان سالخورده و بی فرزند ، حمایت از کودکان بی سرپرست ، از جمله موارد پیش بینی شده در این زمینه است.

به گزارش ایونا ، به منظور اجرای این ماده دولت نهم اقدامهای مثبتی انجام داده است که از جمله آنها می توان به تصمیم اخیر رییس جمهور برای ایجاد بیمه بیکاری افراد سرپرست خانوار از محل صرفه جویی بنزین اشاره کرد.

اما با این وجود این طرح و طرح های پیرامون آن در خصوص بیمه زنان سرپرست خانوار اجرایی شده است.

رییس فراکسیون زنان در این باره به خبرنگار ایونا گفت : سال گذشته لایحه بیمه زنان خانوار تصویب شد و به صورت آزمایشی به اجرا درآمد اما به موفقیت خوبی دست پیدا نکرد.

فاطمه آلیا افزود : طرفداران این لایحه بیشتر خانم ها هستند ، زنان خانه داری که بیشتر آنان تملک مالی ندارند تا بودجه اولیه شان را بریزند و مشکل دیگر در این زمینه بودجه ناچیزی است که دولت در این راستا قرار داده است.

وی در ادامه اظهار داشت : این لایحه اولویت را به زنان سرپرست خانوار داده است ولی کلیه زنان خانوار در این طرح قرار می گیرند.

آلیا افزود : در دولت جدید هم این طرح با بازبینی طرح های قبلی ایجاد شد ولی هنوز شکل قانونی پیدا نکرده است.

وی بیان کرد : این طرح همکنون در دست کارشناسی مرکز امور زنان و خانواده است تا به شکل قانونی درآید و قابل اجرا شود.

به گزارش ایونا ، رییس فراکسیون زنان افزود : زنان باید از همان ابتدای زندگی بیمه شوند ، مرد باید از همان ابتدا با همسرش مشارکت کند و در این صندوق سرمایه گذاری کند.

بیمه زنان خانوار مانند یک صندوق سرمایه گذاری است تا در آینده در زمانی که نیاز مالی دارند به صورت اتوماتیک وار از آن استفاده کنند.

فاطمه آلیا در پایان اظهار داشت : زنان سرپرست خانوار و یا حتی زنان خانه دار باید بیمه شوند و از حمایت لازم برخوردار باشند این طرح نیازمند همکاری سازمانها ، گروههای مختلف و به خصوص وزارت رفاه ، اجتماعی و وزارت کار است.

 

 

 

 

 

چاقي ، نارسايي‌هاي اسكلتي و رشد ناكافي ، دختران جوان را تهديد مي‌كند

ایونا تهران

دوشنبه 30 مهر 1386-22 اکتبر 2007

چاقي ناشي از بي‌تحركي ، نارسايي‌هاي اسكلتي و عدم رشد كافي، دختران جوان ايراني را به شدت تهديد مي‌كند.

به گزارش ایونا ، دكتر شهلا چايچيان عضو كميته علمي هفتمين كنگره بين‌المللي بيماري‌هاي زنان و مامايي ايران در آستانه برگزاري اين كنگره (22 تا 18 آبان ماه جاري) با اعلام اين خبر، گفت: دختران ايراني به دليل كوچك بودن مدارس، عدم فضاي مناسب جهت پياده روي در خيابان‌ها، آلودگي هوا، استفاده بيش از حد از غذاهاي آماده و روش نامناسب زندگي ‌از همان ابتداي عمر براي پوكي استخوان‌ها مستعد مي‌شوند و در آينده زندگي خود با كاهش رشد، مشكلات هورموني و چاقي روبرو شده كه خود اين مشكلات باعث عوارضي ديگري شامل از دست دادن زيبايي (رشد موهاي زايد در صورت)، كاهش قدرت باروري و احتمال ابتلاء به بيماري‌هاي عروقي از جمله فشار خون و ديابت و انواع سرطان‌ها در سنين پايين‌تر مي‌شوند.

وي افزود: متاسفانه در حال حاضر جامعه ما از بيماري‌هاي ناشي از تمدن و پيشرفت تكنولوژي بيش از هر چيز ديگران بهره‌مند شده و به عنوان مثال، دختران ايراني كه امروزه به صورت وسيع از رايانه و اينترنت استفاده مي‌كنند به دليل عدم تحرك كافي و استراحت در هنگام كار با آن دچار مشكلات اسكلتي و همينطور چاقي مي‌شوند.

چايچيان يكي از مشكلات ديگر بانوان را استفاده از سيگار عنوان كرد و گفت: مصرف سيگار، سن يائسگي را كه مرز بين جواني و پيري به حساب مي‌آيد به جلو مي‌اندازد كه يكي از علل آن تحت تاثير قرار گرفتن عروق تخمدان‌ها مي‌باشد. قابل ذكر است كه سيگار خود عاملي جهت ابتلاء به پوكي استخوان‌ها نيز مي‌باشد.

وي خاطرنشان كرد: در هفتمين كنگره بين‌المللي بيماري‌هاي زنان و مامايي ايران كه از 18 تا 22 آبان ماه جاري در مركز همايشهاي رازي تهران برگزار مي‌شود، متخصصان زنان و مامايي از سراسر كشور در كنار ميهماناني از ساير كشورهاي جهان به بحث و تبادل نظر پيرامون آخرين روشهاي درماني دارويي و جراحي در رشته زنان و مامايي و بررسي آينده مامايي و بحث نانوتكنولوژي، مهندسي ژنتيك و استفاده از نانوذرات در تشخيص زودرس بيماري‌هاي زنان و جنين و مادران در دوران بارداري و همچنين ريز داروها در درمان بيماري‌هاي شايع زنان خواهند پرداخت.

 

 

 

 

 

 

 

دختران فراري قرباني شرايط نامناسب اجتماعي و رواني هستند

ایونا همدان

یکشنبه 29 مهر 1386-21 اکتبر 2007

كارشناس امور آسيب ديدگان بهزيستي استان همدان گفت: اغلب زنان و دختران فراري به دليل شرايط نا مناسب خانواده و بي‌توجهي به نيازهاي رواني آنان دچار انواع آسيب‌هاي اجتماعي مي‌شوند.

به گزارش ایونا ، "ناصر شايگان " افزود : تنوع طلبي، اختلال شخصيتي، همسران معتاد يا بيكار، ازدواج در سنين پايين و نبود مهارت لازم در زندگي از جمله مشكلات اجتماعي و رواني زنان آسيب ديده است.

وي اضافه كرد: احساس بي‌ارزش بودن ، اعتياد ، طلاق ، خشونت والدين و تجارب جنسي زودرس نيز از عوامل بروز آسيب‌هاي اجتماعي در دختران فراري است.

شايگان در ادامه گفت : جهت ساماندهي به مشكلات زنان و دختران فراري دو مركز اورژانس اجتماعي در شهرستان‌هاي همدان و ملاير ايجاد شده است.

وي اظهار داشت: پس از شناسايي، اين افراد به مركز اورژانس معرفي و به تشخيص مشاور در خانه سلامت يا مركز بازپروري پذيرفته مي‌شوند.

شايگان گفت: در اين مراكز به مشكلات بهداشتي، قضايي، مسكن و ازدواج مددجويان رسيدگي مي‌شود.

وي افزود: افراد آسيب ديده پس از مشاوره به خانواده ارجاع داده مي‌شوند و اگر اين امر ميسر نشود در مراكز پيش گفته مهارت‌هاي لازم را فرا مي گيرند.

وي پيشگيري را موثرترين عامل جلوگيري از معضل دختران فراري دانست و گفت: سازمان‌ها و نهادهايي مانند آموزش و پرورش، صدا و سيما و مطبوعات مي توانند با ارائه يك تعريف واحد و همسويي در اهداف اجرايي به حل اين معضل كمك كنند.

وي گفت: در شش ماهه اول سال جاري ۱۲زن و دختر فراري در اين مراكز شبانه روزي پذيرفته شده و هم اكنون در حال مهارت آموزي هستند.

 

 

 

 

زنانه شدن فقر در آمریکا

ایونا تهران

یکشنبه 29 مهر 1386-21 اکتبر 2007               

آنچه امروزه بیش از پیش در کشور آمریکا و بسیاری از کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه مطرح است "زنانه شدن فقر است که حاکی از آن می باشد که فقر در اکثر کشورهای جهان دارد چهره ای زنانه به خود می گیرد و افراد فقیر عمدتا زنان هستند.

 به گزارش ایونا ، آمارها نشان می دهد تقریبا یک دوم خانواده های فقیر در آمریکا خانواده هایی هستند که رییس آنها زن است و معمولا خانواده هایی که در آن یک زن بیوه یا مطلقه با فرزند یا بدون فرزند خود زندگی می کند استعداد بیشتری جهت ابتلا به فقر دارد.

در این میان یکی از دلایلی که موجب می شود زمینه فقر برای زنان مهیا تر باشد این است که ایجاد یک کار شخصی برای زنان بسیار دشوار تر از مردان است و این برای زنان سیاهپوست نیز مشکل تر است.

همچنین بررسی ها نشان می دهد در سالهای اخیر حدود 20 درصد به نیروی کار زنان افزوده و در مقابل 3 درصد از نیروی کار مردان کاسته شده است.

در نهایت محققان اظهار داشته اند زنان آمریکایی نقش حساسی در تامین مالی خانواده ها دارند و بر طبق آمارهای موجود تقریبا در 53 درصد از خانواده های آمریکایی زن و مرد شاغل بوده و زنان همراه مردان در اقتصادنقش ایفا می کنند.

 

 

 

 

 

خشونت علیه دختران و زنان یک مشکل جهانی است

ایونا تهران

یکشنبه 29 مهر 1386-21 اکتبر 2007

در سومین کمیسیون مجمع عمومی سازمان ملل متحد که با حضور 30 کشور عضو تشکیل شد فعالیت هایی در خصوص مبارزه با خشونت علیه زنان و دختران آغاز شد.

به گزارش ایونا ، مشاور ویژه دبیر کل سازمان ملل در خصوص مسائل جنسیتی و اعتلای موقعیت زنان اعلام کرد : شناسایی حقوق زنان و دختران هنوز یک مشکل حل نشده است ، خشونت و سوء استفاده های جنسی در تمام جهان دیده می شود.

وی با بیان این مطلب افزود : تساوی جنسیتی نباید تنها به عنوان یک موضوع مطرح باشد بلکه باید روشی باشد برای تحکیم بخشیدن به سیاست ، صلح و پیشرفت.

مدیر اجرایی موقت بخش UNIFEM اعلام کرد : دیگر چشم پوشیدن از مجازات عاملین خشونت های جنسی بس است!

خانم ژووآن سندلر افزود : همکاری دولتها و مقامات با سازمان ملل به منظور حمایت از زنان بسیار مهم و مفید است.

به گزارش ایونا ، نماینده پاراگوئه در این جلسه اعلام کرد : باید روزی به نام زن روستایی داشته باشیم برای جذب کمک ها و حمایتهای مالی و معنوی به زنان روستایی.

نماینده تایلند ضمن تاسف درباره ی این که اطلاعات دقیقی درباره افزایش حضور زنان در ساختارهای تاثیر گزار اجتماعی وجود ندارد اعلام کرد : در کشورهای در حال توسعه حدود 30 درصد از زنان در پستهای تصمیم گیرنده و حساس کشور حضور دارد.

دیگر اعضا چون خانم کامرون مورنو ، مدیر موسسه بین اللملی تحقیقات و تشکل اعتلای زنان خانم دوبرا کاسمونویچ ، رییس کمیته کاهش تبعیض علیه زنان و خانم کارولین انان ، مدیر بخش اعتلای زنان  هریک فعالیتهاتهای مرتبط با موسسات و ادارات خود را بیان نمودند.

 

 

 

 

 

انتصاب اولین سرهنگ زن در ارتش قطر

ایونا تهران

سرویس بین الملل

یکشنبه 29 مهر 1386-21 اکتبر 2007  

من این موقعیت را در میان شرایط سخت و طاقت فرسایی بدست آوردم ، این گفته سرهنگ " سومایا حسن ناصر الراشد " اولین سرهنگ زن در ارتش قطر است.

به گزارش ایونا به نقل از سایت خبری الشرق ، خانم الراشد اولین زن قطری می باشد که به این موقعیت و درجه سرهنگی در ارتش قطر دست پیدا کرده است. 

وی اخیرا ریاست بخش بیماری های داخلی در بخش سرویس های پزشکی ارتش را بعهده گرفته است.

وی می گوید : اعتماد به نفسی که رهبر قطر به زنان این کشور داده است باعث شده که وی بتواند به این موقعیت بالا دست پیدا کند. 

او همچنین از اینکه ارتش قطر باعث شده تا وی بتواند اعتماد به نفس خود را در داشتن توانایی هایش نشان دهد و تساوی جنسیتی با دیگر همکارانش داشته باشد اظهار خوشحالی می کند. 

بیست سال پیش وی به ارتش قطر بعنوان یک افسر که در سال آخر رشته پزشکی در دانشگاه ریاض تحصیل می کرد وارد شد.

به گزارش ایونا ، وی پس از فارغ التحصیل شدن به درجه ستوان دوم در سال 1998 دست پیدا کرد و در سال 1991 به درجه ستوان یکم رسید. 

در سال 2003 سومایا به رده سرهنگ دوم ارتقاء پیدا کرد و سرانجام در یک آگوست امسال به درجه سرهنگی رسید. 

در رابطه با رویارویی خانواده وی با شغلش می گوید : من عضو یک خانواده ارتشی هستم و بیشتر اعضای خانواده ام عضو ارتش هستند و همین باعث شد که مرتبا از سوی آنها در ادامه راهم مخصوصا از طرف پدر و برادرانم تشویق شوم.  

او می گوید : شرایط زنان در جامعه امروز تغییرات زیادی کرده است من زمانیکه برای اولین بار در تمرینات نظامی در سال 2003 شرکت کردم تنها زن حاضر در گروه خود بودم و احساس خطر می کردم اما بعدها در سال 2006 به تیم پزشکی ارتش ملحق شدم.

 

 

 

 

هرساله 10 هزار زن در کشور بلغارستان قاچاق می شوند

ایونا تهران

پنجشنبه 26 مهر 1386-18 اکتبر 2007

بنا به گفته یکی از دولتمردان بلغارستان با افزایش جنایت و فقر در این کشور قاچاق زنان افزایش یافته بطوریکه هر ساله 10 هزار زن از این کشور به سایر کشورها قاچاق می شوند.

به گزارش ایونا به نقل از بی بی سی ، در کنفرانسی که در شهر صوفیه پایتخت بلغارستان با عنوان راههای جلوگیری از قاچاق زنان برگزار شد رییس جمهور این کشور جرجی پاروانو گفت : دولت باید بودجه و امکانات بیشتری برای توقف افزایش تعداد زنانی که به سایر کشورها برده می شوند تصویب کند. 

وی گفت : دولت بلغارستان باید در سیستم قضایی خود تغییراتی انجام دهد که شرایط را برای قاچاقچیان زن سختر کند و وی پیشنهاد داد که دولت بهتر است از قربانیان زن قاچاق شده آمار و اطلاعات کسب کرده و آنها را ثبت کند.

همچنین در این کنفرانس عنوان شد که در حدود 800 هزار زن هرساله اجبارا در دنیا قاچاق می شوند و در حدود 3/11 بیلیون دلار تا 17 بیلیون دلار سود عاید سازمان های مرتبط با قاچاق زنان می شود.

 

 

 

 

جای خالی زنان در پستهای مدیریتی ایالت کالیفرنیای آمریکا

ایونا تهران

پنجشنبه 26 مهر 1386-18 اکتبر 2007

نزدیک به یک سوم از کمپانی های بزرگ کالیفرنیا در پست های مدیریتی و اجرایی خود حتی یک کارمند زن هم ندارند. 

به گزارش ایونا به نقل از سایت خبری یو پی ای در تحقیقات جدیدی که اخیرا در ایالت کالیفرنیای آمریکا صورت گرفته مشخص شده است که از میان 400 کمپانی بزرگ ایالتی ، 122 کمپانی فقط دارای کارمندان مرد هستند و هیچ زنی در این شرکتها مشغول به کار نمی باشد.

در این ایالت زنان تنها 4/10 درصد از منصب های اجرایی و مدیریتی را در اختیار دارند که این میزان در سال 2007 تنها 3 درصد افزایش داشته است که آن هم حضور یک مدیر زن در یک کمپانی بوده است. 

بنابراین گزارش در صنایع الکترونیکی و مخابراتی اغلب کارمندان مردان هستند و در شرکت های بزرگ کامپیوتری نیز کارکنان آنها از مردان تشکیل شده است. 

به گزارش ایونا ،  در ادامه این گزارش آمده است زنان 4/9 درصد از 3283 منصب مدیریتی و اجرایی در 400 کمپانی بزرگ را در اختیار دارند که این میزان نسبت به سال گذشته اندکی افزایش داشته است. 

همچنین تقریبا نیمی از این کمپانی های بزرگ فاقد کارمند زن هستند و در یک سوم آنها نیز تنها یک کارمند زن وجود دارد.

بنابراین گزارش صنایع کوچک و اعتباری دارای بالاترین تعداد زنان در پستهای مدیریتی هستند و در مشاغل پزشکی نیز زنان دارای بالاترین تعداد در پستهای اجرایی هستند.

سه چهارم (76 درصد) از صنایع مخابراتی و دو سوم (67 درصد) از صنایع الکترونیکی مختص مردان می باشد و 73 درصد از کمپانی های مخابراتی و 83 درصد از شرکت های الکترونیکی تمام تیم اجرایی شان را مردان تشکیل می دهند.

در پایان این گزارش آمده است : از میان ایالت های آمریکا  سانفرانسیسکو با 9/16 درصد حضور زنان مدیر در بالاترین رتبه و ایالت سانتاکلارا با 3/7 درصد در پایین ترین رده وجود دارد.

 

 

 

 

نخستین زن مسلمان بر كرسی مجلس اعيان انگليس تكيه ‌زد

ایونا تهران

پنجشنبه 26 مهر 1386-18 اکتبر 2007

نمايندگان مجلس اعيان انگليس برای نخستين‌بار شاهد حضور يك زن مسلمان در مجلس اين كشور هستند.

به گزارش ایونا به نقل از Yorkshire Post، سعيده وارسی، وكيل مسلمان از حزب محافظه‌كار، دوشنبه‌شب، بيست‌و سوم مهرماه به‌عنوان نماينده‌ی منطقه‌ی يوركشاير انگليس به مجلس اعيان اين كشور راه‌يافت.

وی ‌كه برای نخستين‌بار حضور در مجلس اعيان اين كشور را تجربه‌می‌كند، با 36 سال سن جوان‌ترين عضو اين مجلس نيز به‌شمارمی‌رود.

 پيش از نيز در سالهای 1996 و 2004، دو زن مسلمان از احزاب كارگر و ليبرال دمكرات به مجلس اعيان راه يافته بودند، اما تاكنون هيچ زن مسلمانی به نمايندگی در مجلس عوام انگلستان انتخاب‌نشده بود. 

 

 

 

 

 

اعتراض دانش آموختگان رشته بهداشت محيط به تبعيض جنسيتي 

 زنان از يك رشته بهداشت و درمان حذف شدند

اعتراض دانش آموختگان رشته بهداشت محيط به تبعيض جنسيتي

کانون زنان ایرانی

چهارشنبه 25 مهر 1386-17 اکتبر 2007

كانون زنان ايراني _ رها خسروی : تعدادی از زنان دانش آموخته در رشته بهداشت محیط دانشگاه اصفهان با تجمع مقابل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نسبت به تبعيض جنسیتی در استخدام فارغ التحصیلان این رشته در مراکز بهداشتی وابسته به این دانشگاه اعتراض کردند . آنها با ارسال نامه ای به مسولان این دانشگاه ، خواستار توجه به قابلیت‌های فردی و نه جنسیتی در استخدام‌ها شدند.

یکی از این فارغ التحصیلان كه در ميان ديگر دوستان‌اش، مقابل دانشگاه اصفهان در تجمع اعتراض‌‌آميز شركت كرده است مي گويد: دوره های گذشته بیشتر دانشجویان رشته بهداشت محیط دانشگاه اصفهان دختر بوده‌اند و پسرها تنها کمتر از ده درصد از جمعیت کلاسها را شامل می‌شده‌اند حالا امسال در آگهی استخدامی که دانشگاه علوم پزشکی منتشر کرده جنس مونث از فهرست این رشته حذف شده‌است . آخر چطور مي‌توانند 90 درصد فارغ التحصيلان اين دانشكده را ناديده بگيرند و چنين تبعيضي را اعمال كنند. او در ميان همهمه‌اي كه مقابل در دانشگاه علوم پزشكي اصفهان به پا شده است مي‌افزايد:در سایر رشته ها مانند مامایی و پرستاری به مانند قبل دختر پذیرش می‌شود و گويا اين تبعيض تنها دامان فارغ التحصيلان بهداشت و درمان را گرفته‌است.

او مي گويد: همان معدود فارغ التحصیلان مرد رشته بهداشت محیط نیز جذب بازار کار آزاد شده اند،استخدام نیروی انسانی مرد در این شغل باعث شده که فارغ التحصیلان سایر استانها جذب بازار کار اصفهان شوند و فارغ التحصیلان بومی استان به حکم اینکه زن هستند از قافله اشتغال عقب بمانند.

صداها پراز اعتراض بود و خشم از اينكه چرا فرصت اشتغال براي فارغ التحصيلان زن رشته بهداشت و درمان از بين رفته است

صداي معترض ديگري در ميان جمع به گوش مي رسد: گذراندن دوره طرح بر خلاف رشته های پزشکی در رشته بهداشت محیط اختیاری است ، این در حالی است که بیشتر فارغ التحصیلان گاه دو تا سه سال در نوبت طرح می مانند اما دختران این رشته حاضر شده اند علی‌رغم این مساله حتی در نقاط دور افتاده استان هم طرح خود را بگذرانند .با اين حال باز هم به ما گفته می‌شود كه تا دانشجویان رشته پزشکی هستند شما در اولویت گذراندن طرح قرار ندارید و به میزان کافی تبحر و مهارت کسب نكرده ايد. در حالی که هیچ یک از فارغ التحصیلان پسر هم دوره‌های ما با ورود به مشاغل دیگر نیازی به گذراندن این دوره ها ندیدند اما حالا که بحث استخدام دولتی پیش آمده آنها جذب می‌ شوند نه ما.

او با اشاره به گفته های مسئول یکی از شبکه های بهداشت محیط استان اصفهان سخنانش را ادامه مي‌دهد: خودشان اقرارمی‌کردند که راندمان و نتیجه عملکرد زمانی که دختران فارغ التحصیل دوره طرح خود را در این مراکز می گذراندند، رشد بیشتر نسبت به دوره های قبل داشته و در واقع از کار ما کاملا راضی بودند.

غالب دانشجوبان تمايلي ندارند نامي از آنها برده شود، مي گويند كه شايد برايشان دردسر بيشتري از اين كه هست به وجود آيد. يكي ديگر هم كه آمده است براي اعتراض مي گويد:ما آمده ایم تا بگوییم اگر قرار است در زمان استخدام، با نگاه جنسیتی عمل شود پس چرا در زمان جذب دانشجو چنین نیست و اگر هست پس چرا اعلام نمی‌کنند.

این گفته وی در حالی است که دختر دیگری اعتقاد داشت در هیچ یک از آگهی های استخدام مربوط به دانشگاههای علوم پزشکی سایر استانها چنین تبعیض جنسیتی دیده نمی شود. در ادامه مي افزايد:تلاش کردیم و از دوره کاردانی به کارشناسی خود را ارتقا دادیم تا بتوانیم سهمی در بازار کار داشته باشیم. اما الان این گونه با ما برخورد می‌شود.

نکته جالب اینجاست که مسولان دانشگاه و مراکز بهداشت محیط اعلام می‌کنند که عدم پذیرش زن به علت این بوده که در مشاغل مورد نیاز صرفا برای محیط‌های مردانه درخواست و اعلام نیاز شده بود. این گفته اما از سوی معترضان به گونه ای دیگر نقض می‌شود. آنها می‌گویند چگونه است که در زمان گذراندن طرح، بحثی از محیط مردانه و زنانه نیست و ما حتی در همان محیط‌های مردانه نیز با کمترین مشکل و مزاحمت بهترین کار را ارائه می‌کردیم اما حالا که بحث استخدام پیش آمده بحث محیط مردانه و زنانه پیش کشیده می‌شود.

اما حیدری كه مدیر مرکز بهداشت استان اصفهان است و در گوشه اي از اين اعتراض قرار گرفته،معتقد است که این تصمیم کاملا عقلانی و عادلانه بوده است اگرچه مساوی نیست.

او توضیح می دهد که اگر جای مسئولان سازمان سنجش بود به هیچ عنوان دختر در این رشته پذیرش نمی‌کرد. چون آنها مجبور هستند وارد محیطهایی بشوند که با روحیه زنانه آنها ساز گار نیست.

او می‌گوید:افرادی که وارد این شغل می‌شوند باید وقت و بی‌وقت به کارگاه‌ها وانبارهایی سر کشی کنند که اکثرا محیطی کاملا مردانه است و بسیاری از خانم‌ها تمایل به چنین کاری ندارند. او می‌ گوید: انتقالی‌ها یا مرخصی‌های زایمان هم مزید علت است که ما بسیاری از نیروهای زن خود را در این شغل از دست می‌دهیم. بنا بر این تصمیم گرفته شده که نیروی زن استخدام نشود.

شلوغي مقابل دانشكده پزشكي دانشگاه اصفهان اندك اندك كمتر مي شود. دانشجويان نامه را تقديم مسولان دانشكده مي‌كنند و مي‌روند به اميدي كه صدايشان به جايي برسد. سال هاي زندگي‌شان را پشت ميز دانشگاه گذرانده‌اند و حالا براي ورود به بازار كار مداوم دم پايشان مانع مي‌گذارند.

 

 

 

 

 

اولين حزب زنان هند رسما اعلام حضور كرد

خبرگزاري جمهوري اسلامي

چهارشنبه 25 مهر 1386-17 اکتبر 2007

حزب "جبهه متحد زنان"، به عنوان اولين حزب زنان هند، و به منظور احقاق حقوق اجتماعي و سياسي زنان جامعه هند، بطور رسمي فعاليتهاي خود را اعلام كرد.

به گزارش ايرنا از دهلي نو، خانم "سومن كريشنا كانت"، رييس اين حزب روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در دهلي نو گفت: "هر چند كه اين حزب توسط زنان تشكيل شده اما عضويت در آن براي همه شهروندان هند آزاد است." وي كه همسر "كريشنا كانت"، معاون پيشين رئيس جمهوري هند است، گفت:

نام اين حزب ماه گذشته ميلادي در كميسيون انتخابات هند به ثبت رسيد.

خانم "كانت"، در مورد دستوركار "جبهه متحد زنان"، گفت: " عليه زنان در هند تبعيض مي‌شود و آنان امنيت ندارند. ما در نظر داريم كه موضوعات مربوط به زنان را از طريق تشكيل اين حزب در دستوركار ملي هند قرار دهيم." رييس "جبهه متحد زنان"، گفت: " هند دومين كشور پرجمعيت در جهان است كه نصف جمعيت آن را زنان تشكيل مي‌دهند اما تنها ۸/۸درصد از اعضاي پارلمان اين كشور زن هستند.

بنابه گفته خانم "كانت"، "جبهه متحد زنان" اجلاس كميته اجرايي خود را در آينده نزديك به منظور نهايي‌سازي دستور كار و سياستهاي اين حزب تشكيل خواهد داد.

وي افزود: "ما توجه خود را روي انتخابات مجلس نمايندگان هند (لوك سبها) در سال ۲۰۰۹متمركز كرده‌ايم.

جبهه متحد زنان" تا كنون در ۱۲ايالت هند از جمله دهلي، بيهار، جاركاند، هاريانا و ايالت‌هاي شمال شرقي اين كشور دفتر داير كرده است.

 

 

 

 

 

 

وجود 8 میلیون زن بیوه و کودک یتیم در عراق

تهران-خبرگزاری ایسکانیوز

چهارشنبه 25 مهر 1386-17 اکتبر 2007

یک منبع خبری در اتریش روز گذشته از وجود 8 میلیون زن بیوه و کودک یتیم و بی سرپرست در عراق خبر داد.

به گزارش روز شنبه بخش انگلیسی گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه اتریش تودی، این خبر از وجود نزدیک به 8 میلیون زن بیوه و بی سرپرست و کودک یتیم در عراق خبر داد و آنها را با عنوان نسل فراموش شده خطاب کرد. بنابر این خبر به نقل از یک مقام آگاه در وزارت امور اجتماعی عراق تصریح کرد : حضور نظامی آمریکا طی حدود چهار سال گذشته در عراق و گسترش موج خشونت و کشتار در شهرهای مختلف این کشور، آمار زنان بیوه و کودکان یتیم در این کشور را به هشت میلیون نفر رسانده است.

این در حالیست که به دلیل افزایش فقر در میان این خانواده ها ،بسیاری از آنها مجبور هستند به کارهای پست و دور از شان تن در دهند. 

 

 

 

 

تیغ تیز توقیف بر سر نشریات زنانه‌ دانشجویی

 نسیم سرابندی

خبرنامه امیرکبیر

شنبه 21 مهر 1386-13 اکتبر 2007

نخستین بار که به موضوع این گزارش یعنی میزان توقیف و برخورد با نشریات دانشجویی به دلیل پرداختن به مسائل زنان و یا چاپ مقالاتی در باب حقوق زنان فکر می‌کردم، مطمئن بودم که تعداد این نشریات چندان زیاد نیست. دلیل این مسئله را اندک بودن نشریاتی در حوزه زنان می‌دانستم که البته با کمی پرس‌وجو به این نتیجه نیز رسیدم. تعداد نشریاتی که مدیران مسئول آن دختر‌ان باشند و یا مشخصا به مسائل زنان بپردازند گرچه نسبت به گذشته رشد داشته اما باز هم انگشت‌شمار است. نظارت بر تک‌تک مقاله‌های این نشریات، برخورد و توقیف آنان نیز دلیلی بر عدم رغبت دانشجویان برای انتشار نشریاتی در مورد مسائل زنان است. در دانشگاه‌ها پرداختن به این موضوع کم‌کم به خط قرمز تبدیل می‌شود و اطلاع‌رسانی در مورد اخبار روز فعالیت‌های جنبش زنان نقطه‌ای است که به راحتی می‌تواند باعث بسته‌شدن نشریه‌ای شود.

به صورت خلاصه می‌توان گفت که دختران دانشجو که طی این سال‌ها در ورود به دانشگاه از پسران پیشی گرفته‌اند، تا حدودی تمایل به پرداختن به مسائل هم‌جنسان خود را دارند اما وجود نظارت‌های شدید و عدم حمایت مالی دانشگاه از نشریات از عوامل بسیار مهم در عدم افزایش روزنامه‌هایی در مورد مسائل زنان است.

عدم حمایت دانشگاه از نشریات دانشجویی در دو سال اخیر صد چندان شده‌است و اغلب گرفتن مجوز نشریاتی در مورد مسائل سیاسی و زنان بسیار دشوار است. بسیاری از مدیران مسئول نشریات زنان، اشاره کرده‌اند که در بادی امر که برای گرفتن مجوز اقدام می‌کنند، موضوع نشریات خود را فرهنگی-اجتماعی و گاه حتی طنز ذکر می‌کنند. گرفتن مجوز معمولا دو یا سه ماه طول می‌کشد که در مواردی هم نشریات با این‌که مجوز می‌گیرند اما حمایت مالی از آنان محدود است و معمولا دانشجویان هزینه‌ی چاپ آن را بین خودشان تقسیم می‌کنند. هنگام پخش نیز آن‌ها را به دانشجویان می‌فروشند تا هزینه‌هایشان تأمین شود.

همه‌ی این مشکلات به اضافه‌ی سانسور مطالب نشریات و ایرادات مستمر به نوشته‌های آنان، انگیزه‌ی دانشجویان را برای گرفتن مجوز و چاپ نشریه کاهش داده‌است. اما باز هم دانشجویانی هستند که با وجود فضای سرد و سرکوب بر دانشگاه با صرف وقت، انرژی و هزینه‌ی مضاعف نشریاتی منتشر می‌کنند و در مواردی غیر از توقیف روزنامه‌شان به کمیته‌ی انضباطی احضار و حکم محرومیت از تحصیل دریافت می‌کنند. در ادامه به تعدادی از این نشریات که به دلیل چاپ مقالاتی در باب زنان توقیف شده‌اند می‌پردازم.

در میان دانشگاه‌هایی که از سوی نگارنده مورد بررسی قرار گرفت دانشگاه زنجان بیشترین میزان نشریاتی که به این دلیل توقیف و یا ممنوع چاپ شده‌اند را دارا بود:

 

تخته سیاه

مسعود‌هاشمی، مدیر مسئول تخته سیاه ارگان رسمی‌ انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان در بهمن ۸۵ به کمیته‌ی ناظر بر نشریات احضار شد. در اخبار آمده که علت احضار مدیر مسئول جدا از چاپ روزشمار زندان و عکس رضا عباسی، فارغ‌‏التحصیل بازداشت‌‏شده‌ی دانشگاه زنجان، چاپ مطالبی در ستون حقوق زنان بوده‌است. ( ایلنا ۲۳ / ۱۱/ ۸۵)

با پی‌گیری‌های بیشتر از دانشجویان دانشگاه زنجان آنها توضیح دادند که در این ستون بخش‌هایی از دفترچه‌ی کمپین تغییر برای برابری که نام آن تأثیر قوانین در زندگی زنان است، چاپ می‌شده که دانشگاه به چاپ مطالب مندرج از این دفترچه ایراد وارد کرده‌است. انتشار تخته سیاه رسما توقیف شده‌است.

 

اوج

این نشریه از سال ۸۱ در دانشگاه زنجان منتشر شده و مطالب آن در زمینه‌ی سیاسی، اجتماعی و زنان بوده‌است. مدیر مسئول نشریه، حسین خیری فام در سال ۸۶ به کمیته انضباطی احضار و به وی‌ گفته‌شد که نشریه‌ی اوج را از این به بعد نمی‌تواند چاپ کند.

دو شماره‌ی آخر اوج به مسائل زنان و مشخصا طرح سهمیه‌بندی در پذیرش دختران در دانشگاه‌ها پرداخته‌است که کمیته‌ی انضباطی علت عدم اجازه چاپ آن را مقاله‌ای تحت عنوان سهمیه‌بندی جنسیتی، هجمه‌ی جدید زن‌ستیزان/ زن خوب در خانه می‌ماند اعلام کرده‌است. این مقاله در ویژه‌نامه ۸ مارس، روزجهانی زن مورخ ۱۳ اسفند به چاپ رسیده که در آن به مطرح شدن پذیرش جنسیتی در دانشگاه‌ها اعتراض شده‌است.

 

چکاوک

گروه زنان انجمن اسلامی ‌دانشگاه زنجان نشریه‌ای با نام چکاوک در سال ۸۶ منتشر می‌کرد که پس از انتشار سه شماره در اردیبهشت ۸۶ لغو مجوز شد. عاطفه گندم‌آبادی، مدیر مسئول این نشریه بیان کرده که یکی از دلایل توقیف آن را کمیته‌ی ناظر بر نشریات چاپ یک قسمت تبلیغاتی برای معرفی گروه زنان انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان اعلام کرده‌است. او اضافه کرده‌است که در شماره سوم این قسمت تبلیغاتی حذف شده اما اعضای کمیته به این مسئله توجهی نکردند و تنها به همین دلیل و بدون رسیدگی به شکایات دیگر نشریه را توقف کردند. آن‌ها گفتند چون انتخابات انجمن اسلامی تأیید نشده‌است پس گروه زنان آن هم مورد تأیید نیست. (ایلنا ۲۶/ ۲ / ۸۶)

 

دامون

این نشریه در دانشگاه امیرکبیر منتشر می‌شد. در اردیبهشت ۸۵، در شماره ۵ دامون مقاله‌ای تحت عنوان تجاوز قانونی چاپ شد که به مسئله‌ی تمکین پرداخته‌بود. (خبرنامه‌ی امیرکبیر ۱۴/۲/۸۵)

این مقاله با ذکر مثال‌هایی از تجاوز قانونی در چارچوب خانواده با استدلال به این موضوع پرداخته‌است که تمکین سبب تنزل زنان به کالای مصرفی‌ای می‌شود که هیچ گونه اختیار و تسطی بر بدن خود ندارد و پس از ازدواج کاملا در اختیار شوهر قرار می‌گیرد. آنان حق اعتراض نسبت به رابطه‌ی جنسی تحمیل‌شده از سوی همسر را ندارند.

از آن‌جایی که مثال‌های ذکر شده در این مقاله تصویرهایی واقعی از مشکلات جنسی در خانواده‌است و به جزییات مسئله پرداخته، باعث اعتراض برخی از افراد در دانشگاه امیرکبیر شد که مدیر کل امور فرهنگی بدون تشکیل جلسه‌ی کمیته‌ی ناظر بر نشریات دستور جلوگیری از پخش این نشریه را داد. این نشریه بعدا توقیف و لغو مجوز گشت و مدیر مسئول آن، محسن سهرابی از دانشگاه اخراج شد. (ایلنا۱۰/۷/۸۵)

واژه نشریه‌ی دانشجویی واژه که از آذر ۷۹ تا خرداد ۸۵ در دانشگاه امیرکبیر منتشر می‌شد به دلیل چاپ مقاله‌ای تحت عنوان مقدمه‌ای به سوی زندگی غیرفاشیستی که در مورد مسئله‌ی حجاب بود به مدت یک سال، به صورت موقت توقیف شد. در این مقاله علاوه بر مسئله‌ی حجاب، جداسازی جنسی در وسایل نقلیه، اماکن عمومی و بوفه‌های دانشجویی مورد پرسش قرار گرفته‌اند. واژه که یکی از پرسابقه‌ترین نشریات دانشجویی در دانشگاه امیرکبیر است حدود ۶ سال به صورت مداوم با امتیاز مدیران مسئول متعدد چاپ می‌شده‌است.

 

آفتابکاران

نشریه‌ی مستقل دانشگاه صنعتی شریف که در اردیبهشت ۸۵ توقیف و لغو مجوز شد. کیوان امیری، سردبیر نشریه اتهام آن رادعوت به اغتشاش و توهین به مقدسات ذکر کرده‌است. در شماره دوم آفتابکاران مطالبی راجع به مسئله‌ی حجاب و طرح انقلاب فرهنگی دوم به چاپ رسیده بود که به این مقالات ایراد وارد کرده‌اند. (ایلنا ۲۶/۲/۸۶)

طبق پی‌گیری‌هایی که صورت گرفت کیوان امیری، نگارنده این مقاله گفت که در این متن به مقاله‌ای که در ستون زنان نشریه‌ی انجمن اسلامی‌شریف چاپ شده انتقاد کرده بود. وی گفت: در نشریه انجمن از برخوردهای سلیقه‌ای در طرح امنیت اجتماعی انتقاد شده‌بود در حالی که در پاسخ به این برداشت انجام هر گونه برخورد با پوشش را نفی کردم چه به صورت سلیقه‌ای یا غیر سلیقه‌ای. و در نقد این مسئله که در نشریه‌ی انجمن آمده بود باید آزادی انتخاب نوع پوشش باشد، ذکر کرده بودم که باید آزادی پوشش باشد.

حسین بابایی آرانی، مدیر مسئول آفتابکاران در رابطه با چاپ این نشریه به کمیته انضباطی احضار و حکم یک ترم محرومیت از تحصیل بدون احتساب سنوات دریافت کرد. (کمیته‌ی دانشجویی گزارش‌گران حقوق بشر)

 

تابوت

نشریه‌ای که در دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به چاپ می‌رسید اما پس از چند شماره به علت چاپ مطلبی با موضوع زنان و احکام اسلامی توقیف شد. موضوعات پرداخته شده در این نشریه در حوزه‌ی زنان و کودکان بود و بخش‌های علوم اجتماعی، فلسفه، حقوق، مطالعات زنان، حقوق و هنر را با عناوین حقوق کودک، تعهد یا تظاهر؛ زن، آزادی، حجاب؛ علل بروز پدیده‌ی روسپی‌گری؛ و آزادی و مکتب آزادی‌خواهی به چاپ می‌رساند. (۱)

 

آغازی نو

بیش از۳۰ شماره و دو سال از چاپ این نشریه در دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه علامه می‌گذرد. مقاله‌ای تحت عنوان رویای دست نیافتنی واپس‌گرایان در انتقاد به طرح امنیت اجتماعی و برخوردهای صورت‌گرفته به چاپ رسیده بود که سبب احضار شیما فرزادمنش، مدیر مسئول آغازی نو به کمیته‌ی ناظر بر نشریات شد.

در اسفند ۸۵ نیز شماره‌ای به مناسبت ۸ مارس، روز جهانی زن منتشر شد که در آن به اتفاقات روز و بازداشت ۳۳ فعال زن ومعلمان پرداخته شده بود. پس از این شماره آغازی نو از کمیته‌ی ناظر بر نشریات توبیخ کتبی دریافت کرد.

به غیر از نشریات ذکر شده، روزنامه و یا گاه‌نامه‌های دیگری در دانشگاه‌ها در حوزه‌ی زنان به چاپ می‌رسد اما گروهی از آنان شاید با گذشت سال‌ها نه تنها مورد برخورد قرار نگرفته‌اند بل‌که انتشار آنان به صورت مرتب انجام می‌شود. کمیته‌ی ناظر بر نشریات بر نشریاتی که به صورت خبری به مسائل زنان می‌پردازند و یا مقالات و تحلیل‌های به‌روز از موضوعات زنان ارائه می‌دهند نظارت شدیدی می‌کند و همان‌طور که در بالا آمد آنان را توقیف می‌کند. اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی پاشنه‌ی آشیل بسیاری از این نشریات توقیف‌شده ‌است. اما نشریاتی که در آنان تنها مباحثی صرفا تئوریک و انتزاعی در زمینه‌ی زنان منتشر می‌شوند هم‌چنان توانسته‌اند به کار خود ادامه دهند چرا که معمولا این مطالب اگر به صورت انضمامی نباشند از ویژگی آگاهی‌بخشی زنان خارج می‌شوند و ادامه‌ی کار آنان نه تنها باعث رشد یافتگی زنان نمی‌شود بل‌که فضای رخوت را بیش از پیش بر دانشگاه حاکم می‌کند.

 

 

 

 

برای نخستین بار در تاریخ ناسا؛

فضا میزبان همزمان دو فرمانده زن خواهد بود

ایسکا نیوز

دوشنبه 30 مهر 1386-22 اکتبر 2007

برای نخستین بار در تاریخ ماموریت های ناسا ایستگاه فضایی بین المللی میزبان دو فرمانده زن خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر ، با احتساب پرتاب شاتل دیسکاوری که فردا صورت خواهد گرفت، برای نخستین بار در تاریخ 50 ساله ماموریت های فضایی ناسا، دو زن به طور همزمان رهبری ماموریت های فضایی جداگانه ای را بر عهده خواهند داشت.

پگی ویتسون، فضانورد زنی بود که هفته گذشته وارد ایستگاه فضایی بین المللی شده تا فرماندهی این آزمایشگاه بزرگ را برای دوره بعدی بر عهده داشته باشد.

از سوی دیگر اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، شاتل دیسکاوری و هفت خدمه آن به فرماندهی پاملا ملوری از فضانوردان زن برجسته ناسا راهی سفر 14 روزه فضایی به ایستگاه فضایی بین المللی خواهد شد.

این فرمانده زن گفت: این رویدادی بزرگ و ویژه برای ماست و فکر می کنم حضور همزنان دو فرمانده زن در فضا رویداد مهم و برجسته ای باشد.

دیسکاوری قرار است ساعت 10 و 38 دقیقه فردا صبح ( به وقت مرکزی ) از مرکز فضایی کندی راهی فضا شود. تا روز گذشته مهندسان ناسا هیچ مشکلی را گزارش نکرده اند و البته پیش بینی های جوی شانس 60 درصدی را برای پرتاب مناسب شاتل قایل شده است.

این ماموریت سومین حضور پاملا ملوری در فضا خواهد بود اما این بار و برای نخستین بار به عنوان فرمانده شاتل راهی فضا خواهد شد. هشت سال پیش کالینز نخستین زنی بود که فرماندهی شاتل را بر عهده گرفت.

 

 

 

 

رييس فدراسيون ژيمناستيك:

وضعيت بانوان دردآور و زجرآور است

بايد 200 هزار نفر ژيمناست داشته باشيم سرويس: قهرماني - همگاني 

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز

دوشنبه 30 مهر 1386-22 اکتبر 2007

احمد محتشمي مي‌گويد: در بين همه ورزش‌ها، ژيمناستيك به لحاظ علمي و تجربي از بهترين‌ها و پايه‌اي براي ديگر ورزش‌هاست.

به گزارش خبرنگار ورزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)- منطقه خوزستان رييس فدراسيون ژيمناستيك در مجمع انتخاب رييس هيات ژيمناستيك خوزستان اظهاركرد: ژيمناستيك همه پارامترهاي موجود در ورزش‌هاي ديگر را دارد. به ‌خصوص هماهنگي عضلات و انعطافي كه هم لازمه اين رشته است و هم با كار در اين رشته، براي فرد ايجاد مي‌شود، پايه و اساسي است كه هر ورزشكاري در هر رشته ورزشي به آن احتياج دارد.

وي عنوان كرد: مديري كه در ژيمناستيك فعاليت مي‌كند با تخصص، تعهد و مديريت خود، اگر مقبوليت اجتماعي را هم داشته باشد مي‌تواند به‌خوبي مسئوليت خود را به انجام برساند. خوشبختانه در اين هيات، وحدت و همدلي لازم ديده مي‌شود. وحدت، حق است و تفرقه، باطل و بحمدالله استان شما هميشه پيروز است. اميدوارم رييس اين هيات نيز بتواند از فرصت ايجاد شده در جهت خدمت به مردم و اين رشته در استان كمك كند.

محتشمي خاطرنشان كرد: وضعيت بانوان در كشور ما درد‌آور و زجرآور است. يونسكو اعلام كرده است كه زنان 20 ساله ايراني از نظر شادابي، روحيه و روان و توانمندي جسماني معادل زنان 40 تا 45 ساله فرانسوي‌اند. سرانه‌ي فضاي ورزشي بانوان در كشور كم است و اين سرانه در استان شما به كمتر از سه دهم متر مربع مي‌رسد.

وي يادآور شد: رشته زيبا و جذاب ژيمناستيك پايه و اساس كار براي ساير رشته‌هاي ورزشي است و اميدواريم، هم در بخش توسعه عمومي و هم بخش خصوصي با پتانسيل خوب و بالايي كه در خوزستان به چشم مي‌خورد، كارهاي بهينه‌اي انجام دهيد. از روزي كه به ياد دارم تا به الان خوزستان قطب ژيمناستيك كشور بوده است. اميد مي‌رود كه در مسابقات ليگ‌ها، قهرمان استان از خود افراد بومي استان باشد.

رئيس فدراسيون ژيمناستيك كشور گفت: جاي تاسف دارد كه استاني كه 2 ميليون ورزشكار دارد، يك سالن رسمي نداشته باشد. استان‌هايي كه 400 هزار نفر ورزشكار دارند دست‌كم از چهار سالن رسمي بزرگ برخوردارند. در كشور ما نزديك به هشت تا 10 استان، سالن‌هاي ژيمناستيك كاملا استاندارد دارند. من خانه ژيمناستيك اهواز را ديدم، سالن بسيار زيبا و خوب و قابل تقديري بود اما احتياج به وسايل كامل ژيمناستيك دارد. يك ست كامل ژيمناستيك، حدود 160 تا 170 ميليون تومان مي‌شود اما، من قول مساعدت مي‌دهم كه اگر خود استان، 40 تا 50 ميليون آن را بدهد، بقيه‌اش را از فدراسيون هزينه مي‌كنيم. همچنين گران‌ترين بخش اين ست كامل كه يك پيست زميني استاندارد است، از همين فردا براي هيات ژيمناستيك استان فرستاده مي‌شود. براي شيراز و چندين جاي ديگر اين كار را كرده‌ايم.

وي ادامه داد: براي اين جمعيت زياد، يك سالن جوابگو نيست. اگر بتوانيم هفت سالن با كمك موسسات غيردولتي و بخش‌هاي خصوصي و دولتي بسازيم، مشكل ژيمناستيك اين استان تقريبا حل مي‌شود. فعلا اگر اداره‌كل تربيت بدني يك زمين براي سالن در اختيار بگذارد، فونداسيون آن را مي‌زنيم و به اين ترتيب اين سالن به‌عنوان يك پروژه نيمه تمام بزودي كار ساخت‌اش انجام مي‌شود. سالن سابق ژيمناستيك نيز مي‌تواند دوباره ساخته و پرداخته شود.

محتشمي عنوان كرد: در حال حاضر 2 هزار و 585 نفر از 2 ميليون ورزشكار در ژيمناستيك فعاليت مي‌كنند، اين تعداد بسيار كم است. حداقل بايد 200 هزار نفر ژيمناست داشته باشيم كه تعدادي در بخش قهرماني و تعدادي در بخش آزاد و غيرحرفه‌اي فعاليت كنند. آمار جالب ديگر نيز مربوط به آمار ورزشكاران مرد و زن در سال 86 است، در اين سال 850 ورزشكار مرد و يك هزار و 750 ورزشكار زن داشته‌ايم يعني تعداد بانوان 900 نفر از آقايان ورزشكار بيشتر بوده است.

 

 

 

 

معاون فرهنگي و پيشگيري بهزيستي ايلام:

زنان 70 درصد مراجعه‌كنندگان مراكز مشاوره بهزيستي را تشكيل مي‌دهند

اختلافات خانوادگي عمده مشكل مراجعه‌كنندگان مركز است

خبرگزاري دانشجويان ايران - ايلام

دوشنبه 30 مهر 1386-22 اکتبر 2007

معاون فرهنگي و پيشگيري بهزيستي استان ايلام گفت: 70 درصد مراجعه‌كنندگان به مراكز مشاوره بهزيستي ايلام را زنان تشكيل مي‌دهند كه به صورت حضوري و تلفني از خدمات مشاوره‌اي بهره‌مند مي‌شوند.

شهريار مهردادي در گفت وگو با خبرنگار ايسنا، اظهار كرد: در نيمه‌ نخست سال جاري بيش از شش هزار نفر به مراكز مشاوره‌ بهزيستي ايلام مراجعه كردند كه طبق بررسي‌هاي انجام گرفته اكثر اين افراد را بانوان 18 تا 30 سال مجرد تشكيل داده‌اند.

وي عمده مشكلات مراجعه‌كنندگان به مركز مشاوره‌ بهزيستي را به ترتيب اختلافات خانوادگي، زناشويي، مشكلات روحي و رواني، مسائل تحصيلي، ازدواج، بيماري‌هاي روحي و رواني و اضطراب و افسردگي عنوان كرد.

مهردادي با بيان اين كه ميانگين سطح سواد اين افراد ديپلم و فوق ديپلم است افزود: كارشناسان مراكز مشاوره در زمينه‌هاي گوناگون تحصيلي، تربيتي، ازدواج، روحي، رواني و حقوقي به مراجعه‌كنندگان مشاوره مي‌دهند و اين نهاد در صدد است با ارايه مشاوره به كاهش آ‌سيب‌هاي اجتماعي كمك كند.

معاون فرهنگي و پيشگيري بهزيستي استان ايلام اضافه كرد:‌ هم اكنون هفت مركز مشاوره و حضوري در يك مركز مشاوره تلفني وابسته به بهزيستي ايلام در سطح استان فعال هستند.