زنان:سه شنبه 24 مهر 1386-16 اکتبر 2007

 

 

 

 

 

 

شوراي فرهنگي اجتماعي زنان اعلام كرد:

بيشترين اختلافات زناشويي در آذربايجان‌غربي

بالاترين نرخ مطالبات زنان مربوط به كهكيلويه و بويراحمد سرويس: اجتماعي - زنان 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

چهارشنبه 18 مهر 1386-10 اکتبر 2007

نماينده قوه قضائيه در شوراي فرهنگي ـ اجتماعي زنان گفت: براساس آمار بيشترين اختلافات زناشويي مربوط به اختلاف زوجين در مطالبات زنان به مطالبه مهريه، در تنظيم لوايح به تنظيم دادخواست و در امر رسيدگي به پرونده‌هاي اطفال به صدور حكم رشد اختصاص داشته است.

به گزارش سرويس زنان ايسنا، بداغي در پانصد و شصت و هشتمين جلسه شوراي فرهنگي ـ اجتماعي زنان، گزارشي از فعاليت‌هاي دفتر حمايت از حقوق زنان و كودكان در سال 85 ارائه كرد و افزود: دفتر حمايت از حقوق زنان و كودكان مراجعان خود را براساس موضوعات بررسي مطالعات زنان، بررسي اختلافات زناشويي، رسيدگي به پرونده‌ اطفال، تنظيم لوايح و دادخواست طبقه‌بندي كرده است.

وي بيان كرد: در بررسي مطالبات زنان (اعم از مطالبه مهريه، نفقه، جهيزيه و اجرت المثل)، بيشترين مطالبات زنان در كل كشور مربوط به استان كهكيلويه و بويراحمد با 1056 مورد (مهريه با 388 مورد، جهيزيه با 347 مورد، نفقه با 266 مورد و اجرت المثل با 178 مورد) بوده است.

بداغي ادامه داد: در بررسي اختلافات زناشويي (اختلاف زوجين،‌ تقاضاي طلاق، ازدواج مجدد زوج، سوءرفتار زوج، عسر و حرج، مطالبه‌ ديه،‌ صلح و سازش و حضانت) بيشترين آمار اختلاف زناشويي در كل مربوط به آذربايجان‌غربي با 2346 مورد بوده است.

وي افزود: به طوري كه بيشترين آمار اختلاف زوجين مربوط به آذربايجان غربي با 1412 مورد‌، تقاضاي طلاق با 611 مورد مربوط به استان سيستان و بلوچستان، ازدواج مجدد زوج با 255 مورد و سوءرفتار زوج با 186 مورد و مطالبه ديه با 167 مورد و حضانت با 191 مورد مربوط به استان كهگيلويه و بوراحمد و عسر و حرج با 229 مورد و صلح و سازش با 541 مورد مربوط به استان اصفهان بوده است.

نماينده قوه قضائيه در شوراي فرهنگي ـ اجتماعي زنان تصريح كرد: در رسيدگي به پرونده‌هاي اطفال، بيشترين آمار پرونده اطفال و كودك آزادي مربوط به استان سيستان و بلوچستان بوده است كه به موسسات خيريه بهزيستي، دفاتر صدور شناسنامه، صدور حكم رشد و آموزش و پرورش براي ادامه تحصيل معرفي شده‌اند.

وي گفت: از جمله اقدامات حمايتي اين دفتر معرفي زوجين به مراكز مداخله در خانواده، معرفي بانوان بدسرپرست و بي‌سرپرست و كودكان به كميته امداد بهزيستي و اورژانس اجتماعي بوده است كه استان كهگيلويه و بويراحمد با 874 مورد بيشترين اقدام حمايتي از زنان و كودكان را داشته است.

بداغي بيان كرد: در بخش تنظيم لوايح، دادخواست و شكوائيه، استان سيستان و بلوچستان با 381 مورد، بيشترين آمار را داشته است، به طوري كه در بخش تنظيم شكوائيه استان سيستان و بلوچستان با 381 مورد و در تنظيم لوايح، استان كهگيلويه و بويراحمد با 282 مورد بيشترين آمار را به خود اختصاص داده است.

در اين جلسه اعضا از سفر رييس جمهور به نيويورك و حضور غرورآفرين وي در دانشگاه كلمبيا و توجه ويژه وي به موضوع مهم موقعيت زنان و خانواده در جهان امروز در مجمع عمومي سازمان ملل تشكر كردند.

 

 

 

 

 

کاهش سن بلوغ دختران 

اعتماد

چهارشنبه 18 مهر 1386-10 اکتبر 2007

رئيس نوزدهمين کنگره بيماري هاي کودکان گفت؛ چاقي سن بلوغ دختران را در تهران به 7 سال پايين آورده است و حتي 2/0 درصد دختران در زير 7 سالگي به سن بلوغ مي رسند.علي رباني ديروز در نشست مطبوعاتي نوزدهمين کنگره بيماري هاي کودکان در مرکز طبي کودکان بيمارستان امام خميني افزود؛ ارزيابي وضع 4 هزار دختر در تهران نشان داد که چاقي ارتباط مستقيم با کاهش سن بلوغ در دختران تهران دارد و هر چه ميزان چاقي بيشتر باشد سن بلوغ دختران پايين تر مي آيد که مهمترين عارضه آن کوتاه قدي و کاهش رشد قد دختران است.

 

 

 

 

 

مدیر کل دفتر ریاست مرکز آمار ایران:

نرخ بیکاری در بین زنان به 3/15 درصد رسیده است

تهران- خبرگزاری ایسکانیوز

پنجشنبه 19 مهر 1386-11 اکتبر 2007

 مدیرکل دفتر ریاست مرکز آمار ایران گفت: بنابر آخرین نتایج آمارگیری نیروی کار، نرخ بیکاری در بین مردان به 5/8 درصد و در بین زنان به 3/15 درصد رسیده است.

محمدعلی پورمیرزا روز پنجشنبه درگفت وگوی اختصاصی باخبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران"ایسکانیوز"، افزود: همچنین بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در تابستان 86، نرخ بیکاری در کل کشور نیز 9/9 درصد است که تک رقمی شدن نرخ بیکاری را در دهه اخیر نشان می دهد.

وی ادامه داد: بر این اساس نرخ بیکاری در نقاط شهری به 3/12 درصد و در نقاط روستایی به 2/5 درصد رسیده است.

پورمیرزا اظهار داشت: بررسی روند مناسب تغییرات بیکاری در کل کشور نشان می دهد که این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال قبل 3/0 درصد و نسبت به بهار سال جاری 8/0 درصد کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: در میان استان های کشور، بوشهر بالاترین کاهش نرخ بیکاری را دارا است که این نرخ در تابستان سال گذشته 1/12 درصد و در تابستان سال جاری 7/8 درصد بوده که این میزان نشانگر کاهش 4/3 درصدی است.

پورمیرزا تصریح کرد: همچنین استان خراسان شمالی با 7/5 درصد کمترین و استان کهگیلویه و بویراحمد با 9/14 درصد بیشترین نرخ بیکاری را در فصل تابستان 86 دارا بوده است.

وی افزود: نرخ بیکاری استان یزد در تابستان سال گذشته 6 درصد و در تابستان سال جاری به 3/9 درصد رسیده است که بالاترین افزایش نرخ بیکاری را در بین استان های کشور نشان می دهد.

پورمیرزا خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری استان تهران نیز 4/10 درصد است که نسبت به فصل مشابه در سال گذشته 3/2 درصد کاهش داشته است.

 

 

 

 

 

لغو قانون ممنوعيت حجاب در تونس

نواندیش

جمعه 20 مهر 1386-12 اکتبر 2007

قانون جديد در حالی صادر‌شده‌است كه مخالفت با حجاب در بسياری از مؤسسه‌های آموزشی تونس روبه افزايش است و می‌توان گفت دادگاه اين كشور با تصويب اين قانون، سعی در كاهش اين مخالفت‌ها دارد.

دادگاه تونس برای نخستين‌بار قانون ممنوعيت حجاب در اين كشور را لغو كرد.

به گزارش ایونا، با تصويب قانون جديد، داشتن حجاب برای زنان مسلمان اين كشور در اماكن دولتی آزاد خواهد ‌بود.

‌پايگاه اطلاع‌رسانی اسلام آن‌لاين گزارش داد؛ قانون جديد، در پی شكايت سعيدة عدالة، يكی از معلمان مسلمان تونسی از وزير آموزش و پرورش اين كشور به تصويب‌رسيده ‌است؛ عدالة، سال گذشته با تصميم وزير آموزش و پرورش به مدت سه ماه از تدريس محروم‌شد.

سازمان عدالت و آزادی تونس نيز از نيروهای پليس اين كشور خواست تا اقدامات خود بر ضد حجاب را متوقف‌كنند . سازمان حقوقی تونس نيز عذرخواهی رسمی پليس اين كشور از زنان مسلمان به‌دليل بی‌احترامی به آن‌ها را خواستارشد.

قانون جديد در حالی صادر‌شده‌است كه مخالفت با حجاب در بسياری از مؤسسه‌های آموزشی تونس روبه افزايش است و می‌توان گفت دادگاه اين كشور با تصويب اين قانون، سعی در كاهش اين مخالفت‌ها دارد.

براساس تبصره‌ی 102 مصوب سال 1986 منابع حقوقی تونس، شهروندان اين كشور در نحوه‌ی پوشش آزادند و پوشيدن هر نوع لباس بيانگر رشد فرهنگی، دينی و فكری و اعتقادات شخصی افراد جامعه است.

 

 

 

 

منصوره شجاعي و طلعت تقي نيا دوباره احضار شدند

کانون زنان ایران

جمعه 20 مهر 1386

كانون زنان ايراني _منصوره شجاعي و طلعت تقي نيا دو تن از فعالان جنبش زنان بار دیگر براي بازجويي به دادگاه انقلاب احضار شدند.

شجاعي و تقي نيا ؛ دفعه قبل که به دادگاه انقلاب احضار شده بودند ،در ساعت مقرر حاضر شدند اما قاضي در دادگاه نیامد.

آنها اين بار با احضاريه وزارت اطلاعات به شعبه امنیت دادگاه فراخوانده شده اند.و قرار است 22 مهرماه ساعت 11:30 براي تكميل پرونده به كارشناس پرونداشن مراجعه كنند.

منصوره شجاعي و طلعت تقي نيا که چند ماه قبل به همراه یک گروه از فعالان زن برای شرکت در یک کارگاه روزنامه نگاری عازم هند بودند ، در فرودگاه بازداشت و چند روز زندانی شدند . شجاعي مي گويد:پرونده ما همچنان باز است و هر اقدامي در پرونده امان ثبت مي شود و الان معلوم نيست به خاطر چه اتهامي بايد پاسخگو باشيم.

طلعت تقي نيا نيز همچون شجاعي روز سه شنبه17 مهرماه برگه احظاريه را دريافت كرده وبازجويي از او نيز روز 22 مهرماه برگزار مي شود.

اين فعالان جنبش زنان معتقد به رعايت قانون اند وهمچون دفعه قبل با احضار كتبي به دادگاه مراجعه مي كننداما به قول شجاعي توقع دارند مسئولان قضايي نيز با رعايت اصول قانوني در برگزاري جلسات خوش قول باشند.

اين دو نفر از فعالان كمپين يك ميليون امضا براي تغيير قوانين تبعيض آميز هستند.

 

 

 

 

 

مخبر فراكسيون زنان مجلس:

بحران طلاق در استان تهران را قبول داريم

دولت و مجلس معضل طلاق را آسيب‌شناسي كنند

براي حل معضل طلاق، نهادهاي مردمي وارد شوند

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

یکشنبه 22 مهر 1386-14 اکتبر 2007

نماينده مردم كرج در مجلس گفت: براي رفع معضل طلاق بايد همه در كنار هم قرار گيرند تا اين معضل برطرف شود.

فاطمه آجرلو در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در مورد آمارهاي ارائه شده طلاق در استان تهران اظهاركرد: بحراني كه در اين زمينه امروزه وجود دارد را دقيقا قبول داريم؛ اما بحث مورد نظر آن است كه در وهله اول بايد عوامل منتج به طلاق بررسي شود.

مخبر فراكسيون زنان مجلس با تاكيد بر اين كه بايد خانواده‌ها و حاكميت در كنار هم براي حل اين مشكل تدبيري بيانديشند، يادآور شد: براي حل اين معضل نبايد در چارچوب حاكميتي به آن نگاه كرد و فقط توقع داشته باشيم كه حاكميت براي آن تدبيري بيانديشد، چرا كه نتيجه‌بخش نخواهد بود.

به گفته‌ي وي، بايد مجلس و دولت تدبيري انديشه و معضل طلاق را آسيب‌شناسي كنند، به طوري كه پس از اصلاح عوامل آن برنامه‌ريزي كرده و خانواده‌ها نيز در جريان قرار گيرند.

آجرلو يادآور شد: يكي از بحث‌هاي ما در اين زمينه به متوليان امر فرهنگ در كشور بازمي‌گردد كه در راستاي آن بايد ارزش‌ها و هنجارهاي جامعه كه يكي از آن‌ها حفظ كانون خانواده است، پررنگ‌تر شود.

مخبر فراكسيون زنان مجلس با اشاره به اين كه حفظ كانون خانواده رفته رفته در جامعه رنگ مي‌بازد، اظهاركرد: خانواده‌ها و متوليان امر فرهنگ بايد به اين امر توجه داشته و اجازه ندهند قبح بسياري از مسائل در كانون خانواده از بين برود.

وي يكي از مسائلي كه در بين خانواده‌ها قبح خود را از دست داده است، بحث طلاق دانست و گفت: مشكلات اعتياد به عنوان يكي از عوامل منتج به طلاق است كه وقتي خانواده‌ها آن را زشت ندانسته و پيشگيري نمي‌كنند، اين معضلات به اجتماع جامعه نيز كشيده خواهد شد.

آجرلو با تاكيد بر اين كه بايد متوليان امر فرهنگ و متوليان امور دولتي در كنار حاكميت و خانواده به فرهنگ سازي بپردازند، اظهاركرد: بايد در اين راستا به جامعه و خانواده در مورد معضل طلاق و عوامل ايجاد شده پس از اين معضل، هشدار داد.

وي افزود: اگر خانواده‌ها چنين معضلي را فقط براي خود نديده و آن را در جامعه و در جريان روند اجتماع نگاه كنند، ميزان طلاق كمتر خواهد شد و مشاهده مي‌كنيم كه پيشروي اين آسيب با كمك ‌خانواده‌ها گرفته خواهد شد.

وي در ادامه يكي ديگر از مسائل منتج به طلاق را بحث اشتغال دانست و از آن به عنوان يكي از معضلاتي نام برد كه بايد تدابير لازم براي حل آن انديشه شود.

آجرلو خاطرنشان كرد: قانون اساسي تاكيد دارد كه حاكميت بايد براي امر ازدواج جوانان و بحث استحكام كانون خانواده تدابيري بيانديشد كه اين امر به بودجه‌هاي مصوب مجلس و ورود دولت به اين مساله، بازمي‌گردد.

مخبر فراكسيون زنان مجلس در مورد اجراي طرح اردوي زوج‌هاي جوان در استانداري تهران گفت: نبايد راه را به خطا ببريم و آموزش زوج‌هاي جوان به سيستم دولتي وصل شود. در حالي كه اين گونه آموزش‌ها بايد از سوي نهاد مردمي صورت گرفته و مردم نيز نسبت به اين مساله و مشكلات جوانان اقدام كنند.

به گفته‌ي آجرلو، نبايد همه‌ي مسائل را دولتي كرد، چرا كه دولت تا حدي مي‌تواند مشكلات را حل كند و اگر پس از آن امكان حل مشكلات وجود نداشته باشد؛ چالش ايجاد خواهد شد. بنابراين بايد براي حل بسياري از معضلات چون طلاق، نهادهاي مردمي وارد شوند.

وي در پايان با اشاره به اين كه روش‌هاي فرهنگي براي حل معضل طلاق كمك بزرگي است، يادآور شد: اجراي روش‌هاي فرهنگي بايد برخواسته از دل خانواده‌ها باشد و مردم نبايد مستثني شوند و فقط كار به دولت سپرده شود.

 

 

 

 

 

سازمان ملل اعلام كرد:

سالانه بيش از 500 هزار زن در دنيا به دليل مشكلات بارداري يا زايمان مي‌ميرند

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

دوشنبه 23 مهر 1386-15 اکتبر 2007

سازمان ملل در گزارش جديدي اعلام كرد كه سالانه بيش از نيم ميليون زن، عمدتا در كشورهاي در حال توسعه در دوران بارداري يا زمان وضع حمل مي‌ميرند كه شمار اين مرگ و ميرها بسيار كندتر از اهداف تعيين شده از سوي سازمان ملل كاهش پيدا مي‌كند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، بر اساس اين گزارش آماري كه با همكاري مشترك سازمان جهاني بهداشت، صندوق كودكان سازمان ملل، صندوق جمعيت سازمان ملل و بانك جهاني تهيه شده، حدود 536 هزار زن در سال 2005 به دليل مشكلات بارداري و زايمان مرده‌اند در حالي كه در سال 1990 اين رقم، 576 هزار مورد بوده است.

اين گزارش مي‌افزايد كه 99 درصد اين مرگ و ميرها در كشورهاي در حال توسعه رخ مي‌دهد.

گزارش مزبور نشان داد كه كاهش شمار اين مرگ و ميرها در سال 2005 كمتر از يك درصد بوده است.

سازمان ملل مراقبت‌هاي بهداشتي براي زنان و فراهم آوردن امكان دسترسي به خدمات بهداشتي توليد مثلي براي دستيابي به اهداف توسعه هزاره را خواستار شده است.

 

 

 

 

هزار بدحجاب در خراسان جنوبی تذکر گرفتند نه

بیرجند - خبرگزاری مهر

دوشنبه 23 مهر 1386-15 اکتبر 2007

 معاون اجتماعی و ارشاد نیروی انتظامی خراسان جنوبی گفت: از ابتدای اجرای طرح ارتقا امنیت اجتماعی تا کنون بیش از 9 هزار و 21 بدحجاب توسط تیم های پلیس در این استان مورد تذکر و ارشاد قرار گرفتند.

منصور صباغ گل در گفتگو با خبرنگار مهر در بیرجند با اشاره به اینکه طی این مدت تنها شش نفر دستگیر و تحویل مراجع قضایی در خراسان جنوبی شده اند، افزود:  از 513 نفر نیز در راستای اجرای این طرح تعهد اخذ شده است.

وی از تذکر به هشت هزار و 624 مزاحم خیابانی در شش ماه نخست امسال توسط ماموران انتظامی این استان خبر داد و اظهار داشت: در این راستا از یک هزار و 629نفر تعهد اخذ شد و 148 نفر نیز دستگیر شدند.

صباغ خاطر نشان کرد: همچنین در راستای اجرای طرح امنیت اجتماعی در خراسان جنوبی در خصوص ایجاد آلودگی های صوتی 604 نفر مورد تذکر قرار گرفته و پنج نفر دستگیر شده اند.

معاون اجتماعی و ارشاد فرماندهی نیروی انتظامی خراسان جنوبی با اشاره به متلاشی شدن دو مرکز فساد در این استان عنوان کرد: در این زمینه هفت نفر زن و 14نفر مرد دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

وی از برگزاری کلاس های آموزشی در سطح مدارس، دانشگاه ها و مساجد این استان خبر داد و یادآور شد: در شش ماه نخست سال جاری بیش از 5/3 درصد جمعیت خراسان جنوبی تحت آموزش های انتظامی، اجتماعی قرار گرفته اند.

به گفته وی از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 587 نفر در اداره مشاوره و مددکاری نیروی انتظامی خراسان جنوبی در زمینه انتظامی و خانواده مشاوره دریافت کرده اند.

 

 

 

 

 

سیاست اورژانس کشور استفاده از پرستار مرد در آمبولانس‌ها است

خبرگزاری مهر

شنبه 21 مهر 1386-13 اکتبر 2007

معاون پشتیبانی سازمان نظام پرستاری ایران، اولویت اورژانس کشور را، حضور پرستار مرد در آمبولانس ها دانست.

محمد شریفی مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر، بر حضور حداقل یک پرستار در آمبولانس های 115 تاکید کرد و افزود: تا قبل از سال 80، معمولا از تکنسین هایی که یک دوره 6 ماهه را سپری کرده بودند، در ماموریت های اورژانس کشور استفده می شد.

وی ادامه داد: اما این وضعیت از حدود سال 80 تغییر کرد و مدیریت اورژانس کشور بر حضور پرستاران در آمبولانس ها تاکید داشت.

معاون پشتیبانی سازمان نظام پرستاری ایران، اولویت اورژانس 115 را، استفاده از پرستار مرد در ماموریت ها دانست و افزود: در حال حاضر، چنین سیاستی در اورژانس تهران دنبال می شود.

شریفی مقدم در عین حال تاکید کرد: البته نمی توان به طور قطع اعلام داشت که چنین سیاستی در اورژانس سایر استانهای هم کشور اعمال می شود، چون تعداد پرستار مرد به مراتب کمتر از پرستار زن است.

به گفته وی؛ در حال حاضر در حدود 23 درصد پرستاران کشور، مرد هستند و این اختلاف آماری از کمبود نیروی پرستاری مرد حکایت دارد.

معاون پشتیبانی سازمان نظام پرستاری ایران افزود: پرستارانی که هم اکنون در آمبولانس ها مستقر هستند، مدارک کاردانی بیهوشی و کارشناسی پرستاری را دارند و از این بابت، نسبت به سالهای قبل، کادر مجرب و زبده ای با اورژانس کشور همکاری دارد.

 

 

 

 

 

قانون حمایت از زنان در برابر خشونت مردان در مصر به مجلس راه یافت

دوشنبه 23 مهر 1386-15 اکتبر 2007 

ایونا تهران

 

 

 

مرکز درمان و بهبود روان قاهره به منظور محافظت از زنان در برابر خشونت مردان ، قانون حمایت از زنان را برای تصویب به مجلس این دوره ارائه داد.

به گزارش ایونا ، این امر همزمان با پژوهشی درباره خشونت بر علیه زنان با عنوان " در داخل خانه چه جسمی و چه روحی " می باشد.

بنا به گزارش روزنامه "الرایه" طبق تحقیقات انجام شده بروی 257 زن بین 20 تا 50 ساله ، 29 درصد از زنان مصری در معرض خشونت جسمی و روحی هستند در حالیکه 40 درصد از آنها با علت یا بدون علت مورد ضرب و شتم همسرانشان قرار می گیرند.

ماجده عدلی مدیر این مرکز اظهار می دارد که این قانون از 12 ماده تشکیل شده و زمانیکه مردی با یکی از زنان خانواده خود چه دختر یا خواهر یا خدمتکار خود بدرفتاری کند مجازاتش  یا بیش از یکسال زندان و یا کمتر از 1000 جنیه (واحد پول مصر) نمی باشد و اگر دوباره به خشونت دست بزند مجازاتش بین 6 ماه تا 3 سال زندان می باشد.

 

 

 

 

 

زنان آمریکایی سرپرستی 31 درصد از کل خانواده ها را بر عهده دارند   

دوشنبه 23 مهر 1386-15 اکتبر 2007 

ایونا تهران

تنها 64 درصد از آمریکاییان با روابط جنسی افراد متاهل با دیگران مخالف هستند

به گزارش ایونا ، نیمی از جوانان در کشور آمریکا با این امر مخالفتی نداشته و وفاداری زوجین به یکدیگر را امری بیهوده و نادرست می پندارند. 

همچنین آمارها نشان می دهد : تنها 65 درصد از مردم ایالات متحده با عمل همجنس بازی مخالف هستند و در میان جوانان این ابراز مخالفت به 55 درصد می رسد. 

طبق آمارهای منتشره در طی سالهای اخیر ، زنان سرپرست حدود 31 درصد از کل خانواده های آمریکایی هستند و بر این تعداد می باید 15 درصد از زنان آمریکایی را که به تنهایی زندگی می کنند افزود. 

به گزارش ایونا ، در طی سالهای گذشته به طرز چشمگیری از تعداد خانواده هایی که دارای سه فرزند بودند کاسته شده و در مقابل بر تعداد خانواده هایی که دارای فرزند نیستند افزوده شده است 

امروزه در کنار کاهش قابل توجه نرخ باروری در آمریکا ، عامل دیگری که موجب کاهش بیشتر میانگین بعد خانواده در این کشور می شود ، طلاق زوجین و افزوده شدن بر تعداد خانواده هایی است که با زن یا مرد به تنهایی و فرزندان تشکیل می شود.