زنان:پنجشنبه 12 مهر 1386-4 اکتبر 2007

 

 

 

 

درجلسه احزاب زنان اصولگرا درنقدوبررسي لايحه حمايت ازخانواده مطرح شد:

لايحه بيشتررنگ وبوي سياسي گرفته است

ماده23لايحه زمينه سودجويي مردان متمول رافراهم مي‌كند  

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سه شنبه 3 مهر 1386-25 سپتامبر 2007

جلسه‌ي دبيرخانه احزاب زنان اصولگرا درباره‌ي نقد و بررسي لايحه‌ي حمايت از خانواده، روز گذشته در دفتر جامعه‌ي زينب (س) برگزار شد.

به گزارش خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در ابتداي اين جلسه، لاله افتخاري نماينده‌ي مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در اين باره گفت: اين لايحه بيش از يك ماه است كه از طرف دولت به مجلس ارايه شده اما متاسفانه همه تنها با ماده‌ي 23 آن (مربوط به ازدواج و ازدواج موقت) آشنايي دارند و متاسفانه بيشتر رنگ و بوي سياسي گرفته تا كارشناسي.

وي افزود: به نظر مي‌رسد اگر نگاه دقيق و كارشناسي به اين لايحه صورت گيرد و پيشينه‌ي قوانين زنان و مشكلات جامعه نيز مدنظر قرار گيرد لايحه‌ي خوب، جامع و كاملي را خواهيم ديد كه جاي خالي آن پيش از اين هم احساس مي‌شد. هر چند هنوز اين لايحه راه طولاني دارد و چه بسا رسيدگي به آن به عمر مجلس هفتم نرسد. به هر حال اميدواريم به دليل مشكلاتي كه زنان جامعه‌ي ما را به عسر و حرج انداخته هر چه سريع‌تر رسيدگي به اين لايحه آغاز شود.

افتخاري يادآور شد: اين لايحه در حال حاضر در كميسيون‌ها در حال بررسي است. كليات لايحه در كميسيون فرهنگي به عنوان كميسيون فرعي تصويب شده اما هنوز در كميسيون قضايي به عنوان كميسيون اصلي مطرح است.

نماينده‌ي مردم تهران در مجلس، با بيان اين‌كه اين لايحه باعث رفع مشكلات شكلي، ابهام‌زدايي قوانين گذشته و قضازدايي خواهد شد، ادامه داد: اين لايحه با نگاهي فراگير نگاشته شده زيرا پيش از اين تعارضات قوانين با شرع و گاهي با يكديگر را شاهد بوديم و نگاه جامع و فراگيري به موضوع زنان وجود نداشت در حالي كه اين لايحه خلاءها و نقاط ضعف را پر كرده است و اميدواريم هر چه سريع‌تر و در حداقل فرصت نسبت به تصويب آن اقدام شود. البته ممكن است تا زمان تصويب اين لايحه تغييراتي در آن ايجاد شود.

به گزارش ايسنا، در ادامه‌ي اين جلسه مريم محمودزاده، عضو جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي با بيان اين‌كه ثبت ازدواج موقت در صورت بارداري و راه‌اندازي مشاوره از موارد مثبت اين لايحه است، گفت: در لايحه‌ي مذكور و در موضوع ازدواج آمده كه اختيار همسر دايم بعدي منوط به اجازه‌ي دادگاه پس از احراز توانايي مالي مرد و تعهد اجراي عدالت بين همسران است. سوال ما اين است كه آيا صرفا ثروت و پول مي‌تواند همه چيز را حل كند و اين تعهد چه ضمانت اجرايي دارد؟

وي افزود: متاسفانه در حال حاضر حقوق و ضوابطي كه اسلام براي زنان در نظر گرفته از سوي قالب مردان مراعات نمي‌شود. اين مساله قطعا بايد در تصويب اين لايحه مورد توجه قرار بگيرد. همچنين بايد آماري تهيه شود كه در چند درصد از ازدواج‌هاي مجدد اختيار چند همسر موفقيت‌آميز بوده است.

به گزارش ايسنا، مريم بهروزي دبير كل جامعه‌ي زينب (س) نيز در ادامه اظهار داشت: در مساله‌ي حقوق زنان بايد تكاليف مرد نسبت به زن را نيز مدنظر گرفت تا حق مطلب ادا شود. به نظر مي‌رسد اشكال اول اين لايحه اين است كه در مقدمه و توجيه حقوقي آن اساس و محور لايحه مشخص نيست و در آن چگونگي قانون شدن اين لايحه مشخص نيست.

وي افزود: در اصل 21 قانون اساسي، دولت موظف به احقاق حقوق مادي و معنوي افراد اعم از زن و مرد شده تا زمينه‌هاي رشد و ترقي آنها را فراهم كند در حالي كه اين لايحه با محوريت قرار دادن حفظ شخصيت و حقوق حقه‌ي زن تدوين نشده و صحبت‌هاي امام خميني (ره)، مقام معظم رهبري و موارد مصرح در قانون اساسي در آن مورد اشاره قرار نگرفته است.

بهروزي گفت: اين لايحه در فصل ازدواج فورا به سراغ مساله‌ي تعدد زوجات رفته است در حالي كه اسلام اصل را تك‌همسري دانسته و آن را به جامعه‌ي اسلامي، خانواده‌ها و به ويژه نظام اسلامي توصيه كرده است و ما نيز بايد كارآمدي دين را به منصه‌ي ظهور بگذاريم.

اين فعال سياسي با بيان اين كه وظيفه‌ي ما كاربردي كردن احكام اسلام است يادآور شد: در حال حاضر يكي از مشكلات ازدواج در جامعه‌ي ما فقر است. نبايد اين‌طور باشد كه جوانان در سن ازدواج به خاطر كمبودهاي مالي و فقر نتوانند ازدواج كنند و عده‌ي معدودي ثروتمند بتوانند بدون هيچ منعي ازدواج مجدد كنند. عده‌اي از نمايندگان مجلس پس از جنجال‌هايي كه در مورد اين لايحه پيش آمد گفتند بند 23 را حذف كنيم در حالي كه اين كار هم پاك كردن صورت مساله است و اگر مجلس نتواند مشكل ازدواج جوانان را حل كند، اين ضعف نظام به شمار خواهد رفت.

دبير كل جامعه‌ي زينب (س) ابراز عقيده كرد: متاسفانه ماده‌ي 23 لايحه‌ي حمايت از خانواده زمينه‌ي سودجويي و هوسراني مردان پولدار را فراهم مي‌كند و باعث از هم پاشيدگي بنيان خانواده و به چالش كشاندن جامعه مي‌شود چرا كه امنيت خانواده‌ها با تصويب اين لايحه به هم خواهد ريخت و به‌جاست كه اول براي ازدواج برنامه‌ريزي شود و پس از آن وارد مساله‌ي تعدد زوجات شويم.

بهروزي گفت: ما از نمايندگان مجلس تقاضا مي‌كنيم تا اجازه ندهند اين لايحه در كميسيون تصويب شود بلكه كاري كنند كه اين لايحه به صحن علني مجلس كشيده شود تا افكار عمومي بيش از اين درگير آن شود. همچنين اميدواريم در اين نوع قانونگذاري‌ها قاعده‌ي تك‌همسري حفظ شود و محدوديت كنترل قانوني براي تعدد زوجات به شكلي باشد كه كمتر كسي به سراغ آن برود.

به گزارش ايسنا، شيدا نيكوروين، مدرس دانشگاه نيز در ادامه‌ي اين جلسه درباره‌ي لايحه‌ي حمايت از خانواده گفت: متاسفانه تاكنون كمتر به اين لايحه علمي‌نگري شده و بيشتر غوغاهايي را درباره‌ي آن شاهد بوديم. بايد توجه داشته باشيم كه اگر در شرع مقدس اصل بر ازدواج و تك‌همسري است،آنچه در صدر ماده‌ي 23 اين لايحه نيز آمده بر اساس همان تك‌همسري است و كليت اين لايحه حمايت از تك‌همسري و نه تشويق ازدواج مجدد است.

به گزارش ايسنا، در ادامه‌ي اين مراسم دبير كل حزب فاطميون، درباره‌ي اين لايحه گفت: مردان از نظر رواني مي‌توانند چند زن را دوست داشته باشند.

طاهره رحيمي افزود: آنچه در اين لايحه درباره‌ي احراز استطاعت مالي مرد آمده بايد مشمول استطاعت عقلي و معنوي او نيز بشود. همچنين حقوقي كه بايد به زن پرداخت شود تنها مهريه‌ي او نيست بلكه بايد نصف تمام دارايي مرد هم به او تعلق بگيرد.

وي ادامه داد: درست است كه تعداد زنان و مردان در هنگام تولد برابر است اما به دليل اينكه بيشتر حوادث در مورد مردان اتفاق مي‌افتد، در سن ازدواج اين تعادل به هم خواهد خورد. وقتي تعداد زنان آماده به ازدواج بيش از مردان باشد بسياري از زنان بي‌همسر خواهند ماند در حالي كه آنها هم حق ازدواج دارند و نمي‌توان آنها را از اين حق محروم كرد.

به گزارش ايسنا، عفت شريعتي، نماينده‌ي مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين رابطه گفت: لايحه‌اي كه براي حمايت از خانواده ارايه شده موارد مثبت فراواني دارد. هر چند موارد اشاره شده نيز قابل تامل است و در شرايط فعلي جامعه‌ي ما نمي‌تواند آرامش خانواده را به هم بزند بلكه موقعيت ايجاب مي‌كند كه همه‌جانبه به اين مساله نگريسته شود.

وي افزود: قطعا ما از نظرات كارشناسي در مورد لايحه استقبال مي‌كنيم و مي‌خواهيم كه اين لايحه در صحن علني مجلس چكش خورده شود. اجازه نخواهيم داد اين لايحه در انحصار يك كميسيون خاص قرار بگيرد و تصميم نهايي به ملت ايران تحميل شود.

به گزارش ايسنا، فرزانه ميرزااسكندري كارشناس مسائل اجتماعي نيز با تاكيد بر لحاظ كردن عدالت، حقوق، كرامت زن و تحكيم بنيان خانواده در اين لايحه گفت: به نظر مي‌رسد با توجه به اينكه ما بحث فقر و زنان بي‌سرپرست را در رقم بالايي شاهديم اين موارد بايد در قانون ازدواج خصوصا ازدواج مجدد ملحوظ نظر قرار گيرد.

وي افزود: در جامعه‌ي ما اصل موضوع ازدواج به دليل فرهنگ‌سازي زمينه‌هاي درون و بيرون خانواده به قوام درستي نرسيده است و تحولات موجود در جامعه با فرهنگ، ديانت و سنن ما به گونه‌اي هماهنگ نشده كه امروز بتوانيم ادعا كنيم در جامعه‌ي اسلامي ما حداقل فراز خانواده‌ي اسلامي را هم داريم بلكه روابط خانوادگي در جامعه‌ي ما دچار ناهمگوني‌هاي عجيب و معضلاتي مهم است.

ميرزااسكندري ادامه داد: به نظر مي‌رسد آسيب‌شناسي اجتماعي ابتدا بايد در اصل ازدواج صورت بگيرد زيرا فرهنگ ازدواج و تشكيل خانواده هنوز در جامعه‌ي ما جا نيفتاده است.

به گزارش ايسنا، عزت‌السادات ميرخاني، حقوقدان نيز در اين باره با تاكيد بر اينكه منافع جمعي در يك سيستم مقدم بر منافع فردي است، گفت: ما يك سيستم كلان سياست‌گذاري داريم و نمي‌توانيم وارد جزء شويم و شرايط و مقتضيات را ناديده بگيريم زيرا اين خطر وجود دارد كه آن جزء فربه شود و آنگاه ضايعاتي در جامعه رخ خواهد داد.

اين مدرس دانشگاه افزود: توصيه‌ي من به تمام زناني كه نقد و بررسي اين لايحه را آغاز كرده‌اند اين است كه از ديد زنانه وارد اين بحث نشوند.

وي گفت: در شرايط فعلي دامن زدن به اين‌گونه مسايل نه تنها به نفع زنان و مردان كشور نيست بلكه براي نظام آن هم در آستانه‌ي انتخابات مضر خواهد بود. در دنيايي كه امروز ما در مسايل مختلف با مشكلات زيادي دست و پنجه نرم مي‌كنيم وجود چنين بحث‌هايي چندان مناسب به نظر نمي‌رسد.

ميرخاني با بيان اين‌كه اگر اغراضي وجود نداشته باشد اين لايحه به راحتي قابليت تصويب ندارد، اظهار داشت: ترويج جامعه‌ي حرمسرايي حق برادران مسلمان ما را ناديده مي‌گيرد پس بايد در مورد چنين مسايل حساسي واقع‌بينانه‌تر و حكيمانه‌تر برخورد كنيم.

به گزارش ايسنا، معصومه رضايي، دبير جامعه‌ي اسلامي زنان نيز گفت: قطعا بررسي‌هاي ما درباره‌ي اين لايحه به قصد توجيه نگارندگان اين لايحه نيست بلكه ما مي‌خواهيم اشكالات آن را يادآور شويم و اميدواريم در نهايت لايحه‌اي مفيد به تصويب مجلس شوراي اسلامي برسد.

به گزارش ايسنا، ولي‌مراد عضو جامعه‌ي زينب نيز در پايان اين مراسم، گفت: متاسفانه مديران فرهنگي ما از 10 15 سال گذشته روي مساله‌ي ازدواج موقت و ازدواج مجدد كار كرده‌اند كه تاثير آن را در آشفتگي اجتماعي امروز جوانان به راحتي مي‌توان ملاحظه كرد.

وي افزود: انقلاب و دفاع مقدس تاكنون بهره‌ي ايثارگري‌هاي زنان در خانواده بود و زنان در جامعه‌ي ما نقش مهمي ايفا مي‌كنند لذا انتظار مي‌رود آسيب‌شناسي بيشتري در مورد لايحه‌ي حمايت از خانواده صورت بگيرد و موارد حمايتي آن از زنان پررنگ‌تر شود.

 

 

 

 

 

 

خانه احزاب برگزار مي كند:

ميزگرد بررسي و آسيب شناسي لايحه حمايت از خانواده

خبرگزاري فارس

چهارشنبه 4 مهر 1386-26 سپتامبر 2007

ميزگرد بررسي و آسيب شناسي لايحه حمايت از خانواده توسط كميته زنان خانه احزاب با حضور انديشمندان و صاحب نظران برگزار مي‌شود. 

سهيل ملك آرا در گفتگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس اظهار داشت: ميزگرد بررسي و آسيب شناسي لايحه حمايت از خانواده توسط كميته زنان خانه احزاب با حضور انديشمندان و صاحب نظران برگزار مي شود.

مسئول دبيرخانه احزاب تصريح كرد: اين ميزگرد پنجشنبه 5 مهر ماه راس ساعت 9 صبح در خانه احزاب ايران برگزار مي شود.

وي افزود: در ميزگرد فوق فاطمه راكعي از حزب مشاركت و ابراهيم اميني از حزب اعتماد ملي از جمله سخنرانان مي‌باشند.

 

 

 

 

بررسي لايحه حمايت از خانواده

طاهره رحيمي: تعدد زوجات به سود زنان است

خبرگزاري فارس

دوشنبه 2 مهر 1386-24 سپتامبر 2007

دبيركل حزب فاطميون با اشاره به لايحه حمايت از خانواده گفت:تعدد زوجات حقي براي زنان و به سود آنان است.

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، دبيركل حزب فاطميون در ادامه نشست بررسي لايحه حمايت از خانواده با اشاره به اينكه بيشترين آسيبي كه زنان در مواجهه ازدواج مجدد مردانشان مي‌بينند آسيب روحي و رواني است گفت: هنگامي كه يك مرد مجدداً ازدواج مي‌كند نه تنها زن دچار آسيب روحي و رواني شديد مي‌شود، بلكه جامعه نيز با ديد تحقير به او مي‌نگرد.

طاهره رحيمي با تأكيد براين نكته كه حق و حقوق زن اول بايد به طور تمام و كمال پرداخت شود گفت: نبايد اين‌گونه احساس شود كه زن دوم جايگاهي هم‌اندازه زن اول دارد.

رحيمي در بخش ديگري از سخنان خود با انتقاد از اينكه در لايحه تنها استطاعت مالي مرد در نظر گرفته شده است گفت: چرا استطاعت روحي، رواني، وقت و.... مرد در نظر گرفته نشده است؟

دبيركل حزب فاطميون با بيان اينكه تعدد زوجات حقي براي زنان و به سود آنان است، در توضيح آن گفت: وقتي تعداد زنان آماده ازدواج يك جامعه بيش از ميزان مردان باشد، اين زنان حق مادر شدن و همسر شدن را دارند و نمي‌توانيم آنها را محكوم كنيم كه چون سهمي ندارند، حقي هم ندارند.

وي در پايان افزود:در اسلام هم تأكيد شده است كه نه تنها مردان و زنان آزاده بايد ازدواج كنند بلكه غلامان و كنيزان نيز بايد ازدواج كنند و خانواده تشكيل دهند.

 

 

 

 

 

اولين فراكسيون زنان در پارلمان عراق افتتاح شد

خبرگزاري فارس

یکشنبه اول مهر 1386-23 سپتامبر 2007

رئيس پارلمان عراق اولين فراكسيون زنان را در اين پارلمان افتتاح كرد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري كويت، دكتر محمود المشهداني رئيس پارلمان عراق امروز فراكسيون جديد زنان را در پارلمان اين كشور افتتاح كرد و در يك كنفرانس مطبوعاتي با اعضاي اين فراكسيون گفت: هدف از تشكيل اين فراكسيون دستيابي به اهداف بسياري از جمله كار گروهي مشترك، نزديك‌كردن ديدگاه‌هاي مختلف ميان گروه‌هاي سياسي، حمايت از مواضع واحد، احياء نقش زنان در تصميم‌گيري‌هاي سياسي و تقويت آشتي ملي است.

مشهداني همچنين گفت: هدف از تشكيل اين فراكسيون تاكيد بر توجه به مسائل زنان بيوه، يتيمان، آوارگان، مهاجران و خانواده‌هاي شهدا است.

خانم صفيه السهيل از نمايندگان پارلمان عراق نيز كه چند روز پيش خروج خود را از فراكسيون العراقيه به رهبري اياد علاوي اعلام كرده بود، گفت: انديشه تشكيل اين فراكسيون پس از سيطره مردان بر روند عضويت در پارلمان ايجاد شد.

وي افزود: فراكسيون زنان پارلمان عراق براي حل مسائل و انجام كارهايي است كه دستگاه قانونگذاري و اجرايي از آن ناتوان مانده‌اند كه از جمله اين كارها مي‌توان به آَشتي ملي و رفع ركود سياسي كشور اشاره كرد زيرا زنان مي‌توانند روند فعاليت سياسي را تقويت و ديدگاه‌هاي فراكسيون‌هاي سياسي را به هم نزديك كنند و به پارلمان عراق در ايفاي نقش خود پويايي دهند.

به گفته وي، اين فراكسيون مي‌توان فعاليت مشترك مبتني بر هويت ملي را تقويت و بر نقاط مشترك به دور از صف‌بندي‌ها تاكيد كند.

 

 

 

 

آليا در ديدار با معاون حزب محافظه‌كار انگليس:

بحران خانواده در غرب ناشي از تاكيد بر برابري جنسيتي است

خبرگزاري فارس

دوشنبه 26 شهریور 1386-17 سپتامبر 2007

رئيس فراكسيون زنان مجلس در ديدار معاون حزب محافظه‌كار انگليس گفت: بحران خانواده در غرب ناشي از نوع نگرش دنياي غرب نسبت به زنان و تاكيد آنان بر برابري جنسيتي است.

به گزارش خبرگزاري فارس ريچارد اسپرينگ معاون حزب محافظه‌كار انگليس پيش از ظهر امروز دوشنبه با حضور در مجلس شوراي اسلامي با رئيس و تني چند از اعضاي فراكسيون زنان مجلس ديدار و گفتگو كرد.

بنابر اين گزارش در اين ديدار فاطمه آليا رئيس فراكسيون زنان مجلس شوراي اسلامي با مقايسه فعاليت‌ها و عملكرد زنان ايران در حوزه‌هاي مختلف قبل و پس از پيروزي انقلاب اسلامي و نيز تشريح مشاركت و حضور گسترده آنان در عرصه‌هاي سياسي، اجتماعي و علمي، سهم زنان را در ارتقا بخش‌هاي تحقيقاتي و اكتشافات اخير علمي ايران با اهميت خواند.

رئيس فراكسيون زنان مجلس شوراي اسلامي تصويب منشور حقوق و مسوليت‌هاي زنان در نظام اسلامي را يكي از مصوبات مجلس شوراي اسلامي خواند و با اشاره به برخي مفاد اين منشور آن را بسيار مترقي‌تر از كنفدراسيون رفع تبعيض از زنان توصيف كرد.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در ادامه مشكل اصلي زنان در جمهوري اسلامي ايران را آثار و تبعات منفي باقيمانده از فرهنگ رژيم گذشته دانست و يكي از مظاهر دخالت‌هاي امريكا در عرصه فرهنگي را پيگيري يكسان‌سازي فرهنگي در جهان برشمرد و تصريح كرد: كشورهاي مستقل دنيا اين رويه را نمي‌پسندند.

وي بحران خانواده در غرب را ناشي از نوع نگرش دنياي غرب نسبت به زنان و تاكيد آنان بر برابري جنسيتي دانست و ضمن اشاره به اشكالات اين نظريه، ديدگاه دين مبين اسلام مبتني بر عدالت جنسيتي را مايه برخورداري زنان از امتيازات و حقوق برتر برشمرد.

در ادامه اين ديدار ريچارد اسپرينگ معاون حزب محافظه‌كار انگليس نيز با ابراز خرسندي از سفر به ايران اظهار داشت:‌گرچه روابط دو كشور از سطح مطلوبي برخوردار نيست اما تلاش ما در حزب محافظه‌كار انگليس بر اين است كه مناسبات دو كشور را به حد قابل قبولي ارتقا دهيم.

 

 

 

 

 

وزير كشور ايتاليا:

ممنوعيت حجاب اسلامي يك اقدام امپرياليستي است

ایونا تهران

دوشنبه 2 مهر 1386-24 سپتامبر 2007

جوليانو آماتو وزير كشور ايتاليا ممنوعيت حجاب اسلامي زنان را يك نوع ابراز ايدئولوژي امپرياليسم غرب خواند.به گزارش ایونا ، روزنامه ايتاليايي" لاپوبليكا" روز دوشنبه نوشت : اين درحالي است كه " دانيلا سانتانكه" نماينده پارلمان از حزب راست گراي ميانه"ائتلاف ملي" پيشنهاد يك طرح قانوني براي جلوگيري از ورود دختران با حجاب به مدارس ايتاليا را داد.

بدين ترتيب بحث درباره پر منازعه‌ترين پوشش نماد مذهبي ( حجاب ) در غرب ، با تاخير زياد نسبت به فرانسه در ايتاليا نيز آغاز شد.

آماتو در حين كنفرانس ملي اخير با موضوع "مهاجرت" گفت : ممنوع كردن حجاب به معني تحميل يك ايدئولوژي امپرياليستي است.

وي درخصوص حجاب زنان گفت: برخي زنان به‌عنوان نشان هويت و برخي ديگر به‌عنوان سنت و برخي نيزفقط براي يك زندگي آسوده، حجاب راانتخاب مي‌كنند.

وي افزود: من از مشاهده حملات پراكنده درباره اين موضوع كه فقط نشان دهنده كوچكي آنهايي است كه آن را عنوان مي‌كنند ، خسته شده‌ام.

                                                                                                   

 

 

 

 

گزارشي از مشکلات دانشجويان در خوابگاه ها 

آوار خوابگاه بعد از سد کنکور  

امير سالاري

یکشنبه اول مهر 1386-23 سپتامبر 2007

قبل از ورود به دانشگاه، استقلال از خانواده و زندگي با هم سن و سالان تصوري رويايي و رمانتيک از زندگي خوابگاهي در ذهن افراد ايجاد مي کند. اما با ورود به دانشگاه و اقامت در خوابگاه با افرادي از فرهنگ ها و شخصيت هاي مختلف، اسکان در شهري غريب و زندگي در اتاق هاي تنگ و تاريک با حداقل امکانات رفاهي و تفريحي کافي است تا همه آنچه را در ذهن داشتند نابود سازد. عشق به ادامه تحصيل و ساختن آينده يي درخشان براي خود و جامعه هدفي است که به ميل خود انتخاب کرده اند و چاره يي جز سازش و تطابق با محيط تحميلي جديد ندارند. اما چه بسيار دانشجوياني که سرخورده و مايوس از زندگي در چنين مکاني براي اتمام تحصيلاتشان به عنوان تنها راه رهايي از چنين مکاني لحظه شماري مي کنند.

کارشناسان معتقدند گسترش روزافزون پذيرش دانشجويان در دانشگاه هاي کشور بدون در نظر گرفتن امکانات رفاهي و تامين شرايط اوليه زندگي، پذيرفته شدگان را در شرايط سخت و بحراني قرار داده و در سطح دانشگاه به يک معضل اساسي تبديل شده است. ساحت آکادميک دانشگاه که همواره محل تحصيل علم و پژوهش بوده از جريان اصلي خود منحرف شده و در بسياري از موارد کارکردي منفي پيدا کرده است. آمار بسيار بالاي گرايش دانشجويان به مواد مخدر، افسردگي، افزايش خودکشي ها و ساير انحرافات و بزهکاري ها همه و همه نشان دهنده کارايي منفي دانشگاه و عدم توجه به خواسته هاي دانشجويان است.

 

اسکان دانشجويان

 

اسکان دانشجويان به عنوان مهم ترين دغدغه دانشجويان بعد از قبولي مطرح مي شود. دانشجوياني که سد کنکور را پشت سر گذاشته اند، با شور و اشتياق روانه دانشگاه مي شوند اما غافل از اينکه کنکور دوم و اصلي آنها بعد از ثبت نام آغاز مي شود و بخش عظيمي از اين دانشجويان را پشت درهاي خوابگاه نااميدانه رها مي سازد و چاره يي جز اسکان خارج از سيستم خوابگاهي ندارند.

محمود ملاباشي معاونت دانشجويي وزارت علوم اعلام کرده حتي با احتساب خوابگاه هاي فرسوده و غيراستاندارد به اندازه خوابگاه هاي موجود نياز به فضاي خوابگاهي جديد داريم. وي با بيان اينکه چهارصد هزار نفر در دانشگاه هاي سراسري مشغول به تحصيل هستند، مي گويد؛ سيصد هزار نفر متقاضي خوابگاه هستند و فقط براي نيمي از آنها خوابگاه در اختيار داريم.

تهيه مسکن در ايران با دشواري هاي زيادي روبه رو است و خانواده ها هم در اين زمينه با مشکل مواجهند، حال با ديدگاه سنتي جامعه ما در مورد دانشجويان، تکليف آنان مشخص است و آواره و سرگرداني آنها در بنگاه هاي املاک و مسکن کاملاً مشهود است؛ بنگاه داراني که با شنيدن اسم دانشجو بدون هيچ درنگي نه مي گويند.

صاحب يکي از آژانس هاي تهيه مسکن در مورد عدم اجاره مسکن به دانشجويان مي گويد؛وضعيت نامشخص اخلاقي دانشجو، عدم اعتماد و بدبيني به آنها، همچنين اعتراضات و انتقادات همسايه ها فضاي منفي را در مورد دانشجويان به وجود آورده که کمتر صاحبخانه يي حاضر به دادن مسکن به دانشجويان مي شود.در يکي از بنگاه هاي املاک کرج دو دانشجوي دانشگاه آزاد منتظر نوشتن قرارداد هستند و ظاهراً خيلي دل پري دارند. آرمان مي گويد؛امروز شانزدهمين روزي است که از صبح براي تهيه مسکن از خانه بيرون آمديم و هر روز از ساعت 10 صبح تا 10 شب به بنگاه هاي زيادي رفتيم ولي کسي حاضر نمي شود به دانشجو مسکن اجاره دهد. وقتي از او بيشتر دلايل عدم تهيه مسکن را جويا مي شوم، مي افزايد؛بنگاه داران و صاحبخانه ها ديد بسيار بدي نسبت به دانشجويان دارند و فقط خانه هايي به ما اجاره داده مي شود که از طرف خانواده ها، تقاضاي بسيار کمي براي اجاره داشتند يا قيمت آنها بسيار بالا بود. او مي گويد؛تا حدي از اجاره مسکن نااميد شده بودم که قصد انصراف از دانشگاه داشتم و بالاخره مجبور شديم خانه يي را با مبلغ بسيار بالاتر از اجاره بهاي واقعي آن، اجاره کنيم. صاحب بنگاه هم تاييد مي کند از وضع موجود راضي نيست؛قيمت مسکن را در اين گونه موارد ما تعيين نمي کنيم و صاحبخانه ها پيشنهاد مي دهند. محسن يکي از دانشجويان دانشگاه هاي تهران که پس از يک سال زندگي در خانه اجاره يي براي خوابگاه ثبت نام کرده، مي گويد؛با دشواري هاي تهيه مسکن، قيمت بالاي اجاره مسکن و پر هزينه بودن و مشکلات خاص زندگي بيرون از خوابگاه چاره يي جز بازگشت به خوابگاه نداشتم.

اين مساله در سال هاي اخير با افزايش پذيرش دانشگاه ها خصوصاً در دانشگاه آزاد و افزايش تقاضا براي تهيه مسکن دانشجويي به صورت حادتري مطرح شده است.

 

فضاي فيزيکي و بهداشتي خوابگاه

 

فضاي زندگي مناسب براي شخص و ميزان دسترسي او به امکانات، تاثير مستقيمي بر ميزان کارايي او و نحوه انجام فعاليت هايش خواهد گذاشت. ايجاد محيطي آرام براي مطالعه و در اختيار قرار داشتن امکانات رفاهي اوليه و مورد نياز، همچنين دسترسي به وسايل ارتباطي و تامين امنيت از ضروريات يک زندگي اوليه دانشجويي است تا دانشجو بتواند در چنين محيطي با فراغ بال بيشتري به تحصيل و تعلم که هدف اصلي او از ورود به دانشگاه است، بپردازد.

محمد حسيني معاون پشتيباني و حقوقي وزارت علوم در مصاحبه يي با مهر، مشکلات خوابگاه هاي کشور را چنين برمي شمارد؛ فاصله طولاني خوابگاه تا دانشگاه، پراکندگي خوابگاه در سطح شهر، کمبود امکانات و وسايل امدادي و رفاهي، کهنه و فرسوده بودن خوابگاه و عدم تناسب و کاربري آنها با فضاي خوابگاهي. کمتر خوابگاهي در سطح کشور وجود دارد که داراي يک يا چند تا از اين مشکلات نباشد.عدم توجه و رعايت استانداردهاي بهداشتي از سوي مسوولان در خوابگاه ها به حدي است که اگر در گذشته محافل آکادميک نسبت به وضعيت بهداشتي در زندان ها و سرباز خانه ها انتقاد کرده و ابراز نگراني مي کردند، اخيراً يکي از مقامات مسوول در امور زندان ها گفته است وضعيت بهداشتي در زندان ها به مراتب بالاتر از خوابگاه هاي دانشجويي است.دانشجويان خوابگاهي يکي از عمده ترين مشکلات خوابگاه ها را مشکلات بهداشتي مي دانند؛ سرويس هاي عمومي و آشپزخانه هاي غيربهداشتي، عدم دسترسي به آب سالم و بهداشتي خصوصاً در خوابگاه هاي بيرون از شهر، وجود حشرات و حيوانات موذي در داخل خوابگاه، عدم تجهيزات تهويه مناسب از جمله مشکلات بهداشتي خوابگاه هستند. اين مسائل شرايط نامناسب بهداشتي را در خوابگاه ها به وجود آورده است و هرازگاهي مي شنويم که دانشجويان خوابگاهي به يک بيماري واگيردار مبتلا شده اند از جمله در سال 84 بيشتر دانشجويان يکي از خوابگاه هاي دانشگاه شيراز به يک بيماري واگيردار مبتلا شدند.

يکي از دانشجويان مي گويد؛ علاوه بر همه اينها، مشکل دماي محيطي نامناسب خصوصاً در زمستان همزمان با فصل امتحانات ترم اول و در اوايل تابستان همزمان با امتحانات ترم دوم شرايط سنگين و غيرقابل تحملي را براي ما به وجود مي آورد. اين مشکل همواره در طول اين سه سال که وارد خوابگاه شده ام از بازدهي مناسب خودم و دوستانم براي امتحانات کاسته است.

سرانه استاندارد فضاي خوابگاهي براي هر دانشجو 14 مترمربع است ولي فضاهاي موجود رقم بسيار کمتري را نشان مي دهد. يکي ديگر از دانشجويان در اين زمينه مي گويد؛ هماهنگ شدن با سلايق گوناگون در فضاي بسيار محدود و تراکم بالاي خوابگاهي کاري بسيار دشوار است که جداي از به وجود آمدن کشمکش ها و تنش هاي بين آنها، فرصت هر گونه برنامه ريزي را از دانشجو مي گيرد و دانشجويان فقط فصل امتحانات فرصتي براي مطالعه پيدا مي کنند ولي حتي ايام امتحانات هم اتاق ها جايگاه مناسبي براي مطالعه نيستند. وي مي افزايد؛ مطالعه کردن در اتاق امکان پذير نيست و در فصل امتحانات مجبوريم به سالن مطالعه يي پناه بياوريم که در آن ايام حتي جاي سوزن انداختن ندارد.

 

اوقات فراغت

 

بسياري از دانشجويان در طول دوران تحصيل به شهري که وارد شده اند بنا به دلايل مختلف نمي توانند از اماکن تاريخي، ديدني و تفريحي آن شهر بازديد کنند، در حالي که با يک مديريت صحيح، دانشگاه مي تواند زمينه بازديد از اين مکان ها را با ايجاد تسهيلاتي جهت پر کردن بخشي از اوقات فراغت دانشجويان فراهم کند. اوقات فراغت دانشجويان يعني آن بخش از زندگي آنها که در اختيار خودشان است و مشغله کاري و تحصيلي ندارند و در صورتي که اوقات فراغت دانشجويان در مسير مناسبي هدايت نشود، به منزله تهديدي جدي براي آنها مطرح مي شود.کاهش اردوهاي تفريحي و فرهنگي، نبود امکانات ورزشي و تفريحي مناسب و کافي در خوابگاه، عدم دسترسي به اينترنت و در پاره يي از خوابگاه هاي کشور حتي نبود تلويزيون ، دانشجويان را وادار کرده است به اتاق هاي محصور خود عقب نشيني کرده و با تفريحات کاذب اوقات فراغت خود را پر کنند تا از دل خوابگاه هاي دانشجويي در پاره يي از اتاق ها،محفل هاي کوچکي سر برآورند که هر شب پذيراي تعدادي از دانشجويان هستند که از شدت بيکاري وقت طلايي و فرصت تکرار ناشدني دانشجويي را در آنجا سر مي کنند.

شب نشيني ها و گوش کردن به موسيقي که باعث آزار و اذيت ساير دانشجويان مي شود و اعتراض مسوولان خوابگاهي و در مواردي اخراج دانشجويان از خوابگاه را به همراه داشته است، آيا جز سرگرمي و پر کردن اوقات فراغت مي تواند هدف ديگري داشته باشد؟

 

وضعيت نظارتي و مديريتي خوابگاه ها

 

برخورد نامناسب مسوولان با دانشجويان خصوصاً نگهبانان خوابگاه که هيچ آموزشي در اين زمينه نديده اند از جمله مشکلاتي است که دانشجويان در رفت و آمدهاي روزانه خود با آن مواجهند و کمتر دانشجويي از اين وضعيت گلايه مند نيست. کنترل ورود و خروج دانشجويان و تعيين ساعات حضور در خوابگاه، سرشماري دانشجويان هر شب، قوانيني هستند که خصوصاً در مورد دختران سختگيرانه اجرا مي شود و در حالي که دانشگاه خود را در برابر خانواده دانشجو مسوول مي داند، بعضي از اين قوانين مي توانند در زمينه تامين امنيت دانشجو موثر باشند. اما دخالت هاي زياد در زندگي خصوصي دانشجويان به خصوص دختران و در پاره يي از خوابگاه ها وادار کردن آنها به رعايت حجاب در خوابگاهي که همه دانشجويان و کارکنان آن زن هستند، جز فشار آوردن و سختگيري بر دانشجو چيز ديگري نيست. اجراي اين گونه قوانين به گونه يي بسيار شديد و با سوءمديريت و با همه کاستي هايي که دانشجو در زندگي دانشجويي لمس مي کند همزمان با بحران هاي دوران جواني، او را تحت فشارهاي شديد روحي و رواني قرار مي دهد و دانشجو بيشتر احساس مي کند که در يک محيط بسته زندگي مي کند.

 

مهارت ارتباط جمعي در خوابگاه

 

دانشجو با ورود به خوابگاه از محيط اوليه خود يعني خانواده جدا شده و در محيطي بسيار متفاوت قرار مي گيرد؛ محيطي که در آن افراد با فرهنگ، زبان، شخصيت و رشته هاي تحصيلي گوناگون که داراي تفاوت هاي اساسي در ايدئولوژي، عادات و علايق هستند در کنار همديگر قرار مي گيرند و هنجارها، ارزش ها، هويت و فرديت به شدت تحت تاثير قرار مي گيرد. دانشجو براي کاهش تنش ها و چالش هاي خود و ايجاد يک زندگي مسالمت آميز بايد از استقلال و آزادي عمل خود به نفع گروه جديدي که در آن وارد شده است، بکاهد؛ موضوعي که دانشجويان خصوصاً در سال اول ورود به دانشگاه با آن مواجهند و باعث ايجاد برخوردها و تنش هايي بين دانشجويان مي شود که به صورت هاي مختلف نمايان مي شود. آغاز زندگي در چنين جمعي که استرس ها و فشارهايي بر دانشجو تحميل مي کند، همگام با دوري از خانواده و غم غربت در خوابگاهي که حتي دانشجو مکان خلوتي براي رفع دلتنگي هاي خود نمي يابد، دانشجو را در شرايط بحراني جديدي قرار مي دهد. متاسفانه هيچ آموزش رسمي از طرف دانشگاه براي آمادگي افراد براي پذيرش و منطبق کردن خود با شرايط جديد داده نمي شود؛ تجربه فرا نگرفته يي که در برخي موارد دانشجو براي به دست آوردن آن ناچار به پرداخت هزينه هاي سنگين و شکست در روابط جمعي مي شود که در طول چند سال زندگي در خوابگاه او را هرچه بيشتر در معرض آسيب ها و فشارهاي رواني قرار خواهد داد.

دانشجويان با ورود به خوابگاه و آغاز زندگي جديد در مقابل خود شرايط جديدي مي بينند که موجب بروز واکنش هاي متفاوتي در بين آنها مي شود. بخشي از دانشجويان با درک کامل از شرايط جديد سعي بر آن دارند که خود را با آن منطبق کرده و از زندگي جديد به عنوان يک فرصت استفاده کنند. تاثيرات زندگي خوابگاهي معطوف به اين بخش از دانشجويان نبوده و چه بسيار دانشجوياني که توانايي سازگاري با محيط جديد را ندارند و واکنش هاي منفي از خود بروز مي دهند. اين واکنش هاي منفي به صورت هاي مختلفي نمايان مي شود و با نگاهي به آمارها، شايع ترين معضلات کنوني در خوابگاه هاي کشور را مي توان اين گونه نام برد؛ گرايش به موادمخدر، افسردگي، خودکشي، نقض موازين و ساير نابهنجاري هاي اخلاقي و اجتماعي که امروزه به صورت حاد در خوابگاه ها مشاهده مي شوند. گرايش به موادمخدر پديده يي است که امروزه هرچه بيشتر ريشه هاي خود را در خوابگاه هاي دانشجويي تحکيم مي بخشد و دانشجويان بيشتري را به کام خود فرو مي برد.

براساس آمارهاي اعتياد 93 درصد از دانشجويان معتاد بعد از دانشگاه به اعتياد روي آورده اند و براساس آمار تکان دهنده ديگري از مديرکل فرهنگي ستاد مبارزه با موادمخدر حدود 20 درصد از دانشجويان در معرض خطر اعتياد قرار دارند که بالطبع اين مساله در مورد دانشجويان خوابگاهي، رقم بسيار بيشتري را مي تواند داشته باشد.

دکتر عزيز الله تاجيک اسماعيلي استاد روانشناسي در زمينه مسائل و مشکلات دانشجويان در خوابگاه ها و واکنش هاي منفي دانشجويان در برابر اين مساله و با تعريف خوابگاه مي گويد؛ خوابگاه يعني محل سکونت موقت با کارکرد خاص و يعني جايي با امکانات محدود و اوليه که دانشجو براي تحصيل در آنجا استقرار مي يابد.اگر از درصد کم خوابگاه هاي متاهلين صرف نظر کنيم محل زندگي مجردي دانشجو با افراد ديگر به خصوص در سال اول در اختيار دانشجو نيست که اين مجموعه شرايطي ايجاد مي کند که متناسب با شخصيت و نگرش ها و طرز تلقي دانشجو از محيط تحصيلي و محيطي آزاد همراه با حفظ شأن خانواده ، عکس العمل هاي متفاوتي در دانشجويان ايجاد مي کند و بنابراين مهمتر از محدوديت هاي خوابگاهي و کمبود امکانات، عوامل اجتماعي است.

شخص با ورود به خوابگاه از شهري به شهر ديگر زندگي مستقلي از خانواده آغاز مي کند و در شرايط متفاوتي از زندگي قبل از خوابگاه قرار مي گيرد که خود عامل ايجاد استرس و فشارهاي روحي بر دانشجو مي شود، پس بايد با شناسايي و کنترل ساير عوامل تنش زا آسيب پذيري دانشجويان را کاهش داد. وي با اشاره به سياست هاي متصديان و مسوولان وزارت علوم و فضاي حاکم بر دانشگاه، بخشي از عوامل به وجود آوردن واکنش هاي منفي در دانشجويان را مربوط به مسائل، مشکلات و ضعف هاي مديريتي در سطح دانشگاه مي داند.

دکتر اسماعيلي مي افزايد؛دانشجو يعني کسي که در قالب وضعيت موجود نمي گنجد و خواهان تنوع و تحول و تغيير و اصلاح بعضي از سياست هاي موجود و انتخاب رويکرد صحيح و مناسب از سوي مسوولان و مديران است آن هم در دانشگاه. هرچند براي دانشگاه هم تعاريف مختلفي وجود دارد از جمله دانشگاه به عنوان نهادي که کارش فقط توليد علم است يا دانشگاه به عنوان نهادي که پيشرو در عرصه اصلاحات سياسي و اجتماعي است. تکليف دانشجو هم با توجه به تعريف آن روشن و رويکرد صحيح انتخاب مي شود، زيرا مشخص نبودن هويت دانشجو از سوي مسوولان در ارتباط با فعاليت هاي سياسي و اجتماعي و نحوه نگرش به اين مقوله که آيا بايد دانشجو را کنترل کرد يا او را هدايت کرد، دانشجو را دچار سردرگمي و سرخوردگي مي کند که تبعات آن در زندگي خوابگاهي بروز پيدا مي کند.

دکتر اسماعيلي ضمن لازم دانستن کنترل و نظارت مسوولان بر دانشجويان، اتخاذ روش هاي يک طرفه و تحميلي و شيوه هاي نادرست کنترل و نظارت را عوامل ديگري در به وجود آمدن فضاي فکري منفي در بين دانشجويان مي داند؛ بايد از طريق آگاهي رساني و اعتمادسازي بين مسوولان و دانشجويان و تغيير شيوه هاي مرسوم و سنتي کنترل و نظارت در دانشگاه ها به شيوه هاي خودکنترلي که از طريق خود دانشجويان و تشکل هاي دانشجويي انجام مي گيرد و سهيم کردن دانشجويان در تصميم گيري براي خودشان از ميزان استرس ها و فشارهاي روحي در محيط خوابگاه و دانشگاه کاست و گرايش دانشجويان به رفتارهاي خلاف هنجارها را کنترل کرد و کاهش داد. همچنين با برنامه ريزي در جهت غني سازي اوقات فراغت دانشجويان و افزايش برنامه هاي متنوع به تناسب شرايط اجتماعي و فرهنگي دانشجويان و گسترش مسيرهاي مشاوره در خوابگاه و ارائه آن از سطح کلان تا خردترین سطح میزان آسیب پذیری دانشجویان را کاهش داد.

 

 

 

 

 

دانش‌آموزان محجبه کوزوو از مدرسه اخراج شدند

اعتماد

یکشنبه اول مهر 1386-23 سپتامبر 2007

سه دانش‌آموز مسلمان تنها به علت محجبه بودن از مدرسه‌ای در کوزوو اخراج شدند، این امر بحث داغ کشورهای اروپایی درباره حجاب را در این منطقه که خواستار استقلال است قوت بخشید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، مسئله اخراج دانش آموزان محجبه از مدرسه ای در کوزوو این بحث را مطرح کرده است که آیا می توان حقوق دینی را چون کشورهای فرانسه، ترکیه، بریتانیا و نمونه های بسیاری از کشورهای اروپایی نادیده گرفت.

در این میان عده ای که با نفوذ اسلام در این استان مخالف هستند، از محدود کردن حقوق دینی حمایت می کنند.

رئیس آکادمی علوم کوزوو دین را مانعی برای رسیدن به استقلال دانست اما در این میان دانش آموز 18 ساله ای که به علت حجاب خود از مدرسه اخراج شده ابراز امیدواری می کند مجبور نباشد میان مدرسه و حجاب یکی را انتخاب کند چرا که در آن صورت باید از ادامه تحصیلات خود چشم پوشی کند.

بیشتر جمعیت کوزوو را مسلمانان تشکیل داده اند . نهادهای دولتی این استان با نظارت سازمان ملل متحد فعالیت می کنند.

برخی از کشورهای اروپایی هنوز هم نسبت به استقلال کوزوو تردید دارند و برخی تحلیلگران این تردیدها را به میراث اسلامی کوزوو نسبت می دهند.

 

 

 

 

 

زنان هنوز فاصله زيادي با پست‌هاي مديريتي دارند  

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

شنبه 31 شهریور 1386 - 22 سپتامبر 2007

طبق آخرين بررسي‌هاي صورت گرفته تفاوت در سطح استفاده از مديران زن و مرد تا حدي كاهش يافته است.

به گزارش سرويس زنان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از يورونيوز، نتايج بررسي‌ها نشان دادند كه تشكيلات و موسسات آمريكايي در سراسر دنيا بيش از 11 درصد از مديران زن استفاده كرده است.

طبق اين تحقيقات درب اتاق مديريت در امريكا بيش از هر كشوري به روي زنان باز است، اما با اين وجود تنها 6/17 درصد از مديران اين كشور را زنان تشكيل مي‌دهند.

البته آلمان و فرانسه نيز سعي كرده‌اند از زنان در سطوح مديريتي بهره‌مند شوند، اما اين آمار در ايتاليا تا 9/2 درصد سقوط كرده است.

ژاپن نيز به نظر مي‌رسد هنوز دنياي مردانه مديريت خود را حفظ كرده است.

با درخواست اردوغان براي لغو ممنوعيت حجاب؛ قطار اصلاحات تركيه به راه افتاد.

 

 

 

 

نخست وزير تركيه رجب طيب اردوغان خواهان لغو ممنوعيت حجاب در دانشگاه هاي اين كشور شد

خبرگزاری جمهوری اسلامی

جمعه 29 شهریور 1386-21 سپتامبر 2007

اردوغان كه پس از انتخاب عبدا... گل به عنوان رئيس جمهور اين كشور، اكنون با فراغ بال بيشتري به امور سياسي دلخواه خود مي پردازد، در گفت وگو با فايننشال تايمز اعلام كرد كه ممنوعيت حجاب در دانشگاه هاي تركيه حقوق زنان مسلمان اين كشور را ضايع مي كند.  

    رجب طيب اردوغان كه پيروزي حزبش در انتخابات ماه جولاي تركيه درست مانند سكوي پرتاب وي و هم حزبي هايش عمل كرد، عمل به وعده هاي خود را آغاز كرده است. گويا لغو ممنوعيت حجاب در دانشگاه ها نخستين گام در راه جامه عمل پوشاندن به اصلاحاتي است كه وي در زمان انتخابات پارلماني به گوش همشهريانش رسانده بود.   

    اردوغان در مرحله بعدي تدوين قانون اساسي جديد را آغاز كرده است. قانون اساسي تركيه به عقيده آقاي نخست وزير به اصلاحات بسياري احتياج دارد.

   جدايي دين از سياست از جمله مباحثي است كه در قانون اساسي فعلي تركيه بر آن تاكيد شده است و اردوغان قصد دارد بررسي مجدد آن را آغاز كند.    

    اردوغان در حالي خود را براي اصلاحات نفس گير و قطعا جنجالي مهيا مي كند كه معاون وزير امور خارجه ايالات متحده، نيكلاس برنز نيز براي مذاكراتي با دولت جديد تركيه به اين كشور سفر مي كند.   

    اردوغان كه پس از پيروزي در اين انتخابات اعلام كرده بود كه به هيچ وجه اصول سكولاريسم در اين كشور را زير پا نخواهد گذاشت، اين بار اعلام كرد كه لغو ممنوعيت حجاب از اولويت هاي دولت وي است.   

    وي در گفت وگو با فايننشال تايمز گفت: شما نمي توانيد دختران را به خاطر نوع پوشش از تحصيلات عالي محروم كنيد. حتي در جوامع غربي مردم با چنين مشكلاتي روبه رو نيستند. اما تركيه جمعيت بالايي از مسلمانان را در خود جا داده است و با اين حال همچنان با اين مشكل دست و پنجه نرم مي كند.اردوغان در حالي مسير برقراري اصلاحات اساسي را سريع طي مي كند كه از حمايت رئيس جمهور تازه نفس تركيه نيز برخوردار است. ماه گذشته ميلادي بود كه عبدا... گل به عنوان رئيس جمهور اين كشور كه در حزب حاكم عضويت دارد راي اعتماد خود را از پارلمان تركيه دريافت كرد. عبدا... گل نيز همزمان با اين تصميم نخست وزير اعلام كرد كه دختران محجبه بايد به جاي روي آوردن به انزوا به دانشگاه رفته و به تحصيلات خود ادامه دهند.  

    دختران و همسران رئيس جمهور و نخست وزير تركيه همگي حجاب اسلامي دارند. اردوغان و گل در شرايطي دست در دست هم براي لغو ممنوعيت حجاب در دانشگاه هاي كشور تلاش مي كنند كه ارتش و نهادهاي محافظ اصول سكولاريسم تاكنون بارها اعلام كرده اند كه خود را براي مقابله با مخالفان اصول سكولاريسم مهيا كرده اند.   

    مدافعان اصول سكولاريسم بر اين باورند كه حجاب خود سمبل مخالفت با جدايي دين از سياست است. اردوغان اما در اين ميان بارها اعلام كرده است كه به هيچ وجه اصول سكولاريسم را زير پا نخواهد گذاشت.    

    قانون اساسي فعلي تركيه برگرفته از قانون اساسي سال 1980 است. بسياري از سياستمداران تركيه بر اين باورند كه قانون اساسي بايد به روز شده و اصول دموكراسي قرن حاضر را نيز در خود جا دهد.

   

 

 

 

 

نماينده ارشد سازمان ملل:

خشونت‌هاي جنسي عليه زنان در كنگو فرهنگ شده است

خبرگزاري فارس

دوشنبه 26 شهریور 1386-17 سپتامبر 2007

رواج خشونت‌هاي جنسي عليه زنان در شرق جمهوري دموكراتيك كنگو به سطحي غير قابل تصور رسيده است.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از سيدني هرالد ، نماينده ارشد امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در اين كشور اين خبر را پس از بازديد اخير خود از كشوري اعلام كرد كه غير نظاميان سال‌هاست در آنجا طعمه نظاميان مي‌شوند.

سر جان هولمز كه مدير بخش كمك‌هاي اضطراري اين سازمان ملل هم هست اعلام كرد كه از ماه ژانويه تا كنون 4500 مورد تجاوزات خشن جنسي در شرق اين كشور گزارش داده شده است كه مطمئناً تعداد واقعي اين پرونده‌ها ببيشتر است.

سر جان ادامه داد كه تجاوز تقريباً به يك پديده فرهنگي در اين كشور تبديل شده است، خشونت و تجاوز جنسي توسط اين گروه‌ها نظامي آنچنان شدت يافته است كه خشونت و تعدد اين جرايم را بدتر از هر جاي ديگري در جهان كرده است.

تجاوزات جنسي خشن تنها يك جنبه از ناامني اجتماعي در شرق كنگو پس از يك دهه جنگ و كشته شدن حدود 4 ميليون نفر است.

سر جان با بيان داستان‌هاي دلخراشي از تجاور نظاميان به زنان گفت: مي‌توانيد از اين داستان‌ها به ميزان بيرحمي‌ها و خشونت‌ها پي ببريد. به نظر من اين استفاده از سكس به عنوان ابزاري براي ترور است. اين امر در ديد عموم و در بيرحمانه ترين سطح خود انجام مي‌شود كه درك آن واقعاً ممكن نيست.

 

 

 

 

 

 

صدور حكم سنگسار برای زنی در مشهد

ایران پرس نیوز

جمعه 6 مهر 1386- 28 سپتامبر 2007

روزنامه حکومتی قدس (پنج شنبه 5مهرماه) : زني كه با داشتن همسر و سه فرزند مرتكب اعمال خلاف شده بود، با رأي دادگاه به اعدام محكوم شد.

به گزارش خبرنگار ما، در پي شكايت زني مبني بر اينكه فردي اقدام به تهديد و زورگيري از او كرده است، پرونده اي در دادگستري مشهد تشكيل و متهم نيز شناسايي و دستگير شد.

برپايه اين خبر متهم به همراه پرونده در اختيار شعبه پنجم دادگاه كيفري خراسان رضوي قرار گرفت و گفت: شاكي با ميل و اراده خودش اقدام به ارتباط غيراخلاقي با وي كرده است.

قضات شعبه پنجم دادگاه كيفري خراسان رضوي پس از چند جلسه رسيدگي به اين پرونده، متهم زن را به جرم زناي محصنه به رجم (سنگسار) محكوم كرد و متهم مرد نيز به تحمل صد ضربه تازيانه محكوم شد.

 

 

 

 

 

سرکرده نيروي انتظامي:

اسكي مختلط ممنوع مي‌شود

جنگ خبر

به نوشته كارگزاران، فرمانده نيروي انتظامي با اشاره به ادامه اجراي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي افزود: بسياري از خانم‌ ها در ورزش‌هاي مخصوص اين فصل مانند اسكي روي برف اقدام به استفاده از لباس‌هاي نامناسب مي‌كنند كه برخلاف شئونات اسلامي است. بنابراين با هماهنگي‌هاي صورت گرفته با اين محافل ورزشي در نظر داريم ساعات استفاده خانم‌ها و آقايان از اين اماكن ورزشي جدا شود.

 

 

 

 

 

طالبان پاکستان ،دو زن را سر بریدند

افغان ايرکا

25 شهریور 1386-16 سپتامبر 2007

گروه طالبان پاکستان دو زن متهم به فحشا و روسپی گری را ‏سر برید .‏

پلیس پاکستان اعلام کرد: ‏‏مبارزان وابسته به طالبان در آخرین مورد از اجرای عدالت به سبک خود دو زن مظنون به ‏روسپی گری را در شمال غربی پاکستان گردن زدند .‏

به گفته دار علی ختاک، افسر پلیس منطقه، اجساد این دو زن حدودا 40 ساله یک روز پس از ‏ربوده شدن آنها توسط افراد مسلح در حوالی شهر بانو در نزدیکی مرز افغانستان پیدا شده ‏است .‏

وی افزود: در کنار اجساد این دو تن یادداشتی گذاشته شده که اعلام می کند این زنان با ‏حمایت مقامات محلی در فساد و فحشا دست داشته اند و هشدار می دهد مجازاتی مشابه در ‏انتظار سایر زنان روسپی خواهد بود .‏

این مقام پلیس پاکستان خاطرنشان کرد: تحقیقات درباره این پرونده ادامه دارد اما به نظر می ‏رسد شبه نظامیان محلی که متهم به حملات زنجیره ای به رهبران قبائل هوادار دولت و ‏جاسوسی برای نیروهای آمریکایی در افغانستان هستند مسئول این قتل ها باشند .‏

‏ختاک اضافه کرد: این اولین پرونده قتل و آدم کشی است که در آن زنانی توسط شبه ‏نظامیان سر بریده می شوند .‏

این گزارش می افزاید: تندروهای طرفدار طالبان در ماه مارس نیز دو زن و مرد را به اتهام زنا ‏در مقابل یک جمعیت چند صد نفری در منطقه عشیره ای خیبر سنگسار کردند .‏

علاوه بر این شبه نظامیان در بخش هایی از شمال غربی پاکستان ویدئوشاپ و تلویزیون ها را ‏آتش زده و آرایشگران را از تراشیدن ریش منع کرده اند .‏

 

 

 

 

 

تعطیلی تنها مركز نگهداري دختران خيابانی تهران

آسمان دیلی نیوز

سه شنبه 18 سپتامبر 2007, بوسيله ى دیاکو

تنها مركز نگهداري دختران خيابانی تهران تعطيل شد. چند ماه پس از انتصاب محمدعلي زم به معاونت اجتماعي شهرداري، وي با اين استدلال كه رسيدگي به آسيب‌هاي اجتماعي در حوزه وظايف شهرداري نيست و نگهداري بچه‌هاي ياد شده هزينه زيادي طلب مي‌كند اقدام به بستن اين مراكز كرد. شنيده شده مسوولان شهرداري در توجيه عمل خود گفته‌اند نگهداري از هر دختر، ماهيانه 400 هزار تومان هزينه داشته است.

 

 

 

 

 

نامه زنان به پادشاه عربستان براي رانندگي

فردا

چهارشنبه 28 شهریور 1386-19 سپتامبر 2007

با وجود اين كه هيچ قانوني مبني بر منع زنان از رانندگي در اين كشور وجود ندارد، اما علماي حكومت صعودي اعلام كرده‌اند كه اين مساله مي‌تواند ارتباط زنان با مردان نامحرم را به دنبال داشته باشد.گروهي از زنان عربستان صعودي در نامه‌اي به پادشاه اين كشور خواستار دريافت مجوز رانندگي در اين كشور شدند.

به گزارش ايسنا، اين نامه روز 23 سپتامبر (اول مهر) مصادف با روز ملي صعودي به دست پادشاه اين كشور خواهد رسيد.

اين نامه در چندين سايت اينترنتي منتشر شده و از تمامي بازديدكنندگان و مخاطبان اين سايت‌ها درخواست شده تا اين نامه را امضا كنند.

گفتني است، با وجود اين كه هيچ قانوني مبني بر منع زنان از رانندگي در اين كشور وجود ندارد، اما علماي حكومت صعودي اعلام كرده‌اند كه اين مساله مي‌تواند ارتباط زنان با مردان نامحرم را به دنبال داشته باشد.

در حال حاضر، عربستان صعودي تنها كشوري است كه هنوز زنانش از حق رانندگي محرومند و اين مساله سال‌ها، موضوع گفت‌وگوهاي متعدد بوده است و در سال 1990 نيز گروهي از زنان به دليل اعتراض به اين سياست دستگير شدند.

 

 

 

 

 

تذكر به 87 درصد از زنان خياباني

فردا نیوز

یکشنبه 25 شهریور 1386-16 سپتامبر 2007

یک و هشتاد و هفت درصد زنان خياباني در طرح ارتقاي امنيت اجتماعي تذکر گرفته و ارشاد شده اند

رئيس پليس امنيت و اطلاعات عمومي نيروي انتظامي با اعلام اين مطلب گفت؛ در بحث زنان خياباني 3/3 درصد دستگيري منجر به اخذ تعهد داشتيم و 6/9 درصد نيز براي رسيدگي بيشتر به مراجع قضايي معرفي شدند.

به گزارش فارس، سردار حسين اشتري رئيس پليس امنيت عمومي و اطلاعات نيروي انتظامي مقابله با بدپوششي را از ديگر نتايج اجراي طرح امنيت اخلاقي عنوان کرد؛ در اجراي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي

شش و نود و پنج درصد تذکر و ارشاد، 4 درصد دستگيري منجر به اخذ تعهد و 4 دهم درصد از دستگيرشدگان نيز به مراجع قضايي معرفي شدند.

به گفته سردار اشتري، در بحث آلودگي صوتي نيز 80 درصد تذکر، 8/10 درصد دستگيري منجر به اخذ تعهد و 2/9 درصد نيز به دستگاه قضايي ارجاع داده شدند.

وي افزود؛ نتايج اجراي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي در بحث مزاحمت براي نواميس،3/83 درصد تذکر و ارشاد، 8/9 درصد اخذ تعهد و 9/5 درصد معرفي به دستگاه قضايي بود.

سردار اشتري با بيان اينکه در اجراي اين طرح 60 درصد دستگيرشدگان مرد و 40 درصد زن بودند، تصريح کرد؛ 45 درصد دستگيرشدگان مدرک ديپلم داشتند و سن بيشتر دستگيرشدگان بين 17 الي 20 سال بود

رئيس پليس امنيت و اطلاعات عمومي نيروي انتظامي، استمرار طرح ارتقاي امنيت اجتماعي و ادامه اجراي طرح طرد اتباع غيرمجاز را از مهمترين برنامه هاي پليس امنيت در سال جاري عنوان کرد.

وي همچنين اجراي طرح جمع آوري سلاح و مهمات غيرمجاز، نظارت مکانيکي بر صنوف و اماکن عمومي و توسعه اقدامات نرم افزاري در بحث امنيت اخلاقي و تهيه فيلم و آموزش همگاني را از جمله برنامه هاي در دست اقدام پليس امنيت برشمرد.

 

 

 

 

مديركل بهزيستي زنجان:

شصت درصد از بیماران روانی زن،بد سرپرست هستند 

خبرگزاري دانشجويان ايران - زنجان

چهارشنبه 11 مهر 1386-3 اکتبر 2007

مديرکل بهزيستي استان زنجان اعلام كرد: ‌سياست سازمان بهزيستي ايجاد مركز روزانه‌اي است كه بيماران رواني مزمن و سالمندان بتوانند با خانواده خود در ارتباط باشند. چرا كه ارتباط با خانواده و حفظ رابطه عاطفي بين آنها، در بهبود و درمان آنان مؤثر خواهد بود.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه زنجان، مكاريان که در بازديد از خانه سالمندان زنجان سخن مي‌گفت، افزود: 62 نفر مرد در خانه سالمندان نگهداري مي‌شوند كه بهزيستي حتي قادر به تأمين نيمي از نيازهاي اين مركز نيست.

وي ادامه داد: اين مركز از كمبود فضا و نداشتن اتاق قرنطينه و نمازخانه به شدت در تنگناست و قدمت ساختمان اين مركز به 30 سال مي‌رسد كه نياز اساسي به تعميرات دارد و انتظار مي‌رود مشاركت‌هاي مردمي و توجه مردم به اين مركز گره‌گشاي نياز سالمندان باشد.

به گزارش ايسنا، همچنين در ديداري كه از مركز نگهداري بيماران رواني زن صورت گرفت، مکاريان تصريح كرد: 10 تا 15 درصد از مردم به نوعي از بيماري رواني رنج مي‌برند و اين مشكل در شهرهاي بزرگ و كلان‌شهرها بيشتر مشهود است.

مديرکل بهزيستي استان زنجان مشكل مركز نگهداري بيماران رواني زن را محدود بودن اعتبارات و عدم توجه مردم به اين مركز عنوان كرد و گفت: متأسفانه به علت بدسرپرست بودن 60 درصد از اين بيماران، بسياري از آنها نمي‌توانند به خانواده باز گردند و بايد در اين مركز بمانند.

 

 

 

 

 

يك كميته‌ي نظامي در اسراييل حضور زنان را در تمام پست‌هاي ارتش خواستار شد  

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

دوشنبه 26 شهریور 1386-17 سپتامبر 2007

يك كميته‌ي ارتش اسراييل پيشنهاد داده كه زنان بتوانند در تمامي پست‌هاي جنگي حضور يابند. اگر اين پيشنهاد تصويب شود، نيروي ويژه و پياده نظام خطوط مقدم اين رژيم به طور چشمگيري با تغيير و تحول روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، يك مقام امنيتي اسراييل كه خواست نامش فاش نشود (چون اين كميته به طور رسمي گزارش خود را در مورد اين پيشنهاد ارايه نكرده است)، اين اظهارات را اعلام كرد.

ارتش اسراييل نيز اعلام كرد: پيشنهادهاي اين كميته ابزاري است براي طرح‌هاي طولاني مدت در راستاي حداكثر استفاده از توانايي زنان در نيروهاي مسلح اين رژيم.

اسراييل از سال 1948، مردان و زنان را براي خدمت در ارتش احضار كرده است.

از سال 1948 به اكثر زنان در ارتش اسراييل شغل‌هاي پشت ميزي داده شده است و تلفات نظاميان زن در ارتش اسراييل به شدت كم بوده است.

مقامات اسراييل اعلام كردند، اين كميته پيشنهاد كرده كه ديگر از حضور زنان به دليل جنسيت‌شان در يگان‌هاي جنگي در ارتش اسراييل جلوگيري به عمل نيايد و اين كه زنان درهمان مدت زماني كه مردان در ارتش خدمت مي‌كنند، در ارتش حضور يابند.

يهودين بن ناتان يك ژنرال بازنشسته كه فرماندهي لشگر قديمي زنان در ارتش اسراييل را برعهده داشته است، به راديو اسراييل گفت كه وي از مدت‌ها پيش با الحاق كامل زنان به ارتش موافق بوده است.

وي اين موضوع را كه زنان به دليل اين كه ممكن است طي درگيري‌ها زخمي و يا زنداني شوند و مجبور شوند در فضاي ناخوشايند در كنار مردان خدمت كنند بايد از خطوط مقدم درگيري‌ كنار گذاشته شوند، رد كرد.

اين ژنرال بازنشسته گفت: قلب و روح ارتش جنگ است و اگر ما در ارتش حضور داريم، لازم است در قلب و روح ارتش نيز قرار بگيريم. بگذاريد تانك‌هايي با خدمه‌هاي زن به حركت درآيند.

ياكو آميدرور، يك مقام رسمي بازنشسته‌ي اسراييل نيز تصريح كرد كه زنان اغلب از مردان در بعضي از فعاليت‌هاي نظامي از جمله امور اطلاعات نظامي بهتر عمل مي‌كنند.

اين اصلاحات نظامي الهام گرفته شده از اصلاحات انجام شده در كانادا و چند كشور اروپايي در الحاق زنان به يگان‌هاي پياده نظام ارتش‌شان است.

زنان در ارتش آمريكا از حضور مستقيم در ميدان‌هاي جنگي منع شده‌اند؛ اما در عراق و افغانستان زنان در گروه‌هاي پليس حضور دارند و از يگان‌ها حمايت مي‌كنند. سال گذشته در جنگ لبنان شمار اندكي از زنان در ارتش اسراييل در پشت توپخانه‌ها و گشتي‌هاي نيروي دريايي حضور داشتند.

 

 

 

 

 

دیوار جنسیتی در دانشکده خبر

عصر ایران

سه شنبه 27 شهریور 1386-18 سپتامبر 2007

اين اقدام وي كه از ابتداي تاسيس اين دانشكده در سال 76 بي سابقه بوده ، باعث تعجب واعتراض دانشجويان اين دانشكده كه عمدتا از خبرنگاران وعكاسان مطبوعات هستند ، شده است.

عصرایران - رييس جديد "دانشكده خبر" دستور داد با كشيدن دیوار ، سلف سرويس اين دانشكده به دو قسمت خواهران وبرادران تقسيم شود.

به گزرش عصرایران (asriran.com) روح الله احمد زاده كرماني كه  حدود دوهفته از انتصابش به اين مقام مي گذرد در اولین اقدامش دستور به جداسازی دانشجویان دختر و پسر در سلف سرویس داد.

اين اقدام وي كه از ابتداي تاسيس اين دانشكده در سال 76 بي سابقه بوده است باعث تعجب واعتراض دانشجويان اين دانشكده كه عمدتا از خبرنگاران وعكاسان مطبوعات هستند ، شده است.

سلف سرويس دانشكده خبر پيش از اين محلي براي بحث وبررسي اخبار رسانه هاي مختلف و گالری نمايش عكس هاي منتخب دانشجويان رشته عكاسي اين دانشكده بوده است.

رئیس جدید متولد1357 است.

 

 

 

 

 

به دلیل نبود دو سالن مجزا؛

استفاده همزمان بانوان و آقایان از کتابخانه الزهرا (س) قم ممکن نیست

خبرگزاری مهر

چهارشنبه 28 شهریور 1386-19 سپتامبر 2007

مسئول کتابخانه عمومی مذهبی الزهرا (س) کمبود فضای مطالعه مجزا برای بانوان و آقایان را مهمترین مشکل این کتابخانه بزرگ شهر قم دانست.

امیرحسن شرافت مسئول کتابخانه الزهرا(س) قم در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره وضعیت فعلی این کتابخانه عمومی مذهبی گفت: این کتابخانه که در سال 83 با حمایت های مالی آیت الله العظمی سیستانی تاسیس شد، با دارا بودن 32 هزار جلد کتاب به زبان های فارسی، عربی و لاتین جزو کتابخانه های شاخص استان قم است. از نظر فضای فیزیکی با توجه به اینکه ساختمان این کتابخانه برای احداث مجتمع فرهنگی هنری احداث شده، لذا ساختمان دو طبقه ای مجتمع را با ساختار یک کتابخانه هماهنگ کرده ایم.

وی با اشاره به ویژگی های این کتابخانه بزرگ، افزود: استفاده به روش قفسه باز (آزاد) از یک مخزن 250 متر مربعی برای مراجعان از ویژگی های کتابخانه الزهرا است و این امکان برای تمامی افرادی که به کتابخانه مراجعه می کنند وجود دارد تا از قفسه مربوط به کتب مرجع به صورت آزاد استفاده کنند.

شرافت اضافه کرد: در کتابخانه الزهرا که به چهار دستگاه رایانه مجهز است و به زودی نیز بانک نرم افزاری آن آماده می شود، استفاده از تمامی امکانات کتابخانه برای عموم مراجعان رایگان است.

مسئول کتابخانه الزهرا همچنین با اشاره به مشکلات موجود بر سرراه ارائه خدمات بهتر به مراجعان کتابخانه، گفت: مشکل اساسی ما که بارها مراجعان مان آن را به ما منتقل کرده اند، ممکن نبودن استفاده تمام وقت مراجعین از کتابخانه است؛ با توجه به اینکه کتاب های دو شیفته الزهرا در روزهای زوج هفته در اختیار بانوان و روزهای فرد هفته در اختیار آقایان است، لذا امکان مراجعه همزمان بانوان و آقایان در هر روز کاری وجود ندارد.

شرافت افزود: به همین جهت امیدواریم با حمایت هایی که از دفتر آیت الله سیستانی می شود در آینده نزدیک با ایجاد یک سالن مطالعه جدید و مناسب و دارای مخزن مشترک به طور همزمان به خانم ها و آقایان خدمات ویژه ای ارائه کنیم.

وی مجموع نیروهای این کتابخانه را هفت نفر برشمرد و گفت: در حال حاضر امور کتابخانه الزهرا قم با این تعدا نیرو پیش می رود اما امیدواریم در آینده نزدیک تعداد نیروهایمان را بیشتر کنیم.

 

 

 

 

 

 

وزير دادگستري تركيه: ممنوعيت حجاب در دانشگاه‌ها لغو مي‌شود

خبرگزاری مهر

چهارشنبه 28 شهریور 1386-19 سپتامبر 2007 

محمد علي شاهين" وزير دادگستري تركيه روز چهارشنبه گفت: در پيش نويس قانون اساسي جديد تركيه موضوع آزادي تحصيل دانشجويان محجبه پيش بيني شده است.

شاهين در گفتگو با خبرگزاري خصوصي "آنكا" با عنوان اين مطلب گفت: براي تامين عدالت در آموزش و آزادي آموزش براي همه آحاد مردم، تصميم گرفته شد كه در قانون اساسي جديد به دانشجويان محجبه اجازه ورود به دانشگاه‌ها داده شود.

پيش نويس قانون اساسي جديد تركيه تهيه شده و در دست بررسي است و پس از تصويب در مجلس، در يك همه پرسي به راي مردم گذاشته خواهد شد.

وي در مورد اعتراض برخي از روساي دانشگاه‌ها به آزادي حجاب اسلامي در دانشگاه‌ها گفت:هنوز مجلس قانون اساسي جديد را تصويب نكرده است و بايد در انتظار تصميم مجلس ماند.

وزير دادگستري تركيه تاكيد كرد كه "آزادي حجاب در دانشگاه‌ها مغايرتي با اصول لائيسم ندارد و صرفا براي تامين عدالت اجتماعي چنين تصميمي اتخاذ شده است.

رجب طيب اردوغان" نخست وزير تركيه هم امروز در گفتگو با روزنامه "فاينشنال تايمز" انگليس خواهان لغو ممنوعيت ورود دانشجويان محجبه به دانشگاه‌ها شد.

اردوغان با اشاره به اين كه موضوع ممنوعيت حجاب اسلامي در دانشگاه‌هاي تركيه يك مساله سياسي است گفته بود: "چنين موضوعي در كشورهاي اروپايي مطرح نيست و سياستمداران بايد براي رفع اين مشكل تلاش كنند.

نخست وزير تركيه گفته بود كه به خاطر نوع پوشش، نمي‌توان يك دانشجو را از حق تحصيل محروم كرد و بايد از حق كشي در مورد دانشجويان محجبه جلوگيري شود.

 

 

 

 

 

این سه زن نانوا در بم

کانون زنان ایران

سه شنبه 27 شهریور 1386-18 سپتامبر 2007

کانون زنان ایرانی - ترانه بنی یعقوب:مقابل تنها نانوائی روستای پشترود بم که توسط سه زن کار آفرین این روستا اداره می شود صف بلندی دیده می شود .سه زن با مانتوهای سفید رنگ که حالا پس از ایستادن مدام کنار تنور نانوائی رنگشان به سیاهی می زند به سرعت مشغول پخت نانند تا به جمعیت معترض که ازایستادن در صف طولانی خسته اند زودتر نان برسانند.

این سه زن بمی یک سال و نیم است که تنها نانوائی روستای زلزله زد ه پشترود بم را راه اندازی کرده اند  نانوائی تمیز و براق است و هر گوشه اش حکایت از سلیقه نانوایان آن دارد . دو تنور سنتی به کپسول های گاز وصل شده اند و تشت بزرگ آبی رنگی هم در کنار آنها قرار دارد .چند کپسول پرشده هم کنار دیوار دیده می شود.

یکی از زنان نان را خمیر و دیگری آن را چانه می کند و دیگری آنها را به تنور می چسباند.زهرا غفرانی مدیر این نانوائی که روسری مشکی رنگی به سر دارد به آرامی عرق را از پیشانی اش می زداید مدیر این و ازکسب و کارشان می گوید:"روستای پشترود همین یک نانوائی را دارد و مردم هم به شدت به نان نیازمندند وقتی تصمیم به راه اندازی این کارگاه گرفتم همه میگفتند موفق نخواهید شد اما به همه گفتم که از پس راه اندازی اش بر خواهم آمد." آن روزها بیشتر ساکنان پشترود زهرا و دو همکار دیگرش را که سرپرستی خانواده شان را پس از زلزله به عهده دارند از شروع کار میترساندندو می گفتند این کار قطعا برایشان در آمدی به همراه نخواهد داشت.

زهرا 43 ساله می گوید :همین حرفها برایم انگیزه ای شد تا به همه ثابت کنم که این کار در امد زا است و برای نان دادن به چند خانوار کافی است ."و بلافاصله هم می گوید : غیر از این دلم میسوزد مردم اینجا واقعا به نان احتیاج دارند. هر روز تعداد زیادی از مردم در مغازها می گشتند اما نان پیدا نمی کردند.

زهرا هرچند ساعت یک بار مجبور است تشت آبی رنگ خیلی بزرگ را پر از آب کند و کپسولها ئی را درون آن قرار دهد تا تنورها همچنان داغ بمانند و به کارشان ادامه دهند . زهرا دستانش را به کمر دردناکش میگیرد و از وضعیت تنورهای سنتی که با کپسول کار می کند گلایه می کند: همیشه از ایمنی این تنورها بیمناک بوده ام. و بعد دستانش را که چند روز قبل به دلیل انباشته شدن گاز درون تنورها و شعله ور شدن ناگهانی اش سوخته است نشان می دهد . بزرگترین آرزوی این سه زن داشتن یک تنور مشعلی است تا مجبور نباشند روزی چهار یا پنج بار این تشت بزرگ را پر از آب کنند.

نداشتن آرد به اندازه کافی از دیگر مشکلات این زنان نانوا است:ماهی 15 کیسه آرد سهمیه ماهانه مان است . و آرد بیشتری هم به دلیل اینکه در روستا هر خانوار سهمیه آرد دارد به ما تعلق نمی گیرد خیلی اوقات مجبوریم به خاطر ادامه کار آرد خانوارهائی که از آردشان استفاده نمی کنند را بخریم.

بارها نانوائی زنان پشترود بم به خاطر همین کمبود آرد تعطیل شده است . این نانوائی به خاطر همین مشکل این ر وزها فقط از ساعت 4 تا 8 شب دایر است و صبحها غیر فعال است .غفرانی آهی می کشد": اگر آرد کافی داشته باشیم حاقل روزی پانصد نان میپزیم در حالکه این روزها بیشترین پختمان دویست یا سیصد نان است که گاه اعتراضاهای مردم را هم در پی دارد وقتی نان به اندازه کافی به آنها نمیرسد می گویند این چه نانوائی است در حالیکه ما مشکل کمبود آرد داریم ." این سه زن هر روز در پایان کار دفترچه زرد رنگی را مقابلشان قرار می دهند و هزینه های روزانه شان را محاسبه می کنند روزی دو تا سه هزار تومان دستمزد تلاش روزانه شان است.

زهرا می گوید:" با تامین آرد کافی و مشعلی شن تنورمان این در امد را می توانیم افزایش و مزد ماهانه پنج زن سرپرست خانوار را تامین کنیم.

این روزها زنان نانوای پشترودی رقیبانی هم پیدا کرده اند زنان حاشیه نشینی که در شرایط کاملا غیر بهداشتی در کپر هایشان برای تامین زندگی شان نان می پزند و بر سر هر کوی وبرزنی آنها را می فروشند.

زهرا که یک بار از این نانها خورده با تاسف سری تکان می دهد ": این نانها کاملا غیر بهداشتی اند و مزه بسیار بدی دارند اما مردم به خاطر کمبود نان گاه مجبور به استفاده از آنها می شوند . اما من در اینجا واقعا به بهداشت اهمیت میدهم و معتقدم که هر آنچه را برای خود می پسندیم باید برای دیگران هم بخواهیم. یک بار در اینجا کارگری کار می کرد که به مسائل بهداشتی بی توجه بود به همین خاطر مانع کار ش در اینجا شدم.

زهرا هرچند به خیاطی هم مسلط است اما کار در این نانوائی را به دلیل اشتغالزائی برای چند زن دیگر بیش از آن می پسندد": من عاشق کار کردنم و اگر روزی کار نکنم بیمارمیشوم. من همیشه از زنانی که کار نمیکنند و دائما از بی پولی می نالند تعجب می کنم و به آنها می گویم شما هم همان توانائی مردان را دارید وبهتر است به جای آه و ناله کار کنید. من یک بار هم نشده از شوهرم تقاضای پول کنم و همشه سعی کرده ام روی پای خود بیاستم " او سرپرستی فرزند برادرش را نیز که در زلزله خونین بم کشته شده بر عهده گرفته و از او مثل فرزندان خودش نگهداری می کند.

آفتاب کم کم غروب می کند و سه زنان نانوای بمی پس از پایان کار و تمیز کردن نانوائی آن را تر ک می کنند تا صبح فردا باز با چهره ای مصمم اما نگران از ایمن نبودن کپسولها و کمبود آرد به کارگاه کوچک ناوائی شان بازگردنند.

 

 

 

 

 

 

نمايش سوء استفاده از کودکان و زنان در سازمان ملل

ایران نیوز

شنبه 31 شهریور 1386 - 22 سپتامبر 2007

سازمان ملل با همکاری کوین کلین اقدام به ساخت فیلمی با موضوع همه گیر شدن استفاده از کودکان کم سن و سن سال برای قاچاق مواد مخدر کرده است.

 

 

به گزارش ايرانيوز، این فیلم که با نام "تجارت" از روز چهارشنبه در سازمان ملل به نمایش در می آید به طور خاص با هدف جلب کمک های جهانی برای ریشه کن کردن قاچاق مواد مخدر و سوء استفاده از کودکان و زنان ساخته شده است.

این فیلم بر اساس ماجرای واقعی زندگی دختر بچه 13 ساله مکزیکی و یک زن لهستانی که توسط قاچاقچیان انسان برای حمل مواد مخدر ربوده شده بودند و در مجله نیویورک تایمز نیز به چاپ رسیده بود، تهیه و تولید شده است.

قرار است این فیلم همراه چند فیلم و مستند دیگر برای نمایش به دفتر مبارزه با جرم و قاچاق مواد مخدر که در وین قرار دارد، ارسال شوند.

مسئولان سازمان ملل با اشاره به تاثیر درخور توجهی که فیلم های سینمایی این چنینی می تواند بر سیاست های کلان بگذارند، تاکید کردند که این روزها قاچاق مواد مخدر، کودکان و زنان تبدیل به یکی ازنسخه های مدرن برده داری شده است که در صورت عدم توجه به آن به زودی در سراسر دنیا ریشه می گستراند و فاجعه بسیار بزرگی را ایجاد خواهد کرد.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان سیا سالانه بین 45 تا 50 هزار زن و کودک به طرق متفاوت وارد آمریکا شده و مورد سوء استفاده قرار می گیرند.

این در حالی است که سازمان ملل از مسئولان و دست اندر کاران فرهنگی و سینمایی ایالات متحده دعوت کرده است تا برای مبارزه با این مسائل با ابزار قدتمندی همچون فیلم و انیمیشن به یاری آنها بشتابند.

 

 

 

 

روايت شهناز غلامي از بازداشت و زندان تاریخ: 09/20/2007  

کانون زنان

از طرف اداره اطلاعات چند روزي بود که به طور مرتب تماس مي‌گرفتند و از من مي‌خواستند به آنجا بروم. من به آنها گفتم: آنها نمي‌توانند کسي را به طور تلفني به اداره اطلاعات خوانند چون در اصل 112 آئين دادرسي به صراحت قيد شده است که براي احضار افراد لازم است تا ابتدا براي آنها احضاريه فرستاده شود و اگر فرد مزبور از رفتن به آنجا امتناع بورزد آن وقت است که مي‌توانند برايش از طرف دادگاه انقلاب اسلامي حکم جلب بياوردند و او را دستگير کنند.

به همين دليل به آنها گفتم برايم احضاريه بفرستند مأمور اداره اطلاعات که خودش را ميرزايي معرفي مي‌کرد به من گفت ساعت 11 ـ 10 صبح روز دوشنبه در منزل باشم تا آنها برايم احضاريه بياورند. ساعت 10/10 صبح زنگ در خانه ما به صدا درآمد من به طرف در رفتم و وقتي آن را باز کردم سه مرد تنومند و ريشو را ـ که پيراهن‌هاي گشادشان را همچون ديگر گروههاي فشار بر روي شلوارهايشان انداخته بودند تا اسلحه و يا بي‌سيم‌هايشان را پنهان کنند ـ در برابر خود ديدم. يکي از آنها که در فاصله نسبتاً دورتري از دو نفر ديگر ايستاده بود در دستش کاغذ تاشده‌اي بود که مي‌گفت: حکم جلب من است.

من به آنها گفتم: شما بايد کارت شناسايي و در ضمن حکم دادگاه اعم از اينکه احضاريه است ياجلب به من نشان بدهيد ولي آنها در نهايت بي‌ادبي به من گفتند: نمي‌توانند کارت شناسايي‌شان را نشان بدهند و تهديد کردند که اگر نخواهم با زبان خوش سوار ماشين‌شان ـ که چند متر پايين‌تر پارک کرده بودند بشوم. ـ دست و پاي مرا خواهند شکست و با زور مرا به اداره اطلاعات خواهند برد.

به سر و صداي ما، همسايه‌ها از خانه‌هايشان بيرون آمدند و در کوچه مي‌رفت که ازدحام جمعيت بيشتر بشود. من محکم در خانه را بستم و آنها پشت در ماندند ولي چند دقيقه‌اي از اين حادثه نگذشته بود که موبايل من براي چندين بار پياپي زنگ زد و بر روي آن نوشته مي‌شد زنگ مخفي. من وقتي گوشي را برداشتم مأموران اداره اطلاعات به من گفتند که بهتر است بدون ايجاد ناراحتي و درد سر سوار ماشين همکارانشان بشوم و با آنها به اداره اطلاعات بروم. ولي من گفتم: اعتمادي به آنها ندارم و نمي‌توانم با سه مرد غريبه و ناشناس که قصد حمله و آزار مرا دارند در يکجا بنشينم.

من بعداً به توصيه دوستان و وکلايي که با آنها در تماس بودم به پليس 110 زنگ زدم تا در معيت آنها به اداره اطلاعات بروم ولي وقتي که مأموران 110 به منزل ما آمدند لباس شخصي‌ها رفته بودند. فرداي آن روز من چون مطمئن بودم که اگر به اداره اطلاعات نروم آنها حکم جلب ورود به منزل خواهند گرفت و دوباره باعث ايجاد اضطراب و فشارهاي روحي و رواني در ميان اعضاء خانواده‌ام ـ که عبارت بودند از دختر 8 ساله‌ام و مادر بيمارم ـ خواهند شد و علاوه بر آن ممکن است اگر بخواهند به خانه بيايند نوشته‌ها و کتاب‌هاي مرا با خود ببرند. آن روز به دفتر معرفي (اطاق 37) داخل زندان رفتم ولي کسي در آنجا نبود به 113 (اداره اطلاعات) زنگ زدم تا از آنها بپرسم چرا براي من در حاليکه قرار بوده احضاريه بياورند حکم جلب آورده‌اند.

ولي آنها گفتند آن روز کسي به دفتر معرفي براي صحبت با من نخواهد آمد و از من خواستند تا فردا ساعت 30/10 به آنجا بروم. من آن روز ساعت 30/10 به دفتر معرفي رفتم و در ساعت 30/11 توسط دو مأمور مرد اطلاعات و يک مأمور زن که دستبندي را به دست من و به دست خودش زده بود از محل دفتر معرفي واقع در جنب زندان شهرباني تبريز با يک خودرو شخصي به مرکز مبارزه با مفاسد اجتماعيکه در خيابان پاستور واقع است برده شدم. و بعد از بازرسي بدني مرا در يک سلول بسيار کوچک که هيچ روزنه‌اي به بيرون نداشت و بوي تعفن آدمي را کلافه مي‌کرد با دو پتوي سياه و کثيف زنداني شدم.

بعد از دقايقي چندين نفر ديگر نيز که بر جرم رابطه نامشروع از خانه‌هاي فساد دستگير شده بودند به آنجا آورده شدند. آنها مي‌گفتند: در مراکز مختلف تبريز خانه‌هايي به اين نام وجود دارد و آنها در قبال دريافت مبلغ اندکي ـ چند ده‌هزار تومان ـ براي گذران زندگي‌شان مجبور هستند به آن محل‌ها رفت و آمد کنند. يکي از آنها مي‌گفت: بچه‌ام بيماري چشمي داشت و بايد چشمش را عمل مي‌کرديم چون در غير اين صورت او نابينا مي‌شد و من براي اولين بار به خاطر کمک به بچه‌ام و نجات او از فقر و بيماري لابُد از تن‌فروشي شدم.

عصر همان روز مرا به اطاق بازجويي بردند و قبل از اين کار چشم‌بند سياهي به چشمم زدند و از من خواستند تا روي صندلي که پشت آن به بازجو و رويش به ديوار بود بنشينم. ولي من از زدن چشم‌بند و نشستن به طرزي که آنها مي‌گفتند: خودداري کردم. بازجوها که تعدادشان چهار نفر بود در فاصله چند قدمي‌ام نشسته بودند يکي از آنها که گويي مسئوليت صحبت کردن با مرا به او واگذار کرده بودند با صداي بلند که شبيه فرياد بود گفت: تو در سال 1368 به جرم همکاري با سازمان مجاهدين خلق به زندان آمدي و از وقتي هم که از زندان آزاد شده‌اي بويژه در اين چند سال اخير با همه گروههاي فعال که عليه ما فعاليت دارند همکاري و همفکري داري. با چپي‌ها، با ملي ـ مذهبي‌ها، با تجزيه‌طلب‌ها و همه کارها و برنامه‌هايت از سر عناد با نظام اسلامي است و در ادامه افزود: عکس‌هاي شما را که در راهپيمايي 1 خرداد 1386 شرکت کرده بوديد توسط دوربين‌هايي که در مناطق مختلف نصب کرده بوديم، گرفته‌ايم. و بعد عکس‌ها را به من نشان دادند و گفتند: شما به جرم ايجاد بي‌نظمي در شهر و اختلال در نظم و آسايش عمومي و نيز به علت نوشتن مقاله‌هاي نيش‌دارتان که در آنها خواهان تغيير در ساختار موجود نظام هستيد. و از همه مهمتر به علت توهين به آقاي احمدي‌نژاد ـ رئيس جمهور متواضع، خاکي و رجايي گونه و علي مانند ـ و نيز به علت همکاري فعال در جلسات نهضت آزادي ايران و ايراد سخنان تحريک‌آميز در جلسات فعالان جنبش هويت‌خواهي و زنان عليه نظام اسلامي، از نظر ما مجرم سياسي هستيد هر چند در حال حاضر تعريف جرم سياسي مشخص نشده باشد.

و بعد از من خواست تا زير ورقه‌اي را که براي تفهيم اتهام بر عليه من قرائت شده بود را امضاء کنم ولي من از امضاء ورقه مزبور خودداري کردم و آنها خودشان به عنوان شهود زير ورقه مزبور را امضاء کردند. من در آنجا به آقاي بازجو اعلام کردم که به علت محبوس شدنم در بازداشتگاه مفاسد اجتماعي به جاي اداره اطلاعات و عدم دسترسي‌ام به وکيل براي مشورت, اعتصاب غذا خواهم کرد و ازآن روز به اعتصاب غذا پرداختم.

فرداي آن روز ساعت 12 ـ 11 صبح و نيز بعد از ظهر ساعت 19 ـ 16 بازجوها از اداره اطلاعات دو بار به دنبالم آمدند تا از من بازجويي کنند ولي من در هر دو بار از رفتن به اطاق بازجويي امتناع ورزيدم تا آنکه ساعت 20 شب در حاليکه درسلولم بودم مردي لاغر اندام که عينک بزرگي به چشمش زده بود به آنجا آمد و کارت شناسايي‌اش را به من نشان داد و خودش را آقاي حبيبي معرفي کرد و گفت: قاضي شعبه ده جنايي است.

ولي به پرونده افراد سياسي را نيز رسيدگي مي‌کند و به عنوان قاضي کشيک به ديدن من آمده است او دوباره شروع به قرائت اتهام‌هايي که آقاي بازجو به من نسبت داده بود، نمود و به من پيشنهاد کرد که اگر لحنت را با مأموران ما تغيير بدهي ممکن است در مجازاتت تخفيف صورت بگيرد ولي در غير اين صورت به دليل اتهاماتي که بر شما وارد آمده است محکوم به حبس خواهيد شد.

من به ايشان گفتم: به اعتقاد من و اکثر روشنفکران جامعه، دولت 15% آقاي احمدي‌نژاد که امروز مرا به دليل توهين به ايشان در مقالاتم به اينجا آورده‌ايد يک فرد کاملاً جناحي، انحصارطلب و تماميت‌خواه است و از وقتي ايشان به مدد مجلس هفتم و نهادهاي انتصابي دولت نهم را تشکيل داده‌اند علاوه بر افزايش تورم، گراني، اعتياد، فحشاء و هزاران آسيب اجتماعي ديگر، فضاي سياسي کشور ما بويژه در سرزمين مقدس ما آذربايجان، به شدت امنيتي شده است و ما به عنوان شهروندان اين شهر ـ که شما آن را بيمار و مسموم و عفوني مي‌خواهيد ـ مخالف اين اقدامات واپسگرايانه هستيم و بهتر است شما به جاي تشديد دشمني با ملت بزرگ و شريف ايران و آذربايجان و عدم قبول هر نوع انتقاد و شنيدن نه، اما و اگر نظريات مردم را به آنها اطلاع بدهيد تا شايد در رفتارهايشان تغيير رويه بدهند.

آن شب بعد از صحبت با قاضي کشيک به زندان تبريز بند 8 نسوان جرايم, اتاق 1 آورده شدم.بند 8 شامل پنج اطاق بود و در هر اطاق تختخواب‌هاي سه نفره براي زندانيان تهيه شده بود ولي به علت ازدحام زندانيان در هر کدام از اطاق‌ها آنها در کنار هم بر روي زمين مي‌خوابيدند. آمار زنان زنداني رقمي است که بين 200 ـ 150 نفر در نوسان مي‌باشد. در آنجا حداقل 40 قاتل زن بودند که اکثراً به جرم همسرکشي به آنجا آورده شده بودند. که اين واقعيت تلخ و گزنده اگر بخواهد به طرزي علمي و کارشناسانه مورد تحليل جامعه‌شناسي و روانشناسي و حقوقي قرار بگيرد.خبر از فاجعه دردناک انساني را خواهد داد. فاجعه‌اي که در آن اعمال خشونت به طرزي بيمارگونه و وسيع جامعه ما را دچار بي‌نظمي و هرج و مرج اخلاقي و هويتي کرده است.

بيشترين آمار زندان ـ کما في سابق ـ متعلق به زناني است که به جرم تن‌فروشي در آنجا محبوس شده‌اند. غالب اين زنان تن‌فروش و حتي زناني که به جرم قاچاق و مصرف مواد مخدر به آنجا آورده شده بودند وجود بيکاري، فقر، عدم اشتغال و نابرابريهاي اجتماعي ـ اقتصادي ـ جنسيتي را علت اصلي اين امر مي‌دانستند. اتاق 1 اتاق مخصوص قاتلين بود و در آنجا بيش از 20 نفر قاتل محبوس بودند و شب هنگام تعدادي از آنها بخصوص خديجه خانم که زن ميانسال کردي بود که شوهرش را با بيل کشته بود دچار تشنجات عصبي مي‌شد.

وجود چنين مسائلي باعث مي‌شد تا من در بين آنها احساس امنيت نکنم به همين دليل از مسئول بند خانم دهقان خواستم تا به اداره اطلاعات زنگ بزند و به همکارانش بگويد اگر مي‌خواهند دگر انديشان و منتقدان را سر به نيست بکنند چرا مي‌خواهند ما را بدست قاتلين بکشند. بهتر است بيايند و مرا به اداره اطلاعات ببرند و خودشان مستقيماً اين کار را انجام دهند. آنها در پاسخ گفته بودند نه در اداره اطلاعات و نه در زندان، محل ويژه‌اي براي نگهداري از زنان فعال سياسي که زنداني مي‌شوند, ندارند و مرا از آن روز به بعد در يک اطاق انفرادي زنداني کردند و تا روز آزادي‌ام اجازه هواخوري در حياط بند را نيز به من ندادند.

روز شنبه مرا به شعبه 19 دادياري فرا خواندند و خانم وکيلي که از طرف کمسيون دفاع از حقوق بشر براي دفاع از من به آنجا آمده بود. در موارد مختلف به دفاع از من پرداخت و من روز سه‌شنبه 20/6/86 ساعت 30/20 توسط وثيقه 10 ميليون توماني که يکي از دوستانم برايم گذارده بود آزاد شدم و بعد از مراجعت به خانه متوجه شدم که در غياب من همان سه مردي که روز اول جهت دستگيري من به خانه آمده بودند و بعداً عليه من شکايت‌نامه تنظيم کرده بودند و مدعي شده بودند که من به آنها توهين کرده‌ام به منزل مسکوني ما آمده‌اند و اين در حالي بوده که در آن خانه به غير از دخترم حسنا و مادرم کسي در خانه نبوده است، آنها همچون کساني که براي بردن غنيمت به جايي بروند در اين ورود وحشيانه به شدت باعث ناراحتي روحي دختر و مادرم شده‌اند و اقلام زير را ضمن به هم ريختن خانه از منزل ما نمي‌دانم به قصد غارت و يا مأموريت با خود برده‌اند:

 

ـ کليه مدارک تحصيلي، حرفه‌اي و شخصي‌ام.

 

ـ تعداد بيش از صد جلد کتاب.

 

ـ پرينت، کپي و آرشيو کليه مقالاتم که هزينه بالايي بابت تهيه آنها پرداخت کرده بودم.

 

ـ تعداد بيش از هزار فيش تحقيق که براي تهيه مقالاتم نوشته بودم.

 

ـ رمان (رزا) که همه مراحل نوشتاري‌اش پايان يافته بود و آماده چاپ کردن بود.

 

ـ دو عدد کيس کامپيوتر يکي متعلق به برادرم و ديگري متعلق به دخترم.

 

ـ يک عدد کيف نو با مقداري پول که به عنوان کادو تولد به برادرم هديه داده بودند.

 

ـ پولي که براي مخارج روزانه دخترم گذاشته بودم.

 

ـ تقويم و سالنامه‌ام.

 

ـ دو عدد دفتر تلفن.

 

ـ تعداد چندين بسته کاغذ آ چهار

 

ـ کليه آرشيو مجلات، نشريات و بولتن‌هاي داخلي که به دليل عضويتم در انجمن‌هاي مختلف همچون انجمن حمايت از حقوق کودک و انجمن روزنامه‌نگاران زنان ايران (رزا) به طور مرتب برايم ارسال مي‌شد.

 

ـ کليه کتاب‌هاي همسر مرحومم.

 

ـ کارت سيبا ـ ملي کارت.

 

ـ موبايل

 

-سی دی ها برنامه نویسی و گیم که متعلق به برادرم بودند

 

اين همه نمونه‌اي بسيار ناچيز از نحوة برخورد و دستگيريهاي اداره اطلاعات است که به بهانه‌هاي مختلف در تبريز انجام مي‌گيرد و شايد به طرزي هر چند اندک نشان دهنده وضعيت امنيتي باشد که در جامعه ما عليه انسان‌هاي زندگي‌پرست از سوي نيروهاي تخريب‌گر و مرگ‌پرست انجام مي‌گيرد.

در هنگام اعتراضات عمومي آنها بدون در نظر گرفتن کوچکترين معيار انساني با باتوم و زنجير و خيل کماندوهاي موتورسوار به راهپيمايان حمله مي‌برند و بعد از اتمام مراسم با شگردهاي مختلف آنها را به اداره اطلاعات مي‌برند و تحت آزار و شکنجه و اذيت روحي و جسمي قرار مي‌دهند.

چنانکه من خودم در راهپيمايي 1 خرداد 86 در نتيجه ضربات لباس شخصي‌ها از ناحيه سر مصدوم شده بودم و در نتيجه ضربات باتوم پاها و دست‌هايم به شدت آسيب ديده بود و در حال حاضر نيز با عنوان اخلال در نظم و آسايش عمومي و تبليغ عليه حاکميت اسلامي چنانکه به طور مشروح گفته آمد مورد فشار و رُعب و تهديد قرار گرفته‌ام و مي‌گيرم.

با اين حال اميدوارم فضاي بسته‌اي که در نتيجه استبداد مذهبي توسط عده‌اي افراد خود شيفته و ديوانه ثروت و قدرت حاکم شده است با همت بلند انسان‌هاي آزاديخواه و حق‌طلب بازتر بشود و جامعه ما با آن روح ارگانيک و تسخيرناپذيرش رفته رفته به اهداف دموکراتيک خود که بر پايه رعايت حقوق بشر باشد، نزديکتر شودتا ديگر شاید شاهد اسارت انسان ها و حبس و تبعید و اعدام و شکنجه و آزار آنها نباشی.

 

 

 

 

 

  دبير یک حزب زنان: تعدد زوجات حق زنان است

رجا نیوز

سه شنبه 3 مهر 1386-25 سپتامبر 2007

دبيركل حزب فاطميون با اشاره به لايحه حمايت از خانواده گفت:تعدد زوجات حقي براي زنان و به سود آنان است. 

به گزارش فارس، دبيركل حزب فاطميون در ادامه نشست بررسي لايحه حمايت از خانواده با اشاره به اينكه بيشترين آسيبي كه زنان در مواجهه ازدواج مجدد مردانشان مي‌بينند آسيب روحي و رواني است گفت: هنگامي كه يك مرد مجدداً ازدواج مي‌كند نه تنها زن دچار آسيب روحي و رواني شديد مي‌شود، بلكه جامعه نيز با ديد تحقير به او مي‌نگرد.

طاهره رحيمي با تأكيد براين نكته كه حق و حقوق زن اول بايد به طور تمام و كمال پرداخت شود گفت: نبايد اين‌گونه احساس شود كه زن دوم جايگاهي هم‌اندازه زن اول دارد.

رحيمي در بخش ديگري از سخنان خود با انتقاد از اينكه در لايحه تنها استطاعت مالي مرد در نظر گرفته شده است گفت: چرا استطاعت روحي، رواني، وقت و.... مرد در نظر گرفته نشده است؟

دبيركل حزب فاطميون با بيان اينكه تعدد زوجات حقي براي زنان و به سود آنان است، در توضيح آن گفت: وقتي تعداد زنان آماده ازدواج يك جامعه بيش از ميزان مردان باشد، اين زنان حق مادر شدن و همسر شدن را دارند و نمي‌توانيم آنها را محكوم كنيم كه چون سهمي ندارند، حقي هم ندارند.

وي در پايان افزود:در اسلام هم تأكيد شده است كه نه تنها مردان و زنان آزاده بايد ازدواج كنند بلكه غلامان و كنيزان نيز بايد ازدواج كنند و خانواده تشكيل دهند.

 

 

 

 

 

اعتراض داوطلبان دختر نسبت به تبعیض جنسیتی در پذیرش دانشجو

از خبرنامه امیرکبیر

یکشنبه 8 مهر 1386-30 سپتامبر 2007

اعتراض داوطلبان دختر کنکور پزشکی نسبت به تبیعض جنسیتی در پذیرش دانشجو در این رشته.

گروهی از داوطلبان دختر گروه تجربی کنکور سراسری در نامه سرگشاده‌ای به رئیس‌جمهور نسبت به آنچه که نوه گزینش ناعادلا‌نه داوطلبان رشته‌های پزشکی و تقسیم غیرکارشناسی ظرفیت‌ها دانسته‌اند، اعتراض کرده و خواستار رسیدگی هرچه سریع‌تر به این بحران شده‌اند. در ابتدای نامه این داوطلبان با اشاره به اینکهدر دین مبین اسلا‌م، طلب علم بر زن و مرد واجب شده و در این مورد جنسی بر جنس دیگر رجحان و برتری داده نشده آمده است: چندی است که متاسفانه با این توصیه که میزان تمایل پسران برای ورود به دانشگاه کم شده و هجوم بیش از حد دختران به دانشگاه‌ها ممکن است در آینده منجر به ایجاد بحران شود به‌طور مصنوعی جلوی ورود دختران به رشته‌های مهمی مانند پزشکی را سد کرده و ظرفیت پذیرش دختران را سال به سال کمتر می‌کنند به این ترتیب که ۳-۲ سال پیش بدون اعلا‌م قبلی، در پذیرش رشته‌های پزشکی ۵۰ درصد از پسران و ۵۰ درصد از دختران را گزینش کردند که با توجه به عدم اطلا‌ع قبلی باعث تضییع حقوق تعدادی از دختران داوطلب شد. به گفته نویسندگان این نامه،در سال جاری نیز اگرچه در دفترچه آزمون، ظرفیت‌ها به نسبت پنجاه‌- پنجاه بین پسران و دختران اعلا‌م شده بود اما در عمل و براساس شواهد و قرائن موجود، ۷۰ درصد ظرفیت رشته‌های پزشکی (شاید هم بیشتر)به پسران و مابقی به دختران اختصاص داده شد که این نحوه گزینش، تعداد قابل توجهی از دختران مستعد را از ورود به رشته پزشکی محروم کرده است تا آنجا که بنا بر دلا‌یل و مدارک متقن، پسران با رتبه ۳۰۰۰ و حتی بنا بر بعضی شنیده‌ها با رتبه ۴۰۰۰ در رشته پزشکی پذیرفته شده‌اند اما دختران داوطلب با رتبه‌های بین ۱۲۰۰ تا ۱۹۰۰ از این قافله عقب‌مانده‌اند. آنها با طرح مساله از محمود احمدی‌نژاد پرسیده‌اند :آیا این نحوه گزینش و پذیرش، تبعیضی آشکار بین پسران و دختران و ظلمی فاحش نیست؟ آیا این شیوه عمل در تضاد و تناقض با شعارمحوری دولت نهم مبنی بر بسط و توسعه عدالت نیست؟ داوطلبان دختر گروه پزشکی کنکور سراسری امسال با اشاره به گفته‌های پیشین مسوولا‌ن که عدم اقبال پسران به دانشگاه را بحران خوانده بودند، آورده‌اند: آیا باید برای غلبه بر این بحران احتمالی، بحران دیگری آفرید و دختران را ناعادلا‌نه از صحنه رقابت حذف نمود یا اینکه به طریق منطقی باید به‌دنبال جست‌وجوی علل و عوامل گریز پسران از دانشگاه بود و زمینه ترغیب و تشویق و ایجاد انگیزه در آنها را از دوران دبیرستان فراهم آورد تا بدون نیاز به دادن امتیاز ویژه، در یک گزینش طبیعی و بدون پامال کردن حق دختران تعداد بیشتری پسر جذب دانشگاه و رشته‌هایی چون پزشکی شوند. با همه این توضیحات آنها در پایان این نامه یادآوری کرده‌اند: گیریم که به هر دلیل و با هر استدلا‌لی بنا بر آن بوده که تعداد بیشتری پسر جذب رشته‌های پزشکی شوند؛ چرا از قبل، شجاعانه و به‌طور شفاف و روشن، موضوع اعلا‌م نشده تا دخترانی ایران تکلیف خود را دانسته و انتخاب رشته خود را براساس آن تنظیم نمایند نه اینکه با اطمینان از قبولی در رشته پزشکی (بنا بر سوابق گذشته و مقایسه آخرین رتبه پذیرفته‌شده سال قبل و مشاوره‌های لا‌زم) فقط کدرشته‌های پزشکی را انتخاب کرده و ناگهان در یک رقابت نابرابر از ورود به دانشگاه باز مانده، یک سال عمر خود را هدر رفته و بیهوده ببینند. آیا این تفاوت در قول و عمل، ضربه اساسی به باور و اعتماد این جوانان آینده‌ساز وارد نمی‌آورد؟ این باور و اعتماد مخدوش‌شده با چه هزینه‌ای قابل جبران خواهد بود؟ داوطلبان دختر گروه تجربی کنکور امسال که بنا به آنچه که گفته‌اند با رتبه و ترازهای قابل پذیرش در دانشگاه‌ها از دور رقابت خارج شده‌اند، در این نامه سرگشاده خطاب به رئیس‌جمهور خواستار رسیدگی به تبعیض جنسیتی در راه علم و دانش کشور شده‌اند.

 

 

 

 

 

اولین بانوی راننده اتوبوس در بندرعباس آغاز بکار می کند

بندرعباس - خبرگزاری مهر

چهارشنبه 11 مهر 1386-3 اکتبر 2007

معاون سازمان اتوبوسرانی شهرداری بندرعباس گفت: اولین زن دارنده گواهینامه پایه یک جهت رانندگی با اتوبوسهای سازمان اتوبوسرانی بندرعباس با اخذ مجوز های لازم به زودی کار خود را در این مرکز آغاز خواهد کرد.

سید جواد موسوی در گفتگو با خبرنگار مهر در بندرعباس افزود: این بانوی بندرعباسی توانسته است با اخذ مجوزهای لازم از راهنمایی  و رانندگی و سازمان اتوبوسرانی و علاوه بر آن دارا بودن تجربه کافی در هدایت وسایل نقلیه سنگین مجوز رانندگی با اتوبوسهای درون شهری بندرعباس را کسب کند.

وی از سایر بانوان دارای گواهینامه پایه یک نیز خواست در صورت توان جهت در دست گرفتن سامانه حمل و نقل عمومی به خصوص ویژه بانوان اقدام کنند.

موسوی خاطر نشان کرد: سعی خواهد شد تا از این راننده زن، بیشتر برای سرویس دهی به بانوان و مدارس دخترانه استفاده شود.

 

 

 

 

اعتراض زنان ترکیه به پیش نویس قانون اساسی

 

سارا رینزفورد

خبرنگار بی بی سی در استانبول

چهارشنبه 11 مهر 1386-3 اکتبر 2007 

دولت ترکیه در نظر دارد در دانشگاهها را به روی دختران با حجاب باز کند

تعدادی از تشکل های زنان در ترکیه پیش نویس قانون اساسی جدید این کشور را محکوم کرده و گفته اند این سند باعث می شود نتیجه سال ها پیشرفت در زمینه تساوی حقوق زنان از دست برود.

در حال حاضر دولت ترکیه پیش نویس قانون اساسی جدیدی را در دست تهیه دارد تا آن را جانشین قانون اساسی کنونی کند که پس از کودتای نظامی سال 1980 به تصویب رسید.

در پیش نویس قانون اساسی مورد نظر دولت ترکیه از زنان به عنوان "یک گروه آسیب پذیر" نام برده شده است که نیازمند حمایت است.

پیش نویس قانون جدید همچنین با افزودن اینکه هیچکس را نمی توان به خاطر نوع پوشش از تحصیل در دانشگاه محروم کرد، در نظر دارد استفاده دانشجویان از روسری به عنوان حجاب در محیط دانشگاه را قانونی کند.

توصیف زنان به عنوان قشری آسیب پذیر با اعتراض شدید طرفداران آزادی زنان در ترکیه مواجه شده و بحث تندی را پیش آورده است.

روز سه شنبه رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه که به یک حزب میانه رو اسلامگرا تعلق دارد، به منتقدان پیش نویس قانون اساسی قول داد که این سند منعکس کننده ارزش ها و خواست تمامی گروه های جامعه است.

در مقابل، هشتاد تشکل زنان در ترکیه همصدا با هم با این پیش نویس مخالفت کرده و تصویب آن را گامی قهقرایی در زمینه تساوی حقوق زنان توصیف کرده اند.

قانون اساسی کنونی ترکیه دولت این کشور را به تضمین حقوق مساوی برای تمامی شهروندان ملزم می کند که نتیجه مبارزه سازمان های زنان برای گنجاندن این اصل هنگام تدوین این قانون در سال 1980 است.

 

جامعه پدرسالار

 

توصیف زنان به عنوان یک گروه آسیب پذیر و محتاج حمایت ویژه در پیش نویس قانون اساسی جدید از نظر مدافعان حقوق زن در ترکیه به معنی قایل شدن به تمایز بین زنان و مردان است. 

اردوغان اجازه استفاده از حجاب در دانشگاه را تضعیف کننده نظام سیاسی ترکیه نمی داند. 

یکی از فعالان حقوق زن در ترکیه این برخورد را نشانه ای نگران کننده از تداوم نظام پدرسالاری در جامعه ترکیه دانسته است.

به گفته او، اگر دولت ترکیه این اصل را بپذیرد، چنین اقدامی ذهنیت این دولت در مورد زنان و مردان را مشخص خواهد کرد و نشان خواهد داد که از نظر این دولت، زنان همچنان محتاج حفاظت از سوی مردان هستند.

مدافعان حقوق زن گفته اند که زنان ترکیه به حفاظت و حمایت نیاز ندارند بلکه می خواهند همه شهروندان از حقوق مساوی برخوردار باشند.

تشکل های زنان هنوز در مورد برخورد پیش نویس قانون اساسی با مساله حجاب اسلامی موضع واحدی اتخاذ نکرده اند.

حدود شصت درصد از زنان ترکیه به عنوان حجاب، روسری بر سر می کنند در حالیکه استفاده از روسری در ادارات دولتی، مدارس و دانشگاه ها ممنوع است.

دولت ترکیه مایل است با تغییر قانون اساسی، به زنانی که حجاب دارند هم امکان ورود به دانشگاه ها را بدهد در حالیکه تشکل های زنان، مانند تمامی جامعه ترکیه، در این مورد تفاوت نظر دارند.

تا کنون تدوین پیش نویس قانون اساسی جدید به طور محرمانه ادامه داشته است اما اینک تشکل های زنان اصرار دارند که باید در این مورد طرف مشورت قرار گیرند.

این تشکل ها گفته اند که قانون اساسی جدید باید حقوق بیشتری را برای زنان منظور کند تا ترکیه در زمینه تامین حقوق زن، همچنان در پایین ترین رده در میان کشورهای اروپایی جای نداشته باشد در حالیکه به نظر می رسد که دولت در نظر دارد بخشی از حقوق به دست آمده زنان را نیز از آنان سلب کند.

 

 

 

 

 

يك نظرسنجي: بيش از نيمي از زنان ژاپني مخالف ماندن در خانه هستند

 خبرگزاري جمهوري اسلامي

یکشنبه 8 مهر 1386-30 سپتامبر 2007

يك نظرسنجي دولتي انجام شده در ژاپن، نشان مي‌دهد كه بيش از نيمي از زنان ژاپني مخالف اين ايده هستند كه يك زن در حالي كه همسرش در خارج از خانه كار مي‌كند، بايد در خانه بماند.

به گزارش روز يكشنبه روزنامه "ژاپن تايمز"، اين نظرسنجي كه از سوي دفتر كابينه دولت ژاپن انجام شده، نشان مي‌دهد كه ۵۲درصد از زنان ژاپني مخالف چنين ايده‌اي هستند.

به گزارش ايرنا به نقل از ژاپن تايمز، اين براي نخستين بار در ژاپن است كه ميزان زنان مخالف با اين ايده از مرز پنجاه درصد مي‌گذرد.

بر اساس نظرسنجي انجام شده از سوي دولت ژاپن در سال ۱۹۷۹ميلادي، آن گروه از زنان ژاپني كه مخالف چنين ايده‌اي بودند، فقط ۲۰درصد بود، در حالي كه ميزان زناني كه موافق اقامت در منزل بودند، ۷۲درصد بود.

بر اساس اين نظرسنجي كه در ماه‌هاي ژوئيه و آگوست سال جاري ميلادي در سراسر ژاپن و از سه هزار و ۱۱۸نفر از شهروندان ژاپني انجام شد، ۴۶درصد از مردان و ۵۷درصد از زنان مخالف آن هستند كه همسرانشان در خانه اقامت كنند.

اين نظرسنجي همچنين نشان داد آن دسته از پاسخ دهندگاني كه در سن ۴۰ سالگي قرار داشتند، با ۵۹درصد، بيشترين مخالفان با اين ايده بودند، در حالي كه فقط ۳۸درصد از افراد سنين ۷۰سال با اين ايده مخالفت كردند.

 

 

 

 

 

تعطیلی 100 مدرسه دخترانه پاکستان به خاطر کشته شدن یک آموزگار

تهران- خبرگزاری ایسکانیوز

چهارشنبه 11 مهر 1386-3 اکتبر 2007 

با کشته شدن آموزگارپاکستانی درمرز افغانستان به دست طالبان، بیش از 100 مدرسه دخترانه تعطیل شد. 

به گزارش روز چهارشنبه گروه حوادث ایسکانیوز:یک زن آموزگار،هفته جاری در منطقهماهمند پاکستان با شلیک گلوله از پا درآمد.

پیش از این جنایت،طرفداران افراطی طالبان تهدید کرده بودند اگر زنان آموزگار،نقاب به صورت نزنند و بدن خود را از سر تا پا نپوشانند انتقام خواهند گرفت.

زنان آموزگار پاکستان در واکنش به این جنایت،تمامی مدرسه های دخترانه را تعطیل کردند.

هواداران طالبان،به تازگی مرکزهای آموزشی دخترانه را در منطقه های قبیله نشین اطراف استانسرحدشمال غربی پاکستان هدف گرفته اند.

مسوولان آموزش و پرورش منطقهسواتهفته گذشته بعد از دریافت نامه های تهدید آمیز طالبان،استفاده از نقاب را برای همگی دختران دانش آموزاجباری کردند.گزارش ایسکانیوز می افزاید،تندرویان افغان،فروشگاه های ساز و نوار موسیقی،کافی نت ها و آرایشگاه ها را به طور منظم هدف حمله های خود قرار می دهند.

 

 

 

 

 

در بررسی لایحه حمایت خانواده توسط زنان احزاب اصولگرا مطرح شد:

هشتاد درصد مردان نمی توانند عدالت بین زوجات را رعایت کنند// به جای لایحه تعدد زوجات برای رفع فقر قانونگذاری شود

تهران- خبرگزاری ایسکانیوز

سه شنبه 3 مهر 1386-25 سپتامبر 2007

 زنان احزاب اصولگرا جلسه این هفته خود را به نقد و بررسی لایحه حمایت از خانواده که از طرف دولت برای تصویب به مجلس ارایه شده اختصاص دادند.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" در جلسه این هفته زنان احزاب اصولگرا که با حضور کارشناس و دبیران کل برخی از احزاب اصولگرا برگزار شده بود زنان اصولگرا به بررسی لایحه حمایت از خانواده پرداختند.

مریم محمودزاده عضو جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی درخصوص این لایحه و با اشاره به بندهای آن اظهار داشت: در کلیات این لایحه به علت اینکه رفع ابهام از قوانین قبلی شده و ثبت ازدواج موقت را در صورت بارداری زوجه در نظر گرفته، نظر مساعد داریم.

وی افزود: در قرآن کریم هم آمده که مردان نمی توانند بین زوجات عدالت و توازن برقرار کنند و نباید به گونه ای رفتار کنند که زوجات به صورت بلا تکلیف در آیند.

محمود زاده با اشاره به اینکه اجرای عدالت را در این لایحه منوط به تمکن مالی مرد قرار داده اند و در این لایحه گفته شده که هر مردی که می خواهد ازدواج مجدد کند به دادگاه رفته و در صورت احراز تمکن مالی اش همسر برگزیند و خود این موضوع دارای ابهام است گفت: آیا صرفا وجود ثروت و پول می تواند همه چیز را حل کند؟ و آیا ثروت می تواند برای یک خانم مهر و محبت شود.؟

عضو جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی عنوان داشت: آیا مردان ما در حال حاضر حقوقی را که فقه برای زنان در نظر گرفته را می توانند اجرا کنند.؟

وی با بیان اینکه در قانون اساسی بحث تعدد زوجات را داریم ولی آیا مردان می توانند حقوق را که اسلام برای زنان در نظر گرفته را اجرا کنند تصریح کرد:اکثریت قریب به اتفاق مردان نمی توانند عدالت را میان زوجات برقرار کنند.

محمودزاده گفت: باید در نظر بگیریم که با این اقدامات بسیاری از کانون ها از هم پاشیده و هیچ تضمینی برای فرزندان این افراد وجود ندارد.

در ادامه این جلسه مریم بهروزی (دبیر کل جامعه زینب) نیز اظهار داشت: در بحث حقوق خانواده اگر بخواهیم تنها حقوق یک نفر را در نظر بگیریم حقوق فرد دیگر نادیده گرفته می شود.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری همیشه به دنبال حقوق بانوان بوده اند عنوان داشت: اساس این لایحه اصلا مشخص نیست و با توجه به اینکه استیفای حقوق زنان باید بیشتر باشد در کانون خانواده باید نسبت به حقوق زنان توجه بیشتر شود.

بهروزی بیان کرد: در اصل 21 قانون اساسی دولت ملزم شده تا زمینه را برای رشد و ترقی زنان فراهم سازد و حقوق و شخصیت زن باید تضمین شود.

دبیر کل جامعه زینب افزود: این لایحه نه قانون اساسی و نه فرمایشات امام و رهبری را در نظر گرفته و نه به حقوق زنان توجهی کرده است.

وی با بیان اینکه الزامات حقوقی این لایحه باید مورد بررسی قرار گیرد اظهار داشت: امروز ما در کشورمان برای چیستی حقوق خانواده حرف های خوب و زیادی می زنیم ولی اصل کلام را فراموش کرده ایم و برای کاربردی کردن این احکام برنامه نداریم.

بهروزی عنوان داشت: یک عده هستند که عقلانیت را با فلسفه سکولار قبول دارند و فکر می کنند دین در این رابطه برنامه عملی ندارد.

وی با اشاره به اینکه به جای مطرح کردن این لایحه ها باید فکری برای رفع فقر کرده و برای فقر قانون گذاری شود گفت: برای تقسیم ثروت کارهای دیگری غیر از ازدواج مجدد هم وجود دارد.

دبیر کل جامعه زینب خاطرنشان کرد: به جای اینکه فرهنگ شهوانی پایه ریزی شود مسوولان بیایند برای مشکلات جوانان چاره جویی کنند و مجلس باید در این زمینه ها برنامه ریزی کند.

وی گفت: برای تقسیم مال مرفهین راه های دیگری غیر از ازدواج مجدد هم وجود دارد مانند خمس، زکات و ...

بهروزی اظهار داشت: در حال حاضر مساله ازدواج جوانان در کشور به یک معضل تبدیل شده و دولت باید در خصوص این ضعف چاره ای بیندیشد.

وی خواهان فلسفه جدید در این موضوعات شد و تصریح کرد: ما در عین حال که اصولگرا هستیم باید تحول گرا هم باشیم و به همین دلیل باید ابتدا مشکلات حل شده و راهکارهای مناسب در این زمینه ها داده شود.

بهروزی با تاکید بر این که باید راهکاری قانونی برای حل فقر پیدا کنیم گفت: ماده 23 این لایحه زمینه هوس رانی سرمایه داران را فراهم کرده و این مساله ای نیست که قرآن آن را قبول داشته باشد.

وی اظهار داشت: درست است که این لایحه یک ماده است ولی همین یک ماده بنیان خانواده را به هم می زند و امنیت خانواده را به مخاطره می اندازد.

دبیر کل جامعه زنیب با اشاره به اینکه ماده 23 لایحه حمایت از خانواده سفره ای را برای هوس رانان باز کرده عنوان کرد: خداوند یک قید سنگینی را برای تعدد زوجات گذاشته و آن عدالت است.

وی افزود: عدالت یک واژه گسترده است و باید تمام جوانب آن رعایت شود و من مطمئنم امکان برقراری عدالت در میان زنان وجود ندارد.

بهروزی خواستار بررسی ماده 23 این لایحه در صحن علنی مجلس شد و گفت: در صحن مجلس باید بر روی ماده 23 این لایحه بحث شود.

وی اظهار داشت: باید محدودیت های قانونی آنقدر زیاد باشدکه دیگر کسی به دنبال تعدد زوجات نرود.

در ادامه این جلسه شیدا نیکو ربیع مدرس دانشگاه و کارشناس ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی گفت: در این زمینه کمتر علمی نگری شده و یک سری از قوانین موجبه و یکسری از قوانین تشویقی و مانعی است.

وی تصریح کرد: اصل اسلام بر تک همسری است و از این موضوع حمایت می کند.

همچنین در این جلسه طاهره رحیمی دبیر کل جامعه فاطمیون نیز با بیان اینکه با بالا رفتن سن تعادل میان زنان و مردان آماده به ازدواج به هم می ریزد عنوان داشت: قوانین فعلی ما نه شرعی است و نه قانونی.

وی افزود: حتی حضرت فاطمه هم تعدد زوجات را قبول نداشت.

رحیمی با اشاره به اینکه اولین گام برای برداشتن عدالت پرداختن حقوق زن اول است گفت: حقوق زن نصف دارایی مرد است.

وی افزود: تعدد زوجات یک حق برای زن و یک مسوولت بزرگ برای مرد است.

دبیر کل جامعه فاطمیون تصریح کرد: مرد باید استطاعت این را داشته باشد که عدالت را میان زوجات رعایت کند و بهتر از استطاعت مالی، استطاعت زمانی و عقلی است.

رحیمی به معضل دختران بی همسر اشاره کرد و گفت: به علت نامتعادل بودن تعداد زنان و مردان، تعداد زیادی از زنان بی همسر مانده اند و یک زن از حق همسردار شدن و مادر بودن محروم مانده است که این موضوع نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

 

 

 

 

 

افزایش ورود زنان بلژیکی به دانشگاه های این کشور

تهران- خبرگزاری ایسکانیوز

دوشنبه 26 شهریور 1386-17 سپتامبر 2007

بر اساس گزارشها هر سال بیشتر از سال پیش دختران و زنان بلژیکی به دانشگاههای این کشور وارد می شوند.

به گزارش روز دوشنبه بخش انگلیسی گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" به نقل از پایگاه خبری اخبار بلژیک ،دانشگاه لیوون (Leuven University ) بلژیک و سایر دانشگاه ها در منطقه هلندی زبان بلژیک اذعان داشتند که دانشجویان دختر آنها بیشتر از گذشته به سوی علم می روند.

بنابراین خبر، برای نمونه تنها در سال گذشته دختران ۴۵ درصد بیشتر از سال پیشتر در رشته های علوم مختلف ثبت نام کردند.

برای سال 2007-2008 نیز زنان و دختران بلژیکی حداقل ۳۰ درصد بیشتر ازسالهای پیش به رشته های دانشگاهی علاقه مند می شوند.

 

 

 

 

 

رشد 9/7 درصدی طلاق و کاهش ۸/۵ درصدی موالید در مازندران

ساری - خبرگزاری ایسکانیوز

پنجشنبه 22 شهریور 1386-13 سپتامبر 2007

 فرج الله ملکی مدیرکل ثبت احوال مازندران با بیان این که طی پنج ماه گذشته در استان 9 هزار و 111 نوزاد پسر و هشت هزار و 458 نوزاد دختر به دنیا آمده اند گفت: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که مجموعاً 16 هزار و 609 مورد بوده 8/5 درصد کاهش را نشان می دهد.

به گزارش روز پنج شنبه گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" مدیرکل ثبت احوال مازندران با بیان اینکه تقریباً به ازای هر 100 واقعه ولادت دختر تقریباً 108 مورد واقعه ولادت پسر در پنج ماهه سال جاری به ثبت رسیده است ، افزود : در هر شبانه روز به طور متوسط 113 واقعه ولادت داشته ایم.

مدیر کل ثبت احوال استان آمار وفات ثبت شده را شش هزار و 453 واقعه اعلام و افزود : از این تعداد سه هزار و 643 واقعه مربوط به مردان و دو هزار و 810 واقعه مربوط به زنان می باشد که در مقایسه با آمار مدت مشابه سال قبل که پنج هزار و 888 مورد بوده 6/9 درصد افزایش داشته است.وی اضافه کرد : بر اساس آمار پنج ماهه سال جاری در هر شبانه روز تعداد 42 واقعه وفات به ثبت رسیده است

ملکی افزود : بدون احتساب مهاجرت ، 11 هزار و 116 نفر به جمعیت استان در پنج ماهه سال 86 اضافه شده است.

مدیرکل ثبت احوال استان در مورد ازدواج با بیان اینکه در این مدت تعداد 16 هزار و 78 امر مقدس پیوند زناشویی به وقوع پیوسته است افزود : این رقم نسبت به مدت مشابه در سال قبل که 15 هزار و 233 مورد بوده که از رشد 5/5 درصدی برخوردار می باشد.

ملکی در موضوع ثبت آمار طلاق خاطر نشان کرد : طلاق ثبت شده در این مدت هزار و 739 واقعه می باشد که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته که هزار و 611 مورد بوده 9/7 درصد رشد را نشان می دهد. ملکی با اشاره به وضعیت صدور کارت شناسایی ملی در استان اعلام داشت : از تعداد دو میلیون و 252 هزار و 903 نفر جمعیت بالای 15 سال استان (واجد شرایط دریافت کارت شناسایی ملی) تاکنون دو میلیون و 68 هزار و 950 نفر (قریب به 92 درصد) موفق به اخذ درخواست کارت شناسایی ملی شده اند که به این ترتیب جزو 12 استان کشور هستیم که از نیمه دوم سال جاری کارت شناسایی ملی برای اخذ خدمات اداری در آنها الزامی است.