زنان:سه شنبه 20 شهریور 1386-11 سپتامبر 2007

 

 

 

 

 

مديركل امور اجتماعي وزارت كار درگفت‌وگو با ايسنا خبرداد:

واگذاري سهام عدالت به زنان كارگر سرپرست خانواده

واگذاري 831 ميليون سهم به كارگران در 5 ماهه امسال سرويس: كار و اشتغال

خبرگزاري دانشجويان ايران

یکشنبه 18 شهریور 1386-9 سپتامبر 2007

هشتصد و سی و یک میلیون و نهصد و هشتاد و سه هزار و هفتصد و شصت و یک سهم در پنج ماهه اول امسال به بیش از شانزده هزار کارگر واگذار شده است.

مسعود كاظم‌زاده ـ مديركل امور اجتماعي و سهام وزارت كار و امور اجتماعي ـ در گفت‌وگو با خبرنگار كار و اشتغال خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در مورد آخرين آمار واگذاري سهام ترجيحي به كارگران گفت: در پنج ماهه سال 86 تعداد سهام واگذار شده به كارگران 831 ميليون و 983 هزار و 761 سهم بوده كه به 16 هزار و 265 كارگر در 13 واحد توليدي تعلق گرفته است.

وي ادامه داد: مبلغ ريالي اين تعداد سهام واگذار شده يك هزار و 112 ميليارد و 454 ميليون ريال بوده است.

مديركل امور اجتماعي و سهام وزارت كار و امور اجتماعي در ادامه افزود: يكي از نقاط مثبتي كه در عرصه واگذاري سهام ترجيحي وجود داشته، اين بود كه به چالش‌هاي موجود در سال گذشته توجه شده و در آيين‌نامه جديد واگذاري سهم تمام موانعي كه در قانون قبلي بوده رفع شده است.

كاظم‌زاده با بيان اينكه اين ميزان سهم واگذار شده نسبت به مدت مشابه سال قبل 207 برابر شده است اظهار كرد: 300 ميليون ريال سهم نيز در اقساط پنج ساله به كارگران و مديران واگذار خواهد شد.

وي خاطرنشان كرد: وزير كار و امور اجتماعي پيشنهاد واگذاري سهام عدالت به زنان كارگر سرپرست خانواده را ارائه داده كه مورد موافقت رييس جمهور قرار گرفته است.

 

 

 

 

 

زنان سرگردان دردادگاه ودعاوي مهريه كه پذيرفته نمي‌شوند

کمبودنيرو در اجراييات ثبت اسناد براي مطالبه مهريه

يك حقوقدان:چرا کودک نوپاي دادگاه خانواده مثله شد؟ 

خبرگزاري دانشجويان ايران - مشهد

یکشنبه 18 شهریور 1386-9 سپتامبر 2007

در حالي‌كه حدود 50 روز از همايش مربوط به اطلاع‌رساني در خصوص دستورالعمل شماره 2 رفع اطاله دادرسي مبني بر بررسي ابتدايي دعاوي مربوط به مطالبه مهريه در واحد اجراييات ثبت، مي‌گذرد، دادگاه‌هاي خانواده مشهد از پذيرش دعاوي مهريه امتناع مي‌كنند. اين در حالي است كه معاون مدير كل اداره کل ثبت اسناد خراسان رضوي از کمبود نيرو در اجراييات ثبت اسناد براي مطالبه مهريه خبر مي‌دهد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)- منطقه خراسان، در قسمت‌هايي از اين دستورالعمل با عنوان احاله پرونده‌هاي موضوع موارد 92 و 93 قانون ثبت به واحد اجراييات ثبت اسناد آمده است: معاونت‌هاي ارجاع مجتمع‌هاي قضايي قبل از ارجاع پرونده‌هاي مطالبه مهريه به دادگاه‌ها، به نحوي با اطلاع‌رساني شفاف سعي در متقاعد کردن دادخواه به مراجعه به واحدهاي اجراي ثبت كنند تا در صورت تمايل به واحدهاي موصوف مراجعه و در غير اين‌صورت به تکليف قانوني خود عمل کنند.

چند هفته‌اي است که دادگاه‌هاي خانواده مشهد صحنه بحث‌هاي وکلا و موکلان آنان با قضات ارجاع، کارمندان آن‌ها و حتي روساي مجتمع‌هاست. از وکلا اصرار و از قضات ارجاع، انکار. تنها جمله‌اي که قضات ارجاع بر آن تاکيد مي‌ورزند اين است: "دعاوي مهريه را نمي‌پذيريم."

خانمي که براي مطالبه مهريه خود به دادگاه ‌آمده به خبرنگار ايسنا مي‌گويد: دعواي مهريه‌ام را در دادگاه نپذيرفتند. وقتي به اداره اجراييات ثبت مراجعه کردم، همسرم براي جلوگيري از پرداخت مهريه، تمام اموالش را تبديل کرده بود و هم اکنون مالي که اجراييات ثبت بتواند آن را توقيف كند، وجود ندارد.

 

وي ادامه داد: اکنون نيز که به دادگاه مراجعه کرده‌ام، دعواي من را قبول نمي‌کنند. پس دادگاه براي چيست؟ من کجا مي‌توانم حقوق خود را مطالبه کنم؟ مهريه براي من فقط پول نيست. به اين طريق مي‌توانستم از او طلاق گرفته و حق حضانت بچه‌هايم را بگيرم؛ چرا دادگستري داد من را نمي‌ستاند؟

سوال اين‌جاست که چنان‌چه دادخواه تمايل به رسيدگي پرونده از طريق اجراييات ثبت نداشته و بخواهد از طريق دادگستري عمل کند، خواسته وي مورد قبول قرار مي‌گيرد؟ آيا واحدهاي موصوف يا همان معاونت‌هاي ارجاع در دادگستري‌ها و دادگاه‌ها به تکليف قانوني خود براي ارجاع پرونده‌ها به دادگاه عمل مي‌کنند؟

مرضيه محبي، وکيل پايه يک دادگستري در اين زمينه به خبرنگار حقوقي ايسنا مي‌گويد: متاسفانه چندي است که مجتمع‌هاي قضايي شهيد بهشتي و شهيد مطهري مشهد از پذيرش و ارجاع دادخواست‌هاي مربوط به مطالبه مهريه امتناع ورزيده و طي اوراق چاپي، ارباب رجوع را به ادارات ثبت اسناد راهنمايي مي‌کنند.

وي با اشاره به اصول و مواد قانوني در تعارض با اجراي اين دستورالعمل مي‌افزايد: حق دادخواهي از محاکم دادگستري، از جمله حقوق اساسي مردم است که از اصل 21 قانون اساسي مبني بر اينكه مراجعه به دادگستري و تظلم‌خواهي، حق مسلم هر تبعه دولت جمهوري اسلامي است، ناشي شده و دادگستري در اين مورد يگانه ملجا و پناهگاه زنان است.

وي با بيان اين‌که قانون اختصاص تعدادي از محاکم به دادگاه‌هاي خانواده، مطالبه مهريه را در صلاحيت دادگاه خانواده قرار داده است، ادامه مي‌دهد: به علاوه ماده 10 قانون آيين دادرسي مدني و بسياري ديگر از قوانين، همگي اسباب تحکيم اين حق را فراهم مي‌آورند.

محبي مي‌گويد: چگونه است كه اجراي يک دستورالعمل، ياراي آن را يافته که در مقابل تمام اين قوانين روشن و صريح که دستاورد سال‌ها رنج و خون دل خوردن مردم، دستگاه قضايي و قانونگذاران است، يک تنه بايستد و به ناگاه حق زنان در مراجعه به دادگستري را محو و زايل کند.

اين وکيل دادگستري با اشاره به اين‌که موافق مهريه‌هاي سنگين نيست و شان، منزلت و قداست خانواده را شايسته اجراي حبس و زندان انداختن يکي از اعضاي خانواده يعني مردان نمي‌داند، ابراز عقيده مي‌كند: دستگاه قضايي و قانونگذار بايد از طريق تعديل حقوق زنان و مردان در خانواده، كاري كنند كه از مهريه به عنوان ابزار قانوني زنان براي حفظ موقعيت خود در خانواده، استفاده نشود.

وي با بيان اين که مهريه در کشور ما تنها مبلغي پول نيست، بيان مي‌كند: مهريه ما به ازاي حق طلاق زنان است؛ آن‌گاه که نمي‌توانند تخلفات همسر خود را ثابت کنند، همچنين ما به ازاي حق حضانت فرزندان يا حق ملاقات با آن‌ها و به علاوه وسيله‌اي براي الزام مردان به رعايت حقوق خانواده است.

محبي با اشاره به اين که هنگامي که قانون از تامين خواسته‌هاي زنان در مي‌ماند، مهريه به سخن درمي‌آيد، ادامه مي‌دهد: در حال حاضر به بهانه رفع اطاله دادرسي، اين ابزار از دست زنان گرفته شده است.

وي با بيان اين که مراجعه به ادارات ثبت اسناد تنها راهگشاي زناني است که شوهرانشان اموال ثبت شده و حقوق و درآمد رسمي دارند، افزود: امروزه بسياري از مردان براي فرار از دين خود راجع به مهريه، اموال خود را به ديگران انتقال داده، يا آن را مخفي نگه مي‌دارند يا درآمد خود را از محل مشخص و رسمي کسب نمي‌کنند که اين باعث مي‌شود زنان حق خود را براي مطالبه مهريه از دست بدهند.

اين وکيل دادگستري با اشاره به اين که مردان زيادي از جمله طيف وسيع بازرگانان، دارندگان مشاغل آزاد، پيشه‌وران و کشاورزان که اقشار پردرآمدي را شامل مي‌شوند، درآمد و حقوق ثابت و رسمي ندارد که براي اجراي مهريه بازداشت شود، اظهار مي‌دارد: با توجه به اين که تنها دادگاه است که مي‌تواند به تمکن مالي فرد براي پرداخت مهريه رسيدگي کند، تکليف زنان چيست؟

وي با بيان اين که آيا حقي شرعي‌تر و قانوني‌تر از مهريه هم وجود دارد؟ اين سوال را مطرح مي‌كند كه آيا مسوولان مي‌توانند پاسخ دهند هنگامي که مردان اموالشان را انتقال داده‌اند، زن براي احقاق حقوق خود بايد به چه کسي مراجعه کند؟

محبي مي‌افزايد: دادگستري بايد روشن سازد كه زنان حق شرعي و قانوني خود را چگونه مطالبه کنند در حالي كه يگانه ملجاء و پناهگاهشان آن‌ها را از درگاه خود رانده است. آشکار است که وقتي زنان را از حق مراجعه به محاکم محروم مي‌کنيم، دادرسي وجود نخواهد داشت که طولاني شدن آن مطرح باشد.

وي با بيان اين که گويي حافظه تاريخي ما آن قدر مشغله‌هاي مهم دارد که آن همه هياهو به هنگام تصويب قانون مربوط به اختصاص تعدادي از محاکم به دادگاه‌هاي خانواده را از ياد برده است، به ايسنا مي‌گويد: در آن زمان دستگاه قضايي و قانونگذار عزم خود را جزم کردند و از باب حفظ حرمت و قداست خانواده، دعاوي خانوادگي را به محيط امن و آرام دادگاه خانواده سپرده و خانواده را از حضور در محاکم عام و در ميان ساير ارباب رجوع دادگستري معاف كردند.

وي با بيان اين که طبق اين قانون صلاحيت رسيدگي به دعاوي مهريه صرفا با محاکم خانواده است، مي‌افزايد: چگونه است که اکنون اين بخش مهم از دعاوي خانواده که عبارت از طرح دعواي مهريه و رسيدگي به ادعاي اعسار زوج و اجراي مهريه است را به اداره ثبت اسناد ارجاع داده و از پذيرش دادخواست در مراجع صالح امتناع مي‌کنيم؟

محبي با بيان اين‌که متاسفانه پيش از آن نيز در اقدامي مشابه دعاوي مربوط به نفقه گذشته و جهيزيه به شوراي حل اختلاف داده شد، افزود: چه شد که کودک نوپاي دادگاه خانواده به ناگاه مثله شد؟ دست و پايش بريده و به شوراي حل اختلاف داده و اينک نيز سر آن را پيش پاي اجراي ثبت انداخته شد؟

وي با اشاره به مشکلات موجود در اداره ثبت اسناد گفت: اکنون در مشهد حدود 20 شعبه دادگاه خانواده داريم که در دو مجتمع قضايي به دعاوي خانواده رسيدگي مي‌کنند و در هر شعبه، حداقل 3 کارمند حضور دارند و يک واحد اجراي احکام هم فعال است که چند کارمند نيز در اين قسمت مشغول به کار هستند.

اين وکيل دادگستري خاطرنشان مي‌كند: به عبارت ديگر مجموعه‌اي از قضات و کارمندان متخصص براي رسيدگي به دعواي مهريه و سپس اعسار و اجراي اين احکام وجود دارد كه تمامي آن‌ها بايد بخش اعظم از فعاليت‌هاي خود را تعطيل کرده و بدون اين که اين تجربيات انتقال پيدا کند، دستگاه ديگري که صرفا اداره است و چنين مراجعات عظيمي را براي خود پيش‌بيني نکرده است، بايد حجم وسيع مراجعات را بپذيرد ضمن اينكه اداره ثبت، دادرسي نداشته و فقط اسناد لازم‌الاجرا را اجرا مي‌کند.

در همين زمينه معاون مدير كل اداره کل ثبت اسناد خراسان رضوي درباره‌ي قسمتي از دستورالعمل شماره 2 رفع اطاله دادرسي مبني بر احاله پرونده‌هاي مطالبه مهريه به واحد اجراييات ثبت مي‌گويد: اين دستورالعمل در صورتي دستورالعمل خوبي است که تمام جوانب آن در نظر گرفته شود.

محمد خدادادي در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي ايسنا- منطقه خراسان مي‌افزايد: با وجود اين‌که در مشهد تنها 2 ناحيه ثبتي داريم، هر روز بر وظايفمان افزوده مي‌شود و به همين دليل در شعبه اجراييات ثبت نيز به لحاظ پرسنل، نيروي متخصص و امکانات مشکل داريم.

وي درباره‌ي جذب نيرو براي اجراي بهتر دستورالعمل جديد، اظهار مي‌دارد: جذب نيرو بايد از طريق ايجاد چارت تشکيلاتي و با دستور مراجع ذيربط صورت گيرد اما آن چه در حدود وظايف ما قرار مي‌گيرد، اين است که چه در مشهد و چه در ساير شهرهاي استان، از قسمت‌هاي ديگر به واحد اجراييات نيرو اضافه کنيم.

خدادادي اظهار اميدواري کرد: با همکاري مسوولان، در آينده شاهد رفع اين مشکل باشيم.

وي با بيان اين‌که اين دستورالعمل، مساله جديدي نيست و در گذشته هم اجراي اسناد رسمي بدون حکم مقام قضايي و از طريق اجراييات ثبت صورت مي‌گرفت، مي‌افزايد: پيش از اين افراد از هر مجرايي که تمايل داشتند، اقدام مي‌کردند اما در دستورالعمل اخير تاکيد شده که قضات در مرحله اول ارشاد و راهنمايي کنند که زوجه بيايد و از طريق اجراي ثبت اقدام کند.

معاون مدير كل اداره کل ثبت اسناد خراسان رضوي با بيان اين‌که در دستورالعمل ذكر شده كه قضات در راستاي اطلاع‌رساني شفاف، سعي در متقاعد کردن دادخواه براي مراجعه به واحدهاي ثبت كنند تا در صورت تمايل به واحدهاي موصوف مراجعه و در غير اين صورت به تکليف قانوني خود عمل کنند، عنوان مي‌كند: به اين معنا که چنانچه موکل يا وکيل مصر به طرح دعوي در دادگستري بود، پرونده به طور قطع در دادگستري رسيدگي مي‌شود.

وي مي‌افزايد: حتي فراتر از اين، چنانچه فرد از ابتدا متقاعد نشد كه دعواي خود را از طريق ثبت پيگيري کند، دادگاه مکلف به رسيدگي است و قطعا نيز اين کار را انجام مي‌دهد.

خدادادي در مورد اين‌که يکي از اهداف اين دستورالعمل به وجود آوردن سازش بين زوجين است، مي‌گويد: رجوع زوج و زوجه به دادگستري مساله‌اي است که به دليل شکسته شدن قبح، امکان سازش را از بين مي‌برد. اما چنانچه زوجه از طريق ثبت اقدام کند، به دليل اين‌که يک اداره است و مراجعه‌كنندگان متفاوتي دارد، رجوع به آن چندان کراهتي براي زوجين ندارد و زمينه سازش بينشان بيشتر فراهم مي‌شود.

وي درباره‌ي اموالي که در صورت مطالبه مهريه توسط اداره ثبت توقيف مي‌شود، عنوان مي‌كند: اداره ثبت اموال منقول و غيرمنقول بدهكار را چنانچه جزء مستثنيات دين نباشد، پس از بازداشت و فروش آن از طريق مزايده، نسبت به وصول آن اقدام مي‌كند.

وي درباره روند پيگيري مطالبه مهريه از طريق اجراييات ثبت ادامه مي‌دهد: زوجه ابتدا بايد به دفترخانه‌اي که ازدواج در آن ثبت شده است، مراجعه کرده و درخواست صدور اجراييه کند.

خدادادي مي‌افزايد: هنگامي که سردفتر ازدواج، اجراييه را صادر و طي نامه‌اي به شعبه اجرا فرستاد، شعبه اجرا در ادامه عمليات، اجراييه را به زوج ابلاغ کرده و در صورتي كه زوج بدهي خود را پرداخت كند، پس از معرفي اموال زوج توسط زوجه، اقدامات لازم جهت وصول مهريه انجام مي‌شود.

معاون مدير كل اداره کل ثبت اسناد خراسان رضوي درباره محاسن اقدام از طريق ثبت مي‌گويد: در گذشته اگر اجراييه ابلاغ مي‌شد، خواه ناخواه نيم عشر اجرايي تعلق مي‌گرفت اما خوشبختانه در قانون مصوب اخير پيش‌بيني شده كه اگر اداره ثبت مبلغي را به عنوان مهريه وصول نکرد، ديگر نيم عشر تعلق نگرفته و اگر طرفين سازش کنند، پرونده مختومه مي‌شود.

 

 

 

 

 

مدير نهضت سوادآموزي همدان خبر داد:

اجراي جشن شكرگزاري باسوادي در 100 روستاي استان

زنان همداني 10 درصد كمتر از مردان باسوادند سرويس: شهرستان‌ها  

خبرگزاري دانشجويان ايران - همدان

یکشنبه 18 شهریور 1386-9 سپتامبر 2007

مدير نهضت سوادآموزي استان همدان گفت: درصد باسوادي جمعيت زنان استان ‌٨٧/٩ درصد كمتر از مردان است.

به گزارش خبرنگارايسنا، ضياءالدين خورنگ افزود:87/‌٥٤ درصد جمعيت مردان استان باسواد هستند كه اين ميزان در زنان به ‌٦٧/٧٧ درصد مي‌رسد.

خورنگ اضافه كرد:87/‌٠٩ درصد جمعيت شهري و ‌٤٩/٧٤ درصد جمعيت روستايي استان باسواد هستند كه اين ميزان ‌٢ درصد كمتر از ميانگين كشوري است.

وي يادآور شد:نهضت سوادآموزي استان همدان درصدد است پوشش لازم‌التعليمان را در مناطق محروم به ‌١٠٠ درصد برساند.

وي با بيان اينكه نيمه‌ اول امسال جشن شكرگزاري باسوادي در‌١٠٠ روستاي استان همدان كه نرخ باسوادي در آنها به بيش از ‌٩٧ درصد رسيده برگزار مي‌شود، خاطرنشان كرد: نهضت سوادآموزي استان ‌٢٥ درصد از برنامه چهارم توسعه پيش است.

مدير نهضت سوادآموزي استان تصريح كرد:دستگاه‌هاي مختلف در بي‌سوادي هر فرد شهري يا روستايي دخيل هستند. دفتر اقتصادي و فرهنگي مي‌تواند تشديد كننده بي‌سوادي باشد و دستگاه‌ها براي ايجاد فرصت باسوادي بايد همكاري لازم را داشته باشند.

وي اظهار كرد:بيش از ‌١٦ درصد سوادآموزان دوره مقدماتي كمتر از ‌٢٩ سال سن دارند و ‌١٣ هزار نفر در اين بازه سني در استان از بي‌سوادي رنج مي‌برند.

خورنگ همچنين گفت: در نيمه اول امسال ‌٢ هزار و ‌٢٥٩ كلاس سوادآموزي و گروه پيگير با فعاليت يكهزار و ‌١٨٧ آموزشيار با پوشش ‌٥٢٨ روستاي داراي سكنه و در ‌١٢٢ مركز يادگيري محلي در استان داير شد.

 

 

 

 

 

در جريان شناسايي 7 باند فعال صورت گرفت؛

دستگيري 417 مرد و زن توزيع‌کننده مواد مخدر در مازندران سرويس: حوادث 

خبرگزاري دانشجويان ايران - ساري

یکشنبه 18 شهریور 1386-9 سپتامبر 2007

بيش از 110 کيلوگرم مواد مخدر طي يک ماه در مازندران كشف و ضبط شد.

به گزارش خبرنگار حوادث ايسنا، سرهنگ حسن روحي، رييس پليس مبارزه با مواد مخدر مازندران در اين خصوص گفت: ماموران پليس با انجام کارهاي اطلاعاتي و استفاده از منابع و مخبرين طي يك ماه موفق شدند مقدار 112 کيلو و 441 گرم انواع مواد مخدر شامل 65 کيلو و 480 گرم ترياک، 35 کيلو و 588 هروئين،6 کيلو و 395 گرم حشيش، 766 گرم سوخته و 4 کيلو 202 گرم كراس کشف و ضبط کنند.

وي با بيان اين که در همين راستا 7 باند تهيه و توزيع مواد مخدر در استان مازندران متلاشي شدند، اعلام كرد: بر اين اساس 404 مرد و 13 زن فعال در تهيه و توزيع مواد مخدر شناسايي و دستگير شدند.

رييس پليس مبارزه با مواد مخدر مازندران همچنين اضافه کرد: 878 مرد و 32 زن معتاد در جريان عمليات‌ها دستگير و به مراکز بازپروري و ترک اعتياد معرفي شدند.

سرهنگ روحي يادآور شد: در يک ماهه گذشته، 35 دستگاه تلفن همراه، 30 دستگاه خودرو و 7 دستگاه موتورسيکلت که در تهيه و توزيع مواد مخدر از آنها استفاده مي‌شد، توقيف شد.

 

 

 

 

 

مديركل دفتر امور زنان آموزش و پرورش اعلام كرد

دانش‌آموزان دختر كهگيلويه و بويراحمد بيشترين بازماندگان از تحصيل

خبرگزاري فارس

شنبه 17 شهریور 1386-8 سپتامبر 2007

مشاور وزير و مديركل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش گفت: بيشترين دختران بازمانده از تحصيل به استان كهگيلويه و بوير احمد اختصاص دارد. 

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، مهري سويزي در نشست خبري كه امروز در وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار داشت: در نرخ گذر براي دانش‌آموزان دختر شاهد افت هستيم كه بر اين اساس از 722 منطقه آموزش و پرورش، 100 منطقه كه بيشترين افت تحصيلي را داشت، انتخاب كرديم و اين دانش‌آموزان دختر را تحت پوشش قرار داديم.

وي با بيان اينكه اين طرح در 25 استان كشور اجرا مي‌شود، ادامه داد: در حال حاضر از 11 استان در 63 منطقه كشور اطلاعات دانش‌آموزان به ما ارائه شده است كه تاكنون 9 هزار و 368 دانش‌آموز دختر بازمانده از تحصيل شناسايي و تحت پوشش قرار گرفتند.

سويزي اظهار داشت: بر اساس آمار فعلي از 11 استان، بيش‌ترين بازماندگان از تحصيل دختر به استان كهگيلويه و بويراحمد با 4 هزار و 126 نفر، استان گيلان با يك هزار و 28 نفر و استان خراسان رضوي با 796 نفر اختصاص دارد.

وي اضافه كرد: اين برنامه افزايش دسترسي دختران مناطق محروم به آموزش در دوره متوسطه نام دارد.

 

تشكيل شوراي بهبود وضعيت زنان در آموزش و پرورش

 

مشاور وزير و مديركل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر در آموزش و پرورش 540 هزار فرهنگي در كشور داريم و جمعيت زنان شاغل در وزارت آموزش و پرورش بيش از مردان شاغل در اين وزارتخانه است.

وي تعداد دانش‌آموزان دختر را در سطح كشور 5/7 ميليون نفر ذكر كرد و ادامه داد: در تمام سازمان‌هاي آموزش و پرورش كشور وارد يك تبادل نظر شديم و 120 عنوان مشكل زنان شناسايي و در 12 محور طبقه‌بندي شد.

سويزي اضافه كرد: پيشنهاد داديم كه شوراي بهبود وضعيت زنان در آموزش و پرورش در سطح عالي تشكيل شود كه وزير و معاونان آموزش و پرورش عضو اين شورا هستند كه اين پيشنهاد به تصويب رسيد و دبيري آن نيز به دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش واگذار شد.

وي افزود: يك بخش از دفتر امور زنان، شناخت محروميت‌هاي دختران دانش‌آموز است كه بايد براي رفع آن اقدام شود. حركت ما به اندازه اعتبارات و امكانات ما است.

 

تجهيز مدارس شبانه‌روزي دخترانه به وسايل ورزشي

 

سويزي اظهار داشت: سال گذشته 613 مدرسه شبانه‌روزي در 17 استان را تحت پوشش قرار داديم و اين مدارس را به وسايل ورزشي تجهيز كرديم.

وي اضافه كرد: امسال نيز مابقي مدارس شبانه‌روزي را كه نيمي از مدارس شبانه‌روزي دخترانه را شامل مي‌شود، تحت پوشش قرار مي‌دهيم.

مشاور وزير و مديركل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: اعتبار براي انجام اين طرح در سال گذشته 190 ميليون تومان بود.

وي به طرح پيام‌آوران فرهنگ و بهداشت براي دانش‌آموزان دختر عشايري اشاره كرد و گفت: متوجه شديم كه بايد مادران دانش‌آموزان دختر عشايري را آموزش دهيم اما اين آموزش از طريق دانش‌آموزان دختر عشايري انجام مي‌شود.

 

مراجعه دختران دانش‌آموزان به سايت‌هاي غيرمجاز بيشتر از پسران

 

مشاور وزير و مديركل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش به انجام پژوهش‌هايي در دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش اشاره كرد و گفت: يكي از اين طرح‌ها تعيين فاصله ديجيتالي يا فاصله بينش و دانش فناوري بين دختران و پسران دانش‌آموز است. جامعه آماري اين طرح 4 هزار و 500 دانش‌آموز است.

وي افزود: بر اساس اين پژوهش متوجه شديم كه سيستم‌هاي رايانه در منازل بيش‌تر با اصرار پسران خريداري مي‌شود و مالكيت آن براي پسران است و دختران بيشتر در زمان‌هايي كه پسران نيستند از رايانه استفاده مي‌كنند.

سويزي ادامه داد:اين تحقيق نشان مي‌دهد كه مراجعه به سايت‌هاي غيرمجاز توسط دختران بسيار زياد است و حتي بيش‌تر از پسران است.

وي اضافه كرد: بررسي وضعيت خشونت عليه دختران دانش‌‌آموز در شهر تهران پژوهش ديگري است كه جامعه آماري آن يك هزار و 800 دانش‌آموز دختر تهراني است.

مشاور وزير و مديركل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش با بيان اينكه اعتبار اين پژوهش حدود 30 ميليون تومان است، گفت: پژوهشگران وعده دادند كه تا هفته اول مهر نتايج اين پژوهش را به ما ارائه كنند.

 

نرخ مديريت زنان در ايران كمتر از 3 درصد است

 

سويزي به طرحقوانين و مقررات آموزش و پرورش با رويكرد جنسيتي اشاره كرد و اظهار داشت: اين طرح براي اسفند ارائه مي‌شود.

وي با بيان اينكه مديريت زنان در جهان با چالش روبه‌روست،گفت: نرخ مديريت زنان در آمريكا 9/11 درصد است كه اين عدد در ايران 7/2 درصد است.

مشاور وزير و مديركل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش افزود: طرحي را پيش‌بيني كرديم كه بر اساس آن 40 مدير زن شناسايي شوند و دوره‌هاي عالي مديريتي را آموزش ببينند.

وي ادامه داد: مشكل مديريتي زنان در آموزش و پرورش فرهنگي است. مردان مدير كافي است توانايي خود را اظهار كنند اما زنان بايد اثبات كنند.

سويزي اظهار داشت: در پژوهش خود قوانين و مقررات آموزش و پرورش را بازنگري كرده و مشخص مي‌كنيم كه چقدر اين قوانين و مقررات متناسب جنسيت مرد و زن تصويب شده است.

وي اضافه كرد: بيشترين درصد نرخ مديريت زن در ايران به آموزش و پرورش اختصاص دارد. در وزارت آموزش و پرورش 3 مديركل زن هستند.

 

بانك اطلاعات زنان فرهيخته و توانمند فرهنگي تشكيل شود

 

مشاور وزير و مديركل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش به طرح تعيين معدل فرهنگي دختران نسبت به حجاب اشاره كرد و گفت: اين طرح با 3 مؤلفه آگاهي‌ها، باورها و انتظارات اجرا مي‌شود.

وي ادامه داد: شوراي هماهنگي، نظارت، ارزشيابي و توسعه حجاب و عفاف در آموزش و پرورش تشكيل شده است.

سويزي برنامه تربيت 100 مدرس حجاب را از ديگر برنامه‌هاي اين دفتر ذكر كرد.

وي به طرح شناسايي زنان فرهيخته و توانمند فرهنگي اشاره كرد و گفت: بانك اطلاعات زنان فرهيخته و توانمند فرهنگي از ديگر برنامه‌هاي ما است كه پرسشنامه‌هاي آن تهيه و به آموزش و پرورش استان‌ها ارسال شده است.

مشاور وزير و مديركل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش، تهيه و تدوين گزارش مصور از پيشرفت زنان فرهنگي، انتشار ماهنامه زنان فرهنگي، راه‌اندازي 5 خانه فناوري و آموزش در 5 استان كشور شامل استان‌هاي سيستان و بلوچستان، خراستان جنوبي، ايلام، خوزستان و كهگيلويه و بويراحمد، آموزش 3 هزار و 600 نفر از مديران، معاونان و سرپرستان شب مدارس شبانه‌روزي و تدوين برنامه عمل شاداب سازي مدارس شبانه‌روزي را از ديگر برنامه‌هاي اين دفتر ذكر كرد.

 

* پوشش دانش‌آموزان دختر در مهر امسال هيچ تغييري نمي‌كند

 

سويزي اظهار داشت: پوشش دانش‌آموزان دختر در سال تحصيلي جديد هيچ تغييري نمي‌كند و مانند سال گذشته است. البته با توجه به طرح توسعه حجاب و عفاف از آموزش و پرورش استان‌ها خواستيم كه نسبت به اين موضوع ورود فرهنگي داشته باشند.

يكي از خبرنگاران نيز در خصوص شرط معدل در دوره پيش‌دانشگاهي اشاره كرد و گفت: بر اساس دستورالعملي در تاريخ دهم ارديبشهت امسال، شرط معدل ورود به پيش‌دانشگاهي براي دانش‌آموزان دختر 25/13 و براي دانش‌آموزان پسر 75/11 است.

در اين خصوص مشاور وزير و مديركل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش وعده پيگيري داد.

 

 

 

 

 

 

زنان به صورت علنی در فرودگاههای انگلستان،حراج می ‌شوند

تهران-خبرگزاری ایسکانیوز

دوشنبه 9 شهریور 1386-10 سپتامبر 2007

 نظیر افضال در اعترافی تکان دهنده می‌گوید: در فرودگاهها ی انگلستان، به صورت علنی زنان حراج می‌شوند

به گزارش روز دوشنبه گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران ایسکانیوز در ادامه این اعتراف آمده است: هر که قیمت بالاتری برای این زنان پیشنهاد داد می تواند در این معامله پرسود پیشی بگیرد و کالای خریده شده را در مراکز فحشا به روسپی گری وادارد.

در سرسرای فرودگاههای گاتویک، هیثرو و ستانستید این زنان اهل کشورهای اروپای شرقی به انگلیس ‌آورده می‌شوند، به محض ورود به انگلیس به حراج گذاشته می شوند.

این زنان قاچاق شده بیشتر اهل بوسنی و هرزوگوین، صربستان، اوکراین، روسیه و... می باشند.

 

 

 

 

  

 

 

بازداشت 13 زن و مرد در لانه فساد اصفهان

تهران- خبرگزاری ایسکانیوز

دوشنبه 12 شهریور 1386-3 سپتامبر 2007

 13 زن و مرد به دنبال متلاشی شدن یک مرکز فساد و فحشا در اصفهان به محاصره پلیس درآمدند و بازداشت شدند. 

به گزارش روز جمعه خبرنگار گروه حوادث باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، پاتوق سرکرده این شبکه شیطانی یکی از خیابان های شمالی اصفهان بود. این زن خانه خود را به مرکز فساد و فحشا تبدیل کرده و دختران و زنان فریب خورده را به خاطر مشتی پول به منجلاب می کشید.

پلیس مبارزه با مفاسد اجتماعی اصفهان به دنبال تماس های مردمی در جریان رفت و آمد زنان بدظاهر و مردان هوسران به این خانه قرار گرفت و طی عملیات ضربتی 13 مجرم را در حلقه تنگ محاصره خود دستگیر کرد.

گزارش خبرگزاری ایسکانیوز می افزاید: بازداشت شدگان 10 مرد و 3 زن به نام های عصمت، فرزانه و فرحناز هستند و سرکرده شکبه نیز بین آنان به چشم می خورد.

 

 

 

 

 

بک زن ایرانی نخستین بار در تاریخ فوتبال داوری کرد

نو اندیش

یکشنبه 18 شهریور 1386-9 سپتامبر 2007

یک داور زن ایرانی نخستین بار در تاریخ فوتبال ایران یک مسابقه رسمی فوتبال را قضاوت کرد. 

نادره درودیان به عنوان داور اعزامی کشورمان به دومین دوره مسابقات فوتبال غرب آسیا که درشهر امان پایتخت اردن برگزارشد، دیدارتیم های لبنان و اردن را با پوشش وحجاب کامل قضاوت کرد.

این برای نخستین باردرتاریخ فوتبال کشورمان است که یک داور زن ایرانی درخارج ازکشوریک مسابقه رسمی بین المللی فوتبال را قضاوت می کند.

 تیم فوتبال بانوان کشورمان در دومین دوره مسابقات فوتبال غرب آسیا با دو پیروزی مقابل سوریه و لبنان و شکست برابراردن برای دومین بار به عنوان قهرمانی این مسابقات دست یافت.

 

 

 

 

 

زنان چهار برابر مردان خودسوزي مي کنند   

اعتماد

چهارشنبه 14 شهریور 1386-5 سپتامبر 2007

علل خودکشي زنان و ويژگي هاي زناني که مرگ را انتخاب مي کنند اما جاي تامل دارد. بيش از 50 درصد زناني که خودکشي مي کنند، يک پيت نفت روي سرشان مي ريزند و با يک جرقه آتش به سوي مرگ مي روند. بيشتر اين زنان متاهل هستند، خانه دارند، جوانند و کم سواد. براساس تحقيقي که توسط امجدي و گنجي در سال 1378 انجام شده، خودسوزي در ميان زنان چيزي حدود چهار برابر مردان است. زنان بيشتر در سنين جواني خودکشي مي کنند. همچنين در ميان زنان متاهل خودکشي متداول تر از زنان مجرد است (64 درصد متاهل در مقابل 36درصد مجرد). خودکشي در ميان زنان متاهل بيشتر به دليل آزار و اذيت از جانب همسران شان بوده است. آزار همسر به ويژه براي زناني که در سنين پايين ازدواج مي کنند سبب افسردگي مي شود و مي تواند عامل مهمي در ايجاد انگيزه خودکشي باشد.

 

 

 

 

 

روند صعودي نرخ بيکاري زنان تحصيلکرده

اعتماد

یکشنبه 18 شهریور 1386-9 سپتامبر 2007

گروه اجتماعي؛ مطالعات انجام شده و آمارهاي موجود در ايران بيانگر افزايش روزافزون تعداد دانشجويان زن شاغل به تحصيل در مراکز علمي و دانشگاهي داخل و خارج از کشور، افزايش ميزان تحصيلکردگان و متخصصين زن جوياي کار و متاسفانه کاهش نسبت شاغلين زن به مرد در بازارهاي اقتصادي در مقايسه با ديگر کشورها به ويژه کشورهاي توسعه يافته است.

زهرا فروزنده کارشناس ارشد مطالعات زنان در اين باره تحقيقي انجام داده است که در آن تصريح مي کند؛ وضعيت بازار کار زنان در ايران در سال هاي مختلف نوساناتي داشته است و آمار و ارقام بيانگر آن است که طي اين سال ها بر ميزان مشارکت زنان در عرصه هاي اقتصادي افزوده شده و به تبع آن نرخ بيکاري نيز در حال افزايش است.

به گزارش ايسنا وي با استناد به آمار دبيرخانه شوراي عالي اشتغال در دي ماه 80 توضيح مي دهد؛ نرخ بيکاري زنان در سال 1345 برابر با 2درصد بوده و در سال 1375 ، 3/13 درصد و در سال 1380 به سه و هیجده درصد افزایش یافته است.

به گفته وي بديهي است که يکي از دلايل مهم افزايش نرخ بيکاري زنان، افزايش ميزان مشارکت آنان در مقابل ناکافي بودن فرصت هاي شغلي براي زنان جوياي کار، به ويژه در سال هاي اخير بوده است. به عبارت ديگر، افزايش عرضه نيروي کار به خصوص زنان متخصص، منجر به فزوني تعداد زنان در جست وجوي کار شده که نهايتاً نرخ مشارکت آنان را تحت تاثير قرار داده است و چون زنان در کسب فرصت هاي شغلي توفيق چنداني نداشته اند، نرخ بيکاري آنان نيز روند صعودي را طي کرده است.

همچنين از مقايسه تغييرات در نسبت نرخ بيکاري مردان و زنان به نسبت نرخ مشارکت نيروي کار مردان به زنان در ايران و ساير کشورهاي جهان چنين استنتاج مي شود که هر قدر نرخ بيکاري مردان و زنان به يکديگر نزديک تر شود، بر نرخ مشارکت زنان افزوده مي شود.

فروزنده در اين باره مي افزايد؛ با بررسي آمار و ارقام مربوط به وضعيت اشتغال زنان در ايران و مقايسه آن با تعدادي از کشورهاي توسعه يافته در جهان مشاهده مي شود که سهم زنان در بازار کار در سال 2000 تنها 9 درصد بوده، حال آن که اين رقم در کشورهاي صنعتي 1/41 درصد را به خود اختصاص داده است. با توجه به شرايط اجتماعي جوامع صنعتي و فراهم بودن زمينه هاي مناسب جهت اشتغال زنان و فعاليت آنان در عرصه هاي اقتصادي، شواهد به دست آمده حاکي از تحقيق، بيانگر آن است که با اين وجود، همچنان خلأهاي فرهنگي، اجتماعي و قانوني فراروي فعاليت هاي اقتصادي زنان در کشورهاي توسعه يافته وجود دارد.

وجود تبعيض جنسيتي در مشاغل مختلف، تفاوت سطح دستمزد زن و مرد در شرايط يکسان کاري، لزوم ايفاي نقش جنسيتي خاص زنان در منزل و کمبود مشاغل نيمه وقت براي زنان و زمينه ساز شدن کناره گيري از کار تمام وقت در برابر مردان، ارتقا نيافتن زنان به مشاغل بالا و سمت هاي مديريتي، عدم توان ايجاد هماهنگي بين کار خارج از منزل و وظايف خانه داري، بي ثباتي بازار کار زنان، تخصيص مشاغل پر مسووليت و کم مزد نظير پرستاري، معلمي، کارگري مغازه، کارخانه ها و مشاغل رده پايين اداري به آنان و...، از عوامل مهم و موثر بر تضعيف نقش فعالانه مشارکت زنان در عرصه هاي اقتصادي جوامع پيشرفته است.

با اين وجود، تمايل زنان به داشتن استقلال مالي، عدم ثبات وضعيت خانواده در اين جوامع، نياز به داشتن شغل براي رفع نيازهاي مالي ناشي از تنوع توليد، تکنولوژي و... از عوامل موثر بر تمايل اين قشر بزرگ به داشتن شغل و کسب درآمد در اين جوامع است.

وي مي افزايد؛ حمايت دولت ها و فراهم آوري امکانات مناسب اجتماعي جهت تعديل وضعيت اجتماعي زنان و ايجاد فضاي مطلوب و کاراتر، در تقويت اين انگيزه ها تاثير بسزايي داشته است و آنچه سبب مشارکت تقريباً 50 درصد زنان جوامع صنعتي در عرصه هاي اقتصادي شده است تنها کمک دولت ها و تخصيص امکانات لازم از لحاظ تامين اجتماعي و رفاهي به آنها است.

 

لذا به نظر مي رسد با توجه به قشر عظيم تحصيلکردگان و متخصصان تواناي زن در ايران و تمايل گسترده اين خيل عظيم براي مشارکت در عرصه هاي اقتصادي و با توجه به فراهم بودن بسترهاي قانوني و حقوقي مناسب براي زن ايراني که در قوانين اساسي، قوانين مدني و قانون کار در رابطه با تسهيلات مناسب جهت اشتغال زنان آمده است، تاثير دولت در ارتقا و تسريع روند توسعه جهت توانمندسازي زنان و به کارگيري اين نيمه بالقوه توانمند اجتماع و افزايش سطح مشارکت در عرصه هاي اجتماعي و اقتصادي، امري انکارناپذير و قطعي است.

 

 

 

 

 

 

در نشست مطبوعاتي دفتر امور زنان آموزش و پرورش عنوان شد 

انتقاد از قوانين تبعيض آميز براي زنان 

گروه اجتماعي؛ نزديک به 10هزار دانش آموز دختر از تحصيل محرومند.

اعتماد

یکشنبه 18 شهریور 1386-9 سپتامبر 2007

مديرکل دفتر امور زنان آموزش و پرورش با اعلام اين مطلب در نشست مطبوعاتي گفت؛پيش بيني مي شود که رقم کنوني يعني بازماندگي از تحصيل 9 هزار و 368 دانش آموز دختر در مقطع متوسطه با بررسي 37 منطقه آموزشي محروم ديگر به 13هزار نفر برسد، که تاکنون استان هاي کهکيلويه و بويراحمد با 4هزار و 126 نفر، گيلان با يک هزار و 28 نفر و خراسان رضوي با 796 نفر بيشترين سهم را در بازماندگي از تحصيل دانش آموزان دختر در مناطق محروم داشته اند.

مهري سويزي همچنين از اجراي طرح بررسي وضعيت خشونت عليه دختران دانش آموز شهر تهران با پوشش دهي حدود يک هزار و 800 نفر با سه مولفه مدرسه، جامعه و خانواده خبر داد و گفت؛متاسفانه اين طرح به دليل کمبود اعتبار فقط در شهر تهران انجام مي شود که نتايج اين تحقيق نيز مهرماه امسال اعلام خواهد شد.

او بررسي قوانين و مقررات آموزش و پرورش با رويکرد جنسيتي را از برنامه هاي اصلي دفتر امور زنان آموزش و پرورش در سال تحصيلي جديد برشمرد و اعلام نتايج آن را به اسفندماه موکول کرد.

به گفته مديرکل دفتر امور زنان آموزش و پرورش هم اکنون نرخ مديريت زنان در ايران 7/2 درصد در مقابل سهم 3/97 درصدي مردان است.

سويزي که اين امر را به شدت نامتناسب با دانش، مهارت و توانمندي هاي زنان مي داند، تاکيد کرد؛ متاسفانه مردان تنها بايد توانايي هاي خود را اظهار کنند. اين در حالي است که زنان بايد توانمندي هاي خود را اثبات کنند تا بتوانند نقش مديريتي ايفا کنند و لذا در حوزه مديريت زنان با يک سري قوانين نانوشته مواجهيم؛ براي مثال اگر يک مدير زن خطا کند جامعه زنان زير سوال مي رود اما اگر يک مدير مرد خطا کند تنها خود او مورد بازخواست قرار مي گيرد.

او با اذعان به اينکه زنان در حوزه مديريتي به دليل نگرش افرادي که روبه روي آنها قرار دارند، با چالش جدي مواجه هستند، گفت؛ در حال حاضر از 38 اداره کل وزارت آموزش و پرورش سرپرستي سه اداره کل بر عهده زنان قرار دارد و 45هزار مدير زن نيز در آموزشگاه ها، مدارس و مراکز تربيت معلم فعال هستند، که به نوعي اين رقم بالاتر از ساير دستگاه هاي دولتي است.

اين در حالي است که تبعيض هاي مديريتي در آموزش و پرورش هم وجود دارد؛ متاسفانه هم اکنون در سيستم مديريتي بايسته سالاري حاکم است نه شايسته سالاري؛ بدين مفهوم که واجدين شرايط براي اتخاذ مسووليت هاي مديريتي تنها از بين مردان انتخاب مي شوند در حالي که اين واجدين شرايط بايد با در نظر گرفتن شايستگي و توانمندي زنان در سطح مديريتي از بين هر دو جنس انتخاب شوند.

اعتراض به قوانين تبعيض آميز براي زنان آموزش و پرورش از ديگر مباحث مطرح شده از سوي سويزي بود؛ در نظر نگرفتن حق مساوي زنان فرهنگي در اعزام به خارج از کشور که واجد شرايط بودن آنها به دليل شغل همسرانشان در نظر گرفته نمي شود و حق تحصيلات تکميلي و آموزش ضمن خدمت برابر براي مردان و زنان فرهنگي، از جمله مواردي است که حقوق مساوي زنان با مردان در آنها در نظر گرفته نشده است.

وي همچنين به پوشش دانش آموزان دختر در سال تحصيلي جديد اشاره کرد و گفت؛ پوشش دانش آموزان دختر در سال تحصيلي پيش رو با استانداردهاي سال گذشته مطابق است اما امسال با توجه به طرح توسعه حجاب از تمام سازمان هاي آموزش و پرورش کشور درخواست شده است که نسبت به اين موضوع ورود فرهنگي داشته باشند.

 

 

 

 

خودکشی زنان در ایران: رتبه سوم جهان

خبرگزاری آلمان

شاید در میان مشکلات ریز و درشت اجتماعی در ایران، مثل اعتیاد و فحشا و طلاق، خودکشی رقم چندان چشمگیری نداشته باشد اما این معضل وجود دارد و آمار خودکشی در بین زنان و جوانان ایران رو به افزایش است.

ایران سومین کشور  جهان است که در آن آمار خودکشی زنان افزایش می‌یابد و  در حال پیشی گرفتن از آمار خودکشی مردان است. رتبه‌های اول و دوم را در این زمینه کشورهای چین و هندوستان دارند. در کلیه کشورهای دنیا در برابر هر سه مرد که در اثر خودکشی می‌میرند، یک زن از این طریق جان خود را از دست می‌دهد.

بنا بر اعلام کارشناسان، خودکشی معضل اصلی ایران نیست اما بررسی آمار خودکشی در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که این آمار رو به افزایش است.

طبق تحقیقات انجام‌شده، زنان بیش از سه برابر مردان اقدام به از بین‌بردن خود می‌کنند، هرچند مرگ در اثر این اقدام در میان مردان بیشتر از زنان است. به عبارت دیگر، گرچه مردان کمتر از زنان دست به خودکشی می‌زنند، اما خودکشی واقعی بین آنان سه برابر زنان است.

کارشناسان، افسردگی را به عنوان عامل اصلی خودکشی معرفی می‌کنند اما در بعضی از استان‌های ایران، اختلافات خانوادگی ممهم‌ترین عامل بیان می‌شود. این تحقیقات هم‌چنین بیانگر افزایش خودکشی در میان جوانان است.

تحقیقی که در سال ۱۳۸۳ در بین ۴۵۰ هزار دانشجو انجام گرفته، نشان می‌دهد که ۱۰درصد از پسران و ۷درصد از دختران انگیزه خودکشی داشته‌اند. آمار خودکشی در میان دانشجویان نیز رو به افزایش است.

بررسی‌های استانی نشان می‌دهد که استان ایلام بالاترین آمار خودکشی و استان سمنان پایین‌ترین شاخص خودکشی "موفق" را به خود اختصاص داده‌اند.

در مورد خودکشی زنان در گزارش ملی خشونت علیه زنان که توسط نهاد ریاست‌جمهوری در سال ۱۳۷۹ منتشر شد، آمده‌است که آمار خودکشی زنان دراستان‌های کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه و کردستان بسیار بالاتر از میزان کشوری آن است. در حالی که رقم خودکشی زنان در استان‌هایی مثل تهران و سیستان و بلوچستان به زیر ۱۰درصد می‌رسد، اما در سه استان یادشده این رقم به ۳۶ تا ۳۸ درصد می‌رسد. بعد از سه استان‌ کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه و کردستان، بوشهر و خوزستان بالاترین رقم خودکشی زنان را به خود اختصاص داده‌اند.

طبق بررسی‌های انجام‌شده، هم‌اکنون در ایران، خودسوزی یکی از شایع‌ترین روش‌های خودکشی زنان است.

پروین بختیارنژاد، نویسنده کتاب "زنان خودسوخته" که در سال ۱۳۸۲ در تهران منتشر شد، در مورد آمار خودسوزی زنان در استان‌های مختلف ایران چنین می‌گوید: در حال حاضر استان ایلام که از قبل هم بیشترین آمار را به خودش اختصاص می‌داده، ایلام، لرستان، چهارمحال بختیاری، کهگیلویه اینها آمار زیادی را داشتند. ولی این به این معنا نیست که کردستان و بخش ترکمن‌نشین استان گلستان، استان اردبیل، آذربایجان شرقی، کرمان، بوشهر، استان فارس اینها خودسوزی‌هایشان آنقدر اندک هست که قابل لحاظ نیست در آمارهای ما.  نه ولیکن تا آنجایی که من اطلاع دارم و به بعضی از استانها در خصوص همین مسئله سفر کردم، استان ایلام و لرستان و استان خوزستان مطرح می‌شود که بیشترین آمار را این استانها دارند.

در مورد علت بالا بودن میزان خودکشی در استان‌های یادشده، بختیارنژاد معتقد است که بالارفتن سطح آگاهی زنان و اطلاع از این که چه حقوقی از آنان سلب شده‌است نقش بازی می‌کند. در مقابل عدم توانایی آنان برای تغییر وضع موجود باعث می‌شود که این زنان احساس کنند به بن‌بست رسیده‌اند و توانایی هیچ کاری را ندارند و به همین دلیل دست به خودکشی می‌زنند:

زنانی را من در بعضی از استان‌ها مثلا استان ایلام دیدم که اینها در واقع چادرنشین بودند و زیر چادر زندگی می‌کردند، ولی از طریق همان رادیو و از طریق همان معلم ده اینها پیشرفت‌ها و تغییر و تحولاتی که در کلان شهرها اتفاق افتاده است را آرام آرام دارند کسب می‌کنند و می‌گیرند و این پرسش برایشان پیش می‌آید که ما چرا نمی‌توانیم مسایل حقوقی خودمان را مطرح بکنیم. ما چرا حقوق‌مان در خانواده و در اجتماع نباید رعایت بشود. و نتیجه‌ی این آگاهی، متاسفانه آنقدر مقاومت در مقابلش زیاد هست و ناتوانی این زنان در مقابل این هنجارهای بسیار سخت و این قواعدی که به‌هیچ وجه نمی‌توانند آنها تغییرش بدهند، متاسفانه بجای تغییر محیط خودشان دست به‌خودآزاری و خودسوزی می‌زنند، یعنی در واقع زندگی برایشان غیرقابل تحمل می‌شود.

به اعتقاد بختیارنژاد موانع قانونی بر سر راه زنان برای حل مشکلاتشان یکی دیگر از علل روی‌آوری آنان به خودکشی است:

زمانی که زنان نمی‌توانند مشکلات حقوقی خودشان را حداقل از طریق قانون حل بکنند و همین‌طور خانواده و فرهنگ آن جامعه بهیچ‌وجه پذیرای آن نیست که اگر زنی نتوانست با همسرش زندگی بکند، با کسب حقوق قانونی خودش بتواند در کنار خانواده‌ی پدری خودش زندگی بکند، آنها راهی جز این مسئله ندارند. راهی ندارند و متاسفانه دچار جنون‌های مقطعی می‌شوند و دست به خودسوزی می‌زنند.

این روزنامه‌نگار و پژوهشگر همچنین به جنگ ایران و عراق اشاره می‌کند و می‌گوید استان‌هایی که آمار بالای خودکشی را دارند اکثرا استان‌های مرزی بوده و مناطقی هستند که ۸ سال درگیر جنگ بوده‌اند. به عقیده بختیارنژاد افسردگی‌های بعد از جنگ می‌تواند یکی دیگر از علل روی‌آوری اهالی این مناطق به خودکشی باشد.

اما چرا این زنان به بن‌بست رسیده، دردناک‌ترین راه یعنی خودسوزی را برای خودکشی انتخاب می‌کنند؟

برخی از روانشناسان معتقدند که این نوع مرگ در پس خود یک اعتراض نهفته دارد و در حقیقت بر خلاف روش‌های دیگر خودکشی مثل استفاده از قرص یا حلق‌آویز کردن که آرام و در خفا و بی‌سرو صداست، خودسوزی یک فریاد بلند در اعتراض به وضع موجود است.

پروین بختیارنژاد می‌گوید، دقیقا معلوم نیست چرا این زنان خودسوزی را انتخاب می‌کنند اما این روش می‌تواند اکتسابی باشد: نزدیک به سه‌ دهه هست که این مسئله‌ی خودسوزی در بسیاری از این استان‌های دورافتاده انجام شده و به صورت اکتسابی ازهم یاد می‌گیرند و متاسفانه آنقدر فضای فرهنگی هم بسته است که در واقع آنها چاره‌ای جز از بین‌بردن خودشان ندارند و آنقدر فشار روحی و روانی برآنها شدید است که از سخت‌ترین و خشن‌ترین شیوه استفاده می‌کنند.

اما بعضی از این اقدام به خودکشی‌ها منجر به مرگ نمی‌شود. به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام زنانی که اقدام به خودسوزی می‌کنند ولی زنده می‌مانند به دلیل نابهنجاری شکل ظاهریشان، بسیار نیازمند مراقبت و هم‌دردی هستند. این نیاز به رسیدگی در مورد همه افرادی که خودکشی ناموفق داشته‌اند صدق می‌کند اما متاسفانه هیچ مرکزی برای ادامه درمان جسمی و روحی این افراد وجود ندارد:

هیچ نهادی نیست که از اینها حمایت بکند. اگر خانواده‌ی پدر و مادر و خانواده‌ی خودشان از سر ترحم بتوانند آنها را مورد حمایت قرار بدهند که آنها مورد حمایت قرار می‌گیرند، وگرنه کاملا از جامعه و خانواده طرد می‌شوند و یک افق بسیار مبهم و دردناکی را در واقع اینها در پیش روی دارند و هیچ نهادی نیست که از این زنان حمایت بکند و آنها را چه به لحاظ روحی و چه به لحاظ جسمی مورد حمایت قرار بدهد و اصلا آنها را در زیرمجموعه‌ی یک نهاد یا موسسه‌ای جمع‌آوری بکند تا بتوانند اینها به زندگی‌شان ادامه بدهند، علی‌رغم همه این مشکلاتی که بعد از خودسوزی برای اینها اتفاق افتاده است.

همچنین گزارش‌هایی وجود دارد که نشان از روی‌آوری زنان زنده مانده از خودکشی به سوی اعتیاد و فحشا دارد، چرا که اکثر این افراد پس از اقدام به خودکشی از سوی خانواده خود نیز طرد می‌شوند.

 

 

 

 

 

تن فروشی برای بقا

فردا نیوز

چهارشنبه 14 شهریور 1386-5 سپتامبر 2007

این واسطه عراقی خاطرنشان کرد: "اولویت ما دختران باکره هستند می توان آنها را با قیمت های بسیار بالا به میلیونرهای عرب فروخت.

به گزارش فردا به نقل از عصرایران؛ وحید جعفریان- زمانی که "رانا جلیل" زن 38 ساله عراقی سال گذشته شوهر خود را در انفجاری در بغداد از دست داد هرگز نمی توانست تصور کند که روزی برای تامین غذای فرزندانش به تن فروشی رو خواهد آورد.

به گزارش عصر ایران (asriran.com) به نقل از شبکه خبری الجزیره، "رانا" مادر چهار فرزند به دنبال کار می گشت اما فرصت های شغلی در عراق از زمان هجوم آمریکا کاهش یافته بود.

وی به صاحبان فروشگاه ها، کارگران ادارات و شرکت ها التماس کرد استخدامش کنند اما به دلیل آنچه "تبعیض نژادی" خواند موفق به یافتن کار نشد.

چند هفته پس از مرگ شوهر این زن، یک پزشک تشخیص داد که فرزندان وی دچار سوء تغذیه شده اند.

 

"رانا" روزهایی را به یاد می آورد که یاس و نومیدی وی را به سمت فاحشگی سوق داد: "در آغاز، این روزها بدترین روزهای زندگیم بودند. شوهرم اولین مردی بود که با وی همخوابگی داشتم اما گزینه دیگری نداشتم بچه هایم گرسنه بودند...

وی خانه اش را ترک کرد و به سوی نزدیکترین بازار به راه افتاد تا شخصی را برای سکس در ازای دریافت پول بیابد.

"رانا" در این باره می گوید: "من یک زن خوش سیما هستم و از این رو پیدا کردن مشتری برایم سخت نبود. زمانی که مشتری خود را یافته و با هم به بستر رفتیم ابتدا سعی کردم فرار کنم ... نمی توانستم دست به چنین کاری بزنم اما وی (مشتری) به من حمله و تجاوز کرد. پس از آنکه مبلغ را پرداخت کرد این کار برای من به پایان رسیده بود.

وی ادامه می دهد: "هنگامی که با این پول مقداری غذا خریداری کرده و به خانه ام بازگشتم، فرزندانم فریاد شادی سردادند و آنگاه بود که فهمیدم شرف و آبرو در مقایسه با گرسنگی فرزندانم اهمیتی ندارد.

 

استیصال بیوه زنان عراقی

 

پیش از هجوم آمریکا به عراق، زنان بیوه این کشور به ویژه آنهایی که شوهرانشان را در جنگ با ایران از دست داده بودند غرامت دریافت می کردند و فرزندانشان از آموزش رایگان برخوردار بودند. حتی در برخی موارد خانه رایگان در اختیار آنها قرار می گرفت.

با این حال اکنون چنین مزایایی وجود ندارد و بیوه زنان عراقی منابع اندکی در اختیار دارند.

براساس گزارش سازمان غیردولتی "آزادی زنان در عراق"، 15 درصد زنان عراقی که بر اثر جنگ بیوه شده اند از روی ناچاری به دنبال ازدواج موقت یا فحشا هستند.

"نوها سلیم"، یک سخنگوی این سازمان به الجزیره گفت: "زنان بیوه یکی از اولویت های ما هستند اما وضعیت آنها روز به روز بدتر می شود و احساس می کنیم رسیدگی به این مشکل کاری غیرممکن شده است. صدها زن به دلیل امتناع کارفرمایان از استخدام آنها به دنبال یک راه ساده برای حمایت از عزیزانشان هستند.

وی افزود: "این سازمان (NGO) ناپدید شدن حدود 4 هزار زن را از مارس 2003 مستند کرده که 20 درصد از آنها زیر 18 سال سن دارند.

سازمان "آزادی زنان در عراق" معتقد است که اغلب این زنان دزدیده شده و برای روسپی گری در خارج از عراق فروخته شده اند.

هرچند آمار دقیقی درباره تعداد کلی زنان بیوه در عراق وجود ندارد اما وزارت امور زنان این کشور می گوید که دست کم 350 هزار زن بیوه تنها در بغداد وجود دارد.

 

تجارت تلخ

 

در زمانی که وضع زندگی خانواده های عراقی بدتر از گذشته شده برخی از آنها مجبور شده اند دردناکترین تصمیمات خود از جمله فروش دخترانشان را بگیرند.

ابواحمد" یک پدر معلول پنج فرزند که خود مردی بیوه است اخیرا از روی ناچاری دخترش "لینا" را برای کارگری جنسی به یک عراقی فروخت.

وی با بیان اینکه توان خرید غذا برای فرزندانش را ندارد به الجزیره گفت: "مطمئم دخترم هرجا که باشد حداقل غذایی برای خوردن خواهد داشت. من سه دختر و یک پسر دارم و مبلغی که آنها برای "لینا" پرداخت کردند برای بزرگ کردن سایر فرزندانم کافی است.

ابواحمد پیش از این دختر خود را از طریق واسطه ای با عنوان "شیدا" به گروه های اداره کننده مجالس فحشا فروخت.

شیدا" زنان جوان را به باندهای عراقی که اداره کننده مجالس فحشا در کشورهای عرب همسایه هستند، تحویل می دهد.

این زن به خبرنگار الجزیره گفت: "وظیفه ام این است که زنانی جوان از خانواده های مستمند را متقاعد کنم که زندگی بهتری در ورای مرزهای کشور (عراق) در انتظار آنهاست.

شیدا افزود: "ما به خانواده ها کمک می کنیم که دخترانشان زنده بمانند. در صورتی که این دختران روزی حداقل دو مشتری داشته باشند ما غذا، مسکن و حدود 10 دلار پول به آنها خواهیم داد.

این واسطه عراقی خاطرنشان کرد: "اولویت ما دختران باکره هستند می توان آنها را با قیمت های بسیار بالا به میلیونرهای عرب فروخت.

 

فرار به عراق

 

سلیم، سخنگوی سازمان آزادی زنان عراق معتقد است که مواردی همچون مورد "لینا" به صورت معمول در عراق درآمده است چرا که فقر در این کشور رو به افزایش است و خانواده های مستاصل گاهی اوقات دختران خود را در ازای کمتر از 500 دلار به قاچاقچیان می فروشند.

با این حال زنان جوان عراقی که برای فاحشگی به مراکز کشورهای همسایه برده می شوند گاهی اوقات بهای سنگین و خطرناکی می پردازند.

سوها محمد" دختر 17 ساله پس از مرگ پدر خود از سوی مادرش که خود یک زن روسپی است به یک باند عراقی فروخته شد.

زمانی که وی به اردن رسید از سوی چهار مرد مورد تجاوز گروهی قرار گرفت. این افراد به "سوها" گفتند که روشهای جدید کسب درآمد را به وی می آموزند.

این دختر عراقی سپس به باندی فروخته شد که دختران را در اختیار اشخاص مهم در سوریه قرار می داد. وی از آن پس اغلب در مسیر اردن سوریه در رفت و آمد بود و در امان (پایتخت اردن) به مشتریان بانفوذ سرویس می داد.

بعد از شش ماه "سوها" موفق به فرار شد: "فرار کردم و یک خانواده عراقی به من کمک کرد تا به عراق بازگردم و اکنون عمه ام از من مراقبت می کند.

 

قاچاق

 

مایادا زهیر، یک سخنگوی انجمن حقوق زنان در بغداد می گوید که سازمان های عراقی در تلاشند که وضعیت قاچاق زنان جوان از این کشور جنگ زده به کشورهای همسایه را کنترل کنند.

وی در این باره اظهار داشت: "ما تلاش می کنیم که از سرنوشت زنان بیوه و دختران نوجوان قاچاق شده مطلع شویم. متاسفانه این یک فرآیند ساده نیست و بدون حمایت بین المللی نگرانیم که اکثر زنان جوان عراقی برای تجارت جنسی به خارج از کشور برده شوند.

این گزارش می افزاید: "با این حال فاحشگی تنها گزینه ای است که اکنون برای لطیف - یک بیوه زن 27 ساله که شوهرش را در حمله به زائران شیعه در جنوب عراق از دست داده - باقی مانده است.

زمانی که این زن برای حمایت مالی به بستگان شوهرش مراجعه کرد آنها نتوانستند کمکی به وی نمایند.

لطیف در توجیه شغل جدید خود می گوید: "به فکر بچه ام هستم، تنها بچه ام؛ بدون پول ما گرسنه در خیابان ها سرگردان خواهیم بود.

 

 

 

 

 

از سيلي خوردن تا مدال آسيايي دووميداني

درد دل‌هاي سه زن قهرمان در ايسنا:

حتما بايد مدال بگيريم تا محترم شويم سرويس: قهرماني - همگاني

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سه شنبه 13 شهریور 1386-4 سپتامبر 2007

از زماني كه "ليلا ابراهيمي" يك مدال با ارزش را پس از سال‌هاي متمادي براي دووميداني بانوان ايران كسب كرد، ديدگاه بخش‌ها و ارگان‌هاي مختلف از رياست جمهوري و مجلس شوراي اسلامي گرفته تا سازمان تربيت بدني و كميته‌ي ملي المپيك نسبت به اين قشر از ورزش كاران تغيير كرد. رسانه‌هاي مختلف در گزار‌ش‌هاي خود از ستاره‌ي جديد ورزش بانوان نوشتند و سازمان‌هاي گوناگون به انواع روش‌ها از عملكرد دووميداني كاران زن تقدير كردند. اما تمام اين اتفاق‌ها در زماني افتاد كه كمتر كسي هنوز مي‌داند كه اين قشر از ورزش كاران كشور با تحمل چه سختي و مشقتي و با در اختيار داشتن چه ميزان امكانات، مشغول انجام ورزش حرفه‌اي هستند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، آذردخت نيازاده، نايب رييس بانوان فدراسيون دووميداني و رييس هيات دووميداني بانوان استان تهران به همراه ليلا ابراهيمي نفر سوم دوي 3 هزار متر با مانع آسيا و ركورددار 5 ماده‌ي ايران، زهرا نبي‌زاده قهرمان پرش بازي‌هاي غرب آسيا و ركورد دار ايران و مريم طوسي ركورد دار دوهاي 200 و 400 متر ايران با حضور در محل خبرگزاري دانشجويان ايران، مسايل و مشكل‌هاي پيش روي دووميداني ايران را مطرح و بررسي كردند.

 

 

بها بدهند نتيجه مي‌گيرند

 

در اين نشست آذر دخت نيازاده با ابراز خرسندي از وضعيت كنوني دووميداني بانوان اظهار كرد: اكنون مسوولان فدراسيون بهاي خوبي به بانوان مي‌دهند. همين مسئله هم باعث شده تا نتايج خوبي كسب كنيم. من فكر مي‌كنم اگر روند به همين صورت باشد، ما نتايج خوبي را در آينده كسب مي‌كنيم.

 

ارزش چمن از ارزش ورزشكار بيشتر است

 

وي ادامه داد: اما اكنون تنها مشكل ما، كمبود جاست. به عنوان مثال در مسابقه‌ي ليگ بانوان، ما بايد براي انجام مسابقه‌ي پرتاب‌ها از ورزشگاه آزادي به ورزشگاه آفتاب انقلاب در شرقي‌ترين نقطه‌ي تهران مي‌رفتيم. در ورزشگاه آزادي هم اجازه پرتاب به ما نمي‌دهند. من فكر مي‌كنم چمن در ايران قداست خاصي دارد و حتي برخي مواقع ارزش چمن از ارزش ورزشكاران هم بيشتر است. ما در مسابقه‌هايمان حتي نمي‌توانيم سيم فتوفينيش را از چمن رد كنيم. اينگونه كه باشد به طور حتم ما جايي در آن چمن براي پرتاب نداريم. ولي با همه‌ي اين مسايل اكنون مسوولان فدراسيون خوب ما را حمايت مي‌كنند. با اين حال من به آينده خوشبين هستم.

 

افزايش مسابقه‌ها عاملي در جهت پيشرفت

نيازاده ادامه داد: با تمام اين احوال وهمه‌ي مشكل‌هايي كه وجود دارد، افزايش مسابقه‌هاي داخلي و حضور هرچه بيشتر در مسابقه‌هاي بين‌المللي باعث شده تا ورزش دووميداني بانوان تكاني بخورد و كمك زيادي به رشد اين ورزش شده است.

 

هموار كننده‌ي راه‌ها

 

اما ليلا ابراهيمي به عنوان يك سد شكن در دووميداني بانوان محسوب مي‌شود. او با كسب مدال برنزش در مسابقه‌هاي قهرماني آسيا، هم اكنون فضايي را در كشور به وجود آورده كه نگاه‌ها به سمت دووميداني بانوان جلب شده است. وي با بيان گوشه‌اي از بيوگرافي ورزشي خود وارد اين بحث شد و گفت: 9 سال است كه دووميداني كار مي‌كنم و هشت سال از آن عضو تيم ملي بودم. در سه سالي كه ورزش زنان و مردان با هم ادغام شده‌اند، دووميداني بانوان در حال جان گرفتن است. در وهله‌ي اول تعداد مسابقه‌هاي ما افزايش يافت. ما در مسابقه بايد خودمان را بشناسيم. من پس از اين كه ادغام شديم دوازده بار ركوردهاي ملي را در همان سال اول جابجا كردم. در حالي كه اين بايد خيلي سال پيش صورت مي‌گرفت. ما پيش از اين، امكان چنين كاري را نداشتيم. اما در اين سه سال تاكنون 36 بار ركوردهاي ملي را جابجا كرده‌ام. اما حيف اي كاش اين اتفاق‌ها زودتر مي‌افتاد. با اين همه ركورد شكني اگر هم مدال نمي‌گرفتيم باز هم اين زحمات‌ ديده نمي‌شد. اگرچه حرف‌هاي زيادي هم پشت اين مدال بود كه شانسي كسب شده اما همه بدانند كه در يك رشته‌ي بسيار سخت دويدم و مدالم ارزشمند است. من راه‌ها را براي ساير دخترهاي دووميداني كار هموار كردم.

 

مدال ابراهيمي الكي نيست

 

نيازاده هم با تاكيد بر اهميت مدال ابراهيمي در مسابقه‌هاي قهرماني آسيا يادآور شد: من از نزديك شاهد عملكرد ليلا بودم و فكر مي‌كنم كه او با يك غيرت و همت خاص دويد و مدال گرفت. او تا آخر رقابت‌ با يك بغض خاص دويد. لباس‌هاي او هر لحظه كه در آب مي‌رفت سنگين‌تر مي‌شد. حتي ما تا آخرين لحظه فكر مي‌كرديم او مي‌تواند نقره بگيرد. يعني اين مدال الكي به دست نيامده است. اين اتفاق مي‌توانست براي هر دووميداني ديگر در هر گروهي بيفتد. باز هم مي‌گويم كه كسب همين مدال هم براي او سخت بود و با همين مدال يك عرصه‌ي جديد براي ديگر دووميداني كاران زن به وجود آمده است.

 

دووميداني زنان جان تازه‌اي گرفته است

 

ليلا ابراهيمي هم با اشاره به تكواندوكاران زن تصريح كرد: تكواندوكاران زن با زحمت‌هايي كه كشيدند،‌ در بازي‌هاي آسيايي مدال گرفتند. اين مدال تاثير زيادي در كارايي‌شان داشت و پس از آن به اردوهاي مختلف فرستاده شدند. براي دووميداني هم مي‌تواند اين اتفاق بيفتد. ما پس از 34 سال در دووميداني بانوان مدال گرفتيم و بايد به اندازه‌ي كافي حمايت شويم. سطح مسابقه‌هاي قهرماني آسيا در حال بالا رفتن است و بايد براي كسب يك مدال هم جنگيد. ما در حالي مدال گرفتيم كه مسوولان تا چندي پيش هم مي‌گفتند بانوان نمي‌توانند مدال كسب كند، براي همين هم به مسابقه‌ها اعزامشان نمي‌كنيم. ولي حداقل با اين مدال قابليت‌هايمان را به اثبات رسانديم. البته نمي‌شود از كمك‌هاي فدراسيون در زمان رياست كريمي به راحتي گذشت. او كمك زيادي به اين بخش كرده است و باعث شده با ايجاد فرصت‌هاي مختلف، دووميداني زنان در ايران جان تازه‌اي بگيرد. تعداد باشگاه‌ها زياد شده، مسابقه‌هاي جايزه بزرگ برگزار مي‌شود و دووميداني كاران در مسابقه‌هاي معتبر بين‌المللي حضور مي‌يابند.

 

تجربه در مسابقه بدست مي‌آيد

 

نفر سوم دوي هزار متر بانوان آسيا افزود: حضور در مسابقه‌هاي بين‌المللي باعث شده تا تجربه‌هايمان هم زياد شود. تجربه در مسابقه بسيار مهم است. در 5 هزار متر كم تجربگي باعث شد تا مدال نگيرم. حتي مي‌توانستم در اين رقابت‌ها سوم شوم. اين به كم تجربگي من برمي‌گشت. اما با حمايت مسوولان اين مشكل‌ها هم در حال حل شدن است و ما مي‌توانيم در مسابقه‌هاي بزرگ خودمان را محك بزنيم. اكنون براي دوندگان كشورهاي ديگر جا افتاده كه ايراني‌ها هم خوب مي‌دوند.

 

پوشش براي ما مشكل ساز نيست

 

ركورددار پنج ماده‌ي دووميداني ايران تصريح كرد: مسئله‌ي حجاب هنگام رقابت هم يك مسئله‌ي كاملا حل شده است. ما در يك كشور اسلامي زندگي مي‌كنيم و سال‌ها با اين حجاب تمرين كرده‌ايم. ما در سال‌هاي قبل مشكل وزن و جنس لباس داشتيم، اما، امسال پوشش ما بسيار راحت است. در سه هزار متر با مانع آسيا هم درست است لباس من خيس شده بود، ولي مشكلي نداشت. لباس من، لباس سبكي بود ولي من تجربه عبور از مانع و چاله‌ي آب را نداشتم.

 

دختران در شيراز پيست تمرين هم ندارند

 

زهرا نبي‌زاده به عنوان يكي از دووميداني كاران زن شهرستاني است كه پله‌هاي موفقيت را طي كرده و اكنون در صدر رشته‌ي پرش ارتفاع ايران قرار دارد. عنوان ششمي او هم در آسيا،‌ عنواني است كه تاكنون هيچ كدام از همتايان ايراني‌اش نتوانسته بودند اين عنوان را كسب كنند. او هم از تجربه‌ها و مشكل‌هاي شخصي‌اش چنين به خبرنگار ايسنا گفت: دووميداني به دليل اين كه يك رشته‌ي انفرادي است، شايد مشكل‌هاي رشته‌هاي تيمي را نداشته باشد. بزرگترين مشكل ما پيست دووميداني است كه تعدادش در كشور كم است. ما براي تمرين امكانات خاص خودمان را مي‌خواهيم. اين مشكل را نه تنها در شهرستان، بلكه در پايتخت هم داريم. دونده‌هاي تهراني هم كه نيازي به وسيله‌ي خاصي ندارند، به علت نبود پيست مجبورند براي تمرين به پارك‌ها بروند. اين مسئله هم مشكل‌هاي زيادي براي ما بوجود مي‌آورد. من به شخصه خودم در شيراز خيلي مشكل دارم. ما در شيراز فقط حافظيه را داريم كه آن هم ورزشگاه فوتبال است و پيست دووميداني‌اش فقط جنبه‌ي نمايشي دارد. البته براي آقايان اين طور نيست. در يك سال گذشته اين پيست به ما اختصاص داشت، اما آن هم در بدترين ساعت‌ها. يعني از ساعت 8 تا 10 صبح. ما با آن شرايط هم راضي بوديم، اما همان را هم امسال گرفتند. مشكلاتي كه حراست مجموعه براي ما ايجاد كرد باعث شده در همان ساعت‌ها هم نتوانيم تمرين كنيم. در صورتي مديران تربيت بدني استان دووميداني كارند. اما مشكلات حراست و گير دادن‌هاي بي‌مورد اجازه‌ي تمرين را از ما گرفته است. البته به لطف خدا، پس از مسابقه‌هاي آسيايي به اردوي تهران آمده‌ايم. اميدوارم كه در مسابقه‌هاي آتي بتوانم ركوردم را بهبود بخشم. من تاكنون در اردوي متمركز و آن هم با مربي اختصاصي تمرين نكرده‌ام. اميدوارم اين مسئله برايم مفيد باشد.

 

مجبورم در پارك‌ها تمرين كنم

 

ليلا ابراهيمي هم كه از همه‌ي هم تيمي‌هايش با تجربه‌تر است، از مشكلات تمرين كردن در پارك‌ها مي‌گويد: در ايام عيدنوروز سال جاري، برنامه‌هايم طوري بود كه بايد هر روز تمرين مي‌كردم. حتي روزهاي تعطيل تمرين‌هاي من فشرده‌تر و سخت‌تر بود. اما در اين ايام هيچ باشگاهي حتي براي يك ورزشكار ملي‌پوش باز نبود و من مجبور بودم در پارك تمرين كنم. فضاي پارك هم استاندارد نيست و به خطار شيب‌هايي كه داشت پاي من آسيب جدي ديد و چند وقت در تمرين‌هايم وقفه انداخت. اين از مسايل فني در پارك تمرين كردن. اما مهمتر از آن مشكلات و مزاحمت‌هايي است كه در پارك‌ها براي دختران ورزشكار به وجود مي‌آيد. وقتي در پارك مي‌دويم سعي مي‌كنيم با تعدادي پسر باشد كه برايمان مزاحمت ايجاد نكنند. در پارك‌ها همه جور آدم هست. اميدوارم بالاخره اين مشكل جاي تمرين ما حل شود.

 

سيلي خوردن براي دويدن

 

ليلا ابراهيمي به سالن سرپوشيده‌ي ورزشگاه شهيد كشوري، يعني اصلي‌ترين سالن تمرين براي دووميداني از سال‌هاي دور تاكنون اشاره كرد و گفت: اين سالن مخصوص دووميداني است، اما همه‌ي ورزش‌ها در آن انجام مي‌شود و جايي براي تمرين ما نيست. ما دو ساعت مي‌توانيم آنجا تمرين كنيم. براي اين كار هم بايد از تمامي كساني كه آنجا هستند حرف بشنوي تا بتواني تمرين كني. فحش بشنوي، كتك بخوري، من حتي سال پيش از يكي از خانم‌هايي كه در سالن بود سيلي هم خوردم به دليل اين كه چرا داد زده بودم تا خط يك را براي دويدن من خالي كنند. موقعي كه ما در يك سالن شلوغ مي‌دويم، حداقل بايد يك لاين براي دويدن ما خالي شود، اما، همين را هم در سالن كشوري نداريم.

 

نگهبانان آزادي بي‌احترامي مي‌كنند

 

نفر سوم دوي سه هزار متر با مانع آسيا،‌ اساسي‌ترين مشكل دووميداني بانوان را محل تمرين مي‌داند. وي در همين راستا به چگونگي تمرين در ورزشگاه آزادي اشاره كرد و به ايسنا گفت: پيش از اين كه مدال كسب كنيم، ما را با هزار بي‌احترامي داخل زمين آزادي راه مي‌دادند. البته منظورم نگهبان‌ها است. يكي از بدترين ساعت‌هاي روز، يعني ساعت 2 بعدازظهر را براي تمرين به ما داده بودند. حالا اين شرايط را ما مي‌پذيريم، اما در همان ساعت در ورزشگاه، تمام كارگرهاي دورن زمين چمن، ما را در لباس‌هاي تمرين نگاه مي‌كنند و چمن گره مي‌زنند، اما مربي‌ها حتي از بالاي سكوها هم نمي‌تواند بر عملكرد ما نظارت داشته باشد. البته قبول دارم پيش از اين يك سري مربيان رفتار خوبي را آنجا نداشته‌اند و مشكل‌هايي را ايجاد كرده بودند، اما آن مسايل ديگر تمام شده است. چرا بايد به من كه يك قهرمان ملي هستم بي‌احترامي كنند. چرا نبايد حداقل مربي من از روي سكوهاي ورزشگاه براي من زمان بگيرد. مربي من بايد كنار من در پيست باشد. چرا يك ورزشكار بايد مدال بگيرد تا محترم شود.

 

مسابقه‌هاي بين‌المللي ما را با تجربه‌تر مي‌كند

 

مريم طوسي هم جوان‌ترين عضو تيم ملي دووميداني است كه تجربه‌ي سه دور حضور در رقابت‌هاي بين‌المللي را دارد. او در مسابقه‌هاي قهرماني آسيا براي نخستين بار به فينال دوهاي 200 و 400 متر رسيد، اما در آن مرحله راه به جايي نبرد. وي درمورد خودش مي‌گويد: دو سال است كه به صورت حرفه‌اي دووميداني تمرين مي‌كنم. پيش از آن فقط در مسابقه‌هاي آموزشگاهي حضور داشتم. اما در مسابقه‌هاي برون مرزي تجربه‌ي زيادي كسب كردم. در واقع هر مسابقه‌اي كه رفته‌ام، نسبت به مسابقه‌ي بعدي چيز جديدتري ياد گرفته‌ام. من فكر مي‌كنم حضور در مسابقه‌هاي بين‌المللي كمك زيادي به ما مي‌كند. همين مسئله هم باعث شده هر دوره عملكردم بهتر از قبل شود. اما من فكر مي‌كنم، علاوه بر مشكل‌هايي كه دوستانم گفتند، نبود مربي سر تمرين‌هاي ما بسيار سخت است. اما به هر حال اميدوارم در آينده عملكردم بهتر شود و در بازي‌هاي داخل سالن آسيا در ماكائو نتيجه‌ي بهتري را كسب كنم.

 

منتظر ساخته شدن آفتاب انقلاب

 

آذر دخت نيازاده، به عنوان مسوولان دووميداني كاران زن كشور از گرفتن سالن كشوري براي دووميداني كاران زن خبر داد و گفت: ما اين سالن را گرفته‌ايم تا يك سري ملي‌پوشان در آن و يا سالن آفتاب انقلاب تمرين كنند. البته فكر مي‌كنم با ساخته شدن ورزشگاه آفتاب انقلاب بسياري از مشكل‌هاي ما حل شود. من از توسعه و رشد دووميداني زنان بسيار خرسندم، اما بايد فضاي اختصاصي براي كار داشته باشيم.

 

كلاس آموزشي با حضور مربيان خارجي

 

نايب رييس فدراسيون دووميداني درمورد بكارگيري مربيان اختصاصي براي دووميداني كاران يادآور شد: ما مربي زن خوب زياد داريم. ما براي تعدادي از شاخص‌ترها اردو گذاشته‌ايم و مربي اختصاصي دارند. براي بقيه هم نمي‌توانيم كار خاصي كنيم. اولين كاري كه در اين زمينه مي‌خواهيم انجام بدهيم اين است كه يك دوره كلاس آموزشي با حضور مربيان خارجي برگزار كنيم.

 

به دنبال ورودي بازي‌هاي المپيك

 

اما معيار اصلي سنجش دووميداني كاران، شايد رسيدن به ورودي‌هاي المپيك باشد كه حتي دختران دووميداني كار هم به دنبال كسب آن هستند. نيازاده در اين رابطه مي‌گويد: ارتقاء ركورد در دووميداني، نياز به تلاش زياد است. از هم اكنون نمي‌توان زمان را مشخص كرد كه چه موقع ما ركورد ورودي مي‌آوريم، اما تلاش ما براي حضور در اين مسابقه‌ها است.

 

مي‌توانم ورودي المپيك كسب كنم

 

ليلا ابراهيمي هم درمورد كسب سهميه المپيك گفت: در استقامت‌ها قابل دسترسي است ولي نزديك هم نيستيم. البته رسيدن به ورودي المپيك تلاش و امكانات ويژه مي‌خواهد. اگر آسيب ديده نباشم و شرايط مهيا شود حتي مي‌توانم ركورد ورودي المپيك پكن را كسب كنم. مهمترين نياز اكنون ما فضاي تمريني است تا به صورت آسوده فقط تمرين كنم. من مي‌توانم ورودي المپيك كسب كنم.

 

براي لندن المپيكي مي‌شوم

 

زهرا نبي‌زاده هم در اين رابطه گفت: در پرش‌ها و دوهاي سرعت فاصله‌ي ما زياد است. اما من فكر نمي‌كنم رسيدن به سهميه المپيك نياز به يك برنامه‌ريزي كلي دارد. براي المپيك پكن من فكر نمي‌كنم برسم، اما شايد براي المپيك لندن بتوانم ورودي كسب كنم.

 

براي المپيكي شدن نياز به امكانات داريم

 

مريم طوسي هم گفت: اگر همه شرايط واقعا مهيا شود، ما المپيكي مي‌شويم. البته اين موضوع به زمان تمرين‌، مربي، حمايت درست و زمان نياز دارد. اميدوارم كه مشكلات ما حل شود و بتوانيم در المپيك حاضر شويم.

 

 

 

 

آيت‌الله صانعي : از نظر فقهي ثابت کردم که ديه مرد و زن برابر است 

نواندیش

سه شنبه 13 شهریور 1386-4 سپتامبر 2007

اين مرجع تقليد با بيان اين‌که کساني که مي‌خواهند قانوني بگذارند، بايد نظراتي که بر خلاف قانون مجازات كنوني است را لحاظ کنند تا قانوني بي‌اشکال داشته باشيم، گفت: درست است که قوانين جزايي ما از تحريرالوسيله امام (ره) گرفته شده است اما ايشان فرمودند "تحقيق بايد بر تحقيقات اضافه شود." و ايشان فرمودند افراد بايد آبرويشان را بگذارند و طوري اجتهاد کنند که پاسخگوي دنيا باشند...

آيت‌الله العظمي صانعي گفت: در اصلاح قانون مجازات اسلامي بايد نظريه‌ افرادي که اجتهادشان مسلم و تثبيت شده است، پرسيده شود.

به گزارش ايسنا آيت‌الله العظمي يوسف صانعي، مرجع تقليد و استاد حوزه علميه قم در دفترش در مشهد به پرسش‌هايي درباره‌ي لايحه اصلاح قانون مجازات اسلامي كه در آينده به مجلس خواهد رفت پاسخ داد و گفت: من به آقايان عرض کرده‌ام، اگر مي‌خواهند قانوني بنويسند که اشکالي به آن‌ وارد نشده و جامعه هم پذيراي آن باشد و از نظر قانون اساسي هم بي‌اشکال باشد، بايد نظريه‌ افرادي که اجتهادشان مسلم و تثبيت شده است و با متد حوزه پيش رفته‌اند را جويا شوند.

وي افزود: تمام مسايلي که مورد اشکال است، خصوصا در استفتائات قضايي، بنده در کتاب‌هايم پاسخ داده‌ام و آن طور که بنده برداشت کرده‌ام، با پاسخ‌هاي من هيچ اشکالي به آن‌ها نيست.

صانعي با اشاره به اين‌که در قانون اساسي آمده است که مصوبات مجلس نبايد خلاف شرع باشد، گفت: خلاف شرع چيزي است که همه خلاف مي‌دانند و نه خلاف شرع به نظر بنده يا فلان مجتهد زيرا اين، خلاف شرع مقيد است.

وي ادامه داد: اگر مطلبي مورد اختلاف است و فقيهي که مدت‌ها قبل زندگي مي‌کرده، آن را به گونه‌اي بيان داشته که اکنون پاسخگوي دنياي اسلام است، مي‌توانيم آن نظر را قانون کنيم.

اين مرجع تقليد با بيان اين‌که کساني که مي‌خواهند قانوني بگذارند، بايد نظراتي که بر خلاف قانون مجازات كنوني است را لحاظ کنند تا قانوني بي‌اشکال داشته باشيم، به ايسنا گفت: درست است که قوانين جزايي ما از تحريرالوسيله امام (ره) گرفته شده است اما ايشان فرمودند "تحقيق بايد بر تحقيقات اضافه شود.

صانعي با اشاره به بيانات حضرت امام(ره) گفت: ايشان فرمودند افراد بايد آبرويشان را بگذارند و طوري اجتهاد کنند که پاسخگوي دنيا باشند.

 

 

وي درباره‌ي قوانين مصوب مجلس كه در شوراي نگهبان رد مي‌شود، افزود: اگر موردي هم در شوراي نگهبان مورد قبول واقع نشود، به مجمع تشخيص مصلحت نظام مي‌رود و بررسي مي‌شود.

وي درباره‌ي عاقله گفت: بنده ديه عاقله را به اين معناي رايج بين فقها قبول ندارم و آيت‌الله مقدس اردبيلي هم اين حرف‌ها را به چالش کشانده است.

صانعي با ذکر اين‌که عده‌اي گفته‌اند عاقله براي اين ديه را مي‌پردازد که بايد فرد خطاكار را به نحو درستي تربيت مي‌کرده، افزود: مگر در دنياي امروز ‌مي‌توان اقوام و خويشان را تربيت کرد.

وي تصريح کرد: پرداخت ديه توسط عاقله جايي است که عاقله در کار خاطي تاثير داشته و کنترل کننده وي باشد که مي‌توان به کودک و ديوانه اشاره كرد.

صانعي افزود: مطلبي ضروري اسلام است که صدها روايت منطبق با آن مطلب وجود داشته باشد اما وقتي برداشت تنها از چند روايت است، مي‌توان گفت برداشتي هم مي‌گويد، ديه بر عاقله مواردي را که در قانون آمده شامل نمي‌شود.

وي با بيان اين‌که به طور مثال عاقله‌ افراد موجي جنگ، حکومت است، افزود: بر حکومت است که اين افراد را در مکاني نگه‌داري کند يا مبلغي به خانواده‌شان بپردازد تا وي را محافظت كنند، ‌حال اگر حکومت محافظت نکرد، بايد ديه وارده را بپردازد.

صانعي افزود: اين تعريف فقهي زيبا از عاقله تا بيايد قانون شود، امام زمان (عج) ظهور خواهند کرد.

صانعي، منشا تفاوت ديه مرد و زن را در زمان شهيد بهشتي دانست و گفت: بهشتي در آن شرايط انقلابي اين وجه اعتباري را مطرح کرد كه چون مرد خرجي مي‌دهد، ديه وي دو برابر زن است.

وي افزود: اصل اين مطلب نادرست است و شهيد بهشتي آن زمان اين مطلب را بيان داشته است وگرنه شهيد بهشتي يک مجتهد است که امروز به او احتياج داريم.

صانعي با اشاره به اين‌که در فقه شيعه اصلا اين حرف‌ها و اين‌گونه مسايل مطرح نيست و با اعتباراتي که اشکال دارد، نمي‌توان قانون درست کرد، ادامه داد: اين يک فکر و تحليل است و قواعد فقه شيعه با تحليل درست نمي‌شود بلکه ابتدا بايد قرآن، متون و روايات را ديد و در کنار آن تحليل کرد.

وي خاطرنشان کرد: بنده از نظر فقهي ثابت کردم که ديه مرد و زن برابر است.

وي همچنين افزود: در باب قصاص هم، به عقيده من زن و مرد در كنار هم قصاص مي‌شوند، بدون اينکه تفاوتي را بپردازند.

صانعي با اشاره به اين‌که در باب حدود يکي از دو راه را بايد حل کنيم، گفت: يک راه اين است که بگوييم حسب فتواي مشهور، آيين دادرسي در اين مورد شهادت 4 مرد يا 4 مرتبه اقرار فرد لازم است.

وي ادامه داد: در غير اين صورت بايد اين موارد را تنها مربوط به زمان معصوم بدانيم و به اين ترتيب مشکل را حل کنيم، حال اگر با راه‌هاي ديگر اين جرم ثابت شد مي‌توان تعزير كرد.

آيت‌الله العظمي صانعي خاطرنشان کرد: تعزير مجازاتي است که جرم‌شناسان، روانشناسان و جامعه شناسان نظر مي‌دهند که چه طور مي‌شود افراد را مجازات کرد.

وي با ذکر اين‌که قصاص زيباترين قانون است، افزود: در قانون قصاص، آزادي، عاطفه و حق حيات حفظ شده است.

وي ادامه داد: هر قانوني آزادي انسان را محدود مي‌کند، در حالي که در قانون قصاص، صاحبان خون مختارند.

صانعي در ادامه با بيان اين‌که در قانون ارث مي‌گويند، زن فقط از اموال منقول همسرش ارث مي‌برد، گفت: اکنون ديگر منقول‌ها ارزشي ندارند و سبب مي‌شود که نصف جمعيت ما از حقوقشان محروم شوند.

وي افزود: بنده نظرم اين است که زن از تمام اموال شوهر اعم از زمين و غير زمين ارث مي‌برد.

وي با اشاره به اين‌که ما مقلد ديگران نيستيم، افزود: اجتهاد يعني هر کس برداشت خودش را بگويد و بنده اين گونه برداشت کرده‌ام.

صانعي در پايان گفت: درخصوص تمام حرف‌هايي که بنده عرض مي‌کنم‌ امام (ره) رضايت داشتند، کما اين‌که در چندين مورد که با امام (ره) صحبت مي‌کردم، ايشان جواب مثبت دادند.