زنان:دوشنبه 12 شهریور 1386-3 سپتامبر 2007

 

 

 

 

سازمان ملل متحد با احداث پايگاه‌هاي جديد پليس در ليبي؛

خواستار توقف خشونت عليه زنان و كودكان در اين كشور شد  

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

یکشنبه 11 شهریور 1386-2 سپتامبر 2007

سازمان ملل متحد خواستار توقف خشونت عليه زنان در ليبي شد.

به گزارش خبرنگار زنان ايسنا، اين سازمان از سران كشور ليبي خواست تا به خشونت عليه زنان را كه بعد از جنگ‌هاي چهارده ساله داخلي در اين كشور رواج پيدا كرده است، خاتمه دهد.

آلن داس ـ سخنگوي دبيركل سازمان ملل متحد ـ در افتتاح ساختمان جديد پليس در بعضي از شهرهاي ليبي، گفت: مهمترين مساله در ليبي ايجاد امنيت براي اهالي ساكن شهرها، به ويژه براي زنان است.

وي همچنين با اشاره به افزايش امنيت زنان و كودكان در اين كشور، گفت: مبارزه با خشونت عليه زنان بايد آغاز شود و تمام ساكنان شهرها، با مشاهده موارد خشونت عليه زنان و كودكان، ملزم به گزارش آن به ادارات پليس شوند.

 

كميته‌ي زنان خانه‌ي احزاب برگزار مي‌كند:

نشستي در نقد لايحه‌ حمايت از خانواده سرويس: سياسي

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

شنبه 10 شهریور 1386-1 سپتامبر 2007

كميته‌ زنان خانه احزاب سه‌شنبه نشستي را در نقد لايحه‌ي حمايت از خانواده برگزار مي‌كند.

فاطمه راكعي، مسوول كميته‌ي زنان خانه‌ي احزاب در اين باره به خبرنگار ايسنا گفت: در انتقاد به اين لايحه و مسائلي از نوع ازدواج موقت كه چندي پيش مطرح شد نشستي را همراه با زنان اصلاح‌طلب و اصولگرا خواهيم داشت كه در آن حقوقدانان، جامعه‌شناسان و فعالان حقوق زنان نيز حضور خواهند داشت.

وي افزود: همه‌ي ما زنان چه اصلاح‌طلب و چه اصول‌گرا باور داريم كه چنين مسائلي جز آن كه كيان خانواده را متزلزل كند فايده‌اي نخواهد داشت و انتظار داريم كه مجلس نيز اجازه ندهد چنين طرح‌هايي در مركز مطالعات و پژوهش‌هاي آن ارايه شود تا ما براي حل آن اقدام كنيم.

راكعي خاطرنشان كرد: جامعه ي زنان اجازه نمي‌دهد چنين مواردي كانون خانواده را متزلزل كند؛ در حالي كه زنان همچنان با عفت و پاكدامني از اين كانون حمايت مي‌كنند.

 

 

گزارش يك‌ساله سازمان دفاع از قربانيان خشونت تشريح شد

زنان هفتاد و دو درصد مراجعه‌كنندگان را تشكيل دادند

درصد مراجعه‌كنندگان داراي مدرك فوق‌ديپلم و بالاتر بودند چهل و شش

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

جمعه 9 شهریور 1386-31 آگوست 2007

گزارش سال 85 سازمان دفاع از قربانيان خشونت نشان مي‌دهد كه 72 درصد مراجعان به اين مركز را زنان تشكيل د‌اده‌اند.

به گزارش خبرنگار زنان ايسنا، گزارش سال 85 سازمان دفاع از قربانيان خشونت نشان مي‌دهد كه در اين سال بيش از يك‌هزار و 960 نفر به اين مركز مراجعه كرده‌اند كه 72 درصد آن‌ها را زنان تشكيل داده‌اند.

همچنين فراواني افراد مراجعه كرده به اين سازمان حاكي از آن است كه 46 درصد از اين افراد داراي مدرك فوق‌ديپلم و بالا و 41 درصد داراي مدرك ديپلم و پيش دانشگاهي هستند.ضمن اين كه تنها سه درصد آن‌ها سواد خواندن و نوشتن داشته‌اند.

به گزارش ايسنا، در اين ميان بيشترين مراجعان به سازمان دفاع از قربانيان خشونت را شاغلان بخش خصوصي با 21 درصد، زنان خانه‌دار با 21 درصد و شاغلان در بخش دولتي با 19 درصد تشكيل داده‌اند و پس از آن نيز دانشجويان و دانش‌آموزان در مراحل بعدي قرار دارد.

افراد مجرد با 54 درصد فراواني بيشترين مراجعه را در سال 85 به سازمان دفاع از قربانيان خشونت داشته‌اند و در اين ميان تعداد افراد متاهل 45 درصد و افراد همسر فوت شده تنها يك درصد بوده است.

بر اساس اين گزارش 47 درصد از حدود دو هزار نفر افراد مراجعه كرده به سازمان دفاع از قربانيان خشونت علت مراجعه خود را اختلالات رواني، 20 درصد را دريافت راهنمايي و مشاوره و 18 درصد مشكلات خانوادگي اعلام كرده‌اند.

همچنين 79 درصد از افراد مراجعه كرده متقاضي خواستار دريافت خدمات فردي بوده‌اند و 13 درصد تقاضاي دريافت خدمات نيز از سوي زوج‌ها صورت گرفته است.

به گزارش ايسنا، سازمان دفاع از قربانيان خشونت مشاركت در فعاليت‌هاي سازمان‌هاي جامعه مدني، همايش‌ها و گراميداشت روزهاي جهاني را در برنامه كاري خود قرار داده و معاونت آموزش و پژوهش اين سازمان منبع‌شناسي در مباحث مختلف نظير قاچاق كودكان و زنان و خشونت عليه زنان را انجام داده است.

در همين راستا اين سازمان سلسله نشست‌هايي را با همكاري سازمان‌هاي دولتي و غيردولتي در زمينه كنترل خشونت خانگي برگزار كرد و روش‌هايي را نيز براي برآورد هزينه خشونت خانگي براي جامعه انجام داده است.

اين سازمان در سال 85 كارگاه‌هاي آموزشي را در زمينه مديريت پيشگيري، نظير آموزش مهارت‌هاي ارتباط زناشويي، اخلاق حرفه‌اي در درمان‌هاي روانشناختي، خانواده درماني، آموزش پيش از ازدواج، مهارت‌هاي فرزند پذيري و نيز آشنايي با عوارض مصرف اكس و مواد اعتيادآور جديد برگزار كرده است.

در سال 85 همچنين همكاري گسترده‌اي بين سازمان دفاع از قربانيان خشونت و مجمع قضايي خانواده در مورد معرفي مراجعان به كارشناسان با هدف كاهش آمار طلاق صورت گرفته و بيش از 200 نفر از افراد آسيب ديده به صورت رايگان از خدمات روانشناسي مشاوره‌اي مركز مشاوره بهره‌مند شدند.

 

يك تفنگدار دريايي آمريكا:

به من دستور داده شد زنان و كودكان را در حديثه‌ي عراق بكشم

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: بين‌الملل - منطقه‌يي

جمعه 9 شهریور 1386-31 آگوست 2007

يكي از عاملان قتل عام حديثه در عراق، در جايگاه شهود دادگاه نظامي در كاليفرنيا گفت كه به وي دستور داده شده تا چند زن و كودك وحشت‌زده را در ايك اتاق، قتل عام كند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از خبرگزاري فرانسه، اين اظهارات در آغاز جلسه‌ي اوليه‌ي دادگاه رسيدگي به اتهامات گروهبان تفنگداران دريايي فرانك ووتريچ كه با 17 فقره اتهام قتل در جريان كشتار حديثه مواجه است، مطرح شد.

در اين جلسه كه با اين هدف تشكيل شده بود كه آيا گروهبان ووتريچ در يك دادگاه نظامي محاكمه شود يا خير، وي با اطمينان نام خود را تاييد كرد. اين جلسه در پايگاه تفنگداران دريايي در جنوب كاليفرنيا موسوم به كمپ پندلتون برگزار شد.

در اين جلسه سرجوخه هومبرتو مندوزا تشريح كرد كه تفنگداران دريايي پس از انفجار يك بمب جاده‌يي در مسير كاروان خود در حديثه در 19 نوامبر 2005، چه واكنشي از خود نشان دادند.

در هنگام صحبت‌هاي سرجوخه مندوزا، گروهبان ووتريچ با حالتي جدي در حال گوش دادن بود.

سرجوخه مندوزا افزود: تفنگداران تحت فرماندهي ووتريچ شروع به پاكسازي خانه‌هاي اطراف كه مظنون به حضور شبه نظاميان عامل انفجار بودند، كردند.

مندوزا خاطرنشان كرد: در يكي از خانه‌ها هنگامي كه تفنگاران پس از در زدن منتظر پاسخ بودند، گروهبان ووتريچ دستور داد كه به محض رويت فردي شليك كنيد.

سرجوخه مندوزا تصريح كرد: او گفت صبر كنيد، آن‌ها در را باز كنند و سپس شليك كنيد.

مندوزا سپس گفت كه خود وي به سمت يك مرد كه دم در حاضر شده شليك كرده و وي را كشته است.

سرجوخه مندوزا همچنين در شهادت‌هاي خود گفت كه پس از ورود به خانه و در جريان جستجوي آن، سرجوخه استفن تاتوم به وي دستور داده تا هفت زن و كودك را كه در اتاق خواب پشت خانه هستند بكشد.

سرجوخه مندوزا افزود: وقتي من در اتاق را باز كردم فقط چند زن و كودك شامل دو زن و پنج كودك را مشاهده كردم.

وي گفت: براي لحظاتي آن‌ها را نگاه كردم و همين چند لحظه براي دانستن اين كه آن‌ها تهديد نيستند كافي بود. آن‌ها وحشت زده به نظر مي‌رسيدند.

وي خطاب به سرهنگ شان سوليوان، دادستان دادگاه اضافه كرد: من به او (سرجوخه تاتوم) گفتم كه فقط چند زن و كودك داخل اتاق هستند و او به من گفت بسيار خوب به آن‌ها شليك كن.

سرجوخه مندوزا در پاسخ به سوال دادستان كه شما در پاسخ به سرجوخه تاتوم چه گفتيد؟ گفت: من گفتم آن‌ها فقط زن و كودك هستند ولي او (تاتوم) چيزي نگفت.

سرجوخه مندوزا اظهار داشت كه وي سپس به سمت جلوي خانه رفته و صداي باز شدن يك در را پشت سر خود كه با يك سر و صداي بلند همراه بوده، شنيده است.

وي گفت،‌ زماني كه براي پيدا كردن اجساد بازگشت، با يك اتاق پر از اجساد مواجه شد.

اظهارات سرجوخه مندوزا درحاليست كه سرگرد هيثم فرج خاطرنشان كرد كه يك دختر كه از تيراندازي جان سالم به در برده طي يك بازجويي سرجوخه مندوزا را به عنوان فرد مسلح شناسايي كرده است.

اين مساله خشم دادستان‌هاي دادگاه را برانگيخت.

دادستان شان سوليوان با عصبانيت گفت: اين دختر قبلا يك تفنگدار ديگر را شناسايي كرده بود. اين مساله كاملا غير اصولي، نادرست و بي‌پايه و اساس است.

 

نخستين نمايشگاه زنان سفالگر ايران گشايش يافت

خبرگزاري فارس

یکشنبه 11 شهریور 1386-2 سپتامبر 2007

نخستين نمايشگاه زنان سفالگر ايران عصر شنبه با حضور جمعي از هنرمندان سفالگر در فرهنگسراي نياوران گشايش يافت. 

به گزارش خبرنگار تجسمي فارس، منيژه آرمين دبير اين نمايشگاه در اين مراسم گفت: اين مجموعه حاصل كار 180 هنرمند زن سفالگر است كه نشان دهنده دنياهاي متفاوت هنرمندان در وادي سفالگري ايران است.

آرمين هنر سفالگري را هنري سرمايه ساز دانست و گفت: هنر سفالگري علاوه بر سرمايه ساز بودن،مي تواند در سطح بين المللي هنر متعالي ايراني را مطرح كند.

آرمين با اشاره به انتخاب برخي از آثار نيمه حرفه اي در كنار آثار ارزشمند اين نمايشگاه گفت: چنين انتخابي امكان مقايسه آثار غيرحرفه‌اي را دركنار آثار ارزشمند هنري براي مخاطبان فراهم مي‌كند.

اين هنرمند همچنين تأكيد كرد: برپايي نمايشگاه زنان سفالگر ايران با انگيزه‌هاي فمنيستي و در تقابل با هنر برادران سفالگر ايراني برگزار نشده است،بلكه بهانه‌اي براي حضور هر چه بيشتر هنر سفالگري ايران است.

آرمين درباره عدم انتخاب برخي از آثار هم گفت: برخي از آثار خوب در نمايشگاه پذيرفته نشد چرا كه اصالت شيوه هاي سفال در پديد آوردن آثار رعايت نشده بود.

دبير نخستين نمايشگاه زنان سفالگر ايران،برپايي كارگاه‌هاي آموزشي و حلقه‌هاي تفكررا به عنوان برنامه هاي جنبي اين نمايشگاه ذكر كرد و گفت: علاوه بر اين كارگاه‌ها و حلقه‌هاي تفكر، نشست‌هاي تخصصي سه روزه اي با حضور صاحبنظران در فضاي باز فرهنگسراي نياوران برپا خواهد شد.

در برپايي نخستين نمايشگاه زنان سفالگر ايران علاوه بر فرهنگسراي نياوران، اداره كل امور بانوان شهرداري وزارت ارشاد، موزه هنرهاي معاصر تهران،سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، مجله الماس و شركت صنعت سرام نيز مشاركت داشته‌اند.

 

 

بررسي لايحه حمايت از خانواده در جبهه مشاركت

 

خبرگزاري فارس

شنبه 10 شهریور 1386-1 سپتامبر 2007

كميسيون زنان حزب مشاركت طي برنامه‌اي به بررسي ابعاد لايحه حمايت از خانواده خواهد پرداخت.  

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي جبهه مشاركت، كميسيون زنان اين حزب ، برنامه‌اي را با هدف بررسي لايحه حمايت از خانواده برگزار مي‌كند.

اين برنامه با عنوان "لايحه حمايت از خانواده، تزلزل يا تحكيم" طي دو پنل اجتماعي سياسي و حقوقي ابعاد اين لايحه را به بحث و بررسي كارشناسان مي‌گذارد.

در پنل حقوقي كه با مديريت خانم ملاوردي همراه خواهد بود محسن كديور و خانم ها فريده غيرت، شادي صدر و اشرف گرامي زادگان به ارائه بحث مي پردازند.

در بخش دوم اين نشست كه به بررسي اجتماعي سياسي لايحه حمايت از خانواده مي پردازد، خانم ها الهه كولايي، فاطمه راكعي و زهرا شجاعي حضور دارند و اداره اين پنل نيز توسط خانم فريده ماشيني خواهد بود.

اين برنامه روز دوشنبه از ساعت 16 تا 20 در محل دفتر مركزي جبهه مشاركت برگزار مي شود و حضور عموم علاقه‌مندان در آن آزاد است.

 

 

احساس تقويت تقابل بين زنان و مردان ارثيه شوم فرهنگ غربي است

خبرگزار1ي فارس

پنجشنبه 8 شهریور 1386-30 آگوست 2007

نائب رئيس كميسيون بانوان مجلس شوراي اسلامي گفت: تقويت احساس تقابل بين زنان و مردان ارثيه شوم فرهنگ غربي است.

به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز، عشرت شايق امروز در جمع بانوان تبريز افزود: فرهنگ غربي تلاش مي كند ابتذالي را كه در خود تئوريزه كرده است به ملت هاي ديگر صادر و بلكه به آنان تحميل كند.

وي اضافه كرد: احساسا تقابل بين مردان و زنان، شكستن حريم بين زن و مرد، تبليغ عليه حجاب و پايين آوردن جايگاه اجتماعي زنان از ظلمت هاي فرهنگ غربي است كه سعي مي كنند اين تفكرات را در قالب هايي عوام پسند به ملت هاي جهان سوم و بويژه ملت هاي مسلمان تحميل كنند.

شايق تصريح كرد: احكام نوراني اسلام جايگاه رفيعي براي زنان قرار داده است و بايد تلاش ها به سمتي باشد كه مرد و زن در جايگاه واقعي خود قرار گيرند و نبايد كساني با تقويت احساس تقابل بين زنان و مردان كه ارثيه شوم فرهنگ غربي مي باشد در صدد بهره برداري سياسي برآيند.

وي با بيان اينكه حجاب اسلامي لباس مشاركت اجتماعي زنان مسلمان است، اظهار داشت: در دنياي غرب كه داعيه دفاع از حقوق بشر دارد دختران مسلمان به جرم داشتن حجاب از تحصيل محروم مي شوند و زنان كارمند نيز اگر بخواهند بر اساس اعتقادات خود حجاب داشته باشند از كار اخراج مي شوند و اين نهايت بي رحمي و ظلم به زنان است كه حتي قادر به انتخاب لباس خود نيز نمي‌باشند.

نماينده مردم تبريز، آذرشهر و اسكو در مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: فرهنگ غرب همواره روحيه سلطه طلبي را با خود همراه دارد و همين خصوصيت حالت تهاجمي به اين فرهنگ داده است و هر كس كه اين فرهنگ را نپذيرد مورد ملامت و هجوم سياسي و حتي نظامي قرار مي گيرد.

 

زنان سرپرست خانوار در بازار روزهای مشهد فعال می شوند

مشهد - خبرگزاری مهر

شنبه 10 شهریور 1386-1 سپتامبر 2007

رئیس اداره بهره برداری سازمان میادین میوه و تره بار و ساماندهی مشاغل شهری مشهد گفت: با واگذاری غرفه های بازار روزهای شهر، زنان سرپرست خانوار فعالیت خود را برای امرار معاش آغاز می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر در مشهد،  شهریار ناظری ظهر امروز در جمع خبرنگاران افزود: این طرح که به تایید هیئت امنای بازارهای خود اشتغالی  بانوان رسیده است با هدف ایجاد اشتغال و خود اشتغالی زنان سرپرست خانوار انجام می گیرد.

وی اظهار داشتک در اجرای این طرح غرفه های محدودی در بازارهای روز جدید الاحداث شهرداری مشهد به زنان سرپرست خانوار واگذار می شود.

ناظری بیان داشت: زنان سرپرست خانوار مجازند در بازارهای روز کالاهایی را در راستای اهداف احداث بازارهای روز شهرداری ارائه نمایند.

رئیس اداره سازمان میادین میوه و تره بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری مشهد در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: به دستور شهردار مشهد حداقل 12 بازار روز در مناطق شهری مشهد احداث خواهد شد.

در حال حاظر 17 بازار روز در مشهد فعال هستند.

 

زنان 15 درصد سهم تعاونی های موجود کشور را در اختیار دارند

خبرگزاری مهر

جمعه 9 شهریور 1386-31 آگوست 2007

در حال حاضر از مجموع 86 هزار و 472 تعاونی موجود در کل کشور، تنها 15 درصد معادل 13 هزار تعاونی مربوط به زنان است.

به گزارش خبرنگار مهر، در حال حاضر بیش از13هزار تعاونی ویژه زنان در کشور فعالیت می کند که این رقم از مجموع 86هزار و 472تعاونی موجود در کل کشور معادل 15 درصد سهم کل تعاونی‌ها را در بر می گیرد. این تعاونی ها با سرمایه 91 میلیارد تومان برای 254 هزار نفردر کل کشور اشتغال ایجاد کرده و بیشترین فعالیت اقتصادی آنها نیز در بخش‌های خدمات، کشاورزی، صنعت و کمترین فعالیت ها نیز در بخش‌های معدن و صنوف خدماتی است.

هم اکنون بیش از 15 هزار تعاونی آموزشگاهی در کل کشور وجود دارد که از این رقم، 7هزار و 854 تعاونی با عضویت بیش از 664 هزار نفر مربوط به دختران در مقاطع تحصیلی مختلف است که معادل 50 درصد از اعضای کل تعاونی های آموزشگاهی را به خود اختصاص می دهد.

ایجاد زمینه‌های مناسب برای استقلال در تمام عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی از طریق تشکل و توسعه تعاونی‌های زنان، تشویق و حمایت از تشکیل شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی زنان، فراهم آوردن فرصت‌های آموزشی و ارتقا مهارت‌های شغلی مورد نیاز زنان از جمله وظایف وزارت تعاون در این زمینه است.

اما در مقابل اختصاص سهم 15درصدی زنان در مجموع کل تعاونی های موجود کشور، اما این تعاونی‌ها عمدتا با مشکل کمبود نیروی متخصص و علاقمند برای عضویت در این گونه تعاونی ها روبرو هستند؛ چراکه کم سوادی و فقدان تخصص لازم باعث می شود اعضای این تعاونی ها امکان مدیریت صحیح شرکت تعاونی را از دست بدهند. به علاوه اینکه سطح اشتغال زنان در رشته‌های مولد و فنی حرفه ای نسبت به مردان بسیار پایین بوده و همین امر خود تاثیر جدی بر روند حیات و تاثیرگذاری تعاونی های زنان است.

علاوه بر این، زنان در مساله آموزش نیز با مشکل جدی مواجه بوده که بر همین اساس، محدودیت آنها در دستیابی به آموزش‌های تخصصی و شغلی باعث می شود آنها ازموفقیت کمتری در حوزه عمل برخوردار شوند.

حضور اندک زنان در مشاغل مدیریتی، مراجع تصمیم گیری، قانون گذار و سیاست گذاری باعث شده تا مسائل زنان در مرحله قانون گذاری نادیده گرفته شود یا چندان مورد توجه قرار نگیرد. از سوی دیگر به دلایل متعدد فرهنگی، اجتماعی و سیاسی منابع قدرت از دسترس زنان دوراست که این معضل باعث پایین بودن توان اقتصادی بانوان برای شروع فعالیت اجتماعی می شود.

علاوه بر تمامی مشکلات مذکور، عدم سرمایه گذاری یکی دیگر از ضعف های اساسی تعاونی‌های زنان است. پس از شروع فعالیت این شرکت ها باید به وسیله یک سیستم حمایتی منظم و منسجم در زمینه‌های چون بازاریابی وعرضه تولیدات، ایجاد نمایشگاه عرضه مستقیم کالا، آموزش بازاریابی، توسعه و ارتقاء فعالیت ها، کمک به تامین بخشی از این سرمایه گذاری ها و تامین ابزار لازم وهمچنین آموزش با استفاده از فناوری روز  تعاونی ها را یاری داد.

این درحالی است که با توجه به افزایش رو به رشد زنان تحصیلکرده در دانشگاه، بهترین راه برای حل بحران بیکاری، تشکیل تعاونی های ویژه زنان است؛ چرا که از یک سو با سیاست کوچک سازی دولت و از سوی دیگر با افزایش نیروهای کار روبرو هستیم. اما لازمه این کار، اصلاح فرهنگ اشتغال دولتی است.هرچند در کنار فرهنگ سازی، ایجاد امنیت شغلی نیز ضروری به نظر می رسد چراکه یکی از انگیزه های اشتغال دولتی وجود امنیت شغلی است.

گفتنی است، تعاونی‌های زنان به تعاونی های اطلاق می شود که 50 درصد از اعضای آن را زنان تشکیل دهند که البته در آمارهای مذکور، تعاونی های آموزشگاهی لحاظ نشده اند. 

 

 

دبيراجرايي خانه كارگر قزوين:

زنان كارگر در برخي از واحدهاي صنعتي استان برخلاف قانون در شب كار مي‌كنند

بيمه و مزاياي زنان شاغل در خط توليد بعضا پرداخت نمي‌شود  

خبرگزاري دانشجويان ايران قزوين

جمعه 9 شهریور 1386-31 آگوست 2007

معاون دبيركل خانه كارگر گفت: دولت نهم بسياري از انديشه‌ها و افكاري كه در دولت‌هاي گذشته به فراموشي سپرده شده را اجرايي مي‌كند.

به گزارش ايسنا، صادقي در جمع كارگران استان قزوين با اشاره به اهميت توزيع سهام عدالت در جامعه گفت: موضوع سهام عدالت يكي از بحث‌هاي گذشته در دولت‌هاي پيشين بوده كه عملي نشده است.

وي گفت: برخي از اصول‌گرايان در ظاهر ادعاي همكاري با دولت نهم را دارند ولي در عمل كاملا مخالف اين دولت هستند.

صادقي تصريح كرد: برخي از گروه‌هاي اصلاح طلب برخلاف تفكري كه در جامعه وجود دارد افكار و انديشه‌هاي همسو با دولت نهم دارند.

وي گفت: اگر توزيع سهام عدالت با مديريت درست هدايت شود يكي از موفقيت‌هاي بزرگ كشور است.

صادقي بيان كرد: كاهش واردات بنزين براي افزايش رفاه كارگران يكي از حركت‌هايي است كه دولت براي برخورد با ناهنجاري‌هاي اجتماعي در نظر گرفته است.

سيدعلي كريمي، دبير اجرايي خانه كارگر استان قزوين با اشاره به متوقف شدن فعاليت‌هاي خبرگزاري كار ايران (ايلنا) گفت: خبرگزاري كار ايران تنها خبرگزاري بود كه مشكلات كارگران را منعكس مي‌كرد به همين دليل خواستار بازگشايي اين خبرگزاري از سوي قوه قضاييه هستيم.

وي گفت: تاكنون بيش از 100 مورد شكايت از واحدهاي صنعتي شده است و مشكلات كارگران براي مسؤولين يك امر طبيعي است و ديگر اهميت خاصي از سوي مسؤولين به كارگران داده نمي‌شود.

كريمي با تاكيد بر غير قانوني بودن فعاليت زنان كارگر در شب گفت: متاسفانه اين عمل در برخي از واحدهاي صنعتي استان انجام مي‌شود كه بايد مورد بررسي قرار گيرد.

وي گفت: در بعضي از واحدهاي صنعتي از نيروي زن در خط توليد استفاده مي‌شود بدون اين كه بيمه و مزاياي كارگران زن را به ميزان قانوني پرداخت كنند.

 

  

بکار گیری نیروی مرد در مدارس دخترانه ، ممنوع   

شنبه 10 شهریور 1386-1 سپتامبر 2007 

بكارگيري نيروي مرد در تمام مدارس دخترانه اعم از ابتدايي، راهنمايي، متوسطه و پيش دانشگاهي دولتي، غيرانتفاعي، شاهد و نمونه دولتي ممنوع است.

مسوول ارزشيابي عملكرد و پاسخگويي به شكايات سازمان آموزش و پرورش شهر تهران گفت: طبق بخشنامه ارسالي به مناطق آموزش و پرورش، مديران مناطق و مدارس شهر تهران در صورت بكارگيري نيروي مرد در مدارس دخترانه (در صورت نداشتن نيروي زن واجد شرايط در رشته مربوطه) بايد قبل از انجام اين امر سازمان آموزش و پرورش را در جريان قرار دهد.

"حسين محمد اصغري" روز يكشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: بكارگيري نيروي زن در تمام دوره‌هاي راهنمايي، متوسطه و پيش دانشگاهي پسرانه ممنوع است.

وي اضافه كرد: بكارگيري نيروي مرد در دوره پيش دانشگاهي دخترانه براي تدريس برنامه‌هاي‌رسمي مراكز ممنوع است و استفاده ازاين نيروهادر فعاليت‌هاي فوق برنامه و خارج از فعاليت رسمي مدارس مانعي ندارد.

اصغري تصريح كرد: البته مدير مركز بايد دلايل خود را براي بكارگيري نيروي مرد و نبود امكان جذب‌و بكارگيري نيروي زن واجد شرايط به صورت مستدل و مكتوب به مديريت منطقه اعلام كند.

اين مسوول ادامه داد: همچنين دبير مرد معرفي شده بايد متاهل، داراي ۳۵ سال سن يا بيشتر داراي تخصص و سابقه در رشته مورد نظر باشد.

اصغري افزود: با توجه به موفقيت‌هاي چشمگير زنان در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي و پذيرش بيش از شصت و پنج درصد زنان در موسسات آموزش عالي استفاده از همكاران فرهيخته زن در كلاس‌هاي آموزشي الزامي است.

 

عضوكميسيون فرهنگي مجلس:نابرابري تحصيلات زوجين،زمينه بروزاختلافات خانوادگي را افزايش مي‌دهد خبرگزاري جمهوري اسلامي

شنبه 10 شهریور 1386-1 سپتامبر 2007  

عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: نابرابري تحصيلات زوجين زمينه بروز اختلافات خانوادگي را افزايش مي‌دهد.

جواد آرين‌منش روز شنبه در گفت و گو با ايرنا در مشهد بااشاره به افزايش سطح تحصيلات دانشگاهي در بين زنان و دختران گفت:بروزاين وضعيت بدون برنامه ريزي،آثار و تبعات فراواني در جامعه دارد و منجر به مشكل و معضل در آينده مي‌شود.

وي با بيان اينكه در فرهنگ اسلامي تامين معاش خانواده جزو وظايف مردان است نه زنان، گفت: افزايش تحصيلات زنان در مقايسه با همسرانشان در صورت نابرابري مي‌تواند تبعاتي براي جامعه به همراه آورد.

آرين منش اظهار داشت: اين نابرابري شرايط تحصيل زن و مرد و بالا بودن تحصيلات زنان مي‌تواند در صورت عدم بهره‌مندي افراد از تربيت خانوادگي و شعور اجتماعي درست، باعث بروز اختلافاتي در كانون خانواده شود.

وي همچنين افزايش تعداد بيكاران مرد نسبت به زنان را از ديگر نتايج اين پديده و به تبع آن بالا رفتن سن ازدواج پسران در جامعه دانست.

او گفت: در اين شرايط شاهد بالا رفتن توقعات دختران درانتخاب همسر هستيم كه خود عاملي در افزايش سن ازدواج در دختران نيزهست و اين امر ديگر مشكلات اجتماعي را موجب مي‌شود.

اين عضو كميسيون فرهنگي مجلس گفت: امروز همراه‌با افزايش تحصيلات دختران، نيازاست‌درزمينه‌آموزش‌هاي فرهنگي وتلاش براي‌افزايش‌سطح شعوراجتماعي دانشجويان نيز كار شود.

 

 

خشونتهاي خانوادگي در فرانسه افزايش يافته است

خبرگزاري جمهوري اسلامي

شنبه 10 شهریور 1386-1 سپتامبر 2007 

بر اساس گزارشهاي منتشر شده در فرانسه، زنان در اين كشور در تمامي قشرهاي جامعه از قربانيان اصلي خشونتهاي خانوادگي قلمداد مي‌شوند.

آخرين گزارش منتشره از سوي اداره ملي نظارت بر خشونتهاي فرانسه حاكي است، هر سه روز يك زن در اين كشور بر اثر خشونتهاي خانوادگي كشته مي‌شود.

"والري لئتار" وزير مشاور در امور خانواده فرانسه روز شنبه در اين ارتباط اعلام كرد: براي مقابله بهتر با اين وضعيت در صدد جمع آوري تمامي عوامل نقش آفرين در اين معضل هستيم.

وي افزود: دولت‌فرانسه در نظر دارد براي اجرا و اصلاح بهتر قوانين مقابله با خشونت خانوادگي تا پايان سال ميلادي نتايج تحقيقات در حال اجرا را جمع آوري كند. دو هزار و هفت

بر اساس گزارشهاي منتشر شده در فرانسه در سال دو هزار و شش ميلادي،صد و سی و هفت نفر از قربانيان خشونتهاي خانوادگي زن بوده اند.

در اين سال صد و شصت و هفت نفر در فرانسه بر اثر خشونتهاي خانوادگي به قتل رسيده اند.

بر اساس گزارش اداره ملي نظارت برخشونتهاي فرانسه، در سال دو هزار و چهار ميلادي بيش از سی و چهار هزار و هشتصد و چهل و هشت مورد خشونت از سوي شوهران بر روي زنان اتفاق افتاده است كه اين تعداد نشان از افزايش سیزده و شش دهم درصدي نسبت به سال دو هزار و دو ميلادي دارد اين گزارش مي‌افزايد: ميزان تجاوز به زنان نيز در طول سالهاي دو هزار و دو تا ‪دو هزار و چهار ميلادي نيز از سیزده درصد به سی و پنج و دو دهم درصد افزايش داشته است.

والري بووازن مسوول تحقيقات خشونتهاي زناشويي بر اين اعتقاد است كه خشونت عليه زنان افزايش نيافته بلكه با توجه به اقدامات انجام شده براي تشويق زنان به افشاي اين مسايل و شكايت عليه همسر خود، اين امر افزايش نشان مي‌دهد.

لئتارد وزير مشاور در امور خانواده فرانسه نيز در اين خصوص اعلام كرد:

با اين وجود تنها هشت درصد از زنان قرباني خشونتها به پليس مراجعه مي كنند و شش درصد آنان از همسرانشان شكايت دارند.

كارشناسان بر اين اعتقادند كه شوهرهاي با رفتارهاي خشونت آميز كساني هستند كه خود در دوران كودكي مورد خشونت قرار گرفته‌اند و يا خشونتها بيشتر عليه زنان در خانواده‌هايي كه تن به ازداوجهاي اجباري و ناخواسته داده‌اند و يا مردان اين خانواده اگر چه يك زن بيشتر ندارند ولي به خوبي نمي توانند از اداره زندگي برايند.