زنان در مسیر رهایی

 

 

بردگی مدرن در یونان

سازمان عفو بین الملل،12 جون 2007

قاچاق زنان جهت بهره کشی جنسی در طی ده سال اخیر  به یونان ده برابر افزایش یافته است. بیشتر این زنان از اروپای شرقی و آفریقا برای استثمار جنسی اجباری به یونان آورده می شوند که در این مسیر حق اختیار و امنیت آنان زیر پا گذاشته می شود،مورد شکنجه و رفتارهای نادرست قرار می گیرند و فریادرسی ندارند. این زنان هم از سوی قاچاقچیان و سپس از سوی سیستم قضایی به دلیل وجود شکاف در قانون و عدم وجود حمایت قانونی کافی مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. با اینکه دولت یونان از سال 2002 قوانین علیه تبعیض جنسیتی به تصویب رسانده  اما این قوانین هنوز قادر نیستند از زنان قاچاق شده حمایت کند. زنان از نظر قانونی می بایست قربانی قاچاق شناخته شوند تا مورد حمایت قرار بگیرند. در غیر اینصورت به دلیل تن فروشی و یا ورود غیرقانونی از کشور اخراج می شوند تا مجددا قاچاق شوند. به قربانیان فقط سی روز وقت داده می شود تا در رابطه با شهادت علیه قاچاقچی خود در دادگاه حاضر شوند و تنها در مدت همین سی روز مورد حمایت پلیس قرار می گیرند. در موارد بیشماری، بسیاری از زنان به دلیل ترس از انتقام قاچاقچی از آنان یا فامیل آنان در کشورشان و یا اخراج، از شهادت دادن هراس دارند. این معاوضه یعنی شهادت دادن در مقابل حمایت بسیار نادرست است. زنان قربانی صرفنظر از اینکه شهادت می دهند یا نه می بایست مورد حمایت و همیاری قرار گیرند. بر اساس گزارش سازمان های غیر دولتی فقط در سال 2000 بیش از نود هزار نفر که بخش عظیمی از آنان زن هستند جهت بهره کشی جنسی به یونان قاچاق شده اند.

 

 

پارلمان انگلیس طرح پیشنهاد شده مبنی بر درخواست مشاوره  قبل از عمل کورتاژ را رد کرد

مدیکال نیوز،10 جون 2007

اعضای پارلمان انگلیس علیه طرحی که زنان را وادار می کرد یک هفته بعد از درخواست کورتاژ منتظر بمانند تا وقت مشاوره دریافت کنند با 182 رای در مقابل 107 رای موافق،رای منفی داد. طرح مذبور از طرف یکی از اعضای زن گروه محافظه کار پیشنهاد شده بود. بر اساس این طرح در طی مشاوره از زنان می بایست درخواست شود که انصراف خود را از کورتاژ با امضا کردن اجازه نامه ای عنوان کنند. علاوه بر این،مدارک و دلایل کافی برای کورتاژ ضروریت پیدا می کرد. طبق نظر یکی از اعضای حزب کارگر چنین چیزی در تاریخ کورتاژ زنان انگلیس وجود نداشته و هم اکنون نیز زنان قبل از کورتاژ دو بار با پزشک خود مشاوره می کنند. وی اضافه می کند:طرح مذبور زنانی که بر اثر بارداری ناخواسته تحت استرس و فشار هستند را بیش از پیش با مانع روبرو می ساخت که بی مورد می باشد.

 

 

کراچی نقطه عبور و مرور قاچاق زنان

خبرگزاری هند،12 جون 2007

بندر کراچی با وجود امکانات امنیتی شدید به نقطه عبور و مرور میزان بسیار بالایی از مافیای قاچاقچیان سازمان یافته انسان تبدیل شده است. بسیاری از زنان از طریق ایران به کشورهای خلیج و حتی اروپا قاچاق می شوند. این گزارش اضافه می کند، بی شک این عمل با همیاری  مامورانی که وظیفه اشان برقراری امنیت و جلوگیری از قاچاق انسان است،صورت می گیرد.

 

 

 

هفت کشور به لیست کشورهایی متخطی اضافه شد

واشنگتن پست،13 جون 2007

حوزه ایالتی آمریکا هفت کشور دیگر که شامل چهار هم پیمان عربی نیز میباشند را به لیست کشورهای متخطی در رابطه با قاچاق انسان و استثمار نیروی کار اضافه کرد. این کشورها شامل بحرین،کویت،عمان و قطر همراه با الجزایر،کشور گینه در آفریقا و مالزی هستند. کشورهای ایران،بورمه،کره شمالی،عربستان سعودی،سودان،سوریه،ازبکستان و ونزویلا جزو کشورهایی هستند که در حال حاضر در لیست قرار دارند. امسال کشورهای زیمباوه،بلیز و لاووس از این لیست کنار زده شدند. کشورهای چین و هند که پر جمعیت ترین کشورهای دنیا هستند بعنوان کشورهای ناکارا در این رابطه شمرده می شوند اما نه به آن اندازه که با تحریم بیدرنگ آمریکا مواجه گردند.

 

 

هفتاد و پنج درصد از زنان مصری مورد آزار و اذیت های جنسی قرار می گیرند

میدل ایست تایمز،26 می 2007

مرکز حقوق زنان در مصر با انتشار گزارشی ابراز می دارد که 75 درصد از زنان در مصر بطور معمول مورد آزار و اذیت های جنسی از طرف مردان قرار می گیرند. این گزارش اضافه می کنند که تقریبا همه زنان مصری با نوعی آزار و اذیت جنسی از گفتاری تا فیزیکی نامناسب مواجه هستند. برخی از زنان مصری اعتقاد دارند که دلیل این کار دوری گرفتن مردم از مذهب است و برخی دیگر رفتار و نوع پوشش خود را دلیل این امر می دانند. زنان متعلق به طبقه کارگر اعتقاد دارند که اشکال از خود آنان است. این مساله باعث غیر فعال بودن زنان حتی در صورت خشونت آمیز شدن این آزار و اذیت های جنسی می شود. گزارش مذبور اضافه می کند که راه زیادی در پیش روست تا زنان متقاعد شوند که هیچگونه آزار و اذیت جنسی صرفنظر از چگونگی پوشش و یا رفتار آنان قابل قبول نیست. یک دختر مصری ابراز می دارد اگر من در خانه از آزار و اذیت های جنسی در خیابان سخنی بگویم،والدین من علت را نوع پوشش من می دانند و دیگر اجازه نمی دهند من جایی بروم.

بر پایه این گزارش میزان مشارکت زنان در ساختار سیاسی می بایست بیشتر شود تا خیابان ها برای زنان نیز امن تر گردد. در حال حاضر بیش از دو درصد از نمایندگان پارلمان مصر، زن هستند. این گزارش همچنین اضافه می کند که علارغم نقض حقوق زنان اما آینده بیش از آنچه رسانه های خبری عنوان می کند درخشان است. زیرا مصر در سالهای اخیر با رشد فزاینده فعالیت زنانی که مدافع حقوق زنان هستند و با پذیرفتن مسوولیت در این مسیر گام برمیدارند،روبرو بوده است.

 

 

نگرش جنسیتی بیماری ایدز را گسترش می دهد

اسوشیتد پرس،28 می 2007

نگرش جنسیتی که زن را ملک مرد به حساب می آورد،زن را جنس دوم و وابسته به مرد می داند قادر است میزان آسیب پذیری زنان در رابطه با بیماری ایدز را افزایش دهد. زن در کشورهای ناقض حقوق بشر حقوقی کمتر از مرد دارد و این مساله در رابطه با ارث،توزیع ملک و ...صادق است. بدین ترتیب زنان قدرت تصمیم گیری در رابطه با رابطه جنسی به عنوان مثال استفاده از کاندوم را از دست می دهند یا در صورتیکه جواب آزمایش بیماری ایدز همسرشان مثبت باشد از ترس به خطر انداختن رابطه با همسر و یا بدنام شدن و منع شدن از جامعه اعتراض نمی کنند. همچنین بر اساس گفتگو با زنان مبتلا به بیماری ایدز مخصوصا در کشورهای فقیر اینطور برآمد شده که بسیاری از زنان در مقابله با گرفتن آذوغه برای خود و کودکان خود مجبور به آمیزش جنسی با مردانی که مبتلا به ایدز هستند،شده اند. یکی از این زنان ابراز می دارد که زنان گرسنه اند،اگر به آنان غذا دهید،آنان دیگر مجبور به آمیزش جنسی برای دستیابی به مواد غذایی نیستند.

 

 

افزایش گردن زنی در عربستان سعودی

اسکات من،20 می 2007

گردن زنی با شمشیر در عربستان چهاربرابر در سال جاری افزایش یافته است و موجبات نگرانی فعالان حقوق بشر در دنیا را بوجود آورده است. دست کم 78 نفر که در میان آنها دو زن هم بوده اند در سال 2007 اعدام شده اند. در طی سال گذشته این میزان 37 نفر بود. مجازات قتل،قاچاق مواد مخدر،تجاوز جنسی،سرقت مسلحانه و ارتداد اعدام بصورت قطع گردن می باشد. قابل ذکر است که بسیاری از این اعدام شدگان افراد خارجی از کشورهای پاکستان،سری لانکا و نیجریه هستند. در هر صورت بسیاری از کسانی که با کیفر اعدام مواجه شده اند بی تقصیر بوده و با شکنجه مجبور به اقرار به جرم شده اند.

 

 

ورود زنان الجزایر به بازار کار

یو پی ای،26 می 2007

در حالیکه زنان الجزایری بیش از پیش به مذهب اسلام گرایش پیدا می کنند اما همچنین بیشتر به تحصیلات و مشاغل اجتماعی روی می آورند. مشارکت زنان در بازار کار نسبت به نسل قبل دو برابر شده است. اکثریت رشته های طبابت و حقوق به زنان تعلق دارد،شصت درصد از قضات نیز زن هستند. شصت درصد از دانشجویان دانشگاه را  زنان تشکیل می دهند. بسیاری از مردان تحصیلات را کنار گذاشته و یا مهاجرت کرده اند،در این حال زنان از خانه بیرون آمده و به فکر دستیابی به حرفه هستند.

 

 

پیروزی زنان در رابطه با کار شبانه در کارناتاکا

ایندین تایمز،14 می 2007

قدرت مردم کابینه دولت کارناتاکا را وادار کرد که فعلا از طرح ممنوعیت کار شبانه زنان منصرف شود. مدیر کمیسیون زنان با ابراز خوشحالی از این مساله اعلام کرد که این یک موفقیت بزرگ برای همه آنانی است که به حقوق برابر اعتقاد دارند. اکنون که کابینه تصمیم گرفته که فعلا در رابطه با طرح مذبور تصمیمی نگیرد ما باید تجدید قوا کنیم و می بایست مطمین شویم که بند قهقرایی که کار بعد از ساعت هشت شب را برای زنان ممنوع می کند،کاملا لغو گردد. (قسمت اول این گزارش را در زنان در مسیر رهایی،نبرد خلق شماره 263 مطالعه کنید.)