زنان:یکشنبه 10 تیر 1386-1 جولای 2007

 

 

اضطراب و افسردگي در كشور شايع شده است
اضطراب و افسردگي بين زنان و دختران بيشتر شيوع دارد

خبرگزاري كار ايران
سه شنبه 5 تیر 1386-26 جون 2007

يك روانپزشك اعلام كرد: اضطراب و افسردگي در كشور شايع شده است.
دكتر جليلي, روانپزشك, در گفت و گو با خبرنگار ايلنا, گفت: اضطراب و افسردگي مهم‌‏ترين مشكلات و بيماري‌‏هاي رواني در جامعه است.
وي افزود: هيچ آماري از ميزان شيوع اضطراب و افسردگي در كشور نداريم.
به گفته جليلي, بيماري‌‏‌‏هاي مذكور در بين زنان و دختران بيشتر است و بيشتر مراجعه‌‏كنندگان به مطب روانپزشكي را زنان تشكيل مي‌‏دهند.
وي تصريح كرد: افسردگي در كشور دو نوع حاد و مزمن دارد و دلايل مختلفي براي بروز افسردگي وجود دارد.
وي يادآور شد: اين بيماري در بين جوانان نيز شايع شده است و در سال‌‏هاي اخير اين بيماري بين جوانان زياد شده است.
اين روانپزشك با اشاره به اينكه بروز بيماري افسردگي ارتباطي به سن ندارد، گفت: بيماري افسردگي در سنين مختلف بروز مي‌‏كند و ارتباطي به سن ندارد.

 

 

رييس مركز امور زنان:

ايجاد صندوق بيمه زنان خانه‌دار در دستور كار مركز مشاركت قرار گرفت

عرف حقوق اقتصادي در نظر گرفته شده اسلام براي زنان را محقق نمي‌كند

خبرگزاري دانشجويان ايران

شنبه 9 تیر 1386-30 جون 2007

رييس مركز امور زنان و خانواده معتقد است بهترين راه‌حل براي ارزشگذاري كارخانگي بازگشت به قوانين اسلام و اصلاح قوانين مدني موروثي گذشته در حوزه مسايل مالي و حقوق زنان است.

دكتر زهره طبيب‌زاده نوري در گفت‌وگو با خبرنگار زنان ايسنا، با بيان اين كه بنابر تعريف ارائه شده مركز آمار ايران، ‌خانه‌دار فردي است كه شاغل، بيكار ، جوياي كار و محصل به حساب نمي‌آيد، گفت: بر اين اساس خانه‌داري جز مشاغل محسوب نشده و در تقسيم بندي‌هاي آماري و جمعيتي موجود، خانه‌داران را بخشي از جمعيت نيز فعال محسوب مي‌كنند.

وي اضافه كرد: اما بايد به ياد داشت كه به كارگيري واژه غيرفعال براي خانه دار، فاصله‌اي ميان اين گروه و نظام اقتصادي ـ اجتماعي ايجاد مي‌كند و از اين رو زنان خانه‌دار ضمن احساس خلاء از حيث تاثيرگذاري در امور اجتماعي و اقتصادي نقشي براي خود تصور نخواهند كرد.

وي با تاكيد بر اين كه برنامه‌ريزان و سياستگذاران بايد در تعاريف موجود برگرفته از غرب بازبيني كنند، اظهار كرد: زنان خانه‌دار با نقش‌هاي متنوع و متفاوتي كه ايفا مي‌كنند از جنبه‌هاي گوناگون بر فرايندهاي اقتصادي اجتماعي تاثيرگذارند، چراكه آن‌ها ارائه دهنده و تامين‌كننده نيازهاي اساسي نيروي كار فعال جامعه هستند.

طيب‌زاده گفت: تاثيرات روحي، رواني ،‌تربيتي و فرهنگي‌ كه زنان خانه‌دار بر همسران و فرزندانشان به عنوان همسر، مادر و مربي بر جاي مي‌گذارند، گر چه در جايي ثبت نمي‌شود، اما بر هيچ كس پوشيده نيست.

وي با اشاره به اين كه نقش زنان خانه‌دار به طور غيرمستقيم بر اقتصاد انكارناپذير است، تصريح كرد: ارزشگذاري كار خانگي به حساب آوردن ارزش افزوده آن در محاسبات ملي، قبل از آن كه روش يا مدل علمي طلب كند، نياز به آموزش و فرهنگسازي و تغيير نگرش جامعه نسبت به كار و فعاليت‌هاي امور خانه‌داري دارد.

وي افزود: در پژوهشي كه در گذشته توسط مركز امور مشاركت زنان درباره ارزشگذاري بر روي كارخانگي زنان صورت گرفته، گزارش شده كه زنان خانه‌دار شهر تهران بيش از آن كه در پي ارزشگذاري مادي بر روي عملكرد خود باشند، خواهان معرفي جايگاه واقعي ارزش كار خود توسط وسايل ارتباط جمعي نظير صدا و سيما بوده‌اند تا ارزش معنوي كارخانگي به جامعه معرفي شود.

طبيب‌زاده با بيان اين‌كه هر چند محسوب شدن خانه‌داري به عنوان شغل مي‌تواند منجر به كسب درآمد براي زنان خانه‌دار شده و بخشي از دغدغه‌هاي آنان را درباره نبود استقلال مالي و تامين آتيه مرتفع كند، اظهار كرد: در جامعه كنوني بسياري از زنان خانه‌دار پيش از آن كه در پي ارزشگذاري مادي بر كار خود باشند، خواهان ارزشگذاري معنوي هستند، چرا كه در اعتقادات اسلامي ما در بسياري از موارد پاداش‌هاي معنوي اثر ماندگارتري از پاداش‌هاي مادي از خود به جاي مي‌گذارند.

وي افزود: اساسا از ديدگاه اسلام كانون خانواده با انگيزه‌هاي بالاتري شكل مي‌گيرد و افراد عمل خود را در چارچوب خانواده نبايد به عنوان شغل تلقي كنند.

وي معتقد است بايد از طريق راه‌حل‌هاي حقوقي و ايجاد قوانين جديد براي كار زنان خانه‌دار ارزش اقتصادي مطابق نظرات اسلام قايل شد كه اجرت و محاسبه مادي ارزش كار خانگي زن در هنگام طلاق و فوت همسر و ايجاد صندوق بيمه زنان خانه‌دار از اين موارد است.

رييس مركز امور زنان و خانواده با اشاره به اين كه كار خانگي زن در طي تاريخ نه تنها در كشور ما بلكه در بسياري از كشورهاي ديگر هم ناديده گرفته شده است، اظهار كرد: به طور كلي در كشور ما نقش اصلي مردان به عنوان تامين‌كننده نيازهاي اقتصادي خانواده در خارج از منزل در فضايي است كه معاملات و فعاليت‌ها به وسيله پول صورت مي‌گيرد، در حالي كه نقش اصلي زنان به عنوان همسر و مادر در داخل خانواده بدون تبادلات پولي و بدون انگيزه براي كسب درآمد ايفا مي‌شود و اين امر سبب مي‌شود كه عملكرد زنان مستقيما به ايجاد امكانات مالي منتهي نشود و چون تعاريف اقتصادي به صور اخص بر فعاليت‌ها و منابع مالي كه در بازار با مبادله پول مطرح مي‌شود، متمركز است، فعاليت‌هاي انجام شده در خانواده را شامل نمي‌شود.

وي با اشاره به اين كه با وجود ارزشگذاري بر روي كار خانگي در برخي كشورها به دليل نبود توافق بين‌المللي در مورد استاندارد تعاريف كارخانگي و مشكلات فني موجود، هيچ كشوري آن را در حساب‌هاي ملي لحاظ نمي‌كند، خاطرنشان كرد: ايجاد صندوق بيمه زنان خانه‌دار با هدف تامين زندگي زنان كه امري متفاوت از شغل پنداشتن كارخانگي است در دستور كار مركز امور زنان و خانواده قرار گرفته است،‌ چرا كه اعتقاد بر آن است كه زنان خانه‌دار در ازاي انجام فعاليت‌هاي خانگي و مديريت در منزل لازم است از آينده اجتماعي و اقتصادي اين برخوردار شده و براي فعاليت‌هاي آنان ارزشگذاري مادي و معنوي صورت گيرد.

وي با تاكيد بر اين كه آنچه اسلام به عنوان حقوق اقتصادي براي زنان لحاظ كرده در حال حاضر بر اساس عرف براي آن‌ها محقق نمي‌شود، تصريح كرد: زنان خانه‌دار به علت نداشتن درآمد اقتصادي و بسياري از زنان شاغل به دليل صرف كردن درآمد خود در منزل و سهم اندكي از ارث مرد و ماحصل درآمد خانواده فاقد آتيه هستند به اين دليل وضعيت آينده مادر به وجدان اخلاقي فرزندان سپرده مي‌شود.

 

 

با هدف شناسايي خودروهاي مزاحم بانوان اجرا مي‌شود:

طرح عيون خودرو در سطح شهرستان مشهد

خبرگزاري دانشجويان ايران

شنبه 9 تیر 1386-30 جون 2007

طرح عيون خودرو با رويکرد شناسايي خودروهاي مزاحم بانوان و خودروهايي که شوونات اسلامي را رعايت نمي‌کنند، به زودي در سطح شهر مشهد به اجرا درمي‌آيد.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا- منطقه خراسان، حجت‌الاسلام و المسلمين شريعتي مقدم، معاون دادستان و رييس مجتمع قضايي شهيد باهنر مشهد در همايشي که با عنوان تبيين خانواده و جوانان براي پيشگيري از مصرف مواد مخدر و ارتقاي سلامت اجتماعي در ستاد سپاه ناحيه مشهد و با حضور ضابطان قضايي بسيج برگزار شد، با اعلام اين خبر افزود: يکي از مشکلات ما در شهر مزاحمان خياباني هستند که به زور افراد را سوار خودرو كرده و سعي دارند امنيت اجتماعي را بر هم بريزند.

وي افزود: بر اساس اين طرح در ابتدا خودرو متخلف توسط نيروي انتظامي به مدت سه ماه توقيف و سپس جرم در دادسرا مورد رسيدگي قرار مي‌گيرد.

شريعتي‌مقدم گفت: اگر مردم آسايش و رفاه مي‌خواهند بايد از زندگي و وقت خود زده و اين نظام اسلامي را که دستمايه خون شهيدان است به نقطه‌اي برسانيم که مردم احساس آسايش و رفاه کنند.

وي با بيان اين مطلب كه مردم انتظار برخورد قاطع از دستگاه قضايي دارند، افزود: تلاش ما اگر صادقانه و در راه رضايت خداوند باشد، حتما نتيجه خواهد دارد.

در ابتداي اين مراسم سرهنگ پاسدار علي بامشکي، مدير مرکز اجرايي امر به معروف و نهي از منکر ناحيه ويژه مقاومت بسيج سپاه مشهد با ارايه گزارسي از فعاليت‌هاي اين مرکز گفت: اين مرکز موفق به کسب رتبه نخست کشوري در بين 350 مرکز اجرايي کشور شده است.

وي افزود: در حال حاضر مرکز اجرايي امر به معروف بسيج مشهد در 52 حوزه مقاومت و بيش از يك هزار و 700 پايگاه بسيج فعاليت دارد و رده‌هاي مقاومت برابر جدول زمانبندي ضمن انجام تذکر لساني در صورت برخورد با جرايم مشهود، وظيفه قانوني خود را نيز انجام مي‌دهند.

وي تصريح کرد: اکنون ناحيه ويژه مقاومت بسيج سپاه مشهد بيش از 720 گروه امر به معروف ناصحين سازماندهي شده دارد و ماموريت امر به معروف و نهي از منکر توسط 2 هزار و 900 تيم در سطح رده‌ها پيگيري و اجرا مي‌شود.

 

 

 

وزير كشور در جمع خبرنگاران:

مطبوعات ازدواج موقت را به شكلي نادرست فضاسازي كردند

تا نگاه انحرافي درباره ازداج موقت از بين نرود، اظهارنظر نمي‌كنم  

خبرگزاري دانشجويان  

شنبه 9 تیر 1386-30 جون 2007

وزير كشور درباره اثرات ازدواج موقت گفت: اين موضوع در جامعه دچار نگاه انحرافي شده است و تا اين نگاه انحرافي از بين نرود و ثبات آرامشي حاصل نشود، اظهار نظري نمي‌كنم.

به گزارش خبرنگار اجتماعي ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي در افتتاحيه دومين جشنواره زنان سرزمين من در جمع خبرنگاران افزود: از نظر ما اصل، خانواده و استحكام آن است و ما به اين موضوع ارزش مي‌گذاريم و به آن افتخار مي‌كنيم و هر چيزي كه به استحكام خانواده ها آسيب برساند با آن مخالفيم، حتي اگر ازدواج موقت باشد.

در اين هنگام خبرنگاران با صداي نسبتا معترضي از وزير پرسيدند اما اظهار نظر از سوي شما بوده است كه وزير پاسخ داد: اگر براي درمان بخش كوچكي از يك بيماري مثل MS به مسايل علمي مراجعه كنيم اين موضوع به همه جامعه مربوط نمي‌شود. ازدواج موقت نيز به همين گونه است و شرايط خاصي مي‌خواهد.

پور محمدي باز هم خطاب به اعتراض خبرنگاران توضيح داد: موضوع ازدواج موقت را مطبوعات به شكل ناصحيحي به جامعه تسري دادند و در مورد آن فضاسازي كردند.

 

 

اماواگرهاي پرواز خلبانان زن

دبيرانجمن شركت‌هاي هواپيمايي:

مردان براي خلباني مناسب‌ترند

مسائل فرهنگي ازدلايل عدم تمايل ايرلاين‌ها براي جذب خلبان زن است

خبرگزاري دانشجويان ايران تهران

شنبه 9 تیر 1386-30 جون 2007

دبير انجمن شركت‌هاي هواپيمايي معتقد است: با توجه به فشار و استرس وارده به خلبان هنگام هدايت هواپيما و مسائلي چون دوري آنها از محل استراحت و خانه، مردان براي خلباني مناسب‌تر از زنان هستند.

مهدي علي‌ياري در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: خلباني در ايران دشوار و با استرس زيادي همراه است و فرهنگ كشور اقتضا مي‌كند زن‌ها بيشتر به وظايف فطري خود بپردازند.

وي در عين حال گفت: تجربه و نگاه واقع‌بينانه نشان مي‌دهد كه پرواز خلبانان زن در ايران چندان ميسر نشده و به لحاظ فرهنگي هم گرايش كمتري به آن وجود دارد.

دبير انجمن شركت‌هاي هواپيمايي مسائل شغلي و فرهنگي را از دلايل عدم تمايل ايرلاين‌ها به جذب خلبان زن دانست و اظهار كرد: شرايط زندگي زنان مانند بارداري، به طور طبيعي آنها را محدود مي‌كند و كارفرما يا بايد با اين محدوديت كنار آمده يا از زنان استفاده نكند.

به گفته علي ياري كارفرما بايد منافع اقتصادي خود را هم مدنظر قرار دهد، ضمن آنكه يك زن را در جمع وسيع مردان به راحتي نمي‌توان به كار گرفت.

 

 

 

لوح فشرده " زن ، حضور امن و عفاف " طراحی شد

خبرگزاری مهر

شنبه 9 تیر 1386-30 جون 2007

شورای فرهنگی - اجتماعی زنان از طر احی و تهیه لوح فشرده " زن ، حضور امن و عفاف " خبر داد

به گزارش خبرگزاری مهر ، لوح فشرده چند رسانه ای " زن ، حضور امن و عفاف " با هدف ایجاد مجموعه ای کامل از سخنان برتر زنان ، ترویج الگوهای رفتاری و اخلاقی صحیح در جامعه امروز ایران ، معرفی شایستگی ها و صفات زنان نمونه عالم و اسلام ، معرفی جایگاه زنان ایرانی و حضور همراه با عفت و پاکدامنی در خانواده ، اجتماع و همچنین زندگینامه اسوه زنان جهان ، بانوی برگزیده دو عالم ، حضرت زهرا (س) با همکاری محتوایی شورای فرهنگی اجتماعی زنان و تولید فنی و هنری شرکت سمیع رایان پرداز ، طراحی و تهیه شده است.

ایجاد نوعی فرهنگ سازی و نشان دادن ارزش واقعی و مقام والای انسانی زن و اثبات این مسئله که زنان و دختران جوان ایرانی با حفظ گوهر انسانی خود می توانند در عرصه های مختلف اجتماعی حضوری چشمگیر داشته باشند، از دیگر اهداف طراحی این لوح فشرده است.

براساس این گزارش ، از مشخصه های بارز این لوح، استفاده از متون ساده و کوتاه است که همراه با تصاویر زیبا ، جذاب و نمایش های لطیف در آغاز هر بخش ، نظر کاربران را به خود جلب می کند.

شایان ذکر است ، این مجموعه ارزشمند گامی بلند در ایجاد بستر راهگشای فرهنگی برای معرفی به جامعه دختران و زنان مسلمان ایرانی و جامعه جهانی و همچنین چگونگی تعامل شایسته فرهنگی ، علمی ، اخلاقی و دینی آنان در عرصه های مختلف جامعه با شناخت زندگی نمونه فاطمه زهرا ( س) است.

 

 

اجراي طرح برخورد با بدپوششي در ميدان وليعصر تهران

خبرگزاری فارس

سه شنبه 5 تیر 1386-26 جون 2007

خبرگزاري فارس: پليس تهران در ادامه مرحله اول طرح امنيت اجتماعي مبني بر برخورد با بدپوششي در جامعه، عصر امروز با حضور در ميدان وليعصر نسبت به تذكر به افراد بدپوشش اقدام كرد. 

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، گشت‌هاي ارشاد پليس تهران هم اكنون با حضور در ميدان وليعصر تهران به افرادي با پوشش‌هاي ناهنجار تذكر مي‌دهند.

اجراي طرح برخورد با بدپوششي در راستاي مرحله اول طرح امنيت اجتماعي كه از مدتي پيش آغاز شده است اجرا مي شود.

سرهنگ احمدي رئيس مركز اطلاع رساني پليس تهران در خصوص اجراي اين طرح در ميدان وليعصر به خبرنگار اجتماعي فارس گفت: مراحل مختلف طرح امنيت اجتماعي كه از ابتداي ارديبهشت آغاز شده است ادامه مي يابد و اجراي طرح برخورد با بدپوششي نيز در راستاي طرح امنيت اجتماعي صورت مي‌گيرد.

 

 

 

زن، مرد و رايانه

آيا دانش رايانه داراي جنسيت است؟

نوشته ایزابلا کولت

لموند دیپلماتیک

رايانه جنسيت ندارد. در ابتداي دهه ١٩٨٠، زماني که تعداد بسياري از دختران در مطالعات رايانه اي مشغول شدند، مي شد اين ادعا را باور کرد که رايانه از دام متفکران جنسيت گرا گريخته است. پس از آن اين رشته به شدت مردانه شد. زن طبيعت، مرد تکنيک: گويي ديرينه ترين تقسيم جنسيتي جامعه، در نوين ترين فناوري ها تداوم مي يابد. در بررسي عدم تمايل دانش آموزان دختر به علوم رايانه، بدين نتيجه مي رسيم که روش هايي را که باعث اين جدايي شده اند، بايد در جائي جداي از پيش داوري هاي قديمي جستجو کرد.

 آيا علوم رايانه، رشته اي مردانه است؟ در مالزي واقعيت چيز ديگري مي باشد. در دانشکده علوم رايانه و فناوري داده کوالالامپور، پايتخت، تمامي مسئولان بخش ها و همچنين رئيس دانشکده خانم هستند. در شهر پنانگ، شصت و پنج درصد دانشجويان رايانه و هفت نفر از استادانشان( از ده نفر) زن هستند، البته اين دانشکده توسط يک زن اداره مي شود. خانم مازليزا عثمان، مسئول بخش، اظهار مي دارد که هيچگاه علوم رايانه را همچون رشته اي مردانه در نظر نگرفته است(١). وي مي گويد: اين گونه به نظر نمي رسد. به عنوان نمونه مهندسي يا زمين شناسي از ديد عامه مردانه است. اما علوم رايانه اين چنين نيست. من نمي دانم چه چيز اين رشته مردانه است. دلايلي که او بيان مي کند، عبارتند از آن که کار با رايانه شغل تميزي است که به نيروي بدني زياد احتياج ندارد؛ اين کار در حوزه خدمات قرار دارد که اجازه اشتغال در منزل را نيز مي دهد.

با اين حال در خارج از مالزي علوم رايانه رشته اي مردانه است. در فرانسه، اين رشته تنها رشته علمي مي باشد که کاهش چشمگير درصد دختران را در کارنامه خويش ثبت نموده است. اگر به روند زنانه سازي دانشکده هاي مهندسي با توجه رشته هريک نظري بياندازيم(٢)، درحقيقت متوجه مي شويم که سهم زنان در تمامي بخش ها به استثناء رايانه، افزايش يافته است؛ در اين بخش پس از يک نقطه اوج بيست درصدي در سال ١٩٨٣، اين مقدار کاهش يافت و بيست سال بعد به ميزان اوليه اش رسيد( ١١ درصد در سال ٢٠٠٠، نه درصد در دهه ١٩٧٠). در سال ١٩٨٣ در ميان دانشکده هاي مهندسي، علوم رايانه همپاي بخش کشاورزي- صنايع غذايي، زنانه ترين بخش بود( شش درجه بالاتر از ميانگين ملي). در سال ٢٠٠٠ با رشته هاي مکانيک و دفاع همپايه شد( سيزده درجه پايين تر از ميانگين ملي) که دو بخشي هستند که از لحاظ سنتي بسيار مردانه مي باشند.

اين وضعيت ويژه فرانسه نيست. آلمان، بريتانياي کبير يا ايالات متحده آمريکا نيز چنين آماري را ارائه مي دهند.

با اين حال، طي اين سالها، تعداد کل دختراني که به سوي علوم رايانه گرايش يافته اند، تفاوت چنداني پيدا نکرده است. اما به ميزاني که شاخه هاي آموزشي جديد ايجاد مي شوند، اين پسرها هستند که در سطح وسيع به سوي اين رشته ها هجوم مي برند. در حقيقت، پرسش اصلي که مطرح مي شود در اين باب نيست که چرا دختران علوم رايانه را دوست ندارند، بلکه پرسش در اين جا است که چرا در ابتداي دهه ١٩٨٠ تب تسلط بر رايانه بيشتر دامان پسران را گرفت.

 

علاقه اي مردانه

 

در دهه ١٩٧٠ ابتدا رايانه همچون دستگاهي براي سرپرستي داده ها تصور مي گرديد که بيشتر به بخش خدمات مربوط مي شد؛ بخشي که از لحاظ سنتي زنانه تر از بخش صنعت بود. از ديد يک دانشمند زن جوان، علوم رايانه در دسته مشاغلي قرار داشت که از لحاظ اجتماعي در دسترس بود. در سالهاي ابتدايي دهه ١٩٨٠، رواج رايانه هاي خرد در ميان نوجوانان پسر آغاز شد، همواره وسايل فني جديد ابتدا براي آنان خريداري مي شود(٣). در ادامه آنان استفاده کنندگان اصلي، اگر نگوييم خاص، رايانه خانوادگي مي شوند. پيرامون رايانه هاي خرد، گروه هاي نوجوانان عاشق تکنولوژي، انجمن هاي رايانه اي و گروه هاي دوستي شکل مي گيرد که خود را معطوف برنامه نويسي يا بازي هاي ويدئويي مي کنند، نبايد از نظر دور داشت که آنان در سني قرار دارند که عوامل هويتي آنان را به ماندن در گروه هاي پسران و مقابله با گروه هاي دختران ترغيب مي کنند. ده سال بعد آنان در فضاي رسانه اي فريبنده اي که والدينشان نيز با آن همصدا هستند، تحصيلات دانشگاهي خويش را آغاز مي کنند. يکي از زنان متخصص رايانه مي گويد: پدرم همواره از اين مي ترسيد که روزي بيکار شويم. درس مي خوانديم که شغل خوب و درآمد عالي داشته باشيم، خطر بيکاري ما را تهديد نکند. از نظر وي علوم رايانه بهترين گزينه بود.

يک نسل گذشته است اما با وجود پيشرفت هاي فناوري و دگرگوني زندگي روزمره به مدد پيشرفت چند جانبه آن، همواره از ديد دانش آموزان دختر و پسر در شاخه علوم( معادل رياضي و تجربي در ايران- مترجم) ،علوم رايانه در رايانه هاي خرد و تصوير اسطوره اي برنامه ريز خلاصه مي شود. در حقيقت هشتاد درصد آنان متخصصان علوم رايانه را همچون انسان هايي تصور مي کنند که کمتر ورزش مي کنند، به ظاهرشان زياد اهميت نمي دهند و با دستگاه ها بيشتر از انسانها احساس راحتي مي کنند. اين افراد تمام روز خود را پشت ميز کارشان حبس مي کنند و کارهاي تکراري به ويژه برنامه نويسي انجام مي دهند.

اين همه تفاوت با واقعيت از کجا ناشي مي شود؟ تمامي اين جوانان تصاوير تلفيقي را نگاه مي کنند، موسيقي الکترونيکي گوش مي دهند، تلفن همراه را به کار مي برند و هر روز براي ارسال نامه الکترونيکي، سفارش دادن کالا، ضبط موسيقي يا فيلم از اينترنت استفاده مي کنند.... چگونه است که اين موارد مصرف جديد که به شدت گسترش مي يابند، درعمل هيچ تاثيري بر تصوير اين رشته از ديد ديگران نداشته است؟ گويي هيچ شاخه اي از علوم رايانه فراتر از کاربردش نبوده، و با وجود کاربردها يا پيشرفت هاي فناوري، متخصص رايانه تغييري نکرده است. کمتر از سي درصد مشاغل وابسته به رايانه شامل برنامه نويسي مي گردد، با اين حال در تصور عمومي متخصص واقعي رايانه، برنامه نويس است.

دسته اي از متخصصان رايانه وجود دارند که هکر ناميده مي شوند. هکر در لغت به معناي( تعميرکار غيرحرفه اي پرشور(٤)) متخصص سيستم و شبکه است. با اين وجود آنان اقليتي هستند که به خاطر قابليت هايشان مورد احترام و پذيرش واقع مي شوند. در حقيقت اين پذيرش به علت هراس از توانايي واقعي يا خيالي آنان در آسيب رساني به موارد امنيتي رايانه اي است. اما تناقض در اين نکته است که اگرچه زنان و مردان هکر نمونه اي از مردان و زنان متخصص علوم رايانه هستند، شرکت ها به دنبال چنين نمونه هايي نيستند. هکر اغلب فردي تصور مي شود که از لحاظ تکنيکي برجسته است اما غير قابل مهار، ناتوان از انجام کار گروهي و مقاوم در برابر اجبار به توليد مي باشد.

اين اقليت( که تصوير دوگانه اش ، گاهي تروريست، گاهي رابين هود، جذاب، فريبنده و منزجر کننده مي باشد) به نمونه آرماني اين رشته تبديل شده است. اين اقليت به عنوان مرجعي براي دانش آموزان شاخه علوم و حتي متخصصان علوم رايانه استفاده مي شود که ياراي پذيرش عنوان برنامه نويسي را ندارند. زنان به سختي مي توانند در تخصصي که انگاره اش به آنان شبيه نيست، احساس مشروعيت کنند. آنان بيشتر از آن که بگويند متخصص رايانه هستم، مي گويند در زمينه رايانه فعاليت مي کنم. نبايد از نظر دور داشت که اولين برنامه نويس، يک خانم بود.

در سال ١٨٤٢ حافظه محاسباتي بر روي ماشين حساب شارل ببژ عرضه شد که اولين رايانه مکانيکي بود. اين حافظه داراي الگوريتمي بود که در نوع خود اولين محسوب مي شد و با فهرست کردن دستورالعمل ها قادر به محاسبه اعداد زنجيره برنولي بود. به طور خاص اين برنامه اوليه از يک حلقه استفاده مي کرد، بدين معنا که زنجيره اي از دستورالعمل ها تا آنجا پيش مي رفت که شرطي براي خروج را تاييد کند. اين حافظه با حروف اختصاري A.AL. عرضه شد که در آن دوره براي زنان مرسوم بود. پديد آورنده آن آگوستا آدلايد(آدا) لاوليس ( Lovelace) نام داشت که دختر شاعر رمانتيک انگليس لرد بايرون بود. پس از آن ارتش آمريکا يک زبان برنامه نويسي را با نام مستعار ليدي آدا نامگذاري کرد.

در سال ١٩٤٤ رايانه الکتريکي شد. هوارد آيکن سرپرست يک گروه سه نفره از مهندسان بود که در شرکت International Business Machines (IBM) بر روي رايانه Mark I کار مي کرد که اولين رايانه عددي( ديجيتالي) در اندازه بزرگ بود. روش هاي همگرداني را مديون خانم گريس هوپر يکي از اعضاي گروه وي هستيم. او مي دانست که تنها شيوه وارد ساختن رايانه ها در محيط هاي غير علمي و همچنين در بخش تجاري تطبيق زبان برنامه نويسي به شکل زباني قابل فهم توسط غير رياضي دانان است. باور وي به اين امر که برنامه ها را مي توان به زبان انگليسي نوشت، مايه خنده همکارانش مي شد. در آن دوره، پخش وسيع تجاري دغدغه IBM نبود و شرکت بدين موضوع اعتقاد داشت که تنها دانشمندان مي توانند قادر به استفاده از رايانه باشند. در سال ١٩٥٢ هوپر با نوشتن اولين همگردان (compiler)،پخش و استفاده وسيع از اين زبان ها را ممکن ساخت و همچنين درهاي برنامه نويسي را نه تنها بر روي جمعي رياضي دان گوشه نشين که بر روي همگان گشود.

در آن زمان نرم افزار ارزشي نداشت و اعتبار ابتدا نصيب سازندگان دستگاه شد. آيا بدين دليل است که در برهه هاي حساس ابداع نرم افزار ها به رياضي دانان زن برمي خوريم؟ شاخه علوم رايانه، بيش از ساير حوزه هاي علوم با عدم حضور تقريبي زنان مواجه است که در نتيجه آن دختران را از الگوي مثبت تعيين هويت محروم مي سازد. تفکيک اجتماعي- جنسيتي دانسته ها، علوم و فن آوري ها را از کودکي به مردان نسبت مي دهد؛ تفکيکي که از برنامه هاي درسي تا فيلم ها، کتاب هاي داستاني مصور و ديگر بازنمودهاي زندگي روزمره جريان دارد. حال آن که طرح يک برنامه راهنمايي تحصيلي، به معناي داشتن تصور دورنمايي ممکن و دلخواه از خويش است(٥). ما به سراغ حرفه اي نمي رويم که اعتقاد داريم هيچ رابطه اي با آن برقرار نمي کنيم و فقط افرادي به آن اشتغال دارند که هيچ غرابتي با ما ندارند. اگرچه دختران نيز همانند پسران بزرگترين کاربران رايانه هستند، به نظر نمي رسد که تمايلي داشته باشند که جلب اين حرفه شوند.

طبق تحقيقي که به تازگي برروي دختران و پسران دانش آموز شاخه علوم انجام شد، دو سوم دختران ( در برابر چهل درصد پسران) بيان کردند که نمي دانند که آيا مشاغل وابسته به فناوري رايانه و ارتباطات(TIC ) برايشان جالب خواهد بود يا خير(٦). آنان اغلب هيچ تصوري از فعاليت يک زن يا مرد متخصص رايانه ندارند. بنابراين براي توصيف يک حرفه، بسياري از دختران و همچنين پسران راهي جز مراجعه به پندارهاي قالبي ( کليشه ها) ندارند. يکي از اين دختران مثلا مي تواند بگويد : من فکر نمي کنم تمام روز بتوانم از مسيرهاي انتقال، حافظه کوتاه و شبکه ها حرف بزنم، و ديگري خواهد گفت: من نمي خواهم تمام روز خود را وقف دستگاه کنم، ترجيح مي دهم خود را وقف کودکان کنم يا با ديگران صحبت کنم. برخي به سادگي خواهند گفت: علاقه اي به اين حرفه ندارم، و نمي توانند دليل آن را بيان کنند، و تنها دليل آنان  پيشداوري آنها در مورد اين حرفه است.

رهايي از پندارهاي قالبي

در مقابل دختران فارغ التحصيل مي گويند که اين حرفه را به دلايل مختلف دررابطه با واقعيت هاي دنياي حرفه اي انتخاب کرده اند. آنان از تنوع وسيع اين حرفه، پيچيدگي آن در بطن بخش هاي چندگانه حرفه اي، امکان هميشگي يادگيري مطالب جديد، چالش هاي فکري آن، اهميت ارتباط داشتن و کار گروهي و ... سخن مي گويند.

واضح است که اين زنان متخصص رايانه از موانع کاري خويش نيز سخن گفته اند: ترديد نسبت به صلاحيت آنان، ميزان بالا رفتن حقوق با سرعتي بسيار آهسته تر از همکاران مردشان که توجيهي براي آن نيست، توقف موقعيت شغلي در حدود سي سالگي، زماني که کارفرمايان مي ترسند که زنان باردار شوند. وجود اين موانع نبايد باعث آن گردد که پيشرفت هاي حرفه اي و شخصي بسياري از زنان را در اين حوزه ناديده بگيريم؛ حوزه اي که بيکاري در آن کم است و ديگر تفاوتي از لحاظ جنسيت بين حقوق افراد استخدام شده وجود ندارد.

در نهايت، زماني که دلايل زنان متخصص رايانه در تاييد حرفه شان را با برخي دلايل منفي مقايسه مي کنيم که از سوي زنان يا مرداني بيان مي شود که مشاغل وابسته به رايانه زياد برايشان جذاب نبوده است، بدين نتيجه مي رسيم که به سادگي مي توان گرايش ها را دگرگون ساخت. براي آن که دختران جوان بيشتري با خود بگويند که شايد رايانه، حرفه اي به طور کامل قابل تصور، گشوده رو به جهان، در حال دگرگوني هميشگي و مملو از چالش هاي فکري و انساني براي کشف باشد، کافي است واقعيت هاي مشاغل وابسته به رايانه شناخته شوند و پندار قالبي متخصص رايانه- هکر از ميان برود ( به جاي آن که به طور مرتب تقويت شود)(٧). به اميد روزي که به قول زنان مالزيایي ، ديگر در علوم رايانه اثري از جنس مذکر نباشد.

 

 

پيش بيني شده، سه هزار كودك مبتلا به ايدز در كشور متولد شود
زنان شاغل كمتر در معرض اعتياد قرار دارند

خبرگزاري كار ايران
دوشنبه 4 تیر 1386-25 جون 2007

كارشناس ارشد كاهش تقاضاي دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، اعلام كرد: پيش بيني شده سه هزار كودك مبتلا به ايدز در كشور متولد شود.

به گزارش خبرنگارايلنا، گلاره مستشاري، كارشناس ارشد كاهش تقاضاي دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در گردهمايي روزجهاني مبارزه با مواد مخدر و قاچاق آن در سازمان دفاع از قربانيان خشونت، گفت: آمار رسمي از تعداد كودكان مبتلا به ايدز در كشور وجود ندارد؛ اما تخمين مي زنيم كه سه هزار كودك مبتلا به ايدز در كشور متولد شود.
وي افزود: بر اساس آمارهاي موجود مواد افيوني بيشتر در آسيا و اروپا مصرف مي شود كه اين مواد شامل ترياك، هروئين، كدئين و غيره مي شود.
به گفته مستشاري، كراك در آمريكاي شمالي و جنوبي و حشيش در آفريقا بيشترين ميزان مصرف را دارد.
وي تصريح كرد: 28 درصد جمعيت جهان يعني حدود يك سوم جمعيت كل دنيا سال گذشته حداقل يكبار تنباكو مصرف كرده و 4 درصد جمعيت جهان يكبار حشيش و ماري جوانا مصرف كرده‌‏اند.
وي يادآور شد: سال گذشته، يك درصد جمعيت جهان به صورت كلي مواد مخدر از انواع گوناگون آن را حداقل يكبار مصرف كرده‌‏اند.
كارشناس ارشد كاهش تقاضاي دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد خاطرنشان كرد: ايران جز كشورهايي است كه سوء‌‏ مصرف مواد افيوني بالايي دارد و بالاترين كشفيات ترياك در ايران است.
مستشاري با اشاره به آمار مصرف مواد مخدر در ايران، گفت: سال گذشته، 8/2 درصد ايرانيان حداقل يك بار در سال ماده افيوني مصرف كرده‌‏اند.
وي افزود: از مصرف مواد مخدر فقط وابستگي جسمي مطرح نيست، بلكه وابستگي رواني نيز موضوعيت دارد و افراد بيشتر از نظر رواني به مواد وابسته مي شوند.
به گفته كارشناس ارشد كاهش تقاضاي دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، اعتياد باعث بيكاري، كناره‌‏گيري از جامعه، افت وضعيت جسماني، اختلال در روابط با خانواده، همسر، كودك آزاري، مشكلات اقتصادي، ارتكاب جرم، بيماري‌‏هاي عفوني و غيره مي شود.
وي تصريح كرد: آمار رسمي در كشور نشان مي‌‏دهد كه حدود دو ميليون معتاد در كشور وجود دارد، اما اگر خانواده آنان را نيز در نظر بگيريم حدود 10 ميليون نفر با موضوع مواد مخدر درگير هستند.
مستشاري با اشاره به عوامل محيطي ايجاد اعتياد، گفت: حس عدم وجود افق روشن در آينده، دسترسي آسان به مواد مخدر، نقصان نظام‌‏مندي اجتماعي، بي‌‏فردايي، نقصان مرجع قدرت تمركز، موقعيت نامطلوب اجتماعي و اقتصادي و عوامل فرهنگي باعث تمايل افراد به مواد مخدر مي شود.
وي افزود: در كشورهاي ديگر زناني كه شاغل هستند كمتر در معرض اعتياد قرار دارند؛ اما اين موضوع هنوز در ايران به اثبات نرسيده است.
كارشناس ارشد كاهش تقاضاي دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد گفت: براي پيشگيري از اعتياد افراد برنامه‌‏هاي مختلفي مانند آگاه سازي، آموزش عواقب موادمخدر، مهارت آموزي، آموزش رفع مشكلات رواني و تغيير نگرش نسبت به مواد داريم.
وي خاطرنشان كرد: متاسفانه در ايران نگرش مثبتي نسبت به مواد مخدر وجود دارد و اين ماده را دواي همه دردها و مشكلات مي دانند.
مستشاري درخصوص عوارض كوتاه مدت مصرف مواد مخدر، گفت: نشئگي، خواب آلودگي تنگ شدن مردمك‌‏ها، خشكي دهان، يبوست، تيرگي شعور، كاهش حس درد، سرگيجه و تهوع، سقط جنين و اختلال تنفسي از اثرات كوتاه مدت مصرف مواد مخدر است.
وي يادآور شد: عوارض بلندمدت مصرف مواد مخدر وابستگي، يبوست مزمن، اختلال در سيستم حركتي، تورم مخاط بيني، تيرگي رنگ پوست، مشكلات بارز دندان ها، ناتواني جنسي، عقيمي و مشكلات تنفسي است.
وي درخصوص افزايش مصرف كراك در كشور گفت: هر كسي كه كراك مصرف كند ديگر به مصرف ترياك گرايش ندارد، اما كسي كه كراك مصرف مي كند ديگر نمي تواند اين ماده را ترك كند.

 

 

107 كرسي از 577 كرسي مجمع ملي فرانسه به زنان رسيد

خبرگزاري كار ايران
سه شنبه 29 خرداد 1386-19 جون 2007

زنان فرانسوي توانستند كرسي‌‏ها بيشتري در انتخابات مجمع ملي فرانسه به خود اختصاص دهند.
خبرگزاري فرانسه گزارش داد: زنان فرانسوي توانستند كرسي‌‏هاي بيشتري در انتخابات يكشنبه به خود اختصاص دهند و ورود يك زن سياه‌‏پوست به نام جورجه پائو لانگوين از حزب سوسياليست براي نخستين‌‏بار به عنوان نماينده سرزمين مادري، در اين انتخابات حايز اهميت است.
بنابراين گزارش، به گفته قانون‌‏گذاران انتخاباتي، هنوز بين تعداد زنان و مردان تعادل ايجاد نشده است و مردان سفيد هنوز بر پارلمان تسلط دارند. اين در حالي است كه احزاب راست و چپ به‌‏شدت به‌‏خاطر افزايش سهم زنان, سياهان و قانون‌‏گذاران عرب در مجمع ملي تحت فشار هستند. در انتخابات روز يكشنبه، 107 كرسي از 577 كرسي مجمع ملي توسط زنان تصاحب شد كه اين رقم نسبت به دوره گذشته 31 كرسي افزايش يافته است.
در همين حال، روزنامه فرانسوي لوموند با اشاره به افزايش حضور زنان در پارلمان، نوشت كه اين امر به تنهايي باعث افتخار نيست.

 

 

 

خاتمي: زنان بزك كرده فتنه گر هستند
احمدي مقدم:طرح امنيت اجتماعي عقب نشيني ندارد
مرتضوي:خناس‌‏ها به هر كار صحيح ما شبهه وارد مي‌‏كنند

خبرگزاري كار ايران
سه شنبه 29 خرداد 1386-19 جون 2007

همايش مباني و راهبردهاي افزايش امنيت اجتماعي حدود دو ماه پس از شروع اجراي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي در تهران و برخي كلان شهرها صبح امروز با حضور مسوولان دستگاه‌‏هاي مختلف از جمله نيروي انتظامي، دستگاه قضايي و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ايلنا، در اين همايش نتايج اجرايي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي در دو ماه گذشته مورد بررسي قرار گرفت و تمام مسوولان حاضر در اين همايش در سخنراني‌‏هاي خود ضمن مثبت ارزيابي كردن اجراي اين طرح بر تداوم و استمرار آن تاكيد كرده و خواستار هماهنگي هرچه بيشتر دستگاه‌‏هاي مسوول در اين زمينه شدند.
اظهارات سردار احمدي مقدم، محمد حسين صفار هرندي، سعيد مرتضوي، احمد خاتمي و احمد رادان در
اين همايش به شرح زير است:
فرمانده نيروي انتظامي:
طرح ارتقاي امنيت اجتماعي عقب نشيني ندارد
فرمانده نيروي انتظامي گفت: موضوع حريم خصوصي از مسايلي است كه قانون مربوط به آن اخيرا در مجلس تصويب شد و به موجب آن براي متجاوزان به حريم خصوصي افراد تا مجازات اعدام پيش بيني شده است.
سردار اسماعيل احمدي مقدم،افزود: موضوع حريم خصوصي از مسايلي است كه اخيرا مورد توجه قرار گرفته و امروز حضور مجازي در حريم خصوصي افراد نيز مورد توجه است.
وي افزود: در زمينه حريم خصوصي افراد به خصوص در حوزه مجازي با خل هاي قانوني مواجه بوديم كه اين مشكل با همكاري قوه قضاييه، نيروي انتظامي و مجلس رفع شد.
فرمانده نيروي انتظامي با انتقاد از عملكرد برخي رسانه‌‏ها در جريان اجراي طرح‌‏هاي ارتقاي امنيت اجتماعي گفت: متاسفانه عملكرد برخي از رسانه‌‏ها موجب شد كه افراد اراذل و اوباش و چاقو كش به افراد مستحق ترحم و مظلومي تبديل شوند كه نبايد مورد مجازات قرار گيرند.
احمدي مقدم تصريح كرد: در اجراي اين طرح رفتار ناشايست تعداد محدودي از ماموران توسط برخي رسانه‌‏ها در بوق و كرنا اعلام شد به نحوي كه با اين عملكرد اصل موضوع زير سوال رفت.
فرمانده نيروي انتظامي خاطرنشان كرد: در دفاع از حقوق شهروندان كه آسايش و امنيت مردم را سلب كرده‌‏اند بايد با جديت برخورد شود و نيروي انتظامي اين موضوع را به طور اساسي در دستور كار خود قرار داده است.
وي با اشاره به اينكه جهت گيري كلي رسانه‌‏ها در اجراي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي مناسب بود ، نماز جمعه را به عنوان مهمترين رسانه در اجراي اين طرح قلمدادكرد و گفت: ائمه جماعات از اولين روز به طور صددرصد از طرح پليس حمايت كردند ، اما متاسفانه افرادي نيز سعي در شبهه آفريني در اجراي طرح و دفاع از اراذل و اوباش داشتند.
وي يادآور شد: در حال حاضر مهمترين موضوع در جامعه حقوق شهروندان است و نبايد به نحوي عملكرد كه حقوق مجرمان برجسته شده و اين گونه در جامعه جلوه‌‏گر شود كه مجريان طرح متهم باشند.
فرمانده نيروي انتظامي با اشاره به برخي مسايل مطرح شده در برخي رسانه‌‏ها مبني بر برخورد پليس با كروات، پاپيون و لباس‌‏هاي آستين كوتاه گفت: برخي رسانه ها با طرح چنين مسائلي سعي در به انحراف كشيدن طرح‌‏هاي اجرايي داشتند كه هيچ يك از اين اقدامات موثر واقع نشد.
احمدي مقدم با تاكيد بر اينكه اراذل و اوباش هيچ محلي براي دفاع كردن ندارند ، خاطرنشان كرد: جاي تاسف دارد كه برخي رسانه‌‏ها به نحوي عمل كردند كه اراذل و اوباش به جوانان مظلوم و زنان خياباني به دختران معصوم تبديل شدند و قطعا چنين نحوه عملكردي از سوي برخي رسانه‌‏ها به هيچ وجه قابل اعتنا نيست.
فرمانده نيروي انتظامي افزود: در اجراي طرح‌‏هاي اخير هماهنگي لازم بين نيروي انتظامي ، دولت، مجلس و قوه قضاييه وجود داشت و طرح ها بدون هماهنگي اجرا نشده است.
احمدي مقدم يادآور شد: بحث فيلم‌‏ها و محصولات فرهنگي كه امنيت رواني جامعه را به خطر مي‌‏اندازد توسط پليس به صورت جدي پيگيري مي‌‏شود و با همكاري دستگاه قضايي و مجلس طرحي تهيه شده كه نسبت به اين موضوع با جديت بيشتري اقدام كنيم.
به گفته وي موضوع ممنوعيت استفاده از سلاح سرد به سرعت به قانون تبديل شده است و در حال حاضر بهترين ظرفيت بر دستگاه قضايي، دولت، مجلس و نيروي انتظامي براي دفاع از امنيت جامعه وجود دارد.
به گفته احمدي مقدم بيش از دويست نماينده در موافقت از اجراي طرح‌‏هاي نيروي انتظامي نظر خود را اعلام كردند و بنابراين نيروي انتظامي با پشتوانه لازم نسبت به اجراي برنامه ها اقدام كرده است.
وي افزود: امروز نگاه‌‏هاي محبت‌‏آميز به نيروي انتظامي افزايش يافته است و بسياري از منتقدان اوليه نيروي انتظامي خواستار ادامه اجراي طرح هستند.
احمدي مقدم يادآور شد: طرح‌‏هاي پليس درخصوص ارتقا امنيت اجتماعي مقطعي نيست و پليس در اجراي طرح هاي خود عقب نشيني ندارد.
محمد حسين صفار هرندي:
كار نيروي انتظامي در طرح ارتقاي امنيت اجتماعي يك نهضت است

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: تقابل بين فرهنگ و اقدامات انتظامي از حرف‌‏هاي بي ربطي است كه هر كس آن را پيگيري كند به كار فرهنگي و اقدامات نيروي انتظامي ضربه مي‌‏زند.
" محمد حسين صفار هرندي" ، افزود: كار نيروي انتظامي در طرح ارتقاي امنيت اجتماعي بيش از آنكه يك اقدام باشد يك نهضت و بيداري است.
وي افزود: كار نيروي انتظامي تحت عنوان طرح ارتقاي امنيت اجتماعي هرچند در ظاهر يك اقدام عملياتي، مواجهه كتاب و يا جلب افراد است ، اما در واقع يك امر فرهنگي محسوب مي‌‏شود.
صفارهرندي خاطرنشان كرد: توزيع سي‌‏دي هرچند ظاهرا كار فرهنگي است ، اما در صورتي كه با توزيع سي‌‏دي فحشا و فساد ترويج شود، نمي‌‏توان با كار فرهنگي از وقوع آن جلوگيري كرد.
به گفته وي اين اوج خواب آلودگي و ساده لوحي است كه بتوان از وقوع چنين مسايلي با اقدامات فرهنگي جلوگيري كرد.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به توزيع سي‌‏دي فيلم‌‏هاي در حال اكران ، افزود: هرچند محتواي اين سي‌‏دي ها ضد فرهنگي نيست ، اما اين موضوع اقدامي ضد فرهنگي محسوب مي‌‏شود كه ضعف فيلم سازي را در آينده متضرر خواهد كرد.
وي با تاكيد بر توزيع سي‌‏دي فيلم نقاب قبل از بازبيني گفت: اين مسايل اذهان عمومي را مشوش مي‌‏كند و فيلم سينمايي نقاب نيز بعد از وساطت افراد بسيار و بازبيني و اصلاح و جذب برخي موارد اغرافي اجازه اكران گرفت.
به گفته وي فيلم سينمايي نقاب فيلم خوبي نبود ، اما براي جلوگيري از به هدر رفتن سرمايه سازندگان آن بعد از بازبيني اجازه اكران گرفت.
صفارهرندي تصريح كرد: توزيع سي‌‏دي فيلم نقاب كه مربوط به قبل از بازبيني آن است موجب به هم ريختن آرامش رواني جامعه مي‌‏شود.
صفارهرندي يادآور شد: جريان فرهنگي كشور خود را مبرا از آنچه در جامعه صورت مي‌‏گيرد ارزيابي نمي‌‏كند و اگر فردي امنيت اخلاقي جامعه را بر هم مي‌‏زند و تا حد مفسد في الارض هم پيش مي رود دستگاه فرهنگي نيز او را با همين عنوان خواهد پذيرفت.
وي همچنين در جمع خبرنگاران گفت: نيروي انتظامي براي همكاري با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در موضوع سي‌‏دي هاي غير مجاز و سي‌‏دي فيلم‌‏هاي در حال اكران هيچ مشكلي ندارد هرچند قانون در اين زمينه به اندازه كافي گويا نيست.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خاطرنشان كرد: مجلس يك مرحله از قانون مربوط به رسيدگي به توزيع سي‌‏دي‌‏هاي غير مجاز را تصويب كرد و لازم است در اين زمينه همكاري دستگاه انتظامي و قضايي افزايش يابد.
وي تصريح كرد: همكاري مردم براي جلوگيري از توزيع سي‌‏دي فيلم هاي قبل از اكران بسيار ضروري و تاثيرگذار است و اين سي‌‏دي‌‏ها عمدتا ويروس‌‏هايي را به دستگاه وارد كرده و آثار مخرب فرهنگي دارد.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: تاكنون اقدام مناسبي در خصوص جلوگيري از توزيع سي‌‏دي‌‏هاي غير مجاز صورت نگرفته است و شبكه قاچاق سي‌‏دي به راحتي و سهولت نسبت به توزيع و تكثير اين سي‌‏دي ها اقدام مي‌‏كنند.
وي همچنين درخصوص اجراي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي توسط نيروي انتظامي گفت: بحث تقويت فرهنگي عفاف در جامعه از دو سال گذشته و پيش از كار دولت جديد مطرح بوده و كميته‌‏اي مخصوص اين موضوع را پيگيري مي‌‏كرده است.
صفارهرندي خاطرنشان كرد: نيروي انتظامي در ابتدا نسبت به اقدامات فرهنگي براي تقويت ارزش‌‏هاي بنيادين اقدام كرده و سپس با مقاومان برخوردهاي قانوني را صورت داده است.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: سالم‌‏ترين نوع برخورد در طول ساليان گذشته، در جريان اجراي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي با مردم صورت گرفته است.
سعيد مرتضوي:
خناس‌‏هاي مخالف با اصل نظام به هر كار صحيح ما شبهاتي وارد مي‌‏كنند

دادستان عمومي و انقلاب تهران گفت: خناس‌‏هايي كه با اصل نظام مخالف هستند به هر كار صحيح ما شبهاتي وارد كرده و آن را زير سوال مي‌‏برند.
سعيد مرتضوي ، افزود: امنيت يك نياز فطري و ذاتي انسان‌‏ها است و با توجه به امنيت فراوان آن هر حكومتي كه بخواهد كارآمدي خودش را به ظهور برساند بايد نسبت به تامين امنيت شهروندان اقدام كنند.
وي افزود: بحث تامين امنيت براي نهادهايي كه حكومت و نظامي عهده دار آنها است امري بسيار مهم محسوب مي‌‏شود و از اهميت بسياري بالايي برخوردار است و ما نيز به بركت انقلاب اسلامي داراي حكومت اسلامي هستيم كه تامين امنيت در آن امري ضروري محسوب مي‌‏شود.
مرتضوي خاطرنشان كرد: نيروي انتظامي، دادسرا، قوه قضاييه، نيروهاي اطلاعاتي و امنيتي وظيفه تامين امنيت را بر عهده دارند كه اين موضوع وظيفه بسيار خطيري بر دوش تك تك افراد و نهادها واگذار مي‌‏كند.
دادستان عمومي و انقلاب تهران يادآور شد: اگر ما در انجام وظايف ذاتي خود كوتاهي كنيم, اراذل و اوباش در جامعه امنيت خواهند داشت و شهروندان ناكرده بزه و عادي, امنيت و آسايش خود را از دست مي‌‏دهند.
وي, با اشاره به اينكه بحث امنيت اجتماعي از نيازهاي ضروري حكومت اسلامي است و مباني آن در قرآن مطرح شده است, گفت: ما در برابر كساني كه اسلحه به دست مي‌‏گيرند و مردم را مي‌‏ترسانند وظايفي برعهده داريم و افراد چه با استفاده از سلاح سرد و چه با به كارگيري سلاح گرم در مردم بيم و هراس ايجاد كنند, بايد مورد برخورد قرار گيرند.
مرتضوي خاطرنشان كرد: ما در حكومت اسلامي به عنوان نهادهايي كه وظيفه ذاتي تامين امنيت را دارند, نبايد اجازه دهيم كه امنيت مردم خدشه‌‏دار شود و حقوق مظلومان مورد تجاوز واقع شود.
وي يادآور شد: عدالت اقتضا مي‌‏كند كه اگر اراذل و اوباش بخواهند به مظلومي تعدي كنند؛ ما از اين اقدام آنان جلوگيري كنيم و در جهت ياري مظلومان نسبت به پشتيباني قضايي از آنان اقدام كنيم.
وي, با تاكيد بر اينكه بر اساس احكام اسلامي بايد با افراد متناسب با جرمشان برخورد شود افزود: بايد با افراد شرور نيز مطابق با موازين قانوني و عدالت برخورد شود و بايد به اين افراد نيز اجازه دهيم كه در هنگام مجازات از خود دفاع كنند.
به گفته مرتضوي, فردي كه مرتكب شرارت شده يا تجاوز كرده است پس از محاكمه بايد فرصت دفاع داشته باشد و در يك دادگاه عادلانه و بي‌‏طرفانه به جرم و جنايت او رسيدگي شود.
دادستان عمومي و انقلاب تهران, با اشاره به اينكه اگر در جامعه‌‏اي امنيت تامين نشود توسعه نيز محقق نخواهد شد, تصريح كرد: لازمه سرمايه‌‏گذاري و توسعه اقتصادي در كشور تامين امنيت در آن جامعه است و اقداماتي كه توسط نيروي انتظامي، قوه قضاييه و ساير نهادهاي امنيتي آغاز شده است در صورت استمرار مي‌‏تواند به تامين امنيت در جامعه و حفظ آن كمك كند.
مرتضوي تصريح كرد: بعد از چندين مرحله اجراي طرح امنيت اجتماعي در هيجده ناحيه دادسرا يك بازپرس و يك داديار ويژه امنيت اجتماعي مستقر شده است كه وظيفه اين افراد صرفا رسيدگي به پرونده‌‏هاي مربوط به حوزه امنيت اجتماعي است و عمدتا به اين افراد پرونده‌‏هاي ديگري ارجاع نمي‌‏شود تا با فراغ خاطر نسبت به رسيدگي به پرونده‌‏هاي امنيت اجتماعي اقدام كند.
وي, با تاكيد بر اينكه تحصيل دليل در دادرسي‌‏ها بسيار ضروري است, افزود: يكي از محورهاي مورد توجه ما بحث تحصيل دليل است كه به صورت محسوس و نامحسوس بايد گزارش شرارت‌‏ها به صورت مستند در پرونده‌‏ها منعكس شود.
وي, با اشاره به اينكه در شروع طرح افزايش امنيت اجتماعي يكي از مواردي كه بعضي خناس‌‏ها به دنبال آن بودند تضعيف ناجا و نهادهاي مجري طرح بود, افزود: از آنجا كه تامين امنيت يكي از نيازهاي آحاد جامعه است و مردم نيز خواستار ارتقا سطح امنيت هستند روز به روز بر محبوبيت ناجا افزوده شد و محبوبيت دستگاه‌‏هاي مرتبط در اجراي طرح امنيت اجتماعي به طور صعودي افزايش يافت.
وي گفت: برخي خناس‌‏هاي مخالف با نظام زماني مطرح مي‌‏كردند كه قوه قضاييه نبايد مرجع تشكيل پرونده قضايي براي رسانه‌‏ها و توقيف و برخورد با آنها باشد و اين كار از وظايف هيات نظارت بر مطبوعات است و از آنجا كه مسائل مطبوعات صنفي است بايد در هيات نظارت مورد رسيدگي قرار گيرد.
وي خاطرنشان كرد: بعد از چند سال كه هيات نظارت بر مطبوعات بر موضوع سايت‌‏ها، رسانه‌‏ها و نشريات متخلف رسيدگي كرد اين خناس‌‏ها مجددا شبهات خود را وارد كرده و عنوان كردند كه رسيدگي به وضعيت مطبوعات در هيات نظارت خلاف قانون است و اين كار بايد توسط قوه قضايي صورت گيرد.
مرتضوي يادآور شد: بسياري از رسانه‌‏ها در انجام طرح‌‏هاي ارتقاي امنيت اجتماعي به وظايف خود عمل كردند و تعدادي كه عليه اين طرح مقاله مي نوشتند محبوبيت خود را از دست دادند.
امام جمعه موقت تهران:
يكي از عوامل افزايش ميزان طلاق رواج هرزگي در جامعه است
امام جمعه موقت تهران گفت: يكي از عوامل افزايش ميزان طلاق رواج هرزگي در جامعه است زيرا در صورت توسعه هرزگي تامين امنيت خانواده‌‏ها امكان پذير نخواهد بود.
"احمد خاتمي"، افزود: در صورتي كه خانمي خود را به نحوي آرايش كرده و در سطح جامعه حاضر شود منشا فساد خواهد بود و اين موضوع بنياد خانواده‌‏ها را متزلزل خواهد كرد.
وي با اشاره به اجراي طرح‌‏هاي اخير نيروي انتظامي افزود: هدف از اجراي اين طرح‌‏ها خدمت به جامعه است و همه كساني كه غيرت انساني دارند خواستار داشتن جامعه و خانواده‌‏اي پاك و عاري از هرگونه ناامني هستند.
خاتمي خاطرنشان كرد: امنيت اجتماعي در سطح جامعه بايد به شكلي باشد كه زنان و دختران با هيچ گونه ناامني مواجه نشوند و اميدواريم اجراي اين طرح به شكل مناسبي ادامه يابد.
وي با تاكيد بر اينكه حكم برخي از محارب ، اعدام تعيين شده است يادآور شد: برخي از اراذل و اوباش كه در محلات ايجاد ناامني كرده و نسبت به تجاوز به عنف اقدام مي‌‏كنند ، قطعا جزو محارب هستند.
امام جمعه موقت تهران گفت: در اجراي طرح‌‏هاي اخير نيروي انتظامي و دستگاه قضايي همكاري مناسبي با يكديگر داشتند و در عرصه مبارزه با اراذل و اوباش قوه قضاييه به شكل مناسبي وارد عمل شده است.
وي اشاره به اينكه امنيت مساله‌‏اي اساسي براي رشد و توسعه جامعه محسوب مي‌‏شود ، گفت: امنيت اجتماعي حق مردم است و ما از نهادهاي فرهنگي و افراد تاثيرگذار انتظار داريم كه اين موضوع را به درستي در جامعه نهادينه كنند.
خاتمي يادآور شد: مساله مبارزه با مفاسد يك پروژه و يك عمليات محسوب مي‌‏شود و اگر در اين عمليات تنها نيروي انتظامي اقدام كننده باشد به نتايج مطلوب و مورد نظر دست نخواهيم يافت.
امام جمعه موقت تهران با تاكيد بر لزوم تداوم اجراي طرح‌‏هاي اخير ، گفت: در صورتي كه طرح‌‏هاي اخير نيروي انتظامي در راستاي ارتقاي سطح امنيت اجتماعي متوقف شود اوضاع جامعه از اول هم بدتر خواهد شد و بنابراين انتظار داريم نيروي انتظامي و ديگر نهادها اين مسير را با جديت دنبال كنند.
خاتمي يادآور شد: مبارزه با مفاسد مشهود از وظايف ذاتي نيروي انتظامي است كه اجراي آن نيازمند طرح نخواهد بود و كساني كه امنيت جامعه را دچار آسيب مي‌‏كنند بايد مورد برخورد قرار گيرند.
به گفته وي هدف نيروي انتظامي تنها دستگيري افراد نيست بلكه ارشاد و اصلاح اين افراد را دنبال كرده و در پي برخوردي مهربانانه با اين افراد است.
وي با اشاره به اينكه نيروي انتظامي در طرح برخورد با پديده بدحجابي مانكن‌‏ها را مورد هدف خود قرار داده بود ، افزود: ما از پليس خواستيم تا دامنه عمل خود را توسعه بدهد زيرا خانم‌‏هايي كه با آرايش خاص و به شكل بزك كرده در سطح جامعه حاضر مي‌‏شوند قطعا به دنبال فتنه‌‏گري هستند.
خاتمي خاطرنشان كرد: جامعه‌‏اي آباد داراي سه ويژگي امنيت، آرامش و اقتصاد آباد است و بنابراين امنيت به عنوان اساسي‌‏ترين زيربناي توسعه همه جانبه و پيشرفت جامعه مورد توجه قرار گرفته است.
وي يادآور شد: دستگاه قضايي امروز به دنبال اجراي سياست حبس زدايي است و اين موضوع دقيقا نكته‌‏اي است كه در اسلام مورد تاكيد قرار گرفته است.
سردار احمد رادان:
هنگام اجراي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي با هيچ مشكلي مواجه نشديم

رييس پليس تهران بزرگ گفت: با اجراي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي تاكنون در موضوع نوع پوشش افراد به ويژه بانوان به نتايج خوبي دست يافته‌‏ايم.
سردار احمد رادان ، رييس پليس تهران بزرگ ، افزود: با اجراي طرح‌‏هاي اخير پليس ذائقه مردم به سمت خريد مناسب تغيير كرده است و فروشنده‌‏ها نيز نوع كالاهاي خود را با خواسته‌‏هاي مردم متناسب كرده‌‏اند.
وي افزود: امروز مزاحمت‌‏ها در بخش اراذل و اوباش به شدت كاهش يافته است و همچنين در حوزه سرقت‌‏هاي مسلحانه و زورگيري نيز كاهش قابل توجهي داشته‌‏ايم.
رادان با اشاره به اهداف طرح ارتقاي امنيت اجتماعي تصريح كرد: افزايش امنيت اجتماعي و اخلاقي در بين شهروندان كاهش كجروي‌‏ها، كج سازگاري‌‏ها ، ناهنجاري‌‏ها و فراهم سازي بستر مناسب براي نهادهاي فرهنگي و اجتماعي همكار در اين حوزه از مهمترين اهداف طرح ارتقاي امنيت اجتماعي بوده است.
رادان خاطرنشان كرد: در اجراي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي شاهد همكاري بسياري مناسب پليس و دستگاه قضايي بوديم و نمونه عالي از اين هماهنگي در اجراي طرح اخير مشاهده شد.
رييس پليس تهران گفت: در برخي از قلمروها مانند اراذل و اوباش پليس نسبت به برخورد تند و قاطعانه اقدام كرد تا به اين نحو به نتايج مناسبي در اجراي طرح دست يابد.
وي با تاكيد بر استمرار طرح‌‏هاي اخير گفت: با هزينه‌‏هاي صورت گرفته در صورتي كه طرح در مقطعي متوقف شود شروع دوباره آن غير ممكن خواهد بود بنابراين طرح‌‏ها را با جديت ادامه خواهيم داد.
رييس پليس تهران بزرگ خاطرنشان كرد: طرح ارتقاي امنيت اجتماعي از كم اشكال‌‏ترين طرح‌‏هاي پليس بوده كه در اجراي آن با هيچ مشكلي مواجه نشديم.
رادان گفت: در طول اجراي طرح به بيش از يكصد هزار نفر تذكر داده شد و چندين خودرو و واحد صنفي نيز مورد بازديد قرار گرفت.

 

 

مراكزي براي استقرار موقت زنان و دختران در معرض آسيب راه اندازي مي شود

خبرگزاري كار ايران

چهارشنبه 23 خرداد 1386-13 جون 2007
مشاور استاندار تهران در امور بانوان اعلام كرد: مراكزي براي استقرار موقت زنان و دختران در معرض آسيب راه‌‏اندازي مي‌‏شود.
فرحناز قندفروش، مشاور استاندار تهران در امور بانوان، در گفت و گو با خبرنگار ايلنا گفت: گاهي برخي آسيب‌‏ها و مشكلات نياز به مداخله دارد كه براي اين مداخلات نياز به وجود مراكزي جهت اسكان موقت افراد در معرض آسيب است.

وي افزود: با توجه به اينكه در برخي مداخلات نياز به زمان داريم تا تصميم بهتري اتخاذ شود، وجود اين مراكز ضروري است.
به گفته قندفروش، براي مداخله در بحران نياز به سازوكاري داريم كه براي اين كار بايد مراكزي تاسيس شود تا در مواقع اضطراري در اختيار افراد قرار گيرد.
وي تصريح كرد: اين مراكز كاملا با خانه‌‏هاي امن متفاوت است و سازوكار خاص خود را دارد.
وي يادآور شد: اتخاذ تصميم درست نياز به زمان دارد و در اين مدت افراد مي‌‏توانند در اين مراكز اسكان داشته باشند.

 

 

استانداري تهران با برگزاري تجمع زنان در روز 22 خرداد مخالفت كرد

خبرگزاري كار ايران

دوشنبه 21 خرداد 1386-11 جون 2007
استانداري تهران با برگزاري تجمع زنان در روز بيست و دوم خرداد ماه مخالفت كرد.
بهاره هدايت، عضو شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت با اعلام اين خبر به خبرنگار "ايلنا"، گفت: متاسفانه با وجود اينكه برگزاري تجمعات مسالمت‌‏آميز بر اساس اصل 27 قانون اساسي حق تشكل‌‏هاي قانوني است، استانداري تهران پس از پايان وقت اداري امروز در تماسي تلفني اعلام كرد كه با صدور مجوز براي تجمع زنان در 22 خردادماه مخالفت شده است.
وي افزود: اين اقدام در حالي صورت مي‌‏گيرد كه پيش از اين مسوولان اعلام كرده‌‏اند در صورت درخواست مجوز براي تجمع زنان، با آن موافقت مي‌‏شود كه عدم صدور مجوز برگزاري اين تجمع، كذب بودن اظهارات آنها را ثابت كرد.
هدايت تصريح كرد: از سوي ديگر مخالفت با برگزاري تجمع زنان پس از 10 روز، نشان از عزم مسوولان براي جلوگيري از برگزاري چنين برنامه‌‏هايي دارد با اين وجود ما در روزهاي آينده برنامه‌‏اي را برگزار مي‌‏كنيم كه جزييات آن به زودي اعلام خواهد شد.

 

 

 


دادگاه يكي از متهمان پرونده تجمع زنان در 22 خرداد برگزار شد

خبرگزاري كار ايران
یکشنبه 20 خرداد 1386-10 جون 2007

جلسه رسيدگي به اتهامات بهمن احمدي عمويي، روزنامه‌‏نگار بازداشت‌‏شده در تجمع روز 22 خرداد در ميدان هفت‌‏تير، در شعبه 13 دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

فريده غيرت در گفت‌‏وگو با خبرنگار "ايلنا"، با بيان اين مطلب، اتهام موكلش را تبليغ عليه نظام، شركت در تجمع غيرقانوني و ايجاد هياهو و جنجال عنوان كرد و گفت: روز 16 خرداد در شعبه 13 دادگاه انقلاب تهران حاضر و به دفاع از موكلم پرداختم و اتهامات انتسابي به وي را رد كردم.
وي با بيان اينكه در اين جلسه آخرين دفاع از موكلش اخذ شد، اظهار اميدواري كرد كه دادگاه رأي بر برائت موكلش صادر كند.
غيرت با اشاره به اينكه موكلش در روز 22 خرداد 85 در تجمع ميدان هفت‌‏تير بازداشت شد، گفت: موكلم پس از چندي حبس با توديع قرار وثيقه آزاد شد.
پيش از اين جلسه رسيدگي به اتهامات اين روزنامه‌‏نگار تجديد وقت شده بود.

 

 

نتيجه يک ماه طرح مبارزه با بدحجابي در 10 استان/ هزار نفر دستگير، 67 هزار نفر تذکر

ادوار نیوز

سه شنبه 8 خرداد 1386-29 می 2007

یک ماه پس از آغاز طرح مبارزه با بدحجابي در استان ها که با يک هفته تاخير نسبت به تهران آغاز شد، مقامات انتظامي برخي از استان ها آمارهائي از دستگيري و تذکر به زنان و مردان بدحجاب و پلمپ واحدهاي صنفي ارائه کردند. بر اساس گزارشهائي که در اين خصوص در خبرگزاريهاي رسمي انتشار يافت 14635 زن و مرد در 10 استان اصفهان، کردستان، اردبيل، مازندران، گيلان، خراسان شمالي، مرکزي، سمنان، خوزستان، فارس و فرودگاه ها و ايستگاه هاي قطار دستگير شدند و 67 هزار نفر نيز به خاطر پوشش خود تذکر دريافت کردند.

استان اصفهان: 7200 تذکر، 500 نفر دستگير
طرح مبارزه با بدحجابي در اصفهان از ابتداي فرودين آغاز شد. به گفته فرمانده اطلاعات و امنيت نيروي انتظامي در استان اصفهان "از آغاز سالجاري در راستاي اجراي اين طرح به 1000 نفر فرم تعهد ارائه گرديد، به 6 هزار بد حجاب به صورت لساني تذكر داده شد و 215 نفر نيز دستگير گرديدند كه نزديك به 90 نفر به مراجع قضايي معرفي شدند".

در يک ماه اردبيبهشت نيز 1200 نفر از سوي ماموران تذکر دريافت کردند، 240 نفر پس از دستگيري با دادن تعهد آزاد شدند و 45 نفر نيز در بازداشت به سر مي برند.
سرهنگ امير عباس صوفي وند در خصوص نحوه اجراي طرح مبارزه با بدحجابي در اصفهان به خبرگزاريها گفت: "در مرحله دوم تذكر و اخذ تعهد كتبي همچنين ثبت در سيستم در رابطه با بد حجابها به اجرا در مي آيد و در مرحله سوم كه برخورد قضايي است، بد حجابها كه وضعيت بسيار نامطلوبي دارند دستگير و با آنها برخورد قضايي مي شود".
سرهنگ پاسدار سيدحميدرضا صدرالسادات فرمانده نيروي انتظامي استان اصفهان نيز در گزارشي از اقدامات اين نيرو خبر داد: "در راستاي اجراي طرح تاكنون
۲۵۰صنف متخلف پلمپ شده است".

استان کردستان: دستگيري 317 نفر
طي يک ماه اجراي طرح مبارزه با بدحجابي 317 نفر در كردستان دستگير شدند. به گفته ‏فرمانده انتظامي استان كردستان "در اين مدت تعداد يك هزار و 849 نفر از بانوان بدحجاب و 350 نفر از آقايان با تيپ غيرمتعارف ارشاد شدند".
حميد عطايي به خبرگزاري ايلنا گفت که طي يک ماه گذشته 256 واحد صنفي نيز پلمپ شد. واحدهاي پلمپ شده به گفته فرمانده انتظامي کردستان "شامل 206 واحد صنفي فاقد پروانه، 6 واحد آرايشگاه زنانه به دليل عدم رعايت موازين شرعي، 29 موبايل فروشي به دليل نصب آهنگ و تصاوير مبتذل بر روي موبايل، 14 واحد كافي نت به دليل وارد شدن در سايت‌‏هاي غيراخلاقي و يك واحد كافي شاپ" بوده اند. وي در عين حال گفت که 14 نفر به اتهام رابطه نامشروع در اين اماکن بازداشت شدند.

اردبيل: 3 هزار تذکر، 90 نفر دستگير
در اردبيل نيز طي يک ماه اجراي طرح مبارزه با بدحجابي 3 هزار زن و 219 مرد از سوي ماموران تذکر گرفتند و 90 نفر پس از دستگيري با اخذ تعهد آزاد شدند. به گفته فرمانده نيروى انتظامى استان اردبيل "در طول اجراى طرح 219 مورد تذکر لسانى به آقايان و 103 تذکر به صاحبان خودروهايى که آلودگى صوتى در شهر ايجاد مى کردند داده شد" و 16 مغازه نيزکه به گفته وي "اقدام به تهيه و توزيع نوارهاى مبتذل مى کردند پلمپ شده است".
امير رضا زاده با اشاره به آغاز "طرح جمع آورى اراذل و اوباش در سطح استان اردبيل" به خبرنگاران گفت: "در اجراى طرح جمع آورى اراذل و اوباش که مرحله اولآن تا 15 ارديبهشت در سطح استان اجرا شد 48 نفر از افراد سابقه دار و شرور دستگير و با حکم قضائى روانه زندان شدند". وي به روزنامه رسالت گفت که طرح جمع آوري ماهواره نيز در اردبيل شدت گرفته است.
فرمانده نيروي انتظامي ارديبل آمار معرفي شدگان به دادگاه را اعلام نکرد ولي گفت تعداد معرفي شدگان به دادگاه محدود است.

مازندران: دستگيري 8600 نفر
طي اجراي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي "6 هزار و 900 نفر" در استان مازندران دستگير شدند. روزنامه کيهان با ارائه اين آمار مدعي شد که همه اين 6 هزار و 900 نفر "از مروجان علني فساد" بودند. به نوشته اين روزنامه "1700 موتور سوار مزاحم" نيز طي يک ماه اخير در مازندران دستگير شدند.
روزنامه جمهوري اسلامي نيز به نقل از توكلي فرمانده نيروي انتظامي مازندران گزارش داد: "اين طرح صرفا برخورد با بدحجابي نيست. علاوه بر آن با مزاحمين نواميس مردم، اراذل و اوباش، اشاعه دهندگان فساد و فحشا، فعاليت هاي مجرمانه در كافي نت ها و اينترنت و... نيز برخورد خواهد شد".
توکلي با وجود دستگيري 8600 نفر در طي يک ماه اخير به اين روزنامه گفت: "عمده مرحله اين طرح ارشادي و با عدم برخورد قهري و فيزيكي همراه است".

استان گيلان: دستگيري 800 نفر
به گفته رئيس مرکز اطلاع رساني نيروي انتظامي گيلان در اجراي طرح مبارزه با بدحجابي از 1 ارديبهشت "9 هزار و 718 نفر از افراد بد حجاب" تذکر گرفتند و 579 نفر تحت عنوان "مزاحمان‌ خياباني‌ ‌و اراذل‌ و اوباش‌" دستگير شدند. سرهنگ‌ سيري به واحد مرکزي خبر گفت: "‌دراجراي طرح امنيت اجتماعي دراستان گيلان صاحبان‌ 579 خودرو به علت‌ ايجاد الودگي‌ هاي‌ صوتي‌ شديد شناسايي‌ و خودروي‌ انان‌ توقيف‌ شد".
خبرگزاري ايسنا نيز به نقل رييس پليس اطلاعات و امنيت عمومي استان گيلان افزود: "با دستگيري 221 تن و کشف 27 هزار و 302 عدد اقلام ضد فرهنگي از جمله
CD فيلم و عکس از ابتداي تاکنون با تهيه و توزيع کنندگان محصولات ضد فرهنگي نيز مقابله شد".
حسيني با اشاره به جمع‌آوري تجهيزات ماهواره به عنوان يکي از محورهاي طرح ارتقاء امنيت اجتماعي گفت: "در اين راستا 124 دستگاه رسيور، 153 ديش و 163 ال‌ام‌بي جمع‌آوري شد".

خراسان شمالي: 13 هزار تذکر
به گفته فرمانده نيروي انتظامي خراسان شمالي "در مدت اجراي طرح مبارزه با بدحجابي به 13 هزار نفر تذكر داده شد و 11 نفر كه پوشش آنها مغير با جامعه‌ اسلامي بود به مراجع قضايي معرفي شدند".
عليرضا حسيني به خبرنگاران گفت: "فقط در روز دوم اجراي اين طرح به دوهزارو 632 متخلف در روز دوم طرح ارتقاي امنيت اجتماعي 10 نفر به دليل پوشش نامناسب دستگير شدند".
وي خاطر نشان كرد: "نيروي انتظامي با مركز توليد و عرصه مانتوهاي كوتاه و شال هاي باريك برخورد كرده است كه در اين رابطه 48 مورد ازواحدهاي صنفي غيرمجاز پلمپ شده اند".

استان سمنان: 158 نفر دستگير
به گفته سرهنگ واعظي نژاد رئيس مركز اطلاع رساني نيروي انتظامي سمنان "توقيف 6 دستگاه اتومبيل و 22 دستگاه موتورسيكلت بخاطر ايجاد مزاحمت براي دانش آموزان و نواميس مردم"، "دستگيري 68 نفر بدليل ايجاد آلودگي صوتي و توقيف 11 دستگاه اتومبيل و 49 دستگاه موتورسيكلت"، "دستگيري 46 زن به اتهام بدحجابي كه 29 نفر آنها با سپردن تعهد كتبي آزاد شده و 17 نفرشان به مراجع قضايي معرفي شده اند" از جمله اقدامات نيروي انتظامي در اجراي طرح ارتقا امنيت اخلاقي در استان سمنان است.
وي در عين حال به روزنامه جمهوري اسلامي گفت: "در اين مدت 44 نفر از مزاحمين خياباني دستگير شده اند كه 35 نفر از آنها با دريافت تعهد آزاد شده و 9 نفرشان به مراجع قضايي معرفي شده اند". واعظي نژاد در عين حال خبر داد که 15 واحد صنفي پلمپ و 20 واحد نيز اخطار گرفتند.

استان مرکزي: تعهد از 90 فروشنده
در استان مرکزي آمار دستگير شدگان اعلام نشد ولي معاون اجتماعي نيروي انتظامي در اين استان به خبرنگاران گفت:" در بازديد ازصفوف و کليه فروشندگاني که فاقد تعيين صلاحيت وکارت مباشرت مي باشند وبه تعداد 90 نفر از متصديان و با فروشندگاني که حجاب اسلامي را رعايت نکرده بودند به پليس نظارت براماکن عمومي احضار و تعهدات لازم را درخصوص رعايت شئونات اسلامي از آنان اخذ و10 واحد صنفي متخلف که رعايت شئونات اسلامي را نکرده بودن پلمپ شدند و در اين خصوص پرونده اي تشکيل و تحويل مقامات قضايي شد". حيدري فرمانده نيروي انتظامي در اين استان نيز در اظهاراتي گفت: "غارت فرهنگي در خانواده‌هاي مذهبي هم رسوخ کرده و روبه افزوني است که مي‌طلبد کار فرهنگي در اين زمينه بسيار قوي باشد".

استان خوزستان: 2540 نفر دستگير

فرمانده انتظامي استان خوزستان تعداد تذكرات داده شده از آغاز اجراي اين طرح در اول ارديبهشت را 8 هزارو
۹۳۷مورد ذكر كرد و افزود 2 هزار و 540 نفر در اين مدت دستگير شدند. به گفته عيسي دارايي از ميان دستگير شدگان "از 2 هزار و ۳۱نفر تعهداخذ شد و ۵۰۹نفر به دادگاه معرفي شدند". وي به خبرگزاري ايرنا خبر داد که يك قرارگاه درسطح استان به همين دليل تشکيل شد و نيروهاي مورد نياز اين طرح در آن مستقر شدند.

استان فارس: 2 هزار تذکر
در استان فارس طي يک هفته اول با آغاز طرح ارتقاء امنيت اجتماعي بيشتر تذکرات شفاهي بوده و کمتر از 5 تن به اداره مفاسد انتقال داده شده‌اند و تاکنون به بيش از 2 هزار تن نيز تذکر شفاهي داده شده است. اين تعداد تذکر و دستگيري در حالي انجام شد که احمدعليرضا بيگي فرمانده انتظامي فارس به خبرنگاران گفت: "طرح مبارزه با بدحجابي در فارس نداريم".
در شيراز طرح ديگري با عنوان "مرحله برخورد با صنوف متخلف و عرضه‌كننده پوشاك غير اخلاقي" نيز اجرا مي شود. به گزارش ايرنا اين طرح اول خرداد از مجتمع ستاره فارس در خيابان عفيف‌آباد شيراز آغاز شد برخي واحدهاي متخلف عرضه‌كننده پوشاك، پلمب شد و به برخي واحدها نيز اخطار داده شد.

فرودگاه و راه آهن: 1115 نفر دستگير
طي اجراي طرح برخورد با بدحجابي و ارتقاي سطح امنيت اخلاقي " 17هزار و 135 نفر از مراجعان به فرودگاه‌ها با تذكر پليس مواجه شدند".
رئيس پليس فرودگاه‌هاي كشور دو هفته قبل به خبرگزاري ها گفت پليس فرودگاه نيز از ابتداي اجراي طرح همزمان با ساير قسمت‌هاي مختلف ناجا اقداماتي را در اين خصوص انجام داده است. به گفته محمود بت شکن در دو هفته اول طرح مبارزه با بدحجابي 17 هزار و 135 تن از زنان و مردان از سوي ماموران تذکر دريافت کردند و "850 نفر از زنان بدحجاب با برخورد انتظامي و اخذ تعهد كتبي مواجه شدند و 130مورد پرونده نيز تشكيل شده است".

به گزارش خبرگزاري ايسنا، اين مقام انتظامي گفت: "تعداد 80 نفر زن و 50 نفر مرد دستگير و به دادسرا اعزام شدند و از مسافرت 50 نفر خانم بدحجاب كه رعايت شئونات اسلامي را ننموده بودند در پروازهاي داخلي و خارجي ممانعت به عمل آمد". وي در عين حال افزود: "در فرودگاه‌هاي كشور جلساتي را به منظور آموزش و توجيه پرسنل نسوان با هدف تاكيد بر رعايت شئونات اسلامي و عدم ارائه سرويس و تسهيلات به افراد هنجارشكن در سطح فرودگاه‌هاي كشور انجام داده‌ايم".
رئيس پليس راه آهن کشور نيز در گفتگو با سايت پليس خبر داد که طرح مبارزه با بدحجابي در قطارها و ايستگاه هاي راه اهن اجرا مي شود و تاکنون 2 هزار و 560 نفر در اين خصوص تذکر دريافت کردند. به گفته رحمت الهي در طي يک هفته اول اجراي اين طرح توسط پليس راه آهن 2399 نفز تذکر شفاهي دريافت کردند، 163 نفر دستگير شدند و پس از اخذ تعهد آزاد شدند و 2 نفر نيز به دادگاه معرفي شدند.

 

سنگسار يک زن و يک مرد پنجشنبه در تاکستان

ادوار نیوز

چهارشنبه 23 خرداد 1386-13 جون 2007

"خبر فوری: ۵ شنبه ساعت ۹ صبح روبه روی بهشت زهرای تاکستان دو نفر را سنگسار می کنند."

اين پيغامی بود که امروز بعد از ظهر از طريق موبايلهای به موبايل بعضی از فعالان کمپين مبارزه با سنگسار رسيد. ناباوری لحظات اوليه جای خود را به نتايج تکان دهنده تحقيقات و اخبار موثق داد. شورای تامين استان مجوز اجرای حکم سنگسار يک زن و يک مرد را در ملاء عام صادر کرده است. قاضی شعبه يکم دادگاه جزايی تاکستان که حکم رجم را صادر کرده، خود در محل اجرای حکم حضور خواهد يافت و اولين سنگ را خواهد زد. قرار بوده اين حکم روز يکشنبه ۲۶ خرداد اجرا شود که شورای تامين استان اجرای آن را به ۵ شنبه ۳۱ خرداد موکول کرده است. مکرمه ابراهيمی، ۴۳ ساله، ۱۱ سال است که به همراه مردی که از او يک فرزند دارد در زندان چوبين قزوين در انتظار اجرای حکم سنگسار به سر می برد. يک منبع مطلع با تاييد خبر اجرای حکم سنگسار در تاکستان به خبرنگار ميدان گفت: "حتی گودالی را که قرار است حکم در آن اجرا بشود در بهشت زهرا کنده اند. وی افزود: برای اين مرد و زن به دليل زنای محصنه حکم رجم صادر شده و اين حکم نه با اقرار يا شهادت بلکه بر اساس علم قاضی بوده است. اين مرد و زن فرزندی دارند که اکنون ۱۱ ساله است. گفته می شود اين دو نفر که مدتی نيز با هم زندگی می کرده اند از همان اوايل زندگی عملی خود با هم در زندان به سر می بردند. البته روايت ها درباره زن متفاوت است. برخی می گويند همسرش او را بيرون از خانه انداخته بوده است و زن به مدت ۲ سال جدا در خانه مادرش زندگی می کرده است. مرد و زن هر دو از ازدواج های قبلی خود فرزند دارند. مکرمه که مادر ۳ فرزند است به شدت در زندان پريشان و بی تاب است. شنيده ها حاکی از آن است که حکم رجم پس از رد درخواست مکرمه در کميسيون عفو و بخشودگی به اصرار يکی از مقامات قضايی استان قزوين قرار است اجرا شود. در حالی است که قرار است با اعلان رسمی در محل اجرای حکم، فردا از مردم دعوت شود تا در اجرای سنگسار در تاکستان شرکت کنند، مقامات قضايی ايران اجرای هرگونه حکم سنگساری را تکذيب کرده و می کنند.

 

 

یک گوینده زن دیگر در افغانستان کشته شد

  بی بی سی

چهارشنبه 16 خرداد 1386-6 جون 2007

مقامات می گویند گویا قاتلان، با خانم ذکی آشنایی داشته اند

پلیس در افغانستان می گوید ذکیه ذکی گرداننده و گوینده یک رادیوی خصوصی در ولایت شمالی پروان به ضرب گلوله کشته شده است.

به گفته پلیس، تحقیقات آنان برای شناسایی عاملان قتل خانم ذکی آغاز شده است.یک انجمن آزاد خبرنگاران این قتل را محکوم کرده و آن را نمونه دیگری از دشواری های کار خبرنگاری در افغانستان توصیف کرده است.مقامات امنیتی می گویند مردان مسلحی که هنوز پلیس قادر به شناسایی آنان نشده، نیمه شب گذشته از راه پنجره وارد اتاق خواب خانم ذکی شده و او را تیر باران کرده اند.

 

 

گزارشی در مورد ترور یک روزنامه نگار افغان

  بی بی سی

چهارشنبه 16 خرداد 1386-6 جون 2007

ذکیه ذکی سی و پنج سال داشت و مادر شش فرزند بود. آخرین کودک خانم ذکی کمتر از دو ساله است که به گفته پلیس، هنگام حادثه، در کنار مادرش به خواب رفته بود.حمله مردان مهاجم، آسیبی به دیگر اعضای خانواده خانم ذکی، از جمله شوهر وی نرسانده است.

عبدالاحد رنجبر شوهر خانم ذکی که در لحظه وقوع حادثه در رادیو مشغول کار بوده، گفت هنوز نمی تواند در مورد هویت عاملان قتل چیزی بگوید.پلیس می گوید بررسی های اولیه حاکی از آن است که قاتلان ذکیه ذکی بیش از دو نفر نبوده اند، برای آنکه به گفته آنان از دو نوع اسلحه - تفنگ کلاشینکوف و سلاح کمری ماکاروف - برای کشتن او استفاده شده است.

در حالی که تحقیقات پلیس برای یافتن و دستگیر کردن قاتلان ذکیه ذکی جریان دارد، عبدالجبار تقوا والی پروان می گوید بر اساس شواهد بدست آمده عاملان این قتل به خوبی می دانسته اند که قربانی شان در کجا خوابیده و چگونه می توانند به او برسند.

ازمری بشری سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت پلیس عملیات گسترده ای را برای شناسایی و بازداشت قاتلان خانم ذکی به راه انداخته، اما تا کنون کسی در این ارتباط دستگیر نشده است.

ذکیه ذکی گرداننده رادیوی خصوصی صلح در ولسوالی جبل السراج از توابع ولایت پروان در شمال کابل بود.

او کار خود برای این رادیو را هشت سال پیش و در روزگاری که کابل در کنترل طالبان بود شروع کرد.

جبل السراج در شصت کیلومتری شمال کابل از محلات تحت کنترل نیروهای ضد طالبان به رهبری احمدشاه مسعود بود و به این صورت ذکیه ذکی نخستین زنی بود که صدایش از رادیویی در کشور تحت سلطه طالبان شنیده می شد.

احمد حنایش مسئول "انجمن ژورنالیستان آزاد" در ولایت های شمال کابل گفت کشته شدن ذکیه ذکی نمونه تازه ای از تنگ تر شدن فضای کار برای خبرنگاران و به ویژه زنان است.

این دو مین بار در خلال این هفته است که کارمندان زن رسانه ها در افغانستان هدف حمله قرار می گیرند و کشته می شوند.

پنجشنبه گذشته شکیبا سانگه آماج که برای تلویزیون خصوصی شمشاد کار می کرد در خانه اش به قتل رسید.

خانم آماج ۲۲ سال داشت و از یک سال پیش برای تلویزون خصوصی شمشاد کار می کرد.

برخی ها انگیزه قتل او را مسایل شخصی عنوان کردند و لی برخی نشریات کابل که در این مورد مطالبی منتشر کرده اند، این قتل را با نحوه نشرات تلویزیونهای خصوصی در این کشور مرتبط دانستند.

به گفته نویسندگان این نشریه ها، تفکر سنتی حاکم بر بخشی از جامعه افغانستان، هنوز آماده پذیرش کار زنان در رسانه ها نشده است.

 

 

گزارش مراسم سالگرد 22 خرداد

 

روز

 

پنجشنبه 24 خرداد 1386-14 جون 2007

22 خرداد روز همبستگي زنان ايران است و زماني براي بلند شدن نداي برابري خواهانه شان. فرقي نمي کند که جلوي دانشگاه تهران باشند، يا در ميدان هفت تير يا مثل امسال در خانه يکي از اعضاي کمپين يک ميليون امضا. هر جا که باشند دست هاشان بهم گره مي خورد و سرود اي زن اي حضور زندگي سر مي دهند.

اينها را يکي از دختران جوان کمپين مي گويد که تجمع 22 خرداد، او را به جنبش زنان پيوند داده است. ساعت 11 صبح است و زنان و مرداني که در اين يکسال بارها به خيابان آمده اند، کتک خورده اند، احضار شده اند و زندان رفته اند... يکي يکي با شاخه اي گل از راه مي رسند. امروز 22 خرداد است و اگر نمي شود در خيابان و حتي سالني کوچک در اين شهر بزرگ گردهم آمد، درهاي خانه هايمان را باز مي کنيم و ياد 22 خرداد را گرامي مي داريم.خديجه مقدم، سخن را آغاز مي کند و با همان لحن مادرانه هميشگي اش مي گويد که هيچ وقت شيريني 22 خرداد 84 و تلخي خشونت 22 خرداد 85 را فراموش نمي کند و 22 خرداد را روز ملي زنان ايران مي داند.مقدم که از يک ماه قبل براي برگزاري مراسم 22 خرداد در فرهنگسراي بانو تقاضاي مجوز کرده بود، مي گويد: "بعد چندين و چند بار پيگيري ما و پاسخگو نبودن آنها، بالاخره در آخرين روزها گفتند که به ما مجوز نمي دهند. فرهنگسراهاي ديگر هم همينطور. چند جاي ديگر رفيتم اما هيچ کدامشان حاضر نشدن يک سالن از فضاي عمومي شهر را براي چند ساعت در اختيار ما که شهروندان اين شهريم بگذارند.""آنچه ما در دبستان دشوار زندگي اجتماعي جديدخود آموخته ايم اين نکته است که فرهنگ بشري به هيچ روي آن چيز ثابت و مستحکمي که زماني مي پنداشتيم نيست... ميشه بايد آماده زمين لرزه هاي سخت باشيم که ممکن است جهان فرهنگ ما و نظام اجتماعي ماراازبيخ و بن بلرزانند.اينها را منصوره شجاعي، مجري برنامه مي گويد و ادامه مي دهد: "کمپين هاي مختلف جنبش زنان مانند کمپين سنگسار و کمپين يک ميليون امضا به عنوان تجسمي واحد از مطالبات حقوقي زنان نيز از آن دست زمين لرزه هايي است که تکانه هايش نه ويراني که اميد آباداني را به جنبش زنان پيشکش کرده است."حضور زنان در خرداد ماه هاي داغ اخير جرقه هاي نه چندان کوتاه عمر جنبش را به آتش پايدار کمپين يک ميليون امضا و خيزش هاي پرشور ديگر تبديل کرد و اينک در اين خرداد داغ نيز به پاسباني آتش خويش نشسته ايم. با اين مقدمه بود که شجاعي از "سيمين بهبهاني"، که با دم شعرش اين آتش مهربان را به پا نگاه داشته درخواست کرد تا برنامه را با اشعارش آغاز کند.

شهلا لاهيجي، مدير نشر روشنگران اولين سخنران برنامه بود.او که از 10 سالگي تا کنون در مراسم هاي مختلفي به مناسبت 8 مارس و ساير مناسبت هاي جنبش زنان شرکت کرده، گفت به حضور در اين جمع افتخارمي کند چرا که هيچ حزب و دسته اي پشت اين جريان نيست، جز خود زنان و مردان برابري خواه. وي که سايقه سال ها کار در حوزه زنان را در کارنامه خود دارد، ادامه داد: "گاهي بعد از 27 سال جنگيدن احساس خستگي مي کردم و مي پرسيدم کارهايم حاصلي داشته؟امروز، 22 خرداد سال قبل و سال قبل تر و همه روزهايي که چيزي به نام جريان مستقل زنان را به چشم ديده ام پاسخم را گرفته ام و مطمئن شده ام که پيروز از آن ماست."

لاهيجي با اشاره به توفيق اين کمپين درايران و جهان، گفت: "توفيق کمپين در ايران مهم تر است، چون من تاثيرش را در جاهايي ديده ام که نه خبري از روشنفکري بوده و نه چيزي از فمنيسيم شنيده اند، اما نه تنها بيانيه کمپين را امضا مي کنند بلکه مي خواهند خودشان هم امضا جمع کنند."مدير نشر روشنگران با تاکيد بر اينکه اين جريان چنان گسترده شده که پيروزي اش گريز ناپذير است، گفت: "حالا مي توانم با خيال راحت کوله ام را بر دوش شما جوانان بگذارم، روي صندلي ام لم بدهم و بگويم من کارم را کرده ام."

زنان وکيل، حاميان هميشگي جنبش زنان

در روزهاي سختي که ياران جنبش زنان، از اين دادگاه به آن دادگاه مي رفتند و از اين زندان به آن زندان برده مي شدند، همراهي وکلايي که با سلاح قانون از ما دفاع مي کردند، قوت قلبي براي همه فعالان اين جنبش بود.

"نسرين ستوده"، که وکالت بسياري از حاضران در جمع را بر عهده داشت، به نمايندگي از اين زنان حقوق دان کنار ترازوي عدالتي که نماد کمپين است، ايستاد و ورود وکلاي زن به جنبش زنان و اصرار زناني که مشکلات حقوقي دارند به گرفتن وکيل زن را اتفاق فرخنده اي ناميد که حاصل تلاش اين سال هاست.ستوده با اشاره به تيم 6 نفره اي که با مسئوليت شيرين عبادي وظيفه دفاع از فعالان جنبش زنان را بر عهده گرفته اند، وکلاي جنبش زنان را فراتر از اين گروه دانست و گفت در اين مسير هميشه فکر کرده ام بايد علاوه بر پيگيري حقوقي، به فعالاني که وکلاتشان را بر عهده دارم روحيه بدهم، اما بارها در اوج نگراني هاي من، شما با عزم راسخ تان براي احقاق حقوق برابر به من و همکارانم روحيه داده ايد.دانشجويان هم در اين چند سال اخير هميشه دوشادوش جنبش زنان بوده اند و 22 خرداد چنان که بهاره هدايت، دبير کمسيون زنان دفتر تحکيم وحدت مي گويد نقطه گشايشي بود براي نزديک شدن جريانات دانشجويي و زنان به يکديگر.
بهاره که به قول منصوره شجاعي سمبل پيوند جنبش زنان و جنبش دانشجويي است، گفت: "در 22 خرداد 85 مطالبات زنان در بخشي از جنبش دانشجويي که بيشتر سياسي بود و اين مطالبات را نمي شناخت مطرح شد و فرصتي براي همکاري بيشتر در اختيار هر دوطرف قرار گرفت."

او با ياداوري بازداشت مهندس موسوي خوئيني دبير دفتر تحکيم وحدت در تجمع سال گذشته، اضافه کرد: "بازداشت فردي سياسي که به هر حال در بخشي از حاکميت حضور داشته به خاطر مطالبات جنبش زنان، باعث شد در کنار انعکاس گسترده اخبار اين بازدشات مطالبات جنبش زنان نيز طرح شود و به ميان اقشار سياسي برود".

هدايت که تا پيش از اين مطالبات جنبش زنان را به عنوان يک دانشجويي فعال سياسي نمي شناخته، اظهار اميدواري کرد که بتوانيم اين خواسته ها را به ميان طيف هاي مختلف جامعه ببريم.در ادامه برنامه، زن جواني پشت ميکروفون مي رود که سال گذشته در همين ساعت ها با دستي شکسته شده روي زمين کشيده مي شد و عکس هاي خشونتي که بر او روا رفت هنوز هم در سايت هاي اينترنتي حک شده اند.دلارام علي، به جاي سخنراني آن روز را روايت کرد: "ضربات باتوم شروع شد. باتوم ها بالا مي رفتند و بدون مقصدي مشخص پايين مي امدند.روي سرها، دست ها، صورتها. و ما فقط سرود مي خوانديم: اي زن اي حضور زندگي.... ضربات شديدتر مي شد و صداي ما بالاتر مي رفت. بغض کرده بودم.. صدايم کاملا مي لرزيد و بدنم نيز.پيش از اين هم کتک خورده بودم، اما چيزي که لرزه بر صدايم انداخته بود، طنينن هماهنگ کلاممان بود، نه ضربات باتوم."

دلارام از دستش که شکسته شد گفت و خودش که روي زمين کشدندنش و بازجويي که فرياد مي زد و زنداني که بد است: "مي گذرد روزهاي زندان. روزهايي که بد است. در جايي که بد است. اما تو خوب مي ماني چون مي داني چرا رفته اي و مي داين که بايد بايستي و مبارزه کني. يکبار در ميدان هفت تير و يکبار هم در کوچه پس کوچه هاي شهر براي جمع کردن يک ميليون امضا."

پس از سخنان دلآرام، نوبت به قدرداني از مادران و پدراني رسيد که در روزهاي سخت باداشت و زندان کنارمان بودند. با قوت قلبهايشان. با همراهي شان و با وثيقه ها و کفالت هايي که نه فقط براي دختران خود، بلکه براي همه دختران کمپين مي اوردند.قدرداني از پدر و مادر راحله عسگري زاده که وثيقه منزلشان را براي آزادي يکي از دختران کمپين گرو گذاشته اند، سپاسي بود از طرف کمپين يک ميليون امضا به همه خانواده هايي که امضا مي کنند. امضا مي گيرند و با حضورشان مقابل اوين و وزرا به دخترانشان قوت قلب مي دهند.اين همراهي در روزهاي سخت زندان اما، فقط بخشي از حضور مادران است. بيشترين امضاهاي کمپين را هم اعضاي مادران کمپيني جمع کرده اند: هر کدام بين 3 هزار تا 5 هزار امضا جمع کرده اند و علاوه برآن در کميته هاي مختلف کمپين هم فعال هستند.

رضوان مقدم که تا کنون 5 هزار امضا جمع کرده، به نمايندگي از اين جمع گفت: "اولين روز شروع کمپين با خودم عهد کردم ماهي 500 امضا جمع کنم و حالا که 9 ماه گذشته توانسته ام 500 امضا هم بيشتر از تعهدم بگيرم." او با اشاره به روشهايي که براي جمع آوري اين تعداد امضا داشته، گفت: "امضا گرفتن کار سختي است و من براي همين 5هزار امضا با 20 هزار نفر حرف زده ام و 20 هزار دفترچه پخش کرده ام."

پس از اين نوبت متاخرترين زنداني کمپين بود که به جرم همدستي با يکي از دوستانش که در خيابان مشغول جمع آوري امضاء بود بازداشت شده بود.احترام شادفرکه روز گذشته از زندان وزرا ازاد شده بود و همانند همه بازداشتي هاي کمپين جرمش حق طلبي و برابري خواهي بود، با شرح اوضاع اسف بار زندان وزرا تجربياتش از اين بازداشت يک روزه را بيان کرد.

"ژيلا بني يعقوب"، دبير سرويس زنان و اجتماعي روزنامه سرمايه که از بازداشت شدگان تجمع سال گذشته بود، با ياد کردن از زنان ومرداني که 22 خرداد گذشته به زندان رفتند، گفت: "يادمان نرود 22 خرداد سال گذشته بيش از 70 نفر بازادشت شدند که تعداد زيادي اژ انها گمنام بودند و تا امروز هم نام برخي شان را نمي دانيم." او ادامه داد: "برخي از اين زنان که در آن چند روز با آنها همسلول بودم فقط از طريق اطلاع رساني در جريان برنامه قرار گرفته بودند و بااين وجود با روحيه اي عالي زندان را سپري کردند و برخي ديگر هم که آن روز اتفاقي بازداشت شده و فقط در حال عبور از ميدان هفت تير بودند نيز وقتي در جريان اهداف تجمع قرار گرفتند، گفتند که در تجمعات بعدي آگاهانه و پيگيرانه شرکت خواهند کرد."

شيرين عبادي: "بعد از گذشت يک سال از تجمع 22 خرداد، مي توان گفت که حرکتمان درست بوده است." حسن ختام سالگرد تجمع 22 خرداد، سخنان شيرين عبادي بود. بانوي صلح ايران که در روزهاي سخت جنبش زنان همراه و قوت قلب ياران جنبش بوده و هرجاي جهان که رفته نداي حق خواهي زناني ايراني را فرياد کرده است.عبادي تجمع 22 خرداد واعتراض علني زنان را تلنگري بر وجدان جامعه عنوان کرد و گفت: "بعد از گذشت 1 سال از تجمع 22 خرداد سال 85، الان که به پشت سر نگاه مي کنيم متوجه مي شويم که حرکتمان درست بوده و ترديدها و دلهره هاي آن روز بي مورد بوده است." او ادامه داد: "ما هزينه داديم، اذيت شديم، برايمان پرونده شد، اما يادمان باشد هيچ دستاوردي رايگان نيست و هيچ چيز بي بها بدست نمي آيد."بانوي صلح ايران 22 خرداد را يک تاريخ به يادماندني در جنبش زنان برشمرد و خاطر نشان کرد: "شکايت زنان کتک خورده از پليس را از جمله دستاوردهاي اين حرکت عنوان کرد. به گفته او:اين شکايت نشان داد که ما نمي ترسيم. دوباره به خيابان مي اييم و حق مان را مي خواهيم."

شيرين عبادي در ادامه با پرداختن به کمپين يک ميليون امضا به عنوان دستاورد گرانقدر تجمع 22 خرداد گفت که اگر فقط حاصل تحمع 22 خرداد تولد کمپين يک ميليون امضاء باشد دستاورد خيلي بزرگي است. وي گفت: "تحت تاثير اين حرکت بود که امروز ما از مذهبي و غيرمذهبي به صرف زن بودنمان در کمپين يک ميليون امضاء گردهم آمديم و حقوق برابر مي خواهيم."

او تاکيد کرد: "کمپين يک ميليون امضا چنان گستردگي پيدا کرده که هيچ کس حتا خود ما، اعضاي کمپين هم ديگر نمي توانيم جلوي آن را بگيريم و متوقف اش کنيم."

"از اين فرصت مي خواهم استفاده کنم و فقط احساس خوشحالي و غرور خودم را به عنوان يک عضو کمپين يک ميليون امضاء اعلام کنم، من واقعا آدم خوشبختي ي هستم که در حرکتي سهيم هستم که مي توانم از تجربه و درايت پيشکسوتاني چون سيمين بهبهاني، شيرين عبادي و شهلا لاهيجي و از طراوت، خلاقيت، پويايي و شور نسل جوان جنبش زنان بهره مند شوم." اين جمله نوشين احمدي خراساني نيز پايان بخش برنامه اي بود که با حضور بيش از 100 نفر از فعالان جنبش زنان، به مناسبت سالگرد 22 خرداد برگزار شد.

 

 

استانداري تهران با برگزاري تجمع زنان در روز بيست و دوم خرداد ماه مخالفت كرد

ایلنا

سه‌شنبه، 22 خرداد 1386

 

استانداري تهران با برگزاري تجمع زنان در روز بيست و دوم خرداد ماه مخالفت كرد.

بهاره هدايت، عضو شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت با اعلام اين خبر  گفت: متاسفانه با وجود اينكه برگزاري تجمعات مسالمت‌‏آميز بر اساس اصل 27 قانون اساسي حق تشكل‌‏هاي قانوني است، استانداري تهران پس از پايان وقت اداري امروز در تماسي تلفني اعلام كرد كه با صدور مجوز براي تجمع زنان در 22 خردادماه مخالفت شده است. وي افزود: اين اقدام در حالي صورت مي‌‏گيرد كه پيش از اين مسوولان اعلام كرده‌‏اند در صورت درخواست مجوز براي تجمع زنان، با آن موافقت مي‌‏شود كه عدم صدور مجوز برگزاري اين تجمع، كذب بودن اظهارات آنها را ثابت كرد.

هدايت تصريح كرد: از سوي ديگر مخالفت با برگزاري تجمع زنان پس از 10 روز، نشان از عزم مسوولان براي جلوگيري از برگزاري چنين برنامه‌‏هايي دارد با اين وجود ما در روزهاي آينده برنامه‌‏اي را برگزار مي‌‏كنيم كه جزييات آن به زودي اعلام خواهد شد.

 

تن فروشي مادرم تنها راه نجات ما بود

میدان زنان

چهارشنبه، 16 خرداد 1386

 

"سنگسار، ‌در ايران اجرا نمي شود." اين سخني است كه از مديران اجرايي كشور بسيار شنيده ايم. جدا از اينكه نقض اين ادعا دستكم در دو مورد در ارديبهشت ماه سال گذشته در شهر مشهد رخ داده است، ‌اينك نيز هستند افرادي كه در زندانهاي ما با حكم رجم در دست، هر شب زير آسماني "سنگ"ين مي خوابند. "كبرا نجار"، ‌يكي از ايشان است.

"فکر مي کني سخت نيست براي يه دختر که بشينه روبروي يه غريبه و بگه وقتي پدرم مرد، دلم خنک شد، خيالم راحت شد. گفتم حالا ديگه مي تونيم زندگي کنيم. مثل همه. حالا ديگه نه کتکي در کاره نه غم بزرگ مادرمون. گفتم تموم شد ديگه... چه مي دونستم که اين تازه اولشه...."

اشک، گونه اش را خيس کرده. کم نگاهم مي کند. آرام است و سعي مي کند با منطق به من ثابت کند که همه حرفهاي غير قابل باوري که مي شنوم، تنها بخشي از زندگي زخم خورده اوست. هيرو اميني دختر 26 ساله اي است که مادرش اين روزها در دو قدمي حکم سنگسار قرار دارد.

پرونده شماره 83/4/11170در کميسيون عفو و بخشودگي قوه قضائيه براي سومين بار توبه نامه کبرا نجار محکوم به حد رجم را نپذيرفت تا اين زن و چهار فرزندش هرشب خواب را زير آسمان پر سنگ به صبح برند.

آنچه مي خوانيد گفت و گويي است با هيرو فرزند بزرگتر کبرا از آنچه بر او و خانواده اش گذشته است. اين گفت وگو براي دختري که غرورش را از لابلاي سنگ و سنگلاخ بيرون کشيده، گفت وگوي سختي بود. بنابراين هرجا که ديدم مکث او طولاني است، ساکت ماندم تا خود بگويد.

تعريف مي کني؟ يا من بپرسم؟
تعريفي در کار نيست! از وقتي که کودکي ام را به ياد مي آورم پدري را به ياد مي آورم که مصرف کننده بود. چهار خواهر و برادريم. دو دختر و دو پسر. اول منم. سيروان يک سال از من کوچکتر است (25ساله). سمکو 24 ساله است و مريم 19 ساله.

پدر چه مصرف مي کرد؟
هروئين، ترياک.

مادرت؟
اوايل از روابط او و پدرم سر در نمي آورديم. بچه بوديم ديگر. حاليمان نبود که چه اتفاقي دارد مي افتد. تنها چيزي که مي فهميديم اين بود که وقتي پدرم عصباني مي شود، مادرم را و همه ما را کتک مي زند. مي ديديم که پدرم دائم مرداني را به خانه مي آورد، ولي به ما مي گفتند که اينها رفقاي اويند. رفقاي هر شبه! از مناسباتشان سر در نمي آورديم. بعد كه من بزرگتر شدم مادرم خودش به من گفت.

حبيب هم يکي از آنها بود؟
بله. او را هم پدرم آورده بود. اول مثل همه مردان ديگر بود. بعد وقتي داستان مادرم را ديد و از خودش شنيد که پدرم او را مجبور به تن فروشي مي کند، فکر مي کنم بيشتر از روي دلسوزي بود تا هرچيز ديگر که به مادرم قول داد که او را از اين وضعيت نجات بدهد. اما... چه مي دانم ! حتما حسي هم داشت ديگر. وگرنه چه كسي حاضر است به چنين زني با چهار بچه كمك كند؟!

مادرت آن زمان چند سال داشت؟
33 سال.

و حبيب؟
24 سال.

با شما مهربان بود؟
بله، خيلي. با همه مان و با مادرم. ما طعم مهرباني را از او چشيديم. من خجالت مي کشم که دارم از پدر مرده ام اين طور حرف مي زنم ولي واقعيت دارد. آن زمان پدرم به خاطر درگيري با صاحبخانه محکوم به 6 ماه زندان شد. وقتي او رفت زندان. حبيب نگذاشت ديگر مردان به خانه ما بيايند. واقعا با اينکه سن زيادي نداشت ولي براي ما پدري مي کرد. درست است که او قاتل پدرم است ولي آدم بايد راست بگويد. او هم مي توانست مثل ديگران بيايد و برود و به روي خودش نياورد که در اين خانه چه مي گذرد. مثل همه مردان ديگري که پدرم خرج زندگي و اعتيادش را از آنها در مي آورد. البته مطمئنم که پدرم يک بيمار رواني بود وگرنه مگر ممکن است؟ کدام مردي با زنش چنين مي کند؟

وقتي پدرت از زندان برگشت چه شد؟
بسيار بدتر از قبل شد. من ديگر بزرگتر شده بودم و مادرم به من گفته بود که چه اتفاقي در خانه ما مي افتد. درمانده بود و من تنها پناهش بودم.

پدرت مي دانست؟
نه! ( با تاکيد مي گويد) او اصلا نمي خواست ما بدانيم. با همه بي اخلاقي و بيماري که داشت برايش مهم بود که ما نفهميم. خيلي مهم بود. بداخلاقي مي کرد با ما. کتکمان مي زد و کتک زدن ابزاري بود براي رام کردن مادرم.

چرا مادرت از پدر جدا نشد؟
شد. ما بچه ها هم بارها به او گفته بوديم که از پدرمان جدا شود. بعد از تولد سمکو، از پدرم جدا شد. ولي ما بچه ها تقسيم شده بوديم. مادرم تازه متوجه شد که چه اشتباهي کرده. من پيش پدرم مانده بودم و مادرم دائم نگران بود که نکند زندگي او براي من تکرار شود. بازگشتش به خانه براي همين بود. براي من مي ترسيد در خانه ما هميشه بروي غريبه ها باز بود.

آيا اين خطر وجود داشت؟
پدرم هرگز با ما (فرزندانش) چنين نکرد. ولي خب شايد يک دليلش اين بود که مادرم هميشه سپر بلا بود. به هر حال او معتاد بود و هميشه وقتي نيازش زياد مي شد. هم اخلاقش بد مي شد و هم نمي فهميد که چه مي کند.

ازدواج پدر و مادرت اجباري بود؟
آنها هفت سال هم را مي خواستند. خانواده هايشان موافق نبودند. ولي ازدواج کردند. پدرم خان زاده بود و خانواده اش مادرم را رعيت مي دانستند. براي همين هم مادرم هرگز از پشتيباني خانواده همسرش برخوردار نبود.

مگر آنها مي دانستند؟
بله مادرم به عمه هام گفته بود که پدرم با او چه مي کند، ولي آنها باور نکرده بودند و او را رانده بودند. راستش پدرم هميشه جلوي ديگران نقش بازي مي کرد. هرکس از بيرون آنها را مي ديد. فکر مي کرد پدرم عاشق مادرم است! چه رسد به اينکه باور کند که او، مادرم را و ما را دائم تحت فشارهاي شديد رواني و جسمي قرار مي دهد. خانه ما هميشه جهنم بود. جهنم. خيلي بد است؟ خيلي بد که بگويم آرزوي مرگش را داشتيم؟...

نم نم اشک هيرو، هق هقي مي شود و ما (من و وکيلش) در سکوت نگاهش مي کنيم. چه مي توانيم گفتن؟

و ادامه مي دهد:
يک بار به حدي ما رازد که سيروان رفت و مامور آورد. خواستند او را ببرند که آمد به اتاق ما و شروع کرد به خواهش کردن از ما. مادرم ترسيد که اگر رضايت ندهيم، بعدش ما را بکشد. او هم گفت که رضايت بدهيم و داديم.

از روز حادثه مي گويي؟
من آن روزها کلا سعي مي کردم فکرم را از خانه بيرون ببرم. با عده اي از دوستانم برنامه حافظ خواني داشتيم. هميشه عاشق ادبيات بودم. من هرگز به دوستانم نگفته بودم که پدرم بيکارو معتاد است و مادرم....
گفته بودم هر دوشان در شرکتي کار مي کنند. آن روز هم با دوستانم حافظ خواني داشتم. وقتي به خانه آمدم، مادرم آمد پيشم و گفت که ما تصميم گرفته ايم کار را تمام کنيم. نگاهش کردم و گفتم: هميشه همين را مي گويي و هرگز جرات آن را نداري!
گفت: نه. ديگر تمامش مي کنيم.
او و حبيب تصميم گرفته بودند کار پدرم را يک سره کنند.

ناراحت نشدي؟
[تامل مي کند و با آرامي و اطمينان سر تکان مي دهد]
نه! من ديگر مي فهميدم. مي دانستم. همه چيز را مي دانستم. مي خواستم تمام شود. شر همه اين ماجراها تمام شود. مردان مادرم را پدر خودش انتخاب مي کرد.... خودش آنها را مي آورد به خانه..... بايد تمام مي شد... هر زن ديگري هم بود مثل مادرم رفتار مي کرد. فرقي نمي کرد او از حبيب خواسته يا کسي ديگر. اما متاسفم که درباره پدرم بگويم که حتا متاسف نشدم!
...
غروب مادر از ديوار خانه چوبي پرت کرد به کوچه. بعد با پدرم رفت بيرون. اين کار هميشگي آنها بود. گفتم که پدرم مي رفت بيرون با مادرم و آنها را انتخاب مي کرد. کمي طول کشيد. وقتي برگشت پيشاني اش خوني بود. بعد حبيب آمد. لباسهايش خوني بود. مادرم آنها را شست. تا صبح همه بيدار بوديم.

گريه نمي کرديد؟
نه، فقط مريم گريه مي کرد، چون ترسيده بود.حبيب صبح خيلي زود رفت. مادرم به من گفت : برو مدرسه! و خودش و برادرم رفتند که به پليس خبر بدهند که پدرم شب به خانه نيامده.
رنگ به صورت نداشتم و نمي توانستم حتا روي پايم بايستم. ولي رفتم. در راه مدرسه. يکي از دوستانم را ديدم. گفت : هيرو، شنيده اي يک مرد کرد را ديشب کشته و در خرابه ها انداخته اند؟
سرم گيج رفت. برگشتم خانه.

در کدام شهر بوديد آن موقع؟
تبريز.

فاميل جمع شدند. همه مي پرسيدند که چه شده. من بيهوش و بي بنيه بودم. رمق نداشتم اما ناراحت نبودم. فکر مي کردم همه چيز بعد از يک هفته درست مي شود. احساس مي کردم ديگر راحت شده ايم...
فاميل پدرم که از همان اول از مادرم دل خوشي نداشتند، به او مظنون بودند.
آگاهي دائم از مادرم پرس و جو مي کرد. روز سوم مادرم را بردند. فاميل پدرم هم جنازه او را بردند و تمام.

يعني چه تمام؟
يعني که مادرم اعتراف کرد. با اعتراف او حبيب را گرفتند. از اين طرف مادر مادرم چهار ماه با ما زندگي کرد. بعد عمويم آمد و سمکو و مريم را از ما جدا کرد و برد. پخش شديم و هرکداممان افتاديم يک گوشه ايران.

مادرت به چه محکوم شد؟
5 سال به خاطر معاونت در قتل، سه سال به خاطر اخفاي جرم، و سنگسار به خاطر زناي محصنه. ولي او توبه کرد. سه بار توبه نامه نوشت. و سه سال است که محکوميتش تمام شده. يازده سال. به خاطر چه جرمي؟ اين که تنها راه فرارش از زندگي وحشتناکي که داشت کشتن پدرم بود؟ اينکه آن قدر فريبکاري بلد نبود که واقعيت را نگويد؟

شما رضايت داديد؟
در همان اولين دادگاه ما چهار نفر نوشتيم و شهادت داديم که مادرمان قرباني بود و نوشتيم که پدرمان چه رفتاري با او داشت و رضايت داديم. ( دو نفري که سن قانوني داشتيم)

حبيب چه حکمي گرفت؟
او به قصاص محکوم شده بود و چهار سال زندان بابت حمل ترياک. ولي سال 84 توانست رضايت عمويم را جلب کند و آزاد شود.

چطور؟ مگر عمو ولي دم بود؟
نه. وکالت داشت از مادر بزرگم که حبيب را اعدام کند. ولي او ديه گرفت و رضايت داد.

چقدر؟
ظاهرا 75 ميليون. ولي محضري، نه رسمي. چون مادر بزرگم راضي نبود و ما هم که نمي دانستيم.

حرف ديگري هم داري هيرو؟ من چيز ديگري براي پرسيدن ندارم!
نگاهم مي کنو و نگاهش سنگين است. به ديوار چشم مي دوزد.
يازده سال مادرم در زندان است. يازده سال. از 33 سالگي تا 44 سالگي. چرا؟ چه بايد مي کرد؟ ادامه مي داد؟! نمي داد؟ ! چه مي کرد؟ چه تضميني وجود داشت حال و روز من و خواهرم مثل او نشود؟ او که مرد پدرم بود. کدام دختر دلش مي آيد بد پدرش را بگويد؟ اما هر وقت که فکر مي کنم به گذشته... مادرم هيچ راه ديگري نداشت!

مريم کيان ارثي، وکيل کبرا نجار، در نامه اي که به رياست قوه قضائيه درباره موکلش نوشته، ضمن بيان آنچه در زندگي اين زن رخ داده، آورده است: "دردناک اينکه همسر اين زن، افرادي را که مي بايست با او همبستر شوند، انتخاب مي نموده تا آنجا که خود نيز شاهد اين صحنه مي بوده و حتا اگر موکلم خلاف ميل همسرش رفتار مي کرد، مورد آزار و اذيت قرار مي گرفت و در صورت هرگونه مقاومتي، آزارها و ضرب و شتم، متوجه فرزندانش که در آن زمان خردسال بودند، مي شد. اکنون مدت سه سال است که مدت حبس ايشان به پايان رسيده است و کماکان جهت اجراي حکم سنگسار، زنداني است. توبه موکلم سه بار با پرونده اش به کميسيون عفو و بخشودگي ارسال و متاسفانه براي بار سوم نيز، تقاضاي عفو رد شده است. حال رياست محترم قوه قضائيه، جنابعالي که در راستاي اجراي حق و عدالت گام بر مي داريد، آيا عادلانه است مادري که ترس از آسيب رسيدن به فرزندانش موجب مي شود که با اجبار و شکنجه اقدام به تن فروشي کند، اينک 11 سال از ديدار فرزندانش محروم شود؟ بنابراين خواهشمندم دستوري اتخاذ فرماييد تا با مطالعه پرونده و ملاحظه محتويات و مدارک وامعان نظر به نحوه ارتکاب جرم، مورد عفو و بخشش واقع شود و به کابوسهاي زني که 11 سال است هر روز به استقبال مرگ مي رود، پايان داده شود."

پرونده کبرا نجار با وجود توبه ناه و با وجود درخواستهاي مکرر وکيلش و پي گيري هاي فرزندانش، در مرحله اجراي احکام، منتظر يک دستور نهايي است. دستوري که هنوز کسي از محتواي آن با خبر نيست.

 

پور محمدی خواستار ترویج ازدواج موقت درکشور شد

خبرگزاری فارس

 

شنبه، 12 خرداد 1386

 

وزير كشور گفت: ما نبايد از ترويج ازدواج موقت در جامعه كه حكم خدا كه مي باشد، پروا داشته باشيم و اين مساله بايد باجسارت در كشور ترويج شود. 

مصطفي پور محمدي كه عصر پنج شنبه در هم انديشي حجاب، مسوليت ها و اختيارات دولت اسلامي در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي قم سخن مي‌گفت با اشاره به اينكه بالارفتن سن ازدواج در كشور باعث بوجود آمدن معضلات فراواني مي گردد، اظهار داشت: در حال حاضر طيف گسترده اي از جمعيت كشور را جوانان با اقتضاعات سني و نيازهاي خاص خود تشكيل مي دهند و ما وظيفه داريم به اين نيازها پاسخ گوييم.
وي متوسط سن ازدواج دختران را 23 سال و متوسط سن ازدواج پسران را 26 سال عنوان كرد و افزود: عده اي به جوانان توصيه مي كنند تا نسبت به ازدواج در سنين پايين اقدام نمايند ولي در شرايط فعلي امكان ازدواج به دلايل مختلف اجتماعي و ... وجود ندارد و ما نيز نمي توانيم نسبت به اقتضاعات سني قشر جوان جامعه بي تفاوت باشيم.
وزير كشور با بيان اينكه نياز جنسي يكي از غرايض انسان است كه بايد از راه درست به آن پاسخ داده شود، گفت: دين اسلام جامع ترين دين است و براي تمام مشكلات بشر راه حل دارد و ازدواج موقت نيز در اين دين مبين براي حل اينگونه مشكلات مورد توجه قرار گرفته است.
وي در ادامه تاكيد كرد: ما اگر نخواهيم براي پاسخگويي به نياز جنسي جوانان راه حل عملي ارائه دهيم بايد منتظر تخلفات و تبعات فراگير اين مشكل باشيم.
پورمحمدي با بيان اينكه بايد با جسارت مسئله ازدواج موقت ترويج شود، ازدواج موقت بايد باجسارت در كشور ترويج شود
وي در بخش ديگري از سخنان به اجراي طرح مبارزه با بدحجابي در كشور اشاره كرد و گفت: در مسئله گسترش فرهنگ حجاب، 27 دستگاه320 ماموريت را عهده دار هستند و اگر همه دستگاه ها به وظايف خود عمل نمايند بسياري از مشكلات در اين زمينه برطرف مي گردد.
وي در ادامه گفت: بايد حضور بانوان در جامعه به صورت شفاف تعريف شود و اگر نگاه مبهم به اين مسئله وجود داشته باشد موجب تنزل جايگاه آنان خواهد شد.

وزير كشور با بيان اينكه اجراي طرح مقابله با بدحجابي در راستاي اجراي قانون انجام مي‌شود، يادآور شد: متاسفانه در زمينه تبليغ و ترويج حجاب كم كاري شده است و رسانه ها و مسولان بايد در زمينه ترويج حجاب اهتمام بيشتري داشته باشند.  

 

ثبت ازدواج موقت به سود زنان است

خبرگزاری فارس

سه شنبه 29 خرداد 1386-19 جون 2007

يك جامعه‌شناس گفت: ثبت ازدواج موقت به سود زنان است و مردان خواستار اين نوع ازدواج را متعهدتر مي‌كند.  حميد رضا عباس‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس با اشاره به اين‌كه در حال حاضر زناني كه به صورت موقت به ازدواج مردان درمي‌آيند با مسائل و مشكلات فراواني روبه‌رو هستند، افزود: ثبت ازدواج موقت سبب كاهش مسائل و مشكلات زنان مي‌شود.

وي با تاكيد بر اين‌كه در حال حاضر به دليل مشكلاتي كه ازدواج موقت در جامعه دارد اين نوع ازدواج بيشتر به صورت مخفيانه صورت مي‌پذيرد، گفت: مخفيانه بودن اين نوع ازدواج باعث شده است كه مردان از انجام وظايفي كه درقبال زنان دارند سرباززنند.

اين استاد دانشگاه با اشاره به اين‌كه در ازدواج موقت به زنان نفقه تعلق نمي‌گيرد اما زنان مي‌توانند به شرط نفقه به عقد موقت مردان درآيند، اظهار كرد: زناني كه به صورت موقت با مردان ازدواج مي‌كنند به دليل اين‌كه اين ازدواج ثبت نشده است در صورتي كه دچار مشكل شوند نمي‌توانند پيگير قانوني مشكلات خود باشند.

 

يك ميليون زن سرپرست خانوار در كشور وجود دارد

خبرگزاری فارس

شنبه 26 خرداد 1386-16 جون 2007

مديركل امور زنان سازمان بهزيستي كشور گفت: طبق برآورد ما حدود يك ميليون و 300 هزار زن سرپرست خانوار در كشور وجود دارد.

به گزارش خبرگزاري فارس در زنجان، پرويز زارعي امروز در كارگاه آموزشي توجيهي كارشناس مسئولين دفاتر زنان بهزيستي كشور در زنجان مستمري پرداختي به اين زنان را ناكافي دانست واظهار داشت: تلاش مي‌كنيم كه اين مبلغ را افزايش دهيم. وي بااشاره به اينكه بودجه سال گذشته 870 ميليارد ريال بود گفت: امسال بودجه‌اي بالغ بر هزار ميليارد ريال را پيشنهاد داده‌ايم كه اميدواريم اين مبلغ به تصويب برسد.

مديركل امور زنان سازمان بهزيستي كشور با تاكيد برگسترش كلينيك‌هاي مددكاري در كشور افزود: هم اكنون 102كلينيك مددكاري در كشور فعال است. وي با اشاره به اينكه تلاش مي‌كنيم كه كلينيك مددكاري مختص به مراكز استان‌ها و كلان شهرها نشود و به شهرستان‌ها نيز گسترش يابد تصريح كرد: اجازه ايجاد شعبه به كلينيك‌هاي مددكاري در شهرستان‌هاي كوچك داده شده است.

زارعي گفت: درصدد هستيم كه با مجوزهايي كه صادر مي‌كنيم كلنيك مددكاري را در كشور تا پايان سال به160 كلنيك برسانيم. وي با اشاره به اعطاي وام‌هاي خوداشتغالي، تعاوني و گروه‌هاي هميار افزود: در سال گذشته براي اشتغالزايي به 7 هزار نفر از حوزه اجتماعي وام اعطا شده است.

مديركل امور زنان سازمان بهزيستي كشور با اشاره به اينكه اطلاع رساني مي‌تواند در زمينه كاهش آسيب‌هاي اجتماعي موثر باشد اظهار داشت: اميدواريم كه با اطلاع رساني‌هاي مناسب آسيب‌هاي اجتماعي را دركشور كاهش دهيم. وي در جواب اينكه آيا خدمات سازمان و دولت براي زنان سرپرست كافي است گفت: به هيچ وجه اقدامات و خدمات كافي نيست و تلاش مي‌كنيم كه كه خدمات خود را به اين قشر افزايش دهيم. زارعي افزود: ما تاپايان برنامه چهارم توسعه ملزم به افزايش خدمات در استان‌ها هستيم .

 

 

منع زنان كويت از كار شبانه

خبرگزاری فارس

سه شنبه 22 خرداد 1386-12 جون 2007

پارلمان كويت در نشست ديروز خود طرحي را به تصويب رساندند كه بر اساس آن زنان شاغل به استثناي شاغلان در بخش پزشكي اجازه ندارند بين ساعت هشت شب تا هفت صبح در محل كار باشند.

به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري"العربيه"، اين قانون در پارلمان كويت كه اغلب آن را مسلمانان شامل مي‌شوند به تصويب رسيد. شاغلان در بيمارستان‌ها و درمانگاه‌ها و مؤسساتي كه از وزارت كار و امور اجتماعي كسب اجازه داشته‌ باشند،از اين قانون مستثني هستند.

اين قانون به كارگيري زن را در كارهاي خطرناك و مشقت آور كه سلامتي‌شان را به خطر بيندازد و همچنين در كارهاي منافي اخلاق و آنچه كه جنسيت زن را زير سؤال ببرد ممنوع اعلام كرد. اين قانون به كارگيري زن را براي كارهايي كه به مردان اختصاص دارد را نيز ممنوع كرده است.

نمايندگان اسلامي و محافظه كاران كه اين راي با اكثريت آنان به تصويب رسيده است اظهار داشتند: اين قانون سبب حفظ كرامت انساني و طبيعت ويژه زنان مي شود و اين گونه جوي مناسب براي كاركردن زنان فراهم مي آيد و مورد سوءاستفاده قرار نمي گيرند. كارشناسان وزارت كار و امور اجتماعي مسئول اجراي اين طرح خواهند بود و در صورت عدم پيروي شخص يا سازماني خاص مراتب را مي‌توانند به نيروي انتظامي گزارش دهند و از كمك‌هاي آنها بهره برند. متخلفان اين قانون علاوه بر تعطيل شدن محل كارشان، جريمه 300تا يك هزار و پانصد دلاري برايشان در نظر گرفته شده است.

 

 

انتقاد حزب سوسیالیست های فرانسه از نقض حقوق بشر در ایران

سایت مبارزه با سانسور اینترنتی

حزب سوسياليست فرانسه، با انتشار اطلاعيه ای، از وضعيت حقوق بشر در ايران و برخورد دولت جمهوری اسلامی با دانشجويان، کارگران و زنان انتقاد کرد.

کريم پاکزاد، مسئول ايران در حزب سوسياليست فرانسه، درباره انتقاد اين حزب از نقض حقوق بشر درايران، به راديو فردا گفت: حزب سوسياليست فرانسه هميشه حامی اعطای آزادی های سياسی و اجتماعی به مردم ايران و رعايت حقوق بشر در اين کشوربوده است.

وی با اشاره به سابقه انترناسيوناليستی حزب سوسياليست فرانسه افزود:خواه، در قدرت باشيم يا نباشيم، دفاع از حقوق بشر و آزادی های اساسی، درهر جا که باشد، اولويت خاصی برای ما دارد. به همين دليل، ما نسبت به مسايل ايران و کشورهای ديگر حساس هستيم.

آقای پاکزاد در مورد افزايش برخورد دولت محمود احمدی نژاد با جنبش های دانشجويی، کارگری و حقوق زنان گفت:حزب سوسياليست فرانسه بر اين اعتقاد است که پس از انتخابات رياست جمهوری در ايران، اوضاع ايران از لحاظ اقتصادی و اجتماعی رو به وخامت گذاشته است.

وی گفت:سياست غلط تهران درباره پرونده اتمی ايران، که انزوای ايران و صدور دو قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد عليه ايران را در پی داشت، مقام های ايرانی را در وضعيتی قرار داده است که آنان از کوچک ترين حرکت مردم ايران بيمناکند.

کريم پاکزاد تاکيد کرد که اخبار و گزارش های مربوط به برخورد با فعالان دانشجويی، کارگری و حقوق زنان و نيز استادان دانشگاه ها و روزنامه نگاران در ايران، و همچنين ضرب و شتم زنان در ملاء عام، برای وجدان های آگاه و دموکرات در سراسر جهان قابل قبول نبوده است.

وی در پاسخ به اين پرسش که فشارهای سازمان های بين المللی و احزاب و سازمان های صنفی در کشورهای جهان تا چه اندازه می تواند بر بهبود اوضاع در ايران موثر باشد، گفت در وهله نخست، اين مردم ايران هستند که می توانند سرنوشت خود را تغيير دهند.

وی افزود:با اين همه، دولت ايران اگر می خواهد در جامعه جهانی مورد پذيرش قرار گيرد، بايد ارزش های مورد قبول جهانی را به اجرا در آورد.

آقای پاکزاد سپس ابراز اميدواری کرد که دولت ايران به نظرات و ديدگاه های نيروهای دموکرات و صلح طلب در جهان گوش فرا دهد.

مسئول امور ايران در حزب سوسياليست فرانسه همچنين اعتقاد دارد که فشارهای بين المللی بر دولت ايران در زمينه حقوق بشر افزايش خواهد يافت.

 

بیانیه حزب سبزهای فرانسه:

 

خشونت و سرکوب زنان در ایران را محکوم میکنیم

زنستان

حزب سبزهای فرانسه طی بيانيه ای سرکوب زنان در ایران را محکوم کرد. در اين بيانيه آمده است : کارزارسرکوب علیه زنان "بدحجاب" از نیمه آوریل امسال مجددا آغاز شده است. تحت این مقررات مذهبی زنان "خلافکار" به "زندان"و "پرداخت جریمه" محکوم شده و در صورت تکرار به خارج ازتهران تبعید میگردنند. در چارچوب این کارزار، اخیرا نیروهای پلیس به سرکوب و دستگیری و اقدامات خشونتبار علیه زنان دست زده اند. چهره خونین زنان دستگیرشده ما را بشدت منقلب نمود. ما سبزها که عمیقا به حقوق زنان احترام میگذاریم علیه این سیاست سرکوب اعتراض داشته و با قاطعیت تمام سرکوب شهروندان زن ایرانی را محکوم میکنیم و پیگیرانه از تمامی مطالبات دمکراتیک زنان ایراتی، تمام انجمن ها و سازمانهائی که برای حقوق زنان و حقوق بشر مبارزه میکنند پشتیبانی مینمائیم. آزاد اندیشیدن،آزاد پوشیدن، آزاد مسافرت کردن، آزاد زیستن جزو حقوق اساسی هر انسان است. مبارزه برای این حقوق از مبارزه برای دمکراسی جدا نیست. در مقابل این موج خشونت، ما انزجار خود را اعلام میکنیم.

برای اولین بار نیست که زنان در ایران مورد فشار و سرکوب قرار گرفته، همانگونه که اقدامات و تظاهرات زنان برای حقوقشان امر تازه ای نیست. از یکسال پیش فعالین زن برای دفاع از حقوق زنان یک کارزار گسترده جهت پایان بخشیدن به اجحافات حقوقی به راه انداخته اند. کارزار ،یک میلیون امضاء، خواستار تغییر قوانین ضد زن میباشد. این اقدام جزئی از مبارزات زنان ایرانی است که از فردای بر سرکار آمدن رژیم ملا ها ادامه دارد.

 

 

نگاه جمهوري اسلامي به زنان، يك نگاه انساني است

خبرگزاری فارس

دوشنبه 21 خرداد 1386-11 جون 2007

مشاور امور بانوان استاندار كردستان گفت: نگاه جمهوري اسلامي به زنان يك نگاه سودجويانه نيست، بلكه يك نگاه انساني است كه بايد به جهانيان شناسانده شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از سنندج، سهيلا نصر صادقي امروز دوشنبه در جلسه كميسيون بانوان و هماهنگي برنامه هاي هفته زن افزود: دشمنان اسلامي سعي دارند با تبليغات سوء، چهره‌اي نازيبا در افكار اسلامي ايجاد كنند و زنان ايران اسلامي بايد با هوشياري كامل اين تبليغات را خنثي كنند.

وي اظهار داشت: امسال با همكاري و هماهنگي دستگاه‌هاي اجرايي، برنامه‌هاي مختلفي از جمله مسابقات كتابخواني، عكاسي، اجراي همايشها و نشستها، برپايي نمايشگاهي از دستاوردها و توانمديهاي زنان در زمينه‌هاي مختلف، برگزاري مسابقات تلفني از طريق صداوسيما در سطح استان كردستان اجرا خواهيم كرد.

وي تصريح كرد: هدف از برگزاري اين برنامه‌ها معرفي الگوهاي اسلامي و انقلابي در جامعه، تشريح و بيان حجاب و عفاف زن، انعكاس دستاوردهاي زنان و تاكيد بر جايگاه و نقش زن با تكيه بر قانون اساسي و ديدگاه‌هاي رهبري مملكت است. در ادامه اين جلسه، اعضاي جلسه پيشنهادها و نظرات خود را براي اجراي هر چه بهتر آئينهاي هفته زن در كردستان ارائه كردند.

 

 

گزارشي از وضعيت دختران فروشنده در سطح شهر اصفهان

خبرگزاری فارس

سه شنبه 15 خرداد 1386-5 جون 2007

 نيروي ارزان كار زنان، در جامعه باعث شده است تا زنان در شرايط بحراني وارد بازار كار شوند و مانند يك سپاه ذخيره به كمك كارفرماهايي بروند كه سودكلاني از نيروي كاري آنان به جيب مي‌زنند.  به گزارش خبرگزاري فارس دراصفهان، برخورد عاطفي و نحوه برقراري ارتباط زنان شاغل باعث مي‌شود كه كارفرمايان بيشتر به سمت استخدام زنان روي آورند؛ از طرف ديگر زنان در ارائه خدمات كاري خود توقعات كمتري نسبت به مردان دارند چرا كه تأمين مخارج زندگي به عهده مردان است و زنان گاهاً براي حضور در اجتماع و استقلال مالي به كار در خارج از خانه روي مي‌آورند.

زنان فروشنده‌اي كه در شهرها و بعضاً روستاها مشغول به كارند در اكثر موارد از حقوق و مزاياي بسيار پاييني برخور دارند ضمن اين‌كه از طرف هيچ ارگان و يا نهادي مانند سازمان تأمين اجتماعي نيز حمايت نمي‌شوند.

امروزه تقريباً در هر مغازه، بوتيك، كافي شاپ، و رستوران حضور زنان قابل مشاهده است و در حال حاضر نيز زنان هر چه سعي مي‌كنند تا با توجه به تحصيلات دانشگاهي آن‌ها شغلي برگزينند موفق نشده و در نهايت مجبور به كار در مشاغلي مي‌شوند كه نه تنها شأن اجتماعي آنان حفظ نمي‌شود بلكه با دريافت كمترين حقوق با بيشترين كار تا حدودي سرخورده نيز مي‌شوند.

رئيس مركز تحقيقات دانشكده علوم تربيتي و روان شناسي دانشگاه اصفهان، با اشاره به اشتغال زنان در فروشگاه‌ها و بوتيك‌هاي شهر گفت: كار در چنين اماكني به علت حقوق پايين و درنظر نگرفتن شخصيت اجتماعي زنان باعث مي‌شود اعتماد به نفس آنان پايين آمده، اعتبار خود را از دست بدهند و در معرض آسيب‌هاي شديد رواني و جنسي قرار گيرند.

محمدباقر كجباف افزود: از يك فروشنده زن مي‌خواهند كه ارتباط نزديكي با مشتري برقرار كند، لباس‌هايي به تن كند كه شايد علاقه‌اي به پوشيدن آن نداشته باشد و هميشه لبخند بر لب و جسور باشد، در چنين محيطي زن فروشنده دچار آسيب‌هاي شديد روحي مي‌شود اما چون چاره‌اي جز ادامه كار ندارد همچنان به كار در چنان محيطي رضايت مي‌دهد.

وي تصريح كرد: بايد براي زنان شرايط ارتباطات سالم را فراهم كرد، ارتباطي كه حتي در صورت كار در مغازه و فروشگاه مجبور به ارزان فروشي خود نشوند. زنان بايد بدانند كه توانمندي‌هايي دارند كه مي‌توانند بسيار بهتر به جامعه عرضه كنند؛ با شناسايي و كشف اين استعدادها اعتماد به نفس خود را نيز مجدد بازيابي مي‌كنند.

يكي از بزرگترين فروشگاه‌هاي پوشاك شهر اصفهان

ناهيد اولين زني نيست كه در شهر به كارهاي خدماتي مشغول شده است، اما او از شغل خود نه تنها رضايت ندارد بلكه از اين‌كه مجبور به انجام كاري است كه مطابق ميلش نيست بيزار است.

او در توجيه كارش كه با كمترين حقوق و بدترين شكل برخورد مشغول به كار است گفت: احتياج اولين علتي است كه مرا مجبور به كار كردن، آن هم در محيطي كه هيچ اختياري از خودم ندارم، كرده است.

30 هزار تومان تنها صرف خانواده مي‌شود اما با اين كار شخصيت و اعتماد به نفس خود را از دست داده‌ام و متأسفم كه در اجتماعي زندگي مي‌كنم كه براي افرادش ارزشي قائل نيست. مدير اين فروشگاه تمام تلاشش را مي‌كند تا با نشان دادن پايبندي شغلي و شخصي‌ خود به همه مسائل شرعي و قانوني ثابت كند كارش بي‌ايراد و درست است اما حرف‌هاي تك‌تك فروشندگان زن آن فروشگاه همه آن ادعاها را رد كرد.

بند اول ماده 23 اعلاميه جهاني حقوق بشر صريحاً اعلام مي‌كند، هر كسي حق دارد كار كند، كار خود را آزادنه انتخاب كند، شرايط منصفانه و رضايت‌بخش براي كار خواستار باشد و در مقابل بي‌كاري مورد حمايت قرار گيرد.

زهرا عباسي يكي از فروشندگان پوشاك است كه ماهانه 50 هزار تومان حقوق مي‌گيرد، از كارفرما شكايتي ندارد و مي‌گويد كه اين شغل را صرفاً به علت علاقه انتخاب كرده است چون ارتباط نزديك با مردم را دوست دارد.

اما ميترا محمدي، اشتغال در فروشگاه را براي خود نامناسب مي‌داند و علت را نيز زن بودن خود مي‌داند و مي‌گويد: هرجا كه يك زن كار كند يكي ايراد مي‌گيرد، حقوق پايين و برخورد نامناست هم مزيد بر علت شده است تا من و، عده زيادي از دختران فروشنده از كار خود راضي نباشيم.

همچنين آفاق در اين زمينه گفت: كار در فروشگاه‌ها زنان را به بي‌راهه مي‌كشاند، چرا كه توقعاتي از او دارند كه به خاطر نيازكاري مجبور به انجام آن است.

سپيده: بعضي جاها نقش مانكن‌ها را هم خيلي از فروشنده‌ها بازي مي‌كنند و اين براي ما كه در جامعه اسلامي زندگي مي‌كنيم بسيار درناك است.

سپهر صادقي: بايد از ديد خود زنان فروشنده به اين قضيه نگاه كرد، احتياج و نياز اقتصادي اولين علتي است كه زنان را وادار به كار در چنين مكان‌هايي مي‌كند، البته انجام اين كارها به خودي خود مشكل ساز نيست اما نوع نگاه و عملكرد ديگران مشكل ساز شده است.

نازنين، سه سال است كه در گالري لوازم بهداشتي و آرايش مشغول به كار است، آرايش چهره و نوع لباس پوشيدنش كاملاً با ديگران تفاوت دارد، مانتوي كوتاه، كفشهاي پاشنه بلند كه به سختي با آن راه مي‌رود، لاك ناخن و رنگ موها هم با يكديگر ست است، او تنها به شرطي حاضر به گفت‌وگو شد كه نامي از او برده نشود،

وي در توجيه كارش گفت: كارفرما دستور داده كه اين‌گونه لباس بپوشم تا مشتري بيشتري جذب كنم، البته در كارم هم بسيار موفق بوده‌ام و به همين خاطر كارفرما از من راضي است و حقوق خوبي هم به من مي‌دهد اما من از خودم به خاطر كاري كه انجام مي‌دهم بيزارم.

مدير گروه روان پرستاري دانشكده پرستاري و مشاور خانواده گفت: كار بايد در خدمت زنان باشد، نه زنان در خدمت كار؛ لباس بايد راحت باشد و وسيله‌اي براي حفظ شخصيت انسان در مقابل پديده‌هاي مختلف؛ لباس را بايد بر اساس مفهوم انتخاب كرد اما درصورتي كه زن خودشناسي ضعيفي داشته باشد و بخواهد اعلان وجود كند به جاي استفاده از شايستگي‌هاي دروني خود با استفاده از لباس يا ظاهر خود نا خداگاه در اجتماع و خانواده جايگاه اصلي خود را از دست مي‌دهد.

محمود نصيري ادامه داد: در بعضي مشاغل به فروشندگي زنان نياز است، چراكه مهارت‌هائي كه زنان دارند گاهاً در مردان براي نحوه برقراري ارتباط وجود ندارد اما به شرط اين‌كه ارتباط سالم و صحيح باشد در غير اينصورت براي جامعه بسيار خطرناك خواهد بود و براي فرد نيز عواقب رواني و جسمي بدي در پي خواهد داشت.

وي بيان داشت: ساعت كار، ميزان استراحت و نحوه ارتباط كارفرما با فروشنده نيز از مواردي هستند كه بايد رعايت شوند تا اثر منفي فروشندگي از بين برود و ارزش زن به عنوان يك فروشنده حفظ شود.

نيروي كار ارزان در جامعه وجود ندارد!

سيف‌الله عليخاني، معاون روابط كار سازمان كار و امور اجتماعي استان اصفهان گفت: از ديدگاه كارشناسان اين سازمان نيروي كار ارزان در جامعه وجود نداشته و اين بر اساس ماده‌هاي 6 و 38 قانون كار و بند چهار اصل 43 و بند 6 اصل دوم و اصول 19، 20 و 28 قانون اسلامي جمهوري اسلامي ايران، مردم ايران از هر قوم و قبيله‌اي كه باشند از حقوق مساوي برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اين‌ها باعث امتيازي نخواد بود و همه افراد اعم از زن و مرد يكسان در حمايت قانون قرار دارند و حداقل حقوق هم براي همه يكسان ديده شده است.

عليخاني گفت: بازرسان كار و كارشناسان اين سازمان در رابطه با نظارت بر كار فروشندگي زنان بازرسي‌هاي دوره‌اي انجام مي‌دهند و چنانچه اين‌گونه افراد به سازمان كار و امور اجتماعي در زمينه رسيدگي به مقررات قانون كار و حقوق و دستمزد خود داشته باشند طي مراحل قانوني در خواست‌هاي آنان طي مراحل قانوني توسط مراجع حل اختلاف پيگيري شده و رأي نهائي براي آن‌ها صادر مي‌شود.

آفاق در اين رابطه اظهار داشت: وقتي كه ما در يك فروشگاه مشغول به كار هستيم و مجبور به ادامه كار نيز هستيم، نمي‌توانيم به مراجع قضائي براي افزايش حقوق و تعيين بيمه مراجعه كنيم چرا كه در آن صورت هم كار خود را از دست مي‌دهيم و هم چندين ماه با هزينه‌هاي بالا مجبور به رفت و آمد مي‌شويم؛ مسئولان خود وظيفه دارند اين امور را پيگيري كنند تا وضعيت جامعه روز به روز بدتر نشود.

استاد جامعه شناسي دانشگاه اصفهان در اين رابطه گفت: مهمترين آسيبي كه شغل‌هاي اجتماعي با شأن و پرستيژ پائين به وجود مي‌آورد بر هم زدن بازار كار است. بسياري از مردان نيز به اين قضيه معترضند كه چرا زنان به حقوق پائين تن مي‌دهند، در اين زمينه بايد علت را بررسي كرد، زن مي‌خواهد از نظر روحي خودش را قانع كند و با انتخاب مشاغلي مانند فروشندگي هم به خود و هم به جامعه آسيب مي‌زند، اين آسيب دو جانبه است كه البته اين پديده نيز معلول شرايط اقتصادي نابسامان است.

اعظم روشندل ادامه داد: به علت كمبود فرصت شغلي كار فرما نيز عقلاني برخورد مي‌كند و نيرو هائي را كه مي‌خواهد استخدام كند مي‌سنجد تا متوجه شود كه كدام نيرو بهتر كار مي‌كند و حقوق پايين نيز مي‌گيرد؛ بنابراين هيچ‌كارفرمائي در اين‌گونه مشاغل نيروي مرد استخدام نمي‌كند و اين وضعيت نيز حاصل همان نابساماني اقتصادي است.

وي با اشاره به ايجاد فرصت‌هاي شغلي در جامعه اظهار داشت: فرصت‌هاي شغلي زنان بسيار كمتر از مردان است، زنان نمي‌توانند به بسياري از مشاغل حتي نزديك شوند اما يك مرد به راحتي مي‌تواند هر شغلي را انتخاب كند، از طرف ديگر جامعه فرصت تحصيلي را براي زنان فراهم كرده است اما فرصت‌كاري براي آن‌ها مهيا نكرده است.

روشندل تصريح كرد: شغل‌هاي دولتي بسيار محدود است و زنان مجبور به كار در بنگاه‌هاي خصوصي مي‌شوند چرا كه زن با اشتغال احساس وجود مي‌كند، مي‌تواند در اجتماع حضوري فعال داشته باشد و اين درحالي است كه اين شغل ، تنها 30 درصد خواسته‌هاي مالي زنان را تأمين مي‌كند و 70 درصد زنان نيز براي حفظ هويت خود كار مي‌كنند.

وي گفت: دولت بايد از طريق سازمان‌هايي مانند اداره كار و سازمان تأمين اجتماعي مشاغل رابازرسي كند، كارفرما را مجبور به بيمه كردن كاركنان خود كند.

در صورت شناسايي و اجبار هيچ‌كار فرمائي نمي تواند از حقوق كاركنان خود صرف نظر كرده و دستمزد ناچيز به آنان بدهد؛ اگر ساختار بازار كار اصلاح نشود ما نمي‌توانيم كارفرما و كارگر را از كار منع كنيم؛ البته از طرف ديگر اكثر زنان به حقوق و قوانيني كه در مورد آن‌ها وجود دارد و به حداقل حقوق خود آشنائي ندارد، آشنا كردن زنان با اين قوانين نيز از راه‌هاي موثر دركاهش چنين معضلاتي در جامعه است.

استاد شهيد مرتضي مطهري(ره) در كتاب حقوق زن در اسلام آورده است، بازداشتن زن از كوشش‌هايي كه آفرينش به او امكان داده است نه تنها ستم به زن است بلكه خيانت به اجتماع مي‌باشد، هر چيزي كه سبب شود قواي طبيعي و خدا دادي انسان معطل و بي‌اثر بماند به زيان اجتماع است.

جستجو براي يافتن هيچ

عضو كميسيون قضايي مجلس در رابطه با فروشندگي زنان و دختران در شهر اصفهان گفت: شايد انگيزه‌هايي در كنار فروشندگي زنان وجود داشته باشد، مانند جذب مشتري بيشتر و برخورد عاطفي و ملايمتر اما بعضي افراد در اين جهت از وجود آنان سوء استفاده مي‌كنند.

محمد جعفر سادات موسوي در ادامه اذعان داشت: طبعاً زني كه كار فروشندگي را پذيرفته، معايب و محاسن آن را ارزيابي كرده و اقدام به انجام آن كار نموده است، از طرف ديگر به اين نتيجه رسيده است كه فروشندگي نيازهاي مالي او را تا حدودي تأمين مي‌كند، در بخشي از جامعه فروشندگي زنان لازم است و اين نحوه رعايت هنجارها است كه باعث نتايج مثبت و يا منفي آن خواهد شد.

وي تصريح كرد: براي رفع اين معضل نبايد از مجلس و نمايندگان آن انتظار تصويب مصوباتي در اين زمينه را داشت چراكه اين مهم به عهده اداره اماكن و نيروي انتظامي است كه بر مغازه‌ها، رستورانها، بوتيك‌ها، كافي شاپ‌ها و غيره نظارت داشته باشند؛ رعايت قواعد و مقرراتي كه وضع شده از طرف كارفرما ضروري است و اماكن نيز وظيفه نظارت بر آن‌ها را بر عهده دارد.

سادات موسوي يكي از راه‌هاي استفاده مناسب از نيروي كاري زنان را رعايت قوانين و مقررات كارگر و كارفرما دانست، چرا كه اكثر زنان از كارفرماي خود شاكي نمي‌شوند و دليل اين امر نيز ناآگاهي اين قشر از حقوق خود است.

 

 

يك زن و سه مرد پاكستاني متهم به زنا در دادگاه قومي اعدام شدند

 خبرگزاری دانشجویان

سه شنبه 15 خرداد 1386-5 جون 2007

يك زن و سه مرد در يك روستاي پاكستان پس از اين كه بزرگان قبيله دريافتند كه اين چهار نفر مرتكب زنا شده‌اند، در معرض ديد عموم به ضرب گلوله اعدام شدند.به گزارش سرويس زنان ايسنا به نقل از شبكه خبري بي.بي.سي حكم اعدام براي اين 4 نفر از سوي دادگاه بزرگان قوم در منطقه خيبر در مرز افغانستان، جاري شد. ارتباط جنسي بدون ازدواج در پاكستان جرم محسوب مي‌شود و شوراهاي روستايي قومي اغلب براي اين اقدام مجازات مرگ را در نظر مي‌گيرند.

اين در حاليست كه سال گذشته پارلمان پاكستان يك لايحه جديد را براي اصلاح قوانين اسلامي درباره زنا و تجاوز تصويب كرد. بر اساس اين قانون جديد حكم مرگ براي افرادي كه بدون ازدواج رابطه جنسي داشته‌اند، لغو شد.

 

 

كارشناسان هندي: تاثير مصرف مواد مخدر همه‌گير است

ایرنا

سه شنبه 5 تیر 1386-26 جون 2007

كارشناسان و مقام‌هاي هندي روز سه‌شنبه در گردهمايي تحت عنوان "نقش زنان در بازسازي معتادان مواد مخدر" كه بمناسبت روز بين‌المللي عليه مصرف مواد مخدر در دهلي نو برگزار شد، به اين نتيجه دست يافتند كه تاثير مصرف مواد مخدر همه‌گير است. به گزارش خبرنگار ايرنا از دهلي نو، اين گردهمايي توسط وزارت "عدالت اجتماعي و اختيارات" هند و با همكاري "دفتر سازمان ملل در مورد مواد مخدر و جنايت" و چند سازمان غير دولتي برگزار شد. مقام‌هاي دولتي، كارشناسان و كارمندان سازمان‌هاي غيردولتي كه براي حل مسائل موادمخدر فعاليت مي‌كنند، طي اين برنامه اظهارداشتند كه اگرچه تعداد زنان معتاد نسبت به مرد اكنون خيلي كم است، بازهم اين زنان هستند كه بيش از همه تحت تاثير منفي مصرف مواد مخدر قرار مي‌گيرند.

"ستيندرا پركاش" مديركل "موسسه ملي دفاع اجتماعي" طي سخناني در اين نشست گفت كه مصرف مواد مخدر به عنوان چالش بزرگ اجتماعي بروز كرده است، و براي مقابله با اثرات مخرب آن بايستي اقدامات مشترك انجام يابد. در اين ضمن خانم "آشا داس" قائم مقام اسبق وزارت "عدالت اجتماعي و اختيارات" هند گفت كه تاثير مصرف مواد مخدر بيش از همه زنان را در برگرفته است.

خانم "داس" افزود: تنها يك وزارت و يا يك بخش نمي‌تواند با اين مسائل مقابله كند، زيرا افراد معتاد به مواد مخدر در سطوح مختلف جامعه و با سابقه‌هاي مختلف فرهنگي پيدا مي‌شوند، بنابر اين طرح و اقداماتي در جهت حل اين مسائل نيز بايد همه جانبه باشد. وي بيان داشت كه در دهه ۱۹۸۰ميلادي مصرف‌كنندگان مواد مخدر نه تنها از تاثير خطرناك آن آگاه نبودند بلكه مقام‌هاي دولتي كه مسووليت اتخاذ طرح براي مقابله و كنترل اعتياد را بعهده داشتند، آنان نيز با تاثيرات مواد مخدر ناآشنا بودند.

خانم "داس" با اشاره به كمبود آگاهي‌هاي لازم در سطح جامعه هند اضافه كرد كه براي كنترل مصرف مواد مخدر ايجاد آگاهي و بيداري مردم خيلي ضروري است.

دكتر "پرتيما مورتي" يك روانپزشك برجسته هند ضمن تاكيد بر ضرورت اقدام همه جانبه براي رهايي جامعه از ابتلاي مواد مخدر گفت كه اين يك مساله رواني است و بيش از همه زنان تحت تاثير آن قرار مي‌گيرند.

در اين ضمن خانم "كرن بيدي" مدير كل "بخش تحقيق و توسعه پليس" هند در مصاحبه اختصاصي با خبرنگار ايرنا گفت كه معالجه افراد معتاد خيلي مشكل و منوط به سابقه اجتماعي و فرهنگي اين چنين افراد است. خانم "بيدي"، اولين زن هندي است كه در سال ۱۹۷۲ميلادي در سمت مقام ارشد پليس عهده دار مسووليت شد، در ادامه اين مصاحبه افزود: روش معالجه ما خيلي خوب است، اما با كمبود بودجه و شبكه اطلاع رساني مواجه هستيم. دكتر "بيدي" كه مربي "نو جيوتي" (نور نو) يك سازمان غيردولتي مشغول به معالجه و بازسازي افراد معتاد است، به ايرنا گفت: با وجود اينكه تعداد زنان معتاد به مواد مخدر خيلي كم است، اما اين زنان هستند كه از مصرف مواد مخدر متاثر مي‌شوند. وي افزود: ارتباط بين مصرف مواد مخدر و نزاع خانگي خيلي محكم است. مصرف مواد مخدر باعث صرف پول مي‌شود، صرف پول منتج به ايجاد تنش در خانواده مي‌گردد كه حتي تا سطح انجام اقداماتي همچون خودكشي نيز مي‌رسد. همچنين اختلافات احساسي و عاطفه‌اي بين افراد خانواده نيز به دليل مصرف مواد مخدر تشديد مي‌يابد. بنا بر اين ما بايستي براي مقابله با اين عفريت مرگ باهم و با همكاري نزديك برنامه ريزي و آن را اجرا كنيم.

 

 

متهم، انگيزه خود از قتل دخترعمويش را ظن به فساد اخلاقي وي عنوان كرد

خبرگزاری دانشجویان

 سه شنبه 15 خرداد 1386-5 جون 2007

کارآگاهان پليس ساعاتي پس از وقوع يک قتل موفق به دستگيري پسر جواني شدند که ادعا مي‌کرد، دخترعمويش را به انگيزه فساد اخلاقي به قتل رسانده است.

به گزارش گروه حوادث ايسنا، مأموران آگاهي شهرستان سوسنگرد در پي كسب خبري مبني بر وقوع يك فقره قتل در دهم خردادماه، بلافاصله در محل حاضر شدند و به محض حضور در صحنه مشاهده كردند، دختر جواني با وارد آمدن ضربات چاقو به قتل رسيده است.

با تلاش همه‌جانبه و پيگيري‌هاي مستمر پليسي و استفاده از منابع و مخبرين، مأموران مبارزه با جرايم جنايي موفق به شناسايي متهم به قتل و محل اختفاي وي شدند و با هماهنگي مقام قضايي به محل مورد نظر اعزام شده و در يك عمليات غافلگيرانه، پس از گذشت 24 ساعت متهم به قتل را دستگير كردند.

در تحقيقات و بازجويي‌ها، متهم به قتل دخترعمويش در شهرستان اهواز اعتراف و انگيزه خود از اين جنايت را ظن به فساد اخلاقي مقتوله عنوان كرد. وي همچنين به شرارت و سرقت چند دستگاه موتورسيكلت با همدستي فردي ديگري اشاره كرد كه با تلاش مأموران وي نيز شناسايي و دستگير شد. در اين رابطه متهمان به همراه پرونده متشكله جهت سير مراحل قانوني تحويل مراجع قضايي شدند.

 

 

اعتياد بيشترين عامل درخواست طلاق در خراسان شمالي است

ایرنا

چهارشنبه 6 تیر 1386-27 جون 2007

معاون اجتماعي اداره‌كل بهزيستي خراسان شمالي گفت: اعتياد عامل ۵۹درصد از درخواستهاي طلاق در اين استان است. دكتر غلامرضا تنديسه روز چهارشنبه در گفتگو با خبرگزاري جمهوري اسلامي افزود: اين آمار بر اساس تجزيه آماري ۳۸۸مورد از پرونده مراجعان براي ارايه درخواست طلاق به مركز كاهش طلاق اين اداره به دست آمده است. او افزود: ضرب و شتم، بدگماني، ازدواج دوم، درآمد ناكافي و متواري بودن همسر نيز هر كدام بيش‌از پنج درصد از عوامل طلاق را به خود اختصاص داده‌اند.

وي بيان كرد: ۷۱درصد از طلاقها نيز به علت بيكاري و شغل كاذب روي داده و ۱۵درصد از متقاضيان طلاق نيز كارمند بوده‌اند. معاون اجتماعي سازمان بهزيستي خراسان شمالي در خصوص وضعيت تحصيلي اين افراد گفت: ۷۲درصد از اين افراد داراي تحصيلات ابتدايي و راهنمايي و ۶/۵ درصد داراي تحصيلات ليسانس و بالاتر از ليسانس بودند.

وي افزود: ۵۹درصد از زنان مراجعه‌كننده در سن ۱۵تا ۱۹سالگي و ۲۸ درصد آنان در سنين ۲۰تا ۲۴سالگي ازدواج كرده بودند.

او گفت: ۵۲/۵درصد مردان نيز در سن ۲۰تا ۲۴و ۲۰درصد در سنين ۲۵تا ۲۹سالگي ازدواج كرده بودند.

وي افزود: از ميان ۱۴۸پرونده طلاق ارجاعي به مركز كاهش طلاق استان، از راه كاردرماني با زن و مرد، ۵۱پرونده منجر به سازش شد. استان خراسان شمالي ۸۱۱هزار نفر جمعيت دارد.

 

 

يك مسوول نهضت سوادآموزي: استان تهران بيش از يك ميليون بي‌سواد دارد

خبرگزاري جمهوري اسلامي

 سه شنبه 5 تیر 1386-26 جون 2007

مدير نهضت سوادآموزي استان تهران گفت: هم اكنون يك ميليون و ۷۰هزارنفر از جمعيت ۱۳ميليوني اين استان بي‌سواد هستند. "مجتبي سعادتي" روزسه‌شنبه در جلسه سياستگذاري برنامه راهبردي سوادآموزي در شهرستان ساوجبلاغ افزود: سن اغلب اين افراد كه بيشتر نيز زنان مي‌باشند زير ۵۰سال است. وي تصريح كرد: ريشه كن كردن معضل بي‌سوادي در اين استان نياز به مشاركت دستگاههاي مسوول دارد تا بتوان با توان بيشتري در اين راه گام برداشت.

وي خاطرنشان كرد: نهضت سوادآموزي استان تهران بطور متوسط سالانه ۳۰ هزار بي‌سواد را شناسايي و تحت آموزش قرار مي‌دهد و اين درحالي است كه در برنامه چهارم توسعه كشور اين تعداد ۵۰هزار نفر مصوب شده است . سعادتي گفت: سالانه حدود پنج هزار نفر نيز به آمار بي‌سوادان اين استان اضافه مي‌شود كه اين امر نيز كار شناسايي و ترغيب بيسوادان اين استان براي سواداموزي را با مشكل روبرو كرده است.

وي شناسايي افراد بي‌سواد در سطح روستاها و شهرهاي استان تهران را نيازمند همكاري شوراهاي اسلامي، بخشداريها، شهرداريها و دهياري‌ها همگام با آموزش و پرورش ذكر كرد. وي اظهار داشت: كمبود فضاي آموزشي و بودجه از مشكلات عمده در راه تشكيل كلاسهاي نهضت سوادآموزي است. به گفته سعادتي از جمعيت ۱۹۶هزار نفري بالاي ۶سال شهرستان ساوجبلاغ ۲۸ هزار و ۷۳۲نفر بي‌سواد هستند كه ۵۱درصد آنها را افراد زير ۵۰سال تشكيل مي‌دهند.

 

 

گویندگان بی حجاب تلویزیون فلسطین تهدید به مرگ شدند 

هفت تن از   گویندگان بی حجاب تلویزیون فلسطین تهدید به مرگ شدند 

تنگ تکاب

دوشنبه 14 خرداد 1386-4 جون 2007

یک گروه افراط گرای اسلامی در نوار غزه باعث ایجاد رعب و نگرانی در میان مجری های تلویزیون تلویزیون فلسطین شده است. به گزارش عصرایران (asriran )، روزنامه "الحیات" چاپ لندن در این باره نوشت که این گروه افراط گرای اسلامی، تهدید کرده که اگر گوینده های تلویزیونی، حجاب اسلامی را رعایت نکنند گردن آن ها را خواهد برید. این گروه افراط گرای اسلامی در فلسطین موسوم به جماعت سیوف الحق ( شمشیرهای حق) پیش از این مسئولیت انفجارها در چند کافی نت و فروشگاه های موسیقی در مناطق فلسطینی نشین را برعهده گرفته بود. اکثر 15 مجری و گوینده زن فعال در شبکه های تلویزیونی فلسطین دستمال هایی را به عنوان روسری بر سر خود دارند. گروه افراط گرای اسلامی "سیوف الحق" تهدیدات خود را از طریق پست الکترونیک به رسانه های مختلف ارسال کرده است. در این تهدید همچنین تاکید شده:" اگر نیاز شود تا روح این امت و اخلاقیات و معنویات آن حفظ شود؛ گردن ها را خواهیم برد." یکی از گوینده های شبکه های تلویزیونی فلسطینی که نخواست نامش فاش شود در این باره گفت که این اتفاق سابقه بسیار خطرناکی در جامعه ماست. این تهدید علیه همه کارمندان زن است. این تهدید ما را ترساند. یک مقام مسئول امنیتی در مناطق تحت کنترل حکومت خودگردان فلسطین هم در این باره گفت که تعداد اعضای گروه سیوف الحق که درسال جاری میلادی تشکیل شد، کمتر از یک صد نفر است.

 

 

سالانه هفتاد ميليون جنين در جهان سقط مي‌شود

خبرگزاري جمهوري اسلامي

 سه شنبه 5 تیر 1386-26 جون 2007

رئيس انجمن علمي پريناتولوژي ايران گفت ر سال ۲۰۰ميليون بارداري در جهان اتفاق مي‌افتد كه ۷۰ميليون آنها به سقط منجر مي‌شود. دكتر "عليرضا مرندي" در حاشيه برگزاري نخستين كنگره پريناتولوژي در گفت و گو با خبرنگاران افزود از ۱۳۰ميليون تولد، چهار ميليون نوزاد در ۲۸روز اول بعد از تولد مي‌ميرند و ۳/۳ميليون نوزاد هم مرده به دنيا مي‌آيند.

از بين چهار ميليون نوزادي كه بعد از تولد مي‌ميرند سه ميليون آنها در هفته اول مي‌ميرند. وي با بيان اينكه تولد مخاطره آميزترين دوره زندگي است افزود هر چه زمان تولد نزديكتر مي‌شود احتمال مرگ هم بالاتر مي‌رود. دكتر مرندي افزود دوره پريناتولوژي از ابتداي هفته ۲۳بارداري شروع مي‌شود و تا پايان روز بيست و هشتم زندگي ادامه دارد كه در اين دوران بيشترين ميزان مرگ و مير مادر و نوزاد رخ مي‌دهد. وي گفت به منظور اصلاح شاخص‌هاي سلامت مادر و نوزاد انجمن پزشكان نوزادان ايران با تاييد انجمن علمي پريناتولوژي و انجمن علمي زنان و مامايي طرح سطح بندي خدمات مادران و نوزادان را به وزارت بهداشت ارايه نمود كه مورد تاييد اين وازتخانه واقه شد.

دكتر مرندي اضافه كرد طرح سطح بندي خدمات مادران و نوزادان در ده سال اخير در كشورهاي آمريكا، اروپاي غربي و بسياري از كشورهاي ديگر كاهش قابل ملاحظه مرگ و مير نوزادان را بهمراه داشته است. وي گفت كشورهاي جهان تلاش مي‌كنند ميزان مرگ و مير كودكان زير پنج سال را تا سال ۲۰۱۵به ميزان دو، سوم و ميزان مرگ و مير مادران را نيز به ميزان سه چهارم كاهش دهند.

رئيس انجمن پريناتولوژي ايران با اشاره به اينكه چهار سال از تاسيس اين انجمن مي‌گذرد افزود از جمله اهداف مهم اين انجمن اعتلاي سلامت مادر، جنين و نوزاد و كاهش مرگ ومير آنها است. وي افزود دراين همايش چهار روزه كه توسط انجمن پريناتولوژي برگزار شده است راهكارهاي ارتقا مراقبتهاي مادر و نوزاد بويژه در دوره پري‌ناتال ( ۲۸روز بعد از تولد) را بررسي مي‌كنند. نخستين همايش سراسري پريناتولوژي ايران صبح امروز در بيمارستان امام خميني تهران آغاز به كار كرد و تا هشتم تيرماه ادامه دارد.

 

 

در ديه اجتهاد كنيم 

هم میهن

شنبه 2 تیر 1386-23 جون 2007

خردادماه امسال هاشمي رفسنجاني در ديدار با زنان اصولگرا موافقت خود را با برابري ديه زن و مرد اعلام كرد و گفت: نمايندگان مجلس مي‌توانند برابري ديه زن و مرد را به صورت طرح ارائه كنند. اگر مجلس هفتم آن را تصويب كرد افتخار است اما اگر مجلس تصويب نكرد يا شوراي نگهبان آن را رد كرد، ما در مجمع مي‌توانيم در اين زمينه اقدام كنيم. اگرچه اين موضوع كه مجمع تشخيص مصلحت نظام از ابتكار قانونگذاري برخوردار است يا خير در نظر حقوقدانان مورد نقد و بحث است اما نفس برابري ديه زن و مرد در اين ديدار خود چالش بسيار برانگيخت. آنچه كه امروز در جامعه ميان فعالان حقوق زن به عنوان يكي از مهم‌ترين مطالبات مطرح است، همين نابرابري جنسيتي درخصوص ديه به شمار مي‌رود. سال 1381 زماني كه مجلس ششم با تصويب برابري ديه مسلمانان و غيرمسلمانان يك اجتهاد پويا را به نمايش گذاشت اين اميدواري را برانگيخت كه مي‌توان بحث برابري زن و مرد را در ديه مطرح كرد اما اين بحث تاكنون به طور جدي در محافل قانونگذاري مورد توجه و بررسي قرار نگرفته است.

ديه در قانون

قانون مجازات اسلامي در كتاب چهارم خود طي سيزده باب از ماده 294 تا 497 به موضوع ديه پرداخته. ديه براساس قانون به مالي گفته مي‌شود كه به سبب جنايت بر نفس يا عضو به مجني‌عليه يا به ولي يا اوليا دم او داده مي‌شود. (ماده 294 قانون)

بنابراين ديه، ‌مالي است كه پرداخت آن به‌خاطر جنايت بر نفس يا اعضا انسان واجب مي‌شود. در ديه كامل يك انسان برابري ميان ميزان ديه زن و مرد وجود دارد اما زماني كه خسارت وارده بيشتر از اين مقدار باشد تنصيف ديه صورت مي‌گيرد. در ماده 209 قانون مجازات اسلامي آمده است: هرگاه مرد مسلماني عمدا زن مسلماني را بكشد محكوم به قصاص است، ليكن بايد ولي‌زن قبل از قصاص قاتل نصف ديه مرد را به او بپردازد؟ در اينجاست كه قانون مجازات اسلامي موضوع نابرابري جنسيتي ديه را تاييد مي‌كند.

ديه و فقه

با در نظر گرفتن اين موضوع كه قانون مجازات اسلامي ايران بر گرفته از فقه اماميه است ديه مذكور در قانون نيز بر مبناي مباحث فقهي تدوين شده است.

امروزه بسياري از فقها برمبناي اجتهاد نو در برخي احكام متناسب با زمان، تجديدنظر مي‌كنند. آيت‌الله صانعي يكي از اين فقهاست كه با رد تفاضل ديه زن و مرد در فتواي صريح برابري ديه زن و مرد را اعلام كرده است. اما فتاواي اين چنيني تاكنون نتوانسته است مرجع قانونگذاري را اقناع كند. مخالفاني دربرابر اين سخنان نيز وجود دارند. به‌طوري‌كه سيدمحمد غروي سخنگوي جامعه مدرسين حوزه علميه قم معتقد است: كسي كه با مبناي فقهي آشنا باشد، نمي‌تواند خواهان تساوي ديه زن و مرد باشد چراكه براساس روايات معتبر و اجماع فقها، ديه زن و مرد مساوي نيست. وي درسخنان خود اشاره مي‌كند: به نظر من اين فتوايي كه از آقايان صادر مي‌شود خطايي است كه مورد قبول و اعتماد بزرگان نيست. از ديگر مخالفان برابري ديه، آيت الله ناصر مکارم شيرازي در عين اينکه نابرابري را بر مبناي روايت ‌هاي اسلامي تاييد مي‌نمايد ، در گفت و گو با ايسنا اذعان داشته است : در قرآن کريم يکي از ديه زنان به ميان نيامده.

در هرحال دلايل فقها، مجتهدين و صاحبنظراني كه برابري ديه زن و مرد را تاييد مي‌كنند قابل تامل و توجه است. چه اينكه شرايط زماني زنان نسبت به گذشته در شرايط يكسان قرار ندارد و موقعيت زنان به عنوان عنصر پوياي جامعه بايد موردتوجه قرار گيرد.

آيت‌الله موسوي بجنوردي نيز بر اين تغيير موقعيت تاكيد دارد. وي در گفت‌وگو با خبرگزاري ايسنا ابراز داشته: امروزه زن فعاليت اقتصادي دارد... در جوامع گذشته زن نقش اقتصادي ايفا نمي‌كرد و نفقه‌اش برعهده مرد بود. اين دين‌پژوه نيز به سخنان امام خميني(ره) اشاره مي‌كند كه بايد عنصر زمان و مكان را در اجتهاد دخيل كرد.

لذا مي‌افزايد: اين بدان معنا نيست كه حكم خدا عوض مي‌شود بلكه موضوعات است كه تغيير مي‌يابد و مستلزم حكم جديد هستند. با همه اين اوصاف اما آنچه كه جاي ترديد و تامل را بيشتر مي‌كند اين است كه فقه هزار ساله‌اي كه تاكنون ديه مسلمان و غيرمسلمان را نابرابر فرض مي‌كرده است امروز با اجتهادات نو ديگرگون مي‌شود و حكم به برابري آن صادر مي‌شود. درحالي‌كه زنان مسلمان هنوز از نابرابري ديه با مردان رنج مي‌برند.

 

برابري ديه زن و مرد 

عادلانه‌ترين فرار از قانون ناعادلانه

هم میهن

شنبه 2 تیر 1386-23 جون 2007

دكتر علي صابري: براي اولين بار در راي دادگاه در پرونده هموفيلي‌ها حکم به برابري ديه زن ومرد داده شد. متني که مي‌خوانيد به قلم وکيل اين پرونده است که برابري ديه را از باب مسووليت مدنيبررسي مي‌کند.

ديه که با توجه به ريشه‌هاي تاريخي و فقهي خود، پس از پيروزي انقلاب اسلامي در قوانين ايران راه يافته است، از همان آغاز موضوع بحث‌برانگيزي مي‌شود.

دامن زده شدن به اين بحث‌ها شايد به دليل نبود الگوي اجرايي مناسب در نظام‌هاي جديد حقوقي حتي در کشورهاي اسلامي (دست‌کم مبتني بر فقه اماميه) باشد.

اما هر چه هست و هر چه باشد، آنچه مسلم است اينکه، ديه از احکام امضايي اسلام است که از اعراب پيش از اسلام گرفته شده است.

نخستين بحث حقوقي به مانند هر موضوع ديگر، پيرامون ماهيت شکل مي‌گيرد. بازگشت پرسش (يا به قول فقها، تحرير محل نزاع) اين نکته است که، ديه آيا مجازات است يا جبران خسارت؟ برآيند بحث آن است که اين موضوع، ماهيت دوگانه دارد. گرچه به لحاظ شکلي، در قانون مجازات اسلامي بيان شده، اما در طبيعت خود چهره جبران خسارتي آن بر چهره مجازات‌گرا مي‌چربد. بديهي است که دربعد تاريخي به لحاظ عدم تفکيک مجازات از جبران خسارت يا به عبارتي، قانون جزايي از قانون مدني، بحث محل اعتنا نبوده و ادبيات حقوقي خاصي نداريم.

دراين حالت است که دو نگاه پديد مي‌آيد؛ يکي نگاه دروني که ديه را با شکل تاريخي خود جزء به جزء در حقوق امروز و بدون توجه به تغييرات مکاني و زماني قابل‌اجرا مي‌داند و ديگري نگاه بيروني که معتقد به حذف ديه به طور کلي است.

نگارنده معتقد است، مي‌توان نگاه سومي را برگزيد و آن استفاده از مزاياي ديه و رفع ايرادات ظاهري آن است. براي مثال مي‌دانيم که پرداخت اقلام شش‌گانه ديه در اکثر موارد به صورت کالا انجام مي‌شده ونه با پول؛ درنتيجه، گرچه براي پرداخت آن به زيان زننده مهلت داده مي‌شده، اما اين مهلت به زيان‌ديده، خسارتي وارد نمي‌کرد. چراکه تاثير تورم هنگامي که کالا وسيله پرداخت است منتفي است.

باز روشن است که امروزه شيء اعتباري به نام پول در بده و بستان‌ها، جايگزين کالا شده واگر قرار باشد در زمان اجراي [‌ديه] که فاصله يک‌ساله يا دوساله و حتي سه‌ساله با زمان صدور حکم دارد، همان مقدار اوليه پرداخت شود، زيان واقعي زيان‌ديده جبران نخواهد شد.

اينجاست که دستگاه قضايي کشور با ياري گرفتن ازنظرات علماي عکس‌العمل نشان داده و ضمن تغيير نرخ اقلام شش‌گانه در هر سال با توجه به تورم، مقرر مي‌دارد که محاسبه اين نرخ به قيمت روز اجرا صورت مي‌گيرد، نه زمان صدورحکم! پس مي‌بينيم که استفاده از اين راهکار مي‌تواند تاثيرشگرفي در جبران خسارت واقعي داشته باشد.

چنانکه گفته شد، تفکيکي بين مسووليت جزايي و مسووليت مدني در فقه وجود ندارد، اما حقوق امروز ناگزير از اين جداسازي است. بيان مقررات ديه در قانون مجازات اسلامي، به هيچ‌وجه به معني ناممکن‌بودن استفاده از آن در مسووليت مدني نيست.

ضمن آنکه اگر تغيير در نگاه به موضوع را بپذيريم، هم به لحاظ فقهي، هم به لحاظ قانوني و حتي با نگاه دروني نيز مي‌توانيم معتقد باشيم حال که نابرابري ديه بين زن و مرد در قانون مجازات اسلامي بيان شده، دست‌کم تا زمان تغيير نکردن آن مکلف و موظف به رعايت و اجرا هستيم.

اما صدالبته مي‌توانيم ديه را به عنوان راهکار خاص جبران خسارت در مسووليت مدني وجايي که پاي هيچ جرمي در ميان نيست بپذيريم. اينجاست که ويژگي‌هاي مثبت ديه ازجمله محاسبه به نرخ اجرا رخ مي‌نمايد و ايراد آن از جمله نابرابري برطرف مي‌شود.

چه، هيچ متني از متون قانوني مانع جريان يافتن ديه در مسووليت مدني نيست و از سوي ديگر هيچ ماده قانوني، نابرابري ديه در مسووليت مدني را مقرر نمي‌کند.

حقوقدانان معتقدند، بديهي‌ترين کارکرد ديه، پوشش هزينه‌هاي اوليه درمان است. اينکه خسارت زائد بر ديه به دليل افزون بودن هزينه درمان از ديه تعيين‌شده قابل مطالبه است يا خير، محل بحث است و مي‌توان استدلال کرد و نتيجه گرفت، اما اصل موضوع يعني پوشش اوليه درمان با ديه محل اختلاف نيست.

پس با ذهن عرفي اجتماعي، حتي بدون فمينيست بودن به اين نتيجه مي‌رسيم که به لحاظ نبود تفاوت در هزينه‌هاي درمان بين زن و مرد، ديه آنها دست‌کم درمسووليت مدني - جايي که مانع قانوني وجود ندارد- برابر تعيين شود.

نابرابري ديه در احکام فقهي مبتني بر اجماع است واجماع در ادله چهارگانه فقه شيعه نيز، آسان‌ترين دليل براي تغيير و به روزشدن؛ در نتيجه به آساني مي‌توان حتي با نگاه درون فقهي و درون حقوقي، با رعايت احترام نسبت به قانون مصوب، راه گريز از آن ومحدود کردن دامنه اجراي آن را پيدا کرد.

 

نگاهي ديگر به مساله ديه حتي در فقهي‌ترين شکل آن، نابرابري را غيرموجه جلوه مي‌دهد. چنانکه مي‌دانيم قانون مدني ما تلفيقي است از فقه اماميه و حقوق فرانسه؛ مخلوطي که در فصل مربوط به خانواده چاشني فقهي آن بيشتر است. اينجا شايد بتوان با استناد به مفاهيمي چون تعادل مجموعي يا تعادل سيستمي و غيره توجه کرد که چرا حکم به تنصيف ارث زن داده شده يا چرا حق طلاق در دست مرد است.

شايد بتوان به مدد ميانجي چون مهريه و نفقه، استدلال منطقي در احکام قانون مدني پيدا کرد. در هر حال، اين بحث از موضوع اين مقاله خارج است و جاي آوردن استدلال طرفين و نتيجه‌گيري نيست، اما با گريز به بحث خودمان، حتي اگر کلمه به کلمه قانون مدني به استناد استدلال‌هاي پيش‌گفته قابل توجيه باشد، نابرابري ديه را نمي‌توان پذيرفت.

همه مي‌دانند که هزينه درمان پاي شکسته يک زن با پاي مرد برابر است. همه مي‌دانند که اگر بخشي از ديه جهت جبران از کارافتادگي زيان‌ديده طراحي شده، زن در جامعه امروز کارا محسوب مي‌شود و حتي زن خانه‌دار که به لحاظ فقهي مستحق اجرت‌المثل کارهاي منزل است (امري که ديگر صرفا فقهي نيست و با قانون داراي ضمانت اجرا شده) مي‌تواند و بايد هزينه از کارافتادگي خود بابت صدمه جسمي را از زيان‌زننده مطالبه کند ومقدار مطالبه‌شده بايد مساوي مرد باشد.

مگر نه آنکه سازمان تامين‌اجتماعي به زن و مرد حق ازکارافتادگي برابرمي‌پردازد؟ پس چرا بايد درمواردي که زيان جسماني به زن وارد شده، دست‌کم در مبحث مسووليت مدني، ديه زن را نابرابر دانست؟!

بي‌گمان پايه استدلال سازمان تامين اجتماعي در پرداخت برابر به زن و مرد، افزون بر برابري کرامت ذاتي انسان، حضور و کارايي برابر زن در جامعه است؛ زني که با رعايت تمام تکاليف قانوني و شرعي خود، مجاز به داشتن شغل است و هنگام مراجعه به بيمارستان، هزينه درمان برابر با مرد مي‌پردازد و با حق فقهي مالکيت بر دارايي خويش، مکلف به پرداخت هزينه درمان خويش است.

هر چند زمان تغيير قانون مجازات اسلامي، با توجه به اظهارات رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، امري قريب الوقوع مي‌نمايد؛ دست‌کم در مورد مسووليت مدني، بدون خروج از موازين فقهي که اينگونه است.

به نظر مي‌رسد رويه قضايي ايران بعد از تاثيري که دربرابري ديه اقليت‌ها با مسلمانان به جا گذاشت و با دو دادنامه شجاعانه موجبات تصويب قانون را فراهم کرد، اين بار آبستن يافتن راه‌حلي براي ورود در بحث برابري ديه زن و مرد است. دستگاه قضايي پذيرفته که ديه با ويژگي‌هاي مثبت خود ازجمله محاسبه به نرخ روز اجرا، قابل پذيرش در دعاوي مدني است و با همين نگاه، باز پذيرفته که در اين حالت، از استناد به قانون مجازات اسلامي فارغ است و بدون زير پا گذاشتن قانون و با ايجاد کنار گذر به برابري ديه زن و مرد رسيده.

اکنون آن حرف تاريخي و شاهکار استاد دکتر ناصر کاتوزيان را به ياد مي‌آورم که همواره آن را در محيط بسته مدرسه حقوق تکرار مي‌کرديم و آرزو داشتيم در عمل نيز مصداق آن را ببينيم که ديديم و آن اينکه: بايد به دانشجويان و نوآموزان، راه اطاعت از قانون و به پيران و فرزانگان و راه فرار از قانون را آموخت.

رويه قضايي در حد توان خويش از بند قانون ناعادلانه گريخته و سوار بر دو بال عدالت و انصاف، به سوي آسمان بي‌کران برابري پرواز مي‌کند و بدون تخريب قانون يا انتظار طولاني براي اصلاح آن، اجري قانون ناعادلانه را به پايين‌ترين سطح خود مي‌راند. حال بايد ديد که در اين ميانه، فرزانگان ما چه مي‌گويند و قانونگذاران ما چه مي‌کنند!

 

 

معلمان حق التدریس مقابل مجلس تجمع کردند

خبرگزاری مهر

سه شنبه 5 تیر 1386-26 جون 2007

تعدادی از زنان معلم حق التدریس ظهر امروز مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، این معلمان با در دست داشتن پلاکاردهایی ، خواستار استخدام در آموزش و پرورش شدند.

این گزارش می افزاید: تعداد این معلمان حدودا 50 نفر است و از روز یکشنبه اعتراضات خود را به نحوه استخدام در آموزش و پرورش آغاز کرده اند.

 

 

بهترین راهکار امنیت اجتماعی ترویج فرهنگ عفاف است

خبرگزاری مهر

 سه شنبه 5 تیر 1386-26 جون 2007

مشاور استاندار و دبیر گروه بانوان و خانواده استانداری مازندران ، بهترین راهکار امنیت اجتماعی و سلامت خانواده ها را ترویج فرهنگ عفاف و حجاب دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، زهرا شرف الدین شامگاه دوشنبه در جلسه کمیسیون بانوان شهرستان نوشهر در محل فرمانداری افزود : دفتر امور بانوان استانداری مازندران با هدف توانمند سازی زنان در ابعاد فردی، خانواده و اجتماع و تشکیل ، تحکیم و تعالی خانواده ها در استان فعالیت می کند.وی تصریح کرد : اجرای طرح رحمت و طرح آموزش زنان خانه دار با سیره اهل بیت جهت پیشبرد رفتار خانواده که 9 هزار زن خانه دار در 16 شهرستان آموزش دیدند از اقدامات این دفتر طی سال جاری است .

شرف الدین بهترین راهکار امنیت اجتماعی سلامت خانواده و شخص را ترویج فرهنگ عفاف و حجاب دانست و افزود : یکی از توفیقاتی که خداوند به انسان عطا کرده این است که صمیمانه و صادقانه به خلق خدا خدمت کنیم که این خدمت و عمل به تکلیف نوعی عبادت است.مشاور استاندار مازندران یادآور شد : بهترین راه برای عزت و ماندگاری اطاعت از خداوند است.

 

 

آمار طلاق در خراسان رضوی 2/2 درصد رشد داشته است

خبرگزاری مهر

 سه شنبه 5 تیر 1386-26 جون 2007

معاون سیاسی و امنیتی استاندارخراسان رضوی گفت : آمارطلاق در سال85 نسبت به سال قبل ازآن در استان خراسان رضوی 2/2 درصد رشد داشته است . قهرمان رشید ظهر امروز در کارگروه اجتماعی استان افزود : با توجه به اینکه آمار طلاق در استان خراسان به نسبت آمار کشوری هم رشد داشته است ضروریست تمامی دستگاه ها در زمینه آسیب شناسی و رفع این معضل راهکاری بیندیشند وی درادامه با اشاره به وضعیت خاص زنان آسیب دیده دراستان خاطرنشان کرد : بسیاری از زنان آسیب دیده پس از زندانی و متنبه شدن به علت نداشتن سرپناه و سرپرست دوباره دچار سیکل بسته خلاف کاری می شوند که برای رفع این معضل باید نهاد خاصی متولی این امر باشد.

رشید با اشاره به وضعیت دختران جوانی که در زندان به سرمی برند به ضرورت ایجاد بند برای دختران جوان به منظور جدا شدن آنها از زندانیان سابقه دار اشاره کرد.وی با گریزی به سخنان حجت الاسلام علم الهدی امام جمعه مشهد که گفته بود: دولت احمدی نژاد انقلاب را به مسیردرست هدایت کرد عنوان کرد : توجه صرف به مسائل سیاسی در دوره هشت ساله اصلاحات جامعه را ازپرداختن به مسائل اجتماعی دورکرد و در دوره نهم ریاست جمهوری ، دکتراحمدی نژاد با سفرهای استانی ، توزیع سها م عدالت ، پرداختن به مسائل اشتغال ، ازدواج و مسکن و...توجه دولت  و جامعه را دوباره به مسائل اجتماعی معطوف کرد.

 

 

درخواست عفو رد شد؛ کبري در يک قدمي سنگسار

میدان زنان

چهارشنبه 23 خرداد 1386-13 جون 2007

کميسيون عفو و بخشودگي براي سومين بار درخواست کبري ن. را رد کرد و به اين ترتيب او را در يک قدمي سنگسار قرار داد.

مريم کيان ارثي، وکيل کبري ن. در نامه اي به هاشمي شاهرودي، رييس قوه قضاييه شرح حال وي را نوشته و از اينکه با رد درخواست وي از سوي کميسيون عفو و بخشودگي، همه راههاي قانوني به روي او بسته شده ابراز نگراني کرده است.

در بخشي از اين نامه کيان ارثي شرح حال کبري را چنين بيان مي کند: "موکل اينجانب، کبري، ن. ، زني است 42 ساله، ديپلمه و اهل سنندج که در سال 59 با همسرش ازدواج مي کند. او مادر 4 فرزند است.همسر او پس از گذشت مدت کوتاهي از زندگي مشترک گرفتار اعتياد به هرويين شده و براي  امرار معاش و گذران زندگي او را با آزار و شکنجه و تهديد فرزندان مشترک وادار به تن فروشي مينمايد و دردناک تر اينکه همسر او افرادي را که ميبايست با او همبستر مي شدند انتخاب مي کرده و خود نيز شاهد اين صحنه مي بوده و حتي اگر کبري خلاف ميل وي رفتار مي کرده مورد آزار و اذيت قرار مي گرفته و در صورت هرگونه مقاومتي آزارها و ضرب و شتم متوجه فرزندان وي که در آن زمان کودک و خردسال بوده اند مي شده است. لذا ايشان جهت جلوگيري از اين مساله تسليم شوهرش مي شده تا اينکه پس از به دنيا آمدن فرزند چهارمش آنقدر عرصه به او تنگ مي شود که اقدام به جدايي از همسرش مي کند اما به علت داشتن دو فرزند دختر در خانه همسرش، به ناچار باز مي گردد و روال سابق ادامه پيدا مي کند."

وي مي افزايد: "در سال 1374 پس از آشنايي موکل با مردي به نام حبيب که توسط شوهرش به خانه آورده شده بوده و بازگوکردن مشکل خود با او، اين مرد اقدام به قتل همسر کبري مي کند که با وجود محکوميت به قصاص، يه دليل گذشت اولياي دم پس از دريافت ديه هم اکنون آزاد شده است و خانم کبري، ن. به اتهام معاونت در قتل همسر به 5 سال حبس و به اتهام اخفاي جرم به 3 سال حبس و به اتهام زناي محصنه به رجم محکوم مي شود و اکنون مدت 11 سال است که در زندان تبريز به سر مي برد و مدت 3 سال است که مجازات حبس ايشان به پايان رسيده و کماکان جهت اجراي حکم سنگسار در زندان مي باشد و حتي با توبه موکل و3 بار ارسال پرونده به کميسيون عفو و بخشودگي متاسفانه براي بار سوم نيز تقاضاي عفو ايشان رد شده است."

در پايان اين نامه آمده است: "آيا عادلانه است مادري که ترس از آسيب رسيدن به فرزندانش موجب مي گردد به اجبار و شکنجه اقدام به تن فروشي نمايد...محکوم به سنگسار شود و11 سال از ديدار فرزندانش محروم شود؟ بنابراين خواهشمندم که دستوري اتخاذ فرماييد تا با مطالعه پرونده و ملاحظه محتويات و مدارک و امعان نظر به نحوه ارتکاب جرم مورد عفو و بخشش واقع شوند تا به کابوسهاي زني که 11 سال است هر روز به استقبال مرگ مي رود پايان داده شود."

 

 

سرنوشت کبري، ن. تا دو هفته ديگر مشخص مي شود: رجم يا آزادي؟

میدان زنان

چهارشنبه 23 خرداد 1386-13 جون 2007

وکيل کبري، ن.، مجکوم به سنگسار، از تعيين تکليف وي تا دو هفته ديگر خبر داد.

 

مريم کيان ارثي در گفت و گو با ميدان گفت: "در مراجعه اي که هفته گذشته به کميسيون عفو و بخشودگي داشتم به من گفتند هنوز پرونده کبري رسيدگي نشده اما نهايتا تا دو سه هفته ديگر تصميم نهايي کميسيون معلوم مي شود." در صورتي که تصميم کميسيون پذيرش درخواست عفو کبري باشد، وي بعد ار 11 سال از زندان تبريز ازاد مي شود. در غير اين صورت حکم رجم درباره اش به اجرا خواهد درآمد.

گفتني است کبري به وکيلش گفته است: ديگر خسته شده ام، يا سنگسارم کنند يا آزاد شوم ولي ديگر نمي توانم انتظار و زندان را تحمل کنم.

"کبري ن" زني است 44 ساله در انتظار اجراي حکم سنگسار. به اتهام معاونت در قتل همسرش که 12 سال او را وادار به تن فروشي کرده، 8 سال زنداني بوده، دو سال است که محکوميتش پايان يافته و اکنون در زندان تبريز در انتظار اجراي حکم رجم است.

 

 

فرمانده ناجا : آنها كه زنان خياباني را دختركان معصوم معرفي كردند،متضرر شدند

نو اندیش

سه شنبه 29 خرداد 1386-19 جون 2007

فرمانده نيروي انتظامي، اظهارات برخي مبني بر اين كه دولتها نبايد وارد كار فرهنگي شوند و كار فرهنگي به خودي خود پيش مي‌رود را غيرعقلاني خواند و تأكيد كرد: در حال حاضر همه خواهان برخورد قاطع با برهم زنندگان امنيت اجتماعي و قاچاقچيان سي‌دي‌ها و فيلم‌ها هستند. به گزارش خبرنگار حوادث ايسنا، سردار اسماعيل احمدي‌مقدم روز سه‌شنبه با حضور در همايش مباني و راهبردهاي افزايش امنيت اجتماعي در ستاد فرماندهي پليس تهران، تصريح كرد: در حال حاضر در رابطه با تكثير و توزيع سي‌دي يا فيلم، قانون مدوني نداريم كه اميدواريم بزودي قانوني در اين رابطه در مجلس شوراي اسلامي به تصويب برسد. وي در عين حال هشدار داد كه پليس از باب تخلف صنفي با واحدهاي غيرمجاز كه در اين رابطه فعاليت مي‌كنند، برخورد مي‌كند. برخي سعي مي‌كنند در ازاي تخلف يكي دو مامور، كل طرح را زير سؤال ببرند

سردار احمدي‌مقدم افزود: در رابطه با بحث امنيت اجتماعي، تعدادي را دستگير كرده و به دستگاه قضايي ارجاع داديم كه برخي با ظرافتهاي رسانه‌اي كاري مي‌كنند كه مردم به حال فرد مجرم گريه كنند. وي اظهار كرد: اگر ماموري با دو سه تن از اراذل و اوباش برخورد و تخلف داشته باشد، برخي سعي مي‌كنند كل طرح را زير سؤال ببرند و بگويند كه مجرمان هم داراي حقوق‌ هستند.

تعدادي از نمايندگان مجلس خطاب به رييس قوه قضاييه گفته‌اند كه حقوق شهروندي چه شد؟!!

سردار احمدي‌مقدم تصريح كرد: شنيدم كه تعدادي از نمايندگان در حضور رييس قوه قضاييه گفته‌اند كه حقوق شهروندي چه شد كه ايشان در پاسخ به اين عده، حقوق مردم و شهروندان را بالاتر از حقوق مجرمان عنوان كرده‌اند. وي با اشاره به نقش رسانه‌ها در روند اجراي طرح افزايش امنيت اجتماعي، عنوان كرد: رسانه‌ها مي‌توانند كار پليس را تقويت يا تضعيف كنند و در اين رابطه به سخنان خطيبان نماز جمعه طي هفته‌هاي اخير اشاره مي‌كنم كه از روز اول، حمايت خود را از اجراي طرح اعلام كردند.

فرمانده ناجا در انتقاد از عملكرد برخي رسانه‌ها در خصوص اجراي اين طرح گفت: در بحث بدحجابي ممكن بود برخي به دنبال قبايي براي خود بگردند، اما روزنامه‌هايي كه در دفاع از آنها قلمفرسايي كرده و مقاله نوشتند بايد خجالت بكشند؛ آنها مي‌گفتند، بايد با مجرم طبق قانون برخورد شود، در حالي كه حقوق شهروندي در درجه اول مربوط به همه شهروندان و مساله اساسي آنهاست.

اين ظلم به جامعه است كه مجريان قانون از سوي برخي مجرم انگاشته شوند وي تصريح كرد: اين ظلم به جامعه است كه مجريان قانون از سوي برخي مجرم انگاشته شوند. سردار احمدي‌مقدم با بيان اين كه برخي رسانه‌ها، هر روز مطلبي از بنده نوشتند، گفت: هيچ‌يك از مطالب منتشر شده را در حد پاسخ نيز ندانستيم.

آنها كه زنان خياباني را دختركان معصوم عنوان كردند، خودشان متضرر شدند وي تصريح كرد: با ابزارهاي دقيق سنجش مطالبات اجتماعي را ارزيابي كرديم و بر اساس اين مطالبات وارد عمل شديم و آنها كه فكر كردند مي‌توانند شكافي ايجاد كنند، خودشان متضرر شدند؛ همانها كه زنان خياباني را دختركان معصوم عنوان كردند. فرمانده ناجا افزود: بر اين اساس از آنجا كه ما مي‌دانيم از جامعه با شعوري برخوردار هستيم، پاسخي به اين انتقادات نداديم.

طبق مصوبه هفته گذشته مجلس؛

براي متجاوزان به حريم خصوصي تا مجازات اعدام نيز پيش‌بيني شد

وي با اعلام اين كه مجازات مجرمان ربطي به نيروي انتظامي ندارد، در خصوص بحث حريم خصوصي نيز تصريح كرد: قانوني كه هفته گذشته در مجلس شوراي اسلامي تصويب شد، قانوني افتخارآفرين براي كشور بود، به طوري كه براي متجاوزان به حريم خصوصي تا مجازات اعدام نيز پيش‌بيني شد.

از جوسازي‌ها نيز نمي‌ترسيم

سردار احمدي‌مقدم تصريح كرد: امروز بهترين وضعيت براي ارتقاي امنيت اجتماعي وجود دارد، چرا كه دولت و مجلس و دستگاه قضايي و پليس همه در يك مسير قرار دارند و از جوسازي‌ها نيز نمي‌ترسيم. وي با اشاره به امضاي 203تن از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي مبني بر اجراي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي در روزهاي نخست، گفت: اين كه برخي موضوع را مساله‌اي جناحي مطرح مي‌كنند، امري واهي است، چرا كه هيچ فراكسيوني در مجلس 203 عضو ندارد.

عقب‌نشيني در كار نيست

فرمانده ناجا تاكيد كرد: هر جا اشكالي بود، برطرف كرديم و عقب‌نشيني در كار نيست و روزنامه‌ها و خبرگزاري‌هايي كه هم راستا با رسانه‌هاي خارجي يك هدف دنبال مي‌كنند نيز خودشان متضرر مي‌شوند. وي تاكيد كرد: در سال گذشته اجراي طرح به كاهش 20 تا 30 درصدي جرايم اجتماعي در پايان سال منجر شد كه اين كاهش در سال جاري نيز وجود دارد. ترافيك نيز در برخي مناطق به خصوص شمال تهران به دليل برخورد با مزاحمان نواميس كاهش يافت

سردار احمدي‌مقدم در خصوص امنيت اخلاقي تصريح كرد: در خلال اجراي طرح با دختربازها و پسربازها و دختراني كه با وضع ناهنجار در سطح شهر تردد مي‌كردند، برخورد شد و همچنين ترافيك نيز در برخي مناطق به خصوص شمال تهران به دليل برخورد با مزاحمان نواميس كاهش يافت.

فرمانده نيروي انتظامي در جمع خبرنگاران نيز در خصوص سي‌دي‌هاي مستهجن، گفت: با اصناف رسمي كشور هماهنگي لازم به عمل آمده و واحدهاي صنفي متخلف پلمپ مي‌شوند.

از هفته آينده بحث امنيت تفرجگاه‌ها در دستور كار پليس قرار دارد

وي تصريح كرد: با اجراي طرح ارتقاي افزايش امنيت اجتماعي در برخي جرايم با كاهش 50 درصدي مواجه شديم. سردار احمدي‌مقدم تاكيد كرد: از هفته آينده بحث امنيت تفرجگاه‌ها در دستور كار پليس قرار دارد. فرمانده ناجا در خصوص تاكسي بانوان نيز، گفت: اين كار در راستاي ساماندهي مسافربرهاي شهري صورت گرفت.

 

 

زنان: ما برای جرأتمان هزینه‌ی زیادی می‌پردازیم

خبرگزاری آلمان

یکشنبه 27 خرداد 1386-17 جون 2007

ما برای جرأتمان هزینه‌ی زیادی می‌پردازیم. بسیاری از خواهران ما دستگیر شده‌اند. در نامه‌ سرگشاده‌ای که گروهی از زنان ایرانی منتشرکرده‌اند و در شماره‌ی ژويیه - اوت مجله‌ی آلمانی "اِما" چاپ شده است، چنین آمده است. مجله "اما"، مجله‌ای شناخته شده درآلمان است که به موضوعات زنان و درکنارآن به مسائل سیاسی می‌پردازد. "اما" برای نامه‌ سرگشاده زنان عنوان "فریاد کمک از ایران" را برگزیده است.

هزینه‌ی گزاف جسارت

خواهران عزیز، اوضاع هیچ بهبودی نیافته ووضعیت بدترشده است، مخصوصاً برای ما زنان. حقوق انسانها و شهروندان مرتباً زیرپا گذاشته می‌شوند. اما ما همچنان به فعالیتمان ادامه می‌دهیم، زنان رامخاطب قرارمی‌دهیم و تظاهرات اعتراض آمیزرا سازماندهی می‌کنیم. با وجود این تا زمانی که ازسوی جامعه‌ی جهانی حمایت نشویم، بیش از پیش سرکوب می‌شویم."

 اینها جملات آغازین نامه‌ای است که درستون همبستگی مجله‌ی "اما" به چاپ رسیده است. نامه‌ای سرگشاده با امضای "دانشجویان فمینیست درایران" که برای سومین بارخوانندگان این مجله‌ی آلمانی را مخاطب قرارداده است.

 متن نامه شرحی است از فشارهایی که برمردم ایران و در این میان بیش ازهمه برزنان ایرانی از سوی حکومت اعمال می‌شوند. زنان ایرانی به قوانین مردسالارانه‌ی کشور اعتراض می‌کنند. کمپین "یک میلیون امضا" یکی از نمودهای بارز این اعتراض است.

در نامه سرگشاده چاپ شده در "اِما" به دستگیریهای گسترده و برخورد خشونت آمیز پلیس با هر گونه تجمع مسالمت آمیز زنان در ایران اشاره شده است. تا به حال بسیاری از فعالین زن در ایران، به خصوص آنانی که در پی جمع آوری امضا برای کمپین در پارکها، خیابانها و ایستگاههای متروتهران بوده اند ، در بند ۲۰۹ زندان اوین (متعلق به وزارت اطلاعات) یا بازداشتگاه اداره مفاسد اجتماعی وزرا گرفتار آمده‌اند و بازجوییهای چند روزه تا چند هفته‌ای را از سر گذرانده‌اند.

بنابر اطلاع  مجله‌ی اینترنتی زنان با نام "زنستان" از بهمن ۸۵ تا فروردین ۸۶ ده نفر از اعضای مرکز فرهنگی زنان به زندان افتاده‌اند و بسیاری دیگر نیز مورد بازجویی، تعقیب، کنترل و تهدید قرار گرفته‌اند.

در نامه‌ سرگشاده آمده است:

ما برای جرأتمان هزینه‌ی زیادی می‌پردازیم...بسیاری از خواهران ما دستگیر شده‌اند وبرچسب اتهام، "اقدام علیه امنیت ملی و قوانین اسلامی" را به آنها زده‌اند...هنوز آن دسته از خواهران ما که تابستان گذشته دستگیر شده‌اند در زندان اوین نگهداری می‌شوند و هیچ کس نمی‌داند که چه برآنها می‌گذرد.

خانه‌نشین کردن، استراتژی جدید حکومت

نخستین جرقه های شکل گیری طرح کمپین یک میلیون امضا درروز ۲۲ خرداد ماه ۱۳۸۵، پس از برگزاری تجمع زنان در اعتراض به نقض حقوقشان درمیدان هفت تیرتهران، زده شد. این کمپین با هدف ایجاد برابری قانونی میان زن و مرد ازجمله برابری دیه، حق سرپرستی، سن مسئولیت کیفری (که به موجب آن یک دخترنه ساله می‌تواند در  دادگاه به اعدام محکوم شود)، تابعیت،ارث و شهادت شکل گرفت.

کارزار با کمک داوطلبان برای جمع‌آوری یک میلیون امضا اززنان و به طور کلی ازمخالفان مناسبات مردسالارانه‌ی حاکم برقانون شروع به کارنمود. با شکل گیری این جنبش و مطرح شدن آن در بین افکارعمومی و بین‌المللی، حکومت ایران نیزدرصدد مقابله با آن برآمد.، فعالین زن به طورگسترده دستگیر،احضارو بازجویی و زیر عناوینی مانند "اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و برهم زدن نظم و آرامش عمومی" محاکمه شدند، یا ‌هم اکنون در انتظارتشکیل دادگاه هستند.

در این بین خبرنگاران هم ازتیغ تیز اتهام به دورنماندند؛ چنانکه بهمن احمدی امویی، خبرنگاری که سال گذشته در میدان هفت تیر در حال تهیه‌ی گزارش از تجمع زنان بود، دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.

 دربیانه‌ای که به تازگی بیش از ۷۰۰ تن ازمدافعان حقوق برابر منتشر کرده اند، آمده است: درطول ماه های اخیر، فشار و تهدید واحضارهای زنجیره ای برای خانه نشینی مدافعان حقوق برابر، نه تنها برفعالان جنبش زنان که درمیان همه قشرهای مختلف زنان به طورمنظم و برنامه ریزی شده دنبال می گردد. .. دستگیری های گسترده زنان به بهانه مبارزه با بدحجابی، بحث بازداشت زنان را از دایره فعالان جنبش زنان به بخش عظیمی از زنان جامعه تعمیم داده است... ابعاد این فاجعه درآن جاست که به نظرمی رسد هدف چنین برخوردهای خشونت آمیزی، نهادینه کردن تدریجی ترس دردل زنان ازحضوردرفضای عمومی است، یعنی خانه نشین کردن زنان درابعادی به وسعت مرزهای کشور.

بر اساس این بیانیه، بازداشت گسترده‌ و "ستاره‌ دار" شدن دانشجویان، طرح سهمیه بندی جنسیتی دردانشگاهها ومطرح کردن بحث ترویج ازدواج موقت از سوی مسئولان حکومتی به عنوان واکنشی بر ضد حرکت زنان و هرچه بیشترمحدود کردن آنها بوده است.

کمپین عفاف

 روزیکشنبه ۲۲ خرداد سال ۸۴ جمعی از زنان در مقابل دانشگاه تهران گرد هم آمدند تا خواسته‌های خود در مورد اصلاحات ساختاری در رفع تبعیضهای حقوقی نسبت به زنان را به گوش قانونگذاران حکومتی برسانند.

 

امسال، بر اساس گزارش ایلنا، استانداری تهران با صدور مجوز برای برگزاری این تجمع مخالفت کرد. این مخالفت به گفته‌‌ی بهاره هدایت، عضو شورای مرکزی دفترتحکیم وحدت، نشان ازعزم مسئولان برای جلوگیری ازبرگزاری چنین برنامه‌هایی دارد.

به گزارش شهرزاد نیوز، سایت خبری پوشش دهنده‌ی مسائل زنان درایران و جهان، مینو اصلانی، مسئول روابط عمومی نیروی بسیج نیزدرحرکتی مقابله جویانه، خواستارراه اندازی کمپین ۵/۴ میلیون امضا شد. وی با اشاره به کمپین یک میلیون امضا گفت: بسیج خواهران ۴/۵ میلیون عضو دارد که طرفدارحجاب وعفاف است.

در این میان سایت رسمی و خبری کمپین نیزبه تازگی برای ششمین بارفیلترشد.

کمپین یک میلیون امضا تنها از سوی زنان حمایت نمی‌شود، بلکه امضای بسیاری ازمردان خواهان برابرحقوقی دو جنس نیزدرآن به چشم می‌خورد. ازحامیان بین المللی این جنبش نیزمی‌توان به دالایی لاما و برخی از برندگان پیشین جایزه‌ی صلح نوبل اشاره نمود.

 

شانس‌ها و چالش‌های جهانی‌شدن برای زنان

خبرگزاری آلمان

حدود ۱۰۰۰ نفر زن از سطوح مدیریت شرکت‌های اقتصادی و سیاسی از ۸۵ کشوردر برلین گرد آمده‌اند تا با شرکت در نشست جهانی زنان (Weltfrauengipfel) در باره‌ی شانس‌ها و چالش‌های جهانی شدن برای زنان به بحث وگفت‌وگو بپردازند.

از پنج‌شنبه چهاردهم ژوئن تا شنبه شانزدهم، حدود ۱۰۰۰ نفر زن از سطوح مدیریت شرکت‌های اقتصادی و سیاسی از ۸۵ کشوردر برلین گرد هم آمده‌اند تا با شرکت در نشست جهانی زنان  در باره‌ی شانس‌ها و چالش‌های جهانی شدن برای زنان به بحث وگفت‌وگو بپردازند.

این اولین بار است که این همایش به موضوع " شانس‌های اقتصادی جهانی‌شدن برای زنان" می‌پردازد. نشست جهانی زنان ۱۷ سال است که برگزار می‌شود و بعنوان یکی از هیجان‌انگیزترین و واقع‌بینانه‌ترین گرد‌همایی‌ها شناخته شده است.

این نشست شرکت‌هایی را مخاطب قرار می‌دهد که در راه گسترش بازارعمومی تلاش می‌کنند و همچنین نیروهای زن در مدیریت‌های سیاسی  و دانش‌آموختگانی که در پی تماس با همکاران خود در سطح جهانی هستند. زنانی که سرپرست سازمان‌های غیر دولتی هستند و علاقه به پیشرفت اقتصادی بیشتری دارند و تمامی سازمان‌هایی که برای پیشرفت زنان در اجتماع و کار تلاش می‌کنند، می‌توانند در این نشست شرکت کنند.

 

 

 

 قدرت اقتصادی زنان دست کم گرفته می‌شود

خبرگزاری آلمان

در روز چهارشنبه سیزدهم ژوئن سازمان بین‌المللی زنان مدیر (CWDI) دربرلین  در پی تحقیقاتی در ۲۰۰ شرکت بزرگ دنیا اعلام کرد که در آلمان تعداد زنانی که سمت‌های بالای شغلی دارند بیش از بسیاری از کشورهای دیگر است اما هنوز هم این تعداد کمتر ازتعداد مردانی است که از سمت‌های مهم شغلی برخوردارند. تعداد زنان در سطح مدیریت در آلمان در ۰۱ / ۹ درصد است و به این صورت در رده‌ی سوم اروپا قرار دارد. بریتانیا و هلند وضعیت بهتری دارند ولی در مقیاس بین‌المللی ایالات متحده آمریکا هنوز در جای اول قرار دارد.

ایرنه ناتیویداد (Irene Natividad)، رئیس نشست جهانی زنان در مصاحبه‌ای با آژانس خبرگزاری د د پ / داو جونز(ddp / Dow Jones)، گفته است که  در سطح جهانی زنان فقط ۵۰ درصد از نیروی کاری با حقوق را از آن خود دارند. در مقابل، مدیریت ۸۰ درصد از شرکت‌های کوچک در سراسر جهان به  زنان تعلق دارد. ایرنه ناتیویداد افزوده است: زنان همچنین نیروی مصرف‌کننده‌ی قابل توجه‌ای هستند که بسیاری از شرکت‌ها بدون آنها قادر به ادامه‌‌ی حیات نیستند. به جای اینکه در مورد موانع اقتصادی و سیاسی در رابطه با نقش زنان در مدیریت صحبت شود باید نیروی اقتصادی زنان شناخته شود. یکی از مدیران زن یک شرکت امریکایی که در همایش شرکت دارد گفته است: اگر یک روز تمام زنانی که در یک کشور کار می‌کنند اعتصاب کنند، چرخ اقتصادی کشور از کار خواهد ایستاد.

ایرنه ناتیویداد درگفت‌وگوی خود با آژانس داو جونزاضافه کرد:زنان پرتحمل و دقیق هستند و در کنار همه چیز از خانواده هم مراقبت می‌کنند. تعداد زنانی که در سمت مدیریت هستند و شرکت‌هایی که فقط در دست زنان هستند در سال‌های گذشته افزایش یافته است، ولی آنها هنوز از نیروی درونی خود آگاهی زیادی ندارند. کم‌کم شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف هم به اهمیت وجود زنان در صحنه‌ی کاری اگاهی پیدا می‌کنند وبه ارزش آنان در راه پیشرفت کاری پی می‌برند.

 

 

علاقه‌مندی دختران به رشته های فنی، مثبت یا منفی؟

خبرگزاری آلمان

سه شنبه 22 خرداد 1386-12 جون 2007

مهندسی - برای چه این رشته را برگزیده است؟

در ایران دختران به رشته‌های ریاضی و فنی علاقه‌ی چشمگیری نشان می‌دهند، علاقه‌ای که بدان به چشم یک "پدیده" می‌نگرند. این پدیده نشانه چیست؟ آیا یکسر مثبت است یا سویه‌هایی منفی نیز دارد؟ گزارشی جامع در این مورد از مریم انصاری در مجله‌ی زنان رادیو دویچه وله:

نگاهی به آمار

در ایران سرازیر شدن دانش آموزان دختر به سوی رشته های فنی دودهه گذشته بی‌سابقه بوده است. با نگاهی به آمار می‌توان به سادگی به این موضوع پی برد. بین سال های ۶۵ تا ۷۵ آمار دیپلمه های ریاضی فیزیک پسر سه برابر و در همین زمان تعداد دیپلمه های دختردر این رشته ده برابر شده است. بین سالهای ۷۵ تا ۸۰ تعداد دیپلمه های پسر سه برابر افزایش داشته، درحالیکه افزایش تعداد دخترها پنج برابر بوده است. در رشته های علوم انسانی با این حد از افزایش روبرو نیستیم. نسرین افضلی دانشجوی رشته فوق لیسانس مطالعات زنان با ارائه این آمار نتیجه می‌گیرد که همین گرایش نیز سبب شده که تعداد دختران در تحصیلات دانشگاهی نیز در رشته های فنی افزایش پیدا کند و کم کم ممکن است شاهد ایجاد تعادلی بین دخترها و پسرها باشیم. 

 

علل گرایش دختران به رشته‌های فنی

دلایل متعددی برای این گرایش وجود دارد. از طرفی موانع اصلی که باعث شده تعداد دخترها در رشته های فنی کم باشد، درحال برطرف شدن است. از جمله این عوامل یک باور کلی است که دخترها لازم نیست نان آور خانه باشند. و تامین مخارج زن به عهده شوهرش است. این باور این نتیجه منطقی را بدنبال داشت که، همچنان که نسرین افضلی می‌گوید، دخترها به رشته های فنی که هم قبولی در آن سخت تر است، و هم تحصیل آن، رغبتی نشان نمی‌دادند، که سختی را تحمل کنند که بخواهند درآمد بیشتری داشته باشند. و همین اینکه جامعه آنرا نمیپذیرفته است.

از سوی دیگر شانس اشتغال برای دختران در این رشته ها بیشتر شده زیرا با ورود دختران به رشته هایی که قبلا "پسرانه" به شمار می‌آمد، کلیشه های رایج در مورد نوع اشتغال دختران نیز درحال کمرنگ شدن است. و خود این مسئله باعث روند صعودی شرکت دختران در رشته های فنی می‌شود. 

 

عدم وجود برابری واقعی

باوجود آنکه تعداد دخترها در رشته های فنی بیشتر شده، اما هنوز نمی‌توان از یک برابری واقعی میان آنان - نه در ایران، نه در سایر کشورها - سخن گفت. آیا این ناشی از استعداد کمتر آنهاست یا راحت طلبی، یا عوامل بیولوژیکی، آنطور که خیلی ها اعتقاد دارند، از جمله کسانی که می‌خواهند طرح جنسیتی کردن دانشگاه ها را پیش ببرند؟

 

یک دانشجوی دختررشته مکانیک می‌گوید:

"مسئله اعتماد به نفس است؛ از بچگی به دخترها تلقین میشود که ریاضیات مال پسرهاست و هنر و کارهای هنری مربوط به دخترهاست. و این بیشتر باعث می‌شود که دخترها حالا اگر پیش بروند و به دبیرستان برسند، بیشتر رشته‌های انسانی یا پزشکی را انتخاب کنند و پسرها بیشتر رشته‌های فنی را. بنابراین از دبیرستان راهشان از همدیگر جدا میشود."

علاوه بر این نقش خانواده و تفکرات سنتی را که هنوزهم به شدت برجامعه سنگینی میکند نباید نادیده گرفت. به نظر همین دانشجو "معمولا خانواده‌ها می‌ترسند که دخترهاشان قبول نشوند. به انی خاطر از اول به دخترهایشان فشار می‌آورند که به سمت ریاضی نروند. و حالا اگر از این دو فاکتور هم بگذریم، مسئله‌ی دیگری که هست در مورد محیط کار اگر بخواهیم صحبت کنیم، آنچیزی که بطور واقعی هم وجود دارد این است که در رشته‌های فنی جنگ و جدال بیشتر است."

 

حالا دیگر من یک فاحشه صنعتی ام

وب لاگ ده نمکی

این مطلب در قسمت کامنت ها گذاشته شده بود ظاهرا واکنش هایی را هم به همراه داشته عده ای بجای همدردی کاتولیک تر از پاپ شده و اصل نگارش این نامه را زیر سوال برده اند در وبلاگ آقای استادی برخی مخاطبان نظرات جالبی بود که فکر می کنم این جماعت اصلا عاطفه و احساس ندارند.. حضرت علی می فرماید اگر خلخال از پای پیر زن یهودی کنده شود جا دارد فرد مسلمان دق کند دق پیشکش حد اقل نق نزنید .. در طول ساخت فقر و فحشا دهها از این موارد مقابل دوربین ام قرار گرفتند کاش به جای نقد تکنیکی رگ غیرتشان تکان می خورد

سلام آقای ده نمکی.

می دونم اینهارو که می نویسم ربطی به قسمت نظرات نداره. چون ایمیلیتو و تلفنتو نداشتم . نمیدونم چرا دلم می خواست باهاتون درد دل کنم . شاید بخاطر اینکه فیلم فقر و فحشا شما را دیدم. زندگی من هم دستکمی از فیلم نداره.

تا چند وقت پیش دختری بودم که در کنار خانوادم زندگی می کردم ولی الان زنی هستم 19 ساله که یا مرد های غریبه زندگی می کنم. بذار از اول تعریف کنم.

تو خونه ما دختر حق و حقوق چندانی نداشت . حرف اول و آخر را پدر و برادرم می زد. مادرمم از لحاظ سختگیری فرقی با اونا نداشت. کمبود محبت داشتم . بشدت احساس تنهائی میکردم. نمی تونستم خیلی با دوستام صمیمی و گرم بشم. چت کردن تنها را فرار من از تنهائی بود. یه روز با یه پسر دوست شدم که نهایتا مسیر زندگیمو عوض کرد.تو عسلویه کار می کرد. 27 سالش بود. اصالتا ترک بود وای ساکن تهران بود. فوق لیسانس داشت و سمت خوبی هم داشت. صبح ها که خونه خلوت بود با هم چت می کردیم. خیلی زود بهش دل بستم. بهم ابراز عشق می کرد.از خانوادم بهش گفتم. خیلی برام دلسوزی می کرد.

از طریق اینترنت با هم عکس ردوبدل کردیم. یه روز برادرم عکسارو تو کامپیوتر پیدا کرد. در یک کلام بگم روزگارمو سیاه کرد. ولی باز به طور مخفیانه با دوست پسرم چت کردنو ادامه دادم. روزها گذشت . برادرم جریانو فراموش نمی کرد. اعصابم خورد شده بود. افسرده بودم. دلم می خواست خودکشی کنم. چندین بار به بهانه های مختلف کتک خوردم. جانم به لبم رسیده بود.دوست پسرم بهم گفت خودکشی نکن. از خونه ای که قدر آدمو نمی دونن باید فرار کرد. گفت بیا عسلویه تا برات کار پیدا کنم.

بعد که شروع بکار کردی به خانوادت خبر بده. اونجا تو کمپ بهت اتاق می دن. بعدا با هم نامزد میشیم و بعد می تونیم ازدواج کنم و کلی حرفای قشنگ قشنگ زد. به هزار مصیبت رفتم بوشهر و سریعا با هزار مکافات رفتم عسلویه.پشیمون شده بودم ولی دیگه فایده نداشت چون را برگشتی نبود. خیلی می ترسیدم. تنها امیدواریم و دلگرمیم فرهاد بود. شب بود که رسیدم. به هزار بدبختی شبو صبح کردم. صبح فرهادو دیدم. برخوردش خیلی گرم نبود. رفت سر کار تا عصر.

خوابم برد تا حدود عصر. باز هم شب و ترس. اینبار شب خوابم برد. یه خواب غیر طبیعی.صبح که بلند شدم دیدم چه بلائی سرم اومده. فرهاد هم نبود.نمی تونم حالمو براتون وصف کنم. عسلویه هم که جائی نداشت که برم. رفتن هم فایده ای نداشت. عصر که اومد حسابی باهاش دعوا کردم. ولی اون بهم محبت می کرد و باز هم وعده می داد که ما می خوایم با هم ازدواج کنیم. این وضع دو روز دیگه هم ادامه داشت و تو این دو روز از من سواستفاده کرد . حتی یکروز مرخصی گرفت.بعد از دو روز سرد شد.به بهانه ای الکی باهام دعوا کرد و می خواست بیرونم کنه. به هزار التماس راضیش کردم که بیرونم نکنه. می گفت دیگه نمیشه تو کمپ نگهداریت کرد.فرداش بود که گفت کاری هنوز برات پیدا نشده. مجبوری که از اینجا بری. خیلی التماسش کردم و به دست و پاش افتادم که کاری کنه برام. ( خیلی طول تفسیرش نمی دم و از جزئیات کم می کنم). گفت یه کاری هست که فکر نکنم قبول کنی . گفتم چه کاری.گفت یه مهندس هست که مدیر یه قسمتیه.زنش خارجه. 3 هفته کار می کنه 1 هفته استراحت.اینجا بهش خونه دادن.یه زن می خواد که کارای خونشو کنه .ماهی 400 هزار تومن بهت میده . خوبیش هم اینه که مسکن و غذا داره دیگه و دربدر نیستی تا کار پیدا کنی. فرداش منو به مدیر معرفی کرد. الحق خیلی با کلاس و خوش تیپ بود. 37 سالش بود. باهام صحبت کرد و منو برد خونه. هنوز هم باورش برام سخت بود که در حقیقت منو برای چی می خواست. همون شب بود که به همه چیز پی بردم. گفت صبح تا عصر کار خونه شبها هم برنامه داریم . عملا حق تصمیم گیری و انتخاب نداشتم.

نمی دونم فرهاد منو به چه بهائی فروخت. باید سکس های وحشتناک آقا را تحمل می کردم. هیچ راه فراری نبود. بهش گفتم که کارگرا اینجا کمتر از 500 هزار نمی گیرن به من کم میدی. گفت اگر می خوای دوستام میارم . هرچی می خوای از اونا بگیر. تقریبا هر شب مهمان داشتم . اگر نمی خواستم با کتک وادارم می کرد. الحق پول هم می دادند. حق هیچگونه اعتراضی ندارم .باید ازشون ممنون هم باشم و خدمتشون کنم تا منو ندازن بیرون. فرهاد هم چند شب یه بار میاد باهام یه سکسی می کنه و میره. بعدا فهمیدم که زنهای زیادی اینجا کارشون اینه. باورش برای خیلی ها سخته. کم کم شناختم دخترای 18 تا 20 ساله که با  بعضیاشون سن باباشونو دارن زندگی می کنن . از در آمدشون راضی هستن . به امید روزی هستن که بتونن با پولی که بدست میارن مستقل بشن.

از پولی که می گیرم راضی هستم ولی از کارم هرگز. اینجا رسما کارم فاحشگی شده. شانس داشتم که فاحشگیم ..است. اونائی که در سطح کارگری هستن مصیبت می کشن. هیچ راه فراری ندارم .به این وضعیت خو کردم .نمی دونم چیکار کنم . هیچ وقت فکرشو نمی کردم روزی فاحشه بشم . خیلی راحت فریب خوردم و به بهای ارزونی عصمتمو باختم. راه برگشتی ندارم .

من اسم کارمو فحشای صنعتی می ذارم.

آقای ده نمکی این خلاصه ای از سرنوست منه که نمی دونم خوب نوشتمش یا نه . امیدوارم تا اخر خوانده باشیش. هنوز هم تو عسلویه دارم به کارم ادامه می دم . وقتی آقای مدیر نیست گریه می کنم . نماز می خونم . با خدا رازو نیاز می کنم . خدا خودش می دونه من اینکاره نبودم . و اگر با فرهاد دوست نشده بودم به اینکار کشیده نمی شدم . هر چند خودمم تا حدودی مقصرم.

موفق باشی.

 

حدود 50 درصد توليد ناخالص ملي، حاصل کار خانگى زنان

زن‌ها به چترحمايتى نياز دارند

حیات نو

شنبه 2 تیر 1386-23 جون 2007

همه گمان مي‌كنند كار خانگي امري زنانه است; كارهايي نظير نظافت، آشپزي، خريد، شست‌وشوي ظروف و البسه، اتوكشي، آموزش فرزندان، ‌مراقبت از كودكان و سالخوردگان، آوردن و بردن آنها به مدرسه، باغباني و هزاران كار ديگر كه جوامع سنتي آن را جزو وظايف ذاتي زنان به شمار مي‌آورند و به دليل آنكه اين قبيل كارها كار به معناي حرفه به حساب نمي‌آيند، اجرتي هم به همراه ندارد. آمارها نشان مي‌دهد حدود 88 درصد از زنان ايراني، تنها در خانه كار مي‌كنند و از درآمدهاي مستقيم ناشي از مشاركت اقتصادي محرومند و با وجود ساعات طولا‌ني كارهاي خانه به طور ميانگين 75 ساعت در هفته ‌ و نيز تنوع و طاقت فرسايي آنها، زنان هيچ دستمزدي دريافت نمي‌كنند و به اين دليل دسترسي كمتري به منابع اقتصادي داشته و ثروت و كنترل كمتري در فرآيندهاي اقتصادي دارند. اين درحاليست كه كارشناسان مسائل زنان معتقدند با شغل محسوب كردن كار خانگي، شايد بتوان اندكي از زحمات طاقت فرساي افرادي را كه خود را وقف بهبود وضع خانه مي‌كنند، پاس داشت.

تنها12درصد زنان درحسابهاي ملي به شمارمي‌آيند

زهرا شجاعي، رئيس سابق مركز امور مشاركت زنان با بيان اين كه ارزش كار خانگي زن، پس از انقلا‌ب صنعتي در حسابهاي ملي كشورهاي مختلف مورد توجه قرار گرفته است، گفت: ‌در سال 1931، ‌كشور نروژ درباره ارزش كار خانگي جبران نشده تحقيقي را انجام داد و در سال 1994، 12 كشور صنعتي شامل استراليا، فنلا‌ند، دانمارك، اتريش، ‌كانادا، ‌فرانسه، ‌آلمان، ‌بريتانيا، هلند، نروژ، آمريكا، ‌ايتاليا، به همراه بلغارستان و نيز در سال 1981 اندونزي در اين باره تحقيقي انجام داده‌اند. او با اشاره به انجام طرحي به عنوان حساب ماهواره‌اي خانواده در سال 1995 تا 2000 در انگلستان نيز اظهار داشت: اين مطالعات نشان مي‌دهد كه ارزيابي كار خانگي در كشورهاي ديگر هم سابقه داشته است. در كشور ايران نيز تحقيقي در سال 1381 توسط مركز امور مشاركت زنان و با همكاري دانشگاه شهيد بهشتي انجام شد كه نتيجه آن تدوين كتاب ارزش كار خانگي زن است. شجاعي با اشاره به نتايج تحقيق انجام شده گفت: 10 درصد افراد مورد مطالعه معتقد بودند كه قدرداني و ارزشگذاري براي كار خانگي زنان كفايت مي‌كند، 58 درصد بر اين باور بودند كه با پرداخت مادي نمي‌توان كار خانگي را ارزشگذاري كرد و 28 درصد نيز پرداخت مادي را امر مفيدي دانسته‌اند. او كار خانگي را عبارت از فعاليتهايي مي‌داند كه توسط اعضاي خانواده براي افراد خانواده انجام مي‌شود و در صورت بهبود وضع مالي نيز مي‌توان آن را به ديگري و فردي خارج از خانه واگذار كرد. او با بيان اين كه معمولا‌ درآمد سرانه را از شاخصهاي توسعه‌يافتگي به حساب مي‌آورند و رشد توسعه نيز در هر كشور بسته به نيروي انساني و بسيار مهم است، افزود: در ايران زنان به دو گروه فعال و غيرفعال اقتصادي تقسيم مي‌شوند كه زنان فعال اقتصادي، زنان شاغل و يا جوياي كار هستند و زنان غيرفعال اقتصادي، ‌زنان خانه‌دار، ‌محصل يا داراي كار بدون درآمدند. شجاعي با اشاره به اين كه بر اساس آمار سال1380، 88 درصد زنان ايران را جمعيت غيرفعال تشكيل مي‌دهند، اظهار داشت: تنها 12 درصد زنان ايران در حسابهاي ملي به شمار مي‌آيند و سئوال اساسي اين جاست كه آيا زنان خانه‌دار ايراني، غيرفعالند؟ به نظر نمي‌رسد كه بتوان تلا‌شي كه در داخل خانه توسط زنان انجام مي‌شود، شامل مديريت اقتصادي خانه، مربيگري فرزندان، رسيدگي به امور آشپزخانه، ‌نظافت، بهداشت و بسياري موارد ديگر را جزو فعاليتهاي اقتصادي به شمار نياورد; زيرا اين، كار نادرستي است كه اثرات و لطمات زيادي در جامعه بر جاي مي‌گذارد. شجاعي با بيان اين كه دو روش براي احتساب كار خانگي وجود دارد، به ايسنا گفت: روش اول، محاسبه هزينه فرصت زنان خانه‌دار است كه در آن به بررسي ارزش زماني كه زنان براي انجام كار خانگي اختصاص مي‌دهند، پرداخته مي‌شود و روش دوم روش محاسبه ارزش افزوده است كه در دانشگاه‌هارتفورد آمريكا از اين روش استفاده شده است...

دخالت دولت

با احتساب كار خانگي زنان به عنوان شغل، ‌شاهد مبحثي در رشد اقتصادي و حسابهاي ملي نيز خواهيم بود. زهره معيني، مدير موسسه زنان و كودكان رهياب معتقد است شناخت نقشي كه زنان به عنوان كارگران رايگان خانه ايفا مي‌كنند، براي درك جايگاهي كه زنان در دنياي امروز و نقشي كه در بازار كار دارند، اهميت زيادي دارد; ‌هر چند كه اخيرا به آن پرداخته شده و تا كنون جدي گرفته نمي‌شده است. معيني با بيان اين كه زنان فقط در هنگام متاركه، اجرت‌المثلي دريافت مي‌كنند، گفت: به دليل خلا‌\هاي قانوني در اين رابطه، زنان در دوران زندگي مشترك خويش، از اجرت‌المثل برخوردار نيستند و علت اين موضوع مشخص نيست، به همين دليل بايد شغل محسوب كردن كار خانگي، به عنوان يكي از مطالبات اصلي زنان مطرح شود; زيرا زنان خانه‌دار با وجود 16 ساعت كار خانگي و فرسودگي‌هاي خاص آن، هنوز در يك جامعه مردسالا‌ر به عنوان فعال اقتصادي به شمار نمي‌آيند. اين فعال حوزه زنان معتقد است با شغل محسوب كردن كار خانگي، زنان از مزاياي تامين اجتماعي برخوردار شده، سابقه بازنشستگي و مرخصي خواهند داشت، و فرزندان زنان خانه‌دار نيز از مزاياي حقوقي مادر خويش تا پايان سن قانوني‌شان بهره خواهند برد. از همه مهمتر زنان خانه‌دار مي‌توانند سنديكاي كارگري تشكيل دهند تا از خواسته‌هاي صنفي آنها حمايت شود. معيني، با تاكيد بر اين كه شغل محسوب كردن كار خانگي زنان سبب استقلا‌ل اقتصادي آنها مي‌شود و در مواردي كمك مي‌كند تا مجبور به تن دادن به زندگي‌هاي تحميلي و پرخشونت نشوند، خاطرنشان كرد: ‌زنان در اين صورت هويت اجتماعي و امنيت خاطر پيدا مي‌كنند و نگراني‌هاي دوران كهنسالي نيز با كسب درآمد از بين مي‌رود. به اعتقاد وي، دولت مي‌تواند با شغل محسوب كردن كار خانگي به عنوان حامي‌زنان وارد عمل شده و امتيازاتي براي آنان در نظر بگيرد. اين درحاليست كه هم اكنون متاسفانه ارزش افزوده كار خانگي زنان در جوامع از جمله ايران مورد لحاظ واقع نمي‌شود. معيني معتقد است هرچند بيش از50 درصد از توليد ناخالص ملي ناشي از كار خانگي است، اما حاصل اين كار، نه تنها انعكاسي در توليد ندارد، حتي حاضر به بيان ارزشهاي آن نيستند تا بودجه‌اي اختصاص داده و از آن حمايت كنند. گويا حاصل كار خانگي، ‌توليد نسل جديد براي كار است. اما بايد به يادداشت كه علا‌وه بر اين روزانه جسم و روح انسانهايي كه از كار بيرون فرسوده مي‌شوند، در خانه توسط زنان باز توليد مي‌شود كه تمام مدت زندگي‌شان را برمي‌گيرد. وي با تاكيد بر اين كه زنان نيروي عظيم كار انساني هستند، اظهار داشت: اين نيرو مي‌تواند يا درخانه نگهداري شود يا در فعاليتهاي اقتصادي مشاركت داده شده و از آنها بهره گرفته شود.

 

 

بيانيه شوراى فرهنگى‌ اجتماعى زنان درباره ازدواج

اصل را گذاشته‌ايد، فرع را چسبيده‌ايد

حیات نو

پنجشنبه 31 خرداد 1386-21 جون 2007

موانع ترويج ازدواج موقت در پانصد و شصتمين جلسه شوراي فرهنگي اجتماعي زنان مطرح شد. شوراي فرهنگي اجتماعي زنان در پانصد و شصتمين جلسه خود مسائل و مشكلا‌تي را درباره ترويج ازدواج موقت مطرح كرد.

مصوبه مجلس رها شده

در جلسه شوراي فرهنگي اجتماعي زنان مطرح شد كه چندي قبل مجلس شوراي اسلا‌مي‌درباره تسهيل ازدواج جوانان مصوبه‌اي را در تاريخ 7/10/84 داشته است كه في‌نفسه حكايت از توجه مجلس به اين حق فردي و اجتماعي مردم داشته است ولي با گذشت بيش از يك سال از تصويب قانون در حالي‌كه طبق ماده 11 آن، دولت را موظف به تهيه آيين‌نامه اجرايي آن در مدت سه ماه مي‌كرد اجراي مصوبه مسكوت مانده است. در چنين شرايطي ظاهرا تسهيل در ازدواج جوانان غير ممكن شده و، الگوي توسعه ازدواج موقت تجويز شده است، بديهي است كه اگر همتي براي حمايت از حقوق جوانان وجود داشته باشد ترجيح ازدواج دائم و ترويج اصل اخلا‌قي و عرفي زوجيت واحد كه از پذيرش عمومي‌و فراگير در ميان همه اقوام و اديان مذاهب برخوردار است محل ترديد نيست. رها كردن اجراي مصوبه مجلس و قانون كشور و گشودن راه ديگر در حالي‌كه نتايج اجراي آن قانون معلوم نيست چه مفهومي‌دارد؟

عدم تضمين حقوق زنان

طبيعي است كه ازدواج موقت هم به لحاظ كاركرد آن و هم به لحاظ اثبات آن براي زنان در بردارنده حقوقي بيشتر يا برابر با نكاح دائم نيست و لذا ترويج آن موجب افزايش حقوق خانوادگي زنان نمي‌باشد، چه بسا زناني كه به دنبال تمتع ازدواج مذكور رها شده‌اند و يا با بذل مدت مانده از سوي آنان بدون هرگونه حقوقي برجاي مانده‌اند. ازدواج‌هاي موقت طويل‌المدت كه در واقع همان ازدواج دائم است كه تنها براي فرار از تعهدات ناشي از ازدواج دائم منعقد مي‌شود چگونه قابل توجيه است و تابع احكام كدام نكاح است؟ آيا عسر و حرج در اين نوع نكاح قابل طرح است؟ ا خذ خسارت ممكن است؟ حفظ عده و حرمت نكاح پس از آن بدون ثبت و ضبط اين نكاح چگونه ميسر است؟ چرا برخي افراد بخشي از آيه شريفه و متعوهن را به خاطر مي‌سپارند ولي ا زتوجه به باقي آن يعني سرحوهن سراحا جميلا‌ امتناع مي‌كنند.

افزايش دعواهاي خانوادگي

چه بسا دعاوي اثبات واقعه نكاح و اثبات نسبت زاييده ازدواج‌هاي موقت، غيررسمي و غير مكتوب است. به گونه‌اي كه امروزه اين گونه ازدواج را براي دوره نامزدي زوجين به زحمت مي‌توان توصيه نمود. از آنجا كه عدم ثبت نكاح موقت فاقد ضمانت اجراي مدني و كيفري هستند زناني كه پس از انقضاي مدت نكاح يا در اثناي مدت رها مي‌شوند بايد به دنبال اثبات واقعه نكاح باشند تا بتوانند مهريه را وصول كنند، همچنين اگر باردار شده باشند براي اثبات مشروعيت طفل خود بايد هزينه نسبت را كه گران و پرزحمت است، عهده‌دار شوند انصاف نيست كه تمتعات دو طرفه و زحمات يك طرفه باشد.

فقدان حمايت لا‌زم از حقوق اطفال

به گزارش فارس، اين شورا در بخشي ديگر از بيانيه خود مي‌آورد: كسي پاسخگوي فرزندان رها شده ناشي از ازدواج موقت نيست، آيا دولت در تأمين هزينه‌هاي آنان به طور مكفي موفق بوده است و اگر چنين است آيا حق نسبت و حفظ آن از حقوق اين كودكان كه ناشي از تمايل موقت والدين به زندگي مشترك است تامين شده است؟ مسئول تامين آتيه و نفقه و حتي هزينه زايمان و تولد آنان كيست؟ پدري كه از بند زوجيت رها شده است؟ مسئول سقط‌هاي غيرقانوني زناني كه نان آور ندارند و قدرت تامين اين فرزندان را نمي‌يابند چه كسي است؟ آيا واگذار كردن اين همه تكاليف قانوني و اسلا‌مي‌به صرف اراده فردي افراد صحيح است؟ 

 

 

81 ميليون زن گرفتار

فقر در حال زنانه شدن است

حیات نو

سه شنبه 29 خرداد 1386-19 جون 2007

با وجود افزايش حضور زنان در مشاغل، وجود يك فاصله دايمي در جايگاه، امنيت شغلي، دستمزد و آموزش ميان زنان و مردان، نشان از زنانه شدن فقر دارد.

تعداد زناني كه هم اكنون در بازار كار هستند‌ چه آنها كه كار مي‌كنند و چه آنها كه به طور فعال جوياي كارند در بالا‌ترين نقطه قرار دارد. سازمان بين‌المللي كار در سال 2006 اين گونه ارزيابي كرده است كه 2/1 ميليارد از 9/2 ميليارد كارگر موجود در سطح جهان زنان بودند.

با اين حال، وضعيت موجود حاكي است كه زنان بيشتر از سابق بيكار شده يا در چرخه كارهاي كمتر مولد در كشاورزي و خدمات گير افتاده‌اند و يا براي انجام كار مشابه، كمتر از مردان مزد دريافت مي‌كنند و اين افراد عددي در حدود 8/81 ميليون نفر را دربرمي‌گيرند. افزون بر اين، سازمان اظهار كرد: توزيع سن كاري زنان در برخي مناطق به خاطر اين كه زنان بيشتر از كار به يادگيري و آموزش روي آورده‌اند، از رشد باز مانده و يا كاهش يافته است.

جان سوما ويا، دبير كل سازمان بين‌المللي كار معتقد است عليرغم برخي پيشرفتها، بسياري از زنان هنوز گرفتار كارهايي با دستمزد بسيار پايين و غالبا در اقتصاد غيررسمي با حمايت حقوقي ناكافي، حمايت اجتماعي كم و ضريب ناامني بسيار بالا‌ هستند. بر اين اساس، ترويج كار شايسته به عنوان يك ابزار بنيادين درعدالت جنسيتي، راه طولا‌ني در افزايش درآمدها و فرصت‌ها براي زنان و خروج خانواده‌ها از فقر را بايد بپيمايد.

اين گزارش مي‌افزايد كه بايد به زنان در جهت كار خويش و خانواده‌شان براي خروج از فقر، فرصت‌هاي شغلي شايسته اعطا شود تا به آنها براي كارپرسود، سازنده و امن به شرط حفظ آزادي، امنيت و كرامت بشري كمك شود; درغير اين صورت، روند زنانه شدن فقر ادامه يافته و به نسل بعد نيز منتقل مي‌شود.

گزارش موجود با اشاره به افزايش حضور زنان در عرصه اشتغال از 9/42 درصد به 9/47 درصد در ده سال گذشته، تصريح مي‌كند كه در مناطق فقيرتر، احتمال اين كه زنان در ازاي كاري كه انجام مي‌دهند، به عنوان اعضاي خانواده مزدي دريافت نكرده يا به عنوان كارگران خود اشتغال، درآمد كمتري داشته باشند، بيشتر است. دريافت مزد در اين قبيل موارد، گام بزرگي در جهت رهايي و خود مختاري براي بسياري از زنان به شمار مي‌رود، آن هم در شرايطي كه تعداد كارگران زن در چنين مواردي بيشتر از مردان است.

بر اساس ارزيابي‌هاي سازمان بين‌المللي كار، در سال 2006 در حالي كه نرخ بيكاري زنان 6/6 درصد بوده اين نرخ در مردان، 1/6 درصد است، همچنين فاصله ميان شغل و جمعيت در ميان مردان و زنان در تمام مناطق جهان طي دهه گذشته به جز آسياي شرقي و آفريقا كه بي‌هيچ تغييري باقي مانده، در حال كاهش است.

شواهد حاكي از آن است كه فاصله دستمزدي هنوز پا برجاست. در بسياري از مناطق جهان، زنان در ازاي كار مشابه با مردان، كمتر از آنان (حدود 90 درصد يا كمتر) مزد دريافت مي‌كنند، حتي براي مشاغلي كه به طور نمونه وار، زنانه محسوب مي‌شوند، نظير پرستاري و آموزش نيز وضع به همين منوال است.

كمك به زنان سرپرست خانوار

براساس آمار غيررسمي پيش‌بيني مي‌شود يك ميليون و 300 هزار زن سرپرست خانوار در كشور وجود دارد. به گزارش ايسنا، پرويز زارعي ‌ مديركل دفتر زنان و خانواده سازمان بهزيستي كشور ـ در يك نشست خبري افزود: هم‌اكنون آمار رسمي از تعداد زنان سرپرست خانوار در كشور وجود ندارد و آخرين آمار مربوط به سال 75 است