زنان:جمعه 11خرداد 1386-1 جون 2007

 

 

 

 

 

زنان دارفور همچنان طعمه درگيري‌‏ها و بحران‌‏هاي انساني در سودان هستند

تهران- خبرگزاري كار ايران
دوشنبه 7 خرداد 1386-28 می 2007

ايلنا، گروه بين‌‏الملل: در حالي كه درگيري‌‏هاي دارفور وارد چهارمين سال خود شده است، اين منطقه تبديل به محل يكي از بدترين بحران‌‏هاي انساني جهان شده و تجاوز به زنان يك محصول جانبي مداوم آن است.
آسوشيتدپرس گزارش داد: سازمان‌‏ملل‌‏متحد و ديگر فعالان حقوق بشر با اشاره به وضعيت بحراني دارفور كه وارد چهارمين سال خود شده است، اين منطقه را محل يكي از بدترين بحران‌‏هاي انساني جهان ناميده‌‏اند كه در آن تجاوز به زنان محصول جانبي و مداوم آن است.
بنا بر اين گزارش، حكومت سودان، تجهيز و آزاد گذاشتن جنجاويدها را انكار مي‌‏كند و از مطرح شدن مسايل مربوط به تجاوز خشمگين شده و مي‌‏گويد كه حكومت محافظه‌‏كار اسلامي وي هرگز چنين چيزي را تحمل نمي‌‏كند. حكومت سودان موافقت كرده به سه هزار نيروي صلح‌‏بان سازمان‌‏ملل‌‏متحد اجازه ورود به اين كشور داده شود اما با 22 هزار نيروي تعيين شده توسط شوراي امنيت سازمان‌‏ملل‌‏متحد مخالفت مي‌‏كند و معتقد است چنين كاري سرآغازي براي غارت نفت سودان توسط كشورهاي ضدعربي خواهد بود.
در سودان مانند بسياري از كشورهاي اسلامي، جامعه هتك حرمت جنسي را اهانت به كل خانواده زن مي‌‏دانند. ماها مونا هماهنگ‌‏كننده سازمان‌‏ملل‌‏متحد در اين موضوع در سودان مي‌‏گويد: قربانيان ممكن است با محروميت‌‏هاي وحشتناكي مواجه شوند.
برخي امدادگران معتقدند جنجاويدها از تجاوز به زنان براي ترساندن شورشيان و حاميان و خانواده‌‏هاي آنان استفاده مي‌‏كنند.
مونا در مصاحبه‌‏اي در اوايل هفته گذشته در خارطوم پايتخت سودان گفت: اين يك استراتژي جنگي است.
حكومت سودان به ويژه در مورد چنين اتهام‌‏هايي حساس است و تجاوز گسترده به زنان را انكار مي‌‏كند. يك مقام بلندپايه دولتي سودان كه نخواست نامش فاش شود، گفت: افكار عمومي سودان تجاوز گروهي را بيش از جرايم ديگر در دارفور حس كرده است.
وي اعتراف كرد كه جنجاويدها در ابتدا سلاح را از دولت دريافت مي‌‏كردند ـ چيزي كه دولت سودان رسما آن را انكار مي‌‏كند ـ و مقام‌‏ها در حال حاضر تلاش در مهار كردن شبه‌‏نظاميان دارند.

 

 

 

 

ارزش اقتصادي كار خانگي زنان بر اساس حداقل دستمزد، بيش از 19 ميليون ريال در سال است

تهران- خبرگزاري كار ايران
دوشنبه 31 اردیبهشت 1386-21 می 2007

مركز پژوهش‌‏هاي مجلس شوراي اسلامي خواستار محاسبه ارزش اقتصادي فعاليت‌‏هاي خانگي زنان و اتخاذ تدابيري براي تامين آتيه آنها شد.
به گزارش ايلنا, دفتر مطالعات اقتصادي اين مركز در پاسخ به درخواست عشرت شايق، نماينده مجلس و عضو كميسيون اصل نودم قانون اساسي، ضمن بررسي ارزش اقتصادي كار خانگي زنان و شيوه‌هاي حمايت از آنان تصريح كرد: ارزش اقتصادي ساليانه كار خانگي زنان بر اساس حداقل دستمزد معادل 19 ميليون و 200 هزار ريال در سال است و با توجه به وجود 17 ميليون و 498 هزار و 826 خانواده در كشور، ارزش اقتصادي كار زنان خانه‌دار در كل كشور بالغ بر 336 هزار ميليارد ريال در سال مي‌‌شود كه سهم آن در توليد ناخالص داخلي به قيمت‌هاي جاري 7/16 درصد خواهد شد.
اين گزارش با اشاره به اينكه زنان خانه‌دار با انجام دادن كارها در خانه همسر خود در واقع او را از صرف هزينه‌هايي باز مي‌دارند، افزود: زنان خانه‌دار در واقع درآمد پنهان دارند كه بايد به اين درآمد پنهان هويت داده شود و در همين ارتباط مركز آمار ايران يا بانك مركزي مي‌توانند با محاسبه ارزش كارخانگي زنان از طريق شاخص
GHP نقش موثري در اين زمينه داشته باشند.
در بخش ديگري از نتايج اين بررسي بر لزوم تامين آينده زنان خانه‌دار تاكيد شده و با اشاره به طرح بيمه زنان خانه‌دار كه از سال 1381 به صورت آزمايشي در 6 شهر از 6 استان كشور توسط سازمان بهزيستي مورد اجرا گذاشته شده، آمده است: اين طرح به دليل بار مالي كه به دولت تحميل مي‌كرد، خيلي موفق نبود و به همين دليل اين حمايت بايد به شيوه‌هاي ديگري دنبال شود.
مركز پژوهش‌‏هاي مجلس شوراي اسلامي همچنين در بخش ديگري از بررسي خود پيشنهادهايي براي توانمندسازي زنان خانه‌دار و حمايت از كار خانگي از طريق تحت پوشش بيمه قراردادن آنها ارائه داد و افزود: در همين حال برنامه‌هاي توانمندسازي زنان بايد نسبت به برنامه‌هاي حمايتي در اولويت قرار گيرند.
در بخش ديگري از اين گزارش با استناد به تحقيقات انجام شده در ايران و تعدادي از ديگر كشورهاي جهان پيرامون توليدات خانگي خانوارها، آمده است: بر اساس بررسي‌هاي انجام شده ارزش توليدات خانگي زنان در آمريكا 5/37 درصد توليد ناخالص ملي، در كانادا 3/46 درصد توليد ناخالص داخلي و در ايران در سال 1379 برابر با 6/21 درصد و درسال 1385 حدود 7/16 درصد توليد ناخالص داخلي بوده است.

 

 

 

وكيل مدافع دو فعال جنبش زنان نسبت به احكام حبس موكلانش تجديدنظرخواهي كرد

تهران- خبرگزاري كار ايران

دوشنبه 31 اردیبهشت 1386-21 می 2007
وكيل مدافع پروين اردلان و نوشين احمدي خراساني، از زنان تجمع‌‏كننده در ميدان هفت‌‏تير تهران نسبت به احكام حبس موكلانش تجديدنظرخواهي كرد.
نسرين ستوده، وكيل مدافع اين دو فعال جنبش زنان در گفت‌‏وگو با خبرنگار "ايلنا"، با اعلام اين مطلب، گفت: موكلانم پيش از اين از سوي شعبه ششم دادگاه انقلاب تهران به تحمل سه سال حبس كه دو سال و نيم آن به حال تعليق در‌‏مي‌‏آيد، محكوم شده بودند كه ما نسبت به اين احكام اعتراض كرديم و پرونده با تجديدنظرخواهي ما، به دادگاه تجديدنظر استان تهران ارجاع مي‌‏شود.
وي افزود: بنده ضمن لايحه تجديدنظرخواهي از دادگاه تجديدنظر، درخواست كردم كه با توجه به اينكه تاكنون موفق به مطالعه پرونده نشده‌‏ام، امكان مطالعه پرونده براي بنده فراهم شود.
پيش از اين شعبه ششم دادگاه انقلاب تهران، پروين اردلان و نوشين احمدي خراساني را از دو اتهام تبليغ عليه نظام و شركت در تجمع غيرقانوني تبرئه اما آنها را به اتهام تباني و اجتماع جهت برهم زدن امنيت كشور به سه سال حبس محكوم كرد كه دو سال و نيم آن به مدت پنج سال به حالت تعليق در‌‏مي‌‏آيد.

 

 

هاشمي رفسنجاني:
اصلاح موادي از قانون مدني كه زنان ايراني را با پاره‌اي از مشكلات روبرو كرده، ضروري است

تهران- خبرگزاري كار ايران

یکشنبه 30 اردیبهشت 1386-20 می 2007
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: هر جامعه‌اي كه خود را از حضور، مشاركت و فعاليت نيمي از جمعيت توانمند خويش در عرصه‌هاي متنوع اقتصادي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي محروم كند، نمي‌تواند از رشد و توسعه مناسبي برخوردار شود.
به گزارش "ايلنا"، هاشمي رفسنجاني روز شنبه در ديدار با جمعي از اعضاي احزاب زنان اصولگرا با اشاره به اينكه خانواده، واحد بنيادي جامعه اسلامي است و بانوان نقش كليدي در آن ايفا مي‌كنند، افزود: افزايش حضور زنان در انتخابات شوراهاي شهر و روستا از اهميت بالايي برخوردار است و بانوان مي‌توانند با عملكرد مثبت خود در شوراها، مناصب و مسووليت‌هاي بالاتر سياسي، اجتماعي را به دست گرفته و جايگاه واقعي خود را به دست آورند.
وي با بيان اينكه اصلاح موادي از قانون مدني كه زنان ايراني را با پاره‌اي از مشكلات روبرو كرده، ضروري است، گفت: در حال حاضر عدم تطابق برخي قوانين با شرايط زماني احساس مي‌شود.
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با توجه به درخشش خيره‌كننده زنان ايران در عرصه آموزش، تحصيل، تحقيق و مديريت، گفت: احترام به حقوق زنان و رعايت شخصيت و شان بانوان مسلمان ايراني از جمله ضرورت‌هاي توسعه كشور است.
هاشمي رفسنجاني، تلاش‌هاي مستمر براي تغيير و تحولات فرهنگي و اجتماعي، اتخاذ اقدامات زيربنايي و ارائه آموزش‌هاي لازم به زنان براي وارد شدن در عرصه‌هاي مشروع را ضروري دانست و افزود: متشكل كردن گروه‌هاي زنان از طريق احزاب و تشكل‌هاي سياسي، يكي از راه‌هاي مهم حضور بيشتر بانوان در عرصه‌هاي سياسي است.
در ابتداي اين جلسه، بهروزي، دبيركل جامعه زينب(س) و همچنين برخي نمايندگان بانوان در جامعه فاطميون، انجمن اهل قلم، جامعه اسلامي زنان مسلمان، جمعيت زنان ايثارگر، جمعيت زنان پيرو حضرت زهرا(س) و مسوول واحد خواهران جامعه اسلامي مهندسين مطالبي را بيان داشتند.

 

 

امسال در نمايش زنده لباس ها، ورود آقايان ممنوع است
لباس مشاغل زنان نيز نمايش داده مي شود

تهران- خبرگزاري كار ايران

شنبه 29 اردیبهشت 1386-19 می 2007
مشاور استاندار تهران در امور بانوان اعلام كرد: امسال در نمايش زنده لباس‌‏ها، ورود آقايان ممنوع است.
قندفروش, مشاور استاندار تهران در امور بانوان، درگفت و گو با خبرنگار ايلنا, گفت: امسال در نمايش زنده لباس‌‏ها كه عنوان حجاب دارند, هيچ مردي اجازه ورود ندارد.
وي، افزود: در جشنواره امسال سالن جانبي "لباس مشاغل" نيز در نظر گرفته شده كه 300 طرح برگزيده براي 40 شغل زنان ارائه مي‌‏شود.
به گفته قندفروش, حضور آقايان در سالن لباس مشاغل زنان آزاد است؛ اما در نمايش زنده لباس‌‏ها نمي‌‏توانند حضور داشته باشند.
مشاور استاندار تهران در امور بانوان، يادآورشد: نمايش لباس مشاغل زنده نيست، بلكه اين لباس‌‏ها در تن مانكن‌‏ها به نمايش در مي‌‏آيد.
وي، خاطرنشان كرد: لباس زنان ايراني در دهه‌‏هاي گذشته نيز نمايش داده مي‌‏شود و طرح‌‏هايي كه از لباس گذشتگان گرفته شده در لباس‌‏هاي مدرن تعبيه شده نيز به نمايش در مي‌‏آيد.
قندفروش، با اشاره به زمان برگزاري جشنواره گفت: اين جشنواره 14 تيرماه آغاز شده و به مدت 10 روز ادامه دارد.
مشاور استاندار تهران در امور بانوان، افزود: در جشنواره امسال 30 استان كشور نيز شركت كرده و لباس‌‏هاي محلي خود را نيز نمايش مي‌‏دهند.
وي، در پايان تصريح كرد: برخي كشورهاي اسلامي نيز از طريق رايزني‌‏ها يا هماهنگي با سفارتخانه‌‏ها در اين جشنواره شركت كرده و لباس‌‏هاي قابل قبول خود را عرضه مي‌‏كنند.

 

 

حقوق زنان استراليا همچنان كمتر از مردان است

تهران- خبرگزاري كار ايران

جمعه 28 اردیبهشت 1386-18 می 2007
آخرين تحقيقات اداره آمار استراليا حاكي از آن است كه درآمد متوسط ساليانه زنان استراليايي تقريبا 10 هزار دلار از درآمد مردان كمتر است.
به گزارش بخش بين الملل گروه كارگري ايلنا، به نقل از سيدني مورنينگ هرالد، درآمد متوسط ساليانه در استراليا به بيش از 55 هزار دلار رسيده است، ولي زنان هنوز با درآمد متوسط ساليانه 50 هزار دلاري، با شكاف درآمدي روبه‌‏رو هستند.
بر پايه اين تحقيقات، درآمد متوسط ساليانه مردان و زنان استراليايي، به ترتيب 59 هزار و 50 هزار دلار است.
بر پايه اين تحقيقات، در هر 16 دسته بندي كاري، زنان همچنان درآمدشان كمتر از مردان است.
هرچند كه آمار اخير نشان از رشد بيشتر درآمد زنان (مجزاي اضافه كاري و مزايايشان) نسبت به مردان دارد.
دستمزدهاي زنان طي سال گذشته، رشد 3.7 درصدي داشته و دستمزدهاي مردان به 2 دهم درصد كمتر، 3.5 درصد رشد كرده است.
وزيركار كشور استراليا اين آمار و ارقام را نشانه اي از موفقيت زنان و قوانين كارگري دولت دانست.
درآمد ساليانه زنان در بخش معدن 20 هزار دلار، در بخش توليد 9 هزار دلار، در بخش ساخت و ساز 6 هزار دلار، در بخش حمل و نقل 8 هزار دلار، در بخش بيمه 30 هزار دلار، در بخش دولتي 8 هزار دلار، در بخش آموزش 8 هزار دلار و در بخش بهداشت و خدمات اجتماعي 23 هزار دلار از مردان كمتر بوده است.

 

 

 

تعداد زنان مصرف‌‏كنندگان مواد مخدر نسبت به گذشته افزايش يافته است
دستگيري توزيع كنندگان مواد مخدر 30 درصد افزايش يافت

تهران- خبرگزاري كار ايران
شنبه 22 اردیبهشت 1386-12 می 2007
رييس مركز مبارزه با مواد مخدر نيروي انتظامي تهران گفت: تعداد زنان مصرف‌‏كنندگان مواد مخدر نسبت به گذشته افزايش يافته و تعداد زنان دستگير شده در اين حوزه نسبتاً زياد است.
سرهنگ جواد كشفي, رييس مركز مبارزه با مواد مخدر نيروي انتظامي تهران، در گفت و گو با خبرنگار ايلنا, گفت: زنان دستگير شده عمدتاً مصرف‌‏كننده مواد مخدر هستند و معمولاً نقش مستقيم در توزيع مواد مخدر ندارند.
وي افزود: حضور زنان در امر توزيع مواد مخدر تنها براي انحراف ذهن ماموران است و به طور كلي، زنان نقش مستقيم در توزيع مواد مخدر ندارند.
كشفي با اشاره به اينكه برخورد جدي با توزيع‌‏كنندگان مواد مخدر در دستور كار قرار گرفته است، خاطرنشان كرد: اين موضوع به تمام پايگاه‌‏هاي مبارزه با مواد مخدر ابلاغ شده تا برخورد جدي با توزيع‌‏كنندگان مواد مخدر داشته باشند.
رييس مركز مبارزه با مواد مخدر نيروي انتظامي تهران گفت: ميزان دستگيري توزيع‌‏كنندگان مواد مخدر 30 درصد افزايش يافته است.
وي يادآور شد: بر اساس تدبير رييس پليس تهران در امر مبارزه با مواد مخدر علاوه بر ماموران پليس مبارزه با مواد مخدر رده‌‏هاي ديگري نيز درگير شده‌‏اند تا نسبت به انجام اين امر اقدام لازم و مناسب‌‏تري صورت گيرد.

 

 

مديركل دفتر امور زنان روستايي و عشايري وزارت جهادكشاورزي:
يك ميليون و 300 هزار نفر از بهره‌برداران كشاورز كشور را زنان تشكيل مي‌دهد

تبريز- خبرگزاري كار ايران
دوشنبه 17 اردیبهشت 1386-7 می 2007
مديركل دفتر امور زنان روستايي و عشايري وزارت جهادكشاورزي, گفت: از جمعيت 11ميليوني زنان روستايي و عشايري كشور , يك ميليون و 300 هزار نفر زن, بهره‌برداران كشاورز را تشكيل مي‌دهد.
به گزارش خبرنگار ايلنا, تهمينه دانيالي, در جمع خبرنگاران در تبريز, حمايت از قشر تلاش‌‏گر روستايي را از اولويت‌‏هاي اين وزارتخانه اعلام كرد و گفت: بر همين اساس وزارت جهادكشاورزي توجه خاصي را به زنان كشاورز دارد و برنامه‌هاي خود را به شكلي تنظيم مي‌‏كند كه حداقل براي زنان كشاورز، كارهاي زيربنايي صورت دهد.
وي، اجراي برنامه‌‏هاي آموزشي، توانمندسازي و حمايت از فعاليت‌هاي اقتصادي زنان كشاورز را از جمله فعاليت‌‏هاي وزارت جهادكشاورزي در اين زمينه خواند و تصريح كرد: تلاش ما اين است كه از تمامي ظرفيت‌‏هاي موجود براي تحقق اين اهداف استفاده كنيم.
دانيالي, با تشريح برنامه آموزش‌هاي دفتر اموز زنان وزارت جهادكشاورزي, اعلام كرد: ارايه آموزش‌هاي فني و تخصصي براي زنان شاغل در بخش كشاورزي و حرفه‌اي براي زنان خانه‌دار از برنامه‌‏هاي وزارت جهادكشاورز ي در اين زمينه بوده و در اين راستا سال گذشته 300 هزار زن روستايي و عشاير كشور در اين خصوص آموزش ديدند.
وي، تاكيد كرد: بايد تلاش شود, آموزش‌‏هايي كه ارايه مي‌‏شود به توانمندسازي زنان كشاورز روستايي و عشاير، اشتغال‌‏زايي و افزايش درآمد خانوارهاي روستايي و عشاير منجر شود.

 

 

يكي از متهمان تجمع زنان مقابل دادگاه انقلاب بازداشت شد

تهران- خبرگزاري كار ايران
سه شنبه 18 اردیبهشت 1386- 8 می 2007
زينب پيغمبرزاده از متهمان تجمع روز 13 اسفند 85 مقابل دادگاه انقلاب تهران، بازداشت و روانه اوين شد.
به گزارش خبرنگار "ايلنا"، اين فعال جنبش زنان به دنبال احضاريه‌‏اي كه از سوي دادياري ويژه امنيت دادسراي انقلاب تهران دريافت كرد، روز دوشنبه به اين دادسرا مراجعه مي‌‏كند و به سوالات بازپرس پرونده پاسخ مي‌‏دهد. در پايان اين جلسه، بازپرس پرونده براي وي قرار وثيقه 20 ميليون توماني صادر مي‌‏كند كه به دليل مقدور نبودن اين وثيقه‌‏گذاري، پيغمبرزاده بازداشت و به زندان اوين منتقل مي‌‏شود.
اتهام وي در اين پرونده شركت در تجمع غيرقانوني و برهم زدن نظم از طريق شركت در تجمع زنان مقابل دادگاه انقلاب تهران عنوان شده است.

 

 

عضو فراكسيون زنان مجلس‌‏هفتم:
اين طرح احتمال مفسده و خدشه‌‏دار شدن امنيت خانوادگي را به حداقل مي‌‏رساند

تهران- خبرگزاري كار ايران
شنبه 15 اردیبهشت 1386-5 می 2007
عضو فراكسيون زنان مجلس‌‏هفتم، با استقبال از طرح عفاف در ادارات و جداسازي محيط‌‏هاي كاري زنان و مردان گفت: اين طرح ضمن كمك به سالم‌‏سازي محيط احتمال مفسده و خدشه‌‏دار شدن امنيت خانوادگي را به حداقل مي‌‏رساند.
نيره اخوان‌‏بيطرف در گفت‌‏وگو با خبرنگار پارلماني" ايلنا" در واكنش اجراي طرح عفاف در ادارات گفت: مدت دو سالي است كه مسووليت اجراي طرح گسترش عفاف و حجاب برعهده وزير ارشاد گذاشته شده است و براساس اين طرح، مقرر شده است كه همه ادارات روي مقتضيات محلي كار خود در جهت اجراي اين طرح اقدام كنند.
وي ادامه داد: به اعتقاد بنده اگر بخواهيم طرح امنيت اجتماعي كه در حال حاضر نيروي انتظامي در حال اجراي آن است را به طور مناسبي در جامعه پياده كنيم، بايد آن را در محل‌‏هاي كار و درس در وهله اول عملياتي كرد.
اين عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس‌‏هفتم اظهار داشت: كارمندان دولت و محصلان واقعي كساني هستند كه نان اين ملت را مي‌‏خورند و از بيت‌‏المال ارتزاق مي‌‏كنند، لذا اين افراد بايد به ارزش‌‏هاي جامعه و مردم احترام بگذارند.
وي افزود: به هر حال لباس كار همه جا لباس كار است و بايد ساده‌‏ترين لباس ممكن براي اين منظور بكار گرفته شود.
اخوان در خصوص جداسازي محيط‌‏هاي كاري زنان و مردان در محيط‌‏هاي اداري گفت: جاهايي كه چنين امري امكان‌‏پذير است، حتي‌‏المقدور اگر جداسازي صورت بگيرد، امري مطلوب است اما جاهايي هم كه امكان جداسازي وجود ندارد، بايد رعايت ضوابط صورت گيرد.
نماينده اصفهان در مجلس‌‏هفتم، جداسازي زن و مرد را در محيط‌‏هاي اداري به هيچ عنوان توهين به افراد ندانست و گفت: به هر حال اين امر دستور اسلام است و به هرحال تا جايي كه مقدور باشد، به سلامت و سالم سازي محيط كمك مي‌‏كند.
اين نماينده مجلس‌‏هفتم افزود: در كار زنان با هم بهتر مي‌‏توانند ضمن كار كردن از آن فرم كاري بيرون بيايند و يا با هم بخندند، به اين ترتيب ديگر مفسده و امنيت خانوادگي خدشه‌‏دار نخواهد شد.

 

 

زنان و دختران كارگر همراه با كارگران مرد، در مراسم روز جهاني كارگر شركت كردند

تهران- خبرگزاري كار ايران
سه شنبه 11 اردیبهشت 1386-1 می 2007

زنان و دختران كارگر سراسر كشور همراه با كارگران مرد، در مراسم روز جهاني كارگر شركت كردند .
به گزارش خبرنگار گروه كارگري ايلنا, مراسم روز جهاني كارگر صبح امروز در خيابان مفتح و مجموعه ورزشي شهيد كشوري با حضور دهها هزار كارگر برگزار شد .
بر اساس اين گزارش نكته‌‏اي كه بسيار جلب توجه مي كرد، حضور زنان و دختران كارگر از شهرهاي مختلف كشور در اين مراسم بود كه همراه با كارگران مرد خواستار تحقق خواسته هاي خود شدند .

 

 

 

زنان از وضعيت كنوني بازاركار و اشتغال ناراضي و نگران هستند
در سال جاري بعيد است ايرانيان رنگ آسايش و رفاه را ببينند

تهران- خبرگزاري كار ايران

یکشنبه 9 اردیبهشت 1386-29 آوریل 2007
نماينده كارگران در مجلس‌‏هفتم گفت‌‏: زنان چه به عنوان بخشي از نيروي كار و چه به عنوان مادر و همسران جويندگان كار، از وضعيت كنوني بازاركار و اشتغال ناراضي و نگران هستند.
به گزارش خبرنگار" ايلنا" سهيلا جلودارزاده، در مراسم تجليل از كارگران نمونه زن، گفت‌‏: هرچند به دليل تحقق پيش‌‏بيني‌‏هايي كه در سال گذشته صورت گرفته است‌‏, مراسم جشن هفته كارگر در شرايط بهتري برگزار مي‌‏شود اما زنان به عنوان اركان خانواده و زندگي اجتماعي و بخشي از نيروي كار كشور نمي‌‏توانند در شرايط فعلي احساس خوشبختي كنند.
مسوول كانون خواهران خانه كارگر ايران افزود‌‏: ما خواهان ايجاد كار و اشتغال و فرصت سازندگي براي آحاد جامعه ايران در چارچوب عدالت اسلامي هستيم و اگر اين عدالت برقرار نمي‌‏شود، به دليل ناتواني مدعياني است كه مي‌‏توانند در حكومت اسلامي عدل اسلامي را برقرار كنند.
نماينده تهران در مجلس‌‏هفتم، با بيان اين كه مسوولان بايد با تحقق شعارها و وعده‌‏هاي خود، اسباب آسايش و دلخوشي كارگران را فراهم كنند، به مسوولان هشدار داد: در سال جاري با شيوه فعلي توليد، بعيد است ايرانيان رنگ آسايش و رفاه را ببينند.
عضو فراكسيون كارگري مجلس شوراي اسلامي، از تعطيلي يك كارخانه به عنوان 2 واقعيت تلخ" ناتواني مديران" و حركت آنها در مسير بي‌‏كفايتي و ديگري" افزايش تورم و فشار اقتصادي بر مردم" ياد كرد و گفت: به موازات تعطيلي هر واحد توليدي، بر واردات بيشتر اجناس خارجي و بيكاري بيشتر كارجويان افزوده مي‌‏شود.
جلودارزاده تاكيد كرد‌‏: نصب تابلوهاي تبليغاتي در معابر كشور براي تشويق ايرانيان به مصرف كالاي ايراني و استفاده نكردن از كالاي مشابه خارجي كافي نيست، بلكه اقدام مهم جلوگيري از ورود كالاهاي قاچاق ارزان قيمت كشورهاي خارجي به داخل مرزهاي ايران است.
وي در خصوص مسايل فرهنگي با اشاره به صحبت‌‏هاي اخير رييس قوه‌‏قضاييه و توصيه وي مبني بر پرهيز از برخوردهاي جدي و تند با مردم، گفت‌‏: بدون شك اگر با انسان كه برخلاف چهارپايان داراي عقل و خرد است، با زور و تهديد برخورد شود، قوه لج‌‏بازي انسان بيشتر تحريك مي‌‏شود.
وي خطاب به مسوولان فرهنگي گفت‌‏: با زدن و گرفتن هيچ امري پيش نمي‌‏رود و تنها با توضيح و برخورد منطقي مي‌‏توان از بروز اشتباهاتي كه هزينه جبران آنها سنگين است، جلوگيري كرد. به جاي نگهداري آدمي در قفس بايد وي را درست شناخت تا بتوان به درستي با وي رفتار كرد.
عضو فراكسيون زنان مجلس‌‏هفتم، در خصوص مسايل سياسي گفت‌‏: از آنجا كه براي هر دوره 4 ساله، مردم حق انتخاب دوباره را دارند، بايد به مردم اجازه داد تا هر گزينه‌‏اي را كه مناسب مي‌‏دانند براي اداره امور انتخاب كنند و از تجارب انتخاب خود در انتخاب بعدي استفاده كنند .
وي افزود‌‏: سخت‌‏تر كردن شرايط حضور در عرصه‌‏هاي سياسي از جمله بالابردن سطح تحصيلات و مدارج علمي آكادميك تنها باعت جلوگيري از حضور اشخاصي كه مي‌‏توانند به جامعه خدمت كنند، مي‌‏‌‏شود. بالابردن سطح تحصيلات علمي براي فراهم‌‏كردن شرايط حضور در عرصه‌‏هاي سياسي در حالي است كه در گذشته مبناي تحصيلات، توانايي، مهارت و دانش فني و عملي افراد بود اما جامعه كارگري امروز ضمن فراگيري مهارت‌‏هاي عملي به دنبال ارتقاي دانش علمي خود نيز هست، به طوري كه اميدواريم در مجلس آينده حداقل جامعه كارگري 50 نماينده براي خود داشته باشد.
اين فعال كارگري در خصوص فعاليت صنفي حقوقي زنان گفت‌‏: در حال حاضر بر اساس يك قانون غلط، زنان شاغل براي استفاده از مستمري همسران متوفي خود، يا بايد ترك كار كنند و يا از مزاياي مستمري چشم‌‏پوشي كنند، در حالي كه اين حق هيچ امتياز اضافه‌‏اي نيست و همسر بيمه شده متوفي حق دارد در هر شرايطي از مزاياي مستمري بهره‌‏مند شود.
وي وعده كرد‌‏ كه اين موضوع را با طرح سوالي در مجلس شوراي اسلامي پيگيري كند.
جلودارزاده با بيان اينكه در طول مجلس‌‏ششم، تعداد آموزشگاهها و مراكز ارايه خدمات فني و حرفه‌‏اي به زنان افزايش چشم‌‏گيري داشت، از كارگران زن براي حضور در مراسم 11 ارديبهشت‌‏ماه كه هدف اصلي كارگران است، دعوت كرد .
وي با بيان اينكه مديران سابق سازمان تامين‌‏اجتماعي در دوران تصدي خود مرتكب اشتباهاتي شده و دارايي‌‏هاي سازمان را به دولت قرض داده‌‏اند، گفت‌‏: اين خطاها قابل چشم‌‏پوشي نيست و بايد مبالغ خارج شده به صندوق تامين‌‏اجتماعي باز گردد تا وضعيت بيمه شدگان به گونه‌‏اي ارتقا يابد كه هرآنچه در جامعه به عنوان نياز تلقي شد، براي خانواده تامين اجتماعي فراهم شود.

 

 

دادگاه يكي از زنان بازداشت‌‏شده در تجمع 22 خرداد سال 85 تجديد وقت شد

تهران- خبرگزاري كار ايران

یکشنبه 9 اردیبهشت 1386-29 آوریل 2007
جلسه رسيدگي به اتهامات مريم ضيا از متهمان پرونده تجمع روز 22 خرداد سال 85 كه قرار بود صبح امروز در شعبه 13 دادگاه انقلاب برگزار شود، به علت عدم حضور نماينده دادستان تجديدوقت شد.
يوسف مولايي، وكيل مدافع مريم ضيا در گفت‌‏وگو با خبرنگار "ايلنا"، اتهام موكلش را مطابق با مواد 610 و 618 قانون مجازات اسلامي عنوان كرد و گفت: بر اساس احضاريه‌‏اي كه براي ما ارسال شده بود، صبح امروز در شعبه مزبور حاضر شديم و تا ساعت 10 صبح نيز منتظر حضور نماينده دادستان بوديم اما به دليل عدم حضور نماينده دادستان و با توجه به مشغله كاري خود، تقاضاي تجديد جلسه‌‏ را كرديم كه با موافقت قاضي، وقت اين جلسه تجديد و به زمان ديگري موكول شد.
به گفته مولايي، مريم ضيا در حال حاضر با قرار كفالت آزاد است.
پرونده اين فعال جنبش زنان پيش از اين در دادسراي انقلاب تهران مطرح بود كه بازپرس اين دادسرا، پس از رسيدگي،‌‏ پرونده را با صدور قرار مجرميت و كيفرخواست به دادگاه انقلاب تهران ارجاع كرد.

 

 

يكي از زنان تجمع‌‏كننده در ميدان هفت‌‏تير به سه سال حبس محكوم شد

تهران- خبرگزاري كار ايران

شنبه 8 اردیبهشت 1386-28 آوریل 2007
شعبه ششم دادگاه انقلاب تهران، شهلا انتساري، از زنان تجمع‌‏كننده در ميدان هفت‌‏تير تهران را به تحمل سه سال حبس كه دو سال و نيم آن به حالت تعليق درمي‌‏آيد،‌‏ محكوم كرد.
به گزارش خبرنگار "ايلنا"، قاضي شعبه ششم دادگاه انقلاب تهران پس از رسيدگي به اين پرونده، انتساري را به تحمل سه سال حبس كه شش ماه آن به صورت تعزيري صادر شده است و دو سال و نيم آن به حالت تعليق درمي‌‏آيد، محكوم كرد.
اين فعال جنبش زنان پيش از اين در تجمع روز 22 خرداد در ميدان هفت‌‏تير تهران بازداشت و با تبديل قرار بازداشت، آزاد شد.
شادي صدر، وكيل مدافع انتساري در گفت‌‏وگو با خبرنگار "ايلنا"، ضمن اظهار بي‌‏اطلاعي از اين حكم، گفت: تاكنون حكمي از سوي شعبه ششم دادگاه انقلاب تهران به بنده ابلاغ نشده است.
وي تأكيد كرد: دادگاه انقلاب بايد رأي موكلم را به بنده ابلاغ كند تا بتوانم نسبت به رأي صادره تجديدنظرخواهي و از حقوق قانوني وي دفاع كنم.

 

 

مخبر كميسيون حقوقي و قضايي مجلس‌‏هفتم:
تبعيد زنان بدحجاب از پايتخت به لحاظ حقوقي و قضايي ايراد ندارد

تهران- خبرگزاري كار ايران
شنبه 8 اردیبهشت 1386-28 آوریل 2007

مخبر كميسيون حقوقي و قضايي مجلس‌‏هفتم، تهديد دادستان تهران مبني بر تبعيد زنان بدحجاب از پايتخت را به لحاظ حقوقي و قضايي بلاايراد خواند.
عزت‌‏الله يوسفيان در گفت‌‏وگو با خبرنگار" ايلنا" در واكنش به اظهارات دادستان تهران در خصوص تبعيد 5 ساله زنان بدحجابي كه به تذكرات مكرر بي‌‏توجهي كرده‌‏اند از پايتخت كشور گفت: ما در قانون مجازات اسلامي سال 1375 مجازات شلاق، جزاي نقدي و محروميت اجتماعي را براي موضوع مذكور داريم.
وي افزود: به عبارتي صحبت آقاي مرتضوي قانوني است و بحث تبعيد از تهران در خصوص زنان بدحجاب به لحاظ قانوني بلاايراد است.
نماينده آمل در مجلس‌‏هفتم ادامه داد: البته اين كه زنان بدحجاب از تهران به كجا تبعيد شوند و يا ساير مسائل مربوط به اين امر بايد در بررسي‌‏ها مشخص شود و به هر حال قطعا قاضي همه جوانب را در نظر مي‌‏گيرد و سپس حكم صادر مي‌‏كند.
وي ادامه داد: ولي واقعا جاي سوال است كه چرا زنان بايد بدحجابي كنند تا با چنين وضعيتي روبرو شوند؟! مگر يك روسري و چادر و يك حجاب چقدر دردسر دارد كه زنان بخواهند تا اين حد مقاومت كنند؟!
عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس‌‏هفتم افزود: هيچ مقامي نيز نمي‌‏تواند جلوي اجراي قانون را بگيرد و هرچند رهنمودهاي رييس قوه قضاييه مبني بر عدم واكنش‌‏هاي تند و امثالهم را قاضي مي‌‏تواند در رسيدگي پرونده‌‏ها مدنظر قرار دهد.

 

 

دو فعال جنبش زنان به سه سال حبس محكوم شدند

تهران- خبرگزاري كار ايران

سه شنبه 4 اردیبهشت 1386-24 آوریل 2007
شعبه ششم دادگاه انقلاب تهران، نوشين احمدي خراساني و پروين اردلان از زنان تجمع‌‏كننده در ميدان هفت‌‏تير تهران را به تحمل سه سال حبس كه دو سال و نيم آن به حالت تعليق درمي‌‏آيد، محكوم كرد.
نسرين ستوده، وكيل مدافع اين دو فعال جنبش زنان در گفت‌‏وگو با خبرنگار "ايلنا"، با اعلام اين مطلب، گفت: دادگاه موكلانم را از دو اتهام تبليغ عليه نظام و شركت در تجمع غيرقانوني تبرئه اما آنها را به اتهام تباني و اجتماع جهت برهم زدن امنيت كشور به سال حبس محكوم كرد كه دو سال و نيم آن به مدت پنج سال به حالت تعليق در‌‏مي‌‏آيد و شش ماه ديگر نيز از نوع تعزيري صادر شده و لازم‌‏الاجرا است.
وي تأكيد كرد: در مهلت قانوني نسبت به اين احكام اعتراض خواهيم كرد و لايحه تجديدنظرخواهي خود را به دادگاه ارايه مي‌‏كنيم.
ستوده گفت: براي بنده جاي سوال دارد كه چگونه مدني‌‏ترين مطالبات زنان با مسايل امنيتي كشور گره مي‌‏خورد؟

 

 

به 91 نفر از مردان با پوشش نامناسب تذكر داده شد
6 نفر از زنان بدحجاب به مراجع قضايي معرفي شدند

تهران- خبرگزاري كار ايران

دوشنبه 3 اردیبهشت 1386-23 آوریل 2007
رييس مركز اطلاع‌‏رساني نيروي انتظامي تهران بزرگ, اعلام‌‏كرد: در دومين روز از اجراي طرح برخورد با بدحجابي، به دو هزار و 198 زن و 91 مرد با پوشش نامناسب تذكر داده شد.
سرهنگ مهدي احمدي, رييس مركز اطلاع‌‏رساني نيروي انتظامي تهران بزرگ, در گفت‌‏وگو با خبرنگار ايلنا, گفت: روز گذشته به 10 نفر از مرداني كه براي نواميس مردم ايجاد مزاحمت كرده بودند، تذكر داده شد. همچنين سه خودرو حامل فرد بدحجاب نيز توقيف شد.
وي، خاطرنشان‌‏كرد: تعداد خودروهاي حامل فرد بدحجاب كه در روز اول توقيف شدند، 47 خودرو بود كه در روز دوم به سه خودرو كاهش يافت.
احمدي، افزود: در روز اول اجراي طرح برخورد با بدحجابي 8 خودرويي كه براي مردم ايجاد مزاحمت كرده بودند، توقيف شدند كه اين رقم در روز دوم به سه خودرو كاهش يافت.
رييس مركز اطلاع‌‏رساني نيروي انتظامي تهران بزرگ, گفت: در روز اول اجراي طرح 24 خودرو و در روز دوم 21 خودرو به دليل ايجاد آلودگي صوتي توقيف شدند.
به گفته وي, در روز اول اجراي طرح 20 مغازه عرضه كننده محصولات نامناسب و در روز دوم 45 مغازه توسط پليس پلمپ شدند.
احمدي، يادآور شد: در دومين روز اجراي طرح 161 زن و 12 مرد با ظاهر نامناسب دستگير شدند. همچنين 6 مرد نيز به دليل ايجاد مزاحمت توسط پليس دستگير شدند.
رييس مركز اطلاع‌‏رساني نيروي انتظامي تهران بزرگ, خاطرنشان‌‏كرد: در اولين روز اجراي طرح 58 زن و در روز دوم 173 زن با اخذ تعهد آزاد شدند.

 

 

نخست‌‏وزير ژاپن به خاطر بردگي جنسي زنان در جريان جنگ جهاني دوم عذرخواهي كرد

تهران- خبرگزاري كار ايران
شنبه 1 اردیبهشت 1386-21 آوریل 2007

ايلنا، گروه بين‌‏الملل: نخست‌‏وزير ژاپن به خاطر بردگي جنسي زنان توسط سربازان ژاپني در جريان جنگ جهاني دوم، عذرخواهي كرد.
شين‌‏هوا گزارش داد: شينزو آبه، نخست‌‏وزير ژاپن، در مصاحبه اي با مجله آمريكايي نيوزويك، به خاطر بردگي جنسي زنان توسط سربازان ژاپني در جريان جنگ جهاني دوم، عذرخواهي كرده است.
آبه در اين مصاحبه كه پيش از سفر هفته آينده ميلادي او به آمريكا انجام شده است، گفت: به عنوان نخست‌‏وزير ژاپن عميقا متاسفم كه اين زنان چنين دردي را متحمل شده‌‏اند و ما نسبت به اين زنان احساس مسووليت مي‌‏كنيم.
وي افزود: ما هميشه بايد به خاطر تاريخمان نحقير شويم و مرتبا به مسووليت خود عميقا فكر كنيم.
بنابراين گزارش، نخست‌‏وزير كنوني ژاپن بار ديگر بيانيه سال 1993 منتشر شده توسط يوهي كونو نخست‌‏وزير وقت ژاپن كه به طور رسمي به بردگي جنسي زنان توسط سربازان ژاپني اذعان و سپس عذرخواهي كرده بود، را تكرار كرد. از سوي ديگر، موضوع بردگي جنسي در زمان جنگ جهاني دوم زماني شعله‌‏ور شد كه آبه اخيرا اعلام‌‏كرد كه هيچ اسنادي در اين رابطه وجود ندارد. گفته مي‌‏شود كه بالغ بر 200 هزار زن در اين دوران مورد اسارت، آزار، شكنجه و تجاوز جنسي قرار گرفته‌‏اند.

 

 

براي اولين بار، طرح درمان نگهدارنده با متادون ويژه زنان معتاد زنداني اجرا مي شود
اولين و بيشترين جرم زنان زنداني سرقت است

تهران- خبرگزاري كار ايران
شنبه 1 اردیبهشت 1386-21 آوریل 2007
معاون سلامت و اصلاح و تربيت سازمان زندان‌‏ها گفت: براي اولين بار، طرح درمان نگهدارنده با متادون ويژه زنان معتاد زنداني در كشور اجرا مي‌‏شود.
دكتر پرويز افشار, معاون سلامت و اصلاح و تربيت سازمان زندان‌‏ها، در حاشيه حضور در خبرگزاري كار ايران، در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايلنا, گفت: طرح درمان نگهدارنده با متادون، ويژه زنان زنداني به صورت پايلوت در زندان اوين اجرايي مي‌‏شود كه 20 زن معتاد اين زندان، تحت پوشش اين طرح قرار مي‌‏گيرند.
وي افزود: طرح درمان نگهدارنده با متادون، ويژه زنان زنداني تا مرحله‌‏اي ادامه مي‌‏يابد كه تمام افراد نيازمند در اين طرح تحت پوشش قرار گيرند.
افشار با تاكيد بر اينكه زنان معتاد زنداني مقاومت خاصي در برابر برنامه‌‏هاي ترك اعتياد ندارند, خاطرنشان كرد: شدت اعتياد در زنان به مراتب كمتر از مردان بوده، همچنين تعداد آنان نيز از مردان معتاد زنداني بسيار كمتر است.
معاون سلامت و اصلاح و تربيت سازمان زندان‌‏ها افزود: شايد كمتر از 10 نفر از زنان معتاد زنداني در كلينيك‌‏هاي مثلثي تحت پوشش برنامه‌‏هاي درماني و مشاوره قرار گرفته باشند و برنامه‌‏هاي اين كلينيك‌‏ها براي زنان و مردان يكسان و مانند هم انجام مي‌‏شود.
وي گفت: زنان از برنامه‌‏هاي درمان اعتياد در زندان‌‏ها استقبال خوبي كرده‌‏اند و در طرح درمان نگهدارنده با متادون كه در حال حاضر به صورت پايلوت در زندان اوين براي 20 نفر اجرا مي‌‏شود, در حد پوشش 50 نفر توسعه خواهد يافت.
افشار تصريح كرد: تعداد زنان معتاد زنداني يك‌‏سوم تعداد مردان است و همچنين تعداد معتادان تزريقي زن در زندان‌‏ها چندان زياد نيست.
معاون سلامت و اصلاح و تربيت سازمان زندان‌‏ها با اشاره به اينكه اعتياد اولين جرم زنان زنداني نيست، افزود: تعداد زيادي از زنان زنداني به دليل اقدام به سرقت دستگير شده‌‏اند و بنابراين سرقت بيشترين جرم زنان زنداني را تشكيل مي‌‏دهد.
وي گفت: اعتياد در بين زنان زنداني در مرحله دوم يا سوم قرار دارد.

 

 

آيت‌الله صافي گلپايگاني: زنان ايراني، حضرت فاطمه(س) را الگو قرار دهند

خبرگزاري جمهوري اسلامي

 سه شنبه 8 خرداد 1386-29 می 2007

حضرت آيت‌الله "لطف‌الله صافي گلپايگاني" از مراجع عظام تقليد در قم گفت:

زنان‌ايراني بايد در رفتار وكردار خود از حضرت فاطمه زهرا(س) الگو بگيرند.

وي روز دوشنبه در ديدار گروهي از فرمانده‌هان نيروي زميني سپاه كشور با وي، افزود: همه بايد زمينه را براي پياده شدن احكام‌الهي در جامعه كه مورد عنايت حضرت زهرا(س) بوده است، فراهم كنيم.

وي تصريح كرد:اهل بيت عصمت و طهارت(ع) بخصوص حضرت زهراء(ع) با بدحجابي، منكرات و معاصي مخالف بودند و زنان مسلمان نيز بايد به‌اين مسائل خوب توجه كنند.

آيت‌الله صافي گلپايگاني بااشاره به شرايط كنوني جامعه خاطرنشان كرد:اگر امروز حضرت زهراء(ع) و امام زمان (عج) در ميان ما حاضر بودند چه مي‌گفتند، آن بزرگواران مطمئنا با بداخلاقي‌ها و ناامني‌هاي اخلاقي، مخالفت مي‌كردند.

وي گفت:اقشار ايراني اعم از روحاني و نيروهاي مسلح بايد خود را منتسب به اهل بيت (ع) دانسته و براي پياده كردن آرمان و خواسته‌هاي آنان در كشور بكوشند.

آيت‌الله صافي گلپايگاني تصريح كرد: اينكه ما هنگام شهادت اهل بيت عصمت و طهارت(ع) تنها عزاداري كنيم، كافي نيست بلكه بايد شخصيت آن بزرگواران را نيز به مردم معرفي نماييم.

وي افزود: عزت و افتخار ما دفاع از آرمانهاي اسلام و اهل بيت (ع) است و در اين راستا بايد بيش از پيش تلاش كنيم.

 

 

فرماندار شازند: اعتياد عامل بسياري از ناهنجاريهاي اجتماعي است

خبرگزاري جمهوري اسلامي

چهارشنبه 9 خرداد 1386-30 می 2007

فرماندار شهرستان شازند اعتياد را عامل بسياري از ناهنجاريهاي اجتماعي دانست و گفت: شناسايي نقاط آسيب زا در جامعه ضروري است.

به گزارش ايرنا،" سيد علي آقازاده " روز جهارشنبه جلسه شوراي اجتماعي اين شهرستان افزود: با توجه به ناهنجاريهاي موجود در بعضي از نقاط ، لازمه كار شوراي اجتماعي شناسايي و تحليل اين ناهنجاريها و ارائه راهكار مناسب براي مبارزه با آسيبهاي اجتماعي است.

وي افزود: پديده شوم اعتياد،خودكشي ، افسردگيهاي جامعه زنان و بيكاري عمده عوارض ناشي از ناهنجاريهاي اجتماعي در شهرستان شازند محسوب مي‌شوند.

وي گفت: بايستي دستگاههاي اجرايي مربوطه به ويژه مركز اجرائي امر به معروف و نهي از منكر با اولويت بندي و كار گروهي براي رفع معضلات‌اجتماعي چاره انديشي كنند.

در اين جلسه مقرر شد وظايف دستگاهها در جهت شناسائي آسيبهاي اجتماعي تقسيم و مورد مطالعه و كار كارشناسي قرار گيرد.

 

 

نگاهي به صنعت " ورني بافي " در استان اردبيل

خبرگزاري جمهوري اسلامي

 دوشنبه 7 خرداد 1386-28 می 2007

استان اردبيل از مناطق مهم توليد انواع زيراندازهاي دستباف نظير فرش ، گليم، جاجيم و ورني در كشور است و هزاران نفر در مناطق روستايي و عشايري اين استان به بافت آن‌ها مشغولند.

ورني اين استان مرغوب‌ترين توليد فرش نماي دستباف استان است كه بدون نقشه و به شكل ذهني توسط زنان و دختران بافته مي‌شود و از شهرت خاصي در بازارهاي داخلي و كشورهاي اروپايي برخوردار است.

مواد اوليه جهت توليد ورني عبارت است از پشم كه در پود و نخ پنبه‌اي كه در تارپود نازك به كار مي‌رود.

در سالهاي گذشته پس از چيدن پشم دام‌ها آن‌ها را با دوك‌هاي نخ ريسي سنتي ريسيده و پس از شستشو به روش بسيار ابتدايي با رنگ‌هاي شيميايي رنگرزي مي كردند ولي امروزه انجام رنگرزي به شيوه‌هاي اصولي براي بافتن ورني با كيفيت مطلوب مورد توجه روستاييان قرار گرفته است.

نقوشي كه بر روي ورني‌ها نقش مي‌بندد نشانگر محيط زيست و انعكاس آن در اذهان زنان و دختران ورني باف و نمودار ذهني توانايي و استعدادهاي بالقوه فكري آنان است.

نقش‌هاي سنتي رايج در ورني‌هاي توليدي استان عمدتا از اشكال حيوانات و وحوش منطقه تاثير گرفته و نقش گوزن، آهو، سگ گله، بوقلمون، مرغ و خروس ، گربه ، مار ، عقاب ، گوسفند ، ببر ، شتر ، شير ، روباه ،شغال ، طاووس و پرندگان محلي است.

زنان و دختران هنرمند روستايي و عشايري استان با استفاده از رنگ‌هاي تند و ملايم و با نقش گل‌هاي كوچك و زيبا در بافت ورني فضايي ييلاقي در دستبافته هاي خود ايجاد كرده و بهاري نو در گلستان كوچك خانه خود پديد مي‌آورند.

ورني‌هاي توليدي استان در زمينه رنگ‌هاي لاكي، سرمه‌اي، كرم، سفيد، پيازي و آبي روشن با نقش حيوانات در وسط و حاشيه‌اي حداكثر به عرض ۲۰سانتي متر در طرفين است و به صورت تمام ابريشمي ، ورني كف ابريشم و ورني تمام پشمي در اندازه‌هاي پشتي ، پادري ، قاليچه ، كناره ، مسند و قالي توليد مي‌شود.

مناطق عشايري مغانلو، گيلكو ، گبلو ، حسين حاجبلو ، ايمان ، حاج احمد، جليلو ، روستاي بران عليا ، سفلي ، گوزلي ، قره‌قباق و مناطق شهري اصلاندوز و پارس آباد ، روستاي محمدتقي كندي ، قره‌آغاج ، تولاچي و زيوه از توابع شهرستان گرمي و روستاهاي ساريخانلو ، صاحب ديوان ، پريخان ، كوجنق و تنبق از توابع مشگين شهر از مناطق مهم توليد ورني در استان محسوب مي‌شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل مي‌گويد: بيش ازهفت هزار و ۵۰۰ كارگاه خانگي بافت ورني در مناطق عشايري ،روستايي و شهري پارس آباد ، مشگين شهر ، گرمي مغان ، بيله‌سوار و اردبيل شناسايي شده است.

جليل جباري افزود: در اين كارگاه‌ها بيش از ۱۵هزار نفر در امر توليد ورني به صورت پاره وقت و تمام وقت مشغول به كار هستند.

وي گفت: سالانه ۱۵هزارمترمربع ورني به‌ارزش تقريبي ۴۰ميليارد ريال توسط هنرمندان ورني باف استان توليد مي‌شود.

وي افزود: به زودي با شناسنامه‌دار كردن صنعتگران و هنرمندان استان در رشته‌هاي صنايع دستي فعاليت اين قشر را ساماندهي مي‌كنيم.

وي ايجاد بانك جامع اطلاعاتي براي دستيابي به اطلاعات صنايع دستي استان و برنامه‌ريزي براي ساماندهي فعاليت‌هاي هنرمندان در رشته‌هاي مختلف رااز ديگر اولويت‌هاي اين سازمان ذكر كرد.

وي گفت: در سطح استان با شناسايي عوامل ركود و زوال صنايع دستي ، بررسي راه‌هاي احيا و حفظ رشته‌هاي رو به زوال ، ترويج فرهنگ ملي ، تبادل اطلاعات تجاري ، فني و هنري و فرهنگي به متقاضيان داخلي و خارجي گام‌هاي مثبتي در راستاي رونق اقتصادي ، اجتماعي ، فرهنگي و هنري صنايع دستي استان برداشته مي‌شود.

براساس آمارهاي موجود در زمان حاضر بين ۹۰تا ۱۲۰هزار نفر در بخش‌هاي مختلف صنايع دستي استان اردبيل اشتغال دارند كه متوسط ظرفيت توليدي سالانه آنان حدود ۲۰۰ميليارد ريال است.

 

 

توربافي، صنعت دستي زنان ساحل‌نشين خزر در انتظار حمايت است

خبرگزاري جمهوري اسلامي

سه شنبه 8 خرداد 1386-29 می 2007

توربافي كه در گويش گيلكي به آن دام‌بافي گفته مي‌شود از حرفه‌هاي سنتي زنان ساحل‌نشين ازجمله شهرستان انزلي است كه در انتظار حمايت دست‌اندركاران هستند.

نياز ماهيگيران به ابزار صيد موجب شد كه مردمان سختكوش اين ديار خود به تهيه ملزومات اين كار روي آورند و با توجه به اين كه كار صيد را مردان انجام مي‌دادند زنان مسووليت بافت دام يا همان تورهاي ماهي‌گيري را به عهده گرفتند.

اين گونه شد كه مردم منطقه به كشت گياه كنف و تهيه نخ و ريسمان از آن براي بافت دام يا همان تور روي آوردند.

زنان و دختران اين ديار كه بافندگان ماهري بودند پس از فراغت از كار در شاليزار و يا در خلال انجام امور منزل، ابزار ساده توربافي كه به چيني و لاتك موسوم است را به دست مي‌گرفتند و هم زمان با خواندن لالايي براي كودكان و يا ترانه‌هاي محلي، تورهايي مي‌بافتند تا مردان با آن قوت روزانه را به شكل ماهيان نقره‌اي از سفره پربركت خزر به خانه آورند.

به گزارش ايرنا "عزيز طويلي" محقق اين ديار در كتاب تاريخ انزلي نوشته‌است: دام ابزار اصلي كار ماهيگير يا مالا است و قبل از ورود نخ نايلون دام را از كنف گياهي يا به اصطلاح محلي كنف دامي مي‌بافتند.

كنف را نيز در خود منطقه مي‌كاشتند و به نخ تبديل مي‌كردند. تورهايي كه از اين رشته‌ها بافته مي‌شد براي ماهيان بزرگ و قوي به كار مي‌رفت و براي بافت تورهاي ظريفتر از نخ پنبه‌اي و يا نخهاي دوخت و دوز و خياطي استفاده مي‌شد.

براي بافت دام از دو وسيله كوچك به نام چيني و تلاش ( لاتك ) استفاده مي‌كردند، دام باف در مرحله نخست نخ را به دور چيني مي‌تاباند تاحدي كه ظرفيت آن تكميل شود سپس چيني را در يك دست و تلاش را در دست ديگر گرفته نخ دور چيني را به دور انگشت بزرگ پاي خود مي‌پيچاند و بعد از چرخش به دور تلاش دو گره متوالي بر آن زده و به اين طريق اولين چشمه تور بافته مي‌شد.

بافنده بار ديگر همان كار را تكرار كرده و چشمه ديگري در كنار چشمه قبلي مي‌بافد با اين تفاوت كه يك ضلع چشمه جديد در ميان شبكه قبلي جاي مي‌گيرد كه اين كار به وسيله چيني ميسر است.

اما با پيشرفت صنعت، تورهاي ماهيگيري نايلوني جاي اين تورهاي دستباف تهيه شده از الياف گياهي را گرفت و از شمار توربافان سنتي كاسته شد.

در سالهاي اوليه انقلاب به دليل ممنوع بودن ورود تورهاي ماشيني، دام‌بافي بار ديگر رونق گرفت اما از اواخر سال ۱۳۶۷با آزاد شدن ورود تورها بار ديگر اين صنعت دستي رو به افول گذاشت.

اما در سالهاي اخير بار ديگر با تقاضا براي اين تورها كه كاربردهاي جديدي نيز علاوه بر ماهيگيري پيدا كرده، بار ديگر بافندگان به توليد آن روي آورده‌اند.

"خليل باغبان" مدير عامل تعاوني ابريشم‌تاب كه ۱۵سال است به توليد تور و ريسمان مشغول است، گفت: انزلي از قديم مركز توليد و توزيع تور در كشور بوده است.

وي به خبرنگار ايرنا اظهار داشت: هم اكنون حدود يك هزار نفر در شهرستان انزلي به بافت تور و ريسمان مشغول هستند.

به گفته وي اغلب دام‌بافان (توربافان) بانوان هستند و علاوه بر تهيه تورهاي دستباف از جنس كنف و نايلون به كار توليد ريسمان از جنس كنف نيز مشغول هستند.

وي افزود: بافندگان همچنين كار مونتاژ تورهاي ماهيگيري وارداتي را نيز به عهده دارند كه منظور وصل تورها براي آماده كردن تورهاي بزرگ ماهيگيري و نصب ريسمان و سرب به آن است.

باغبان خاطرنشان كرد: خوشبختانه اكنون از نقاط مختلف كشور تقاضا براي تور با مصارف مختلف صيادي، تورهاي نجات آتش‌نشاني، تورهايي براي بيرون كشيدن اجسام از دريا، براي صنايع دفاع (پوشش تانك)، صندلي و مصارف ديگر داريم.

وي گفت: هم اكنون ۳۶فروشگاه صيادي در انزلي توليدات اين بافندگان را در داخل استان و خارج از استان به فروش مي‌رسانند.

اين كارآفرين با اشاره به اين كه توربافي از صنايع بومي و سنتي مردم منطقه است، گفت: متاسفانه اداره صنايع دستي حتي دام‌بافي را جزء صنايع دستي به حساب نمي‌آورد.

باغبان خاطرنشان كرد: اين در حالي است كه اين اداره صنايع دستي است كه بايد با شناسايي و معرفي و همچنين حمايت از اين صنايع، موجبات حفظ و پيشرفت آن را فراهم آورد.

"نورا قوي‌روح " رييس اداره تحقيقات معاونت صنايع دستي گيلان گفت:

دام‌بافي جزء صنايع دستي كددار استان نيست ولي به عنوان يك هنر قابل تحسين است.

وي به خبرنگار ايرنا اظهار داشت : سياست سازمان حمايت از صنعتگران و سوق دادن هنرمندان به سوي كارآفريني، ايجاد تنوع در توليد و ابداع است.

"مريم كلوير صحرايي" از توربافان شهرستان انزلي گفت: ما دام‌بافي را از مادرانمان آموخته‌ايم و اكنون نيز بخشي از هزينه‌هاي زندگي را از محل بافت اين تورها تامين مي‌كنيم.

وي اظهار داشت: با توجه به اين كه بانوان حتي در خانه مي‌توانند در كنار كارهاي منزل و تربيت فرزند در اوقات فراغت به اين كار بپردازند بايد به عنوان فرصت بسيار مناسب و كم هزينه براي اشتغالزايي به آن بها داده شود.

شايسته است مسوولان اداره صنايع دستي با شناسايي اين هنر و صنعت دستي، علاوه بر معرفي و شناساندن آن، راهنماييها و حمايتهاي لازم را از توليدكنندگان اين صنعت دستي انجام دهند.

مطمئنا بعد از به رسميت شناخته شدن اين صنعت دستي، معرفي آن از طريق سايت اداره صنايع دستي، شركت دادن بافندگان در نمايشگاههاي داخلي و خارجي و ارائه تسهيلات به توليدكنندگان، اين ميراث سنتي ساحل‌نشينان انزلي بهتر حفظ خواهد شد.

علاوه بر بافت تور براي مصارف ماهيگيري، دفاعي، نجات و غيره، مي‌شود اين تورها را براي مصارف خانگي مانند صندلي، تختها يا آويز، ساك، پرده‌هاي تزئيني، روميزي، جاگلداني و تزئينات مختلف به كار گرفت.

در صورت بازاريابي مناسب، اين محصول دستباف طبيعي حتي مي‌تواند جاي خود را در صادرات و بازارهاي كشورهاي علاقه‌مند به صنايع دستي پيدا كند.

دام بافي براي بسياري از مردم اين خطه حكم يك سنت و يادگار كودكي را دارد. يادگاري كه بايد آن را به عنوان بخشي از سنتها و شيوه زندگي مردم اين نقطه از كشورمان شناخت و پاس داشت.

 

 

حافظه زنان قویتر از مردان است

خبرگزاری مهر

پنجشنبه 3 خرداد 1386-24 می 2007

با توجه به اینکه حافظه افراد و میزان بهره گیری آنها از مغزشان در سطوح متفاوتی است اما زنان در به خاطر آوردن جزئیات وقایع دقیق تر عمل می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به گفته محققان درهر انسانی با بالا رفتن سن ممکن است مشکل فراموشی تا حدی  بروز کند اما بررسیهای اخیر نشان می‌دهد که این مورد  در مردان بیشتر از زنان صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر زنان وقایع را کامل تربه یاد می آورند.

بنابر این گزارش دلیل آن  نیز تفاوتهای وراثتی در زنان و مردان است. زیرا مردان عموما" به کلیت مسائل اهمیت می دهند اما زنان به جزئیات و ریزه کاریها و همین امر موجب می شود که حاشیه های زیاد به یادآوری مسائل و وقایع کمک کند.

 

متخصصان روانشناسی دانشگاه لندن پس از بررسی بر روی بیش از 250 هزار داوطلب  اعلام کرده اند که به همین علت است که  مردان در منطق و  ریاضیات و مهارتهایی که نیاز بیشتری به حل و فصل دارد بهتر از زنان هستند.

در حالی که زنان در زمینه به یاد آوردن و پیداکردن اطلاعات از بخشهای گوناگون  مغزشان که در مهارتهای زبانی و به یاد آوردن محل اشیاء کمک می‌ کند فوق العاده هستند.

 

 

سيداحمد خاتمي؛ برخي از روزنامه ها براي هرزه ها مرثيه سرايي مي کنند

نو اندیش

 دوشنبه 7 خرداد 1386-28 می 2007

سيداحمد خاتمي برخي روزنامه ها را به مرثيه سرايي براي هرزه ها و هنجارشکن ها متهم کرد.

سيداحمد خاتمي در خطبه هاي نماز جمعه تهران با اشاره به طرح برخورد با بدحجابي به عملکرد برخي رسانه ها اعتراض کرد. وي با بيان اين که برخي رسانه ها اين طرح را خشن و تجاوز به حريم خصوصي افراد عنوان مي کنند از نيروي انتظامي خواست به حرکت مقدس خود قاطعانه ادامه دهد. وي علاوه بر روزنامه ها از کساني که کار فرهنگي را راه حل اين مشکل مي دانستند انتقاد و عنوان کرد که نتيجه اين حرف ها اشک متدينان را در آورده است.

خاتمي تاکيد کرد که نيروي انتظامي تحت تاثير اين جوسازي ها قرار نگيرد و کار را نيمه تمام رها نکند.

خاتمي موفقيت اين طرح را مرهون تمام دستگاه هاي فرهنگي و اجرايي دانست و گفت؛ در طول اين يک هفته برخي از روزنامه ها و قلم زنان متعهد در ارتباط با اين طرح، خوب عمل کرده و بعضي انصافاً امتحان بدي داده اند. گويا رسالتي جز تخريب اين طرح نداشته اند. آنها مي گشتند دنبال سوژه که اين حرکت را خشن جلوه بدهند و تهمت هايي مانند اين که مي خواهند وارد زندگي خصوصي مردم شوند، مطرح مي کردند. آنها به جاي اين که براي دين مرثيه سرايي کنند براي هرزه ها و هنجارشکن ها مرثيه سرايي کردند. متاسفانه برخي از روزنامه هايي اين اقدام را انجام دادند که اصلاً از آنها انتظار نمي رفت و اميد داريم که طي مدت باقي مانده جبران کنند. سخنران نماز جمعه تهران در ادامه به نقش دولت در اجراي اين طرح اشاره کرد و گفت؛ در محيط هاي اداري و محيط هايي که در اشراف دولت است مردم انتظار دارند که از اين محيط ها بوي دين و معنويت بيرون بيايد. مردم انتظار دارند که در اين مکان ها، حجاب و ارزش ها بيشتر از کوچه و خيابان رعايت شود. نمي گويم در حال حاضر چنين چيزي نيست ولي مي گويم که بايد مراقبت بيشتري صورت بگيرد.

وي همچنين به نقش دستگاه قضايي در اين ارتباط اشاره کرد و گفت؛ دستگاه قضايي در اجرايي کردن اين امر نقش اساسي دارد. من در اين جا مي خواهم يک مطلب مهم بگويم؛ از بيست و هشت سال پيش اين مسائل مطرح شده و هر وقت اين مساله مطرح شده است يک عده نشسته اند و گفته اند که اين کارها جواب نمي دهد و بايد کار فرهنگي کرد و نتيجه اين حرف ها آن شد که امروز مي بينيم اشک متدينان درآمده است. مگر نه اين که ما طرفدار امام صادق(ع) هستيم و امام صادق(ع) مي فرمايند در مبارزه با مفاسد بايد کار فرهنگي و اجرايي با هم صورت بگيرد و اگر کسي بگويد فقط کار فرهنگي بکنيم مخالف فرمايش امام صادق (ع) صحبت کرده است. البته کسي منکر کار فرهنگي نيست ولي بايد کار اجرايي نيز صورت بگيرد. خاتمي ادامه داد؛ من از نيروي انتظامي دو انتظار دارم؛ اول اين که اين حرکت مقدس را به گفته خود با مهر شروع کند و البته با قاطعيت به سامان برساند و نکته دوم اين که از جوسازي ها نهراسد و با توکل به خداوند و پشتيباني امت مومن و خداجو راه خود را ادامه دهد و نيمه تمام رها نکنند. خاتمي با تاکيد بر اينکه اين طرح يک مطالبه ديني و ملي است، گفت؛ طبق نظرسنجي ها 87 درصد از مردم خواهان اجراي اين طرح شده اند و معنايش اين است که اين يک مطالبه مردمي است.

 

 

بي‌حجابي مسأله‌اي کاملا امنيتي و از دزدي و آدم‌کشي هم بدتر است

 نو اندیش

دوشنبه 7 خرداد 1386-28 می 2007

امام جمعه مشهد از مردم اين شهر خواست كه نيروي انتظامي را در اجراي طرح امنيت اجتماعي و برخورد با بدحجابي پشتيباني کنند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه خراسان، حجت‌الاسلام‌ و المسلمين سيد احمد علم‌الهدي در خطبه‌هاي نماز جمعه مشهد كه در جوار حرم امام رضا(ع) برگزار شد، گفت: يک عده معتقدند که بي‌حجابي مسأله‌اي فرهنگي است در صورتي که اين مسأله کاملا امنيتي است و حتي از دزدي و آدم‌کشي هم بدتر است.

وي از نيروي انتظامي به علت اجراي طرح امنيت اجتماعي و برخورد با بدحجابي تشکر کرد و گفت: طي يک هفته گذشته تلاش خوبي در کشور و استان از سوي نيروي انتظامي و مساعدت دستگاه‌هاي قضايي صورت گرفته است.

وي ادامه داد: بي‌حجابي و بي‌بندوباري يکي از گناهاني است که عظمت دين را بر مي‌اندازد و به دنبال خود فسق و فجور ايجاد مي‌کند.

علم‌الهدي با بيان اين مطلب که تمام اوباش‌گري‌ها و بي‌امنيتي‌ها از يک چيز سرچشمه مي‌گيرد و آن بي‌حجابي زنان است، گفت: علت اقدام انگليس توسط مزدور خود رضاخان که به کشف حجاب پرداخت و نيز اقدام اروپا براي جلوگيري از ورود حجاب به کشورهايشان نيز همين مساله است.

وي خطاب به نمازگزاران مشهدي اظهار داشت: آنچه امروز براي شما از خوراک، لباس و مسکن واجب‌تر است، امنيت شما و امنيت ناموس شماست.

 

امام جمعه مشهد ادامه داد: بي‌حجابي و بدحجابي است که "خفاش شب" و "گرگ درنده روز" را مي‌سازد و ناامني اجتماعي از بي‌حجابي به وجود مي‌آيد.

وي با بيان اينکه در مشهد اردوي مختلط دانشجويي از طرف دانشگاه‌ها برگزار نمي‌شود، گفت: اين اردوها توسط تورهاي مسافرتي برگزار مي‌شود و زماني که جلوي آنها گرفته مي‌شود به دروغ مي‌گويند که ما از طرف دانشگاه آمده‌ايم.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمين علم‌الهدي در بخش ديگري از خطبه‌هاي نماز جمعه مشهد به سالروز به توپ بسته‌شدن حرم و بارگاه مطهر امام رضا(ع) توسط نيروهاي روس اشاره کرد و گفت: اين گذشته شيعه است و نشانه اينکه در گذشته با چه سختي و در چه خفقاني زندگي مي‌کرده است.

وي ادامه داد: دقيقا روزي که مردم ما بيدار شدند، استقلال را شناختند و به پا خاستند، روس‌ها گنبد مطهر امام رضا(ع) را به توپ بستند که دو دليل داشت: يکي قداست‌زدايي بود و ديگري توليد آتش براي اين که در زير اين آتش فرار کنند و دچار انتقام مشروطه خواهان نشوند.

خطيب جمعه مشهد با بيان اينكه حال گذشته را با امروز مقايسه کنيد که شيعه امروز چه عزت و اقتداري را در بستر انقلاب و نظام اسلامي دارد، اظهار داشت: بدانيد که ما همان آدم‌ها هستيم ولي امروز با پيش‌آهنگي شيعه و اسلام به عنوان قدرت بر هم زننده معادلات استکبار سر بر آورده‌ايم و 28 سال است که مي‌خروشيم و روز به روز قوي‌تر مي‌شويم.

حجت‌الاسلام علم‌الهدي افزود: امروز چيزي که مهم است حفظ اين اقتدار و موقعيت است و فقط با دينداري است که اين اقتدار محفوظ مي‌ماند. ولي بدانيد اگر زندگي اجتماعي ما را بي‌ديني فرا بگيرد به ذلتي بدتر از گذشته دچار خواهيم شد.

به گزارش ايسنا، امام جمعه مشهد با اشاره به ولادت امام حسن عسکري(ع) و 6 سال امامت ايشان، گفت: امام حسن عسکري(ع) در طي اين 6 سال يا در پادگان‌هاي نظامي و يا در زندان بودند و اگر در منزل هم بودند در محاصره دشمن قرار داشتند، حتي در داخل منزلشان کنيزان و خدمتگزاراني بودند که جاسوس حاکم ظالم عباسي بودند.

وي به سالروز رحلت حضرت معصومه(س) اشاره كرد و گفت: حضرت معصومه(س) به همراه جمعي که برادرشان براي حمايت از امام رضا(ع) به سوي خراسان فرستاده بودند، همراه شد ولي در نقطه مرکزي ايران اين لشکر با ظلم عوامل حکومت عباسي به شهادت رسيدند و خواهر امام(ع) روانه بيابان شد و پس از تحمل مصيبت‌هاي فراوان رحلت کرد.

وي تاکيد کرد: همه زنان اهل بيت(ع) نمونه فداکاري و جهاد هستند و حضرت معصومه(س) هم به دنبال مجاهده برادرشان حرکت کردند و مظلومانه رحلت کردند.

 

 

 

حجاب زنان: مسئله اول دولتمردان ایران

خبرگزاری المان

سه شنبه 8 خرداد 1386-29 می 2007

تصاویر و فیلمهایى كه از خیابانهاى تهران در سایتها و وبلاگها منتشر شده نشان از شیوع روشهاى قهرآمیز و توأم با خشونت در مبارزه با پدیده بدحجابى یا دگرپوشى دارد.

ظاهرا هرچه حكومت ایران با بحران‌هاى بیشترى در زمینه‌هاى داخلى و بین‌المللى روبرو مىشود، مبارزه با زنان در اشكال مختلف، شكل قهرآمیزترى به خود مى‌گیرد. به نظر مى‌آید زنان، در دسترس‌ترین اهرم براى اعمال فشار بر پیكر جامعه‌اند.

چندی پیش در میدان هفت تیر تهران ماجرایى به وقوع پیوست كه در تاریخ مبارزه با بدحجابى توسط جمهورى اسلامى ایران، اگر نگوییم بى‌سابقه ولى كم‌سابقه بود. زنى كه مشغول فیلمبردارى از صحنه لگد زدن یك پلیس به پاى دختر جوانى بوده مورد حمله نیروهاى انتظامى قرار مىگیرد و ضربات باتوم نیروهاى پلیس سر و صورت او را خونین مىكند. تصویر صورت خونین این زن در حالیكه روسرىاش كاملا از سر افتاده بود در عرض چند ساعت از طریق سایتهاى اینترنتى در سراسر دنیا پخش شد.

انتشار این عكسها در اینترنت، اغلب سایتها و وبلاگهاى فارسى را به عكس‌العمل وا داشت. به طورى كه طرحى با عنوان فراخوان عمومى براى محكوم كردن توحش در وبلاگهاى فارسى به راه افتاد. عده‌اى هم پیشنهاد كردند همه كسانى كه این عكسها را دیده‌اند از طریق تلفن ۱۹۷ اعتراض خود را به گوش پلیس تهران برسانند.

رئیس مركز اطلاع‌رسانى پلیس تهران نیز اعلام كرد در مورد این حادثه بررسى دقیق و همه‌جانبه‌اى صورت خواهد گرفت.

اما اعمال خشونت علیه زنان و دختران در كوچه و خیابان و توسط نیروهاى پلیس، تنها بخشى از فشار بر زنان در ماههاى گذشته بوده‌ است. احضار، دستگیرى، تهدید وارعاب، بازجویىهاى غیرقانونى همه و همه اهرمهایى بوده كه در ماههاى اخیر براى اعمال فشار بر فعالان زن از آنها استفاده شده است.

از سوى دیگر اخبارى مثل اجراى طرح عفاف در ادارات دولتى، تدریس احكام و تعلیمات دینى براى كارمندان زن، طرح جداسازى بیمارستانهاى مردانه و زنانه و طراحى دوچرخه زنانه نشان از یك بسیج عمومى علیه هر آن چیزى است كه  زنانه محسوب مىشود، هرچند از طرف مسئولین دولتى طرح ارتقاى امنیت اجتماعى و یا طرح عفاف و حجاب نام مى‌گیرد.

 

 

 

همه اینها در زمانى رخ مى‌دهد كه مهلت ایران براى توقف غنىسازى اورانیوم و باز گشتن پاى میز مذاكره چند روزى است به پایان رسیده و تحریمهاى اعمال‌شده علیه ایران از طرف شوراى امنیت، روز به روز از سوى كشورهاى بیشترى به اجرا گذاشته مى‌شود.

در عرصه داخلى نیز اعمال این تحریمها ، اثرات خود را به صورت گرانى سرسام‌آور، بیكارى فزاینده و تعطیلى صدها واحد اقتصادى و صنعتى نشان داده است.

اعتراضات صنفى معلمان و كارگران و پرستاران نیز همچنان با فشار و سركوب از جانب حكومت روبرو مى‌شود.

دانشگاههاى كشور به هر بهانه‌ صحنه هجوم نیروهاى امنیتى شده و دهها دانشجو دستگیر و زندانى مىشوند. و در میان این همه بحران، هزاران نیروى پلیس بسیج مىشوند تا به زنان و دختران تذكر حجاب بدهند و در صورت مقاومت آنها را دستگیر و روانه زندان كنند.

آیا در چنین شرایطى این اعمال فشار بر زنان طبیعى است؟ آیا زنان همیشه یكى از مهمترین اهداف تیر حكومت بوده‌اند یا در مواقع بحرانى، مبارزه با آنان مهم مى‌شود؟ اصولا بحث زنان چرا تا به این حد در جمهورى اسلامى مهم است كه شوراى عالى امنیت ملى به روزنامه‌ها تأكید مىكند كه بحث حجاب و مبارزه با بدحجابى جزو خط قرمزهاست.

عباس عبدى تحلیلگر سیاسى برخورد حكومت با زنان را نشانه‌اى از بینش غالب در مورد زن مى‌داند: خوب یك دلیلش وضعیت كلى ممكلت است و تصورى كه از مسائل زنان دارند. فقط این نیست كه به آنها می‌شود فشار آورد بلكه ورود به مسئله زنان هم براى حكومت معضل ساز و مشكل ساز است. بنابراین سعى می‌كند جلوى این ورود را بگیرد.

ناهید كشاورز، فعال زنان به پایه‌هاى ایدئولوژیك حكومت ایران اشاره مى‌كند و اینكه تنها چند روز بعد از پیروزى انقلاب اسلامى طرح اصلاح قوانین خانواده و حجاب اجبارى مطرح شد. به عقیده وى این مسئله نشان از پیوند ایدئولوژیك میان مسئله زنان و بنیاد حكومت اسلامى است.  عباس عبدى، تحلیلگر سیاسى اما معتقد به این وجه نیست. به عقیده او نداشتن حجاب از دید دولتمردان، از بین بردن بنیانهاى ظاهرى حكومت است: نه این به این دلیل نیست. چون اگر ساخت ایدئولوژیك را در نظر بگیریم اینقدر موارد دیگرى دارد كه كوتاه آمده كه اصلا این جلوى آنها هیچ است. این بیشتر به خاطر یك نوع احساس است و یك نوع در واقع می‌شود گفت نشانه‌اى است از یك مسئله دیگر كه خیلى به چشم مى‌آید و در واقع این است كه نگران هستند والا به لحاظ ایدئولوژیك فرقى بین حجاب زن با ریش مرد وجود ندارد ولى در مورد ریش مردها اصلا همچین حساسیتى نیست، خیلى راحت هم این كار را انجام می‌دهند و مشكلى هم نیست ولى در مورد حجاب زن هست در حالى كه اگر ایدئولوژیك بود قاعدتا باید بین این دو هیچ تفاوتى قائل نمی‌شدند، درست مثل طالبان، براى آنها زدن ریش یا برداشتن حجاب فرقى نداشت در حالیكه اینجا فرق می‌كند این هم به دلیل یك نشانه شناسى است كه از این قضیه در ذهن حكومت وجود دارد كه آن هم این است كه برداشتن حجاب یك نوع وسیله از بین بردن بنیانهاى صورى و ظاهرى حكومت مى‌دانند.

 

 

 

ناهید كشاورز، دانشجوى دكتراى جامعه‌شناسى سپس به ریشه‌هاى اجتماعى این مسئله اشاره مى‌كند. به عقیده او به علت ساختار مردسالارانه جامعه ایران، حكومت همیشه توانسته بخشهایى از جامعه را  براى مبارزه با زنان بسیج كند: توى همین جامعه، باز هم دولت می‌تواند به بسیج بپردازد و عده‌اى را علیه لباس زنها بسیج كند. یعنى ما مواجه می‌شویم با این مسئله كه در بخشهایى از جامعه به هر حال تفاوت بنیادى بین ارزشهاى حكومت و ارزشهاى جامعه نیست و از این طریق حكومت توانسته  یك گروههایى را بر علیه حجاب زنها سیج كند و از این طریق هم می‌تواند استفاده كند و سرپوش بگذارد روى مسائل مهمى كه با آنها دست به گریبان است مثل عدالت اقتصادى. به هر حال جامعه مردسالارتر از آنى است كه ما فكر می‌كنیم.

مرضیه مرتاضى لنگرودى، فعال زنان نیز به این مسئله از دید جامعه‌شناسانه نگاه مى‌كند. به اعتقاد او وقتى فاصله بین حكومت و مردم در اثر ناتوانى حكومت از انجام وظایف اصلیش زیاد مى‌شود، بروز ناهنجارى و مبارزه غیرمعمول با آن، جامعه را به یك دور باطل خشونت مى‌اندازد: جامعه را من یك موجود زنده می‌بینم كه كنش و واكنشهایى دارد. وقتى بیكارى و فقر یا فساد گریبانگیر جامعه می‌شود و گروها و طبقات مختلف اجتماعى را بیشتر در بر مى‌گیرد، نشان‌دهنده این است كه دولت از مسئولیتها و تعهداتش در قبال ملت غافل مانده و سرگرم كارهای دیگرى شده كه مردم خیلی با آنها مانوس نیستند یا سر و كار ندارند و مسائل ملت از مسائل دولت جدا می‌شود و بین اینها جدایی می‌افتد و متاسفانه با جدایی دولت از ملت، جامعه در چرخه یا  دور باطل سركوب و افزایش  پنهان و آشكار ناهنجاری و عصیان و دوباره سركوب گرفتار می‌شود.

آسیه امینى، روزنامه‌نگار و فعال زنان، حجاب را نه یك مسئله دینى و اعتقادى كه یك مسئله سیاسى مىداند و معتقد است نوع برخورد هر دولت با این مسئله نشان‌دهنده رویكرد اصلاح طلبانه یا اصول‌گرایانه دولت نسبت به مسائل كلان سیاسى است: من بارها گفتم به نظر من در كشور ما مسئله حجاب یك مسئله دینی نیست یك مسئله سیاسى است. بنابراین ارتباط تنگانگ دارد با مسائل سیاسی روز كشور و تصمیم گیریهای كلان و جزء سیاسی و در واقع بروز یك حكومت بنیادگرا و فاندامنتال و یا یك حكومتی كه نگاه بازتری به مسائل اجتماعی دارد به راحتی در برخوردشان با مسئله حجاب زنان نمود پیدا می‌كند.

اما آیا به همان اندازه كه مسئله حجاب زنان براى دولتمردان ایران مهم و حیاتى است، داشتن یا نداشتن حجاب براى خود زنان هم  یك سؤال اساسى است؟

 

 

 

 

مرضیه مرتاضى لنگرودى اعتقاد بر پذیرش حجاب از طرف اكثریت زنان جامعه دارد. این فعال ملى مذهبى هرچند هرگونه اجبار و اكراه در حجاب را رد مى‌كند ولى معتقد است زنان ایران، امروز مسائل مهمترى از پذیرش یا عدم پذیرش حجاب دارند: من در این جامعه زندگی می‌كنم و تلقی من این است كه اكثریت زنان الان با این مسئله مشكلی ندارند، مشكل اصلی زنان بحث رفاه مادی و اقتصادی و استقلال و امنیت و احترام متقابل در جامعه هست. قطعا شاید اگر این استقلال و امنیت و اینها كه نیازهای اولیه است برگزار بشود و اینها بتوانند به مطالباتشان برسند شاید در گامهای بعدی  بحث حجاب یا چیزهای دیگر را مطرح كنند. چون بحث ما امروز ایران است و  امروز ایران این یك بهانه‌ای است چه آن كسی كه هنجارش را زیر پا بگذارد و چه آن كسی كه می‌خواهد به زور این هنجار راتحمیل بكند، هر دو از موضوع اصلی جامعه ایران كه رفاه،  امنیت، احترام و استقلال زن و مرد و رابطه محترمانه مبتنی بر اجرای تعهدات و مسئولیتهای دولت و حقوق شهروندی است، غافل مانده‌اند.

عباس عبدى نیز با مرتاضى هم‌عقیده است. به اعتقاد او داشتن یا نداشتن حجاب، مسئله مهمى براى مردم نیست. این تحلیلگر سیاسى معتقد است در حال حاضر نوع برخوردهاى حكومت با حجاب است كه برای مردم مسئله شده و نه خود حجاب: مردم دارند زندگی عادی خودشان را می‌كنند، خیلی هم در بند این مسائل نیستند. از یك طرف وقتى می‌بینند فشار زیاد شده، كمی عقب نشینی می‌كنند، بعد دوباره مسیر خودشان را طی می‌كنند. این مسئله اصلی جامعه ما نیست، مسئله چندمش هم نیست حتا در مقایسه با مسائل دیگری كه در جامعه وجود دارد،رتبه‌اش خیلی  پایین تر است. بنابر این این نوع واكنشها هم كه حكومت انجام می‌دهد الزاما موجب این نمی‌شود كه آن را به مسئله اصلی مردم تبدیل كند. الان هم مسئله اصلی این برخوردها شده نه آن واقعیتی كه وجود داشته.

ناهید كشاورز، عضو كمپین یك میلیون امضا، باور دارد كه مسئله حجاب یكى از مسائل مهم زنان است اما به عمومى نشدن آن اشاره مى‌كند. به اعتقاد او تا زمانى كه بحث حق انتخاب پوشش نتواند وارد فضاهاى عمومى جامعه شود، مسئله حجاب به یك مسئله اجتماعى تبدیل نمى‌شود: ما وقتی كه بحث یك مسئله اجتماعی را می‌كنیم در حقیقت مهم این است كه چطوری این بشود مسئله اجتماعی یعنی وقتى تریبونهایی وجود نداشته باشند كه این فكر حق پوشش مورد بحث قرار بگیرد، یعنی اینكه ما بیشتر در واقع زنهایی را داریم و دختران جوانی را داریم كه خیلی ساده از آن پوششی كه برایشان تعیین شده فراروی می‌كنند و آن پوشش را نمی‌پذیرند. شكلش را عوض می‌كنند، با آن بازی می‌كنند ولی بحثش به صورت یك گفتمان خیلی نتوانسته وارد جامعه بشود یعنی حكومت در این زمین مونولوگ بوده‌است.

 

 

 

آسیه امینى، نیز هرچند معتقد است حجاب یكى از مسائل مطرح براى زنان ایران است اما به همان دلیل عمومى نشدن بحث آن، معتقد است براى طرح خواسته زنان در این زمینه باید منتظر گذشت زمان بود: من امیدوار هستم كه این پوشش سیاسی از مسئله حجاب برداشته شود و خط قرمزی كه دورش هست برداشته شود و زنان ما و فعالان اجتماعی ما بتوانند راحتتر وارد این گفتمان بشوند و خواسته های خودشان را  در مورد آن بیان بكنند و درواقع نیازهای عمومی روز جامعه را عنوان بكنند. اجازه دهید سؤال شما را زمان پاسخ دهد نه من.

در سالهاى اخیر شاهد شكل‌گیرى حركتهاى مختلف اجتماعى براى مبارزه با قوانینى بوده‌ایم كه نه تنها مورد قبول عامه نیستند بلكه با معیارهاى جهانى حقوق بشر نیز ناسازگارند. كمپین مبارزه با سنگسار، كمپین مبارزه با مجازات اعدام و كمپین تغییر قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان از جمله این حركتهاست. آیا جامعه ایران آمادگى پذیرش یك حركت جمعى براى مبارزه با حجاب اجبارى را نیز دارد؟ باید منتظر ماند و دید.

 

انقلاب خزنده در جامعه سعودي

 خبرگزاري انتخاب

پنجشنبه 10 خرداد 1386-31 می 2007

 این روزنامه نگار زن، هر بار كه ناچار به مذاكره با همكاران مرد بود ناچار مي شد با تلفن حرف بزند. او در آمريكا با اتومبيل خود گواهينامه رانندگي را اخذ كرد در حالي كه در كشور سلطنتي عربستان سعودي رانندگي براي زنان ممنوع است.

انقلاب آرام در پشت نقاب صورت جريان دارد. در سراسر دنياي عرب زنان به دانشگاه ها و كار اجتماعي روي آورده اند، امري كه تا چندي قبل تابو محسوب مي شد.

به گزارش سروبیس بین الملل خبرگزاری انتخاب به نل از روزنامه دي پرسه، از اين انقلاب در برخي از كشور ها، از جمله در عربستان سعودي به عنوان انقلاب ميلي متري نام برده مي شود.

نمونه اي از تبيعض جنسيت در دنیای عرب بشرح زير است: سميه جباري، روزنامه نگار و شاغل در عرب نيوز در محل كار قبلي خود، روزنامه انگليسي زبان چاپ سعودي در جده با ساير همكارانش در يك اتاق مجزا كار مي كرد.

او هر بار كه ناچار به مذاكره با همكاران مرد بود ناچار مي شد با تلفن حرف بزند. او در آمريكا با اتومبيل خود گواهينامه رانندگي را اخذ كرد در حالي كه در كشور سلطنتي عربستان سعودي رانندگي براي زنان ممنوع است.

 

 

 

او مي گويد:" من طرفدار حقوق زنان هستم و زنان در اين كشور خواهان حقوق مساوي با مردانند. البته تا رسيدن به اين مقصد راه طولاني در پيش است.

در حال حاضر كنفرانسي از سوي خانم پلاسنيك  وزير امور خارجه اتريش در وين تشكيل شده كه شركت كنندگان در اين اجلاس همه زنان مي باشند. وي در مصاحبه با روزنامه دي پرسه گفت: "بنظرم دنياي عرب خوبست كه ظرفيت و توانائي زنان را درست بشناسد و از خدماتي كه زنان قادر به ارائه آن مي باشند بخوبي بهره ببرد.

 

 

جنايت تكان‌دهنده: ده‌ زن‌ شيعه‌ را سر بريدند

خبرگزاري انتخاب

 سه شنبه 8 خرداد 1386-29 می 2007

در حالي‌ که‌ موج‌ اعتراض‌ ها و انتقادها به‌ ناتواني‌ اشعالگران‌ در برقراري‌ امنيت‌ در عراق‌ به‌ طور فزاينده‌اي‌ رو به‌ افزايش‌ است‌، جنايتکاران‌ تروريست‌ امروز در يک‌ اقدام‌ کم‌ سابقه‌ تروريستي‌ در نزديکي‌ بغداد ده‌ زن‌ شيعه‌ را به‌ طرز فجيعي‌ به‌ شهادت‌ رساندند.

اين زنها که‌ به‌ دليل‌ بسته‌ بودن‌ راه‌ اصلي‌ دجيل‌ ‌ بغداد از طريق‌ منطقه‌ هب‌ هب‌ عازم‌ بغداد بودند‌، در اين‌ منطقه‌ توسط تروريست‌هاي‌ مسلح‌ متوقف‌ و ربوده‌ شدند. ‌

تروريست‌ها ساعتي‌ بعد جنازه‌هاي‌ بدون‌ سر زنان‌ مظلوم‌ شيعه‌ را به‌ همراه‌ راننده‌ آنان‌ درحالي‌ که‌ جنازه‌ها به‌ آتش‌ کشيده‌ شده‌ بود،‌ در اطراف‌ منطقه‌ هب‌ هب‌ رها کردند.

يکي‌ از اين‌ زنان‌ شيعه‌ تنها باقيمانده‌ يک‌ خانواده‌ ‌10‌ نفري‌ از شيعيان‌ دجيل‌ بود که‌ ‌9‌ نفر از اعضاي‌ خانواده‌اش‌ در قتل‌ عام‌ شيعيان‌ در دجيل‌ به‌ دست‌ عوامل‌ صدام‌ معدوم‌ به‌ شهادت‌ رسيده‌ بودند.

گفتني‌ است‌ به‌ دليل‌ مسدود بدون‌ جاده‌ اصلي‌ دجيل‌ ‌ بغداد و بي‌توجهي‌ نيروهاي‌ اشغالگر آمريکايي‌ به‌ اين‌ موضوع،‌ اين‌ منطقه‌ هر از چند گاهي‌ شاهد جنايات‌ دلخراش‌ تروريست‌ها عليه‌ زنان‌ و کودکان‌ مظلوم‌ عراقي‌ است‌.

 

"درگیری پلیس با زنان در میدان هفت تیر تهران"

خبرگزاري انتخاب

 دوشنبه 31 اردیبهشت 1386-21 می 2007

کانون زنان ایرانی گزارش داد تذکر ماموران نیروی انتظامی به دختران جوان در مورد بدحجابی باعث درگیری در میدان هفت تیر تهران شد.

 

 

 

برپایه این گزارش، روز یکشنبه در پی اجرای طرح مبارزه با بدحجابی، تعدادی از ماموران "با دختران جوان درگیر شدند".

این گزارش به نقل از شاهدان عینی آورده است: "ماموران سعی در دستگیری و بازداشت این زنان داشتند و با مقاومت آنان چند تن از مردان حاضر در میدان هفت تیر نیز با ماموران به بحث پرداختند".

کانون زنانی به نقل از یکی از مغازه‌داران میدان هفت تیر می‌افزاید: "ماموران زن به سه دختر25 تا 30 ساله در باره حجابشان تذکر دادند، اما این تذکر با لحن تندی انجام گرفت که باعث برانگیختن واکنش آنها شد. یک پلیس زن سعی داشت با کشیدن دست یکی از دختران سعی در سوار کردن او به ماشین داشته باشد، اما او حاضر به سوار شدن نبود. مامور مرد هم با پای خود به ساق پای زن جوان زد. این ماجرا باعث دخالت مردم شد. این سه زن سرانجام توسط حاضران در میدان هفت تیر از صحنه خارج شدند و با یک ماشین سمند از صحنه دور شدند."

بر پایه این گزارش،این دختران در حالی سوار ماشین شدند که "لباس هایشان در جریان درگیری پاره شده بود و دیگر حجابی بر سر نداشتند".

کانون زنان ایرانی به نقل از یکی از رانندگان تاکسی خطی میدان هفت تیر گزارش می‌دهد: "امروز صبح هم ماموران با رفتار تندی دختر جوانی را به دلیل بدحجابی کشان کشان سوار خودرو نیروی انتظامی کردند و با خود بردند. فریاد های این دختر جوان اعتراض های مردم را نیز برانگیخت."

کانون زنان ایرانی در ادامه به نقل از این راننده می‌آورد: "در درگیری بعد از ظهرمیان مردم و پلیس مادر و دختری که از سوی ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفتند در حالی که صورت خونیشان را به ماموران پلیس نشان می دادند در اعتراض به این نوع برخورد روسری خود را از سر برداشتند."

 

 

 

معاون دادستان تهران؛ از برخوردهاي سليقه يي با پوشش زنان شکايت کنيد

خبرگزاري انتخاب

شنبه 29 اردیبهشت 1386-19 می 2007

 محمود سالارکيا معاون دادستان تهران در رابطه با برخوردهاي نامناسب و سليقه يي پليس با پوشش زنان در طرح امنيت اجتماعي گفت؛ شماره 197 پليس در اين زمينه فعال است و علاوه بر آن مردم مي توانند به دادسرا مراجعه کنند و با دادن اسم ماموري که برخورد نامناسب داشته از او شکايت کنند.

 

 

وي که در حاشيه مجمع عمومي انجمن حمايت زندانيان مرکز در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، برخورد با مزاحمان نواميس مردم را بخشي ديگر از طرح امنيت اجتماعي عنوان کرد. اين در حالي است که به گفته سالارکيا با اين مزاحمت ها فقط به دنبال يک شکايت شخصي ، برخورد مي شود.معاون دادستان تهران تاکيد کرد؛ بدحجابي جرم مشهود است و بر همين اساس نيروي انتظامي مي تواند بدون شکايت با بدحجابي برخورد کند اما متلک و مزاحمت براي نواميس تا زماني که در منظر نيروي انتظامي رخ ندهد جرم غير مشهود است و بايد حتماً شکايت شود تا بتوان آن را پيگيري کرد.بنا به اظهارات سالارکيا در اين طرح فقط 15 تا 17 نفر به خاطر مزاحمت براي نواميس مردم بازداشت شده اند.معاون دادستان تهران درخصوص آن چه به عنوان تبعيد زنان بدحجاب از مطرح شده بود، گفت؛ بحث تبعيد آن طور که منعکس شد، نبوده است. از کساني که در قالب اين طرح دستگير شدند و با آنها برخورد شد عده يي بودند که از شهرستان ها به تهران آمده بودند و چون کسي به عنوان ولي آنها حضور نداشت و بعضاً تنها بودند، شايد آن قيود لازم را رعايت نمي کردند. لذا به لحاظ آنکه کساني هم که در تهران دستگير مي شدند به خانواده ها تحويل مي داديم، اين افراد را نيز بايد به خانواده ها تحويل بدهيم و چون خانواده هاي آنها در شهرستان هستند يا بايد به تهران آمده و خود بر اعمال فرزندشان نظارت کنند يا اينکه آنها را به شهرستان ببرند. بحث تبعيد در اين حد بوده است.

خبرنگاري از سالارکيا پرسيد؛ چه موازيني براي زناني که به خاطر حجابشان با آنها برخورد مي شود درنظر گرفته شده است؟ چون ما بعضاً شاهد برخوردهاي سليقه يي ماموران پليس در اين زمينه بوده ايم و تعدادي از برخوردها با کساني بوده که پوششي در حد متعارف و معمول جامعه داشته اند. به گونه يي که الان واقعاً زن ها نمي دانند چطور از خانه بيرون بيايند. معاون دادستان تهران مصاديق بدحجابي را به عرف جامعه ارجاع داد و افزود؛ اگر بخواهيم به صورت خاص، برخي از اين موارد را نام ببريم مي توانيم بگوييم مثلاً افرادي که پاچه شلوار خود را به مقداري بالا ببرند که ساق پايشان مشخص باشد يا مثلاً يک روسري نواري به شکلي که موي سر آنها از جلو و پشت بيرون باشد سر کنند قطعاً ظاهرشان خلاف شئون اسلامي بوده و از مصاديق مورد برخورد خواهند بود. وي با ابراز تاسف از اينکه برخي ناهنجاري ها به سبب تکرار به صورت عرف درآمده است، ادامه داد؛ کار تاکنون بيشتر ارشادي بوده و البته برخي افراد درصدد مقابله و ايستادگي در برابر تذکرات ارشادي بوده اند که طبيعتاً بايد با اين افراد برخورد قضايي و انتظامي شود.به گفته سالارکيا زمان مشخصي براي طرح امنيت اجتماعي تعيين نشده و اين طرح فعلاً استمرار دارد.

 

 

 

 

 

شایق: برخی بدحجاب‌ها مزد بگیر هستند

خبرگزاري انتخاب

شنبه 29 اردیبهشت 1386-19 می 2007

نماینده مردم تبریز با ابراز رضایت و استقبال از طرح در دست اجرای نیروی انتظامی برای برخورد با مردان بدحجاب گفت: به نظر من باید با هرکسی که آرامش عمومی را سلب می‌کند و امنیت جامعه را به خطر می‌اندازد برخورد کرد، حتی باید با مردانی که بی‌دلیل در خیابان‌ها جلوی پای خانم‌ها بوق میزنند نیز برخورد شود.

عشرت شایق در گفتگو با آفتاب با اشاره به مشخص شدن مصادیق بدحجابی آقایان افزود: خودنمایی برای انسان‌ها به ویژه برای آقایان که باید زبان زد همه باشند امری بسیار نامناسب است و باید با تمام افرادی که آرامش جامعه را سلب می‌کنند برخورد قاطعانه صورت گیرد.

وی زنان بد حجاب را به دو دسته تقسیم کرد و گفت: برخی از خانم‌های بدحجاب قصد و غرضی ندارند اما برخی دیگر مزدبگیر هستند یعنی پول می‌گیرند تا در خیابان بچرخند و فحشا را تبلیغ کنند. لباس آنان به قدری تنگ است که آدم فکر می‌کند تنگی نفس می‌گیرند و برخی دیگر گویی چوب به موهایشان می‌بندند چرا که موهایشان نیم متر آن طرف‌تر از خودشان است.

وی افزود: اگر هر کس با خود و خدای خود لحظه‌ای خلوت کند متوجه می‌شود که باید از نیروی انتظامی متشکر باشد. حال برخی می‌گویند که کار فرهنگی باید صورت بگیرد، سئوال این است که چه کسی باید کار فرهنگی بکند؟ کار فرهنگی چگونه باید انجام شود؟ آیا متولیان فرهنگ کشور تا کنون خواب بوده‌اند؟ به نظر من در این‌گونه موارد هیچ‌گاه معجزه نمی‌شود. وقتی مسئولین فرهنگی ما ضعف دارند نیروی انتظامی هم بنشیند تا برخی از خواب بیدار شوند و هر وقت خواستند کار فرهنگی انجام بدهند؟ باید از نیروی انتظامی تشکر کرد که خود را جلو انداخته و جور دیگران را میکشد.

عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی در ادامه با بیان این‌که جامعه به آرامش نیاز دارد گفت: اگر به آمار دستگیر شدگان نگاهی اندازیم می‌بینیم که آمار سنگینی نیست. مهم آن است که حرکتی آغاز شود تا برخی فکر نکنند که جامعه به حال خویش رها شده و هر کس با هرچه دلش می‌خواهد می‌تواند بیرون آید.

شایق معابر عمومی و خیابان‌ها را متعلق به تمام مردم دانست و افزود: این تعداد اندک و قلیل نباید در جامعه بچرخند و خودنمایی کنند چرا که خیابان برای همه مردم است و همه باید در آن احساس آرامش کنند. اگر هم تا کنون برخوردی صورت نگرفته به دلیل کوتاهی مسئولین بوده است.

این نماینده مجلس افزود: ما انتظار داریم که فاز بعدی نیروی انتظامی برخورد با لانه‌های فساد باشد چرا که آنان دلیل اصلی بدحجابی محسوب می‌شوند. این لانه‌های فساد لانه مانند عنکبوت هستند، عنکبوتی که سمی است و سم خود را در تمام جامعه پخش می‌کند. وی با بیان این‌ نظر که جامعه ما با یک جنگ فرهنگی تمام عیار روبه‌رو است گفت: دشمن نظام از طریق شکستن قبح گناه برای جوانان ما وارد میدان جنگ شده و می‌خواهد غیرت را از جوانان این سرزمین بگیرد اما ایران یک کشور مسلمان است و نباید به دام آنان گرفتار گردد.

وی با بیان این‌که تمامی کشورها قوانین خاص خود را دارند گفت: من اخیرا در یک اجلاسی بودم و یک زن انگلیسی از من در مورد برخورد با بدحجابی زنان سوال کرد و من نیز در جواب وی گفتم که شما در زمان جنگ تحمیلی حامی صدام بودید و هزاران زن را بی‌سرپناه و داغدار کردید حال هنگامی که جواب دادید پاسختان را میدهم! زنان سردشتی ما شوهران و پسران و برادران خویش را از دست داده‌اند مگر آنان زن نیستند که اکنون دم از حقوق بشر میزنید و می‌گویید چرا؟ شما باید جواب دهید که چرا به زنان عراقی تعرض می‌کنید و به چه حقی می‌خواهید کشور ما را از لحاظ فرهنگی استحاله کنید!

 

 

اظهارات جالب خاتمی در مورد وضع زنان در ايران

خبرگزاري انتخاب

دوشنبه 24 اردیبهشت 1386-14 می 2007

 خاتمي گفت : زنان در ايران مي توانند رانندگي کنند ،در حاليکه در يکي از کشورهاي همسايه که اتفاقا خيلي هم با امريکا دوست مي باشد ، زنان هنوز نتوانسته اند گواهي نامه رانندگي بگيرند. در مدارس علميه ما زنان هم تحصيل مي کنند، من خودم در زمان رياست جمهوري دو زن را در مقامهاي دولتي انتصاب كردم . خلاصه کلام اينکه پيشرفتهاي بزرگي بدست اورده ايم.

خبرگزاري انتخاب : به عقيده خاتمي اوضاع زنان در ايران بهتر از زنان عراقي است و در ايران قدمهاي قابل توجهي در اين زمينه برداشته شده است.

به گزارش خبرگزاری انتخاب به نقل از پايگاه اطلاع رساني خبرگزاري رسمي ايتاليا " انسا " ، سید محمد خاتمي در سخنراني خود در دانشگاه اودينه در ايتاليا از وضع زنان در ايران دفاع کرد.

رييس جمهور سابق ايران بر نقش شايسته و غير قابل بحث انقلاب اسلامي در احقاق حقوق زنان تاکيد کرد و گفت : همراه با انقلاب اسلامي ، زنان به پيشرفتهاي بزرگي دست پيدا کردند ، اما هنوز کافي نيست. در ساليکه من به رياست جمهوري ايران رسيدم ، هفتاد هزار زن در دانشگاه تحصيل ميک ردند ، در حاليکه امروزه دو ميليون و هفتصد هزار دانشجو و محصل زن داريم. در سال 1998 زناني که در رده هاي مديريتي فعاليت مي کردند ، کمي بيش از سه درصد کل را تشکيل ميدادند ، اما امروزه شانزده درصد مشاغل مديريتي ايران در دست زنان است. خلاصه اينکه زنان ايران قدمهاي قابل توجهي برداشته اند.

خاتمي در ميان سخنانش گفت : زنان در ايران مي توانند رانندگي کنند ،در حاليکه در يکي از کشورهاي همسايه که اتفاقا خيلي هم با امريکا دوست مي باشد ، زنان هنوز نتوانسته اند گواهي نامه رانندگي بگيرند. در مدارس علميه ما زنان هم تحصيل مي کنند، من خودم در زمان رياست جمهوري دو زن را در مقامهاي دولتي انتصاب كردم . خلاصه کلام اينکه پيشرفتهاي بزرگي بدست اورده ايم.

 

 

امام‌جمعه مشهد: مگر آمريکا با مذاکره از خوي استكباري خود دست بر‌مي‌دارد؟

اگر زنان و جوانان ما حجاب و عفاف را رعايت کنند، آقايي ما در جهان بيشتر مي‌شود

امام جمعه مشهد گفت: ايران اگر مذاکره نکند نمي‌تواند حق مردم عراق را از آمريکاي جنايتکار بگيرد و اگر مذاکره کند به آمريکا مشروعيت بخشيده و در نتيجه حيثيت استکبارستيزي خود را از دست مي‌دهد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه خراسان، حجت‌الاسلام و المسلمين سيد احمد علم‌الهدي در خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته مشهد، افزود: اين مشکل توسط مقام معظم رهبري حل شد که بيان فرمودند که اين مذاکره در ارتباط با مشکلات ما نيست، استکبارستيزي يک اصل است و مقابله با آمريکا از اصول انقلابي و اسلامي ماست.

وي گفت: مقام معظم رهبري به مسئولان مذاکره کننده گفتند کساني که عامل اجراي اين مذاکره هستند از طرف ملت مسئولند که بر سر آمريکا داد بزنند.

امام جمعه مشهد ضمن انتقاد از کساني که اين مذاکره را يک فرصت مي‌دانند، اظهار داشت: مشکل ما استکبارستيزي و مشکل آمريکا استکبارگري است. مگر آمريکا با مذاکره از خوي استكباري خود دست بر‌مي‌دارد؟

علم‌الهدي افزود: اگر به اصول انقلاب در همه مقاطع پايبند باشيم عزت و اقتدار ما روز به روز بيشتر مي‌شود و ما آقاتر مي‌شويم.

به گزارش ايسنا، امام‌جمعه مشهد با اشاره به نشست شرم‌الشيخ گفت: آمريکا مي‌خواست در اين نشست با قدرت تبليغاتي خود بگويد که ايران ديگر بعد از 28 سال از انقلاب روحيه استکبارستيزي خود را از دست داده و دست در دست آمريکا داده است.

وي افزود: براي اين منظور برنامه‌ريزي خيلي دقيق شده بود تا جايي که روز اول نشست وزير خارجه مصر به خبرنگاران گفت که امشب دوربين‌ها را آماده انعكاس مذاکره ايران و آمريکا و برنامه آشتي اين دو کشور را مخابره کنيد. وي در يک جلسه خصوصي ضيافت شام، صندلي وزير امور خارجه ايران را در مقابل صندلي وزير امور خارجه آمريکا قرار داد تا در يک رويارويي باب مذاکره باز شود و در صحنه به وجود آمده، بلندگوهاي تبليغاتي اعلام آشتي کنند.

امام جمعه مشهد گفت: اجراي يک برنامه ساده تقوا و ترک گناه از سوي وزير باتقواي امور خارجه، همه نقشه‌ها را نقش برآب کرد. چرا كه در اعتراض به حضور زن نيمه‌عريان كه مشغول نواختن ويولون بود، مجلس را ترك كرد.

امام جمعه مشهد افزود: اين کار باعث شد که آمريکا مجبور شود نامه بنويسد و رسما تقاضاي ملاقات کند.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام علم‌الهدي ادامه داد: اگر زنان ما حجاب و جوانان ما عفاف را رعايت کنند و مردم ارزش‌گرايي را قدرت بدانند، عزت‌ها افزايش مي‌يابد و آقايي ما در جهان بيشتر مي‌شود و يادمان باشد که سعادت اخروي بهتر است.

امام جمعه مشهد با بيان اينكه "روحانيت پاسخگوي نياز روز جامعه است"، با اشاره به سفر مقام معظم رهبري به مشهد، تاكيد كرد: روحانيت از گذشته تا حال پاسخگوي نياز روز جامعه است.

 

 

آيت الله العظمي صافي گلپايگاني:

حجاب از امتيازات جوامع اسلامي است

خبرگزاری انتخاب

دوشنبه 24 اردیبهشت 1386-14 می 2007

زنان جامعه بدانند آنچه اسلام در مورد حجاب مطرح کرده براي حفظ شخصيت خودشان است

آيت الله العظمي صافي گلپايگاني گفت: حجاب از شاخصه‌ها و امتيازات جوامع اسلامي نسبت به ديگر ملل است.

به گزارش خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، آيت الله العظمي صافي گلپايگاني در ديدار مسوولان برگزاري" هم انديشي حجاب، مسووليت‌ها و اختيارات دولت اسلامي" حجاب را نشان دهنده هويت و شخصيت اجتماعي زنان مسلمان دانست و افزود: غرب در جريان حرکت استعماري خود، همواره در پي کم اهميت نشان دادن آن است.

وي حجاب را از ضروريات دين و از مسايل جامع الاطرافي دانست که در اسلام بر آن تاکيد شده است و ادامه داد: يکي از شاخصه‌ها و امتيازات جوامع اسلامي در برابر ديگر ملل حجاب و گسترش فرهنگ آن و عدم اختلاط بين زن و مرد به شيوه غربي آن است.

اين مرجع تقليد به وضعيت حجاب در قبل از انقلاب اشاره کرد و گفت: هرچند امروز برخي بدحجابي‌ها در جامعه ديده مي‌شود اما اين وضعيت با قبل از پيروزي انقلاب قابل مقايسه نيست، با اين وجود نبايد نسبت به توطئه غرب در رواج بدحجابي در جامعه اسلامي غفلت کنيم.

صافي گلپايگاني با بيان اين‌که غرب از يک قرن اخير در کشورهاي اسلامي همچون ترکيه، مصر، افغانستان، ايران و غيره با ترويج فرهنگ بي‌حجابي در صدد نفوذ خود بوده است، گفت: غرب مي‌داند تا به اين ضرورت ديني حمله نکند، نمي‌تواند در ميان ملل اسلامي نفوذ کند.

وي حفظ شخصيت اسلامي را وابسته به حجاب دانست و افزود: امروز اگر حجاب ناديده گرفته شود شخصيت و هويت جامعه اسلامي مخدوش مي‌شود.

اين مرجع تقليد خواستار نهادينه کردن حجاب در جامعه شد و افزود: زنان جامعه ما بايد بدانند آنچه اسلام در مورد حجاب مطرح کرده براي حفظ شخصيت خودشان است.

وي با اشاره به حضور زنان در فعاليت‌هاي اجتماعي گفت: زنان بايد با يک حجاب اسلامي در ادارات حاضر شوند.

صافي گلپايگاني بر نقش صدا و سيما و رسانه‌ها در ترويج فرهنگ عفاف و حجاب تاکيد کرد.

 

 

 

زنان غور به زور همسرانشان به دام اعتياد مي‌افتند

خبرگزاري دانشجويان ايران

دوشنبه 24 اردیبهشت 1386-14 می 2007

رييس شوراي زنان استان غور افغانستان:

مرگ و مير زنان به دليل مصرف اجباري مواد مخدر افزايش يافته است

مردان معتاد در استان غور افغانستان زنان خود را وادار به استعمال مواد مخدر مي‌كنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعي‌ ايسنا خبرگزاري باختر به نقل از سوسن يزداني، رييس شوراي زنان استان غور نوشت: ميزان مرگ و مير زنان در استان غور به دليل استعمال اجباري مواد مخدر زياد شده و بدنبال آن اطفال شيرخوار اين استان نيز مبتلا به سوء‌تغذيه شده‌اند.

وي دليل عمده اين امر را فقر فرهنگي، بيسوادي، خشونت عليه زنان، کشت خشخاش و نبود امکانات پزشكي در اين استان ذکر كرد.

وي افزود: به تازگي سه کلينيک پزشكي براي رفع مشکلات بهداشتي و مداواي بيماران در سه شهر استان غور راه‌اندازي شده است، اما اين تعداد جوابگوي نياز اين استان نيست.

رييس شوراي زنان استان غور گفت: خشونت عليه زنان، ازدواجهاي اجباري و زودتر از موعد در اين استان، آمار بالايي دارد و مراجع قضايي نيز در اين زمينه توجه لازم را نكرده‌اند و زنان نيز با نااميدي از دروازه‌هاي قضايي اقدام به خودکشي و خودسوزي مي‌كنند.

وي افزود: کميته محو خشونت، به رياست شاه عبدالاحد افضلي، استاندار غور، اخيراً تأسيس شده و در ماه اول سال جاري، بيست مورد خانوادگي براي رسيدگي به اين کميته مراجعه كرده‌اند.

يزداني از دولت و مراجع قضايي استان غور خواست تا در رابطه با گزارشهاي زنان اين استان توجه بيشتري كنند تا بعد از اين از خودسوزي و خودکشي زنان استان جلوگيري شود.

 

 

رييس حزب دموكرات لبنان:

در لبنان قوه قضاييه قوانين كلي دارد

در بحث ازدواج، طلاق و ارث طايفه‌هاي اسلامي ‌و مسيحي دادگاه خاص خود را دارند

ایسنا

سه شنبه 25 اردیبهشت 1386-15 می 2007

امير طلال ارسلان - وزير خارج سابق لبنان و رييس حزب دموكرات لبنان در ديدار با رييس مجلس شوراي اسلامي ‌از خدمات سياسي ايران و مقاومت ملي و اسلامي‌ لبنان تشكر كرد.

به گزارش خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در اين جلسه رييس حزب دموكراتيك لبنان و حدادعادل به بررسي امور منطقه و به طور اخذ امور لبنان پرداختند و بر حفظ آرامش داخلي لبنان و استقلال تماميت عرضي و آزادي اين كشور تاكيد شد.

امير طلال ارسلان بعد از انجام ديدار با رييس مجلس به ايسنا، گفت: ما به هماهنگي ميان ايران و لبنان دست يافته‌ايم و ايران تلاش خودش را به كار مي‌برد تا لبنان را از بحران كنوني خارج كند.

ايران از طريق ايجاد اتحاد ميان تمام لبناني‌ها در راستاي حفظ مصالح لبنان و لبناني‌ها گام بر مي‌دارد.

وزير خارجه‌ي سابق لبنان، به خبرنگار حقوقي ايسنا درباره‌ي ميزان اجراي قوانين اسلامي ‌در كشورش گفت: در لبنان قوه قضاييه داراي قوانين كلي است، اما در ازدواج، طلاق و ارث هر يك از طايفه‌هاي اسلامي ‌و مسيحي داراي دادگاه مخصوص به خودشان هستند.

وي با تاكيد بر اين كه شان و انسان در قوانين اين كشور وجود دارد، افزود: لبنان داراي 18 طايفه اسلامي ‌و مسيحي است.

 

 

 

ممنوعيت حجاب اسلامي در سيستم حمل و نقل عمومي اسكاتلند

خبرگزاري فارس

سه شنبه 25 اردیبهشت 1386-15 می 2007

 دولت اسكاتلند قانون جديدي را وضع كرده است كه بر اساس آن زنان مسلماني كه حجاب اسلامي دارند اجازه استفاده از اتوبوس‌هاي عمومي ندارند. 

به گزارش فارس به نقل از روزنامه اسكاتلندي "زي سكوتسمن" اين قانون با اعتراض گسترده رانندگان اتوبوس در اسكاتلند مواجه شده است.

يكي از رانندگان در مصاحبه خود با اين روزنامه گفت:همه رانندگان از اين قانون، شاكي هستند چون سبب مي‌شود آنها را نژادپرست بخوانند واقدام آنان سبب عصبانيت ديگر مسافران شود و به رانندگان هجوم ببرند.

در سوئد نيز يك شركت حمل ونقل عمومي، يك راننده خود را كه به يك زن مسلمان با حجاب اسلامي اجازه سوار شدن به اتوبوس داده بود، از كار بر كنار كرد.

 

 

نماينده ولي فقيه در جهادكشاورزي: غرب به دنبال دور كردن زنان از حقيقت است

خبرگزاري فارس

سه شنبه 25 اردیبهشت 1386-15 می 2007

 نماينده ولي فقيه در سازمان جهاد كشاورزي فارس گفت: غرب به دنبال دوركردن زنان از حقيقت زن است تا از او يك كالا بسازد.

به گزارش خبرگزاري فارس از شيراز، علي شيخ موحد امروز يكشنبه در جمع مبلغان ديني در فارس، تهي كردن محتواي وقايع ديني و خالي جلوه دادن عرصه‌هاي مذهبي را از اهداف غرب براي گرفتن هويت افراد خصوصاً زنان در جوامع مختلف و تسلط بر آنها دانست.

وي با بيان اين‌كه اسلام منهاي عرفان قابل تبليغ نيست كار مبلغان خصوصاً مبلغان زن را در جامعه امروز بسيار ظريف و مهم ارزيابي و خاطر نشان كرد: بيان مسائل به شكل محتوايي اين ترفندها را نقش برآب خواهد ساخت.

شيخ موحد با تصريح اين‌كه مسائلي كه در آن پيامي باشد تأثير زيادي روي شنوندگان مي گذارد گفت: در زمان پهلوي وقتي متوجه شدند كه نمي‌توانند مناسبت‌هاي مذهبي را از بين ببرند سعي در خالي كردن محتواي اين مراسم كردند.

وي اظهار داشت: جامعه غرب در تلاش براي خالي كردن مناسبت‌هاي مختلف مذهبي مسلمانان خصوصاً شيعيان از محتوا است و پرداختن به مسائل كليشه‌اي اين هدف غرب را قابل دسترس مي‌سازد.

وي از مبلغين خواست تا با بالا بردن آگاهي‌ خود در زمينه مسائل ديني و مذهبي ارتقاي دانسته‌هاي سياسي و اجتماعي مبلغان و كسب اطلاعات از منابع معتبر را از ملزومات جامعه امروز برشمرد.

 

 

 

تظاهرات زنانه در مالزي

خبرگزاري فارس

سه شنبه 25 اردیبهشت 1386-15 می 2007

 اهانت دو تن از نمايندگان مرد مجلس مالزي به يك نماينده زن باعث شد جمعي از زنان اين كشور در اعتراض به اين مساله در كوآلالمپور دست به تظاهرات بزنند.

  

 

به گزارش خبرنگار فارس از شرق آسيا، زنان مالزيايي روز گذشته در حالي در مقابل وزارت امور زنان و خانواده مالزي تجمع كردند كه وزير مربوطه نيز در ميان آنها حاضر شد و ضمن دست دادن با يكايك تظاهر كنندگان آنان را به آرامش دعوت نمود.

برگزاري تظاهرات كه در مالزي امري نادر به شمار مي‌رود اين بار به دنبال اهانت دوتن از نمايندگان پارلمان اين كشور به يك نماينده زن صورت گرفت.

از هفته گذشته كه اين سخنان از رسانه هاي مالزي پخش شده، عكس‌العمل‌هاي مختلفي از سوي سازمان‌هاي غير دولتي و حتي مقامهاي دولتي مالزي نشان داده شده است كه در نهايت به تظاهرات روز گذشته زنان كه تعداد آنها بيش از يكصد نفر بود، منتهي شد.

زنان شركت كننده در اين تظاهرات خواستار عذرخواهي اين دو نماينده پارلمان شده بودند.

اين موضوع هم اكنون و در نزديكي انتخابات احزاب مالزي به موضوعي براي درگيري‌هاي حزبي در اين كشور تبديل شده است.

 

 

 

زنان بي سرپرست همچنان بلاتكليف هستند

خبرگزاري فارس

جمعه 21 اردیبهشت 1386-11 می 2007

 مديركل سازمان بهزيستي استان اصفهان گفت: طرح واگذاري حمايت از زنان بي سرپرست از بهزيستي به كميته امداد هنوز اجرا نشده و اين افراد از زمان مطرح شدن اين طرح تاكنون همچنان بلا تكليف هستند.

علي شاكري در گفت و گو با خبرنگار فارس در اصفهان افزود: هيئت وزيران طرح واگذاري زنان بي سرپرست به كميته امداد را مطرح نمود اما هنوز بخشنامه اي مبني بر اجراي آن به بهزيستي نرسيده است و اين زنان دچار بلاتكليفي و سردرگمي هستند.

وي تصريح كرد: سازمان بهزيستي 23 هزار زن بي سرپرست و سرپرست خانواده را تحت حمايت خود دارد كه از ابتداي فروردين تاكنون مستمري اين افراد به آنان پرداخت نشده است اما سرويس هاي ديگر حمايتي و توانمندسازي به آنان ارائه مي شود.

مديركل بهزيستي اصفهان اظهار داشت: بهزيستي تنها كار حمايتي و مالي انجام نمي دهد بلكه با توانمندسازي و تشكيل گروه‌هاي هميار و غيره به ايجاد اشتغال براي زنان بي سرپرست هم كمك مي كند و راه را براي استقلال آنان فراهم مي سازد اما كميته امداد تنها حمايت‌هاي مالي را بر عهده مي گيرد.

وي افزود: از وظايف سازمان بهزيستي حمايت زنان بي سرپرست است و لزومي ندارد به كميته امداد واگذار شود اما طبق نظر هيئت وزيران بايد به كميته امداد واگذار شود.

شاكري گفت: براي پرداخت مستمري زنان بي سرپرست به اعتبار نياز داريم اما به علت اينكه آنان تا مدتي ديگر از حمايت بهزيستي خارج مي شوند اين اعتبار به ما پرداخت نشده است.

وي تصريح كرد: تكليف زنان بي سرپرست هنوز معلوم نيست و آنان بين دو ارگان حمايتي سردرگم هستند و دچار مشكلاتي نيز شده اند.

 

  

 

معاون دادستان تهران در گفت‌و‌گو با فارس خبرداد

دستگيري تعدادي از زنان خياباني در اجراي طرح امنيت اجتماعي

خبرگزاري فارس

شنبه 15 اردیبهشت 1386-5 می 2007

 معاون دادستان تهران از دستگيري تعدادي از زنان خياباني در اجراي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي خبر داد. 

محمود سالاركيا در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود : در بررسي وضعيت تعدادي از زنان خياباني دستگير شده در اجراي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي ، مشخص شد كه اين افراد غالبا در منازل مجردي زندگي مي‌كنند و خانواده‌هاي آنها نيز از حضور فرزندانشان با اين وضعيت بي‌اطلاع هستند.

وي گفت: نيروي انتظامي و دادسرا درصدد شناسايي خانواده‌هاي اين زنان هستند ولي متاسفانه آنها با دادن آدرس‌هاي واهي سعي در گمراه كردن روند پرونده مي‌كنند و بنابراين براي اين دسته از زنان توسط قضات دادسرا قرار قانوني صادر مي‌شود.

وي ادامه داد: معمولا چون اين افراد خانواده خود را معرفي نمي كنند پس از صدور قرار قانوني و به دليل اينكه توان ارائه وثيقه و يا قرارهاي ديگر صادر شده را ندارند بازداشت و به زندان منتقل مي‌شوند.

معاون دادستان تهران ادامه داد: تعدادي از زنان فريب خورده و يا افرادي كه به نوعي سرخورده هستند اقدام به هنجارشكني‌هاي اجتماعي مي‌كنند.

سالاركيا با بيان اينكه طرح ارتقاي امنيت اجتماعي فقط محدود به مبارزه با بدحجابي نيست ، گفت: در اين طرح به طور قاطع با اراذل و اوباش و كساني كه براي نواميس مردم مزاحمت ايجاد مي‌كنند، برخورد صورت مي‌گيرد.

وي ادامه داد: اجراي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي توسط پليس جنبه ارشادي دارد و فقط براي 5 درصد از افرادي كه توسط نيروي انتظامي به مراكز پليس منتقل مي‌شوند، پرونده تشكيل مي‌شود و مابقي با اخذ تعهد آزاد مي‌شوند.

وي ادامه داد: افرادي كه براي آنها پرونده تشكيل مي‌شود، كساني هستند كه عناد دارند و با وضعيت ناهنجار در جامعه تردد مي‌كنند و حتي حاضر به پذيرفتن تذكر و اصلاح پوشش خود نيز نيستند و فقط براي ترويج بدحجابي در اجتماع ظاهر مي‌شوند.  

 

دادستان تهران در جمع خبرنگاران: زنان دستگير شده در طرح امنيت اجتماعي تبعيد مي‌شوند

خبرگزاري فارس

جمعه 14 اردیبهشت 1386-4 می 2007

 دادستان عمومي و انقلاب تهران گفت: با توجه به اينكه تعدادي زنان دستگير شده در طرح امنيت اجتماعي از شهرستان‌ها به تهران‌ آمده ‌اند لذا چنانچه اين افراد به تذكرات قانوني توجه نكنند از سوي دادگاه به شهر زادگاه خود تبعيد مي‌شوند. 

پيش از اين سردار رادان فرمانده انتظامي تهران بزرگ با ارائه آماري از فعاليت ناجا در ارشاد زنان بدحجاب گفته بود فقط براي 2 درصد از زناني كه در طرح اجراي امنيت اجتماعي به مقر پليس هدايت مي شوند پرونده قضايي تشكيل مي شود و مابقي افراد آزاد مي شوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس ، سعيد مرتضوي امروز در حاشيه جلسه حفظ حقوق بيت‌المال در جمع خبرنگاران افزود: يكي از محورهاي اجراي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي برخورد با افرادي است كه با ظاهر ناهنجار در جامعه ظاهر مي‌شوند كه در اين مورد نيز به نيروي انتظامي تاكيد شده كه اين كار بايد با مهرباني و رأفت اسلامي انجام شود و لذا برخورد انتظامي و قضايي فقط با تعداد محدودي از افراد كه به تذكرات و ارشادات توجه نمي‌كنند، صورت مي‌گيرد.

وي گفت: درصد بالايي از زناني كه در طرح امنيت اجتماعي توسط نيروي انتظامي دستگير و به دادسرا معرفي شده‌اند با هدف هنجارشكني و يا نشان‌دار شدن در جامعه موجب اغفال جوانان را فراهم مي كنند كه مطابق بررسي‌ها نيز اين افراد عمدتا از دختران فراري كه از شهرستان‌ها به تهران آمده‌اند مي باشند.

مرتضوي گفت: بعد از دستگيري اين افراد و ارجاع پرونده به دادسرا از خانواده فرد دستگير شده دعوت مي‌شود تا جهت بررسي وضعيت دستگيري فرزندشان به تهران بيايند و همواره سعي مي كنيم تا با اقدامات لازم اين افراد را تحويل خانواده هاي خود بدهيم.

دادستان تهران گفت: چنانچه اين افراد به تذكرات توجه نكرده و اعمال مجازات قانوني براي آنها موثر واقع نشود مطابق ماده 19 قانون مجازات اسلامي آنها را به شهرستان زادگاه خودشان تبعيد مي كنيم.

وي در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه ميزان دوره تبعيد در مورد اين افراد چه ميزان است گفت: ميزان تبعيد در قانون تا 5 سال هم قيد شده است ولي دادگاه با توجه به شرايط فرد دستگير شده مدت‌ آن را مشخص مي‌كند.

قاضي مرتضوي با بيان اينكه طرح ارتقاي امنيت اجتماعي در سال 85 نيز توسط نيروي انتظامي اجرا شد گفت: ستاد پيشگيري از جرايم خاص در سال 85 به طور مرتب با تشكيل جلسات افزايش امنيت اجتماعي در تهران را مورد تاكيد قرار داده است و يكي از موارد و محورهاي تصويب شده در ستاد كه بايد توسط نيروي انتظامي اجرا شود نيز طرح برخورد با افرادي كه در جامعه مبادرت به تجاهر به فسق كرده و با اعمال و رفتار ناشايست و با تظاهر و ظاهرسازي منجر به جريحه‌دار كردن عفت عمومي مي‌شوند است.

وي اضافه كرد: اجراي طرح امينت اجتماعي در سال 85 مورد استقبال مردم قرار گرفت و درصد بالايي نيز از اجراي آن حمايت كردند.

دادستان تهران گفت: 18 ناحيه بازپرسي با ايجاد يك شعبه ويژه، رسيدگي به پرونده‌ها تشكيل شده در بحث ارتقاي امنيت اجتماعي را عهده‌دار هستند و 2 ناحيه دادسراي ارشاد و فرودگاه نيز به طور تخصصي به جرائم باندي رسيدگي مي كند. 

طرح راهكارهاي اجرايي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب

وزارت ارشاد موظف به اجراي قانون منع استفاده ابزاري از تصاوير زنان در مطبوعات است

خبرگزاري فارس: به موجب تصويب طرح راهكارهاي اجرايي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب توسط شوراي فرهنگ عمومي كشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي موظف شده تا در جهت اجراي قانون منع استفاده ابزاري از تصاوير زنان در مطبوعات اهتمام بورزد. 

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، با تصويب اين طرح در سال 84 اين وزارتخانه موظف شد تا هماهنگي و نظارت بر رسانه‌هاي ارتباط جمعي مانند؛ روزنامه‌ها، مجلات، محصولات سمعي و بصري، نمايش‌ها و غيره را براي توجه به فرهنگ حجاب و عفاف و رعايت آن به عمل آورد.

همچنين اين وزارتخانه موظف به جلوگيري از انتشار و تبليغ كالاهاي فرهنگي كه با فرهنگ عفاف و حجاب مغايرت داشته باشد مانند كتاب، فيلم، نشريات ، تاتر و غيره شده و در كنار آن حمايت مادي و معنوي از آثار فرهنگي - هنري همانند تسريع در صدور مجوز، ارايه يارانه و تشويق توليد‌كنندگان آثار فرهنگي و هنرمنداني كه راهكارهاي تازه و جذاب در راستاي توسعه فرهنگ عفاف ارايه مي‌نمايند شده است.

اين وزارتخانه به موجب اين طرح بايد به ترويج الگوهاي مناسب براي عفاف و حجاب و ممانعت از ترويج فرهنگ مدگرايي منفي در محصولات و كالاهاي فرهنگي و هماهنگي و همكاري با رسانه‌هاي جمعي جهت ايجاد حساسيت لازم در خانواده‌ها نسبت به اهميت فرهنگ حجاب و عفاف پرداخته و همچنين به توليد سمفوني و آثار موسيقيايي متناسب با موضوع عفاف و حجاب و برگزاري جشنواره‌هاي فرهنگي- هنري، منطقه‌اي ، ملي و بين‌المللي براي رواج فرهنگ عفاف و حجاب بپردازد.

همچنين لازم بذكر است كه استفاده از ظرفيت سازمان‌هاي فرهنگي غير دولتي و خصوصي جهت ترويج فرهنگ عفاف و حجاب و نظارت فرهنگي بر اينترنت و ايجاد سياست‌هاي حمايت و هدايتي به منظور تعميق فرهنگ عفاف و حجاب و جلوگيري از ورود و گسترش مظاهر تهاجم فرهنگي و تبيين و تحليل ريشه‌هاي ديني و اعتقادي فرهنگ عفاف و حجاب - به ويژه براي نسل جوان - از طريق توليدات ملي، نشست‌هاي فكري - فرهنگي، ايجاد باشگاه انديشه و مانند آن 3 وظيفه ديگر اين وزارتخانه است.

اين مصوبه همچنين وظيفه نظارت بر تشكل‌هاي هنري - مردمي، نمايشگاه‌هاي هنري و محافل هنري عمومي مانند؛ كنسرت‌ها و نمايشگاه‌ها در جهت رعايت فرهنگ عفاف و حجاب و استفاده مناسب از لباس‌هاي اسلامي - ملي ( حجاب و حجاب برتر) در فيلم‌هاي سينمايي و استفاده نكردن از اين پوشش توسط شخصيت‌هاي منفي و منفور در فيلم‌ها را به عهده دارد.

لازم بذكر است به عضويت پذيرفتن خانم‌هاي متعهد و مطلع از مسائل عفاف و حجاب در هيات‌هاي نظارت بر بازبيني فيلم، كتاب و غيره، تهيه فيلم‌هاي سينمايي در مورد تاريخچه‌ كشف حجاب در ايران و بررسي علل و عوامل آن، ارزيابي مستمر وضعيت حضو زنان در فيلم‌هاي سينمايي و مطبوعات، نظارت دقيق و اصولي بر وضعيت فرهنگي - اخلاقي سالن‌هاي سينما و مراكز مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و حمايت از انتشار نشريات تخصصي و پوشاك اسلامي و سعي در جهاني نمودن اين نشريات از طريق اينترنت وظايف ديگر اين وزارتخانه است.

اين وزارتخانه همچنين موظف به برقراري ارتباط مستمر و تبليغ در جهت گسترش فرهنگ و سنن ايراني - اسلامي در بين ايرانيان مقيم خارج از كشور به وسيله رايزني‌هاي فرهنگي در سفارتخانه‌هاي جمهوري اسلامي ايران در سراسر دنيا و همكاري و هماهنگي در جهت اعزام گروه‌هاي فرهنگي جهت ترويج و تبليغ فرهنگ و آداب اسلامي - ملي براي ساير ملل- خصوصا ايرانيان مقيم خارج از كشور است.

 

 

ادامه نقض حقوق بشر در محل بدترين بحران انساني جهان
زنان دارفور همچنان طعمه درگيري‌‏ها و بحران‌‏هاي انساني در سودان هستند

تهران- خبرگزاري كار ايران

دوشنبه 7 خرداد 1386-28 می 2007

در حالي كه درگيري‌‏هاي دارفور وارد چهارمين سال خود شده است، اين منطقه تبديل به محل يكي از بدترين بحران‌‏هاي انساني جهان شده و تجاوز به زنان يك محصول جانبي مداوم آن است.
آسوشيتدپرس گزارش داد: سازمان‌‏ملل‌‏متحد و ديگر فعالان حقوق بشر با اشاره به وضعيت بحراني دارفور كه وارد چهارمين سال خود شده است، اين منطقه را محل يكي از بدترين بحران‌‏هاي انساني جهان ناميده‌‏اند كه در آن تجاوز به زنان محصول جانبي و مداوم آن است.
بنا بر اين گزارش، حكومت سودان، تجهيز و آزاد گذاشتن جنجاويدها را انكار مي‌‏كند و از مطرح شدن مسايل مربوط به تجاوز خشمگين شده و مي‌‏گويد كه حكومت محافظه‌‏كار اسلامي وي هرگز چنين چيزي را تحمل نمي‌‏كند. حكومت سودان موافقت كرده به سه هزار نيروي صلح‌‏بان سازمان‌‏ملل‌‏متحد اجازه ورود به اين كشور داده شود اما با 22 هزار نيروي تعيين شده توسط شوراي امنيت سازمان‌‏ملل‌‏متحد مخالفت مي‌‏كند و معتقد است چنين كاري سرآغازي براي غارت نفت سودان توسط كشورهاي ضدعربي خواهد بود.
در سودان مانند بسياري از كشورهاي اسلامي، جامعه هتك حرمت جنسي را اهانت به كل خانواده زن مي‌‏دانند. ماها مونا هماهنگ‌‏كننده سازمان‌‏ملل‌‏متحد در اين موضوع در سودان مي‌‏گويد: قربانيان ممكن است با محروميت‌‏هاي وحشتناكي مواجه شوند.
برخي امدادگران معتقدند جنجاويدها از تجاوز به زنان براي ترساندن شورشيان و حاميان و خانواده‌‏هاي آنان استفاده مي‌‏كنند.
مونا در مصاحبه‌‏اي در اوايل هفته گذشته در خارطوم پايتخت سودان گفت: اين يك استراتژي جنگي است.
حكومت سودان به ويژه در مورد چنين اتهام‌‏هايي حساس است و تجاوز گسترده به زنان را انكار مي‌‏كند. يك مقام بلندپايه دولتي سودان كه نخواست نامش فاش شود، گفت: افكار عمومي سودان تجاوز گروهي را بيش از جرايم ديگر در دارفور حس كرده است.
وي اعتراف كرد كه جنجاويدها در ابتدا سلاح را از دولت دريافت مي‌‏كردند ـ چيزي كه دولت سودان رسما آن را انكار مي‌‏كند ـ و مقام‌‏ها در حال حاضر تلاش در مهار كردن شبه‌‏نظاميان دارند.

 

 

زن برنده جايزه نوبل صلح نامزد انتخابات رياست‌‏جمهوري گوآتمالا شد

تهران- خبرگزاري كار ايران

دوشنبه 7 خرداد 1386-28 می 2007
ريگوبرتا منچو برنده جايزه نوبل صلح 1992 به طور رسمي خود را نامزد حزب چپ‌‏گراي ميانه براي شركت در انتخابات رياست‌‏جمهوري كرد.
آسوشيتدپرس گزارش داد: ريگوبرتا منچو، برنده جايزه نوبل صلح 1992، ضمن اعلام رسمي نامزدي براي شركت در انتخابات رياست‌‏جمهوري از طرف حزب چپ‌‏گراي ميانه نشستي براي گوآتمالا در اولين سخنراني خود به عنوان نامزد رسمي بازنگري سيستم اراضي كشور را پيشنهاد كرد.
اين نامزد انتخابات گفت: بايد سياست‌‏هاي اراضي بازنگري شود، زيرا افرادي هستند كه زمين‌‏ها را به‌‏طور غيرقانوني غصب كرده‌‏اند.
وي همچنين بر لزوم تشكيل دادگاه‌‏هاي اراضي براي حل قانوني مشكلات زمين كه در مناطق مختلف گوآتمالا حاكم است، تاكيد كرد و گفت: به عقيده من اوضاع زمين بايد يك‌‏بار براي هميشه حل شود. ما درباره اصلاح اراضي صحبت نمي‌‏كنيم زيرا اين ايده اكنون مناسب نيست. ما بر اين باوريم كه بايد كساني كه املاك خود را به‌‏طور غيرقانوني از دست داده‌‏اند، دوباره بتوانند آن را به دست آورند.
از سوي ديگر، بر اساس آخرين نظرسنجي‌‏ها منچو در بين چهار نامزد رسمي اين انتخابات سومين مكان را در اختيار دارد.

 

 

افزايش اسيدپاشي روي زنان در نپال

ایران نیوز

پنجشنبه 3 خرداد 1386-24 می 2007

حمله با اسيد به روي زنان در نپال نسبت گذشته افزايش قابل ملاحظه اي داشته است. 

گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس به نقل از سايت" گلف تايمز" حاکي است، در حالي که برخي از زنان در پايتخت نپال براي احراز پست هاي سياسي خود را به آب و آتش مي زنند زنان ديگر در نواحي جنوب شرقي اين کشور در ترس غوطه ور هستند که مبادا از سوي اقوام خود مورد حمله اسيدي واقع شوند.

بر اساس اين گزارش، اسيدپاشي در کشورهاي همسايه نپال نظير هند و بنگلادش رايج است و اين فرهنگ نادرست به کشور نپال نيز راه پيدا کرده به طوري که طي يک سال گذشته بر شمار قربانيان اين جرم افزوده شده است.

يک از طرفداران حقوق زنان در نپال در اين باره گفت که مدت 5 سال براي حمايت از زنان فعاليت مي کند و تا چند سال پيش خبري از اين قبيل حوادث نبود اما فقط طي سال گذشته با 5 يا 6 زني که قرباني " اسيدپاشي" شده اند ديدار کرده است.

تحقيق در مورد قربانيان نشان داد که اکثرشان از خانواده هايي با فرهنگ پايين بوده يا اين که به نحوي با هندي ها رابطه داشته اند.

يک زن 18 ساله هندي که در "سان ساري" زندگي مي کرد پس از اين که مورد تعرض از سوي چند نفر قرار گرفته بود، مهاجمان با ريختن اسيد روي صورتش او را رها کردند.

اما قرباني بعدي زن 22 ساله اي بود که از سوي شوهر، همسر اول او و خواهرشوهرش با اسيد سوخت.

بسياري از اين نوع حملات در " بيرات ناگار" روي مي دهد. "سادينا خاتون" نيز از سوي همسرش مورد حمله قرار گرفت زيرا شوهرش به او مشکوک بود و تصور مي کرد همسرش به او خيانت کرده است.

اين حادثه زماني روي داد که خاتون مشغول شير دادن به فرزندش بود که در اين حمله، طفل نيز آسيب ديد.

مرداني که اغلب مرتکب اين عمل مي شوند بيشتر به تصور اين که همسرشان به آنان خيانت خواهد کرد با اسيدپاشي چهره او را تغيير مي دهند تا هيچ جذابيتي براي ديگران نداشته باشد.

 

 

 

دستگيري 4 متهم به سنگسار دختر 17 ساله تازه مسلمان كردستان عراق

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

جمعه 4 خرداد 1386-25 می 2007

سايتهاي اينترنتي از جمله سي‌ان‌ان از سنگسار يك دختر 17 ساله تازه مسلمان در كردستان عراق خبر دادند.

به گزارش خبرنگار زنان ايسنا دعا خليل اسود، يك دختر 17 ساله در شهر باشيقاي كردستان عراق، هفتم آوريل 2007 سنگسار شد.

دعا كه به مذهب يزيدي تعلق داشت، عاشق يك مرد عرب مسلمان شده و به اين علت از خانه مي‌گريزد، اما اين مرد وي را نمي‌پذيرد.

در پي اقدام دعا به تغيير مذهب، وي توسط مردان فاميل در ميان شهر باشيقاي كردستان عراق سنگسار مي‌شود.

اين خبر از سوي شركت‌كنندگان در اين ماجرا و با ضبط آن در تلفن همراه، بازتاب جهاني يافته و در پي آن ، فعالان زنان در كردستان عراق ، تظاهراتي در شهر اربيل عليه قتل‌هاي ناموسي و سنگسار در كردستان به راه انداختند.

به گزارش خبرگزاري CNN ، در اين راستا مقامات عراقي 4 نفر را در ارتباط با قتل اين دختر دستگير كرده‌اند كه از خويشاوندان دعا هستند.

يكي از اين مقامات اظهار داشته كه حداقل سه افسر حاضر در صحنه، مورد بازجويي قرار گرفتند و امكان اخراجشان وجود دارد.

همچنين عالي‌ترين مقام پليس باشيقا نيز در حال تغيير است.

 

 

در كارگروه امور بانوان استان مركزي طرح ساخت دوچرخه اسلامي براي بانوان در اراك تصويب شد

خبرگزاري فارس

چهارشنبه 26 اردیبهشت 1386-16 می 2007

طرح ساخت دوچرخه اسلامي براي بانوان امروز در كارگروه امور بانوان استان مركزي تصويب شد.

به گزارش خبرگزاري فارس از اراك، الهه سوفالي يكي از ارائه دهندگان اين طرح در جلسه كارگروه امور بانوان استان مركزي به تشريح ويژگي‌هاي كلي دوچرخه اسلامي پرداخت و گفت: اين دوچرخه به‌گونه‌اي طراحي شده است كه كابين اطراف آن به‌طور كامل نيمي از بدن بانوان را مي‌پوشاند.

وي با بيان اين‌كه دوچرخه اسلامي با توجه به رعايت اصل عفاف و حجاب توسط گروه فني و سازنده آن طراحي شده است افزود: اين طرح با هدف ارتقاي سلامت بانوان، توجه به ورزش بانوان و تلاش در جهت ايجاد روحيه نشاط و شادي در بين اين قشر تهيه شده است.

سوفالي خاطرنشان كرد: به شرط تصويب اين طرح و توليد انبوه دوچرخه‌هاي فوق استان مركزي ميزبان اولين مسابقات دوچرخه سواري بانوان كشور خواهد بود.

در بخش ديگر جلسه كه با محوريت موضوع حقوق زنان در جامعه برگزار شد، فاطمه رضايي كارشناس قضايي و مشاور رئيس كل دادگستري استان مركزي در سخناني به تشريح حقوق زنان و خلأهاي قانوني موجود در كشور پرداخت و گفت: عدم آگاهي زنان به حقوق حقه خود نيز مهم‌ترين معضل فراواني اين قشر است.

وي با بيان اين‌كه آشنايي زنان از حقوق خود حكم پيشگيري از وقوع معضلات اجتماعي را دارد اظهار داشت:اگر تك تك افراد جامعه به حقوق خود آگاهي كامل داشته باشند مطمئناً از حجم معضلاتي چون طلاق در جامعه كاسته مي‌شود.

رضايي در بخش ديگر سخنان خود از شيوه نادرست ازدواج‌هاي موقت در جامعه اظهار تأسف كرد و گفت:ازدواج‌هاي موقت با شيوه رايج امروزي موجب تزلزل پايه‌هاي خانواده شده است.

وي با تأكيد بر ضرورت ساماندهي ازدواج‌هاي موقت و آگاه‌سازي افراد در اين رابطه افزود: قانوني نبودن بسياري از اين ازدواج‌ها همواره موجب وارد شدن ضربات مهلكي بر شخصيت زنان مي‌شود.

علي قرباني معاون سياسي امنيتي استانداري مركزي نيز در ا ين جلسه با انتقاد از تغيير فلسفه ازدواج موقت در جامعه امروزي گفت: متأسفانه امروز فلسفه اصلي ازدواج موقت به دست فراموشي سپرده شده و به هوي و هوس آقايان تبديل شده است.

وي همچنين از ديد منفي جامعه در اجراي طرح‌هايي چون ارتقاي امنيت اجتماعي به بانوان اظهار تأسف كرد و گفت: امروز وقتي نامي از طرح ارتقاي امنيت اجتماعي يا فساد اخلاقي در جامعه برده مي‌شود همه پيكان‌ها متوجه بانوان مي‌شود و آقايان از آنها مستثني مي‌شوند.

قرابتي با بيان اين‌كه سهم مردان در فساد اخلاقي جامعه و يا تهديد امنيت اجتماعي سهم كمي نيست اين نوع نگاه را اجحافي بزرگ در حق بانوان عنوان كرد و گفت: جامعه زنان امروز با مشكلات متعددي در بعد قوانين حمايتي و محدوديت‌هاي شغلي روبرو هستند.

 

 

ايجاد جنبش "بس" از سوي زنان عراقي براي نفي خشونت
 خبرگزاری جمهوری اسلامی

سه شنبه 18 اردیبهشت 1386- 8 می 2007
جمعی از زنان عراقي براي نشر فرهنگ صلح و همزيستي مسالمت‌آميز و نفي خشونت‌هاي جاري در عراق اقدام به ایجاد جنبشی به عنوان بس کردند.به گزارش ایرنا این عده از زنان که اغلب از اعضای مجلس نمایندگان عراق و با مشاوران دولتی یا کارکنان ادارات هستند،در این تشکل جدید صلح آمیز وجود دارند.دبیل کل جنبش بس از طرف زنان عراقی گفت:نمی خواهیم دیگر بیوه و فرزند مرده داشته باشیم،نمی خواهیم دیگر مرگ همسران و جیگر گوشه هایمان را ببنیم،می خواهیم لبخند بر لبها بنشانیم و آینده ای روشن برای کشورمان ترسیم کنیم.

 

 

 

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در گفت و گو با ایسکانیوز

طرح انطباق جنسیتی در بیمارستان ها فقط برای برخی از بیماری ها اجرا می شود

تهران- ایسکانیوز

پنجشنبه 20 اردیبهشت 1386- 10 می 2007

 عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: طرح انطباق جنسیتی که در بیمارستان ها اجرا می شود فقط شامل برخی از بیماری های خاص است.

حسینعلی شهریاری روز پنجشنبه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار گروه اجتماعی ایسکانیوز افزود: طرح انطباق جنسیتی که به مرور در بیمارستان های کشور اجرا می شود طرحی است که فقط انواع خاصی از بیماری ها همچون بیماری های زنان و زایمان، قلبی و عروقی، عفونت های ادراری و کلیه بیماری های از این قبیل که بسیاری از افراد را از مراجعه به پزشک و متخصص مرد باز می دارد.

وی تصریح کرد: این طرح به جهت دسترسی بهتر بیماران به پزشک متخصص و بدون هیچ نوعی از نگرانی برای آنان به تصویب رسیده است.

شهریاری در خصوص اجرایی شدن این طرح افزود: اجرای طرح انطباق جنسیتی در بیمارستان ها احتیاج به زمان زیادی دارد و به دلیل مشکل کمی فضاهای بیمارستان های دولتی و نبود پزشک متخصص زن به تعداد کافی به تدریج عملی خواهد شد.

نماینده زاهدان گفت: طرح انطباق جنسیتی در بیمارستان ها به جهت محدودیت مکانی ابتدا در دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان مرتبط با وزارت بهداشت و درمان عملی می شود. عضو کمیسیون بهداشت و درمان افزود: این طرح مزیت های بسیاری به دنبال خواهد داشت چرا که بر پایه اعتقادات مردم، فضای خاصی را ایجاد می کنیم تا به فردی که پایبند به شئونات اسلامی و اعتقادات خاص است احترام گذاشته شود.

به گزارش ایسکانیوز، طرح انطباق جنسیتی در بیمارستان ها از سال 75 با توجه به شرایط اجتماعی و اعتقادی در کشور و عدم مراجعه تعداد زیادی از بیماران زن به جراح و متخصص مرد و جهت جبران عوارضی که بیماران زن متحمل شدند مطرح شد و طی یکی 2 سال نیز در برخی از دانشگاه ها متخصص زن و مرد جداگانه بیماران را معاینه می کردند.

به گزارش ایسکانیوز این طرح در دوره اصلاحات متوقف شد و در سال 86 مجدداً عملی شدن طرح انطباق جنسیتی بیمارستان ها در مجلس جهت دسترسی بیشتر بیمار به پزشک و عدم نگرانی بیماران زن مطرح شد.

 

جمع آوري14هزار امضاء در مخالفت با ختنه دختران در کردستان عراق 

خبرگزارى آريا

دوشنبه 17 اردیبهشت 1386-7 می 2007

درمدت يک ماه 14هزار امضاء در مخالفت با ختنه کردن دختران در کردستان عراق جمع آورى شد.

به گزارش سرويس اخبار ويژه آريا به نقل از نشريه هاولر پست چاپ اربيل ، دراين باره در بيانيه اى که نسخه اى از آن در دفتر هاولرپست موجود است و سازمان المانى وادى با همکارى چند سازمان و شخصيت داخلى براى تنظيم ان و جمع اورى امضا تلاش کرده است از سازمانهاى زنان و وزارت امور زنان درخواست شده است،مسا له ختنه کردن دختران به طور رسمى در پارلمان (کردستان عراق)مطرح شود.

در بخش ديگرى از اين بيانيه که 14 هزار امضاء از شهرهاى مختلف کردستان پاى آن ديده مى شود،آمده است لازم است از سوى سازمانهاى زنان و وزارت امور زنان و سازمان حقوق بشر به طور کامل از اين پديده جلوگيرى شود.

خاطر نشان مى شود هنوز ساليانه صدها دختر در مناطق مختلف کردستان عراق ختنه مى شوند.

 

مشاور وزير كشور: طرح جامع لباس ويژه زنان كارمند آماده شده است

خبرگزاري جمهوري اسلامي

یکشنبه 16 اردیبهشت 1386-6 می 2007

مشاور وزير كشور گفت: از سوي دفتر امور بانوان كشور طرح جامع لباس ويژه زنان كارمند آماده شده است و در روز ميلاد حضرت زهرا(س) به زنان شاغل در ادارات كشور اهدا خواهد شد.

فرشته ساساني در گفت و گوي با ايرنا در ياسوج افزود: اين طرح از مدت ها قبل طراحي و پس از نظرخواهي ازبسياري از طراحان لباس كشوري در نهايت ۱۴ مدل لباس ارائه كه فقط دو مدل از اين لباس انتخاب و مصوب شد.

 

وي گفت: براي تهيه اين لباس براي كارمندان زن استانهاي كشوراعتباري به ميزان دو ميليارد و ۱۸۰ميليون ريال نياز است و هم اكنون درصدد متقاعد سازي مسوولين براي تهيه اين لباس در روز زن هستيم.

وي افزود: اين لباس برگرفته از تمام مدلهاي مد روز لباس زنان در رنگهاي مختلف است.

وي به تاثيرگذار بودن قشر كارمند و شاغل بر ديگر اقشار جامعه تاكيد كرد و افزود:با توجه به اينكه تاثيرگذاري اين قشر بر ديگران بسيار مشاهده شده است به همين دليل اولين جامعه هدف زنان شاغل در نظر گرفته شده است.

ساساني اضافه كرد: زمينه رشد فرهنگ ناهمگون در قالب لباس‌ها صورت گرفته است كه با اين طرح در آينده ديگر نيازي به دستگاههاي انتظامي وجود ندارد كه به مبارزه با بد حجابي بپردازند.

وي گفت:دولت براي ساماندهي پوشش زنان ، حمايت‌هاي مادي و فرهنگي خود را در چهار بايسته ارشادي، اقتصادي، اجتماعي و انتظامي به وزارت كشور ارائه كرده است.

معاون وزير كشور و مدير كل دفتر امور بانوان اين وزارتخانه اواخر هفته گذشته به مدت چهار روز به منظور بررسي مشكلات و توامنديهاي زنان كهگيلويه و بويراحمد به اين استان سفر كرد.

 

افزايش حضور زنان در عرصه هاي مختلف اجتماع الجزاير موضوع یک روزنامه آمریکایی

  ایوانا

پنجشنبه 3 خرداد 1386-24 می 2007

روزنامه آمريكايي "هرالد تريبيون" در شماره روز گذشته خود طي گزارشي تحت عنوان "زنان، برنده انقلاب خاموش الجزاير" به موضوع افزايش حضور زنان در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي، اقتصادي و سياسي الجزاير پرداخته است.

به گزارش ایونا ، اين گزارش مي‌نويسد : در الجزاير زنان با حفظ شئونات مذهبي و رعايت داوطلبانه حجاب در واقع خود را از پيش داوريهاي اخلاقي و محدوديتهايي كه مردان بر آنها تحميل كرده اند، رهانيده‌اند.

در سطح خيابانها كمتر مي‌توان زن بي‌حجاب يافت برعكس زنان محجبه در همه نقاط شهر به خصوص در مساجد حضوري مشهود دارند.

 

در الجزاير ۷۰درصد حقوقدانان ، ۶۰درصد قضات دادگاهها و ۶۰درصد دانشجويان دانشگاهها را زنان تشكيل مي‌دهند.

نقش‌فزاينده زنان در تامين معاش خانواده در قياس با مردان روزبروز بيشتر مي شود.

در منطقه‌اي از جهان كه حضور زنان در امور اجتماعي عمدا كمرنگ است، الجزاير يك استثناست زيرا حضور زنان در همه جا به وضوح مشهود است. زنان حتي در مشاغل سخت نظير رانندگي تاكسي و اتوبوس و كارگر پمپ بنزين هم اشتغال دارند.

البته هنوز قدرت در سطوح رسمي، در اختيار مردان است و زنان فقط ۲۰درصد نيروي كار جامعه را تشكيل مي‌دهند. اين رقم دو برابر آمار نسل پيشين زنان جامعه است.

اين تحولات شگرف در جامعه الجزاير، در سايه جنگ قدرت كه از ديرباز ميان حزب حاكم و اسلامگرايان جريان دارد، پنهان مانده است.

براي اشتغال مردان ويا حتي خروج آنها از كشور براي اشتغال ، تحصيلات دانشگاهي چندان ملاك نيست . بالعكس براي زنان ورود به محيط اجتماع و كسب جايگاهي موجه در جامعه تحصيلات دانشگاهي اصل است.

به گزارش ایونا ، نسل‌امروز زنان الجزاير در مسيري گام نهاده‌اند كه در كشمكش اقتدار ميان دولت سكولار و تمايلات اسلام خواهي جامعه در نوسان است.

به علت اشتغال زنان به تحصيلات دانشگاهي، سن ازادواج بالا رفته و نرخ زاد و ولد هم در سطح كشور شاهد تنزل بوده است. آمار كودكان دبستاني به نصف تقليل يافته است.

البته بالارفتن سن ازدواج دليل ديگري هم دارد و آن نرخ بالاي بيكاري است.

درگذشته سن معمول ازدواج درميان زنان ۱۷الي ۱۸سال بود اما امروز به ۲۹سال افزايش يافته است.

جامعه شناسان بر اين باورند كه شاخصهاي جمعيت شناسي دليل اصلي اين تحولات نيست زيرا زنان فقط اندكي بيش از نيمي از جمعيت الجزاير را تشكيل مي‌دهند. اين جامعه شناسان سير تحول در تمايلات و فرصتها را دليل اصلي اين تحولات شگرف اجتماعي بر مي‌شمرند.

پسران بيشتر ترجيح مي‌دهند درس و مدرسه را رها كرده و رو به مشاغل خرده تجارت و يا خروج از كشور آورند.

 

اعتماد مردم به دولت روزبروز كمتر مي‌شود. انتخابات اخير پارلماني گواه صادقي است بر اين مدعااست. ميزان استقبال مردم از انتخابات بسيار پايين بود و ۹۷۰هزار راي باطله به صندوقها ريخته شد.

به گزارش ایونا ، شورش و تظاهرات اعتراض آميز مردم به معضلات جامعه اعم از فساد حاكم بر كشور و ساير مشكلات اجتماعي و اقتصادي و همچنين خشونت و حملات مسلحانه از معضلات جامعه الجزاير است.

در جنگهاي داخلي دهه ۹۰الجزاير بيش از ۱۰۰هزار تن كشته شدند.

برخي از رهبران روحاني جامعه به حضور زنان در عرصه‌هاي اجتماعي اعتراض دارند و آن را مغاير با روح اسلام مي‌شمرند. زندگي زنان روستايي همچنان تابع اصول سنتي حاكم برجامعه است.

 

 

هند سفر زنان را به کشورهای عربی محدود کرد

ایوانا

پنجشنبه 3 خرداد 1386-24 می 2007

دولت هند براي جلوگيري از هرگونه سو استفاده غير اخلاقي از زنان اين کشور از سفر زنان زير سي سال هندي به شماري از کشورهاي جهان از جمله کشورهاي عرب حوزه خليج فارس جلوگيري مي کند.

به گزارش ایونا، براساس تصميم دولت هند، آن دسته از زنان هندي که خواستار سفر به اين کشورها و کار در آنجا هستند بايد پيش از سفر از دولت هند مجوز رسمي دريافت کنند. 

کشورهايي که سفر زنان هندي زير سي سال به آنها ممنوع شده است عربستان، بحرين، امارات عربي متحده، کويت و عمان و نيز کشورهاي مالزي، سوريه، اردن، افغانستان، تايلند، اندونزي، عراق، سلطان نشين برونئي، نيجريه، سودان و ليبي را شامل می شود.

در این گزارش به نقل از وزير کار و کودکان هند آمده است ؛ اين ممنوعيت شامل زناني است که زير سي سال هستند و مي خواهند به عنوان خدمتکار به هر يک از کشورهايي که مستلزم مجوز رسمي است سفر کنند.

بر اساس آمارهاي دولت هند، هر سال بيش از پانصد هزار زن هند را براي کار درخارج ترک مي کنند در صورتي که آمارهاي رسمي نشان دهنده آن است که حدود يک ميليون زن براي کار به خارج مي روند .

رسانه هاي هند بارها اعلام کرده اند، از زنان خدمتکار هندي که دستمزهاي اندکي مي گيرند استثمار بدني و جنسي مي شوند اما به ندرت رخ مي دهد که شکايتي مطرح شود.

 

 

بیسوادی مهمترین مشکل زنان آذربایجان غربی است 

کانون زنان ایرانی
پنجشنبه 10 خرداد 1386-31 می 2007

با توجه به پژوهش های انجام شده در خصوص مشکلات و معضلات زنان ، بیسوادی از عمده ترین مشکلات و معضلات زنان استان آذربایجان غربی است .
به گزارش ایونا ، طیبه صفایی مشاور استاندار آذربایجان غربی در امور بانوان در گفتگو با خبرنگار ایونا با اعلام این مطلب افزود : با توجه به پژوهش های انجام شده در خصوص مشکلات و معضلات زنان ، بیسوادی از عمده ترین مشکلات و معضلات زنان استان میباشد که ناموفق بودن مسئله سوادآموزی در بین دختران و زنان روستایی و عشایری از دلایل بالا بودن آن است.
به گفته وی وجود مشکلات فرهنگی و نگرشهای سنتی ، صعب العبور بودن راه ها و کمبود اعتبارات از مهمترین علت های بالا بودن بی سوادی در بین زنان استان است .
وی با اعلام اینکه میزان با سوادی زنان استان آذربایجان غربی رتبه بیست و ششم را به خود اختصاص داده است گفت : این رقم در شان استان ما نیست که تمامی دستگاه ها باید با همکاری هم در زمینه ارتقاء سطح فرهنگی روستائیان ، تقویت ایجاد اعتماد و باور بینی آنان ، به رفع این معضل اجتماعی اقدام کنند.

 

 

كنفرانس "زنان، شبكه‌اي براي صلح و امنيت در خاورميانه" در وين آغاز شد

خبرگزاري جمهوري اسلامي  

چهارشنبه 9 خرداد 1386-30 می 2007

همايش "زنان پيشرو - شبكه‌اي براي صلح و امنيت در خاورميانه" ظهر چهارشنبه در وين پايتخت اتريش آغاز به كار كرد.در اين نشست كه به مدت دو روز ادامه دارد، ۸۰تن از زنان مطرح در امور سياسي، اقتصادي، رسانه‌اي و مدني از اروپا، آمريكا و خاورميانه درباره نقش مطبوعات، تحولات اقتصادي و ايجاد شبكه در سياست و اجتماع مدني در روند صلح خاورميانه بحث و گفت وگو مي‌كنند.

در اين همايش "كاندوليزا رايس" و، "اورزولا پلاسنيك" وزراي امور خارجه آمريكا و اتريش، "حنان اشرفي" نماينده مجلس فلسطين، "تسيپي ليوني" وزير امور خارجه رژيم صهيونيستي، "شيخا حييا راشد الخليفه" رييس مجمع عمومي سازمان ملل و برخي ديگر از شخصيت‌هاي سياسي از منطقه خاورميانه شركت دارند.

پلاسنيك پيش از گشايش اين نشست، در نشستي مطبوعاتي در وين گفت كه خاورميانه تنها يك منطقه بحراني و جنگي نيست بلكه منطقه‌اي با فرصت‌ها و ظرفيت‌هاي باورنكردني است.

وزير امور خارجه اتريش افزود: ۵۰درصد از اين ظرفيت‌ها مربوط به زنان است در حالي كه ما مي‌دانيم كه وضعيت زنان در برخي از اين مناطق با مشكلات پيچيده‌اي همراه است.

وي گفت: بايد بر قدرت گفت وگو تاكيد شود، زيرا گفت وگوي بيشتر و عميق تر در خاورميانه مورد نياز است.

پلاسنيك همچنين گفت كه در اين نشست دو روزه شركت‌كنندگان نظرات و مشكلات خود را مطرح و با يكديگر تبادل نظر مي‌كنند تا بتوانند راه‌هاي جديد براي همكاري‌ها پيدا نمايند.

 

 

همايش "زنان پيشرو- شبكه‌اي براي صلح و امنيت در خاورميانه" پايان يافت

خبرگزاري جمهوري اسلامي  

پنجشنبه 10 خرداد 1386-31 می 2007

همايش دو روزه "زنان پيشرو- شبكه‌اي براي صلح و امنيت در خاورميانه"، عصر روز پنجشنبه با برگزاري يك نشست مطبوعاتي در وين به كار خود پايان داد.

"اورزولا پلاسنيك" وزير امور خارجه اتريش، در اين نشست گفت: ما گفت وگو را انتخاب كرده‌ايم و به قدرت آن تكيه مي‌كنيم.

وي، همچنين گفت كه در اين نشست به تقويت موضع زنان در يافتن راه‌حل بحرانها بويژه در خاورميانه تاكيد شد.

"شيخا حييا راشد الخليفه" رييس شصت و يكمين مجمع عمومي سازمان ملل نيز در اين زمينه گفت: زنان بايد به اين موضوع فكر كنند كه چگونه مي‌توانند در روند صلح خاورميانه سهيم باشند.

وي افزود: در اين همايش يك گام ديگر به جلو برداشته شد و آن اين است كه چگونه مي‌توان بعنوان يك زن در يافتن راه‌حل مشكلات كمك كرد و در روند صلح خاورميانه سهيم بود.

رييس مجمع عمومي سازمان ملل، تاكيد كرد: آموزش، يكي از عناصري است كه به نقش زنان در صلح خاورميانه كمك مي‌كند، زيرا با كيفيت بالاي آموزشي مي‌توانيم درباره مسايلي كه با منطق جهان تطابق ندارد، سوال كنيم و آن را مورد انتقاد قرار دهيم.

وي همچنين اظهارداشت كه گفت وگو بر درك تفاوتها و حل مشكلات كمك مي‌كند.

"حنان عشراوي" نماينده مجلس فلسطين نيز در اين زمينه گفت: ديدارهايي چون نشست امروز مي‌تواند موجب اساسي براي صلح باشد.

وي افزود: ما بعنوان زنان از مناطق بحراني مختلف در اين نشست با يكديگر ديدار كرديم، مهم است كه واقعيتها را بينيم و آن را بازگو كنيم.

اين نماينده مجلس فلسطين افزود: در اين نشست درباره نقش زنان و اينكه چگونه زنان مي‌توانند نقش تصميم گيرنده براي حل بحرانها داشته باشند، گفت وگو و بر آن تاكيد شد.

"هيرو ابراهيم احمد طالباني" همسر رييس جمهوري عراق نيز از ديگر شركت كنندگان در اين نشست گفت: در اين نشست بر نقش رسانه‌ها تاكيد شد.

وي افزود: ما درباره اينكه مطبوعات در روند صلح چه نقشي مي‌توانند داشته باشند و نقش زنان فعال در مطبوعات و رسانه‌ها در اين زمينه گفت وگو كرديم.

وي با اشاره به اينكه مطبوعات از نقش بسيار مهم و قدرت زيادي برخوردار هستند، گفت اما مهم آن است كه چگونه مي‌توان از مطبوعات استفاده كرد، آيا براي تسهيل و بهتر كردن زندگي و يا براي سخت و دشوار ساختن آن استفاده شود.

 

 

ده درصد زندانيان خراسان جنوبي را زنان تشكيل مي‌دهند

خبرگزاري جمهوري اسلامي

 پنجشنبه 10 خرداد 1386-31 می 2007

مديركل اداره زندانهاي خراسان جنوبي گفت: ۱۰درصد زندانيان اين استان را زنان تشكيل مي‌دهند.

به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي، محمود اميني روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: اين در حالي است كه ميانگين كشوري اين رقم پنج تا شش درصد است.

وي با بيان اينكه جرايم ۸۶درصد زندانيان اين استان مربوط به مواد مخدر است افزود: هم‌اكنون ۲۸۱۱زنداني در زندانهاي اين استان بسر مي‌برند كه ۲۸۰ نفر آنان را زنان تشكيل مي‌دهند.

او گفت: جرايم نود و هفت درصد زنان زنداني نيز مربوط به مواد مخدر است.

وي همچنين فضاي آموزشي، فرهنگي، تفريحي و حرفه‌آموزي را براي هر زنداني در اين استان ۴/۵مترمربع ذكر كرد و افزود: اين در حالي است كه ميانگين كشوري اين فضا از سوي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي ده مترمربع و از سوي سازمان زندانهاي كشور ۱۷مترمربع اعلام شده است.

او استانداردهاي جهاني اين فضا را ۳۷مترمربع براي هر زنداني ذكر كرد.

وي با اشاره به كمبود فضاهاي آموزشي و ورزشي زندانيان استان گفت: ۲۰ درصد زندانهاي خراسان جنوبي استانداردسازي شده‌اند.

او افزود: ساخت زندان جديد بيرجند كه از سال ۱۳۸۰آغازشده به علت كمبود اعتبارات به مدت دو سال متوقف شده بود كه با حضور رييس جمهور در استان دوباره فعال شد و اميد است در سال آينده به بهره‌برداري برسد.

وي گفت: اين زندان با زيربناي ۳۴هزار مترمربع در حال ساخت مي‌باشد كه تاكنون ۳۰ميليارد ريال براي ساخت آن هزينه شده و با هزينه ۱۰ميليارد ريال ديگر به بهره‌برداري مي‌رسد.

او افزود: زندان جديد با فضاي ۱۷مترمربع براي هر زنداني گنجايش ۲۰۰۰ نفر را دارد.

وي همچنين قدمت زندان شهر فردوس در اين استان را با داشتن ۱۳۴زنداني مربوط به ۵۰سال پيش دانست و افزود: فضاي زندان براي هر زنداني در فردوس دو مترمربع است.

او گفت: استاندار خراسان جنوبي در شوراي اداري استان درفردوس ۹ميليارد ريال براي ساخت زندان جديد اين شهرستان اختصاص داد كه براي واگذاري زمين آن پيگيري لازم در حال انجام است.

وي ساخت زندان نهبندان و فردوس درسال جاري را از اولويت‌هاي اين سازمان ذكر كرد و افزود: ۵۰۰نفر از محكومين نهبندان در زندان بيرجند بسر مي‌برند كه ۲۰۰نفر آنان بومي نهبندان هستند.

او با اشاره به كمبود فضاي كانون اصلاح و تربيت بيرجند گفت: هم‌اكنون ۶۰ نفر از نوجوانان زير ۱۸سال در اين كانون نگهداري مي‌شوند كه ۶۵درصد آنان غير بومي و جرايم بيشتر آنان مواد مخدر است.

وي همچنين از برگزاري همايشي در زمينه حبس زدايي و كاهش جمعيت كيفري و پيشگيري از جرم با همكاري دانشگاه آزاد اسلامي، دادگستري و سازمان زندانها در اين استان در ۱۹خرداد ماه خبر داد.

 

او افزود: همايش بين‌المللي نيز روزهاي ۲۳و ۲۴خرداد باحضور مسوولين سه قوه و مسوولان كشوري و استاني در زمينه حبس‌زدايي و جايگزيني مجازاتها و پيشگيري از جرم در تهران برگزار مي‌شود كه نتايج آن در مجلس مطرح شده و اصلاحاتي در آنجا صورت مي‌گيرد.

وي همچنين از تشكيل كميته حبس زدايي و كاهش جمعيت كيفري در استان خبر داد و گفت: در اين راستا مواردي از جمله اصلاح و پالايش قوانين حبس، حذف زندانيهاي كوتاه مدت، فعال شدن تيم‌هاي مددكاري در دادگاهها و دادسراها و نيروي انتظامي، حضور قضات با تجربه در كنار قضات جوان و نظام‌مند كردن عفو ها در استان انجام مي‌شود.

او ايجاد بانك اطلاعاتي و سوابق مجرمان را از پيشنهادات اين كميته براي قرار گرفتن در دستور كار مجلس در راستاي حبس زدايي و كاهش جمعيت كيفري ذكر كرد.

وي همچنين بااشاره به هفته قوه قضائيه از اول تا هفتم تيرماه گفت: شركت كاركنان و مددجويان در نماز جمعه، ديدار با امام جمعه، برگزاري مسابقات فوتسال كاركنان دستگاه قضايي، احداث بازداشتگاه موقت بيرجند و برگزاري مسابقات كتابخواني از جمله برنامه هفته قوه قضائيه در استان خراسان جنوبي مي‌باشد.