زنان:جمعه 6 بهمن 1385-26 ژانویه 2007

 

 

 

 

بيشترين خشونت‌ها عليه زنان در اندونزي هنگام وضعيت‌هاي اضطراري نظامي صورت مي‌گيرد

 كوالالامپور، خبرگزاري جمهوري اسلامي

چهارشنبه 4 بهمن 1385-24 ژانویه 2007

كميته ملي دفاع‌از حقوق زنان در شهر آچه اندونزي از اعمال بيشترين خشونت عليه زنان هنگام برقراري وضعيت‌هاي اضطراري نظامي خبر داد.

به نوشته روز چهارشنبه روزنامه كومپاس چاپ اندونزي گزارش كميته ملي دفاع از حقوق زنان اندونزي تاكيد دارد كه از سال ۱۹۹۹تا ۲۰۰۶بالغ بر ۱۰۳پرونده خشونت عليه زنان تشكيل شده است كه ۶۰درصد آن هنگام وضعيت‌هاي اضطراري نظامي طي سالهاي ۲۰۰۳تا ۲۰۰۵روي داده است.

"ام.ناظر" معاون استاندار شهر آچه درباره اين گزارش ۵۳صفحه‌اي گفت: با نگاهي به اين گزارش، درمي‌يابيم كه تشكيل كميسيون حقيقت ياب و آشتي در اندونزي يك امر ضروري است.

 

 

 

كم‌خوني ، شايع‌ترين بيماري در بين زنان چهارمحال وبحتياري است

خبرگزاري جمهوري اسلامي

چهارشنبه 4 بهمن 1385-24 ژانویه 2007

رييس دانشگاه علوم پزشكي چهارمحال و بختياري گفت: بيماري كم‌خوني يكي از شايع‌ترين بيماري هادر بين زنان اين استان است.

"مهدي محمودزاده" روز چهارشنبه در كارگروه بانوان و خانواده اين استان افزود: در استان از هر چهار زن يك نفر داراي بيماري كم خوني است.

وي گفت: شيوع اين بيماري دربين مردم استان ۱۵درصد است كه از نرم كشوري چهاردرصد بالاتر است.

به گزارش ايرنا، وي گفت: ۲۵درصد از مردم استان از جمله زنان با فقر ويتامين آهن روبرو هستند.

وي گفت: سو تغذيه، توجه نداشتن به سلامت جسم و فقر ويتامين آهن از مهمترين عوامل افزايش اين بيماري است كه نداشتن تمركز هواس، خستگي زودرس، نداشتن توانايي كافي، ريزش مو و داشتن مشكلات روحي و رواني از علايم اين بيماري در افراد به شمار مي‌رود.

رييس دانشگاه علوم پزشكي استان گفت: شش درصد ازافراد جامعه از بيماري خود بي‌خبر هستند كه با مراجعه به پايگاههاي انتقال خون و يا رنج بردن از بيماري ديگر به كم خوني خود پي مي‌برند.

دكترمحمود زاده گفت: طرح اجراي غني‌سازي آهن و آموزش دانش آموزان از مهمترين طرحهاي اجرايي براي كاهش اين بيماري است.

وي يكي ديگر از مشكلات بيماري‌هاي زنان را كمبود پزشك در تخصص ارتوپدي و راديولوژي اعلام كرد و افزود: دراستان ۲۰پزشك در رابطه با اين تخصص ها نياز است.

 

 

 

وزارت بهداشت: احتمال مرگ‌ومير مردان براثر بيماري بيش از زنان است

خبرگزاري جمهوري اسلامي

دوشنبه 2 بهمن 1385-22 ژانویه 2007

مديركل دفتر جمعيت وسلامت خانواده وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي اعلام كرد مردان جزو گروه‌هاي پرخطر جامعه از لحاظ ميزان تهديد سلامت هستندو احتمال ميزان مرگ و مير در اين قشر بر اثر بيماري‌ها بيش از زنان است.

دكتر "محمداسماعيل مطلق " روزدوشنبه در نشست خبري انجمن اورولوژي ايران گفت: احتمال مرگ و مير ناشي از سرطان‌ها ، بيماري‌هاي قلبي و عروقي، ايدز، تصادفات و خودكشي‌ها در مردان بيش از زنان است.

وي تصريح كرد : مردان در مقايسه با زنان مراجعات پزشكي كمتري دارند و در همين راستا، وزارت بهداشت سوم اسفندماه با هدف ارتقاي سطح آگاهي مردان نسبت به‌مشكلات و بيماري‌هاي قابل پيشگيري و تشخيص و درمان، برنامه گسترده‌اي را در سطح كشور اجرا خواهد كرد.

وي گفت: مردان دراين روزتوسط اورولوژيست‌ها بصورت رايگان معاينه خواهند شد.

 

اين مقام وزارت بهداشت گفت كه سوم اسفند ماه "روز سلامت مردان" نامگذاري شده است و در اين روز با همكاري وزارت بهداشت و اورولوژيست‌هاي كشور، اطلاع -رساني جامعي صورت مي‌گيرد و معاينات مردان به‌منظور پيشگيري از بيماريهاي شايع به صورت رايگان صورت مي‌گيرد.

دكتر"سيد جليل حسيني" رييس انجمن اورولوژي ايران نيز در اين نشست خبري گفت كه‌اين انجمن درپي فراهم كردن بستر لازم براي مراجعه‌رايگان تمامي مردان به درمانگاه‌ها و مطب‌هاي اورولوژي و بيمارستان‌هاي داراي بخش اورولوژي در سراسر كشور است.

در اين روز جلسات سخنراني توجيهي در برخي مراكزي كه مردان و پسران متمركز هستند مانند كارخانه‌ها و مدارس برگزار مي‌شود.

معاينه مردان در روز سوم اسفندماه در بيمارستان‌هاي دولتي ، مطب‌هاي خصوصي و مراكز بهداشتي و درماني براي گروه سني ۲۵تا ۶۰سال انجام خواهد شد.

 

 

 

مقام قضايي كشور: شش درصد قضات در ايران زن هستند

خبرگزاري جمهوري اسلامي

سه شنبه 3 بهمن 1385-23 ژانویه 2007

معاون قضايي مجتمع قضايي شهيدبهشتي تهران با استناد به آمارقوه قضاييه، گفت: هم اكنون در كشور ۴۳۰ قاضي زن در حال فعاليت هستند و حدود شش درصد قضات كشور را تشكيل مي‌دهند.

زينب رنجبر، روز سه‌شنبه در ششمين نشست علمي انجمن ايراني مطالعات زنان در باشگاه دانشگاه تهران، گفت: اين قضات در سمت‌هاي داديار ديوان عالي، رييس مجتمع قضايي، معاون مجتمع قضايي، داديار دادسرا، قاضي تحقيق ، رييس اجراي احكام و ديگر سمت‌هاي قضايي با حقوق و مزاياي قاضي مرد فعاليت مي‌كنند.

معاون قضايي مجتمع قضايي شهيد بهشتي تهران، گفت: در اشتغال زنان براي قضاوت از طريق ديدگاه‌هاي حاكم موانعي وجود دارد و بايدقابليت اجرايي بودن اين قوانين در عصر حاضر بررسي شود.

رنجبر گفت: قوانين فقهي مرد بودن را از شرايط قضاوت مي‌داند و فقها بر آن اجماع دارند.

وي گفت: دين اسلام به برابري توجه دارد و تبعيض را ضد عدالت و بر خلاف فلسفه آفرينش دانسته و تنها تقوا را امتيازي انساني نسبت به انسان ديگر مي‌داند.

معاون قضايي مجتمع قضايي شهيد بهشتي تهران ، گفت: گاهي نگاه‌هاي سنتي از طريق آداب ورسوم و خرافات، منجر به محروميت زنان مي‌شود.

رنجبر افزود: امروزه شتاب حضور زنان در عرصه‌هاي اجتماعي كاملا مشخص است و زنان در عرصه‌هاي اجتماعي و به خصوص عرصه بين‌المللي حضور چشمگيري دارند.

وي ادامه داد: بالارفتن سطح تحصيلات زنان در جامعه باعث شده است با حقوق خود آشنا شوند و خواسته‌هاي خود را از دولت‌ها مطالبه كنند.

وي بااشاره به‌اينكه زنان ازسال ۱۳۴۸به‌عنوان قاضي مشغول فعاليت بودند گفت: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، ديدگاه‌هاي مختلفي وجود داشت كه منجر به تغيير وضعيت قضات زن به بخش اداري، اما با حقوق و مزاياي قضات مرد شد.

معاون قضايي مجتمع قضايي شهيد بهشتي تهران ، گفت: در سال ۱۳۶۲ماده واحده‌اي به تصويب رسيد كه در آن به زنان حق داده‌شد با حفظ پايه قضايي در سمت مشاور دادگاه‌ها انجام وظيفه كنند.

رنجبر افزود : در سال ۱۳۷۱دادگاه‌هاي مدني خاص مي‌توانستند از قضات مشاور زن‌استفاده كنند و درسال ۱۳۷۴زنان داراي پايه قضايي در محاكم ديوان عدالت اداري و ادارات قضايي به عنوان قاضي تحقيق فعال شدند.

وي با اشاره به اينكه زنان هنوز هم منشا صدور حكم نيستند، تصريح كرد:

هم اكنون در برخي دادگاه‌ها عملا قضات زن حكم صادر مي‌كنند و از ابتدا تا انتهاي يك پرونده را انجام داده، اما چون حكم را بايد قاضي مرد امضا كند، قاضي زن حكم را صادر كرده و قاضي مرد امضا مي‌كند.

وي گفت: هم اكنون لايحه‌اي براي الزام وجود مشاور قضايي زن در دادگاههاي خانواده به مجلس ارايه شده است و از آنجا كه احتمال محقق شدن اين امر در شهرستان‌هاي كوچك وجود ندارد، اين لايحه در حال بررسي است.

رنجبر افزود: هنوز زنان نمي‌توانند به‌تنهايي منشا صدور راي باشند، اما اما در دادگاه‌هايي كه حضور دارند راي بدون‌نظر و امضاي آنها صادر نمي‌شود.

وي ادامه داد: حضور زنان در دادگاه باعث مي‌شود دادگاه از يكسويه بودن خارج شده و از دادگاه‌ها نظر مشورتي گرفته شود، به خصوص در زمينه مصلحت فرزندان، حضور زنان بسيار اهميت دارد.

 

معاون قضايي مجتمع قضايي شهيد بهشتي تهران، گفت: دلايلي كه فقها براي ممنوعيت و محدوديت قاضي زن بيان كرده‌اند شامل دلايل عقلي و نقلي است.

رنجبر افزود: بايد توجه‌كرد كه نگرش‌ها در عصر حاضر تغيير كرده است و زنان دربسياري ازمشاغل مهم موفق بوده‌اند و عملكرد آنها نشان‌دهنده شايستگي آنها است.

 

 

شمار مبتلايان به ايدز در مالزي به بيش از ۷۰هزار نفر رسيد

كوالالامپور، خبرگزاري جمهوري اسلامي

چهارشنبه 4 بهمن 1385-24 ژانویه 2007

تا پايان سال گذشته ميلادي شمار مبتلايان به بيماري ايدز در مالزي به بيش از ۷۰هزار نفر رسيده است.

به گزارش بنياد ايدز مالزي ، طي همين مدت بيش از ۸هزار نفر در اين كشور بر اثر ابتلاي به ايدز جان باختند.

در اين گزارش، از "ناداني" و "تعصب" نزد افكار عمومي و مبتلايان به عنوان بسترهاي انتشار فزاينده ايدز در جامعه ابراز نگراني شده است.

"مهد زمان خان" سرپرست بنياد ايدز مالزي گفت: امروزه مبتلايان به ايدز تنها معتادان و زنان بدكاره نيستند بلكه زنان خانه دار، مادران و كودكان نيز ممكن است حامل اين ويروس مرگبار باشند.

 

."ما بايد از حالت ننگي كه در مورد اين بيماري در جامعه وجود دارد خلاص شويم"

وي افزود: تنها در اين صورت است كه جامعه مي‌تواند بيماران مبتلا را در ميان خود پذيرفته و با آنها احساس همدردي كند.

بنياد ايدز مالزي سالانه ۱/۴ميليون رينگيت براي مبارزه با انتشار اين بيماري در جامعه هزينه مي‌كند.

 

 

چهره زن در فيلمها، آموزنده يا گمراه‌كننده

خبرگزاري جمهوري اسلامي

دوشنبه 2 بهمن 1385-22 ژانویه 2007

 در حالي كه برخي از مردم و مسوولان از نحوه پردازش شخصيت زنان و روابط خانوادگي در فيلم‌ها و سريال‌هاي تلويزيوني گلايه دارند گروه ديگري اين نوع پردازش را بر اساس واقعيت‌هاي موجود جامعه مي‌دانند.

منتقدان ، نشان دادن بيش از حد مردان دو زنه، روابط نامشروع و دوستانه مردان و زنان،رابطه بين كارفرما و منشي، ازدواج نامتناسب زنان، نشان دادن چهره خشن از زنان و مشاركت بيش از حد آنها در جرايم را از جمله مشكلات در اين زمينه ذكر مي‌كنند.

تصاوير زنان در حال آرايش، رقابت و ستيز براي جلب‌نظر جنس مخالف، ناموفق جلوه دادن زنان در عرصه‌هاي گوناگون،كوچك شمردن و ناتوان نشان‌دادن زنان در برنامه‌ريزي و نگاه مردسالارانه از ديگر نكاتي‌است كه برخي بينندگان،آنها را نماد بي‌توجهي به‌شخصيت بانوان درفيلمها و سريال‌هاي تلويزيوني تلقي مي‌كنند.

"حسين نوروزي" دانشجوي رشته هنر با اشاره به برخي سريالهاي تلويزيوني در سالهاي اخير گفت:اين گونه فيلمها بدون توجه به‌جايگاه واقعي،ارزشي، فرهنگي و علمي زن ساخته مي‌شود و روزبه‌روز نيز ساخت آنها افزايش مي‌يابد.

به گفته وي،اين فيلمها نه‌تنها نشانگر تصوير مناسبي از زنان جامعه كه در زمينه علم و فرهنگ روبه‌رشد هستند، نيست بلكه نگاه ابزاري به زنان دارد.

"آزاده شاهزيدي"كه در زمينه‌هاي فرهنگي فعاليت مي‌كند،گفت:برخي فيلم نامه- نويسان پرداختن به سوژه مادر نشدن زن و بدنبال زن ديگر گشتن و رها كردن زن پير توسط همسرش و يافتن زن جوان را دستمايه فيلمهاي خود قرار داده‌اند.

وي افزود: در اين فيملها اينگونه القا مي‌شود كه زنان يا بايد مادر شوند يا نبايد پير شوند در غيراين صورت حق زندگي و حضور موفق در جامعه و داشتن همسر را ندارند.

وي بااشاره به اين كه چنين نگرشي، اثر نامطلوبي در برخورد با اين موضوع برجاي گذاشته است،افزود: دست‌اندركاران فيلم و سينما نبايد براي جذب مخاطب از زنان و اين موضوعات به شكل نامناسب استفاده كنند.

"مريم اختريان" مهندس رشته شيمي گفت:اكثر دست‌اندركاران سينما با پرداختن به ناسازگاري نقش مادري و تقويت خانواده با نقش اجتماعي سعي در كسب سود كلان و تبليغات تجاري دارند.

وي با استناد به برخي از فيلمها افزود: كارگردانان سعي دارند نشان دهند كه زنان تحصيلكرده به دليل حضورشان در فعاليتهاي سياسي و اجتماعي، زندگي توام با آشوب و در حال فنا و طلاق دارند.

 

وي بااشاره به پخش چندسريال در ماههاي اخير گفت:نكته قابل توجه اين بود كه همه از اين فيلم‌ها تنها به‌خاطر اين كه وقت مردم را پر كرده بود تعريف و تمجيد مي‌كردند، در حالي كه اين فيلم‌ها جاي انتقاد هم داشت.

"منيژه مالكي"يك زن خانه دار گفت: در فيلمهاي تلويزيوني و سينمايي هميشه زنان خانه‌دار را به‌گونه‌اي جلوه مي‌دهند كه انگار وظيفه آنها تنها به انجام امور خانه و ازدواج فرزندان محدود مي‌شود.

وي افزود: اين درحالي است كه بسياري از زنان خانه دار با انجام كارهاي مختلف مولد،سرپرستي خانه را در غياب شوهر و يا شوهر معتاد و عليل خود به عهده دارند.

وي از عدم ثبات شخصيتي برخي مجريان سيما گلايه كرد و گفت: يك مجري گاه در يك برنامه حجابي كامل دارد و دربرنامه ديگر با چهره‌اي آرايش كرده و حركات جلف ظاهر مي‌شود كه اين رفتار به منزله ترويج ريا و نفاق در جامعه است و اينگونه‌تداعي مي‌كند كه به‌اقتضاي كار ومكان مي‌توان حدودشرعي را تغيير داد.

"شهين تابنده" يك بانوي خانه‌دار ديگر گفت: بسياري از كارگردانان حضور زن در فيلم و يا هر صحنه‌اي را منوط به حضور مرد مي‌دانند درغيراين صورت زن نمي‌تواند نقشي را حتي براي نشان دادن توانايي خود داشته باشد.

وي افزود:در بعضي از فيلمها نيز كه به زن بها داده شده است اين بها دادن در قالب زني با روحيه يا شغلهاي مردانه است تا بتواند با مشكلات روزمره كنار بيايد.

وي ضمن انتقاد از ديدگاه دست‌اندركاران سينما به زن گفت:درزمان حاضر آنچه كه براي خود كارگردان وحتي بازيگر زن سودآور است اين‌است كه در فيلمنامه‌ها به جايگاه زن از ديد جنسيت و كالايي براي لذت مردان بنگرند.

مشاور استاندار اصفهان در امور بانوان و جوانان در گفتگو نيز به خبرنگار ايرنا گفت: سوژه بسياري از فيلمهاي مورد انتقاد جامعه درباره مشكلات موجود زنان است و نمي‌شود اين سوژه‌ها را ساختگي و يا داستان پنداشت.

"مريم فاتحي زاده" گفت:وجود "زنان صيغه‌اي"،"زندگي پنهان مردان"، "روابط نامشروع مردان با زنان خياباني و دختران جوان"،"درگيربودن زنان تحصيلكرده با تعصبات برخي مردان و خانواده‌ها" جزو واقعيت‌هاي اجتماعي است كه نبايد آنها را كتمان كرد.

وي با اشاره به اين كه اين فيلم وسيله‌اي براي كالبد شكافي و انعكاس مشكلات موجود بين زنان و مردان است، افزود: پخش فيلم‌ها زنگ خطر و هشداري براي مسوولان و خانواده‌هاست تا در مورد مشكلات موجود اقدام كنند، نه اين كه صورت مساله را از بين ببرند.

وي افزود: نبود بحث‌هاي كارشناسي و لحاظ نكردن حمايت‌ها و موانع در اين دسته فيلمها باعث بوجود آمدن اين تفكر شده است كه رسانه‌ها به"تعدد زوجات مردان"،"ازدواج موقت" و"رابطه پنهاني مردان با دختران مجرد و زنان متاهل" دامن مي‌زنند و آن را تاييد مي‌كنند.

وي عنوان كرد: در بسياري از فيلم‌ها هميشه به بهانه اين كه آمار دختران دم بخت بيش از پسران است، دختران تحصيلكرده را به دليل نبود شوهر مناسب، همتراز ازدواج با مردان داراي جايگاه شغلي و تحصيلات پايين درمي‌آورند و به عبارتي موقعيت زن تحصيلكرده با اين فيلمنامه‌ها پائين آورده مي‌شود.

مشاوراستاندار اصفهان گفت: در كشور ما عرف نمي‌تواند بپذيرد كه هنرپيشه‌اي كه در يك نقش مذهبي و يا مقدس بازي كرده است،در چهره يك زن آرايش كرده يا خياباني ظاهر شود.

مشاور استاندار و دبير كار گروه زنان و جوانان افزود:در اين زمينه بايد هنرپيشه‌هاي فيلم‌هاي مذهبي بخصوص بانوان، مخصوص باشند.

وي اظهار داشت: با پخش اين دسته فيلم‌ها با اين چهره‌هاي رنگاوارنگ نبايد اين توقع را از جوانان خود داشته باشيم كه بدنبال الگوهاي غربي نروند.

وي گفت:مديران برنامه‌ساز هميشه در توليدات خود بخصوص برنامه‌هاي اجتماعي خواسته‌اند، ورزشكاران و هنرپيشه‌ها راكه درصد زيادي از آنها سرو وضع ظاهري غرب زده دارند به عنوان الگو به مردم معرفي كنند.

"علي كلباسي" رئيس سازمان صدا و سيما مركز اصفهان نيز گفت: موضوعات مطرح شده در فيلم‌ها بخصوص در زمينه "زن دوم" و "ازدواج موقت"كه دست مايه فيلم نامه نويس‌ها شده ، جزو مشكلات جامعه است.

وي با اشاره به استقبال از اين فيلم‌ها افزود: هر چند ظاهر فيلم ، بسياري را جذب مي‌كند ولي درواقع اين آثار تا مدتها فكر مردم را به‌بودن و يانبودن اين معضلات و موضوع فيلم درگير مي‌كند.

وي گفت: در بسياري از فيلم‌ها اين موضوع نشان داده‌شده است كه زنان دوم با فريب به‌دنبال ثروت و موقعيت مرد هستند و اين نبايد براي‌زنان ما نقطه منفي و براي مردان ما نقطه مثبت باشد بلكه بايد به بطن فيلم كه هشدار است توجه شود.

وي افزود:فيلم‌نامه نويس، واقعيت‌هاي جامعه را مي‌بينند و حتي بسياري از آنان و كارگردانها آسيبهاي اجتماعي را براي پخش فيلم خود كمرنگتر نشان مي دهند.

 

كلباسي گفت: يكي از رسالت‌هاي صدا و سيما انعكاس مشكلات و خواسته‌هاي مردم است، تا مسوولان براي حل مشكلات تدابيري بينديشند.

وي با اشاره به اين كه هزينه توليد فيلم بخصوص در سينما بسيار بالاست، افزود:اين باعث شده است كه اكثر فيلم سازان اقدام به گرفتن كارشناس براي توليد فيلم و فيلم نامه نويسي نكنند.

وي گفت: در حالي كه فيلم‌نامه نويسي و كارگرداني با هر موضوعي نياز به كارشناس مسايل مردم شناسي، روان شناسي ، جامعه شناسي و حقوقي دارد.

"فرشته ولي مراد"تهيه‌كننده صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران گفت: در برخي سريالها بخصوص از سال ۸۳به بعد شخصيت زن "اهرميني" معرفي شده است.

وي با نام بردن برخي از سريالهاي تلويزيوني‌مانند"خواب و بيدار"،" آخرين گناه"،"او يك فرشته بود"،"بانوي ديگر" و...افزود:در اين سريالها زنان شر را مبادي آداب، شيك و قوي و زنان خير را شلخته و درگير زندگي و ضعيف نشان داده‌ايم.

وي گفت : در سالهاي اخير داشتن دو زن و رابطه نامشروع مردان با زنان و دختران در فيلمها براي جذب تماشاگر فراگير شده به طوري كه در جامعه به آن دامن زده شده است.

وي كه خود تهيه‌كننده برنامه‌هايي با موضوع" زنان"است،بااشاره به اين كه بسياري مدعي‌اند هدف از پخش اين فيلمها نشان دادن مشكلات است، گفت: با پخش اين سريالهاي بدون كارشناس نه تنها مشكلي را حل نكرده‌ايم، بلكه قبح برخي اعمال ناپسند را هم از بين برده‌ايم.

وي تصريح كرد: بحث‌هاي كارشناسي حقوقي و روانشناسي هم در فيلم‌ها هميشه به نفع مردان بوده بطوريكه هميشه در فيلم‌ها نشان داده‌ايم چون زن مريض يا بچه‌دار نمي‌شود و يا پيرشده، مرد حق دارد زن ديگري آن هم زن جوان بگيرد.

ولي مراد گفت: در اين فيلمها به زحمات همين زنان كه بسياري از مردان از سايه زحمات آنها به جايگاهي رسيده‌اند، خالي است و هميشه با داير كردن يك گفتگوي بدون كارشناسي بين بازيگران،قوانين اسلامي را به ضرر زنان و به نفع مردان نشان داده‌اند.

وي افزود:دربسياري از سريالها به‌مرد و زن دوم هميشه فرصت دفاع داده شده است، در حالي كه به زن اول حتي اگرهم سالم باشد نه تنها فرصت دفاع داده نمي‌شود و بلكه با عناويني چون پيري، تحقير مي‌شوند.

وي بااشاره به‌اين كه اكثر نقش‌هاي زنان تحصيلكرده در فيلم‌هاي ما كليشه‌اي است، گفت: در اين دسته فيلم‌ها نيز هميشه اين زنان را ناراضي از درگيري با زندگي خانوادگي، بي‌توجه به وظيفه مادري، پرمدعا ، پرتوقع و غرب زده نشان داده مي‌شوند.

ولي مراد كه سابقه مديريت در پخش برنامه كودك و نوجوان شبكه يك سيما را دارد، گفت: اين روش توليد و پخش فيلم‌ها كه زنان را فقط از ديد جنسيت و ابزاري براي مردان نشان مي‌دهد الگوبرداري از غرب است و در انيميشين‌ها نيز اين مساله، مشهود مي‌باشد.

وي افزود:با مقايسه انيميشين‌هاي"شنل قرمزي"و"سفيدبرفي"،"باربي"و" زيباي خفته "با شخصيتهاي داستاني ايراني "رودابه"و"تهمينه" و داستانهاي كودكان مانند "بززنگوله پا"و"كدو قل قلي زن"متوجه مي‌شويم كه الگوهاي غربي هميشه منتظر كمك مردانند ولي شخصيتهاي ايراني هميشه محور مديريت خانواده بودند.

تهيه‌كننده مستند" زنان اهل قلم" اظهارداشت:در پخش اين دسته از سريالها دست‌اندركاران و مديران‌شبكه‌ها نيز بي‌تقصير نيستند،زيرا آنان بايد از فيلم نامه‌نويس و يا كارگردان بخواهند كه فيلم‌ها را با كارشناسي كامل به پايان برسانند نه براي جذب ببيننده هميشه زنان را بدبخت واهريمن صفت نشان دهند.

ولي مراد گفت:دست‌اندركاران كشوري و رسانه‌اي از برخي سريالها تنها به صرف جذب بيننده تقدير و تمجيدهاي كاذبي مي‌كنند،درحالي كه بايد در اين موضوعات بخصوص نمايندگان زن تذكرات و پيشنهاداتي بدهند.

وي پيشنهاد داد: همان گونه كه در فيلم‌هاي مذهبي از كارشناسان استفاده مي‌شود،در فيلم‌هاي خانوادگي بخصوص در بحث حق و حقوق زنان نيز از كارشناس استفاده شود.

 

 

معاون استاندار فارس : برنامه‌هاي اجتماعي در راستاي حفظ خانواده باشد

خبرگزاري جمهوري اسلامي

چهارشنبه 4 بهمن 1385-24 ژانویه 2007

معاون سياسي امنيتي استانداري فارس گفت: طرح‌ها و برنامه‌هاي اجتماعي در راستاي حفظ خانواده در يك جامعه الهي باشد.

 

به گزارش روزچهارشنبه روابط عمومي استانداري محمدرضي حدائق در نهمين كارگروه بانوان و خانواده افزود:نقش زنان درحفظ خانواده نقش اصلي و رفتار آنان اثري تعيين‌كننده در جامعه دارد.

وي اظهارداشت: هويت واقعي زن بايد با نگاه اسلام و چيزي كه خداوند براي زن مقرر فرموده مورد توجه باشد.

وي اظهارداشت: همواره بيشترين تهاجم در جامعه متوجه بانوان بوده و در شبيخون فرهنگي همه جانبه دشمنان، بانوان بيشتر از سايرين مورد هدف واقع شده‌اند.

معاون استانداري فارس با اشاره‌به نگاه ريشه‌اي و مبنايي اسلام به زن گفت:

يكي از ديدگاههاي حضرت امام (ره) نقش سياسي بانوان در جامعه بود كه بسيار كارساز است و امروز هم مشاهده مي‌كنيم هر كجا نقش بانوان درست ديده شده‌است به موفقيت دست پيدا كرده‌ايم.

در اين نشست، طرح ايجاد مركز ارائه خدمات مشاوره‌اجتماعي در استانداري فارس، طرح تربيت مربي كارآفرين، طرح كارگاه آموزشي مديريت و مباحث ويژه بانوان، طرح آموزش قانون كار و تامين اجتماعي ويژه بانوان، طرح بهداشت و تنظيم خانواده در جامعه عشايري مورد بحث ، بررسي و تصويب قرار گرفت.

 

 

 

اشتغال زنان نبايد آنها را از ايفاي نقش در خانواده بازدارد

اردبيل- خبرگزاري كار ايران
دوشنبه 2 بهمن 1385-22 ژانویه 2007
مشاور استاندار در امور بانوان و دبيركار گروه زنان و خانواده استان اردبيل, گفت: اشتغال و فعاليت زنان در عرصه‌‏هاي اجتماعي نبايد آنها را از ايفاي نقش موثرشان در تحكيم و تقويت بنيان خانواده غافل كند.
پروانه رضا قلي‌‏زاده, مشاور استاندار اردبيل در امور بانوان و دبير كار گروه زنان و خانواده استان اردبيل, در همايش روز خانواده گفت: اسلام به عنوان مكتب انسان ساز به كانون مقدس خانواده توجه ويژه دارد كه اين كانون بايد به مامن آرامش بخش همراه با عشق و ايثار براي تربيت فرزنداني سالم در جامعه تبديل شود.
وي در بخش ديگري از سخنان خود به اهميت نقش خانواده در كنترل آسيب‌‏هاي اجتماعي در جامعه اشاره كرد و گفت: شوراي فرهنگ عمومي مي‌‏تواند با تصويب و اختصاص اعتبارات بيشتر براي دستگاه‌‏هاي اجرايي ذي‌‏ربط كمك بزرگي در اين زمينه كند.
همچنين سرهنگ مجتهدي, معاون فرهنگي اجتماعي فرماندهي نيروي انتظامي استان اردبيل نيز در اين مراسم گفت: جامعه مطلوب جامعه‌‏اي است كه در آن خانواده‌‏اي متعادل و سالم تشكيل و رشد مي‌‏يابند.
وي افزود: ثروت واقعي جامعه در ميزان برخورداري آن از انسان‌‏هاي سالم و شايسته است.
وي وظيفه مسوولان هر جامعه را برنامه‌‏ريزي در راستاي بالا بردن آگاهي فردي و اجتماعي افراد در خصوص اعتلاي نهاد خانواده بيان و تامين امنيت در جامعه را حاصل تعامل منطقه و تلاش همه آحاد جامعه عنوان كرد.

 

 

مسئول دفتر امور زنان سپاه پاسداران:
نقش اصلي زنان تربيت فرزندان و گرم كردن كانون خانواده است

تهران- خبرگزاري كار ايران
دوشنبه 25 دی 1385-15 ژانویه 2007
مشاور فرماندهي كل و مسئول دفتر امور زنان سپاه گفت: زنان بايد يادشان باشد كه عليرغم تمام مسئوليت‌‏هايي كه دارند ، نقش اصلي آنها تربيت فرزندان و گرم كردن كانون خانواده است كه البته اين هم نياز به گذشت و ايثار دارد.
به گزارش ايلنا به نقل از روابط عمومي كل سپاه ، خانم مهرشاد شبابي كه در مجمع بزرگ خواهران شاغل در سپاه استان تهران به مناسبت روز خانواده سخن مي‌‏گفت با تاكيد بر اينكه هر جهادي نياز به تدبير و مديريت دارد ، خاطرنشان كرد: در بحث خانواده اگر مي‌‏خواهيم اين صحنه را خوب هدايت كنيم بايد مديريت داشته باشيم و از مشكلات نترسيم بلكه با تدبير لازم بر مشكلات فائق شويم.
مسئول دفتر امور زنان سپاه يادآور شد: روز خانواده در شان و مقام نزول آيه شريفه هل اتي نامگذاري شده است.
مشاور فرماندهي كل و مسئول دفتر امور زنان سپاه پاسداران، سپاه را نماد و مظهر ايثار و فداكاري و گذشت و صبر دانست و افزود: آنچه كه سازمان سپاه و كاركنان آن از بدو تاسيس تاكنون چه در دوران دفاع مقدس و چه در دوران سازندگي سرلوحه فعاليت خود قرار داده اند گذشت و ايثار است.
وي يادآور شد: ما اشتراك اين دو معنا و مفهوم بزرگ را كه شالوده سپاه يعني ايثار و بردباري پيام روز خانواده به تاسي از اهل بيت(ع) يعني گذشت است را در اين روز به فال نيك مي‌‏گيريم.

جرائم زنان بعد از انقلاب 13 برابر شده است

تهران- خبرگزاري كار ايران
پنجشنبه 15 دی 1385-4 ژانویه 2007

جانشين فرمانده نيروي انتظامي گفت: در سال‌‏هاي بعد از انقلاب، حضور زنان در عرصه اجتماعي 10 برابر شده، در حالي كه جرائم آنان در اين مدت 13 برابر شده است.
به گزارش خبرنگار ايلنا, سردار حسين ذوالفقاري, جانشين فرمانده نيروي انتظامي, در همايش علمي - كاربردي پليس زن و امنيت عمومي, گفت: در حال حاضر، 5/3 درصد زندانيان كشور را زنان تشكيل مي‌‏دهند و در جرائمي مانند جرائم اقتصادي, مواد مخدر, سرقت و ... محدوديت‌‏هاي سني و جنسي كاهش يافته است.
وي با اشاره به استفاده ابزاري از زنان در وقوع برخي جرائم خاطرنشان كرد: با توجه به خلاهاي موجود در برخي بخش‌‏ها از جمله نبود زنان در ايست‌‏بازرسي‌‏ها زمينه ارتكاب برخي جرائم از جمله قاچاق سلاح و مواد مخدر توسط زنان فراهم شده بود.
ذوالفقاري افزود: با توجه به گسترش جرائم نوين و شرايط امروز جامعه به كارگيري زنان در موضوع تامين امنيت يك ضرورت محسوب مي‌‏شود.
جانشين فرمانده نيروي انتظامي, با تاكيد بر اينكه روزانه 500 هزار تماس بدون واسطه بين مردم و پليس برقرار مي‌‏شود، گفت: به موضوع پليس و پليس زن در كشور بايد توجه ويژه صورت گيرد، زيرا براساس آمارهاي موجود هر ماه 15 ميليون نفر با پليس در ارتباط بوده و تحت تاثير اقدامات پليس هستند.
وي يادآور شد: نيمي از افراد جامعه ما را زنان تشكيل مي‌‏دهند و حضور آنان در سطح جامعه افزايش يافته، بنابراين بايد براي اين جمعيت ساز و كارهاي لازم فراهم شود.
ذوالفقاري با اشاره به اينكه بسترهاي انجام وظايف و تكاليف براي زنان جامعه به نحو شايسته فراهم نشده است, گفت: بايد براي زنان جامعه با توجه به ضروريات, ويژگي‌‏ها و خصوصيات خاص آنان برنامه‌‏ريزي كرده و زمينه فعاليت اجتماعي آنان را فراهم كنيم.
به گفته وي, نيروي انتظامي يكي از محيط‌‏هاي مناسب و امن براي فعاليت زنان محسوب مي‌‏شود.
جانشين فرمانده نيروي انتظامي افزود: سرعت, دقت و سلامت زنان شاغل در نيروي انتظامي بسيار بالاتر از جمعيت مردان است و تخلفات اين قشر بسيار كم و محدود است.
وي يادآور شد: در يك سال و نيم اخير حتي يك زن به كميسيون‌‏هاي رسيدگي به تخلفات فرا خوانده نشده است.
ذوالفقاري تصريح كرد: در جوامع غربي ذهنيتي منفي در ارتباط با حضور زنان در سطح جامعه وجود دارد و نبايد چنين ديدگاه و ذهنيتي در جامعه ما وجود داشته باشد.
وي با تاكيد بر لزوم پوشش مناسب زنان در عرصه اجتماعي، گفت: حجاب و پوشش مناسب نبايد به عنوان مانعي براي حضور زنان در عرصه اجتماعي قلمداد شود.
وي خاطرنشان كرد: همه بزرگان و صاحب‌‏نظران بر اين موضوع تاكيد دارند كه وظيفه اوليه و اساسي زن همسرداري و مادري است و حضور زن در عرصه اجتماع نبايد به وظيفه اصلي آنان خدشه وارد كند.

 

 

 

از سال 77 تاكنون, تعداد زنان معتاد سه درصد رشد يافته است

تهران- خبرگزاري كار ايران
سه شنبه 12 دی 1385-2 ژانویه 2007
كارشناس مركز پژوهش اعتياد دانشكده بهزيستي و توانبخشي, اعلام كرد: از سال 77 تاكنون, تعداد زنان معتاد در كشور سه درصد رشد يافته است.
پرويز رفيعي, كارشناس مركز پژوهش اعتياد دانشكده بهزيستي و توانبخشي, در گفت و گو با خبرنگار ايلنا, گفت: براساس آمارهاي موجود در حال حاضر 7 درصد معتادان كشور را زنان تشكيل مي‌‏دهند.
وي افزود: براساس گزارشات ارسالي در سال 77 حدود 4 درصد معتادان زنان بودند.
به گفته رفيعي, اين آمارها براساس آمار دو ميليوني معتادان ارائه مي‌‏شود و در واقع تمام آنها در حد تخمين است.
وي تصريح كرد: اطلاعات ارائه شده نيز مربوط به معتادان بسيار تابلو و بسيار شديد است.
كارشناس مركز پژوهش اعتياد دانشكده بهزيستي و توانبخشي يادآور شد: بر اين اساس، 7 درصد معتادان تابلو را زنان تشكيل داده كه اين آمار چندان بالا نيست.

 

دستمزد ماهانه زنان کارگر بافنده زابل 50 هزار تومان است 

کانون زنان ایران

چهارشنبه 4 بهمن 1385-24 ژانویه 2007

70 کارگر زن کارخانه ریسندگی و بافندگی در زابل، ماهانه تنها 50 هزار تومان به عنوان دستمزد دریافت می کنند. آنهااز بیمه درمانی بی‌بهره‌اند و از کلیه مزایای شغلی هم محرومند.
این کارگران زن، درپی اخراج کارگران با سابقه ا ین کارخانه استخدام شده‌اند.
نبود نظارت و کنترل بر تعیین پایه حقوقی، وجود تبعیضات بین کارگران زن و مرد و وجود اختلاف در سطح ستمزد بین آنها؛ دست کارفرکایان را برای استثمار و بیگاری کشیدن از زنان باز گذاشته است.

 

مشاور وزير بهداشت:اكثر زنان 13 سال آخر عمر را با ناتواني سپري مي‌كنند 

کانون زنان ایران

پنجشنبه 21 دی 1385-11 ژانویه 2007

  

خبرگزاري فارس: مشاور وزير بهداشت در امور زنان گفت: اكثر زنان 13 سال آخر عمر خود را با ناتواني سپري مي‌كنند و بيش از 50 درصد زنان سالخورده دچار اختلالات حركتي هستند.
به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، عصمت باروتي امروز در اولين همايش بهبود كيفيت زندگي زنان يائسه در سالن آمفي تئاتر دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، افزود: در سالهاي اخير اميد به زندگي زنان در ايران افزايش يافته و به بيش از 70 سال رسيده است اما اكثر زنان 13 سال آخر عمر خود را با ناتواني زندگي مي‌كنند كه بايد با اجراي برنامه‌هاي پيشگيرانه به فكر حل اين معضل باشيم.
وي ادامه داد: اختلالات حركتي مهمترين مشكل زنان سالخورده است و بيش از 50 درصد زنان در سنين يائسگي دچار عوارض حركتي هستند كه مي‌توان اين اختلالات و معلوليتها را با آموزش زنان در سنين پايين‌تر و افزايش حمايتهاي اجتماعي و خانوادگي از آنها به تاخير انداخت،‌ از شدت آن كاست يا به حداقل رساند.
محمد اسماعيل مطلق، رئيس دفتر سلامت خانواده و جمعيت وزارت بهداشت نيز در اين همايش گفت: ‌خدمات وزارت بهداشت به زنان تاكنون بيشتر معطوف به خدمات تنظيم خانواده و خدمات مربوط به ماداران باردار بوده است ولي از اين پس برنامه‌هاي مفصلي براي زنان در گروههاي سني مختلف از سوي وزارت بهداشت ارائه مي‌شود.
وي گفت: اداره سلامت بزرگسالان وزارت بهداشت در گروه سني 25 تا 60 سال زنان و مردان به منظور تنظيم و اجراي اين برنامه ها تشكيل شده است و براي هر دو جنس زن و مرد اين خدمات براي دو گروه سني 25 تا 44 سال و 45 تا 60 سال به طور جداگانه تنظيم مي‌شود.
وي اضافه كرد: گرچه اميد به زندگي در زنان بيش از مردان است اما ميزان معلوليت و ناتواني در زنان به مراتب بيش از مردان است، معلوليتهايي كه اكثر آنها قابل پيشگيري است به شرط آنكه زنان در جامعه از حمايتهاي مالي و اجتماعي لازم برخوردار شوند.
مطلق گفت: زنان و مردان هر دو در سنين سالخوردگي دچار يكسري ناراحتي ها و ناتواني هاي مشترك مي‌شوند اما زنان مشكلات ويژه اي نيز دارند كه به خاطر فيزيولوژيك خاص آنها مانند سرطانهاي زنان يا مسائل مرتبط با يائسگي است كه به علت كاهش هورمون استروژن در آنهاست.
وي افزود:‌ براي پيشگيري از اين اختلالات بايد برنامه هاي آموزشي و پيشگيرانه دختران از زمان تولد و به خصوص دوران بلوغ آغاز شود و در اين راه تغذيه مناسب، مشاوره قبل از ازدواج و قبل از بارداري و در حين بارداري و نيز توجه به مسائل رواني زنان، كاهش خشونت عليه زنان در خانواده‌ها، مسئله سقط جنين و بيماريهاي آميزشي و عفوني، سلامت شيردهي و مانند آن بايد مورد توجه قرار گيرد.
رئيس دفتر سلامت خانواده و جمعيت وزارت بهداشت ادامه داد:‌ براي كاهش عوارض ناشي از يائسگي تاسيس مراكز مشاوره يائسگي مانند بسياري از كشورهاي پيشرفته يكي از اقدامات موثر است كه بايد مورد توجه قرارگيرد.
سيد جلال الدين حسيني، رئيس مركز تحقيقات بهداشت باروري دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي نيز در اين همايش گفت:‌ تا سال 2010 تعداد زنان يائسه در دنيا به بيش از يك ميليارد نفر مي‌رسد و در كشور ما نيز تا سال 1400 بيش از 5/8 ميليون زن يائسه خواهيم داشت بنابراين ما نيز بايد همگام دنيا براي آموزش، پيشگيري و حمايت از زنان يائسه براي بهبود كيفيت زندگي و كاهش مشكلات و ناتواني‌هاي آنها اقدام كنيم.

 

۱۵۰ هزار دانشجوي كشور يك بار در ماه مواد مخدر مصرف مي‌كنند 


کانون زنان ایران

پنجشنبه 21 دی 1385-11 ژانویه 2007

روزنامه سرمایه:150 هزار دانشجو در كشور در طول يك ماه حداقل يك بار از يكي از مواد مخدر استفاده مي‌كنند."
اين گفتهء آفرين رحيمي، استاديار روانپزشكي مركز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشكي تهران است.
او براساس نتايج پژوهشي كه دربارهء وضعيت مصرف مواد مخدر در ميان دانشجويان كشور انجام شده صحبت مي‌كند و مي‌گويد: بيش از 50 هزار دانشجو به مصرف يكي از مواد غيرقانوني (ترياك، حشيش، كوكائين و الكل) وابسته هستند.
به گفتهء او،با توجه به ساختار جمعيتي جوان كشور يكي از گروه‌هاي در معرض اعتياد دانشجويان هستند و مصرف مواد در اين جمعيت موجب صدماتي، از جمله اختلال در روند تحصيل و ركود علمي‌شان مي‌شود.
او مصرف الكل را ميان دانشجويان بيش از ساير مواد بررسي شده ارزيابي و پس از آن نيز مصرف ترياك و حشيش را بالاتر از ساير مواد عنوان مي‌كند كه اين الگوها در ميان مردان و زنان ديده شده است. همچنين بيش‌ترين مصرف روزانهء دانشجويان پسر ترياك، الكل و حشيش است، اما دربارهء دختران با توجه به كم بودن مصرف روزانهء همهء اين مواد در مورد شـيوع‌شان نمي‌توان نتيجهء خاصي گرفت.دانشجويان غيرخوابگاهي بيش‌تر از خوابگاهي‌ها مواد مخدر مصرف مي‌كند
کانون زنان ایران

پنجشنبه 21 دی 1385-11 ژانویه 2007
پــژوهــش ديـگـري كـه بـا نـام شيوع‌شناسي مصرف مواد مخدر در ميان دانشجويان شهر تهران توسط وزارت علوم و معاونت دانشجويي دانشگاه تهران در سال 1385 انجام شده تقريباً نتايج به دست آمده از پژوهش دانشگاه علوم پزشكي تهران را تاييد مي‌كند به طوري كه شايع‌ترين مواد مورد مصرف دانشجويان در اين پژوهش نيز سيگار، قليان، مشروبات الكلي گزارش شده به طوري كه ميزان همبستگي بين مـيـزان شيوع مصرف مواد در بين دانشجويان به ترتيب مربوط به مشروبات الكلي 633/0 درصد)، سيگار و قليان 522/0 درصد)، حشيش 455/0 درصد) ترياك 399/0 درصد) قرص اكس_288/0 درصد) و هرويين 155/0 درصد) بوده است. همچنين در اين پژوهش بين سهولت دسترسي به مواد و تجربهء دانشجويان همبستگي منفي معناداري ديده مي‌شود.بيش‌ترين ميزان همبستگي هم بين سهولت دسترسي به مواد و مصرف آن به ترتيب مربوط به مشروبات الكلي 466/0 درصد)، حشيش 266/0 درصد) ترياك 222/0 درصد)، الكل 166/0 درصد) و هرويين 111/0 درصد) بوده است يعني هرچه دسترسي به يك مادهء خاص سخت‌تر باشد، احتمال مصرف آن ماده نيز كم‌تر مي‌شود.
اين پژوهش نتايج ديگري را هم نشان مي‌دهد، اين‌كه اولين زمان مصرف مواد در ميان بيش‌تر دانشجويان قبل از ورود به دانشگاه بوده است. به طوري كه در مورد قليان 73 درصد، مشروبات الكلي 71 درصد، سيگار 65 درصد و ترياك 54 درصد، دانشجويان اولين زمان مصرف‌شان را قبل از ورود به دانشگاه ذكر كرده‌اند. 77 درصد دانشجويان نيز اولين زمان مصرف قرص‌هاي اكس را قبل از ورود به دانشگاه دانسته‌اند.
هـمچنيــن مقـايسـهء اعتيـاد ميـان دانشجويان ساكن خوابگاه و غيرخوابگاه حاكي از آن است كه برخلاف تصور عامه تـعــداد بـيــش‌تـري از دانشجـويـان غيرخوابگاهي نسبت به خوابگاهي‌ها مواد مخدر مصرف مي‌كنند.
بين اين دو گروه تنها در مصرف قليان، مشروبات الكلي، قرص‌هاي اكس، ترياك و كراك تفاوت‌هاي معناداري ديده شده است. به اين معنا كه درصد بيش‌تري از دانشجويان غيرخوابگاهي در مقايسه با دانـشجـويـان ساكن خوابگاه قليان، مشروبات الكلي و اكس مصرف كرده‌اند. در مقابل درصد بيش‌تري از دانشجويان خوابگاهي ترياك مصرف كرده و ساير موارد تفاوت بين دانشجويان ساكن خوابگاه و غيرخوابگاه معنادار نيستند.
طبق اين پژوهش كه ميان دو هزار و 997 دانشجوي شش دانشگاه كشور از جـملـه دانشگـاه تهران، اميركبير، علامه‌طباطبايي، هنر، علم و صنعت و تربيت معلم انجام شده نشان دهندهء آن است كه دانشجويان گرايش هنر از نظر مصرف سيگار، قليان، مشروبات الكلي و حشيش به شكلي معنادار مصرف بيش‌تري از ديگر دانشجويان داشته‌اند. هـمچنين دانشجويان گرايش فني، مهندسي نيز به جزء مصرف حشيش در مـصرف قليان و مشروبات الكلي بلافاصله پس از گرايش هنر قرار مي‌گيرند. نتايج به دست آمده از مقايسهء ميان دانشجويان دختر و پسر نيز حاكي از آن است كه درصد بيش‌تري از دانـشجويان پسر در مقايسه با دختران در طول زندگي خود مواد مصرف كردهاند.
در اين پژوهش وقتي از دانشجويان اين نمونهء آماري سوال شد كه چه‌قدر مصرف مواد مخدر را درست مي‌دانند، 11 درصد پاسخ دادند مصرف مشروبات الكلي را براي خود درست مي‌دانند. 5/6 درصد كشيدن سيگار، 6/1 درصد حشيش، 3/1 درصد مصرف ترياك، 5/1 درصد نيز مصرف قرص اكس و حتي 3/8 درصد دعوا و زد و خورد و همچنين 6/1 درصد نيز دزديدن چيزهاي كوچك را تا حدي درست عنوان كردند.

تغيير الگوي مصرف مواد مخدر_ميان دانشجويان
رحيمي نيز با اشاره به مطالعه‌اي كه قبل از انقلاب در چهار دانشگاه كشور دربارهء اعتياد دانشجويان انجام شده، مي‌گويد: آن موقع حشيش به عنوان شايع‌ترين مادهء مورد استفاده توسط دانشجويان گزارش شده بود و اين احتمال وجود دارد كه اكنون الگوي مصرف مواد بين دانشجويان نسبت به 25 سال گذشته تغيير كرده باشد.
الهه سهيمي، روانپزشك و پژوهشگر مركز مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشكي تهران نيز با توجه به پژوهش‌هاي متعددي كه دربارهء اعتياد دانشجويان انجام شده، مي‌گويد: به‌طور متوسط در پسران دانشجو شيوع مصرف الكل در يك ماه حدود 15 درصد، ترياك 12 درصد و هرويين يك درصد را مي‌توان تخمين زد.
بـه عقيـدهء سهيمي،بررسي نسبت دانشجويان در جمعيت معتادان كشور (حدود دوميليون معتاد مرد) حاكي از آن است كه به طور متوسط پنج درصد از اين تعداد را دانشجويان تشكيل مي‌دهند.او همچنين شيوع مصرف مواد در دانشگاه‌هاي مختلف كشور را متفاوت مي‌داند.به نظر مي‌رسد، اين ميزان در برخي دانشگاه‌هاي كشور بيش‌تر و در حد نگران‌كننده‌اي است تا جايي كه خطر سرايت مواد را بين ساير دانشجويان افزايش و آن‌جا را به مكان پرخطري تبديل مي‌كند.
او پيشنهاد مي‌دهد:با برنامه‌ريزي جدي و مطالعات عميق‌تر براي يافتن راه‌هاي موثر پيشگيرانه و امكان ارايهء خـدمـات جدي مشاوره‌اي و درمان راهكارهايي انديشيده شود. روش‌هاي كه به صورت مداوم بتواند بهره‌وري استفاده از بودجه‌هاي فراواني را كه در سال‌هاي گذشته صرف پژوهش‌هايي در زمينهء اعتيادشده افزايش داده و الگوي مناسبي از وضعيت كمي اعتياد در كشور ارايه دهد.

پيشگيري از مصرف سيگارقليان و الكل ضروري است

اما پژوهشي كه توسط وزارت علوم انجام شده تاكيد مي‌كند كه بيش‌ترين موارد مصرف مواد در دوران دانشجويي نه ترياك و هرويين بلكه سيگار، قليان و مشروبات الكلي است بنابراين در هر نوع برنامه بلند و كوتاه‌مدت بايد در گام نخست پيشگيري از مصرف اين مواد را مهم شمرد. همچنين اين پژوهش تاكيد مي‌كند از آن‌جا كه بيش‌تر دانشجويان پيش از ورود به دانشگاه مصرف مواد را آغاز كرده‌اند مناسب‌ترين زمان شناسايي افراد در مـعـرض خطـر مصرف مواد مخدر و پيشگيري از آن در دورهء قبل از ورود به دانشگاه است. اين پژوهش همچنين نرخ شيوع مـصرف مواد در دوران دانشجويي را نگران‌‌كننده نمي‌داند اما پيشگيري از افزايش آن را با تكرار پژوهش‌هاي شيوع‌شناسي با ابزاري يكسان و با متدولوژي مشخص ضروري قلمداد مي‌كند.

 

داشتن فرزندان زیاد به سلامت مادر آسیب می رساند 

سلامت نیوز


سه شنبه 12 دی 1385-2 ژانویه 2007

سلامت نيوز:‌ مطالعات اخیر نشان می‌دهد داشتن یک خانواده پرجمعیت با تعداد فرزندان زیاد ، برای سلامت والدین به ویژه برای سلامت مادر خانواده خطرناک است و از عمر وی می کاهد.
به نقل از شیکاگو نیوز ، در این پژوهش محققان آمریکایی بر روی 12 هزار زوج که از سال 1860 تا 1985 ، در مجموع صاحب 174 هزار کودک شده بودند ، مطالعه کردند.
نتایج این پژوهش نشان داد هرچه تعداد فرزندان در خانواده افزایش پیدا کند، سلامت والدین بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرد و در نتیجه احتمال مرگ زود هنگام والدین در این خانواده‌ها بیشتر است.
در این مطالعات، محققان دانشگاه اوتا، اطلاعات قرن نوزدهم از پایگاه داده‌های جمعیت در اوتا را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
بنابرهمین گزارش در خانواده‌هایی که تعداد فرزندان بیشتری دارند، عمر والدین اغلب کوتاه‌تر می‌شود. این وضعیت برای زنان وخیم‌تر است چرا که مادران بار جسمی بیشتری را در هر بارداری و زایمان متحمل می‌شوند.
البته خطر مرگ و میر پدران نیز در خانواده‌های پرجمعیت افزایش پیدا می‌کند اما هرگز به اندازه خطری نیست که سلامت مادران را تهدید می‌کند.
این گروه از محققان بر روی میزان مرگ و میر در بین والدین پس از تولد آخرین فرزند خانواده بررسی کرده و دریافته‌اند که احتمال مرگ مادر پس از تولد آخرین فرزند بیشتر از پدر است.
این محققان همچنین دریافته ‌اند که یک هزارو414 زن از بین کل زنان مورد مطالعه ، ظرف یک سال پس از تولد آخرین فرزند خانواده و 988 زن نیز در همان لحظه وضع حمل مرده ‌اند.
در ضمن در خانواده ‌های پرجمعیت احتمال مرگ فرزندان خانواده تا قبل از رسیدن به سن 18 سالگی بیشتر از خانواده‌های کم ‌جمعیت است.
محققان معتقدند که این یافته‌ها توجیهی برای تمایل زنان امروزی به داشتن تعداد فرزندان کمتر است.

 

آداب و رسوم محلی مهمترین عامل خشونت علیه زنان اهوازی است 


کانون زنان ایران

چهارشنبه 27 دی 1385-17 ژانویه 2007

کانون زنان ایرانی: آداب و رسوم محلی و قومي‌عامل اصلی خشونت همسران اهوازی علیه زنان‌شان است
این نتیجه پژوهش بررسی علل و عوامل خشونت علیه زنان در شهرستان اهواز است که بین 101 زن در معرض خشونت که به پزشکی قانونی اهواز مراجعه کرده‌اند انجام شده است.
بر اساس این پژوهش آداب و رسوم محلی و قومي؛‌نقض قوانین مجازات در ایران از زنانی که مورد خشونت قرار گرفته‌اند، تحمل خشونت ازسوی زنان، نظام مرد سالارانه جامعه، تاکید بر نقش خانگی زن، بیماری‌های روحی و روانی مرد و یادگیری این پدیده از سوی مردان از دوران کودکی از عوامل اصلی خشونت علیه زنان بوده‌اند. به عقیده زنان مورد پژوهش آداب و رسوم و خشونت‌های برگرفته از آن‌ها گاهی نیرومندتر از قانون علیه زنان اعمال می‌شوند. آن‌ها مصادیق این نوع خشونت را قتل‌های ناموسی، ازدواج تحمیلی، محرومیت دختران از ادامه تحصیل و قوانینفصل و خون‌بس دانسته‌اند و توجه جدی دولت برای برخورد با این نوع خشونت را خواستار شده‌اند. همچنین نتایج این پژوهش حاکی از آن است که حدود 66 درصد زنان تحت خشونت شدید همسرانشان بوده‌اند که بیشترین خشونت‌ها شامل خفه کردن، ضربه با اشیا، استفاده از اسلحه و چاقو، روابط جنسی اجباری، تهدید به قتل گزارش شده‌اند که از میان همه این موارد روابط جنسی اجباری بیش از همه ذکر شده‌اند بدین معنا که 4/60 درصد زنان این پژوهش عنوان کرده‌اند که تحت روابط جنسی اجباری قرار دارند.
این پژوهش تحمل خشونت را یکی دیگر از دلایل ادامه خشونت علیه زنان می‌‌داند موضوعی که به پنهان ماندن خشونت هم منجر می‌شود همچنین در این پژوهش مشخص شد مردانی که همسران‌شان را کتک می‌زنند اکثراً در دوران کودکی خشونت‌های خانوادگی را تجربه کرده و بیشتر متعلق به خانواده‌هایی با پدر لاابالی و خشن بوده‌اند. همچنین تربیت نادرست پدر و مادر نیز از علل دیگر خشونت محسوب شده است و این موضوع نشان دهنده آن است که پسرها از همان دوره کودکی از طریق والدین، مدرسه، تلویزیون و سایر نهادهای اجتماعی و فرهنگی به ابراز رفتار خشونت طلبانه تشویق شده‌اند. همچنین این پژوهش نشان داد که بین تحصیلات همسران و شیوه های ابراز خشونت از جانب آنان رابطه معناداری وجود ندارد. بدین معنا که مردان با تحصیلات زیر دیپلم، دیپلم و یا بالاتر از دیپلم به میزان کم و بیش همانندی از شیوه ابراز خشونت استفاده مي‌کنند و این نشان مي‌دهد که افزایش تحصیلات مردان تاثیر چندانی در کاهش خشونت علیه زنان نداشته است. این موضوع در مورد سطح تحصیلات زنان نیز قابل اشاره است و هر چند که پژوهش رابطه‌ای بین سطح تحصیلات زنان و میزان ابراز خشونت از سوی همسرانشان نشان نمي‌دهد اما مقایسه میانگین‌های این پژوهش نشان مي‌دهد که تا حدی افزایش سطح تحصیلات زنان خشونت علیه آن‌ها را کاهش می‌دهد. هر چند این آمار آن‌قدر زیاد نیست که از نظر آماری و استنباطی معنادار باشد و با توجه به یافته‌های این پژوهش مي‌توان گفت که تاثیر عوامل فرهنگی و اجتماعی و باورهای نادرست در ابراز خشونت به مراتب بیش‌تر از سطح تحصیلات است.
رابط بین سن نیز با ابراز خشونت حاکی از آن است که رابطه معناداری بین این دو دیده نمي‌شود بدین معنا که سن ازدواج، اختلاف سنی با شوهر، سن شوهر تاثیر خاصی در این پدیده ندارد و سندرم زن آزاری بیشتر تحت تاثیر عوامل فرهنگی است همچنین این پژوهش نشان داد که باورهای نادرست زنان خانه‌دار نسبت به زنان شاغل بیشتر است بدین معنا که این زنان بیشتر زمینه پذیرش و پیشرفت خشونت از سوی همسران‌شان را فراهم مي‌کنند.
برخی از این باورهای نادرست زنان در این پژوهش این‌گونه گزارش شده است:در من ضعف‌ها و کمبودهای اساسی وجود دارد.، اگر رابطه من و همسرم به شکست منجر سود من هم شکست خورده‌ام، مقصر اصلی در ایجاد چنین روابط غلطی با همسرم من هستم و...
که تغییر این باورهای نادرست و آگاهی مي‌تواند در کاهش خشونت علیه زنان موثر باشد. این پژوهش در پایان برای جلوگیری از خشونت علیه زنان پیشنهاد مي‌دهد:‌کنترل خشونت علیه زنان از طرف دولت، تلاش در جهت ایجاد و توسعه تشکل‌های زنان در ایران، تربیت پلیس زن و تشکیل ادارات و ایستگاه‌های پلیس زنان، بازنگری در قوانین کنونی و تفویض حق قضاوت به زنان، برگزاری میزگردها، و کارگاه‌های آموزشی از سوی کارشناسان دولتی و غیر دولتی، ایجاد فرصت‌های شغلی که زنان را از نظر اقتصادی حمایت کند، تاسیس درمانگاه‌های حمایت از خانواده از جمله این راه‌کارهاست.

 

70 كارگر زن ريسندگي و بافندگي زابل، ماهيانه 50 هزار تومان دستمزد مي گيرند
كارگران رسمي اخراج و دختران محصل جايگزين شده اند

تهران- خبرگزاري كار ايران
سه شنبه 3 بهمن 1385-23 ژانویه 2007

دبير اجرايي خانه كارگر زابل گفت: شركت ريسندگي و بافندگي زابل, به بيش از هفتاد كارگر زن شاغل در اين شركت، ماهيانه پنجاه هزار تومان دستمزد مي‌‏دهد.

"گل‌‏محمد بامري" در گفت و گو با خبرنگار گروه كارگري ايلنا, افزود: مدتي‌‏است مديريت اين شركت كارگران با سابقه چهارده سال را اخراج كرده و به كارگران زني كه جايگزين كرده و اغلب دختران محصل هستند، ماهيانه پنجاه هزار تومان دستمزد مي دهد.
وي با اشاره به اينكه اين كارگران تاكنون از سوي مديريت شركت بيمه نشده‌‏اند، گفت‌‏: متاسفانه مديريت با جلوگيري از بازديد بازرسان ادارات كار و تامين‌‏اجتماعي از محوطه كارخانه، سعي بر پنهان داشتن بي قانوني‌‏ها و سو استفاده‌‏ها از حقوق پرسنل شركت دارد.
بامري گفت‌‏: مديريت در شرايطي به اخراج كارگران با تجربه و به‌‏ كارگيري كارگران محصل و بي تجربه با دستمزد غير قانوني مبادرت مي ورزد كه شركت از درآمد بسيار خوبي برخوردار بوده است.

 

آيا زنان می‌توانند چهره خشن دنيا را تغيير دهند؟

 

خبرگزاری آلمان

آيا زنان از اين پس در جهت‌گيرى‌هاى سياسى جهان نقش تعيين كننده‌تری ايفا خواهند كرد؟ آيا عهده‌دار مسئوليت‌هاى كليدى‌ترى خواهند شد، و شغلهاى مردانه را هركجا كه زورشان بچربد، از آن خود خواهند كرد؟ و آيا مردم بسيارى كشورها آمادگى تجربه‌اى جديد را يافته‌اند؟

شواهد پاسخى مثبت به ما می‌دهند: ميشل باچلت رييس جمهور شيلى، آلن جانسون سيرليف رييس جمهور ليبريا، تارجا‌هالونن رييس جمهور فنلاند، مرى مك آليس رييس جمهور ايرلند شمالى و آنگلا مركل اولين صدراعظم زن آلمان. اينها البته تنها زنانى نيستند كه به رياست جمهورى رسيده‌اند. فهرست زنان رييس جمهور بسيار طولانى تر است در ، گينه، بنگلادش، پاناما، نيكاراگوا، فيليپين و... زنان ديگرى نيز در راهند و شانس خوبى براى ايفاى نقش در آتيه كشورشان دارند. سناتور هيلارى كلينتون نامزد احتمالى دمكراتها در انتخابات آينده آمريكا، نانسى پلوسى رييس كميسيون دمكراتهاى آمريكا، سگولن رويال نامزد رياست جمهورى در فرانسه و اخيرا هم مونا سالين نامزد رياست جمهورى در سوئد. جالب است بدانيد كه نيمى از كابينه نيكاراگوئه را در دوره رياست جمهورى دانيل اورتگا زنان تشكيل می‌دهند.

اما قدرت سياسى تنها حيطه‌اى نيست كه زنان تلاش در بيرون آوردن آن از تسلط كامل مردان دارند. درعرصه‌هاى ديگر هم زنها پايشان را در كفش مردها كرده‌اند و به عرصه‌هايى وارد شده‌اند كه شايد چندان با اهميت به نظر نيايند اما تا بحال تنها در قلمرو مردان بوده‌اند. در بريتانيای سنتى براى اولين بار پس از پانصد سال يك زن در پست نگهبانى برج لندن قرار می‌گيرد. و در ترافيك پرازدحام تهران اولين زن راننده اتوبوس درون شهرى در مسير ميدان انقلاب - ميدان امام حسين شروع به كار می‌كند.

مردهايى كه اين قدمها را نفى زنانگى، ضديت با طبيعت و خلقت بشر می‌دانند هنوز اكثريتند. اما مردهايى كه اين تحول را مثبت می‌دانند يا حداقل با آن مخالفت نمی‌كنند رو به افزايش‌اند. ولى برگرديم به سراغ زنها.

زنانى كه از آنها ياد كرديم چگونه در سايه قدرت مردان، راه خود را باز كرده‌اند؟ چطور زندگى كرده‌اند، چه برنامه‌اى دارند و آيا اين درست است كه حمايت مردانه، آنها را در صحنه سياسى بالا كشيده؟ به معرفي دو نمونه مي پردازيم: سگولن رويال، نامزد ۵۳ ساله‌‌‌‌‌‌‌ي رياست جمهور‌ي فرانسه و آلن جانسون سيرليف، رئيس جمهور ليبريا.

سگولن رويال در خانواده‌اى پرجمعيت بدنيا آمده  و خود مادر ِ چهار فرزند است. او عهده‌دار وزارت محيط زيست، جوانان و ‌آموزش و پرورش فرانسه بوده. رويال پيروزى خود در راه اليزه را تنها مديون زن بودن و جذابيتش نمى‌داند. او با رقباى كهنه‌كار و مردان اليت صحنه سياسى فرانسه دست و پنجه نرم كرد و در اين راه نشان داد كه از قدرت بيان، ايده‌هاى نو و قاطعيت فوق‌العاده‌ برخوردار است.

رويال يك نكته را درك كرد و بر پايه آن مبارزات انتخاباتى خود را سازمان داد. مردم فرانسه از سياستمداران كهنه‌كار اين كشور نااميد و خسته‌اند و فرانسه چهره‌اى جديد با سياستى متفاوت می‌طلبد. بسيارى شعارهاى او را پوپوليستى می‌دانند و مخالفانش بر اين نظرند كه او برنامه‌ای ندارد.

آيا اين ادعا درست است؟ يان بورشر يكى از اين خبرنگاران فرانسوى است كه مبارزات انتخاباتى فرانسه را دنبال می‌كند. به نظر او رويال رهبرى مدرن و کاراست كه می‌خواهد فرانسه را بسوی تغيير و نوگرايی ببرد با اين حال:

سگولن رويال برنامه خاصى ندارد، اما رسيدن به رياست جمهورى لازمهاش داشتن يك برنامه مدون نيست. يك رييس جمهور خوب بودن، معنايش اين نيست كه او بايد در همه زمينه‌ها تخصص يا براى همه چيز برنامه‌اى مدون داشته باشد، چنانچه مخالفان رويال تلاش می‌كنند با اين انتقاد او را ضعيف جلوه دهند. بگذريم كه سركوزى هم براى همه چيز برنامه ندارد، او تنها نماينده سياستهاى راست روانه در فرانسه است. يك رييس جمهور خوب بايد بتواند تيم خوبى از وزرا و خبرگان را سازمان دهد. و رويال قادر به اين كار است، چون كاراكتر او اين را ممكن می‌سازد.

رويال وعده دولت رفاه را داده و اين خشم رقباى‌اش را برانگيخته. رويال انتقادات سختى به سياست‌هاى راست گرايانه دولت و وزير كشور كرده و برنامه‌اش را دگرگونى در سيستم آموزش و پرورش، ايجاد چشم‌انداز براى جوانان و مبارزه با جرم و بزهكارى قرار داده.
اما سگولن رويال چگونه راه خود را باز كرد؟ بسيارى می‌گويند كه او در اين راه از حمايت شريك زندگيش كه از مهره هاى مهم حزب سوسياليست فرانسه است برخوردار بوده و برخى حتى اين حمايت را تعيين كننده می‌دانند.

يان بورشر:

من فكر می‌كنم كه اين موضوع بدون شك تاثير داشته. اما اين تنها يكى از فاكتور‌هاى موفقيت خانم رويال است. مردها هم بدون حمايت همراهان خود به پيروزى نمی‌رسند اما كسى از حمايتهاى فراوانى كه هركدام از آنها از سوى اطرافيانشان می‌شوند حرفى نمی‌زند. چراكه اين امرى بديهى است. اما به محض اينكه يك زن پيشرفت می‌كند، راه خود را در ميان مردان باز می‌كند و به قدرت نزديك می‌شود، آنگاه بلافاصله مردها هول می‌شوند و همه را به حساب خود می‌گذارند. حال شوهر يا برادر يا هر فرد ديگرى. آنها همه چيز را در سايه جنس مذكر ممكن مي دانند.  در مورد خانم سگولن رويال بايد بگويم كه او در تمام دوران فعاليتهاى اجتماعى و سياسى خود درخشيده و در مناطقى كه مسئوليتى به عهده داشته كارنامه بسيار خوبى از خود برجاى گذاشته و اين بزگترين رمز موفقيت و محبوبيت اوست.

به عقيده يان بورشر اين را نيز نبايد فراموش كرد كه سگولن رويال اين توانايى را نيز دارد كه خود را به بهترين وجه عرضه كند و اين يك قابليت براى جذب انتخاب كنندگان است.

دوريس پارود يك خبرنگار زن فرانسوى رويال را در صحنه سياسى فرانسه ارزيابى می‌كند، صحنه‌اى كه تحت تسلط مردان است. او به ما می‌گويد:

همه فكر می‌كنند كه فرانسه هميشه كشور باز و پيشرفته‌اى بوده. اين تصور درستى است اما اين كشور هم مانند تمام كشورهاى جهان در دست مردان اداره می‌شده و می‌شود و تابحال تقريبا زنى را نداشتهايم كه به اين مرحله رسيده باشد. من فكر می‌كنم كه اين جبر زمان ماست. وقتى به ليبريا نگاه می‌كنيم و به قدرت رسيدن آلن جانسون سيرلف، و در آلمان آنگلا مركل و شايد هم در آينده در آمريكا هيلارى كلينتون، به همين خاطر هم فكر می‌كنم كه فرانسه هم به بلوغ كافى براى انتخاب يك زن برای رياست جمهورى رسيده. البته همينقدر كه همه از امكان به قدرت رسيدن يك زن حرف می‌زنند، نشان دهنده اين واقعيت است كه مردم به اين موضوع عادت ندارند و برايشان تجربه جديدى است.

دوريس پارود نيز براين اعتقاد است كه حمايت شريك زندگى سگولن رويال از او، قطعا به رويال براى بالا آمدنش كمك كرده:

اما نهايتا رويال افكار خود را دارد و نشان داده كه مستقل فكر می‌كند و نماينده افكار خودش است، نه مشاوران مردش. در ضمن فراموش نكنيم كه همه سياستمداران مشاور دارند. اما هرچه براى تضعيف سگولن رويال بگويند، رفتار و سخنان او در هر كجا كه ظاهر می‌شود نشان از استقلال عمل و نظرش دارد.

مردم فرانسه پس از پشت سرگذاشتن بحرانهای مختلف اجتماعى كه يك نمونه‌اش شورش جوانان حاشيه شهرها در سال گذشته بود، خواهان تجربه جديدى در قدرت سياسى كشورشان هستند. تجربه‌اى كه مردم ليبريا نيز در سال ۲۰۰۵ ميلادى با انتخاب خانم سيرليف تمايل آغاز كردند.

اما آلن جانسون سيرليف رييس جمهور ليبريا.

او اولين زن در قاره آفريقاست كه به اين مقام رسيده و زمام كشورى را بدست گرفته كه جنگ ۱۴ ساله بخش بزرگى از منابع انسانى و اقتصادى آنرا به نابودى كشانده. زينب محمد خبرنگار و فعال مسايل زنان از ليبريا در پاسخ به اين سوال كه چگونه مردم ليبريا يك زن را به عنوان رييس جمهور خود انتخاب كردند می‌گويد:

به نظر من مردم ليبريا به اين حقيقت رسيده‌اند كه شايد دادن شانس به يك زن، امكانى براى اين كشور باشد كه از شر جنگ خلاص شود. زيرا تمامى كشورهاى آفريقايى بدست مردان اداره شده‌اند و ما شاهد اين بودهايم كه چگونه جنگ و مصائب آن دامن اين سرزمنيها را گرفته است. مردم بخود اين بار گفتند بگذاريد اين بار رياست يك زن را تجربه كنيم و ببينيم كشور تحت فرمان او چگونه اداره می‌شود.

آيا اين انتظار مردم ليبريا پاسخى هم گرفته و آيا سيرليف واقعا قادر به ايجاد بهبود در زندگى مردم ليبريا شده است؟ به ‌آلن جانسون سيرليف اولين رييس جمهور زن ليبريا انتقاد می‌شود كه توان پيشبرد سريع كارها را ندارد. زينب محمد اين انتقاد را بى‌پايه می‌داند و می‌گويد:

جانسون سيرليف قطعا تلاش كرده كه تغييرات قابل توجهى را در ليبريا ايجاد كند. ما شاهد هستيم كه او اقدامات زيادى انجام داده. البته به او ايراد می‌گيرند كه كند كار می‌كند. اما فراموش نكنيم كه ليبريا از دل يك جنگ طولانى بيرون آمده و حال تحت رهبرى سيرليف است كه مسير زندگى عادى كم كم دارد بدان بازمی‌گردد.

از او می‌پرسم كه ‌آيا سيرليف به عنوان يك زن برنامه ويژه‌اى هم برای توانمند سازى زنان و ايجاد امكانات درسى، بهداشتى، حقوق برابر و مشاركت در جامعه به اجرا گذاشته است؟ زينب محمد می‌گويد سيرليف زنى است كه می‌خواهد درخدمت همه باشد نه فقط زنان. مردم ليبريا نيازمند كمك‌اند. چه زن، چه مردش.

اتفاقا چون سيرليف يك زن است، تلاش می‌كند حقوق همه مردم را رعايت كند. او چون زن است كوشش می‌كند به اقشار ضعيفتر رسيدگى بيشترى كند. اين طبيعى است كه در كشورهاى جنگ زده و عقب مانده زنان و كودكان در ضعيفترين موقعيت قرار دارند. بنابراين اگر هم سياستهاى ويژه‌اى براى بهبود وضع زنان در نظر گرفته شود از اين زاويه است. از نقظه نظر توانمند سازى و تقويت حلقه‌هاى ضعيف تر جامعه.

به نظر زينب محمد در قاره آفريقا زنان قابل ِ فراوانى وجود دارند. به عنوان مثال در نيجريه كه در ماه آوريل انتخابات رياست جمهورى را برگزار می‌كند. اما متاسفانه اكثر كشورهاى قاره آفريقا هنوز عقب مانده تر از آن هستند كه بتوانند رياست جمهورى يك زن را بپذيرند. با اين حال شانس زنان برای نشان دادن قابليت‌هايشان هر روز بيشتر می‌شود و شايد تجربه ليبريا براى مردم ساير كشورهاى آفريقايى هم سرمشق قرار گيرد.

از زينب محمد می‌پرسم كه آيا ممكن است مذهب و قوانين اسلامى در عقب ماندن زنها نقش تعيين كننده‌ای را ايفا كرده باشد و يكى از دلايل پشت صحنه نگهداشتن زنان به حساب آيد؟ او كه مسلمانى دو آتشه و زنى محجبه است با شنيدن اين سوال برآشفته می‌شود و جواب می‌دهد:

قطعا مذهب در همه جاى دنيا نقشى اساسى بازى می‌كند. اما اسلام هرگز نگفته كه زنان بايد در گوشه خانه بنشينند. اسلام زنان را به فراگيرى دانش تشويق می‌كند. خوب اين دانش براى كنج خانه فراگرفته نمی‌شود. اسلام اتفاقا زنان را به بيرون آمدن و شركت فعال در سرنوشت جامعه فرامی‌خواند. به نظر من مشكل اصلى در اين كشورها تلفيق اسلام با فرهنگ مردسالار و سنتهاى كهنه است، نه اسلام به تنهايى.

زينب محمد اطمينان می‌دهد كه:

اسلام راه را برهيچ زنى نبسته. اسلام زنان را به بيدارى دعوت می‌كند و آنها را به شجاعت تشويق می‌كند وهيچ ممنوعيتى براى رسيدن زنان به مقام‌هاى مهم اجتماعى، از جمله رياست جمهورى نگذاشته است. اين ممنوعيت را مردان برای زنان ايجاد كرده‌اند و متاسفانه از سنگر مذهب بيشترين استفاده را می‌كنند.

پيام براى ممنوعيت ختنه‌ى فرعونى زنان

خبرگزاری آلمان

روديگر نبرگ فعال حقوق بشرى، پس از موفقيت در پيكار عليه ختنه‌ى زنان، مى‌خواهد پيام ممنوعيت در اين زمينه را به تمام كشورها برساند. وى در گفتگويى با خبرگزارى آلمان گفت كه ما مى‌خواهيم فتواى فضلاى مذهبى را در اين زمينه، به همه‌ى مسجدها برسانيم تا در آنجا امامان جمعه بتوانند اين حكم تازه را به گوش مسلمانان برسانند.

در كنفرانسى كه نبرگ در ماه نوامبر در قاهره سازماندهى كرده بود، عالى‌ترين صاحب‌منصبان اسلامى، فتوايى در اين زمينه صادر كردند كه بر مبناى آن، مثله كردن آلت تناسلى زنان با قرآن و اخلاق اسلامى تلفيق‌ناپذير اعلام شده است.

سالانه دو ميليون زن و دختر در كشورهاى عمدتا اسلامى قربانى اين عمل بى‌رحمانه مى‌شوند. اين اقدام معمولا با استناد نادرست به قرآن مشروعيت داده مى‌شود.

در كنفرانس دانشگاه الازهر كه عالى‌ترين نهاد مسايل فقهى در ميان مسلمانان سنى است، شيخ يوسف الكراداوى كه كه از شخصيت‌هاى با نفوذ مذهبى است نيز شركت داشت. وى چند ماه پيش از آن، مناقشه بر سر كاريكاتورهاى محمد را راه انداخته بود. شركت‌كنندگان در اين كنفرانس، همه‌ى مسلمانان را فراخواندند كه از ميراث غيراخلاقى ختنه‌ى زنان جلوگيرى كنند.

نبرگ و همسرش آنته وبر و نيز سازمان حقوق بشرى تارگت، شش سال است كه عليه  سنت بى‌رحمانه‌ى ختنه‌ى زنان پيكار مى‌كنند. در چنين عملی‌، با تيغ بخش‌هايى از آلت تناسلى دختران خردسال بريده مى‌شود. درد ناشى از اين اقدام تصورناپذير و طاقت‌فرساست. از هر سه دختر بچه يك نفر بر اثر اين ختنه‌ى به اصطلاح فرعونى جان مى‌بازد.

مصوبه‌ى قاهره در تاريخ دينى بى‌سابقه است. اين موضوع هميشه يك تابو بود. نبرگ مى‌گويد: اينك مسلمانان مطلع مى‌شوند كه ختنه‌ى زنان جنايت و گناه است. چند رسانه‌ى كشورهاى عربى در مورد اين فتوا گزارش داده‌اند. اما هنوز كار فراوانى در پيش است تا اين پيام به مناطق دورافتاده رسانده شود.

نبرگ مى‌گويد: ما مى‌خواهيم مصوبات كنفرانس قاهره را در كتاب كوچكى گردآوريم، درتيراژ ميليونى چاپ و در كشورهاى مربوطه پخش كنيم. مفتى اعظم چاد كه اين پيشنهاد را كرده است، مى‌خواهد سران ۲۸ كشور اسلامى آفريقا را به كنفرانس ديگرى در چاد دعوت كند، تا ببيند پيام قاهره چگونه مى‌تواند پخش شود.

 

زنان ارمني غير سياسي ترين زنان در منطقه‌ي قفقاز جنوبي

خبرگزاري دانشجويان ايران

پنجشنبه 21 دی 1385-11 ژانویه 2007
در پي برگزاري نشست بررسي برابري حقوق زنان قفقاز جنوبي در شوراي اروپا، وضعيت زنان ارمني در عرصه‌هاي سياسي اين کشور نسبت به ساير کشورهاي قفقاز جنوبي اسف بار اعلام شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در آسياي ميانه، در بررسي صورت گرفته، مشابهت‌هاي بسياري بين زنان سه کشور قفقاز جنوبي در مورد مسايل مختلف مشاهده مي‌شود ولي در عرصه سياسي حضور زنان ارمني کم رنگتر از زنان آذري و گرجي است. به عنوان مثال ‌٤/٦ درصد از نمايندگان پارلمان ارمنستان را زنان تشکيل مي‌دهند، در حالي که اين رقم در گرجستان ‌٤/٩ درصد و در جمهوري آذربايجان ‌٥/١٠ درصد است.
از سوي ديگر رشد فزاينده زنان خياباني به معضلي جديد در اين كشور مبدل شده است.

 

گزارشی از یک نانوایی زنانه/ مامان، نان داد ولي مامان حقي ندارد

ادوار نیوز

پنجشنبه، 5 بهمن 1385-25 ژانویه 2007

دم دم هاي غروب به همراه فروزنده، يکي از فعالان زن در اصفهان، به قصد ديدن نانوائي زنانه، راهي يکي از خيابانهاي اصفهان مي شويم. سوز گزندهاي تا مغز استخوانم رسوخ مي کند. مثل جوجه تيغي سرم را توي تنم مي کشم و نفسم را در دل حبس مي کنم تا شايد از لرزشي که تمام وجودم را فراگرفته

بکاهم.

در ميانهي راه، فروزنده از صاحب نانوایی و زنان نانوا برايم مي گويد، تا بالاخره صف مردان و زنان و بوي داغ نان، گرما را نويدمان مي دهد و سوز سرما را از بدنمان دور ميسازد. پشت يک زنجير مي ايستيم. جلويمان زناني با لباسها و مقنعه هاي سفيد در محيطي تميز و مرتب سرگرم کارند. فروزنده مي گويد: سلام، ما آمديم.

آن طرف زنجير خانمي نسبتا بلند قد و چهارشانه با صدايي بلند مي گويد: خوش آمديد و زنجير را باز مي کند تا داخل شويم. رو به فروزنده آهسته مي پرسم: ميشود اين خانم را معرفي كني؟، صدايم را در آن گرماي نانوايی ميشنود و ميگويد: من ترکي هستم، صاحب اين دكون... و با اين جمله آشنايي ما با خانم تركي آغاز ميشود. از او ميخواهم در مورد خودش بيشتر برايم بگويد.

ـ 41سالمه، سه فرزند دارم و حدود پنج سالي ميشه که اينجا رو راه انداختم. سه سال خونگي پز بودم . بعد از طرف خود اداره غله خواستن که نانوائي رو گسترش بدم. چون درسطح اصفهان نانهايي كه ميپختم از نظر بهداشت و کيفيت، بسيار خوب و سالم بود. اولش خيلي سعي کردم يه مغازه بگيرم ولي با اين قيمتها نمي شد، بودجه ام كفاف اينكار را نميداد. بالاخره با همکاري شوهرم پذيرائي خونهي خودمون رو نانوایي کرديم.

با تعجب به صورت مصمم او خيره مي شوم: پس اينجايي كه وايساديم، اطاق پذيرايي خونه شماست؟

- بله، بله اين مهمونخونهي منه!

ـ چرا اين نانوايي را راه انداختيد؟

- قصدم فقط کمک به مردم بود، خدا گواهه فقط کمک. من خودم احتياج به کار نداشتم. اول با يک تنور کوچک توي زيرزمين خونم شروع کردم و بعدا به اداره غله رفتم و همه چيز رو راست و حسيني گفتم. يعني گفتم كه بعضي از اين زناني كه اينجا كار ميكنن، نان آور خونواده هستن و ميخواهند به جاي کارهاي... ( حرفش را مي خورد) بتوانند نان حلال و سالمي به خانه ببرند.

- از کجا كار نانوايي را ياد گرفتيد؟ اصلا چرا به اين كار فكر كرديد؟

- اين تو خونم بود، آخه من بچه کشاورزم. از بچه گي خمير و نون رو دوست داشتم، پول نونوایی هم نقده، من از چک و سفته بدم مياد. با اين دکون هميشه ميتونم به اين بنده خداها هر وقت که احتياج داشته باشن پول برسونم. اين زنها خود سرپرست خونواده هستن، خرجشون به دخلشون نمي خوره، عيالوارن. همه از راههاي دور ميان اينجا كار ميكنن.

دستش را مي زند به شانه يکي از زنان نزديکش : مثلا اين شاطرمون از افجه* مياد.

زن مسن ديگري که در کنار اوست، مي گويد: منم با دخترم از همون جا ميآييم و هر روز صبح 45 دقيقه توي راه هستيم. و اشاره مي کند به دختر جواني که برخلاف بقيه، روسري سياهي بر سر دارد.

 

از دختر ميپرسم: اسم شما چيه؟

- اسمم؟ زينبه

- چند سالته؟

- 20 سالمه، سه چهار ماهي ميشه که اينجا کار ميکنم، درسم رو تموم کردم. ديپلم کامپيوتر دارم. از كارم راضي هستم، ما 7 تا خواهر و برادريم و اگر کار نکنم زندگيمون نمي چرخه...

زن ديگري لبخند زنان مي گويد: باباي منم بيكاره و خودم هم كار نداشتم، خواستم خرجم رو در بيارم که اومدم اينجا براي كار.

مي پرسم: اسم شما چيه، ازدواج نکردين؟

- اسممو نمي خوام بگم... نه هنوز مورد خوبش پيش نيومده

- از کارت راضي هستي؟

- رفت و آمدم سخت و وقت گيره، پولش هم کفافم رو نمي ده ولي بهتراز هيچيه.

از خانم ترکي سوال مي کنم که در ماه چقدر حقوق به هر نفر ميدهد؟

- من في سبيل الله اينجا رو باز کردم، هرچقدر افتاد براي خودشونه، اول هزينه رو برمي دارم و بعد بقيه رو تقسيم مي کنم. پولي هم که خودم از اينجا برمي دارم خرج سه چهار خونواده اي مي شه که ناشنوا هستند و راهي به جايي ندارن.

- اين خانم ها بيمه هستن؟

- با سيصد تا کيسه آرد که به ما ميدن که ما نمي تونيم پول بيمه بديم. اگر اين بنده خداها پول بيمه بدن چي خونه ببرن، ديگه دخل و خرج نميشه، تنها کاري که تونستم بکنم اينه که براي همه دفترچه پس انداز باز کردم، اگر هم احتياج به پول بيشتر داشته باشن از صندوق قرض الحسنه محله مون براشون وام مي گيرم. راستش رو بخواهيد خيلي از خودم براي اينجا مايه گذاشتم. از هيچ اداره يا ارگاني به من کمک نشد حتي براي يک مجوز سه سال دويدم. مثلا اگر بخوام استاندار رو ببينم به من ميگن برو نامه بنويس. يعني استاندار نمي دونه من يک زن بين اين همه مرد، دکون نانوایي راه انداختم و 15 خانوار از اينجا بهره مي برن؟ اين حق مسلم منه که کار منو زودتر راه بندازن. اگر به من کمک بشه چهار گوشه اصفهان نانوایی مي زنم تا زنها بيان از دست رنج خودشون نون ببرن که به قول معروف اين چيزا ... در مملکتمون کمتر بشه! همه از سرگردوني نجات پيدا کنن و به يه لقمه نون حلال برسن . آخه تو اين مملکت کارخانه هم که ميسازند مال مردهاست و مردها رو استخدام ميكنن. انگار فقط و فقط آقايون بايد بروند سرکار، کسي نيست به ما زنها کمک کنه تا به يه جايي بتونيم برسيم و نوني دربياريم.

خمير تمام مي شود. تنور را خاموش مي کنند. نوبت اول پخت تمام شده است.

فروزنده کاغذي از کيفش در مي آورد و رو به زنان مي گويد: حالا تو اين فاصله، تا دوباره دست به کار بشين مي خوام موضوعي رو باهاتون در ميون بذارم.

سپس فروزنده شروع می كند به صحبت كردن و پرسشهاي مختلفي را مطرح می كند، سوال هايي مثل اينکه چرا مردها در جامعه ما مي توانند چند تا زن بگيرند يا اينکه چرا ديه زنان نصف ديه مردهاست و چرا صيغه و ...

با شنيدن سخنان فروزنده، يکي از زنان سرش را تکان مي دهد و زير لب حرفهايي مي زند که مفهوم نيست، ديگري آهي از ته دل مي کشد و زن مسني بلند مي گويد: گل گفتي ولي دير گفتي.

فروزنده برايشان توضیح می دهد که عده اي از زنان در حال جمعآوري امضا هستند تا اين قوانين تبعيض آميز را عوض کنند. قوانيني که بر ضد همهي زنهاست....

وقت استراحت تمام ميشود و دوباره تنور را بايد روشن كنند. كار و تلاش دوباره شروع ميشود. خانم ترکي دو قرص نان به من ميدهد و مي گويد: بخوريد، نمک گير نمي شويد.

با مانتوهای آردي از مغازه بيرون مي آييم. در راه به زن نانوايي فکر مي کنم که مي گويد: در محيطي به شدت مردانه و سنتي، حتي ابروهاي خود را برنمي دارم تا بتوانم کار كنم و شکم خانواده ام را سير كنم. از خودم می پرسم تا كي قرار است در اين مملكت، فرزندانمان دفترهاي مشق شب خود را با اين جمله پر كنند: بابا نان داد. پس جاي این زنان كه نهتنها نان ميدهند بلكه نان ميپزند كجاست؟

* روستایی در حوالی فلاورجان اصفهان

 

خودسوزي دختر 19 ساله ياسوجي به‌دنبال درگيري با پدرش

ادوار نیوز

چهارشنبه، 13 دی 1385-3 ژانویه 2007

درگيري با پدر، دختر 19 ساله ياسوجي را وادار به خودسوزي كرد.
اين دختر كه اهل و ساكن روستاي فيروزآباد ياسوج است، روز گذشته به دليل اختلافات خانوادگي و درگيري با پدرش با ريختن نفت بر روي خود اقدام به خودسوزي كرد.
همراه اين دختر جوان با اشاره به اين كه وي ناراحتي عصبي دارد، اظهار كرد: بر اساس معاينات انجام شده، متأسفانه او دچار 95 درصد سوختگي شده است.
پرستار بخش سوختگي بيمارستان شهيد بهشتي ياسوج با بيان اين كه اختلافات خانوادگي اصلي‌ترين علت خودسوزي در اين استان است، گفت: در اين ميان با مشكل فضا و اتاق پانسمان رو به رو هستيم.
اين پرستار افزود: اين دختر به هويت ن ــ م در يك خانواده 8 نفره زندگي مي‌كند و آخرين فرزند خانواده است.

 

سالانه ۴۰۰مرد و بيش از ۳۷زن در پاكستان اعدام مي‌شوند

خبرگزاري جمهوري اسلامي

پنجشنبه، 5 بهمن 1385-25 ژانویه 2007

خانم "عاصمه جهانگير" رييس سازمان غيردولتي "حقوق بشر" پاكستان اعلام كرد: سالانه در كشور ۴۰۰مرد و بيش از ۳۷زن اعدام مي‌شوند.

وي روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: طي ۵سال گذشته تاكنون در ايالت پنجاب ۲۰۱زنداني اعدام شده‌اند.

عاصمه جهانگير افزود: هفت هزار و ۴۰۰زنداني در زندانهاي سراسر كشور منتظر اعدام هستند.

رييس سازمان‌حقوق بشر پاكستان همچنين افزود:آمارها نشان مي‌دهد كه اعدام جرم را كم نمي‌كند، بلكه رو به افزايش است.

به گفته وي اغلب محاكماتي كه در اين كشور به اعدام منجر مي‌شود، عادلانه نبوده است.

اين رييس سازمان غير دولتي حقوق بشر خواستار كم شدن اعدام‌ها شد.

خانم جهانگير اضافه كرد كه نبايد در كشور مجازات اعدام وجود داشته باشد.

وي گفت: در كشور آمريكا فقط سياه پوستان اعدام مي‌شدند كه پس از اقدامات سازمانهاي غيردولتي و حقوق بشر اين عمل تقريبا خاتمه يافته است.

رييس سازمان غيردولتي حقوق بشر با اظهار تاسف افزود: در اين كشور زنان و حتي كودكان در زندان‌ها منتظر مجازات مرگ هستند.

وي گفت كه حتي در پاكستان براي خيانت و بي‌وفائي مجازات مرگ در نظر مي‌گيرند.

در اين نشست خبري خانم "كرستي" يك عضو سازمان بين‌المللي حقوق بشر از فرانسه كه براي تحقيقات در اين زمينه در اسلام‌آباد بسر مي‌برد افزود: ما در آمريكا، آفريقا و آسيا در اين مورد تحقيقات جدي انجام داده‌ايم كه متاسفانه در پاكستان اعدام‌ها در حال افزايش است.

وي با نگران خواندن احكام اعدام، گفت: اعدام شهروندان بر خلاف قوانين بين‌المللي است.

خانم كرستي اضافه كرد كه بعد از بررسي و تحقيقات كامل به اين نتيجه رسيده‌ايم كه پاكستان جز كشورهايي است كه آمار اعدام در آن بالاست.

وي بالا بودن آمار اعدام در اين كشور را تعصبات فرهنگي و قومي ذكر كرد و افزود: معيار اين مجازات با معيارهاي بين‌المللي هم خواني ندارد.

گفتني است كه قوانين "حدود" كه مبناي اجرايي احكام شرعي در جمهوري اسلامي پاكستان است، از چندي پيش دولت در پي‌اصلاح برخي از مواد آن به صورت لايحه براي دفاع از حقوق زنان اقدام كرده است و برخي از مواد با راي نمايندگان مجلس ملي و سنا اصلاح شد.

دولت در اين لايحه اخير خود بر اصلاح مواد زنداني شدن زنان و عمل خلاف عنف با رضايت دو طرف و حضور شاهدان تاكيد داشت.

مخالف جدي اين اصلاحات ائتلاف احزاب ششگانه مخالف دولت (مجلس متحده عمل) هستند كه معتقدند قوانين جاري كشور در دادگاهها براساس شريعت اسلامي است.

آنها مي‌گويند تصويب قوانين راضي‌كننده غربي‌ها كشور را به سمت سكولار مي‌برد.

 

خشم و مشکلات قلبی در زنان

جام جم آنلاین

سه شنبه 3 بهمن 1385-23 ژانویه 2007

زنانی که عادت دارند خشم خود را نشان دهند بیشتر احتمال دارد دچار گرفتگی های عروقی شوند.
مطالعات قبلی نشان داده اند خشم و نفرت با افزایش خطر بیماری قلبی ارتباط دراد اما این مطالعات بیشتر در مردان انجام شده است.
به گزارش مدلاین پلاس آخرین یافته ها نشان میدهند بین خشم و بیماری قلبی در زنان ارتباط وجود دارد.
محققان دریافته اند زنانی که تمایل دارند خشم خود را ابراز کنند اگر برخی ریسک فاکتورهای دیگر مانند سن بالا ، دیابت یا کلسترول بالا را نیز داشته باشند در معرض خطر انسداد عروق قرار دارند. شاید بروز خشم سمی ترین جنبه یک خلق و خوی کینه توزانه باشد.
شناخت بیشتر نحوه تاثیر خشم و سایر احساسات بر سلامت قلب می تواند به تشخیص بهتر بیماری قلبی عروقی کمک میکند.

 

بلا تكليفي اعتبار اشتغال زنان سرپرست خانوار

همشهری

چهارشنبه 4 بهمن 1385-24 ژانویه 2007

بودجه اشتغال زنان سرپرست خانوار با رسيدن به روزهاي پايان سال بلاتكليف مانده است.بهرام بهرامسيري، معاون كارآفريني و اشتغال سازمان بهزيستي كشور، با اعلام اين خبر گفت: تمامي اعتبار دولتي كارآفريني و ايجاد اشتغال زنان سرپرست خانوار تا كنون بلاتكليف مانده است و با نزديك شدن به روزهاي پاياني سال بيم آن مي‌رود كه هزينه كردن اين بودجه با مشكلات زيادي روبه‌رو شود.وي با اشاره  به ميزان 3ميليارد و 750 ميليون توماني اين اعتبار گفت: دستورالعمل  چگونگي هزينه كرد اعتبار ياد شده بايد از سوي شوراي عالي كار و يا سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور به سازمان بهزيستي كشور ابلاغ شود تا سازمان بر اساس آئين نامه بتواند نسبت به صرف آن اقدام كند.به گفته معاون كارآفريني و اشتغال سازمان بهزيستي كشور آماده نشدن دستورالعمل از سوي سازمان‌هاي مسئول سبب شده تا با نزديك شدن به روزهاي پاياني سال صرف اين بودجه به نفع مددجويان سازمان با مشكلات زيادي روبه‌رو شود.وي با اشاره به اينكه پس از ابلاغ آئين‌نامه تا پايان سال براي صرف اين بوجه فرصت داريم افزود: همه ساله دستورالعمل هزينه كرد وجوه در نيمه دوم سال تهيه مي‌شود اما امسال نسبت به سالهاي گذشته با وجود پشت سر گذاشتن 4ماه از نيمه دوم سال هنوز هيچ خبري از اين دستورالعمل نشده است.بر اساس گفته‌هاي بهرامسيري با اعتبار ياد شده مي‌توان براي 4هزار و 200 نفر از زنان سرپرست خانوار كه مددجوي بهزيستي هستند ايجاد اشتغال كرد.معاون كارآفريني و اشتغال سازمان بهزيستي با تاكيد بر اينكه 3 ميليارد و 750 ميليون توماني ياد شده تمامي بودجه دولتي است كه براي اشتغال در اختيار سازمان بهزيستي قرار مي‌گيرد توضيح داد: علاوه بر اين اعتبار كه از سوي دولت در اختيار سازمان قرار مي‌گيرد 70 ميليارد تومان در معرفي طرح‌هاي معرفي شده از بخش بنگاه‌هاي كوچك زود بازده به بانك عامل و 10 ميليارد تومان وجوه ارزان قيمت از صندوق مهر امام رضا (ع) براي ايجاد اشتغال مددجويان در نظر گرفته شده است.بهرامسيري كه مسئوليت معاونت مشاركت‌هاي سازمان بهزيستي را نيز بر عهده دارد در توضيح مشاركت مردم گفت: سهم مشاركت مردمي در واگذاري امور در سال جاري به 70 در صد رسيد كه نسبت به سال گذشته رشد 5/1 در صدي داشته است.وي در توضيح كمك‌هاي مردمي افزود: سازمان بهزيستي كشور در 6 ماهه نخست سال جاري 186 ميليارد ريال كمك از سوي مردم دريافت كرده است كه ميزان رشد اين كمك‌ها نسبت به مدت مشابه سال پيش 20درصد  افزايش داشته است، ميزان فطريه‌اي كه در سال جاري به سازمان بهزيستي پرداخت شده‌است بالغ بر 2 ميليارد و 800 ميليون تومان بوده است.

 

محدوديت در پذيرش دانشجويان دختر

تهران امروز

پنجشنبه 5 بهمن 1385-25 ژانویه 2007

گروه اجتماعي- سميه نصرتي: با افزايش آمار ورودي دانشجويان دختر نسبت به دانشجويان پسر در چند سال اخير، عده‌اي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي براي افزايش ورودي پسران به دانشگاه‌ها درصدد تهيه راهكار و برنامه‌اي جديد بوده و طرحي را در اين باره تهيه و ارائه داده‌اند.

روز گذشته عده‌اي از نمايندگان طرح خود را در مجلس ارائه دادند كه اين طرح كه به استناد آمار سال تحصيلي 79-78 تهيه و تدوين شده است، نشان مي‌دهد آمار پذيرش دختران نسبت به پسران پيشي گرفته به طوري كه در حال حاضر 65 درصد دانشجويان دختر و 35 درصد پسر هستند.به اعتقاد اين گروه از نمايندگان اين مساله و اين شيوه ورود به دانشگاه مي‌تواند خطرات بسياري را براي كشور به همراه داشته باشد كه دولت و مجلس بايد هر چه زودتر توجهي جدي به اين قضيه داشته باشند.اين طرح كه چند سال پيش و يك بار در مجلس ششم هم مطرح شده بود، خيلي زود با واكنش وزارت علوم و بسياري از محققان و سياستمداران مواجه شد و حتي به طرح مساله به صحن علني نيز نكشيد. اما اين‌بار عده‌اي از نمايندگان مجلس به استناد آمار همان سال (79-78) يك بار ديگر خواستار محدوديت جنسي ورود به دانشگاه شدند.به گفته اين گروه از نمايندگان به ازاي هر دانشجوي دانشگاه دولتي در سال معادل يك ميليون و 600 هزار تومان از بيت‌المال هزينه مي‌شود كه دختران هر چه قدر هم تحصيل‌كرده باشند، با توجه به شرايط فرهنگي و اجتماعي، نمي‌توانند در همه جاي اين كشور خدمت كرده و مشغول به كار شوند و اين به معناي هدر رفتن بيت‌المال است.از ديگر دلايل اين نمايندگان براي اعمال محدوديت جنسي ورود به دانشگاه‌ها، بالا رفتن سن ازدواج و افزايش طلاق است كه اين گروه معتقدند افزون شدن تعداد فارغ‌التحصيلان دختر در دانشگاه‌ها نسبت به پسرها، سن ازدواج و آمار طلاق را افزايش داده است.اين گروه از نمايندگان قداست خانواده را يادآور شده و احترام به اركان خانواده را يكي ديگر از دلايل طرح اين مساله عنوان كرده‌اند.به اعتقاد آنان قداست خانوادگي كه وجه امتياز اسلام به ديگر اديان و كشور ما به كشورهاي غربي است، نبايد به اين سادگي شكسته شود. براساس اين طرح، وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامي ملزم خواهند شد كه اجراي تعادل پذيرش براساس جنسيت را اعلام كنند.زادعلي طهماسبي نماينده لردگان و طراح اين موضوع با ارائه اين طرح به خبرنگار پارلماني تهران‌امروز معتقد است: واقعيت‌ها را بايد پذيرفت. وقتي دختران بدون اجازه پدر و همسر خود نمي‌توانند كار كنند و به شهرهاي دور بروند، ‌تخصص آنها به حال مملكت هيچ تاثيري ندارد. به گفته اين نماينده مجلس فقط تحصيلات دختران موجب افزايش اختلاف‌هاي خانوادگي و شكسته شدن حرمت خانواده مي‌شود.در مقابل شهريار مشيري، عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هفتم معتقد است، اساس انتخاب دانشجويان در مراكز آموزش عالي بايد برتري علمي و شايستگي و توانايي‌هاي علمي و عملي در ميان دختران و پسران باشد.به گفته وي اعمال اين نوع تبعيضات مربوط به زنان قرون‌وسطي است و در حال حاضر جهان نگاه جنسيتي را نمي‌پذيرد.از سوي ديگر انوشيروان محسني بندچي، نماينده چالوس و نوشهر در مجلس هفتم تاكيد دارد برخي از رشته‌ها مردانه است و طبيعي است وزارت علوم و تحقيقات از دانشجويان مرد در اين رشته‌هاي خاص استفاده مي‌كند و در رشته‌هاي زنانه نيز همين اتفاق رخ خواهد داد.طرح مذكور در شرايطي مطرح شده كه اعتراض گروهي ديگر از نمايندگان مجلس را برانگيخته است. اين طرح در شرايطي اعلام مي‌شود كه در سال 79 و با طرح نخستين‌بار اين مساله تاكيد شد فرصت ورود براي دختران و پسران به يك اندازه است و اين پسران هستند كه ترجيح مي‌دهند به جاي ورود به دانشگاه و پيوستن به خيل عظيم بيكاران فارغ‌التحصيل بعد از اتمام دوره متوسطه وارد بازار كار شده و از خير تحصيل بگذرند.