زنان:پنجشنبه 11 اسفند 1384-2 مارس 2006

 

خشونت و مزاحمت در صدر اخبار آسيب‌هاي اجتماعي زنان

خبرگزاري دانشجويان ايران  

چهارشنبه 10 اسفند 1384-1 مارس 2006

خشونت و مزاحمت در صدر اخبار آسيب‌هاي اجتماعي زنان در بهمن ماه گذشته قرار گرفت.

به گزارش سرويس زنان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بر اساس آمار اعلام شده از سوي شوراي فرهنگي ـ اجتماعي زنان در خصوص اخبار و مطالب مربوط به زنان در 31 روزنامه تعداد اخبار و مطالب نسبت به ماه گذشته 1/9 درصد افزايش و نسبت به اخبار و مطالب بهمن‌ماه سال گذشته 52 درصد افزايش داشته است.

همچنين در ميان 4 هزار و 24 خبر و مطلب مورد بررسي 2 هزار و 262 خبر مربوط به رويدادهاي اصلي و 172 خبر ديگر تكرار چاپ بعضي از اين رويدادها در روزنامه‌هاي مختلف بوده است، به عبارت ديگر هر خبر يا رويداد مربوط به زنان در روزنامه‌هاي كشور بطور متوسط حدود 8/1 بار چاپ مي‌شود.

بر پايه اين آمار در مجموع اخبار و مطالب كل روزنامه‌ها، بالاترين تعداد مربوط به موضوعات فرهنگي با 01/21 درصد، آسيبهاي اجتماعي با 34/20 درصد، اخبار و مطالب مربوط به ساير كشورها با 95/19 درصد و در رده‌هاي بعدي به ترتيب اخبار و مطالب اجتماعي 7/13 درصد، بهداشتي 36/8 درصد، ورزشي 86/6 درصد، حقوقي ـ قضايي 87/2 درصد، علمي ـ پژوهشي 57/2 درصد، سياسي 48/2 درصد و آموزشي 81/1 درصد بوده است.

به گزارش ايسنا، در مجموع اخبار و مطالب فرهنگي و آسيبهاي اجتماعي بيشترين تيتر روزنامه‌ها در مورد مسائل زنان را به خود اختصاص داده است.

گفتني است كه تكرار چاپ اخبار مربوط به آسيب‌هاي اجتماعي بيش از ساير موضوعات و برابر با 1/164 درصد تعداد اصلي اين وقايع از ديگر داده‌هاي اين گزارش است كه از اين جهت موضوعات ساير كشورها و سياسي در مرتبه دوم و سوم قرار دارد؛ اين در حاليست كه به رويدادهاي ورزشي كمتر توجه شده و غالبا به يكبار درج خبر اكتفا شده است.

بر اين اساس در موضوعات فرعي آسيب‌هاي اجتماعي بيشترين عناوين خبري مربوط به موضوع خشونت و مزاحمت با 39/42 درصد، طلاق با 78/14 درصد، قتل و جنايت 96/11 درصد، ساير آسيبها 78/9 درصد، فرار و فساد 26/8 درصد، سرقت7/61 درصد و در مرتبه بعدي به ترتيب، خودكشي 83/2 درصد و اعتياد با 39/2 درصد بوده است.

همچنين در موضوع اجتماعي بيشترين عناوين مربوط به ازدواج و خانواده با 44/42 درصد و بعد از آن توسعه و مشاركت اجتماعي 76/33 درصد، اشتغال 76/12 درصد و تأمين و حمايت 93/10 درصد است.

لازم به ذكر است كه در موضوعات فرعي مربوط به فرهنگي بيشترين عناوين اختصاص به موضوع تئاتر، موسيقي و سينما42/44 درصد، فرهنگ و ادب24/63 درصد، ارزشهاي ديني16/21 درصد، هنرهاي تجسمي 16/7 درصد، ديدگاهها و نظرات 68/5 درصد و فرهنگ عمومي0/63 درصد دارد.

به گزارش ايسنا، بيشترين حجم مطالب به لحاظ نوع مطلب به طور طبيعي خبر و در مراتب بعدي به ترتيب مقاله، گزارش، مصاحبه، اطلاعات آماري و زندگينامه قرار گرفته است.

قتل دختر 20 ساله توسط پدر ميانسال و شهادت يك كودك 12 ساله: برادرم را كشت و مادرم هيچي نگفت هر كدام با 17 مورد، اخبار مربوط به آغاز پرداخت وام ازدواج شهرداري از فروردين 85 با 13 مورد و خبر مربوط به بزرگداشت سميرا مخملباف در فرانسه و زن نابيناي 74 ساله پس از يك حمله قبلي بينايي خود را باز يافت هر كدام با 12 مورد خبر به ترتيب در مرتبه اول، دوم و سوم قرار دارند.

 

هاشمى ثمره در مراسم معرفى رئيس جديد مركز امور زنان و خانواده

خانه دارى مقدس ترين شغل است

خبرگزاری شرق

چهارشنبه 10 اسفند 1384-1 مارس 2006

ثمانه قدرخان

 

 

 

زهرا طبيب زاده نورى با تحصيلات متخصص لثه ديروز به عنوان رئيس مركز امور زنان و خانواده از سوى رئيس جمهورى معرفى شد. طبيب زاده نورى متولد دى ماه سال ،۳۹ متاهل، داراى مدرك دكتراى دندانپزشكى فارغ التحصيل دانشكده دندانپزشكى از دانشگاه شهيدبهشتى در هر دو دوره عمومى و تخصصى در سال ،۱۳۷۴ دومين زنى است كه بر صندلى مركز امور زنان و خانواده دولت احمدى نژاد مى نشيند. سوابق اجرايى طبيب زاده نورى در مراسم معارفه اى كه ديروز در ساختمان پنج طبقه خيابان پاستور برگزار شد اين گونه قرائت شد: مسئول ارزشيابى اعضاى هيات علمى دانشكده دندانپزشكى شهيدبهشتى، مسئول راه اندازى بخش ليزر دانشكده دندانپزشكى و مديرگروه بخش پريو (بيمارى هاى لثه) دندانپزشكى. سوابق فعاليت هاى اجتماعى وى نيز اين گونه بيان شد: عضويت در هيات تحريريه مجله زن روز در اوايل انقلاب، عضو شوراى نمايندگان دفتر تحكيم وحدت در اوايل انقلاب و از فعالين انجمن هاى اسلامى دانشجويى. سوابق پژوهشى زهرا طبيب زاده نورى نيز تعداد پنج مقاله چاپ شده در مجلات داخلى و معتبر و ارائه شده در كنفرانس، مجرى هفت طرح تحقيقاتى، پژوهشى، راهنمايى و سرپرستى تعداد زيادى تز تحقيقاتى، مجرى طرح كاربردى ليزر در درمان هاى پريو كه در كنفرانس بارسلون ارائه شده است و طراح سئوال دوره هاى تخصصى. در جلسه مراسم معارفه طبيب زاده نورى و توديع نسرين سلطان خواه كه شش ماه پيش به عنوان رئيس مركز از سوى احمدى نژاد حكم گرفت، هاشمى ثمره مشاور رئيس جمهور حضور داشت، سخنرانى كرد و حكم رئيس  جديد را تحويل وى داد.

مى خواستند خانواده را از ما بگيرند

بايد ديد اين مركز چگونه عدالت را گسترش خواهد داد. چون عدالت در اين مقوله خيلى جاى كار دارد كجاها بى عدالتى است؟ كجا نقص وجود دارد؟ يكى از مفاهيم عدالت شايد فرصت هايى باشد كه براى حركت و رشد وجود دارد و الان مغفول است ولى بايد كمك كنيم كه بستر لازم براى اين اتفاق فراهم شود تا بذرهايى كه كاشته شده و انرژى بالقوه متجلى شود و رشد پيدا كند و استعدادها به بار بنشيند و دوستان بايد جلسات و كنفرانس هايى تشكيل دهند كه اين بحث پخته شود. اين بخشى از گفته هاى هاشمى ثمره در اين مراسم بود. هاشمى ثمره باز هم ادامه داد: ما نبايد نسخه هاى ديگران را براى خودمان اجرا كنيم چون ما تفاوت هايى با ديگران داريم و اگر نسخه هاى ديگران را براى خود بپيچيم جواب منفى مى دهد. وى افزود: اسلام مى گويد زن آئينه رفعت و محبت الهى است. هاشمى ثمره در بخش ديگرى از گفته هاى خود به تغيير نام مركز مشاركت امور زنان اشاره كرد و توضيح داد: رئيس جمهور تلاش كردند تا نام خانواده به مركز اضافه شود. زن بدون خانواده چه مى شود؟ و ادامه داد: مى خواستند خانواده را از ما بگيرند، درحالى كه كانون اصلى آسايش و آرامش مردم و استعدادها خانواده است ولى خوشبختانه ملت ما بيدار و آگاه بود و نگذاشت و هم اكنون خانواده ركن اصلى زندگى ما است. مشاور رئيس جمهور اضافه كرد: بايد ببينيم آفت هاى اين داستان چيست؟ و اگر بخواهد پرورش پيدا كند نتيجه آن چيست؟ اما پس از پايان برنامه هاشمى ثمره در پاسخ به شرق مبنى بر اينكه به صورت شفاف تر جمله مى خواستند خانواده را از ما بگيرند چه معنايى دارد و منظور چه كسانى است؟ عنوان كرد: پيش از اين نوع تبليغاتى كه انجام مى شد باعث از بين رفتن نهاد خانواده مى شد. بحث هاى فمينيستى كه در مملكت رايج كرده بودند چنين مفهوم كلى داشت. وى در پاسخ به اين سئوال شرق كه منظور دولت قبلى است؟ گفت: جريانات فكرى كه سابق بر اين و پيش از دولت فعلى رواج مى دادند چنين اتفاقى در پى داشت.

خانه دارى مقدس ترين شغل است

هاشمى ثمره ديروز در بخش ديگرى از گفته هايش مقدس ترين شغل را خانه دارى دانست: يكى از بهترين و مقدس ترين مشاغل خانه دارى است. و اين سئوال را مطرح كرد: اما واقعاً خود خانه دارى فى نفسه نمى تواند به عنوان شغل مقدس محسوب شود؟ وى ادامه داد: بايد كسانى را كه زندگى خود را وقف خانه دارى كردند تقدس كرد. مشاور ارشد رئيس جمهور در ميان گفته هايش به نقش زنان در اجتماع اشاره كرد و گفت: من در سفرهاى استانى كه همراه آقاى احمدى نژاد بودم ديدم زنان هم شعار مى دهند. براى مثال يك زن بچه به بغل در روستاى كليچه مى گفت: انرژى هسته اى حق مسلم ماست و اين نشان مى دهد يك بيدارى درونى در ملت ما به وجود آمده است.

نسرين سلطان خواه رفت

نسرين سلطان خواه كه چند ماه پيش به عنوان رئيس مركز امور مشاركت زنان انتخاب شد و نام مركز را به  نام خانواده و زنان تغيير داد به دليل دوشغله بودن مجبور به استعفا از رياست اين مركز شد و چون از شوراى شهر تهران به اين مركز آمده بود به شوراى شهر تهران بازگشت. سلطان خواه پس از استفساريه مجلس در مورد غيرقانونى شمردن دوشغله بودن وى و دو عضو ديگر شوراى شهر از مركز امور زنان و خانواده استعفا داد و محمود احمدى نژاد پس از دوماه با استعفاى وى موافقت كرد و رئيس  جديد معرفى شد.

زهرا طبيب زاده نورى در مراسم معارفه خود حكمش را از هاشمى ثمره مشاور رئيس جمهور دريافت كرد و پيش از آن ۲۲ طرح خود براى پيشبرد مسائل زنان در مراكز امور زنان و خانواده را برشمرد و گفت: اميد است آنچه در ذيل ذكر مى شود به عنوان برنامه هاى قابل پيگيرى بتواند سهمى كوچك در تحقق اين آرمان ها داشته و در زدودن موانع و مشكلات راه مفيد و موثر افتد. حقير با استعانت از درگاه احديت و درخواست مساعدت از برادران و خواهران متعهد و ايمانى آرزومندم كه بتوانم گامى كوچك در راه اعتلاى نظام اسلامى بردارم. وى اهداف خود را به عنوان سياست هاى كلى چنين عنوان كرد: ۱- به منظور الگوسازى و احياى هويت واقعى زن بار ديگر به شخصيت مقدس و الهى بانوى بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا(س) و ساير بانوان صدر اسلام بازخواهيم گشت و در جهت نام آور ساختن سيره و زندگى آنان در جهان تمامى وجهه همت خويش را مصروف خواهيم كرد. ۲- براى اينكه بدانيم در كجا قرار گرفته ايم بايستى بدانيم در كجا بوده ايم. بازنگرى نقش زن قبل و پس از انقلاب اسلامى و خدماتى كه نظام اسلامى در هويت بخشيدن و اعتلاى كرامت زن ايرانى نموده است از اهم اقدامات آتى خواهد بود و مستندات آن به اشكال گوناگون بايستى در عرصه هاى جهانى تبليغ گردد. ۳- بايد خلأ هاى قانونى در زمينه حقوق زن كه دستاويزى براى معاندان و مخالفان جمهورى اسلامى است و ضعف تشخيص و كاستى ما است نه كاستى اعتقاد ما برطرف شود.