زنان:چهارشنبه 10 اسفند 1384-1 مارس 2006

 

نشست كميسيون زنان سازمان ملل گشايش يافت

خبرگزاری جمهوری اسلامی

سه شنبه 9 اسفند 1384-28 فوریه 2006

كميسيون زنان سازمان ملل روز دوشنبه در نيويورك پنجاهمين نشست خود را با هدف چگونگي ارتقاي مشاركت زنان در فعاليتهاي توسعه‌اي آغاز كرد.

اين نشست با حضور نمايندگاني از سازمانهاي غيردولتي ۴۰كشور آغاز شد و دو هفته ادامه مي‌يابد.

"لوییز فرچت" نماینده دبیر کل در این کمیسیون در مراسم گشایش آن گفت که جامعه بین الملل سرانجام دریافته است که قدرتمند کردن زنان و دختران در سراسر جهان موثرترین ابزار برای توسعه کشورهاست.

وي افزود: مطالعات مكرر نشان‌داده كه فرصتهاي مساوي براي زنان در زمينه كار يا تحصيل، توليد اقتصادي كشورها را افزايش داده و موجب كاهش مرگ و مير اطفال و مادران و بهسازي بهداشت و تغذيه عمومي جامعه شده است.

فرچت گفت: اين كميسيون دو هدف اصلي دارد، يكي مشاركت زنان در توسعه و ديگري تقويت نقش آنها در تصميم‌گيري در جامعه از سياست و تجارت گرفته تا رسانه‌ها است.

نماينده دبيركل سازمان ملل در اين كميسيون افزود: چهارمين كنفرانس جهاني زنان در چين بيش از ۱۰سال پيش برگزار شد و ۱۰سال پس‌از اعلاميه پكن هنوز راه زيادي بايد طي شود تا زنان به بالاترين رتبه‌هاي رهبري ملي و بين- المللي دست يابند و اين موضوع حتي شامل خود سازمان ملل هم مي‌شود كه در منشور آن تصريح شده كه حقوق مساوي زن و مرد بايد رعايت شود.

منشور سازمان ملل در سال ۱۹۴۶در سانفرانسيسكو امضا و اين كمسيسون سال بعد براي ارتقا و پيشرفت جايگاه زنان شكل گرفت.

 

حضور زنان در پارلمان‌هاي كشورهاي جهان به ۱۶/۳درصد رسيده است

خبرگزاری جمهوری اسلامی

سه شنبه 9 اسفند 1384-28 فوریه 2006

"اتحاديه بين‌المجالس" روز دوشنبه اعلام كرد زنان در پايان سال ۲۰۰۵ میلادی 16.3 درصد از کرسی های پارلمان کشورهای جهان را به خود اختصاص دادند در حالی که این رقم یک سال قبل از آن، 15.7 درصد بود.

به گزارش خبرگزاري "رويترز" از سازمان ملل، اتحاديه بين‌المجالس در گزارش سالانه خود افزود: تازه‌ترين آمارها تائيدي بر پيشرفت‌هاي قاطع انتخاباتي زنان از زمان برگزاري يك كنفرانس بين‌المللي مهم در سال ۱۹۹۵ ميلادي در "پكن" است. زنان در زمان برگزاري كنفرانس ياد شده كه موضوع آن مساله زنان بود، تنها ۱۱/۳درصد از قانونگذاران جهان را تشكيل مي‌دادند.

مقامات اتحاديه بين‌المجالس در مقر سازمان ملل به خبرنگاران گفتند در ۳۹كشور جهان كه سال گذشته ميلادي انتخابات پارلماني برگزار كردند، زنان به طور ميانگين ۲۰درصد از نمايندگان منتخب را تشكيل دادند.

بنا به گفته اين نهاد، بيش از ۳۰درصد افرادي كه در سال ۲۰۰۵ميلادي در ۹كشور جهان براي تصدي مقام اول كشور انتخاب شدند و يا در مسند قدرت باقي ماندند، زن هستند كه دراين ميان، نروژ با ۳۷/۹درصد، مقام نخست جهان را در اختيار دارد.

اتحاديه ياد شده در تازه‌ترين جمع‌بندي سالانه خود چنين نتيجه‌گيري كرد كه بهترين عملكرد زنان در كشورهاي اسكانديناوي و بدترين آنها در كشورهاي عربي بوده است.

آمريكا كه در سال گذشته ميلادي انتخاباتي برگزار نكرد، با داشتن ۶۶ نماينده يا ۱۵/۲درصد در مجلس نمايندگان و ۱۴سناتور زن يا ۱۴درصد كل سناتورها، در ميان كشورهاي جهان از اين لحاظ در رتبه ۶۹قرار دارد.

به گزارش اتحاديه بين‌المجالس، نسبت شمار زنان قانونگذار در سال گذشته در هشت كشور از جمله بوليوي، بلغارستان، دانمارك، دومينيكن، مصر، آلمان و قرقيزستان كاهش يافت.

طبق همين گزارش، سال گذشته ميلادي در قرقيزستان و جزاير ميكرونزي انتخابات برگزار شد، اما زنان نتوانستند به پارلمان راه يابند. در عربستان سعودي كه اعضاي پارلمان آن انتصابي هستند، هيچ زني براي عضويت در پارلمان معرفي نشد، زيرا زنان اين كشور حق كانديدا شدن و يا راي دادن ندارند.

 

مراسم معارفه رييس مركز امور زنان وخانواده برگزار شد

خبرگزاری جمهوری اسلامی

سه شنبه 9 اسفند 1384-28 فوریه 2006

 

 

مراسم معارفه رييس مركز امور زنان و خانواده روز سه‌شنبه باحضور جمعي از بانوان فرهيخته در سالن شهيد بهشتي رياست جمهوري برگزار شد.

در اين مراسم، "مجتبي هاشمي ثمره" مشاور عالي رييس جمهوري از "نسرين سلطان خواه" تشكر كرد و از "زهره طبيب زاده"به‌خاطر قبول اين مسووليت قدرداني كرد.

وي گفت: همه چيز در حال تغيير و تطور است و بايد از فرصتهايي كه در اين تغييرات رخ مي‌دهد نهايت استفاده را كرد.

مشاور رييس جمهوري گفت : مركزامورزنان و خانواده بايد با بررسي مشخص كند چگونه عدالت گستري را كه يكي از شعارهاي دولت بوده است ، درچارچوب فعاليتهاي خود محقق كند.

وي با اعلام اين مطلب كه " فرصتهاي مغفول بايد شناسايي شود " گفت:

بايد مشخص شود خدمت به بندگان خدا كه يكي از اهداف دولت است در اين حوزه به چه كساني بايد ارائه شود.

هاشمي ثمره گفت : قوام خانواده و محوريت آن با زن است و كانون اصلي قدرت در هركشور، مركز اصلي عواطف، آرامش و پرورش استعدادها خانواده است.

مشاور رييس جمهوري ، با اشاره به حضور پررنگ زنان در ديدارهاي استاني رييس جمهوري گفت : مركز زنان و امور خانواده بايد در سفرهاي رياست جمهوري نماينده داشته باشد و ارتباط اين مركز با ساير اقشار جامعه نيز بايد تقويت شود.

دكتر "زهره طبيب زاده نوري" ، رييس جديد اين مركز نيز در اين مراسم با اشاره به نقش زن در طول تاريخ از زمان خلقت آدم و همراهي زنان با انبياء و اولياء، گفت: مكاتب غربي سعي مي‌كنند تا الگويي مناسب نيات خود براي زنان ارائه كنند و اين قشر از جامعه به عنوان مهمترين گروههاي هدف بشدت مورد توجه هستند.

وي با اشاره به طرح مسائلي چون رفع تبعيض عليه زنان و محو خشونت در محافل بين‌المللي گفت : نگرش جاهلي به زن و عادات كهن احيا شده است و متاسفانه برخي كشورهاي درحال توسعه به خاطر عقب نماندن از اين قافله به تكرار اين افكار متحجرانه مي‌پردازند.

طبيب زاده نوري، با اشاره به نگرش بالنده اسلام به زن گفت : زنان جامعه ما نيز از بركات موجود نظام اسلامي به توفيقات مهمي دست يافته‌اند و در حال حاضر زنان در نهضت علمي و نرم افزاري مشغول به خدمت هستند.

رييس مركز امور زنان و خانواده افزود : براي داشتن توازن مناسب و حمايت از كيان خانواده و تربيت نسل بايد به رشد موازي زنان و مردان پرداخت.

وي با اعلام اين مطلب كه " نمي‌توان غربي انديشيد و مسلمان ساخت " گفت : نبايد از انديشه‌هاي نامناسب زن ، مرد و يا فرزند سالاري كمك گرفت و نسخه‌هاي غربي را با نام اسلامي استفاده كرد.

طبيب زاده نوري عناوين برنامه‌هاي محوري خود را در قالب سياستهاي كلي پيشنهادي در دو بخش داخلي و خارجي ذكر كرد.

محورهاي عمده مطروحه توسط طبيب زاده را در بخش داخلي موضوعاتي چون شناخت خلاهاي قانوني مسائل زنان ، آموزش همگاني ديدگاههاي اسلام درمورد تربيت فرزندان ، حمايت از فرصتهاي شغلي مناسب بااولويت كانون خانواده توجه به دختران جوان و نخبگان علمي و توجه به زنان هنرمند تشكيل مي‌داد.

رييس مركز امور زنان و خانواده همچنين ، پيشتازي در نشستهاي علمي با زنان انديشمند جهان و ضابطه مند كردن فعاليتهاي سازمان‌هاي دولتي و غيردولتي با سازمانهاي خارجي را از جمله سياستها در بخش خارجي عنوان كرد.

دكتر "نسرين سلطان خواه" رييس پيشين مركز امور زنان و خانواده نيز به تشريح فعاليتهاي خود طي چند ماه گذشته پرداخت و گفت : ارائه الگويي موفق از نظام اسلامي بيش از هر عنصر ديگري نيازمند به قشر زنان هدفمند ، خودباور، فهيم و آگاه است.

سلطان خواه تصريح كرد : ما در مركز امور زنان همسو با اين تفكر كار خود را آغاز كرده و برآن شديم كه حضور كمي و كيفي همه جانبه زنان بويژه تحكيم بنيان خانواده را توسعه دهيم.

وي با اعلام اين مطلب كه " اهداف دولت به قدري متعالي است كه به وجود يك فرد وابستگي ندارد " اضافه كرد : ادامه خدمت در شورا را به منظور احترام به راي مردم و حفظ امانت ايشان انتخاب كردم و اگر نياز باشد توفيق خدمتگزاري به دولت نهم را از دست نخواهم داد.

سلطان خواه دراين مراسم گزارشي از فعاليتهاي خود درطول مسووليتش در مركز امور زنان و خانواده ارائه كرد.

 

الگوهاي غربي، نظام خانواده را به خطر انداخته اند

خبرگزاري كار ايران

سه شنبه 9 اسفند 1384-28 فوریه 2006

"غروي"، دبير علمي همايش تقويت نظام خانواده و آسيب شناسي آن در كنفرانس خبري كه در موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) انجام شد، ابعاد و انگيزه برگزاري اين همايش را تشريح كرد.

به گزارش ايلنا به نقل از روابط عمومي موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)، وي در پاسخ به سوالي پيرامون هدف و انگيزه از برگزاري اين همايش با چنين موضوعي، گفت: اصولا خانواده، جايگاه بسيار مهمي در اجتماع دارد و در حقيقت، اجتماع در خانواده، تجربه مي شود و طبيعي است كه اين خانواده است كه جامعه را مي سازد. اگر خانواده از سلامت و رشد و پويايي خوبي برخوردار نباشد، طبيعتا در جامعه اثر گذار خواهد بود و سلامت خانواده، زمينه پويايي و بالندگي اجتماع را پديد مي آورد. البته در مرحله بعد، اجتماع نيز روي خانواده مي تواند اثر گذار باشد.

مدير گروه روانشناسي موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) تصريح كرد: متاسفانه در سالهاي اخير جريانات فكري غربي و كشورهاي غير اسلامي با الگوهايي كه دارند و براي آن سرمايه گذاري كرده اند، نظام خانواده را مسخ كرده و تعاريفي جديدي از آن ارائه مي دهند. تفكرات ضد اسلامي و مخصوصا فمنيستي هم تا حدي روشنفكران و دانشگاهيان را تحت تاثير خود قرار داده است. در چنين شرايطي ما بايد تمام تلاش خود را به كار بگيريم و سعي نماييم كه خانواده را در آن بستري كه اسلام، خود خواسته قرار دهيم.

وي افزود: اگر آمار طلاق و ناهنجاريهاي اجتماعي مورد توجه قرار بگيرد، در مي يابيم كه اين همايش و اهميت دادن به موضوع خانواده چه اندازه مفيد است. اينكه خانواده چه جايگاهي در مشاركت اجتماعي دارد؟ چه نقشي براي كاهش جرايم در جامعه مي تواند داشته باشد؟ چه نقشي در جهاني شدن مي تواند ايفا نمايد؟ الگوهاي سلام و كارآمد يك خانواده چيست و چه راهكارهايي نظام خانواده را تقويت مي كند؟ از محورهاي اساسي مورد بحث در اين همايش مي باشد.

دبير همايش در پاسخ به سوالي در تشريح فعاليت هاي انجام شده جهت اين همايش گفت: در خردادماه سال جاري فراخوان مقاله انجام شد كه 128 مقاله به دبيرخانه همايش رسيد و خلاصه مقاله هايي كه مرتبط با همايش بود توسط هيئت علمي متشكل از اساتيد دانشگاه و حوزه، ارزيابي شد.

دبير همايش در پايان كنفرانس خبري افزود: ارائه 12 مقاله و برگزاري 3 ميزگرد با موضوعات: 1- جهاني شدن خانواده 2- سن ازدواج 3- نقش هاي جنسيتي در خانواده از ديگر برنامه هاي اين همايش يك روزه است.

همايش تقويت نظام خانواده و آسيب شناسي آن روز پنج شنبه 11 اسفندماه جاري با سخنراني حضرت آيت الله مصباح يزدي در موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) برگزار مي شود.

  

معاون دبيركل سازمان‌‏ملل متحد:

جهان در حال فهميدن نقش مؤثر زنان است

خبرگزاري كار ايران

سه شنبه 9 اسفند 1384-28 فوریه 2006

يكي از مقامات ارشد سازمان‌‏ملل‌‏متحد گفت كه جهان در حال فهميدن يكپارچگي زنان است و ورود دختران به عرصه‌‏هاي جهاني, راه پيشرفت اقتصادي و توسعه را هموار مي‌‏كند.

به گزارش ايلنا،‌‏ رويترز گزارش داد كه «لويز فرچته» معاون دبيركل سازمان‌‏ملل‌‏متحد در كنفرانس بررسي نقش زنان در جهان گفت: «جهان به تازگي فهميده است كه هيچ ابزار و وسيله‌‏اي به اندازه حضور زنان و دختران در عرصه‌‏هاي اجتماعي براي توسعه جهان مؤثر نيست.»

وي، در اين كنفرانس كه از 100 هزار زن كانديداي كسب جايزه صلح نوبل تقديرشد, افزود:مطالعات اخير به ما ياد داد كه هيچ سياستي باعث افزايش توليدات اقتصادي و كاهش اقدامات غيرانساني اخير جهان نمي‌‏شود.

براساس اين گزارش, در خيابان‌‏هاي مقر سازمان‌‏ملل‌‏متحد تصاوير و زندگينامه هزاران فعال در صحنه‌‏هاي جهان نصب‌‏شده‌‏است. نام اين افراد طي دو سال گذشته توسط پارلمان سوئيس جمع‌‏آوري شده‌‏است و بيشتر آنان نامزدهاي دريافت جايزه صلح نوبل بوده‌‏اند. ولي تاكنون فقط 12 زن توانسته‌‏اند كه اين جايزه را از آن خود كنند.

در اين مراسم همچنين از اقدامات «بتي رادون» بينانگذار مركز علمي صلح در دانشگاه كلمبيا و همچنين «چريس نورود» يكي از مؤسسان سازمان حمايت از افراد كم درآمد جهان تقديرشد.

 

 

 

مشاغل موقت به سلامت روحي و جسمي زنان آسيب مي‌رساند

 

خبرگزاري دانشجويان ايران

 سه شنبه 9 اسفند 1384-28 فوریه 2006

نتايج يك مطالعه نشان مي‌دهد، زناني كه به مشاغل موقت و پاره وقت مي‌پردازند، بيشتر از مردان در موقعيت مشابه، در خطر از دست دادن مسئوليت‌هاي شغلي خود به علت بيماري قرار دارند.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران به نقل از پايگاه اينترنتي BBC  محققان فنلاندي معتقدند شرايط بهداشتي و ايمني كاركنان موقتي و پاره وقت، پايين تر از كارمندان تمام وقت بوده و اين قضيه در مورد زنان از شدت بيشتري برخوردارست.

بر اساس نتايج به دست آمده از يك مطالعه روي 60 هزار فرد 16 تا 54 ساله توسط محققان موسسه بهداشت شغلي در فنلاند، زناني كه داراي مشاغل موقت بودند در صورت بيماري، كمتر از مردان تقاضاي مرخصي مي‌كردند و دليل آن را نيز اشغال شدن پست خود توسط ديگري مي‌دانستند.

همچنين، آنها گمان مي‌كردند شرايطي كه براي كاركنان تمام وقت و حتي پاره وقت مرد وجود دارد، در مورد آنها اجرا نمي‌شود.

به همين جهت محققان اين موسسه، براساس يافته‌هاي خود اظهار مي كنند كه توجه بيشتر به كاركنان زني كه داراي مشاغل موقت هستند، از اقدامات مهم به حساب آمده و براي حفظ كيفيت كار در سطح مطلوب، الزامي است.  

 

"سپيدان غرب كرمانشاه" تعطيل شد

بيش از 15 كارگر زن بيكار شدند

خبرگزاری کار ایران

سه شنبه 9 اسفند 1384-28 فوریه 2006  

نماينده كارگران كرمانشاه ، گفت ‌‏: شركت " سپيدان غرب " كرمانشاه به دليل زياندهي و عدم فروش توليدات تعطيل شد ، بيش از 15 كارگر زن شاغل در اين واحد توليدي بيكار شدند.

به گزارش خبرنگار گروه كارگري ايلنا , "‌‏جواد اكبري " ، افزود : شركت سپيدان غرب يكي از واحدهاي كوچك توليد گوني در سطح استان بود كه با پشت سر گذاشتن دوره بهره‌‏وري مطلوب ، هم اكنون به دليل مشكلات مالي به تعطيلي كشانده شد. 

 

اغلب زنان با حقوق خود آشنا نیستند/ نحوه حمایت از زنان خانه دار باید مورد بررسی قرار گیرد  

خبرگزاری مهر

سه شنبه 9 اسفند 1384-28 فوریه 2006     

در مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز امور زنان و خانواده عنوان شد:

اغلب زنان با حقوق خود آشنا نیستند/ نحوه حمایت از زنان خانه دار باید مورد بررسی قرار گیرد

مشاور عالی رئیس جمهوری ، با اشاره به عدم آشنایی اغلب زنان با حقوق خود ، عاطفه مادری را عاطفه برتر دانست و گفت: عدم عاطفه مادری در زندگی اجتماعی منجر به بسیاری از نابسامانی ها ، ناهنجاری ها و قانون شکنی ها خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ، مهندس هاشمی ثمره امروز در مراسم تودیع دکتر نسرین سلطان خواه و معارفه دکتر زهره طبیب زاده به عنوان روسای سابق و جدید مرکز امور زنان و خانواده افزود: هم اکنون دنیا در حال حرکت است و سکون ندارد و این تحولات و تغییرات نیز از آیات الهی است.

وی با بیان اینکه زن و مرد ، دو تجلی از حقیقت انسانی هستند که در مسیر زندگی با امتیازها ، فرصت ها و تحدیدهایی مواجه می شوند ، گفت: باید فرصت های رشد ، خلاقیت و نبوغ موجود شناسایی شده و بستر لازم برای آن ایجاد شود تا این انرژی های مفید موجود تجلی یافته و رشد کند.

هاشمی ثمره با تاکید بر اینکه نمی توان نسخه هایی که دیگر کشورها برای کشور خود پیچیده اند برای ایران هم در نظر گرفت ، به تاریخ ، فرهنگ و عقاید مردم ایران اشاره کرد و گفت: زن آئینه محبت الهی است که این حقیقت در زندگی فردی و اجتماعی افراد از جایگاه ویژه ای برخودار است. بنابراین اگر بخواهیم از شاخصه ویژه از زن نام برد باید از الفت و محبت زن یاد کرد.

وی خانواده را سلول و رکن اصلی جامع دانست و بر آن به عنوان کانون پرورش استعدادها تاکید کرد گفت: خانه داری بهترین، مقدس ترین شغل بوده که تا کنون مورد کم توجهی قرار گرفته است. بنابراین یکی از فعالیتهای مهم  در مرکز امور زنان و خانواده این است که چگونگی حمایت از این زنان و ایجاد آن به عنوان یک شغل را مورد بررسی قرار داد.

هاشمی ثمره ، ایجاد صندوق بیمه اجتماعی روستائیان را فعالیت مناسبی عنوان کرد و گفت: روستائیان می توانند با عضویت در این صندوق پس از بازنشستگی یا از کار افتادگی از حقوق مناسبی برخوردار شوند که این دولت نیز هرسال بودجه مناسبی را به این صندوق اختصاص می دهد و حتی حق بیمه روستائیانی که توان پرداخت آن را ندارند نیز تاحدی توسط دولت صورت می گیرد.

وی گفت: باید مردم نظیر دانش آموزان، استادان دانشگاه و زنان خانه دار به ویژه خانواده های محروم از فعالیت های مرکز امور زنان و خانواده آگاه شوند که این امر نیاز به تبلیغات و راهنمایی دارد تا بسیاری از زنانی که با حقوق خود آشنا نیستند ، اطلاعات لازم را کسب کنند.

 

سهم اندك زنان شاغل آلمانى از پست‌هاى مديريت

 تنها يكچهارم مديران آلمانى، زن هستند

  خبرگزاری آلمان 

 با وجوديكه طبق آمار موجود، ميزان اشتغال زنان در همه جاى جهان رو به افزايش است، اما احراز رتبه‌هاى رياست و مديريت، با سير فزاينده اين حضور همخوانى ندارد و بيشتر زنان شاغل در حوزه هايى معين، با پيشرفتى متوسط درجا می‌زنند. منطق عده‌اى اين‌ست كه آمادگى كمتر زنان در پذيرش ريسك، ميل كمتر به رهبرى يا دورانديشى و بلندپروازى، دلايل مهم عدم ترقى آنها در كار هستند. اما آيا حقيقتا سهم اندك زنان از پست‌هاى بالاى كارى فقط به خودشان برمی‌گردد يا زمينه‌هاى عينى و ذهنى ديگرى در جوامع وجود دارند كه مانع از بروز واقعى توانمندى‌ها و خلاقيت‌هاى زنان شاغل می‌شوند؟

بايد گفت وضع زنان در آلمان بعنوان يك كشور پيشرفته صنعتى نيز خارج از اين قاعده نيست. بر اساس آخرين مطالعات انجام شده توسط انستيتوى تحقيقات شغلى و بازار كار نورنبرگ،  تنها يك چهارم مديران در آلمان، زنان هستند و جالب آن كه تعداد روساى زن در شرق آلمان به مراتب از غرب بيشتر است. اين نهاد در گزارش روز جمعه خود اعلام كرده  سهم زنانى كه در سطوح پايين تر از مديريت، مشغول به كار هستند ۴۰ درصد است و اين تقريبا معدل عمومى سطح اشتغال زنان در آلمان است. در اين تحقيق همچنين عنوان شده كه مديريت زنان در عرصه‌هاى كوچكتر بيشتر مشاهده می‌شود تا محيط‌هاى كارى بزرگتر. روساى زن عمدتا در زمينه‌هاى اجتماعى، بهداشتى درمانى، در كسب و كار خرد يا كلان، و نيز در محدوده‌هاى رستوران‌دارى، آرايش و پيرايش يا حوزه‌هاى مربوط به لباسشويى ديده مى‌شوند. نكته ديگر اين كه زنان موفق و مدير  بيشتر در خدمات عمومى حضور دارند تا در مشاغل آزاد. در مجموع ۱۶ هزار شركت در آلمان براى انجام اين تحقيق مورد بررسى قرار گرفته‌اند.

آنچه در اين تحقيق جلب نظر می‌كند، اختلاف ميان شرق و غرب كشور است. در استان‌هاى شرقى آلمان سهم زنان در رده‌هاى مديريت سى درصد است. حال آنكه در غرب اين ‌آمار ۲۳ درصد عنوان می‌شود. انستيتوى مطالعات شغلى نورنبرگ علت را جدا از تسلط شركت‌هاى كوچكتر در شرق، ناشى از يك واقعيت تاريخى می‌داند كه  روحيه و آمادگى بيشتر زنان آنجا براى استقبال از كارهاى سخت‌تر است.

بايد گفت پيش از همه، ايجاد شبكه‌اى براى بالا بردن توان زنان در كسب مشاغل عالى می‌تواند به بالا بردن آمار كنونى در آلمان يارى رساند. متخصصان به لزوم  تلاشى هدفمند براى تربيت نسل جديدى از مديران زن اشاره مى‌كنند. به نقل از انستيتوى تحقيقات شغلى و بازار كار نورنبرگ، آنچه در اين ميان حائز اهميت فراوان است، ايجاد پيوند بهتر بين كار و خانواده براى زنان است.

از سوى ديگر، مطابق تحقيقات كميسيون اتحاديه اروپا، درآمد زنان در كشورهاى عضو اين اتحاديه حدود يك هفتم  يا پانزده درصد از درآمد مردان كمتر است. در گزارش اين كميسيون  به چالش هميشگى كار و خانواده براي زنان نيز تاكيد شده است. اين مطالعه همچنين يادآور می‌شود كه زنان همانند معمول در عرصه هاى آموزشى، بهداشتى و خدمات ادارى مشغولند و يك سوم شان نيز بصورت نيمه وقت كار مى‌كنند. آمار مردانى كه در اتحاديه اروپا، نيمه وقت كار می‌كنند، تنها هفت درصد است. ولاديمير اسپيدلا، كميسر اجتماعى اتحاديه اروپا اين تفاوت‌ها در درآمد، تقسيم كار و تقسيم رتبه را غيرقابل قبول خواند و خواستار تلاش و برنامه ريزى برای برقرارى تعادل در اين زمينه شد.  او اشاره كرد كه در اتحاديه اروپا، پيش از همه بايد  امكانات نگهدارى و مراقبت از كودكان بهبود يابند و شرايط كار براى مادران منعطف‌تر گردد. وى افزود اتحاديه به يك سياست هدفمند در جهت برابرى شغلى نياز دارد.