زنان:سه شنبه 9 اسفند 1384-28 فوریه 2006

يك مسوول بهريستي: ۵۵۰زن بي‌سرپرست و بدسرپرست در گرگان وجود دارد

خبرگزاری جمهوری اسلامی

دوشنبه 8 اسفند 1384-27 فوریه 2006

مسوول امور اجتماعي بهزيستي شهرستان گرگان گفت: ۵۵۰زن سرپرست خانوار، بي‌سرپرست و بدسرپرست در شهرستان گرگان وجود دارند.

"فاطمه قلعه‌نوعي" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرگزاري جمهوري اسلامي افزود: زنان سرپرست خانوار به زناني گفته مي‌شود كه همسران آنان فوت كرده و يا از كار افتاده و ناتوان مي‌باشند.

وي تصريح كرد: زنان بدسرپرست و يا بي‌سرپرست زناني هستند كه يا مطلقه هستند، يا شوهران معتاد دارند و يا متاركه كرده‌اند.

قلعه‌نوعي در خصوص اقدامات بهزيستي براي زنان سرپرست خانوار اظهار داشت:

به اين زنان مستمري پرداخت مي‌شود و بر اساس تعرفه جديد مستمري آنان تا ۳۶۰هزار ريال افزايش پيدا كرده است.

مسوول امور اجتماعي بهزيستي گرگان يادآور شد: سازمان بهزيستي به زنان سرپرست خانوار روستايي كه جا و مكان مناسبي براي احداث دامداري داشته باشند، وام دامداري مي‌دهد و به زناني كه مكان براي دامداري نداشته باشند، وام كشاورزي داده مي‌شود.

وي يادآور شد: عده‌اي از زنان سرپرست خانوار در شهرها و روستاها در قالب طرح حضرت زينب از بانك كشاورزي وام دريافت كرده‌اند.

وي اضافه كرد: زنان سرپرست خانوار داراي مدرك فني و حرفه‌اي براي اشتغال به كار در كارگاهها به كارفرما معرفي و بيمه مي‌شوند.

قلعه نوعي افزود: اعطاي وام خود اشتغالي براي زناني كه در رشته‌هاي خياطي، آرايشگري، كامپيوتر و نظايرآن آموزش ديده‌اند، براي احداث كارگاه از ديگر اقدامات بهزيستي براي زنان سرپرست خانوار است.

وي اضافه كرد: بهزيستي به زنان سرپرست خانواري كه مستاجر هستند تا مبلغ ۷ميليون و ۵۰۰هزار تومان وديعه مسكن مي‌دهد تا آنها بتوانند منزل استجاري خود را رهن كنند.

 

 

ساماندهي زنان در معرض آسيب مهمترين هدف سازمان بهزيستي گلستان است  

خبرگزاری جمهوری اسلامی

دوشنبه 8 اسفند 1384-27 فوریه 2006

مسوول مركز اورژانس اجتماعي سازمان بهزيستي استان گلستان گفت: مهمترين هدف بهزيستي در مرحله اول ساماندهي زنان و دختران در معرض آسيب و در نهايت پيشگيري از بروز آسيب مي‌باشد.

فريده محمدي" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرگزاري جكهوري اسلامي افزود: "

زنان در معرض آسيب كه به مركز اورژانس اجتماعي بهزيستي مراجعه مي‌كنند، به مركز اسكان موقت و دختران به "خانه سلامت" به اين سازمان منتقل مي‌شوند.

وي اظهار داشت: در مرحله مراجعه زنان و دختران به مركز، با خانواده‌هاي آنان به جهت مناسب‌سازي شرايط انتقال داده مي‌شوند.

محمدي يادآور شد: اگر شرايط مناسبي با خانواده‌هاي آنان فراهم نشود و آنان قصد برگشتن به خانه را نداشته باشند، اين زنان و دختران بايد به بازتواني برسند و مستقل و ساماندهي شوند.

وي خاطرنشان كرد: در خصوص زنان به آنان آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي داده مي شود و به كارفرما و كارگاهها معرفي و شرايط اشتغال براي آنان فراهم مي شود.

به گفته اين مسوول، در صورت اجاره منزل، به اينگونه افراد وديعه مسكن پرداخت مي‌شود.

مسوول مركز اورژانس اجتماعي ادامه داد: براي دختران مراجعه‌كننده به اين مركز شرايط ادامه تحصيل با هزينه بهزيستي حتي تا دانشگاه فراهم مي شود و در غير اين صورت شرايط اشتغال براي دختران ايجاد مي‌شود.

محمدي ادامه داد: به طور متوسط در هر روز ۱۰مورد از زنان و دختران در مراكز اسكان موقت و خانه سلامت گرگان پذيرش مي‌شوند.

وي مدت نگهداري زنان و دختران در اين مراكز را حداكثر يك هفته عنوان كرد.

 

 

سرپرست امور زنان سازمان آموزش و پرورش استان گيلان خواستار توجه به حقوق زنان در كتابهاي درسي شد.

"آمنه سودمند" روز دوشنبه در نشست تخصصي زنان در مجتمع فرهنگيان انزلي با اشاره به مواردي از مطرح كردن زنان به عنوان انسانهاي وابسته و ضعيف در كتابهاي درسي افزود:نوع نگرش به زن در كتابهاي درسي بايد مورد بازنگري و اصلاح قرار گيرد.

به گفته وي نگاه غلط به بانوان در اين كتابها بر روي شخصيت دختران و باور آنها نسبت به توانمندي‌هايشان تاثير منفي مي‌گذارد.

وي خاطرنشان كرد: در مقاطع تاريخي مختلف يا زن را هيچ انگاشته‌اند و يا به عنوان ابزار تلقي شده ولي اكنون زمان آن رسيده كه حقوق زن در نظر گرفته شود.

خانم سودمند تاكيد كرد: واقف كردن صرف زنان به حقوقشان كافي نيست و به جاي تعامل موجب تقابل مي‌شود بلكه بايد زن و مرد از حقوق خود و يكديگر آگاه باشند.

به گفته وي دبيرستان كه دوره قبل از ازدواج است جايگاه خوبي براي طرح اين مسايل در قالب يك واحد درسي است.

سرپرست امور زنان آموزش و پرورش گيلان با اشاره به اين سخن مقام رهبري كه "انقلاب ما مرهون زنان است "يادآورشد: نبايد اين گونه باشد كه زن تنها هنگام انتخاب كردن مهم انگاشته شود.

وي اظهار داشت : تنها ۲۵صدم درصد از اعتبارات آموزش و پرورش به زنان اختصاص دارد و تصويب اين اعتبارات نيز كار بسيار سختي است.

وي اجراي طرح شفا براي درمان دانش‌آموزان دختر كم‌بضاعت، تنوع بخشي به رشته‌هاي فني و حرفه‌اي كار و دانش، توانمندسازي معلمان زن درقالب آموزشهاي ضمن خدمت، ارائه الگوهاي رفتاري مناسب با دختران دانش‌آموز، سوادآموزي براي بانوان، آموزش حقوق زنان در اسلام، آموزش خانواده وفعال‌سازي هسته‌هاي مشاوره را از جمله كارهاي صورت گرفته از محل اين اعتبارات در آموزش و پرورش گيلان عنوان كرد.

اين همايش به همت سازمان آموزش و پرورش استان گيلان با حضور جمعي از بانوان شاغل در آموزش و پرورش اين استان برگزار شد.

 

نشست تشكيل خانه‌بانوان نخبه‌فرهنگي تبليغات اسلامي استان‌مركزي برگزار شد

 خبرگزاری جمهوری اسلامی

دوشنبه 8 اسفند 1384-27 فوریه 2006

نشست هماهنگي تشكيل خانه بانوان نخبه فرهنگي تبيلغات اسلامي استان مركزي يكشنبه شب با حضور اساتيد دانشگاهها در اراك برگزار شد.

مدير كل تبليغات اسلامي استان مركزي در اين نشست گفت: با تشكيل اين خانه زمينه مشاركت بيشتر بانوان استان در بخش‌هاي مختلف جامعه به ويژه فرهنگي و ديني فراهم مي‌شود.

حجت‌الاسلام"احمد رضائيان" افزود: با توجه به زمان زياداوقات فراغت بانوان مي‌توان با استفاده‌ازبانوان نخبه‌بهره‌وري بانوان را از اوقات فراغت به لحاظ كمي و كيفي افزايش داد.

در اين نشست شاخص‌ها و ويژگيهاي بانوان نخبه در زمينه‌هاي فرهنگي، ديني، سياسي، اجتماعي و ادبي مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.