زنان:دوشنبه 8 اسفند 1384-27 فوریه 2006

 

گفت‌وگو با دانیلا سانتانکه نویسنده کتاب زن انکار شده"

خبرگزاری آلمان

جمعه 5 اسفند 1384-25 فوریه 2006

 "امروز بسياری از زنان اگر حجاب بر سر می‌کنند نه به خاطر موافقت با آن بلکه به دليل فشار از جانب مردان است."      

 دانيلا سانتانکه نماینده پارلمانی حزب ائتلاف ملی در ایتالیا، هفته گذشته کتابی با عنوان "زن انکار شده" منتشر کرد. اين کتاب به بررسی وضعيت زنان مسلمان در کشورهای خود و مسائل آنان در کشور ایتالیا می‌پردازد. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران همزمان با انتشار این کتاب آن را به شدت مورد انتقاد قرار داد و آن را دریایی از پیش داوری درباره اسلام دانست. همین مسئله باعث شد که در این هفته سانتانکه رفت و آمد خود را با محافظ انجام دهد و تحت تدابیر شدید امنیتی قرار گیرد. به همین مناسبت با او درباره کتاب و شرایط زندگی زنان مسلمان به گفت و گو پرداختیم.

سانتانکه به عنوان یک نماینده مجلس درباره تحقیق و نوشتن درباره زنان مسلمان گفت:"چون به نظرم می‌رسيد که در این لحظه مسائل مهم و بزرگی وجود دارند؛ مساله‌ی مهاجرت، مساله‌ی اسلام، بنابراین می‌خواستم شرایط و مسائل زنان مسلمان را نه تنها در کشورهای خودشان بلکه در کشور خودمان يعنی ايتاليا هم درک کنم."

او در پاسخ به دلیل انتخاب نام "زن انکار شده" برای کتابش چنين گفت: "چون زنان همچنان در جامعه نفی و انکار می‌شوند. متاسفانه در اين کشورها رفتار بد و نامناسبی با زنان می‌شود. آنان همچنان تحت سلطه مردان و قربانیان خشونت هستند و حتا هنوز مسائل قبیله‌ای و عشيره ای در زندگی شان وجود دارد. مهمترين مساله برای من این بود که آنها ازدواج مجدد همسرشان با يک زن ديگر را تحمل می کنند. بنابراين مسائل و مشکلات زيادی هست که بايد درک شود. ما زنان غربی بايد به مسائل و مشکلات زنان مسلمان پاسخ دهيم، آن را درک کنيم و به ياری آنها برخيزيم. ما بايد در راه آزادی آنان کمک کنيم چون تا زمانی که زنان آزاد نباشند، پيشبرد دمکراسی در کشورهايشان بسيار مشکل خواهد بود."

سانتاکه در مورد تفاوت بين زنان ايرانی و زنان ساير کشورهای اسلامی چنين می‌گويد:" اگر در مورد زنان مسلمان صحبت می‌کنيم بايد گفت که تفاوتی وجود ندارد. گرچه به هرحال واضح است که وضعيت و شرايط در بعضی کشورها نسبت به کشورهای ديگر بهتر و مساعدتر است. به عنوان مثال در مراکش قوانين و احکام مربوط به خانواده بسيار پيشرفته تر است."

او جمع بندی و ديدگاه خود را در مورد عمده ترين مشکلات زنان مسلمانی که به غرب مهاجرت می‌کنند چنين بيان می‌کند:" آنان به کشورهای ما وارد می‌شوند و درک می‌کنند که نه تنها احترام به آنها تغييری نمی‌کند بلکه از نقطه نظر کيفيت، زندگی آنها بدتر و تحقير آميزتر نيز می‌شود. چون می‌بينند در غرب مشکلات آنها عادی تلقی می‌شود. من معتقدم که ما زنان غربی تلاش اندکی در اين مورد کرده‌ايم. به اعتقاد من ما بايد حداکثر حساسيت را نسبت به اين مسائل داشته باشيم و به قول معروف بايد از همسايه‌ی بغل دستی خودمان نيز باخبر باشیم. ما بايد نسبت به آزادی این زنان متعهد باشیم.

خوشبختانه در ايتاليا قانونی به تصويب رسيده است که برای مردی که بخواهد بيش از يک همسر اختيار کند مجازات‌هايی در نظر گرفته شده است. به نظر من، پديده‌ی چند همسری بايد در تمام اروپا ممنوع شود و ديگر وجود آن در اينجا صحيح نيست. اين قضيه البته در مورد حجاب هم صادق است. من اصلا با حجاب اگر پر از معنا و مفهوم ايدئولوژيک نباشد مخالف نيستم. اما معتقدم امروز بسياری از زنان اگر حجاب بر سر می‌کنند نه به خاطر موافقت با آن بلکه به دليل فشار از جانب مردان است. از طرف پدران، همسران و برادرانشان. معتقدم اين حجاب کمی مانند آن ستاره‌ی زرد يهوديان است. علامتی است برای آن که فرمانبرداری اين زنان از مردان را بفهميم. بنابراين اقدامی که فرانسه در ممنوعيت حجاب در محل کار و مدارس انجام داد، اقدام خوبی است و زنان مسلمان زيادی آن را مانند نشانه‌ای از آزادی خود پذيرفتند. وجود قوانين سفت و سخت‌تری نه در جهت ضربه زدن به آنها بلکه در راه آزاد کردنشان ضروری است."

او در مورد تاثير زندگی در غرب بر روی اعتقادات و شيوه زندگی زنان مسلمان می گويد: " در ايتاليا در دو سال گذشته تعداد مساجد به طرز فزاينده‌ای زياد شده است اما از مسلمانان موجود در ايتاليا تنها پنج درصدشان در مساجد حاضر می‌شوند. از طرف ديگر اما در عربستان سعودی هيچ کليسای کاتوليکی وجود ندارد. اين روزها شاهد جنبش و حرکت توده مسلمان‌ها عليه غرب هستيم. من با اسلام میانه‌رو و معتدل و اسلامی که می‌تواند اصلاحات را بپذيرد موافق هستم. در عین حال بايد تمام افراط گرايان و متعصبينی که مسبب اين اتفاقات هستند را کنار بگذاريم. می‌خواهم بگويم در این لحظه اروپا بايد به اين آگاهی برسد که اين ها مسائل هزاره سوم هستند و برای حل آنها بيش از آن که فرهنگی مبتنی بر نسبی‌گرايی لازم باشد به فرهنگی مبتنی بر تقابل به مثل  نياز هست. بنابراين  لازمست بدانيم چه کاری می‌توانيم برای کمک به اين زنان انجام دهيم. من فکر می‌کنم اولين کاری که باید برایشان انجام شود و تاکنون زياد مورد توجه کشورهای اروپايی نبوده است آموزش آنهاست."

او در مورد دليل استفاده از اسکورت و محافظ شخصی چنين گفت:" من از طرف راديو و تلويزيون تهران مورد تهاجم قرار گرفتم زيرا به اعتقاد آنان کتاب من پر از پيشداوری‌هاست. اما من در اين کتاب مطلقا آدم ميانه‌رويی هستم و آروزی برقرای ارتباط و گفتگو را دارم و همچنين می‌خواهم به زنان مسلمان کمک کنم تا از وجوه بنيادگرايانه آزاد شوند. من در اين کتاب و در برابر چشمان همه اين حقيقت را بيان می‌کنم  که اين بدرفتاری و این تسلیم از طرف مردان به زنان تحمیل شده است.

 

دغدغه دانشجويان چيني براي يافتن همسر

دانشجويان دختر چيني پسران پولدار را نشانه رفته‌اند!

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

یکشنبه 7 اسفند 1384-26 فوریه 2006

پيدا كردن همسر براي دانشجويان چيني تبديل به دغدغه‌اي بزرگ شده و در اين ميان با توجه به آمار 90 درصدي دانشجويان دختر در دانشگاه‌ها و كالج‌هاي چين، اين مشكل براي دختران اين كشور حادتر شده است.

به گزارش سرويس اجتماعي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، خبرگزاري چيني شين‌هوا گزارش داد: بسياري از دانشجويان چيني حتي پيش از فارغ‌التحصيل شدن از دانشگاه‌ تماس‌هاي جدي خود را با آژانس‌هاي همسريابي برقرار كرده تا همسر آينده خود را انتخاب كنند.

به گفته بسياري از دانشجويان دختر چيني ازدواج كردن بهترين راه براي پيدا كردن كار و داشتن زندگي بهتر است.

به گفته كارشناسان چيني روز به روز بر شمار دانشجويان چيني و بويژه دانشجويان دختر اين كشور كه به شدت به دنبال همسر آينده خود هستند، افزوده مي‌شود.

برخي از دانشجويان دختر چيني مي‌گويند: پيدا كردن مسيري براي ازدواج بسيار مهم است، چون با توجه به مشكل بودن يافتن يك شغل مناسب بهتر است شوهري داشته باشيم كه داراي موقعيت شغلي خوب و پول زيادي باشد.

 

دانش‌آموز يك استان محروم، زير سقف فرسوده جان باخت   

خبرگزاري دانشجويان ايران - خرم‌آباد

یکشنبه 7 اسفند 1384-26 فوریه 2006

يك دانش‌آموز دختر در اميرآباد اليگودرز لرستان، زير سقف فرسوده جان باخت.

به گزارش خبرنگار حوادث ايسنا مركز اطلاع‌رساني فرماندهي انتظامي لرستان درباره اين حادثه از كشته شدن يك تن و مجروحيت دو تن ديگر بر اثر ريزش سقف فرسوده كلاس درس مدرسه روستاي كيورز اميرآباد اليگودرز خبر داده بود، اما اميري، مديركل نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس آموزش و پرورش استان لرستان، در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايسنا اين موضوع را تكذيب و تصريح كرد: در اين حادثه يك دانش‌آموز قرباني شده، اما در منزل مسكوني مشغول بازي بوده كه به علت فرو ريختن سقف مستهلك خانه بر اثر بارندگي، كشته شده‌ است.

به گفته وي، مدرسه‌ دو كلاسه‌ روستاي كيورز اميرآباد، غيراستاندارد و تخريبي بوده، اما طي روزهاي گذشته، رييس آموزش و پرورش شهرستان اليگودرز، در نامه‌اي به تنها معلم مدرسه اين دو دانش‌آموز كه مدير آن نيز هست، خواستار تخليه و تعطيلي كلاس درس تا زمان تامين فضاي مناسب شده بود.

روابط عمومي سازمان آموزش و پرورش لرستان نيز اعلام كرده است: خانواده دانش‌آموز به منظور استفاده از حق بيمه دانش‌آموزي در گزارش اوليه به پاسگاه نيروي انتظامي، تخريب كلاس درس را عامل اين حادثه عنوان كرده كه در مراحل بعدي با حضور كارشناسان نيروي انتظامي مشخص شد حادثه در محل مسكوني رخ داده است.

اميري، مديركل نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس لرستان، درباره علت تخريب ديوار و سقف كلاس مدرسه  روستا نيز مدعي شد: ديوار مدرسه و سقف كلاس درس براي گرفتن غرامت از ستاد حوادث غيرمترقبه استان، تخريب شده است.

مديركل نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس لرستان، با انتقاد شديد از بحراني بودن وضعيت مدارس تخريبي استان متذكر شد: بارها اين مشكل را به مسؤولان گوشزد كرده‌ايم كه 57 درصد مدارس لرستان تخريبي هستند؛ ولي متاسفانه شاهد هيچ پيگيري در اين زمينه نبوده‌ايم.

اميري گفت: با اعتبارات محدود، قادر به ساماندهي مدارس تخريبي نخواهيم بود و ضرورت دارد مسؤولان استان لرستان جهت رفع اين مشكل اساسي، هرچه سريعتر اقدام كنند.

وي در پايان اظهار داشت: براي جبران تعطيلي مدرسه روستا، مدرسه پيش‌ساخته‌ يك كلاسه تا چند روز آينده در روستاي اميرآباد اليگودرز مستقر و موقتا مشكل دانش‌آموزان برطرف شود.