زنان:شنبه 6 اسفند 1384-25 فوریه 2006

 

هيچ محلي براي نگهداري دائم زنان مركز "اميدوار" وجود ندارد

خبرگزاری فارس

جمعه 5 اسفند 1384-25 فوریه 2006

مدير كل بهزيستي استان تهران گفت: 18 زن آسيب ديده مقيم مركز نگهداري زنان "اميدوار" اكنون در مراكز نگهداري موقت بهزيستي مستقر هستند و متاسفانه هيچ مركز ديگري براي نگهداري دائم آنان در تهران وجود ندارد.  

محمد نفريه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس، افزود: مركز اميدوار تنها مركز سطح 3 بهزيستي براي نگهداري زنان آسيب ديده در تهران بود كه توسط بنياد مستضعفان با حكم دادگاه انقلاب با ادعاي اين بنياد در مورد مالكيت آن، پلمب شد و اكنون هيچ مركز ديگري براي نگهداري از اين زنان در تهران وجود ندارد و بقيه مراكز موجود در تهران مراكز سطح يك نگهداري موقت و يا سطح 2 نگهداري ميان مدت از آسيب ديدگان اجتماعي هستند كه متناسب با وضع اين زنان نيست.

وي ادامه داد:‌ زنان آسيب ديده مستقر در مركز اميدوار هنگام حضور ماموران اجراي احكام دادگاه انقلاب با توهين و ضرب و جرح اين ماموران مواجه شدند و علاوه بر صدمات جسمي كه بر آنان وارد شد به شدت نيز از نظر روحي آسيب ديدند و تحقير شدند و بي احترامي كه به اين زنان شد، قانوني نبوده است.

وي گفت: بسياري از اين زنان شغل داشتند و اكنون با از دست دادن محل زندگي خود، براي ادامه كارشان دچار مشكل شده‌اند و در حال حاضر در مراكز موقت نگهداري بهزيستي سرگردان هستند.

نفريه افزود: سازمان بهزيستي از بنياد مستضعفان براي اين برخورد غير اصولي و درگيري فيزيكي و تحقير زنان آسيب ديده، شكايت كرده است و منتظر رسيدگي قضايي به اين شكايت هستيم.

مدير كل بهزيستي استان تهران ادامه داد: سازمان بهزيستي مراكز محدودي براي نگهداري آسيب ديدگان اجتماعي در اختيار دارد و اگر قرار باشد هر چند وقت يك بار يكي از اين مراكز به هر بهانه‌اي تعطيل شود ديگر سازمان بهزيستي هيچ كاري براي حمايت از آسيب ديدگان اجتماعي نمي‌تواند انجام دهد.

 

زنان مسلمان زيمبابوه بمب گذاريهاي سامره را محكوم كردند

خبرگزاري جمهوري اسلامي

جمعه 5 اسفند 1384-25 فوریه 2006

سازمان زنان مسلمان زيمبابوه روز جمعه با انتشار بيانيه‌اي حادثه بمب گذاري در حرم شريف امام هادي (ع) در سامره عراق را بشدت محكوم كرد.

سازمان فاطمه زهرا(س) كه مركز آن در حراره است، ضمن اعلام انزجار از حادثه بمب‌گذاري در حرم امام دهم شيعيان، اين اقدام را رفتاري جنایتکارانه توصیف کرد.

در اين بيانيه هشدار داده شده است، اين گونه اقدامات در راستاي تفرقه اندازي بين شيعيان و مسلمانان سني مذهب و ايجاد تشنج در كشور عراق دنبال مي شود.

 

 دختران خانواده‌هاي آشفته اختلالات رفتاري بيشتري دارند

«نافرماني» كودكان با افزايش رضايت زناشويي والدين كاهش مي‌يابد   

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

جمعه 5 اسفند 1384-25 فوریه 2006

بررسي‌هاي كارشناسان در ايران و ساير نقاط جهان نشان مي دهد كودكاني كه بيش از ديگران دعوا مي‌كنند و رفتارهاي نامناسب و ضداجتماعي از خود بروز مي‌دهند، بعلت عدم توجه و نبود رضايت از زندگي زناشويي و نبود آرامش در خانه چنين رفتارهايي را از خود نشان مي‌دهند؛ اين در حاليست كه با افزايش ميزان رضايت زناشويي ميزان اختلال ضديت و نافرماني كاهش مي‌يابد.

به گزارش خبرنگار «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نتايج تحقيقات حاكي از وجود رابطه معنادار ميان ميزان رضايت زناشويي و بروز اختلال رفتاري است، به گونه‌اي كه صاحبنظران معتقدند زن و شوهر به همان ميزان كه در خوشبختي يكديگر مؤثرند در آينده كودكان و رشد و بالندگي آنها و به دنبال آن پيشرفت جامعه خود نيز تأثيري اساسي دارند و اگر محيط را محيطي امن، همراه با آسايش و رضايت زوجين قرار دهيم آن گاه شاهد پيشرفت روز افزون كودكان خواهيم بود.

بررسي رابطه ميان رضايت زناشويي والدين و بروز اختلالات رفتاري دختران توسط دكتر محمدباقر كجباف، دكتر اصغر آقايي و رويا كاوياني نشان مي‌دهد كه بين آگاهي، فهم، دانش و ميزان تحصيلات يك رابطه مستقيم وجود داشته و از سويي اين عامل در داشتن رضايت زناشويي و سازگاري زوجين تأثير بيشتري دارد.

يافته‌هاي ديگر اين پژوهش رابطه معناداري ميان تفاهم در فرزندپروري با اختلال رفتاري كودكان را نشان مي‌دهد؛ به گونه‌اي كه ساير پژوهشگران نيز دريافتند كه كودكان خانواده‌هاي بدرفتار و پرخاشگر داراي مهارت‌هاي اجتماعي كمتري هستند و كودكان خانواده‌هاي داراي اختلال رفتاري اغلب از جامعه به دور، گوشه‌گيري و منزوي و بدرفتارند.

تجزيه و تحليل يافته‌هاي پژوهش نشان مي‌دهد كه ميان اختلال رفتاري دختران و آشفتگي خانواده رابطه معناداري وجود دارد و با افزايش ميزان آشفتگي خانواده ميزان اختلالات رفتاري دختران افزايش مي‌يابد؛ به گونه‌اي كه 35 درصد اختلالات رفتاري دختران توسط ميزان آشفتگي خانواده قابل تبيين است.

از سوي ديگر يافته‌هاي پژوهش دكتر نوابي‌نژاد نيز نشان مي‌دهد كه كودكان متعلق به خانواده‌هاي آشفته در مقايسه با كودكان متعلق به محيط‌هاي گرم و صميمي داراي مشكلات جسمي، عاطفي، اجتماعي و رفتاري بيشتري هستند و كلا ناسازگارترند، اين در حاليست كه تحقيقات ديگر نيز بيانگر آن است كه از هم پاشيدگي خانواده و روابط عاطفي نامساعد و نامتعادل پدر و مادر در اكثر موارد علت اصلي اختلالات رفتاري كودكان و خلق و خوي دشوار آنهاست.

به گزارش ايسنا، اين تحقيق همچنين حاكي از وجود رابطه معناداري ميان رضايت زناشويي و ارتباط زوجين است؛ به گونه‌اي كه 35 درصد نمرات رضايت زناشويي توسط ارتباط زوجين قابل تبيين است و با افزايش ارتباط زوجين ميزان رضايت زناشويي افزايش مي‌يابد و هر اندازه همسران در اظهار احساسات خود، بيان مشكلات، باور يكديگر و پاسخ مناسب به خواسته‌هاي يكديگر صميمانه‌تر و گشاده‌روتر نسبت به يكديگر باشد، ارتباط‌هاي آنها قوي‌تر و در نتيجه ميزان رضايت زناشويي آنها بيشتر خواهد بود.

اين تحقيق ضمن تأييد وجود رابطه ميان اختلالات رفتاري دختران و ارتباط زوجين نشان مي‌دهد كه 32 درصد اختلالات رفتاري دختران توسط ارتباط زوجين قابل تبيين است كه با افزايش ميزان ارتباط زوجين ميزان اختلالات رفتاري دختران كاهش مي‌يابد و عدم روابط صحيح بين والدين و نبود ارتباط صميمي ميان زوجين تأثيري عميق و منفي بر فرزنداني كه شاهد اين گونه روابط هستند مي‌گذارد، بويژه اينكه كودكان شاهد اصلي اين رفتارهاي ناملايم با مادرانشان قرار گيرند.

اگر فرزندان بويژه پسران شاهد عدم ارتباط صحيح بين والدين باشند، هنگامي كه بزرگ شوند از خود بدرفتاري، پرخاشگري و اختلالات رفتاري ديگري بروز مي‌دهند.

به گزارش ايسنا، تحقيقات ديگري نشان مي‌دهد كه كودكان پرورش يافته در خانواده‌هاي مملو از تعارض كه هيچ يك از والدين در آن خانواده صميمي نبودند، از فردي تقليد مي‌كردند كه تسلط بيشتري داشته، خواه پدر يا مادر باشد و در صورتي كه تعارض در منزل كم يا يكي از والدين صميمي بوده ميزان تقليد از پدر و مادر پرخاشگر كمتر صورت مي‌گيرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، همچنين با افزايش ميزان رضايت زناشويي زوجين ميزان اختلال رفتاري «بيش‌فعالي همراه با اختلال توجه» در دختران كاهش مي‌يابد؛ چرا كه كودكاني كه شاهد عدم رضايت والدين از زندگي زناشويي و نيز شاهد پرخاشگري بين والدين در فضاي خانه هستند، بيشتر مستعد اختلالات رفتاري از جمله «بيش فعالي همراه با اختلال توجه» هستند كه شامل مواردي همچون انجام ندادن تكاليف مدرسه، حواس پرتي، ترس، اضطراب، بي‌حوصلگي، بي‌خوابي، عصبانيت و ... كه نشانه‌هاي اختلالات رفتاري مي‌شوند.

كودكاني كه از سوي والدين خود طرد مي‌شود ويژگي‌هاي منفي همچون رشدنايافتگي، ضديت و نافرماني و ناكارايي بيشتري از خود نشان دادند اين كودكان بيش از ديگران دعوا مي‌كنند و رفتارهايي نامناسب و ضد اجتماعي از خود بروز مي‌دهند كه در اثر عدم توجه و نبود رضايت از زندگي زناشويي و نبود آرامش در خانه ايجاد مي‌شود، در حالي كه با افزايش ميزان رضايت زناشويي ميزان اختلال ضديت و نافرماني كاهش مي‌يابد.

 

دختران به دليل نداشتن الگويي مناسب از«تشكيل خانواده» به راحتي ازدواج نمي‌كنند

طلاق در جامعه امروز برچسب بدنامي نمي‌گيرد

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

جمعه 5 اسفند 1384-25 فوریه 2006

يك عضو هيأت علمي دانشگاه كاركردهاي نامناسب و پنهان طلاق در شهر تهران و ايران را قابل مطالعه دانست و گفت: افزايش طلاق موجب شده كه دختران به دليل نبودن الگوي مناسبي از تشكيل خانواده به راحتي ازدواج نكنند.

به گزارش سرويس «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر حسين آقاجاني با اشاره به تحقيق خود در سال 81 پيرامون طلاق گفت: بحران اقتصادي، فقر، بيكاري، از هم گسيختگي، تفاوت فرهنگي و ... موجب شده كه خانواده نتواند كاركرد مناسب خود را بدست آورد.

وي در ادامه بيان كرد: به نظر مي‌رسد اين واقعيت امروز جامعه ماست كه ديگر برچسب بدنامي به طلاق زده نمي‌شود و مردان و زنان به راحتي از هم جدا مي‌شوند، اين در حاليست كه مي‌توان گفت اگر قوانين مدني سختگيري نمي‌كرد حتي ميزان طلاق در جامعه بسيار بالاتر بود.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه خاطرنشان كرد: متأسفانه خانواده ناسازگار و پرتنش آثار نامطلوبي بر دختران جوان گذاشته است، از سوي ديگر تغيير سبك زندگي، وسايل ارتباط جمعي، بالا رفتن سطح تحصيلات و آگاهي زنان، كمرنگ شدن قدرت پدران و مادران، استقلال مالي و ... هر يك مباني اقتصادي و اجتماعي خانواده را دگرگون كرده است.

به گفته وي خانواده‌هاي شهري ايراني با الگوهاي فرهنگي و مفاهيم تازه‌اي همچون موفقيت در زندگي شغلي، تساوي بين دو جنس، ارزش پول و پس‌انداز مواجه شده‌اند.

به گزارش ايسنا، وي با بيان اين كه اين تحقيق بر روي 150 نفر از مراجعين به دادگاه خانواده كه حكم طلاق در مورد آنها صادر شده بود صورت گرفته، اظهار كرد: از بين اين افراد 6/25 درصد بين يك تا 5 سال، 9/30 درصد بين 6 تا 10 سال، 3/15 درصد بين 11 تا 15 سال، 3/19 درصد بين 16 تا 20 سال و 9/8 درصد نيز بيشتر از 21 سال زندگي كرده بودند.

به گفته آقاجاني علت طلاق در طبقه پايين طبق گفته خود پاسخگويان«خرجي ندادن» با 3/31 درصد، «بيكاري» 14، «اعتياد» 3/11 و «عدم تفاهم» 8/8 درصد و پس از آن «عدم شناخت و درك يكديگر»، «ازدواج دوم»، «تنگناهاي مالي»، «كتك زدن» و«خشونت» قرار مي‌گيرد.

وي در پايان با اشاره به تفاوت‌هاي فرهنگي و تغيير در سبك زندگي تصريح كرد: به نظر مي‌رسد مهمتر از بحث طلاق، شيوه گزينش همسر در ميان افراد است كه از اهميت بيشتري برخوردار است.

 

بخشيد! امروز کافي نت مردانه است 

خبرگزاری البرز

پنجشنبه 4 اسفند 1384-24 فوریه 2006

«در تازه ترين دستورالعمل ، صاحبان كافي نت ها 2 هفته فرصت دارند تا "اقدام به تفكيك جنسيتي كافي نت ها" کنند. در همين راستا ماموران اداره اماكن هر روزه به كافي نت هاي مختلف در سراسركشور مراجعه و اين موضوع را به مسئولين کافي نت ها ابلاغ مي كنند. بر اساس اين دستور العمل "در صورت عدم تغيير برنامه زماني حضور آقايان و خانم ها ظرف مدت زمان تعيين شده" با متخلفين "برخورد قانوني" خواهد شد.

در ماه هاي گذشته كافي نت ها و شركت هاي ارائه دهنده خدمات اينترنتي، ملزم به اجراي قواعد سفت و سخت مختلفي شده اند. ازجمله اينكه مي بايست از حضور دختران با "پوشش نامناسب" جلوگيري کنند. "خواهراني كه قصد استفاده از خدمات اينترنتي رادارند مي بايست حجاب اسلامي را رعايت نمايند." اين موضوع براي پسران نيز به همين صورت است و از ورود آنان با پوشش نامتعارف به كافي نت ها جلوگيري مي شود.

آزاده يكي از كاربران اينترنت نيز مي گويد: «ديروز كه به كافي نت محل سكونت خود مراجعه كرديم ناباورانه متوجه شديم روزهاي زوج مختص آقايان است و ما براي اينكه بتوانيم از خدمات اينترنت استفاده كنيم بايد روزهاي فرد مراجعه كنيم يا اينكه به كافي نت ديگري برويم.»

 

شمار موارد خودکشی زنان در کردستان عراق افزایش یافت

رادیو فردا

فریده رهبر

  

روزنامه عرب زبان الشرق الاوسط با انتشار مطلبی مساله خودکشی زنان در کردستان عراق را مورد توجه قرار داده است. به نوشته این روزنامه در کمتر از دوماه گذشته بیش از بیست زن کرد ساکن سلیمانیه کردستان عراق دست به خودکشی زدند. الشرق الاوسط نوشت آزادی سیاسی در کردستان عراق به آزادی های اجتماعی منجر نشده است و هنوز سنت های قبلیه ای بر سرنوشت زنان کرد در عراق حاکم است. مدیر مرکز امور زنان در سلیمانیه گفت سقوط رژیم صدام حسین نتوانست نقطه پایانی برای زنان کرد عراق باشد. بیشتر خودکشی ها در میان طبقه فقیر است. به نوشته این روزنامه زنانی که دست به خودکشی زدند سالها توسط شوهرانشان مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند.

 

تعطیل مرکز بازپروری زنان آسیب دیده در تهران، آزادی زن متهم به قتل از زندان، وبلاگ های زنان و« پینک

دختران احمق»

رادیو فردا

کیوان حسینی

پنجشنبه 4 اسفند 1384-24 فوریه 2006

هفته گذشته مرکز بازپروری دختران و زنان آسیب دیده به نام امیدوار در تهران توسط بنیاد مستضعفان و با حکم دادگاه انقلاب بسته شد. مدیرکل بهزیستی استان تهران به خبرگزاری فارس گفت: زنان مستقر در مرکز امیدوار هنگام حضور ماموران اجرای حکم با توهین و ضرب و شتم این ماموران مواجه شدند و علاوه بر صدمات جسمی از نظر روحی نیز به شدت آسیب دیدند و تحقیر شدند. در روزهای گذشته قدیمی ترین زندانی زن متهم به قتل از زندان آزاد شد. فاطمه 13 سال را به اتهام قتل مردی در زندان به سر برد. فرین عاصمی از رادیو فردا به بررسی وبلاگ های مربوط به زنان می پردازد. ترانه جدید «دختران احمق» که چند هفته ای از انتشار آن گذشته است، به دلیل محتوای انتقادی آن نسبت به برخی هنجارهای جوامع مصرف گرا و تبلیغاتی، مورد توجه فعالان حقوق زن در آمریکا قرار گرفته است. 

شیرین فامیلی (رادیو فردا): هفته گذشته مرکز بازپروری دختران و زنان آسیب دیده به نام امیدوار در تهران توسط بنیاد مستضعفان و با حکم دادگاه انقلاب بسته شد. مدیرکل بهزیستی استان تهران به خبرگزاری فارس گفت: زنان مستقر در مرکز امیدوار هنگام حضور ماموران اجرای حکم با توهین و ضرب و شتم این ماموران مواجه شدند و علاوه بر صدمات جسمی از نظر روحی نیز به شدت آسیب دیدند و تحقیر شدند.

به گفته مدیرکل سازمان بهزیستی بسیاری از این زنان شغل داشتند و اکنون با از دست دادن محل زندگی خود برای ادامه کارشان دچار مشکل شده اند. این زنان که 18 نفر هستند در حال حاضر در مراکز نگهداری بهزیستی سرگردان هستند و هیچ مرکز دیگری در تهران برای نگهداری دائم آنها وجود ندارد. سازمان بهزیستی از بنیاد مستضعفان برای برخوردی که با این زنان آسیب دیده انجام داده شکایت کرد.

حدود یک سال است که بنیاد مستضعفان و سازمان بهزیستی در مورد ساختمان های محل نگهداری دختران و زنان فراری اختلاف دارند. روز جمعه 28 بهمن ماه به گزارش خبرگزاری ایسنا مربی زن مرکز امیدوار را ماموران با زنجیر به درخت بستند و مورد ضرب و شتم قرار دادند و ساختمان را مهر و موم کردند.

در روزهای گذشته قدیمی ترین زندانی زن متهم به قتل از زندان آزاد شد. فاطمه 13 سال را به اتهام قتل مردی در زندان به سر برد. فاطمه در اولین اعترافات خود گفته بود مردی 40 ساله به نام مجید را با خوراندن سم به قتل رسانده است. مجید دوست خانوادگی فاطمه و همسرش بوده که اصرار داشته فاطمه از همسرش طلاق بگیرد و با او ازدواج کند. فاطمه را ابتدا دادگاه به قصاص محکوم کرد، ولی متهم در جلسات تجدیدنظر گفت: او مرتکب قتل نشده و این شوهرش بوده که مجید را به قتل رسانده است.

فرین عاصمی از رادیو فردا به بررسی وبلاگ های مربوط به زنان می پردازد.

ترانه جدید «دختران احمق» که چند هفته ای از انتشار آن گذشته است، به دلیل محتوای انتقادی آن نسبت به برخی هنجارهای جوامع مصرف گرا و تبلیغاتی، مورد توجه فعالان حقوق زن در آمریکا قرار گرفته است.

کیوان حسینی (رادیو فردا): این نخستین بار نیست که ستاره پاپ راک، پینک با گوشه کنایه های اجتماعی خود به موضوع بحث های جدی فعالان سیاسی اجتماعی بدل می شود. او در آخرین تک ترانه خود بر موضوعی انگشت گذاشته که گویی سالها است می خواهد از آن بگوید. پینک به گفته خودش با ویدئوی ترانه شنیدنی «دختران احمق» می خواسته ثابت کند یک دختر احمق با لباس های صورتی مخصوص ستاره ها عامه پسند نیست. وی در ویدئو حتی همین ستاره ها را نیز به زیر تیغ تیز نقد خود می کشد.

 

زنان آسيب‌‏پذيرترين گروه در برابر آلودگي هوا در منزل، هستند

خبرگزاری کار ایران

جمعه 5 اسفند 1384-25 فوریه 2006

يك كارشناس محيط زيست, گفت: از آنجا كه زنان بيشترين مسووليت را براي انجام امور منازل دارند, آلاينده‌‏هاي فضاهاي داخلي، آسان‌‏تر به سلامت بدن آنها صدمه مي‌‏زند.

سيدحسين ميراجاق, كارشناس محيط زيست, در گفت و گو با خبرنگار ايلنا, گفت: بخار توليد شده در آشپزخانه و سرويس‌‏هاي بهداشتي، موجب رشد موجودات ميكروسكوپي از جمله قارچ‌‏ها و كپك‌‏ها مي‌‏شود كه باعث سردرد, خارش چشم و انواع آلرژي‌‏ها و همچنين كليه آسيب‌‏ها و بيماري‌‏هاي ناشي از آلودگي در محيط‌‏هاي بسته مي‌‏شود.

وي افزود: زنان به عنوان كساني كه بيشترين حضور را در منازل دارند، غالباً در معرض دود و ساير آلاينده‌‏هاي داخل بناها هستند, بنابراين تهويه هواي منزل در طول روز از آسيب‌‏رساندن به افراد ساكن در منزل به خصوص زنان جلوگيري مي‌‏كند.

 

۴۷نفر از زنان خارجي به اتهام فساد از افغانستان اخراج شدند

خبرگزاری جمهوری اسلامی

پنجشنبه 4 اسفند 1384-24 فوریه 2006

۴۷نفراز زنان خارجي به اتهام روسپي‌گري و فساد اخلاقي در افغانستان دستگير و روزچهارشنبه بايك فروند هواپيما به كشورشان منتقل شدند.

به‌گفته مشاور حقوقي وزارت داخله(كشور) افغانستان، اين افراد به اتهام فساد و مشروب فروشي از سطح شهر كابل جمع‌آوري شده‌اند.

"ثابت" افزود: اين زنان در پوشش رستوران در سطح شهر كابل پايتخت افغانستان فعاليت داشتند كه با تلاش كميسيون مبارزه با فساد اجتماعي وزارت داخله‌اين كشور شناسايي و دستگير شدند.

وي تصريح كرد: دولت افغانستان مصمم است تا با فساد اخلاقي در اين كشور مبارزه كند.

هرچند كه مشاور وزارت داخله افغانستان از مليت اتباع‌خارجي ياد شده نام نبرد اما گفته مي‌شود كه اين زنان تبعه كشور چين هستند.

پس از تشكيل پارلمان افغانستان نمايندگان مردم درمجلس شوراي ملي و سنا از دولت خواسته بودند تا با فساد اخلاقي در اين كشور مبارزه كند.

همچنين علماي افغانستان نيز بر مبارزه با آفت‌هاي اجتماعي و اخلاقي از جمله فيلم‌هاي مبتذل در اين كشور ازسوي دولت تاكيد كرده‌اند.