زنان:چهارشنبه 3 اسفند 1384-22 فوریه 2006

 

قديمي‌ترين زنداني زن متهم به قتل پس از 13 سال فردا آزاد مي‌شود

خبرگزاری فارس

یکشنبه 30 بهمن1384-19 فوریه 2006

قديمي ترين زنداني زن متهم به قتل پس از 13 سال فردا از زندان اوين آزاد مي‌شود. 

عبدالصمد خرمشاهي وكيل مدافع متهم پس از جلسه محاكمه فاطمه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس با اعلام اين خبر گفت: ساعت 10 صبح امروز در شعبه 102 دادگاه عمومي شهرري با حضور اولياي دم ،فاطمه، همسرش، برادر شوهرش و بنده برگزار شد.

در اين جلسه با توجه به اينكه در تحقيقات جديد صورت گرفته از سوي دادگاه مشخص شد، اقرار اوليه فاطمه با واقعيات انطباق نداشته اتهام جديد كتمان حقيقت به موكلم تفهيم شد كه او اتهام خود را پذيرفت.

اين وكيل دادگستري در ادامه در خصوص تناقضات موجود در اعترافات قبلي فاطمه گفت: فاطمه در اعترافات قبلي خود گفته بود كه با پودر سم مقتول را كشته است در حالي كه پزشكان متخصص قانوني و كارشناسان سم شناسي پس از بررسي هاي خود اعلام كردند نوع سمي كه مقتول با آن كشته شده است مايع بوده است.

وي افزود: در اين جلسه درخواست آزادي موكلم را كردم كه با موافقت آن از سوي قاضي دادگاه قرار بازداشت فاطمه به قرار وثيقه 25 ميليون توماني تغيير پيدا كرد.

فرزندان فاطمه وثيقه را آماده كردند و با سپردن آن به دادگاه فاطمه پس از 13 سال از زندان آزاد مي‌شود.

 

خودكشي در ميان زنان نيوزيلندي ‪۲۵درصد افزايش يافت

 

خبرگزاري جمهوري اسلامی

سه شنبه 2 اسفند 1384-21 فوریه 2006

بر اساس تازه‌ترين آمار، ميزان خودكشي نزد زنان و دختران نيوزيلندي 25 درصد افزایش یافته است.

روزنامه دومينيون پست چاپ نيوزيلند در شماره روز سه‌شنبه خود نوشت : در سال ۲۰۰۲تنها ۱۱۳دختر و زن دست به خودكشي زده بودند در حالي كه اين رقم در سال ۲۰۰۳به ۱۴۱نفر رسيد.

مجموع موارد خودكشي در كشور نيز از رقم ۴۶۵در سال ۲۰۰۲به رقم ۵۱۵نفر در سال ۲۰۰۳افزايش يافت.

بر اساس اين گزارش، اگرچه بيشترين رقم خودكشي‌ها كماكان به مردان مربوط است ، ولي رشد خودكشي زنان و شيوه‌هاي بسيار خشن تر خودكشي در بين آنان قابل توجه بوده است.

نرخ خودكشي در ميان مائوريها كه جمعيت بومي نيوزيلند هستند به مراتب بالاتر از سفيد پوستان بوده و اصلي‌ترين عامل خودكشي نيز افسردگي عنوان شده است.

جيم آندره تون وزير دستيار در امور بهداشتي نيوزيلند گفت : دولت مبلغ ۱۷ميليون دلار براي آگاهي مردم نسبت به خودكشي و افسردگي زدايي در كشور اختصاص داده و تلاش خواهد كرد با آموزش جوانان و والدين به كاهش نرخ خودكشي در كشور كمك كند.

 

زنان عربستان براي حضور در اتاق بازرگاني منطقه شرقيه رقابت مي‌كنند

خبرگزاري جمهوري اسلامي

دوشنبه 1 اسفند 1384-20 فوریه 2006

بازرگانان زن در عربستان‌سعودي با شركت در انتخابات اتاق بازرگاني‌وصنايع منطقه شرقيه براي كسب دومين پيروزي در اين زمينه رقابت مي‌كنند.

حدود سه ماه پيش دو نفر از بازرگانان زن عربستان با پيروزي در انتخابات اتاق بازرگاني و صنايع جده براي اولين باربه هيات مديره اين نهاد اقتصادي راه يافتند.

در انتخابات اتاق بازرگاني منطقه شرقيه كه از روز شنبه هفته جاري آغاز شده و تا روز چهارشنبه ادامه دارد مجموعا ۴۶كانديدا كه ۶نفر آنان زن هستند براي تصدي ۱۲كرسي از مجموع ۱۸كرسي اتاق رقابت مي‌كنند.

اعضاي ۶كرسي باقيمانده نيز از سوي وزير بازرگاني تعيين مي‌شود.

چهار نفر از زنان شركت‌كننده در اين انتخابات در ليستي با عنوان "وطن من" و دو نفر ديگر نيز به صورت مستقل شركت كرده‌اند.

برخي گزارشها حاكيست حدود ۱۱هزار نفر كه در منطقه شرقيه كارت بازرگاني در اختيار دارند مجاز به شركت در اين انتخابات هستند.

دولت عربستان اخيرا تصميماتي در خصوص افزايش هر چه بيشترمشاركت زنان به ويژه در امور اقتصادي اتخاذ كرده است.

حدود نيمي از جمعيت حدود ۱۶ميليوني عربستان را زنان تشكيل مي‌دهند.

رادیو فردا

آرش ایرانی  

یک روزنامه محافظه کار چاپ تهران با اشاره به آنچه بدحجابی یکی از معاونین بانک مرکزی جمهوری اسلامی خواند، خواستار برخورد با این خانم کارمند شد. روزنامه جمهوری اسلامی مدعی شد: «ریاست سازمان تولید اسکناس بانک مرکزی خانمی را به یکی از معاونت های آن سازمان منصوب کرده که شئون اسلامی را رعایت نمی کند. با توجه به شعارهای دولت خدمتگذار مبنی بر حاکمیت ارزش های اسلامی در ادارات دولتیف خواهشمند است مسئولین ذیربط در این خصوص که باعث هتک ارزش های اسلامی و دهن کجی به اهداف انقلاب اسلامی می باشد، سریعا اقدام نمایند». چندی قبل آیت الله یوسف طباطبایی نژاد امام جمعه اصفهان پیشنهاد داده بود که مسئولان با کنترل وضعیت ظاهری بانوان کارمند در خارج از محیط کار، در صورت مشاهده بدحجابی با آنان برخورد کنند.

 

دختر جوان را در حضور مردم ربودند

خبرگزاری شریف  نیوز

دوشنبه 1 اسفند 1384-20 فوریه 2006

با تلاش ماموران نیروی انتظامی بندرانزلی، دختر جوانی كه توسط چند تن ربوده شده بود، آزاد شد.

سرهنگ كریم فلاح، فرمانده انتظامی شهرستان بندرانزلی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص رهایی دختر جوان از بند آدم ربایان اظهار كرد: مقارن ساعت 20 روز 27 بهمن ماه در پی تماس مردمی با مركز فوریت‌های پلیس مبنی بر آدم ربایی دختری جوان توسط 5 سرنشین جوان یك دستگاه خودرو سیلو در اتوبان اطبا، ماموران پلیس بلافاصله وارد عمل شده و در اقدام اولیه تمامی ورودی و خروجی‌های شهرستان كه مسدود شده بود، مورد كنترل قرار گرفت.

وی افزود: با دستگیری فردی كه پیش از اقدام به آدم ربایی، خودرو مظنون را سرقت كرده بود، مشخص شد كه وی همدست متهمان به آدم ربایی است.

سرهنگ فلاح گفت: پس از كسب اطلاعات لازم و بدست آوردن مشخصات متهمان در ساعت 2:35 بامداد روز جمعه 28 بهمن در روستای «طالب آباد» پس از تعقیب و گریز و شلیك تیرهوایی موفق به متوقف كردن خودرو مذكور شدیم.

وی ادامه داد: در همین فاصله، دختر ربوده شده به همراه یكی از سرنشینان از خودرو بیرون آمده و به سمت ماموران پلیس دوید، از این رو راننده خودرو نیز پا به فرار گذاشت كه توسط پلیس راه در روستای «حسن رود» متوقف شد. همچنین بلافاصله پس از فرار دختر ربوده شده از بند آدم ربایان، تمامی سرنشینان خودرو اقدام به فرار كرده كه با تلاش ماموران پلیس بندرانزلی، یكی از آنها دستگیر شد.

فرمانده انتظامی بندرانزلی با بیان این كه یكی از متهمان اهل خرمشهر و دو تن دیگر اهل كرمان هستند، خاطرنشان كرد: پیگیری برای دستگیری متهمان متواری ادامه دارد.