شنبه 29 بهمن 1384-18 فوریه 2006

تعطیل تنها زايشگاه زاهدان، سرنوشت زنان در انتظار اعدام، حمايت روزنامه نگاران ایرانی از روزنامه نگار آمريكايي گروگان در عراق، و وضع زنان در افغانستان

رادیو فردا

گزارش های ویژه

شیرین فامیلی

پنجشنبه 27 بهمن 1384-16 فوریه 2006

كانون زنان ايراني خبر داد مسئولان محلي در زاهدان، تنها زايشگاه اين شهر را بستند. نوشين حسابي مقدم در گزارشي از مشكلات زايمان در استان سيستان و بلوچستان نوشت: تنها زايشگاه تخصصي زاهدان را به دلايلي همچون قديمي بودن ساختمان بستند و به خوابگاه پسرانه تبديل كردند. هنوز سرنوشت چهار زني كه براي آنها احكام اعدام صادر شده، روشن نيست. خديجه يا شهلا جاهد، كبرا رحمانپور، فاطمه حقيقت پژوه و نازنين هجده ساله چهار زني هستند كه در انتظار اعدام به سر مي برند. در حمايت از جان ژيل كارول روزنامه نگار مستقل آمريكايي كه بيش از يك ماه است در عراق ربوده شده و ربايندگان تهديد كردند او را خواهند كشت، شماري از روزنامه نگاران ايراني به ويژه زنان روزنامه نگار در نامه اي خواستار آزادي او شدند. آسيه اميني سردبير سايت زنان ايران در مصاحبه با راديو فردا مي گويد: اين نامه صداي اعتراض ما روزنامه نگاران به جنگ طلبان است. سازمان ملل متحد در گزارشي ناخرسندي خود را از وضع زنان افغانستان اعلام داشت. 

شيرين فاميلي (راديو فردا): كانون زنان ايراني خبر داد مسئولان محلي در زاهدان، تنها زايشگاه اين شهر را بستند. نوشين حسابي مقدم در گزارشي از مشكلات زايمان در استان سيستان و بلوچستان نوشت: تنها زايشگاه تخصصي زاهدان را به دلايلي همچون قديمي بودن ساختمان بستند و پس از مدتي به خوابگاه پسرانه تبديل كردند. گزارش كانون زنان ايراني به نقل از پزشكان و متخصصان نوشت: سيستان و بلوچستان پايين ترين آمار سزارين و بالاترين آمار مرگ و مير زنان را دارا است. هم اكنون با وجود اين كه بخش هاي زايمان در سه بيمارستان نجام مي گيرد، ولي هنوز هم بسياري از زنان حامله از دسترسي به مراكز بهداشتي و زايمان محرومند و به گفته يكي از پزشكان، در حال حاضر برخي از زايمان هاي در منزل و مراجعه نكردن به زايشگاه، عوارض زيادي در پي داشته است. نوشين حسابي مقدم در گزارشي از مشكلات زايمان در استان سيستان و بلوچستان به نقل از تعدادي از زنان نوشت: نبايد مسئولان زايشگاه را از ما مي گرفتند، بايد آنجا را تعمير مي كردند و يا بلافاصله زايشگاه ديگري مي ساختند.

هنوز سرنوشت چهار زني كه براي آنها احكام اعدام صادر شده، روشن نيست. خديجه يا شهلا جاهد متهم است كه لاله سحرخيزان همسر ناصر محمدخاني را با ضربات چاقو به قتل رسانده است. ديوان عالي كشور ابتدا او را به قصاص محكوم كرد، اما رئيس قوه قضاييه دستور لغو حكم را داد و پرونده مجددا به ديوان عالي كشور ارجاع شد و اكنون در دست بررسي است. كبرا رحمانپور كه به عروس سياه بخت معروف است، هجده ساله بود كه با مردي 64 ساله ازدواج كرد و در پي تحقير و اذيت هايي كه به گفته وكيلش عبدالصمد خرمشاهي از جانب خانواده شوهر به او روا مي شد، بالاخره با مادرشوهر نود ساله اش درگير مي شود و او را به قتل مي رساند. قضات ديوان عالي كشور حكم اعدام او را تاييد كردند. عبدالصمد خرمشاهي وكيل كبرا گفت: اين عروس سياه بخت را در سحرگاه يك روز زمستاني به پاي چوبه دار بردند، ولي چون طناب نبود وي اعدام نشد. پرونده كبرا هم اكنون در شوراي حل اختلاف راكد مانده است. سومين زني كه در آستانه اعدام قرار دارد، فاطمه حقيقت پژوه نام دارد كه متهم است شوهر صيغه ايش را به قتل رسانده. وكيل وي به روزنامه اعتماد گفت: فاطمه ادعا كرده همسرش به دختر نوجوان او تجاوز كرده و از اين رو تصميم گرفته از او انتقام بگيرد. حكم اعدام فاطمه حقيقت پژوه هم به دستور آيت الله شاهرودي رئيس قوه قضاييه متوقف شد و پرونده به حوزه نظارت قوه قضاييه فرستاده شد. بالاخره نازنين هجده ساله را هم قضات دادگاه كيفري به جرم قتل به اعدام محكوم كردند. نازنين متهم است با چاقو پسر جواني را به قتل رسانده است. او در دادگاه گفته است براي دفاع از خود و برادرزاده 16 ساله اش مرتكب قتل شده. هنوز روشن نيست كه حكم اعدام او چه زماني قرار است به اجرا گذاشته شود.

در حمايت از جان ژيل كارول روزنامه نگار مستقل آمريكايي كه بيش از يك ماه است در عراق ربوده شده و ربايندگان تهديد كردند كه او را خواهند كشت، شماري از روزنامه نگاران ايراني به ويژه زنان روزنامه نگار در نامه اي خواستار آزادي او شدند. ژيل كارول كه حدود سه ماه پيش از سوي نشريه كريستين ساينس مانيتور براي تهيه خبر به عراق رفته بود، در هفتم ژانويه ربوده شد. روزنامه نگاران ايراني از همه روزنامه نگاران جهان به ويژه روزنامه نگاران جهان اسلام كه به گفته آنها صدايشان در عراق شنيده مي شود، خواسته اند در دفاع از جان ژيل كارول همصدا شوند. آسيه اميني سردبير سايت زنان ايران كه يكي از امضاكنندگان اين نامه است، در مصاحبه با فرين عاصمي از راديو فردا مي گويد: اين نامه صداي اعتراض ما روزنامه نگاران به جنگ طلبان است.

آسيه اميني: خانم ژيل كارول مي توانست من يا هر روزنامه نگار ديگري باشد. ضمن اين كه ايشان يك دختر جوان هستند و مسلما ستمي كه به ايشان مي شود خيلي بيشتر است. ضمن اين كه اين نامه به اعتقاد من تنها يك احساس همدردي و همبستگي و همياري نيست، بلكه اعتراضي است به همه كساني كه جنگ را بوجود مي آورند و ما را به سمت جنگ پيش مي برند. درواقع امضاكنندگان اين نامه كه من يكي از آنها هستم، يك كمپين درازمدتي را براي صلح شروع كردند و دارند ادامه مي دهند. و ما به ايشان به چشم يك هكار نگاه مي كنيم و نه يك آمريكايي.

ش . ف: سازمان ملل متحد در گزارشي ناخرسندي خود را از وضع زنان افغانستان اعلام داشت. در اين گزارش از تداوم خشونت خانگي عليه زنان، خودسوزي زنان و مرگ و مير مادران ابراز نگراني شده است.

گلناز اسفندياري (راديو فردا): چهار سال پس از سقوط طالبان، زنان افغانستان در حوزه هاي حقوقي، سياسي و آموزشي به پيشرفت هايي دست يافته اند، اما شاخص هاي توسعه زنان اين كشور همچنان جزو بدترين در جهان است. اينها بخشي از نتايج گزارش 19 صفحه اي است كه سازمان ملل متحد درباره وضعيت و شرايط زنان افغانستان منتشر كرده است. سازمان ملل مي گويد: برگزاري انتخابات سپتامبر گذشته باعث شد تا حضور زنان در صحنه سياسي افغانستان افزايش يابد، به طوري كه اكنون 27 درصد اعضاي شوراي ملي افغانستان و 29 درصد اعضاي شوراي محلي را زنان تشكيل مي دهند. اقدامات در جهت كاهش مرگ و مير مادران و اقداماتي براي دسترسي بيشتر دختران و زنان به امكانات آموزشي از ديگر نكات مثبت اين گزارش است. با اين حال سازمان ملل نوشت زنان افغان همچنان با چالش هاي زياد امنيتي اجتماعي و اقتصادي مواجهند و حقوق آنها همچنان توسط گروه هاي مسلح و بازماندگان طالبان نقض مي شود.

 

افزایش سن ازدواج و طلاق از مهمترین آسیبهای زنان است

خبرگزاری مهر

جمعه 28 بهمن 1384-17 فوریه 2006

مدیر مرکز اطلاعات و آمار شورای فرهنگی اجتماعی زنان گفت: تحقیقات نشان می دهد افزایش سن ازدواج و طلاق از مهمترین آسیبهای اجتماعی است که زنان در جامعه با آنها مواجه هستند.

ناهید رام پناهی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ، در مورد آسیبهای اجتماعی زنان افزود: در تحقیقاتی که سال گذشته مرکز اطلاعات و آمار زنان انجام داد آسیبهای اجتماعی زنان به 8 مورد افزایش سن ازدواج ، طلاق ، اعتیاد ، فساد و فحشا ، فرار ، ایدز ، خودکشی و سرقت تقسیم شد.

وی خاطر نشان کرد: البته این آسیبها نه تنها در ایران بلکه در اکثر کشورهای در حال رشد و توسعه که از جوامع سنتی به سمت جامعه مدرن شهری پیش می روند وجود دارد و آنها نیز دچار این عوارض می شوند. ضمن اینکه آمار آسیبهای اجتماعی زنان در ایران کمتر از کشورهای دیگر است.

مدیر مرکز اطلاعات و آمار شورای فرهنگی اجتماعی زنان ، از افزایش خشونتهای اجتماعی علیه زنان در جوامع شهری مدرن خبر داد و تاکید کرد: هم اکنون بیش از خشونتهای خانگی ، زنان درگیر انواع خشونتها ، آزار و اذیت های اجتماعی شده اند. به طوری که آمار خشونت های اجتماعی بیش از خشونتهای خانگی عنوان شده و متاسفانه در برخی از شهرهای بزرگ ایران نیز نمونه های مشاهده شده است.

رام پناهی با اشاره به اینکه مشکلات موجود زنان به دلیل نبود قانون نیست ، گفت: قوانین حمایتی از زنان به اندازه کافی در جامعه وجود دارد اما متاسفانه سازمانها و دستگاهها در جهت اجرای قوانین تاکنون درست عمل نکرده اند.

وی در عین حال تصریح کرد: بر اساس آمارهای موجود ، زنان در بخشهای آموزشی ، بهداشتی و درمانی موفق تر از سایر موارد بوده اند.

 

در بودجه سال آينده مركز امور زنان و خانواده؛

رديف بودجه اي براي‌‏ بيمه زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته شده است

سال آينده، بودجه مركز امور زنان و خانواده 36 درصد رشد مي‌‏يابد

تهران- خبرگزاري كار ايران

جمعه 28 بهمن 1384-17 فوریه 2006

رييس مركز امور زنان و خانواده گفت: در بودجه سال 1385 مركز امور زنان و خانواده، رديف بودجه‌‏اي براي بيمه زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته شده است.

دكتر نسرين سلطانخواه، رييس مركز امور زنان و خانواده، در گفت وگو با خبرنگار ايلنا، گفت: متاسفانه در سال 1384 براي اختصاص بودجه مذكور كه همه ساله براي بيمه زنان سرپرست خانوار در مركز امور زنان در نظر گرفته مي‌‏شد و معادل 450 ميليون تومان بوده با سازمان مديريت هماهنگي و مكاتبات لازم صورت نگرفته است.

وي افزود: با توجه به تغيير فوريت در نيمه دوم سال 1384 در مركز امور زنان و خانواده، مكاتبات، تلاش‌‏ها و هماهنگي‌‏هاي مديريت جديد، با سازمان مديريت و برنامه اثري نداشت و اين بودجه در سال جاري به اين قشر از زنان تعلق نگرفت.

سلطانخواه خاطرنشان كرد: بودجه مركز امور زنان و خانواده نيز در سال آينده افزايش 36 درصدي دارد و معادل 6/4 ميليارد تومان خواهد بود.

به گفته وي،‌ ‏همچنين از سال آينده بودجه‌‏هايي كه در كليه دستگاه‌‏هاي اجرايي براي امور زنان تعلق مي‌‏گرفت، در اختيار مركز امور زنان و خانواده قرار مي‌‏گيرد تا اين بودجه با اطمينان كامل در جهت امور زنان هزينه شود.

گفتني است؛ بودجه مذكور نيز در سال آينده با يك افزايش 30 درصدي معادل 3/4 ميليارد تومان خواهد بود.

 

مشكلات و موانع دسترسي دختران و زنان به تعليم و تربيت شناسايي مي‌شود

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: اجتماعي - زنان

جمعه 28 بهمن 1384-17 فوریه 2006

مشكلات و موانع دسترسي دختران و زنان به تعليم و تربيت و مهارت‌هاي لازم در جهت ايفاي نقش‌هاي سه‌گانه خود (وظايف انساني، نقش‌هاي خانوادگي و وظايف اجتماعي) از طريق دفتر امور بانوان وزارت كشور شناسايي مي‌شود.

به گزارش خبرنگار زنان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در استراتژي دفتر امور بانوان طي دوران استقرار دولت نهم ساحت‌هاي حضور زنان شامل عرصه تكامل فردي(انساني)، خانواده و عرصه اجتماع مبتني بر سند چشم‌انداز بلندمدت توسعه جمهوري اسلامي ايران و برنامه چهارم توسعه است.

دفتر امور بانوان وزارت كشور در سياست‌هاي خود با تأكيد بر ارتقاي آگاهي و دانش تعهدآور نسبت به آموزه‌ها و الگوهاي ديني كه منجر به خداباوري، معادباوري و خودآگاهي و آگاهي به شيوه صحيح زندگي است، خواهد پرداخت.

به گزارش ايسنا، همچنين رشد و تقويت فرهنگ عفاف، حجاب و آگاهي‌هايي كه منجر به تنظيم و تطهير مناسبات اجتماعي بر اساس حيثيت انساني و رشد شخصيت و كرامت زنان مي‌شود و تبيين و ترويج جايگاه انساني زن در جامعه به منظور تقويت و گسترش فرهنگ تكريم زنان و برنامه‌ريزي در جهت اجراي نقش‌هاي سه گانه به شكل متوازن در حيطه عرصه تكامل فردي از جمله سياستهاي اين دفتر است.