زنان:پنجشنبه 20 بهمن 1384- 9 فوریه 2006

 

تمايل وزير امور خارجه سوييس به استخدام زنان باعث تنش شد

خبرگزاری دانشجویان ایران

 خارجي. اجتماعي. زنان

چهارشنبه 19 بهمن 1384-8 فوریه 2006

گرايش وزير امور خارجه سوييس به استخدام بيشتر زنان در پستهاي كليدي اين وزارتخانه باعث بروز تنش شده است.

چندي پيش كميسيون استخدام ديپلماتهاي جديد در مجلس كانتونهاي سوييس 14 نفر از متقاضیان استخدام را که در میان آنان 4 زن نیز وجود داشت،  ‪به وزارت امور خارجه اين كشور معرفي كرده بود. 

میشیله کالمی ری که تنها زن كابينه سوييس است، فقط با استخدام اين ‪4 نفر موافقت كرده است و اين امر موجب شد سه نفر از اعضاي اين كميسيون روز گذشته (سه‌شنبه) از سمت خود استعفا دهند. 

كالمي‌ري در اجلاس داووس از عدم به كارگيري زنان در پستهاي حساس و كليدي سياسي و اجتماعي انتقاد كرده و گفته بود كه در سيستمهاي اداري به طرز محيلانه‌اي از پيشرفت زنان جلوگيري مي‌شود

ديك مارتي كه نماينده مجلس كانتونهاي سوييس و يكي از سه نماينده استعفادهنده است، روز چهارشنبه عمل كالمي‌ري را غيرمنصفانه توصيف كرد و گفت: درست نيست كه براي حمايت از زنان، مردان تقاضاكننده فقط بخاطر آن كه مرد بوده‌اند، مجازات شوند.

مارتي با اشاره به اينكه اصل بايد بر كارايي و صلاحيت افراد باشد و نه علايق شخصي، تاكيد كرد كه جنسيت افراد نبايد معياري براي انتخاب باشد.

وزير امور خارجه سوييس تاكنون به اين استعفاها واكنشي نشان نداده است.

 

خشونت در جامعه اي رواج مي يابد كه زنانش مهرورزی را فراموش کرده باشند

همشهری

سه شنبه 18 بهمن1384-7 فوریه 2006

ايلنا:  رييس جمهوري گفت:   محوري  ترين نقش زنان، نقش مادري است و اين نقش، زيربنا و پايه همه مناسبات فرهنگي و اجتماعي يك جامعه است

دكتر محمود احمدي  نژاد، رييس جمهوري، در مراسم ديدار اقشار مختلف زنان با رييس جمهوري، گفت: انقلاب اسلامي، استمرار نهضت عاشورا در دوران حاضر است؛ زيرا جنس و آرمان انقلاب و عاشورا يكي است.

وي با بيان اين كه حضرت امام خميني(ره) با برافراشتن پرچم اسلام در كشور ايران و لبيك گفتن ملت ايران به اين امر، حركت بزرگي را آغاز كرده است، افزود: امروز امواج اين حركت، تمام عرصه  هاي اين دنيا را درنورديده است و كليه معادلات سياسي عالم را تحت الشعاع قرار داده است.

احمدي  نژاد، با بيان اين كه امروزه ملت ايران، الگوي شادابي و نشاط آفريني همه ملت  هاي جهان است، خاطرنشان كرد: حركت انقلابي امام خميني(ره) را مي  توان در دو نقطه بازيابي هويت و اتصال تاريخي ملت ايران به نهضت انبياء و عاشورا و يادآوري توانمندي  هاي ملت ايران به آنها، خلاصه كرد

رييس جمهوري   تصريح كرد: در شرايطي كه تهاجم فرهنگي و تحقير ملت  ها و القاي ناباوري به آنها، محور كليه فعاليت  هاي جهان غرب است، ملت ما با تكيه بر هويت اصيل فرهنگي خود، ۲۷ سال پرفراز و نشيب را با موفقيت طي كرده و امروز جزو مؤثرترين و برجسته  ترين ملت  هاي دنيا است.

رييس جمهور، در خصوص زنان يادآور شد: امروز تعداد بسياري نظريه يا نظريه  سازي وجود دارد كه دائماً در حال مقايسه بين زن و مرد هستند، عده  اي تصور مي  كنند كه اين دو جنس در حال تنازع و درگيري تاريخي براي تسلط هريك بر ديگري هستند و گروه ديگر زن و مرد را جداي از يكديگر مي  دانند، ولي ما در اسلام زن و مرد را مكمل يكديگر مي  دانيم. وي افزود: وجود زن و مرد در كنار يكديگر لازمه بقا است و در واقع حقيقت، خلقت و هستي آنها يكي، يعني انسان است، ولي آنها دو جلوه متفاوت الهي، يعني زن، جلوه جمال الهي و مرد جلوه جلال الهي هستند كه بايد يار و ياور يكديگر باشند.

احمدي  نژاد خاطرنشان كرد: عرصه زندگي سه بخش كاملاً مجزا دارد كه يك بخش مختص زنان است و فقط زنان مي  توانند در آن به ايفاي نقش بپردازند، بخش ديگر مختص مردان بوده كه در آن نيز فقط مردان مي  توانند نقش خود را ايفا كند و يك حوزه مشترك وجود دارد كه در آن بحث، شايسته  سالاري وجود دارد و هر كس در اين حوزه بيشتر تلاش كند، كمال يافته  تر خواهد بود.

رييس جمهور تصريح كرد: در حوزه اول كه مختص به زنان است، محوري  ترين نقش زنان بدون ترديد نقش مادري است كه در واقع بالاترين نقشي است كه يك انسان مي  تواند در زندگي خود، ايفا كند، اين نقش زيربنا و پايه همه مناسبات فرهنگي و اجتماعي جوامع است و اگر در بعضي جوامع، شاهد فساد، بي  اخلاقي و بي  عاطفگي هستيم، به خاطر اين است كه مادران آن جامعه، نقش مادري خود را فراموش كرده  اند. به گفته وي، يكي ديگر از نقشهاي زنان در اين حوزه، ترويج مهرورزي، محبت و عاطفه در جامعه است كه در واقع عاطفه، پايه انتقال فرهنگ، همبستگي ملي و نشاط در جوامع است كه اين نقش از عهده كسي به جز زنان جامعه، ساخته نيست.

احمدي  نژاد گفت: وجود زن يعني رحمت، لطف و مهرباني كه هيچ مردي نمي  تواند اين خصوصيات را به طور كامل ايفا كند و در جامعه  اي كه زنان آن نقش مهرورزي و عاطفه  پراكني خود را از دست داده  اند، خشونت، آدم  كشي و خيانت رواج پيدا مي  كند.

رييس جمهور، در پايان يادآور شد: محور و نقطه اتكابودن، نقش ديگر زنان است كه به نظر مي  رسد اين نقش از انبيا و به ويژه حضرت زهرا(س) به زنان مملكت ما به ارث رسيده و آنها با ايفاي اين نقش در ايجاد كانون  هاي گرم خانوادگي و اجتماعي موفقيت  هاي زيادي داشته  اند.

 

بتى فريدن، پرچم‌دار جنبش زنان در گذشت

خبرگزاری آلمان 

 بتى فريدن، نويسنده و فمينيست شهير آمريكايى در روز شنبه چهارم فوريه در سن ۸۵ سالگى، در واشنگتن چشم از جهان فروبست. نخستين كتاب اين نويسنده، با عنوان وهم زنانه در سال ۱۹۶۳ منتشر شد و تأثير شگرفى بر جنبش آزادى‌‌طلبانه زنان آمريكا و جهان گذاشت. بتی فریدون،فمینیست شهیر  آمريكايى با درگذشت خود يادواره‌اى از مبارزات بى‌امان در راه برابرى زن و مرد و رهايش زنان را برجاى گذاشت. در سال ۱۹۶۳ ميلادى كتابى به بازار آمد كه پيامى نوين در برداشت. كتابى با عنوان وهم زنانه به قلم خانم بتى فريدن كه مى‌گفت زن تنها مادر و يا خانه‌دارى مطيع نيست، زن انسانى است كه به واسطه‌ى شخصيتش ارزش‌گذارى مى‌شود. كتاب وهم زنانه‌ در ابتدا اوهام زنان آمريكا و سپس اوهام زنان سراسر جهان را از هم دريد و جنبش آزاديبخش زنان را حيات بخشيد. از آن پس همّ و غم زنان آمريكا تنها آن نبود كه شوهرانشان دكتراى اين و آن رشته را بگيرند، بلكه مى‌خواستند خودشان اين درجه را كسب كنند. فريدن معتقد بود: ما بايد توهم زنانه‌مان را بشكنيم. تا زمانيكه ما تنها مادرى و يا خانه‌دارى كنيم‌،‌ هرگز به عنوان شخصيت‌‌هايى مستقل ارزيابى نمى‌شويم و خودمان هم قادر نخواهيم بود، مشكلاتمان را تشخيص دهيم.

بتى فريدن كه خود پيشرفت علمى‌اش را بخاطر فرزندان و همسرش وانهاد، خلاصه شدن زندگى زن به آشپزخانه، فرزندان و همسرش را رقت‌بار يافت. به اعتقاد او زنان مى‌بايست از فرصت‌هاى پيشرفت شغلى همچون مردان استفاده كنند. آنان بايد از مرخصى سالانه و دستمزد برابر با مردان برخوردار باشند.  فريدن كه در ابتدا فمينيستى پرشور بود كه شعارهاى پرحرارت مى‌داد و اتحاد زنان دنيا را طلب مى‌كرد، به مرور واقع‌بين‌تر شد و سعى كرد راهكارهايى را حمايت كند كه ضمن ايجاد تعادل ميان زنان و مردان، نظام خانواده نيز پايدار مانده و اصلاح شود. وى مى‌خواست تا جنبش زنان با اهداف انسانى جامعه‌ در تضاد نيافتد. رفته رفته فريدن، تعريف مردانه‌ى موفقيت را ناكافى يافت. وى در طول سال‌هاى دهه‌ى هشتاد به همين دليل مورد انتقاد جنبش زنان قرار گرفت. فريدن مى‌گفت: چيستى موفقيت در عرصه‌هاى شخصى، خانوادگى و شغلى بايد از نو تعريف شود. ما نبايد جامعه‌اى معتاد به كار داشته باشيم، بلكه بايد جامعه‌اى داشته باشيم كه به زندگى معتاد است. 

فريدن در سال‌هاى دهه‌ى نود نيز همچنان يك فمينيست باقى ماند، ولى موضوعات ديگرى توجه او را به خود جلب كردند. در كتاب ديگر او موضوع سالمندى به قلم كشيده شد. از نگاه او ميان سالمندى و رنج زنان سال‌هاى دهه‌ى شصت جهان، وجه اشتراكى وجود داشت. به هر دوى اين گروه‌هاى انسانى، به چشم موجوداتى وابسته نگاه مى‌شد كه بايد راهبرى شوند و ديگران وظايفشان را تعيين كنند.

هشتاد و پنج سال زندگى به بتى فريدن اعتماد به نفسى شايان توجه بخشيده بود. از ديدگاه او قدرت در درون انسان جاى دارد. انسان قدرتمند آن نيست كه عضلات قوى مردانه‌اى دارد، بلكه انسان قدرتمند همچون زنان، بردبار است و انعطاف‌پذير.