زنان:سه شنبه 18 بهمن 1384- 7 فوریه 2006

 

مدیرکل دفتر امور زنان وزارت کشور:

كنوانسيون رفع اشكال تبعيض عليه زنان هرگز به عرف جهاني تبديل نمي‌شود

برنامه 4 ساله زنان تدوين مي‌شود  

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: اجتماعي - زنان

دوشنبه 17 بهمن 1384- 6 فوریه 2006

مديركل دفتر امور زنان وزارت كشور، ادبيات حاكم بر كنوانسيون رفع هر گونه اشكال تبعيض عليه زنان را تشابه محور و داراي نقش مساوي برابر زن و مرد دانست و گفت: نوع نگاه ما با اين رويكرد متفاوت است و در بعد ارزش‌ها قائل به تساوي و در بعد اجرايي قائل به تفاوت هستيم.

به گزارش خبرنگار زنان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، فرشته ساساني با اشاره به سفر خود به كشور مالزي به منظور شركت در نشست توانمندسازي زنان افزود: اين كنوانسيون در فضاي مدرنيته رشد كرده و قائل به آموزه‌هاي ثابت است و قصد دارد مدل واحدي را براي تمام فرهنگها طراحي كند؛ در حاليكه امروزه بحث پلولاريسم و قرائت‌ها مطرح بوده و فرهنگهاي بومي و تنوع فرهنگها از جمله جاذبه‌هاي خلقت است كه اگر بخواهيم براي آنها مدل واحد ارائه كنيم، پسنديده به نظر نمي‌رسد.

مديركل دفتر امور زنان وزارت كشور ادامه داد: همچنين جريان پست مدرن با آموزه‌هاي ثابتي كه مدرنتيه آنها را تزريق كرده مخالف مي‌كند.

ساساني همچنين نگاه حاكم بر كنوانسيون را نگاهي مردسالارانه دانست و بيان كرد: همواره در طول تاريخ قدرت و ثروت در دست مردان بوده و مرد را جنس برتر دانسته و در كنار اين سعي مي‌كردند كه زن را به نوعي با مرد برابر كنند؛ در حاليكه زنان، خود، دارايي‌ها و داناييهاي فراواني دارند و با كمبودي روبه‌رو نيستند كه بخواهند مدل رفتارشان را شبيه مردان كنند.

به گزارش ايسنا، وي جابجايي نقشهاي زن و مرد را به ضرر بشر دانست و اظهار كرد: كنوانسيون بازخورد خود را در كشورهايي كه به اجرا درآمده، نشان داده ، به عنوان مثال سوئد با اجراي اين كنوانسيون در زمينه شرايط كاملا برابر آموزشي، با افت تحصيلي روبه‌رو شده است.

ساساني معتقد است كنوانسيون هرگز تبديل به عرف جهاني نمي‌شود؛ چرا كه چالش‌هاي شديدي با فرهنگهاي مختلف دارد؛ بطوريكه هيچ يك از اسناد و معاهدات بين‌المللي به اندازه اين كنوانسيون در تعارض با فرهنگها نبوده و حق تحفظ در آنها ناديده گرفته نمي‌شود.

وي اذعان كرد: اگرچه حق تحفظ بستري براي پيوستن دولتها به اين كنوانسيون است، اما پس از مدتي، آنها را وادار به پس گرفتن حق شرط مي‌كنند و درحاليكه عضويت آنها ملغي نشده، تنها حق شرط ساقط مي‌شود.

مديركل دفتر امور زنان وزارت كشور با بيان اين كه كنوانسيون رفع هر گونه تبعيض عليه زنان نمي‌تواند صلاح زنان ما را تامين كند، اذعان كرد: اين كنوانسيون در ظاهر از زنان حمايت مي‌كند، اما در واقع نوعي حمايت از مردان است، از اين رو عمده‌ترين مخالفان اين كنوانسيون، زنان هستند.

به گزارش ايسنا، ساساني با اشاره به اين كه موضوع پيوستن ايران به كنوانسيون مذكور در مجمع تشخيص مصلحت نظام در حال بررسي است، انتقاد از كنوانسيون را نشانه دفاع از وضع فعلي زنان در جهان ندانست و ادامه داد: زماني كه فرهنگ حاكم بر دنيا بر اساس تنازع بقا بوده و فرهنگ كشورهاي ضعيف به يغما مي‌رود، زنان نيز با ورود به برخي از عرصه‌ها، حقشان تضييع مي‌شود.

وي با اشاره به تلاشهاي ايران براي رفع مشكلات زنان گفت: با تشكيل دفاتر امور بانوان در استانداريها، روند احقاق حقوق زنان تسريع شده است.

 

اشتغال زنان در اولويت اول برنامه‌هاي جديد دفتر امور بانوان وزارت كشور نخواهد بود

ساساني در ادامه در تشريح برنامه‌هاي دفتر امور بانوان وزارت كشور، با بيان اين كه در سياستهاي سابق، اشتغال زنان در اولويت بوده است، در طراحي‌هاي جديد، اشتغال اولويت اول نيست، اگر چه به اشتغال زنان سرپرست خانوار مي‌انديشيم، چرا كه معتقديم معاد و معاش به هم گره خورده و تا زماني كه افراد تامين نشوند، نمي‌توان براي آنها كارهاي فرهنگي انجام داد.

به گزارش ايسنا، وي تعداد زنان سرپرست خانوار در مشهد را حدود 123 هزار نفر و در بم 2هزار و 670 نفر اعلام و بيان كرد: اشتغال زنان نبايد تنها منحصر به پستهاي مديريتي شود و ما ضمن اين كه آن را نفي نمي‌كنيم، اما معتقديم معيار استخدام تخصص است كه البته زنان در اين زمينه دچار بي‌مهري شده‌اند.

ساساني با اشاره به حمايتهاي دفتر امور بانوان وزارت كشور از كارآفريني زنان در قالب همكاري با تشكلهاي مردمي و دادن امكانات به كانونهاي فرهنگي ـ اجتماعي زنان، از تهيه طرحي براي اشتغال زنان بم خبر داد و گفت: در اين راستا 15 ميليون تومان از رديف بودجه‌هاي كانونهاي فرهنگي اجتماعي زنان براي اشتغال زنان بم در نظر گرفته شده است.

 

تشكل غيردولتي زنان با بيشترين فعاليت فرهنگي اجتماعي 590

مديركل دفتر امور زنان وزارت كشور، تشكلهاي غيردولتي زنان را تشكلهاي نوظهوري ندانست و آن متعلق به تمام جوامع توصيف و تصريح كرد: هر اندازه شهرها و دولتها، گسترده‌تر شده و بوروكراسي افزايش يابد، نياز به حلقه واسط ميان مردم و مسوولان بيشتر احساس مي‌شود.

وي با اشاره به وجود 590 تشكل غيردولتي زنان و فعاليت بيشتر آنها در حوزه‌هاي فرهنگي ـ ‌اجتماعي گفت: 45 درصد اين فعاليتها در حوزه فرهنگي، 21 درصد اجتماعي و 16 درصد در حوزه خيريه‌اي است، اما در كشورهاي توسعه يافته عمده فعاليت اين تشكل‌ها در امور مددكاري است.

 

تدوين برنامه چهارساله زنان

مديركل دفتر امور زنان وزارت كشور با اشاره به تدوين سياست‌هاي اين دفتر در سه حوزه فردي ، خانواده و اجتماعي گفت: اين سه مطلب در سبدي به نام رشد پايدار توازن محور ديده شده است؛ زيرا رشد همه ابعاد شخصيتي زنان با اين سه بعد فراهم شده و مصلحت فرد و جامعه سنجيده مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، وي از تدوين برنامه امور زنان تا سال 88 خبر داد و گفت: براي سال آينده برنامه‌اي با دو محور تسهيل ازدواج و تحكيم خانواده تهيه شده و پس از تدوين به فعاليت تبديل خواهد شد.

به گفته ساساني در حال حاضر اين برنامه سير تكميلي خود را طي مي‌كند كه در صورت تاييد نهايي، امكانات اجرايي آن فراهم مي‌شود.

وي برنامه دوم را ارتقاي حيات زنان در محورهاي فرهنگي ــ اجتماعي دانست و خاطرنشان كرد: اين ارتقا نيازمند تنظيم فعاليتهاي مختلف و متنوعي است كه در حال رايزني با دستگاههاي مختلف هستيم.

 

 

 

نایب رییس کمیسیون حقوقی مجلس:

بايد به فكر بيمه زنان بيوه و بي‌سرپرست باشيم

چرا 4 بند قانون اساسي براي حمايت از زنان، اجرايي نشده است؟  

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: مجلس

دوشنبه 17 بهمن 1384- 6 فوریه 2006

نايب رييس كميسيون حقوقي و قضايي مجلس معتقد است: حقوق زن در جمهوري اسلامي با توجه به قانون اساسي يك حقوق متمايز نسبت به دنيا و حتي كشورهايي كه ادعاي پيشرفت دارند، است.

عزت‌الله يوسفيان در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با بيان اين كه اصل سوم قانون اساسي به حقوق ملت و يكساني همه آنها با هم از هر جهت اشاره دارد به حمايت قانون از همه اقشار، گروه‌ها و قوميت‌هاي ايراني اشاره و تصريح كرد: با اين وجود كه حقوق زن شامل حقوق ملت مي‌شود در اصل 21 به طور كامل، صريحا در خصوص حقوق زن در جامعه جمهوري اسلامي تاكيد شده و اين تاكيد شامل 5 بند است.

نماينده آمل حمايت از مادران به ويژه در دوران بارداري و نگهداري فرزند و حمايت از كودكان بي‌سرپرست و ايجاد دادگاه صالح براي حفظ كيان و بقاي خانواده را از جمله بندهاي اين اصل عنوان كرد و افزود: در تمام قانون اساسي براي هيچ شخصيتي در كشور حتي عالي‌ترين فرد عنوان نشده كه بايد دادگاه مخصوصي براي آنها وجود داشته باشد و مطرح كرده همه مقامات كشوري در برابر قانون يكي بوده و در هر جا به مسايل مردم رسيدگي شود به مسايل عالي‌ترين مقامات كشور هم آنجا رسيدگي مي‌شود.

وي ادامه داد: اما در مورد حمايت از زنان به دادگاه صالح براي حفظ حقوق و كيان خانواده اشاره كرده و اين رحجاني است كه در قانون اساسي هيچ كشوري جز ايران نيامده است.

اين نماينده مجلس ايجاد بيمه خاص براي زنان بيوه‏، سالخرده و بي‌سرپرست را از ديگر بندهاي اصل 21 مطرح كرد و گفت: قانون بيمه يك قانون فراگير و شامل همه افراد مي‌شود و جنسيت در آن مشخص نشده است، اما در اين بند اصل 21 بر بيمه خاص براي بانوان سالخرده و بي‌سرپرست تاكيد شده و يا در اين اصل آمده كه بايد قيوميت فرزندان به مادران شايسته در جهت حفظ حقوق مادران داده شود.

به ادعاي يوسفيان، هيچ جاي دنيا نظير اين اصل قانون اساسي را پيدا نمي‌كنيم. در اين راستا به بخشي از اين اصل در كشور ما عمل و به بخشي ديگر عمل نشده است.

وي افزود: اين گونه نيست كه تا بحث حقوق زن به ذهن ما آمد ياد دادگاه‌ها افتاده و فكر كنيم حقوق زنان در دادگاه‌هاست. متاسفانه نمايندگان زن در ادوار گذشته مجلس حتي در دوره هفتم وقتي مي‌خواهند كاري براي زنان انجام دهند به سراغ تغيير قانون خانواده در بخش دادگاه مي‌روند و به بحث‌هاي مهريه، چگونگي رجوع به دادگاه و... مي‌پردازند. البته اين يك بعد قضيه است، اما تمام مشكلات خانواده تنها در بحث دادگاه و محاكم خلاصه نمي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: زناني هستند كه نيازي به رجوع به دادگاه نداشته و مشغول زندگي هستند‏ ولي مشكلات ديگري دارند. متاسفانه بند اصل 21 كه در مورد بيمه زنان بي‌سرپرست، بيوه زنان و زنان سالخرده است در كشور ما اجرايي نشده است. حال اين سوال پيش مي‌آيد كه چرا در اين مقوله حركت نكرده‌ايم؟ چرا نمايندگان زن در ادوار مختلف مجلس عنوان نكرده‌اند چرا 4 بند قانون اساسي اجرايي نشده است؟ ما تنها به اين امر مي‌پردازيم كه دولت موظف است دادگاه صالح براي حفظ كيان خانواده ايجاد كند.

به گفته يوسفيان، بايد براي اجرايي شدن 4 بند قانون اساسي اقدامات جدي انجام شود. در اين راستا اين سوال پيش مي‌آيد كه چرا بحث بيمه زنان بيوه در كشور ما با اين صراحتي كه در قانون اساسي آمده، اجرا نشده است؟ همه نوع بيمه داريم اما بيمه‌اي به نام بيمه بيوگان خاص نداريم. حتي نوع اين بيمه خاص در قانون اقتصادي كشور نيز براي هيچ كسي وجود ندارد.

وي تصريح كرد: در حالي كه همكاران زن مجلس بايد به اين مسايل بپردازند، چرا كه خيلي از مشكلات از خانه‌ها بيرون نمي‌آيد. مثل زني كه در حال حاضر سرپرست ندارد و طبق قانون اساسي دولت مكلف است هزينه‌هاي وي را بپردازد.

 

 

رييس مركز امور زنان و خانواده خبر داد:

سند جامع توسعه امور زنان و خانواده تدوين شد

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: اجتماعي - زنان

دوشنبه 17 بهمن 1384- 6 فوریه 2006

رييس مركز امور زنان و خانواده در مراسم ديدار اقشار مختلف زنان با رياست جمهوري از تدوين سند جامع توسعه امور زنان و خانواده خبر داد.

به گزارش خبرنگار زنان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر نسرين سلطانخواه در اين ديداربه سند چشم انداز 20 ساله نظام، سياستهاي كلي برنامه چهارم توسعه و ماده 111 قانون برنامه چهارم توسعه اشاره كرد و گفت: اين سند مشتمل بر 14 برنامه ملي است كه در مصوبه مرداد ماه امسال هيات وزيران اجرا، برنامه‌ريزي و سياستگذاري شده و6 برنامه آن به عهده مراكز امور زنان و خانواده گذاشته شده است.

وي از تشكيل 6 كميته راهبردي براي اجراي اين برنامه‌ها خبر داد و افزود: همچنين در اين راستا ، 7 برنامه تقويت بنيان خانواده، تدوين نظام جامع حقوقي زنان، ساماندهي امور اقتصادي زنان، ساماندهي اوقات فراغت زنان و برنامه ملي توانمندسازي سازمانهاي مردمي زنان، حمايت از پژوهشهاي امور زنان و تقويت و گسترش فرهنگ عفاف تهيه شده است.

مشاور رييس‌جمهوري گفت: از سال 85 كليه فعاليتهاي مركز بر اساس اين 7 برنامه تحت عنوان دو برنامه كلي ارتقاي توانمندي زنان و تحكيم بنيان خانواده خواهد بود اما از آنجايي كه مركز توانايي اجرايي ندارد نيازمند هماهنگي دستگاههاي اجرايي و دفاتر امور زنان اين دستگاههاست.

به گزارش ايسنا، رييس مركز امور زنان و خانواده تفكرات رياست جمهوري را مبني بر بازگشت به انديشه امام خميني(ره) و پيروي از نظرات رهبري دانست و خاطرنشان كرد: تفكرات رييس‌جمهوري همچنين بر اصل توانستن، جوشش و ايجاد روحيه خودباوري در زنان براي شناخت استعدادها و توانمندي‌هاي خود باشد.

سلطانخواه اين تفكر را زمينه‌ساز حضور چشمگير زنان در تمام عرصه‌هاي اجتماعي، فرهنگي و سياسي دانست و تصريح كرد: اين تفكر باعث مي‌شود تا زنان دوشادوش مردان الگوهاي موقتي به جهان اسلام و بشريت ارائه دهد و مي‌تواند نگاه مترقيانه امام خميني(ره) و رهبري در عرصه عمل نسبت به زن محقق كند.

وي همچنين با اشاره به تلفيق دو حماسه بزرگ حسيني و خميني با يكديگر راز ماندگاري و بيمه‌شدن انقلاب را در اين پيوند دانست و خاطرنشان كرد: امام خميني(ره) ايده‌هايي نو از انسان، حكومت، اخلاق، فرهنگ و سياست و تعريف جديدي از شأن و جايگاه زن ارائه كرده است.

به گفته مشاور رييس‌جمهوري تعريف از زن مغاير با تعريف غرب از زن پيرامون بي‌بند و باري و مسخ هويت و تحجر و جمود است كه امام خميني(ره) جمع متوازني در رابطه با مسؤوليت خانوادگي، اجتماعي و رسالت انساني تعريف كرد.

 

 

حضور چشمگیر زنان درعرصه های مختلف

واحد مرکز صدا و سیمای  جمهوری اسلامی ایران

دوشنبه 17 بهمن 1384- 6 فوریه 2006  

 رئیس جمهور گفت زنان جامعه ما در بسیاری از عرصه های مختلف انقلاب اسلامی پیشرو و پرچمدار بوده و هستند. 

به گزارش خبرنگار ما اقای احمدی نژاد در همایش زنان دولت اسلامی نهم وچشم انداز اینده که امروز در وزارت کشور برگزار شد افزود زنان ما در27 سال گذشته و به ویژه در دوران دفاع مقدس نقش موثر و مهم خود را درپیروزی و استمرار انقلاب اسلامی به اثبات رسانده اند و امروز نیز حضورفعال انان در عرصه های مختلف چشمگیر است.

وی گفت نقش زن در جامعه به میزان فعالیتهایش نیست بلکه کیفیت ان مهم‌است که می تواند سالها و حتی قرنها اثرگذار باشد.

رئیس جمهور نقش زنان را در جامعه در سه محور مادری ترویج مهرورزی ومحبت و نقطه اتکا دانست و افزود بدون شک مادری محوری ترین وبالاترین نقش زن است و فرهنگ حاکم و دیگر امور جامعه منبعث از نقش مادری‌است چون نقش زیربنایی و پایه ای دارد.

اقای احمدی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود ملت ایران را ملتی نمونه والگو در جهان اعلام کرد و افزود امروز در همه جای عالم صحبت از ملت‌ایران و انقلاب اسلامی است چرا که ملت ما با انقلاب اسلامی خود همه‌معادلات و مناسبات جهان را حتی به صورت روزمره تحت تاثیر قرار داده است.

وی تصریح کرد امروز حرکت ملت ایران الگوی شادابی و امیدافرینی همه‌ ملتهاست.

رئیس جمهور بازیابی هویت و یاداوری توانمندیهای ملت ایران را دو اثرحرکت بزرگ امام خمینی ره در بازگشت به میهن و پیروزی انقلاب اسلامی‌دانست و گفت امام راحل به ما اموخت که ما می توانیم و اکنون که توانسته ایم دشمنان از ما عصبانی هستند و همچنانکه قبلا گفته ام درمقابل این ملت بزرگ هیچ کاری نمی توانند انجام دهند.

احمدی نژاد افزود:

ملت ما با تکیه بر هویت اصلی و انقلابی خود و احساس‌توانمندی 27 سال مسیر پرفراز و نشیب را طی کرده است و امروز به عنوان‌تاثیرگذارترین ملت در جهان می درخشد.

رئیس جمهور تاکید کرد امروز افکار و فرهنگ ملتها برای انها اقتدار می‌اورد نه زرادخانه های هسته ای و اتمی.

رئیس شورای عالی امنیت ملی گفت فریادها و عصبانیت دشمنان از ناتوانی‌انهاست و برای ما هیچ اهمیتی ندارد و با توکل بر خدا و تکیه بر مردم ازهیچ قدرتی هراس نداریم چرا که مسیر انقلاب روشن و اینده ان درخشان است.

وی افزود:

دشمنان ما خیال می کنند حاکم دنیا هستند در صورتی که دوران‌ادعای فرعون بودن و اسلحه کشی به پایان رسیده است.

احمدی نژاد افزود ما شعار استقلال ازادی جمهوری اسلامی سر داده ایم‌و پای ان ایستاده‌ایم ملت ما اهل منطق و علم است و وظیفه دینی داریم درمسیر عدالت و دفاع از کرامت انسانی گام بگذاریم و چیزی بیشتر از حق خودنمی خواهیم.

رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد عصبانیت دشمنان ما به دلیل مسائل‌هسته‌ای میکروبی و یا هزاران میلیارد دلار انباشته در خزاین اقتصادی‌نیست بلکه به خاطر تکیه بر هویت اصلی خودباوری و اتکا بر خود و توان‌علمی بدون تکیه بر انهاست.

وی گفت دشمنان ما دهها سال است که تبلیغ می کنند توانمندی و علم متعلق‌به انهاست و همه ملتها باید با حداقل 50 سال فاصله دنبالشان بدوند و ته‌مانده های انان را به دست اورند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید تمام پیامبران الهی برای همه قابل‌احترام باشند به اهانت چند روزنامه اروپایی به ساحت مقدس پیامبر اکرم‌ص اشاره کرد و گفت صهیونیستها در فلسطین از مردم مظلوم این کشورسیلی می خورند و انها عقده هایشان را با این اقدامات موهن تلافی می‌کنند.

وی افزود شما ادعا می کنید در کشورتان ازادی وجود دارد و بر این اساس‌مطبوعات و رسانه ها می توانند مطلب بنویسند و عکس چاپ کنند این چه نوع‌ازادی است که حتی یک روزنامه شما نمی تواند درباره مظلومیت مردم فلسطین‌مطلب بنویسد اما برای پیامبر رحمت ازادند هر چه می خواهند بنویسند.

اقای احمدی نژاد در پایان گفت به لطف الهی شاهد سقوط و از بین رفتن‌دشمنان و پیروزی شما ملت خواهیم بود چون این وعده الهی است.

 

 

جسد دانشجوی دختر یك هفته پس از مرگ پیدا شد

خبرگزاری شریف

دوشنبه 17 بهمن 1384- 6 فوریه 2006

جسد یك دانشجوی اهوازی دانشگاه هنر تبریز یك هفته پس از مرگش بر اثر گازگرفتگی در منزل اجاره‌ای خود، توسط یكی از همكلاسی‌هایش پیدا شد.

به گزارش ایسنا، خدیجه حیدری، دانشجوی مهندسی معماری ورودی بهمن 81 بود كه در یك خانه اجاره‌ای زندگی می‌كرد.

دكتر رضایی، معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه هنر تبریز ضمن تایید خبر درگذشت این دانشجو، به ایسنا، گفت: متاسفانه دانشگاه فاقد هر گونه خوابگاهی برای ارایه به دانشجویان است.

وی ادامه داد: با گذشت چهار سال از تاسیس دانشگاه و پیگیری مداوم و انجام مكاتبات مستمر با وزارت علوم هنوز موفق به دریافت بودجه‌ای به منظور احداث خوابگاههای دانشجویی نشده‌ایم.

رضایی خاطرنشان كرد: متاسفانه به دلیل نبود خوابگاه، ‌دانشجویان ملزم به اجاره خانه‌های خصوصی هستند.

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه هنر تبریز در خصوص اعتراض دانشجویان مبنی بر این كه در دفترچه انتخاب رشته هیچ گونه اطلاعی درباره ارایه و یا عدم ارایه خوابگاه این دانشگاه ذكر نشده بود، تصریح كرد: در زمان پذیرش دانشجو برای ترم بهمن 81 درباره عدم ارایه خوابگاه به طور كامل اطلاع رسانی شده بود.