زنان:دوشنبه 17 بهمن 1384- 6 فوریه 2006

دفتر امور زنان كيش تنها نشريه اختصاصي زنان را در اين جزيره منتشر مي‌كند كيش ، خبرگزاري جمهوري

داخلي. فرهنگي. زنان

خبرگزاری جمهوری اسلامی

یکشنبه 16 بهمن 1384

قايم مقام دفتر امور زنان سازمان منطقه آزاد كيش گفت: اين مركز در حال حاضر در كنار ارايه خدمات متنوع فرهنگي و هنري، ماهنامه تخصصي "زنان كيش" را منتشر مي‌كند كه با استقبال خوبي مواجه شده است.

هيلدا ملكي" روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با اشاره به برگزاري نمايشگاه هنري بانوان هنرمند كه در اين مركز در حال برگزاري است گفت : دفتر امور زنان تا كنون نمايشگاهها و جشنواره‌هاي متعددي را در جزيره كيش برگزار كرده است.

وي در اين خصوص به برگزاري اولين جشنواره فرهنگ وارتباطات با حضور نويسندگان و ناشران زن، برگزاري يادواره عاشورا و دو دوره جشنواره غذاهاي دريايي اشاره كرد و گفت: اجراي برنامه‌هاي موسيقي سنتي ويژه بانوان، مولودي خواني، نمايشگاه صنايع دستي بانوان از ديگر برنامه‌هاي انجام شده توسط اين مركز است.

ملكي فعاليت دفتر امور زنان را در بازسازي فضاي خانواده‌ها و فاصله موجود بين اعضاي خانواده بدليل شرايط حاكم در كيش تاثيرگذار دانست و گفت: به همين منظور اين دفتر در زمينه‌هاي مختلف آموزشي و هنري خدماتي را ارايه مي‌كند.

وي همچنين ايجاد كتابخانه تخصصي زنان، ظراحي و ايجاد سايت دفتر امور زنان، ايجاد بانك اطلاعاتي زنان كيش، تشكيل كميته بانوان هنرمند و ايجاد باشگاه بانوان را از برنامه‌هاي آينده اين مركز عنوان كرد.

دفتر امور زنان کیش از سال 1382 فعالیت خود را آغاز کرده است.

جزیره کیش با 90 کیلومتر مربع مساحت در 300 کیلومتری بندرعباس و در 18 کیلومتری کرانه های جنوبی کشور قرار دارد و جمعیت ساکن در جزیره حدود 25 هزار نفر است.

 

نخستين تشكل غيردولتي زنان كشاورز استان مركزي فعاليت خود را آغاز كرد خمين ، خبرگزاري جمهوري

خبرگزاری جمهوری اسلامی

یکشنبه 16 بهمن 1384

داخلي. اقتصادي. تشكلها. زنان. كشاورز

مسوول ترويج و مشاركتهاي مردمي جهاد کشاورزی خمین گفت:اولین ان جی او زنان كشاورزاستان مركزي با عنوان "سازمان توسعه روستايي ، زنان‌روستايي" فعاليت خود را دراين شهرستان آغاز كرد.

سید «حسن هاشمی» روز یکشنبه با گفتگو با ایرنا افزود:100 کشاورز زن از روستای ورآباد و روستاهاي توابع دهستان گلدشت در قالب اين تشكل كار نامگذاري و پلاك‌گذاري كوچه‌ها و معابر روستايي ، آمارگيري و فعاليت‌هاي پيشگيري از مصرف سوء مواد مخدر در اين روستاها را آغاز كرده‌اند.

وي با بيان اينكه اين انجمن با هدف توسعه اقتصادي ،اجتماعي ، فرهنگي روستاها و مشاركت زنان تشكيل شده است ، افزود: جذب حمايتهاي مادي و معنوي خيرين ، معتمدين روستا و مسوولين شهرستان در جهت اهداف خود از ديگر برنامه‌هاي اجرايي اين انجمن است.

هاشمي گفت: بيشتراعضاي اين انجمن ازتحصيلات عاليه برخوردارند واز بانوان تحصيل كرده ديگر شهرستانهاي كشور نيز عضو مي‌پذيرد.

وي افزود: از طرحهاي در دست اقدام اين انجمن احداث گلخانه صنعتي در راستاي توليد محصولات دكوري و تزئيني ، توسعه صنايع دستي و صادرات به كشورهاي اروپايي است.

 

در نشست مسؤولان امور زنان مطرح شد:

ميزان حضور زنان جهان درعرصه‌هاي مديريتي نمره تك گرفته است

زنان دنيا علي‌رغم عمر بيشتر دردناكتر زندگي مي‌كنند

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: اجتماعي - زنان

یکشنبه 16 بهمن 1384

نشست همگرايي دست‌اندركاران حوزه امور زنان از سوي دفتر امور بانوان وزارت كشور با حضور جمعي از مسؤولان حوزه امور زنان وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزيستي، دانشگاهها، سپاه ، وزارت جهاد كشاورزي و ... برگزار شد.

به گزارش خبرنگار «زنان» ايسنا فرشته ساساني، مديركل دفتر امور بانوان وزارت كشور در اين نشست مباحث زنان را داراي پيچيدگي‌هاي خاصي دانست و از كليه مسؤولان حوزه زنان در اين نشست خواستار پاسخگويي به سه سؤال ارزيابي وضعيت فعلي زنان، بيان چالش‌هاي آنها و ارائه راهكارها شد.

 

 

معدل جهاني حضور زنان جهان در عرصه‌هاي مديريتي كمتر از10درصد است

در اين راستا مهري‌ سويزي، مشاور وزير آموزش و پرورش در امور بانوان گفت: اگر ويترين گفتمان بشري كنار برود، ما با واقعيت‌هايي نظير 5/1 برابر بودن جمعيت بي‌سواد زنان جهان در مقايسه با مردان روبه‌رو مي‌شويم.

وي همچنين ادامه داد: همچنين علي‌رغم اين كه يك سوم نيروي انساني جهان، زن هستند، اما سهم آنها از مالكيت جهان كمتر از يك درصد است. از سوي ديگر با وجود عمر طولاني زنان در عرصه بهداشتي، آنها دردناكتر زندگي مي‌كنند.

به گفته سويزي، همچنين معدل جهاني حضور زنان جهان در عرصه‌هاي مديريتي كمتر از 10 درصد است و بيش از 70 درصد فقراي جهان را زنان تشكيل مي‌دهند و اين امر از «فقر» چهره‌اي زنانه و از «ثروت» چهره‌اي مردانه ساخته است.

وي خشونت، مناقشات مسلحانه، اهانت به زنان ، ملعبه و ابزار تمتع قرار گرفتن و حجم بالاي مرارتها را از جمله مشكلات حال حاضر زنان در جهان توصيف كرد.

مشاور وزير آموزش و پرورش با اشاره به وضعيت زنان در كشورمان نيز خاطرنشان كرد: در طول اين سالها مقوله زنان همواره در كشاكش افراط و تفريطها و در فاصله زياد با نگاه اعتدالي بوده است. بنابراين نارسايي‌ها را بايد در اين فاصله‌ها جست‌وجو كرد.

 

كمتر از 10 درصد زنان كشور شاغل هستند

در ادامه درخشنده ، نماينده سازمان بهزيستي نيز با بيان اين كه آسيب اجتماعي بويژه از نوع انحراف، اغلب در حوزه زنان بررسي مي‌شود؛ گفت: اين درحاليست كه وقتي سخن از زن خياباني گفته مي‌شود، پديده مرد خياباني نيز بايد مورد بررسي قرار گيرد.

وي همچنين با اشاره به نقش نهادهايي مانند خانواده، آموزش و پرورش و دانشگاه در ارائه الگوها گفت: درحاليكه در مدرسه چارچوبهايي در خصوص مساله‌اي مانند حجاب در نظر گرفته مي‌شود، دانش‌آموز، فردا وارد دانشگاه و با فضايي متفاوت روبه‌رو مي‌شود.

 

آمار هيچ گاه بيانگر واقعيتهاي اجتماعي نبوده‌اند

به گزارش ايسنا سهيلا صادقي، رييس مركز مطالعات دانشگاه تهران نيز با بيان اين كه در هيچ جاي دنيا آمار و ارقام بيانگر واقعيتهاي اجتماعي نيست، گفت: به عنوان مثال وجود اين آمار كه كمتر از 10 درصد زنان كشور شاغل هستند، در ظاهر حاكي از پايين بودن نرخ اشتغال زنان است، اما بايد بدانيم كه آيا همين 10درصد نيز از شغل خود راضي هستند يا خير؟

وي با اشاره به حضور 67 درصد زنان در دانشگاهها اظهار كرد: موضوع نگران‌كننده، تفاوت ديدگاهها در پايگاه و منزلت اجتماعي زنان است. در اين راستا عده‌اي در مورد مشاركت اجتماعي زنان و عده‌اي ديگر در مورد خانه‌نشيني آنها چانه مي‌زنند، اين در حاليست كه زن امروز ما توان و ظرفيت بالايي دارد تا وراي نقش سنتي خود عمل كند.

صادقي با بيان اين كه زنان ما با چالش‌هاي عمده‌اي در حوزه حقوقي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي و تعارض نقش‌ها روبرو هستند، تصريح كرد: زماني كه كار به سياستگذاري مي‌رسد، كسي صداي زنان را نمي‌شنود. از سوي ديگر به اغلب بحث‌ها در حوزه زنان، سياسي و سليقه‌اي نگاه مي‌شود و همين علت سبب شده مساله زنان بعضا به باتلاق نزاعهاي سياسي و سليقه‌اي كشيده شود.

صادقي با اشاره به وجود 5/2 ميليون زن تحت خشونت خانگي در امريكا خاطرنشان كرد: تجويز راهكار كشورهاي غربي نه تنها مشكل ما را حل نخواهد كرد، بلكه به آن دامن خواهد زد؛ چرا كه زنان ما در خانواده داراي چنان منزلتي هستند كه قابل مقايسه با هيچ كشوري نيست و هيچ زني نمي‌تواند ادعا كند كه جايگاهي مانند زنان ايراني در خانواده دارد.

 

زنان صرفا براي كاركردن درس نمي‌خوانند

به گزارش ايسنا، همچنين منظر خير حبيب‌اللهي، عضو شوراي اسلامي شهر تهران با بيان اين كه دانشگاهها دچار سطحي‌نگري شده و بايد مشكل آنها به صورت ريشه‌اي حل شود، اذعان كرد: دانشگاهها قرار بود اسلامي شوند. آيا با چند واحد درسي، دانشگاهها اسلامي شدند؟ در كنار اين، باز بر سر اين چند واحد موجود بلاهايي آمده كه بايد بررسي شوند و انديشمندان در اين مساله تامل كنند كه دانشگاهها را چگونه مي‌توان اسلامي كرد؟

وي با اشاره به برخي سطحي‌نگري‌ها در دوره آموزش قبل از دانشگاه و بعد از فراغت از تحصيل در دانشگاه گفت: با تمام اين موارد، جامعه به شكل فزاينده‌اي از نظر علمي و جهاني رشد داشته است و علي‌رغم ابراز نگراني برخي افراد پيرامون اين كه 67 درصد دانشجويان دختر هستند، بايد گفت كه اگر علم به واقع همان علم نوراني باشد، جاي نگراني نيست؛ چرا كه زنان صرفا براي كاركردن درس نمي‌خوانند.

وي ادامه داد: بسياري از زنان در اوج فرهيختگي در خانه بود و در صحنه‌هاي مديريتي برنامه كيفي خاصي را دنبال مي‌كنند.

 

وضعيت مطلوب زنان هرگز ترسيم نشده است

به گزارش ايسنا، اصلاني، عضو شوراي فرهنگي ـ اجتماعي زنان با بيان اين كه ما هرگز وضعيت مطلوب زنان را ترسيم نكرديم تا در حال حاضر دست به مقايسه بزنيم، خاطرنشان كرد: اين در حاليست كه از سويي شمار زنان شاغل را كمتر از 10 درصد اعلام كرده و آن را در معيار جهاني كم مي‌دانيم و از سوي ديگر مشاركت اجتماعي زنان را بالا مي‌خوانيم بنابراين اين آمار يا در يك راستا نيستند و يا با هم تناقض دارند.

 

12ميليون زن روستايي در كشور زيست مي‌كنند

همچنين دانيالي از دفتر امور زنان وزارت جهاد كشاورزي، گفت: متاسفانه حلقه مفقوده‌اي ميان سياستگذاري و اجراء وجود دارد.

وي با اشاره به حضور 12 ميليون زن روستايي بيان كرد: اين زنان داراي فرهنگها و باورهايي هستند كه اگر آن را از زنان روستايي جدا كنيم، ناراحت مي‌شوند، لذا اين قبيل موارد داراي صبغه‌هايي است كه بايد بررسي شوند، اين در حاليست كه متأسفانه گاهي اوقات با ايزوله كردن برخي موارد متضرر مي‌شويم.

 

 زن مظهر مهرورزي در خانه است

در ادامه اين نشست فاطمه احمدي، مديركل امور بين‌الملل مركز امور زنان و خانواده، نگاه به زن از دريچه تربيت نسل آينده را مساوي نگاه به فرداي جامعه دانست و افزود: زماني كه آمار حضور زنان در دانشگاهها را اعلام مي‌كنيم بيانگر آن نيست كه زنان را مي‌خواهيم به زور و به هر قيمتي از خانه‌هايشان بيرون آوريم.

وي ادامه داد: متأسفانه اگر زن در خانه بماند و از فرزندانش مراقبت كند آن را ارزش نمي‌داند، اما اگر مبلغ ناچيزي در قبال مراقبت از بچه‌هاي ديگران در مهد كودك دريافت كند، برايش ارزش خواهد بود، اين در حاليست كه آموزه‌هاي ديني ما زن را مظهر مهرورزي در خانه مي‌داند؛ از سوي ديگر ما هيچ ممنوعيتي براي حضور زن در جامعه نداريم.

احمدي افزايش 43 درصدي راي زنان در انتخابات، حضور 2 هزار و 338 نفر از زنان در شوراهاي اسلامي را جزء ناچيزي از فعاليتهاي زنان در طول 27 سال بعد از انقلاب دانست و با اشاره به نقش مؤثر زنان در دوران دفاع مقدس گفت: زنان ما توانستند مردان را به سطحي برسانند كه در جايگاههاي بين‌المللي حرفي براي گفتن داشته باشند، چرا كه مردان موفق بايد زنان قدرتمندي به عنوان پشتيبان داشته باشد.

 

مباحث زنان با آزمون و خطا در جا مي‌زند

به گزارش ايسنا، بهزادپور از سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور با بيان اين كه زنان مي‌توانستند خدمات شايان‌تري به انقلاب اسلامي داشته باشند، گفت: متاسفانه مباحث زنان در مرحله آزمون و خطا در جا مي‌زند و حدود 30 درصد انرژي نيروهاي زن هدر مي‌رود تا راه خود را پيدا كنند.

وي با بيان اين كه مباحث زنان به شكل تخصصي مطرح نمي‌شود، ادامه داد: متاسفانه عام‌گرايي مباحث زنان را فراگرفته است، اين در حاليست كه كمبود نظرات كارشناسي يكي از مشكلات اساسي كشور بوده  درحاليكه هر چه به صورت تخصصي مطرح شود بايد داراي سند كارشناسي باشد.

 

دخالت غربي‌ها در امور داخلي كشورها موجب برخي نگرشهاي منفي به حقوق بشر شده است

در پايان علايي، نماينده وزارت امور خارجه نيز در اين نشست با بيان اين كه نسبت به گفتمان حقوق بشري در سطح بين‌المللي منفي‌نگري وجود دارد گفت: در سطح داخلي كشورها نيز برخي نگرشهاي منفي نسبت به اين موضوع، ناشي از دخالت غربي‌ها در بسياري از امور داخلي كشورهاست.

وي با طرح اين سؤال كه زنان كه نيمي از جمعيت دنيا هستند، مي‌خواهند چه نقشي در توسعه پايدار كشورها داشته باشند، تصريح كرد: اين موضوع بايد در سطح بين‌المللي مطرح شود و در ابعاد آموزشي، بهداشتي، فقر و مسايل اقتصادي، زنان بي‌سرپرست، مشاركت و اشتغال‌ زنان روستايي و توانمندسازي آنها برنامه‌ريزهاي صورت گيرد.

علايي تاكيد كرد: بايد از تجارب كشورهايي نظير مالزي كه در حوزه زنان موفقيتهايي را كسب كرده استفاده كنيم كه در اين راستا ايران در صدد انعقاد قرارداد دو جانبه با اين كشور براي تعامل با آنهاست.

 

محاكمه دختري كه پدرش را كشت

همشهری

یکشنبه 16 بهمن 1384

 

گروه حوادث: دختر ۲۲ ساله اي كه متهم به قتل پدرش است، به زودي در شعبه ۷۱ دادگاه كيفري استان محاكمه خواهد شد.

به گزارش همشهري، ساعت ۸ شب تلفن مركز فوريت هاي پليس ۱۱۰ به صدا درآمد. مسئول يكي از بيمارستان هاي شرق تهران خبر مرگ مشكوك يك مرد به نام نصرالله را به آنها داد. بلافاصله ماموران كلانتري ۱۲۷ نارمك در بيمارستان حضور يافتند. آنها در بررسي مقدماتي متوجه شدند كه مردي ميانسال در اثر مصرف مواد شيميايي جان باخته است.

پس از مدتي با اعلام نظريه پزشكي قانوني مبني بر به قتل رسيدن وي در اثر مصرف سيانور، پسر خانواده با طرح شكايتي مدعي شد كه پدرش توسط «س» (خواهرش) به قتل رسيده است. با اين ادعا «س» دستگير شد و تحت بازجويي قرارگرفت. وي تنها انگيزه خود را انتقامجويي از پدرش عنوان كرد. وي گفت: ۱۹ ساله بودم كه پدرم بارها مرا مورد آزار و اذيت قرار داده بود. پس از مدتي وقتي با پسر جواني به نام محمود آشنا شدم و جريان را برايش تعريف كردم، با او به بازار تهران رفتيم و من سيانور خريدم. سپس وي را با خوراندن غذاي مسموم به قتل رساندم.

بر پايه اين گزارش، با تأييد نظريه پزشكي قانوني مبني بر ادعاي «س»، اولياي دم نصرالله با حضور در دادگاه از شكايت خود صرف نظر كردند. به اين ترتيب با صدور كيفرخواست، پرونده براي رسيدگي به شعبه ۷۱ دادگاه كيفري ارجاع شد و قرار است دختر ۲۲ ساله در مقابل پنج قاضي از جنبه عمومي جرم به دفاع از خود بپردازد.