زنان:چهار شنبه 12بهمن ۱۳۸۴ -  1 فوریه ۲۰۰۶

 

 

۴۰ تا ۵۰ درصد زنان خشونت هاى خانگى را تجربه مى كنند

چهار شنبه 12بهمن ۱۳۸۴ -  1 فوریه ۲۰۰۶

ایران:ارمغان جوادنيا

خشونت يكى از پديده هاى شايع در جهان است كه ۴۰ تا ۵۰درصد زنان ايرانى انواع خشونت هاى همسر نظيربدرفتارى جسمى، جنسى و عاطفى را در دوران زندگى خود تجربه مى كنند.

دكتر «حميد يوسفى» روانپزشك در گفت وگو با خبرنگار «ايران» افزود: اغلب خشونت هاى خانگى با سوءمصرف مواد و اعتياد همسران رابطه دارد، هر اندازه كه افراد از مواد بيشترى استفاده نمايند ميزان خشونت هاى خانگى نيز افزايش مى يابد؛ همچنين عواملى نظير بيكارى، مشكلات اقتصادى، اختلافات خانوادگى و ناآگاهى خانواده ها در خشونت هاى خانگى نقش بسزايى را ايفا مى كنند.

وى گفت: عدم آگاهى زوجين در ارتباط با مسائل و روابط زناشويى نيز در بوجود آمدن اين پديده نقش دارد، درصورتى كه خانواده ها از تحصيلات ووضعيت اقتصادى بالايى هم برخوردار باشند ولى نتوانند با مسائل و مشكلات موجود برخورد نمايند و آنها را حل و فصل كنند و آگاهى هاى لازم را در اين زمينه نداشته باشند شكست مى خورند. وى تصريح كرد: تحقيقات نشان مى دهند ميزان خشونت هاى خانگى با فاكتورهاى مختلف سروكار دارد، هر اندازه تحصيلات افراد كمتر باشد، ميزان خشونت خانگى افزايش مى يابد و برعكس درصورتى كه تحصيلات افراد افزايش يابد به همان ميزان يكديگر را بيشتر مراعات مى كنند و از ميزان خشونت هاى خانگى نيز كاسته مى شود. دكتر يوسفى آموزش مهارت هاى زندگى را براى كاهش خشونت هاى خانگى ضرورى دانست و افزود: آموزش مهارت ها به افراد كمك مى كند تا هم خود و هم اطرافيان با آرامش بيشترى به زندگى خود ادامه دهند و ميزان خشونت هاى خانگى نيز كاهش يابد. اين روانپزشك در رابطه با اختلالات و عوارض ناشى از خشونت هاى خانگى گفت: اختلالات اضطرابى و افسردگى از شايع ترين عوارض روانى است كه در قربانيان خشونت خانگى به وفور مشاهده مى شود.

وى افزود: در اختلالات اضطرابى زنان دچار عوارضى نظير تپش قلب مداوم، دردهايى در ناحيه قفسه سينه، گردن، سردردهاى شديد، خستگى مفرط، تنگى نفس و آسم، خفگى و در اختلالات افسردگى نيز دچار نااميدى، عدم تمركز، فراموشى، بى خوابى، عدم انگيزه و ... مى شوند. وى تصريح كرد: زنان مبتلا به افسردگى شديد نيز در اكثر مواقع با افكارى همچون خودكشى، خودسوزى و مرگ دست و پنجه نرم مى كنند. در ادامه دكتر «شهربانو قهارى» روانشناس بالينى و مدرس دانشگاه نيز در اين رابطه افزود: زنان به دليل اينكه مهارت حل كردن مسائل و مشكلات موجود را ندارند و به طور كلى در مهارت هاى زندگى ضعيف عمل مى كنند، نمى توانند در مقابل خشونت هاى خانگى همسران خود ايستادگى و مقابله نمايند. وى گفت: زنان بايد مهارت هايى همچون حل مسأله و تعارض، كنترل خشم و قاطعيت را آموزش ببينند تا بتوانند دربرابر مشكلات قائق آيند.

وى تصريح كرد: مسائل اقتصادى و ناآگاهى از مهارت هاى زندگى از شايع ترين علل خشونت هاى خانگى زنان محسوب مى شود.

وى افزود: برگزارى كارگاه ها و سمينارها به طور علمى و عملى و آموزش مهارت هاى زندگى مى توانند نقش چشمگيرى را در كاهش خشونت هاى خانگى عليه زنان داشته باشند. «دكتر يوسفى» در پايان خاطرنشان كرد: برخورد اصولى و همه جانبه از طرف مسؤولين بهداشتى و فرهنگى و حمايت هاى بيشتر آنها مى تواند به كاهش خشونت هاى خانگى عليه زنان كمك شايانى كند.

 

۶۵ درصد ازدواج هاى تحميلى منجر به طلاق مى شود

چهار شنبه 5 بهمن ۱۳۸۴ - 25 ژانويه ۲۰۰۶

مهر: يك متخصص علوم رفتارى معتقد است: تحقيقات انجام شده نشان مى دهد ۶۵ درصد ازدواج هاى تحميلى در ۵ سال اول زندگى منجر به طلاق و جدايى مى شود. دكتر مجيد ابهرى افزود: ازدواج تحميلى به واسطه اصرار والدين و اطرافيان، قيود اخلاقى و سنتى گذشته و همچنين طايفه اى (خون بس) صورت مى گيرد كه اين موضوع در شهرستان ها بيشتر است اما در تهران هم اكنون نمونه هاى زيادى از ازدواج هاى تحميلى مشاهده مى شود.وى خاطرنشان كرد: درصد بالايى از اين نوع ازدواج هاى نسنجيده و همچنين روابطى كه براساس موارد غيرقابل پيش بينى مانند مشاهده يكى از اعضاى خانواده دختر يا پسر انجام شده و براساس آن دختر و پسر براى حفظ آبروى خود مجبور به ازدواج مى شوند، منجر به طلاق و جدايى مى شود.اين روانشناس و استاد دانشگاه تاكيد كرد: پس از گذشت شش ماه از آغاز زندگى مشترك كم كم واقعيت هاى زندگى كه عمدتاً مسائل مالى و رفتارى هستند علنى شده و خود را نشان مى دهند و در اين شرايط با توجه به اينكه ازدواج هاى تحميلى بدون پيش بينى اصول منطقى زندگى زناشويى شكل گرفته زياد دوام نياورده و مشكلات بسيارى آغاز خواهد شد.ابهرى گفت: متاسفانه در اينگونه ازدواج ها زوجين پس از گذشت سه سال از زندگى براى برطرف شدن مشكلاتشان طبق يك باور سنتى صاحب فرزند مى شوند كه اين امر نه تنها باعث كاسته شدن مشكلات نمى شود، بلكه زندگى يك كودك را نيز به خطر مى اندازند.

 

يك زن چپ‌‏گرا و يك محافظه‌‏كار ـ امروز يكشنبه 29 ژانويه ـ براي پيروزي در انتخابات ‌‏ياست جمهوري فنلاند رقابت مي‌‏كنند.

خبرگزاري كار:يكشنبه ۹ بهمن ۱۳۸۴ - ۲۹ ژانويه ۲۰۰۶

آسوشيتدپرس گزارش داد: «تارجا هالونن، رئيس‌‏جمهوري كنوني فنلاند از حزب «سوسيال دموكرات» امروز يكشنبه در دور دوم انتخابات رياست‌‏جمهوري با «سائولي نينيستو» رهبر محافظه‌‏كاران حزب ائتلاف ملي رقابت مي‌‏كند و تلاش مي‌‏كند تا 6 سال ديگر به عنوان رئيس‌‏جمهوري فنلاند، رهبري كشور را در دست گيرد.»

بنابراين گزارش، هالونن اولين زن رئيس‌‏جمهوري فنلاند در دور اول انتخابات رياست‌‏جمهوري سال 2006، 3/46 درصد آرا را به دست آورد و اين درحالي بود كه رقيب محافظه‌‏كارش 1/24 درصد آرا را از آن خود كرد. درحالي پيش از 2/4 ميليون شهروند فنلاندي امروز يكشنبه به پاي صندوق‌‏هاي رأي مي‌‏روند كه آخرين نظرسنجي انجام شده توسط روزنامه مشهور «هلسينگ سائومات» حاكي از آن است كه هالونن 51 درصد آرا را از آن خود مي‌‏كند و اين درحالي است كه 49 درصد آراء نيز به نينيستو اختصاص مي‌‏يابد.

اين نظرسنجي توسط مؤسسه گالوپ و در بين يك هزار و 300 تن انجام شده است. همچنين 25 درصد از افراد مورد نظرسنجي قرار گرفته، تأكيدكرده‌‏اند كه هنوز هيچ تصميمي در مورد انتخابات خود نگرفته‌‏اند.

هالونن در محله‌‏اي در شمال هلسينكي پايتخت فنلاند گفت: «تنها نظرسنجي مورد قبول، نتيجه انتخابات روز يكشنبه است.»