زنان:سه شنبه 27 دى ۱۳۸۴ - 17 ژانويه ۲۰۰۶

 

 

 

ميشله باشلت سوسياليست در دور دوم انتخابات رياست جمهوري شيلي به پيروزي رسيد تا نخستين زن تاريخ كشورش باشد كه بر مسند قدرت تكيه مي‌زند. پيروزي وي تاييد ديگري بود بر گرايش رو به رشد آمريكاي لاتين به سوي چپ گرايي.

دوشنبه 26 دى ۱۳۸۴ - 16 ژانويه ۲۰۰۶

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از خبرگزاري رويتر، كميسيون انتخاباتي شيلي اعلام كرد: با شمارش اكثريت آراء ريخته شده در صندوق‌هاي راي، مشخص شد كه خانم ميشله باشلت، از ائتلاف چپ ميانه‌ي حاكم شيلي و تبعيدي سياسي سابق اين كشور، با كسب 53 درصد آراء در مقابل كانديداي اپوزيسيون يعني سباستين پينرا كه 47 درصد آراء را به خود اختصاص داد، به پيروزي رسيده است.

در همين حال، باشلت با حضور در مقر انتخاباتي‌اش واقع در شهر سانتياگو، در ميان هوادارانش كه از پيروزي وي به وجد آمده بودند، اظهار داشت: 20، 10 يا حتي پنج سال پيش چه كسي فكر مي‌كرد كه شيلي يك زن را به عنوان رييس‌جمهور خود برگزيند؟ از شما به خاطر اين كه از من دعوت كرديد تا اين سفر را رهبري كم سپاسگزارم.

پينرا، يكي از ثروتمندترين مردان شيلي و محافظه‌كار ميانه‌رو كه 16 سال رهبري اتحاد راست اپوزيسيون اين كشور را برعهده داشته است،‌ پيروزي باشلت را به وي تبريك گفت.

باشلت 54 ساله، پزشك اطفال كه قبل از تبعيد شدن در استراليا و آلمان شرقي سابق در دوران ديكتاتوري ژنرال آگوستو پينوشه طي سال‌هاي 1973 تا 1990 مورد شكنجه قرار گرفته بود، با اين پيروزي چهارمين رييس‌جمهور محافظه‌كاري است كه از ائتلاف چپ ميانه نبض قدرت شيلي را در دست مي‌گيرد. باشلت كه زماني وزير دفاع شيلي بود، دومين زني است كه در يك كشور آمريكاي لاتين به رياست جمهوري مي‌رسد.

مراسم تحليف باشلت 11 مارس (20 اسفند) برگزار خواهد شد.

اين درحالي است كه همزمان با اعلام پيروزي باشلت، هوادارن وي در خيابان‌هاي شهر سانتياگو تجمع كرده و پيروزي كانديداي خود را جشن گرفتند. پائولا چاكون، زن 35 ساله‌اي كه فرزندانش را همراه خود به مراسم جشن آورده بود، گفت: ما آمده‌ايم تا براي نخستين بار در تاريخ پيروزي زنان را جشن بگيريم.

پاتريشيو باديا، تحليل‌گر سياسي معتقد است: براي نخستين بار بود كه چه زن و چه مرد به يك كانديداي چپ گرا راي مي‌دادند؛ اما زنان نقش بسيار مهمي را در پيروزي باشلت ايفا كردند. در گذشته زنان شيليايي در امر انتخاب كانديداي خود بسيار محافظه‌كارانه‌تر از مردان عمل مي‌كردند.

باديا افزود: باشلت به اين مساله پي خواهد برد و وعده‌هاي خود به هر جنسيتي را محقق خواهد كرد.

پيروزي باشلت در ادامه‌ي حاكميت كانديداهاي چپ در كشورهاي آمريكاي لاتين از جمله آرژانتين، برزيل، اوروگوئه، ونزوئلا و بوليوي تاييد ديگري بود بر گرايش روز افزون آمريكاي جنوبي به چپ‌گرايي.

هوگو چاوز، رييس جمهور ونزوئلا، روز يكشنبه در نطق هفتگي خود، خود را دوست خوب باشلت معرفي كرد.

چاوز كه به گفته‌ي خود انقلاب سوسياليستي در ونزوئلا را رهبري مي‌كند، از كليه‌ي چپ گراياني كه در آمريكاي لاتين به قدرت مي‌رسند، حمايت مي‌كند.

باشلت كه انتظار مي‌رود سياستمداري عمل گرا باشد، راه ريكاردو لاگوس، رييس‌جمهور در حال كناره‌گيري شيلي را تداوم خواهد بخشيد. سرمايه‌گذاران و صاحبان تجارت پيش‌بيني مي‌كنند كه وي سياست‌هاي اقتصادي لاگوس كه زمينه‌ساز ايجاد ثبات اقتصادي در كشور 16 ميليون نفري شيلي شده و موجبات كاهش چشمگير فقر را فراهم آورده، به پيش برد.

نخستين رييس‌جمهور زن شيلي وعده داده تا به اصلاحات بنيادين در نظام پرداخت‌هاي خصوصي بپردازد.

 

تنها ‌٥/٤ درصد اعضاي شوراهاي سراسر كشور را زنان تشكيل مي‌دهند سرويس: اجتماعي - زنان

دوشنبه 26 دى ۱۳۸۴ - 16 ژانويه ۲۰۰۶

رييس مجمع بانوان عضو شوراهاي سراسر كشور گفت: امروز بيش از 105 هزار عضو شورا در سراسر كشور فعاليت مي‌كنند كه از اين تعداد تنها 5/4 درصد آنها را زنان تشكيل مي‌دهند.

به گزارش خبرنگار «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، صديقه قنادي در مجمع عمومي شبكه ارتباطي سازمان‌هاي غيردولتي زنان با اشاره به ضرورت تعامل شوراهاي شهرها و سازمان‌هاي غيردولتي اظهار داشت: حكومت مردمسالار و حكومت جمهوري اسلامي كه حكومتي ديني و بر اساس آراء مردم است، دو بخش بيروني و دروني حاكميت دارد كه بخش درون حاكميت، شوراها و بخش بيروني آن سازمان‌هاي غيردولتي هستند.

وي افزود: كشورهاي به تعالي رسيدند كه بخش بيرون و درون حاكميت دست در دست ديگر نهاده و توانسته‌اند با تعامل مناسب وضعيت شهر خود را ارتقاء دهند.

قنادي خاطرنشان كرد: امروزه در كشورهاي مترقي در جاي پيشرفت ديده مي‌شود كه پارلمان‌هاي محلي شوراها تعامل مثبتي با سازمان‌هاي غيردولتي داشته باشند.

رييس مجمع بانوان عضو شوراهاي سراسر كشور تصريح كرد: هم‌اكنون جامعه براي حضور زنان در عرصه‌هاي اجتماعي و نهادهاي مدني عقيده غالب ندارد، اين در حاليست كه بايد نگرش و فرهنگ‌ها نسبت به اين مساله تغيير كند.

به گفته وي سازمان‌هاي غيردولتي مي‌توانند بيشترين تعامل را با شوراها داشته باشند و در برخي موارد سازمان‌هايي كه با شوراهاي شهر خود ارتباط بر قرار كرده‌اند، به عنوان پيمانكاران شوراها مشغول فعاليتند.

به گزارش ايسنا، رييس مجمع بانوان عضو شوراهاي سراسر كشور گفت: اگر سازمان‌هاي غيردولتي شوراها را شناخته و راه ارتباط درست با شوراها را بدانند، مي‌توان از محل بودجه شوراها به سازمان‌هاي غير دولتي كمك كرد.

رييس مجمع بانوان عضو شوراهاي سراسر كشور در پايان با اشاره به شركت در اجلاس متروپليس (اجلاس كلانشهرهاي دنيا) به عنوان تنها نماينده زن از ايران گفت: مي‌توان در صورت مساعد بودن شرايط از بودجه آموزشي مترو پليس به سازمان‌هاي غيردولتي كمك كرد.

 

فهرست زنان در رأس قدرت جهان

دوشنبه 26 دى ۱۳۸۴ - 16 ژانويه ۲۰۰۶

ايلنا، گروه بين‏الملل: پيروزي «ميشله باچلت» در انتخابات رياست‌‏جمهوري شيلي شمار زنان در رأس قدرت جهان را افزايش داد.

خبرگزاري فرانسه گزارش داد: «ميشله با چلت رئيس‌‏جمهوري منتخب شيلي به همراه «تاريا هالونن» رئيس‌‏جمهوري كنوني فنلاند و نامزد راهيافته به دور دوم انتخابات فنلاند و همچنين «الن جانسون سرليف» كه امروز دوشنبه مراسم تحليف خود به عنوان نخستين زن رئيس‌‏جمهوري ليبريا را برگزار كرد، به فهرست زنان در رأس قدرت جهان پيوستند.»

باچلت 51/53 درصد آراء را از آن خود كرد و به عنوان رئيس‌‏جمهوري جديد شيلي انتخاب شد. در همين حال هالـونن فنلانـدي با كسب 4/46 درصد از آرا از رقيب خود «سائولي نينيستو» پيشي گرفت و هر دو وارد دور دوم انتخابات 29 ژانويه شدند. فهرست زناني كه در حال حاضر در رأس قدرت جهان هستند، به شرح زير است: «در فيليپين «گلوريا آرويو» ماه ژانويه سال 2001 جانشين «ژوزف استرادا» شد. در فنلاند؛ «تاريا هالونن» ماه فوريه سال 2000 نخستين زن رئيس‌‏جمهوري فنلاند شد. در ايرلند؛ «ماري مك‌‏آليس» پس از پيروزي در انتخابات اكتبر سال 1997 رئيس‌‏جمهوري شد. وي يكم اكتبر سال 2004 مجدداً به عنوان رئيس‌‏جمهوري انتخاب شد. در لتوني؛ «واريا ويكه فريبرگا» اولين زن رئيس‌‏جمهوري اروپاي‌‏شرقي جولاي سال 1999 به رياست‌‏‌‏جمهوري برگزيده شد. در آلمان، «آنگلا مركل» ماه نوامبر 2005 به عنوان صدراعظم جمهوري فدرال آلمان انتخاب شد. در نيوزلند، «هلن كلارك» ماه دسامبر سال 1999 به عنوان اولين زن در رأس دولت نيوزلند قرار گرفت. در بنگلادش؛ «بگوم خالده‌‏ضياء» اولين زن نخست‌‏وزير بنگلادش از سال 1991 تا 1996 رهبري اين كشور را برعهده‌‏گرفت و بار ديگر اين كشور مسلمان را در اكتبر سال 2001 رهبري كرد. در «سانتوتومه»، «ماريو كارمو سيلويرا» ماه ژ‌‏وئن سال 2005 به عنوان نخست‌‏وزير انتخاب شد.

 

اولين زن رئيس جمهور شيلى      

رادیو آلمان:دوشنبه 26 دى ۱۳۸۴ - 16 ژانويه ۲۰۰۶

ميشل باشلت زن سياستمدار ۵۴ ساله سوسياليست در انتخابات شيلى به پيروزى رسيد و به عنوان اولين زن رئيس جمهور در كشورهاى آمريكاى لاتين انتخاب شد. بيش از پانصد هزار نفر از ساكنان سانتياگو، پايتخت شيلى در مركز اين شهر به جشن و پايكوبى پرداختند.

او در مجموع ۵ /۵۳ درصد آراء انتخاباتى را به خود اختصاص داد. رقيب انتخاباتى خانم باشلت، سباستين پينرا كه از بزرگــترين كارفرمايان و تاجــران شيلى است و از نمــاينــدگان محافظـه‌كار محسوب مى‌شــود، با بدست آوردن  ٥/٤٧ درصد آراء شكست خود را در اين انتخابات پذيرفت. ريكاردو لاگوس رئيس جمهور فعلى اين كشور كه حق نامزدى دوباره در انتخابات اخير را نداشت، از يك پيروزى تاريخى در كشور شيلى ياد كرد. خانم باشلت دختر يكى از ژنرال هاى مخالف ديكتاتور پيشين شيلى، پينوشه است كه در سال ۱۹۷۳ در كودتاى پينوشه عليه او اقدام كرد و به همين دليل مورد شكنجه قرار گرفت. خانم باشلت نيز به همراه مادرش در زمان ديكتاتورى پينوشه دستگير شد و مورد آزار قرار گرفت. به همين دليل او سالهاى زيادى را در مهاجرت، در كشور آلمان دموكراتيك بسر برد.

باشلت كه پزشك متخصص زنان است، داراى سه فرزند است و هم اكنون تنها زندگى مى‌كند. و اين مسئله در كشورى كه از هر دو كودك، يكى در خارج از روابط زناشويى بدنيا مى‌آيد، چندان غريب نيست. او در كاخ موندا قدرت را بدست خواهد گرفت. در محلى كه در تاريخ شيلى محل تشكيل اولين حكومت دموكراتيك سوسياليستى در تاريخ كشورهاى آمريكاى جنوبى و همينطور تراژدى خونين سقوط آلنده و روى كار آمدن پينوشه است. او مصمم است در چهار سال آينده دوران زمامداريش تغييراتى را در شيلى بوجود آورد. 

خانم باشلت در مبارزه انتخاباتى بر اين امر تأكيد كرده بود كه تلاش مى‌كند كه راه دموكراسى سياسى را در كشورش پيش برد كه بعد از ۱۷ سال دوران ديكتاتورى در اين كشور (۱۹۷۳¬- ۱۹۹۰ دوران حكومت پينوشه)، نمونه‌اى از پيشرفت اقتصادى را نشان دهد كه جهانيان را به تحير اندازد. او بر اين امر تأكيد كرد كه تمام انسان‌ها با هر رنگ پوستى، هر مذهبى و هر اعتقادى مى‌توانند در اين كشور در كنار يكديگر زندگى كنند. او در تاريخ ۱۱ ماه مارس قدرت را بطور رسمى در اختيار خواهد گرفت. اتحاد چپ ميانه شيلى از زمان سقوط ديكتاتورى در اين كشور قدرت را در دست دارد.

خانم باشلت در گذشته به عنوان وزير در وزارتخانه‌هاى بهداشت و دفاع كار كرده بود.

بر خلاف ريكاردو لاگوس، خانم باشلت پارلمان كشور را با اكثريت آراء در اختيار خواهد داشت. او در اولين نطق بعد از اعلام پيروزى وى گفت كه مى‌خواهد تاريخ جديدى را با همكارى زنان و مردان وزير در كابينه‌اش در شيلى رقم زند.

از ۸/۱۰ميليون نفر كسانى كه حق شركت در اين انتخابات را داشتند، ۲/۸ ميليون نفر نام خود را در مراكز رأى گيرى ثبت كردند. در انتخابات دور آخر ۹/۶ ميليون نفر در انتخابات شركت كردند.

 

اولين رهبر منتخب زن در آفريقا سوگند ياد می کند

دوشنبه 26 دى ۱۳۸۴ - 16 ژانويه ۲۰۰۶

بی بی سی:اولين رهبر منتخب زن در تاريخ قاره آفريقا، روز دوشنبه (16 ژانويه) در مقام رياست جمهوری کشور ليبريا سوگند ياد خواهد کرد.

در مراسم امروز، که در شهر مانروويا (پايتخت ليبريا) برگزار می شود، مقامات عالی رتبه آفريقايی و همچنين از سراسر جهان شرکت خواهند داشت.

ايلن جانسون سورليف، رئيس جمهور منتخب ليبريا، به حاميان خود گفته است که می خواهد پس از 14 سال جنگ داخلی، اميد را به اين کشور بازگرداند.

قرار است لورا بوش، همسر رئيس جمهور آمريکا، که در راس يک هيئت آمريکايی از آفريقا ديدن می کند، نيز در مراسم ادای سوگند خانم جانسون سورليف حضور داشته باشد.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، از جمله ديگر مقامات هيئت آمريکايی است که در اين مراسم شرکت خواهد کرد.

همزمان با برگزاری مراسم ادای سوگند رئيس جمهور ليبريا، تدابير شديد امنيتی از سوی پليس اين کشور و همچنين نيروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد، در پايتخت برقرار است.

دو ناو جنگی برای حفاظت از جان هيئت آمريکايی در ساحل کشور ليبريا مستقرند.

تابو امبکی، رئيس جمهور آفريقای جنوبی، از ديگر ميهمانان در اين مراسم است.

يکی از گزارشگران بی بی سی می گويد زنان غرب آفريقا از اين که خانم جانسون سورليف موفق به احراز مقام رياست کشور لبريا شده است بسيار خوشحالند.

وی در شب گذشته (15 ژانويه) در ارتباط با موفقيتش به عنوان يک زن گفت: "من به خاطر آنچه رسيدنم به رياست يک کشور، برای اميدها و انتظارات زنان آفريقا و سراسر جهان در بر خواهد داشت، خيلی هيجان زده هستم."

اما خانم جانسون سورليف با وظيفه سختی روبروست. کشوری که او رهبری اش را برعهده گرفته، کشوری است بی قانون که در بخش عمده ای از آن به خاطر سالهای متمادی جنگ و درگيری تخريب شده است.

خانم جانسون سورليف 67 ساله در اولين انتخابات ليبريا، که پس از پايان جنگ داخلی در سال 2003 در ماه نوامبر 2005 برگزار شد، توانست 59 درصد از آرا را کسب کند.