زنان:یکشنبه 25 دى ۱۳۸۴ - 15 ژانويه ۲۰۰۶

 

 

 

 

نشست ارزيابي و تصحيح اساسنامه شبكه ارتباطي سازمان‌هاي غيردولتي زنان با حضور 320 سازمان غيردولتي در نمايشگاه بين‌المللي كيش برگزار شد.

شنبه 24 دى ۱۳۸۴ - ۱4 ژانويه ۲۰۰۶

به گزارش خبرنگار «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران شهلا حبيبي دبير شبكه ارتباطي سازمان‌هاي غير دولتي زنان در اين نشست اظهار داشت: شكل‌گيري حركت‌هاي مدني در راستاي مطالبات جامعه زنان به شكل مدون امروز در آغاز راه خود قرار دارد، اين در حاليست كه هم اكنون شبكه ارتباطي زنان به عنوان قوي‌ترين قطب تشكل‌هاي زنان مطرح است.

وي با اشاره به منابع مالي شبكه براي برگزاري اين نشست در كيش اظهار داشت: هزينه اين نشست تاكنون 50 ميليون تومان برآورد شده و با ريز كردن هزينه‌هاي موجود براي هر فرد حاضر يكصد و پنجاه هزار تومان هزينه شده است.

وي تصريح كرد: صرف اين هزينه براي گردآوري بيش از 300 سازمان غيردولتي در يك مكان واحد و تعامل و بررسي مشكلات جامعه زنان در سراسر كشور هزينه گزافي به نظر نمي‌رسد.

دبير شبكه ارتباطي سازمان‌هاي غيردولتي زنان با اشاره به اين كه تنها كمك دولتي كه تا كنون به شبكه ارتباطي زنان صورت گرفته، اعطاي 15 ميليون تومان براي تدوين گزارش ملي سازمان‌هاي غيردولتي بوده است، گفت: 5 ميليون تومان از اين رقم تنها براي گزارش ملي هزينه شده و 10 ميليون آن براي اين نشست هزينه مي‌شود.

وي اظهار داشت: اگر چه مواضع شفاف دولت جديد نسبت به سازمانهاي غيردولتي روشن شده است اما دولت احمدي‌نژاد به عنوان مجري برنامه چهارم توسعه به طور عملي مي‌تواند به سازمانهاي غير دولتي در اجراي برنامه كمك كند، زيرا بخش عمده‌اي از برنامه چهارم توسعه در ارتباط با سازمانهاي غيردولتي تدوين نشده است.

دبير شبكه ارتباطي سازمان‌هاي غيردولتي زنان از راه‌اندازي دوره كارشناسي ارشد رشته مديريت غير دولتي براي نخستين بار در كشور خبر داد و گفت: اين رشته در سال جاري در واحد علوم تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي ايجاد مي‌شود و ما در تلاش هستيم اين رشته را در 11 استان كشور و در مقطع كارشناسي ارشد گسترش دهيم.

 

حکم اعدام اعظم فریاد قره شیران به اجرای احکام فرستاده شد

زنان ایران – آسیه امینی

20/10/84

حکم اعدام اعظم فریاد قره شیران که با درخواست اعاده دادرسی وکلای وی، متوقف شده بود، با رد شدن این درخواست از سوی ریاست قوه قضائیه( دفتر قضایی شیرج) به اجرای احکام فرستاده شد.

یکی از وکلای اعظم قره شیران با اعلام این مطلب به سایت زنان ایران گفت: جرم خانم قره شیران مباشرت در اقدام به قتل عمد همسرش آقای عبدالله رنجبر بوده که طبق اقرار ایشان در سال 76 رخ داده است.

الهام فهیمی می افزاید: خبر فرستاده شدن پرونده برای اجرای احکام از طرف خود اعظم به ما داده شد. مساله این است که از نظر ما جرم اعظم معاونت در قتل بوده نه مباشرت و در دفاعمان هم بر این نکته تاکید کردیم. ما نیز اعظم را مجرم می دانیم و معتقد به مجازات او هستیم ولی نه مجازات اعدام. بنا بر اعترافات خانم قره شیران ایشان در قتل همسرش، تنها به قاتل کمک کرده است نه اینکه با او مشارکت کرده باشد.در حال حاضر مرد قاتل توانسته از اولیاء دم ( پدر و مادر مقتول) رضایت بگیرد ولی آنها اعظم را که عروسشان بوده نبخشیده اند.

 

درخواست اعاده دادرسی

اعظم فریاد قره شیران ( حدوود 35 ساله) در سال 76 جهت ارائه درخواست طلاق به دادگاه می رود. در تحقیقات مشخص می شود که همسر اعظم مدتی است ناپدید شده.نتیجه پی گیریها منجر به دستگیری اعظم و مردی می شود که در خانه آنها رفت و آمد داشته و در ابتدا خود را برادر اعظم معرفی کرده ولی در واقع با او خویشی نداشته است.اعظم وعباس در اعترافهایشان اقرار به همکاری با هم در اقدام به قتل می کنند و در پی آن هر دو به جرم مباشرت در قتل عبدالله رنجبر قره شیران محکوم می شوند.تجدید نظرخواهی این دو مجرم نیز راه به جایی نمی برد و دستور صدور حکم اعدام صادر می شود. اما آنچه باعث توقف حکم اعدام می شود، درخواست اعاده رسیدگی و توقف اجرای حکم قصاص از جانب وکلای پرونده بوده است.

به استناد این در خواست که به امضای شادی صدر وکیل دیگر پرونده است، دلایلی وجود دارد که مشارکت دو فرد در قتل این مرد را کمرنگ می کند از جمله که عبدالله فردی به شدت معتاد بوده و نیز به خاطر خوراندن دیازپام در خواب او را به قتل رسانده اند. بنابراین برای مردی با اندام ورزشی عباس خفه کردن او کار سختی نبوده که نیاز به فشار دست اعظم داشته باشد! از سویی خفه کردن به وسیله انگشتان دست صورت می کرد و در این مورد، وارد کردن فشار کف دست بی معنی به نظر می رسد. و از انجا که جسد مقتول هرگز کشف نشد، پزشک قانونی نیز نتوانست تشخیص دهد میزان مشارکت فرد دوم یعنی اعظم در فشار وارد کردن به دست عباس تا چه حد در خفگی تاثیر داشته و نیز میزان تاثیر خوراندن دیازپام در این ماجرا تا چه میزان بوده است.در بخش دیگری از این درخواست به القائات افسر پرونده در پذیرش جرم از سوی اعظم اشاره شده است: « که اگر قتل را بر عهده نگیری، آن جوان یعنی عباس آ. قصاص می شود و با پذیرش جرم شما ، از جرم او کاسته می شود...» و بر این اساس وکلای اعظم اقرار دروغ اعظم علیه خودش را مطرح می کنند که برای این کار انگیزه مهمی چون هراس دور نگه داشتن دختر 9 ساله اش از متهم شدن در این پرونده را داشته است.درخواست اعاده دارسی وکلای اعظم در دیوان عالی کشور پذیرفته نمی شود و دادگاه حکم به اجرای قصاص نفس برای هر دو متهم را صادر می کند. اما در این فاصله عباس توانسته است رضایت اولیاء بزرگ دم ( پدر و مادر) را به دست آورد درحالی که اعظم که به گفته وکلایش در این قتل مشارکت برابر نداشته است، منتظر اجرای حکم اعدام است.

 

اعظم چه می گوید

در نا مه ای که ضمیمه درخواست اعاده دادرسی وکلای پرونده به دفتر ریاست قوه قضائیه فرستاده شده، نامه ای از اعظم نیزوجود دارد که شاید بی اطلاع از آنها نتوان به شناخت درستی از پرونده دست یافت.اعظم در بخشی از نامه خود از ازدواج اجباری اش با عباس در سن 15 سالگی و تول سه فرزندش گفته است. و این که هرگز با عباس تفاهم نداشته زیرا عبدالله به شدت معتاد بوده و زندگی آنها سراسر جنگ و دعوای خانگی بوده است. عباس به دلیل اعتیاد و بی کاری قادر به تامین هزینه های زندگی اشان و نیز هزینه اعتیاد خودش نبوده و بعد از چندی تصمیم به سوء استفاده جنسی از همسر خود می گیرد.به نوشته اعظم فریاد قره شیران، او دوبار درخواست جدایی از همسرش را به دادسرای شهید محلاتی تهران برده است که از هر دو درخواست به نتیجه ای نرسیده است. پهن کردن بساط عیش و نوش برای مردان بیگانه پای افراد زیادی را به خانه اعظم باز می کند. اما وقتی نوبت به دختر 9 ساله اعظم می رسد، اعظم با مقاومت شدید بلای فحاشی و کتک کاری را در خانه به جان می خرد. و این ایامی است که مرد بیگانه دیگری نیز به خانه آنها راه یافته است؛ عباس، مردی که توسط عبدالله به خانه برده شده، به زندگی اعظم توجهی بیش از سایر مردان نشان می دهد. و او هموست که بعدها و با خواست و همکاری اعظم، همسر او را خفه کرده و به قعر رودخانه می اندازند.اعظم در این نامه اعتراف پیشین خود یعنی فشار دادن دست عباس در هنگام خفه کردن عبداله را پس گرفته است.حکم اعدام اعظم فریاد قره شیران پس از طی این مراحل به اجرای احکام فرستاده شده و منتظر اجراست. شادی صدر و الهام فهیمی با اعلام طی شدن تمام راه های قانونی، تنها راه مانده را گرفتن رضایت اولیاء دم می دانند.

 

زنان شيليايى، كانديداى زن را انتخاب مى كنند

یکشنبه 25 دى ۱۳۸۴ - 15 ژانويه ۲۰۰۶

ایران:زنان شيليايى در انتخابات رياست جمهورى امروز (يكشنبه) كشورشان كه خانم «ميشل بشله» سوسياليست در آن پيشتاز است، بر خلاف روند رأى دهى محافظه كارانه خود عمل كنند.

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزارى فرانسه، بشله كه مى رود تا اولين رهبر زن در شيلى باشد، توجه جامعه مردسالار اين كشور را به خود جلب كرده و وى كه مادر ۵۴ ساله سه فرزند است، به فرد محبوب زنان رأى دهنده تبديل شده است.

خانم «مارتالاگوس» مدير گروه نظرسنجى مؤسسه «مورى» به اين خبرگزارى گفت: «انتظارات زيادى وجود دارد. در اين كشور، هيچ چيز هرگز تغيير نمى كند و به همين خاطر زنان مى خواهند به او رأى بدهند. زن بودن او، نكته مهمى است، چون او نماينده رهبرى جنس مؤنث است نه يك رهبرى مستبد يا سلسله مراتبى.»

وى كه يكى از اعضاى مخالفان «آگوستو پينوشه» ديكتاتور شيلى بود قبل از اتخاذ يك رويكرد نظامى، پزشك اطفال بود و هنگام عهده دار بودن سمت وزير بهداشت و دفاع كشورش، كار رسيدگى به سه فرزندش را به تنهايى انجام مى داد.

لاگوس گفت: «وى ساختارهاى سنتى قدرت را از ميان برد و اين سيستم را كاملاً دگرگون كرد و به همين دليل است كه مردم خواستار وى هستند.»

بشله كه در انتخابات امروز با «سباستين پينه را» نامزد محافظه كار رقابت خواهد كرد، اولين وزير دفاع زن در آمريكاى لاتين بود و چنانچه انتخاب شود به نخستين رهبر زن در اين منطقه نيز تبديل خواهد شد.

 

اساسنامه شبكه سازمان هاى غيردولتى زنان بازنگرى شد

یکشنبه 25 دى ۱۳۸۴ - 15 ژانويه ۲۰۰۶

گروه اجتماعى شرق: نشست ارزيابى و بازنگرى اساسنامه شبكه سازمان هاى غيردولتى زنان كه ديروز با حضور ۳۲۰ تشكل غيردولتى در جزيره كيش برگزار شد به پرسش و پاسخ ميان دبير شبكه ارتباطى سازمان هاى غيردولتى زنان و فعالان غيردولتى در اين حوزه اختصاص پيدا كرد. حبيبى دبير شبكه ارتباطى سازمان هاى غيردولتى زنان حضور همزمان فعالان زنان در قالب يك شبكه را فرصتى براى بهبود شرايط كنونى فعاليت هاى زنان در حوزه هاى مختلف دانست و گفت: «شكل گيرى حركت هاى مدنى در راستاى مطالبات جامعه زنان به شكل مدرن امروزين خود در آغاز حركت به سمت هدفمند شدن قرار دارد.» حبيبى با قدرتمند خواندن شبكه ارتباطى سازمان هاى غيردولتى زنان در راستاى شكل دهى به فعاليت هاى اين تشكل ها و بهتر معرفى كردن اين گروه هاى مدنى روند روبه رشدى براى اين فعالان برشمرد و چنين همگرايى مشخصى را به قوى تر عمل كردن تشكل هاى غيردولتى و توانمند جلوه كردن آنها منوط كرد.» در اين نشست اعضاى تشكل هاى غيردولتى و موسسات آنها سئوالاتى در رابطه با مباحث مربوط به شبكه و منابع مالى شبكه مطرح كردند. حبيبى در ارتباط با منابع مالى شبكه ارتباطى سازمان هاى غيردولتى زنان و هزينه هاى برگزارى اين اجلاس عنوان كرد: هزينه اين نشست تاكنون ۵۰ ميليون تومان برآورد شده تا با خرد كردن هزينه هاى موجود براى هر فرد در اجلاس حاضر۱۵۰ هزار تومان هزينه در نظر گرفته شود. لازم به ذكر است دومين مجمع شبكه ارتباطى تشكل هاى غيردولتى زنان با پشتيبانى غيردولتى ها طى دو روز در كيش برگزار مى شود. حبيبى در ادامه توضيح داد: صرف اين هزينه ها براى گردآورى بيش از ۳۰۰ سازمان غيردولتى در يك مكان واحد و تعامل و بررسى مشكلات جامعه زنان در سراسر كشور هزينه گزافى به نظر نمى رسد.» دبير شبكه ارتباطى سازمان هاى غيردولتى زنان با اشاره به اين موضوع كه سازمان هاى غيردولتى وابسته به دولت نبوده و كمك هزينه اى دريافت نمى كند مگر در موارد خاص كه شامل حال تمام تشكل هاى غيردولتى مى شود تاكيد كرد شبكه ارتباطى زنان تاكنون هيچ گونه كمك دولتى دريافت نكرده است و تصريح كرد: تاكنون تنها ۱۵ ميليون تومان براى تدوين گزارش ملى سازمان هاى غيردولتى از سوى دولت به اين تشكل ها اختصاص پيدا كرده است. وى اضافه كرد ۵ ميليون تومان از اين مبلغ براى گزارش ملى هزينه شده است و ده ميليون تومان مابقى آن براى هزينه هاى اين اجلاس اختصاص پيدا كرده است. حبيبى در ادامه توضيح داد: اگرچه مواضع شفاف دولت جديد نسبت به سازمان هاى غيردولتى روشن نشده است اما دولت احمدى نژاد به عنوان مجرى برنامه چهارم توسعه به طور عملى مى تواند به سازمان هاى غيردولتى در اجراى برنامه ها كمك كند زيرا بخش عمده اى از برنامه چهارم توسعه در ارتباط با سازمان هاى غيردولتى تدوين شده است. مشاور سابق مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به پيشينه تاريخى ايجاد تشكل هاى غيردولتى عنوان كرد: بحث تشكل هاى غيردولتى پيش از دولت اصلاحات مطرح و آغاز شده است و تنها در اين چند سال گذشته توسعه پيدا كرده است.