زنان: چهار شنبه 14 دى ۱۳۸۴ – 4 ژانویه 2006

 

 

 

 

56 درصد زنان تاجيك در بخش «آموزش و پرورش» و «بهداشت» فعاليت دارند

بيش از 23 هزار زن بي‌سرپرست داراي كودك نابالغ در تاجيكستان وجود دارد

سه شنبه 13 دى ۱۳۸۴ – 3 ژانویه 2006

كميته دولتي زنان و خانواده جمهوري تاجيكستان يكي از مهمترين دستاوردهاي جمهوري صاحب استقلال تاجيكستان است، هدف از تأسيس اين كميته متحد كردن زنان، تنظيم و اجراي برنامه‌هاي توسعه اجتماعي و اقتصادي، بهداشت و بهزيستي زنان، حفظ خانواده، مادر و كودك، تعيين استراتژي توسعه خانواده و سياست دموگرافي با تاكيد بر ويژگي‌هاي منطقه، بهبود زندگي زنان و خانواده‌ها، اشتغال، تفريح و استراحت زنان بوده است.

به گزارش سرويس «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين كميته فعاليت‌هاي خود را بر مبناي قانون اساسي و ساير قوانين جاري، مصوبات دولت و پارلمان جمهوري تاجيكستان، دستورها و احكام رييس‌جمهوري و آيين‌نامه‌هاي كشور خود عملياتي مي‌كند.

فعاليت كميته مذكور براساس يك سلسله اسناد قانوني، دستورها و فرمان‌هاي رييس جمهوري و مصوبات دولت از جمله فرمان‌هاي رييس‌جمهوري درخصوص ارتقاي مقام زن در جامعه، برگزاري جشنها و مراسم‌هاي سنتي در جمهوري تاجيكستان، مصوبه دولت تاجيكستان درخصوص برخي تدابير معطوف به بهبود آموزش حقوقي شهروندان و كار حقوقي در كشور، راجع به برنامه ملي جمهوري تاجيكستان تحت عنوان «تنظيم خانواده و حقوق»، درباره برنامه دولتي «رويكردهاي اساسي سياست دولتي در زمينه تأمين حقوق و امكانات مساوي مردان و زنان تاجيكستان»، درباره برنامه دولتي «تربيت ميهن دوستي جوان»، «جلوگيري از جنايات و انتقال غيرقانوني مواد مخدر» و مصوبات ديگري كه به بهبود وضع اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و معنوي خانواده ها، ارتقاي مقام زن در جامعه، مشاركت فعال آنها در مديريت دولتي، تربيت پرسنل ورزيده و دانشمند از ميان دختران، ارتقاي دانش حقوقي زنان و بهبود وضع بهداشت مادر و كودك منجر بنا نهاده شده است.

در كشور6 ميليون و 780 هزار و 400 نفري تاجيكستان 3 ميليون و 379 هزار (9/49 درصد) زن وجود دارد، همچنين در سال 2004 در اين كشور 23 هزار و 631 زن بي سرپرست از طرف كميته و شعبات امور زنان ثبت‌نام شدند كه از اين ميان 12 هزار و 230 نفر هر كدام بيش از 3 كودك نابالغ دارند.

زناني كه شوهرانشان به خارج از كشور مهاجرت كرده و بيش از 3 سال هيچ مبلغي براي خانواده‌هاي خود ارسال نكرده‌اند 9 هزار و 727 نفر هستند كه از اين تعداد 6 هزار و 184 نفر بيش از 3 كودك نابالغ دارند.

از سوي ديگر گزارشات نشان مي‌دهد كه تا اول ژانويه سال 2004 در كشورتاجيكستان در بخش كشاورزي 4/52 درصد، در بخش بهداشت 2/58 درصد، بخش علوم و فرهنگي 2/54 درصد، بخش آموزش و پرورش 9/50 درصد، بخش خدمات مخابراتي و آمار و محاسبات 2/52 درصد «زنان» مشغول به فعاليت بوده‌اند.

به گزارش ايسنا، امروزه كميته دولتي زن و خانواده با پشتيباني مستقيم رييس‌جمهوري و دولت تاجيكستان همه ساله تعداد زنان در پارلمان كشور، مجالس محلي و نهادهاي اجرايي افزايش يافته است، بعنوان مثال در مجلس نمايندگان (پارلمان تاجيكستان) 11 و در مجلس ملي 4 نفر زن حضور دارند كه اين رقم در مقايسه با كشورهاي اروپا و CIS رقم بالايي است، اين در حاليست كه 56 درصد زنان اين كشوردر بخش آموزش و پرورش و بهداشت فعاليت دارند.

در حال حاضر دختران فارغ‌التحصيل در زادگاههاي خود مشغول به كارند، همچنين گفتني است كه حدود 3 سال است كه دختران خانواده‌هاي كم بضاعت طبق توصيه حكومت‌هاي محلي براي تحصيل خوب در دانشگاه ها هر ماه 25 ساماني (حدود 8 دلار) كمك خرج تحصيلي دريافت مي‌كنند، به گونه‌اي كه طي سال تحصيلي 2005ـ2004، 22 دختر تاجيك براي ادامه تحصيل به خارج كشور از جمله روسيه 7 نفر، تركيه 6 نفر ، چين 5 نفر و به جمهوري اسلامي ايران 4 نفر اعزام شده‌اند.

همچنين به منظور مشاركت زنان در حيات سياسي كشور ازجمله در همه پرسي و انتخابات و ارتقاي دانش حقوقي و سياسي زنان و انتخاب آنها به مجلس عالي و مجالس محلي كشوريك رشته سمينارها و كنفرانسها تحت عنوان «زن و انتخابات» در شهرهاي دوشنبه، وحدت ونواحي رودكي، تاجيك آباد و جراگتال برگزار شد.

امروز دولت با توجه به سطح دانش و تجارب كار تعداد بيشتري از زنان را به سمت‌هاي پرمسؤوليت منصوب مي‌كند، زن تاجيك توانسته به دفاع از حقوق ومنافع خود موفق شود. گواه اين امر، به تصويب رسيدن قانون «تضمين دولتي تساوي حقوق مردو زن و اعطاي امكانات برابر به آنها» در دسامبر سال گذشته است.

از بخشهاي ديگر فعاليت كميته بررسي درخواست و عريضه‌هاي مراجعين است.

 

راهكارهاى قضايى و غيرقضايى مقابله با قاچاق زنان

ایران:سه شنبه 13 دى ۱۳۸۴ – 3 ژانویه 2006

با آنكه ايران كشورى نيست كه به طور جدى با معضل قاچاق زنان روبرو باشد با اين حال طبق گزارشات منعكس در مطبوعات هر سال صدها دختر و زن به صورت قاچاق از طريق مرزهاى مختلف زمينى يا هوايى به كشورهايى چون تركيه، پاكستان، كشورهاى حاشيه خليج فارس و ... حمل مى شوند اغلب اين افراد به دلايل مختلف منجمله فرار از فقر، تنگى معيشت و مشكلات اقتصادى و اجتماعى و... كه با آن روبرو هستند براى رسيدن به وضعيتى بهتر توسط باندهاى قاچاق زنان از كشور خارج مى شوند و پس از خروج از كشور بسيارى از آنها از نظر مالى و جنسى و جسمى مورد سوء استفاده قرار مى گيرند، اغلب آنان توسط گروههاى مربوطه اغفال شده و هزينه سنگينى را مى پردازند تا در وضعيتى بسيار نامناسب به كشور مقصد برسند. اين دسته از زنان و دختران پس از رسيدن به كشور مقصد در شرايطى بسيار نامطلوب در محل هاى غيربهداشتى نگهدارى و مجبور به كارهاى غيرقانونى، غيراخلاقى و غيرانسانى در كشور مقصد مى گردند. ناگفته نماند بسيارى از اين افراد با وسوسه شغل هاى با حقوق بالا به كشور مقصد كشانده مى شوند و سپس مورد سوء استفاده قرار مى گيرند و مجبور به انجام كارهاى خلاف اخلاق مى شوند. قاچاقچيان هر يك از اين زنان را بسته به سن و سال و ميزان زيبايى ظاهرشان به قيمتى بين ۵ تا ۱۵ هزاردلار فروخته و عوايدى كه دلالان به دست مى آورند چندين برابر اين رقم است برخى از اين زنان كه سرانجام سر از فحشا درمى آورند هدفى جز تلاش براى معاش ندارند و اين دلالان و واسطه هاى اين تجارت كثيف هستند كه از زنانى كه در جست وجو و گريز از شرايط حاد اقتصادى هستند با درج آگهى هاى وسوسه برانگيز در روزنامه ها يا از طريق شبكه اينترنت، داير بر شغلى آسان و پردرآمد با هفته اى ۸۰۰ دلار اغوا شده و با وعده اشتغال و امكانات مناسب آنها را به كشور مقصد كشانده و در آنجا با فروريختن كاخ پوشالى رؤياها مجبور مى شوند به شرايط دلالان تن درداده و در نتيجه آن روى واقعى سكه با واقعيت هولناك خود را نشان مى دهد.

دادوستد زنان و دختران در تجارت بين المللى نگرانى عمده اى را در جوامع مختلف حتى در جوامع ارزشى ايجاد نموده زيرا شبكه هاى قاچاق دختران و زنانى را كه خانواده هايشان دچار مشكل مالى مى باشند را شناسايى نموده و با وعده هايى همچون خوشبختى سريع و پولدار شدن از فقر مالى و سادگى آنان سوء استفاده نموده و براى مقاصد شوم خود از آنها استفاده مى نمايند هشدارى كه اين گونه مسائل در آستين دارد اين است كه در اين گونه موارد فقر اقتصادى مهمترين عامل اغفال خانواده ها و حتى دختران كم سن و سال است با عنايت به توسعه اين پديده زشت و ناهنجار وظيفه هر دولتى است كه با به كارگيرى كليه اهرم هاى پيشگيرى و با اتخاذ سياستها و تدابير لازم به صورت ريشه اى با اين معضل برخورد نمايند كه در اينجا اهم اقدامات مورد نظر را در چند بخش ۱- حفاظت از قربانيان ۲- تعقيب باندهاى قاچاق ۳- تدابير داخلى بررسى پيشگيرى ۴- راهكارها و پيشنهادات مورد بحث قرار داده و به صورت خلاصه به آن اشاره خواهيم نمود.

الف: حفاظت از قربانيان:

۱- محرمانه نگاه داشتن رسيدگى هاى قضايى مربوط به اين دسته از زنان و دختران اغفال شده براى حفاظت از حريم خصوصى و حفظ هويت اين دسته از قربانيان جهت بازگشت مجدد به زندگى شرافتمندانه.

۲- انجام تدابير لازم براى بهبود فيزيكى، روانى و اجتماعى قربانيان تجارت كثيف توسط سازمانهاى ذيربط.

۳- ارائه مسكن مناسب به اينگونه افراد پس از بازگشت و يا قبل از كشانده شدن به مسائل غيراخلاقى.

۴- دادن مشاوره و اطلاعات لازم و ارائه كمك پزشكى(روانى و مادى).

۵- ايجاد فرصتهاى شغلى، تحصيلى و تربيتى مناسب براى اينگونه افراد.

۶ - ايجاد سازكارهاى مناسب براى بازگرداندن قاعده مند و امن قربانيان قاچاق به ميهن به نحو مقتضى با همكارى وزارت خارجه و ساير سازمانهاى ذيربط.

۷- ايجاد شبكه لازم درچارچوب يك طرح آزمايشى براى ارائه خدماتى همچون بهداشت روانى، مشاوره، پناهگاه اضطرارى و مراقبت پزشكى به قربانيان مربوطه.

ب: تعقيب باندهاى قاچاق:

۱- تشكيل يك گروه كارى براى رسيدگى ويژه به اين معضل در قوه قضاييه تا به تحقيق درباره موارد اينگونه قاچاق و چگونگى تعقيب كيفرى آنها بپردازد.

۲- تدوين و تصويب قوانين مشخص درخصوص قاچاق زنان در مواردى كه با خلأ قانونى روبرو مى باشيم با هماهنگى و همكارى مجلس شوراى اسلامى.

۳- كنترل دقيق مرزها، تعليمات پيشگيرى، افزايش و تحقيقات در اين زمينه و ايجاد بانك اطلاعاتى در مورد روشهاى مختلف قاچاق.

۴- تعليم نيروى انتظامى در خصوص نحوه برخورد و مقابله درست با باندهاى دست اندركار.

ج: تدابير لازم براى پيشگيرى:

۱- از قربانيان قاچاق به ويژه زنان و كودكان به نحوى حفاظت گردد تا دوباره قربانى اين پديده شوم نگردند.

۲- اتخاذ تدابيرى همچون پژوهش، اطلاع رسانى لازم و مناسب و در خور موضوع، تبليغات رسانه  هاى گروهى پيرامون عواقب اين كار و نيات شوم دست اندركاران به همراه ابتكارات اجتماعى و اقتصادى در اين رابطه.

۳- از بين بردن يا تخفيف عواملى كه موجب آسيب پذيرى زنان و دختران در برابر عوامل قاچاق مى گردد همچون فقر و فقدان فرصت هاى برابر.

د: راهكارها و پيشنهادات ديگر:

۱- متعهد شدن دولت براى پيشگيرى از وقوع قاچاق زنان و دختران بدين صورت كه دولت اقدامات لازم رابراى مراقبت و مواظبت از اشخاصى كه در اين زمينه در دام باندهاى قاچاق افتاده اند انجام داده بالاخص در مبادى فرودگاهها، ترمينالها، راه آهن و بنادر مربوطه و در طول مسافرت به عمل آورند براى اين مقصود نيازمند به مأمورانى ويژه و آگاه و آموزش ديده و يا افراد صلاحيت دار ديگرى است كه بتوانند در حدود قانون كليه اطلاعات لازم را كه موجب كشف و خريد و فروش و يا حمل اين دسته از قربانيان مى شود را تحصيل نموده و سريعاً به مقامات قضايى جهت پيگرد قانونى اعلام نمايند.

۲- بررسى اين موضوع كه اين افراد توسط چه گروههايى به خارج از كشور انتقال داده مى شوند و همچنين بررسى اطلاعات حاصله از دفتر نمايندگى هاى ما در خارج از كشور براى عودت دادن اين افراد و ايجاد تمهيدات لازم و در اختيار گذاشتن امكانات موقت جهت بازگشت توسط نمايندگى هاى خارج از كشور براى افرادى كه فاقد امكانات مالى مى باشند و به اينگونه افراد اطمينان دهند كه در صورت بازگشت از آنها حمايت قانونى گرديده و اين اقدامات صرفاً حمايتى و براى نجات آنان مى باشد.

۳- مسأله بازگرداندن به ميهن به نحو مقتضى توسط دفتر نمايندگى هاى مستقر در خارج از كشور با مساعدت مالى اين دفاتر.

۴- تبليغات لازم و مناسب جهت هشدار به عامه در خصوص خطرات قاچاق و حفاظت بيشتر از فرزندان خصوصاً دختران نوجوان.

۵ - تدابير مقتضى توسط مقامات قضايى و ممنوع الخروج نمودن رؤسا، شركاى جرم و يا قربانيان و مظنونين و افراد داراى سابقه به عنوان بخشى از پيگيرد قضايى عاملان اين جنايت هولناك.

در خاتمه اين نوشتار بايد گفت ساده ترين دليل كه مى توان براى توضيح افزايش قاچاق زنان در سالهاى اخير ذكر نمود اين است كه قاچاقچيان مى دانند كه سود بالقوه اين فعاليت بسيار بالاست و خطر تهديد و تحت تعقيب گرفتن آن به نسبت كمتر است. لذا آميزه مخاطره پايين و سود كلان موجب گرديده است كه قاچاقچيان به راحتى از قاچاق زنان و تبديل اين گزينه به ارتكاب جنايات استفاده نمايند زنانى كه بدين وسيله به كشور مقصد كشانده مى شوند در محلهاى اقامت خود هيچ وسيله دفاعى ندارند و هيچ نهاد رسمى از آنها پشتيبانى نمى نمايد و در نتيجه سرنوشت آنها در دست تاجران اين تجارت و باندهاى مخوف قرار گرفته و در صورت هرگونه مقاومت به بدترين سرنوشت مبتلا خواهند شد. على رغم آنكه در فرهنگ كهن ايران زمين و همچنين در آموزه هاى دينى و اسلام عزيز استثمار زنان مورد نفرت بوده و در روند تحولات اجتماعى قوانين سخت و بازدارنده اى براى مرتكبين اين جرايم به مورد اجرا گذارده شده است و مجازات سختى را نيز تعيين نموده است با اين همه براى مقابله با قاچاق زنان جامعه ما همچنان دچار مشكل جدى است و هنوز قوانين مناسبى كه مشخصاً قاچاق زنان را مورد هدف قرار دهد وضع نگرديده است كه بايد به اين نكته حياتى توجه نموده و علاوه بر وضع قوانين مناسب براى از بين بردن زمينه هاى بروز قاچاق زنان طرحى نو ارائه و تدابير ديگرى همچون فقر، بيكارى، فقدان دسترسى زنان به فرصت هاى مناسب و ... انديشده شود تا جلوى به تاراج رفتن ميوه هاى عزت و شرف در جامعه اسلامى گرفته شود. قاچاق زنان در دنيا امروزه امرى بسيار پيچيده است كه گروههاى مرتبط با آن به صورت سازمان يافته و به گونه فزاينده اى درگير آن مى شوند لذا براى مقابله با اين ناهنجارى نيازمند به يك استراتژى ملى براى پيشگيرى و سركوب قاچاقچيان زنان، تعقيب مجرمان و حفاظت از حقوق افراد قاچاق شده بوده و بايد از تجربيات و تخصص هاى كارآمد ضدقاچاق بهره گيرى درست نماييم.»

 

شعر زنان؛ دروازه ای برای ورود به ناگفته ها

جمعه 9 دى ۱۳۸۴ - 30 دسامبر ۲۰۰۵

زنان ایران ، آمنه شيرافكن

اگرچه 8 هزار شاعر مرد در تاريخ ادبيات ايران شناخته شده اما آمار تنها 400 شاعر زن را در تاريخ شعر ايران نشان مي‌دهد. با اين وجود شعر يكي از معدود عرصه‌هايي است كه زنان بيش از ديگر عرصه‌هاي هنري به بازگويي هويت و تجربه‌هاي‌شان در آن پرداخته‌اند.

«روح‌انگيز كراچي»، استاد دانشگاه و مولف در نشست زن در شعر معاصر ايران كه از سوي انجمن زنان پژوهشگر تاريخ برگزار شده بود با بيان اين مطلب افزود: «به رغم تعداد اندك زنان شاعر در تاريخ ادبيات ايران شعر عرصه وجوه نگاهي بوده است براي زنان تا به وسيله آن به بيان احساس و تجربه‌هاي‌شان از زندگي پردازند.»

در بررسي جايگاه زن در شعر، توجه به جايگاه شاعر از سويي و انعكاس تصوير و هويت زن در شعر پارسي از نكات قابل توجهي است كه اين پژوهشگر در گفته‌هايش آن دو را مورد تاكيد قرار داد.

شعر، تنها رشته هنري است كه زن راحت‌تر جواز ورود و حضور داشته است و مي‌توان گفت كه بيشترين آثار هنري زنان نيز در همين حوزه شكل گرفته است. چنانچه در حوزه‌هاي نجوم، موسيقي و نقاشي كمتر مي‌توان از حضور زنان در اين عرصه‌ها نشاني گرفت.

كراچي گفتار ويرجينا ولف، از فمنيست هاي دوران معاصر اروپا را مورد توجه قرار داد كه زن شاعر از آسان‌ترين و ارزان‌ترين وسيله استفاده كرده است تا خودش را اعلام كند.

نوشتن براي زنان در ساختار فرهنگي ايران، اغلب كار دشواري بوده است چرا كه علاوه بر دشواري نوشتن، حضور آنان به عنوان يك زن همواره در حاشيه قرار گرفته است.

حضور برخي از زنان شاعر مانند جميله اصفهاني نيز با برخي بدنامي‌ها و تهمت‌ها براي وي همراه بوده است.

از سوي ديگر در كتاب مجالس‌النفايس كه توسط امير‌علي شيرنوايي تاليف شده، علي‌رغم نام بردن از 398 شاعر، از شعراي زن آن دوره يادي نشده است. در حالي كه در همان دوران بررسي ديگر تذكره‌ها نشان مي‌دهد كه در قرن نهم و همزمان با نگارش و تاليف اين كتاب بيش از 20 شاعر زن وجود داشته‌اند.

به گفته كراچي، انقلاب مشروطه كه توام با ايجاد تغييرات اساسي در حيات سياسي، اجتماعي ايران بود در عرصه‌هاي شعر و ادب نيز تغييراتي را به وجود آورد و همزمان با رشد انديشه‌هاي انتقادي، الگوهاي ارزشي و معيارهاي سنتي حاكم بر فضاي ادبيات ايران نيز تغيير كرده، وارد مرحله‌ تازه‌اي شد.

كاهش محدوديت‌ها و ايجاد لوازم حضور زنان در عرصه‌هاي اجتماعي و متعادل شدن جريان مرد محور ادبيات ايران از جمله تغييرات اساسي است كه با به وقوع پيوستن انقلاب مشروطه در كشور روي داد.

كراچي تغيير نگاه جنسيت محور نسبت به ارزش‌گذاري آثار هنري را از مهم‌ترين رخدادهاي تاريخ ايران دانست و افزود: «در حال حاضر مي‌توان به جرأت گفت كه جنسيت ديگر ملاك ارزش هنري نيست، بلكه ارزش هنري به جوهر هنري متكي است كه آن هم ناشي از تجربه‌ها و دريافت شخصي شاعر است نه تنها جنسيت او.»

اين پژوهشگر حوزه ادبيات حضور 120 زن شاعر معاصر را نقطه عطف ادبيات امروز دانست و گفت: «حضور اين تعداد شاعر زن با انديشه، زبان، لحن بيان و ذهنيت‌هاي متفاوت از زندگي اميددهنده و نويدبخش است.»

كراچي درباره حوزه دوم يعني انعكاس تصوير و هويت زن در شعر پارسي گفت: «با توجه به آثار گذشتگان زن در ادبيات حماسي نقش واقعي خود را داشته و هويت اصلي وي در حماسه مورد توجه قرار گرفته است. اين در حالي است كه در ادبيات عرفاني و مثنوي‌هاي عارفانه زن مظهر هوس و نفس شيطاني بوده و از هويت واقعي خويش به دور مانده است.»

در ادبيات غنايي نيز زن مفهومي خيالي، دست‌نيافتني و بي‌وفا يافته است.

در منظومه‌هاي ويس و رامين و شيرين و فرهاد نيز به رغم حضور زنان به عنوان يكي از شخصيت‌هاي اصلي داستان اما براي آنان تنها تصوير يك معشوق خيالي توصيف شده و يك زن آرماني مورد نظر بوده است.

گسست در اين سير با انقلاب مشروطه ممكن شد به گونه‌اي كه در اين دوران نياز به دگرگوني در شهر فارسي احساس شده و شاعران مترقي از عقب‌ماندگي زن و ستم جنسي سخن گفتند و اين زمينه‌اي شد براي بازخواني شعر زن ايراني با تاكيد بر تجربه‌هايش، كه در اين ميان عالمتاج قائم‌مقامي و نيمتاج سلماسي به بيان هويتي از زن مستقل پرداختند.

شعر پروين اعتصامي در اين ميان بازتاب هويت يك زن سنتي اصيل است . بازگو مي‌كند اما فروغ هويت يك زن شهري عصيان‌گر را نشان مي‌دهد كه با ارزش‌هاي نهادينه شده درگير بوده است و در ابتداي يكي از شعرهايش و اين منم، زني تنها، در آستانه فصلي سرد، به سادگي عصيانش در برابر رويكردهاي سنتي نسبت به حضور زن را تصوير مي‌كند.

سيمين بهبهاني در دور دوم شاعري‌اش، خودش را نشان مي‌دهد در اين ميان طاهره صفارزاده، به جز شعر زادگاه از كنار موضوع بيان تجربه‌هاي مربوط به يك زن شاعر به راحتي گذر مي‌كند.

در شعرهاي ميمنت ميرصادقي نيز مانند صفارزاده نمي‌توان نشاني از بازخواني تجربه‌ زنانه در شعر شد.

پيچيده شدن شعر معاصر ديگر موضوع نشست زن در شعر معاصر بود كه كراچي به آن پرداخت به گفته وي، اگرچه شعر در دهه 40 و 50 روايت مستقيم اوضاع اجتماعي و شعر برخي شاعران تا حدودي سياست‌زده بود اما در دهه 60 و 70 تغييري در حوزه شعر پارسي رخ داد به گونه‌اي كه اين بار شعر به بازتاب چالش فرديت انسان بحران‌زده معاصر با پيرامون پرداخت. انساني كه در اطرافش تضادهاي مختلفي را مي‌بيند و اين موضوع در شعر شاعران پيچيدگي را ايجاد كرده كه موجب دور شدن مخاطب از شعر شده است.

كراچي در اين ميان به شعر شاعران زن اميدوار است كه با بيان هويت مستقلي از خود بتوانند اين بحران را نيز پشت سر بگذارند.

وي به آينده زنان شاعر در اين برهه از زمان بيش از مردان اميدوار است چرا كه زنان هويت اجتماعي‌شان را به خوبي در اشعارشان تصوير مي‌كنند.

 

نخستين مسجد ويژه زنان در کابل پايتخت افغانستان به نام مسجد جامع حضرت علي (ع) نامگذاري شد.

شنبه 10 دى ۱۳۸۴ - 31 دسامبر ۲۰۰۵

به گزارش سرويس «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نعمت‌الله تهراني، وزير حج و اوقاف افغانستان پيرامون افتتاح اين مسجد گفت: زنان افغاني تا کنون نتوانسته‌اند بصورت جمعي به اداي فريضه الهي بپردازند، از اين رو احداث اين مسجد به حضور زنان افغاني در زمينه اجتماعي کمک قابل توجهي خواهد کرد.

وي افزود: اين مسجد در منطقه «خيرخانه» شهر کابل و با کمک مردم محل ساخته شده و 400 نمازگزار مي توانند در آن حضور يابند.

وزير حج و اوقاف افغانستان تاكيد كرد: در حال حاضر تعداد زيادي مسجد در شهر کابل و ساير شهرهاي افغانستان وجود دارد اما زنان نمي‌توانستند براي اداي فريضه نماز در اين مکان‌ها حضور يابند.

وي با بيان اين که زنان مناطق شيعه‌نشين افغانستان مجازند در ايام سوگواري محرم و عاشورا و ساير آيين‌ها در مساجد حضور يابند، افزود: دولت افغاستان آمادگي دارد تا به کساني که در اين کشور در زمينه احداث مسجد ويژه بانوان فعاليت دارند کمک کند تا اين قشر در سراسر کشور بتوانند براي انجام آيين‌هاي مذهبي خود حضور فعال داشته باشند.

 

فعاليت ۳۰۰ راننده تاكسى زن در اصفهان

شنبه 10 دى ۱۳۸۴ - 31 دسامبر ۲۰۰۵

ایران:مديرعامل سازمان مديريت و نظارت بر تاكسيرانى اصفهان به وجود بيش از ۳۰۰ تاكسيران و راننده تاكسى زن در شهر اصفهان و در بخش تاكسى مدارس اشاره كرد و گفت: در برنامه ريزى آتى اين سازمان تمام مدارس دخترانه موجود در شهر اصفهان توسط رانندگان زن تاكسى سرويس دهى خواهند شد.

عليرضا تاجيمر در جمع خبرنگاران به آمار وارقام تاكسى هاى موجود درون شهر اصفهان اشاره كرد و گفت: هم اكنون تعداد ۴۱۸۲ تاكسى گردشى، ۱۲۶۰ تاكسى خط ويژه، ۲۷۸ تاكسى بى سيم، ۱۳۵ دستگاه تاكسى فرودگاه، ۱۲۵ تاكسى ترمينال، ۷۱۱۰ تاكسى سرويس آژانس و ۲۳۴۷ تاكسى سرويس مدرسه در حال فعاليت هستند. وى افزود: مجموعاً ۱۵۴۳۷ دستگاه تاكسى در شهر اصفهان وجود دارد كه بايد قبول كنيم كه ساماندهى آنها براى خدمت بهتر به مردم و شهروندان كار سخت و دشوارى است و نياز به برنامه ريزى منسجم و منظم و مديريت واحد دارد.

تاجمير رياحى درادامه صحبت هاى خود به تعويض تاكسى هاى فرسوده اشاره كرد وگفت: در طرحى كه هم اكنون در كشور در حال اجراست اصفهان در زمينه تعويض خودروهاى فرسوده سهم قابل توجهى را برعهده داشته و در حال حاضر اين كار در حال انجام است. وى افزود: تاكسيرانان داراى خودروهاى فرسوده در طرح جديد مى توانند خودروهاى خود را به سمند، پرايد يا پيكان آردى تبديل نمايند.

تاجيمررياحى تعداد جايگاه هاى سوخت رسانى گاز طبيعى به روش CPG و CNG را چهار جايگاه ذكر كرد و گفت: با توجه به حجم عظيم خودروهاى مجهز به سوخت گاز طبيعى و آلودگى هوا احداث جايگاه هاى جديد در دستور كار مديريت شهرى اصفهان قرار دارد.

 

خشونت عليه زنان در محيط كار سالانه ‌٦/١٢ ميليون دلار برآورد مي‌شود

جمعه 9 دى ۱۳۸۴ - 30 دسامبر ۲۰۰۵

« سازمان ملل متحد و خانه كارگر اهداف مشترك در حمايت از حقوق انساني دارند و با يكديگر در پيشبرد اين اهداف همكاري‌هاي موثري را خواهند داشت.»

به گزارش خبرنگار كار و اشتغال ايسنا، ‌دكتر عبدالحميد ـ نماينده سازمان ملل متحد در تهران ـ در مراسم كرامت انساني كارگران و حقوق بشر گفت:« مباحث حقوقي كار و كارگران و مشكلاتي كه در اين زمينه وجود دارد و بخصوص بحث اخير در خصوص حقوق كار مهاجران مطرح شد بسيار اهميت دارد.»

عبدالحميد با اشاره به اينكه مساله حقوق بشر به طور مشخص در 60 سال گذشته در منشور سازمان ملل متحد تدوين شده است، تاكيد كرد: «بحث حقوق كار كودكان، زنان و كارگران در سند سازمان ملل متحد مورد تاكيد قرار گرفته است.»

او اظهار كرد:« بحث حقوق بشر به طور مشخص در اهداف توسعه هزاره اشاره شده است و اهداف توسعه هزاره هم اكنون پايه و سنگ بناي تمامي اقدامات توسعه‌اي در سطح جهان است كه در هدف اصلي يك كشور به عنوان فقرزدايي مورد توجه قرار گرفته است.»

او تصريح كرد:« هرگونه تبعيض جنسيتي در زنان معاصر به طور مشخص يك نوع نقض حقوق بشر است و آماري وجود دارد نشان مي‌دهد زنان در كشورهاي توسعه يافته 73 سنت و در كشورهاي توسعه نيافته 70 سنت نسبت به هر دلاري كه مردان كسب مي‌كنند درآمد كمتري دارند.»

نماينده سازمان ملل متحد در تهران افزود:« در كشورهاي در حال توسعه زنان تنها سقف بين 60 تا 70 درصد توليد غذا در كل مناطق روستايي را بر عهده داشته‌اند ولي تنها 10 درصد آنها قابليت استفاده از فعاليت‌هاي روستايي را داشته‌اند.»

وي با اشاره به اينكه خشونت عليه زنان به طور جدي در جهان وجود دارد، تصريح كرد:« آمار موجود نشان مي‌دهد كه از هر سه زن يك نفر مورد آزار جنسي و يا خشونت در طول زندگي واقع شده است.»

وي خشونت جنسيتي را باعث ايجاد آثار بسيار وخيمي بر جامعه دانست و افزود:« خشونت در مورد زنان را مي‌توان در مواردي چون ضرب و شتم و بدرفتاري در زنان در منزل و سوء استفاده از آنها در محيط كاري اشاره كرد.»

وي ادامه داد:« سازمان ملل متحد در سال 6/12 ميليون دلار، خسارات اين گونه آثار و برخوردها در كل جهان برآورد كرده است و از سوي ديگر تنها در كشور انگلستان سالانه مساله خشونت زنان 6/26 ميليون دلار به آن كشور خسارت وارد مي‌كند.»

او خاطرنشان كرد:« بحث دفاع از حقوق زنان كاهش خشونت عليه زنان و بخصوص بحث حقوق مالكيت و ارث براي زنان از جمله موارد اساسي است كه جزو پروژه هزاره اخير اشاره و تاكيد شده است.»

او تصريح كرد:« تاكنون ايران موفقيت‌هاي قابل توجهي در خصوص آموزش و بهداشت به دست آورد، مثلا نسبت دختران به پسران در مقاطع آموزشي مختلف از ابتدايي تا متوسط در طي 15 سال از 79 درصد به 93 درصد افزايش پيدا كرده است.»