زنان:شنبه12  آذر ۱۳۸۴ -  3 دسامبر ۲۰۰۵

 

 

 

مبارزه با ايدز با مبارزه براي برابري زنان و مردان همراه است

گزرشي از روز جهاني مبارزه با ايدز:مريم ميرزا

پنج شنبه 10 آذر ۱۳۸۴ -  1 دسامبر ۲۰۰۵

تريبون فمينيستي ايران:

امروز ، پنجشنبه 6 آذر 1384 ، روز جهاني مبارزه با ايدز، از ساعت 13 تا 15 در محوطه ي تئاتر شهر تهران گردهم آمديم. اما پيش از آن ...

 

پله هاي مترو وصلمان مي کنند به کوچه هاي سرد محله ي شوش تهران. اينجا نمي شود سراغ فرشته ي عدالت را گرفت چون کمتر کسي است که لااقل در زندگي خودش که فقر درونش مثل يک معده درد دايم مي پيچد او را ديده باشد. فکر هم بکني مي بيني که چطور فرشته ي عدالت مي توانسته به اينجا بيايد و در پله هاي پيچ در پيچ اين مرکز بال هايش به معتادان کشيده نشود و همچنان سفيد و پاکيزه بماند براي ويترين هاي از ما بهتران. اينجا انجمن کاهش خسارات اعتياد (انجمن پرسپوليس) است. رد مي شويم و راهروي پر از دود سيگار و مردان و زنان معتاد با نگاه هاي مشتاق را پشت سر مي گذاريم. ما ساعاتي پيش از ظهر در اين مرکز جمع شده ايم تا مقدمات برگزاري تجمعمان را آماده کنيم. ما از مرکز فرهنگي زنان، انجمن پرسپوليس، انجمن حمايتي _ فرهنگي کودکان کار، پرشيا پلاس، کانون هستيا انديش، انجمن تلاشگران سلامت، نشريه ي دانشجويي رستا هستيم.

خوش خط ترين هايمان به نوشتن شعارها بر روي پلاکاردها مشغول مي شوند. چند تايي کاريکاتور مي کشند و بقيه هم به تنظيم شعارهاي جديد مشغول هستند. سعي مي کنيم حداقل قسمتي از اعتراضمان به نحوه ي برخورد جامعه و مسئولان با مبتلايان به ايدز، ناگزيري زنان از موقعيت هاي ابتلا به ايدز، نبود آموزش کافي براي مبارزه با آن، فقر مسبب ايدز، نبود حمايت از کودکان دربرابر اين بيماري را در کلماتمان انعکاس دهيم:

 

_ کاهش خشونت جنسي ، کاهش ابتلا به ايدز است.

_ رابطه ي جنسي سالم رابطه ي جنسي برابر است.

_ چرا زنان نمي توانند درباره ي مسايل جنسي خود با شريک جنسي شان آزادانه صحبت کنند؟

_ مبارزه براي برابري زنان و مردان همراه است با مبارزه با ايدز

_ زن زير 18 سال مبتلا به ايدز، هنوز يک کودک است.

_ کودکان قربانيان جديد رو به رشد ايدز

_ ما بچه ها حق داريم سالم زندگي کنيم

_ فقر بچه ها مساوي است با گسترش ايدز در بين آنها

_ ايدز در فقر زاده مي شود، در فقر گسترش مي يابد، به فقر بيشتر منجر مي شود

_ خانه ي امن ما کودکان کجاست؟

_ چه کسي مسئول اطلاع رساني به کودکان است؟

_ آموزش بهداشت جنسي در مدارس باعث کاهش ابتلا به ايدز مي شود

_ مهم ترين راه پيشگيري از ايدز استفاده از کاندوم است

_ اعمال خشونت و زندان کردن معتاد به غير از اشاعه ي بيماري ايدز نتيجه ي ديگري ندارد

- مبارزه با ايدز با مبارزه براي برابري زنان و مردان همراه است

-اعتياد ، آميزش جنسي ناسالم و ايدز در يک مثلث به هم گره خورده اند

 

در اين جمع گرم و صميمي و مرکب از افراد مبتلا به ايدز و غير آن، کاورهاي سفيدمان مان را روي مانتو و لباس هاي گرم کننده ي زمستاني مان به تن مي کشيم. روي برخي از آنها نوشته ايم "من اچ آي وي مثبت هستم " و روي برخي ديگر نوشته ايم "من اچ آي وي منفي هستم" و جالب آن که بيشترين مي خواهند "مثبت " ها را بپوشند و مي پوشند و حتي برخي که منفي نصيبشان شده علامت منفي را به مثبت تبديل مي کنند... حالا بيشتر ما "اچ آي وي مثبت هستيم"...براستي چه فرقي با يکديگر داريم؟

از مرکز انجمن پرسپوليس در محله ي شوش تهران راهي مي شويم به قصد محوطه ي تئاتر شهر تهران در تقاطع خيابان ولي عصر و انقلاب. در اتوبوس که هستيم چشمهاي مردم خيابان را به طرف خود بر مي گردانيم. چه کسي باز هم فکر خواهد کرد که مبتلايان به ايدز بايد قرنطينه شوند؟ چه کسي فکر خواهد کرد که يک اچ آي وي مثبت فرقي با ديگران دارد؟ خوشحالم که در بروشور برنامه در اين باره اطلاعاتي آمده است." اچ آي وي چگونه منتقل مي شود؟ فقر وايدز،ايدز، دولتها و نهاد هاي بين المللي، کودکان و ايدز، آموزش بهداشت جنسي ، زنان و ايدز، اعتياد و ايدزو..".از اطلاعات ارائه شده در بروشور است..... از اتوبوس پياده مي شويم و با ورود ما به محوطه تئاتر شهر ، پلاکاردهايمان با رنگ هاي زرد و آبي و قرمز و... به پرواز در مي آيند.

بچه هاي کار هم از راه رسيده اند و پلاکارد به دست توجه عموم را جلب خود مي کنند... چه کسي آموزش، اطلاعات و امکانات لازم را در اختيارشان قرار مي دهد؟ بچه ها روي پارچه ي سفيد بزرگي که پهن شده است خم مي شوند و از هرگوشه اي دنياي کودکانه شان را نقش مي زنند...

با استقبال خوب مردم مواجه مي شويم و جمعيت هر لحظه بيشتر مي شود. عده اي شعارها را مي خوانند. برخي سوال مي کنند ، مثلا مردي مي پرسد "رابطه برابر جنسي يعني چه" و ديگري برايش توضيح مي دهد. برخي از روش هاي پيگيري از ايدز سوال مي کنند و توضيحاتي مي شنوند و حتي کاندوم دريافت مي کنند. مردي که حرکت ما را درست تلقي مي کند ادعا مي کند مسئولان هم بايد آگاه شوند و صرفاً با آگاهي مردم مشکلات حل نمي شوند. او به مراکز انتقال خون براي مثال اشاره مي کند که در اين مورد رفتار مناسبي با مبتلايان به اچ آي وي ندارد.

برنامه با اجراي موسيقي به دقايق آخر خود مي رسد. و بعد از آن زنان در حالي که سرود جنبش زنان را مي خوانند دور محوطه را همراه با شعارهايشان مي گردند و يک صدا مي خوانند: جهان ديگري ممکن است.

 

كنفرانس بين‌المللى پاريس ـ خشونت عليه زنان، جنايت عليه بشريت

سه شنبه 8 آذر ۱۳۸۴ - 29 نوامبر ۲۰۰۵

همبستگی ملی:به ابتكار فدراسيون بين المللى زنان عليه بنيادگرايى و كميسيون زنان شوراى ملى مقاومت ايران يك كنفرانس بين المللى تحت عنوان خشونت عليه زنان، جنايت عليه بشريت در مركز گردهماييهاى شهر سرژى در شمال پاريس برگزار گرديد.

در اين كنفرانس كه به مناسبت روز بين المللى مبارزه با خشونت عليه زنان برگزار شد، تنى چند از چهره هاى فعال مبارزه براى حقوق و برابرى زنان از كشورهاى آمريكا، فرانسه، انگلستان، سوئد، اسپانيا، ايتاليا و همچنين نمايندگان مقاومت ايران حضور داشتند و به سخنرانى پرداختند. همچنين پيام خانم مريم رجوى رييس جمهور برگزيده مقاومت ايران به اين كنفرانس براى حاضران قرائت گرديد.

خانم اليزابت سيدنى از انگلستان، رئيس فدراسيون بين المللى زنان عليه بنيادگرايى و رييس سابق شبكه بين المللى زنان ليبرال، خانم ليندا آزموندسون رييس اجرايى اقدامات اجتماعى براى جلوگيرى از نقض حقوق زنان در آمريكا، خانم سروناز چيت ساز مسئول كميسيون زنان در شوراى ملى مقاومت ايران، خانم ويولت داگر رييس كميته عربى حقوق بشر در فرانسه و

شمار ديگرى از فعالان حقوق زنان راههاى مقابله با خشونت عليه زنان را مورد بحث و بررسى قرار دادند.

در آغاز كنفرانس خانم اليزابت سيدنى رييس فدراسيون بين المللى زنان عليه بنيادگرايى با ارائه آمار و ارقام تكاندهنده اى از اعمال خشونت عليه زنان در كشورهاى مختلف، به ايران تحت حاكميت آخوندها به عنوان جهنمى براى زنانى كه روزمره قربانى خشونت چه در داخل خانواده و چه در سطح جامعه مى شوند، اشاره كرد.

خانم سيدنى به تشريح ارتباط ميان رشد پديده منحوس بنيادگرايى و ارتجاع و اعمال خشونت عليه زنان پرداخت و گفت در ايران رژيمى حاكم است كه خشونت عليه زنان را در قوانين و در كاركردهاى حكومت نهادينه كرده است و مردان را به اعمال خشونت عليه زنان تشويق مى كند.

پس از سخنرانى خانم سيدني، خانم هلن فتح پور پيام رييس جمهور برگزيده مقاومت خطاب به كنفرانس را قرائت نمود. رييس جمهور برگزيده مقاومت در اين پيام گفت: ما در مبارزه با بنيادگرايى به اين حقيقت رسيديم كه خشونت و سركوب نتيجه طبيعى نابرابرى است. مردان با نفى خشونت و محترم شمردن حقوق و آزاديهاى زنان، انسانيت خود را زنده مى كنند. زيرا آنها وقتى به سركوبى زنان مشغولند، خودشان هم از انسانيت دور مى شوند.خشونت بايد متوقف شود زيرا هم مانع پيشروى و تكامل جامعه است و هم مردان را از هويت انسانى شان دور مى كند. بنابراين تا هنگامى كه خشونت عليه زنان ادامه دارد، اگر جامعه در يك زمينه پيشرفتى به دست آورد، پايدار نخواهد بود. در روز جهانى مبارزه با خشونت عليه زنان، بايد به خشونت همه جانبه شگفت انگـيز عليه زنان ايران توجه نمود. در كشور ما سركوب و فشار و آزار،نه فقط جان، امنيت و حيثيت زنان، بلكه روح، روان و هويت انسانى آنان را دائماً درهم مى كوبد.

خانم رجوى در پيام خود تاكيد كرد مقاومت ايران كه آنتى تز و سد سديدى در برابر بنيادگرايى است، راه مقابله با خشونت عليه زنان را در آرمان رهايى و برابرى زنان يافته است. بنيادگرايى كه با زن ستيزى حيات خود را حفظ مى كند، با مبارزه زنان شكست مى خورد...

خانم ليندا آزموندسون رييس اجرايى اقدامات اجتماعى براى جلوگيرى از نقض حقوق زنان از ايالت فلوريداى آمريكا سخنران بعدى كنفرانس بين المللى پاريس بود. وى بر نقش ارتجاع و بنيادگرايى به عنوان عاملى كه خشونت عليه زنان را تشديد كرده، اشاره كرد و خطاب به حاضران گفت: بسيارى از شما ايرانى هستيد و عملكرد رژيم حاكم بر ايران به خوبى نشان مى دهد كه چگونه يك حكومت زن ستيز مذهبى مى تواند باعث ترويج و گسترش پديده خشونت عليه زنان گردد.

خانم والرى ديكسون استاد اخلاق مسيحى از ايالت ماساچوست آمريكا طى سخنانى بر ضرورت مبارزه با بنيادگرايى و قشريگرى به مثابه بزرگترين تهديد حقوق و موقعيت زنان در جهان امروز تاكيد ورزيد.

خانم سروناز چيت ساز مسئول كميسيون زنان شوراى ملى مقاومت ايران گفت: رژيم بنيادگراى ايران از همان ابتدا، اگر چه از حضور زنان براى منافع خود استفاده كرد اما از آنجا كه دستگاه ذهنى آن بر تبعيض جنسى استوار است، در قوانين خود زنان را به عنوان شهروندان درجه دوم محسوب كرد. اين امر خود باعث بسيارى از نابرابرى ها شده و ريشه اصلى بسيارى از اعمال خشونت آميزى است كه عليه زنان صورت گرفته است. در نتيجه بر خلاف بسيارى از كشورها، در ايران خشونت دولتى و قانونى عليه زنان وجود دارد، و نهادهاى قضايى و دولتى بجاى آنكه خود را مكلف به كنترل خشونت عليه زنان بدانند، به خشونت عليه زنان دامن مى زنند، و آنرا ترويج مى دهند.

خانم ويولت داگر رييس كميته عربى حقوق بشر در سخنان خود خطاب به كنفرانس پاريس گفت متاسفانه خشونت عليه زنان چه در كشورهاى غربى و چه در كشورهاى عربى و اسلامى رواج دارد اما در كشورى مانند ايران به خاطر سياستهاى رژيم حاكم اين پديده از گستردگى قابل توجهى برخوردار است.

خانمها آرلين سگوتاس استاد دانشگاه دنور آمريكا در رشته مطالعات زنان، اولاليا لاگوناس رييس انجمن رودا ونتوراى اسپانيا، هلنا فورسبرگ رييس فدراسيون بين المللى زنان مهاجر در سوئد، نلا كندورلي، نويسنده و خبرنگار ايتاليايى و رييس شبكه اطلاع رسانى مديترانه در امور زنان و آليس رز استاد الهيات و روانشناسى بالينى از ايالت جورجياى آمريكا سخنرانان ديگر كنفرانس بين المللى پاريس بودند. آنان ضمن محكوم كردن سياستهاى زن ستيزانه رژيم بينادگراى آخوندى از مبارزه زنان ايرانى عليه حكومت آخوندى تقدير كرده و به ستايش زنان قهرمان اشرف، دژ مستحكم مقاومت ايران پرداختند.

خانم آليس رز براى ابراز همبستگى با شهيدان مقاومت ايران، شمعى را در پايان سخنانش برافروخت.

در ادامة كنفرانس بين المللى پاريس، فيلم كوتاهى از برخى شيوه هاى خشونت عليه زنان در ايران نمايش داده شد كه حاضران را به شدت تحت تاثير قرار داد. سپس به سؤالات شركت كنندگان پاسخ داده شد.

اين كنفرانس با هنرنمايى تعدادى از زنان هنرمند ايرانى و فرانسوى و با اجراى موسيقى ايرانى به پايان رسيد.

 

اطلاعيه شماره ١

راه پيمايی بزرگ زنان عليه قوانين زن ستيز جمهوری اسلامی

کارزار مبارزه برای لغو کليه قوانين ضد زن و مجازات های اسلامی در ايران

نوامبر ٢٠٠۵

اگر مخالف سنگسار هستيد!

اگر مخالف حجاب اجباری هستيد!

اگر مخالف بازداشت و آزار زنان هستيد!

اگر مخالف فرود آمدن شلاق بر پيکر زنان هستيد!

اگر مخالف هر شکلی از مرد سالاری هستيد!

اگر مخالف کليه قوانين نابرابر و قرون وسطايی جمهوری اسلامی عليه زنان هستيد!

به راهپيمايی بزرگ زنان عليه قوانين زن ستيز جمهوری اسلامی در ٨ مارس ٢٠٠۶ بپيونديد!

 

بيش از ٢۵ سال از حيات يکی از زن ستيز ترين حکومتهای جهان می گذرد. حکومتی که ستم بر زنان و سرکوب و بی حقوقی مفرط آنان يکی از پايه های اصلی اش را تشکيل می دهد.

بيش از ٢۵ سال از مبارزه و مقاومت زنان عليه فرودستی و بی حقوقی شان در همه عرصه های سياسي، حقوقي، فرهنگي، اقتصادی می گذرد. زنان شلاق، سنگسار، زندان و شکنجه و اعدام را به جان خريدند، اما تن به احکام قرون وسطايی شريعت ندادند.

٨ مارس امسال فرصت مناسبی است که بار ديگر همبستگی خود با مبارزات زنان در ايران را اعلام کنيم. و اين روز را به يک نمايش شورانگيز وپرشکوه از همبستگی جنبش زنان عليه نظام زن ستيز جمهوری اسلامی بدل کنيم.

ما زنان کارزار لغو قوانين نابرابر عليه زنان به مناسبت روز جهانی زن در تدارک راهپيمايی بزرگی از کشور آلمان به هلند هستيم. (جزئيات اين راهپيمائی اعتراضی که در مقابل دادگاه بين المللی لاهه ختم خواهد شد متعاقبا به اطلاع همگان خواهد رسيد.)

اين راهپيمايی:

جای هر زنی است که قلبش از سنگسار خواهرانش در ايران لرزيده است!

جای هر زنی است که طعم تلخ شلاق را در مقابل حق پوشش چشيده است!

جای هر زنی است که حاضر نيست به فرودستی و نيمه بودن انسان تن دهد!

جای هر زنی است که برای حق خود بر بدن خويش مبارزه می کند!

جای هر زنی است که برای حق تعيين سرنوشت خود تلاش می کند!

جای هر زنی است که خواهان حق طلاق، حق سفر، حق سقط جنين، حق حضانت و همه حقوق اوليه انسانی است!

جای هر زنی است که حاضر نيست سرنوشتش را به احکام و قوانين قرون وسطايی جمهوری اسلامی بسپارد!

جای هر زنی است که می خواهد دست دين از کليه شئونات جامعه بويژه زندگی زنان کوتاه شود!

اين راهپيمايی جای همه زنان و مردان آزايخواه و نيروهای سياسی مترقی و انقلابی است که خواهان آزادی و برابری ميان زنان و مردان در همه حيطه های زندگی و رفع هرگونه ستم جنسيتی هستند.

 

زنان و مردان آزاديخواه!

حضور قدرتمندانه و متحدانه شما در اين راهپيمايی موجب خواهد شد که صدای مبارزات حق طلبانه زنان ايران را هرچه رساتر به گوش مردم سراسر جهان برسانيم و جنبش جهانی زنان را عليه قدرتهای امپرياليستی که حافظ مردسالاری در گوشه و کنار و جهان هستند، تقويت کنيم.

باشد تا همگام با مبارزات مردم ايران اين نظام قرون وسطائی را برای هميشه به گور بسپاريم.

باشد تا بر تارک اين مبارزات، مطالبات و خواسته های زنان چون نگينی بدرخشد. چرا که ميزان آزادی و پيشرفت يک جامعه با ميزان آزادی و پيشرفت زنان آن جامعه مشخص می شود.

 

کارزار مبارزه برای لغو کليه قوانين ضد زن و مجازات های اسلامی در ايران

نوامبر ٢٠٠۵

برای تماس با ما

Zan_dem_iran@hotmail.com

www.karzar-zanan.com

 

پيروزى دو تن اززنان سعودى در انتخابات هيأت مديره اتاق بازرگانى وصنعت جده

پنج شنبه 10 آذر ۱۳۸۴ -  1 دسامبر ۲۰۰۵

ایران:نتايج تحقيقات تعيين اعضاى هيأت مديره اتاق بازرگانى و صنعت جده حاكى از پيروزى بى سابقه دو زن بازرگان سعودى در اين انتخابات است.

به گزارش ايرنا، لاما ال سليمان يكى از دو زن پيروز در اين انتخابات ديروز به خبرگزارى فرانسه در جده گفت: من خيلى خوشحال ، اما همچنان متعجب و شگفت زده هستم.

انتخابات تعيين هيأت مديره اتاق بازرگانى وصنعت جده، اولين انتخابات درعربستان سعودى بود كه زنان به عنوان نامزدهاى انتخاباتى در آن به رقابت پرداختند. زنان عربستان سعودى كه تحت محدوديت هاى شديد و متعددى قرار دارند، از شركت در انتخابات شهردارى ها كه دراوايل سال جارى برگزار شد، منع شده بودند.

 

مديران زن در اتاق بازرگانى سعودى

چهارشنبه ۹ آذر ۱۳۸۴  - ۳۰ نوامبر ۲۰۰۵

شرق:زنان سعودى براى انتخاب هيات مديره اتاق بازرگانى و صنعت كشورشان به پاى صندوق هاى راى رفتند. براى اولين بار در تاريخ بازرگانى اين كشور نام مديران زن در فهرست نامزدهاى مديريت اتاق قرار داشت، اما با وجود اين تكان تاريخى، حضور زنان در اين انتخابات كمرنگ تر از حد انتظار بود. ۲۸۰۰ شركت سعودى به نام زنان در اتاق بازرگانى و صنعت به ثبت رسيده است. حدود ۵۰ نفر از بانوان سعودى روز يكشنبه پاى صندوق هاى راى رفتند. فتين بونداجى مدير واحد امور بانوان در اتاق بازرگانى مى گويد كه انتظار داشت حضور زنان پررنگ تر باشد. اين انتخابات گام مهمى براى زنان عربستان به شمار مى آيد چرا كه در اوايل امسال آنها از شركت در انتخابات شوراى شهرها منع شدند. با وجود شكوفايى جنبش زنان در عربستان سعودى، آنها هنوز درگير محدوديت هاى فراوان خصوصاً در انتخابات سياسى و همچنين در رانندگى هستند. اما بسيارى از زنان عربستان حضور ۱۷ نامزد زن را در ميان فهرست كانديداها، يك پيروزى در عرصه بازرگانى قلمداد مى كنند. در اين انتخابات كلاً ۷۱ نامزد وجود داشت كه براى ۱۲ كرسى با يكديگر رقابت مى كردند. شش كرسى ديگر توسط افراد منتخب وزير بازرگانى و صنعت پر خواهد شد. هفت نفر از زنان شركت كننده خود را نمايندگان احزاب سياسى معرفى كردند و بقيه به صورت وابسته به كانديداهاى مرد و يا كاملاً مستقل در اين انتخابات شركت داشتند. بسيارى عقيده دارند كه اين حركت مقدمه اى است براى فعاليت زنان سعودى در عرصه سياست. خانم بونداجى در اين رابطه مى گويد: بيست سال پيش من حتى تصور نمى كردم كه بتوانم كار كنم، اما زمانه عوض شده است. مردان كم كم به حضور زنان بها مى دهند. زنان سعودى تجربه انتخاباتى قابل توجهى ندارند، بنابراين بايد به صورت وابسته به مردان وارد عرصه مى شدند و البته اگر مردان كرسى ها را به دست آورند، آنها در رده هاى پائين تر مديريت قرار خواهند گرفت.