زنان:سه شنبه 8 آذر ۱۳۸۴ - 29 نوامبر ۲۰۰۵

 

 

مدیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد: خشونت علیه زنان و دختران ، ایدز را همه گیر می کند // شکل جدیدی از برده داری زنان در حال افزایش است

دوشنبه 7 آذر ۱۳۸۴ - 28 نوامبر ۲۰۰۵

مدیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد با اذعان به اینکه صدها میلیون زن و دختر بطور مستمر از حقوق انسانی محروم شده اند ، گفت: خشونت و استثمار همچنان زنان و دختران را در مقابل ابتلا به عفونت HIV آسیب پذیرتر می کند و به انتشار همه گیر ایدز کمک می نماید.

به گزارش خبرگزاری مهر ، ثریا احمد عبید مدیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد (UNFPA) با اشاره به خشونت های جهانی علیه زنان و دختران ، افزود: زنان و دختران همچنان در معرض خطر خشونت خانگی و بدرفتاری در داخل خانه های خود قرار دارند. دختران را مجبور به ازدواج زودرس می کنند. در شرایط جنگ و بحران، تجاوز به زنان و دختران به عنوان یک راهبرد نظامی بکار گرفته می شود.

 

وی همچنین قاچاق زنان که شکل جدیدی از برده داری تلقی می شود را در حال افزایش دانست و گفت: خشونت علیه زنان نه تنها سلامت آنان را تهدید می کند بلکه نقض حقوق انسانی آنها نیز محسوب می شود. در عین حال این موضوع هزینه اجتماعی و اقتصادی سنگینی را نیز برای زنان ، خانواده های آنان ، اجتماع و کشورهایشان در بر دارد.

ثریا احمد عبید ، ادامه داد : باید با قدرت بر علیه انواع خشونت بر علیه زنان و دختران سخن بگوییم و نشان دهیم که کوچکترین تحملی برای چنین اعمالی نداریم . بایستی معیارها و نگرش های اجتماعی را که از تبعیض و خشونت علیه زنان و دختران چشم پوشی می کنند تغییر داد. این قدم اول است و مستلزم افزایش آگاهی، تغییر رفتار و بسیج اجتماعی است.

وی قدم دوم را حمایت های قانونی خواند و گفت: باید نظام های قانونی و حقوی و اصول قانون مداری را تقویت کنیم. حقوق زنان از جمله حق آنان به داشتن درآمد ، دارایی، امنیت و توارث بایستی محفوظ بماند و آنانی که ناقض این قوانین هستند را تحت پیگرد قانونی قرار داد.

مدیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد ، قدم سوم را تهیه و ارائه خدمات و اطلاعات بهداشتی خواند و افزود: باید با تلاش بیشتر حقوق جنسی و باروری از جمله حق برخورداری از تنظیم خانواده ، مادری ایمن و پیشگیری از HIV را تضمین نماییم.

وی گفت: صندوق جمعیت ملل متحد همراه با طیف گسترده ای از شرکای خود تلاش می کند خشونت علیه زنان را حذف نموده توانمندی سازی زنان، مسئولیت پذیری مردان، برابری جنسیتی و بهداشت و حقوق باروری را ارتقا دهد. زیرا، بر این عقیده هستیم که این رویکرد جامع ما را به دنیایی نزدیکتر می کند که در آن زنان و دختران بتوانند بدون ترس و خشونت زندگی کنند، استعدادهایشان شکوفا شود و زنان و مردان با اعتماد به نفس و احترام متقابل زندگی نمایند.

 

خشونت، عامل اصلی خودکشی زنان در تاجیکستان

جمعه 4 آذر ۱۳۸۴–  25 نوامبر  ۲۰۰۵

بی بی سی:در کنفرانس مبارزه با خشونت خانوادگی که روز آدینه (25 نوامبر) در شهر دوشنبه آغاز شد، از افزایش موارد خودکشی در میان زنان در تاجیکستان ابراز نگرانی شده است.

این همایش دوروزه که به مناسبت "روز جهانی مبارزه با زن آزاری" برگزار می شود، بیش از 150 کارشناس و نماینده نهادهای دولتی و غیردولتی، سازمانهای بین المللی و رسانه ها را گردهم آورده است.

آلان کوآنن، رئیس مرکز سازمان امنیت و همکاری اروپا در دوشنبه که از برگزارکنندگان این همایش است، ضمن سخنرانی در این رویداد، وابستگی اقتصادی زنان را "ریشه خشونت در خانواده ها" ارزیابی کرد.

به گفته آقای کوآنن، مرکز سازمان امنیت و همکاری اروپا در ماه ژوئیه در دوشنبه نخستین پناهگاه برای زنانی را باز کرده است که در خانواده های خود مورد آزار و خشونت قرار گرفته اند.

موزونه حکیم بایوا، مسئول پناهگاه موسوم به "گلرخسار" که این سازمان در شهر خجند، مرکز ولایت سغد، تاسیس داده است، می گوید این پناهگاه تا کنون 11 زن و 15 کودک آسیبدیده را تحت حمایت قرار داده است.

سازمان امنیت و همکاری اروپا در دو سال اخیر همچنین ده مرکز اطلاعاتی برای ارائه کمکهای حقوقی و روانی به زنان، تربیت برابری جنسیتی و جلوگیری از خشونت خانگی تاسیس کرده است.

با این حال، نگرانیها از افزایش موارد زن آزاری در تاجیکستان وحود دارد. نمایندگان برخی از سازمانهای غیردولتی خشونت خانگی را از دلایل اصلی بالا رفتن میزان خودکشی در میان زنان دانسته اند.

بنا به نتایح تحقیقاتی که سازمان موسوم به "زن و زمین" انجام داده است، در شش ماه سال جاری حدود 200 مورد خودکشی و خودسوزی زنان در تاجیکستان ثبت شده است که عمدتا از خشونت خانوادگی منشا می گیرد.

گفته می شود، در شش ماه سال جاری تنها در ولایت سغد، در شمال تاجیکستان، حدود 130 مورد خودکشی ثبت شده است که در 98 درصد آن زنان خودکشی کرده اند.

در همایش امروز آزار زنان در خانواده، چندزنی، ازدواج اجباری، سوء استفاده جنسی و تبعیض جنسیتی از موارد عمده خشونت علیه زنان در جامعه تاجیکستان عنوان شده است.

شرکت کنندگان کنفرانس امروز از دولت تاجیکستان خواسته اند برای حمایت حقوقی و اجتماعی از آسیبدیدگان خشونت خانوادگی قانونی تصویب کند.

به گفته نلا صفروا، یک مسئول سازمان "زنان حقوقدان" تاجیکستان پیشنویس این قانون دو سال پیش از سوی چند سازمان غیردولتی و کارشناسان مستقل تهیه شده و در آن زمینه های حقوقی برای جلوگیری از حشونت در خانواده پیشبینی شده است.

خانم صفروا افزود: "در خانواده زن از حقوق مساوی با مرد برخوردار نیست و برای حمایت زنان از خشونت خانوادگی در تاجیکستان نیاز به تصویب یک سند حقوقی هست."

ولی دکتر محکمبای محمودف، نماینده پارلمان تاجیکستان گفت که پیش از تصویب قانون جدیدی در زمینه جلوگیری از خشونت خانوادگی باید به اجرای کامل قوانین موجوده تلاش کرد.

کنفرانس مبارزه با خشونت خانوادگی همچنین به خاطر تقویت و تضمین حقوق دارایی یا مالکیت زنان خواستار اصلاح قوانین مدنی، خانواده و زمین در تاجیکستان شده است.

شرکت کنندگان این کنفرانس همچنین راههای ارائه کمکهای روانی به قربانیان خشونت خانوادگی، مثلا از طریق بازآموزی روانشناسان و حقوقودانها را بررسی کردند، زیرا پایین بودن سطح معرفت حقوقی زنان از عوامل اصلی آسیب پذیری آنها ارزيابی شده است.

گفته می شود، در جوامعی چون تاجیکستان، که سنت و فرهنگ پدرسالارانه ریشه قوی دارد، زنان معمولا در صورت اعمال خشونت علیه آنها از شکایت به نهادهای ذیدخل دولتی و تقاضای کمک از سازمانهای غیردولتی خودداری می کنند.

 

شكايت سه زن اماراتي از كارفرما به علت تبعيض در يك بانك

جمعه 4 آذر ۱۳۸۴–  25 نوامبر  ۲۰۰۵

سه زن اماراتي، كارفرمايان خود را به اعمال تبعيض در محيط كار متهم كرده اند.

به گزارش بخش بين الملل گروه كارگري ايلنا، به نقل از "گلف نيوز"، اين زنان اماراتي گفتند كه در شرايط فعلي كه مقامات و مسئولين، بخش خصوصي را به ملي گرايي تشويق مي كنند، اين گونه اعمال و رفتارها از جانب كارفرمايان قبيح و غيرقابل توجيه است.

اين سه زن اماراتي، سوفيا الزاروني، زهرا الانصاري وحنان محمد، هر سه در "يونايتد بانك ليميتد" در دوبي كار مي كنند.

"الزاروني" گفت: "هيچگاه به ما فرصتي داده نشده تا شايستگي هاي خود را نشان دهيم. من مجبور به ورود اطلاعات در بانك هستم درحالي كه من به عنوان يك تحليل گر اعتبار مشتريان استخدام شده بودم. من اين همه سال درس نخوانده ام تا در قسمت ورود اطلاعات بانك كار كنم."

وي اين عمل بانك را تحقيرآميز خواند و افزود: بانك به ما فرصت نماز خواندن و يا ناهار نمي دهد. برخي اوقات نيز ما مجبور به اضافه كاري مي شود كه هيچ حقوقي در بر ندارد. همچنين از تعطيلات 2 روزه آخر هفته نيز محروم هستيم.

"حنان محمد" نيز گفت: آنها ما را مجبور به انجام كارهايي كه وظيفه ما نيست مي كنند. اگر ما به علت ترافيك، نيم ساعت دير برسيم، حقوق نصف روز را به ماه مي دهند.

آنها همچنين اظهار كردند كه به همراه ديگر كاركنان بانك، شكايتي را برعليه بانك در وزارت كار و امور اجتماعي تنظيم نموده است و در انتظار مداخله و اقدامات وزارتخانه مي باشند.

آنها همچينن موضوع را با تلفن قرمز پليس كه براي حل مشكل كارگران و كاركنان در اسرع وقت است، در ميان گذاشته اند.

مقامات و مسئولين وزارت كار مي گويند كه وزارتخانه بارها و بارها شكاياتي مشابه را از كارگران و كاركنان تبعه امارات در بخش خصوصي دريافت كرده است.

"عارف باقر"، يك مقام مسئول پليس حقوق بشر دوبي گفت: اگر ما اينچنين شكاياتي را دريافت كنيم سعي مي كنيم با گوش كردن به سخنان طرفين ماجرا، مسئله را حل كنيم.

 

گفت وگو با اولين رئيس جمهور زن آفريقا

مدعى احياى ليبريا

شنبه ۵ آذر ۱۳۸۴- ۲۶ نوامبر ۲۰۰۵

ايسنا: الن جانسون سرليف ۶۷ ساله براى راه يافتن به دانشگاه هاروارد مدت ها پيش خدمتى كرد و  پس از اتمام تحصيلاتش به عنوان اقتصاددان در بانك جهانى مشغول به كار شد. وى در انتخابات رياست جمهورى ليبريا كه چندى پيش برگزار شد، به عنوان نخستين زن تاريخ قاره سياه به رياست جمهورى رسيد و به عنوان بانوى آهنين ملقب شد. تايم مصاحبه اى با وى انجام داده كه مى خوانيد.

•شما نخستين زنى هستيد كه براى رهبرى يك كشور آفريقايى انتخاب شد. اين انتخاب در نظر شما به چه معنا است؟

اين مسئله بدان معنا است كه مسئوليت بزرگى بر دوشم نهاده شده تا انتظارات مردم ليبريا و زنان آفريقايى را برآورده كنم. من با چالشى جدى مواجهم. از اين پس اعمالم زير ذره بين قرار خواهد گرفت. هر آنچه انجام دهم يا بگويم ،  اينكه چگونه برنامه هاى توسعه ليبريا را پيش ببرم و چگونه بتوانم به ترويج صلح و آشتى در آفريقا بپردازم، همه و همه زير نظر قرار خواهد گرفت. منتقدان بسيارى هستند كه شكست من را انتظار مى كشند نه به خاطر فعاليت هاى سياسى درازمدتم، بلكه اساساً به اين دليل كه نمى توانند باور كنند زنان نيز قادرند رهبرى كشورشان را در دست گيرند.

•چگونه مى خواهيد ثابت كنيد كه اين اشخاص اشتباه فكر مى كنند؟

مى خواهم بسيار مطلع و آگاه باشم. همچنين از اينكه تجربه ام هنگام فعاليت در بخش خصوصى در مقام رياست دفتر برنامه و توسعه سازمان ملل در آفريقا فرصت بسيار مغتنمى براى گفت وگو با رهبران آفريقايى را در اختيارم گذاشت، بسيار خوشحالم. آنها به نحوى از من استقبال كرده اند، بنابراين با مشكل خاصى روبه رو نيستم.

•آيا به عنوان يك زن برنامه هاى ديگرى همراه خود داريد؟

توجه خاص به نيازهاى بشرى. شايد اين مسئله ناشى از حس مادرى و تعاملم با ديگر زنان باشد، زنانى كه در جنگ و صلح همواره بار سنگينى را بر دوش خود داشته اند.

• صرف نظر از جنسيت، بايد شاهد چه تفاوت هايى در دوره رياست جمهورى شما باشيم؟

درصددم تا برنامه اصلاحات منسجم و دقيقى تنظيم كنم كه بر مبناى آن تغييرات بنيادينى كه مدت ها بدان نياز مبرم بود، ايجاد كنم. احياى مجدد ليبريا، نظم جديد سياسى، اقتصادى و اجتماعى در پى خواهد داشت. اين اصلاحات گسترده شامل اصلاحات در زمينه هاى قضايى، قانون اساسى، خدمات اجتماعى، اراضى و تمركززدايى قدرت است.

• ژرژ وه آ، ستاره  سابق فوتبال ليبريا و رقيب سرسخت شما در انتخابات رياست جمهورى، اين انتخابات را «تقلب آميز» خواند. نظر شما در اين باره چيست؟

چنين اتهاماتى بر پيروزى كه به همه مردم ليبريا تعلق دارد، ضربه زده است؛ اما فكر نمى كنم كه اين اظهارات پايه و اساسى داشته باشد.

• هواداران جوان و خشمگين وه آ را چگونه آرام خواهيد كرد؟

با آنها صحبت كرده و اطمينان خاطر خواهم داد كه به نفع همه ما است كه به حركت ادامه دهيم. مى توانيم اين جوانان را قانع كنيم تا همراه ما شوند.

• ليبريا پس از ۱۴ سال جنگ داخلى به شدت دچار تفرقه شده است. چه افرادى را به دولت خود وارد خواهيد كرد تا قادر باشند زخم جنگ را التيام بخشند؟

به تمامى احزاب سياسى، گروه هاى قومى و مذهبى نگاه خواهيم كرد تا افرادى را كه صداقت و كفايت لازم را داشته باشند، انتخاب كنيم.

• سخت ترين لحظه تاريخ زندگى شما چه زمانى بوده است؟

پس از كودتاى نافرجام سال ،۱۹۸۵ همراه ۱۲ شبه نظامى كه همگى كشته شدند، دستگير و زندانى شدم. بايد اعتراف كنم كه در آن مقطع زمانى اندكى احساس ترس مى كردم؛ اما در ادامه مصمم تر شدم تا راه خود را براى ايجاد تغييرات ادامه دهم.

• نقاط ضعف شما چيست؟

بارها از اعتمادى كه به مردم داشتم نااميد شدم. مى توانم برخى اوقات كمى خشك و خشن باشم، گمان مى كنم لقب «زن آهنين» نيز از همين مسئله نشأت مى گيرد.

• روياى كودكى شما چه بود؟

اين كه روزى با پوست سياه از خواب بلند نشوم. به خاطر رنگ پوستم مورد اذيت و آزار قرار مى گرفتم. البته روياى من غيرقابل تحقق بود.

 

فاطمه اسدي: در متن صريح قانون خشونت عليه زنان مجاز است

دوشنبه 7 آذر ۱۳۸۴ - 28 نوامبر ۲۰۰۵

شرق‌آنلاين: معاون دادگاه خانواده به مناسبت گراميداشت روز جهاني امحاي خشونت عليه زنان ضمن اشاره به ماده 1379 قانون مدني كه بر مبناي آن، تنبيه كودكان براي تربيت فرزندان در حد عرف  مجاز است گفت: متاسفانه كسي نيامده ببيند كه همين فرزندان امروز مادران و پدران آينده كشور هستند. پس چگونه مي توان توقع  داشت از كودكي كه كتك خورده در سن بزرگسالي كودك خود را كتك نزده و با همسر خود مهرباني كند.

وي با اشاره به افزايش ميزان خشونت عليه زنان در كشور گفت: ما در قوانين نوشته شده كشورمان قوانيني را داريم كه نه تنها به نفع زنان نيست بلكه ضرر و زيان نيز براي آنان دارد و باعث اعمال خشونت بيشتر عليه آنان مي شود.

وي افزود: در تمام كشورهاي جهان خشونت عليه زنان صورت مي گيرد ، اما نظام حمايتي از زن در آن كشورها نظامي مقتدر و متناسب با برخوردهاي موجود است.

 

مشهورترين زن محکوم به اعدام در ايران فعلاً از طناب دار رهيد

چهار شنبه 2 آذر ۱۳۸۴–  23 نوامبر  ۲۰۰۵

محمود هاشمی شاهرودی، رئيس قوه‌ قضائيه ايران با صدور حکمی از اعدام شهلا جاهد که از سوی دادگاه به عنوان قاتل همسر يکی از بازيکنان سابق تيم ملی فوتبال ايران شناخته شده است جلوگيری کرد.

آقای شاهرودی در پاسخ به درخواست عبدالصمد خرمشاهی، وکيل شهلا جاهد دستور داده است که اجرای حکم اعدام که مورد تأييد ديوان عالی کشور قرار گرفته و نهايی شده بود متوقف شود تا بررسی مجدد در مورد آن صورت گيرد.

با اينکه چند دادگاه در مراحل مختلف دادرسی، شهلا جاهد را قاتل شناخته اما وکيل او طی نامه ای به رئيس قوه قضائيه نوشته بود شواهد و مستنداتی حاکی از بيگناه بودن موکلش دارد.

شعبه ۲۶ ديوان عالی کشور در ۲۸ دسامبر (هشتم دی) سال گذشته حکم قصاص شهلا جاهد را که از سوی شعبه ۱۱۵۴ دادگاه جنايی تهران صادر شده بود تأييد کرد.

شعبه پانزده تشخيص ديوان عالی کشور نيز اين حکم را مورد تأييد نهائی قرار داد.

فاطمه (لاله) سحرخيزان همسر ۳۲ ساله ناصر محمدخانی بازيکن سابق تيم ملی فوتبال ايران در هفدهم مهر ۱۳۸۱ در خانه خود و در حالی که همسرش همراه با تيم پرسپوليس در آلمان به سر می برد و فرزندانش در مدرسه بودند با ضربات چاقو به قتل رسيد.

پليس در مراحل تحقيق در مورد پرونده به ارتباط پنهان ميان ناصر محمدخانی و شهلا جاهد پی برد و با يافتن قرائنی عليه شهلا جاهد دست به بازداشت او زد.

شهلا جاهد در مراحل بازجويی خود را همسر موقت (صيغه ای) ناصر محمدخانی معرفی و به قتل همسر عقدی او اعتراف کرد اما سپس در دادگاه منکر اعترافات خود شد و فرد ديگری را به عنوان قاتل معرفی کرد.

دادگاه طی روندی طولانی که از خبرسازترين پرونده های جنايی ايران شد سرانجام شهلا جاهد را قاتل شناخت و حکم به قصاص (اعدام) او داد.

 

حذف خشونت عليه زنان مستلزم تغيير تفكر است

چهار شنبه 2 آذر ۱۳۸۴–  23 نوامبر  ۲۰۰۵

مهر: كوفى عنان در پيامى به مناسبت روز بين المللى حذف خشونت عليه زنان (۲۵ نوامبر ۲۰۰۵ برابر با ۴ آذر ۱۳۸۴) گفت: حذف خشونت عليه زنان مستلزم تغيير فكرى است كه هنوز بسيار عادى و عميق است و خشونت عليه زنان را قابل قبول مى داند. در اين پيام آمده است: خشونت عليه زنان در جهان به گونه اى گسترده باقى مانده است. زنان همچنان با اين زشت ترين نماد نظام مند تبعيض و نابرابرى در حقوق و در زندگى روزمره خود در سراسر جهان روبه رو هستند. اين امر در هر منطقه جهان، كشور و فرهنگ بدون در نظر گرفتن سطح درآمد، طبقه اجتماعى، نژاد و قوميت اتفاق مى افتد. در ادامه پيام عنوان شده است: خشونت جنسى همچنين موجب تخريب كل جامعه مى شود و مى تواند مانع مشغول بودن به كار مولد و حضور دختران در مدارس شود و زنان را در برابر رابطه جنسى اجبارى و غيرايمن كه نقش كليدى در گسترش بيمارى ايدز و ويروس آن ايفا مى كند، آسيب پذيرتر مى كند. در قسمت ديگرى از پيام عنان آمده است: اين موضوع اثرات عميق و پايدارى بر تمامى خانواده به ويژه بر نسل هاى آتى مى گذارد. به همين دلايل امسال «۱۶ روز فعاليت عليه خشونت جنسى» كه از امروز شروع مى شود موجب توجه ويژه دولت ها، نهادهاى سازمان ملل متحد و فعالان جامعه مدنى به عواقب زيان آور خشونت عليه زنان در سعادت همه جانبه جهان خواهد شد. دبيركل سازمان ملل متحد عنوان داشته است: در اجلاس سران در ماه سپتامبر، رهبران جهان متعهد شده اند تلاش خود براى حذف هر گونه خشونت عليه زنان و دختران را مضاعف نمايند. ما مى دانيم اين امر مستلزم تغيير تفكرى است كه هنوز بسيار عادى و عميق است و خشونت عليه زنان را قابل قبول مى داند. عنان افزوده است: اين به آن معنى است كه رهبران نشان دهند به عنوان مثال هنگامى كه خشونت عليه زنان به وقوع مى پيوندد، زمينه براى تحمل آن وجود ندارد و هيچ بهانه اى قابل قبول نيست. در اين روز بين المللى حذف خشونت عليه زنان اجازه دهيد تعهد خود را نسبت به اين ماموريت مهم تجديد نماييم.