زنان:چهار شنبه 2 آذر ۱۳۸۴–  23 نوامبر  ۲۰۰۵

 

 

 

 

كارگران سياه پوست زن در برزيل، بيشترين قربانيان تبعيض نژادي هستند

یکشنبه 29  آبان ۱۳۸۴–  20 نوامبر  ۲۰۰۵

زنان سياه پوست برزيلي ، بيشترين آمار تبعيضات نژادي در برزيل را تشكيل مي دهند و درآمد آنها 30 درصد سفيدپوستان مرد در برزيل است.

به گزارش بخش بين الملل گروه كارگري ايلنا ، به نقل از خبرگزاري "پرنسا لاتينا"، مطابق تحقيقات موسسه تحقيقات اقتصادي در برزيل و صندوق توسعه زنان در سازمان ملل ، 21 درصد زنان سياه پوست برزيليايي به كارهايي همچون كلفتي مشغولند و 23 درصد ديگر آنها نيز به كارهاي اداري مشغولند .

بر پايه اين تحقيقات ، اين آمار در بين زنان سفيد پوست به ترتيب 5/12 و 30 درصد مي باشد.

نرخ بيكاري در ميان زنان سياه پوست (16.6 درصد) دو برابر نرخ بيكاري در ميان زنان سفيدپوست (8.3 درصد) است و همچنين زنان سياه پوست دسترسي كمتري به آموزش ، كالاها و خدمات دارند .

برزيل كه با جمعيت 186 ميليون نفري، پنجمين كشور پرجمعيت جهان است ، از 7/44 درصد سياه پوستان و دورگه ها و 7/53 درصد سفيدپوستان تشكيل شده است . باقي جمعيت اين كشور را بومي ها و آسيايي ها تشكيل مي دهند.

برزيل پس از نيجريه دومين كشوري است كه بيشترين سياه پوستان را داراست .

 

زنان و جامعه: محاکمه مجدد قدیمی ترین زن زندانی در ایران، کمبودهای قانون حمایت از کودکان، زنان بیسرپرست و حقوق زنان در ترکیه

شنبه 28  آبان ۱۳۸۴–  19 نوامبر  ۲۰۰۵

در برنامه این هفته «زنان و جامعه» ضمن مروری بر رویدادهای مهم مربوط به زنان، از وضع قدیمترین زن زندانی در جمهوری اسلامی با خبر می‌شویم و سپس خانم گیتی پورفاضل وکیل دادگستری و حقوقدان نظراتش را دردرباره کمبودهای قانون حمایت از کودکان و زنان بی‌سرپرست به رادیو فردا می‌گوید. در بخش پایاینی این برنامه از تلاشهای فمینیستهای اسلامی و لائیک ترکیه درباره قانون منع حجاب در این کشور آگاه می شویم.

شیرین فامیلی (رادیو فردا): روز سه شنبه 24 آبان سالروز تصویب قانون زنان و کودکان بی‌سرپرست بود. این قانون در سال 1371 به تصویب رسید و بر اساس آن سازمان بهزیستی مکلف است که زنان و کودکان بی‌سرپرست را شناسایی کند و آنها را تحت حمایت قرار دهد. به مناسبت این روز شماری از حقوقدانان از کمبودهای این قانون و مشکلاتی که در عمل وجود دارد یاد کردند.

درباره این که این قانون برای حمایت از زنان و کودکان چه پیش بینیهایی کرده است، نظر گیتی پورفاضل وکیل دادگستری و حقوقدان در تهران را پرسیدم.

گیتی پورفاضل: با توجه به تورمی که وجود دارد و با توجه به گرانی معیشت متاسفانه آنچه که در نظر گرفته شده، بسیار کم است. طبق قانون مثلا برای یک خانواده دو نفره، 30 درصد از مستمری ماهانه مشمولان قانون استخدام کشوری در نظر گرفته شده، 35 درصد برای خانواده‌های سه نفره، 50 درصد برای خانواده‌های 5 نفره و یا بیشتر در نظر گرفته شده، که این کفاف مخارج معمولی را هم نمی‌دهد. همانطور که دولت در قانون پیش بینی کرده و در آیین نامه اجرایی تصویب شده، باید زمینه‌های فرهنگی و آموزشی برای اینها درست شود تا اینها بتوانند بعدا وارد بازار کار شوند. تا ابدالاباد که امکان ندارد مثلا دولت به یک کودک بی سرپرست یا یک زن بی سرپرست کمک نقدی یا غیرنقدی بکند. تا یک مدت زمانی می‌تواند این کار را انجام دهد، تا وقتی که آن شخص بتواند زمینه‌ای برای کار کردنش فراهم شود. مثلا من می‌دانم که بنیادهای خصوصی، چون خودم عضو بعضی از این بنیادها هستم، اینها را در واقع آموزش می‌دهند و بعد آنها وارد بازار کار می‌شوند.

قدیمیترین زن زندانی در جمهوری اسلامی 13 سال است که در زندان به سر می برد

ش. ف: هفته گذشته محاکمه قدیمی ترین زن زندانی در جمهوری اسلامی آغاز شد. او که فاطمه نام دارد 13 سال است در زندان به سر می‌برد و تا به حال دو بار محکوم به اعدام شده است. فاطمه متهم است که مردی به نام مجید را به قتل رسانده است. این پرونده با نقاط مبهمی همراه بوده است. اما فاطمه در دور جدید محاکمه‌اش مطالب تازه‌ای عنوان کرده که اگر درست باشد، او برای نجات جان شوهرش در طول این سالها حقیقت را نگفته است. ماجرا را از زبان وکیل او عبدالصمد خرمشاهی می شنویم.

عبدالصمد خرمشاهی (وکیل فاطمه): در سال 72 وقتی که مجید به قتل رسید، خانم فاطمه و همسرشان دستگیر شدند. و ایشان این قتل را به گردن می‌گیرد و همسرشان هم ظاهرا دو سال در زندان بودند. بعد از 13 سال و بعد از طی چندین جلسه دادگاه، ایشان در جلسه دادگاه مطالبی عنوان کردند که آن اقرار اولیه‌ای که ایشان داشته، منطبق با واقعیت نبوده و مدعی شدند که به خاطر همسرشان این قتل را به گردن گرفتند. حال آن که از ماجرای قتل بی‌اطلاع بودند و به لحاظ نجات همسرشان ایشان این قتل را به عهده گرفتند و تا 13 سال هم به هر حال دوام آوردند، هر چند بیگناه است. مواردی را عنوان کردند که لبه تیز اتهام متوجه همسرشان و برادر همسرشان بود و اگر همسرشان بازجویی بشود و تحقیقات از ایشان شود، و اگر بیگناهی فاطمه ثابت شود، به هر حال در نوع خودش یکی از پرونده‌های نادر خواهد بود.

روحانیون سرشناس سومالی، ختنه زنان را به عنوان عملی ضد اسلام محکوم کردند

معاون دبیر سازمان چتر مذهبی سومالی گفت مثله جنسی زنان در اسلام منع شده و جنایت محسوب می‌ شود. او از تمام دخترانی که از این عمل وحشتناک رنج می برند خواسته است که والدین خود را به دادگاه اسلامی بکشانند و از آنها غرامت طلب کنند. در بسیاری از قبایل سومالی ختنه دختران زمانی که آنها بین 7 تا 9 سال دارند به عنوان یک رسم مذهبی انجام می گیرد. جنبش زنان سومالی سالهاست برای منع ختنه زنان مبارزه می کنند. در ایران هم در شهرها و روستاهای کوچک استان هرمزگان، چندین دهه است که ختنه دختران در میان سنت گرایان سنی به عنوان یک رسم مذهبی انجام می گیرد. فعالان حقوق زنان می گویند پیروزی جنبش زنان سومالی می تواند گام مهمی برای منع ختنه زنان در کشورهای آفریقایی و نیز ایران باشد.

تلاشهای فمینیستهای اسلامی در ترکیه برای لغو قانون حجاب

هفته گذشته مبارزات زنان در ترکیه ابعاد تازه‌ای به خود گرفت و فمینیستهای اسلامی در این کشور تلاشهای تازه ای را برای لغو قانون حجاب آغاز کردند. لیلا شاهین یکی از فعالان حقوق زنان اسلامی به رای نهایی دادگاه حقوق بشر اروپا اعتراض کرد. در همان حال فمینیستهای لائیک ترکیه نیز اعتراضات خانم شاهین و حامیان او را در دولت به باد انتقاد گرفتند.

علی جوانمردی (رادیو فردا): لیلا شاهین دانشجوی سال پنجم رشته پزشکی در دانشگاه استانبول سال 98 به دلیل آن که حاضر نشد از قانون منع حجاب پیروی کند، از دانشگاه اخراج شد. خانم شاهین سپس تلاشهایی را در راستای لغو قانون منع حجاب آغاز کرد و ابتدا در دادگاه حقوق بشر ترکیه خواستار رسیدگی به این قانون شد. دادگاه حقوق بشر ترکیه لیلا شاهین را محق ندانست و اخراج او از دانشگاه را در چارچوب قوانین جمهوری ترکیه قلمداد کرد. لیلا شاهین پرونده خود را به دادگاه حقوق بشر اروپا ارجاع داد، که این دادگاه نیز با صدور حکم نهایی در روز 12 نوامبر 2005 درخواست او را رد کرد. در حکم نهایی دادگاه آمده است: در ترکیه افراطیون مذهبی با دستاویز قرار دادن ارزشهای دینی در صدد تحریک مردم برای مخالفت با نظام لائیک هستند. بر این اساس هر نوع تحریکات سیاسی به نام اسلام از دید کنوانسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد پذیرفته نیست.

فعالین اتحادیه زنان لائیک ترکیه همچون خانم جانان آرتمان نماینده شهر ازمیر در پارلمان ترکیه لیلا شاهین را فردی می‌دانند که سعی دارد فرهنگ عربی را به زنان ترک تحمیل کند و با سماجت تلاش می کند از مساله حجاب استفاده سیاسی به عمل آورد. به گفته خانم آرتمان لیلا شاهین و همفکرانش سعی دارند جریانی اسلامگرایی همانند ایران و عربستان سعودی در این کشور تحقق یابد.

 

زنان كارگر "ماكاروني تاويز" ، ماهيانه 40 تا 110 هزارتومان حقوق مي گيرند

مديريت اين شركت در واكنش به اعتراض اين كارگران ، كارخانه را تعطيل كرد

شنبه 28  آبان ۱۳۸۴–  19 نوامبر  ۲۰۰۵

نماينده كارگران ايلام ، گفت : در پي مراجعه حق خواهانه زنان كارگر شاغل در شركت توليدي ماكاروني "تاويز" به اداره كار و امور اجتماعي ايلام جهت بهره‌‏مندي از حقوق و مزاياي قانوني و شغلي , مديريت اين شركت كارگران را اخراج و كارخانه را تعطيل كرد .

 

"علي غياثي" ، در گفت و گو با خبرنگار گروه كارگري ايلنا , افزود : مديريت شركت "تاويز" ، به كارگران زن شاغل در اين شركت ، در ازاي كار شبانه روزي تنها 40 تا 110 هزار تومان حقوق پرداخت‌‏مي‌‏كند .

وي افزود : متاسفانه با مراجعه اين زنان كارگر به اداره كار و امور اجتماعي جهت اعتراض و بهره مندي از كليه حقوق قانوني , مديريت تاويزآنان را اخراج و كارخانه را تعطيل كرده است .

وي گفت‌‏ : زنان كارگر در پي اقدام غير انساني كارفرماي شركت مذكور , در تاريخ 28/8/84 به خانه كارگر ايلام مراجعه و از نماينده كارگران استان درخواست رسيدگي و مشكل گشايي كردند .

اين مقام كارگري ، تصريح كرد : معترضين ، علت عملكرد اخير مديريت كارخانه و اخراج كارگران را اعلام اسامي شاكيان نسبت به عملكرد مديريت از سوي اداره كار و امور اجتماعي اعلام داشت كه در همين راستا ، مديريت حركت عدالت طلبانه كارگران را با اخراج آنان و تعطيلي كارخانه پاسخ گفته است .

" غياثي " ، در پايان گفت : پرونده زنان كارگر تاويز , از طريق خانه كارگر به مسوولان سياسي امنيتي نيروي انتظامي و قضايي مرجوع شده تا در اولين فرصت تحت بررسي قرار گيرد .