زنان:شنبه 28  آبان ۱۳۸۴  19 نوامبر  ۲۰۰۵

 

 

 

فروش دختران عراقي به جاي بدهي به تجار خارجي 

پنج شنبه 26  آبان ۱۳۸۴  17 نوامبر  ۲۰۰۵

تاجران و معامله‌گران عراقي كه عاجز از پرداخت بدهي خود به طرف خارجي هستند اخيرا" راه جديدي براي بازپرداخت بدهي‌هاي خود يافته‌اند. آنها به جاي دادن پول به تاجران خارجي به ويژه تجار عرب و ايراني پيشنهاد دادن دختران خود را مي‌دهند و مي‌گويند مي‌‌توانيد به راحتي با آنان ازدواج كنيد.

   به گزارش سايت"عارف نيوز" يكي از تجار ايراني كه با تجار عراقي معاملات مواد غذايي دارد گفت: يكي از مشتريان ما در عراق بجاي پرداخت بدهي يكساله خود يكي از دخترانش را به ما پيشنهاد كرد.

وي از بدحسابي و بالا كشيدن پول‌هاي تجار ايراني و عرب در جنوب عراق توسط معامله‌گران و تجار عراقي خبرداد و گفت: شنيده بوديم كه آن‌ها دختران خود را در مقابل بدهي‌هاي خود مي‌دهند اما باور نمي‌كرديم.

وي همچنين افزود: اخيرا" كويتي‌‌ها با سفر به عراق دختران و زنان عراقي را با پول به عقد و همسري خود در مي‌آورند.

چند تاجر اماراتي نيز در آبراه اروندرود به خبرنگار ما اعلام كردند برخي عراقي‌ها به جاي بدهي خود زن و دختر به ما پيشنهاد مي‌كنند كه نمي‌دانيم فرزندان آن‌ها هستند يا خير و اين موضوع براي ما بسيار تعجب‌آور بوده است.

 

گزارش تكان دهنده درباره سوء استفاده جنسي از كودكان در عراق 

جمعه 27  آبان ۱۳۸۴  18 نوامبر  ۲۰۰۵

يك موسسه فعال در زمينه امور بشر دوستانه ، به نام IRIN كه در عراق با سازمان ملل همكاري مي‌كند، اخيرا" گزارش تكان‌دهنده‌اي درباره سو‌ء استفاده جنسي از كودكان در اين كشور منتشر كرده است.

  به گزارش سايت"عارف نيوز" بر اساس اين گزارش صدها خانوار عراقي به خاطر فقر و وخامت اوضاع اجتماعي و امنيتي، كودكان خود را در اختيار باندهاي همجنس‌باز قرار مي‌دهند.

در اين گزارش به عنوان مثال به زني به نام ام‌ذكريا اشاره شده است كه شوهرش به دليل بيماري از كارافتاده شده و او به راحتي دو پسر 13 و 14 ساله خود را در اختيار باندي قرار مي‌دهد كه در كار دلالي براي همجنس‌بازان در عراق فعاليت دارد. اين زن نه تنها از كاري كه مي‌كند ناراحت نيست بلكه تصور مي‌كند كه اين باند به وي لطف كرده و به پسرانش مي‌بالد.

 

او مي‌گويد شايد بعضي‌ها از اين كار را مشمئز‌كننده بدانند اما حالا ما غذا داريم كه بخوريم و من به پسرانم افتخار مي‌كنم.

در اين گزارش با كودكاني مصاحبه شده كه برخي از آنان با رضايت خانواده به سوء استفاده جنسي تن داده‌اند و برخي ديگر مي‌گويند اگر خانواده‌شان بداند چنين كاري مي‌كنند آنها را خواهند كشت.

در اين گزارش آمده است حتي برخي از خانواده‌ها در عراق از ترس اينكه فرزندانشان به دام باندهاي سو‌استفاده‌گر بيافتند، به آنها اجازه رفتن به مدرسه را نمي‌دهند.

در گزارش مزبور سركرده يكي از اين باندهاي دلالي جنسي بي‌هيچ خجالتي درباره ماهيت كارش توضيح داده و آن را با كاروكاسبي عادي يكسان دانسته است.

در اين گزارش به تعداد دقيق كودكان عراقي كه بدين صورت مورد سوء استفاده جنسي قرار مي‌گيرند اشاره نشده است.

 

اعطای جايزه ادبى جهان به ياسمينا رضا 

سه شنبه 24  آبان ۱۳۸۴  15 نوامبر  ۲۰۰۵

رادیو آلمان: ديروز در برلين طى مراسم ويژه‌اى جايزه ادبى جهان آلمان به خانم ياسمينا رضا، نويسنده‌ی ايرانی‌تبار فرانسوى اعطا شد. اين جايزه به دليل ارزش ادبى مجموعه آثار خانم رضا، به وى تعلق گرفت.

حدود ۳۰۰ مهمان از شخصيت‌هاى شناخته شده فرهنگى و ادبى، مطبوعات و رسانه‌هاى گروهى و همين‌طور اقتصادى آلمان در خانه آكسل اشپرينگر محل برگزارى اين جشن، شركت داشتند. خانم ياسمينا رضا كه اكنون ٤٦ ساله است، جايزه‌اش را كه به مبلغى حدود ده هزار يورو بالغ می‌شود، از دكتر راخل سالاماندر، سردبير و ناشر مجله ادبى جهان دريافت كرد. اين جايزه به ياد ويلى هس ناشر اوليه جهان ادبى  در سال ۱۹۲۵ به يكى از آثار و يا مجموعه آثار ادبى يك نويسنده اعطا می‌شود.

هيئت داوران دليل انتخاب خانم رضا را چنين عنوان كرد: خانم ياسمينا رضا براى خلق نثر ادبى و نمايشنامه‌هايش به دريافت اين جايزه نائل می‌شود، خلاقيت وى در انتقاد سرسختانه‌اش از جامعه خوشگذرانى است كه در آن نيازهاى معنوى انسان به باد فراموشى سپرده می‌شوند.

 

خانم رضا ضمن دريافت جايزه‌اش، از آلمان به عنوان اولين كشورى كه نمايشنامه‌هاى او را به روى صحنه برده است قدردانى كرد و گفت، نمايشنامه نخست من فقط يكسال بعد از اجراى آن در فرانسه، در برلين به روى صحنه رفت و متذكر شد كه تمام نوشته‌هايش به آلمانى ترجمه شده‌اند.

ياسمينا رضا در سال ۱۹۵۹ ميلادى در پاريس متولد شد. پدرش مهندس ايرانى و مادرش نوازنده ويلن و مجارستانى است. بعد از به اجرا درآمدن نمايشنامه هنر در سال ١٩٩٤ او به شهرت جهانى دست يافت. رضا برجسته ترين نمايشنامه نويسى است كه آثارش بيش از تمام نمايشنامه نويسان معاصر ديگر به روى صحنه رفته اند. همزمان با نمايشنامه نويسى او از اوخر سال‌هاى ۹۰ ميلادى نوشتن رمان را آغاز كرد. دو اثر آخرين او يك ترديد و آدام‌هابربرگ در فرانسه و آلمان شهرت بسيارى يافتند. ياسمينا رضا در ابتدا به تحصيل در رشته‌هاى جامعه شناسى و تئاتر پرداخت. سپس به عنوان هنرپيشه تئاتر در سالن‌هاى مختلف تئاتر پاريس مشغول بكار شد. در سال  ۱۹۸۷ چاپ نمايشنامه اش به نام گفتگوهاى بعد از يك مراسم خاكسپارى منجر به كسب شهرتى زياد براى او در فرانسه گشت و نامش را در تمام محافل ادبى مطرح كرد. به دنبال آن جايزه ادبى معروف مولير فرانسه به مناسبت اين نمايشنامه و همينطور اثر بعدى اش به نام سفر زمستانى به وى اعطا شد. ياسمينا رضا موفقيت اصلى را با نمايشنامه هنر بدست آورد. اثرى كه در بسيارى از كشورهاى جهان به اجرا درآمد و به  ٤٠ زيان مختلف ترجمه شد. تنها در آلمان اين نمايشنامه در ۱۰۰ سالن تئاتر به روى صحنه رفت. آخرين نمايشنامه رضا به نام يك قطعه اسپانيايى در بهار سال آينده  در سالن تئاتر معروف شهر‌هامبورگ آلمان بازى خواهد شد. رمان‌هاى او پيانو دستى در سال  ۱۹۹۷،  يك ترديد در سال  ۱۹۹۹ و آدام‌هابربرگ در سال ۲۰۰۳ نوشته شدند. در حال حاضر ياسمينا رضا با همسر و دو فرزندش در پاريس زندگى می‌كند.