زنان:چهار شنبه 18  آبان ۱۳۸۴ 9 نوامبر  ۲۰۰۵

 

 

 

 

لزوم آموزش صحيح رابطه جنسى  

 سه شنبه 17  آبان ۱۳۸۴ 8 نوامبر  ۲۰۰۵

شيرين جزايرى

رادیو آلمان:برای بسیاری از زنان جوان در ایران عدم آشنایی با رابطه‌ی جنسی، اندام تناسلی خود و حتى ارضای جنسی و در مواقعى راه‌های مختلف جلوگیری از حاملگی باعث دشواری‌های زیادی در زندگی زناشويى می‌گردد. رابطه‌ای که می‌تواند زندگی دو انسان را زیباتر، گرمتر و پيوند مشترك را نزدیکتر گرداند، در موارد زيادى تنها به ارضای یکجانبه‌ی مرد و دلسردی و افسردگی روزافزون زن منجر می‌شود.

خانم مژگان کاهن، روانشناس ساکن بلژیک، در رساله‌ی تحقیقی خود در دانشگاه بروکسل به مسئله‌ی تلقی انسانها از مسایل جنسی و رابطه جنسى قبل از ازدواج، در ایران در کشور بلژیک و همینطور ایرانیان مهاجر مقیم این کشور پرداخته و با کار مقایسه‌ای سعی در نشان دادن تاثیر فرهنگ در نوع  تلقی انسانها از اين رابطه نموده است. برای نمونه وى از ديدگاه مردان و زنان ايران در اين‌باره مى‌گويد:

وقتی قضیه بکارت را مطرح می‌کنی، اکثریت قریب به اتفاق ایرانی‌ها به حفظ بکارت دختر اشاره می‌کنند. تقریبا ۸۳ ـ ۸۲ درصدشان. اما، وقتی می‌پرسی نظرتان در مورد روابط جنسی قبل از ازدواج چیه، متوجه می‌شویم که عامل جنسیت در پاسخی که به این سوال می‌دهند خیلی تعیین کننده است و تفاوتهایی بین پاسخ‌های زنها با مردها مشاهده می‌کنیم که از لحاظ آماری معنی‌دار است. به این شکل که اکثریت زنهای ایرانی چیزی که مطرح می‌کنند اینست که با روابط جنسی قبل از ازدواج مخالف‌اند. در حالیکه مردهای ایرانی با اکثریت قریب به اتفاق، طرفدار حفظ بکارت‌اند، ولی با روابط جنسی قبل از ازدواج چندان مخالفتی ندارند.

در جامعه ما قبل از ازدواج  گفتگو درباره رابطه جنسى تابو محسوب مى‌شود و سوالات و مسائلى در اين‌باره كه بويژه دختران و پسران جوان را بخود مشغول مى‌كنند، در بسيارى از مواقع بى‌جواب مى‌مانند و يا در گفتگو با همشاگردى‌ها و همسالان اغلب به شكل ناصحيح و ناشيانه، پاسخ داده مى‌شوند.  در سالهای  اخیر تلاش شده كه قبل از ازدواج برای زوج‌های جوان علاقمند، در کلاس‌های آموزشی درباره رابطه جنسى و راه‌هاى جلوگيرى از حاملگى توضيحاتى داده شود. اما، آیا این کلاس‌های يك تا چندساعته و بسيار کوتاه می‌توانند کمک كافى براى آنان باشند و چه كسى جوابگوى سوالات باقيمانده خواهد بود؟ چرا آموزش عمومی جوانان و بويژه زنان جوان در اينباره در مدارس و مراکز علمی انجام نمی‌گیرد؟

یکی از شرکت کنندگان در کلاسهای آموزشى مسائل جنسی قبل از ازدواج می‌گوید: خیلی خوب بوده. مثلا،  بخاطر احساس شرم و حیایی که وجود دارد، ما فکر می‌کنیم خیلی چیزها گناه هست یا مثلا زشت است، حیا است.  ولی اینجا به ما گفتند که اینطوری نیست. می‌توانیم بهتر و راحت‌تر برخورد کنیم.

زن جوان ديگرى كه در اين كلاس‌ها شركت كرده معتقد است: دوست داشتم کامل‌تر و قشنگ‌تر توضیح می‌دادند. خیلی خوب بود، ولی مثلا بیشتر وارد جزییات روابط زناشویی و ازدواج و اینها مى‌شدند. بازهم فکر می‌کنم یکسری شرم و حیا هنوز بود. خوب، آدم یک کم احساس حقارت می‌کند که یک دختر جوان ۲۰ ساله چرا نباید درباره‌ی اینجور مسایل چیزی بداند یا چرا در این باره اصلا مطالعه نکرده. از این نظر برایم یکجوری جای تعجب داشت که چرا تا بحال به این فکر نیفتاده‌ام که در اینجور مسایل مطالعاتی داشته باشم. همان اندام تناسلی، خوب، این چیزی ست که مربوط به خود خانم‌هاست، ولی من چیز زیادی از آن نمی‌دانستم. در صورتی که خیلی مهم هست. مثلا آن قسمتی که بیان کرد که به کامل شدن غرایز جنسی طرفین توجه بشود. خب، این مسلما خیلی کمک می‌کند. مثلا گفته‌اند به آقایان زودتر این حالت دست می‌دهد! خوب، وقتی که آقایان ندانند که خانم‌ها هم یک چنین حالتی دارند، مطمئنا خانم سرخورده می‌شود، اگر آن حالت اش تکمیل نشود یا ممکن است اصلا برایش مشکلی ایجاد کند.

آقای امینی از مربیان کلاس آموزشی مسایل جنسی درباره‌ی محتوای آموزشی و بويژه اولین رابطه‌ی جنسی بین زن و مرد جوان می‌گوید: ما در همان ابتدا توضیح می‌دهیم که شما اولین سکس تان باید در شرایطی کاملا عاطفی، محبت آمیز باشد و از لحاظ روحی آمادگی دو طرف وجود داشته باشد. بنابراین، این را تعمیم می‌دهیم به کل کلاس و در تمام مراحل،‌ حتا در رابطه با استفاده از وسایل تنظیم خانواده، توصیه می‌کنیم که حتما وسیله‌ای انتخاب بشود که همسرشان هم موافق باشد.

 

ممنوعه شدیم: تریبون فمینیستی فیلتر شد 

 11/4/2005 3:52:23 AM

تریبون فمینیستی ایران:

به نظر می آید که "ضعیفه" های جامعه مردانه "خشم برانگیز "شده اند!

از روز 5 شنبه 12 آبان 1384 ما هم درکنار فیلترشدگان قرار گرفته ایم. ازچند ماه پیش و بلاخره چندروز پیش از منابع غیررسمی مان شنیدیم که مخابرات نام تریبون را نیز برای فیلترینگ به ISPوICP ها داده است اما امیدواربودیم که شایعه باشد که نبود. این خبر را نیمه شب دیشب بلاگرها برایمان SMS کردند و این بار دیگر چوپان دروغ گو نبود. به هرحال ما زنان که در دنیای حقیقی جامعه جزو اقلام ممنوعه هستیم در دنیای مجازی نیز ممنوع شدیم.در هرحال امیدواریم آنان که می توانند هنوز ما را ببینید و با شیوه های دور زدن آَشنایند این خبر را به دیگر دوستان بدهند که کارمان ادامه دارد و ما تلاش مان را برای ماندن در فضای مجازی انجام خواهیم داد.

چندی پیش تریبون هم به همراه دیگر سایت های زنان به سیاست فیلترینگ زنان در اینترنت اعتراض کرد. فیلتر شدن کنونی تریبون فمینیستی نشان از آن تداوم این سیاست دارد.

 

شادی صدر: تغییر قانون به نفع زنان راه را برای زنان هموارتر می کند اما چاره ساز همه مشکلات نیست

یکشنبه 15  آبان ۱۳۸۴ 6 نوامبر  ۲۰۰۵

زنان ایران- نسرین افضلی

nasrinafzali@yahoo.com

متن زیر گفتگویی است با شادی صدر ،حقوقدان و فعال مسائل زنان، در ادامه بحث " قوانین، زمینه ساز خشونت جنسی علیه زنان"

 

نظرات مخالف و موافق زیادی درخصوص لزوم اولویت بخشیدن به تغییر قوانین مربوط به زنان به ویژه در عرصه خانواده بر دیگر مطالبات زنان بیان می شود. به نظر شما قوانین چه میزان تاثیر می تواند بر زندگی زنان بگذارد ؟

 

ما یک سری قوانین داریم به نام "قوانین مربوط به احوال شخصیه"که دقیقا راجع به زندگی خصوصی آدمها و نحوه برقراری روابط بسیار شخصی آنها با یکدیگراست. طبیعی است که این قوانین، به خصوص آن دسته که یک سازوکار و الگوی خاصی را بر همه روابط مشابه حاکم می کند؛ در دراز مدت آن الگوی خاص را تبدیل به الگوی کل جامعه کنند.گرچه ممکن است این قانون از عرف گرفته شده باشد.

برای مثال در قانون ما خانواده یک تعریف کاملا محدودی دارد که می گوید خانواده تشکیل می شود از یک زن و مرد و احتمالا تعدادی فرزند که روابط آنها در چارچوب مشخصی تعیین شده است .یعنی طبق تعاریف جامعه شناسانه خانواده در قانون ما یک خانواده"هسته ای" است و بنابراین بقیه قوانینی که روابط افراد خانواده را تعیین می کند از همین الگوی خانواده هسته ای تبعیت می کند و افرادی که بخواهند در چارچوب دیگری خانواده خود را تعریف کنند نمی توانند حقوق و جایگاه خود را در قوانین فعلی ما پیدا کنند و در نتیجه دچار مشکل می شوند.

 

آیا تاثیر قوانین بر زندگی اقشار مختلف با توجه به پایگاه ، طبقه و جنس آنها متفاوت است؟

 

قانون برای تمام افراد یک کشور تدوین شده و اصولا باید به طور یکسان زندگی آنها را متاثر کند اما طبیعی است که اگر فرد قدرت اقتصادی، سیاسی ، اجتماعی و اطلاعاتی بیشتری داشته باشد قدرت بیشتری نیز برای انتخاب ،مانور و حتی گریزاز قانون دارد .بنابراین از این زاویه، اقشاری که به دلایلی فرودست قرار گرفته اند از جمله زنان ، الزام و اجبار بیشتری برای تمکین به قانون پیدا می کنند. اما مشاهده می شود که آن دسته از افراد که از منابع گوناگون قدرت برخوردارند "جزیره امنی" برای خود می سازند که قوانین حاکم بر جامعه بدان راهی ندارد.

 

آیا می توان گفت به دلیل ترکیب فکری و جنسی خاصی که در تدوین قوانین ایران ،وجود داشته نوعی بی توجهی یا کم توجهی به حقوق زنان صورت گرفته است؟

 

حدود 80 سال از تدوین قانون اساسی در ایران می گذرد .این قوانین در زمان خود با مقتضیات و نیازهای جامعه به خصوص در بحث خانواده تضاد اساسی نداشته اما مشکل اینجاست که در حال حاضرساخت جامعه به هم ریخته و تغییر کرده و روزبه روز نتایج و عواقب گذار به مدرنیسم در آن حادتر می شود . و از آنجایی که حاملان مدرنیسم نیز عمدتا زنان و جوانان طبقه متوسطند ؛ دچار تضاد بیشتری نیز می شوند. در حالیکه هنوز در طبقات پایین تر این تضاد، مشهود و قابل توجه نیست چون آنها حاملان سنتند ؛ از سویی دیگرطبقات بالا نیزیا اصولا کمتر با قوانین سروکار دارند و یا خود حاملان سنتند .پس می توان نتیجه گرفت چون شکاف بین وضع موجود و وضع مطلوب در میان این دسته بیشترمحسوس و ملموس است ؛ این دسته بیشترین ایراد را بدان وارد می کنند وگمان می کنند قانون به طور خاص آنان را مورد کم توجهی قرار داده است.

 

در حال حاضر زنان ایران خواسته های مختلفی را در ارتباط با با حقوق جسمی و جنسی خود مطرح می کنند .آنها به نارضایتی گسترده زنان از روابط جنسی خود با شوهرانشان اشاره می کنند و خواهان درج قوانینی متناسب با این خواسته ها، در قوانین داخلی هستند. به عقیده شما چه قوانینی بیشترین تاثیر را بر رضایت زنان از زندگی زناشویی از بعد روابط جنسی می گذارد؟

در این زمینه آمار موثقی در دست نیست و تنها می توان به برخی منابع خارجی اتکا کرد. آمار موجود نیز اغلب به "خشونت" علیه زنان به طور کلی می پردازد . خود زنان نیز از صحبت درباره مسائل جنسی ابا دارند یا اصولا درباره آن آگاهی لازم را ندارند، بنابراین نمی توان در این باره نظر قاطعی داد.برخورد مراجع قانونی نیز در این سکوت و خلاء آماری موثر است؛ مثلا بسیاری ازمراجعین ما در موسسه (راه توانمند زیستن) نتوانسته اند خشونت جنسی شوهر علیه خود را در دادگاه اثبات کنند.اما شاید بتوان گفت قانون "تمکین" بیشترین تاثیر را در این زمینه دارد.

 

وقتی که بحث ارادی بودن و تمایل به رابطه جنسی را در مورد زنان بی اهمیت قلمداد کنیم وآن را به لحاظ قانونی یک وظیفه بدانیم به لحاظ روحی نیز تبدیل به یک وظیفه می شود و طبیعی است که وقتی رابطه جنسی به صرف یک انجام وظیفه تنزل پیدا کند و مرد هم هیچ وظیفه ای در قبال درخواست زن برای برقراری رابطه جنسی نداشته باشد؛ بحث لذت جنسی زن نیز منتفی می شود.

جالب است که در فقه این حق ولو یک بار در هر چهار ماه به زن داده شده که از مرد تقاضای نزدیکی کند و مردی که خلاف آن عمل کند "ناشز" است ولی در قانون خبری از آن هم نیست. البته باید گفت آثار اینگونه قوانین فقط بر رضایت جنسی زنان نیست بلکه مردان نیز به طور غیر مستقیم از آن آسیب می بینند.در جامعه ما مردان بسیاری وجود دارند که از سردمزاجی همسر خود گله مندند و با بررسی بر روی همسران آنها مشاهده می شود که تلقینات مکرر در مورد لزوم تمکین بی چون و چرا ،از این زنان، افرادی سردمزاج و بدون تمایلات جنسی ساخته است.

 

با توجه به شرایط اجتماعی، فرهنگی و سیاسی موجود در ایران شما تا چه حد به تغییر قوانینی از این دست، به نفع زنان امبدوارید؟

به نظر من هیچ امیدی نیست. ما هنوز در موارد حیاتی تر زندگی زنان که مرگ و زندگی آنها بدان بسته است مانده ایم و برای تغییر آنها تلاش می کنیم. در این میان نمی توانیم بگوییم که در رختخواب مردم چه می گذرد چون می دانیم صحبت از مسائل به اصلاح ناموسی چه تبعاتی دارد. حتی اگرفرضا این تغییرات نیز صورت گیرد تاثیر آن بر شاخص رضایت زنان از روابط جنسی به سرعت افزایش پیدا نمی کند و عوامل فرهنگی و تربیتی همچنان اثر خود را خواهند داشت. تغییر قوانین تنها می تواند راه را هموارتر کند.

 

فعالان حقوق زنان در بحرين به مخالفت رهبران مذهبي با قانون جديد خانواده اعتراض كردند

سه شنبه 17  آبان ۱۳۸۴ 8 نوامبر  ۲۰۰۵

فعالان حقوق زنان در اعتراض به مخالفت رهبران مذهبي با قانون جديد خانواده تظاهرات خواهند كرد.

به گزارش گروه اخبار بين‌‏الملل خبرگزاري كار ايران (ايلنا)، فعالان حقوق زنان در بحرين در دفاع از قانون خانواده پيشنهاد شده كه مورد مخالفت انديشمندان مذهبي قرار گرفته است، تظاهراتي به‌‏راه‌‏مي‌‏اندازند.

پاگاه اينترنتي خليج‌‏تايمز‌‏آن‌‏لاين خبرداد: بسياري از رهبران مذهبي شيعه و سني بحرين خواهان گنجاندن قوانين شريعت در اين قانون خانواده كه شوراي‌‏عالي زنان (SCW) به‌‏منظور قدرت‌‏بخشيدن به زنان آن را پيشنهاد داده شده‌‏ است.

شيخ علي سلمان رئيس جامعه اسلامي وفاق ملي با تأكيد بر اين نكته كه شريعت در چارچوب اين قانون جايي ندارد، به اين لايحه اعتراض كرد.

رئيس كميته عرض‌‏حال زنان گفت كه تأخير در تصويب و اجراي قانون خانواده كشور را عقب نگاه خواهد داشت و ما در حال حاضر بسيار زياد به اجراي اين قانون نيازمنديم.

اضافه مي‌‏شود كه وزارت كشور بحرين در فاصله سال‌‏هاي 2001 تا 2004, 1300 مورد خشونت فيزيكي و فحاشي به زنان را گزارش داده است.

 

گزيده عناوين و خلاصه مطالب ماهنامه " زنان " شماره ۱۲۵

ایرنا:جمعه 13  آبان ۱۳۸۴ 4 نوامبر  ۲۰۰۵

* هشت روايت از خواب آشفته يك زن(ص(۲

- زن زنداني:" مرد ديوانه است كه از خانه بيرون نرفته‌ام.شكاك است،تهمت مي‌زند كه با برادرم و مردهاي همسايه رابطه دارم "

- " چرا درخانه را قفل مي‌كنيد؟ " " به‌خاطر امنيت جان همسرم "!دوستش دارم، نمي‌خواهم آسيبي ببيند "

* بودني بهتر از نبودن(ص(۸

- گزارشي از چهارمين دوره بازي‌هاي اسلامي زنان در تهران

- دونده آمريكايي:" اسلام و ورزش بخش بزرگي‌از زندگي و ايده‌آل‌هايم را تشكيل داده‌اند "

- مراسم افتتاحيه با تاخير،بي‌نظمي،حركات موزون دختران و پسران سفيدپوش آغاز شد و با اعتراض شديد برخي جريانات فكري پايان يافت

- فائزه هاشمي با اعطاي لقب شجاع‌ترين فرد مسابقات به نژادنايبي،سرپرست مسابقات واليبال اين دوره،مخالفت و جبهه‌گيري خود را در برابر تصميم فدراسيون واليبال نشان داد

 

* يادش بخير مهرگان(ص(۱۲

- امروز شايد تنها ويژگي مهم برگزاري جشن‌هاي جمعي مهرگان ايجاد فرصت آشنايي‌هاي تازه زرتشتيان با يكديگر و دوري از روزمرگي باشد

- بنا بر روايت،روزگاري آن قدر وفاداري به عهد و پيمان بوده كه ايزدي را برايش ساخته و پرداخته‌اند كه به نامش در بستن عهدها قسم مي‌خوردند

* تاريخ اين بار تكرار نشد(ص(۱۴

- گرهارد شرودر،صدراعظم سابق آلمان،پس از سه هفته نبرد،با قرار گرفتن ۸ وزارتخانه‌در اختيار حزب متبوعش،از اصرار بر تداوم‌صدراعظمي خود دست كشيد - مركل ملقب به" زن آهنين "تنها زني است كه در منطقه شرق اروپا در راس يك حزب سياسي قرار گرفته است

* در اين ميدان" چرا "نداريم(ص(۱۶

- رژه دانشجويان دختر از سال ۱۳۸۲به دستور ستاد كل ممنوع و صرفا به حضور آنها در ميدان رژه تبديل شده است

 

* عفت شريعتي:نيازي به فراكسيون زنان نيست(ص(۱۷

- عفت شريعتي:" كميته زنان و خانواده در كميسيون فرهنگي متولي طرح‌ها و بحث‌هاي مربوط به زنان و خانواده است و نيازي به فراكسيون زنان نيست " - نفيسه فياض‌بخش درجمع خواهران بسيجي تجمع‌كننده درمقابل سفارت‌انگليس گفت:

" ما اعلام‌مي‌كنيم كه هرگز زيربار چنين ننگي" پروتكل الحاقي "نخواهيم رفت

* مدعي فمينيسم نيستم!(ص(۲۲

- گفت‌وگو با رخشان بني‌اعتماد،كارگردان،به انگيزه نمايش فيلم گيلانه - براي مرد جامعه‌اي شبيه ما،با آن همه ريشه‌هاي عميق فرهنگي و سنتي،دوران گذار دوران سختي است و مجبور مي‌شود فشار خردكننده‌اي را تحمل كند

* گيلانه در ذهن من شناسنامه دارد(ص(۲۷

- گفت‌وگو با فاطمه معتمد آريا،بازيگر گيلانه

- وقتي كفش‌هاي گيلانه را مي‌پوشيدم راه رفتنم خود به خود تبديل مي‌شد به راه رفتن گيلانه،اين تحمل نبود،تبديل شدن بود

- بي‌سليقگي مفرطي در سينماي ما رشد كرده كه ناشي از خلاقيت نداشتن عوامل سينماست

 

* تعارف كه نداريم،من بازيگر نيستم!(ص(۳۳

- گفت‌وگو با باران كوثري،بازيگر گيلانه

- بازيگري در ايران با شب تا صبح كاركردن و كنارآمدن با شرايط معني‌مي‌شود!

* سياست و آينده جنبش زنان(ص(۳۸

- گفت‌وگو با دكتر آزاده كيان

- نه دموكراسي مي‌تواند بدون برابري و احقاق حقوق زنان پيش برود و نه زنان مي‌توانند بدون مبارزه براي دموكراسي به حقوقشان برسند

- هرجا كه دولت اراده‌كند،خيلي چيزها پيش مي‌رود دولت براي‌اينكه برابري‌طلبي زنان را پيش ببرد بايد دولتي باشد كه به اين برابري قائل باشد

* صنوبر خميده در غربت(ص(۵۱

- اتفاق‌هايي‌كه روايت مي‌شود بسيار جذاب است و تاثيرگذار و گاه‌غيرمنتظره‌اند و خواننده با اشتياق آنها را دنبال مي‌كند اما حيف كه به هم ريختگي و آشفتگي درترتيب و چينش روايت‌ها و سير از حال به‌گذشته به استحكام ساختار رمان لطمه مي‌زند

 

* شگفتي درمان با سلول‌هاي بنيادي(ص(۵۴

- گزارشي از ششمين كنگره‌بين‌المللي رويان،با موضوع پزشكي باروري و سلول‌هاي بنيادي

- به گفته رئيس پژوهشكده رويان،آمار احتمالي نازايي در تهران ۱۰درصد است

* معجزه سلول‌هاي بنيادي براي يك بيمار قطع نخاعي(ص(۵۷

* زيست فناوري،تحولي عظيم در عرصه كشاورزي(ص(۵۸

- با كمك زيست فناوري،در بسياري‌از نقاط جهان،درعرض ۶سال، ۳۰برابر افزايش توليد محصول مشاهده شد

- دانشمندان نوعي برنج اصلاح شده به وجود آورده‌اند كه مي‌تواند از كوري جلوگيري كند

* پرندگان بيمار در آسمان ايران(ص(۶۱

- علائم آنفلوانزاي پرندگان از تب ناگهاني،سرفه،تنگي نفس و درد عضلاني تا علائم يك عفونت شديد روي متغير است پرندگان آلوده ويروس آنفلوانزا را در بزاق،ترشحات بيني و مدفوع خود حمل مي‌كنند ساير پرندگان وقتي در تماس با ترشحات آلوده قرار مي‌گيرند مبتلا مي‌شوند

* ليليان گيلبرت،مادر مديريت نوين(ص(۶۲

- شرح كوتاهي از زندگي و فعاليت زن نابغه‌اي كه يك دوجين بچه داشت! - ليليان گيلبرت پيشنهاد كرد كه در مديريت زمان،توانايي‌هاي فردي انسان‌ها در نظر گرفته شود

* نشريه پگاه حوزه قم:پذيرش كنوانسيون مشكلات زنان را مضاعف مي‌كند(ص(۷۰

* دبير سياسي جامعه اسلامي دانشجويان:مسئولان درباره جشن بازي‌هاي بانوان مسلمان پاسخگو باشند(ص(۷۱

* ممنوعيت حضور زنان بعد از ساعت ۱۸در ارشاد محدود شد(ص(۷۲

* توزيع و نمايش فيلم‌هاي فمينيستي ممنوع شد(ص(۷۲

* توقف فعاليت ۱۲تشكل غيردولتي زنان در شهر خدابنده(ص(۷۲

* براي اولين بار در شهرستان ساوه دو زن دهيار شدند(ص(۷۳

* تهمينه ميلاني بهترين كارگردان جشنواره لس‌آنجلس شد(ص(۷۳

* سايت زنان كارآفرين راه‌اندازي شد(ص(۷۴

* چيستايثربي از تحول در داستان‌نويسي زنان ايران در آرژانتين مي‌گويد(ص(۷۴

* زنان برگزيده ششمين دوره مهرگان ادب معرفي شدند(ص(۷۵

* معاون ورزش زنان استان تهران:هنوز معني طرح‌ادغام براي ما جا نيفتاده‌است (ص(۷۶

* ۳۹درصد از مراجعه‌كنندگان به سايت‌هاي ورزشي،زنان هستند(ص(۷۶

* سردار انصاري:موتورسواري زنان جرم نيست(ص(۷۶

* ارجاع پرونده كبري رحمان‌پور به رئيس قوه قضاييه(ص(۷۶

* زنان مبتلا به ايدز در ايران شناسايي نمي‌شوند(ص(۷۷

* خشونت با زنان عمر مردان را كوتاه مي‌كند(ص(۷۷

* تغيير سبك زندگي مهم‌ترين عوامل طلاق در ايران است(ص(۷۷

* مدير مجله حقوق زنان افغانستان دستگير شد(ص(۷۸

* دختر پادشاه عربستان در تلاش براي عضويت زنان در مجلس(ص(۷۸

* دختر پاكستاني بيني خود را در راه طلاق از دست داد(ص(۷۹

اطلاع/۲۲/۱۱۹۷

..............................

كليدواژه

امنيت.تهران.آمريكا.ورزش.مهرگان.زرتشتيان.گرهاردشرودر.آلمان.دانشجويان.

 

اروپا.عفت‌شريعتي.خانواده.نفيسه‌فياض‌بخش.بسيج.انگليس.پروتكل‌الحاقي.سينما.

فيلم.رخشان‌بني‌اعتماد.فاطمه‌معتمدآريا.باران‌كوثري.زنان.آزاده‌كيان.دولت.جرم.

دموكراسي.كشاورزي.ليليان‌گيلبرت.الهه‌كولايي.فمينيسم.تهمينه‌ميلاني.عربستان.

چيستايثربي.آرژانتين.قوه‌قضاييه.كبري‌رحمانپور.طلاق.ايدز.افغانستان.قم.مجلس.

محسن‌انصاري.پاكستان.آنفلوانزاي‌مرغي.

 

پيشرفت زنان افغان 'در حد انتظار نبوده است'

سه شنبه 10  آبان ۱۳۸۴ 1 نوامبر  ۲۰۰۵

بی بی سی:اسما حبيب، در کابل

شماری از نهادهای اصلی فعال در امور زنان در افغانستان اعلام کرده اند که نتايج برنامه ريزی ها برای بهبود وضعيت زنان در چهار سال گذشته، کمتر از حد انتظار بوده است.

اين موضوع در کنفرانسی به منظور بزرگداشت پنجمين سالگرد قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد در مورد زن، صلح و امنيت، در کابل مطرح شد.

در چهار سال گذشته برنامه های متعددی از سوی نهادهای مربوط به سازمان ملل متحد، دولت افغانستان و برخی موسسات بين المللی مدافع حقوق زن در افغانستان طرح ريزی اجرا شده است.

جامعه جهانی به منظور بهبود وضعيت اقتصادی، اجتماعی و آموزش و پرورش زنان، هزينه قابل ملاحظه ای را اختصاص داد و دهها نهاد ملی برای دفاع از حقوق زن و بهبود وضعيت آنان در افغانستان آغاز به کار کرد.

اکنون پس از اين همه تلاش ها، يک مسئول صندوق حمايت از زنان سازمان ملل متحد (يونيفم) می گويد که ثمره اين تلاشها کمتر از حد انتظار بوده است.

اين مقام يونيفم از موارد مختلف خشونت با زنان مانند ازدواج های اجباری و زودهنگام، لت کوب زنان و جلوگيری از فعاليتهای اجتماعی آنان نام می برد که به گفته وی، هنوز هم به عنوان رسوم قبيله ای در مناطق مختلف افغانستان ادامه دارد.

بر اساس قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد در مورد زن، صلح و امنيت، دولت افغانستان متعهد به بهبود وضعيت زنان و ايجاد تغييرات مثبت در زندگی آنان شده است.

مسعوده جلال وزير امور زنان افغانستان گفت زنان افغان که آسيب ديدگان اصلی بحران و جنگ در سالهای اخير اند، وضعيت بهتری نسبت به گذشته ندارند.

او گفت: "در همين شهر کابل، هم اکنون در منطقه دهمزنگ (محله ای نزديک به مرکز شهر) خانمی به سن ۳۳ تا ۳۵ سال با لباس ژوليده، سرو پای برهنه، چهره ای به خاکستر آکنده که همه ديوانه مينامندش و او را از خود می رانند، بر روی خيابان عمومی می ايستد و از هر رهگذری در باره فرزندش، شوهرش و اعضای خانواده اش می پرسد و التماس می کند که رهگذران، ازدست رفتگانش را به او نشان دهند".

خانم جلال افزود: "اينگونه قربانی ها کم نيستند، در هر شهر و روستای کشور ما، زنانی هستند که با وصف خاموش شدن غوغای جنگ هنوز هم در شعله های باقی مانده آن می سوزند و سمندر وار خاکستر می شوند. "

تا کنون در مورد علت اينکه تلاشهای جامعه جهانی و دولت افغانستان برای بهبود وضعيت زندگی زنان تاثير چندانی نداشته است، دلايل روشنی ارايه نشده است.

سجيه بهگام هماهنگ کننده برنامه های يک نهاد آلمانی موسوم به ميديکا مونديال برای زنان گفت که موارد مهمی از قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد در مورد زنان صلح و امنيت، در افغانستان اجرا نشده است.

خانم بهگام گفت: "متاسفانه، هنوز 5  درصد از اين قطعنامه در افغانستان اجرا نشده است. هر چند دولت در قسمت اشتراک زنان در فعاليت های سياسی به خصوص در انتخابات و نامزد شدن زنان در انتخابات پارلمانی همچنين بعضی برنامه های ديگر مانند شامل ساختن زنان در عرصه های کاری و ايجاد وزارت زنان اقداماتی کرده است، اما هنوز در بعضی نقاط افغانستان به خصوص در دور دست ترين نقاط، ازدواج های اجباری، تجاوزات جنسی و مشکلات حقوقی زنان همچنان با شدت باقی مانده است. مثلا قوه قضاييه هنوز نتوانسته از زنان بصورت درست حمايت کند

و نياز است که دولت اين موضوعات را جدی بگيرد. "

قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد در مورد زن، صلح و امنيت پنج سال پيش به منظور بهبود زندگی زنان به ويژه در کشورهای در حال گذار از جنگ به صلح به تصويب رسيد.

در اين قطعنامه، شورای امنيت سازمان ملل متحد بر شرکت زنان در سطوح تصميم گيری ها تاکيد کرده و نقش آنان را به عنوان گروه های ميانجی در حل منازعات با اهميت خوانده است.

رفع هر نوع تبعيض در برابر زنان و شرکت آنان در گسترش حقوق بشر از موارد مهم اين قعطنامه است.

افغانستان نيز، از امضا کنندگان اين قطعنامه است.