زنان:جمعه 29 مهر ١٣٨۴ 21 اکتبر ٢٠٠۵

 

 

 

 

 

زنان تنها حق انتخاب شغل، در هفت حوزه را دارند

نرخ بيكاري زنان در تمام سطوح دو برابر مردان است

66 درصد خانواده‌‏هاي ايراني خشونت‌‏ خانگي را تجربه كرده‌‏اند

چهار شنبه 27 مهر ١٣٨۴ 19 اکتبر ٢٠٠۵

استاد دانشگاه تهران اعلام كرد: زنان تنها حق انتخاب شغل در هفت حوزه را دارند؛ در حالي كه مردان در 37 حوزه مي‌‏توانند شغل انتخاب كنند.

به گزارش خبرنگار ايلنا, دكتر ژاله شادي‌‏طلب, استاد دانشگاه تهران, گفت: نرخ بيكاري زنان در تمام سطوح 21 برابر مردان است كه اين موضوع نشان‌‏دهنده تبعيض جنسيتي است.

وي افزود: نرخ بيكاري زنان فارغ‌‏التحصيل از دبيرستان‌‏ها در روستاها 46 درصد است و اين نرخ بيكاري در شهرها براي فارغ‌‏التحصيلان زن 28 درصد است.

به گفته شادي‌‏طلب, سهم زنان از درآمد اصلي 10 درصد است به گونه‌‏اي كه درآمد زنان در ايران ساليانه 3 هزار دلار برآورد شده، اما اين رقم براي مردان 11 هزار دلار است.

وي يادآور شد: شاخص توسعه جنسيتي ايران در بين 140 كشور جهان رتبه 78 است، در حالي‌‏كه برخي كشورهاي همسايه مثل بحرين47, تركيه 70, كويت 39 و عربستان 65 است كه اين رقم بسيار بالا و نگران‌‏كننده است.

وي، در خصوص مشاركت اقتصادي زنان در ايران, گفت: در حال حاضر مشاركت اقتصادي زنان در بخش اقتصادي 15 درصد كل اشتغال در كشور است به گونه‌‏اي كه به ازاي هر 100 مرد حدود 39 زن در بخش اقتصادي فعاليت دارند.

شادي‌‏طلب تصريح كرد: نرخ مشاركت زنان در مجلس هفتم 1/4 درصد بود، در حالي‌‏كه تعداد زنان و دختران تحصيل كرده‌‏ها بسيار از اين درصدها است.

استاد دانشگاه تهران, در خصوص زنان در سطوح مديريتي كشور, گفت: زنان 12 درصد شاغلان در حضور پست‌‏هاي عالي كشور را مردان و 6 درصد آنها را زنان تشكيل مي‌‏دهند.

وي افزود: طبق آماري كه در كشور وجود دارد، 66 درصد خانواده‌‏هاي ايراني خشونت خانگي را تجربه كرده‌‏اند و 30 درصد آنها نيز تحت خشونت‌‏هاي فيزيكي‌‏ حاد و جدي قرار گرفته‌‏اند.

 

هر دقيقه يك زن در دنيا مي‌‏ميرد

دوسوم بزرگسالان بي‌‏سواد دنيا را زنان تشكيل مي‌‏دهند

چهار شنبه 27 مهر ١٣٨۴ 19 اکتبر ٢٠٠۵

نماينده صندوق جمعيت سازمان ملل, اعلام كرد: طبق گزارش‌‏هاي رسيده در هر دقيقه يك زن در دنيا مي‌‏ميرد كه اين آمار با توجه به رشد كشورها و پيشرفت آنها بسيار بالا است.

به گزارش خبرنگار ايلنا, دكتر محمد عبدالاحد, نماينده صندوق جمعيت سازمان ملل در نشست علمي بررسي مسائل جمعيتي، گفت: اجراي كامل برنامه‌‏هاي بهداشت باروري 76 درصد مرگ و ميرها را كاهش مي‌‏دهد و مي‌‏تواند برابري جنسيتي را عملي كند.

وي افزود: اگر زنان دنيا تحت آموزش برنامه‌‏هاي بهداشت باروري و تنظيم خانواده نباشند, يك پنجم جمعيت جهان تحت آسيب قرار مي‌‏گيرند.

به گفته عبدالاحد, آموزش بهداشت باروري در فقرزدايي نيز موثر است و مي‌‏تواند نقش موثري در صرفه‌‏جويي و بهره‌‏وري از نيروها داشته باشد.

وي تصريح كرد: در حال حاضر در ايران 65 درصد جمعيت را گروه‌‏هاي فعال جامعه تشكيل مي‌‏دهند كه آموزش مسائل بهداشت باروري به آنها بسيار ضروري است.

وي خاطرنشان كرد: در ايران در زمينه بهداشت باروري پيشرفت‌‏هاي زيادي صورت گرفته و نرخ تولد نوزاد براي هر 100 زن، به حدود 28 رسيده است.

به گفته وي, نرخ پيشگيري و استفاده از داروهاي ضد بارداري از 64 درصد به 78 درصد رسيده است كه اين موضوع نشان‌‏دهنده رشد برنامه‌‏هاي بهداشت باروري است.

عبدالاحد, افزود: برخي مناطق مثل سيستان و بلوچستان, زاهدان, بوشهر و غيره از نظر بحث بهداشت باروري وضعيت خوبي ندارند و بايد برنامه‌‏هاي كشوري در اين مناطق كيفيت بهتري داشته باشند.

وي يادآور شد: در حال حاضر دوسوم بزرگسالان بي‌‏سواد دنيا را زنان تشكيل مي‌‏دهند كه آموزش آنها بسيار ضروري است.

 

فعاليت‌‏هاي زنان در عرستان‌‏سعودي افزايش مي‌‏يابد

چهار شنبه 27 مهر ١٣٨۴ 19 اکتبر ٢٠٠۵

وزارت دادگستري عربستان‌‏سعودي مسأله دارا بودن مشاغل حقوقي توسط زنان را بررسي مي‌‏كند.

به گزارش گروه اخبار بين‌‏الملل خبرگزاري كار ايران (ايلنا)، روزنامه عرب‌‏نيوز چاپ عربستان‌‏سعودي نوشت: عبدالله الاشيخ، وزير دادگستري عربستان‌‏سعودي احتمال قوي داده است كه زنان در اين كشور بتوانند بر سر پست‌‏هاي حقوقي قرار بگيرند.

بنابراين گزارش، وزير دادگستري در جمع خبرنگاران در اولين نشست داوران برگزيده اتاق بازرگاني وصنعت اين كشور گفت كه با توجه به افزايش فعاليت‌‏هاي زنان، وزارت دادگستري در حال بررسي مسأله افتتاح دفاتر حقوقي توسط زنان است.

 

زنان‌ در هاليوود 2005 "ما نبايد شبيه‌ خود باشيم‌

سه شنبه 26 مهر ١٣٨۴ 18 اکتبر ٢٠٠۵

اعتماد:چندي‌ پيش‌، در مراسمي‌ كه‌ در هاليوود برگزار شد، از زنان‌ برتر سينماي‌ امريكا قدرداني‌ شد. اين‌ مراسم‌ كه‌ دوازدهمين‌ مراسم‌ سالانه‌ تقدير از زنان‌ قدرتمند هاليوود بود، در هتل‌ هيلتون‌ در لس‌ آنجلس‌ برگزار شد و در آن‌ از شارليز ترون‌، راشل‌ ويز، لوراليني‌، شرلي‌ مك‌ لين‌و سوفي‌ راكاف‌ قدرداني‌ شد. ليندسي‌ لوهان‌ هم‌ جايزه‌ بهترين‌ استعداد جديد انگليسي‌ را دريافت‌ كرد. اين‌ مراسم‌ براي‌ قدرداني‌ از موفقيت‌ها و دستاوردهاي‌ اين‌ زنان‌ در عرصه‌ سينما برگزار شد و مراسم‌ هم‌ بطور كامل‌ از تلويزيون‌هاي‌ امريكا پخش‌ شد. حامي‌ اصلي‌ اين‌ مراسم‌ مجله‌ سينمايي‌ معتبر پره‌مير بود كه‌ در آن‌ زناني‌ از مشاغل‌ گوناگون‌ را معرفي‌ كرده‌ و مورد حمايت‌ قرار داد.

برندگان‌ اين‌ مراسم‌ در حاشيه‌ آن‌ احساس‌شان‌ را از برنده‌ شدن‌ بيان‌ كردند كه‌ در نوع‌ خود جالب‌ بود. شارليز ترون‌ ستاره‌ متولد آفريقاي‌ جنوبي‌ كه‌ سال‌ گذشته‌ بخاطر بازي‌ در فيلم‌ هيولاتوانسته‌ بود مجسمه‌ اسكار را صاحب‌ شود، در حاشيه‌ مراسم‌ گفت‌: بدن‌ يك‌ هنرپيشه‌ يك‌ وسيله‌ سودمند و قدرتمند براي‌ گويش‌ يك‌ داستان‌ است‌. اين‌ كاري‌ است‌ كه‌ ما بايد انجام‌ دهيم‌. يعني‌ با استفاده‌ از فيزيك‌مان‌ يك‌ قصه‌ را روايت‌ كنيم‌. ما نبايد در فيلم‌ها شبيه‌ خودمان‌ باشيم‌ و هر چه‌ از خودمان‌ بيشتر دور مي‌شويم‌ بيشتر مورد تقدير قرار مي‌گيريم‌. اين‌ اتفاقي‌ است‌ كه‌ در مورد فيلم‌ هيولا براي‌ من‌ رخ‌ داد...

راشل‌ ويز هم‌ گفت‌: من‌ به‌ عنوان‌ همسر كارگردان‌ فيلمي‌ كه‌ به‌ دليل‌ بازي‌ در آن‌ مورد تقدير قرار گرفته‌ام‌، چهار سال‌ با هم‌ زندگي‌ كرده‌ايم‌، اين‌ باعث‌ مي‌شود همكاري‌ بهتري‌ را با هم‌ داشته‌ باشيم‌. اگر ما همسر هم‌ نبوديم‌ و اين‌ قدر با هم‌ نزديك‌ نبوديم‌ قطعا بخش‌هايي‌ از نقش‌ كه‌ به‌ من‌ به‌ عنوان‌ يك‌ هنرپيشه‌ نزديك‌ است‌، ناديده‌ باقي‌ مي‌ماند.

لورا ليني‌ هم‌ در حاشيه‌ اين‌ مراسم‌ گفته‌هاي‌ جالبي‌ داشت‌: وقتي‌ من‌ بازي‌ در فيلم‌ جيلارد را تمام‌ كردم‌، سرد و غيرجذاب‌ بودم‌. اين‌ تاؤير آن‌ نقش‌ بود. در اين‌ فيلم‌ كارم‌ متفاوت‌ بود و بايد حضوري‌ گرم‌ مي‌ داشتم‌. چيزي‌ مثل‌ يك‌ انسان‌ معمولي‌ كه‌ بايد شبيه‌ همه‌ مي‌شد....

اما حرف‌هاي‌ شرلي‌ مك‌ لين‌ بامزه‌تر بود:من‌ از تجربه‌يي‌ كه‌ بالا رفتن‌ سن‌ به‌ من‌ مي‌دهد لذت‌ مي‌برم‌. بالا رفتن‌ سن‌ به‌ هركسي‌ امكان‌ نشان‌ دادن‌ بهتر احساساتش‌ را مي‌دهد و اين‌ خيلي‌ جذاب‌ است‌.

سوفي‌ راكاف‌ هم‌ گفت‌: مهم‌ترين‌ چيزي‌ كه‌ مردم‌ بايد در مورد يك‌ طراح‌ لباس‌ و صحنه‌ بدانند، نقش‌ او در طراحي‌ و خلق‌ يك‌ شخصيت‌ است‌. طراحي‌ لباس‌ فقط‌ لباس‌ پوشاندن‌ به‌ هنرپيشه‌ها براي‌ رفتن‌ به‌ مراسم‌ اسكار نيست‌.

حرف‌ هاي‌ كوتاه‌ ليندسي‌ لوهان‌ هم‌ جالب‌ بود: من‌ نمي‌توانم‌ چيزهايي‌ را كه‌ مردم‌ درباره‌ من‌ فكر مي‌كنند، از ذهن‌ آنها بيرون‌ كنم‌. من‌ در معرض‌ نگاه‌ رسانه‌ها قرار گرفته‌ام‌. همه‌ درباره‌ من‌ همه‌ جور فكري‌ مي‌كنند و اين‌ عذاب‌آور است‌.

اين‌ مراسم‌، به‌ هر حال‌ با اينكه‌ معرفي‌ بهترين‌هاي‌ نشريه‌ پره‌مير بود،اما قطعا بهترين‌هاي‌ سينماي‌ سال‌ پيش‌ نيست‌ و نقش‌ سليقه‌ در آن‌ آشكارتر از آن‌ است‌ كه‌ بتوان‌ كتمانش‌ كرد...

 

گردهمایی زنان در میدان انقلاب به نشانه ی همبستگی با زنان جهان علیه فقر و خشونت برگزار شد

مریم میرزا

تریبون فمینیستی ایران:

راس ساعت 12 امروز یعنی 25 مهرماه 1384_ روز جهانی مبارزه با فقر _ تعداد زیادی از زنان ما که خواستار اعلام همبستگی خود با زنان اقصی نقاط جهان بودند در مخالفت با فقر و خشونت علیه زنان ، در میدان انقلاب تهران گرد هم آمدند.

این گردهمایی علی رغم حضور نیروی انتظامی و تعدادی لباس شخصی باز هم طبق قرار قبلی تا ساعت 1 دوام خود را حفظ کرد و در این ساعت به کار خود خاتمه داد.

سکوت جایز نیست

روبروی سینما بهمن جمع می شویم. اینجا فضای خوبی حاکم است. می دانیم لااقل آنهایی که در این جمع هستند مثل همه ی آنهایی که قرار است امروز _ 17 اکتبر _ به وقت محلی در ساعت 12 ظهر در خیابان ها گرد هم آیند، به خشونت علیه زنان و فقر تحمیل شده به آنان واقف و معترضند.

روی برگه های مختلفی که در دست زنان است جملات زیر دیده می شوند:

_ امروز، روز جهانی مبارزه با فقر است. ما زنان هر گونه خشونت را که زاییده ی فقر است محکوم می کنیم.

_ زنان و کودکان بیشترین آسیب را از فقر می بینند.

...

در بین جمعیت برو شوری توزیع می شود که در آن به توضیح منشور جهانی زنان برای حقوق بشر که بر پایه ی پنج اصل برابری _ آزادی _ عدالت_ همبستگی و صلح است، پرداخته و خواسته های زنان را درباره ی مبارزه با خشونت علیه زنان و فقر آنها توضیح داده است.

در این بروشور اعلام شده است که سلطه مردسالاری، سرمایه داری جهانی، رشد بنیاد گرایی، اشغال کشور ها و جنگ، حکومت های گریزان از احترام به حقوق شهروندی، شرکت های چند ملیتی، نهادهای قدرتمند مالی بین المللی و سازمان ملل که قادر به برقراری صلح و ثبات در جهان نیست؛ محکوم هستند.

این بروشور همچنین در بین عابران که در حال عبور از پیاده روی میدان انقلاب هستند توزیع می شود.

اتومبیل هایی که از خیابان می گذرند ، سرعت شان را کم کرده و پلاکارد های زنان و جملات نوشته شده بر آنها را نگاه می کنند. آنهایی هم که پیاده می گذرند مکث می کنند و لااقل می پرسند که چه خبر است . همه با اشتیاق به آنها جواب می دهند و سعی می کنند آنها را نسبت به این حرکت جهانی آگاه کنند.

کم کم نیروی انتظامی از راه می رسد. تجمع کنندگان در حالی که از بروشورهای خود به ماموران نیروی انتظامی می دهند برایشان توضیح می دهند که این تجمع تا ساعت 1 باید برقرار باشد . نیروی انتظامی تعدادی از رهگذران را که ایستاده اند متفرق می کند و در حالی که بروشورها را در دست دارد گرد محل می ایستد. تا ساعت 1 که دیگر با خیال راحت هر چه سریع تر همه را متفرق کند. اگرچه پیش از اعلام آنها هم خود حاضرین راس ساعت 1 ختم گردهمایی را اعلام کرده بودند.

هم اکنون ما خواهان مفاد زیر هستیم:

_ پیوستن به کنوانسیون رفع انواع تبعیض علیه زنان و پیمان منع شکنجه و اجرای بی قید و شرط مفاد این پیمان ها

_ برابر شمردن زنان و مردان در برخورداری از تمامی حقوق اجتماعی و مدنی فارغ از قومیت، مذهب، عقیده و طبقه ی اجتماعی

_ رفع تبعیض از حقوق نا برابر زنان در کلیه قوانین موضوعه

_ رفع تبعیض جنسیتی در ساختار قدرت و تصمیم گیری

_ لغو قراردادهای ظالمانه ی استخدام موقت کارگران، کارمندان، پرستاران، معلمان و ...

_ تخصیص اعتبار برای رسیدگی به وضعیت هزاران زن سرپرست خانوار

http://www.iftribune.com/news.asp?id=19&pass=86

 

 

 

 

كاوه مظفرى:تجمع زنان در تهران به مناسبت روز جهانى مبارزه با فقر

دوشنبه ٢5 مهر ١٣٨۴ 17 اکتبر ٢٠٠۵

رادیو آلمان:امروز زنان ايران نيز در رابطه با روز جهانى مبارزه با فقر، با حضور خود در خيابان، با بسيارى ديگر از مردم در سراسر جهان همگام شدند. تعداد زنان شركت‌كننده در اين تجمع، اندك بود اما نشانگر حس مسئوليت آنها و شناختشان از بلاى فقر كه زنان از نخستين قربانيان آنند. كاوه مظفرى از دانشجويان فعال دانشگاه علامه طباطبايى، در پاسخ به پرسشهاى صداى آلمان، از مشاهدات خود مى‌گويد:

مصاحبه‌گر: بهنام باوندپور

دویچه وله: آقای کاوه مظفری، گویا امروز بمناسبت روز جهانی مبارزه با فقر از سوی تعدادی از زنان تجمعی درتهران برگزار شده است. ممکن است بفرمایید تجمع کنندگان درپاسخ به چه نیازی دست به برگزاری این تجمع زده بودند؟

کاوه مظفریمناسبت روز جهانی مبارزه با فقر که یک حرکت جهانی ست، تمام دنیا توسط بنیاد WNW در حال برگزاری اش بوده که از ۸ مارس سال پیش شروع شده است. حرکتی بوده که از برزیل شروع شده تا به سمت بوركينا فاسو که امروز می رسند به آنجا. چهل تکه ای که از سراسر دنیا زنها جمع آوری کرده بودند و قرار است امروز در تمام دنیا راس ساعت ۱۲ زنها جمع بشوند و اعلام همبستگی کنند.

دویچه وله: حدودا چه جمعیتی جمع شده بود؟

کاوه مظفری: در میدان انقلاب، مقابل سینما بهمن برگزار شد. از ساعت ۱۲ تا ۱۳ و تقریبا جمعیتی حدود ۱۵۰ نفر مقابل سینما بهمن امروز جمع شدند. از ساعت ۱۲ شروع کردند و تعدادی پلاکارد و بروشور همراه شان بود که میان مردم توزیع می کردند، که پس از آن، حدودا ساعت ۱۲/۳۰ یا ۱۲/۴۵ دقیقه، نیروی انتظامی و عده ای با لباس شخصی هم آمدند. برنامه تا ساعت ۱۳ ادامه پیدا کرد که خود برنامه گزاران آن را تمام کردند.

دویچه وله: ممکن است بفرمایید روی این پلاکاردها چه چیزی نوشته شده بود و آیا شعاری از طرف زنان داده می شد؟

کاوه مظفری: متن دقیق آن یادم نیست، ولی مضمونش این بوده که آسیب اصلی که فقر می زند به جامعه را زنها متحمل می شوند و بطور کلی به این سمت بوده که فقر و مسئله ی فقر به زنان بسیار مربوط است. شعار نمی دادند این مراسم کاملا آرام برگزار شد. فقط بروشور داشتند و با مردم صحبت می کردند.

دویچه وله: آقای مظفری شما اشاره ای به نیروهای انتظامی کردید. آیا این تجمع تجمعی غیرقانونی بود؟

کاوه مظفری: ما طبق قانون اساسی مان تجمع غیرقانونی نداریم. یعنی اگر تجمعی با خواسته های سیاسی برگزار بشود باید مجوز بگیرد، ولی این چون یک تجمع صنفی بود در واقع غیرقانونی نبود و از جایی هم غیرقانونی اعلام نشد. نیروهای انتظامی هم بخاطر اینکه نظم را حفظ بکنند حضور پیدا کردند.

دویچه وله: یعنی فقط حضور داشتند...

کاوه مظفری: البته گفتند که جمعیت پراکنده بشود، ولی جمعیت ماند، تا آخر تجمع ماند.