زنان:جمعه 8 مهر ۱۳۸۴ - 30 سپتامبر ۲۰۰۵

 

 

 

اولين وكيل زن ايرانى

نسيم خليلى

پنج شنبه 7 مهر ۱۳۸۴ - 29 سپتامبر ۲۰۰۵

شرق:مهرانگيز منوچهريان نخستين زنى بود كه وارد دانشكده حقوق شده و در رشته و گرايش جرم شناسى به مطالعه و تحقيق و تحصيل پرداخته است. در واقع او اولين وكيل زن دادگسترى است كه با عشق و علاقه اى فراوان به فعاليت هاى حقوقى و تاليف كتاب ها و مقاله هايى در همين زمينه اهتمام ورزيد. مهرانگيز در سال ۱۲۸۵ در شهر مشهد به دنيا آمد. او فرزند دوم خانواده اى فرهنگى بود. پدرش منوچهر منوچهريان استاد مدرسه دارالفنون بود. خانواده مهرانگيز در هشت سالگى او به تهران آمدند و او در نه سالگى تحصيل را در مدرسه ژاندارك كه از سوى مبلغه هاى مسيحى (خواهران سن ونسان دوپل) تاسيس شده بود، از كلاس ششم شروع كرد. او تا كلاس ششم را در مشهد و در خانه و البته به كمك خانواده اش آموخته بود. بعدها و از سال ۱۳۱۱ مهرانگيز در همان مدرسه (ژاندارك) به شغل معلمى اشتغال ورزيد و البته همزمان به تحصيل در دانشسراى عالى هم پرداخت. او در شهريور ۱۳۱۷ ه.ش تحصيلاتش را در دانشسراى عالى با اخذ مدرك ليسانس به پايان رساند. مهرانگيز در سال ۱۳۲۵ ه.ش وارد دانشكده حقوق شد و در سال ۱۳۲۷ ه.ش از آن دانشكده، با موفقيت فارغ التحصيل شد بعد از فارغ التحصيلى بود كه براى گرفتن پروانه وكالت، دوره كارورزى وكالت دادگسترى را به راهنمايى محمود سرشار شروع كرد. او در سال ۱۳۳۲ ه.ش براى خود دفتر وكالت باز كرد و دو سال بعد در كنكور دكتراى حقوق قبول شد و در سال ۱۳۳۸ ه.ش موفق به اخذ درجه دكتراى حقوق شد. از مهمترين اقدامات تاريخى و ماندگار مهرانگيز علاوه بر تاليف تعداد زيادى كتاب و مقاله علمى و روشنگرانه، بايد به تاسيس اتحاديه زنان حقوقدان ايرانى اشاره كنيم. اين اتحاديه كه با تلاش هاى فراوان مهرانگيز و اندك زنان همفكر در سال ۱۳۴۰ تاسيس شد، ابتكار تازه اى بود براى حضور محكم تر و قوى تر زن ايرانى در عرصه هاى حقوقى. جو آشفته آن روز ايران و سر بر آوردن زنان از زير بختكى كه سال ها و سده ها، تاريخ بر پيكره او افكنده بود باعث مى شد برخى زياده روى ها نيز در اقدامات و تدابير و آرزوهاى زنان اين قبيل تشكل ها رخ نمايد كه منطق و انصاف تاريخى حكم مى كند كه همه را با توجه به ظرف زمانى خاص آن ديد و سنجيد. اين اتحاديه به عنوان زيرمجموعه اى از اتحاديه بين المللى زنان حقوقدان، فعاليت خود را آغاز كرد و هر عضو اين اتحاديه، در واقع عضو اتحاديه بين المللى زنان حقوقدان نيز محسوب مى شد. اما آنچه كه بيش از هر چيز نام و خاطره اين اولين زن وكيل ايرانى را زنده نگه مى دارد، مجموعه اى از نوشتار ها و مقالات اوست كه عبارتند از وضع حقوقى زن در جهان ترجمه سال ،۱۳۴۲ مسئله جرايم اطفال، طرح قانون خانواده بر مبناى اصل تساوى حقوق زن و مرد، انتقاد از قوانين اساسى و مدنى و كيفرى ايران از نظر حقوق زن سال ۱۳۴۲ و...

 

برپايى همايش زن، صلح و امنيت در جبهه مشاركت

پنج شنبه 7 مهر ۱۳۸۴ - 29 سپتامبر ۲۰۰۵

شرق: كميسيون زنان جبهه مشاركت روز شنبه همايشى را با عنوان زن، صلح و امنيت برگزار مى كند. در اين همايش كه به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار شده، دكتر منيره گرجى با عنوان زن و صلح از ديدگاه قرآن، دكتر الهه كولايى با عنوان صلح براى زنان، زنان براى صلح و دكتر امير ارجمند با عنوان زنان، مناقشات مسلحانه، اسناد بين الملل سخنرانى مى كنند. اين همايش از ساعت ۱۶ تا ۱۹ روز شنبه نهم مهرماه در محل دفتر مركزى جبهه مشاركت برگزار مى شود. قرار است برخى زنان ايثارگر و فعال در دوران جنگ هم در اين همايش سخن بگويند و جلسه شعرخوانى هم برپا شود.

 

فائزه هاشمي رييس فدراسيون اسلامي ورزش زنان شد

دوشنبه 4 مهر ۱۳۸۴ - 26 سپتامبر ۲۰۰۵

ایرنا:در دهمين مجمع عمومي فدراسيون اسلامي ورزش زنان، "فائزه هاشمي" براي چهارمين بار به عنوان رييس‌اين فدراسيون‌انتخاب شد و درسمت خود باقي ماند.

سهيلا قاسمي دبيركل فدراسيون اسلامي ورزشهاي زنان شد

در دهمين مجمع عمومي فدراسيون اسلامي ورزش زنان، "سهيلا قاسمي" از ايران با كسب ۱۸راي به عنوان دبير كل فدراسيون اسلامي ورزش زنان انتخاب شد.

 

افكار عمومي آمريكا آماده پذيرش يك زن به عنوان رييس جمهوري نيست تهران

چهار شنبه 6 مهر ۱۳۸۴ - 28 سپتامبر ۲۰۰۵

ایرنا:يك پايگاه اينترنتي نوشت: افكار عمومي آمريكا اين تفكر را نمي‌پذيرد كه يك زن رييس جمهوري اين كشور شود و هواداران "هيلاري كلينتون" معتقدند كه سريال تبليغاتي وي مي‌تواند افكار عمومي را براي قبول يك زن در مقام رياست جمهوري آماده كند.

اين پايگاه اينترنتي روز چهارشنبه آورده است: روزنامه‌هاي آمريكا كه پيشاپيش به بحث درباره نمايش سريال جديد "فرمانده كل" پرداخته‌اند، مي‌گويند كه دستكم در جهان مجازي تلويزيون، رسيدن يك زن به مقام رياست جمهوري آمريكا غيرممكن نيست.

اين سريال تلويزيوني فرمانده كل در حال پخش در آمريكا است.

يك فعال سياسي به نام خانم "دانا گود" از موسسه‌اي غيرانتقاعي كه زن‌ها را به تلاش براي بدست آوردن مقامات انتخابي از جمله رياست جمهوري تشويق مي‌كند، در مصاحبه‌اي گفت: اين نخستين بار است كه فرهنگ عامه پذيراي يك زن در مقام رييس جمهوري آمريكا مي‌شود.

در اين سريال خانم "گينا داويس" نقش يك زن سياستمدار مستقل به نام "مك كنزي الن" را بازي مي‌كند كه به خاطر محبوبيتش در ميان راي‌دهندگان از سوي نامزد جمهوري خواه رياست جمهوري، برغم مخالفتش با برنامه‌هاي محافظه كارانه كاخ سفيد به عنوان نامزد معاونت رياست جمهوري انتخاب شده است.

در سريال تلويزيوني فرمانده كل، نقش رييس مجلس نمايندگان را كه يك سياستمدار دست راستي و محافظه‌كار است، "دانالد ساترلند" بازي مي‌كند كه در تلاش براي منصرف كردن مك كنزي از قبول رياست جمهوري، به همه زن‌ها توهين مي‌كند.

تماشاگران تلويزيون در آمريكا طي چندسال اخير درتماشاي سريال تلويزيوني "وست وينگ" شاهد روايتي گيرا و گاه آموزنده از بازي‌هاي پشت‌پرده سياسي در كاخ سفيد بوده‌اند و به قول نيويورك تايمز، حالا شبكه "اي‌بي‌سي" همان ايده را با چرخشي جديد و فمينيستي عرضه مي‌كند.

روزنامه "شيكاگو تريبيون" مي‌نويسد: اين سريال براي تماشاگران اعتيادآور خواهد بود، به خصوص به اين سبب كه سازندگان آن در شخصيتي كه ساترلند بازي مي‌كند، رقيب سياسي و داستاني خوبي براي اين خانم رييس جمهوري تراشيده‌اند.

مجله هفتگي "ويلج وويس نيويورك" مي‌نويسد: باتوجه به‌احتمال نامزدي خانم هيلاري كلينتون براي رياست جمهوري آمريكا نمايش اين سريال در زمان مناسبي آغاز مي‌شود و هواداران وي معتقدند كه اين سريال مي‌تواند به آماده كردن افكار عمومي براي قبول يك زن در مقام رياست جمهوري كمك كند.

 

زنان پاکستانی از تجاوز جنسی می گويند

چهار شنبه 6 مهر ۱۳۸۴ - 28 سپتامبر ۲۰۰۵

بی بی سی:موضع پاکستان در قبال خشونت عليه زنان بارها مورد اعتراض و انتقاد بوده است. اين کشور اخيرا اجازه نداد مختار مای، زنی که سه سال پيش مورد تجاوز جنسی (ظاهرا طبق دستور شورای روستا) قرار گرفت، در کنفرانسی در همين زمينه در آمريکا شرکت کند.

مختار مای با پافشاری بر مجازات متجاوزين خود به مظهر مبارزه برای احقاق حقوق زنان در يک جامعه سنتی تبديل شده است.

چندی پيش هم رئيس جمهور پاکستان در واکنش به انتقادات بين المللی از وضعيت زنان در اين کشور و اين که خشونت عليه آنان در سطح بسيار گسترده ای صورت می گيرد، اظهاراتی مطرح کرد و از جمله گفته بود که برخی از زنان پاکستانی برای جلب نظر خارجيان و کسب ويزای پناهندگی مدعی می شوند که قربانی تجاوز جنسی بوده اند. اين اظهارات خشم بسياری از زنان پاکستان را به دنبال داشته است.

وبسايت خبری بی بی سی در گفتگو با تعدادی از زنان در نقاط مختلف پاکستان جويای نظر آنها درباره اين موضوع جنجالی، حقوق زنان، قوانين اسلامی و سازمان های غيردولتی شده است.

اسما سعيد، فعال حقوقی، لاهور

اسما سعيد برای لغو قانون مجازات اسلامی "حد" مبارزه می کند. طبق اين قانون اسلامی رابطه جنسی خارج از پيمان تاهل به هر شکلی نامشروع و غيرقانونی است.

او پيامد اين قانون را چنين توضيح می دهد:

حد شرع ابزاری شده در دستان مردان تا به زنان تجاوز کنند بدون اين که از مجازات بيم داشته باشند. قانون مجازات اسلامی حد می گويد زنی که مدعی است مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است بايد چهار شاهد مرد متدين داشته باشد. در غير اين صورت خود او را به جرم زنا محاکمه خواهند کرد.

شرطی که اين قانون تعيين کرده زن شاکی را در وضعيت مضحکی قرار می دهد. چطور می شود که چهار مرد متدين تجاوز جنسی به او را نظاره کرده باشند!

قريب به 60 درصد از زنان زندانی ما به دلايل مرتبط با قانون حد حبس شده اند.

من زنانی را می شناسم که شوهرشان به طمع طلاق و ازدواج مجدد به آنها تهمت زنا زده و راهی زندانشان کرده است.

به اعتقاد من، لغو قانون مجازات اسلامی حد امری حياتی است.

من سرگرم کار روی اولين برنامه نظارت قانونی در پاکستان هستم. ما برای ارتقای آگاهی در مورد مسائل حقوقی و پيامد قانونهايی مانند حد شرع حيطه فعاليت خود را به مجلس پاکستان، رسانه ها و احزاب سياسی بسط داده ايم.

در جريان اين کار با روحانيون مناطق روستايی هم در ارتباط هستيم و به جای اين که در برابر گروه های افراطی جبهه گيری کنيم در قلمرو خودشان با آنها گفتگو می کنيم.

بسياری از علمای مذهبی با نشر گزارشهای تحقيقی گفته اند که قانون هايی مانند حد شرع با گفته های قرآن مطابقتی ندارد.

قانونی مانند حد شرع ابزاری سياسی برای محدود کردن و کنترل زنان در پاکستان است.

روبينا نواب، بازارياب، روالپيندی

روبينا نواب در يک شبکه راديويی که در مورد مسائل زنان برنامه توليد می کند سرگرم به کار است. وی معتقد است که گزارش های خبری در مورد تجاوز جنسی به زنان باعث شده که دستاوردهای زنان پاکستان تحت الشعاع قرار بگيرد.

من در برنامه ای به نام "صدای من را بشنو" کار می کنم.

ما درباره قربانيان تجاوز جنسی، کار اجباری، کارگران معدن، اعتياد و موضوعات مرتبط با زنان و کودکان برنامه تهيه می کنيم. ما به مناطق روستايی می رويم و پای صحبت زنان نواحی دورافتاده در مورد زندگی و سخت های آن می نشينيم.

من به خاطر شغلم با مشکلات در نقاط مختلف پاکستان آشنا شده ام و می توانم بگويم که موضوع تجاوز جنسی بيش از حد بزرگنمايی شده است.

اين گونه مشکلات در همه جای دنيا وجود دارد و به نظر من از زنان پاکستان تصوير غلطی در جامعه بين المللی ترسيم شده است.

مزاحمت های خيابانی زياد رخ می دهد و جزئی از تجربه روزانه من است. من بايد هر روز نگاه خيره مردان، شکلک درآوردن و حتی گاهی دست زدن آنها را تحمل کنم.

اما من با رفتارم به آنها می فهمانم که از آنها نمی ترسم.

مشکل زنان پاکستان ميزان بالای تجاوز جنسی نيست بلکه قوانينی است که مانع از مراجعه زنان به مراجع قانونی و نهايتا باعث زندانی شدن آنها می شود.

اما من يقين دارم که دولت درصدد است اين مشکل را حل کند و سرانجام اين وضع تغيير خواهد کرد.

تا آن موقع من به زندگی مستقلم در شهر روالپيندی ادامه می دهم.

سعديا سهيل، کارمند اداره، کراچی

سعديا سهيل مامور امداد حقوقی در زندان زنان کراچی است. او همچنين با زندانيان بی بضاعتی در تماس است که به اتهام زنا زندانی شده اند.

تجاوز جنسی موضوع حادی در پاکستان نيست بلکه غيرقانونی بودن رابطه جنسی خارج از تاهل مشکل اصلی است.

دفتر ما داخل ساختمان زندان زنان کراچی است. دو تا از پنجره های دفتر رو به محوطه زندان باز می شود.

تقريبا در هيچ جای دنيا وکلا نمی توانند همزمان هم در دفتر کار خود باشند و هم با زندانی ملاقات کنند.

نزديک به نيمی از زنان زندانی به جرم زنا زندانی شده اند. برخی هم به خاطر ترغيب زن ديگری به زنا محکوم شده اند. بيشتر محکومها تبرئه شده اند يا اين که اتهام عليه آنها کذب است.

شماری از اين زنان، دختران جوانی هستند که از خانه فرار کرده اند تا با پسر مورد علاقه شان ازدواج کنند. خانواده ها هم برای تنبيه آنها با ارائه قباله ازدواج جعلی مدعی شده اند که دخترشان قبلا ازدواج کرده، پس ازدواج با محبوبش زناست.

اما مشکل اين است که اثبات بيگناهی اين دختران گاه سالها طول می کشد و آنها اين زمان را در زندان سپری می کنند.

خيلی از اينهاف دختران بی پناهی هستند که قربانی توطئه خانواده های خود شده اند.

زونيرا محفوظ، پزشک، کراچی/ لندن

زونيرا محفوظ معتقد است که سازمان های غيردولتی موضوع تجاوز جنسی زنان در پاکستان را وخيم جلوه می دهند تا کمک های خارجی بيشتری دريافت کنند.

وقتی افراد از داخل پاکستان خبر ندارند خيلی راحت می توانند از آن انتقاد کنند.

تجاوز جنسی زنان در مناطق روستايی به صورت يک مشکل درآمده که بايد توسط مسئولان همين کشور و در داخل حل شود. به نظر من سازمان های غيردولتی پاکستان کمک چندانی در رفع اين مشکل نکرده اند. نقش آنها روشن نيست و من مطمئن نيستم که آنها به زنان توان بيشتری داده باشند.

آنها دستور کار خود را دنبال می کنند. امور سازمان های غيردولتی به دست افراد ثروتمندی است که در کمک به مردم خيلی جدی نيستند.

تجاوز جنسی در همه جای دنيا رخ می دهد اما اگر در رفع آن مصمم هستيم بايد قوانين خود را بهتر کنيم و وضعيت دادگاه های روستايی را روشن کنيم. در بوق و کرنا کردن اين مشکل در صحن جهانی کمکی به رفع آن نمی کند.

موسرت شفيع، مرکز زنان بی پناه، کوهات، سرحدات شمال غربی

موسرت شفيع در مرکز زنان بی پناه می گويد اگر می خواهيم وضعيت زنان پاکستان را درک کنيم بايد طرز فکر روستائيان و بخش های کوچک اين کشور را بشناسيم.

تجاوز و آزار جنسی مشکل عمده ما در اين بخش نيست. ما در اين مرکز با مسائلی مانند خشونت خانگی، شکنجه جسمی، ارعاب، محبوس شدن، قتل و فرار برای ازدواج روبرو هستيم.

فقر مشکل بزرگی است که باعث خشونت عليه زنان می شود.

در سال 2002 فقط يک مورد زنا داشتيم. اما در هشت ماه گذشته دو مورد قتل ناموسی به ما ارجاع شده است.

مشکل اصلی سنتی و متعصب بودن جامعه پاکستان است. زنان در سطح جامعه سرکوب و محدود می شوند و خيلی ها موضوع زنا را علنی نمی کنند.

بافت اجتماعی در اين بخش از پاکستان متفاوت است. رهبران مذهبی محلی از راه های مختلف از زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند حمايت می کنند. برخی از آنها مسلح هستند.

محلی ها همچنين نگاه منفی نسبت به سازمان های غيردولتی دارند و فکر می کنند که اين سازمان ها از سوی آمريکا و خارجيان حمايت و تامين مالی می شوند.

به نظر محلی ها ما جامعه ای اسلامی هستيم و سازمان های غير دولتی وابسته به غرب عليه سنن و ارزشهای اسلامی اقدام می کنند.

اما ما کم کم اعتماد آنها را به خود جلب می کنيم و به محلی ها گفته ايم که اين مرکز به آنها تعلق دارد و برای حل مشکلات آنها برپا شده است.

 

مراسم توديع و معارفه روساي قديم و جديد مركز امور مشاركت زنان برگزار مي‌‏شود

چهار شنبه 6 مهر ۱۳۸۴ - 28 سپتامبر ۲۰۰۵

مراسم توديع و معارفه روساي قديم و جديد مركزامور مشاركت زنان روز شنبه نهم مهرماه سال جاري در سالن شهيد بهشتي نهاد رياست جمهوري برگزار مي‌‏شود.

به گزارش خبرنگار ايلنا, در مراسم توديع دكتر زهرا شجاعي، رييس سابق مركز امور مشاركت زنان و معارفه دكتر نسرين سلطاني‌‏خواه، رييس جديد مركز امور مشاركت زنان اعضاي هيات دولت, كميسيون‌‏هاي فرهنگي و اجتماعي مجلس, شوراي شهر تهران, نمايندگان زن مجلس, شوراي فرهنگي اجتماعي زنان, نمايندگان دستگاه‌‏هاي اجرايي وزارتخانه‌‏ها حضور خواهند داشت.

اين گزارش مي‌‏افزايد: همچنين در اين مراسم استادان حوزه و دانشگاه, محققان, معاونان و مديران ارشد مرتبط با امور زنان در سازمان‌‏ها و مشاوران استانداران و فرمانداران شركت مي‌‏كنند.

 

يک پژوهشگر مسايل زنان

سرمايه داري ، زنان را به عنوان نيروي اصلي "ارتش ذخيره كار" محسوب كرده است

سه شنبه 5 مهر ۱۳۸۴ - 27 سپتامبر ۲۰۰۵

سوء استفاده از نيروي كار زنان در بازار سايه اي و زير زميني , اشكال جدي استثمار زنان است.

"مريم خراساني" در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار گروه فرهنگ و انديشه ايلنا, در خصوص جايگاه و نقش زنان در جنبش‌‏هاي كارگري گفت:‌‏ به نظر مي‌‏رسد در اوضاع اقتصادي و سياسي كنوني ايران و جهان و با توجه به انباشت انديشه‌‏ها و تجارب سلبي و ايجابي در برابر سرمايه داري جهاني , بيش از هر زمان ديگري موقعيت‌‏هاي مناسبي به دست آمده تا كارگران انواع ديگري از كار و توليد آزاد را در خارج از چهارچوب قوانين سرمايه‌‏داري به وجود آورند.

اين پژوهشگر مسايل زنان ، در ادامه تصريح كرد‌‏: تجربه جنبش تعاوني‌‏هاي آزاد و توليد مشاركتي در جهان و تجربه كارگران ايران در سال هاي 58 و 59, نشان مي دهد كه كارگران هم امكان كنترل و اداره توليد را در واحدهاي توليدي بحران زده و ورشكسته دولتي و خصوصي دارند و هم خلق راه و كارهايي براي توليد بديل, خريد يا مصادره كارخانه‌‏ها و بنگاه هاي ورشكسته و اداره تمام مراحل توليد مواد اوليه تا توليد اصلي و فروش محصولات به كمك آگاهي ها و تجارب نوين محلي , منطقه‌‏اي و جهاني در شبكه‌‏هاي ارتباطي و توليدي متفاوت دارا هستند. آنها در جهت ساختن روندهاي نوين اقتصاد و زندگي بديل كه گام به گام طراحي مي شود‌‏, نقش مي پذيرند و دگرگون مي شوند و از اين طريق، شعار جنبش مخالفان جهاني سازي در جهت ممكن ساختن جهاني ديگر متحقق مي شود . در اين ميان موقعيت زنان كارگر كه در انواع كار توليدي , خدماتي , رايانه‌‏اي , مراقبتي و غيره نقش دارند، در جنبش‌‏هاي احياي زندگي و توليد و كار جايگزين و روز به روز اهميت بيشتري مي يابد.

خراساني در خصوص سوالي مبني بر وضعيت زنان در طبقه كارگر ايران اظهار داشت‌‏: زنان كارگر در ايران گرفتار عرصه‌‏هاي مختلفي هستند كه شامل اجتماع بزرگ , جامعه كارگري و خانه و خانواده مي شود , عرصه‌‏هايي كه در آن سرمايه‌‏داري و مردم سالاري مدرن دو روي سكه‌‏اند.

وي درباره موقعيت زنان در اجتماع بزرگ گفت‌‏: وجود سلسله مراتب شغلي و تقسيم جنسي كار , فرهنگ اجتماعي دو جنسي و ارزش ها و معيارهاي دو گانه در بازار كار اوليه و ثانويه، ادامه فرودستي زنان در كل جامعه است‌‏, جهاني سازي و خصوصي سازي و محدود شدن عملكرد رفاهي دولت ها از جمله دولت ايران‌‏, كاهش يارانه‌‏ها براي كار زنان را ايجاد كرده كه منجر به حذف هزينه‌‏هاي رفاهي زنان از جمله هزينه مهدكودك ها و انواع مرخصي‌‏ها و امكانات لازم براي كار زنان است.بدتر از آن قراردادهاي موقت كار و كار پاره وقت و كار سرمايه داري در خانه‌‏, اشكال جديدي از سرمايه‌‏داري است كه منجر به فوق استثمار نيروي كار زنان در مشرق زمين شده است. انتقال بسياري از موسسات توليدي از غرب به شرق و سوء استفاده از نيروي كار ارزان زنان در مشرق زمين همانند استثمار شديد نيروي كار زنان مهاجر رنگين پوست در غرب , مساله استثمار زنان را در كنار استثمار شرق و طبيعت قرار مي دهد و منبع سودهاي كلان را براي سرمايه‌‏داري فراهم مي‌‏سازد.

خراساني افزود‌‏: جهاني سازي سرمايه‌‏داري و پديده زنانه شدن فقر , به اشكال برده‌‏داري مدرن و استعمار و استثمار زنان و كودكان انجاميده است و اينها همه علاوه بر مسائل اخلاقي براي زنان در محيط‌‏هاي كار و آزارهاي جنسي و سوء استفاده هاي جنسي از آنان است. سرمايه داري همواره زنان را به عنوان نيروي اصلي ارتش ذخيره كار هم محسوب كرده است . در دوران رونق, اولويت براي استخدام مردان , زنان را از بازار كار اصلي اخراج مي كند و در دوران ركود كارهاي موقت و پاره وقت در كارگاه هاي زير زميني و غير قانوني براي زنان و كودكان آنها , نا امني شغلي و كار در مشاغل سياه و سخت، محيط غير انساني را به وجود آورده است . سوء استفاده از نيروي كار زنان در بازار سايه‌‏اي و زير زميني، اشكال جدي استثمار زنان است.

خراساني در ادامه در خصوص جايگاه زنان در جامعه كارگري گفت‌‏: سلسله مراتب جنسي درون جامعه كارگري و اقتدار مردان كارگر در محيط‌‏هاي كار و تشكل‌‏هاي كارگري سبب مي‌‏شود , مشاغل اصلي و تخصصي و مستند در بالاي هرم شغلي خاص مردان و حضور زنان در پايين اين سلسله‌‏, مراتب كارهاي غير تخصصي و كم در آمدتر را به زنان تحميل كند . در شوراها و سنديكاها و اتحاديه‌‏هاي كارگري نيز موقعيت‌‏هاي كليدي در دست مردان است و زنان نقش موثري ندارند , به طوريكه در ميان زنان كارگر ايران و جهان بحث ايجاد تشكل هاي خاص زنان كارگر در محيط‌‏هاي كار مطرح شده است كه سياست ها و تصميم گيري هاي آنان به نفع زنان و توسط خود آنان انجام شود.

وي افزود : تعريف سرمايه داري از نيروي كار كه صرفا اقتصاد كالايي و مبادله اي را مد نظر دارد، سبب مي شود نيروي كار زنان در اقتصاد معيشتي ( كشاورزي سنتي ) و كار خانه داري زنان جزو كار محسوب نشوند و جامعه براي آن ارزشي در نظر نگيرد.

خراساني درباره جايگاه زنان كارگر در خانه و خانواده تصريح كرد‌‏: خانواده هسته‌‏اي و تشديد استثمار زنان در اين نوع خانواده مدرن و موقعيت زنان كارگر مشابه زنان ديگر و گاه بدتر از زنان طبقات بالاتر , شيفت دوم كار زنان كارگر در خانه‌‏ها كه سبب فرسايش جسمي و روحي زودتر از موعد آنها مي شود ,‌ خشونت بيشتر عليه زنان كارگر در خانواده‌‏هاي كارگري به شكل فيزيكي و غير فيزيكي و تحقير رواني , مساله اصلاح در خانواده‌‏هاي كارگري و بديل هاي ديگر را براي زندگي شخص زنان كارگر مطرح كرده است.

وي در پايان خاطر نشان كرد‌‏: در خصوص كار زنان بد نيست به تجربه شيوه‌‏هاي آزاد كار و توليد و زندگي شخصي متاثر از انديشه هاي "سن سيمون" و "فوريه" در قرن 19 ميلادي و ادامه آن تا كنون , توجه داشته باشيم . عدم وجود ساختار مالكيت و كار رقابتي و عدم وجود ساختار هرمي شكل خانواده و انواع جديدي از نگهداري بچه ها را در اين تجربه ها مي توان يافت.