زنان:یکشنبه 20 شهريور ۱۳۸۴ - 11 سپتامبر ۲۰۰۵

 

 

 

 

 

بالاترين درصد بيكاري زنان در مناطق شهري به استان لرستان تعلق دارد

زنان فقط 12 درصد جمعيت فعال اقتصادي را شامل مي‌‏شوند

سهم زنان از تعداد بيكاران كشور دو برابر سهم آنها از كل اجتماع است

شنبه 19 شهريور ۱۳۸۴ - 10 سپتامبر ۲۰۰۵

بالاترين درصد بيكاري زنان در مناطق شهري به استان لرستان و پايين‌‏ترين آن به استان يزد، تعلق دارد.

به گزارش خبرنگار ايلنا, مركز مشاركت امور زنان، اعلام كرد: براساس پژوهش‌‏ها، درصد بيكاري زنان فقط در استان‌‏هاي آذربايجان غربي, فارس, قم, اصفهان, كردستان, چهارمحال و بختياري, مركزي و يزد از درصد بيكاري مردان كمتر است و در ساير استان‌‏ها درصد بيكاري زنان بيشتر از مردان است.

اين گزارش مي‌‏افزايد: بر اساس اين تحقيقات، در سال‌‏هاي آينده سطح تحصيلات دختران نيز به دليل افزايش سهم دختران با حضور در دانشگاه‌‏ها افزايش زيادي خواهد داشت و مشاغل خانگي و روستايي هم جواب‌‏گوي اين رشد روز افزون نمي‌‏شود، بنابراين لزوم توجه مسوولان براي برنامه‌‏ريزي در خصوص كار بانوان ضروري است.

در اين گزارش آمده است؛ سهم زنان در كل اشتغال كشور در 40 سال گذشته، 10 درصد بود و در حالي‌‏كه بانوان حدود نيمي از جمعيت كشور را تشكيل مي‌‏دهند و فقط 12 درصد آنها جمعيت فعال اقتصادي را شامل مي‌‏شوند، يعني سهم زنان از تعداد بيكاران كشور دو برابر سهم آنها از كل اجتماع است.

 

مديريت رستوران براى زنان ممنوع است

پنجشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۸۴ - ۸ سپتامبر ۲۰۰۵

شرق:اساس ضوابط اداره نظارت بر اماكن عمومى نيروى انتظامى، زنان براى مديريت رستوران بايد يك مباشر مرد معرفى كنند، در غير اين صورت از فعاليت آنها جلوگيرى به عمل خواهد آمد. به گفته «محمدحسين آرمين» رئيس اتحاديه صنف رستوران داران كه با ميراث خبر گفت وگو مى كرد، زنان براى دريافت پروانه رستوران دارى علاوه بر گذراندن تمام مراحل ديگر و ارائه مدارك لازم بايد يك مرد را به عنوان مباشر معرفى كنند در غير اين صورت از ارائه مجوز به آنها خوددارى خواهد شد. آرمين اين قانون را شامل تمام زنان متقاضى پروانه رستوران دارى اعلام كرد. با اين حال سرتيب دوم «محمدعلى نجفى»  مديركل دفتر نظارت و اماكن عمومى ناجا براين باور است كه «تمام زنان براى دريافت پروانه رستوران دارى نياز به معرفى مباشر مرد ندارند. اما بعد از دريافت پروانه كار در صورتى كه رستوران مورد نظر در منطقه انتظامى حساس واقع شده باشد بر اساس ضوابط نيروى انتظامى از كار آنها جلوگيرى به عمل خواهد آمد.» تاكيد صنف رستوران داران و استثناى مطرح شده توسط اداره اماكن باعث شده است تا زنان فعال در اين رشته اعمال اين قانون را كاملاً تشريفاتى تلقى كنند. «فاطمه طريقت منفرد» مدير رستوران «هانى» كه بيش از دو دهه به طور مستقل مديريت اين رستوران را بر عهده داشته است و در حال حاضر نيز پسر خود را به عنوان مباشر معرفى كرده است، در اين زمينه مى گويد: «اين كار كاملاً تشريفاتى است و من خيلى خوب و به تنهايى از عهده اداره رستوران بر مى آيم اما براى رعايت قانون كه خيلى به آن معتقد هستم پسرم را به عنوان مباشر معرفى كرده ام.» طريقت معتقد است: «حتماً دليلى براى وضع اين قانون وجود دارد كه او و خيلى هاى ديگر دليلش را نمى دانند چون به هر حال قانونگذار كه وقت ندارد دليل وضع هر قانون را براى همه توضيح بدهد.»

براساس قوانين موجود، نيروى انتظامى درخواست  متقاضيان پروانه رستوران دارى را از سه جهت فردى،  ترافيكى و انتظامى مورد بررسى قرار مى دهد تا فرد موردنظر از لحاظ شخصى شرايط لازم براى دريافت پروانه را دارا باشد، مكان در نظر گرفته شده براى داير كردن رستوران از لحاظ ترافيكى براى عبور و مرور مردم ايجاد اشكال نكند و از نظر انتظامى رستوران موردنظر امنيت اجتماعى را به مخاطره نيندازد.

براساس همين ضوابط و به گفته نجفى در صورتى كه يك منطقه از نظر كارشناسان نيروى انتظامى منطقه حساس محسوب شود زنان بايد براى مديريت رستوران از كمك يك مرد به عنوان مباشر استفاده كنند؛ چرا كه در غير اين صورت ممكن است امنيت اجتماعى منطقه به مخاطره بيفتد.

نجفى گفت: «از نظر اداره اماكن هيچ تفاوتى بين زن و مرد وجود ندارد. اما در صورتى كه تشخيص بدهيم شرايط يك منطقه به لحاظ تراكم جمعيت، جنس جمعيت و... شرايط حساسى را داراست زنان موظفند يك مرد را براى انجام مديريت داخلى برگزينند.» او از منطقه بازار به عنوان يكى از مناطق حساس نام مى برد كه به دليل داشتن جو مردانه كار كردن يك زن به طور مستقل مى تواند، ايجاد اشكال كند. او در پاسخ اين سئوال كه كدام مناطق شهر جزء مناطق حساس محسوب مى شوند، گفت:  «تشخيص اين مناطق برعهده كارشناسان نيروى انتظامى است.» وى دليل وجود چنين قانونى را اينگونه اعلام كرد: «دريافت و ارائه خدمات در اين نوع كار نيازمند نوعى جديت است كه حضور يك مرد را به عنوان مدير داخلى الزامى مى كند.» بررسى خبرنگار ميراث خبر نشان مى دهد ۱۵ نفر از ۳۶ زنى كه مجوز رستوران خود را از اتحاديه صنف رستوران داران دريافت كرده اند يا مديريت رستوران را به يك مرد سپرده اند يا به شكل خانوادگى و با حضور اقوام مرد خود رستوران را اداره مى كنند.

• گيره لباس براى پيش بينى آب و هوا

گيره   هاى لباسى كه وضعيت آب و هوا را پيش بينى مى كنند، ساخته شده اند كه اين گيره ها نيم ساعت قبل از بارش باران قفل مى شوند. به گزارش ايلنا، به نقل از BBC در كشورهايى مثل انگليس بسيار اتفاق مى افتد كه مردم در حالى كه هوا آفتابى است لباس  ها را روى طناب پهن مى كنند، اما در عرض كمتر از ۵ دقيقه هوا بارانى شود و لباس  ها فرصتى براى خشك شدن نمى يابند. «ليور مك كارتى» از دانشگاه «بيرمنگام» براى پروژه سال پايانى دانشگاه گيره اى را ساخته است كه وضعيت آب و هوا را پيش بينى مى كند. اين گيره  ها داراى يك دستگاه مركزى هستند كه در انتهاى طناب قرار مى گيرد. اين دستگاه تغييرات فشار هوا را ثبت مى كند و آن را با سيگنال هايى به گيره ها مى  فرستد. اگر بارش باران براى نيم ساعت آينده پيش بينى شود گيره  ها به صورت اتوماتيك قفل مى شوند و بدين ترتيب به مردم هشدار مى دهند تا رخت   هاى خود را روى طناب پهن نكنند. «مك كارتى» سازنده اين دستگاه در مورد دليل ساخت آن به خبرنگار BBC گفته است: از تغييرات سريع آب و هوايى به تنگ آمده بودم، زيرا بيشتر مواقع بارش باران لباس هاى نيم خشكم را دوباره كاملاً خيس مى كرد. لازم به ذكر است در هواى بارانى اگر گيره ها به لباس وصل باشند قفل نمى شوند تا صاحب لباس ها بتواند آنها را از روى طناب بردارد.

• انجمن رمز ايران در اصفهان

سومين كنفرانس «انجمن رمز ايران» ديروز در دانشگاه صنعتى اصفهان با حضور اساتيد دانشگاه، كارشناسان و دانشجويان آغاز به كار كرد. كنفرانس انجمن رمز ايران به عنوان مهمترين گردهمايى كشور در عرصه امنيت فضاى تبادل اطلاعات و ارتباطات با شركت فعالان اين حوزه در سه بخش «دانشگاه  ها و مراكز پژوهشى كشور»، «سازمان  ها، موسسات بهره بردار و كاربران» و «دولت» است. سومين كنفرانس انجمن رمز ايران به مدت دو روز در دانشگاه صنعتى اصفهان برگزار مى شود و سمينارها و نشست هاى مختلفى درباره علم رمزنگارى و امنيت فضاى تبادل اطلاعات در آن برپا مى شود.

 

تمهیدهای تازه جمهوری اسلامی برای واداشتن زنان به استفاده از چادر مشکی از طریق تشویق های مالی: نامه ای از تهران

پنجشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۸۴ - ۸ سپتامبر ۲۰۰۵

رادیو فردا:همزمان با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد، جمهوری اسلامی و نهادهای محافظه کار در ایران در نظر دارند سختگیری های بیشتری در مورد حجاب و پوشش زنان اعمال کنند. از جمله آنکه یک نماینده مجلس شورای اسلامی نیز پیشنهاد داده برای کنترل پوشش افراد جامعه از زنان بدحجاب جریمه نقدی اخذ شود. همچنین گزارش ها حاکی از آن است که در برخی اماکن عمومی و حتی ادارات دولتی برای فراگیر شدن چادر مشکی برای بانوان چادری تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.

آرش ایرانی از تهران: هنوز چند قدمي از ورودي اصلي شهربازي تهران در خيابان سئول دور نشده بودم كه صداي بلند چند خانم چادر مشكي پوش توجه ام را به خود جلب كرد. زنان آمر به معروف يكصدا مي گفتند : «بليط مجاني براي خانم هاي چادري!»

اين سياست تشويقي جديدي است كه مسئولين فرهنگي نظام اسلامي در مراكز تفريحي تهران براي ترغيب بانوان به استفاده از چادر مشكي اتخاذ كرده اند. در كنار زنان محجبه اي كه در گوشه و كنار پارك ها و شهربازي ها ، موظف به برخورد با خانم ها و دختران جوان به اصطلاح بدحجاب هستند ، عده اي نيز وظيفه امتياز دادن به زنان چادري را بر عهده گرفته اند.

در واقع با انكه طي سال هاي حاكميت جمهوري اسلامي ، چادر مشكي همواره به عنوان حجاب برتر معرفي شده است و در برخي از مراكز دولتي و آموزشي استفاده از آن حالت اجباري داشته ، اما اينطور كه از شواهد و قرائن پيداست ، با روي كار آمدن دولت تندروي محمود احمدي نژاد ، تلاش محافظه كاران براي فراگير شدن استفاده از اين پوشش در حال شدت گرفتن است. براي نمونه طي سال هاي گذشته، دختران دانشجو براي تحصيل در واحدهاي متعدد دانشگاه آزاد اسلامي مجبور به استفاده ازآنچه حجاب برتر ناميده شده بوده اند، همچنين ورود بانوان به برخي از مراكز و نهادهاي حكومتي همچون سپاه و يا بنياد شهيد ، بدون استفاده از چادر مشكي غير ممكن بوده است.

در عين حال در اكثر دواير دولتي كه خانم ها براي حضور در محل كار مكلف به استفاده از چادر نبوده اند نيز همواره براي زنان استفاده كننده از پوشش امتيازات ويژه اي در نظر گرفته شده است.

فريده ، كارمند يكي از وزارتخانه ها مي گويد: «ظاهرا براي ما استفاده از چادر ضرورتي ندارد. اما تبعيض هاي روا داشته شده ميان ما و خانم هاي چادري ، برخي از همكاران ما را به استفاد از اين پوشش وا داشته است.»

مريم 24 ساله نيز كه به تازگي در يكي از دواير دولتي استخدام شده مي گويد: «معرف من اصرار داشت كه اگر مي خواهم در اين اداره مشغول به كار شوم ، حتما بايد از چادر استفاده كنم. چون قبل از من خيلي ها به اين مسئله توجه نكرده بودند و هيچگاه پذيرفته نشدند.»

با اين حال ظاهرا تندروهاي تكيه زده بر اركان قدرت به اين راضي نيستند. هفته نامه تندرو يالثارات كه از جمله اصلي ترين حاميان محمود احمدي نژاد به شمار مي ايد در تازه ترين شماره خود طي مطلبي با عنوان «انتظار از رئيس جمهور محترم» ضمن اشاره به عدم استفاده برخي از كارمندان زن از حجاب برتر مدعي مي شود : «باعث خجالت و شرمساري است كه پس از گذشت ربع قرن از انقلاب ، هنوز در ادارات ، مظاهر و نمادهاي ضد ارزشي مانند بي حجابي بيداد مي كند. آيا به راستي نمي توان به يك عده كارمند بخشنامه كرد كه با ظاهر آراسته و زيبنده شئون اسلامي به سر كار خود بيايند.»

يك كارشناس مسائل اجتماعي در تهران مي گويد: «وقتي اخيرا در كوچه و خيابان براي زنان چادري امتيازات ويژه اي قايل مي شوند ، ناگفته پيداست كه در ادارات و مراكز دولتي ماجرا از چه قرار خواهد بود. وقتي با تهديد و سختگيري كارها به پيش نمي رود با تشويق و امتياز دهي كه مي توان مردم را دنباله رو خود كرد. هرچند ظاهري و تنها براي منافع شخصي باشد.»