زنان:پنج شنبه 19 خرداد 1384- 9 ژوئن 2005

 

 

 

 

كارگران شركت الكتريك رشت با تجمع در محل سازمان صنايع ملي خواستار دريافت سنوات خدمت و بازخريدي خود شدند.

چهار شنبه 18 خرداد ۱۳۸۴ – 8 ژوئن ۲۰۰۵

به گزارش خبرنگار ايسنا از ساعت ‌٣٠/٩ روز گذشته حدود ‌١٠٠ نفر از كاركنان زن و مرد شركت الكتريك رشت كه از شب گذشته به تهران آمده بودند در پاركينگ ساختمان سازمان صنايع ملي تحصن كرده و با نصب پلاكارد و سر دادن شعار خواستار ملاقات با مسوولان سازمان شدند.

نعمتي ـ نماينده كارگران شركت الكتريك رشت ـ در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار كرد:« شركت الكتريك رشت اواخر سال ‌٨٢ از بخش دولتي به بخش خصوصي واگذار شد.»

وي افزود:« از حدود دو سال پيش شركت به طور كامل تعطيل شده است و از سال گذشته كه در زمينه وضعيت حق و حقوق‌مان اعتراض كرديم، روساي سازمان ملي صنايع به همراه سه نفر از مسوولان استان و نماينده كارگران توافق‌نامه‌اي با ما امضا كردند. ولي الان خريداران شركت از اجراي مفاد توافق‌نامه به بهانه‌هاي مختلف سر باز مي‌زنند.»

نعمتي گفت:« در توافق‌نامه آمده بود كه نماينده تام‌الاختيار خريداران اين شركت شش ماه مهلت دارد كه كارخانه را به خارج از شهر برده و راه‌اندازي كند، ولي الان با وجود گذشت ‌٩ ماه هنوز اين كارخانه راه‌اندازي نشده است.»

نماينده كارگران متحصن ادامه داد:« مطابق توافق‌نامه نماينده شركت بايد زمين كارخانه را بفروشد و به حساب مشترك استانداري، نماينده كارگران و خودش واريز كند تا سنوات كاركنان پرداخت شود، اما هنوز حتي مبالغ بازخريدي و سنوات كارگران را محاسبه نكرده‌اند.»

وي با انتقاد از بي‌تفاوتي مسوولان سازمان صنايع نسبت به حقوق كارگران و نداشتن ملاقات با آنها خاطرنشان كرد:« تاكنون حدود چهار بار به اينجا آمده‌ايم و هنوز نتوانسته‌ايم با روساي سازمان صنايع ملاقات كنيم. اگر ما مي‌خواستيم مي‌توانستيم از مراجع قانوني مشكل خود را پيگيري كنيم، چرا مسوولان سازمان صنايع با ما توافق‌نامه امضا كردند و همان ابتدا بايد راه قانون را به ما نشان مي‌دادند.»

نعمتي تاكيد كرد:« ما صرفا از رييس سازمان صنايع مي‌خواهيم كه به حرف‌هاي ما گوش كند و در جهت تامين مطالبات ما اقدام كند.»

نعمتي با تاكيد بر اينكه تا احقاق حقوق خودمان در اينجا متحصن خواهيم بود، گفت:« به خانواده‌هايمان هم گفته‌ايم كه اينجا تا يك هفته هم مي‌مانيم تا وضعيت‌مان مشخص شود.»

يكي از كارگران متحصن نيز با شركت در اين گفت‌وگو اظهار كرد:« شركت الكتريك رشت را به اسم خصوصي‌سازي خريداري كردند و الان به خاطر اينكه زمين شركت موقعيت خوبي دارد، قصد دارند زمين آنجا را به فروش برسانند، اين شركت را يك ميليارد و ‌٨٠٠ ميليون تومان با اقساط وام پنج ساله خريده‌اند و الان همان زمين بيش از ‌٤٠ ميليارد تومان ارزش دارد.»

 

 

 

محبوبه عباسقلي زاده بر اثر هجوم نيروهاي انتظامي مقابل ورزشگاه آزادي راهي بيمارستان شد

چهار شنبه 18 خرداد ۱۳۸۴ – 8 ژوئن ۲۰۰۵

محبوبه عباسقلی زاده روزنامه نگار، هنگام تجمع با زنان دیگر برای ورود به استادیوم آزادی، در اثر حمله ‏نیروهای لباس شخصی جمهوری اسلامی مصدوم شد و در راه بیمارستان است. وی در مصاحبه با رادیو فردا ‏می گوید: ما ایستاده بودیم که در را نبندند، نیروهای شخصی آمدند و هل دادند، پای من زیر در گیر کرد و ‏شکست. آسیه امینی روزنامه نگار در تهران به رادیوفردا می گوید حق حضور در ورزشگاه، یک خواسته ‏سیاسی نیست، بلکه حق مسلم شهروندی ماست. حدود 120 تن از زنان روزنامه نگار و دانشجو در اقدامی ‏خودجوش با ارسال نامه ای سرگشاده به استاندار تهران، شرکت برای تماشای فوتبال را حق مسلم شهروندی ‏خود دانستند و اعلام کردند برای ورود به ورزشگاه در برابر در غربی ورزشگاه گرد می آیند. 

پیش از برگزاری مسابقه فوتبال امروز میان تیمهای فوتبال ایران و بحرین، حدود 120 تن از زنان روزنامه نگار و دانشجو در اقدامی خودجوش و ارسال نامه ای سرگشاده به استاندار تهران، شرکت برای تماشای فوتبال را حق مسلم شهروندی خود دانستند و جلوگیری از ورود آنان به ورزشگاه را به دلیل ناامنی، نوعی اقرار نیروهای انتظامی به عدم انجام وظیفه شان خواندند. امضا کنندگان این نامه اعلام کرده بودند که امروز با داشتن بلیط برای ورود به ورزشگاه در برابر در غربی ورزشگاه گرد خواهند آمد. دقایقی پیش در تلاش برای برقرار کردن تماس با دختران و زنانی که در برابر در ورودی ورزشگاه گرد آمده بودند، با خبر شدیم که محبوبه عباسقلی زاده روزنامه نگار، بر اثر هجوم نیروهای لباس شخصی مصدوم شد و در راه بیمارستان بود. نازی عظیما که این اقدام خودجوش زنان و دختران را پیگیری کرده با محبوبه عباسقلی زاده و آسیه امینی روزنامه نگارانی که هر دو در آمبولانس و در راه بیمارستان بودند، گفتگو کرده است.

محبوبه عباسقلی زاده: ما ایستاده بودیم که در را نبندند، نیروهای شخصی آمدند و هل دادند، پای من زیر در گیر کرد و به شدت آسیب دید و شکست.

آسیه امینی: در واقع یک نشست خیلی آرام بود. خانمها جمع شده بودند و حدود سی چهل نفر بودند، نشسته بودیم و خیلی هم مسالمت آمیز می خواستیم با کسی صحبت کنیم و برویم داخل. ولی متاسفانه کسی نیامد، حتی ما به نیروی انتظامی مراجعه کردیم و گفتیم که بیایند زیرا ما یک خواسته خیلی طبیعی و مشروع داریم، بلیط خریده ایم و گفتیم که یک فضایی را برای ما در نظر بگیرید که ما برویم بنشینیم. ولی گفتند به ما مربوط نیست و به داخل مربوط می شود. به داخل مراجعه کردیم هیچکس نیامد. بارها خواستیم یکی بیاید با ما حرف بزند و ما خواسته مشروعمان را بگوییم و بتوانیم برویم داخل. ولی جالب این است که شنیدیم یک تعدادی خانم رفته اند داخل.حالا این خانمها کی هستند و با کدام بلیطها و از کدوم در درفتند، خود ما هم نمی دانیم.

نازی عظیما (رادیو فردا): این لباس شخصی ها به شما حمله کردند؟

آسیه امینی: نه، اصلا حالت حمله نبود؛ ما توی در ایستاده بودیم که در را نبندند، به خاطر این که منتظر بودیم ساعت پنج و نیم بچه هایی که قرار بود به ما ملحق شوند، بیایند و ما برویم تو. در همین حین یک عده خواستند که در را ببندند، این در واقع فشاری که آوردند بچه ها مخالفت کردند و خانم عباسقلی زاده چون نفر اول بود جلوی همه و زانو زده بود، پایش زیر در گیر کرد و چون آقایان از آن طرف فشار می آورند، ایشان پایش شکست.

ن. ع: شما فکر می کنید که چه می شود امروز بالاخره راه می دهند و می توانند بروند داخل؟

آسیه امینی: من امیدوارم که بچه ها بتوانند بروند تو. حالا که تلفاتمان را هم دادیم من امیدوارم که بتوانند بروند تو.

ن. ع: انشاءالله که آخریش باشد. حالا اگر امروز شما تلاشهایتان به نتیجه نرسد و نتوانید وارد شوید، آیا فکر کردید که بعد می خواهید چه کار کنید؟ آیا به همینجا ختم می شود

آسیه امینی: این یک برنامه ای بوده که همیشه از قبل بوده و همیشه خانمهایی بوده اند که می خواستند بروند تماشای بازی فوتبال. در بازی ایران و آلمان یک اتوبوس خانمهای آلمانی تحت الحفظ رفتند و بازی را تماشا کردند. اما دختران ما با مینی بوس تارانده شدند. و ما الان در ادامه آن خواسته هستیم. خواسته ما یک خواسته شهروندی است و ما آدمهای سیاسی نیستیم. این خواسته سیاسی نیست. ما حقوق شهروندی می خواهیم. آقا می خواهیم فوتبال تماشا کنیم فقط همین. یعنی چیز زیادی فکر نمی کنم باشد. سئوال من هم این است خانمهایی که توانسته اند امروز در ورزشگاه راه پیدا کنند و گفته شده که اتفاقا تحت حمایت آقایان رفته اند، چطوری رفتند تو؟ بله، ما آدمهای سیاسی نیستیم و خواسته سیاسی هم نداریم. عده ای از آدمهای روزنامه نگار، آدمهای فعال در جنبش زنان و دختران عادی هستیم و می خواهیم برویم فوتبال ببینیم همین.

 

سهم زنان از تعداد بيكاران كشور دو برابر سهم آنها از كل اجتماع است

چهار شنبه 18 خرداد ۱۳۸۴ – 8 ژوئن ۲۰۰۵

نرخ بيكاري زنان بيشتر از مردان است، همچنين بالاترين درصد بيكاري زنان در مناطق شهري به استان لرستان و پايين‌‏ترين درصد به استان يزد، تعلق دارد.

به گزارش خبرنگار ايلنا، نتايج پژوهشگران نشان مي‌‏دهد، درصد بيكاري زنان فقط در استان‌‏هاي آذربايجان غربي, فارس, قم, اصفهان, كردستان, چهار محال و بختياري, مركزي و يزد از درصد بيكاري مردان كمتر است و در ساير استان‌‏ها درصد بيكاري زنان بيشتر از مردان است.

اين گزارش مي‌‏افزايد: در سال‌‏هاي آينده، تحصيلات دختران نيز به دليل افزايش سهم دختران, با حضور آنها در دانشگاه‌‏ها افزايش زيادي خواهد داشت و مشاغل خانگي و روستايي هم جوابگوي اين رشد روز افزون نمي‌‏شود. بنابراين لزوم توجه مسوولان براي برنامه‌‏ريزي در خصوص كار بانوان ضروري به نظر مي‌‏رسد.

بر اساس اين گزارش, سهم زنان در كل اشتغال كشور در 40 سال گذشته 10 درصد بوده است، يعني در حالي‌‏كه بانوان نيمي از جمعيت كشور را تشكيل مي‌‏دهند، فقط 12 درصد آنها جمعيت فعال اقتصادي را شامل مي‌‏شود.

گفتني است؛ سهم زنان از تعداد بيكاران كشور دو برابر سهم آنها از كل اجتماع است.