زنان:سه شنبه 6 ارديبهشت 1384 -  26 آوريل 2005

 

 

 

 

سكوت در برابر سنگسار يك زن در افغانستان 

دو شنبه 5 ارديبهشت 1384 -  25 آوريل 2005

رادیو آلمان:سنگسار يك زن در افغانستان پديده تازه‌اى نيست. در دوران حكومت طالبان بارها خبر مجازاتهايى اين چنين منتشر شده بود. شايد از همين روست كه مفسران روزنامه‌هاى امروز آلمان و جهان به اين موضوع آنگونه كه بايد و شايد نپرداخته‌اند. اما مفسر روزنامه آلمانى هامبورگر مورگن پست تفسير امروز خود را به اين پديده اختصاص داده و از جمله چنين نوشته است:

 

"خبر سنگسار يك زن همسردار در افغانستان به جرم همخوابگى با مرد ديگر تنها در چند خط و به شكل يك خبر كوتاه بر روى تلكس خبرگزاريها رفت. چرا كه شهروندان اروپا حتما خواهند انديشيد كه پديده سنگسار يك زن به جرم مسائل اخلاقى و ناموسى در خاورميانه چيز نو و جديدى نيست. اما اين موضوع از يك نظر تازگى دارد. چرا كه اين سنگسار در واقع در برابر چشم نيروهاى وابسته به ارتش آلمان صورت مىگيرد. نيروهاى وابسته به ارتش آلمان در فيض آباد مشغول كمك به امر بازسازى هستند. اما بازسازى دموكراسى در افغانستان در شمار اهداف والا بحساب مىآيد. در شمار آن اهدافى كه سالانه ۳۱۰ ميليون يورو براى دولت آلمان هزينه در بر دارد. اما پرسش اين است كه اين دموكراسى كه ما از سال ۲۰۰۱ تا كنون سرگرم ايجادش هستيم چگونه دموكراسى است؟ چگونه دموكراسى است كه نه ميتواند مانع از سنگسار بشود، نه برقع و نه افزايش بيسابقه توليد ترياك؟ حامد كرزاى، رهبر كابلستان ميبايست در ايالتهاى ديگر افغانستان عرضه اندام كرده و حتى در صورت لزوم با فرمانداران و ايلخانان حاكم بر اين و يا آن منطقه دست و پنجه نرم كند. در غير اين صورت، ارتش آلمان ميبايست از افغانستان خارج شود. تصور كنيد سربازان آلمانى به هنگام گشت بگونه‌اى دوستانه سرگرم گپ زدن با پيرمردان روستايى هستند كه همين چند لحظه پيش در آن پيكر زن جوانى در اثر اصابت بىامان سنگ، آش و لاش شده است. براستى كه چندش آور است!

 

اقدامات NGO های زنان در کشورهای عربی در‎ ‎مقابله با خشونت علیه زنان‎ ‎

يك شنبه 4 ارديبهشت 1384 -  24 آوريل 2005

‎ ‎مترجم: هما مداح‎ ‎

تریبون فمینیستی ایران 

گلف نيوز: با وجود اعتراضات عمومي و محكوميت رسمي خشونت عليه زنان ‏در كشورهاي عربي ، همچنان انواع خشونت، در سرتاسر منطقه، عليه زنان ‏اعمال مي شود.

هرچند، به نظر فعالان زن در كشورهاي عربي، همه دولت ها وجود اين ‏مشكل را تصديق كرده اند و برخي از آنها گام هايي در جهت مهار آن برداشته ‏اند. 

زوايه روهايا ، مسئول انجمن لبناني مخالفت با خشونت عليه زنان، مي گويد ‏‏" صحبت هاي زنان آزارديده در جلسات مختلف تاييد كرده است كه اين ‏مشكل در جامعه ما وجود دارد و از خارج وارد نشده . " اين ان جي او در سال ‏هاي مياني دهه90 تاسيس شده است. روهانا مي گويد " هدف اصلي ما ‏مطرح كردن مشكل بوده است. ما به طور مستقيم به زنان كمك نمي كنيم."

روهانا و ديگر فعالان زن در منطقه مي گويند كه پي بردن به ابعاد دقيق ‏مسئله در منطقه بسيار مشكل است. 

آمارهاي موجود در اين زمينه مبتني بر آمارگيري ها و تحقيقاتي است كه ‏توسط مراكزي كه سعي در تخفيف رنج زنان آزارديده دارند، ترتيب داده شده.

بر طبق تحقيقي كه چند سال پيش توسط همين انجمن لبناني انجام گرفت ‏‏34 درصد از كودكان 74 زن مورد پرسش قرار گرفته از پدرانشان كتك مي ‏خوردند.

مهم تر از آن ، 15 درصد مرداني كه با زنان يا خواهرانشان با خشونت رفتار ‏مي كردند، داراي تحصيلات دانشگاهي بودند. اين آمار انجمن را نسبت به اين ‏موضوع كه با بالا رفتن تحصيلات كاهش مي يابد، دچار شك كرد. اين آمار ‏همچنين نشان مي داد كه مشكلات اقتصادي نمي تواند دليلي قطعي براي ‏اعمال خشونت باشد.

آمار مي گويند كه زنان 50 درصد جمعيت 307 مليوني اعراب را تشكيل مي ‏دهند. 

هاشم قاسم، رييس سازمان حقوق بشر در مصر، مي گويد" خشونت عليه ‏زنان همه جا وجود دارد. ميزان آن با توجه به ميزان پيشرفته بودن جامعه و ‏وجود قوانين حمايت كننده از زنان تفاوت مي كند"

قاسم معتقد است كه مصر و سودان " بدترين نوع خشونت عليه زنان " را ‏دارند كه مصداق آن ختنه زنان است.

او مي گويد" اين مشكل از مردم، و نه از حكومت، مي آيد. اگرآماري را كه ‏مي گويند خشونت از 90 درصد به 80 و 70 درصد كاهش يافته است هم باور ‏كنيم، هنوزاعداد بسيار وحشتناك اند."

بغير از خشونت فيزيكي ، زنان عرب از خشونت هاي جنسي، زباني، ‏اجتماعي و اقتصادي نيز رنج مي برند، همچنين در مورد بهداشت و سلامت ، ‏زنان از خدمات مناسب بي بهره اند. 

در مصر ، تحقيقات نشان مي دهد كه 60 درصد جنايات توسط مردان و عليه ‏زنان اعمال مي شود ، در حالي كه تنها 18 درصد جنايات عليه مردان توسط ‏زنان اتفاق مي افتد.

لينا ، رييس ان جي اوي بنياد بين المللي همبستگي با زنان، مي گويد" در ‏اردن، تحقيقات نشان مي دهند كه 25 در صد كل جمعيت زنان كتك مي ‏خورند "

اين ان جي اوي اردني همراه با سازمان هاي ديگري در مصر، فلسطين و ‏لبنان تلاش مي كنند گزارشي درباره ابعاد مشكل زنان آزارديده در منطقه ‏منتشر كنند.

لينا مي گويد " ما فكر مي كنيم كه خشونت درون خانواده عامل مهمي در ‏عقب ماندن زنان و عدم مشاركت آنان در زندگي اجتماعي و سياسي است."

اين گروه اردني چندين برنامه در جهت بالا بردن آگاهي عمومي درباره ‏خشونت عليه زنان و تعليم افرادي كه مايل به كمك هستند، اجرا كرده است. ‏انجام تحقيقات و انتشار مقالات ، همچنين انجام نظر سنجي از فعاليت هاي ‏ديگر گروه است.

بر طبق آمار سايت اينترنتي گروه، نزديك 96 درصد مردم از انتشار يك گزارش ‏درباره خشونت عليه زنان در جوامع عربي حمايت مي كنند و نزديك 70 درصد ‏مردم موافق تصويب قوانيني در ارتباط با خشونت عليه زنان هستند.

ماها ابودايه، رييس مركز اجتماعي و مشاوره حقوقي زنان در بيت المقدس، ‏مي گويد " جامعه به جاي حل مشكل خود را از شر قربانيان راحت مي كند "

اشاره او به آنچه قتل هاي ناموسي يا قتل براي حفظ شرافت خانواده ناميده ‏مي شود، است. او مي گويد " اميدوارم كه ديگر از اين لغت ( شرف) ‏استفاده نكنيم چون بر روي رابطه مستقيم شرف خانواده و رفتار زنان تاكيد ‏مي كند. بايد آنها را " قتل زنان " بناميم."

او اضافه مي كند كه علاوه بر اين نوع از خشونت زنان فلسطيني از خشونت ‏در محيط كار نيز رنج مي برند.‏

 

تاييد دادگاه ترکيه بر ممنوعيت حجاب

دو شنبه 5 ارديبهشت 1384 -  25 آوريل 2005

‏بی بی سی:مصطفی بومين، رئيس دادگاه قانون اساسی ترکيه، درخصوص هرگونه اقدامی با هدف کم اثر کردن قانون ممنوعيت حجاب در آن کشور هشدار داده است.‏

در ترکيه کارمندان دولتی و دانشجويان دانشگاهها ملزم به رعايت قانون ممنوعيت حجاب هستند.‏

آقای بومين اين اظهارات را در مراسمی که در آن رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، نيز شرکت داشته عنوان کرده است.‏

حزب اعتدال و توسعه آقای اردوغان خواهان لغو فانون ممنوعيت حجاب در کشور است.‏

مقامات اين حزب معتقدند که اين قانون ازادی مذهبی را محدود می کند و باعث انزوای زنان معتقد مسلمان می شود.‏

آقای بومين در سخنان خود تاکيد کرده است که هرگونه اقدامی برای لغو ممنوعيت حجاب تخلف از قانون اساسی سکولار ترکيه است. قانون اساسی ترکي ‏بر جدايی نهادهای دينی از نهادهای دولتی تاکيد دارد.‏

وی گفته است کسانی که از لغو ممنوعيت حجاب حمايت می کنند سعی دارند از احساسات مذهبی برای اهداف سياسی بهره برداری کنند.‏

‏ ‏

مراسم خاكسپاري ماريا روزيكا، مدافع حقوق آسيب ديدگان جنگ كه در بغداد كشته شد

دو شنبه 5 ارديبهشت 1384 -  25 آوريل 2005

ماريا روزيكا زن جواني كه هفته گذشته ضمن فعاليت به عنوان مدافع حقوق آسيب ديدگان جنگ در بغداد كشته شد، در زادگاه خود در شمال كاليفرنيا به خاك سپرده شد. دوستان ماريا روزيكا از سراسر جهان در شهرك كوچك زادگاهش در سانفرانسيسكو جمع شدند تا در مراسم خاكسپاري اين فعال مدافع حقوق آسيب ديدگان جنگ در افغانستان و عراق حضور پيدا كنند. در اين مراسم به جز همكاران و همشاگردي هاي ماريا روزيكاي 27 ساله كه هفته گذشته در يك انفجار انتحاري در نزديكي فرودگاه بغداد كشته شد، شخصيت هاي سياسي چون خانم باربرا باكسر نماينده سناي آمريكا از حزب دموكرات و شان پن بازيگر هاليوود و فعال سياسي بودند كه هريك درباره خدمات ماريا روزيكا سخناني گفتند.

رادیو فردا:فيروزه خطيبي (لس آنجلس) 

ماریا روزیکا زن جوانی که هفته گذشته ضمن فعالیت بعنوان مدافع حقوق آسیب دیدگان جنگ در بغداد کشته شد در زادگاه خود در شمال کالیفرنیا بخاک سپرده شد.

فيروزه خطيبي (راديو فردا): دوستان ماریا روزیکا از سراسر جهان در شهرک کوچک زادگاه اودر نزدیکی سن فرانسیسکو جمع شدند تا در مراسم خاکسپاری این فعال مدافع حقوق آسیب دیدگان جنگ در افغانستان و عراق حضور پیداکنند. در این مراسم بجز همکاران و همشاگردی های ماریا روزیکای 28 ساله که هفته گذشته در یک انفجار انتحاری در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد شخصیت های سیاسی چون خانم باربارا باکسر نماینده سنای آمریکا از حزب دمکرات و شان پن بازیگرهالیوود و فعال سیاسی بودند که هر یک در باره خدمات ماریا روزیکا سخنانی گفتند. شان پن که از مخالفان جنگ عراق بوده و مدتی از نزدیک با فعالیت های خانم روزیکا در عراق آشنایی داشته در یک سخنرانی کوتاه از او به عنوان قهرمانی یاد کرد که میتواند الگو و نمونه ای باشد برای فرزندان خود او.

 

ماریا روزیکا که بیشتر عمر کوتاه خود را به کمک و دفاع از حقوق آسیب دیدگان جنگ گزرانده دوسال پیش یک موسسه غیر انتفاعی برای حمایت از قربانیان بی گناه جنگ تاسیس کرد و بیشتر فعالیت های او در مسافرت به مناطق خطرناک و جنگ زده برای ملاقات با خانواده های محروم و دلجویی از مردم داغدیده خلاصه می شد. اغلب در سفرهای کوتاه به پایتخت آمریکا ماریا روزیکا به جلب حمایت سیاستمداران و دست اندرکاران حقوق بشر در این شهر می پرداخت و نتیجه این فعالیت ها دریافت کمک های مالی به مبلغ 30 میلیون دلار برای آسیب دیدگان جنگ عراق با وساطت سناتور پاتریک لیهی بود.

 

این هفته سنای آمریکا بر اساس یک رای متحد برنامه کمکرسانی به آسیب دیدگان جنگ عراق را رسما به اسم ماریا روزیکا نامگذاری کرد. پدر و مادر خانم روزیکا از طرفداران حزب جمهوریخواه و در انتخابات گذشته به پرزیدنت جورج دبلیو بوش رای داده اند امادر طول سالها و در تمام مراحل از فعالیت های دختر خود حمایت کرده اند و حتی مخارج چند سفر او را به کشور کوبا برای انجام خدمات انساندوستانه پرداخته اند . در مراسم خاکسپاری- پدر ماریا روزیکا که بشدت از مرگ دختر خود متاثر بود یکی از گفته های معروف "چه گوارا" را برای حاضران روخوانی کرد:" یک انقلابی واقعی با حس عمیق عشق به همنوع خود به جلو رانده می شود"

 

در پایان این مراسم خانواده و دوستان ماریا روزیکا از مردم خواستند تا بجای ارسال گل کمکهای مالی خود را به موسسه کمک به آسیب دیدگان جنگ ارسال کنند و به این ترتیب به حیات این موسسه پس از ماریا روزیکا ادامه دهند.